PDA

Επιστροφή στο Forum : κομπρεσσορας σε ζ3 1.9


Σελίδες : [1] 2

paganis
19-10-09, 00:17
εχω βρει εναν κομπρεσσορα απο slk 200 σχεδον καινουριο δωρεαν!!!!θα ηθελα να ρωτησω λοιπον,στο ζ3 1.9 που εχω ...υπαρχει περιπτωση να ταιριαξει...εστω με πατεντες...και τι απαιτειται επιπλεον??? οποιαδηποτε γνωμη ...συμβουλη, θα μου ηταν πολυτιμη!!! για οσους βιαστουν να με κραξουν...δεν γνωριζω απο κομπρεσσορες....απλα ζητω μια γνωμη......

z3 2.2
19-10-09, 08:33
Λευτερη πιο ευκολο ειναι να π******ς την Scarlet Johannson παρα να δουλεψει αυτο που λες.....
Μη το σκεφτεσαι καθολου.......

merbeind
19-10-09, 10:32
Πολυ πιο ευκολο να αλλαξεις μοτερ.Το μοτερ ειναι ικανο να βγαλει 170 αλογα αλλα εγκεφαλο τι κανεις?Ακομα και αν υπαρχει μια περιπτωση να γινει κατι θα σου βγαλει τοσα προβληματα που δεν αξιζει σε καμια περιπτωση

TAZ118!
19-10-09, 15:42
Eχεις κοιταξει για Rotrex?

Nick_compact
19-10-09, 15:46
Για να μπει ο Eaton M62 που έχεις βρει, θα πρέπει να φτιάξεις χειροποίητη πολλαπλή εισαγωγής. Αυτό είναι το πιο δύσκολο κομμάτι. Τα υπόλοιπα δεν είναι και τόσο δύσκολα. Θα ήταν ενδιαφέρον project!

shido
19-10-09, 15:50
Ωραιος ο Νικ ,δεν ηξερα δεν ειχα ψαξει ποτε τι κομπρεσορα φορανε πανω τα μερκ

απο το site βρηκα αυτο

The Eaton Supercharger Model 62 is designed for 2.5L to 4.0L passenger car and light truck engines, but may also be suitable for other engine sizes, depending on total system performance requirements.

Nick_compact
19-10-09, 16:07
Και κάτι που θυμήθηκα, ο κομπρέσορας που βάζει η Downing Atlanta στο compressor kit που δίνει για τα Μ42/Μ44, είναι Μ62. Οπότε είναι εφικτό πιστεύω, με το αντίστοιχο τίμημα βέβαια...
Intercooler δεν χρειάζεσαι, αν δουλέψεις μικρή πίεση, ούτε και πτώση συμπίεσης, 9.7 έχει ο Μ43 (και 10.0 οι Μ42/Μ44, αν θυμάμαι καλά, πάνε χρόνια που ανακατευόμουν με αυτά). Ούτε η DA βάζει IC στο κιτ της. Στο αρχείο μου έχω και φωτογραφίες της πολλαπλής εισαγωγής που δίνει η Downing Atlanta, η οποία είναι χυτή, και πάνω της βιδώνει ο κομπρέσορας.
Thanks Shido ;)

Dimzan
19-10-09, 16:37
τον ιδιο κομπρεσσορα βαζουν και στα mx5 οσοι τα υπερτροφοδοτουν παντως..

οπως ειπε και ο νικ λογικοε ιανι με πατεντα στην εισαγωγη να μπει. Αλλωστε αυτο που κανει ο κομπρεσσορας ειναι να στειλει (πολυ) περισσοτερο αερα στον κινητηρα. Αν με καταλληλο προγραμματισμο-εγκεφαλο δωσεις και τα αντιστοιχα μιγματα τοτε θα εχεις και το αντιστοιχο οφελος σε ροπη-ιπποδυναμη.

Πιστευω ομως κι εγω οτι το γενικοτερο παντρεμα ειναι δυσκολο μιας και μιλαμε για custom πραγματα πλεον και ειδικα η εισαγωγη για να φτιαχτει θα ναι τρελη ιστορια. Οχι πως δε γινεται, αλλα στην προσπαθεια να το καταφερεις λογω του διαφορετικου θα βρεθουν πολλα μαστορια-λαμογια που δηθεν ξερουν τι κανουν.

fz21
19-10-09, 16:41
αλλο εγκεφαλο παντως δεν χρειαζεται ειδικα για χαμηλη πιεση μια χαρα ειναι ο μαμα.....

VanVIC
19-10-09, 16:56
Ας υποθέσουμε οτι φτιαχνεται η πολλαπλή και "κουμπώνει" ο κομπρέσορας, καλά μέχρι εδώ.
Το πρόγραμμα ΠΟΙΟΣ θα το φτιάξει ???

chris z3
19-10-09, 17:01
Ας υποθέσουμε οτι φτιαχνεται η πολλαπλή και "κουμπώνει" ο κομπρέσορας, καλά μέχρι εδώ.
Το πρόγραμμα ΠΟΙΟΣ θα το φτιάξει ???

σωστο........ποιος????????????????
αντε να το φτιαξεις και ισως ακολουθησουν και αλλοι απο πισω σου!!!!!!!!!!!

shido
19-10-09, 17:05
σωστο........ποιος????????????????
αντε να το φτιαξεις και ισως ακολουθησουν και αλλοι απο πισω σου!!!!!!!!!!!

Καλα εδω υπαρχουν 318 με 600+ αλογα θα κολησουν να φτιαξουν προγραμμα σε μικρο Ζ3?υπαρχουν λιγοι με πολυ καλες γνωσεις και την δουλεια τους την εχουμε δει!

sm6
19-10-09, 17:19
Καλα εδω υπαρχουν 318 με 600+ αλογα θα κολησουν να φτιαξουν προγραμμα σε μικρο Ζ3?υπαρχουν λιγοι με πολυ καλες γνωσεις και την δουλεια τους την εχουμε δει!

:dupe::icon18:

Dimzan
19-10-09, 17:37
Ας υποθέσουμε οτι φτιαχνεται η πολλαπλή και "κουμπώνει" ο κομπρέσορας, καλά μέχρι εδώ.
Το πρόγραμμα ΠΟΙΟΣ θα το φτιάξει ???

Το ερωτημα μαλλον ειναι αναποδα.

Το προγραμμα υπαρχουν χιλιοι δυο να το φτιαξουν. Την πολλαπλη ποιος θα την φτιαξει?

paganis
19-10-09, 18:16
αρχικα να ευχαριστησω οσους απαντησαν!! να προσθεσω οτι δεν γνωριζω αν θα το φτιαξω ακομα ...αλλα οπως και να χει ψαχνομαι! αν θα γινει θα ειναι σαν λυση αναγκης μιας και ακομα δεν θελω να μπλεξω με αλλαγες κινητηρα και τα σχετικα...συν οτι το θεωρω ενα ενδιαφερον και μοναδικο προτζεκτ!! οι πληροφοριες Νικ..ηταν χρησιμες,θα κοιταξω για την καστομ πολλαπλη της da! αν δεν βρω κατι θα ψαχτω προς νικαια μερια..οπου εχω τουρμπισει το προηγουμενο..ισως κατι να καταφερει! οσο για το προγραμμα..αν και οτι πιο σημαντικο...θεωρω οτι με τον α-β τροπο θα βγαλουμε ακρη, νομιζω ενας επαναπρογραμματισμος και ισως 4 μπεκ ,για 0,5 μπαρ να ειναι αρκετα ! αυτο που δεν γνωριζω καθολου ειναι οι διαταξη απο τις τροχαλιες-ιμαντες και με τον τροπο που λιπαινουμε τον κομπρεσσορα,ισως αν υπαρχει καποιος με σχεδιαγραμματα ,βιβλιογραφια...θα ηταν πολυτιμο! ακομα ο μεγαλυτερος μου φοβος...ειναι να γινουν ολα οπως πρεπει..και το αποτελεσμα να μην με δικαιωσει!! δυστηχως απο τι καταλαβα...δεν πρεπει να το εχει επιχειρησει κανεις ακομα...και αρκετοι περιμενουν αποτελεσματα.

BILL007
19-10-09, 18:31
δυστηχως απο τι καταλαβα...δεν πρεπει να το εχει επιχειρησει κανεις ακομα...και αρκετοι περιμενουν αποτελεσματα.


Φίλε μου και δυστηχώς και ευτυχώς...
Δυστηχώς γιατί δεν υπάρχει προηγούμενη εμπειρία :chair:
Ευτυχώς γιατί αν το πετύχεις θα είσαι ο πρώτος και ως γνωστόν ο πρώτος παίρνει πάντα τη φήμη...όλοι οι υπόλοιποι μετά είναι απλά αντιγραφή...;)

strofimios
19-10-09, 18:32
Παντως,απο οσο ξερω,η D.A. στο κιτ που δινει αφηνει τον μαμα εγκεφαλο και απλα δινει εναν ρυθμιστη πιεσεως καυσιμου.Στα "απεναντι" fora το εχουν "σταμπαρει" σαν μειονεκτημα γιατι λενε οτι ψηλα το μοτερ στεγνωνει.

stefanos_cool
19-10-09, 18:36
αρχικα να ευχαριστησω οσους απαντησαν!! να προσθεσω οτι δεν γνωριζω αν θα το φτιαξω ακομα ...αλλα οπως και να χει ψαχνομαι! αν θα γινει θα ειναι σαν λυση αναγκης μιας και ακομα δεν θελω να μπλεξω με αλλαγες κινητηρα και τα σχετικα...συν οτι το θεωρω ενα ενδιαφερον και μοναδικο προτζεκτ!! οι πληροφοριες Νικ..ηταν χρησιμες,θα κοιταξω για την καστομ πολλαπλη της da! αν δεν βρω κατι θα ψαχτω προς νικαια μερια..οπου εχω τουρμπισει το προηγουμενο..ισως κατι να καταφερει! οσο για το προγραμμα..αν και οτι πιο σημαντικο...θεωρω οτι με τον α-β τροπο θα βγαλουμε ακρη, νομιζω ενας επαναπρογραμματισμος και ισως 4 μπεκ ,για 0,5 μπαρ να ειναι αρκετα ! αυτο που δεν γνωριζω καθολου ειναι οι διαταξη απο τις τροχαλιες-ιμαντες και με τον τροπο που λιπαινουμε τον κομπρεσσορα,ισως αν υπαρχει καποιος με σχεδιαγραμματα ,βιβλιογραφια...θα ηταν πολυτιμο! ακομα ο μεγαλυτερος μου φοβος...ειναι να γινουν ολα οπως πρεπει..και το αποτελεσμα να μην με δικαιωσει!! δυστηχως απο τι καταλαβα...δεν πρεπει να το εχει επιχειρησει κανεις ακομα...και αρκετοι περιμενουν αποτελεσματα.

καλά το πας και άμα θέλεις και μοτεράκι εξακύλινδρο σε λίγες μέρες μπορείς αν θες να έχεις το δικό μου…. σε πολύ καλή τιμή χαχαχαχα…

Λευτέρη, σόρρυ φίλε και πέραν της πλάκας αλλά πας να μπλέξεις σε μεγάλη περιπέτεια.

Το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι πράγματα μαμά ψάχνω εδώ και μήνες και έχω φάει φρίκη, όχι όλες αυτές τις πατέντες που θες να κάνεις εσύ. Εκτός αν θέλεις να είσαι κάθε μέρα συνεργείο …ή μάλλον μία μέρα συνεργείο και μία έξω.. και είμαι και επιεικής !!!

Ή θα κάνεις σωστή δουλειά ή μην κάνεις τίποτα.:tapedshut

BILL007
19-10-09, 18:36
Παντως,απο οσο ξερω,η D.A. στο κιτ που δινει αφηνει τον μαμα εγκεφαλο και απλα δινει εναν ρυθμιστη πιεσεως καυσιμου.Στα "απεναντι" fora το εχουν "σταμπαρει" σαν μειονεκτημα γιατι λενε οτι ψηλα το μοτερ στεγνωνει.

Για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι στο κιτ που έδινε...Η D.A πλέον ΔΕΝ...Γιατί να στεγνώνει το μοτέρ στα ψηλά?Αυτό πιο πολύ για μειωνέκτημα στον προγραμματισμό μου ακούγεται...:105whistl

BILL007
19-10-09, 18:38
Ή θα κάνεις σωστή δουλειά ή μην κάνεις τίποτα.:tapedshut

Φίλε Στέφανε,τα project στα μοτέρ M43 συμφέρουν πλέον...Οπότε αξίζει τον κόπο...;)
Δεν θα σκάσει και κανα μοτέρ Μ3...Το πολύ πολύ αμα δεν πετύχει παίρνει ένα άλλο Μ43 και γεια σας...:nutkick:

stratos
19-10-09, 18:39
Καλησπέρα Λευτερη και περαστικά. Αρχικά να πώ πως αυτό που σκέφτεσαι είναι δύσκολο αλλά όχι και ανευφικτο. Υπάρχουν συγκεκριμμένες δυσκολίες όπως προαναφέρθηκαν πιο πάνω. Η έξοδος του κομπρέσσορα πρέπει να πάει απο τετραγωνικό σχήμα σε σωλήνα προς intercooler και μετά προς κυληνδροκεφαλή. Είναι κάτι περίπλοκο στην σχεδιάση αλλά αν ο φίλος σου σου έδινε και αυτό το κομμάτι απο το Merc δεν θα ήταν καλήτερα?

Είναι δύσκολο να στηριχτεί ο κομπρέσορας. Πρέπει να γίνει κατασκευή που είναι συνήθως μια βάση απο λαμαρίνα, κάτι που δεν είναι δύσκολο να κατασκευαστεί, αρκεί να πάρεις τα σωστά μέτρα για το εγχείρημα.

Πρέπει να γίνει σωστή τοποθέτηση τουλάχιστον 2 ακόμα τροχαλιών, μία στον στρόφαλο και μία ως εντατήρας κάπου αλλού.

Πρόγραμμα δεν ξέρω τι γίνεται. Μέχρι πιο σημείο μπορεί να φτάσει ο εγκέφαλος σου? Μήπως πρέπει να πάς σε άγραφο? Το πιθανότερο μιας και θα πρέπει να πάς σε μεγαλήτερα μπέκ και πιθανόν και κατάργηση του MAF.

Χοντρικά μιας και θα γίνουν πατέντες υπολογίζω άνετα πάνω απο 6000-7000 euro. Σημφαίρει στο τέλος της ημέρας να άς για όχι παραπάνω απο 190-200 bhp?

Πάντως ο κομπρέσορας απο Merc έχει τρομερό άκουσμα και σφύρηγμα....

m-power_01
19-10-09, 18:56
Οι αισθητηρες στην εισαγωγη του Μ43 μπορουν και διαβαζουν μεχρι τα 3 Bar αρα σημαινει οτι μπορεις να εχεις μεχρι και 2 bar υπερπληρωση και να σε καλυψουν...4 μεγαλυτερα μπεκ ...και εισαι κουκλος!!!
Το προγραμμα δεν ειναι και το πιο δυσκολο κομματι στον συγκεκριμενο κινητηρα...Η βαση οπως σου ειπε και ο Στρατος ειναι κατι σχετικα απλο ...Λιγη προσοχη θες στο θεμα ιμαντας τεντωτηρας ,πιθανον καποιο τρελο...κλπ
Και μετα το καινουριο και αγνωστο ειναι η πολλαπλη...εχουν γινει παρομοιες δουλειες για τα τουρμπατα...νομιζω εχω δει και σε γκαραζ του φορουμ.Οσον αφορα την λιπανση ...δεν γνωριζω για τον συγκεκριμενο αλλα οι περισσοτεροι αφτερ μαρκετ εχοθν ξεχωριστο κυκλωμα.Αν αυτος δεν εχει λυπαμαι...μαλλον χασαμε...

Nick_compact
19-10-09, 18:58
Στράτο, η έξοδος του κομπρέσορα, τετραγωνική όπως είπες, προσαρμόζεται επευθείας πάνω στην πολλαπλή εισαγωγής, γιατί δεν χρειάζεται intercooler, σε χαμηλές πιέσεις. Το κιτ της Downing Atlanta, έχει δοκιμαστεί σε Μ42 με 200.000km+ επι ελληνικού εδάφους κα από μέλος του forum, που και υψηλότερη συμπίεση από τον Μ43 έχει, και ελαφρώς πιο ευαίσθητο μοτέρ είναι από τον Μ43. Από εκεί και πέρα, η DA, διατηρεί κανονικά το AFM στους Μ42, και το MAF στους Μ44, διατηρεί τα μαμά μπεκ, αλλά με αυξημένη πίεση στην μπεκιέρα μέσω άλλου ρυθμιστή πίεσης, και με αυτόν τον τρόπο ρυθμίζει και το μείγμα. Μέχρι και το μαμά φιλτροκούτι διατηρεί αν θέλεις. Στους Μ42/Μ44 απέδιδε 200hp (από 140), χωρίς να έχει ακουστεί κανένα πρόβλημα αξιοπιστίας από την άλλη όχθη, όπου το κιτ είναι πιο διαδεδομένο. Στην ουσία πρέπει να κάνει προσαρμογή του κιτ, και με μια μικρή επιφύλαξη, πρέπει απλά να φέρει την πολλαπλή εισαγωγής στα μέτρα του Μ43, και όλα τα άλλα θα γίνουν με σχετική ευκολία. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η κατασκευή της πολλαπλής θα είναι εύκολη υπόθεση...

EDIT : Οι Eaton M45, έχουν δικό τους λιπαντικό μέσα, ένα ειδικό της GM. Λίπανση με λάδι δηλαδή δεν χρειάζονται, όπως οι τουρμπίνες. Δεν ξέρω όμως αν χρειάζονται ψύξη από το σύστημα ψύξης του μοτέρ. Θα ήταν ένα θέμα.

stratos
19-10-09, 19:08
Nick συμφωνώ για το θέμα λίπανσης, ξέχασα να το γράψω παραπάνω. Δεν νομίζω οτι τραβάνε απο το κύκλωμα νερού του αυτοκινήτου, μιάς και δουλεύουν σε πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες και όχι στους 90 που είναι το παραφλού.

Αν δεν κάνω λάθος, όλα τα C/E 200 comp έχουν ένα μικρό intercooler μπροστά. Αλλά όπως αναφέρεις, αν είναι προσαρμοσμένοι πάνω στην πολλαπλής εισαγωγής (χωρίς intercooler) τότε πώς θα προσαρμοστούν στο Ζ3? Αυτή η πολλαπλής εισαγωγή είναι για Merc οπότε αδύνατο να κάτσει πάνω στον κινητήρα του Ζ. Πάλι θα θέλει λίγη πατέντα. Όλα αυτά με την προυπόθεση οτι υπάρχει αρκετός χόρος απο πάνω και στα πλάγια του κινητήρα μέχρι τον θόλο...

BILL007
19-10-09, 19:12
Όλα αυτά με την προυπόθεση οτι υπάρχει αρκετός χόρος απο πάνω και στα πλάγια του κινητήρα μέχρι τον θόλο...

Υπάρχει όμως?Εγώ πολύ οριακά τα βλέπω τα πράγματα να χωράει,αν κρίνω απο το μηχανοστάσιο του Ε46...:(

Στο Ζ3 ελπίζω να έχει περισσότερο χώρο...

:party:

paganis
19-10-09, 19:21
[QUOTE=BILL007;331600]Φίλε μου και δυστηχώς και ευτυχώς...
Δυστηχώς γιατί δεν υπάρχει προηγούμενη εμπειρία :chair:
Ευτυχώς γιατί αν το πετύχεις θα είσαι ο πρώτος και ως γνωστόν ο πρώτος παίρνει πάντα τη φήμη...όλοι οι υπόλοιποι μετά είναι απλά αντιγραφή...;)[/QUOT

εμενα δεν με ενδιαφερει η φημη...τα αλογα με καινε, παραλληλα με την αξιοπιστια!!!!

paganis
19-10-09, 19:24
καλά το πας και άμα θέλεις και μοτεράκι εξακύλινδρο σε λίγες μέρες μπορείς αν θες να έχεις το δικό μου…. σε πολύ καλή τιμή χαχαχαχα…

Λευτέρη, σόρρυ φίλε και πέραν της πλάκας αλλά πας να μπλέξεις σε μεγάλη περιπέτεια.

Το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι πράγματα μαμά ψάχνω εδώ και μήνες και έχω φάει φρίκη, όχι όλες αυτές τις πατέντες που θες να κάνεις εσύ. Εκτός αν θέλεις να είσαι κάθε μέρα συνεργείο …ή μάλλον μία μέρα συνεργείο και μία έξω.. και είμαι και επιεικής !!!

Ή θα κάνεις σωστή δουλειά ή μην κάνεις τίποτα.:tapedshut



δεν αμφιβαλλω πως ειναι μεγαλο το ρισκο...αλλα απο την αλλη ισως και μεγαλα τα ωφελη,αν ολα πανε καλα!! οσο για το μοτερακι σου....μακαρι να μπορουσα...αλλα δεν με παιρνει αυτην την στιγμη για αλλαγη μοτερ και δηλωσεις....στην ελλαδα δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει!!

BILL007
19-10-09, 19:30
εμενα δεν με ενδιαφερει η φημη...τα αλογα με καινε, παραλληλα με την αξιοπιστια!!!!

"Το χρήμα πολλοί εμίσησαν,τη δόξα ουδείς" :p:

:takecover:friday:

paganis
19-10-09, 19:33
Καλησπέρα Λευτερη και περαστικά. Αρχικά να πώ πως αυτό που σκέφτεσαι είναι δύσκολο αλλά όχι και ανευφικτο. Υπάρχουν συγκεκριμμένες δυσκολίες όπως προαναφέρθηκαν πιο πάνω. Η έξοδος του κομπρέσσορα πρέπει να πάει απο τετραγωνικό σχήμα σε σωλήνα προς intercooler και μετά προς κυληνδροκεφαλή. Είναι κάτι περίπλοκο στην σχεδιάση αλλά αν ο φίλος σου σου έδινε και αυτό το κομμάτι απο το Merc δεν θα ήταν καλήτερα?

Είναι δύσκολο να στηριχτεί ο κομπρέσορας. Πρέπει να γίνει κατασκευή που είναι συνήθως μια βάση απο λαμαρίνα, κάτι που δεν είναι δύσκολο να κατασκευαστεί, αρκεί να πάρεις τα σωστά μέτρα για το εγχείρημα.

Πρέπει να γίνει σωστή τοποθέτηση τουλάχιστον 2 ακόμα τροχαλιών, μία στον στρόφαλο και μία ως εντατήρας κάπου αλλού.

Πρόγραμμα δεν ξέρω τι γίνεται. Μέχρι πιο σημείο μπορεί να φτάσει ο εγκέφαλος σου? Μήπως πρέπει να πάς σε άγραφο? Το πιθανότερο μιας και θα πρέπει να πάς σε μεγαλήτερα μπέκ και πιθανόν και κατάργηση του MAF.

Χοντρικά μιας και θα γίνουν πατέντες υπολογίζω άνετα πάνω απο 6000-7000 euro. Σημφαίρει στο τέλος της ημέρας να άς για όχι παραπάνω απο 190-200 bhp?

Πάντως ο κομπρέσορας απο Merc έχει τρομερό άκουσμα και σφύρηγμα....



ευχαριστω στρατο...ευχομαι συντομα να ειμαι στα ποδια μου!! οντως ειναι δυσκολο κυριως γιατι δεν υπαρχει προηγουμενο.ο κομπρεσσορας μαλλον θα πιασει απευθειας επανω στην πολλαπλη οποτε καποια κατασκευη θα πρεπει να γινει! απο προγραμμα απαντησαν οι πιο ειδικοι! νομιζω με κομπρεσσορα δικο μου ...αρκετη δουλεια και τρεξιμο δικο μου...το κοστος δεν θα φτασει ψηλα,οπως αναφερεις!!

paganis
19-10-09, 19:38
Οι αισθητηρες στην εισαγωγη του Μ43 μπορουν και διαβαζουν μεχρι τα 3 Bar αρα σημαινει οτι μπορεις να εχεις μεχρι και 2 bar υπερπληρωση και να σε καλυψουν...4 μεγαλυτερα μπεκ ...και εισαι κουκλος!!!
Το προγραμμα δεν ειναι και το πιο δυσκολο κομματι στον συγκεκριμενο κινητηρα...Η βαση οπως σου ειπε και ο Στρατος ειναι κατι σχετικα απλο ...Λιγη προσοχη θες στο θεμα ιμαντας τεντωτηρας ,πιθανον καποιο τρελο...κλπ
Και μετα το καινουριο και αγνωστο ειναι η πολλαπλη...εχουν γινει παρομοιες δουλειες για τα τουρμπατα...νομιζω εχω δει και σε γκαραζ του φορουμ.Οσον αφορα την λιπανση ...δεν γνωριζω για τον συγκεκριμενο αλλα οι περισσοτεροι αφτερ μαρκετ εχοθν ξεχωριστο κυκλωμα.Αν αυτος δεν εχει λυπαμαι...μαλλον χασαμε...

το εχω ακουσει αυτο για τον μαφ του μ43....οσο για τα μπεκ...νομιζω μπορω να τα βρω με το κιλο!! το προγραμμα σιγουρα θελει λιγο ψαξιμο...αλλα ειναι και το τελευταιο μεχρι να φτασουμε εκει. οι ιμαντες μαλλον θα μας ζορισουν καπως ...αλλα εδω θα δουλεψει το ελληνικο δαιμονιο. για πολλαπλη εχω καποιον ειδικο σε περιεργες κατασκευες...αλλα αν ξερουμε και καποιον αλλον,περιμενω προτασεις. οσο για το κυκλωμα ψυξης...επειδη ακομα δεν τον εχω στα χερια...δεν γνωριζω εξοδους και τυχον απαραιτητες συνδεσεις!! οποιος γνωριζει απαντα.....

paganis
19-10-09, 19:48
Στράτο, η έξοδος του κομπρέσορα, τετραγωνική όπως είπες, προσαρμόζεται επευθείας πάνω στην πολλαπλή εισαγωγής, γιατί δεν χρειάζεται intercooler, σε χαμηλές πιέσεις. Το κιτ της Downing Atlanta, έχει δοκιμαστεί σε Μ42 με 200.000km+ επι ελληνικού εδάφους κα από μέλος του forum, που και υψηλότερη συμπίεση από τον Μ43 έχει, και ελαφρώς πιο ευαίσθητο μοτέρ είναι από τον Μ43. Από εκεί και πέρα, η DA, διατηρεί κανονικά το AFM στους Μ42, και το MAF στους Μ44, διατηρεί τα μαμά μπεκ, αλλά με αυξημένη πίεση στην μπεκιέρα μέσω άλλου ρυθμιστή πίεσης, και με αυτόν τον τρόπο ρυθμίζει και το μείγμα. Μέχρι και το μαμά φιλτροκούτι διατηρεί αν θέλεις. Στους Μ42/Μ44 απέδιδε 200hp (από 140), χωρίς να έχει ακουστεί κανένα πρόβλημα αξιοπιστίας από την άλλη όχθη, όπου το κιτ είναι πιο διαδεδομένο. Στην ουσία πρέπει να κάνει προσαρμογή του κιτ, και με μια μικρή επιφύλαξη, πρέπει απλά να φέρει την πολλαπλή εισαγωγής στα μέτρα του Μ43, και όλα τα άλλα θα γίνουν με σχετική ευκολία. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η κατασκευή της πολλαπλής θα είναι εύκολη υπόθεση...

EDIT : Οι Eaton M45, έχουν δικό τους λιπαντικό μέσα, ένα ειδικό της GM. Λίπανση με λάδι δηλαδή δεν χρειάζονται, όπως οι τουρμπίνες. Δεν ξέρω όμως αν χρειάζονται ψύξη από το σύστημα ψύξης του μοτέρ. Θα ήταν ένα θέμα.

ως τωρα μου εχεις δωσει πολυ χρησιμες πληροφοριες..και εναν οδηγο απο που πρεπει να ξεκινησω το ψαξιμο! πιστευω με αρκετο τρεξιμο στο τελος της εβδομαδας να γνωριζω τι θα κανω,,,και αν καποια στιγμη θα ξεκινησει το προτζεκτ...

BILL007
19-10-09, 19:52
ως τωρα μου εχεις δωσει πολυ χρησιμες πληροφοριες..και εναν οδηγο απο που πρεπει να ξεκινησω το ψαξιμο! πιστευω με αρκετο τρεξιμο στο τελος της εβδομαδας να γνωριζω τι θα κανω,,,και αν καποια στιγμη θα ξεκινησει το προτζεκτ...

Με το καλό φίλε μου...Οσο μπορούμε θα βοηθήσουμε...Όντως ο Νίκος έχει πολύ εμπειρία στο θέμα αυτοκίνητο/μηχανολογία όπως και άλλα παιδιά...:dblthumb2

paganis
19-10-09, 20:32
Με το καλό φίλε μου...Οσο μπορούμε θα βοηθήσουμε...Όντως ο Νίκος έχει πολύ εμπειρία στο θέμα αυτοκίνητο/μηχανολογία όπως και άλλα παιδιά...:dblthumb2

ακομα ειναι αγνωστο αν θα το φτιαξω...μετραω τα συν και τα πλην αυτης της κινησης! παντως μου φαινεται εφικτο..και οχι κατι τρομερα δυσκολο μετα απο τα πρωτα ψαξιματα! ελπιζω να καταφερω να κανω και μια συγκριση -αντιπαραθεση στην δομη ,λειτουργια και χωρους του σλκ με το ζ3...ετσι ωστω να εντοπισω διαφορες και ομοιοτητες και να πραξω καταλληλως! αποτι εμαθα ο συγκεκριμενος κομπρεσσορας ειναι τερας αξιοπιστιας...οποτε με μια σωστη τοποθετηση και σωστη χρηση ..ισως να λειτουργει ικανοποιητικα.

οσο για την βοηθεια σας,,,,το σιγουρο ειναι οτι θα την χρειαστω στο επακρο......

Nick_compact
19-10-09, 21:17
Δεν έχω τον εξωτερικό μου δίσκο αυτήν την στιγμή, όταν μπορέσω θα ανεβάσω τις φωτογραφίες της πολλαπλής να πάρεις μια ιδέα.

Nick_compact
19-10-09, 21:40
Μερικές φωτογραφίες από Ζ3 με Μ44 και Downing Atlanta. Η διαφορά είναι ότι σε Μ43, θα υπάρχει περισσότερος χώρος, λόγω πιο στενής κεφαλής.

VanVIC
19-10-09, 21:45
Στράτο Το κιτ της Downing Atlanta, έχει δοκιμαστεί σε Μ42 με 200.000km+ επι ελληνικού εδάφους κα από μέλος του forum...

Νίκο να υποθέσω οτι μιλάς για τον Μηνά ?
Ας κάνει ο Paganis μια αναζήτηση στα σχετικά posts του MinasDASC για να πάρει μια γευση απο τα γραφόμενά του.

Nick_compact
19-10-09, 21:49
Ναι Βαγγ για τον Μηνά έλεγα!

BILL007
19-10-09, 21:50
Νίκο να υποθέσω οτι μιλάς για τον Μηνά ?
Ας κάνει ο Paganis μια αναζήτηση στα σχετικά posts του MinasDASC για να πάρει μια γευση απο τα γραφόμενά του.

Σωστός ο Βαγγέλης...;)

paganis
19-10-09, 21:51
Μερικές φωτογραφίες από Ζ3 με Μ44 και Downing Atlanta. Η διαφορά είναι ότι σε Μ43, θα υπάρχει περισσότερος χώρος, λόγω πιο στενής κεφαλής.

ωωωωπππππππ..............εχουμε θεμαααααα εδωωωωω!!!!!!! σαν να βλεπω μια μικρη αναπτερωση ηθικου.......

paganis
19-10-09, 23:00
Νίκο να υποθέσω οτι μιλάς για τον Μηνά ?
Ας κάνει ο Paganis μια αναζήτηση στα σχετικά posts του MinasDASC για να πάρει μια γευση απο τα γραφόμενά του.

εψαξα για αντιστοιχα ποστ του μινα ...αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο...περα απο καποιες γενικες αναφορες!! μηπως κατι δεν κανω καλα και ψαχνω λαθος??

E36 RULES!!
19-10-09, 23:24
Για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι στο κιτ που έδινε...Η D.A πλέον ΔΕΝ...

Κάτι εχει πάρει το αυτι μου οτι δεν θα ειναι "ΔΕΝ" για πολυ ;)

BILL007
19-10-09, 23:38
εψαξα για αντιστοιχα ποστ του μινα ...αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο...περα απο καποιες γενικες αναφορες!! μηπως κατι δεν κανω καλα και ψαχνω λαθος??

Ναι φίλε μου γενικά πράγματα έλεγε ο άνθρωπος...Ήταν κάποτε εκπρόσωπος της Dοwning στην Ελλάδα (αν κάνω λάθος διορθώστε με...).Δεν είχε αναλύσει ποτέ τίποτε λεπτομερώς...:( Toυλάχιστον σε αυτά που είχα διαβάσει εγώ...Οπότε μην ανησυχείς ότι δεν έψαξες σωστά...

SUPERCHARGER
19-10-09, 23:59
χμμμμ .....

μηπως να πουλησω το μοτερ μου?.......

paganis
19-10-09, 23:59
Ναι φίλε μου γενικά πράγματα έλεγε ο άνθρωπος...Ήταν κάποτε εκπρόσωπος της Dοwning στην Ελλάδα (αν κάνω λάθος διορθώστε με...).Δεν είχε αναλύσει ποτέ τίποτε λεπτομερώς...:( Toυλάχιστον σε αυτά που είχα διαβάσει εγώ...Οπότε μην ανησυχείς ότι δεν έψαξες σωστά...

δυστηχως δεν ανεφερε τιποτα παραπανω απο αυτα που φοραγε το αμαξι! παντως αποτι ειδα καποια στιγμη τα πουλαγε τα πραγματα..οποτε ισως καποιος απο εμας τα αγορασε και ξερει τι παιζει...ητε τα εχει και καθονται σε καμια αποθηκη μιας και δεν εγραψε οτι πουληθηκαν σε αντιθεση με καποια αλλα..!!! παντως εχει ενα τηλ. και ισως τον επαιρνα να καναμε μια συζητηση...!! ισως βρουμε ακρη με καμια ετοιμη χυτη πολλαπλη....ποιος ξερει...μπορει...

paganis
20-10-09, 00:04
χμμμμ .....

μηπως να πουλησω το μοτερ μου?.......

καλωστον κομπρεσσορατο......εσυ σιγουρα .αν θες και μπορεις θα μας λυσεις καποιες αποριες.....

paganis
20-10-09, 15:42
λοιπον σημερα επικοινωνησα με νικαια μερια ,για την κατασκευη της πολλαπλης.!! μου απαντησε πως δεν θα μπορουσε να το αναλαβει...και πως το εγχειρημα ειναι οντως δυσκολο. απευθυνηθηκα λοιπον προς καλλιθεα μερια σε γνωστο κατασκευαστη και μου απαντησε πως το εχει ξανακανει οχι ομως σε m43 ...αλλα σιγουρα θα πρεπει να παω απο εκει με τον κομπρεσσορα και να δει ακριβως στο μηχανοστασιο τι παιζει! παντως εδειξε πως ...κατα πασα πιθανοτητα μπορει να το φερει εις περας!!

Nickolas_s2k
20-10-09, 17:03
ρε λευτερη τα παντα γινονται...αρκει να υπαρχουν τα καταλληλα προσωπα-γνωστες!! Εδω ποιος σου εξασφαλιζει οτι τα συγκεκριμενα προσωπα εχουν τη γνωση και πως δεν θα χτυπησουν στου κασιδη το κεφαλι προκειμενου να μαθουν!! Το project που ετοιμαζεις με τον ενα η αλλο τροπο ειναι εφικτο να γινει με τις καταλληλες μοντιφες (κοβε ραβε πολλαπλες,θεση κομπρεσορα και το κυριοτερο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ!!) και δε συμμαζευεται...σε ποιον εμπιστευεσαι κατι τετοιο? |? στο μπαρμπα μητσο και στο μπαρμπα γιαννη ??(που λεει ο λογος για να μην παρεξηγουμαι κιολας) Εδω στην ελλαδα βγαινει ο καθενας και δηλωνει βελτιωτης και προγραμματιστης λεγωντας σου.. : EΓΩ φιλαρακι!!! ΕΓΩ θα στο κανω τοσα αλογα θα μαμαει θα κανει κλπ... και μετα θα εισαι μονιμος πελατης τους..1 εξω 3 μεσα! Αν θες τη γνωμη μου μαζεψε λεφτα να κανεις μια ολοκληρωμενη μετατροπη η σφυρηλατο τουρμπο η 3.0L.. Αλλωστε και αυτο που θες να κανεις θα στοιχισει τον κουκο αηδονι(και ας εχεις τον κομπρεσορα) και κατα τη γνωμη μου το μονο που θα κερδισεις θα ειναι μια πρωτοτυπια οσον αφορα το Project..αυτο το πραγμα δεν θα δουλεψει ΠΟΤΕ οπως πρεπει..γνωμη μου παντα και ας διαφωνησουν αρκετοι απο εδω..ειμαι υπερ ειτε των ολοκληρωμενων μετατροπων βλεπε vanvic-deepblue η Μαμα.. Το ποδι πως παει ?

KATSARAIOS
20-10-09, 17:07
λοιπον σημερα επικοινωνησα με νικαια μερια ,για την κατασκευη της πολλαπλης.!! μου απαντησε πως δεν θα μπορουσε να το αναλαβει...και πως το εγχειρημα ειναι οντως δυσκολο. απευθυνηθηκα λοιπον προς καλλιθεα μερια σε γνωστο κατασκευαστη και μου απαντησε πως το εχει ξανακανει οχι ομως σε m43 ...αλλα σιγουρα θα πρεπει να παω απο εκει με τον κομπρεσσορα και να δει ακριβως στο μηχανοστασιο τι παιζει! παντως εδειξε πως ...κατα πασα πιθανοτητα μπορει να το φερει εις περας!!

φιλε παρε 6κυλινδρο μοτερ καλυτερα και μετα βαλτου και κομπρεσσορα και οτι θες.
οι μοντες αυτες που κοιτας πιο πολυ θα σου κοστισουν ...αν δουλεψουν

paganis
20-10-09, 20:19
ρε λευτερη τα παντα γινονται...αρκει να υπαρχουν τα καταλληλα προσωπα-γνωστες!! Εδω ποιος σου εξασφαλιζει οτι τα συγκεκριμενα προσωπα εχουν τη γνωση και πως δεν θα χτυπησουν στου κασιδη το κεφαλι προκειμενου να μαθουν!! Το project που ετοιμαζεις με τον ενα η αλλο τροπο ειναι εφικτο να γινει με τις καταλληλες μοντιφες (κοβε ραβε πολλαπλες,θεση κομπρεσορα και το κυριοτερο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ!!) και δε συμμαζευεται...σε ποιον εμπιστευεσαι κατι τετοιο? |? στο μπαρμπα μητσο και στο μπαρμπα γιαννη ??(που λεει ο λογος για να μην παρεξηγουμαι κιολας) Εδω στην ελλαδα βγαινει ο καθενας και δηλωνει βελτιωτης και προγραμματιστης λεγωντας σου.. : EΓΩ φιλαρακι!!! ΕΓΩ θα στο κανω τοσα αλογα θα μαμαει θα κανει κλπ... και μετα θα εισαι μονιμος πελατης τους..1 εξω 3 μεσα! Αν θες τη γνωμη μου μαζεψε λεφτα να κανεις μια ολοκληρωμενη μετατροπη η σφυρηλατο τουρμπο η 3.0L.. Αλλωστε και αυτο που θες να κανεις θα στοιχισει τον κουκο αηδονι(και ας εχεις τον κομπρεσορα) και κατα τη γνωμη μου το μονο που θα κερδισεις θα ειναι μια πρωτοτυπια οσον αφορα το Project..αυτο το πραγμα δεν θα δουλεψει ΠΟΤΕ οπως πρεπει..γνωμη μου παντα και ας διαφωνησουν αρκετοι απο εδω..ειμαι υπερ ειτε των ολοκληρωμενων μετατροπων βλεπε vanvic-deepblue η Μαμα.. Το ποδι πως παει ?

αν κανω κατι δεν θα παω σε τυχαιους...εχω ηδη στο ιστορικο μου μια μετατροπη σε τουρμπο και εχω αποκτησει καποια εμπειρια στον αντιστοιχο τομεα! δεν αντιλεγω οτι ειναι μια κινηση με ρισκο..ουτε ειναι και κατι που εχει δρομολογηθει....απλα μαζευω πληροφοριες και αναλογα θα κανω το κουμαντο μου! η μετατροπη σε 3λιτρο ειναι ισως η πιο αξιοπιστη λυση..πλην του το θα ειμαι μονιμα παρανομος( ακομα και με δηλωση σε διλιτρο..μεχρι εκει φτανω αυτην την στιγμη) και συνεπως εκτεθειμενος απεναντι στον νομο!!!το αυτοκινητο μου το λατρευω και προς το παρον το μονο που θελω ειναι να γινει καπως πιο σπιρτοζικο!! δεν εχω αναγκη ουτε τα 300 ουτε τα 400....θελω κατι οδηγισιμο ακομα και απο την γυναικα μου ...απλα πιο δυνατο! νομιζω φτανοντας το στο επιπεδο των 180 αλογων ειμαι πολυ κοντα στον αρχικο μου στοχο...κρατωντας κατα πολυ τον χαρακτηρα του αυτοκινητου μου..και πανω απο ολα, το κραταω γνησιο...πραγμα που με ενδιαφερει γιατι εχω σκοπο να το κρατησω στο γκαραζ μου!!
οσο για το ποδι...πριν λιγη ωρα εκανα μαγνητικη...και η αληθεια ειναι ..οτι μου ειπε, μεσες ακρες κατι που με ανυσηχησε... τα οριστικα αποτελεσματα απο μεθαυριο!!

Nickolas_s2k
20-10-09, 20:28
εγω σαν σκεψη συμφωνω απολυτα μαζι σου..απλα το ολο θεμα το βλεπω να κολλαει σε αρκετα σημεια (τα οποια σιγουρα ξεπερνιουνται) ομως δεν ειμαι ακομα σιγουρος αν αξιζει τον κοπο να μπεις σε αυτο το τρυπακι κανοντας δλδ κατι που δεν εχει ξαναγινει με αγνωστες τις συνεπειες..θα τα συζητησουμε και απο κοντα αυτα! σου ειπε για ολικη ρηξη εσω πλαγιου συνδεσμου η για ρηξη μηνισκου?

paganis
20-10-09, 20:32
σιγουρα θα τα συζητησουμε απο κοντα εκτενεστερα!! η μαγνητικη θελει κανα δυο μερες για διαγνωση...απλα απο τις πρωτες εικονες που κατεβαζε στην οθονη και απο τα λεγομενα του εστιαζε στον προσθιο χιαστο..που κατι δεν του αρεσε....τα νεωτερα μεθαυριο

paganis
20-10-09, 20:40
φιλε παρε 6κυλινδρο μοτερ καλυτερα και μετα βαλτου και κομπρεσσορα και οτι θες.
οι μοντες αυτες που κοιτας πιο πολυ θα σου κοστισουν ...αν δουλεψουν

πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως βγαζεται τα κοστολογια...αλλα νομιζω αυτο που σκεφτομαι ειναι κατι μεσαιου μπατζετ..και νομιμο!! σιγουρα ενα μαμα μοτερ ειναι πιο ευκολο και αξιοπιστο...αλλα σε γενικες γραμμες θα χαλασω το γνησιο και καθαρο του αυτοκινητου μου! νομιζω οτι αν καταφερω να το κανω να δουλεψει σωστα, πολλοι θα ειναι εκεινοι που θα το ακολουθησουν..μιας και η μετατροπη κινητηρα...εχει αρκετα αρνητικα και εμποδια!!

KATSARAIOS
20-10-09, 21:14
ολα φιλε μου ειναι νομιμα αρκει να βαζεις το χερι στην τσεπη.
καλη επιτυχια σε οτι και να κανεις στο ομορφο αμαξακι σου.

m-power_01
20-10-09, 21:16
ρε λευτερη τα παντα γινονται...αρκει να υπαρχουν τα καταλληλα προσωπα-γνωστες!! Εδω ποιος σου εξασφαλιζει οτι τα συγκεκριμενα προσωπα εχουν τη γνωση και πως δεν θα χτυπησουν στου κασιδη το κεφαλι προκειμενου να μαθουν!! Το project που ετοιμαζεις με τον ενα η αλλο τροπο ειναι εφικτο να γινει με τις καταλληλες μοντιφες (κοβε ραβε πολλαπλες,θεση κομπρεσορα και το κυριοτερο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ!!) και δε συμμαζευεται...σε ποιον εμπιστευεσαι κατι τετοιο? |? στο μπαρμπα μητσο και στο μπαρμπα γιαννη ??(που λεει ο λογος για να μην παρεξηγουμαι κιολας) Εδω στην ελλαδα βγαινει ο καθενας και δηλωνει βελτιωτης και προγραμματιστης λεγωντας σου.. : EΓΩ φιλαρακι!!! ΕΓΩ θα στο κανω τοσα αλογα θα μαμαει θα κανει κλπ... και μετα θα εισαι μονιμος πελατης τους..1 εξω 3 μεσα! Αν θες τη γνωμη μου μαζεψε λεφτα να κανεις μια ολοκληρωμενη μετατροπη η σφυρηλατο τουρμπο η 3.0L.. Αλλωστε και αυτο που θες να κανεις θα στοιχισει τον κουκο αηδονι(και ας εχεις τον κομπρεσορα) και κατα τη γνωμη μου το μονο που θα κερδισεις θα ειναι μια πρωτοτυπια οσον αφορα το Project..αυτο το πραγμα δεν θα δουλεψει ΠΟΤΕ οπως πρεπει..γνωμη μου παντα και ας διαφωνησουν αρκετοι απο εδω..ειμαι υπερ ειτε των ολοκληρωμενων μετατροπων βλεπε vanvic-deepblue η Μαμα.. Το ποδι πως παει ?

Αυτο που λες δεν μου κολλαει...Απο την μια του λες ποιος θα το προγραμματισει και απο την αλλη μιλας για σφυρηλατα και τουρμπο...Το τουρμπο ποιος θα το προγραμματισει???
Δηλαδη σου ακουγεται καλυτερο το να ανοιξεις μοτερ πιθανον να πας σε ρεκτιφιε...και ποιος θα το κανει σωστα και ποιος θα σφιξει οπως πρεπει ευλαβικα τα εδρανα σου κλπ κλπ απο το να πας σε εναν μαστορα να σου κολλησει δυο σωληνες και ενα πλακακι...

Nickolas_s2k
20-10-09, 21:28
η λυση τουρμπο σε Μ43 ειναι αν μη τι αλλο δοκιμασμενη και υπαρχουν αρκετοι φανταζομαι που το εχουν κανει ..τα αποτελεσματα προσωπικα δεν τα ξερω γι αυτο και ΔΕΝ ειμαι υπερ ουτε αυτης της μετατροπης! η γνωμη μου ειναι απλα να πηγαινε σε κατι ''δοκιμασμενο'' και να μην κανει αλχημειες..τη λυση τουρμπο την ειπα απλα ως κατι που εχει ξαναγινει..Ως εκει. εγω ουτε μοτερ θα ανοιγα ουτε τπτ διοτι πολυ απλα δεν εμπιστευομαι οπως λες και εσυ κανενα μαστορα και κανενα προγραμματιστη και το κυριοτερο θελω να χαιρομαι το αμαξι μου και να μην εχω νταραβερια με συνεργεια κλπ..

m-power_01
20-10-09, 21:31
η λυση τουρμπο σε Μ43 ειναι αν μη τι αλλο δοκιμασμενη και υπαρχουν αρκετοι φανταζομαι που το εχουν κανει ..τα αποτελεσματα προσωπικα δεν τα ξερω γι αυτο και ΔΕΝ ειμαι υπερ ουτε αυτης της μετατροπης! η γνωμη μου ειναι απλα να πηγαινε σε κατι ''δοκιμασμενο'' και να μην κανει αλχημειες..τη λυση τουρμπο την ειπα απλα ως κατι που εχει ξαναγινει..Ως εκει. εγω ουτε μοτερ θα ανοιγα ουτε τπτ διοτι πολυ απλα δεν εμπιστευομαι οπως λες και εσυ κανενα μαστορα και κανενα προγραμματιστη και το κυριοτερο θελω να χαιρομαι το αμαξι μου και να μην εχω νταραβερια με συνεργεια κλπ..

Αααα οκ το πιασα...
Παντως αν καποιος ξερει να προγραμματισει...Μπορει να στο κανει οτι θες...ειτε τουρμπο ειτε κομπρεσσορ

paganis
20-10-09, 22:01
ολα φιλε μου ειναι νομιμα αρκει να βαζεις το χερι στην τσεπη.
καλη επιτυχια σε οτι και να κανεις στο ομορφο αμαξακι σου.

ακομα και να δεχθω να με αρμεγει το κρατος ....δεν μπορω να δηλωσω πανω απο 2000κκ...οπου και παλι δεν θα ειμαι νομιμος..μιας και θα παω σε αυτην την περιπτωση σε μεγαλυτερο μοτερ!! σε ευχαριστω παντως για τα καλα σου λογια...

paganis
20-10-09, 22:04
Αυτο που λες δεν μου κολλαει...Απο την μια του λες ποιος θα το προγραμματισει και απο την αλλη μιλας για σφυρηλατα και τουρμπο...Το τουρμπο ποιος θα το προγραμματισει???
Δηλαδη σου ακουγεται καλυτερο το να ανοιξεις μοτερ πιθανον να πας σε ρεκτιφιε...και ποιος θα το κανει σωστα και ποιος θα σφιξει οπως πρεπει ευλαβικα τα εδρανα σου κλπ κλπ απο το να πας σε εναν μαστορα να σου κολλησει δυο σωληνες και ενα πλακακι...

η αληθεια δεν ειναι και τοσο απλο οσο το παρουσιαζεις ...οπως να κολλησει δυο σωληνες και ενα πλακακι....ειναι αρκετη δουλεια και πολυ ψαξιμο....

chris z3
20-10-09, 23:53
εγω παντως ειμαι υπερ.............
ενταξει δεν λεω καλες οι μετατροπες με αλλα μοτερ αλλα αυτο δεν λεγεται βελτιωση!!!!!!
βελτιωση ειναι ο κομπρεσσορας ομως και ακουγεται καλη ιδεα......
paganis αν σου κατσει καλα φιλε να ξερεις ειμαι ο δευτερος που θα το κανω..........

strofimios
21-10-09, 00:29
Απο οσο εχω διαβασει το δυσκολοτερο ειναι πως θα καταφερεις να ευθυγραμησεις τελεια τις τροχαλιες για μην παιρνεις συνεχεια τα λουρια στα χερια.Οχι οτι θα γινεται τιποτα κακο απλα θα εισαι "μαμα" μεχρι να τα ξαναβαλεις.

paganis
21-10-09, 10:38
εγω παντως ειμαι υπερ.............
ενταξει δεν λεω καλες οι μετατροπες με αλλα μοτερ αλλα αυτο δεν λεγεται βελτιωση!!!!!!
βελτιωση ειναι ο κομπρεσσορας ομως και ακουγεται καλη ιδεα......
paganis αν σου κατσει καλα φιλε να ξερεις ειμαι ο δευτερος που θα το κανω..........

και η αλλαγη κινητηρα ειναι βελτιωση και μαλιστα η πιο διεδομονη στα μπεμβε!η τοποθετηση κομπρεσσορα απο το μηδεν ομως,μπορει να ακουγεται ενδιαφερον ωστοσο...ειναι και μανικι!!!
θα δειξει αυτη η εβδομαδα τι θα γινει...

paganis
21-10-09, 10:42
Απο οσο εχω διαβασει το δυσκολοτερο ειναι πως θα καταφερεις να ευθυγραμησεις τελεια τις τροχαλιες για μην παιρνεις συνεχεια τα λουρια στα χερια.Οχι οτι θα γινεται τιποτα κακο απλα θα εισαι "μαμα" μεχρι να τα ξαναβαλεις.

εχω βρει επωνυμο κατασκευαστη στην καλλιθεα..με αναλογη εμπειρια σε παραπλησια μοτερ...να μου φτιαξει πολλαπλη εισαγωγης και παραλληλα να μου φτιαξει και τις βασεις...οποτε εκεινος θα αναλαβει να ευθυγραμισσει και τις τροχαλιες.....εξαλλου το θεμα αυτο το θεωρω το τελευταιο που θα κολλησουμε...

Aceman1925
21-10-09, 11:56
καλη επιτυχία στη όλη προσπάθεια εύχομαι.μακάρι να σου πανε όλα όπως τα υπολογίζεις.
Όπως καταλαβαίνεις, αν κουμπωσει και δουλέψει αξιόπιστα ανοίγεις νέα σελίδα βελτίωσης στους «μικρούς» BMW!
Μακάρι.να δούμε και μεις με τα Μ43 άσπρη μέρα!!!

paganis
21-10-09, 13:12
καλη επιτυχία στη όλη προσπάθεια εύχομαι.μακάρι να σου πανε όλα όπως τα υπολογίζεις.
Όπως καταλαβαίνεις, αν κουμπωσει και δουλέψει αξιόπιστα ανοίγεις νέα σελίδα βελτίωσης στους «μικρούς» BMW!
Μακάρι.να δούμε και μεις με τα Μ43 άσπρη μέρα!!!

αυριο θα κατεβω με το αμαξι μαζι με τον κομπρεσσορα...στην καλλιθεα,που εμπιστευομαι και αν υπαρχει καποιος που μπορει να το κανει, θα ειναι μονο αυτος! αν μου δωσει το ΟΚ...τοτε προχωραμε ..αν οχι απλα θα το ψαξω ακομα περισσοτερο...

VanVIC
21-10-09, 15:43
Καλή δύναμη και καλό κουράγιο.
Φαίνεται οτι είσαι απ'αυτούς που πιστευουν οτι το ταξίδι "μετράει" περισσότερο απο τον ίδιο τον προορισμό...
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ έυχομαι αν και για μια ακόμη φορά σου προτείνω να το ξανασκεφτείς πριν αρχίοσυν οι "επεμβάσεις"...

dimis_gr
21-10-09, 18:01
μακάρι φίλε μου να πετύχει το όλο εγχείρημα ώστε να πάρουν θάρος τα m43. Εγώ είμαι πολύ υπερ των μετατροπών λόγο του ότι είναι το ''κάτι'' το διαφορετικό. πάντως άμα πετύχει και βγεις και πεις όλα οκ τους βλέπω όλους τους bmwακιδες σε μάντρες και να ψάχνουν κομπρεσορες...χεχε. θα έχει έλειψη η αγορά!!!!. Πάντως με το καλό και περιμένουμε νέα!!!

paganis
21-10-09, 18:04
Καλή δύναμη και καλό κουράγιο.
Φαίνεται οτι είσαι απ'αυτούς που πιστευουν οτι το ταξίδι "μετράει" περισσότερο απο τον ίδιο τον προορισμό...
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ έυχομαι αν και για μια ακόμη φορά σου προτείνω να το ξανασκεφτείς πριν αρχίοσυν οι "επεμβάσεις"...

βαγγελη... το ξερω μεσα μου οτι εχεις δικιο...αλλα ,ειναι πολλοι και λογοι που δεν μπορω να βαλω ενα μεγαλυτερο μοτερ ..τουλαχιστον για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα!

petros
21-10-09, 18:19
σου ευχομαι τα καλυτερα για τον αγωνα που ξεκινας.
μακαρι να πετυχει και πιστευω οτι αρκετοι θα ωφεληθουνε απο αυτο
το ενχειρημα.

paganis
21-10-09, 19:18
μακάρι φίλε μου να πετύχει το όλο εγχείρημα ώστε να πάρουν θάρος τα m43. Εγώ είμαι πολύ υπερ των μετατροπών λόγο του ότι είναι το ''κάτι'' το διαφορετικό. πάντως άμα πετύχει και βγεις και πεις όλα οκ τους βλέπω όλους τους bmwακιδες σε μάντρες και να ψάχνουν κομπρεσορες...χεχε. θα έχει έλειψη η αγορά!!!!. Πάντως με το καλό και περιμένουμε νέα!!!

καλα αν πετυχει θα μενουν τα τροπετα απο τις μερσεντες χωρις τους κομπρεσσορες...θα ανοιξω μια νεα αγορα...χαχααα!! παντως εως τωρα το ολο προτζεκτ ειναι υπο σκεψεις...και θεωριες....

paganis
21-10-09, 20:24
σου ευχομαι τα καλυτερα για τον αγωνα που ξεκινας.
μακαρι να πετυχει και πιστευω οτι αρκετοι θα ωφεληθουνε απο αυτο
το ενχειρημα.


ευχαριστω φιλαρακι...θα προτιμουσα βεβαια να υπηρχε προηγουμενο..αλλα σιγουρα ,αν γινεται ...θα μοιραστω την χαρα και τις γνωσεις μου με ολους!!

paganis
22-10-09, 16:11
σημερα ειχα μια συναντηση με τον ιδιοκτητη γνωστης εταιριας κατασκευων και βελτιωσεων!! υστερα απο πολλη μελετη...αναλαμβανει να το φτιαξει...και μαλιστα απο δουλειες του που ξερω και μου εδειξε ....θα ειναι σε μορφη εργοστασιου και ετοιμο μολις το παραλαβω, για προγραμμα!!! το προτζεκτ θα δρομολογηθει στο αμμεσο μελλον και τωρα ...αυτο που μου μενει να βρω τον καταλληλο ανθρωπο να μου πει τι επιπλεον χρειαζεται απο μπεκ και να ρυθμισει τα μειγματα......

Nickolas_s2k
22-10-09, 16:23
ελα ρε!!ΩΡΑΙΟΣ! δεν κολαμε πουθενα λεμεεεεεεεεεεεε...αντε μακαρι μακαρι να πετυχει και μετα να ακολουθησουν πολλοι ζηλιαρηδες!!χεχεχεχε! το λιπασματακι μουυυυυυυυυ..(βλεπω δεν πτοησαι με το γονατο και σε φαγανε οι κομπρεσσορες ρε τρελε!)

paganis
22-10-09, 16:40
κουτσα κουτσα ...παω και ρωταω!!! εξαλλου μολις με βλεπουνε κουτσο .,...εχω γρηγορη και καλη εξυπηρετηση...συμφερει τελικα!!! παντως φιλε ολα γινονται τελικα!!! το λιπασματακι σου οποτε θελεις.....παρε με τηλ.

stefanos_cool
22-10-09, 16:41
http://i531.photobucket.com/albums/dd356/stefanos_cool/563.jpg

http://i531.photobucket.com/albums/dd356/stefanos_cool/1900_turbo_gr.jpg

http://i531.photobucket.com/albums/dd356/stefanos_cool/2b0fac6a_4085.jpg

paganis
22-10-09, 16:48
γεια σου στεφανε...καπως ετσι περιμενω να κανω το καμαρι μου. Εσυ εχεις κανει τιποτα με το δικο σου??

Dimzan
22-10-09, 17:32
Εχω μια απορια.

Κοιτωντας τις φωτογραφιες που ποσταρε ο στεφανος βλεπουμε οτι ουσιαστικα ο κομπρεσσορας ειναι κουμπωμενος στην εισαγωγη. Η εξαγωγη του συμπιεσμενου αερα ειναι απευθειας στην εισαγωγη του κινητηρα.

Μπαινει σε αυτη την περιπτωση ιντερκουλερ? Αν ναι πως?

EVANGELOS
22-10-09, 17:34
οχι ... :D :D :D

Dimzan
22-10-09, 17:38
οχι ... :D :D :D

Αρα δουλευει και αναγκαστικα χαμηλη πιεση??

EVANGELOS
22-10-09, 17:39
Eξαρτάται τι εννοείς χαμηλη !!! η ΕΣΣ δε δινει ΟΥΤΕ για το Μ3 intercooler στο "φτηνό" πακέτο !!! ...

Αλλά στην Ελλά δα και 0.4 να παίξεις θα έχεις θέματα !!!

Dimzan
22-10-09, 17:42
0,4 - 0,5 εννοω κι εγω χαμηλη. Προφανως παραπανω το παιρνει στο χερι, αργα η γρηγορα, χωρις intercooler.

paganis ποσο πιεση σκοπευεις να το δουλεψεις?

EVANGELOS
22-10-09, 17:54
0,4 - 0,5 εννοω κι εγω χαμηλη. Προφανως παραπανω το παιρνει στο χερι, αργα η γρηγορα, χωρις intercooler.

paganis ποσο πιεση σκοπευεις να το δουλεψεις?

Δεν το παίρνεις στο χέρι ... απλά στο 2ο πάτημα πας πιο αργά από μαμά !!!!! :D :D :D ... τα έχουμε ΔΕΙ live αυτά τα επεισόδια !!!

Nick_compact
22-10-09, 21:22
Δεν μπαίνει intercooler, σε τέτοιο κιτ, λόγω χώρου. Θα μπορούσε θεωρητικά να μπει ανάμεσα στον κομπρέσορα και την πολλαπλή εισαγωγής εναλλάκτης αέρος νερού, αλλά δεν νομίζω ότι χωράει.

Δεν είμαστε η μόνη χώρα με υψηλές θερμοκρασίες... το κιτ της DA δουλεύει απροβλημάτιστα, και στα ζεστά κλίματα της αντίπερα όχθης... Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα πέφτει όταν θα έχει υψηλές θερμοκρασίες. Όλα τα FI πέφτουν έτσι κι αλλιώς αρκετά.

paganis
22-10-09, 22:38
Εχω μια απορια.

Κοιτωντας τις φωτογραφιες που ποσταρε ο στεφανος βλεπουμε οτι ουσιαστικα ο κομπρεσσορας ειναι κουμπωμενος στην εισαγωγη. Η εξαγωγη του συμπιεσμενου αερα ειναι απευθειας στην εισαγωγη του κινητηρα.

Μπαινει σε αυτη την περιπτωση ιντερκουλερ? Αν ναι πως?

η κατασκευη για την οποια συζητησαμε σημερα ..περιλαμβανει ιντερκουλερ ,,,νεα πολλαπλη και μαλιστα υδροψυκτη...με δικο της κυκλωμα!! δεν θα εχει καμια σχεση με αυτη της φωτο....

paganis
22-10-09, 22:41
Eξαρτάται τι εννοείς χαμηλη !!! η ΕΣΣ δε δινει ΟΥΤΕ για το Μ3 intercooler στο "φτηνό" πακέτο !!! ...

Αλλά στην Ελλά δα και 0.4 να παίξεις θα έχεις θέματα !!!

αν θα φτιαξω κατι δεν θα παω στην τυχη...το μονο που δεν θα ξερω απο πριν ,ειναι την ακριβης αποδοση....οσο για το 0.4....εχω σκοπο να το δουλεψω λιγα κλικ πιο πανω...

paganis
22-10-09, 22:43
0,4 - 0,5 εννοω κι εγω χαμηλη. Προφανως παραπανω το παιρνει στο χερι, αργα η γρηγορα, χωρις intercooler.

paganis ποσο πιεση σκοπευεις να το δουλεψεις?

εχω σκοπο να το δουλεψω 0.6 ισως και ενα κλικ επανω....το συστημα με το ιντερκουλερ επιφερει πτωση πιεσης ..οποτε η πραγματικη πιεση στην εισαγωγη θα ειναι λιγο χαμηλωτερη...

paganis
22-10-09, 22:45
Δεν το παίρνεις στο χέρι ... απλά στο 2ο πάτημα πας πιο αργά από μαμά !!!!! :D :D :D ... τα έχουμε ΔΕΙ live αυτά τα επεισόδια !!!

οκ...αλλα να ξερεις ,οτι ειναι καθαρα θεμα λανθασμενου προγραμματισμου.....

paganis
22-10-09, 22:48
Δεν μπαίνει intercooler, σε τέτοιο κιτ, λόγω χώρου. Θα μπορούσε θεωρητικά να μπει ανάμεσα στον κομπρέσορα και την πολλαπλή εισαγωγής εναλλάκτης αέρος νερού, αλλά δεν νομίζω ότι χωράει.

Δεν είμαστε η μόνη χώρα με υψηλές θερμοκρασίες... το κιτ της DA δουλεύει απροβλημάτιστα, και στα ζεστά κλίματα της αντίπερα όχθης... Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα πέφτει όταν θα έχει υψηλές θερμοκρασίες. Όλα τα FI πέφτουν έτσι κι αλλιώς αρκετά.

και ομως φιλε...για ολα υπαρχει λυση...αν υπαρχουν οι αντιστοιχες γνωσεις...και ιντερκουλερ μπαινει και πολλαπλη με εναλλακτη...και τα δυο μαζι μαλιστα....!! οποτε ισως αυτο που ετοιμαζω ...να ειναι ενα κλικ πιο αξιοπιστο απο το ετοιμο κιτακι,...οσο και αν ακουγεται περιεργο....

E36 RULES!!
22-10-09, 22:55
σημερα ειχα μια συναντηση με τον ιδιοκτητη γνωστης εταιριας κατασκευων και βελτιωσεων!! .

Μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες?

stratos
22-10-09, 23:04
Λευτέρη τι κόστος σου είπε?

paganis
22-10-09, 23:04
Μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες?

οτι θελεις μπορεις να με ρωτησεις με πμ...ακομα πριν ολοκληρωθει το προτζεκτ ..δεν νομιζω οτι θα ηταν πρεπων να δωσουμε ονοματα και στοιχεια..παντως οποιος ειναι λιγο σχετικος στον χωρο απο τα στοιχεια που εχω δωσει ..κατι θα καταλαβει για το ποιος ειναι!!

E36 RULES!!
22-10-09, 23:06
οτι θελεις μπορεις να με ρωτησεις με πμ...ακομα πριν ολοκληρωθει το προτζεκτ ..δεν νομιζω οτι θα ηταν πρεπων να δωσουμε ονοματα και στοιχεια..παντως οποιος ειναι λιγο σχετικος στον χωρο απο τα στοιχεια που εχω δωσει ..κατι θα καταλαβει για το ποιος ειναι!!

Eπειδη ειναι 2-3 που παει το μυαλο μου, γι'αυτο σε ρωτησα ;)

manosm3
22-10-09, 23:06
Μιλα ελευθερα! Καλυτερα να γλυτωσεις απο ξενερα/απατεωνια σε περιπτωση που εχει κακη φημη ο εν λογω μαστορας παρα να πληρωνεις τα μαλλια της κεφαλης σου σε περιπτωση κακης δουλειας.
Και δεν αποτελει διαφημιση να αναφερεις ενα ονομα.

paganis
22-10-09, 23:09
θα προτιμουσα οποιος πραγματικα ενδιαφερεται να του απαντω για το συγκεκριμενο θεμα ..με πμ..

BILL007
22-10-09, 23:11
θα προτιμουσα οποιος πραγματικα ενδιαφερεται να του απαντω για το συγκεκριμενο θεμα ..με πμ..

:+1: φίλε μου...;) Kαλύτερα έτσι...

paganis
22-10-09, 23:17
:+1: φίλε μου...;) Kαλύτερα έτσι...

το ξερω φιλε μου..δεν εχω σκοπο να μετατρεψω το ποστ σε πεδιο αντιπαραθεσεων ..διαφορων κατασκευαστων! εχω μια συγκεκριμενη γνωμη για τον συγκεκριμενο..και ετσι τον επελεξα...εχω μια σχετικη εμπειρια ..και καποια πραγματα μπορει να τα κρινω! το να μου πει καποιος ακουσα ..οτι εκει δεν εγιναν κανα δυο καλες δουλειες και καποια σπασανε....χωρις να μου αναλυσει γιατι σπασανε και υπο ποιες συνθηκες...δεν μου λεει κατι....θελω στοιχεια....

paganis
23-10-09, 09:36
επειδη μου εχει ζητηθει να αναφερω καποια οικονομικα στοιχεια για το προτζεκτ..παραθετω τα εξης!
-κομπρεσσορας ,,εμενα δεν μου κοστισε...αλλα απο μια ερευνα που εκανα βρισκεις και με 300 ευρω
-κατασκευη-τοποθετηση, πολλαπλης,ιιντερκουλερ-σωληνωσεις,βασεις -τροχαλιες, 1500 ευρω
-προγραμμα ακομα δεν εχω συννοηθει...αλλα γνωριζοντας λιγο την αγορα κανα 500 αρι
επιπλεον θα χρειαστουν νεα μπουζι ιριδιου ή πλατινας και ισως μεγαλυτερα μπεκ...το κοστος ειναι μικρο...
δηλαδη με 2300-2500..(εμενα ακομα λιγοτερα) εχετε μια αξιοπρεπεστατη μετατροπουλα...και 170 με 180 γραμμικα αλογα με αρκετη ροπη!!!

strofimios
23-10-09, 09:39
Και μενουν και τα λεφτα μας στην Ελλαδα αντι να τα στειλουμε "απεναντι".
Και φυσικα εχεις προσωπικη επαφη με τον μαστορα για οτι συμβει.

Aceman1925
23-10-09, 09:47
επειδη μου εχει ζητηθει να αναφερω καποια οικονομικα στοιχεια για το προτζεκτ..παραθετω τα εξης!
-κομπρεσσορας ,,εμενα δεν μου κοστισε...αλλα απο μια ερευνα που εκανα βρισκεις και με 300 ευρω
-κατασκευη-τοποθετηση, πολλαπλης,ιιντερκουλερ-σωληνωσεις,βασεις -τροχαλιες, 1500 ευρω
-προγραμμα ακομα δεν εχω συννοηθει...αλλα γνωριζοντας λιγο την αγορα κανα 500 αρι
επιπλεον θα χρειαστουν νεα μπουζι ιριδιου ή πλατινας και ισως μεγαλυτερα μπεκ...το κοστος ειναι μικρο...
δηλαδη με 2300-2500..(εμενα ακομα λιγοτερα) εχετε μια αξιοπρεπεστατη μετατροπουλα...και 170 με 180 γραμμικα αλογα με αρκετη ροπη!!!

αν σου δουλεψει πρεπει να μας πεις τι υψος εχεις....

paganis
23-10-09, 10:02
οικονομικα θα σου ρθει....1,72... απλα θα πρεπει να εχετε υπομονη ..γιατι τελικα μαλλον θα χρειαστω χειρουργειο στο ποδι...επαθα χιαστους πριν μια βδομαδα και το μαθα εχθες με τις εξετασεις!! οποτε εχω αλλα τρεχαματα τωρα...

Aceman1925
23-10-09, 10:06
οικονομικα θα σου ρθει....1,72... απλα θα πρεπει να εχετε υπομονη ..γιατι τελικα μαλλον θα χρειαστω χειρουργειο στο ποδι...επαθα χιαστους πριν μια βδομαδα και το μαθα εχθες με τις εξετασεις!! οποτε εχω αλλα τρεχαματα τωρα...

ΓΙΑ ΛΑΜΠΑΔΑ μια χαρα εισαι!!! φτηνη φτηνη!

πως τους επαθες αν επιτρεπεται?

paganis
23-10-09, 10:20
απο 5 επι 5..πηγα να το παιξω ζινταν..και πανω στην τριπλα ο αλλος επαθε ταυτιση με τον ανατολακη!!

paganis
23-10-09, 18:53
καλησπερα...εψαξα για τους κομπρεσσορες της eaton..και ο συγκεκριμενος που εχω ειναι λιγο διαφορετικος απο αυτους που εχει στο σαιτ! ξερει κανεις αν αυτος που προμηθευει την μερσεντες και συγκεκριμενα το σλκ του 2007....τι κωδικο εχει και τα χαρακτηριστικα λειτουργιας του στροφες και ογκομετρικη αποδοση??
το ταμπελακι γραφει τα εξης...
LU Lader mech
A 271 090 26 80
EATON 327492

paganis
17-12-09, 18:32
επειτα απο ενα μικρο διαστημα ηρεμιας και απραξιας(λογω τραυματισμου)...ειπα να να το προχωρησω λιγακι το θεμα...ψαχνωντας λοιπον για ανταλλακτικα βρεθηκα μπροστα και σε κιτακι 2ου κομπρεσσορα με καποια πραγματακια επιπλεον επανω (σωληνωσεις, φιλτρα ,ιντερκουλερ κτλ ) ..αλλα δεν το εσπαγε το πακετο....οποτε αναγκαστικα το αγορασα ολο μιας και ηταν σε καλη τιμη!! οποτε μου περισσευει ενας κομπρεσσορας για πωληση ( τιμη 250 ευρω μονο..καινουριος εχει περιπου 1600).....οποιος λοιπον ενδιαφερεται μηπως κανουμε την μετατροπουλα πακετο...ας επικοινωνησει μαζι μου....

Nick_compact
17-12-09, 20:37
καλησπερα...εψαξα για τους κομπρεσσορες της eaton..και ο συγκεκριμενος που εχω ειναι λιγο διαφορετικος απο αυτους που εχει στο σαιτ! ξερει κανεις αν αυτος που προμηθευει την μερσεντες και συγκεκριμενα το σλκ του 2007....τι κωδικο εχει και τα χαρακτηριστικα λειτουργιας του στροφες και ογκομετρικη αποδοση??
το ταμπελακι γραφει τα εξης...
LU Lader mech
A 271 090 26 80
EATON 327492

Εaton M62... τα υπόλοιπα πιστεύω μπορείς να τα βρεις...

paganis
21-12-09, 18:55
σημερα ...σε πεισμα ολων οσων πιστευαν πως ο κομπρεσσορας δεν χωραει στο μηχανοστασιο...καταφερα να τους απογοητευσω!! επιπλεον...ετσι για το γαμωτο...δεν μπηκε μονο το σωμα του κομπρεσσορα...αλλα και οι μαμα σωληνωσεις με την πεταλλουδα του μπαι πας που χρησιμοποιει η μερσεντες για μειωση καταναλωσης και λιγοτερες φθορες! μαζι μπηκε και το κουτι με την εσωτερικη ηχομονωση...για μειωση των θορυβων που προερχονται απο τον υπερσυμπιεστη!!! τωρα ψαχνομαι..για την κατασκευη των βασεων και το περασμα νεου ιμαντα με τις επιπλεον τροχαλιες!!!! το προτζεκτ...ξεκινησε....

BILL007
21-12-09, 19:04
Ωραία φίλε μου!!!!:D:D:D ΚΕΕP UP!!!:)

paganis
21-12-09, 19:07
το κακο ειναι πως δεν ξερω να βαζω φωτογραφιες...να σας εδειχνα λιγο απο τα πραγμενα...

BILL007
21-12-09, 19:09
Φίλε μου αμα θες στείλτες μου email και θα τις ανεβάσω εγώ για εσένα...:) Δεν είναι κάτι δύσκολο...

trifonas
21-12-09, 19:19
paganis καλη επιτυχια...
περιμενουμε νεα σου πως και πως..

paganis
21-12-09, 19:41
μπιλ...αν εχεις λιγο υπομονη σε κανα 10λεπτο θα μπορεσω να φορτωσω καμια 10αρι φωτογραφιες για να δειξω σε οποιον ενδιαφερεται..

paganis
21-12-09, 21:00
Για να μπει ο Eaton M62 που έχεις βρει, θα πρέπει να φτιάξεις χειροποίητη πολλαπλή εισαγωγής. Αυτό είναι το πιο δύσκολο κομμάτι. Τα υπόλοιπα δεν είναι και τόσο δύσκολα. Θα ήταν ενδιαφέρον project!

νικ....τελικα δεν χρειαζεται απαραιτητα νεα πολλαπλη εισαγωγης ...με λιγο κοπο μπαινει και ετσι!!

paganis
21-12-09, 23:44
http://img44.imageshack.us/i/bmwz3kouklamou16909071.jpg/]http://img44.imageshack.us/img44/9411/bmwz3kouklamou16909071.jpg[/URL][/IMG]

http://img69.imageshack.us/img69/1559/bmwz3kouklamou16909072.jpg (http://img69.imageshack.us/i/bmwz3kouklamou16909072.jpg/)

paganis
21-12-09, 23:53
http://img682.imageshack.us/img682/3062/bmwz3kouklamou16909074.jpg (http://img682.imageshack.us/i/bmwz3kouklamou16909074.jpg/)

paganis
22-12-09, 00:04
http://img682.imageshack.us/img682/1310/bmwz3kouklamou16909087.jpg (http://img682.imageshack.us/i/bmwz3kouklamou16909087.jpg/)

z3 2.2
22-12-09, 00:12
Eισαι τελειως "καμμενος" ρε τελικα!!!!!:dance:
Μπραβο ρε Λευτερακη! Με το καλο το προτζεκτ σου και να βγει οπως το ονειρευεσαι τα βραδυα πριν κοιμηθεις!!!!:dblthumb2

paganis
22-12-09, 00:21
Λευτερη πιο ευκολο ειναι να π******ς την Scarlet Johannson παρα να δουλεψει αυτο που λες.....
Μη το σκεφτεσαι καθολου.......

δημητρη...εσυ απλα κανονισε μου αυτην την κοπελιτσα...ασε τα αλλα σε μενα...χαχααα

z3 2.2
22-12-09, 00:25
Xαχαχαχαχαχαχα!!!
Δεν απογοητευτηκες!!!
Συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι πολυ δυσκολο αλλα μου αρεσει!!!

paganis
22-12-09, 00:31
http://img268.imageshack.us/img268/9411/bmwz3kouklamou16909071.jpg (http://img268.imageshack.us/i/bmwz3kouklamou16909071.jpg/)

και μια για να δειτε τον ογκο του κομπρεσσορα με τα παρελκομενα του..περιλαμβανει συστημα μπαι πας..πεταλουδα που κλεινει για να λειτουργησει ο κομπρεσσορας σε φουλ πατημα γκαζιου..ακομα υπαρχει και το κουτι για ηχομονωση

stratos
22-12-09, 00:46
Μπράβο ρε Λευτεράκη.... κατάφερες να μας βουλώσεις όλους... εγώ ήμουν ένας απο αυτούς που σου είπα οτι θα δυσκιλευτείς και με έβγαλες ψεύτη.

Το μισό project ολοκληρώθηκε. Μόλις τελειώσεις και με το θέμα του προγράμματος πλέον θα είσαι πρωτοπόρος στην Ελλάδα και όχι μόνο. Ελπίζω να το δούμε σύντομα στον δρόμο να........ ξέρεις εσύ.

Υ.Γ. Αύριο σε περιμένω στον Σερίφη

paganis
22-12-09, 00:53
http://img94.imageshack.us/img94/4576/bmwz3kouklamou16909075.jpg (http://img94.imageshack.us/i/bmwz3kouklamou16909075.jpg/)

paganis
22-12-09, 00:59
στρατακο..ακομα εχουμε πολυ δουλεια!! αλλα εχουμε κανει τουλαχιστον την αρχη...απεδειξα οτι εστω και οριακα χωραει...και πλεον οι βασεις δεν νομιζω να μου αποτελεσουν προβλημα!! οπως και να χει θα φτιαχτουν και θα μπει και η τροχαλια με τον ιμαντα!! στα συν του ολου εργου...ειναι οταν στο συστημα το εχει δυνατοτητα να μπει ιντερκουλερ..και ενα ακομα μεγαλο ατου η επιλογη της εμπλοκης ή μη του κομπρεσσορα μεσω του συστηματος μπαι πας με την πεταλουλα!!!

paganis
22-12-09, 01:01
** ειναι οτι στο συστημα υπαρχει δυνατοτητα να μπει ιντερκουλερ

Nickolas_s2k
22-12-09, 01:08
Ohhhhh... +100000 ωραιος ρε λευτερη..αντε με το καλο !!!!!!!!!!!!!!! πραγματι για ολα υπαρχει λυση τελικα αν θελει κανεις..θελω να το δω απο κοντα ..προγραμμα ποιος?

paganis
22-12-09, 01:12
νικολα...μονο του σπανου τα γενια δεν γινονται!! υγεια να χουμε και ολα γινονται...οποτε θελεις ελα να το δεις...ακομα το αμαξι δεν κινητε...οσο για το προγραμμα, οταν με το καλο τελειωσουν ολα θα βρεθει λυση, δεν αγχωνομαι για αυτο το θεμα..τα δυσκολα φυγαν!!

Nickolas_s2k
22-12-09, 01:17
ναι ναι αφου κουμπωνει επανω ''αναιμακτα'' ολα τα αλλα θα βρεθουν..θα ερθω να τα πουμε θα σε παρω τηλεφωνο..

paganis
23-12-09, 18:28
ασχοληθηκα λιγο ακομα με το προτζεκτ...καταφερα να κατεβασω τον κομπρεσσορα αλλα δυο εκατοστα,ωστε να αυξηθει ακομα λιγο το κενο με το καπω! τελειωσα με την ευθυγραμμιση του ..μιας και χρειαζοντουσαν ακομα λιγα πλανισματα στον κομπρεσσορα..τωρα ειναι ετοιμος για βασεις! και τελειωσα με τον επανασχεδιασμο του θεματος με την επιπλεον τροχαλια και τον ιμαντα!! προεκυψε βεβαια ενα θεμα..διοτι θα χρειαστει επανασχεδιασμο στην εξοδο του φιλτρου ηχου.( κοψιμο -ραψιμο με αλουμινοκολληση) ...! το προτζεκτ προχωρα ...αργα αλλα σταθερα....

Aceman1925
23-12-09, 18:41
κρατα μας online!!!

Nick_compact
23-12-09, 19:43
Που θα τον στηρίξεις τον κομπρέσορα; Η εργοστασιακή πολλαπλη εισαγωγής μόνο κακό θα σου κάνει στην απόδοση, εφόσον θα "πιέσεις" δεν χρειάζεται!

paganis
23-12-09, 20:07
επειδη εχω δει φτιαγμενο τουρμπατο ..στον φλασκη,,,με την ιδια πολλαπλη δεν νομιζω να μην ξεραν κατα ποσο χρειαζεται! νομιζω δεν διαφερει η δικη μου περιπτωση σε τιποτα....τωρα για το θεμα στηριξης ...εδω εχουμε θεμα..μιας και ειναι σε μακρινη θεση απο το μοτερ!! πατεντα στην πατεντα....ειδωμεν!!

Nick_compact
23-12-09, 20:11
Κοίτα, πολλαπλή εισαγωγής δεν αλλάζεται εύκολα, και για λόγους κόστους και ευκολίας, δεν την αλλάζουν. Στην περίπτωση του κομπρέσορα όμως, δεν μπορείς να το αποφύγεις εύκολα (είμαι λίγο επίμονος το ξέρω). Εκεί που πας να τον στηρίξεις τον κομπρέσορα το βλέπω δύσκολο. Σε τέτοια θέση μόνο με rotrex.

Nickolas_s2k
23-12-09, 20:16
Συμφωνω με το nick_compact .. αλλα για τη στηριξη ολο και καποια πατεντα θα βρεθει..το maf αληθεια που θα μπει?

paganis
23-12-09, 20:30
στην στηριξη ειναι το ολο θεμα...αν δεν το πετυχω οπως πρεπει...δεν πτοουμε, απλα γυρναω τον κομπρεσσορα βγαζοντας τις επιπλεον σωληνωσεις( πολλαπλη μπαι πας και φιλτρο) μειωνοντας και μετατοπιζοντας το κεντρο βαρους...! ετσι πηγα στην αρχη να το κανω...αλλα μου αρεσει ο δυσκολος τροπος ...

paganis
29-12-09, 19:05
επαναφορα του θεματος!!
μετα απο αρκετο αδικο παιδεμα στην στηριξη του κομπρεσσορα...τελικα κατεληξα σε αφαιρεση του συστηματος μπαι-πας ..ετσι ο κομπρεσσορας εφτασε πλεον σε αποσταση λιγοτερο των 10 εκατοστων απο τον ιμαντα!! οποτε τις προηγουμενες εικονες θεωρηστε τες ακυρες, η νεα διαταξη ειναι πολυ πιο απλη στην στηριξη και αφηνει αρκετο χωρο για τις σωληνωσεις και τα παρελκομενα!! ηδη καποια πραγματακια (καπακι εξαγωγης κομπρεσσορα) εχουν σταλθει για κολλησεις!! μετα λοιπον τις γιορτες θα δουλεψει η αργκον ..και θα φτιαχτουν βασεις!! προχωραμε....σιγα, σιγα

fz21
01-02-10, 08:28
κανενα νεο φιλε μου?

paganis
02-02-10, 22:45
λοιπον ..ο κομπρεσσορας, εχει κουμπωσει στην θεση του( βασεις -ευθυγραμμισεις, σωληνωσεις..ολα κομπλε). εχω φτιαξει την τροχαλια, μεθαυριο θα παρω και τον ιμαντα! τωρα περιμενω το καπακι της εξαγωγης του κομπρεσσορα ..που εχει σταλθει και κολλημα ..για μια αλλαγη της γωνιας κλισης ! απομενουν ..ρυθμιστης πιεσης βενζινης( μαλλον θα τον παραγγελω απο ebay, θελω να βαλω τον ιδιο, με της da και δεν υπαρχει ελλαδα! ακομα θελω οργανακια(μπαρομετρο-χαλμιτερ)...και αν δω πως το μειγμα ειναι φτωχο ενα προγραμματισμο( ελπιζω πως οχι)!!!δηλαδη εχουμε φτασει στην ευθεια του τερματισμου...βλεπουμε νημα!!!

Nick_compact
02-02-10, 22:59
Βάλε και μεγαλύτερα μπεκ, κατά 99% τα μαμά δεν θα φτάσουν.

paganis
02-02-10, 23:05
Βάλε και μεγαλύτερα μπεκ, κατά 99% τα μαμά δεν θα φτάσουν.

ξερεις αν ταιριαζουν μπεκ απο καποιο μεγαλυτερο μοντελο και αν ναι απο ποιο?? επιπλεον αν βαλω τα μεγαλυτερα μπεκ ..και τον ρυθμιστη...θα χρειαστω προγραμμα?

Nick_compact
02-02-10, 23:07
Αν θέλεις να σου πω αν και τι ταιριάζει, πολύ ευχαρίστως, θέλω να μου πεις τον κωδικό της Bosch. Τον γράφουν πάνω τα μπεκ συνήθως, και ξεκινάει από 02801ΧΧΧΧΧ (10 ψηφία), θα μου πεις και τι ιπποδύναμη πιστεύεις ότι θα φτάσει και θα βρούμε τα κατάλληλα. Επίσης πρέπει να γνωρίζω και την πίεση του εργοστασιακού ρυθμιστή πίεσης. (πόσα bar είναι)

paganis
02-02-10, 23:21
τωρα να δω τον κωδικο των μπεκ μου ειναι αδυνατο..αλλα ισως τα ξηλωσω αυριο και τα δω! αν κοιταξουμε στους καταλογους της ρελομ , δεν μπορουμε να βρουμε κωδικους?? εργοστασιακα φοραει!! η ιπποδυναμη υπολογιζω με πιεση στο 0.5 που θα βγαζει με αυτην την τροχαλια..περιπου 180 αλογα. O εργοστασιακος ρυθμιστης πιεσης ειναι τριμπαρος αν θυμαμαι καλα..αλλα θα αλλαχτει απο εναν της BEGI οπου αυξανει πιεση καυσιμου καθως αυξανεται η πιεση υπερπληρωσης!!

Nick_compact
02-02-10, 23:29
Tα προγράμματα ανταλακτικών βγάζουν τα part number της BMW, τα οποία δεν είναι ίδια με τα part number της Bosch! Όσον αφορά τον ρυθμιστή, μπορείς να το κάνεις και έτσι, να ρυθμίσεις πρόχειρα απο εκεί, σε συνδυασμό με έναν wideband λ και το αντίστοιχο όργανο (με ψηφιακή ένδειξη φυσικά). Όσο αυξάνεις την πίεση στην μπεκιέρα, τόσο ανεβαίνει και η παροχή των μπεκ. Δηλ. αν ο ρυθμιστής πίεσης που έχες τώρα ανεβάζει 3 bar, και μετά ανεβάζει 3.5 ή 4, η παροχή των μπεκ αυτομάτως αυξάνεται.

paganis
02-02-10, 23:32
δηλαδη...εστω με αυτον τον μπακαλιστικο τροπο...,μπορω να αποφυγω το προγραμμα προσωρινα( μεχρι να τελειοποιηθει ..εξατμιση, καταλυτη κτλ) ???

Nick_compact
02-02-10, 23:33
Πιστεύω ότι μπορείς, όπως κάνει και η DA. Απαραιτήτως με όργανο όμως και πολύ προσεκτικά.. Και ίσως να ήταν καλύτερα να είχες και ρυθμιζόμενο ρυθμιστή πίεσης... αλλά ξέρεις ότι όλα αυτά είναι πειράματα. Δεν πετυχαίνουν πάντα.

paganis
02-02-10, 23:48
το ξερω οτι ολα, ειναι ...πειραματισμοι..αλλα γουσταρω την προσπαθεια! εξαλλου..δεν χανω και τιποτα,,σε αυτη μου την αποπειρα εχω μαθει αρκετα για το αμαξι μου.οπως και να χει ,κερδισμενος ειμαι ! σε περιπτωση βεβαιως που πετυχει...θα παρω μεγαλη ικανοποιηση (οτι τα καταφερα)...και σιγουρα πολλοι θα ωφεληθουν!!
μια επιπλεον ερωτηση...αν χρησιμοποιησω απλο χαλμιτερ αλλα με αριθμητικες ενδειξεις..χωρις γουαντ μπαντ...δεν θα εχω σωστες ενδειξεις...???

Nick_compact
02-02-10, 23:53
Δεν προτείνεται να γίνει στην δική σου εφαρμογή, και για τον λόγο που το θες. Εξάλλου, το να αγοράσεις ένα κιτ wide band με όργανο δεν είναι και κανένα αστρονομικό ποσό, 170-180 ευρώ κάνει από ebay το κιτ της Innovate, το οποίο μπορεί να σου κάνει και dataloggin σε laptop. Όργανα όπως μπαρόμετρο και halmeter είναι απολύτως απαραίτητα στο εγχείρημα σου.

paganis
03-02-10, 00:01
το ανεφερα...μιας και υπαρχει χαλμιτερ που μου το δινει φιλος! το κοστολογιο που λες δεν ειναι μεγαλο..οποτε θα μπει στο προγραμμα αγορας...καλυτερα να ειμαστε ,οσο το δυνατον πιο σιγουροι για οτι κανουμε...

paganis
03-02-10, 00:14
τωρα ειδα το σαιτ της ινοβειτ....οταν λες για το κιτ γουαιντ μπαντ...εννοεις το οργανακι που μπορει να μπει στην κολωνα ή εκεινο που ειναι σαν κομπιουτερακι χειρος ...με επιπλεον ενδειξεις και παραμετρους?? και αν εννοεις το δευτερο..πως δουλευει και τι προσφερει περισσοτερο??

strofimios
07-02-10, 23:42
μηπως λεω...μηπως .??? δεν ειναι και τοσο απαραιτητη???...τελος του μηνα...θα υπαρχει ετοιμο...ενα μ43..με κομπρεσσορα της eaton !
Εαν καταφερε ο Η. να φτιαξει εισαγωγη για τον Μ43 τοτε θα φτιαξει και για εμας!Για πες καμια τιμη(εαν θες).

paganis
08-02-10, 00:00
ο H. φτιαχνει την εισαγωγη που λες.....αλλα υπαρχει και τροπος να χωρεσει ο κομπρεσσορας...χωρις αλλη εισαγωγη!!

strofimios
08-02-10, 00:08
Ναι αλλα η εισαγωγη του dasc ειναι 10 κιλα ελαφρυτερη απο τη δικια μας.Ο κομπρεσορας ειναι 20 κιλα.Οποτε ειναι σαν προσθετεις μονο 10 κιλα.Βεβαια αυτα ειναι ψιλα γραμματα.Ετσι και αλλιως εχω ηδη γλιτωσει 10+κιλα απο την μπαταρια που εβαλα,οποτε μικρο το κακο.

paganis
08-02-10, 00:18
Ναι αλλα η εισαγωγη του dasc ειναι 10 κιλα ελαφρυτερη απο τη δικια μας.Ο κομπρεσορας ειναι 20 κιλα.Οποτε ειναι σαν προσθετεις μονο 10 κιλα.Βεβαια αυτα ειναι ψιλα γραμματα.Ετσι και αλλιως εχω ηδη γλιτωσει 10+κιλα απο την μπαταρια που εβαλα,οποτε μικρο το κακο.

καπου τα μπερδευεις με τα κιλα..ο κομπρεσσορας της eaton (διπλα μου τον εχω αυτην την στιγμη) δεν ζυγιζει πανω απο 10 κιλα!! οσο για την εισαγωγη ...δεν νομιζω οτι του dasc ειναι ελαφρυτερη μιας και η δικη μου ειναι πλαστικη!! επαναλαμβανω ..γινεται σωστοτερα με μια νεα πολλαπλη...αλλα αν θες να μειωσεις το κοστος...γινεται και με την παλια!!

strofimios
08-02-10, 00:48
Για τα κιλα,δεν τα εχω ζυγισει ο ιδιος.Απλα λεω αυτα που εχου γραφτει κατα καιρους.Ο eaton Μ62 που με ενδιαφερει ζυγιζει 10,5 κιλα οποτε ειμαι ο.κ..
Δεν μας λες ομως και ποσο σου εχει κοστισει.Αντε να δουμε,βλεπω να τον αναβαλω το γαμο!!!!!

paganis
08-02-10, 00:56
ο κομπρεσσορας μεταχειρισμενος μου κοστισε 3 κατοσταρικα( εχω δυο..αγορασα τον δευτερο διοτι ηθελα την πεταλουδα του μπαι-πας που τελικα δεν χρειαζομαι) ...απο εκει και περα ειναι ολα θεμα κατα ποσο κατεχεις το θεμα..τον χρονο που διαθετεις και ποσο πιανουν τα χερια σου!!

strofimios
08-02-10, 00:59
Εφτιαξες και τροχαλιες;Ιμαντες;Το bypass το κατηργησες;

paganis
08-02-10, 01:02
και βασεις και ιμαντα-τροχαλια ειναι ετοιμα....τωρα περιμενω μονο την εξοδο(καπακι )του κομπρεσσορα για μια κολληση..! το μπαιπας το κατηργησα,...αλλα υπαρχει εναλλακτικο σχεδιο αν δω οτι ειναι χρησιμο!! προσωρινα θα δουλεψει χωρις μπαιπας....εξαλλου μονο ο ντασκ δουλευε ετσι πιο πολυ για μειωση της καταναλωσης!

strofimios
08-02-10, 01:07
Γι'αυτο σε ρωτησα.Επρεπε να καταργηθει για καποιο λογο ή θες να εισαι συνεχεια σε "πιεση'';

paganis
08-02-10, 01:13
ο λογος που καταργηθηκε ..ηταν για θεμα απλοτητας! αν θελω το βαζω ...αλλα δεν το θεωρω τοσο σημαντικο..αν δω στην πορεια οτι χρειαζεται ...υπαρχει δυνατοτητα τοποθετησης του! κανενα αλλο κιτ...για κομπρεσσορα δεν διαθετει μπαι πας...δεν νομιζω ..πως δεν ξερουν τι κανουν!!

kloukakis
08-02-10, 01:29
Να ρωτήσω κατι? Με ιντερκούλερ τι γίνεται? Δεν είναι απαραίτητο? Δεν βοηθάει και στην κατανάλωση? Χωρις ιντερκούλερ δεν νομίζω να μπορείς να πιέσεις για ώρα, σωστα?

paganis
08-02-10, 01:31
το κιτ της ντασκ δεν περνει ιντερκουλερ...ετσι οπως το εχω φτιαξει μπαινει...ειναι στα επομενα βηματα μου...οταν τελειωσω με τα υπολοιπα!!

kloukakis
08-02-10, 01:37
Εννοεις δεν έχει, όχι δεν παίρνει, ετσι?
Δεν είναι όμως απαραίτητο?

paganis
08-02-10, 01:56
στο κιτακι της ντασκ...ο κομπρεσσορας ειναι βιδωμενος πανω στην πολλαπλη εισαγωγης ...με αποτελεσμα να μην μπορει να μπει συστημα ιντερκουλερ!! σε αυτο που ετοιμαζω...το ιντερκουλερ...ειναι ευκολη υποθεση να μπει! αν δουλευεις χαμηλες πιεσεις..0.3 0.4..δεν ειναι απαραιτητο...αλλα η αποδοση πεφτει με την αυξηση της θερμοκρασιας...οποτε καλο ειναι να μπει!!

Fairytale
08-02-10, 02:28
...
oσο για την εισαγωγη ...δεν νομιζω οτι του dasc ειναι ελαφρυτερη μιας και η δικη μου ειναι πλαστικη!! επαναλαμβανω ..γινεται σωστοτερα με μια νεα πολλαπλη...αλλα αν θες να μειωσεις το κοστος...γινεται και με την παλια!!Λευτέρη, η πλαστική εισαγωγή δεν αντέχει τα θερμικά φορτία. Αυτός ήταν ο βασικός λόγος που ο Καρράς εγκατέλειψε την υπερτροφοδότηση στους Μ43TU. Άρα θα πρέπει να θυμάσαι ότι αν θελήσεις να δουλέψεις πίεση στον Eaton-Roots M62 σου η πλαστική εισαγωγή σε περιορίζει με την αντοχή της.

...
το μπαιπας το κατηργησα,...αλλα υπαρχει εναλλακτικο σχεδιο αν δω οτι ειναι χρησιμο!! προσωρινα θα δουλεψει χωρις μπαιπας....εξαλλου μονο ο ντασκ δουλευε ετσι πιο πολυ για μειωση της καταναλωσης!
ο λογος που καταργηθηκε ..ηταν για θεμα απλοτητας! αν θελω το βαζω ...αλλα δεν το θεωρω τοσο σημαντικο..αν δω στην πορεια οτι χρειαζεται ...υπαρχει δυνατοτητα τοποθετησης του! κανενα αλλο κιτ...για κομπρεσσορα δεν διαθετει μπαι πας...δεν νομιζω ..πως δεν ξερουν τι κανουν!!Λάθος κίνηση, θα την βρεις μπροστα σου στην πορεία !!!
Η Dawning Atlanta χρησιμοποιεί έναν κομπρέσσορα της Eaton-Roots, συγκεκριμένα τον Μ62 που έχει εκ κατασκευής του από την Magnuson bypass valve, όπως άλλωστε όλοι οι Eaton-Roots που κυκλοφορούν.
Ο λόγος είναι ότι με αυτήν τη βαλβίδα ο κομπρέσσορας δεν δουλεύει συνέχεια και αυτό εχει σαν αντίκτυπο εκτός από την μείωση της κατανάλωσης και τη μείωση της θερμότητας του εκλύεται στο μηχανοστάσιο αλλά και αυτήν του συμπιεσμένου αέρα στην εισαγωγή. Αυτό είναι αναγκαιότητα για ένα kit που δεν έχει intercooler (αντίθετα με τα kit των MB ή των ΜΙΝΙ cooper S).

Για να στο δώσω πιο απλά, θες να δουλέψεις έναν Roots χωρίς την βαλβίδα ανακούφισης του (δηλ. συνέχεια υπό φορτίο) άρα παράγοντας τρομερή θερμότητα στον αέρα που σπρώχνει... σε πλαστική εισαγωγή και μάλιστα σε ένα kit χωρίς intercooler.
Λευτέρη λυπάμαι αλλά όχι μόνο δεν θα δουλέψει ικανοποιητικά σε απόδοση αλλά μάλιστα πας για μεγάλη ζημία και θα είναι κρίμα !!!

Κάνε google και διάβασε για detonation... προσπάθησε να βρεις τρόπο να μην παράγεις τόση θερμότητα στον εισερχόμενο στην εισαγωγή αέρα.
C U out there

paganis
08-02-10, 21:59
Λευτέρη, η πλαστική εισαγωγή δεν αντέχει τα θερμικά φορτία. Αυτός ήταν ο βασικός λόγος που ο Καρράς εγκατέλειψε την υπερτροφοδότηση στους Μ43TU. Άρα θα πρέπει να θυμάσαι ότι αν θελήσεις να δουλέψεις πίεση στον Eaton-Roots M62 σου η πλαστική εισαγωγή σε περιορίζει με την αντοχή της.




Λάθος κίνηση, θα την βρεις μπροστα σου στην πορεία !!!
Η Dawning Atlanta χρησιμοποιεί έναν κομπρέσσορα της Eaton-Roots, συγκεκριμένα τον Μ62 που έχει εκ κατασκευής του από την Magnuson bypass valve, όπως άλλωστε όλοι οι Eaton-Roots που κυκλοφορούν.
Ο λόγος είναι ότι με αυτήν τη βαλβίδα ο κομπρέσσορας δεν δουλεύει συνέχεια και αυτό εχει σαν αντίκτυπο εκτός από την μείωση της κατανάλωσης και τη μείωση της θερμότητας του εκλύεται στο μηχανοστάσιο αλλά και αυτήν του συμπιεσμένου αέρα στην εισαγωγή. Αυτό είναι αναγκαιότητα για ένα kit που δεν έχει intercooler (αντίθετα με τα kit των MB ή των ΜΙΝΙ cooper S).


Για να στο δώσω πιο απλά, θες να δουλέψεις έναν Roots χωρίς την βαλβίδα ανακούφισης του (δηλ. συνέχεια υπό φορτίο) άρα παράγοντας τρομερή θερμότητα στον αέρα που σπρώχνει... σε πλαστική εισαγωγή και μάλιστα σε ένα kit χωρίς intercooler.
Λευτέρη λυπάμαι αλλά όχι μόνο δεν θα δουλέψει ικανοποιητικά σε απόδοση αλλά μάλιστα πας για μεγάλη ζημία και θα είναι κρίμα !!!

Κάνε google και διάβασε για detonation... προσπάθησε να βρεις τρόπο να μην παράγεις τόση θερμότητα στον εισερχόμενο στην εισαγωγή αέρα.
C U out there

δεν εχω σκοπο να το δουλεψω πανω απο 0.5 οποτε η πλαστικη εισαγωγη...ειναι αρκετη!! αν αποφασισω να ανεβασω πιεση βαζω μια μεταλλικη ..ή φτιαχνω μια αλλη!!

δεν ειπα πως δεν θα βαλω ιντερκουλερ...εξαλλου δεν μου ειναι κατι δυσκολο!

επιπλεον εχω το μπαι πας το σλκ...απλα δεν ηθελα να ψαχτω με το ηλεκτρολογικα του ...αλλα αφου το λες ...ισως το ψαξω λιγο καλυτερα!! δεν βιαζομαι ..βημα -βημα!

σ ευχαριστω ..για τις πληροφοριες!

Fairytale
28-02-10, 13:54
Λευτέρη πως πάει το project;
Όπως θα καταλαβαίνεις πολύς κόσμος αδημονεί...
Keep us posted.
C U out there

konc
28-02-10, 15:46
Λευτέρη πως πάει το project;

Καλά πάει... Αλλού :takecover

Fairytale
01-03-10, 13:28
Καλά πάει... Αλλού :takecoverΧμ... το να μπλέκονται πολλά συνεργεία ή μάστορες μπορεί να μην είναι καλή ιδέα, αν γίνει στραβή...
Τέλος πάντων ο Λευτέρης πιστεύω ότι ξέρει τι κάνει.
C U out there

paganis
01-03-10, 16:11
καλησπερα παιδια! λοιπον το προτζεκτ εχει προχωρησει...και πλησιαζει στο τελος! εχω κουμπωσει τον κομπρεσσορα με τις βασεις σωστες...τελεια ευθυγραμμισμενες...εχω τοποθετησει τον ιμαντα, δουλευει κανονικα δηλαδη ο κομπρεσσορας (πρεσσαρει δηλαδη) και σημερα αγορασα ιντερκουλερ( ελεγα να συνδεσω απευθειας την εξαγωγη του κομπρεσσορα, στην εισαγωγη του κινητηρα ,αλλα το σκεφτηκα καλυτερα).....πιστευω απο βδομαδα θα ειχε τοποθετηθει! μετα εχει σειρα ο προγραμματισμος....

paganis
01-03-10, 16:12
Χμ... το να μπλέκονται πολλά συνεργεία ή μάστορες μπορεί να μην είναι καλή ιδέα, αν γίνει στραβή...
Τέλος πάντων ο Λευτέρης πιστεύω ότι ξέρει τι κάνει.
C U out there

στο προτζεκτ ...δεν εχει βαλει χερι κανεις...ολα εχουν περασει απο τα χερια μου!

konc
01-03-10, 17:25
Χμ... το να μπλέκονται πολλά συνεργεία ή μάστορες μπορεί να μην είναι καλή ιδέα, αν γίνει στραβή...
Το "αλλού" δεν ήταν συνεργείο ;)

paganis
01-03-10, 18:00
Το "αλλού" δεν ήταν συνεργείο ;)

εγω το ''αλλου'' το καταλαβα,...προσωπικα δεν ειμαι κτημα κανενος και οπου θελω ανακοινωνω τα πραχθεντα! τωρα αν εσυ πιστευεις...οτι καποιος διεκδικει ή δικαιουτε την αποκλειστικοτητα....τοτε κακως το πιστευεις και ακομα πιο λανθασμενα θιγεσαι...

konc
01-03-10, 18:33
Κανένα πρόβλημα από εμένα..
Όπου θέλεις ανακοινώνεις τα πραχθέντα και όπως το λες είναι, δεν είπα κάτι διαφορετικό. Γεγονότα παρέθεσα και δεν καταλαβαίνω σε ποιά από τις 5 λέξεις του post μου διαφωνείς.

paganis
01-03-10, 18:46
απο την πρωτη σου απαντηση...με τις 3 λεξεις ....δημιουργησες θεμα!! δεν μπορω να καταλαβω ...γιατι να δημιουργουνται αντιμαχιες σε φορουμ με κοινα ενδιαφεροντα!! και με τα δυο κλαμπ,,εχω καλες σχεσεις ..και σε κανεναν δεν εχω δημιουργησει προβλημα...αλλα ουτε και μου εχουν! και με σας ..θα τα λεω...εφοσον ειμαι καλοδεχουμενος...αλλα και με τα παιδια ,απο το αλλο κλαμπ..!! εξαλου οτι φτιαχνω....δεν θα το καρπωθουν μονο απο την αντιπερα οχθη..οπως θες εσυ ,να το βλεπεις...αλλα ολοι οσοι εχουν μ43....

Lil
01-03-10, 19:16
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
Albert Einstein

paganis
01-03-10, 19:30
δυστυχως ...ο μονος χαζος....στην ολη υποθεση ειμαι εγω....που ανακοινωνω κατι ,που θα μπορουσα να το εκμεταλλευτω διαφορετικα....και ο νοων νοητω!!

Nick_compact
01-03-10, 19:42
δυστυχως ...ο μονος χαζος....στην ολη υποθεση ειμαι εγω....που ανακοινωνω κατι ,που θα μπορουσα να το εκμεταλλευτω διαφορετικα....και ο νοων νοητω!!

Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι keep up the good work φίλε.
Είχα Μ43, και ειλικρινά ελπίζω να φέρεις σε πέρας αυτό που ξεκίνησες, θα είναι μεγάλη η ηθική ικανοποίηση σου αν πετύχεις αυτό που θέλεις, και θα δώσεις και μεγάλη χαρά σε όσους παρακολουθούν με ενδιαφέρον την προσπάθεια σου.

paganis
01-03-10, 19:55
νικο...ειμαι πλεον σιγουρος οτι θα δουλεψει! αν στην πορεια χρειαστουν καποιες ρυθμισεις...λογικο ειναι εξαλλου, αυτο ειναι το πειραμα...συνεχως δοκιμες...μεχρι να τελειοποιηθει! ειμαι αρκετα κοντα στο τελος..οχι τοσο σαν χρονο (γιατι πλεον, θελει αλλου ειδος ψαξιμο τωρα-μεθοδικα)αλλα κυριως μηχανολογικα...μιας και εχουν σχεδον ολα ταιριαξει!!

E36 RULES!!
01-03-10, 20:26
Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι keep up the good work φίλε.
Είχα Μ43, και ειλικρινά ελπίζω να φέρεις σε πέρας αυτό που ξεκίνησες, θα είναι μεγάλη η ηθική ικανοποίηση σου αν πετύχεις αυτό που θέλεις, και θα δώσεις και μεγάλη χαρά σε όσους παρακολουθούν με ενδιαφέρον την προσπάθεια σου.

x2:dblthumb2:dblthumb2

Fairytale
02-03-10, 01:37
Λευτέρη ΠΡΟΦΑΝΩΣ και είσαι καλοδεχούμενος και όντως δεν έχεις δημιουργήσει οποιοδήποτε πρόβλημα.

Η δική μου γνώμη είναι ότι στη διαδικασία του project να ΕΠΙΔΙΩΞΕΙΣ να δεχτείς βοήθεια από οποιαδήποτε πηγή.

Δεν ήξερα ότι το φτιάχνεις μόνος σου (my kind of guy), θα κάνω μια σούμα σε ένα post αύριο με όσα infos μπορεί να έχω.

Θα σου πω ακόμα ότι γύρω στο 2002 ένα εξειδικευμένο συνεργείο BMW (Μανδύλας) είχε φτιάξει ένα Ε36 316i compact με τον μικρό Eaton M45 (το κομπρεσσέρ των ΜΙΝΙ S δηλ.) με υπερπλήρωση 0.5bar, αυτορυθμιζόμενο ρυθμιστή πίεσης καυσίμου της BEGΙ, μπεκ από 318i (και ένα extra μπεκ παροχής 440cc, που όμως όσες φορές δόθηκε για test στον ειδικό τύπο ήταν εκτός λειτουργίας) τελικό εξάτμισης, ένα K&N στο φιλτροκούτι και πρόγραμμα.
Το αυτοκίνητο με ιπποδύναμη στα 150ps έδινε επιδόσεις στα επίπεδα αυτών της 16v 318ti.

Το αυτοκίνητο ΟΜΩΣ αν και ανήκε στο συνεργείο και παρόλο που έκανε πολλές παρουσιάσεις στον ειδικό τύπο της εποχής (το δε kit πουλιόταν στα 5.000e) ... εξαφανίστηκε. Οπότε κάνε έναν κόπο και πήγαινε στη Λ. Βουλιαγμένης (ύψος Γλυφάδας) να δεις τι απέγινε και πόσο μπορούν να σε βοηθήσουν εκεί.
C U out there

paganis
02-03-10, 16:34
το γνωριζω το θεμα με τον ρυθμιστη της πιεσης της begi ,θα προτιμησω την λυση σταθερου ρυθμιστη πιεσης στο 3,5 bar ...και θα παω κατευθειαν για προγραμματισμο! βεβαια ,οταν εννοεις οτι ειχε και επιπλεον μπεκ...μαλλον θα εννοεις πως ειχε και παραλληλο εγκεφαλο!δεν το γνωριζα πως καποιος αλλος ..το ειχε προσπαθησει...και μαλιστα με αποτυχια....θελω να πιστευω ,..πως θα ειμαι ο πρωτος που θα το επιτυχει!! αυτες τις μερες ...δοκιμαζω στον δρομο την σωστη λειτουργια του ιμαντα,,,και την αντοχη των βασεων σε φορτισεις,,,αποτομες αλλαγες κατευθυνσης..και γενικα σκληρη οδηγηση! μεχρι εδω ...ολα καλα...! μηπως γνωριζεις σε τερμα γκαζι ...την πιεση λειτουργιας του begi ...στο κιτ της νταουνινγκ???

Nick_compact
02-03-10, 17:39
Σχετικά με την πίεση στην μπεκιέρα και παροχή μπεκ σε υπερτροφοδοτούμενο αμάξι, χοντρικά θα πρέπει η πίεση στην μπεκιέρα να είναι το άθροισμα της επιθυμητής πίεσης μπεκιέρας + πίεση στην εισαγωγή. Δηλαδή, αν θέλεις να έχεις 3bar πίεση στην μπεκιέρα, και πρόκειται να φυσήξεις ένα bar μέσα, θα πρέπει ο ρυθμιστής να είναι 4bar (παράδειγμα). Επειδή στην πορεια υποθέτω ότι θα αλλάξεις set up και θα ανεβάσεις πιέσεις κλπ, ίσως να ήταν καλό να βάλεις έναν ρυθμιζόμενο ρυθμιστή που θα σε καλύψει σε κάθε φάση. Εκτός αυτού, και ειδικά εφόσον θα κρατήσεις σταθερό ρυθμιστη πίεσης, θα πρέπει να αναβαθμίσεις τα μπεκ με μεγαλύτερης παροχής. Όταν έρθει η ώρα και αναβαθμίσεις ΚΑΙ τα μπεκ, καλό θα είναι να τσεκάρεις αν η αντλία μπορεί να κρατήσει την πίεση στην μπεκιέρα σταθετή σε τέρμα γκάζι με φορτίο (πάνω σε δυναμόμετρο μπορεί να γίνει, μπορεί να γίνει και στο δρόμο αλλά δεν ενδείκνυται) Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να ειπωθεί κάτι παραπάνω για το σύστημα τροφοδοδίας καυσίμου-ψεκασμού, και μετά τον λόγο έχει ο προγραμματιστής.

paganis
02-03-10, 17:56
σ ευχαριστω νικ...να σαι καλα...οπως παντα οι γνωσεις σου χρησιμες!!

Fairytale
03-03-10, 01:53
το γνωριζω το θεμα με τον ρυθμιστη της πιεσης της begi ,θα προτιμησω την λυση σταθερου ρυθμιστη πιεσης στο 3,5 bar ...και θα παω κατευθειαν για προγραμματισμο! βεβαια ,οταν εννοεις οτι ειχε και επιπλεον μπεκ...μαλλον θα εννοεις πως ειχε και παραλληλο εγκεφαλο!δεν το γνωριζα πως καποιος αλλος ..το ειχε προσπαθησει...και μαλιστα με αποτυχια....θελω να πιστευω ,..πως θα ειμαι ο πρωτος που θα το επιτυχει!! αυτες τις μερες ...δοκιμαζω στον δρομο την σωστη λειτουργια του ιμαντα,,,και την αντοχη των βασεων σε φορτισεις,,,αποτομες αλλαγες κατευθυνσης..και γενικα σκληρη οδηγηση! μεχρι εδω ...ολα καλα...! μηπως γνωριζεις σε τερμα γκαζι ...την πιεση λειτουργιας του begi ...στο κιτ της νταουνινγκ???Σου εξήγησε ο Νίκος τι πρόβλημα στεγνώματος θα έχει η λύση που σκέφτηκες. Τα μπεκ σου είναι έχουν BMW P/N 13 64 1 247 931 (EG2) και δεν δίνεται καμμία άλλη πληροφορία σε καμμία άλλη βάση δεδομένων μου. Πάντως από την διασταύρωση ανταλλακτικών φαίνεται ότι χρησιμοποιήθηκαν σε όλους Μ43 (1.6-1.9) και όπως σου έγραψα ποιο πριν ο Μανδύλας τα άλλαζε με αυτούς του 16v και αυτό για 150hp απόδοση και τον μικρό Eaton M45.

Δεν ανέφερε ποτέ στο kit παράλληλο εγκέφαλο (μάλλον το 5o μπεκ ήταν για μελλοντική αναβάθμιση της πίεσης, αφού τα extra 440cc είναι υπερβολή για αυτο το στάδιο). Επίσης το kit δεν είχε intercooler.

Λευτέρη, δεν είπα ότι το project εκείνο απέτυχε, έγραψα ότι φτιάχτηκε, παρουσιάστηκε, δούλευε, πουλιόταν σαν kit αναβάθμισης αλλά δεν ξέρω τι απέγινε το αυτοκίνητο. Το έχασα, αλλά αυτό μπορεί και να μην έχει σχέση με το kit ή και αν έχει θα ήταν ενδιαφέρον να μάθεις τι πρόβλημα βγήκε... Μια βόλτα από εκεί πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει.

Έχω βρεί πολλά τεχνικά ακόμα και αυτό που ρωτάς για τον begi. Σε 1-2 μέρες θα έχεις το post.
C U out there

Nick_compact
03-03-10, 14:03
Tο μπλε E36 Compact το είδα μετά από καιρό από την παρουσίαση του στο περιοδικό, μίλησα με τον ιδιοκτήτη, το αμάξι εξακολουθούσε να είναι κομπρέσορ, υπερκυβισμένο στα 2.1, και δήλωνε πάνω από 200 άλογα! Αυτό είχε γίνει πίσω στο 2003-04, δεν θυμάμαι ακριβώς. Από τον Μανδύλα επίσης έχει φτιαχτεί και περάσει από περιοδικό 318iS M42 E36, περίπου στα 200 άλογα με Rotrex, χρώματος μαύρου.

mitsos_chania
03-03-10, 15:35
Παιδια να κανω και γω μια ερωτηση καπως σχετικη με το θεμα?Στο συγκεκριμενο μοτερ ειναι δυσκολη η εφαρμογη του κομπρεσορα?

Fairytale
03-03-10, 15:39
Μήτσο, ο Λευτέρης προσπαθεί να ΦΤΙΑΞΕΙ ένα kit.
Δεν το αγόρασε έτοιμο, εκεί είναι η δυσκολία.
Στο να σχεδιάσει και να δημιουργήσει και να ταιριάξει όλα αυτα τα κομμάτια που χρειάζονται !!!
C U out there

mitsos_chania
03-03-10, 15:58
Συμφωνω Νικο οτι αυτο που προσπαθει να κανει ο Λευτερης ειναι δυσκολο.Αλλα μπορεις να μου λυσεις και την απορια μου?Γιατι δεν εχω ακουσει και πολλα Μ43 κομπρεσορατα.Η δεν συμφερει να γινει αυτη η μετατροπη
?

Fairytale
03-03-10, 16:04
Όπως θα γνωρίζεις οι περισσότεροι βελτιωτές δεν ασχολούνται με ακριβά kit για 4κύλινδρα καθώς σε άλλες χώρες η εξαρχής αγορά των δυνατών 6κύλινδρων είναι σχετικά εύκολη υπόθεση.
Σε ελάχιστες χώρες τιμωρούμαστε με αυτον τον τρόπο, μετριούνται στα δάκτυλα του ΕΝΟΣ χεριού (κάτι σαν μούτζα ενα πράγμα)...
C U out there

paganis
03-03-10, 16:32
Σου εξήγησε ο Νίκος τι πρόβλημα στεγνώματος θα έχει η λύση που σκέφτηκες. Τα μπεκ σου είναι έχουν BMW P/N 13 64 1 247 931 (EG2) και δεν δίνεται καμμία άλλη πληροφορία σε καμμία άλλη βάση δεδομένων μου. Πάντως από την διασταύρωση ανταλλακτικών φαίνεται ότι χρησιμοποιήθηκαν σε όλους Μ43 (1.6-1.9) και όπως σου έγραψα ποιο πριν ο Μανδύλας τα άλλαζε με αυτούς του 16v και αυτό για 150hp απόδοση και τον μικρό Eaton M45.

Δεν ανέφερε ποτέ στο kit παράλληλο εγκέφαλο (μάλλον το 5o μπεκ ήταν για μελλοντική αναβάθμιση της πίεσης, αφού τα extra 440cc είναι υπερβολή για αυτο το στάδιο). Επίσης το kit δεν είχε intercooler.

Λευτέρη, δεν είπα ότι το project εκείνο απέτυχε, έγραψα ότι φτιάχτηκε, παρουσιάστηκε, δούλευε, πουλιόταν σαν kit αναβάθμισης αλλά δεν ξέρω τι απέγινε το αυτοκίνητο. Το έχασα, αλλά αυτό μπορεί και να μην έχει σχέση με το kit ή και αν έχει θα ήταν ενδιαφέρον να μάθεις τι πρόβλημα βγήκε... Μια βόλτα από εκεί πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει.

Έχω βρεί πολλά τεχνικά ακόμα και αυτό που ρωτάς για τον begi. Σε 1-2 μέρες θα έχεις το post.
C U out there

σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!! μου φανηκε περιεργο...το κιτ που ανεφερες ,απο την στιγμη που φτιαχτηκε να μην δουλευε...τελικα λαθος καταλαβα!! ας ελπισουμε πως ..θα τα καταφερω και εγω! απο την στιγμη που τον εχω κουμπωσει επανω ...και ρολλαρει...πλεον ειμαι αισιοδοξος! θα περιμενω ,,με αγωνια,,,τις νεες πληροφοριες που εχεις!
επισης εχω βρει μπεκ απο μ3 ε30....πιστευεις οτι ταιριαζουν??

Fairytale
03-03-10, 16:38
Φτιάξε καφέΔΕΣ... :friday:
C U out there

Fairytale
03-03-10, 16:43
The most important factor for a street supercharger is the boost curve. When you hit the throttle at 1500rpm, what boost is your supercharger making? From an overall efficiency viewpoint, all of the superchargers are pretty close with similar discharge temps dumping into the manifold and past the intercooler. Horsepower at 7.5psi at 6500 is almost identical for all supercharger systems. The real difference is the amount of torque “under the curve” from 1500-6500rpm.

Run the smallest supercharger that will provide your target boost level. It will be more responsive (make boost sooner) and will require less horsepower to drive.
Set the peak boost target to 7.5psi@6500rpm, adjust pulleys and drive ratios to reach that target for your system. Finely tune to a near-perfect 12:1 fuel/air ratio.

All engines that run on pump gas are compression limited. When you add boost to an engine you are essentially adding compression. Regardless of supercharger style, there is a limit that if exceeded will destroy the engine. With (US 92-93-octane equal to EE 95-octane) pump gas that limit seems to be 7.5psi with an effective intercooler. So be wary of huge horsepower claims on pump gas, they’re simply not sustainable within the detonation limits of most production engines.

Why do you need a bypass valve? The best kept secret in forced induction is the little known bypass valve. This small valve, when properly installed between the supercharger and the air throttle body, allows the supercharger to become extremely efficient in terms of economy and parasitic power loss. Our M90 supercharger uses less than 1/3 of 1 HP at 60 MPH cruising. The bypass is operated by a vacuum actuator control unit that is normally closed. When vacuum is high (idle-cruising) the actuator opens the bypass valve, equalizing the vacuum pressure throughout the system. When boost is required (accelerating) the vacuum is decreased and the bypass valve instantly closes, causing pressure to increase into the cylinders. This equalized vacuum condition virtually eliminates the normal parasitic power loss of a forced induction system.
Αυτή είναι η δική σου bypass valve:http://www.magnusonproducts.com/images/bypass2.jpg
Part No. 19-62-01-001 (For Direct Mount to Supercharger)
Magnuson Products, Inc. Iron Cross Bypass mounts directly to the intake side of the M45 and M62 3rd generation superchargers. The 1 1/2” tube should be plumbed to the discharge side of the supercharger.

Εδώ (http://autoapps.eaton.com/Simulator/EngineDetails.aspx) μπορείς να κάνεις έναν υπολογισμό απόδοσης του compressor που θα χρησιμοποιήσεις από την ίδια την EATON.
Try Eaton’s Supercharger Calculator to determine how much power an Eaton supercharger can add to your engine. This tool is based on the same calculations Eaton engineers use to determine real horsepower gains when developing applications for OE customers.

Ποιός είναι όμως ο κομπρέσσορας σου. Από όσα αναφέρεις καταλαβαίνω ότι είναι ότι ο ΕΑΤΟΝ-Roots M62 3ης γενιάς.

M62 DATA SHEET
The Eaton Model 62 supercharger was engineered for 2.0L to 4.0L passenger cars and light truck engines. It was designed as a compact, flexible supercharger for increased power without adversely affecting fuel economy. The M62 has proven to be suitable for other engine sizes depending on overall system requirements.
Most installations see a realistic 40% plus increase in power output.
Eaton Superchargers will work effectively in any orientation (Flat, upside down, on edge).
Different length drives are available, giving the custom installer flexibility in the placement of the supercharger.
The M62 is available for counter rotating engines (2 Piece Drive).
A Bypass Valve is included with every supercharger, two different Bypass Valves are available, one that mounts directly on the intake port, and one for remote mount.

και εδώ από έναν εφαρμοστή τους
Eaton Supercharger M62
Product Code: EATON-M62
In the middle of Eaton's supercharger family, the M62 displaces 1.035 liters and is suitable for the majority of engines between 2.2 and 3.5 liters. As such, the M62 is the ideal choice for passenger cars, SUVs and light trucks around the world.
Features

Displacement: 1.035 Liters
Max. Outlet Pressure: 2.0 Bar
Max Speed Cont (inst.): 14,000 (16,000)
Flow at Max. Speed @ 1.8 Bar: 810 cubic meters/hour
http://www.harrop.com.au/site_resources/523/616/image/m62.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v358/veliborv/Eaton_M62_rebuild011-1.jpg
http://www.capa.com.au/pics/eaton_M62_drawing.gif
C U out there

Fairytale
03-03-10, 16:43
Αυτοί είναι οι Compressor Maps για τον M62 generation 3

Flow (Delta Power - αύξηση ροής αέρα στην εισαγωγή)
http://www.rbracing-rsr.com/turbo/TurboMaps/M62flow.gif

Power consumption (απορρόφηση ενέργειας για την κίνηση του κομπρέσσορα)
http://www.rbracing-rsr.com/turbo/TurboMaps/M62power.gif

Delta T (αύξηση θερμοκρασίας αέρα στην εισαγωγή)
http://www.rbracing-rsr.com/turbo/TurboMaps/M62deltaT.gif

Χρειάζεσαι ένα ακόμα χάρτη, τον αντίστοιχο αυτού (που είναι για την πρόσφατη 5η γενιά) δεν τον βρήκα αλλά μπορείς να τον ζητήσεις από την ΕΑΤΟΝ, δεν νομίζω πάντως ότι θα διαφέρουν πάρα πολύ).
Δείχνει τη σχέση ανάμεσα σε pressure ratio και volume or mass flow rate.
http://www.eaton.com/ecm/groups/public/@pub/@eaton/@per/documents/content/ct_128484.gif


Όπως θα παρατήρησες όλα τα παραπάνω σχετίζονται με τις στροφές του κομπρέσσορα.
Η σχέση είναι: crank pulley / SC Pulley = ratio * Max motor rpm = rpm on the SC

(για παράδειγμα στον Μ44Β19 και με τον DASC & τις τροχαλίες σε μετρημένες σε ίντσες) έχουμε:
5,65"/3,6" = 1,569 * 6.500rpm = 10.201 στροφές μέγιστο για τον κομπρέσσορα.

Υπόψιν ότι το όριο περιστροφής του Μ62 είναι οι 14.000rpm (όπως δείχνουν και τα διαγράμματα).

Άρα με αυτόν τον τρόπο μπορείς να ξέρεις που πέφτεις στα διαγράμματα για οποιεσδήποτε στροφές αλλά και τροχαλίες.

Understanding Compressor Maps
It's all about airflow whether it is expressed in cubic feet per minute (cfm) or pounds per minute (lb/min). In any case it takes about 150 cfm per 100hp....so for 300 horsepower you need a turbo that puts out about 450cfm. The real question is what pressure ratio or boost in psi is this airflow possible with your engine. You need to start thinking airflow and not "boost".

Τέλος για τον "έξυπνο" ρυθμιστή της BEGi μπορείς να δεις εδώ (αναφέρεται στο μοντέλο που χρησιμοποιεί η DASC).

The Rising Rate Fuel Pressure Regulator (RRFPR) is a device that increases fuel pressure in the fuel system. The RRFPR is plumbed inline with the return fuel line, after the fuel rail. It has a vacuum line that attaches to the boost side of the intake manifold (after the turbo/supercharger). When the RRFPR sees boost on the vacuum line, it "pinches" the fuel line, causing the fuel pressure to increase. Additional fuel pressure means more fuel is sprayed every time the fuel injector is opened.
The RRFPR works well for FI systems under 10psi, after than the RRFPR is unable to provide enough pressure to run a stoich mixture.
Stock the DASC RRFPR is about 80psi at full throttle and 7.5-8.0psi of boost, if you crank up the pressure on the RRFPR 2 full turns you will result with 92psi at full boost (which is what they are rated for).
Also, the fuel pressure can vary depending on how you drive. If you feather the throttle a little more, or hit full boost at a higher RPM the fuel pressure is usually higher.

C U out there

paganis
03-03-10, 16:56
Φτιάξε καφέΔΕΣ... :friday:
C U out there

χρωσταω καφεδακι......να σαι καλα!

paganis
03-03-10, 18:47
μηπως γνωριζει κανεις..πως λειτουργει η πεταλουδα στο μπαι πας της σλκ (οχι χωροταξικα και χρηση...αλλα πως ανοιγει και κλεινει...απο που παιρνει ρευμα -ενδειξεις, τι παιζει με το μοτερακι της πεταλουδας?) ?? θελω να δω μηπως ,μπορω να την μπαξω και αυτην στο ολο συστημα!!

Fairytale
04-03-10, 14:36
Λευτέρη δεν σε κατάλαβα, δεν έχεις την bypass valve που σου έδειξα στο post #189;

Μήπως έχεις αυτήν (που δεν τοποθετείται στην άκρη του Μ62, αλλά είναι remoted;
http://www.magnusonproducts.com/images/bypass1.jpg
Part No. 19-15-01-000
Magnuson Products, Inc. Standard Bypass was designed for those applications where space limitations or plenum/manifold shape or other considerations dictate a remote bypass. The four bolt flange should be mounted on the inlet tube or casting and the 1 1/2” tube should be plumbed to the discharge side of the supercharger.
C U out there

paganis
04-03-10, 14:47
καμια απο τις δυο δεν εχω...στο σλκ το μπαι πας...ειναι σαν ηλεκτρονικη πεταλουδα εισαγωγης(χωρις θαλαμο υποπιεσης),,,δεν δουλευει με υποπιεση!! για αυτο εχω κολλησει και μετο συγκεκριμενο θεμα....αμα ηταν με υποπιεση θα ηξερα πως να το χειριστω!!

paganis
04-03-10, 14:51
Κανένα πρόβλημα από εμένα..
Όπου θέλεις ανακοινώνεις τα πραχθέντα και όπως το λες είναι, δεν είπα κάτι διαφορετικό. Γεγονότα παρέθεσα και δεν καταλαβαίνω σε ποιά από τις 5 λέξεις του post μου διαφωνείς.

ειπα να μην ασχοληθω μαζι σου...αλλα μολις ειδα το σχολιο σου και την κοκκινη καρτα ,στον πινακα με τις αξιολογησεις ,οποτε σου οφειλω και εγω 3 λεξουλες!!! εισαι ''ΜΕΓΑς''.. γκιοζης!!!

Fairytale
04-03-10, 14:51
Δώσε κάποιον κωδικό της (όχι Mercedes) ή μάθε ποιος την κατασκευάζει.
Και φωτογραφία της.
Θα τα βρούμε όλα. Που και να μην τα βρούμε, το πολυ πολυ να αγοράσεις κάποια bypass της Μagnuson.
O compressor είναι αυτός που σου δειχνω στις φωτογραφίες; Photo και από αυτόν !!!
C U out there

Nick_compact
04-03-10, 14:56
Η bypass του M45 του Cooper S είναι πολύ φτηνή...

paganis
04-03-10, 15:00
λοιπον στα γραφψ ολα οπως ειναι στο ταμπελακι του κομπρεσσορα
A 271 090 26 80
EATON 327492

κωδικος μπαι πας

bosch 0 280 750 045

paganis
04-03-10, 15:01
Η bypass του M45 του Cooper S είναι πολύ φτηνή...

που μπορω να την βρω νικο?

Fairytale
04-03-10, 15:10
λοιπον στα γραφψ ολα οπως ειναι στο ταμπελακι του κομπρεσσορα
A 271 090 26 80
EATON 327492

κωδικος μπαι πας

bosch 0 280 750 045ο κομπρέσσορας είναι αυτός της C230 compressor και είναι όντως Μ62.
Το άλλο θέλει λίγο χρόνο... και φωτογραφίες.
Ξανακοίταξε τους κωδικούς κάτι δεν πάει καλά.
C U out there

Nick_compact
04-03-10, 15:15
http://new.minimania.com/imagesbig/nme7609a.jpg

Σε οποιαδήποτε αντιπροσωπεία BMW ή σε μεταχ. ανταλακτικά Mini! Δεν ξέρω αν μπαίνει αλλά ψάχτο!

paganis
04-03-10, 15:21
ακριβως λοιπον οπως το βλεπω

Α 111 Ο98 01 09
US 0002
05.05
02/00
>PBT-GF 30<
BOSCH 0 280 750 045
made in germany 087
58527 16;23

paganis
04-03-10, 15:23
http://new.minimania.com/imagesbig/nme7609a.jpg

Σε οποιαδήποτε αντιπροσωπεία BMW ή σε μεταχ. ανταλακτικά Mini! Δεν ξέρω αν μπαίνει αλλά ψάχτο!

να σαι καλα...θα το ψαξω...πιστευω ,θα μπορεσω να το ταιριαξω!

paganis
04-03-10, 16:07
μαλλον βρηκα ακρη με το μπαι πας...θα παω αυριο να το δω απο κοντα!! οντως φθηνο ειναι,,,περιπου 60 ευρω μου ειπανε...αν καταλαβαν καλα , αυτο που τους ζητησα!

Nick_compact
04-03-10, 16:37
Aπό Cooper S;

paganis
04-03-10, 17:01
ναι...δεν υπαρχει και απο κανενα αλλο! λες να μην καταλαβαν καλα...σου φανηκε φθηνα?? λες να ειναι λαθος?

Nick_compact
04-03-10, 17:20
Όχι δεν μου φάνηκε κάτι περίεργο, για διευκρίνιση ρώτησα :)

paganis
04-03-10, 17:29
ενας μου ειπε περιπου 75 και σε εναν αλλον που πηρα τηλ...μου ειπε 60...ειναι και κοντα μου, θα παω μαλλον αυριο να τον παραγγειλω!

Fairytale
12-03-10, 00:44
επισης εχω βρει μπεκ απο μ3 ε30....πιστευεις οτι ταιριαζουν??Αυτο το είχα ξεχάσει ότι το ρώτησες.
Yπάρχουν 2 κωδικοί

13 64 1 273 272 (με παλαιότερο P/N το 13 64 1 363 918)
13 64 1 316 511 για τα καταλυτικά μετά το '90
για ποιά μιλάς εσύ;
Δώσε και τον BOSCH κωδικό τους να δούμε στοιχεία γιατί η BMW είναι κρυψίνους σε τέτοιες πληροφορίες συνήθως.
C U out there

paganis
12-03-10, 16:33
http://new.minimania.com/imagesbig/nme7609a.jpg

Σε οποιαδήποτε αντιπροσωπεία BMW ή σε μεταχ. ανταλακτικά Mini! Δεν ξέρω αν μπαίνει αλλά ψάχτο!

πλεον ειναι στα χερια μου και...εχει δρομολογηθει η τοποθετηση της!

paganis
12-03-10, 16:36
Αυτο το είχα ξεχάσει ότι το ρώτησες.
Yπάρχουν 2 κωδικοί

13 64 1 273 272 (με παλαιότερο P/N το 13 64 1 363 918)
13 64 1 316 511 για τα καταλυτικά μετά το '90
για ποιά μιλάς εσύ;
Δώσε και τον BOSCH κωδικό τους να δούμε στοιχεία γιατί η BMW είναι κρυψίνους σε τέτοιες πληροφορίες συνήθως.
C U out there

δυστηχως δεν εχω τα μπεκ στα χερια μου...οποτε δεν εχω και κωδικους!
μπεκ που κανουν σε τριλιτρο..μπαινουν στην δικη μου μπεκιερα.??..απο πλευρα και μονο τοποθετησης...οχι παροχης....δεν ειναι εργοστασιακα αυτα που μιλαω!

Fairytale
12-03-10, 23:40
Τι απάντηση να σου δώσω σε αυτό τώρα;

Τι εταιρείας; με τι παροχή; τι ωμικής αντίστασης (θα είναι συμβατα με τις "μπρίζες" σου; ), από ποιο 3lt;
Mόνο με δοκιμή μπορείς να το ξέρεις (για την μπεκίερα ή με σύγκριση δίπλα-δίπλα με τα δικά σου) και αν τα spec τους σου κάνουν (γιαυτο ζητάω κωδικούς bosch καρντιά μου).
C U out there

paganis
13-03-10, 00:03
τα μπεκ ειναι τις bosch..με κωδικο 0280150945...resistance 14 ohms ,παροχης 312cc/min, 30lbs/hr...! τωρα ,μηπως μπορουμε να βρουμε καμια ακρη?? απο μετρηση παροχης....ειμαστε ακριβως ,με ευρος λειτουργιας των μπεκ στο 80% για 190 αλογα...και επιπεδα ασφαλειας!

Fairytale
13-03-10, 00:10
Tα δικά σου όπως πια είναι;
Είδες τον bosch κωδικό τους που σου είπε ο Νίκος νωρίτερα;
Από την BMW δεν βρισκω κάτι άλλο γιαυτα.
C U out there

paganis
13-03-10, 00:20
οι κωδικοι μπεκ του μ43 ειναι..13641247931...απο τα στοιχεια που βρηκα στο νετ! κατα πασα πιθανοτητα...αυτα φορα ...μιας και το αυτοκινητο ειναι τελειως μαμα!

Fairytale
13-03-10, 00:32
...Τα μπεκ σου είναι έχουν BMW P/N 13 64 1 247 931 (EG2) και δεν δίνεται καμμία άλλη πληροφορία σε καμμία άλλη βάση δεδομένων μου. Πάντως από την διασταύρωση ανταλλακτικών φαίνεται ότι χρησιμοποιήθηκαν σε όλους Μ43 (1.6-1.9)...αυτό το ξέρουμε βρε συ ήδη. Κανά bosch κωδικό που μπορεί να γράφουν επάνω θέλω, γιατί από το part number της BMW specs δεν βρίσκουμε.
C U out there

paganis
13-03-10, 00:42
αυτό το ξέρουμε βρε συ ήδη. Κανά bosch κωδικό που μπορεί να γράφουν επάνω θέλω, γιατί από το part number της BMW specs δεν βρίσκουμε.
C U out there

θα κοιταξω αυριο ,τους κωδικους που γραφουν τα δικα μου και θα τα ποσταρω! σ ευχαριστω ..καλο βραδυ!

paganis
18-03-10, 20:37
δυστηχως για να δω τους κωδικους..επρεπε να βγαλω την μπεκιερα....και δεν υπηρχε χρονος για κατι τετοιο!
εχω μαθει πως τα μπεκ απο ε30 μ3 ...ταιριαζουν ..οποτε μαλλον θα παραγγειλω καινουρια απ εξω...της rc 330cc...

Nick_compact
18-03-10, 20:57
τα μπεκ ειναι τις bosch..με κωδικο 0280150945...resistance 14 ohms ,παροχης 312cc/min, 30lbs/hr...! τωρα ,μηπως μπορουμε να βρουμε καμια ακρη?? απο μετρηση παροχης....ειμαστε ακριβως ,με ευρος λειτουργιας των μπεκ στο 80% για 190 αλογα...και επιπεδα ασφαλειας!

Τα 50945 είναι EV1, 14.5 ohm, 328cc στα 3 bar, 25 μοίες γωνία ψεκασμού, Jetronic/Minitimer φίσα, 60.5mm ύψος από oring σε oring. Όταν θα έχουμε specs των μαμά μπεκ του Μ43, θα το δούμε περαιτέρω! Σαν παροχή πάντως είναι οκ.

Απέφυγε να πάρεις μπεκ από παλιότερο μοντέλο γιατί η τεχνολογία προχωράει... και σε αυτά. Όταν βρεις τους κωδικούς των μαμά, θα δούμε τι ταιριάζει, ίσως ταιριάζει και ένα σετ καινούρια που έχω εγώ 270cc περίπου και δεν τα χρειάζομαι ;)

paganis
18-03-10, 21:32
κατι επιπλεον...εφοσον παω σε μεγαλυτερα μπεκ....πχ το 328cc.! η μαμα τρομπα βενζινης μπορει να μας καλυψει τις επιπλεον απαιτησεις...ή θα μεινουμε απο τρομπα??

Nick_compact
18-03-10, 22:07
Την απορία θα σου λύσει ένα όργανο πίεσης βενζίνης! Δεν έχει σημασία πόσο μεγάλα θα είναι τα μπεκ που θα βάλεις, αλλά πόσο καύσιμο θα ζητάει το μοτέρ. Πχ, αν βάλεις τα 328cc, και δεν δουλεύουν πάνω από 50% duty cycle ποτέ, δεν θα ζορίζεται και τόσο η αντλία.

paganis
18-03-10, 22:17
αυτο..δεν το καταλαβα ακριβως! δηλαδη τις ενδειξεις ''ορια τιμων''θα πρεπει να με ανυσηχησουν στο οργανο? επιπλεον η τοποθετηση του οργανου μετα τον ρυθμιστη πρεπει να γινει ή πριν ...για μετρηση της τρομπας?

Nick_compact
18-03-10, 22:24
Πίεση στην μπεκιέρα θέλεις να δεις, και αν μπορεί να την κρατήσει σταθερή η αντλία! Αν η παροχή της δεν επαρκεί, τότε η πίεση της θα είναι πεσμένη. Πχ, αν έχεις ρυθμστή πίεσης βενζίνης 3 bar, και στο τέρμα γκάζι ψηλά, βλέπεις στο όργανο 3 bar, τότε η αντλία είναι ok. Αν έχεις ρυθμιστή 3 bar, και τέρμα γκάζι ψηλά η πίεση πεφτει κάτω από τα 3bar που έπρεπε να έχει, τότε η αντλία δεν επαρκεί. Νομίζω ότι η μπεκιέρα έχει μια βαλβιδούλα ειδικά για αυτό το σκοπό. (τουλάχιστον η δική μου έχει). Το όργανο πρέπει να είναι συνδεδεμένο μετά τον ρυθμιστή.

paganis
18-03-10, 22:34
οταν το αμαξι δουλευει υπερπιεση...η επιπλεον πιεση δεν προστιθεται σε αυτην του ρυθμιστη πιεσης βενζινης? πχ...θα δουλεψω 0.5....ο ρυθμιστης δεν θα πρεπει να δειχνει 3.0+0.5= 3.5 bar?? επισης σε ευχαριστω για την προταση για τα μπεκ....δες αν μου κανουν...και θα το συζητησουμε το θεμα!

Nick_compact
18-03-10, 22:51
Εσύ την ώρα που φυσάει ο κομπρέσορας 0.5 bar, θέλεις στην μπεκιέρα να έχεις 3bar και όχι 2.5 bar (πχ), αυτό στο λέω σαν παράδειγμα. Ο ρυθμιστής όμως, για να σηκώσει 3bar την στιγμή που φυσάς μέσα 0.5 πίεση, θα πρέπει να είναι 3.5 bar. Αν όμως αφήσεις τον μαμά, και έχεις 2.5 bar, δεν θα έχεις πρόβλημα, οπότε μείνε με μαμά όσο είσαι με χαμηλή πίεση.

paganis
18-03-10, 23:02
ο ρυθμιστης μου ειναι 3μπαρος..οποτε με πιεση 0.5 μπαρ...δεν θα πρεπει κανονικα στο οργανο ,να δειχνει 3.5?

Nick_compact
18-03-10, 23:04
Όχι 2.5 θα πρέπει να δείχνει! Διάβασε ένα post που σου έχω στείλει παραπάνω για αυτό το θέμα! (δεν πιστεύω να έγραψα τπτ λάθος)

paganis
18-03-10, 23:29
οκ...τωρα το καταλαβα...ηξερα ακριβως το αντιθετο!

paganis
01-04-10, 16:21
εχθες παρελαβα..τα πραγματα που ειχα στειλει για κολλημα στο εξατμισα(ιντερκουλερ ,σωληνωσεις, εξαγωγη κομπρεσσορα) ...σημερα αγορασα και καποια κολλαρα σιλικονης -κολλιεδες...οποτε αυριο ολα θα ειναι επανω! θα ειμαι πλεον ετοιμος....για τα μπεκ και τον προγραμματισμο...αλλα οπως και να χει..η δουλεια μου καπου εδω φτανει στο τελος....! απλα οποιος γνωριζει δυο πραγματακια ..για μπεκ και προγραμματισμο,...ας δωσει τα φωτα του.....

paganis
01-04-10, 23:53
η χαρα μου δεν περιγραφεται...εχοντας 2 ωριτσες ελευθερες και τον κομπρεσσορα, με ολα τα παρελκομενα στα χερια μου...ασχοληθηκα με την τοποθετηση του! τοποθετησα τις βασεις..τον κομπρεσσορα...τον ιμαντα -τροχαλια...την εξαγωγη του κομπρεσσορα...το ιντερκουλερ και τις σωληνωσεις του αφηνοντας για αυριο...την εισαγωγη ,φιλτρο και μαφ! το εβαλα μπροστα (εστω και προχειρα ,τοποθετησα το συστημα εισαγωγης) και το ακουσα να σφυριζει , ενιωσα τον πιεσμενο αερα στο χερι μου ,ξεχασα καθε κουραση και ταλαιπωρια...το καμαρι μου απο αυριο γραφεται μελος στα κομπρεσσορατα....αυριο θα το παω και μια χαλαρη βολτιτσα!
Απάντηση με παράθεση

paganis
10-04-10, 01:14
το αμαξι απο μηχανολογικης αποψης ειναι ετοιμο...κινητε κανονικοτατα..,,απλα δεν εχει γινει ο προγραμματισμος...οποτε παμε χαλαρα και το κραταω στην υποπιεση! πιθανοτατα την κυριακη θα ερθω στην συναντηση..οποτε οποιος θελει το βλεπει εκει..

Geo_3D
10-04-10, 08:18
Μπραβο ρε Λευτερη!!
Σχετικα με το προγραμμα τι θα κανεις?Που σκεφτεσαι να το πας?

paganis
10-04-10, 09:06
μαλλον στον σκανδαλη...βεβαια, οποιαδηποτε αλλη γνωμη επι του θεματος σεβαστη...εχω μπερδευτει αρκετα με αυτο το θεμα..

Geo_3D
10-04-10, 10:46
Μια χαρα!!!

paganis
03-05-10, 14:38
το προτζεκτ,,,εχει φθασει στο τελευταιο του σταδιο(προγραμματισμο αμμεσα)....πριν ομως, εχω μια απορια περι αλλαγης μπεκ!......τα δικα μου μπεκ, εχουν σωληνακι επιστροφης καυσιμου στην μπεκιερα...ενω οσα βλεπω δεν εχουν! μπορω να χρησιμοποιησω μπεκ..που δεν εχουν επιστροφη...ή ειναι απαραιτητο? φυσικα περιμενω και προτασεις με καταλληλα μπεκ,,για το προτζεκτ

paganis
11-05-10, 21:33
μια διορθωση...! το υποτιθεμενο σωληνακι επιστροφης καυσιμου...ειναι αερα...για καλυτερη ομοιομορφια μειγματος! οποτε δεν ειναι απαραιτητο...να υπαρχει στα επομενα μπεκ!!

paganis
20-05-10, 14:58
σημερα αγοραστηκαν και τα μπεκ...! επειδη ομως..δεν κουμπωνουν απευθειας στην πολλαπλη, παρηγγειλα φτιαχτους ανταπτορες.! οι ανταπτορες θα ειναι ετοιμοι την δευτερα....οποτε θα μπουν και τα μπεκ!! ελπιζω μεσοβδομαδα...να ειμαστε ενταξει και απο προγραμματισμο!

Geo_3D
20-05-10, 15:14
Λευτερη,θεωρητικα παντα,και μεσα σε λογικα καθημερινα πλαισια,ποσα αλογα περιμενεις να βγαλεις?

paganis
20-05-10, 21:49
Λευτερη,θεωρητικα παντα,και μεσα σε λογικα καθημερινα πλαισια,ποσα αλογα περιμενεις να βγαλεις?

πανω κατω... 180 αλογα ...πιστευω πως θα δουμε.! το σημαντικο για μενα ομως ,δεν θα ειναι η δυναμη..αλλα η ροπη που θα βγαζει και το ωφελιμο ευρος....εκει θα κανει την διαφορα ο κομπρεσσορας!!

Geo_3D
21-05-10, 00:31
Αν κρινω απτο Downing Atlanta που ειχε βαλει ο Μηνας στο iS και ειχε βγαλει δυναμομετρημενα 200 αλογα (199 για την ακριβεια)
http://www.bmw-motorsport.gr/4images/details.php?image_id=561&
δεν τον βοηθησαν οταν εκατσε διπλα στο compact (επι Action Man εποχη) και απο 2ες ή 3ες...
Βεβαια δεν εχει καμια σχεση το ενα επιπεδο μπαξιματος με το αλλο (το δικο σου ειναι πολυ πιο πλουσιο) αλλά σημασια εχει οτι σιγουρα θα δεις παρα πολυ μεγαλη διαφορα απο πριν και θα το ευχαριστιεσαι πολυ περισσοτερο!

Αντε με το καλο λοιπον!

paganis
21-05-10, 00:41
γιωργο...προσωπικα αμφιβαλω για την αξιοπιστια της δυναμομετρησης! το κιτ της da δουλευε μαξιμουμ 0,3bar...! δηλαδη ...αν χονδρικα υπολογισεις ειχε μια αυξηση ισχυος.. 30% δηλαδη...148 επι 1.30 =192 ιππους....! αν σε αυτο προσθεσεις...απωλειες τριβων ...θερμοκρασιας...και κυριως κινητικης ενεργειας κομπρεσσορα...ειναι αρκετα πιο κατω......! προσωπικα εχω σκοπο να το δουλεψω στο 0.5-0.6....δηλαδη 118 επι 1.5= 177....με 0.6 βγαινει περιπου 189... και με τις απωλειες.....αρκετα πιο κατω!

paganis
21-05-10, 00:48
επισης...οταν ανοιξουμε....δεν αναμενω να ειμαι μπροστα....αλλα να δω, ποσο πισω ειμαι και να βγαλω καποια συμπερασματα!! εξαλλου, μια φιλικη κοντριτσα θα ειναι ....με χρησιμα συμπερασματα...για το μεγεθος της βελτιωσης μου!

Fairytale
21-05-10, 01:02
To dasc δουλεύει στα 7.5 με 8 psi δηλ. στα 0.55 bar.
Φτάνει τα Μ42 στα 200ps (εκεί ψιλοστεγνώνουν τα μαμά μπεκ με τη χρήση του BEGi) και τα Μ44 στα 215ps. Η διαφορά στη ροπή είναι πάνω από κιλό για τις 2 εφαρμογές του.

Αλλά έχει άλλη (δική του) πολλαπλή εισαγωγής με direct αυλούς εισαγωγής και η 16βάλβιδη κεφαλή έχει καλύτερα χαρακτηριστικά ροής αέρα από τους Μ40/Μ43.
C U out there

paganis
21-05-10, 01:10
εχω ρωτησει εισαγωγεα του κιτ..οπου μου ανεφερε πως δουλευει 0,3! τωρα ισως εχεις δικιο....απλα αυτα γνωριζα εγω....

bmw316turbo
21-05-10, 08:29
Παιδια εκτιμω οτι τα αλογα (ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ) βγαινουν δυσκολα. αλογα=ροπη χ στροφες / 5252. Για compressarisma υπολογιστε γυρω στα 40 αλογα μοτερ και τουρμπισμα 50αλογα.
για πιεσεις 0.6-0.5.Πιστευω οτι ο φιλος ( paganis) επειδη το κανει χειροποιητο μπορει να υπερκερασει τις μαρκετινστικες δηλωσεις του τυπου compressor στα 0.4 =200 αλογα, γιατι τον βλεπω και στο αλλο φορουμ οτι την ψαχνει τη δουλεια με το τουτου.
Εγω οταν ειχα πρωτοπαρει το μ43 ,1.6 τουρμπατο με τ25 φτιαγμενο με κιτ καρρα , το μετρουσαν για 167-173 αλογα. Τωρα που εχω ψαχθει αρκετα με βελτιωσεις απλα γελαω με αυτο το νουμερο που λεγοταν οτι ειχα...Γνωμη μου ειναι οτι ενα αυτοκινητο παει πολυ καλυτερα, οταν το ολοκληρωμα ιπποδυναμης -στροφων ειναι μεγαλυτερο, απο ενα αλλο αυτοκινητο ,που εχει μικροτερο εμβαδο ακομα και αν κανει κορυφωση με μεγαλυτερη απολυτη ιπποδυναμη σε συγκεκριμενες στροφες.Το compressarisma ευνοει την παραπανω θεωρεια αλλα δεν μπορει να δωσει απο την αλλη τιμες ροπης αντιστοιχες με ενα τουρμπο.

alxpro
21-05-10, 10:24
αγαπητε pagani ειμαι διαθεσιμος για δοκιμες.θελω και γω να δω κατι μετα τις εγκεφαλικες διαφοροποιησεις που εκανα.

υγ.Οσο ειναι Μαιος ακομα.γιατι μετα αστα.αχαχααχ

panos 316T
21-05-10, 11:09
Παιδια εκτιμω οτι τα αλογα (ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ) βγαινουν δυσκολα. αλογα=ροπη χ στροφες / 5252. Για compressarisma υπολογιστε γυρω στα 40 αλογα μοτερ και τουρμπισμα 50αλογα.για πιεσεις 0.6-0.5.Πιστευω οτι ο φιλος ( paganis) επειδη το κανει χειροποιητο μπορει να υπερκερασει τις μαρκετινστικες δηλωσεις του τυπου compressor στα 0.4 =200 αλογα, γιατι τον βλεπω και στο αλλο φορουμ οτι την ψαχνει τη δουλεια με το τουτου.
Εγω οταν ειχα πρωτοπαρει το μ43 ,1.6 τουρμπατο με τ25 φτιαγμενο με κιτ καρρα , το μετρουσαν για 167-173 αλογα. Τωρα που εχω ψαχθει αρκετα με βελτιωσεις απλα γελαω με αυτο το νουμερο που λεγοταν οτι ειχα...Γνωμη μου ειναι οτι ενα αυτοκινητο παει πολυ καλυτερα, οταν το ολοκληρωμα ιπποδυναμης -στροφων ειναι μεγαλυτερο, απο ενα αλλο αυτοκινητο ,που εχει μικροτερο εμβαδο ακομα και αν κανει κορυφωση με μεγαλυτερη απολυτη ιπποδυναμη σε συγκεκριμενες στροφες.Το compressarisma ευνοει την παραπανω θεωρεια αλλα δεν μπορει να δωσει απο την αλλη τιμες ροπης αντιστοιχες με ενα τουρμπο.

τα πραγματικά εννοείς στην ουσία ρόδα,αυτά που βγαίνουν στο δρόμο...και εξηγώ:
στο πρώτο set up που είχα όπως και συ, με 0.65, σε κοινής αποδοχής καλό δυναμόμετρο έβγαλα 147 ρόδα και με 15% μ.ο. απωλειών ,στο μοτέρ βγαίνει 169...

bmw316turbo
21-05-10, 13:22
τα πραγματικά εννοείς στην ουσία ρόδα,αυτά που βγαίνουν στο δρόμο...και εξηγώ:
στο πρώτο set up που είχα όπως και συ, με 0.65, σε κοινής αποδοχής καλό δυναμόμετρο έβγαλα 147 ρόδα και με 15% μ.ο. απωλειών ,στο μοτέρ βγαίνει 169...

Οχι , κατα τη γνωμη μου πανο, δεν ειναι .ΚΑΙ εξηγουμαι
Τα δυναμομετρα μετρουν ροπη στρεψης.
Η ιπποδυναμη ειναι υπολογιζομενη απο την ροπη στρεψης που μετραει το dyno.
Στα διαγραμματα που εχω εγω απο τις δυναμομετρησεις που ηδη εχω κανει ,αν σε καθε σημειο της καμπυλης ροπης εφαρμοσεις τον παραπανω τυπο βγαζει την αντιστοιχη ιπποδυναμη στις αναλογες στροφες, που ειναι μια ΑΠΛΗ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ της μετρηθεισας ιπποδυναμης, που εβγαλε το dyno.Αυτες ειναι οι τιμες στο μοτερ.Τωρα η ισχυς στο τροχο ειναι αλλη μια μεγαλη συζητηση .Πιστευω οτι ειναι πολυ,πολυ ,πολυ μικροτερη απο αυτη που δηλωνουν οι κατοχοι των ιχ , οχι μια ΑΠΛΗ προσθαφαιρεση ενος ποσοστου..Εγω ειχα με το προηγουμενο setup 214 αλογα μοτερ και 157 αλογα τροχο σε δυναμομετρο maha lps3000 με 31κιλα ροπη.Οσο και να μην με συμφερει, τοσο ειναι ο τροχος με βαση το gtech που μου εβγαλε επαναληψημα 152 τροχο αλλα και τοσα ειχα μοτερ (214) ΠΟΥ ΕΠΑΛΗΘΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΥΠΟ (με βαση τη ροπη) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙς ΕΠΙΔΟΣΕΙς ΤΟΥ GTECH 0-400M 14.7SEC/158km με βαση τα horsepower calculators που υπολογιζουν ιπποδυναμη μοτερ (βαρος-χρονος τετρακοσσαρι-ταχυτητα εξοδου.)
Με βαση αυτα που αναφερω,και με τους υπολογισμους μου ειναι πολυυυυυυυυυύ δυσκολο να φτασω τα 270-300 αλογα μοτερ (ονειρα!!) με το καινουριο setup.Πρεπει να κρατησω 32κιλα ροπη στις 6800στροφες. πραγμα πολυ δυσκολο για 8 βαλβιδο καπακι και νορμαλ εκκεντροφορο και θνητη τουρμπινα.
Συγνωμη για το off topic του pagani

Λογια να λεμε...

Keep walking

panos 316T
21-05-10, 13:45
Παιδια εκτιμω οτι τα αλογα (ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ) βγαινουν δυσκολα. αλογα=ροπη χ στροφες / 5252. Για compressarisma υπολογιστε γυρω στα 40 αλογα μοτερ και τουρμπισμα 50αλογα.
για πιεσεις 0.6-0.5.Πιστευω οτι ο φιλος ( paganis) επειδη το κανει χειροποιητο μπορει να υπερκερασει τις μαρκετινστικες δηλωσεις του τυπου compressor στα 0.4 =200 αλογα, γιατι τον βλεπω και στο αλλο φορουμ οτι την ψαχνει τη δουλεια με το τουτου.
Εγω οταν ειχα πρωτοπαρει το μ43 ,1.6 τουρμπατο με τ25 φτιαγμενο με κιτ καρρα , το μετρουσαν για 167-173 αλογα. Τωρα που εχω ψαχθει αρκετα με βελτιωσεις απλα γελαω με αυτο το νουμερο που λεγοταν οτι ειχα...Γνωμη μου ειναι οτι ενα αυτοκινητο παει πολυ καλυτερα, οταν το ολοκληρωμα ιπποδυναμης -στροφων ειναι μεγαλυτερο, απο ενα αλλο αυτοκινητο ,που εχει μικροτερο εμβαδο ακομα και αν κανει κορυφωση με μεγαλυτερη απολυτη ιπποδυναμη σε συγκεκριμενες στροφες.Το compressarisma ευνοει την παραπανω θεωρεια αλλα δεν μπορει να δωσει απο την αλλη τιμες ροπης αντιστοιχες με ενα τουρμπο.

το 5252 τι είναι ; κάποια σταθερά;
μου έβαλες homework τώρα...

sorry Λευτέρη...

paganis
22-05-10, 10:02
αγαπητε pagani ειμαι διαθεσιμος για δοκιμες.θελω και γω να δω κατι μετα τις εγκεφαλικες διαφοροποιησεις που εκανα.

υγ.Οσο ειναι Μαιος ακομα.γιατι μετα αστα.αχαχααχ

βεβαιως...οταν με το καλο τελειωσει το προτζεκτ..θα ανοιξουμε! ειναι μια καλη συγκριση, μιας και εχουμε ιδια αμαξια...υπερτοφοδοτουμενα...διαφορετικης ομως προσεγγισης!