PDA

Επιστροφή στο Forum : MX5 - JAPAN 4EVER


EVANGELOS
25-09-09, 19:15
Mόλις επέστρεψα από 1ο βολτάκι με το νέο μου 2ο αμάξι !

Θα δώσω το παμπάλαιο (92) Χόντα για απόσυρση (1000ρικάκι χεχε) και πήρα ένα μτχ ΜΧ5 (mk2.5 ή αλλιώς ΝΒ) 1.6 του '03 ασημί (Sunlight Silver Metalic -22V κωδικός !) ...

Λοιπόν τα γιαπώνια για άλλη μια φορά μου απέδειξαν πόσο γ@μανε στις μικρές κατηγορίες !!!

Το γ@μηδάκι είναι πολύ μα πολύ καλό !

Οκ δεν πάει βήμα !

Αλλά rwd roadster-άκι ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ με καλύτερης αίσθησης σασμάν και από το Μ3 και κοντό πολύ κοντό διαφορικό !

Διάφορα στοιχεία

Το μοτέρ λέγεται Β6-ΖΕ είναι υποτετράγωνο (78.0 x 83.6) 4κύλινδρο με σχέση συμπίεσης 9.4/1.
Στροφάρει 7αρες (7200) λόγω ελαφρομένου σε σχέση με το απλό Β6 στροφάλου και βολάν , με μέγιστη ισχύ 120 άλογα στις 6500 και μέγιστη ροπή 134 ΝΜ στις 5000.

Συντελεστής αεροδυναμικής 0.36

Σφιχτή κλιμάκωση (αναλογία σχέσεων περίπου 1.5) με μακριές σχέσεις και ΠΟΛΥ κοντό διαφορικό

1η 3.136 (4.21)
2α 1.888 (2.49)
3η 1.33 (1.66)
4η 1 (1.24)
5η 0.814 (1)

διαφορικό 4.1 (3.38) ... σε παρένθεση τα νούμερα του Ζ3 (1.8)

Ζυγίζει περίπου τόνο (1000 με 1035 κιλά)

Το αμάξι είναι πολύ σφιχτό (το περίμενα βάρκα να πω την αλήθεια) , ΔΕΝ τρίζει καθόλου και πουθενά , είναι καθαρά υπερστροφικό αλλά ΔΕΝ έχει δύναμη για παιχνίδια με το γκάζι και θέλει μεταφορά βάρους με φλικάκια κλπ κλπ ...

Η θέση οδήγησης είναι ΠΟΛΥ χαμηλά (αισθάνεσαι να είσαι στο δρόμο) , είναι πολύ στριμωγμένη (δεν γίνεται να κλείσεις τα πόδια κάτω από το τιμόνι) και με ψιλοενοχλεί ο τεμπέλης ... αλλά είναι πολύ οδηγοκεντρική ! ... το κάθισμα (γιαπωνέζικο δέρμα ...) είναι πολύ άνετο !

Για καθημερινό αμάξι φαίνεται ΜΙΑ ΧΑΡΑ !!! ...

Οψόμεθα !!!

p.s. Έπεται και νέο θρέντ για χειμερινούς κολυμβητές !!!!! :D

sm6
25-09-09, 19:21
καλως ηρθες και παλι.

μην ξεχναμε οτι το mx5 αναγεννησε την ξεχασμενη κατηγορια των μικρων ροουντστερς.
μαζι με την μπαρκετα της φιατ.

βεβαια ο ιαπωνας αποδειχθηκε, για μια φορα ακομη, πιο συνεπης απο τον ιταλο, αν δουμε ποσα mx5 κυκλοφορουν ακομα...

καλοριζικο φερτο στο λουτρακι να ασημωσουμε...

EVANGELOS
25-09-09, 19:24
καλως ηρθες και παλι.
...
καλοριζικο φερτο στο λουτρακι να ασημωσουμε...

Πολύ κρύο η θάλασσα ρε παιδί μου !!!

Θένκς να γίνει ασήμωμα με ΓΙΕΝ !!! :D

p.s. Έχω προκαλέσει δημόσια και το Σάντο με το γαλλικό καλαμπουρι του που περνιέται και για γΛήγορο !!!

Kostas Christ
25-09-09, 19:27
Καλοριζικο...

ενα απο τα καλυτερα roadster ολων των εποχων...

αντε καλα χιλιομετρα... μπλοκε εχεις?

sm6
25-09-09, 19:28
ετσι ειναι τα "κομαντα", παντος καιρου... το κρυο σφιγγει και το δερμα... :ices_ange

μονο απο αναλογια κιλων/ιππο, θα στοιχηματιζα υπερ σου... :bigthumb:

z3 2.2
25-09-09, 19:30
Bαγγελακη καλοταξιδο και να εισαι καλα να το χαιρεσαι.
Εισαι ενα βημα πιο κοντα στο pure motorsport (χεχεχε)!!!

Dimzan
25-09-09, 19:41
καλα τουρμπισματα!!

σταθερη αξια το mx5... στο τσακ ημουν για ανταλλαγη εμ το χοντακι μου :D

ps σε εχω μια κοντριτσα με τον ιαπωνα μου, ειμαστε ιδια κιλα ιδια αλογα ιδιοι κοφτες....

BILL007
25-09-09, 19:57
Μεγειά φίλε Βαγγέλη.Εύχομαι καλοτάξιδο:)

Αλήθεια κάτι άσχετο,επειδή δεν ασχολούμαι με τα mazda,κάποια στιγμή κάπου στο 2005 αν δεν κάνω λάθος είχε κυκλοφορήσει και ένα επετειακό ΜΧ5 με κάτι extra νίκελ και κάτι άλλα?ή θυμάμαι λάθος?

EVANGELOS
25-09-09, 20:02
Nαι υπάρχει και το SV (Shinsen Version) με τα νίκλε κλπ ...

Το 1.6 δεν έχει πλοκέ !

Δε θα τουρΠιστεί ! ... ακόμα !!!

Θένκς φορ δε γουίσις !!!

Kostas Christ
25-09-09, 20:03
Μεγειά φίλε Βαγγέλη.Εύχομαι καλοτάξιδο:)

Αλήθεια κάτι άσχετο,επειδή δεν ασχολούμαι με τα mazda,κάποια στιγμή κάπου στο 2005 αν δεν κάνω λάθος είχε κυκλοφορήσει και ένα επετειακό ΜΧ5 με κάτι extra νίκελ και κάτι άλλα?ή θυμάμαι λάθος?
σωστα το 10th Anniversary

http://farm3.static.flickr.com/2069/2093608330_ea001c6f78.jpg?v=0

επισης ακουγεται και για μκ3 20th annoversary

http://www.itechnews.net/wp-content/uploads/2009/08/Mazda-Roadster-MX-5-20th-Anniversary-Edition.jpg

thomelef
25-09-09, 20:07
wellcome back euaggele
και καλορίζικο το νέο σου όχημα.
είναι γνωστό σε όλους το πόσο παιχνιδιάρικο είναι το αμαξάκι αυτο

BILL007
25-09-09, 20:10
Nαι υπάρχει και το SV (Shinsen Version) με τα νίκλε κλπ ...


σωστα το 10th Anniversary
επισης ακουγεται και για μκ3 20th annoversary


Ευχαριστώ παιδιά...:friday:Θα ψάξω λιγάκι net να επιμορφωθώ σχετικώς...:D:D:D

Nick_compact
25-09-09, 20:44
Καλοτάξιδο να είναι!! Πολύ καλή επιλογή!

Lil
25-09-09, 20:44
Τα miata ειναι τρελα αυτοκινιτακια...
καλοριζικο βαγγελη!! πολλα και ασφαλη χιλιομετρα!!!

alexk
25-09-09, 21:36
Καλορίζικο το πισωκίνητο ανοικτό !
Έχει φίλος και είναι πολύ καλό το όχημα

stelmaniac
25-09-09, 21:40
Για ενα φεγγαρι που περασα και απο τη Μαζντα οδηγησα και το καινουριο ΜΧ και δεν κρυβω οτι με τρελαινει...ακομα και το hard top. Μονο αυτο ομως γιατι χωραω τσιμα-τσιμα(αυτο που χτυπαγε το ποδι μου πανω στην πορτα μαλλον ποτηριερα ηταν...) Στα προηγουμενα μοντελα μολις μπω ΣΦΗΝΩΝΩ...


κΑΛΟΤΑΞΙΔΟ το γυναικειο φιλε.

fanisk
25-09-09, 22:28
Καλοταξιδο !

Airness
25-09-09, 22:38
Καλοτάξιδο! Τίμιος ο Ιάπωνας!!!

santo
25-09-09, 23:02
Μεγειά Καβούκα!!
να γίνουν τα os giken... και ένα ελαφρύ τούρπισμα..

bimmer-corfu
26-09-09, 07:33
είναι πάρα πολύ καλό όχημα και πολύ παιχνιδιάρικο παρόλο που δεν έχει δύναμη.

VanVIC
26-09-09, 09:08
Mόλις επέστρεψα από 1ο βολτάκι με το νέο μου 2ο αμάξι !

...πήρα ένα μτχ ΜΧ5 ...

Καλοτάξιδο να'ναι και να σου χαρίσει πολλές πολλές όμορφες και διασκεδαστικές διαδρομές.

Ασχετο (ίσως): με αφορμή την συγκεκριμένη επιλογή, για άλλη μια φορά ξαναγράφω οτι έχεις πολύ ιδιαίτερο χιούμορ.
Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό αλλά χρειάζεται (απ'τους άλλους) πολύ υπομονή για να "υποψιαστούν" και να καταλάβουν...
Αν δεν τα καταφέρουν, σίγουρα παρεξηγούν...

Οψόμεθα !!!...

Ημουν σίγουρος !


...μην ξεχναμε οτι το mx5 αναγεννησε την ξεχασμενη κατηγορια των μικρων ροουντστερς....

Ακόμα θυμάμαι (και δε νομίζω να ξεχάσω) εκείνο το άρθρο του Κ.Κ. στην πρώτη παρουσίαση στην Ισπανία.
Το΄χα διαβάσει πολλές φορές και ίσως απο'κεί να έχει τίς ρίζες του το "μικρόβιο".


...καλοριζικο φερτο στο λουτρακι να ασημωσουμε...
Δε νομίζω οτι χρειάζεται ιδιαίτερη πρόσκληση αλλά σιγά μην έρθει...
Εχεις κι΄εσύ ένα χιούμορ ρε Στάθη...

ετσι ειναι τα "κομαντα", παντος καιρου... το κρυο σφιγγει και το δερμα... :ices_ange
...


Πολύ καλά το 'γραψες, γιατί εκτός απο τους κwlous, σφίγγει ΚΑΙ το δέρμα...:rofl2:

VanVIC
26-09-09, 09:14
...Δε θα τουρΠιστεί ! ... ακόμα !!!...

Τουρμπίστηκε ?
Πέρασε μια μέρα...

Πάντως, ειλικρινά περιμένω τα αντίστοιχα πολύ ενημερωτικά thread περί του θέματος.

Να μου το θυμηθείτε οτι μπορεί να το κάνει πιο γρήγορο απ'το M3 του και τότε...θα΄χει πρόβλημα να διαλέξει με ποιό θα πηγαίνει βόλτες προς Λαυριο (απο Αττική οδό...)

konas
26-09-09, 10:31
Καλως τον. Μας ελειψες.
Καλοριζικο το νεο σχιστοματικο. Απο τις καλες επιλογες στο ειδος.

Welcome to the OPEN club.

EVANGELOS
26-09-09, 20:03
Θένκς μεν !

@Στέλιο ... όχι και γυναικείο ρε !!!! ... απλά όχι αντρικό !!! ... χεχε

p.s Θα σφίξουν οι κώλοι σίγουρα !!!

bill987
26-09-09, 22:28
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!!!
ΘΕΛΩ ΚΟΝΤΡΑ ΑΜΕΣΩΣ!! :party::party::party:

Καλορίζικο Βαγγέλη, να χαρείς το cabrio!!!

EVANGELOS
26-09-09, 22:51
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!!!
ΘΕΛΩ ΚΟΝΤΡΑ ΑΜΕΣΩΣ!! :party::party::party:

Καλορίζικο Βαγγέλη, να χαρείς το cabrio!!!

Eννοείτε !!!!! αν και δεν πάει βήμα θα γίνουν όλα τα σχετικά ανοίγματα ... ανοίγω στάση και με 6κύλινδρα ! :D

Nick_compact
26-09-09, 23:00
Aμα θες ανοίγουμε στάση και μαζί :D

Jackson racing...

Fairytale
27-09-09, 00:09
πφ... πως φαίνεται ότι δεν τον ξέρεις καθόλου!
Roots o Evo-ngelos; χιχι

Καλοτάξιδο εύχομαι, α ναι... και για να είμαι μέσα στην ιαχή των ημερών "να φύγεις από το motorsport, να πας αλλού"... από αλλού την περιμέναμε την προδοσία στον Ιάπωνα (την σώσαμε στο παρά 5 εκείνη του φιλαράκου σου...) από αλλού μας ήρθε!
Αίσχος, ας όψεται που πρόκειται για το 2ο... ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ (χεχε) αυτοκίνητο σου και μόλις γύρισες από τα "λουτρά"...

Να δώσω παραγγελιά; Το επόμενο thread να είναι... "το 5άρι είναι έτοιμο και σας @#$%* όλους" !!!!
C U out there

KATSARAIOS
27-09-09, 10:45
ρε μαν τι χρωμα εχουν οι δαγκανες του?
εχει και κανα καλο ηχοσυστημα ναουμε?
καλες βολτες!!

Panoz_335i
27-09-09, 12:27
φιλε...δεν μας ενδιαφερει η πατατουκα σου... Εδω ειναι forum για ΒΜW

:P



(καλοριζικο)

E36 RULES!!
27-09-09, 13:03
Καλορίζικοοοοο.... Δεν επαιρνες NA μωρε να το κανουμε sleepy eye?? χεχε

Να γινει RS aizawa λεω....


ΥΓ: Μαμα τελειως πας κοπίο με Fiesta 1.6 125 ps (αυτα τα καινουρια, εκεινο π ανοιξε ειχε και τελικο)

Kαλορίζικο και παλι :D

VanVIC
27-09-09, 18:25
Αντε Ευάγγελε "προχώρα" γιατί κυκλοφορούν κάτι θρασύτατα roadster.
Ελπίζω οτι να ακολουθήσεις "undercover" λογική, και άσε τους άλλους να ψάχνονται...
Μην ξεχάσεις οτι στο συγκεκριμένο "εργο", τα "μπουκαλάκια" είναι πολύ της μόδας.

Αναμένω τα thread των "αναβαθμίσεων".
Φαντάζομαι οτι το μπλοκέ θα είναι απο τα πρώτα στη λίστα...

nik200
28-09-09, 09:56
φιλε βαγγελη καλοριζικο και απο μενα.το μχ ειναι μια πολυ καλη επιλογη..ενα μπλοκε επειγοντως για να το ευχαριστηθεις..επισης επειδη ειναι καμπριο αν θες να αυξησεις ακαμψια υπαρχουν παρα πολλα δεσιματα που υπαρχουν και απο την mazda speed ωστε το αμαξι να μην υποφερει στις παντες απο στρεβλωσεις...

και μια αληθεια που κανεις δεν θα σου πει αλλα θα καταλαβεις σιγα σιγα...το αμαξι αυτο επειδη δεν εχει την τρομερη δυναμη θα μαθεις να το πηγαινεις με μεταφορες (φορτιου), δηλαδη θα το στραμπουλας προκειμενου να κανει παντες, πιο συγκεκριμενα το αμαξι ουσιαστικα δεν παει (με το πλαι) με το βαρος (οπως ενα m3) αλλα με την φορα που του εχεις δωσει...γιαυτο το λογο ειναι μεγαλο σχολειο...αν το μαθεις καλα..τα αμαξια με δυναμη θα μπορεις να τα πηγαινεις αερα..

Dimzan
28-09-09, 10:41
φιλε βαγγελη καλοριζικο και απο μενα.το μχ ειναι μια πολυ καλη επιλογη..ενα μπλοκε επειγοντως για να το ευχαριστηθεις..επισης επειδη ειναι καμπριο αν θες να αυξησεις ακαμψια υπαρχουν παρα πολλα δεσιματα που υπαρχουν και απο την mazda speed ωστε το αμαξι να μην υποφερει στις παντες απο στρεβλωσεις...

και μια αληθεια που κανεις δεν θα σου πει αλλα θα καταλαβεις σιγα σιγα...το αμαξι αυτο επειδη δεν εχει την τρομερη δυναμη θα μαθεις να το πηγαινεις με μεταφορες (φορτιου), δηλαδη θα το στραμπουλας προκειμενου να κανει παντες, πιο συγκεκριμενα το αμαξι ουσιαστικα δεν παει (με το πλαι) με το βαρος (οπως ενα m3) αλλα με την φορα που του εχεις δωσει...γιαυτο το λογο ειναι μεγαλο σχολειο...αν το μαθεις καλα..τα αμαξια με δυναμη θα μπορεις να τα πηγαινεις αερα..


λες και δεν ξερει να οδηγαει πισωκινητο :D

nik200
28-09-09, 11:52
προς θεου δεν υπονοησα ποτε κατι τετοιο..απλα λεω οτι ειναι πολυ πιο δυσκολο να πας ενα αμαξι χωρις αλογα με το πλαι (μχ5) απο ενα μ3 οπως του βαγγελη..οταν πριν κανα χρονο ειχαν ερθει στην αγια μαρινα, ο σκαλτσας, ο παπαπασχος και αλλοι γνωστοι και τα χαν βαλει με τους πιτσιρικαδες με τα χαλια αμαξια παραδεχτηκαν οτι επ ουδενι δεν θα μπορουσαν να ειναι καλυτεροι αν ειχαν τα αμαξια των πιτσιρικαδων!!!!!!!!!!!!!!

InsaneDriver
28-09-09, 12:04
Όλα αυτά είναι μεγάλες αλητείες και απορώ πως παροτρύνετε έναν άνθρωπο να προβεί σε τέτοιες ενέργειες που μόνο οι τεντυμπόυδες κάνουν... :nono:



:p::smokin::icon42:

chief
28-09-09, 13:48
πήρα ένα μτχ ΜΧ5
Καλοταξιδο.
Τρεμετε CEO και trabakoulas

manosm3
28-09-09, 15:48
Καλοταξιδο.
Τρεμετε CEO και trabakoulas

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα:ylsuper:

EVANGELOS
28-09-09, 16:52
Καλοταξιδο.
Τρεμετε CEO και trabakoulas

Τον Turbodog θα πάρω για tuner !!! ... νομιζω ένα τριρότορο θυριδομένο FD3S για αρχή και βλέπουμε !!! ...

Πάντως το φουκαριάρικο είναι μια χαρά για κάθε μέρα ! ... προφανώς και ΔΕ θα μπάξω τίποτα !! (ίσως μόνο δίσκους από το 1.8)

Επίσης ΔΕ φρενάρει

Επίσης έχει πλάκα να πατάς γκάζι και μέχρι τις 5000 να μη γίνεται ΤΙΠΟΤΙΣ !!!

Επίσης ΠΑΙΖΕΙ mP3 !!!! ... και παίρνει και στικάκι usb !!! ...

p.s. Tα θρασύτατα roadster που ακριβώς κυκλοφορούν και δεν τα έχω πάρει χαμπάρι ??? ...

Dimzan
28-09-09, 16:59
Τον Turbodog θα πάρω για tuner !!! ... νομιζω ένα τριρότορο θυριδομένο FD3S για αρχή και βλέπουμε !!! ...

Πάντως το φουκαριάρικο είναι μια χαρά για κάθε μέρα ! ... προφανώς και ΔΕ θα μπάξω τίποτα !! (ίσως μόνο δίσκους από το 1.8)

Επίσης ΔΕ φρενάρει

Επίσης έχει πλάκα να πατάς γκάζι και μέχρι τις 5000 να μη γίνεται ΤΙΠΟΤΙΣ !!!

Επίσης ΠΑΙΖΕΙ mP3 !!!! ... και παίρνει και στικάκι usb !!! ...

p.s. Tα θρασύτατα roadster που ακριβώς κυκλοφορούν και δεν τα έχω πάρει χαμπάρι ??? ...

Εγω παλι πιστευω οτι καθε μερα που το οδηγας το σκιζεις.

Εισαι δηλαδη συνηθισμενος απ το Μ3 και προσπαθωντας να πας με τον ιαπωνα οπως οταν πας χαλαρα με το Μ3 καταληγεις να τον σκιζεις.. δεν πειραζει, για υτο ειναι αυτα...

Πιστευω να το χαρεις και να το παιζεις κι εσυ κυριλατος με ανοιχτη την οροφη και με 50χλμ στη δεξια λωριδα :chair::chair:

stelmaniac
28-09-09, 18:07
Τον Turbodog θα πάρω για tuner !!! ... νομιζω ένα τριρότορο θυριδομένο FD3S για αρχή και βλέπουμε !!! ...

Πάντως το φουκαριάρικο είναι μια χαρά για κάθε μέρα ! ... προφανώς και ΔΕ θα μπάξω τίποτα !! (ίσως μόνο δίσκους από το 1.8)

Επίσης ΔΕ φρενάρει

Επίσης έχει πλάκα να πατάς γκάζι και μέχρι τις 5000 να μη γίνεται ΤΙΠΟΤΙΣ !!!

Επίσης ΠΑΙΖΕΙ mP3 !!!! ... και παίρνει και στικάκι usb !!! ...

p.s. Tα θρασύτατα roadster που ακριβώς κυκλοφορούν και δεν τα έχω πάρει χαμπάρι ??? ...

πες μου ρε την πινακιδα σου μηπως σε πετυχω στο δρομο να σε τραβηξω καμια φωτογραφια ρε ΚΙΑΡΑΤΑ..!!!!!

VanVIC
29-09-09, 15:13
...p.s. Tα θρασύτατα roadster που ακριβώς κυκλοφορούν και δεν τα έχω πάρει χαμπάρι ??? ...

ο deepblue που βολτάρει τις νύχτες ξέρει καλύτερα να σου πεί.
Αυτός μ'εχει ενημερώσει για κάτι περίεργα roadster opel GT (μαυρα) που αυθαδίαζαν στην παραλία και την Λ.Συγγρού.

Αλλον λόγο που δεν τα'χεις πάρει χαμπάρι, δεν θέλω να υποψιαστώ γιατί θεωρώ οτι είσαι αρκετά δυνατός για να σου "φύγουν" και να μην προλάβεις να τα δείς.

Πάντως κάτι μου λέει οτι και το miata σου θα γράψει την δική του ιστορία...

spirosg
29-09-09, 17:43
Εγω παλι πιστευω οτι καθε μερα που το οδηγας το σκιζεις.

Εισαι δηλαδη συνηθισμενος απ το Μ3 και προσπαθωντας να πας με τον ιαπωνα οπως οταν πας χαλαρα με το Μ3 καταληγεις να τον σκιζεις.. δεν πειραζει, για υτο ειναι αυτα...


Ίσα ίσα που όταν έχεις συνηθίσει σε κάτι αρκετά γρήγορο (π.χ. ένα Μ3 Ε46), όταν οδηγείς κάτι άλλο, βλέπεις οτι δεν παίζει να σε ευχαριστήσει όπως το άλλο ότι βασανιστήριο και να του κάνεις, οπότε χαλαρώνεις και πάς ήρεμα στη δουλειά σου.


Καλορίζικο Βαγγέλη και καλά μπαξίματα :screwy:

saikoE39
29-09-09, 23:21
ΓΑΜΠΡΟΣ ο Βανζελ.........!!!!!!!!!!!!!!!!:flipa:

manosm3
30-09-09, 01:37
ΓΑΜΠΡΟΣ ο Βανζελ.........!!!!!!!!!!!!!!!!:flipa:

Θα ακολουθησει τα βηματα του sheriff jr :rockon:

nik200
30-09-09, 08:09
Ίσα ίσα που όταν έχεις συνηθίσει σε κάτι αρκετά γρήγορο (π.χ. ένα Μ3 Ε46), όταν οδηγείς κάτι άλλο, βλέπεις οτι δεν παίζει να σε ευχαριστήσει όπως το άλλο ότι βασανιστήριο και να του κάνεις, οπότε χαλαρώνεις και πάς ήρεμα στη δουλειά σου.


Καλορίζικο Βαγγέλη και καλά μπαξίματα :screwy:

εγω φυσικα δεν συμφωνω....ενα μχ5 1.6 με 3 πραγματα, μια καλη ρυθμιζομενη αναρτηση, ενα καλο μπλοκε και ενα καλο μπακετ...μπορει να πηγαινει μια χαρα με το πλαι...αρκει να μην το φοβασαι...με αυτα τα αμαξια (underpowered) μαθαινεις να γινεσαι τεχνικος...και φυσικα μαθαινεις και το χειροφρενο!!

alexcsl
30-09-09, 09:08
Καλορίζικο, και όταν μεγαλώσεις εύχομαι να πάρεις Πε Εμ Βε Μι τρία!

Εγώ προσωπικά θα έπερνα ΕΣ 2000, αλλά και αυτό είναι ωραίο παιχνίδι!

ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ!

318is
30-09-09, 09:50
Φιλε Βαγγελη, καλοταξιδο το εργαλειο σου...Δεν κρυβω οτι ηταν ο παλιος μου ερωτας για παρα πολλα χρονια... Παλιοτερα ειχα οδηγησει ενα 1.6 6ταχυτο και ειχα αρρωστησει για πολυ καιρο...μετα εφτασε ο καιρος να παρω αυτοκινητο το 2006 και ειχα βρει ενα ΜΚΙΙ 1.8 '02 μαυρο σκετη καυλα...το ειχα οδηγησει (πολυ νευρικο) και ημουνα ετοιμος να το κλεισω...αλλα ειχα βρει και ενα Ζ3 1.9 Μ43 '01 με hardtop (αυτο που εχω τωρα) ,το οδηγησα και αυτο και (συγνωμη κιολας) ειδα τεραστια διαφορα...τοτε καταλαβα γιατι εχουν 250 κιλα διαφορα στο βαρος...(ποιοτητα κατασκευης). Τελικα με κερδισε το Ζ3 αν και στα ιδια ακριβως λεφτα... Και πως τα φερνει η ζωη ...τον περασμενο μαιο...πηρε ο αδερφος του κολητου μου ενα ΜΧ-5 ΜΚΙΙ 1.6 και το καλοκαιρι το αδηγησα αρκετες φορες για να το ''ξαναθυμηθω'' ...και ομολογω οτι ζηλεψα το πιο κοφτερο τιμονι,το πιο σαφες κιβωτιο,και την πιο αναλαφρη κινηση (λογω βαρους) σε σχεση με το Ζ3...Παντως οσες φορες τα ανοιξαμε τον ειχα...χεχεχε...!:nutkick: Anyway να το χερεσαι , ειναι πραγματικο εργαλειο...και συγνωμη αν σε κουρασα...αλλα ηθελα να τα πω...;)

spirosg
30-09-09, 16:08
εγω φυσικα δεν συμφωνω....ενα μχ5 1.6 με 3 πραγματα, μια καλη ρυθμιζομενη αναρτηση, ενα καλο μπλοκε και ενα καλο μπακετ...μπορει να πηγαινει μια χαρα με το πλαι...αρκει να μην το φοβασαι...με αυτα τα αμαξια (underpowered) μαθαινεις να γινεσαι τεχνικος...και φυσικα μαθαινεις και το χειροφρενο!!

Νίκο νομίζω οτι μπερδεύεις λίγο τα φόρουμ.... δεν είμαστε driftclub και δεν είναι γνώμονας όλων το αν διπλώνει και τι χρειάζεται για να διπλώνει καλύτερα, ούτε ενδιαφέρονται όλοι να μάθουν νασ τρίβουν στα όρια και να το βάζουν με τις πόρτες.
Υπάρχουν κάποιοι που ενδιαφέρονται για ευθείες, για 0-100, για φανάρι-φανάρι ή ακόμα αυτοί που βλέπουν το αυτοκίνητο σαν καθημερινό μέσο μετακίνησης που σε πάει στη δουλειά και σε φέρνει πίσω χωρίς να σε νοιάζει αν διπλώνει, άν έχει καλό 0-100 ή το οδηγεί ο Γιάννης ο Ζούκας.
Και επειδή ξέρω τον Βαγγέλη, ξέρω οτι αυτά που τον φτιάχνουν τα έχει με το Μ3 οπότε πήρε και ένα αυτοκίνητο που του αρέσει εμφανισιακά για να μην φορτώνει χιλιόμετρα το τέρας και να μην καίει τσάμπα βενζίνη ... και να ειναι και ανετο.
Άλλο που θα πέσουν τα μπριζώματα και τα σχετικά μπαξίματα εν καιρώ !!!

nik200
30-09-09, 17:39
Νίκο νομίζω οτι μπερδεύεις λίγο τα φόρουμ.... δεν είμαστε driftclub και δεν είναι γνώμονας όλων το αν διπλώνει και τι χρειάζεται για να διπλώνει καλύτερα, ούτε ενδιαφέρονται όλοι να μάθουν νασ τρίβουν στα όρια και να το βάζουν με τις πόρτες.
Υπάρχουν κάποιοι που ενδιαφέρονται για ευθείες, για 0-100, για φανάρι-φανάρι ή ακόμα αυτοί που βλέπουν το αυτοκίνητο σαν καθημερινό μέσο μετακίνησης που σε πάει στη δουλειά και σε φέρνει πίσω χωρίς να σε νοιάζει αν διπλώνει, άν έχει καλό 0-100 ή το οδηγεί ο Γιάννης ο Ζούκας.


αυτοι που βλεπουν το αυτοκινητο σαν καθαρα μεσο μετακινησης πιστευω απλα οτι δεν γραφουν στα φορουμ, επισης δεν παιρνεις ενα παιχνιδιαρικο αμαξι σαν το μχ5 αν δεν σε νοιαζει και λιγο να κανεις και καμια παντα που και που...αντ αυτου παιρνεις c2 1.1lt....και σου μενουν και λεφτα και δεν καιει κιολας..ο μονος λογος που λεω για στριψιμο ειναι διοτι το αμαξι εχει potential..και με ενα μπλοκε μεταμορφωνεται...

spirosg
30-09-09, 18:49
Ανάλογα με το τί θέλεις και το τί σηκώνει η τσέπη σου...
Άλλοι έχουν τη φερράρι για να πηγαίνει η κυρία στο σούπερ μάρκετ. Τί να πείς σε αυτόν?
Θα τον κατακρίνουμε για τον τρόπο που επιλέγει να χρησιμοποιεί το αυτοκίνητό του?
Για κάποιον που το ΜΧ5 είναι το "βασικό" του αυτοκίνητο μπορεί να ισχύουν αυτά που λές.
Για κάποιον που ήδη έχει μια Μ3....το ΜΧ5 αποτελεί απλά μεταφορικό μέσον που ΤΥΧΑΙΝΕΙ ο ιδιοκτήτης να το βρίσκει ομορφότερο απ το C2.

EVANGELOS
30-09-09, 18:58
Ναι ρε σεις !

Το μαζντάκι δεν το πήρα για τουμπάνισμα !!!

Είναι μια χαρά για κάθε μέρα (μικρό , οικονομικό) και έχει και λίγο πλάκα !

Από το να δώσω κανά 14ρι για Φιατ ή Σιτροέν ή Σουζουκι πήρα μτχ το γ@μηδάκι !

Δεν σκοπέυω να το κάνω ντριφτάμαξο ή κοντράμαξο !!! ... όχι όμως ότι δεν είναι οδηγικά καλύτερο από ένα Γιάρις ή ένα Πούντο !

Το Σ2Κ που λέει ο Χαμανίδης προφανώς και ΔΕΝ είναι για κάθε μέρα !!! ... άσε που δεν έχω δυνατότητα να έχω για 2ο μετά το Μ3 το Σ2Κ !!!

Απλά είναι καλό το 2ο αμάξι να έχει ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΛΑΚΑ !! ...

p.s. Άνοιξα με Κούπερ Σ !!!! ... Κοιμήθηκε στο φανάρι και τον έφαγα !!! ... μετά που άνοιξε σωστά το Κουπεράκι από 1ες έφαγα 2 συνοικοίες και μια κολώνα επιλέον !!!! ... χεχε :D

BMW Power
01-10-09, 11:25
Καλοτάξιδο Βαγγέλη

Το ΜΧ-5 είναι απλά αλλού (τηρουμένων των αναλογιών) και ειδικά τώρα που είναι πολύ φτηνά για αυτά που προσφέρουν.

Συμφωνώ γενικά με το concept ότι το 2ο αυτοκίνητο αν μπορεί, πρέπει να σου δίνει χαρά.

Είχα ένα επετειακό ΜΧ-5 για 4 χρόνια και το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ. Πολύ περισσότερο από το 330 που αγόρασα αμέσως μετά.