PDA

Επιστροφή στο Forum : Λευκή αμαρτία...Ζ4 23i


BILL VUZAS
13-10-09, 10:36
Πρώτες εντυπώσεις από την λευκή αμαρτία.
Το ηλεκτρονικό οδόμετρο δείχνει 1050 χιλιόμετρα,η μέση κατανάλωση 10,5 λίτρα και το σασμάν στο Ν.Η εντύπωση που μου δίνει η οδήγηση της Ζ4 επηρεάζεται περισσότερο από τον ψυχολογικό παράγοντα παρά από τον αντικειμενικά οδηγικό.Οπότε και οι εντυπώσεις θα είναι πολύ υποκειμενικές.
Νοιώθω ότι οδηγώ κάτι το ιδιαίτερο,σʼαυτό συντελούν η μυρουδιά του δέρματος,το παιχνιδιάρικο δερμάτινο ταμπλό,η ποιότητα της κύλισης,τα βλέμματα των περαστικών.
Χαίρομαι το αυτοκίνητο κινώντας το αργά,νωχελικά,αρχοντικά.
Ούτε σκέψη για ταρζανιές.
Ο αυτόματος κλιματισμός φροντίζει για την σωστή θερμοκρασία.
Η θέση των φώτων στο αυτόματο.
Το κάθισμα εκτός των πάνω-κάτω-κτλ.(χειροκίνητα) έχει και μια ηλεκτρική ρύθμιση για το σφίξιμο του μπάκετ στο ύψος των νεφρών.
Μπορείς να επιλέξεις εν κινήση όποιο πρόγραμμα επιθυμείς Ν,S,S+ αυτόματο ή χειροκίνητο,στον κλασσικό λεβγέ ή στα πλήκτρα ταχυτήτων του τιμονιού.
Όταν αφήνεις το φρένο,με όπισθεν, σου δίνει 2 δευτερόλεπτα χρόνο για να πατήσεις το γκάζι.
Τα πακτρόνικ απαραίτητα!Δεν μπορείς με τίποτε να υπολογίσεις τον όγκο του Ζ4.Ηχητική ειδοποίηση.
Η ανοικτή οροφή κάνει το αυτοκίνητο μεγάλη μοτοσυκλέτα.Έως τα 100 πας ήσυχα,στα 120 μεγαλώνει λίγο ο αέρας και όσο ανεβάζεις ταχύτητα νοιώθεις τον θόρυβο περισσότερο να ανεβαίνει.Ο αεροφράκτης απαραίτητος.Ο αεροφράκτης πρέπει να βγαίνει όταν κλείνει η οροφή διότι κόβει αρκετά την οπτική,ειδικά την νύκτα.Είναι συναρμολογούμενος,διπλώνει και μπαίνει στο πορτ μπαγκάζ.
Στην θέση Ν αργεί λιγάκι να ξεκινήσει,στην συνέχεια αλλάζει γρήγορα βήμα.Αντιθέτως στο S γίνεται νευρικο,ετοιμοπόλεμο.
Συνεχίζεται…..

yodas
13-10-09, 10:38
Από την ανάρτηση τι εντυπώσεις έχεις μέχρι στιγμής;

BILL VUZAS
13-10-09, 10:45
Από την ανάρτηση τι εντυπώσεις έχεις μέχρι στιγμής;

Σφικτή,δεν έχω όμως να το συγκρίνω με κάτι παραπλήσιο.Σκέψεις για αλλαγή των 17 ζαντών με μεγαλύτερες απομακρύνθηκαν διότι το αυτοκίνητο δεν θα μπορεί να κυκλοφορεί στους Ελληνικούς εντουρόδρομους.

Fanis
13-10-09, 10:52
Σκέψεις για αλλαγή των 17 ζαντών με μεγαλύτερες απομακρύνθηκαν διότι το αυτοκίνητο δεν θα μπορεί να κυκλοφορεί στους Ελληνικούς εντουρόδρομους.
Θα μπορεί με λίγο προσοχή ή εάν τοποθετηθούν συμβατικά λάστιχα αντί των RFT.

BILL VUZAS
13-10-09, 10:53
Εδώ φαίνεται το έξτρα πακέτο φωτισμού...και στην χειρολαβή..http://img26.imageshack.us/img26/5531/018ph.jpg

BILL VUZAS
13-10-09, 10:56
Θα μπορεί με λίγο προσοχή ή εάν τοποθετηθούν συμβατικά λάστιχα αντί των RFT.

Διάβασα σχετικά στο φόρουμ για παιδιά που βάλαν συμβατικά και έμπλεξαν με θέματα σταθερότητας.

Christos 330i ///M
13-10-09, 10:56
Bill . . .

Ετσι οπως το βλεπω πρεπει να το βελτιωσεις λιγο απο εξω . . .

Ζαντακια και αναρηση . . .

Ε Yoda ? ? ?

BILL VUZAS
13-10-09, 11:02
Bill . . .

Ετσι οπως το βλεπω πρεπει να το βελτιωσεις λιγο απο εξω . . .

Ζαντακια και αναρηση . . .

Ε Yoda ? ? ?

Μια ζαντούλα θα του δώσει άλλον αέρα,φοβάμαι μην γίνει ποιο σκληρό λόγω μεγέθους ζάντας.Το αυτοκίνητο θα κάνει πολλά χιλιόμετρα,μην το κάνουμε του σαλονιού.

randombk
13-10-09, 11:02
bill ουτε γιαστειο μην πειραξεις την αναρτηση του αυτοκινητου γιατι ειναι εξαιρετικη!
και φυσικα μην βγαλεις τα RFT γιατι θα γινει βαρκα...ειναι το κλασικο προβλημα των Ζ4!

Ζ4 with RFT = Μονοθεσιο...
Z4 with nonRFT = Βαρκα...

Εξαιρεση το Ζ4Μ οπου εκει παιζουν αλλα τεχνικα κολπακια για να μαζευει το βαρκιασμα...


Διάβασα σχετικά στο φόρουμ για παιδιά που βάλαν συμβατικά και έμπλεξαν με θέματα σταθερότητας.

Christos 330i ///M
13-10-09, 11:04
Μια ζαντούλα θα του δώσει άλλον αέρα,φοβάμαι μην γίνει ποιο σκληρό λόγω μεγέθους ζάντας.Το αυτοκίνητο θα κάνει πολλά χιλιόμετρα,μην το κάνουμε του σαλονιού.

Μπαααα!!!!

Μην σε απασχολει . . .

Στην πραξη τα πραγματα ειναι διαφορετικα. . .

giannis 116
13-10-09, 11:05
Μια χαρα το βλεπω παντως εγω τ αμαξι. Κι οι ζαντες πανεμορφες ειναι, οσο για αναρτηση, εννοεις πιο σκληρη ή/και χαμηλωμα;.. Δε νομιζω πως χρειαζεται καποια αλλαγη παντως ειδικα στους Ελληνικους κ@λοδρομους ας μεινει οπως ειναι εργοστασιακο. Ουτως ή αλλως δε νομιζω πως το χει ο ανθρωπος για χρηση σε πιστα ή για τοσο γρηγορη και απολυτη οδηγηση. Απ οτι καταλαβα απ τα γραφομενα του το εχει πιο πολυ βολταδικο τ αμαξι.
ΥΓ Το Ζ4Μ οπως και ολα τα Μ δε φορεσαν ποτε rft αλλα συμβατικα λαστιχα υψηλων επιδοσεων.

BILL VUZAS
13-10-09, 11:14
Μια χαρα το βλεπω παντως εγω τ αμαξι. Κι οι ζαντες πανεμορφες ειναι, οσο για αναρτηση, εννοεις πιο σκληρη ή/και χαμηλωμα;.. Δε νομιζω πως χρειαζεται καποια αλλαγη παντως ειδικα στους Ελληνικους κ@λοδρομους ας μεινει οπως ειναι εργοστασιακο. Ουτως ή αλλως δε νομιζω πως το χει ο ανθρωπος για χρηση σε πιστα ή για τοσο γρηγορη και απολυτη οδηγηση. Απ οτι καταλαβα απ τα γραφομενα του το εχει πιο πολυ βολταδικο τ αμαξι.
ΥΓ Το Ζ4Μ οπως και ολα τα Μ δε φορεσαν ποτε rft αλλα συμβατικα λαστιχα υψηλων επιδοσεων.

Έχεις δίκιο,εάν χαμηλώσει 1 εκατοστό το αυτοκίνητο δεν θα μπορώ να πάω σπίτι,για σπορ έχω την μηχανή.Στην διάρκεια μπορεί να κάνω κάτι,προς το παρόν,όχι.

Fanis
13-10-09, 11:21
bill ουτε γιαστειο μην πειραξεις την αναρτηση του αυτοκινητου γιατι ειναι εξαιρετικη!
και φυσικα μην βγαλεις τα RFT γιατι θα γινει βαρκα...ειναι το κλασικο προβλημα των Ζ4!

Ζ4 with RFT = Μονοθεσιο...
Z4 with nonRFT = Βαρκα...

Ώς ένα βαθμό είναι αλήθεια τα παραπάνω...βέβαια δεν ξερω για τη νέα Z4, αλλά για την προηγούμενη ισχύουν για τις 17'' ζάντες. Μίλαγα προχτές με φίλο, τεχνικό της BMW ο οποίος είχε την προηγούμενη Ζ4 2.0i (τώρα έχει τη νέα). Μου είπε ότι με 17'' όταν έβγαλε τα RFT και έβαλε κανονικά λάστιχα, το αυτοκίνητο έχασε αμεσότητα και σταθερότητα στα πολλά χιλιόμετρα. Όμως με τις 18'' και κανονικά ελαστικά, ήταν μια χαρά. Αυτή είναι η δικιά του άποψη ως κάτοχος Ζ4 και τεχνικός της BMW.

Πάντως γενικά έχω διαβάσει διάφορες απόψεις (π.χ. στο BMW Car θεωρούν την αλλαγή των RFT με κανονικά ελαστικά ,μια από τις καλύτερες βελτιώσεις για τις Z4) και έχω καταλήξει ότι έχει τελικά σχέση με τον τρόπο οδήγησης, τον τύπο των ελαστικών και τη διάστασή τους.

yodas
13-10-09, 11:26
Bill να βρεθούμε από κοντά να δείς διαφορά με σκληρή ανάρτηση και μετά αποφασίζεις...σκέψου πως φοράω 19άρες χωρίς rft πλέον και είναι η μέρα με τη νύχτα...και είμαι αρκετά πιο βαρύς από το Ζ4

giannis 116
13-10-09, 11:27
Ώς ένα βαθμό είναι αλήθεια τα παραπάνω...βέβαια δεν ξερω για τη νέα Z4, αλλά για την προηγούμενη ισχύουν για τις 17'' ζάντες. Μίλαγα προχτές με φίλο, τεχνικό της BMW ο οποίος είχε την προηγούμενη Ζ4 2.0i (τώρα έχει τη νέα). Μου είπε ότι με 17'' όταν έβγαλε τα RFT και έβαλε κανονικά λάστιχα, το αυτοκίνητο έχασε αμεσότητα και σταθερότητα στα πολλά χιλιόμετρα. Όμως με τις 18'' και κανονικά ελαστικά, ήταν μια χαρά. Αυτή είναι η δικιά του άποψη ως κάτοχος Ζ4 και τεχνικός της BMW.

Πάντως γενικά έχω διαβάσει διάφορες απόψεις (π.χ. στο BMW Car θεωρούν την αλλαγή των RFT με κανονικά ελαστικά ,μια από τις καλύτερες βελτιώσεις για τις Z4) και έχω καταλήξει ότι έχει τελικά σχέση με τον τρόπο οδήγησης, τον τύπο των ελαστικών και τη διάστασή τους.

Το BMW Car 'οδηγαει' στην Ευρωπη και οχι στους κατσικοδρομους-σπαστηρια ομως... Παιζει κι ο δρομος ρολο στην ολη συμπεριφορα κι οχι μονο τ αμαξι και τα λαστιχα του.

Fanis
13-10-09, 11:31
Το BMW Car 'οδηγαει' στην Ευρωπη και οχι στους κατσικοδρομους-σπαστηρια ομως... Παιζει κι ο δρομος ρολο στην ολη συμπεριφορα κι οχι μονο τ αμαξι και τα λαστιχα του.
Βασικά οδηγεί στην Αγγλία, όπου οι δρόμοι τους είναι αρκετά χάλια...όχι σαν την Ελλάδα, αλλά χειρότεροι από Γερμανία, Ιταλία, Γαλλία κλπ. Επίσης, όσο χειρότερος ο δρόμος τόσο χειρότερα είναι τα RFT. Τα μαλακά πλαϊνά των συμβατικών ελαστικών δείχνουν τα αρνητικά τους σε καλούς δρόμους (όπου η σκληρη ανάρτηση και τα RFT είναι ΟΚ) και όχι στους κατσικόδρομούς μας.

BILL VUZAS
13-10-09, 11:33
Φίλος που ερχόταν δίπλα μου σε πορεία μου είπε ότι η συγκεκριμένη ζάντα εξαφανίζεται οπτικά και φαίνεται μόνον η δαγκάνα,οπότε θέλει βαψιμο η δαγκάνα!

giannis 116
13-10-09, 11:36
Ε, λογικο δεν ειναι οταν στρεφει η ροδα να μη φαινεται το σχημα της ζαντας?.. Μου φαινεται ο καθενας λεει οτι να ναι...

thomelef
13-10-09, 11:36
ακόμα δε τον είδαμε γιάννη τον βαφτίσαμε.
ας το βαρεθούν οι άνθρωποι να το βλέπουν μαμά και μετά το κάνουν ότι θέλουν.
εδώ καλά καλά οι εντυπώσεις ακόμα έχουν μείνει στην πολυτέλεια και στα οπτικά χαρίσματα του αυτοκινήτου, παρά στη συμπεριφορά του.
γνώμη μου είναι ας περάσει κάνα εξάμηνο και μετά αλλαγές.
στο κάτω κάτω οι μλκς της αντιπροσωπείας κρα κάνουν με το παραμικρό να ακυρώσουν εγγυήσεις πάνω σε οποιαδήποτε αλλαγή πέραν της εργοστασιακής.

BILL VUZAS
13-10-09, 11:39
ακόμα δε τον είδαμε γιάννη τον βαφτίσαμε.
ας το βαρεθούν οι άνθρωποι να το βλέπουν μαμά και μετά το κάνουν ότι θέλουν.
εδώ καλά καλά οι εντυπώσεις ακόμα έχουν μείνει στην πολυτέλεια και στα οπτικά χαρίσματα του αυτοκινήτου, παρά στη συμπεριφορά του.
γνώμη μου είναι ας περάσει κάνα εξάμηνο και μετά αλλαγές.
στο κάτω κάτω οι μλκς της αντιπροσωπείας κρα κάνουν με το παραμικρό να ακυρώσουν εγγυήσεις πάνω σε οποιαδήποτε αλλαγή πέραν της εργοστασιακής.

Και στο καθημερινό πλύσιμο!!

BILL VUZAS
13-10-09, 12:52
Μεγάλη ευκολία το χειρόγκαζο(κρουίζ κοντρόλ).
Με σταθερή ταχύτητα 180 δείχνει ~10,00 λιτρα κατανάλωση.
Δεν μου δείχνει πάντως ότι το αυτοκίνητο έχει κοντά 200 άλογα.Ίσως με τον τρόπο που μεταφέρονται,χλιδάτα?,δεν ξέρω δεν μου φαίνονται.
Στις στροφές πάντως κρατάει καλά,μία συγκεκριμένη που την παίρνω με την μηχανή με 150 (όταν είμαι καλά) με το Ζ4 την πέρασα αεράτα με 150.

fanisk
13-10-09, 13:00
Σε στροφες πως σου φαινεται με τη μακρια μουρη? Υπολογιζεις ευκολα που παταει ή οχι?
Τα φρενα του πως σου φαινονται?

Το παρκτρονικ του ειναι σαν το ηλιθιο παρκτρονικ του RAV4 που σφυραει απο το 1.5 μετρο?

stef
13-10-09, 13:02
Το αμάξι είναι αρκετά βαρύ και φυσικό να μην δείχνει τα 200 άλογά του...

BILL VUZAS
13-10-09, 13:12
Σε στροφες πως σου φαινεται με τη μακρια μουρη? Υπολογιζεις ευκολα που παταει ή οχι?
Τα φρενα του πως σου φαινονται?

Το παρκτρονικ του ειναι σαν το ηλιθιο παρκτρονικ του RAV4 που σφυραει απο το 1.5 μετρο?

Έχεις ένα πρόβλημα με την μακριά μούρη,το τιμόνι είναι άμεσο,μεταφέρει κάθε μικροκίνηση.Καλά τα φρένα.
Στην αρχη είναι διακοπτόμενος και γίνεται σφύριγμα στα 30cm.

iparout
13-10-09, 13:56
Σφικτή,δεν έχω όμως να το συγκρίνω με κάτι παραπλήσιο.Σκέψεις για αλλαγή των 17 ζαντών με μεγαλύτερες απομακρύνθηκαν διότι το αυτοκίνητο δεν θα μπορεί να κυκλοφορεί στους Ελληνικούς εντουρόδρομους.

Διαφωνώ. Έχω το ίδιο αμάξι και του έχω περάσει 19άρες ζάντες με RFT. Πίστεψέ με, είναι ΠΟΛΥ πιο άνετο απ'ότι περίμενα. Θα έλεγα, βασικά, ότι δεν ενοχλεί καθόλου.. Μάλιστα, φιλαράκι μου που έχει τo Z4M, όταν τον πήγα βόλτα, μου είπε πως πραγματικά η ανάρτηση στη νέα Ζ4 είναι αποκάλυψη αφού με το δικό του πατάς κέρμα στο δρόμο και μπορείς να καταλάβεις αν ήταν κορώνα ή γράμματα..

Άσε που οι 17άρες (και ειδικά αυτές με τις οποίες έρχεται το αμάξι) το γονατίζουν εμφανισιακά... (no offense).

Have a look : http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=21817

BILL VUZAS
13-10-09, 14:13
Διαφωνώ. Έχω το ίδιο αμάξι και του έχω περάσει 19άρες ζάντες με RFT. Πίστεψέ με, είναι ΠΟΛΥ πιο άνετο απ'ότι περίμενα. Θα έλεγα, βασικά, ότι δεν ενοχλεί καθόλου.. Μάλιστα, φιλαράκι μου που έχει τo Z4M, όταν τον πήγα βόλτα, μου είπε πως πραγματικά η ανάρτηση στη νέα Ζ4 είναι αποκάλυψη αφού με το δικό του πατάς κέρμα στο δρόμο και μπορείς να καταλάβεις αν ήταν κορώνα ή γράμματα..

Άσε που οι 17άρες (και ειδικά αυτές με τις οποίες έρχεται το αμάξι) το γονατίζουν εμφανισιακά... (no offense).

Have a look : http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=21817

Σίγουρα παίρνει πόντους το αυτοκίνητο.Πολύ όμορφο.
Οι φωτογραφίες σου όμως είναι χάλια,αύριο θα βγάλω με την βροχη φώτο για εδώ.

BILL VUZAS
13-10-09, 14:28
Πρακτική λεπτομέρια η αναδίπλωση του καθρεπτη συνοδηγού για το παρκάρισμα,και οι χρωματικοί καθρέπτες.Ειδικά το τελευταίο πολύ απαραίτητο με τα χιλιάδες ξένον μαιμού που κυκλοφορούν και στραβώνουν όλον τον κόσμο.:bugeye:

BILL VUZAS
13-10-09, 16:35
Ε, λογικο δεν ειναι οταν στρεφει η ροδα να μη φαινεται το σχημα της ζαντας?.. Μου φαινεται ο καθενας λεει οτι να ναι...

Τώρα το πρόσεξα,εννοούσε ότι δεν φαίνεται τίποτε,χάνεται τελείως η ζάντα.Βλέπεις δηλαδή το στεφάνι με το ελαστικό και στην μέση το καρέ του άξονα.Οπότε η δαγκάνα παίρνει πρώτο πλάνο..

iparout
13-10-09, 23:28
Σίγουρα παίρνει πόντους το αυτοκίνητο.Πολύ όμορφο.
Οι φωτογραφίες σου όμως είναι χάλια,αύριο θα βγάλω με την βροχη φώτο για εδώ.

Δυστυχώς είχε πολύ ήλιο, παρ'οτι το Omnia υποτίθεται πως βγάζει καλές φωτογραφίες.. Anyway, μια γενική εικόνα παίρνεις για το αμάξι, πάντως.. :thinkerg:

P.S.: Φαντάζομαι έκανες κλίκ επάνω τους για να τις δεις μεγαλύτερες και δεν κοιτάς απλώς τα thumbnails, έτσι ?

BILL VUZAS
14-10-09, 10:41
Από τον εξοπλισμό ασφαλείας έλειπε ο πυροσβεστήρας,δεν έπρεπε να είχε?
Που πρέπει να τον τοποθετήσω για να μην ενοχλεί και να να είναι εύχρηστος ?:angryfire

konas
14-10-09, 10:49
Συνηθως κατω απο το καθισμα οδηγου. Αλλα κοιτα και το manual κατι θα γραφει για τη θεση του

BILL VUZAS
14-10-09, 11:04
Συνηθως κατω απο το καθισμα οδηγου. Αλλα κοιτα και το manual κατι θα γραφει για τη θεση του

Δεν γράφει κάτι σχετικό το μάνουαλ.
Κάτω από το κάθισμα δεν μου φαίνεται πολύ πρακτική ιδέα,δεν θα εννοχλεί με την εκάστοτε κίνηση του καθίσματος?

konas
14-10-09, 11:38
Λοιπόν. Μπαινει κατω-μπροστα στη θεση συνοδηγου.

Οριστε και σχεδιαγραμμα με part numbers.
Μονο βρες ποιο αντιστοιχει αναλογα με το τι καθισματα εχεις:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E89/Roadster/Europe/Z4_23i-N52N/LHD/N/2009/january/browse/seats/fire_extinguisher/

BILL VUZAS
14-10-09, 12:23
Λοιπόν. Μπαινει κατω-μπροστα στη θεση συνοδηγου.

Οριστε και σχεδιαγραμμα με part numbers.
Μονο βρες ποιο αντιστοιχει αναλογα με το τι καθισματα εχεις:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E89/Roadster/Europe/Z4_23i-N52N/LHD/N/2009/january/browse/seats/fire_extinguisher/

Είσαι πολύ ωραίος...:dblthumb2

nomtal
14-10-09, 20:36
Η μεταλλική οροφή τι εντυπώσεις σου έχει αφήσει?
Πως σου φαίνεται η λειτουργία της?
Πως τη νιώθεις σε σχέση με το υπόλοιπο αμάξωμα? Σε ικανοποιεί η στιβαρότητα και η ακαμψία της όταν είναι κλειστή?΄
Όταν έχεις την οροφή ανοιχτή/κατεβασμένη στο πορτ μπαγκάζ αντιλαμβάνεσαι να επηρεάζει τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου (το βάρος της που είναι πίσω) ?

thomelef
14-10-09, 21:11
βασικά είμαι πολύ περίεργος να δώ αν θα γραφτεί τπτ για το σαζμάν του αυτοκινήτου.

BILL VUZAS
15-10-09, 08:36
Η μεταλλική οροφή τι εντυπώσεις σου έχει αφήσει?
Πως σου φαίνεται η λειτουργία της?
Πως τη νιώθεις σε σχέση με το υπόλοιπο αμάξωμα? Σε ικανοποιεί η στιβαρότητα και η ακαμψία της όταν είναι κλειστή?΄
Όταν έχεις την οροφή ανοιχτή/κατεβασμένη στο πορτ μπαγκάζ αντιλαμβάνεσαι να επηρεάζει τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου (το βάρος της που είναι πίσω) ?

Με τις πρώτες συζητήσεις για αγορά ανοικτού αυτοκινήτου ήμουν πολύ αρνητικός,φοβούμενος τα πιθανά προβλήματα στιβαρότητας τριξιμάτων θορύβων.Σήμερα δεν το αλλάζω με τίποτε.Τελείως άκαμπτο,δεν κάνει τσικ.Θαρείς και είναι όλο το αμάξωμα ένα κομμάτι μέταλο.Από την έως τώρα χρήση του αυτοκινήτου (1200 χιλ.)δεν ένοιωσα ότι διαφέρει σε κάτι έχοντας ανοικτή ή κλειστή την οροφή.Στα πρώτα χιλιόμετρα έτριζε,μερικές φορές,το καμπυλωτό κομμάτι επάνω από τα όργανα στο ταμπλό όταν περνούσα απο σαμαράκια.Σήμερα δεν ακούγεται τίποτε,προφανώς 'έκατσε' στην θέση του.

konas
15-10-09, 08:40
Λογικο. Εδω δεν κανει τσικ το παλιο Ζ4 που ειχε και υφασματινη....

BILL VUZAS
15-10-09, 09:06
βασικά είμαι πολύ περίεργος να δώ αν θα γραφτεί τπτ για το σαζμάν του αυτοκινήτου.

Έχω το αυτόματο,απόλαυση.Ανάλογα με τα κέφια επιλέγεις το πρόγραμμα Ν,S,S+ και αφιερώνεσαι στην οδήγηση.Μπορείς να επέμβεις ανά πάσα στιγμή με τα χειριστήρια του τιμονιού.Το δοκίμασα μερικές φορές,δεν μ'αρεσε.Ίσως επειδή οι ρυθμοί είναι χαλαροί,στρώσιμο,και δεν μπορείς να παίξεις.Αργότερα σε γρήγορους ρυθμούς ίσως αποδειχτούν χρησιμότερα.
Σε νορμάλ οδήγηση έχοντας την αυτόματη λειτουργία παρακολουθείς το στροφόμετρο και παίζει με τις αλλαγές γύρω στις 1300-2200 στροφές.Επιλέγοντας το μάνουαλ, πάντα ανέβαζα πολύ περισσότερες στροφές (δεν ακούγεται το μοτέρ) με αποτέλεσμα και να καίω περισσότερο και να μην πηγαίνω γρηγορότερα.
Υπάρχει βέβαια και το γρήγορο πάτημα του πετάλ στο πάτωμα που εκεί το Ζ4 ξεχνά τα γκλάμουρ και τις ευγένιες,η εξάτμιση σε ξετρελαίνει με τον ήχο της (σαν ακράποβιτς σε HAYABUSA) και γίνεται πύραυλος.Σχετικά με αυτήν την λειτουργία,κικ ντάουν μου φαίνεται ότι λέγεται,ένα γρήγορο χέρι σε χειροκίνητο σασμάν δεν μπορεί να επιλέξει τόσο γρήγορα την κατάληλη σχέση για να φύγει γρήγορα όσο το ποιό.......άσχετο πόδι!Απλά βυθίζεις το πόδι στο πάτωμα!:nod:

thomelef
15-10-09, 09:19
Έχω το αυτόματο,απόλαυση.Ανάλογα με τα κέφια επιλέγεις το πρόγραμμα Ν,S,S+ και αφιερώνεσαι στην οδήγηση.Μπορείς να επέμβεις ανά πάσα στιγμή με τα χειριστήρια του τιμονιού.Το δοκίμασα μερικές φορές,δεν μ'αρεσε.Ίσως επειδή οι ρυθμοί είναι χαλαροί,στρώσιμο,και δεν μπορείς να παίξεις.Αργότερα σε γρήγορους ρυθμούς ίσως αποδειχτούν χρησιμότερα.
Σε νορμάλ οδήγηση έχοντας την αυτόματη λειτουργία παρακολουθείς το στροφόμετρο και παίζει με τις αλλαγές γύρω στις 1300-2200 στροφές.Επιλέγοντας το μάνουαλ, πάντα ανέβαζα πολύ περισσότερες στροφές (δεν ακούγεται το μοτέρ) με αποτέλεσμα και να καίω περισσότερο και να μην πηγαίνω γρηγορότερα.
Υπάρχει βέβαια και το γρήγορο πάτημα του πετάλ στο πάτωμα που εκεί το Ζ4 ξεχνά τα γκλάμουρ και τις ευγένιες,η εξάτμιση σε ξετρελαίνει με τον ήχο της (σαν ακράποβιτς σε HAYABUSA) και γίνεται πύραυλος.Σχετικά με αυτήν την λειτουργία,κικ ντάουν μου φαίνεται ότι λέγεται,ένα γρήγορο χέρι σε χειροκίνητο σασμάν δεν μπορεί να επιλέξει τόσο γρήγορα την κατάληλη σχέση για να φύγει γρήγορα όσο το ποιό.......άσχετο πόδι!Απλά βυθίζεις το πόδι στο πάτωμα!:nod:


στην αυτόματη λειτουργεία όταν το σανιδώνεις, το στροφόμετρο τερματίζει για να αλλάξει ταχύτητα;;;
ο διπλός δίσκος είναι πολύ μαλακός στις αλλαγές; δλδ στη χειροκίνητη λειτουργεία με υψηλές στροφές και το σαζμάν στο γρήγορο μόουντ οι αλλαγές κλωτσάν καθόλου ή τις παίρνει βούτυρο;;

BILL VUZAS
15-10-09, 09:36
στην αυτόματη λειτουργεία όταν το σανιδώνεις, το στροφόμετρο τερματίζει για να αλλάξει ταχύτητα;;;
ο διπλός δίσκος είναι πολύ μαλακός στις αλλαγές; δλδ στη χειροκίνητη λειτουργεία με υψηλές στροφές και το σαζμάν στο γρήγορο μόουντ οι αλλαγές κλωτσάν καθόλου ή τις παίρνει βούτυρο;;

Διπλό δίσκο έχουν μόνον τα Ζ4,335.Όχι δεν τερματίζει το στροφόμετρο,ανεβάζει στροφές αλλά όχι τέρμα.Ταυτόχρονα και το σημαντικότερο βάζει την κατάληλη σχέση στο σασμάν.Ολα γίνονται βουτυρένια.
Χαρακτηριστικό των σύγχρονων αυτοκινήτων η όλο και μικρότερη συμμετοχή των οδηγών και η πολιτισμένη(αποστειρωμένη) αίσθηση.

thomelef
15-10-09, 09:41
Διπλό δίσκο έχουν μόνον τα Ζ4,335.Όχι δεν τερματίζει το στροφόμετρο,ανεβάζει στροφές αλλά όχι τέρμα.Ταυτόχρονα και το σημαντικότερο βάζει την κατάληλη σχέση στο σασμάν.Ολα γίνονται βουτυρένια.
Χαρακτηριστικό των σύγχρονων αυτοκινήτων η όλο και μικρότερη συμμετοχή των οδηγών και η πολιτισμένη(αποστειρωμένη) αίσθηση.

ψηλοβαρετό το βρίσκεις δλδ απο ότι καταλαβαίνω.

BILL VUZAS
15-10-09, 09:50
ψηλοβαρετό το βρίσκεις δλδ απο ότι καταλαβαίνω.

Όχι,καθόλου.Απλά όλα γίνονται εύκολα.Παλιά οδηγούσες το άμπαρθ οτομπιάγκι με τα 70 άλογα και τα έβλεπες όλα,πάμπερς ήθελες,χτυπούσε δεξιά αριστερά στα πεζοδρόμια.Σήμερα με την εξέλιξη των κινητήρων-ελαστικών-ηλεκτρονικών οδηγείς αυτοκίνητο 200 και βάλε αλόγων και νοιώθεις...ταξιτζής!:rofl2:

stef
15-10-09, 11:58
Καλά επειδή οδηγώ το ίδιο σχεδόν αυτοκίνητο με το ίδιο μοτέρ και περισσότερα άλογα, δεν είναι και κανένα αυτοκίνητο που βάζει φωτιά στο δρόμο παιδιά!
Μην γελιόμαστε, ούτε γκάζι πολύ, ούτε πύραυλος γίνεται. Δεν έχει ούτε τρελές αλλαγές κάνει το κιβώτιο! Απλά κινήσαι ικανοποιητικά!

iparout
15-10-09, 15:21
Καλά επειδή οδηγώ το ίδιο σχεδόν αυτοκίνητο με το ίδιο μοτέρ και περισσότερα άλογα, δεν είναι και κανένα αυτοκίνητο που βάζει φωτιά στο δρόμο παιδιά!
Μην γελιόμαστε, ούτε γκάζι πολύ, ούτε πύραυλος γίνεται. Δεν έχει ούτε τρελές αλλαγές κάνει το κιβώτιο! Απλά κινήσαι ικανοποιητικά!

Τυγχάνει να έχω ακριβώς το ίδιο αυτοκίνητο. Αν θέλαμε αμάξι που να βάζει φωτιά στο δρόμο και να γίνεται πύραυλος, θα παίρναμε ένα Impreza ή ένα Evo και θα το κάναμε καμιά 600ριά άλογα για να το στήνουμε στα φανάρια.. Ίδια λεφτά θα ερχόταν... Αλλά, ό,τι πληρώνεις παίρνεις. ;)

stef
15-10-09, 15:36
Συγγνώμη δεν ανέφερα εγώ ότι είναι πύραυλος , άλλος το ανέφερε...

EVANGELOS
15-10-09, 16:11
Συγγνώμη δεν ανέφερα εγώ ότι είναι πύραυλος , άλλος το ανέφερε...

Εγώ πύραυλο ξέρω της Algida !!! με έξτρα σοκολατα !!!

BILL VUZAS
15-10-09, 16:12
Παιδιά δεν είναι θέμα της Ζ4 αυτό.Σε όλα τα σημερινά αυτοκίνητα συμβαίνει το ίδιο.Η επίδραση των συστημάτων ασφαλείας τα έκανε ασφαλή μεν, χωρίς αίσθηση δε.Περνάς γρήγορα ένα δύσκολο στροφιλίκι με 40 χιλιόμετρα παραπάνω και δεν συμβαίνει τίποτε.Κάθε που πατας το γκάζι το χαμαλίκη το κάνουν τα ηλεκτρονικά.Τα σπορ αυτοκίνητα πλέον δεν γλιστρούν ,δεν υπερστρέφουν,οδηγούνται με 1 δάκτυλο και με γόβα!!!:wub:

DimitrisZ4
15-10-09, 16:18
παντα χωρις ηλεκτρονικα...εκτος αν βρεχει...(κωλοκαιρε...κ ηθελα να ανεβω σαλονικα! )

arisk
11-11-09, 14:54
Μην γελιόμαστε, ούτε γκάζι πολύ, ούτε πύραυλος γίνεται.

Τυγχάνει να έχω ακριβώς το ίδιο αυτοκίνητο. Αν θέλαμε αμάξι που να βάζει φωτιά στο δρόμο και να γίνεται πύραυλος, θα παίρναμε ένα Impreza ή ένα Evo και θα το κάναμε καμιά 600ριά άλογα για να το στήνουμε στα φανάρια.. Ίδια λεφτά θα ερχόταν... Αλλά, ό,τι πληρώνεις παίρνεις. ;)

Συγγνώμη δεν ανέφερα εγώ ότι είναι πύραυλος , άλλος το ανέφερε...

Εγώ πύραυλο ξέρω της Algida !!! με έξτρα σοκολατα !!!


Το Ζ4 δεν είναι πύραυλος... ΠύρΚαυλος είναι...!! :rofl2:

andreas_R
11-11-09, 14:59
παρα πολυ ομορφο το αμαξι καλοταξιδο.

Δεν θα πειραζα ουτε αναρτηση ουτε ζαντες

Καρμπον καπο και πορτμπαγκαζ και λιπακια χαμηλα καρμπον.
Καλο εεεεεεεε?????????

Driver M
11-11-09, 15:18
παρα πολυ ομορφο το αμαξι καλοταξιδο.

Δεν θα πειραζα ουτε αναρτηση ουτε ζαντες

Καρμπον καπο και πορτμπαγκαζ και λιπακια χαμηλα καρμπον.
Καλο εεεεεεεε?????????

Kατά τη γνώμη μου σκέτη καγκουριά θα γινόταν έτσι...αλλά περί ορέξεως. Το αμάξι είναι κούκλα από μόνο του!!

BILL VUZAS
17-11-09, 19:29
Στα 3500 χιλ.περίπου το αυτοκίνητο,και μου φαίνεται λίγο ποιο ευστροφο.Ίσως είναι ιδέα μου.Η μέση κατανάλωση,σύμφωνα με το BC 11,5 λίτρα,κυρίως κυκλοφορεί στην πόλη.

BILL VUZAS
23-11-09, 12:06
Χθές ξέχασα ανοικτό το παράθυρο συνοδηγού,ενώ κλείδωσα δεν ανέβηκε το τζάμι.Προσοχή λοιπόν ζητατεσσάρηδες,τα τζάμια των παραθύρων δεν ανεβαίνουν όταν κλειδώνεις με τον συναγερμό.
Προφανώς διότι μπορείς να ενεργοποιήσεις τον συναγερμό με ανοικτή την οροφή.Δεν ξέρω εάν μπορούν να κλείνουν τα παράθυρα αυτόματα,με την ενεργοποίηση του συναγερμού.:party:

stef
23-11-09, 13:50
Περίμενε
Πάρκαρες το αυτοκίνητο και το άφησες cabrio και ήθελες να κλείσει το παράθυρο ή το πάρκαρες κ έκλεισες οροφή?

BILL VUZAS
23-11-09, 14:46
Πάρκαρα,με κλειστή οροφή,κλείδωσα με το χειριστήριο και έφυγα.Το παράθυρο συνοδηγού ήταν ανοικτό και παρέμεινε ανοικτό,δεν έκλεισε με το κλείδωμα όπως συμβαίνει με τα άλλα αυτοκίνητα.
Το αποδίδω στο ότι μπορείς να κλειδώσεις το Ζ4 με ανοικτή οροφή και να προστατεύεται απ'τον συναγερμό ενώ είναι ανοικτό.

konas
23-11-09, 15:05
Εχεις δοκιμασει να κρατησεις πατημενο το κουμπι (στο κλειδι) που κλειδωνεις το αυτοκινητο?
Αν ουτε ετσι δεν ανεβαζει τα τζαμια, πηγαινε στη bmw να στο προγραμματισουν.

stef
23-11-09, 15:20
Με πρόλαβε ο konas
Πατημένο συνεχώς το κουμπί!!!!

BILL VUZAS
23-11-09, 15:20
Έχει ξαναγίνει σχετική συζήτηση στον παρόν καφενέ...
Ανοίγει αλλά δεν κλείνει η οροφή με συνεχόμενο πάτημα.
Το θέμα όμως δεν είναι αυτό,........ας πούμε παρκάρεις το βράδυ και κάποιο παράθυρο είναι ανοικτό,δεν το έχεις αντιληφθεί,βγαίνεις απ'το αυτοκίνητο πατάς το κουμπάκι και φεύγεις.Σε όλους τους συναγερμούς εαν υπάρχουν ανοικτά παράθυρα κλεινουν αυτόματα,εδώ στο Ζ4,όχι!

!.το αυτοκίνητο είναι ασφαλισμένο(όσο γίνεται) αλλά με ανοικτό-α,παράθυρα.

stef
23-11-09, 15:38
Δεν γίνεται να πατήσεις το κουμπί μία φορά μόνο και να κλείσει το παράθυρο
Και το δικό μου, εργοστασιακό συναγερμό που έχει δεν κλείνουν τα παράθυρα με το πάτημα κουμπιού
Σε aftermarket συναγερμό που έχω δει γίνεται!

BILL VUZAS
23-11-09, 16:03
Είχα την εντύπωση ότι κλείνοντας το αυτοκίνητο με τον συναγερμό κλείνουν και τα παράθυρα,τουλάχιστον στο δικόμου (316/2 '94 μοντ.) έτσι γινόταν.:nod:

BILL VUZAS
13-12-09, 19:24
Το αυτοκίνητο έφτασε τα 5500 χιλιόμετρα.Στο καντράν δείχνει 26000 χιλιόμετρα ακόμη για αλλαγή λαδιών,δηλαδή το σύστημα προτείνει την πρώτη αλλαγή λαδιών στα 31500!!
Το θέμα είναι ότι έχει αυξητική τάση,στα 3000 χιλιόμετρα έδειχνε υπόλοιπο 27000,τώρα στα 5500 μεγάλωσε.
Είναι φυσιολογικό αυτό?:icon_kidr

giannis 116
13-12-09, 19:29
Εαν το οδηγας πολυ ηρεμα και στρωτα, το αφηνεις να ζεσταθει σωστα, ισως να γινεται κι αυτο. Αν και αν γινεται αυτο, εγω δε συμφωνω γιατι το λαδι καταπονειται και φθειρεται οσο 'κυρια' κι αν το πηγαινεις τ αμαξι.
Κι εγω ειχα ενα θεμα με τον αισθητηρα σερβις των εμπρος φρενων που εκανε τα δικα του, κολλαγε ή εδειχνε κι αυτο αυξητικες τασεις! Μετα απο κανα 2 reset με το διαγνωστικο και στο τελος αλλαγη τα τακακια και παλι reset κανα δυο φορες τωρα δουλευει οκ. Απ οτι μου ειχαν πει στο συνεργειο εχουν ενα θεμα αυτες οι ενδειξεις σερβις σε ασσους και σε καποια μινι. Τωρα για τη νεα Ζ4 τι να σου πω δε γνωριζω.
Πηγαινε παντως απ το σερβις σου και κανε τους καμια ερωτηση,δεν εχεις να χασει κατι.

BILL VUZAS
13-12-09, 21:24
Ούτως η άλλως την πρώτη αλλαγή λαδιών θα την κάνω στα 15000 χιλιόμετρα.Μόνο την πρώτη αλλαγή,μετα θα ακολουθώ τις οδηγίες του αυτοκινήτου.:deal:

S38B38 Monsta
13-12-09, 21:43
η μυρουδιά του δέρματος,

Ο αεροφράκτης



Ελπίζω να μην είμαι ο μόνος που σκασα στα γέλια με τα ^^^ παραπάνω, έτσι?

Καλορίζικο πάντως, πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα σου εύχομαι παρέα με τη κούκλα σου.

Και εγώ με τη σειρά μου πάντως θα πρότεινα ένα σετ 19άρια και μία σπορ ανάρτηση.

BILL VUZAS
13-12-09, 21:50
Ελπίζω να μην είμαι ο μόνος που σκασα στα γέλια με τα ^^^ παραπάνω, έτσι?

Καλορίζικο πάντως, πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα σου εύχομαι παρέα με τη κούκλα σου.

Και εγώ με τη σειρά μου πάντως θα πρότεινα ένα σετ 19άρια και μία σπορ ανάρτηση.

Δεν ένοιωσες την μυρωδιά περισσότερο με την "μυρουδιά"?
Αλλά ο αεροφράκτης?:icon_kidr

S38B38 Monsta
13-12-09, 22:01
Δεν ένοιωσες την μυρωδιά περισσότερο με την "μυρουδιά"?
Αλλά ο αεροφράκτης?:icon_kidr

:icon18:

Καλές βόλτες με τη κούκλα σου. Επιτέλους η BMW έκανε στροφή στο σχεδιασμό της και άρχισε να φτιάχνει πάλι όμορφα αυτοκίνητα!

BILL VUZAS
13-12-09, 22:02
Δεν ήρθε το σήμα ακόμη.Μπορώ να πάω από τώρα στην εφορία να το πάρω?
Διότι τις τελευταίες μέρες θα γίνεται χαμός.:scratchch

S38B38 Monsta
13-12-09, 22:03
Δεν ήρθε το σήμα ακόμη.Μπορώ να πάω από τώρα στην εφορία να το πάρω?
Διότι τις τελευταίες μέρες θα γίνεται χαμός.:scratchch

Όχι δεν χρειάζεται. Πήγαινε τράπεζα να τα σκάσεις με την άδεια κυκλοφορίας.

BILL VUZAS
13-12-09, 22:05
Όχι δεν χρειάζεται. Πήγαινε τράπεζα να τα σκάσεις με την άδεια κυκλοφορίας.

Γίνεται μόνον με την άδεια?

S38B38 Monsta
13-12-09, 22:10
Γίνεται μόνον με την άδεια?

Μέχρι πέρυσι εγώ έτσι έπαιρνα τα σήματα έως 31/12.

BILL VUZAS
14-12-09, 13:40
Πήγα σήμερα στην τράπεζα,ΓΙΟΚ,μόνον στην εφορία μπορείς να πάρεις το σήμα χωρίς ειδοποιητήριο.:smokin:

BILL VUZAS
19-12-09, 09:51
Οδηγώντας την τελευταία εβδομάδα συνεχώς,ακόμα και για τσίσα:yippee:,παρατήρησα κάποιες ιδιέταιρες συμπεριφορές από τους υπόλοιπους οδηγούς.Κατά πρώτον οι περισσότεροι κάνουν δεξιά να περάσω μπροστά,νομίζοντας ίσως ότι έρχεται ο 'γλήγορος'χεχεχε,αλλά και για να παρατηρήσουν-θαυμάσουν το ιδιαίτερο όχημα.Υπ'οψιν το πηγαίνω σαν Κυρία.Υπάρχουν πάλι μερικοί ανεγκέφαλοι που κολλάνε από πίσω θέλωντας δήθεν να σε πατήσουν.Ίσως η ποιο άσχημη οδηγική συμπεριφορά,να κολλάς πίσω από κάποιον.Σήμερα μου ήρθε να κατέβω και να σφαλιαρίσω έναν πιτσιρικά με ΑουντιΤΤ,σε ροή αυτοκινήτων κολλούσε από πίσω ιδιαίτερα προκλητικά,σε ένα σημείο πήγα δεξιά για να αποφύγω κανένα δυσάρεστο.Την άλλη φορά θα κατέβω να τραβήξω κανα αυτί.:countdown
Οι αουντάκιδες σε κοιτούν με φθόνο,
Οι μερσεντάκιδες με θαυμασμό,
Οι πορσάκιδες φιλικά,

cptkoulis
20-12-09, 04:20
Φιλε Bill,θα συμφωνησω μαζι σου,ειναι πολλοι αυτοι που "ψαχνονται" να σε πατησουν.Κι ενταξει,το TT ειναι αξιοπρεπες αυτοκινητο...Μου εχει τυχει,μεταξυ αλλων,με κινηση στην Κηφισιας τυπος με καγκουρωμενο Corolla sedan 15ετιας(με 4 επιβατες) που την ειχε δει Schumacher και ειχε κολλησει στον προφυλακτηρα μου...Οτι να'ναι....

Εξακολουθω να εχω προβλημα με αυτους που "αραζουν" στην αριστερη.Ευτυχως,ο εξακυλινδρος ειναι πανταχου παρων και τους βαζει στη θεση τους :twak: μολις βρεθει ενα μικρο ανοιγμα

Μου εχει τυχει πολλες φορες να καρφωνουν καποιοι το βλεμμα τους(μαλλον δεν ξερουν τι ειναι,δεν τους ειναι οικειο το σχημα) ή να γυριζουν το κεφαλι τους πισω στο φαναρι κοιταζοντας επιμονα προσπαθωντας να καταλαβουν τι ειναι(μαλλον?).Καποιες φορες κατανταει ενοχλητικο μπορω να πω...

Κι επειδη το ανεφερες σε προηγουμενο ποστ,με λιγοτερα απο 4000χλμ,μου δειχνει service σε 25000χλμ(συνολο 29000).Μαλλον το στρωνεις ακομα εσυ :p:

ΥΓ.Απο μικρο κι απο τρελο....
Εχω πετυχει 2 φορες,πιτσιρικαδες να γυριζουν απο το σχολειο,που μολις το βλεπουν γουρλωνουν τα ματια και κοιταζουν με ανοιχτο το στομα(οπως εμεις καποτε,οταν βλεπαμε μαυρο σπορ αυτοκινητο λεγαμε "ΩΧΧΧΧ,ο ΚΙΤ!").Για μενα αυτο ειναι το καλυτερο κομπλιμεντο. :D

:hello:

morpheus
21-12-09, 00:55
Ο πιτσιρικάς με το ΤΤ μάλον ήθελε να σε "μετρήσει"...
Κλασικό θέμα όταν πρωτοκυκλοφορεί ένα ενδιαφέρον τουτού... όλοι γλήγοροι θέλουν να δούν τι ψάρια πιάνει στο δρόμο... :smiley_ab
Αλλά το συνεχόμενο "κόλλημα" είναι όντως εκνευριστικό... προχθές είχε ξεσκιστεί να μου κολλάει ένα Cooper S R56... τι να σκεφτόταν άραγε...

stef
21-12-09, 06:38
.. προχθές είχε ξεσκιστεί να μου κολλάει ένα Cooper S R56... τι να σκεφτόταν άραγε...

Το πόσες κενές θα μετρήσει μόλις βρεθεί ανοιχτός δρόμος και θα σε ψάχνει με το κύαλι ίσως.....?

BILL VUZAS
21-12-09, 15:09
Ο πιτσιρικάς με το ΤΤ μάλον ήθελε να σε "μετρήσει"...
Κλασικό θέμα όταν πρωτοκυκλοφορεί ένα ενδιαφέρον τουτού... όλοι γλήγοροι θέλουν να δούν τι ψάρια πιάνει στο δρόμο... :smiley_ab
Αλλά το συνεχόμενο "κόλλημα" είναι όντως εκνευριστικό... προχθές είχε ξεσκιστεί να μου κολλάει ένα Cooper S R56... τι να σκεφτόταν άραγε...

Υπάρχει τρόπος να "τιμωρεί" κάποιος τους ασεβείς στο δρόμο,λίγο ανορθόδοξος αλλά αποτελεσματικότατος.
Υπ'όψιν,μου περνά από τον νου άλλά δεν το έχω κάνει ποτέ,έχει κόστος!!!
Όταν κολλάει κάποιος προκλητικά από πίσω και ενώ δεν έχεις να πας δεξια,λόγω κινησης,για να τον αφήσεις τον χώρο να φύγει......οδηγείς ποιο αριστερά στο διάζωμα και όλα τα πετραδάκια που μαζεύονται στην άκρη του δρόμου οδηγούνται πάνω στον ακολοθούντα.Το τι γίνεται δεν περιγράφεται,το αυτοκίνητο περνα από αμμοβολή με πέτρες κτλ.
ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ,ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ.:drive2:

Αυτοί που κυνηγούνται με μοτυσυκλέτες ανάμεσα στα αυτοκίνητα θα πρέπει να το έχουν παρατηρήσει....προσπερνώντας από αριστερά,την αριστερή λωρίδα κινούμενων αυτοκινήτων τι πετραδάκι υπάρχει.....

morpheus
22-12-09, 00:36
Bill είσαι κακός...:D
Άσε που αν έχουν ζεσταθεί και τα λάστιχα μπορεί να του κολλήσεις και κανένα μεγαλύτερο πετραδάκι στο παρπρίζ... :takecover

Stef, βρέθηκε παρακάτω... και οι κενές είναι μάλλον λάθος μονάδα μέτρησης... αλλά είναι κρίμα ρε γαμώτο...
Και στο ρεζουμέ λίγο αργότερα ήρθε και ξανακόλλησε... :icon02:

george316
22-12-09, 09:03
ειναι ενα φοβερο αυτοκινητο.μακαρι να μπορουσα να αποκτησω και εγω ενα τετοιο.καλοταξιδο,να το χαρεις οσο επιθυμεις και πολλα καλα και απροβληματιστα χιλιομετρα

BILL VUZAS
27-12-09, 20:51
Σε σχετική ερώτηση για το CLIMA,σε γνώστη μηχανικό της BMW,.....
-Πρέπει ή δεν πρέπει τώρα τον χειμώνα να ανάβει το * (χιονάκι) ?.
-Δεν έχει καμιά σημασία εάν είναι πατημένο ή όχι το *.Τον χειμώνα δεν δουλευει,γιατί δεν χρειάζεται.Θα δουλέψει μόνον εάν ζητήσεις χαμηλότερη θερμοκρασία από αυτήν του περιβάλλοντος,Π.Χ ΚΑΛΟΚΑΊΡΙ.Αλλά!!!Ακόμη και τον χειμώνα όταν βάζουμε να λειτουργήσει το CLIMA,για ελάχιστα δευτερόλεπτα (20-30) δουλεύει ο κομπρέσορας και μετά σβήνει.Αυτός ο ελάχιστος χρόνος λειτουργίας τον λιπαίνει και τον κρατά σε καλή κατάσταση.Μόνον και μόνον γιαυτό τον λόγο θα πρέπει να έχουμε ΠΑΝΤΑ πατημένο το χιονάκι *.Διαφορετικά μπορεί να ξεραθούν οι τσιμούχες του κομπρέσορα. :nod:
Άρα και τώρα τον χειμώνα το χιονάκι του κλιματισμού πρέπει να είναι πατημένο,βοηθούμε την μακροζωία του κομπρέσορα.:deal:

yodas
29-12-09, 10:46
και εμένα Bill τα ίδια πράγματα μου είπανε και προσπαθώ να τα τηρώ...είδομεν

BILL VUZAS
31-12-09, 10:28
Μετά από πολλές αναφορές κατόχων BMW περί κατανάλωσης λαδιού μπήκα στο BC,δείχνει φουλ και είμαι στα 6600 χιλιόμετρα.

Χτες και ενώ πήγαινα αεροδρόμιο ,χαλαρά,δέχτηκα πέτρα στο μπροστινό τζάμι που μου πέταξε φλούδα.Λόγω της μικρής μου ταχύτητας (έψαχνα κάτι στα δεξιά) σκέφτηκα ότι κάποιος εσκεμένα μου πέταξε πέτρα,το χτύπημα ήταν δυνατό.Σταμάτησα και μετά από ψάξιμο στα δεξιά του αυτοκινήτου βρήκα την ζημιά 1 εκατοστό πάνω από τον υαλοκαθαριστήρα του συνοδηγού.Το σημείο επαφής είναι σε τέτοιο σημείο που δείχνει ότι ήρθε από ψηλά.Πιθανόν από προπορευόμενο ή κακόβουλη ενέργεια.Η ζημιά έγινε,μικρή αλλά έγινε.Άκουσα ότι "γεμίζει"με κάποιο τρόπο το κτύπημα,ξέρει κανείς κάτι?:bricks1:

asot
31-12-09, 16:38
Εχω κάνει αντίστοιχο γέμισμα (κάνουν λειανση με μικρό & αργό τρυπανάκι και γέμισμα με ρητίνη) σε χτύπημα διαμέτρου περιπου 2mm.
Ειναι καλή (προσωρινή) λύση για να μην σπάσει το παρμπρίζ αλλα οπτικά δεν ικανοποιεί (εκτός αν το χτύπημα είναι έξω από το οπτικό σου πεδίο).

Εγώ πάντως αφορμή ψάχνω να αλλάξω το παρμπρίζ (καλύπτεται συνήθως από τις περισσότερες ασφαλιστικές...)

the_Apostolos
02-01-10, 15:39
Χρόνια Πολλά και καλή χρονιά σε όλους.
Είμαι και εγώ ευτυχής κάτοχος μιας πανέμορφης λευκής BMW Z4 sdrive23i. Θα ήθελα και εγώ να μεταφέρω τις εντυπωσεις μου από το αυτοκίνητό μου.
Καταρχήν η εμφάνιση είναι ένα θέμα καθαρά υποκειμενικό. Προσωπικά εμένα με τρελαίνει και έχω πιάσει τον εαυτό μου αρκετά βράδια να το χαζεύω στο γκαράζ ακόμα και μετά από δύο μήνες κατοχής και 6600km.
Όσον αφορά τις ζάντες έχω τοποθετήσει τις 19άρες της BMW και έχω βγάλει τα run flat.
Μπορώ να πώ ότι το αυτοκίνητο μου φαίνεται αρκετά πιο άνετο από τις 17άρες με τα Runflat. Θεωρώ ότι "πατάει" πιο καλά στον δρόμο και από θέμα σταθερότητας μέχρι και τα 260km/h στο κοντέρ είναι άψογο.
Από θέμα κινητήρα, δεν μπορώ να πώ ότι είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Πολύ πιθανόν να φταέι ότι το προυγούμενο αυτοκίνητό μου ήταν η Z4 coupe 3.0si.
Με την νέα μου Z4 νιώθω ότι κάτι λείπει στο αυτοκίνητο. Εκεί που τα "ανοίγω" έχω την αίσθηση ότι το αυτοκίνητο θέλει αλλά δεν μπορεί. Νιώθω ότι κάτι κόβει τον κινητήρα. Δεν λέω ότι είναι αργό, αλλά δεν τρελένεται κι όλας. Συν της άλλης θεωρώ πολύ αδύναμο τον συμπλέκτη. Μυρίζει εύκολα και χάνει την αποτελεσματικότητά του σχετικά εύκολα.
Από ανάρτηση και κράτημα θεωρώ το αυτοκίνητο πάρα πολύ καλό.Το αυτοκίνητο μπορείς να το τοποθετήσεις όπως θέλεις στις στροφές, πολλές φορές αψηφώντας και τους νόμους τις φυσικής. Χθες τα ξημερώματα "χτυπιόμουν" με ένα Nissan 370Z στην παλιά εθνική. Ενώ στις ευθείες μου έφευγε λόγο ιπποδύναμης, στις στροφές τον ακολουθούσα στον προφυλακτήρα. Μόνο σε εκείνες τις πραγματικά οριακές συνθήκες παρατήρησα κάποιο ελάφρωμα και κάποια ασάφεια του μπροστινού. Σε μερικές στροφές στον Ευταξία και μπαίνοντας με πραγματικά μεγάλη ταχύτητα (140km/m πράγμα που φυσικά θεωρώ βλακεία και δεν το συστήνω αλλά και δεν το ξανακάνω) το μπροστινό μέρος του αυτοκινήτου ελάφρωνε αρκετά και δημιουργούσε κάποια ασάφεια. Με βοηθούσε το πισινό μέρος να τοποθετηθώ αλλά δεν μπορώ να πώ ότι ένιωθα ασφάλεια. (Εκεί με εξέπληξαν ευχαριστα οι δυνατότητες του 370Ζ. Έδειχνε ακλόνητο!!!)Το Ζ4 Coupe που είχα τελικά ήταν σκαλιά ανώτερο και σε αυτόν τον τομέα.
Σε αυτό το σημείο έχω να κάνω άλλη μια παρατήρηση που με ενοχλεί κάπως.
Όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε το αυτοκίνητο έχει τρία προγράματα λειτουργίας. Normal-Sport-Sport +.
Ενώ για να κινηθείς γρήγορα το Sport+ είναι μονόδρομος, αφού το επιλέξεις δεν μπορείς να βγάλεις εντελώς το Antispin. Εαν προσπαθήσεις να το κάνεις πατώντας παρατεταμένα το αντίστοιχο κουμπί, τότε ναι μεν βγαίνουν τα ηλεκτρονικά εκτός αλλά επανέρχεται στην normal λειτουργεία με ότι και να σημαίνει αυτό στην απόκριση στο γκάζι και στο τιμόνι!!!! Πραγματικά περίεργο!!!!
Στην ποιότητα κατασκευής μπορώ να πώ έχουν γίνει τεράστια άλματα σε σχέση με το παλιό. Και εδώ όμως δεν λείπουν μερική μικροτριγμοί. Συγκεκριμένα από το "αλουμίνιο" στον κλιματισμό και από κάπου πίσω αριστερά στην οροφή. Δεν είναι έντονοι ούτε ενοχλητικόι αλλά υπάρχουν.
Σαν συμπέρασμα μπορώ να πώ, ότι το νέο Z4 είναι ένα καλοφτιαγμένο, άνετο, σβέλτο sport αυτοκίνητο, που τουλάχιστον στην έκδοση που έχω στην κατοχή μου (sdrive23i) δεν απευθύνεται στον ανήσυχο οδηγό.


Φιλικά,
Απόστολος

the_Apostolos
02-01-10, 17:42
...και μια photo της κούκλας μου...

http://i407.photobucket.com/albums/pp159/The_Apostolos/24112009048.jpg

cptkoulis
02-01-10, 17:54
Θα συμφωνησω μαζι σου στο θεμα του κινητηρα,δεν ειναι κακος αλλα μερικα αλογα παραπανω θα ηταν τουλαχιστον ευπροσδεκτα.Βεβαια,με βαση τα διαθεσιμα μοντελα και τις τιμες τους,οι λυσεις ειναι 2.Ειτε βολευεσαι με το "μικρο" (23i) ειτε πας για το "μεγαλο" (35i).Ομως στην κατηγορια τιμης που παιζει το 35αρι υπαρχουν κι αλλοι πειρασμοι...πιο εξωτικοι!(εστω και ελαφρως μτχ)

Στα αρνητικα επισης,η αυτονομια του αυτοκινητου(13,5λτ/100χλμ δινει το BC αλλα τα pit stop ειναι πολυ συχνα)

the_Apostolos
02-01-10, 23:46
...και εγώ μάλλον στην κατηγορία τιμής της 35i θα προτιμούσα κάτι άλλο....

Ξέχασα βέβαια να αναφέρω το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ iDrive. Είναι πραγματικά καταπληκτικό. Απίστευτα γραφικά, ενημερωμένοι οι χάρτες με φοβερή ακρίβεια φοβερός ο σκληρός δίσκος. Απλά απίστευτο και θεωρώ ότι αξίζει τα λεφτά του μέχρι και τελευταίο cent.

STELAKIS
02-01-10, 23:58
Πρώτες εντυπώσεις από την λευκή αμαρτία.
Το ηλεκτρονικό οδόμετρο δείχνει 1050 χιλιόμετρα,η μέση κατανάλωση 10,5 λίτρα και το σασμάν στο Ν.Η εντύπωση που μου δίνει η οδήγηση της Ζ4 επηρεάζεται περισσότερο από τον ψυχολογικό παράγοντα παρά από τον αντικειμενικά οδηγικό.Οπότε και οι εντυπώσεις θα είναι πολύ υποκειμενικές.
Νοιώθω ότι οδηγώ κάτι το ιδιαίτερο,σʼαυτό συντελούν η μυρουδιά του δέρματος,το παιχνιδιάρικο δερμάτινο ταμπλό,η ποιότητα της κύλισης,τα βλέμματα των περαστικών.
Χαίρομαι το αυτοκίνητο κινώντας το αργά,νωχελικά,αρχοντικά.
Ούτε σκέψη για ταρζανιές.
Ο αυτόματος κλιματισμός φροντίζει για την σωστή θερμοκρασία.
Η θέση των φώτων στο αυτόματο.
Το κάθισμα εκτός των πάνω-κάτω-κτλ.(χειροκίνητα) έχει και μια ηλεκτρική ρύθμιση για το σφίξιμο του μπάκετ στο ύψος των νεφρών.
Μπορείς να επιλέξεις εν κινήση όποιο πρόγραμμα επιθυμείς Ν,S,S+ αυτόματο ή χειροκίνητο,στον κλασσικό λεβγέ ή στα πλήκτρα ταχυτήτων του τιμονιού.
Όταν αφήνεις το φρένο,με όπισθεν, σου δίνει 2 δευτερόλεπτα χρόνο για να πατήσεις το γκάζι.
Τα πακτρόνικ απαραίτητα!Δεν μπορείς με τίποτε να υπολογίσεις τον όγκο του Ζ4.Ηχητική ειδοποίηση.
Η ανοικτή οροφή κάνει το αυτοκίνητο μεγάλη μοτοσυκλέτα.Έως τα 100 πας ήσυχα,στα 120 μεγαλώνει λίγο ο αέρας και όσο ανεβάζεις ταχύτητα νοιώθεις τον θόρυβο περισσότερο να ανεβαίνει.Ο αεροφράκτης απαραίτητος.Ο αεροφράκτης πρέπει να βγαίνει όταν κλείνει η οροφή διότι κόβει αρκετά την οπτική,ειδικά την νύκτα.Είναι συναρμολογούμενος,διπλώνει και μπαίνει στο πορτ μπαγκάζ.
Στην θέση Ν αργεί λιγάκι να ξεκινήσει,στην συνέχεια αλλάζει γρήγορα βήμα.Αντιθέτως στο S γίνεται νευρικο,ετοιμοπόλεμο.
Συνεχίζεται…..καλησπερα ωραιο εργαλειο

stef
03-01-10, 00:15
Χθες τα ξημερώματα "χτυπιόμουν" με ένα Nissan 370Z στην παλιά εθνική. Ενώ στις ευθείες μου έφευγε λόγο ιπποδύναμης, στις στροφές τον ακολουθούσα στον προφυλακτήρα. Μόνο σε εκείνες τις πραγματικά οριακές συνθήκες παρατήρησα κάποιο ελάφρωμα και κάποια ασάφεια του μπροστινού. Σε μερικές στροφές στον Ευταξία και μπαίνοντας με πραγματικά μεγάλη ταχύτητα (140km/m πράγμα που φυσικά θεωρώ βλακεία και δεν το συστήνω αλλά και δεν το ξανακάνω) το μπροστινό μέρος του αυτοκινήτου ελάφρωνε αρκετά και δημιουργούσε κάποια ασάφεια. Με βοηθούσε το πισινό μέρος να τοποθετηθώ αλλά δεν μπορώ να πώ ότι ένιωθα ασφάλεια. (Εκεί με εξέπληξαν ευχαριστα οι δυνατότητες του 370Ζ. Έδειχνε ακλόνητο!!!)Το Ζ4 Coupe που είχα τελικά ήταν σκαλιά ανώτερο και σε αυτόν τον τομέα.



Καλορίζικο και καλοτάξιδο το αμάξι σου...
Όσον αφορά το 370 Ζ......

http://www.youtube.com/watch?v=yTac4izAGos


"Eats the BMW for breakfast........."

Και μην αρχίσουμε άμα του βάλω πρόγραμμα του Ζ4 κλπ....

the_Apostolos
03-01-10, 00:56
Καλορίζικο και καλοτάξιδο το αμάξι σου...
Όσον αφορά το 370 Ζ......

http://www.youtube.com/watch?v=yTac4izAGos


"Eats the BMW for breakfast........."

Και μην αρχίσουμε άμα του βάλω πρόγραμμα του Ζ4 κλπ....


καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τα καλορίζικα...

τώρα όσον αφορά το 370Z, όσο και να μην το θέλω, θα συμφωνήσω.
Για αυτό το ανέφερα γιατί μου έκανε φοβερή εντύπωση στις στροφές!!!! Για επιταχύνσεις δεν μιλάω!!!

stef
03-01-10, 01:00
Ούτε και εγώ το θέλω αλλά είναι "εργαλείο" κακά τα ψέμματα!
Μπορεί να μην είναι όμορφο ή να μην είναι του γούστου μου, αλλά είναι "αλλού"....

BILL VUZAS
03-01-10, 14:23
Ρε παιδιά το 370 Ζ μόνο του πήγαινε?
Προφανώς κάποιος οδηγεί το κάθε αυτοκίνητο και ρισκάρει πολύ ή λίγο σε γρήγορη οδήγηση.

Και τελικά ισχύει το αξίωμα ότι τα αυτοκίνητα των μεγάλων καθιερομένων εταιριών τα βλέπουμε "κάπως"....:screwy:

stef
03-01-10, 15:41
Προφανώς κάποιος αξιοποιεί τις ικανότητες του αυτοκινήτου....
Τα όρια του είναι μεγαλύτερα από τα αντιστοιχα της Ζ4!
Απλό...

BILL VUZAS
03-01-10, 17:16
Κατά πρώτον δεν είναι στην ίδια κατηγορία.Το ένα ανοικτό το άλλο κλειστό οπότε δεν είναι σωστή η σύγκριση.Αποκτήσαμε το Ζ4 γιατί θεωρήσαμε ότι είναι το καλύτερο για τις ανάγκες μας.Αν σκοπός ήταν καθαρά το στήσιμο θα αγοράζαμε το ΛΕΟΝ ΚΟΥΠΡΑ που πιστολιάζει πολλά "επώνημα" αυτοκίνητα και κάνει και τα μισά χρήματα και χωράει και 4 νοματαίους.
Το Ζ4 είναι χλιδάτο παιγχίδι με 100 κιλά μούρη,η σύγκριση με καθαρά σπορ αυτοκίνητα είναι ατυχής.Το Ζ4 μιλάει στην καρδιά,στο συναίσθημα στις αισθήσεις.
Όποιος θέλει όπλο υπάρχουν πολλά στην αγορά...:nod:

stef
03-01-10, 17:28
Κατά πρώτον δεν είναι στην ίδια κατηγορία.Το ένα ανοικτό το άλλο κλειστό οπότε δεν είναι σωστή η σύγκριση.Αποκτήσαμε το Ζ4 γιατί θεωρήσαμε ότι είναι το καλύτερο για τις ανάγκες μας.Αν σκοπός ήταν καθαρά το στήσιμο θα αγοράζαμε το ΛΕΟΝ ΚΟΥΠΡΑ που πιστολιάζει πολλά "επώνημα" αυτοκίνητα και κάνει και τα μισά χρήματα και χωράει και 4 νοματαίους.
Το Ζ4 είναι χλιδάτο παιγχίδι με 100 κιλά μούρη,η σύγκριση με καθαρά σπορ αυτοκίνητα είναι ατυχής.Το Ζ4 μιλάει στην καρδιά,στο συναίσθημα στις αισθήσεις.
Όποιος θέλει όπλο υπάρχουν πολλά στην αγορά...:nod:


Είναι ακριβώς η ίδια κατηγορία, είτε θέλουμε να το παραδεχτούμε είτε όχι....
Το Leon δεν πιστολιάζει (ωραία έκφραση...) πολλά επώνυμα αυτοκίνητα μιας και δεν είναι "στριφτερό" αμάξι...
"Στριφτερά¨αμάξια είναι το Lotus, το Focus RS, το Clio 2.0 RS και πάει λέγοντας..
Εσύ μπορεί να το θες για την "μούρη" όπως λες αλλά υπάρχουν και άλλοι που δεν το παίρνουν για την μούρη....
Θεέ μου τι άλλο θα ακούσω εν έτη 2010, υπάρχει κόσμος που αγοράζει αμάξι για την "μούρη" ΕΛΕΟΣ.....

BILL VUZAS
03-01-10, 18:08
Και στις 5 σειρές των απαντήσεών σου θα μου επιτρέψεις να σου πώ ότι είσαι λάθος.
Σου απαντώ όμως μόνον στην τελευταία για την ¨"μούρη".
Γράφω ότι το αυτοκίνητο ΕΧΕΙ μούρη,κοινώς κύρος.
Όταν το οδηγείς δεν το παρατηρείς αυτό?:pimp:

stef
03-01-10, 18:16
Όχι και ποτέ δεν με ενδιέφερε κάτι τέτοιο από το αμάξι που οδηγώ!
Θες να μου πεις ποιο είναι το λάθος μου γιατί δεν σε καταλαβαίνω....

BILL VUZAS
03-01-10, 18:26
Όχι και ποτέ δεν με ενδιέφερε κάτι τέτοιο από το αμάξι που οδηγώ!
Θες να μου πεις ποιο είναι το λάθος μου γιατί δεν σε καταλαβαίνω....

1,Το ένα κλειστό το άλλο με αναδιπλούμενη με όλα τα επακόλουθα.
2,Είναι στριφτερό και πολύ μάλιστα...
3,Και αυτά είναι στριφτερά.....ΕΔΩ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ
4,Γράφω ότι ΕΧΕΙ ΜΟΥΡΗ,εδώ δεν μπορώ να μιλήσω..
5,Και όμως το 2010........αν δεν το κατάλαβες είμαστε στην Χώρα της μουρης.:rofl2::rofl2:

panos90
03-01-10, 18:37
z4m και ξερο ψωμι

stef
03-01-10, 18:38
1. Το συγκρίνουν όλοι άρα κάτι ξερουν...
2. Όχι τόσο όσο νομίζεις..
3. No comment
4. Τι να πεις εαν μιλήσεις...?
5. Το αμάξι το παίρνεις γιατί σ αρέσει όχι για να αρέσεις στους άλλους!

panos90
03-01-10, 18:55
το z4m να συγκρινετε με το Nissan

//το coupe που του φερνει κιολας..

BILL VUZAS
03-01-10, 19:08
Κατά πρώτον δεν είναι στην ίδια κατηγορία.Το ένα ανοικτό το άλλο κλειστό οπότε δεν είναι σωστή η σύγκριση.Αποκτήσαμε το Ζ4 γιατί θεωρήσαμε ότι είναι το καλύτερο για τις ανάγκες μας.Αν σκοπός ήταν καθαρά το στήσιμο θα αγοράζαμε το ΛΕΟΝ ΚΟΥΠΡΑ που πιστολιάζει πολλά "επώνημα" αυτοκίνητα και κάνει και τα μισά χρήματα και χωράει και 4 νοματαίους.
Το Ζ4 είναι χλιδάτο παιγχίδι με 100 κιλά μούρη,η σύγκριση με καθαρά σπορ αυτοκίνητα είναι ατυχής.Το Ζ4 μιλάει στην καρδιά,στο συναίσθημα στις αισθήσεις.
Όποιος θέλει όπλο υπάρχουν πολλά στην αγορά...:nod:

...Ξαναλέω τα ίδια.Και εξ'αλλου μιλάμε για αμαρτίες,λευκές!

the_Apostolos
04-01-10, 00:14
...Ξαναλέω τα ίδια.Και εξ'αλλου μιλάμε για αμαρτίες,λευκές!

Παίδες, ζητώ συγγνώμη γιτί δεν ήθελανα δημιουργήσω θέμα. Απλά ανέφερα το περιστατικό με το 370Z γιατί μου έκανε φοβερή εντύπωση. Δεν το περίμενα να στρίβει τόσο καλά.

-Όσον αφορά τα άλλα stef θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.
-Βill μαζί σου συμφωνώ απόλυτα στο ότι το Z4 μιλάει απευθείας στην καρδιά και στο συναίσθημα, ΑΛΛΑ
θα πρέπει να λάβουμε σοβαρά υπόψιν μας την κατηγορία του αυτοκινήτου και στο κοινό που απευθύνεται. Μιλάμε για roadster. Μιλάμε για διθέσια σπορ κατασκευή (όχι σπορτιφ), ιδανική για κλειστά "στροφιλίκια", άλλά και ανοιχτούς δρόμους, και με συμπεριφορά αλλά και κινητήρα για "παιχνίδια".
Για όμορφες, ήσυχες, ανοιχτές ή κλειστές βόλτες υπάρχουν αρκετά αυτοκίνητα που το κάνουν καλύτερα από την Z4. Κοίταξε ας πούμε μια 320 cabrio. Εκπληκτικό αυτοκίνητο για τον σκοπό αυτό και χωράει και τέσσερα άτομα.
Το θέμα "μούρη" εμένα με αφήνει παγερά αδιάφορο, και ο τόπος που ευχαριστιέμαι πραγματικά το αυτοκίνητο αυτό είναι σε επαρχιακές διαδρομές αλλά και σε κλειστές στροφές.
Τώρα όσον αφορά για το Leon αλλά και άλλα πολλά υποσχόμενα αυτοκίνητα το Group VAG,άστο. Είχα την τύχη να οδηγήσω για μεγάλο διάστημα μερικά από αυτά (ΤΤ για παράδειγμα) και από θέμα κράτημα-ευχαρίστηση είναι απλά απαράδεκτα. (Πάρα πολύ καλά μοτέρ αλλά τιμόνι-φρένα-αίσθηση τίποτα).

stef
04-01-10, 00:20
Παίδες, ζητώ συγγνώμη γιτί δεν ήθελανα δημιουργήσω θέμα. Απλά ανέφερα το περιστατικό με το 370Z γιατί μου έκανε φοβερή εντύπωση. Δεν το περίμενα να στρίβει τόσο καλά.

-Όσον αφορά τα άλλα stef θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.
-Βill μαζί σου συμφωνώ απόλυτα στο ότι το Z4 μιλάει απευθείας στην καρδιά και στο συναίσθημα, ΑΛΛΑ
θα πρέπει να λάβουμε σοβαρά υπόψιν μας την κατηγορία του αυτοκινήτου και στο κοινό που απευθύνεται. Μιλάμε για roadster. Μιλάμε για διθέσια σπορ κατασκευή (όχι σπορτιφ), ιδανική για κλειστά "στροφιλίκια", άλλά και ανοιχτούς δρόμους, και με συμπεριφορά αλλά και κινητήρα για "παιχνίδια".
Για όμορφες, ήσυχες, ανοιχτές ή κλειστές βόλτες υπάρχουν αρκετά αυτοκίνητα που το κάνουν καλύτερα από την Z4. Κοίταξε ας πούμε μια 320 cabrio. Εκπληκτικό αυτοκίνητο για τον σκοπό αυτό και χωράει και τέσσερα άτομα.
Το θέμα "μούρη" εμένα με αφήνει παγερά αδιάφορο, και ο τόπος που ευχαριστιέμαι πραγματικά το αυτοκίνητο αυτό είναι σε επαρχιακές διαδρομές αλλά και σε κλειστές στροφές.
Τώρα όσον αφορά για το Leon αλλά και άλλα πολλά υποσχόμενα αυτοκίνητα το Group VAG,άστο. Είχα την τύχη να οδηγήσω για μεγάλο διάστημα μερικά από αυτά (ΤΤ για παράδειγμα) και από θέμα κράτημα-ευχαρίστηση είναι απλά απαράδεκτα. (Πάρα πολύ καλά μοτέρ αλλά τιμόνι-φρένα-αίσθηση τίποτα).

:+1:00000000000000000000

Μαζί σου Απόστολε.....
Δόξα τον θεό και κάποιος που καταλαβαίνει και ξέρει και τι έχει και τι κυκλοφορεί γύρω του...

BILL VUZAS
04-01-10, 09:36
Παιδιά συμφωνώ και εγώ ότι το Ζ4 είναι σπορ αυτοκίνητο και έτσι πρέπει να συγκρίνεται.Διαφωνώ όμως στις απαιτήσεις που μπορεί να 'εχει κανείς από ένα ανοικτό αυτοκίνητο που έχει μεταλική οροφή.Εκ των πραγμάτων είναι βαρύτερο και λόγω μηχανισμών-οροφής αλλά και λόγω βαρύτερου σκελετού.Δεν μπορεί ένα αυτοκίνητο να έχει την οροφή στον "αέρα"σχεδόν και να παίζει το αμάξωμα έστω και 1 mm.Όλα αυτά έκαναν το νέο Ζ4 πολύ βαρύτερο από το προηγούμενο.Σκεφτήτε το αυτοκίνητο,έστω και με τον μικρό κινητήρα,150 κιλά ελαφρύτερο.Σκεφτήτε επίσης το ίδιο αυτοκίνητο με σταθερή οροφή πόσο ελαφρύτερο θα ήταν λόγω διαφορετικού δεσίματος του σκελετού.Δεν έχω άποψη για άλλα αυτοκίνητα γιατί δεν τα έχω οδηγήσει,μόνον από περιγραφές φίλων και ανάγνωση περιοδικών.Δεν νομίζω ότι είναι πολλοί αυτοί που αγόρασαν αυτοκίνητο,αυτής της τιμής,αφού κάναν εμπεριστατωμένο τεστ και αποφάσισαν μετά από απόλυτη σύγκριση.
Στις μοτοσυκλέτες που έχω μεγαλύτερη εμπειρία σε τεστ ευρωπαικών περιοδικών 5 συντάκτες σε 5 μοτοσυκλέτες 5 διαφορετικές απόψεις.Γι'αυτό ανέφερα ποιο πάνω ότι σε τέτοια κορυφαία αυτοκίνητα δεν είναι κριτήριο οι απόλυτοι αριθμοί αλλά οι κτύποι αριθμοί της καρδιάς.:wub:

stef
04-01-10, 10:09
Αγοράζω Ζ4 με κριτήριο την μούρη που πουλάω.......
Αυτό ΜΑΛΙΣΤΑ είναι πολύ σημαντικό κριτήριο!
Το τι έκανε η BMW δεν φταίμε εμείς. Τέτοιο αυτοκίνητο έβγαλε και όποιος θέλει το πέρνει!
Τι να σου κάνω εγώ που το 370Ζ είναι καλύτερο?

BILL VUZAS
04-01-10, 10:29
http://http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:N6tXbq-2VQ6bfM:http://4.bp.blogspot.com/_EUtiKq3n3bw/SgnhRtceQfIΑγοράζω Ζ4 με κριτήριο την μούρη που πουλάω.......
Αυτό ΜΑΛΙΣΤΑ είναι πολύ σημαντικό κριτήριο!
Το τι έκανε η BMW δεν φταίμε εμείς. Τέτοιο αυτοκίνητο έβγαλε και όποιος θέλει το πέρνει!
Τι να σου κάνω εγώ που το 370Ζ είναι καλύτερο?


Να το αγοράσεις!!:)
Και εμείς οι ατυχείς με τα Ζ4 θα τα βάλουμε ΜΠΟΥΡΓΚΑ!!!

stef
04-01-10, 10:34
Πάντως σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν θα αγοράσω αμάξι λόγω μούρης....
Πέφτω πολύ σε επίπεδο να με δει ο γείτονας με καλύτερο αμάξι από το δικό του....

BILL VUZAS
04-01-10, 10:42
Πάντως σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν θα αγοράσω αμάξι λόγω μούρης....
Πέφτω πολύ σε επίπεδο να με δει ο γείτονας με καλύτερο αμάξι από το δικό του....

Ρε φίλε στεφ,κόλλησες κυριολεκτικά σ'αυτό!
Ξεκόλλα,δεν σου είπα ότι αγόρασα ή αγόρασες λόγω μούρης,προς Θεού.Είπα ότι το μαμημένο Ζ4 έχει μούρη,τι να κάνουμε,είναι όμορφο κάνει μπαμ.Τράκαρέ το,λάσπωσέ το για να μην προκαλεί.Εμείς φταίμε που κάνει κεφαλογύρισμα?
Με κάνεις και νοιώθω ενοχές...:countdown

stef
04-01-10, 11:11
Όποτε θέλεις μπορούμε να κανονίσουμε μια συνάντηση για να καταλάβεις γιατί η BMW με τα άπειρα ηλεκτρονικά έχει καταστρέψει τον ορισμό του σπόρ στο νέο Ζ4...

BILL VUZAS
04-01-10, 11:21
Όποτε θέλεις μπορούμε να κανονίσουμε μια συνάντηση για να καταλάβεις γιατί η BMW με τα άπειρα ηλεκτρονικά έχει καταστρέψει τον ορισμό του σπόρ στο νέο Ζ4...

Παρ'ολο που οι γνώσεις μου πάνω στα συγκεκριμένα αυτοκίνητα είναι περιορισμένες αυτό το πράγμα το έχω επισημαίνει σε προηγούμενες αναφορές μου.:deal:

the_Apostolos
04-01-10, 11:54
Σε αυτό με τα ηλεκτρονικά θα συμφωνήσω εν μέρη.
Θα μπορούσαν τα πράγματα να είναι τελείως διαφορετικά εάν οι της BMW είχαν κάνει διαφορετικές επιλογές (Επιλογή sport+ με ταυτόχρονη ενεργοποίηση των ηλεκτρονικών εκτός του EDL).
To EDL είναι εκπληκτικό και είναι κάτι που κάνει το αυτοκίνητο "καλύτερο" στην γρήγορη οδήγηση με τους ηλεκτρονικούς φύλακες off από το προυγούμενο.

Bill όσον αφορά ότι το αυτοκίνητο είναι μούρη ς δεν θα διαφωνήσει κανείς μαζί σου. Απλώς δεν είναι κριτήριο αγοράς.

BILL VUZAS
04-01-10, 12:08
Σε αυτό με τα ηλεκτρονικά θα συμφωνήσω εν μέρη.
Θα μπορούσαν τα πράγματα να είναι τελείως διαφορετικά εάν οι της BMW είχαν κάνει διαφορετικές επιλογές (Επιλογή sport+ με ταυτόχρονη ενεργοποίηση των ηλεκτρονικών εκτός του EDL).
To EDL είναι εκπληκτικό και είναι κάτι που κάνει το αυτοκίνητο "καλύτερο" στην γρήγορη οδήγηση με τους ηλεκτρονικούς φύλακες off από το προυγούμενο.

Bill όσον αφορά ότι το αυτοκίνητο είναι μούρη ς δεν θα διαφωνήσει κανείς μαζί σου. Απλώς δεν είναι κριτήριο αγοράς.

Συμφωνώ απολύτως.

stef
04-01-10, 12:27
Παρ'ολο που οι γνώσεις μου πάνω στα συγκεκριμένα αυτοκίνητα είναι περιορισμένες αυτό το πράγμα το έχω επισημαίνει σε προηγούμενες αναφορές μου.:deal:

Για αυτό και χάνει στα σημεία από τον αντίπαλό του...!

BILL VUZAS
04-01-10, 12:36
Για αυτό και χάνει στα σημεία από τον αντίπαλό του...!

Δεν με πειράζει καθόλου,δεν θα μαλώσουμε κιόλας...άλλωστε οι δυνατότητες του Ζ4 είναι πολύ μεγαλύτερες από τις δικές μου.

BILL VUZAS
04-01-10, 13:03
Για την περιποίηση και τον καλωπισμό της καλής σας εντόπησα ένα πολύ καλό μαγαζί,στην δυτική Θεσ/νίκη.
Πλύσιμο στο χέρι,μέσα έξω,ζάντες,κέρωμα όλα στην τρίχα με 15,00 ευρώ.
Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει π.μ.:yippee:

BILL VUZAS
04-01-10, 15:24
Παίδες, ζητώ συγγνώμη γιτί δεν ήθελανα δημιουργήσω θέμα. Απλά ανέφερα το περιστατικό με το 370Z γιατί μου έκανε φοβερή εντύπωση. Δεν το περίμενα να στρίβει τόσο καλά.

-Όσον αφορά τα άλλα stef θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.
-Βill μαζί σου συμφωνώ απόλυτα στο ότι το Z4 μιλάει απευθείας στην καρδιά και στο συναίσθημα, ΑΛΛΑ
θα πρέπει να λάβουμε σοβαρά υπόψιν μας την κατηγορία του αυτοκινήτου και στο κοινό που απευθύνεται. Μιλάμε για roadster. Μιλάμε για διθέσια σπορ κατασκευή (όχι σπορτιφ), ιδανική για κλειστά "στροφιλίκια", άλλά και ανοιχτούς δρόμους, και με συμπεριφορά αλλά και κινητήρα για "παιχνίδια".
Για όμορφες, ήσυχες, ανοιχτές ή κλειστές βόλτες υπάρχουν αρκετά αυτοκίνητα που το κάνουν καλύτερα από την Z4. Κοίταξε ας πούμε μια 320 cabrio. Εκπληκτικό αυτοκίνητο για τον σκοπό αυτό και χωράει και τέσσερα άτομα.
Το θέμα "μούρη" εμένα με αφήνει παγερά αδιάφορο, και ο τόπος που ευχαριστιέμαι πραγματικά το αυτοκίνητο αυτό είναι σε επαρχιακές διαδρομές αλλά και σε κλειστές στροφές.
Τώρα όσον αφορά για το Leon αλλά και άλλα πολλά υποσχόμενα αυτοκίνητα το Group VAG,άστο. Είχα την τύχη να οδηγήσω για μεγάλο διάστημα μερικά από αυτά (ΤΤ για παράδειγμα) και από θέμα κράτημα-ευχαρίστηση είναι απλά απαράδεκτα. (Πάρα πολύ καλά μοτέρ αλλά τιμόνι-φρένα-αίσθηση τίποτα).

Φίλε μου βλέποντας τα χαρακτηριστικά του 370 Ζ μένω στην ιπποδύναμη,331 ίπποι!
Και συ ρε μπαγάσα τον πάλευες με τα 204 και μάλιστα αυτόματα?
Δηλαδή εάν είχες το 35αρι με τα 300 άλογα τι θα γινόταν?
Απλό ερώτημα...:bugeye:

Fanis
04-01-10, 15:31
Και συ ρε μπαγάσα τον πάλευες με τα 204 και μάλιστα αυτόματα?

Μια διευκρίνιση, δεν έχει αυτόματο ο Αποστόλης...χειροκίνητο το έχει. Επίσης, δεν του έκανε εντύπωση η ταχύτητα (λογικό να είναι πιο γρήγορος στην ευθεία), αλλά το στήσιμο του Nissan. Βέβαια και ο οδηγός του Nissan εντυπωσιάστηκε που κατάφερε να τον ακολουθήσει!

BILL VUZAS
04-01-10, 15:58
Ήξερε άραγε ο οδηγός του 370 ότι το αυτοκίνητο στον προφυλακτήρα του έχει 204 άλογα έστω και χειροκίνητα.Βέβαια δεν ξέρουμε εάν ήθελε να παίξει ο αντίπαλος ή ακόμη εάν μπορούσε.
Λέμε τώρα...

Πάντως σε παρόμοια σπορ αυτοκίνητα όταν η διαφορά δύναμης είναι τόσο μεγάλη (204-331) το ισχυρό αυτοκίνητο πρέπει να περναει όπου,και όποτε θέλει!

Fanis
04-01-10, 16:12
Ήξερε άραγε ο οδηγός του 370 ότι το αυτοκίνητο στον προφυλακτήρα του έχει 204 άλογα έστω και χειροκίνητα.Βέβαια δεν ξέρουμε εάν ήθελε να παίξει ο αντίπαλος ή ακόμη εάν μπορούσε.

To έμαθε μετά, γιατί σταμάτησαν παρακάτω και έπιασαν την κουβέντα. Εκεί του είπε ο οδηγός του Nissan (που φαινόταν να το κατέχει, γιατί το αυτοκίνητο το έβγαζε για βόλτα συχνά πυκνά σε τέτοιες διαδρομές...και μόνο) ότι πρώτη φορά συνάντησε αυτοκίνητο να τον πηγαίνει από τόσο κοντά και εντυπωσιάστηκε με την Ζ4.

Και φυσικά ο συγκεκριμένος δρόμος επείδή είναι πολύ κλειστός και γλυστερός εξισορροπεί ως ένα βαθμό την ιπποδύναμη....και 500 άλογα να έχει δεν μπορείς να πάς ππολύ πιο γρήγορα (εκτός εάν έχεις το Nissan GT-R)!!!

BILL VUZAS
04-01-10, 16:16
To έμαθε μετά, γιατί σταμάτησαν παρακάτω και έπιασαν την κουβέντα. Εκεί του είπε ο οδηγός του Nissan (που φαινόταν να το κατέχει, γιατί το αυτοκίνητο το έβγαζε για βόλτα συχνά πυκνά σε τέτοιες διαδρομές...και μόνο) ότι πρώτη φορά συνάντησε αυτοκίνητο να τον πηγαίνει από τόσο κοντά και εντυπωσιάστηκε με την Ζ4.

Και φυσικά ο συγκεκριμένος δρόμος επείδή είναι πολύ κλειστός και γλυστερός εξισορροπεί ως ένα βαθμό την ιπποδύναμη....και 500 άλογα να έχει δεν μπορείς να πάς ππολύ πιο γρήγορα (εκτός εάν έχεις το Nissan GT-R)!!!

Πολύ ωραία,
Από τις καλύτερες στιγμές τις αυτοκίνησης,μετά από κυνηγητό,στάση για ανταλλαγή σχολίων....:cheers:

morpheus
04-01-10, 23:43
Χωρίς καμία διάθεση υποβάθμισης στα δυναμικά χαρακτηριστικά του 370Ζ, θα ήθελα να κάνω 2 επισημάνσεις:

1ον) Ο οδηγός του Ζ4 είπε οτι το 370Ζ φαινόταν ακλόνητο... αλλά το πως φαίνεται ένα αυτοκίνητο απ'έξω δεν είναι απαραίτητο να αντικατοπτρίζει και την αίσθηση που έχει ο οδηγός απο μέσα...
Μου έχει τύχει (όχι με τη Ζέτα) να στρίβω "δίχως αύριο" σε φάση που οι τροχοί δεν ακούνε πλέον (κάνοντας μικροδιορθώσεις που δεν φαίνονται απ'εξω όσο οι άτσαλες κινήσεις) και βγαίνοντας στην έξοδο μερικά εκατοστά απο το πεζοδρόμιο εκμεταλευόμενος μόνο την ορμή (μη έχοντας ουσιαστικά κανέναν έλεγχο του αυτοκινήτου)... και ο φίλος που ήταν πίσω μου (χρόνια στο άθλημα και με track-car) να μου λέει οταν σταματήσαμε παρακάτω "πωω ρε φίλε αυτό είναι βράχος... πως έμπαινε έτσι?"...!

2ον) Η καλύτερη βάση για ένα sportscar ήταν, είναι, και θα είναι, το κουπέ αμάξωμα.
Άσχετα εαν εμείς θέλουμε και το αεράκι στα μαλλιά μας, και τα αστέρια πρώτο πλάνο, και pure sport feeling, και ελαφρύ αμάξωμα, και να μην σκίζεται η κουκούλα απο τους κακόβουλους, και σούπερ ασφάλεια κλπ κλπ...
Η μόνη σύγκριση που θα μπορούσε να γίνει είναι μεταξύ 370Ζ Cabrio με Z435... και προσωπικά το μόνο που θα ζήλευα απο το Nissan είναι το μπλοκέ... αντιθέτως εαν είχα το 370Ζ cabrio μπορώ να σκεφτώ πολλά που θα ζήλευα απο μια Z435...

Bill θα συμφωνήσω απόλυτα με το τελευταίο σου σχόλιο... πραγματικά απο τις καλύτερες στιγμές, σε αντίθεση με τις φάσεις που αντιλαμβάνεσαι οτι ο άλλος λειτουργεί ανταγωνιστικά και με νοοτροπία αυτόφωτου τιμωρού...

Dim77
05-01-10, 00:31
Συγνώμη αλλά γιατί συγκρίνετε 2 οδηγούς στο δημόσιο δρόμο και δεν βλέπετε το αποτέλεσμα της κοινής δοκιμής του Top Gear (όχι ότι είναι και ο απόλυτος κριτής) αλλά με τον ίδιο υποτίθεται οδηγό, το 370Z ήταν 0.7 δευτερόλεπτα, γρηγορότερο στην ιδια πίστα.

Στο συγκεκριμένο βίντεο στη συγκεκριμένη πίστα βλέποντας τα παράλληλα να κινούνται φαίνεται ότι η Z4 υποστρέφει αρχικά περισσότερο και ύστερα υπερστρέφει και γενικά χάνει χρόνο εκεί που το άλλο είναι πιο ουδέτερο.

Μικρή διαφορά αλλά στο δημόσιο δρόμο σε λιγότερο οριακές καταστάσεις η BMW όπως η ίδιοι αναφέρουν είναι ΠΟΛΥ πιο ξεκούραστη, πιο άνετη, πιο ευχάριστη...αλλά στη πίστα χάνει πόντους.


"Eats the BMW for breakfast........."

Και μην αρχίσουμε άμα του βάλω πρόγραμμα του Ζ4 κλπ....

Και η δοκιμή ήταν με το Ζ4 s35 και όχι με το s23...άρα ας χαρείς το υπέροχο αυτοκίνητο σου χωρίς να το συγκρίνεις με πιο σπορ κατασκευές σε οριακές καταστάσεις.

the_Apostolos
05-01-10, 00:45
ΜΜΜμμμ ναι!!! Προφανώς δεν έγινα αντιλυπτώς!!! Το περιστατικό με το 370Ζ το ανέφερα επαναλαμβάνω, γιατί μου έκανε φοβερή εντύπωση το κράτημά του.

Morheus, το εντυπωσιακό κατ'εμέ δεν ήταν μόνο το πως φαινόταν. Ήταν ότι ακολουθούσε πιστά την λωρίδα κυκλοφορίας του, σε όλη την διάρκεια της διαδρομή, ενώ εγώ στα σημεία με ορατότητα εκμεταλευόμουν το πλάτος του δρόμου.
Στο τέλος απλώς ανταλάξαμε απόψεις με το παλικάρι and that's all folks.
Στο σημείο με τα coupe, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.
Περί νοοτροπίας τιμωρού, δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς εννοείς...

Bill, καταρχήν τα άλογα είναι κάτι πολύ σχετικό. Μην απορρήσεις εαν καμιά φορά δεις να σε περνάει κανένα vts,rally κ.τ.λ. να μην μπορείς να ακολουθήσεις και να αναρωτιέσαι πώς γίνεται τα 204 περίφανα ατιά να τα “πατάνε”160-170 συνήθως πειραγμένα αλόγατα.Anyway την συγκεκριμένη διαδρομή την ξέρω από τότε που έβγαλα δίπλωμα. Τις βραδινές ώρες είναι άδεια και προστατευμένη από ανθρώπους ζώα κ.τ.λ. Όλα τα αυτοκίνητά μου εκεί τα δοκίμαζα. Μπορεί να σου επιβεβαιώσει ο Φάνης περιστατικό όπου μια Z4 coupe 3.0si έκανε Subaru Impreza Sti να φανεί λίγο.
Φυσικά, δεν πίστευα ότι θα πέρναγα το 370Z. Φυσικά και δεν ήταν “κόντρα” ή κάτι τέτοιο. Βρήκα στο δρόμο μου ένα γρήγορο sport αυτοκίνητο και παίζαμε στις στροφές. Απλά ανέφερα την συμπεριφορά του αυτοκινήτου μου σε αυτές τις συνθήκες. That's all!!! Ο τύπος με το nissan είχε βγεί και αυτός βόλτα για να ευχαριστηθεί το καμάρι του.

Αυτά, αλλιώς μπορούμε να γράφουμε σελίδες με το τι ωραία που διαγράφονται οι εκπληκτικές καμπύλες του Ζ4, τι υπέροχα που αντανακλάται το ηλιοβασίλεμα στις καλοσμιλεμένες επιφάνειες αυτού του κοσμήματος της αυτοκίνησης και άλλα τέτοια.
Είχα μια εμπειρία που την μοιράστηκα μαζί σας. Εάν κακώς έκανα λυπάμαι. Αλλά θεωρώ ότι το αυτοκίνητο αυτό απευθύνεται και σε ανήσυχους οδηγούς που θα με ενδιέφεραι πολύ να αντάλλάξω απόψεις μαζί τους.

Φιλικά,
Απόστολος

the_Apostolos
05-01-10, 00:49
Συγνώμη αλλά γιατί συγκρίνετε 2 οδηγούς στο δημόσιο δρόμο και δεν βλέπετε το αποτέλεσμα της κοινής δοκιμής του Top Gear (όχι ότι είναι και ο απόλυτος κριτής) αλλά με τον ίδιο υποτίθεται οδηγό, το 370Z ήταν 0.7 δευτερόλεπτα, γρηγορότερο στην ιδια πίστα.

Στο συγκεκριμένο βίντεο στη συγκεκριμένη πίστα βλέποντας τα παράλληλα να κινούνται φαίνεται ότι η Z4 υποστρέφει αρχικά περισσότερο και ύστερα υπερστρέφει και γενικά χάνει χρόνο εκεί που το άλλο είναι πιο ουδέτερο.

Μικρή διαφορά αλλά στο δημόσιο δρόμο σε λιγότερο οριακές καταστάσεις η BMW όπως η ίδιοι αναφέρουν είναι ΠΟΛΥ πιο ξεκούραστη, πιο άνετη, πιο ευχάριστη...αλλά στη πίστα χάνει πόντους.



Και η δοκιμή ήταν με το Ζ4 s35 και όχι με το s23...άρα ας χαρείς το υπέροχο αυτοκίνητο σου χωρίς να το συγκρίνεις με πιο σπορ κατασκευές σε οριακές καταστάσεις.



Δεν αντιλέγω μαζί σου. Καθαρή σύγκριση εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να υπάρχει. Ξαναλέω ότι το γεγονός το ανέφερα γιατί εντυπωσιάστικα με το Nissan.

morpheus
05-01-10, 02:44
Συγνώμη αλλά γιατί συγκρίνετε 2 οδηγούς στο δημόσιο δρόμο και δεν βλέπετε το αποτέλεσμα της κοινής δοκιμής του Top Gear (όχι ότι είναι και ο απόλυτος κριτής) αλλά με τον ίδιο υποτίθεται οδηγό, το 370Z ήταν 0.7 δευτερόλεπτα, γρηγορότερο στην ιδια πίστα.

Στο συγκεκριμένο βίντεο στη συγκεκριμένη πίστα βλέποντας τα παράλληλα να κινούνται φαίνεται ότι η Z4 υποστρέφει αρχικά περισσότερο και ύστερα υπερστρέφει και γενικά χάνει χρόνο εκεί που το άλλο είναι πιο ουδέτερο.

Μικρή διαφορά αλλά στο δημόσιο δρόμο σε λιγότερο οριακές καταστάσεις η BMW όπως η ίδιοι αναφέρουν είναι ΠΟΛΥ πιο ξεκούραστη, πιο άνετη, πιο ευχάριστη...αλλά στη πίστα χάνει πόντους.

Και η δοκιμή ήταν με το Ζ4 s35 και όχι με το s23...άρα ας χαρείς το υπέροχο αυτοκίνητο σου χωρίς να το συγκρίνεις με πιο σπορ κατασκευές σε οριακές καταστάσεις.
Dim, προσωπικά δεν σύγκρινα τίποτα διότι για μένα ένα coupe και ένα cabrio δεν είναι συγκρίσιμα a priori...
Όσον αφορά στους χρόνους του top gear, μαλλον ευχάριστη έκπληξη είναι τα 0.7" διαφοράς αφού μιλάμε για ένα coupe, με παραπάνω ίππους, μηχανικό μπλοκέ, μικρότερο βάρος...
Πράγμα το οποίο σε προϊδεάζει οτι το roadster θα είναι στα ίδια επίπεδα με τη Z4 παρά τα καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά....

Όσον αφορά στη συμπεριφορά, όντως σε μερικά κομμάτια το 370 δείχνει πιο ουδέτερο και το Ζ4 πιο "on/off" (αν και στην hummerhead που υποστρέφει φαίνεται να είναι επειδή αργεί στα φρένα σε σχέση με το 370) πράγμα το οποίο όμως την κάνει να τοποθετείται τόσο όμορφα προς το τέλος... :ylsuper:
Άλλωστε το έχουν αναφέρει σε πολλά reviews (ειδικά για το 35άρι) οτι αν θελήσεις να το παίξεις θηριοδαμαστής, είναι έτοιμο να σε δαγκώσει...

Σίγουρα χάνει πόντους στην πίστα, αλλά overall σε καθημερινές συνθήκες μπορεί να καλύψει πολύ μεγαλύτερο εύρος λειτουργίας... απο το ξεκούραστο/άνετο mood ως το καφριλίκι/τρομοκρατία mode...

BILL VUZAS
05-01-10, 08:34
ΜΜΜμμμ ναι!!! Προφανώς δεν έγινα αντιλυπτώς!!! Το περιστατικό με το 370Ζ το ανέφερα επαναλαμβάνω, γιατί μου έκανε φοβερή εντύπωση το κράτημά του.

Morheus, το εντυπωσιακό κατ'εμέ δεν ήταν μόνο το πως φαινόταν. Ήταν ότι ακολουθούσε πιστά την λωρίδα κυκλοφορίας του, σε όλη την διάρκεια της διαδρομή, ενώ εγώ στα σημεία με ορατότητα εκμεταλευόμουν το πλάτος του δρόμου.
Στο τέλος απλώς ανταλάξαμε απόψεις με το παλικάρι and that's all folks.
Στο σημείο με τα coupe, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.
Περί νοοτροπίας τιμωρού, δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς εννοείς...

Bill, καταρχήν τα άλογα είναι κάτι πολύ σχετικό. Μην απορρήσεις εαν καμιά φορά δεις να σε περνάει κανένα vts,rally κ.τ.λ. να μην μπορείς να ακολουθήσεις και να αναρωτιέσαι πώς γίνεται τα 204 περίφανα ατιά να τα “πατάνε”160-170 συνήθως πειραγμένα αλόγατα.Anyway την συγκεκριμένη διαδρομή την ξέρω από τότε που έβγαλα δίπλωμα. Τις βραδινές ώρες είναι άδεια και προστατευμένη από ανθρώπους ζώα κ.τ.λ. Όλα τα αυτοκίνητά μου εκεί τα δοκίμαζα. Μπορεί να σου επιβεβαιώσει ο Φάνης περιστατικό όπου μια Z4 coupe 3.0si έκανε Subaru Impreza Sti να φανεί λίγο.
Φυσικά, δεν πίστευα ότι θα πέρναγα το 370Z. Φυσικά και δεν ήταν “κόντρα” ή κάτι τέτοιο. Βρήκα στο δρόμο μου ένα γρήγορο sport αυτοκίνητο και παίζαμε στις στροφές. Απλά ανέφερα την συμπεριφορά του αυτοκινήτου μου σε αυτές τις συνθήκες. That's all!!! Ο τύπος με το nissan είχε βγεί και αυτός βόλτα για να ευχαριστηθεί το καμάρι του.

Αυτά, αλλιώς μπορούμε να γράφουμε σελίδες με το τι ωραία που διαγράφονται οι εκπληκτικές καμπύλες του Ζ4, τι υπέροχα που αντανακλάται το ηλιοβασίλεμα στις καλοσμιλεμένες επιφάνειες αυτού του κοσμήματος της αυτοκίνησης και άλλα τέτοια.
Είχα μια εμπειρία που την μοιράστηκα μαζί σας. Εάν κακώς έκανα λυπάμαι. Αλλά θεωρώ ότι το αυτοκίνητο αυτό απευθύνεται και σε ανήσυχους οδηγούς που θα με ενδιέφεραι πολύ να αντάλλάξω απόψεις μαζί τους.

Φιλικά,
Απόστολος

Χαίρωμαι όταν διαβάζω τέτοια κείμενα,καθαρή άποψη χωρίς εγωισμούς και ανόητες αντιπαραθέσεις.Βλέπωντας πολλά θρεντ να καταλήγουν κοκορομαχίες.Προσωπικά δεν έφτασα ακόμη να ζορίζω το Ζ4,μπαίνοντας όμως σε στροφές με παρόμοιες σχεδόν ταχύτητες με την μοτοσυκλέτα νοιώθω ότι το Ζ4 δεν είναι ένα κοινό αυτοκίνητο.Μεγάλα περιθώρια ασφαλείας και κοφτερό τιμόνι.Ίσως βέβαια φταίει και η ηλικία που γινόμαστε επιφυλακτικοί (έκλεισα τα 50).Μην μας κακολογήτε λοιπόν που αναλύουμε τις καμπύλες του Ζ4,έχει και αυτό την αδρεναλίνη του.:eek::rofl2:

Fanis
05-01-10, 08:36
Απλά να σημειώσω (γιατί τον Αποστόλη τον ξέρω χρόνια) ότι ο Αποστόλης απλά ανέφερε το γεγονός γιατί του έκανε εντύπωση ο τρόπος που πήγαινε το Nissan στις στροφές. Την διαδρομή την κάνει σχεδόν κάθε μέρα και εκεί δοκιμάζει όλα του τα αυτοκίνητα, οπότε και έχει δεί πολλά γρήγορα αυτοκίνητα να προσπαθούν. Και μόλις είδε το Nissan με πήρε τηλέφωνο και μου είπε εντυπώσεις...όχι για ταχύτητα κλπ. απλά για το πόσο καλά - φαινόταν - ότι πήγαινε.

george316
05-01-10, 09:24
χαιρομαι παιδια,που οταν μπορειτε ,οδηγειτε τα αυτοκινητα σας οσο πιο γρηγορα μπορειτε,με σκοπο αφ ενος τη διασκεδαση,αφ ετερου την οδηγικη εμπειρια.εγω πορσωπικα δε ξερω να οδηγω γρηγορα και με ασφαλεια.παρολο που εχω κοψει πραγματικα πολλα χιλιομετρα λογω ταξιων εργασιας κλπ κλπ.bill,μια και εισαι θεσσαλονικη,θα χαιρομουν αν καποια στιγμη συναντιομασταν μαζι μα ελλα ατομα να κανουμε μια διαδρομη μυοντας με σε καποια πραγματα.

BILL VUZAS
05-01-10, 09:31
χαιρομαι παιδια,που οταν μπορειτε ,οδηγειτε τα αυτοκινητα σας οσο πιο γρηγορα μπορειτε,με σκοπο αφ ενος τη διασκεδαση,αφ ετερου την οδηγικη εμπειρια.εγω πορσωπικα δε ξερω να οδηγω γρηγορα και με ασφαλεια.παρολο που εχω κοψει πραγματικα πολλα χιλιομετρα λογω ταξιων εργασιας κλπ κλπ.bill,μια και εισαι θεσσαλονικη,θα χαιρομουν αν καποια στιγμη συναντιομασταν μαζι μα ελλα ατομα να κανουμε μια διαδρομη μυοντας με σε καποια πραγματα.

Mόνον στην πίστα εάν γίνει κάτι,οπουδήποτε αλλού θα έχει πολλά προβλήματα.Μέσα στη άνοιξη σίγουρα θα κάνουμε κάτι,να μπω και εγώ με αυτοκίνητο στην πίστα γιατί έως τώρα έχω μπει μόνον με μότο.:cheers:

the_Apostolos
05-01-10, 09:38
Mόνον στην πίστα εάν γίνει κάτι,οπουδήποτε αλλού θα έχει πολλά προβλήματα.Μέσα στη άνοιξη σίγουρα θα κάνουμε κάτι,να μπω και εγώ με αυτοκίνητο στην πίστα γιατί έως τώρα έχω μπει μόνον με μότο.:cheers:


Αυτό θα είναι απίστευτη εμπειρεία. Παίδες αν κανονιστει κάτι για πίστα εγώ είμαι μέσα!!!!

the_Apostolos
05-01-10, 10:13
Χαίρωμαι όταν διαβάζω τέτοια κείμενα,καθαρή άποψη χωρίς εγωισμούς και ανόητες αντιπαραθέσεις.Βλέπωντας πολλά θρεντ να καταλήγουν κοκορομαχίες.Προσωπικά δεν έφτασα ακόμη να ζορίζω το Ζ4,μπαίνοντας όμως σε στροφές με παρόμοιες σχεδόν ταχύτητες με την μοτοσυκλέτα νοιώθω ότι το Ζ4 δεν είναι ένα κοινό αυτοκίνητο.Μεγάλα περιθώρια ασφαλείας και κοφτερό τιμόνι.Ίσως βέβαια φταίει και η ηλικία που γινόμαστε επιφυλακτικοί (έκλεισα τα 50).Μην μας κακολογήτε λοιπόν που αναλύουμε τις καμπύλες του Ζ4,έχει και αυτό την αδρεναλίνη του.:eek::rofl2:

Χαχαχα, bill μην το πέρνεις έτσι!!!
Όντως το αυτοκίνητο είναι απίστευτο σε ομορφιά.

morpheus
05-01-10, 14:21
Περί νοοτροπίας τιμωρού, δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς εννοείς...
Εννοώ κάτι τέτοιο... (άκου τον διάλογο και θα καταλάβεις)
http://www.youtube.com/watch?v=4gv2EKohWtY

stef
05-01-10, 17:22
Και η δοκιμή ήταν με το Ζ4 s35 και όχι με το s23...άρα ας χαρείς το υπέροχο αυτοκίνητο σου χωρίς να το συγκρίνεις με πιο σπορ κατασκευές σε οριακές καταστάσεις.

Ήταν καθαρά θέμα οδηγών η συγκεκριμένη διαδρομή...

the_Apostolos
05-01-10, 21:01
Εννοώ κάτι τέτοιο... (άκου τον διάλογο και θα καταλάβεις)
http://www.youtube.com/watch?v=4gv2EKohWtY



...ευτυχώς που δεν κατάλαβε τίποτα ο οδηγός της Ζ!!!!...

Αυτό είναι και θέμα παιδείας.... (αλλά ρε γαμώτο είναι πολύ εξοργιστικό και θρασύδειλο....)

stef
05-01-10, 21:09
Κλασσικό ελληνικό κόμπλεξ!!

BILL VUZAS
05-01-10, 22:13
Όταν δεν τα έχει .....κομπλεξικός,και αν τύχει και τα έχει ......αλαζών,υπερόπτης.
Ίδια βρώμα:icon_toil

BILL VUZAS
05-01-10, 22:49
Κοιτώντας το διεθνές Ζ φόρουμ βρήκα αυτές τις βαλίτσες,καλούπι για το Ζ4..
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=el&ie=iso-8859-1&langpair=auto%7Cel&u=http://www.roadster-concept.de/&tbb=1&rurl=translate.google.gr&usg=ALkJrhibj1A8TO53XFYh04mziLG-ogzwCQ

morpheus
06-01-10, 04:44
Το καλό με τέτοιου είδους βαλίτσες είναι οτι πέραν της εκμετάλευσης του χώρου, προσφέρουν και σταθερότητα στις αποσκευές σε περίπτωση που (λέμε τώρα,αν) ο κώλος είναι "άτακτος" κάτα το ταξίδι... :yippee:

ΥΓ: Apostolos, όπως πολύ εύστοχα είπες, εξοργιστικό και θρασύδειλο...

djkostas20
06-01-10, 13:38
Επειδή δεν ήθελα να ανοίξω καινούριο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω εδώ για την καινούρια Ζ4 με αυτόματο...
Είμαι ήδη στα σκαριά της αγοράς αλλά με προβληματίζει έντονα για το αν θα είναι με το αυτόματο ή με χειροκίνητο!
Και αυτό γιατί δεν ξέρω ποιά είναι η καθηστέρηση στην αλλαγή ταχυτήτων από το αυτόματο...Υπαρχει διαφορά σε αυτο το χρόνο αν είναι στη θέση D ή αν είναι στη θεση M/S???
Ο έμπορος μου είπε ότι είναι σαν την F1 πριν από 2 χρόνια....
Αλλά εδώ έρχεται το μεγάλο μου ερώτημα... Αν είναι όντως τόσο γρήγορες οι αλλαγές είτε τις κάνει μόνο του είτε τις κάνεις εσύ γιατί υπάρχει μια τεράστια διαφορά στο χρόνο 0-100 όπου από 6,6 με χειροκίνητο δίνει 7,3 για αυτόματο.(εννοεί το αυτόματο στη θέση D???) και αν βάλεις σειριακό θα φτάσεις πολύ πιο κοντά στην απόδοση του χειροκίνητου?

Όπως επίσης παρατηρώ ότι αυτή η διαφορά στην απόδοση μικραίνει στην 30i ενώ στην 35i είναι και πιο γρήγορο με αυτόματο.

Όλα αυτά με έχουν μπερδέψει για να είμαι ειλικρινής καθώς δεν πιστεύω ότι το πιο βαρύ αυτόματο σασμάν δικαιολογεί διαφορά 0,7 sec την στιγμή που θεωρητικά κάνει και πιο γρήγορα τις αλλαγές από τον άνθρωπο.

Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει...


***** Επίσης είμαι μεταξύ μαύρου-μπλέ.... τα έχει δει κανείς από κόντα αυτά τα χρώματα και όχι από φωτογραφίες photoshop?

giannis 116
06-01-10, 13:42
Για τα κιβωτια ταχυτητων που ρωτας δεν εχω ιδεα, αλλα για το χρωμα... Μπλε και μονο μπλε!
Οχι οτι ειναι τ αγαπημενο μου χρωμα και η 116 που εχω ειναι μπλε αλλα η νεα Ζ4 σε μπλε και με ανοιχτοχρωμο εσωτερικο ειναι ερωτας!:love::wub:

Πατσίκας Βασίλειος
06-01-10, 14:23
Επειδή δεν ήθελα να ανοίξω καινούριο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω εδώ για την καινούρια Ζ4 με αυτόματο...
Είμαι ήδη στα σκαριά της αγοράς αλλά με προβληματίζει έντονα για το αν θα είναι με το αυτόματο ή με χειροκίνητο!
Και αυτό γιατί δεν ξέρω ποιά είναι η καθηστέρηση στην αλλαγή ταχυτήτων από το αυτόματο...Υπαρχει διαφορά σε αυτο το χρόνο αν είναι στη θέση D ή αν είναι στη θεση M/S???
Ο έμπορος μου είπε ότι είναι σαν την F1 πριν από 2 χρόνια....
Αλλά εδώ έρχεται το μεγάλο μου ερώτημα... Αν είναι όντως τόσο γρήγορες οι αλλαγές είτε τις κάνει μόνο του είτε τις κάνεις εσύ γιατί υπάρχει μια τεράστια διαφορά στο χρόνο 0-100 όπου από 6,6 με χειροκίνητο δίνει 7,3 για αυτόματο.(εννοεί το αυτόματο στη θέση D???) και αν βάλεις σειριακό θα φτάσεις πολύ πιο κοντά στην απόδοση του χειροκίνητου?

Όπως επίσης παρατηρώ ότι αυτή η διαφορά στην απόδοση μικραίνει στην 30i ενώ στην 35i είναι και πιο γρήγορο με αυτόματο.

Όλα αυτά με έχουν μπερδέψει για να είμαι ειλικρινής καθώς δεν πιστεύω ότι το πιο βαρύ αυτόματο σασμάν δικαιολογεί διαφορά 0,7 sec την στιγμή που θεωρητικά κάνει και πιο γρήγορα τις αλλαγές από τον άνθρωπο.

Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει...


***** Επίσης είμαι μεταξύ μαύρου-μπλέ.... τα έχει δει κανείς από κόντα αυτά τα χρώματα και όχι από φωτογραφίες photoshop?

το μλπε εμενα δε μου αρεσει αλλα το μαυρο απο την αλλη χανει σε σχεδιαση το αμαξι αλλα κερδοζει σε κυρος..εμενα μου αρεσει το ανθρακι και πιστευο με μπορντο εσοτερικο θα ειναι τρελα...τα κιβωτια στα οποια αναφερεσαι σιγιτρα ειναι πιο αργα απο τα χειροκινητα εκτοσ της εκδοσης 35ι που εφοδιαζεται με κιβωτιο διπλου συμλπεκτη...αν θεσ 100 τισ εκατο ελεγχο τοτε μονο χειροκινιτο...

BILL VUZAS
06-01-10, 16:24
Σε γκάλοπ δημοφιλέστερο βγήκε το μπλέ,οπότε αφού ΄σ'αρέσει,πάρτο!
Για το κιβώτιο ποιο αγωνιάρικο ποιο συμμετοχικό το χειροκίνητο.Στα 2,3 3,0 μπαίνει το σειριακό και μόνο στο 35 το δπλού συμπλέκτη.Εάν είσαι για το 35 ,γνώμη μου,το διπλού συμπλέκτη είναι μονόδρομος.Στα μικρότερα....καλύτερα να οδηγήσεις κάποιο.

Το σειρικό είναι αργότερο από το χειροκίνητο αλλά σε επιτάχυνση από στάση.Σε ροή όμως π.χ. 100 χιλιόμετρων χαλαρά.....και ξαφνικά θέλεις να επιταχύνεις...στο χειροκίνητο έωσ να κάνεις κατεβασιά...χαιρέτα μας.....ενώ στο αυτόματο σανιδώνεις το γκάζι και το Ζ4 γίνεται...Ζ5!!:bugeye:

morpheus
06-01-10, 16:48
Djkostas20 όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι, δεν είναι το ίδιο κιβώτιο.
Προσωπικά, μιας και είμαι του manual, εαν πήγαινα για 23 ή 30 χειροκίνητο θα επέλεγα... αλλά το διπλοσύμπλεκτο της 35 είναι μεγάλο δέλεαρ...

cptkoulis
06-01-10, 17:48
Ποτε δεν συμπαθουσα τα αυτοματα κιβωτια,αλλα εκανα test drive ενα 23i αυτοματο και με εβαλε σε σκεψεις,με την πολιτισμενη και προσεγμενη λειτουργια του(οι αλλαγες του ειναι πολυ γρηγορες,τηρουμενων των αναλογιων)...Αν το θελεις για βολτες,ειναι πολυ πολυ ευκολο-ευχαριστο στην οδηγηση.Αν εισαι πιο ανησυχος οδηγικα,πηγαινε για το χειροκινητο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Τωρα για τα χρωματα που λετε,ημουν μεταξυ ενος μπλε κι ενος μαυρου με εκτεταμενο λευκο δερμα και τα 2.Το μαυρο αν και ηταν η πρωτη μου επιλογη ξεφυλλιζοντας το φυλλαδιο,στο live εχανε παρα πολυ.Νομιζω οτι δεν βοηθαει το χρωμα να φανουν οι γραμμες του αυτοκινητου.Επισης,το μπλε που φαινεται φανταστικο στις φωτογραφιες,ειναι απλα πολυ καλο στην πραγματικοτητα.

Τελος,κατοπιν συζητησης με 2 διαφορετικους πωλητες σε 2 διαφορετικες αντιπροσωπειες με παροτρυναν και οι 2 να αποφυγω το ανοιχτορωμο δερμα(οσο ωραιο κι αν ειναι) γιατι λερωνει πολυ ευκολα.

Τελικα,πηρα space grey/μαυρο δερμα/χειροκινητο και δεν το εχω μετανιωσει.

Εχω μετανιωσει ομως για το professional ηχοσυστημα,που δεν παιζει οσο δυνατα θα ηθελα.

ΥΓ Τα σπορ καθισματα τα θεωρω απολυτως απαραιτητα

stef
06-01-10, 18:47
Δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση το αυτόματο κιβώτιο της 23-30 με αυτό της 35
Η 35 έχει κιβώτιο DKG διπλού συμπλέκτη, ενώ τα άλλα 2 έχουν steptronic
Και να συμπληρώσω ότι το 23άρι steptronic είναι πολύ αργό
0-100 8,1 το έδωσαν οι 4 Τροχοί
Το αμάξι με αυτό το κιβώτιο νομίζω είναι υπερβολικά αργό...
Από εκεί και πέρα ότι δε βολεύει

stef
06-01-10, 19:05
Εχω μετανιωσει ομως για το professional ηχοσυστημα,που δεν παιζει οσο δυνατα θα ηθελα.



Άλλαξε εκ των υστέρων ηχεία...

BILL VUZAS
06-01-10, 21:43
Δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση το αυτόματο κιβώτιο της 23-30 με αυτό της 35
Η 35 έχει κιβώτιο DKG διπλού συμπλέκτη, ενώ τα άλλα 2 έχουν steptronic
Και να συμπληρώσω ότι το 23άρι steptronic είναι πολύ αργό
0-100 8,1 το έδωσαν οι 4 Τροχοί
Το αμάξι με αυτό το κιβώτιο νομίζω είναι υπερβολικά αργό...
Από εκεί και πέρα ότι δε βολεύει

Μέτρηση με το χειροκίνητο ταυτόχρονα με το αυτόματο έκαναν?
Για να έχουμε πλήρη άποψη.

stef
06-01-10, 21:59
Βεβαίως εαν θυμάμαι καλά (χωρίς να το λέω 100% ) 7.3 το manual

BILL VUZAS
06-01-10, 22:21
Βεβαίως εαν θυμάμαι καλά (χωρίς να το λέω 100% ) 7.3 το manual

Διατηρείται ,απ'ότι βλέπω,περίπου η ίδια διαφορά με τις εργοστασιακές μετρήσεις.

stef
06-01-10, 22:29
Πολύ μεγάλη διαφορά σε σχέση με το προηγούμενο Ζ4 Ε85...
Δυστυχώς...

djkostas20
07-01-10, 01:01
Αυτό δε φρόντισε ο να μου το διευκρινίσει ο συγκεκριμένος έμπορος... Παρ' όλο που εγώ μίλησα για 7 σχέσεις και όχι για 6 που έχει το steptronic. Για αυτό και μου έκανα τόσο μεγάλη εντύπωση αυτές οι διαφορές στα νούμερα!!
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις άμεσες απαντήσεις και συγγνώμη για την off-topic ερώτηση μου!
Κρίμα πάντως...θα άξιζε να είχαν τουλάχιστον επιλογή του αυτόματου με διπλό και για τις μικρότερες εκδόσεις!

BILL VUZAS
07-01-10, 09:44
Αυτές είναι οι πραγματικές διαφορές,για να ξέρουμε ΑΚΡΙΒΩΣ για τι μιλάμε.
http://www.zeperfs.com/en/duel2361-2985.htm
Εγώ δεν βλέπω να σέρνεται το νέο,παρ'ολο ποιο βαρύ και ποιο αδύναμο,μια χαρά το βρίσκω!

*Έχω βαρεθεί ρε παιδιά στα 35 χρόνια που ασχολούμαι με την μηχανοκίνηση να ακούω,για ότι καινούργιο βγαίνει,μοτοσυκλέτα ή αυτοκίνητο ότι δεν κάνει,δεν αξίζει,το χαλάσανε,το παλιό είναι καλύτερο....ΗΜΑΡΤΟΝ!!!

stef
07-01-10, 11:15
14 άλογα λιγότερα- 150 κιλά περισσότερα και νομίζεις ότι έχουν 2 δέκατα του δευτερολέπτου διαφορά....?

BILL VUZAS
07-01-10, 11:31
Δεν έχει 150 κιλά διαφορά..
http://www.zeperfs.com/en/match2361-2985.htm

Εδώ δείχνει περισσότερες λεπτομέριες,από εκεί και μετά ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει.

the_Apostolos
07-01-10, 11:42
14 άλογα λιγότερα- 150 κιλά περισσότερα και νομίζεις ότι έχουν 2 δέκατα του δευτερολέπτου διαφορά....?


Προχθές το βράδυ "μετρήσαμε" τα αυτοκίνητά μας με τον Φάνη.
Ο Φάνης έχει BMW Z4 2.5Si αυτόματο, και το δικό μου είναι το sdrive23i χειροκίνητο.

Από ρεπρίζ πηγαίνουμε μαζί. δύο φορές έκανε ένα πέταγμα γιατί οι στροφές που ανοίξαμε ήταν τέτοιες που πέτυχε σε αλλαγή από 3η σε 4η. Πηγαίναμε μαζί.
Από εκκίνηση έφευγα μισό αυτοκίνητο και λίγο παραπάνω και μετά από κάποια χιλιόμετρα πηγαίναμε πάλι μαζί.

stef
07-01-10, 11:59
Επειδή έχω ακριβώς ίδιο αυτοκίνητο με τον Φάνη και το καλοκαίρι έτυχε και πέτυχα Ζ4 sdrive 23i και ανοίξαμε και αυτός steptronic, οι διαφορές ήταν εμφανείς...
Σημειωτέον εγώ φορούσα 18άρες και αυτός 17άρες...

Fanis
07-01-10, 12:33
Επειδή έχω ακριβώς ίδιο αυτοκίνητο με τον Φάνη και το καλοκαίρι έτυχε και πέτυχα Ζ4 sdrive 23i και ανοίξαμε και αυτός steptronic, οι διαφορές ήταν εμφανείς...
Σημειωτέον εγώ φορούσα 18άρες και αυτός 17άρες...
Τι εννοείς Στέφανε, ποιός ήταν πιο γρήγορος? Ο Αποστόλης φοράει 19αρες και εγώ 18αρες. Είναι όπως τα λέει....σε ρεπρίζ πάμε μαζί, αλλά λόγω αυτόματου εγώ φεύγω πιο γρήγορα, ειδικά εάν τον πετύχω σε αλλαγή. Εκκίνηση σε φανάρι φεύγει πιο γρήγορα εμφανέστατα και απλά όταν αλλάζει ταχύτητα τον πλησιάζω, αλλά δεν μπορώ να τον φτάσω...απλά δεν αυξάνει την απόσταση.

the_Apostolos
07-01-10, 12:37
Επειδή έχω ακριβώς ίδιο αυτοκίνητο με τον Φάνη και το καλοκαίρι έτυχε και πέτυχα Ζ4 sdrive 23i και ανοίξαμε και αυτός steptronic, οι διαφορές ήταν εμφανείς...
Σημειωτέον εγώ φορούσα 18άρες και αυτός 17άρες...

Δεν αντιλέγω γιατί απλά δεν γνωρίζω.΄
Ούτε ξέρω τι κάνει το s23 χειροκίνητο με το χειροκίνητο 2.5Si.

Εγώ φοράω 19άρες και ο Φάνης 18άρες.

BILL VUZAS
07-01-10, 12:54
Τελικά (εκτός από αμαρτωλοί)είμεθα γλήγοροι!!!!
Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε?:nutkick:

stef
07-01-10, 14:31
Τι εννοείς Στέφανε, ποιός ήταν πιο γρήγορος? Ο Αποστόλης φοράει 19αρες και εγώ 18αρες. Είναι όπως τα λέει....σε ρεπρίζ πάμε μαζί, αλλά λόγω αυτόματου εγώ φεύγω πιο γρήγορα, ειδικά εάν τον πετύχω σε αλλαγή. Εκκίνηση σε φανάρι φεύγει πιο γρήγορα εμφανέστατα και απλά όταν αλλάζει ταχύτητα τον πλησιάζω, αλλά δεν μπορώ να τον φτάσω...απλά δεν αυξάνει την απόσταση.


Ήμουν μπροστά Φάνη!

Fanis
07-01-10, 15:08
Ήμουν μπροστά Φάνη!
Τώρα το είδα ότι και το 23i ήταν αυτόματο. Λογικό να είσαι μπροστά. Μεγαλύτερη ιπποδύναμη (θεωρητικά....πρακτικά πιστεύω ότι είναι τα ίδια) αλλά το βασικότερο εμάς είναι πιο ελαφρύ.

Από μετρήσεις των 4Τ το παλιό με το νέο, και τα 2 αυτόματα, το παλιό είναι λίγο πιο γρήγορο.

BILL VUZAS
07-01-10, 15:25
2 δέκατα γρηγορότερο στα 0-100
4 δέκατα αργότερο στο χιλιόμετρο.
Μέσες άκρες σχεδόν τα ίδια.
Πάρα πολύς λόγος για το τίποτα.
Κατά τα άλλα το Ζ23i σέρνεται.

Το ράδιο αρβήλα καλά κρατεί.

stef
07-01-10, 16:02
"Σέρνεται" σε σχέση με τί......?
Όλα είναι σχετικά....

stef
07-01-10, 16:03
Τώρα το είδα ότι και το 23i ήταν αυτόματο. Λογικό να είσαι μπροστά. Μεγαλύτερη ιπποδύναμη (θεωρητικά....πρακτικά πιστεύω ότι είναι τα ίδια) αλλά το βασικότερο εμάς είναι πιο ελαφρύ.

Από μετρήσεις των 4Τ το παλιό με το νέο, και τα 2 αυτόματα, το παλιό είναι λίγο πιο γρήγορο.


Ακριβώς!!!!:dance:

bimmer-corfu
10-01-10, 16:37
*Έχω βαρεθεί ρε παιδιά στα 35 χρόνια που ασχολούμαι με την μηχανοκίνηση να ακούω,για ότι καινούργιο βγαίνει,μοτοσυκλέτα ή αυτοκίνητο ότι δεν κάνει,δεν αξίζει,το χαλάσανε,το παλιό είναι καλύτερο....ΗΜΑΡΤΟΝ!!!

πολύ σωστή παρατήρηση

djkostas20
10-01-10, 21:15
"Σέρνεται" σε σχέση με τί......?
Όλα είναι σχετικά....

+1

Με ενα S2000 μπόρει να σέρνεται.... τώρα δε νομίζω ότι είναι θέμα οι επιδόσεις σε απόλυτα νούμερα... Αυτά είναι απλά ένα μέτρο σύγκρισης αν θές να το έχεις.

Απλά νομίζω είναι πολύ κρίμα σε ένα αυτοκίνητο όπως η καινούρια Ζ4 που το αυτόματο διπλού της είναι γάντι να μην μπορείς να το βάλεις και στις μικτότερες εκδόσεις!!!

stef
10-01-10, 21:21
+1

Με ενα S2000 μπόρει να σέρνεται.... τώρα δε νομίζω ότι είναι θέμα οι επιδόσεις σε απόλυτα νούμερα... Αυτά είναι απλά ένα μέτρο σύγκρισης αν θές να το έχεις.

Απλά νομίζω είναι πολύ κρίμα σε ένα αυτοκίνητο όπως η καινούρια Ζ4 που το αυτόματο διπλού της είναι γάντι να μην μπορείς να το βάλεις και στις μικτότερες εκδόσεις!!!

Αφού τις έχουμε μάθει τις εταιρίες
Περίμενε στο facelift και πολύ πιθανόν να το δεις
Εξάλλου προς το παρόν μόνο το μοτέρ Ν54Β30 και το Μ3 φοράνε το κιβώτιο αυτό
Μάλιστα της Μ3 έχει λίγο πιο άγριες ρυθμίσεις σε σχέση με το bi-turbo

djkostas20
11-01-10, 10:38
Δεν με πειράζει τελείως γιατί και σαν στύλ μου αρέσει πιο πολύ το manual αλλά μέσα σε πόλη το αυτόματο είναι σωτήριο ακόμα και Πάτρα που ζώ είναι μερικές φορές που το χρειάζεσαι! Αλλά με τόσο μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις steptronic δεν βάζω ούτε με σφαίρες....τσάμπα τα 3100 που θέλει για παραπάνω!!! Οπότε χειροκίνητο και πάλι χειροκίνητο!!!

BILL VUZAS
11-01-10, 14:47
Διαβάζοντας το βιβλιαράκι του Ζ4 σχετικά με την επιτάνχυση από στάση.
Πατάς το φρένο με το αριστερό,τέρμα το γκάζι και μόλις εμφανιστεί το καρώ σημαιάκι αφήνεις το φρένο και βουρ...
Είναι η ίδια διαδικασία στο απλό αυτόματο(23ia) με το διπλού συμπλέκτη?(35)
Και επειδή φαντάζομαι ότι αυτή η διαδικασία αφορά το 35αρι πως ξεκινάμε γρήγορα με το αυτόματο μικρό?
D?
SPORT?
SPORT+?

stef
11-01-10, 14:59
Απενεροποιημένα όλα, sport+

the_Apostolos
11-01-10, 16:05
Απενεροποιημένα όλα, sport+


Πολύ σωστά! Πρέπει να θυμάσαι όμως ότι όταν γλιστρήσει η ουρά, θα σε κόψουν τα ηλεκτρονικά μια και δεν βγαίνουν τελείως στο Sport+ Mode.

stef
11-01-10, 16:19
Δεν μπορώ να πώ για το Ε89, στο Ε85 πάντως βγαίνουν ΟΛΑ.....

BILL VUZAS
11-01-10, 16:23
Στην διαδικασία παιδιά,..
Θέλουμε μα μην γλυστρήσει ούτε χιλιοστό,άρα γιατί να απενεργοποιούμε?Δεν κάνουμε ντριφτ...

Kostas Christ
11-01-10, 16:27
Στην διαδικασία παιδιά,..
Θέλουμε μα μην γλυστρήσει ούτε χιλιοστό,άρα γιατί να απενεργοποιούμε?Δεν κάνουμε ντριφτ...

ειναι σαν το launch control, θεωρητικα ειναι ολα απενεργοποιημενα. Οποτε περιμενεις να γλιστρισει κτλ. Ομως αυτο ουσιαστικα ειναι ο τροπος ενεργοποιησης του launch control.

BILL VUZAS
11-01-10, 16:30
Στην διαδικασία παιδιά,..

stef
11-01-10, 19:20
Νομίζω σου είπα!

the_Apostolos
11-01-10, 20:10
Στην διαδικασία παιδιά,..

αυτό που σου είπε ο Στέφανος είναι.

Τα ηλεκτρονικά παίζουν μεγάλο ρόλο και στην πλήρη επιτάνχυση. Όταν το αυτοκίνητο "πετάγεται" είναι φυσικό να χάσει πρόσφυση. Αν λειτουργούν τα ηλεκτρονικά στην φάση αυτή σε κόβουν με αποτέλεσμα να μην μπορείς να ξεκινήσεις πραγματικά γρήγορα.*


Στο χειροκίνητο, εάν γλιστράει ο δρόμος απλώς βγάζω τελείως τα ηλεκτρονικά. Μπαίνει σε normal mode, αλλά δεν με κόβουν.

*σσ. To περιοδικό αυτοκινήτου DRIVE, τον προυγούμενο μήνα σύγκρινε το Z4 sdrive35i με το Audi TTRS στην πίστα των Σερρών.
Το Z4 έμεινε αρκετά πίσω, γιατί όταν έβαζαν το Sport+ mode (όπως έπρεπε για την πίστα) στις στροφές του έκοβε το antispin. Έτσι αναγκάστικαν να βγάλουν τελείως τα ηλεκτρονικά, το αυτοκίνητο έμπαινε αυτόματα σε normal mode, με αποτέλεσμα να χάνει τρομερά σε απόκριση, τιμόνι, ανάρτηση και αλλαγές στο κιβώτιο. Εαν μπορούσε να συνδυαστεί το Sport+ Mode με όλα τα ηλεκτρονικά OFF (εκτός EDL) τα αποτελέσματα θα ήταν πολύ διαφορετικά!!!!

Πατσίκας Βασίλειος
11-01-10, 20:25
αυτό που σου είπε ο Στέφανος είναι.

Τα ηλεκτρονικά παίζουν μεγάλο ρόλο και στην πλήρη επιτάνχυση. Όταν το αυτοκίνητο "πετάγεται" είναι φυσικό να χάσει πρόσφυση. Αν λειτουργούν τα ηλεκτρονικά στην φάση αυτή σε κόβουν με αποτέλεσμα να μην μπορείς να ξεκινήσεις πραγματικά γρήγορα.*


Στο χειροκίνητο, εάν γλιστράει ο δρόμος απλώς βγάζω τελείως τα ηλεκτρονικά. Μπαίνει σε normal mode, αλλά δεν με κόβουν.

*σσ. To περιοδικό αυτοκινήτου DRIVE, τον προυγούμενο μήνα σύγκρινε το Z4 sdrive35i με το Audi TTRS στην πίστα των Σερρών.
Το Z4 έμεινε αρκετά πίσω, γιατί όταν έβαζαν το Sport+ mode (όπως έπρεπε για την πίστα) στις στροφές του έκοβε το antispin. Έτσι αναγκάστικαν να βγάλουν τελείως τα ηλεκτρονικά, το αυτοκίνητο έμπαινε αυτόματα σε normal mode, με αποτέλεσμα να χάνει τρομερά σε απόκριση, τιμόνι, ανάρτηση και αλλαγές στο κιβώτιο. Εαν μπορούσε να συνδυαστεί το Sport+ Mode με όλα τα ηλεκτρονικά OFF (εκτός EDL) τα αποτελέσματα θα ήταν πολύ διαφορετικά!!!!

για θυμισε μου ποση ηταν η διαφορα μεταξυ τους???νομιζω ηταν πανω απο δυο δευτερολεπτα...

the_Apostolos
11-01-10, 21:04
για θυμισε μου ποση ηταν η διαφορα μεταξυ τους???νομιζω ηταν πανω απο δυο δευτερολεπτα...



------------------- BMW Z4 sdrive35i ----- AUDI TT RS
Γύρος Πίστας --------- 1'37''6 --------------- 1'34''5
Τελική Ταχύτητα ------ 200km/h --------- 209km/h


σσ. Πηγή: Περιοδικό Αυτοκινήτου Drive, Τεύχος 159-Ιανουάριος 2010

Πατσίκας Βασίλειος
11-01-10, 21:07
- BMW Z4 sdrive35i - AUDI TT RS
Γύρος Πίστας - 1'37''6 - 1'34''5
Τελική Ταχύτητα - 200km/h - 209km/h


σσ. Πηγή: Περιοδικό Αυτοκινήτου Drive, Τεύχος 159-Ιανουάριος 2010
το ειχα παρει και γω το περιοδικο...πιστευω οτι η διαφορα δεν καλυπτεται με τιποτα στη συγκεκριμενη πιστα...ισως το νεο is z4 να ειχε μεγαλυτερη τυχη...

the_Apostolos
11-01-10, 21:14
το ειχα παρει και γω το περιοδικο...πιστευω οτι η διαφορα δεν καλυπτεται με τιποτα στη συγκεκριμενη πιστα...ισως το νεο is z4 να ειχε μεγαλυτερη τυχη...


Κατά την προσωπική μου άποψη δεν ξέρω και εάν o Δοκιμαστής-Δημοσιογράφος μπορούσε να εκμεταλευτεί τiw δυνατότητες και τα προτερήματα της πίσω κίνηση της Ζ4 στο έπακρο.

Από τα άλλα περιοδικά του ειδικού τύπου έχω διαβάσει ότι τι ΤΤRs έχει "θέμα" με τον τρόπο που περνάει την δυναμή του στον δρόμο. Από την άλλη η Ζ4 είναι πιο αξιοποιήσημη. Είμαι σίγουρος θα βγούν και άλλα συγκριτικά και θα βγάλουμε ασφαλέστερα συμπεράσματα.

Απλώς οι άνθρωποι στο περιοδικό αναφέρουν το "πρόβλημα" που αντιμετώπισαν με την μη δυνατότητα επιλογής του mode Sport+ με τα ηλεκτρονικά τελείως OFF.

stef
11-01-10, 23:08
------------------- BMW Z4 sdrive35i ----- AUDI TT RS
Γύρος Πίστας --------- 1'37''6 --------------- 1'34''5
Τελική Ταχύτητα ------ 200km/h --------- 209km/h


σσ. Πηγή: Περιοδικό Αυτοκινήτου Drive, Τεύχος 159-Ιανουάριος 2010


Είναι πολύ καλα ζυγισμένο το ΤΤ RS...
Eίναι και τετρακίνητο μην ξεχνάμε!

sakkunen
11-01-10, 23:10
Με το ττς δεν συγκρίνεται η ζ4 ?:screwy:

the_Apostolos
12-01-10, 00:09
Είναι πολύ καλα ζυγισμένο το ΤΤ RS...
Eίναι και τετρακίνητο μην ξεχνάμε!


Από ότι έχω διαβάσει ο κινητήρας του είναι διαμάντι, ο ήχος του απίστευτος,αλλά το στήσιμο έχει θέμα.
Η τετρακίνησή του είναι Haldex, με ότι συνεπάγεται αυτό σε αυτοκίνητα με υψηλή ιπποδύναμη.

stef
12-01-10, 00:10
Με το ττς δεν συγκρίνεται η ζ4 ?:screwy:

Για ποιο λόγο να συγκριθεί το 2λιτρο με το 3λιτρο....?

the_Apostolos
12-01-10, 00:11
Με το ττς δεν συγκρίνεται η ζ4 ?:screwy:

Θεωρώ πως ναι, αλλά στo περιοδικό την είχαν με το ΤΤRS.

the_Apostolos
12-01-10, 00:14
Για ποιο λόγο να συγκριθεί το 2λιτρο με το 3λιτρο....?

Λόγο ιπποδύναμης, και κατηγορία τιμής πιστεύω.

stef
12-01-10, 06:22
Λόγο ιπποδύναμης, και κατηγορία τιμής πιστεύω.

Και γιατί να συγκριθεί με ένα αμάξι με λιγότερα άλογα και όχι με ένα αμάξι με περισσότερα άλογα για να γίνω και λίγο δικηγόρος του δοαβόλου...

Fanis
12-01-10, 09:08
Απλά πράγματα...BMW με Audi δεν συγκρίνονται...οι BMW είναι αυτοκίνητα και τα Audi κουδουνίστρες....!!! Όχι δεν φοράω παρωπίδες....αντικειμενικός είμαι!:cheers: Καλά αυτοκίνητα τα Audi, αλλά υστερούν σε στήσιμο και αίσθηση....γρήγορα αλλά αποστειρωμένα, απευθύνονται σε διαφορετικό αγοραστικό κοινό.

Πατσίκας Βασίλειος
12-01-10, 10:59
Απλά πράγματα...BMW με Audi δεν συγκρίνονται...οι BMW είναι αυτοκίνητα και τα Audi κουδουνίστρες....!!! Όχι δεν φοράω παρωπίδες....αντικειμενικός είμαι!:cheers: Καλά αυτοκίνητα τα Audi, αλλά υστερούν σε στήσιμο και αίσθηση....γρήγορα αλλά αποστειρωμένα, απευθύνονται σε διαφορετικό αγοραστικό κοινό.

και το nissan gtr αποστειρομενο λενε οτι ειναι αλλα τα εχει γ....σει ολα στα συγκριτικα.......σε μια πιστα ο χρονοσ ο μικροτεροσ μετραει και οχι με ποσο χαμογελο θα φτασεις....αλλο το ενα αλλο το αλλο..κανεισ δεν ειπε οτι το ττ rs σε ευχαριστει παραπανω απο το Ζ4..αν και το τορινο Ζ4 αποστειρομενο ειναι σε σχεση με το προηγουμενο....

stef
12-01-10, 11:20
Απλά πράγματα...BMW με Audi δεν συγκρίνονται...οι BMW είναι αυτοκίνητα και τα Audi κουδουνίστρες....!!! Όχι δεν φοράω παρωπίδες....αντικειμενικός είμαι!:cheers: Καλά αυτοκίνητα τα Audi, αλλά υστερούν σε στήσιμο και αίσθηση....γρήγορα αλλά αποστειρωμένα, απευθύνονται σε διαφορετικό αγοραστικό κοινό.


Καλά μην λέμε μεγάλα λόγια, γιατί ΚΑΙ βελτιώσιμα είναι ΚΑΙ ποιοτικά
Κουδουνίστρες τι εννοείς...?

BILL VUZAS
12-01-10, 11:45
Επανέρχομαι στην διαδικασία,μην βαράτε δεν ξέρω από αυτόματα.
Πατάμε με το αριστερό το φρένο,βαζουμε SPORT+,πατάμε το γκάζι στις 5500 και αφήνουμε το φρένο??:nixweiss:

stef
12-01-10, 12:00
Όχι δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό!
Απλά με απενεργοποιημένα όλα πατάς φρένο κ απευθείας γκάζι, ή πατάς γκάζι παίζοντας με το χειρόφρενο (εννοώ λύνοντάς το..)

BILL VUZAS
12-01-10, 12:16
Όχι δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό!
Απλά με απενεργοποιημένα όλα πατάς φρένο κ απευθείας γκάζι, ή πατάς γκάζι παίζοντας με το χειρόφρενο (εννοώ λύνοντάς το..)

Πριν 25 χρόνια που ήμουν κοντράκιας....Πατηνιαριστή πρώτη,δευτέρα, τρίτη ακόμη και η τετάρτη κολημένο το γκάζι στις 6000,να μην πέσει ούτε μία στροφή.Όλες πατηνιαριστές...
Από αυτά που ΜΕ λες δεν θα ανεβάσω μέχρι 5-6000 πριν αφήσω το φρένο?
Κάποιος κοντράκιας με αυτόματο?

stef
12-01-10, 13:10
Πριν 25 χρόνια που ήμουν κοντράκιας....Πατηνιαριστή πρώτη,δευτέρα, τρίτη ακόμη και η τετάρτη κολημένο το γκάζι στις 6000,να μην πέσει ούτε μία στροφή.Όλες πατηνιαριστές...
Από αυτά που ΜΕ λες δεν θα ανεβάσω μέχρι 5-6000 πριν αφήσω το φρένο?
Κάποιος κοντράκιας με αυτόματο?

Το ότι δεν το κατέχεις το άθλημα δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να μάθεις..
Εάν ήσουν κοντάκιας καθαυτό θα έπαιρνες manual!!
Αλήθεια γιατί ρωτάς συνέχεια αφού κατέχεις την τέχνη...?

BILL VUZAS
12-01-10, 13:19
Το ότι δεν το κατέχεις το άθλημα δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να μάθεις..
Εάν ήσουν κοντάκιας καθαυτό θα έπαιρνες manual!!
Αλήθεια γιατί ρωτάς συνέχεια αφού κατέχεις την τέχνη...?

Μην ξύνεις πληγές:angryfire

stef
12-01-10, 13:22
Μην ξύνεις πληγές:angryfire


Δεν ξύνω καμία απολύτως πληγή!
Εσύ ρωτάς και εμείς σε ενημερώνουμε.....

BILL VUZAS
12-01-10, 13:33
Εντάξει,μην βαράς.:lamer:
Πέρασαν πολλά χρόνια,ασπρίσαμε..
Και εξάλου απ'οτι βλέπω εγώ ρωτάω και...εγώ απαντάω!!:rofl2:

stef
12-01-10, 13:42
Απενεργοποιημένα όλα, sport+

Αυτό να μου πεις, εσύ ρωτάς και εσύ απαντάς...... :dance::dblthumb2

morpheus
12-01-10, 14:23
Και γιατί να συγκριθεί με ένα αμάξι με λιγότερα άλογα και όχι με ένα αμάξι με περισσότερα άλογα για να γίνω και λίγο δικηγόρος του δοαβόλου...

Η αλήθεια είναι πως το ΤΤ είναι πανάλαφρο και πολύ αποτελεσματικό σε όλες του τις εκδόσεις... μπορεί να μην έχει την αίσθηση της Z4 αλλά με τα χρονόμετρα τα πάει πολύ καλά...
Πόσο δε το RS που χρειάζεται 15.9" για τα 200 (επίσημα τουλάχιστον)...! Στην πράξη ακόμη και η 4.0lt Μ3 τα βρίσκει σκούρα σε 400άρι και χιλιόμετρο...

stef
12-01-10, 15:23
Η αλήθεια είναι πως το ΤΤ είναι πανάλαφρο και πολύ αποτελεσματικό σε όλες του τις εκδόσεις... μπορεί να μην έχει την αίσθηση της Z4 αλλά με τα χρονόμετρα τα πάει πολύ καλά...
Πόσο δε το RS που χρειάζεται 15.9" για τα 200 (επίσημα τουλάχιστον)...! Στην πράξη ακόμη και η 4.0lt Μ3 τα βρίσκει σκούρα σε 400άρι και χιλιόμετρο...


Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!

BILL VUZAS
12-01-10, 19:20
Ξαναγυρνώντας στο θέμα της απόλυτης επιτάχυνσης.
Διαβάζοντας την συζήτηση http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=21638 βλέπω ότι ενεργοποιώντας το edl(διαφορικό) απενεργοποιούνται τα ηλεκτρονικά βοηθήματα.Οπότε πατάμε το μικρό κουμπάκι για το edl,sport+,φρένο,τέρμα γκάζι και βουρ...

Αύριο θα το δοκιμάσω.....δεν έχω και κανέναν με το Ζ4 2,5 (το παλιό) για να τον πατήσω!...:icon18::rofl2:

Mango
12-01-10, 23:10
Γεια σας παιδια..

Διαβαζω τις αποψεις σας και μου εχει δημιουργηθει η εξης απορια:

Τι γνωμη εχετε για το στησιμο της νεας Ζ4. Υποθετω οτι ολοι φορατε τις στανταρ αναρτησεις και οχι την M adaptive.

Επισης τι γνωμη εχετε για το τιμονι..

Θα με ενδιεφερε να μαθω και με τι κριτηριο γινονται οι συγκρισεις. Πχ λεω οτι ειναι σπορ στημενη σε σχεση με ενα Golf GTI Που ειχα πριν ή οτι δεν ειναι τοσο σπορ σε σχεση με ενα προηγουμενο Ζ4 που ειχα.