PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζ4 Παρουσία Θερμού αέρα στην Καμπίνα


aVog
11-08-04, 10:07
Έχω παρατηρήσει οτι οταν δουλέυω το αυτοκίνητο πολυ ώρα και σε μεγάλη ταχύτητα (140+ πάνω) για πολυ ώρα (εθνική για παράδειγμα) μέσα στην καμπίνα και απο θέση πίσω απο το κάθισμα του οδηγού και του συνοδηγού έκει όπου έχει δύο μικρά στόμια, έρχετε πολύ ζεστός αέρας και με μεγάλη σχετικά ροή.
Έχει κανείς υπόψιν του απο που προέρχετε το παραπάνω φαινόμενο? Φαντάζομαι το χειμώνα θα είναι πολύ συμπαθιτικό αλλά για την ώρα δεν μπορώ να πω οτι το λατρέυω και όλας!

cmos_ioan
11-08-04, 10:27
Γεγονός είναι ότι δεν το έχω προσέξει. Αλλά φοβάμαι πως το χειμώνα ο αέρας θα είναι κρύος κι όχι ζεστός αν φυσικά έρχεται απ' έξω.

compact
11-08-04, 10:27
a.sto mazdaki mx5 pou exo stis idies sinthikes zestenete olos o xoros kato sta podia!mexri kai ston tempeli ftanei i zesti kai xoris stomia!!.
prepei o aeras autos na erxete apo ton kinitira kai kato apo to autokinito logo ipopiesis kai megalis taxutitas!

b.kane ena tsek kai kleise to air -condition bale ton epilogea thesis mono mprosta (diladi ta akrofisia ta 4 pano kai mprosta sto tamplo,oxi sto parmpriz!!)kai kleise ola ta portakia mazi me tis grilies(na min bgazei apo ekei katholou aera) an sinexisei kai bgazei aera zesto piso uparxoun 2 dunatotites a:den klinei kala to kentriko klapeto kai afini aera na pernaei b:auta einai stomia eksaerismou kai apla logo megalis taxititas dimiourgite ipopiesi kai mpenei o zestos aeras mesa!
kourastika na grafo!

aVog
11-08-04, 10:32
Γεγονός είναι ότι δεν το έχω προσέξει. Αλλά φοβάμαι πως το χειμώνα ο αέρας θα είναι κρύος κι όχι ζεστός αν φυσικά έρχεται απ' έξω.
Οχι δεν είναι απο το περιβάλον πρέπει να είναι απο το μοτέρ ή έστω απο την θερμοκρασία που παράγει το αυτοκίνητο όπως λέει και ο compact. Το θέμα είναι οτι έπαιξα με τον κλιματισμο και τα στομια και δεν ειδα διαφορά. Κατι άλλο πρέπει να έιναι αυτο!!!

Strax
11-08-04, 10:54
Παιδιά, αν δεν έχετε κάνει συνοδηγός σε S2000 καλοκαίρι δεν ξέρετε τι σημαίνει ζέστη! Το τούνελ όλο από την πλευρά του συνοδηγού ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες! Σε σημείο που θέλει προσοχή! Τι να λέμε τώρα!

zizu
11-08-04, 10:57
στο mx5 και s2000 η ζέστη στο τούνελ προέρχεται από την μετάδοση και το κιβώτιο. Στο Ζ4 δεν το χω παρατηρήσει ακόμα. Τουλάχιστον το τούνελ δεν ζεσταίνεται, ευτυχώς.

zizu
11-08-04, 10:59
ο strax έχει απόλυτο δίκιο. Αυγό ψήνεις στο τούνελ του honda. Ειδικά το καλοκαίρι η κατάσταση είναι πράγματι ανυπόφορη, και για οδηγό και για συνοδηγό.

M5-Matzos
11-08-04, 11:39
mpikounis μήπως υπάρχει κάποιος αεραγογός πίσω από το κάθισμα σου ? Πάντως δεν φαίνεται πολύ παράξενο γιατί σχεδόν σε όλα τα αμάξια όταν έχουν ζεσταθεί και δεν δουλεύει το ac βγάζουν ζεστό αέρα απο τους αεραγογούς.

aVog
11-08-04, 11:42
mpikounis μήπως υπάρχει κάποιος αεραγογός πίσω από το κάθισμα σου ? Πάντως δεν φαίνεται πολύ παράξενο γιατί σχεδόν σε όλα τα αμάξια όταν έχουν ζεσταθεί και δεν δουλεύει το ac βγάζουν ζεστό αέρα απο τους αεραγογούς.
Δημητρη δεν είναι αεραγωγος του κλιματισμού είναι κατι άλλο αυτο ρε γαμωτο και δεν μπορω να καταλαβω τί!!! ο μπικουνις μπορει να ξέρει πιστευω΄.

mpikounis
11-08-04, 12:01
Δημητρη δεν είναι αεραγωγος του κλιματισμού είναι κατι άλλο αυτο ρε γαμωτο και δεν μπορω να καταλαβω τί!!! ο μπικουνις μπορει να ξέρει πιστευω΄.
Χωρίς να έχω κοιτάξει το αυτοκίνητό μου (του κρατάω μούτρα που χάλασε η κουκούλα!) νομίζω οτι οι αεραγωγοί είναι για να περνάει αέρας της καμπίνας στο πορτ-μπαγκάζ.. Αυτό είναι μια υπόθεση βέβαια. Όταν το κοιτάξω θα σου πώ αν έχω καμιά καλύτερη ιδέα!

BMW5S
11-08-04, 12:56
Με βαση το σχεδαγραμμα απο που ερχετε ο θερμος αερας ?

aVog
11-08-04, 13:14
Με βαση το σχεδαγραμμα απο που ερχετε ο θερμος αερας ?

Το βέλος δείχνει το σημείο απο όπου βγαίνει ο αέρας!!!

BMW5S
11-08-04, 13:23
Το συγκεκριμενο σημειο είναι ο αεραγωγος του εξαερισμου οποτε πολυ πιθανων ο ζεστος αερας να προερχετε απο το κεντρικο τουνελ λογο της θερμοκρασιας που αναπτυσει και θα πρεπει να τον αντιλαμβανεσε μονο οταν κινησε και ιδιαιτερα σε υψηλες ταχύτητες. Δεν γνωρίζω όμως εαν υπαρχει συνδοιασμος με τον κλιματισμο του αυτοκινητου πχ ανακυκλωση κτλ για να αποτρεπει την ροη του ζεστου αερα

aVog
11-08-04, 13:30
Είναι πολύ πιθανον να είναι αυτο, εχθες που το κατάλαβα έντονα πηγαινα για πολυ ώρα με 160 - 180 και μου έδωσε αυτη την αίσθηση. Σε ευχαριστω πολυ φίλε πολυ καλή δουλειά μπράβο.
Αλήθεια ο Mpower που είναι!!! Δεν θα έπρεπε να μας ΄δωσει και αυτος μια απάντηση. κάποιος πρέπει να του δείξει τα φιλμάκια ετσι για να ψαρωσει!!!! :d

Strax
11-08-04, 13:35
Ο Mpower βρίσκεται στη Σκιάθο και λιάζεται. Πρέπει να ξεκουραστεί και λίγο, θα έχει πολύ δουλειά από Σεπτέμβριο. Πάντως αν κρίνω από τα σχεδιαγράμματα, νομίζω ότι ο BMW5S έκανε πολύ καλή δουλειά και ότι έχει κοινή "βιβλιογραφία" με τον Mpower.

stef
11-08-04, 19:51
και εγώ χτες βράδυ είχα την ίδια εντύπωση που είπε ο mpikounis, αλλά έκλεισα τις θυρίδες όλες και ακόμη έβγαζε..
Τι να πώ...
Νομίζω πάντως πως ειδικά η ΒΜW αποκλείεται να το έχει κάνει επίτηδες
Ούτε η Ζ3 δεν βγάζει ζέστη δεν μπορεί το Ζ4..
Κάτι άλλο θα είναι

aVog
06-09-04, 17:14
Παρατήρησα οτι ο αέρας ο ζεστος έρχετε στα πολλα χιλιομετρα και με την οροφή ανοιχτη. Μετά απο ταξίδι που έκανα ενώ πήγαινα για ώρα με πολλα :eek: και την κουκουλα συνέχεια κλειστη και με κλειστα παράθυρα δεν είχά καθόλου ρέυμα ζεστού αέρα στο εσωτερικο του αυτοκινήτου. Αυτο ου΄τε απο την δική μου μεριά ούτε απο την μεριά του συνοδηγού.

BMW Power
07-09-04, 13:45
Παρατήρησα οτι ο αέρας ο ζεστος έρχετε στα πολλα χιλιομετρα και με την οροφή ανοιχτη. Μετά απο ταξίδι που έκανα ενώ πήγαινα για ώρα με πολλα :eek: και την κουκουλα συνέχεια κλειστη και με κλειστα παράθυρα δεν είχά καθόλου ρέυμα ζεστού αέρα στο εσωτερικο του αυτοκινήτου. Αυτο ου΄τε απο την δική μου μεριά ούτε απο την μεριά του συνοδηγού.


aVog είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με το ΜΧ-5 και ήταν από το τούνελ μετάδοσης το οποίο έβραζε στα ταξίδια με την οροφή ανοιχτή και με μεγάλες ταχύτητες. Aλλά όταν είχα κλειστή την οροφή και A/C να δουλεύει, το πρόβλημα ήταν πολύ μικρότερο.