PDA

Επιστροφή στο Forum : E30 2.5?2.8? που να ψαξω????


spike
18-10-09, 17:24
Γεια χαρα σε ολους!απο αυριο θα ειμαι κατοχος ενος Ε30 :bananasmi που ειναι για μενα το ωραιοτερο BMW ολων των εποχων!!!
Δυστυχως η ευτυχως ειναι 4πορτο μιας και δεν βρηκα αξιολογο 2πορτο!
δεν με χαλαει και πολυ ομως!!
Παμε στο ψητο τωρα! Θελω να βρω μοτερ 6κυλινδρο η 2.5 με τα 170 η 2.8 με τα 190 αλογα.
το 2.8 απο το Ε28 απ'οτι ξερω ναι μεν μπαινει αλλα περισσευει το ντρισιμπιτερ και εχουμε προβλημα με το καπω!
υπαρχει σχετικο μοτερ απο νεοτερα μοντελα που να μπαινει χωρις μετατροπες και πατεντες??
με το 2.5 απο Ε36 νομιζω υπαρχει καποιο <<προβλημα>> με τα πισω ακρα.

Ευχαριστω!!!

stefanos_cool
18-10-09, 17:40
Γεια χαρα σε ολους!απο αυριο θα ειμαι κατοχος ενος Ε30 :bananasmi που ειναι για μενα το ωραιοτερο BMW ολων των εποχων!!!
Δυστυχως η ευτυχως ειναι 4πορτο μιας και δεν βρηκα αξιολογο 2πορτο!
δεν με χαλαει και πολυ ομως!!
Παμε στο ψητο τωρα! Θελω να βρω μοτερ 6κυλινδρο η 2.5 με τα 170 η 2.8 με τα 190 αλογα.
το 2.8 απο το Ε28 απ'οτι ξερω ναι μεν μπαινει αλλα περισσευει το ντρισιμπιτερ και εχουμε προβλημα με το καπω!
υπαρχει σχετικο μοτερ απο νεοτερα μοντελα που να μπαινει χωρις μετατροπες και πατεντες??
με το 2.5 απο Ε36 νομιζω υπαρχει καποιο <<προβλημα>> με τα πισω ακρα.

Ευχαριστω!!!

δες εδώ. (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=12538&page=7)

Κάνε και ένα search και θα βρεις κι άλλες πληροφορίες για E30!

Καλορίζικο και καλοτάξιδο!!

Πράγματι είναι το πιο όμορφο!!!!

E30MANIAC
18-10-09, 18:34
Γεια χαρα σε ολους!απο αυριο θα ειμαι κατοχος ενος Ε30 :bananasmi που ειναι για μενα το ωραιοτερο BMW ολων των εποχων!!!
Δυστυχως η ευτυχως ειναι 4πορτο μιας και δεν βρηκα αξιολογο 2πορτο!
δεν με χαλαει και πολυ ομως!!
Παμε στο ψητο τωρα! Θελω να βρω μοτερ 6κυλινδρο η 2.5 με τα 170 η 2.8 με τα 190 αλογα.
το 2.8 απο το Ε28 απ'οτι ξερω ναι μεν μπαινει αλλα περισσευει το ντρισιμπιτερ και εχουμε προβλημα με το καπω!
υπαρχει σχετικο μοτερ απο νεοτερα μοντελα που να μπαινει χωρις μετατροπες και πατεντες??
με το 2.5 απο Ε36 νομιζω υπαρχει καποιο <<προβλημα>> με τα πισω ακρα.

Ευχαριστω!!!

Καλοριζικο!!
Καταρχην,το 2.8 απο το Ε28 δεν εχει 190 αλογα αλλα καπου στα 170 και αυτο.Το 2.5 η 2.8 απο το Ε36 εχει 192 αλογα.
Νεοτερο μοτερ που να μπαινει στο Ε30 χωρις μετατροπες και πατεντες ΔΕΝ υπαρχει.
Δεν υπαρχει καποιο προβλημα με τα πισω ακρα απο το Ε36 απλως ΔΕΝ μπαινουν με τιποτα και ειναι ασχετο θεμα με την μετατροπη του μοτερ!
Εχεις Π.Μ

spike
18-10-09, 18:48
Ευχαριστω για τα καλοριζικα!!!!

E30MANIAC δεν εννοουσα οτι τα πισω ακρα απο 2.5 36αρια εχουν προβλημα!!
εννοουσα κι εγω οτι ισως δεν μπαινουν!!το ξεκαθαρισες εσυ και οκ!!
Απλα θελω πληρη μετατροπη και οχι μονο μοτερ!
δεν προκειται να βαλω μονο μοτερ και να μην εχω τα απαραιτητα φρενα!
με το μοτερ του 36αριου θα χρειαστω και αξονα?
και με τι ημιαξονια και τι ακρα θα το συνδυασω εφοσον δεν μπαινουν απο το 36αρι?

E30MANIAC
18-10-09, 19:04
Ημιαξονια και πισω ακρα με δισκοφρενα απο Ε30 ειναι αρκετα για πολυ πιο πανω αλογα απο αυτα που σκεφτεσαι.
Και οπως σου ειπα παραπανω τα μοτερ απο τα Ε36 δεν μπαινουν χωρις πατεντες!