PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΡΕΝΑ ΓΙΑ 520 E60 TOY 08 AΠΟ Ε60 Μ5


GEORGEMM
09-10-09, 12:34
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΕΧΩ ΕΝΑ 520 Ε60 ΤΟΥ 2008 ΜΕ 18'' ΖΑΝΤΕΣ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ LOOK TOY M5 TA PANTA EKTΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΦΡΕΝΑ Κ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ Κ ΔΑΓΚΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ Μ5,ΜΑΜΑ ΟΜΩΣ.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ Κ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Κ ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Apostolos
09-10-09, 13:38
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΕΧΩ ΕΝΑ 520 Ε60 ΤΟΥ 2008 ΜΕ 18'' ΖΑΝΤΕΣ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ LOOK TOY M5 TA PANTA EKTΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΦΡΕΝΑ Κ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ Κ ΔΑΓΚΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ Μ5,ΜΑΜΑ ΟΜΩΣ.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ Κ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Κ ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Καλωσόρισες φίλε μου....Βάλε φώτο να καμαρώσουμε την 5άρα...Ψάξε για μεταχειρισμένα στο ebay ή σε κανένα www.e60.net στις αγγελίες μήπως κανένας τις πουλάει, γιατί για καινούργια είναι πολύ ακριβά (τα χρυσοπλήρωσα!!!!!!!!!!)

onyx
09-10-09, 21:24
Θα δουλεύουν όσο καλά και στην Μ5 ή μήπως χρειάζονται κι άλλες αλλαγές (αντλία φρένων, σέρβο κλπ). Δεν πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα αλλά αν είναι με τα ίδια λεφτά να πάρεις κάτι που θα λειτουργεί καλύτερα...;

BILL007
09-10-09, 22:07
μήπως χρειάζονται κι άλλες αλλαγές (αντλία φρένων, σέρβο κλπ).

Αν ο φίλος μας έχει κανα 520,τότε στάνταρ θα θέλει και αυτά...;)

Nick_E60_GR
10-10-09, 03:30
Αν ο φίλος μας έχει κανα 520,τότε στάνταρ θα θέλει και αυτά...;)

520 ως 550 είναι τα ίδια, δεν χρειάζεται τίποτα Βασίλη, τα έχω και "παίζουν" άψογα.

Θα χρειαστούν μόνο τα πίσω προστατευτικά καλύμματα του Μ5 (Νο 3 δεξιά/αριστερά εδώ (http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=NB91&mospid=48421&btnr=34_1472&hg=34&fg=10)) Μπροστά 520 ως Μ5 είναι τα ίδια. Θα χρειαστεί να κόψεις με ένα κόφτη και να στραβώσεις λίγο το κεντρικό νεύρο ώστε να μπορέσεις να το περάσεις λοξά πίσω από το μουαγιέ, και το ισιώνεις μετά ...για να μην κάθεσαι και ξεμοντάρεις ρουλεμάν κλπ... (το ίδιο κόψιμο θα κάνεις και στου 520 για να το βγάλεις) ..φυσικά βγάζεις σιαγόνες χειρόφρενου κλπ...

Οι δίσκοι του Μ5 έχουν 2 τρύπες για δέσιμο στο μουαγιέ, ενώ του 520 έχουν 1.

Μπροστά θα χρειαστεί να ανοίξεις 1 επιπλέον τρύπα με νέες βόλτες στα μουαγιέ, καθώς η 1 υπάρχουσα τρύπα του 520 πέφτει σωστά με τη 1 από τις 2 τρύπες του δίσκου του Μ5.

Θα χρειαστείς και 2+2 βιδάκια άλεν του Μ5 για μπροστά (Νο 2 εδώ (http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=NB91&mospid=48421&btnr=34_1470&hg=34&fg=05)) γιατί οι δίσκοι του Μ5 έχουν διαφορετική πατούρα για τα άλεν (πιο πλατιά) απ' την πατούρα των δίσκων του 520, επίσης οι βίδες του Μ5 είναι λίγο πιο μακριές (είπαμε, η μία θα πέσει σωστά, τη βιδώνεις απ' ευθείας, δίσκος Μ5 με μουαγιέ 520)

Πίσω θα χρειαστούν άνοιγμα 2 νέες βόλτες στα μουαγιέ, γιατί πέφτουν αντίθετα οι τρύπες του δίσκου του Μ5 με την υπάρχουσα τρύπα του μουαγιέ του 520.
Δες φωτό (η μια τρύπα είναι η standard και οι άλλες δύο είναι οι νέες που ανοίγω για τους δίσκους του Μ5)

Θα χρειαστείς και 2+2 βιδάκια άλεν των πίσω δίσκων του Μ5 (Νο 2 εδώ (http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=NB91&mospid=48421&btnr=34_1472&hg=34&fg=10))

...με απλά λόγια οι πίσω δίσκοι του Μ5 έχουν αλλού και τις 2 βίδες στήριξης, άρα, ή πρέπει να αλλάξεις μουαγιέ και να βάλεις του Μ5, ή πρέπει να ανοίξεις βόλτες στα δικά σου ....ή να τα αφήσεις χωρίς βίδες και να δένουν όλα μαζί με τα μπουλόνια του τροχού (...big stress για τα μπουλόνια)

Εγώ στην αρχή τα έβαλα χωρίς βίδες άλεν, αλλά όταν μετά από 5000χλμ έλυσα τα μπουλόνια και τα είδα σημαδεμένα από τις καμπάνες των δίσκων ...επί τόπου έκατσα και άνοιξα βόλτες...

Nick_E60_GR
10-10-09, 09:41
....μια διόρθωση: οι πίσω άλεν του Μ5 είναι ίδιες με τις δικές σου, οπότε, αν θέλεις ξαναβάζεις τις 2 που έχεις + τις 2 που θα βγάλεις από μπροστά.

και έχε υπ' όψιν σου ότι

με 18αρες ζάντες θέλει ψάξιμο, άλλες μπαίνουν, άλλες όχι.. ακόμα και με προσθήκες (βρίσκουν στις δαγκάνες, και μπρος και πίσω το ίδιο)

θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις την απλή 17άρα σιδερένια ρεζέρβα της ΒΜW μόνο αν βάλεις 16-20mm προσθήκη και περίπου 10mm πιο μακριά μπουλόνια από τα standard μπουλόνια της BMW.

Apostolos
10-10-09, 09:51
....
θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις την απλή 17άρα σιδερένια ρεζέρβα της ΒΜW μόνο αν βάλεις 16-20mm προσθήκη και περίπου 10mm πιο μακριά μπουλόνια από τα standard μπουλόνια της BMW.

:bowdown::bowdown:Έχει κάνει διατριβή ο άνθρωπος πάνω στο θέμα....τι να λέμε τώρα...τα πάντα όλα, γειά σου βρε Νικόλα τιτανομεγιστοτεράστιε:rofl2::rofl2:

Apostolos
10-10-09, 09:56
Νικόλα τις τρύπες στο μουαγιέ στα πίσω φρένα τις έκανες επιτόπου με το μουαγιέ επάνω στο αμάξι ή τα έβγαλες στο χέρι σε κάθετο τρυπάνι? Γιατί και εγώ πίσω με τα μπουλόνια του τροχού κρατάω και τον δίσκο....

Nick_E60_GR
10-10-09, 10:18
Εγώ έχω φτιάξει 17mm προσθήκη (η 15αρες του εμπορίου είναι οριακές) και πήρα 5 μπουλόνια 10mm πιο μακριά απ' τα μαμά και τα έχω όλα σετάκι με τη ρεζέρβα. Αν έπαιρνα 20αρα του εμπορίου θα χρειαζόμουν 15mm μακρύτερα μπουλόνια (...καλύτερα μακρύτερα, παρά κοντά μπουλόνια!!! έχει αρκετό κενό πίσω απ' τα μουαγιέ)

τα πάντα όλα, γειά σου βρε Νικόλα ....

Και αν σου πω ότι ήμουν και 5 χρόνια συμμαθητής με το γιο του Αλέφαντου στους Αμπελόκηπους, τι θα πείς??? χεχεχε

Nick_E60_GR
10-10-09, 10:33
Νικόλα τις τρύπες στο μουαγιέ στα πίσω φρένα τις έκανες επιτόπου με το μουαγιέ επάνω στο αμάξι ή τα έβγαλες στο χέρι σε κάθετο τρυπάνι? Γιατί και εγώ πίσω με τα μπουλόνια του τροχού κρατάω και τον δίσκο....

πάνω στο αυτοκίνητο Δημήτρη. Δες φωτό που σημαδεύω τα νέα σημεία ...φυσικά μόνωσα καλά από πίσω για τα γρέζια όταν άρχισα να ξετρυπάω και φύσημα και πλύσιμο μετά.

Apostolos
10-10-09, 17:04
πάνω στο αυτοκίνητο Δημήτρη. Δες φωτό που σημαδεύω τα νέα σημεία ...φυσικά μόνωσα καλά από πίσω για τα γρέζια όταν άρχισα να ξετρυπάω και φύσημα και πλύσιμο μετά.

Να 'σαι καλά Νικόλα σε ευχαριστώ αύριο κιόλας θα στρωθώ στη δουλειά.. Δε μου λες, έχεις τη δυνατότητα κάποια στιγμή που θα διευκολυνθείς να αγοράσεις τον αποστάτη και τα 5 μακρύτερα μπουλόνια και να περάσω να σου δώσω τα λεφτά, γιατί κυκλοφορώ χωρίς ρεζέρβα!!!!! (έχω μόνο εκείνο το repair kit που δίνει και ανάθεμα αν ξέρω πως δουλεύει χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα)

Nick_E60_GR
10-10-09, 19:17
Μπουλόνια όσα θέλεις ...αλλά 1 προσθήκη? πρέπει να γίνει παραγγελία σε τόρνο... μπορείς να πάρεις ένα ζευγαράκι 10ρες έτοιμες και να τις βάλεις μαζί.... ή ζευγάρι 20αρες και την άλλη τη βάζεις στην άκρη ...κάποιος θα τη χρειαστεί στο μέλλον....

Apostolos
10-10-09, 19:22
Μπουλόνια όσα θέλεις ...αλλά 1 προσθήκη? πρέπει να γίνει παραγγελία σε τόρνο... μπορείς να πάρεις ένα ζευγαράκι 10ρες έτοιμες και να τις βάλεις μαζί.... ή ζευγάρι 20αρες και την άλλη τη βάζεις στην άκρη ...κάποιος θα τη χρειαστεί στο μέλλον....

Νικόλα αν μπορείς και όποτε βρεις χρόνο αγόρασε από εκεί που πήρες και τα δικά σου 5 μπουλόνια και ένα σετάκι αποστάτες 20mm και σου δίνω τα χρήματα. Δεν είναι κάτι επείγον όταν και όποτε...(εδλω 1 χρόνο χωρίς ρεζέρβα είμαι χαχαχαχαχαχαχαχα) :) :) :)

Nick_E60_GR
11-10-09, 11:19
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΕΧΩ ΕΝΑ 520 Ε60 ΤΟΥ 2008 ΜΕ 18'' ΖΑΝΤΕΣ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ LOOK TOY M5 TA PANTA EKTΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΦΡΕΝΑ Κ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ Κ ΔΑΓΚΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ Μ5,ΜΑΜΑ ΟΜΩΣ.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ Κ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Κ ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Φίλε μου αν δεν θέλεις να μπλέξεις με αλλαγή ζαντών/ελαστικών και τεράστια έξοδα για Μ5 φρένα, υπάρχει σε πολύ καλή τιμή (κάτω από 500 για να πάρεις μια ιδέα) κομπλέ βάσεις/δαγκάνες/δίσκοι/τακάκια original μπροστινό σετ ...μπροστά είναι οι μεγάλες απαιτήσεις σου στα φρένα... σε άριστη κατάσταση με λίγα χλμ από 545i / 550i - 35.0 cm διάμετρος x 3.0 cm πάχος (από μέλος του φόρουμ που δεν γράφει πολύ, αλλά είναι πολύ φίλος μου)
Θα δεις τεράστια διαφορά, και οπτική μιας και είναι compound καρφωτά με αλουμινένιες καμπάνες, και σαν αποτέλεσμα δεν θα έχει καμία σχέση με τα φρένα που έχεις τώρα ....

αν σε ενδιαφέρει πες μου ...και για να είσαι πιο κατοχυρωμένος για την αγορά σου, αν θέλεις το βάζω αγγελία.

GEORGEMM
15-10-09, 11:22
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΑΜΕΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΗΜΟΥΝ ΙΤΑΛΙΑ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ.ΘΑ ΒΑΛΩ ΑΜΕΣΑ FOTO NA MOY ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.Κ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ.