PDA

Επιστροφή στο Forum : ταπετσαρια οροφης για e36


CSLM3
10-10-09, 21:17
Ειμαι κατοχος ενος bmw e36 325.
το προβλημα ειναι οτι μου ξυλωσε η ταπετσαρια οροφης.
Εαν γνωριζει κανενας τι τιμες παιζουν για αλλαγη κ
κανα αξιοπιστο ταπετσιερη .
Ευχαριστω.

Κωνσταντίνος
10-10-09, 21:43
Γνωστό και αρκετά συζητημένο πρόβλημα στα Ε36. Εαν κάνεις αναζήτηση θα βρεις αρκετά threads με το θέμα.
Μια πρόχειρη απάντηση : Σε ταπετσέρη υπολόγισε περίπου 100-150 €
Για γνήσιο καινούργιο μη ρωτήσεις καν.....................

giannis_compact
12-10-09, 02:45
Γνησιο σε μαυρο κανει γυρω στα 300 ευρω καινουριο.Το γκρι απ'οτι θυμαμαι ηταν λιγο φθηνοτερο.Ενας φιλος μου ειχε το ιδιο ακριβως προβλημα σε 36αρι αλλα κατεληξε σε ταπετσερη.Αν εισαι απο βορεια πεσ μου να σου στειλω πμ.

wiredgr
01-11-09, 19:45
Γκρί για Ε36 coupe με ηλιοροφή 340 (τιμή απο Καφούνη προχτές) Οι ταπετσέριδες μου ζήτησαν από 200 ώς 300....

Aigagros
13-07-10, 12:45
Πέρασε λίγος καιρός αποτο θέμα.

Έχετε βρει κάτι άλλο σχετικό?

Κάπου ακουσα για καποιον ταπετσερη στο Παγκρατι που κάνει καλη δουλειά.

Απο την BMW μου είπαν 10 μέρες απο γερμανία για την οροφή και σύνολο με εργατικα 600€

mimisbmw
13-07-10, 13:12
φιλε μου απο που εισαι?
αν εισαι απο θεσσαλια μπορω να σου δωσω τηλεφωνο απο εναν ταπετσερη ο οποιος ειναι απο ενα χωριο των τρικαλων.
εκανα κι εγω το δικο μου ουρανο πριν 2 χρονια περιπου σε μαυρο χρωμα 120 η 130 ευρω πληρωσα δεν θυμαμαι καλα.
και δουλεια παρα πολυ καλη.

Αντών///is
13-07-10, 13:49
Τιμές Δεκεμβρίου 2008:
Κόστος ανταλλακτικού (κάλυμμα οροφής): 319.10 €
Εργασία ταπετσέρη: ~100.00 €
Σου στέλνω με ΡΜ τα στοιχεία του ταπετσέρη.

stelmaniac
13-07-10, 14:14
εγω το εκανα μονος μου: Συνολικο κοστος 50 ευρω....

EVERGET
13-07-10, 17:57
Για 36άρι coupe, γνωστή εταιρία που βάζει δερμάτινες επενδύσεις μου ζήτησε 300 ευρώ για νέα επένδυση γκρί οροφής. Τελικά πήγα σε ταπετσέρι στους Αγίους Αναργύρους, μου έβγαλε όλη την οροφή και κόλλησε νέα επένδυση στον υπάρχον μουσαμά. Κόστος 150 ευρώ και άψογη δουλειά. Πραγματικά το να δώσεις 300άρια για τέτοια μερεμέτια είναι εκμετάλευση....

strofimios
13-07-10, 22:51
Εμενα μου κοστισε η οροφη μαζι με κολωνες εμπρος-πισω και εταζερα 240€.Ολα μαυρα φυσικα,σε ταπετσερη.

Fairytale
14-07-10, 00:59
εγω το εκανα μονος μου: Συνολικο κοστος 50 ευρω....Μα πείτε μου τωρα;
Δεν είναι έκτακτος; :woowoo:
C U out there

stelmaniac
14-07-10, 10:08
Μα πείτε μου τωρα;
Δεν είναι έκτακτος; :woowoo:
C U out there

ναι ρε παιδια, ας κανουμε και μεις κατι με τα χερια μας εκτος απο το να πληρωνουμε....

μολις βγαλουμε τα σκιαδια,την πλαφονιερα, και τα κολωνακια, ο ουρανος πεφτει στα χερια μας. Τον παμε σε εναν φιλο ταπετσερη(ολοι εχουν εναν...!!!) μας ξυλωνει το παλιο υφασμα και μας βαζει ενα κομματι της αρεσκειας μας...

εχουμε γλυτωσει ολα τα εργατικα....πολυ κουραση...:help:

για να μη σας πω οτι και το κολλημα μπορουμε να το κανουμε μονοι μας μολις αγορασουμε το υφασμα....

vagg
15-07-10, 17:50
Παιδιά έχω ένα e36 μαύρο και έχω πρόβλημα με την ταπετσαρία της οροφής της καμπίνας. Έχει ξεκολλήσει όλοι και εκτούς του ότι καίγομαι δεν βλέπω κι'όλας. Θα ήθελα τα φώτα κάποιου που έχει ασχοληθεί μόνος του με το συγκεκριμένο προβλημα γιατί σκέφτομαι να το φτιάξω μόνος μου με την ίδια ταπετσαρία. Μού είπανε να το κολλήσω με κόλλα φορμάικας είναι ίδια με την βενζινόκολλα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Να σας πω ότι επίγει γιατί σε μια βδομάδα φεύγω/

Aigagros
16-07-10, 16:18
Αθηνα ειμαι.

Τελικα στο Παγκρατι μου ειπε για 180 με 250 επειδή δεν έχει βάλει σε station wagon.

Ευχαριστω παντως

x318big
16-07-10, 16:24
στο Δαμιγο που εβαλα δρματινο σαλονι πριν 3 χρονια πληρωσα περιπου 100 ευρω ,για αλλαγη οροφης + το κομματακι της ηλιοροφης

jo65947
06-08-10, 09:24
καλημέρα,

ξεκόλησε και σε μένα η οροφή...σκέφτομαι να πάω στο Ρέλλα στην Ερυθραία..
Έχετε εντυπώσεις από τον συγκεκριμένο?

Ευχαριστώ

E36 M POWER
06-08-10, 09:52
ναι ρε παιδια, ας κανουμε και μεις κατι με τα χερια μας εκτος απο το να πληρωνουμε....

μολις βγαλουμε τα σκιαδια,την πλαφονιερα, και τα κολωνακια, ο ουρανος πεφτει στα χερια μας. Τον παμε σε εναν φιλο ταπετσερη(ολοι εχουν εναν...!!!) μας ξυλωνει το παλιο υφασμα και μας βαζει ενα κομματι της αρεσκειας μας...

εχουμε γλυτωσει ολα τα εργατικα....πολυ κουραση...:help:

για να μη σας πω οτι και το κολλημα μπορουμε να το κανουμε μονοι μας μολις αγορασουμε το υφασμα....

μηπως υπαρχει κανενα σχετικο DIY με φωτο μη κανουμε και καμια ζημια;;;

petroscf
06-08-10, 09:54
Καλημέρα.
Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από τη δουλειά του ταπετσιέρη αυτού:

http://macabo.gr/index.php

Μου έχει φτιάξει το σαλόνι στο αυτοκίνητο με RECARO καθίσματα μπροστά και ντύσιμο όλο το αυτοκίνητο με πολύ ωραια ταπετσαρία, ή οποία δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα από το 1997 (κάπου τότε το είχαμε φτιάξει και είναι ακόμα ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ!) και κάποια στιγμή συντόμως σκέφτομαι να τον "ενοχλήσω " και για δέρμα.
Ασχολείται και με ντύσιμο οροφών.

jo65947
06-08-10, 10:38
Σε ευχαριστώ για το Link...

θα πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω.

giannis 116
06-08-10, 10:57
καλημέρα,

ξεκόλησε και σε μένα η οροφή...σκέφτομαι να πάω στο Ρέλλα στην Ερυθραία..
Έχετε εντυπώσεις από τον συγκεκριμένο?

Ευχαριστώ

Εχω παει στο Ρελλα για κατι συμμαζεματα που ηθελα στο δικο μου κι εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος και απο εργασια και απο τιμες.

jo65947
06-08-10, 12:48
Ευχαριστώ giannis

και γω που ρώτησα μου έδωσε καλή τιμή..

strofimios
06-08-10, 13:06
Καλημέρα.
Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από τη δουλειά του ταπετσιέρη αυτού:

http://macabo.gr/index.php

Μου έχει φτιάξει το σαλόνι στο αυτοκίνητο με RECARO καθίσματα μπροστά και ντύσιμο όλο το αυτοκίνητο με πολύ ωραια ταπετσαρία, ή οποία δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα από το 1997 (κάπου τότε το είχαμε φτιάξει και είναι ακόμα ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ!) και κάποια στιγμή συντόμως σκέφτομαι να τον "ενοχλήσω " και για δέρμα.
Ασχολείται και με ντύσιμο οροφών.
Σε αυτον εφτιαξα και εγω οροφη,κολωνες και εταζερα.Μολις μαζεψω το χρημα θα παω και για το σαλονι,δερμα.

tsilis
06-08-10, 14:27
καλημέρα,

ξεκόλησε και σε μένα η οροφή...σκέφτομαι να πάω στο Ρέλλα στην Ερυθραία..
Έχετε εντυπώσεις από τον συγκεκριμένο?

Ευχαριστώ

Πολύ πρόσφατα έφτιαξα την οροφή της δικής μου σε αυτόν....

Τιμή 200 ευρώ με τα κολωνάκια, και ποιοτητα εργασίας πολύ καλή

Υ.Γ αν έχεις οροφή ηλεκτρική, δεν αναλαμβάνει την αποσυναρμολόγηση του "τελάρου", αλλά το ντύνει , αν το πας αποσυναρμολογημένο
Εγώ ήμουν τυχερός και το ύφασμα του τελάρου ήταν σε άριστη κατάσταση, οπότε δεν χρειαζόταν αντικατάσταση

jo65947
27-08-10, 09:40
Το πήγα στη Macabo και είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος και από ποιότητα εργασίας και από τιμές.
Μου έντυσε και το λεβιέ με δέρμα γιατι είχε φθαρεί ( 20 €)
Επειδή έκανα μια μινι έρευνα σας γράφω και τις τιμές που πήρα από όπου ρώτησα.
Αφαίρεση παλιάς και τοποθέτηση νέας γκρι οροφής + κολόνες κτλ

Macabo 180 €, περιλαμβάνει και το στερέωμα εταζέρας γιατί είχε ξελασκάρει και χτύπαγε.

Ρέλλας 180€

Connoly 250€, 40€ για το λεβιέ.

Carrera 250€

Βραχνάκης 250€

BMW 600€

Ευχαριστώ και πάλι όλους για τη βοήθεια σας.

Αντών///is
30-08-10, 11:25
Φίλε jo65947, οι τιμές που γράφεις περιλαμβάνουν εργασία + ανταλλακτικά (δηλ. για την περίπτωση της οροφής το "πανί") ή μόνο εργασία;
Στην περίπτωση της BMW, φαντάζομαι πως περιλαμβάνεται και το αντίστοιχο γνήσιο ανταλλακτικό. Οι άλλοι τι βάζουν;

jo65947
30-08-10, 11:40
Αντώνη, οι τιμές περιλαμβάνουν εργασία (αφαίρεση και τοποθέτηση) + ανταλλακτικά. Στη macabo, αν έβγαζα από μόνος μου το παλιό πανί θα ήταν και πιο φθηνά..αλλά δεν με ενδιέφερε.

Στη macabo και στον βραχνάκη μου είπαν οτι βάζουν το γνήσιο (είναι δεν είναι εμένα μου φαίνεται ολόιδιο πάντως), ο Ρέλλας μου είπε οτι βάζει αυτό της Ε46, οι άλλοι δεν θυμάμαι να ρώτησα..

Επίσης μαζί με την οροφή αλλάζουν και τις 4 κολόνες..

Αντών///is
30-08-10, 12:32
Άρα βάζουν τουλάχιστον καινούργιο πανί... δεν ξανακολλάνε το παλιό, έτσι δεν είναι;

Όσον αφορά το θέμα "γνήσιο ανταλλακτικό", κρίνοντας από τις τιμές, μόνο η BMW πρέπει να το βάζει. Κι' αυτό διότι - όπως είχα γράψει σε παραπάνω post μου - τον Δεκέμβριο του 2008, δηλαδή 1.5 χρόνο πριν, το ανταλλακτικό κόστιζε 319.10 €. Τώρα με ανατιμήσεις και αυξήσεις στον συντελεστή Φ.Π.Α., θα πρέπει να κοστίζει ίσως και πάνω από 400.00 €.

Υ.Γ.: Βρανάκης και όχι Βραχνάκης.

jo65947
30-08-10, 12:51
Καινούριο πανί..γνήσιο κατα αυτούς...
Και να μην είναι όμως, με 600 € που ζητάει η BMW αλλάζεις άλλες 3 φορές την ταπετσαρία αν χρειαστεί...και δεν σου πιάνουν και το #@#%...
Να έχει διαφορά το ένα πανί από το άλλο (φθορές κτλ) ? Αν εντοπίσω κάτι θα ενημερώσω...

ΜΦΧ

Lil
30-08-10, 13:21
μολις εκλεισα ραντεβου για την τεταρτη στην Macabo για αντικατασταση ουρανου.... lets do it.... black!!!

Lil
02-09-10, 11:17
μολις εκλεισα ραντεβου για την τεταρτη στην Macabo για αντικατασταση ουρανου.... lets do it.... black!!!

Πολυ καλη δουλεια!!!!

Αντικατασταση Ουρανου + Βαψιμο σκιαστρων 170ε

ο ουρανος ειναι εξαιρετικος!!!!!!

το βαψιμο των σκιαστρων μετριο

(η τιμη μονο για ουρανο ηταν 150ε)

μαλλον θα προτημισω τον ιδιο και για αλλαγη δερματων στο σαλονι!!!!

:)