PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΤΗΡΟΘΗΚΗ E90


strof
24-10-09, 10:10
μήπως ξέρει κανείς αν μπορεί να μπει η παρακατω ποτυροθήκη σε e90 ενώ δεν έχει από την αγορά του;;
http://www.realoem.com/bmw/diagrams/c/d/217.png

konas
24-10-09, 10:27
Λογικα γινεται και εκ των υστερων.
Μοιαζει πολυ με αυτες του Ζ4, που ξερω οτι γινεται να μπουν μετά.
Για δωσε ολο το λινκ απο το realoem (οχι μονο της φωτο).

sm6
24-10-09, 10:30
αγαπητε φιλε, εαν εκανες μια απλη ευρεση για το θεμα που σε ενδιαφερει, θα εβρισκες αρκετα θρεντς να ποσταρεις την απορια σου....

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/search.php?searchid=1017983

τα κουμπια του καταλογου του φορουμ και της ευρεσης δεν εχουν μπει τυχαια, αλλα για να μπαινουν τα θεματα με καποια λογικη, ωστε να βρισκουν ολοι τις πληροφοριες που ψαχνουν, αλλα για να μπορουν στο μελλον να ανατρεξουν οι αναγνωστες σε καποιο θεμα.

αν ο καθενας μας ανοιγει ενα ακομα θεμα που υπαρχει αλλες 3, 4, 5, 10 φορες, δεν βοηθαμε στην οργανωση του φορουμ και στη σωστη συγκεντρωση των θεματων.

το συγκεκριμενο θεμα "ποτηροθηκες" εχει συζητηθει πολλες φορες...

επισης με το να εχεις αυτη τη συμπεριφορα, (στο δευτερο ποστ) δεν βοηθας κανεναν, ουτε και τον εαυτο σου.
εχουμε πει πολλες φορες, οτι οι προσωπικες προκλησεις ειναι απομειναρια μιας αλλης εποχης και δεν ενδιαφερουν κανεναν πλεον...
αν νομιζεις λοιπον τωρα που εξηγησα τι ηθελα να πω με το βιντεο, οτι εχω αδικο επι του θεματος, γραψε την αποψη σου...
το αν ειμαι "μαγκας" ή οχι δεν ενδιαφερει τους αναγνωστες και αν εχεις να μου πεις κατι προσωπικο, ελα σε μια συναντηση, ή στειλε μου μηνυμα, ή παρε με τηλεφωνο...

οβερ εντ αουτ.

strof
24-10-09, 10:30
Λογικα γινεται και εκ των υστερων.
Μοιαζει πολυ με αυτες του Ζ4, που ξερω οτι γινεται να μπουν μετά.
Για δωσε ολο το λινκ απο το realoem (οχι μονο της φωτο).

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=VC31&mospid=48480&btnr=51_5719&hg=51&fg=30

konas
24-10-09, 10:34
http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=VC31&mospid=48480&btnr=51_5719&hg=51&fg=30

Ωραια. Αυτο ηθελα να δω. Ειναι στη κατηγορια προσθετα εξαρτηματα. Αρα μπαινει. Επιβεβαιωσε ομως οτι στο δικο σου εχει αδειες τις θηκες - με καπακια τωρα

strof
24-10-09, 10:36
αγαπητε φιλε, εαν εκανες μια απλη ευρεση για το θεμα που σε ενδιαφερει, θα εβρισκες αρκετα θρεντς να ποσταρεις την απορια σου....

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/search.php?searchid=1017983

τα κουμπια του καταλογου του φορουμ και της ευρεσης δεν εχουν μπει τυχαια, αλλα για να μπαινουν τα θεματα με καποια λογικη, ωστε να βρισκουν ολοι τις πληροφοριες που ψαχνουν, αλλα για να μπορουν στο μελλον να ανατρεξουν οι αναγνωστες σε καποιο θεμα.

αν ο καθενας μας ανοιγει ενα ακομα θεμα που υπαρχει αλλες 3, 4, 5, 10 φορες, δεν βοηθαμε στην οργανωση του φορουμ και στη σωστη συγκεντρωση των θεματων.

το συγκεκριμενο θεμα "ποτηροθηκες" εχει συζητηθει πολλες φορες...

επισης με το να εχεις αυτη τη συμπεριφορα, (στο δευτερο ποστ) δεν βοηθας κανεναν, ουτε και τον εαυτο σου.
εχουμε πει πολλες φορες, οτι οι προσωπικες προκλησεις ειναι απομειναρια μιας αλλης εποχης και δεν ενδιαφερουν κανεναν πλεον...
αν νομιζεις λοιπον τωρα που εξηγησα τι ηθελα να πω με το βινετο, οτι εχω αδικο επι του θεματος, γραψε την αποψη σου...
το αν ειμαι "μαγκας" ή οχι δεν ενδιαφερει τους αναγνωστες και αν εχεις να μου πεις κατι προσωπικο, ελα σε μια συναντηση, ή στειλε μου μηνυμα, ή παρε με τηλεφωνο...

οβερ εντ αουτ.

Έκανα αναζήτηση, δυστυχώς όμως δεν βρήκα αυτό ακριβώς που ζητάω..
Να το αναρτήσω στο θέμα που λέει για ποτηροθήκες στο ε36 δεν νομίζω να ήταν πιο σωστο ακριβώς γιατί αυτός που στο μέλλον χρειαστεί ποτυροθήκη για ε90 δεν θα το βρει ΠΟΤΕ..
σε συναντηση θα έρθω αν κάποια στιγμή κατέβω αθήνα και έχετε κανονισει..
Υ.Γ.Θα μπορούσες να είχες εξηγήσει από την αρχη τους λόγους που ποσταρες αυτη την π@π@ρια..

strof
24-10-09, 10:41
Ωραια. Αυτο ηθελα να δω. Ειναι στη κατηγορια προσθετα εξαρτηματα. Αρα μπαινει. Επιβεβαιωσε ομως οτι στο δικο σου εχει αδειες τις θηκες - με καπακια τωρα

Δεν τις έχει, γι΄αυτο ρωτάω..

konas
24-10-09, 10:44
Δεν τις έχει, γι΄αυτο ρωτάω..

τι να πω τοτε :nixweiss:.

Ρωτα σε BMW.

sm6
24-10-09, 10:51
Ρωτα σε BMW.

http://vespaforumhellas.gr/Smileys/default/JC_goodpost.gifhttp://vespaforumhellas.gr/Smileys/default/friends.gif

Nikos120i
24-10-09, 11:06
Ας τα ρωτάμε όλα στη BMW λοιπόν και να μη γράφουμε στα φόρουμ.

Τι λογική είναι αυτή βρε σεις...ίδια απορία έχω με τον άνθρωπο.

Μπαίνει, ρώτησες κόστος? Ενδιαφέρει ένα φίλο με Ε90.

konas
24-10-09, 11:17
Νικο οπως ειδες προσπαθησα να βοηθησω και μετα οταν λεει ο φιλος οτι δεν εχει καπακια να ξεχωριζουν τι αλλο θες να του πω.
Λεω δεν ξερω, και ρωτα σε BMW.
Εγω αυτο θα εκανα και αυτο προτεινα.
Οτι τελικα θα γινεται ειναι σιγουρο.
Αλλα αν πρεπει να αλλαξεις φιλετο(εξαρτημα νο3 στο λινκ), ή και κατι αλλο και παει ενα σωρο λ7, ειναι ενα θεμα...

sm6
24-10-09, 11:20
φυσικα και πρεπει να ρωταμε τη bmw...
το κοστος (που εσυ ρωτας) απο που να το μαθει καποιος? :nixweiss:
να δωσουν τα μελη προσφορα...?
για 'μενα η λογικη, ειναι ρωταω τον ειδικο και επειτα να διασταυρωνω την πληροφορια στα φορουμς.
οχι το αντιθετο.
πολλες φορες ενα φορουμ ειναι πηγη παραπληροφορησης.
η εταιρια ομως οχι...

konas
24-10-09, 11:24
φυσικα και πρεπει να ρωταμε τη bmw...
το κοστος (που εσυ ρωτας) απο που να το μαθει καποιος? :nixweiss:
να δωσουν τα μελη προσφορα...?
για 'μενα η λογικη, ειναι ρωταω τον ειδικο και επειτα να διασταυρωνω την πληροφορια στα φορουμς.
οχι το αντιθετο.
πολλες φορες ενα φορουμ ειναι πηγη παραπληροφορησης.
η εταιρια ομως οχι...

+1.

Ετσι ακριβως εκανα και εγω. Ρωτησα σε BMW, το επιβεβαιωσα, βρηκα το DIY και εβαλα μονος μου τη ποτυροθηκη.

Σταθη με υ μαλλον θέλει γιατι αλλιως πως θα μπαινει το νερο? Στο η θα χυνεται.

Κανε ενα mail στον Μπαμπινιωτη να το διορθωσει

Nikos120i
24-10-09, 11:27
Νικο οπως ειδες προσπαθησα να βοηθησω και μετα οταν λεει ο φιλος οτι δεν εχει καπακια να ξεχωριζουν τι αλλο θες να του πω.
Λεω δεν ξερω, και ρωτα σε BMW.
Εγω αυτο θα εκανα και αυτο προτεινα.
Οτι τελικα θα γινεται ειναι σιγουρο.
Αλλα αν πρεπει να αλλαξεις φιλετο(εξαρτημα νο3 στο λινκ), ή και κατι αλλο και παει ενα σωρο λ7, ειναι ενα θεμα...


Νομίζω αν γίνεται ρώτησε ο άνθρωπος...όχι κόστος τοποθέτησης και ανταλλακτικών. Σε αυτό και προφανώς θα ρωτήσεις την εταιρία...

konas
24-10-09, 11:29
Νομίζω αν γίνεται ρώτησε ο άνθρωπος...όχι κόστος τοποθέτησης και ανταλλακτικών. Σε αυτό και προφανώς θα ρωτήσεις την εταιρία...

ΟΚ τοτε. Γινεται

mr incredible
24-10-09, 11:41
μήπως ξέρει κανείς αν μπορεί να μπει η παρακατω ποτυροθήκη σε e90 ενώ δεν έχει από την αγορά του;;
http://www.realoem.com/bmw/diagrams/c/d/217.png

οχι φιλε δεν μπαινει εχω ρωτησει.

Nikos120i
24-10-09, 11:43
Μάλιστα...άρα γίνεται ή δε γίνεται?

mr incredible
24-10-09, 11:47
no εκτος αν αλλαξει ταμπλο

KATSARAIOS
24-10-09, 12:05
βαλτε τυροθηκη αντι για ποτΗροθηκη...
πλακα πλακα ποιο καλο αξεσουαρ και χρησιμο που το εχουν πια και τα φτηνα αμαξια δεν το εχουν τα ακριβα μας μπεμβε...κριμα:nixweiss:

mr incredible
24-10-09, 12:30
τελικα ισχυει αυτο που λενε για τα μπε εμ βε οτι πληρωνεις μεχρι και τον δεξιο καθρεπτη. τιποτα δεν ειναι στανταρ.:mad:

strof
24-10-09, 19:27
Δηλαδη στο ταμπλο το ξεχναμε.ειχα δει προσφατα καποιος απο εδω που ειχε βαλει μια γνησια στον ασσο του στην κεντρικη κονσολα που χωριζει οδηγο συνοδηγο.διπλα στο λεβιε δηλαδη,στα ππλαγια,απο την μερια το συνοδηγου αλλα τωρα δεν μπορω να το βρω να το δειτε.αυτη μπορει να μπει? Κι αν οχι τι κανουμε? Aftermarket στον αεραγωγο?

konas
24-10-09, 19:29
Θα σου προτεινα να το ψαξεις λιγο περισσοτερο, Ισως να χρειαζεται αλλαγη μονο εκεινο το φιλετο 3 στην εικονα (αν βγαινει)

strof
24-10-09, 19:38
Θα σου προτεινα να το ψαξεις λιγο περισσοτερο, Ισως να χρειαζεται αλλαγη μονο εκεινο το φιλετο 3 στην εικονα (αν βγαινει)

δυστυχως την ιδια απαντηση ειχα παρει και απο την εδω αντιπροσωπεια (οτι δεν μπαινει) επειδη ομως τους θεωρω ακρως αναξιοπιστους,ειπα να ρωτησω κι εδω. Στο σημειο που μπαινουν ειναι ενιαιο πλαστικο σε το υπολοιπο ταμπλο.το μονο που πιστευα πως μπορουσε να γινει ειναι τρυπες με καποιο ειδικο μηχανημα που τους εχει δωσει η bmw. Εξτρα ποτηροθηκες για τους μπροστα την ωρα που οι πισω επιβατες εχουν 2... Τι να πει κανεις.. Το βραδυ που θα παω σπιτι θα προσπαθησω να βρω τον φιλο με τον ασσο,γιατι απο το κινητο που γραφω τωρα ειναι δυσκολο το search..

skatzoxoiros
24-10-09, 19:46
Εμένα έχει ποτηροθήκες αλλα δε με βολευει... Όταν βάλω τον καφέ μου στην δικιά μου είναι μπροστά στον πελάτη... Και απο την άλλη, πολλές φορές μπαίνοντας ο συνοδηγός στο αυτοκίνητο ανοίγει την δικιά του με κίνδυνο να την σπάσει αν δε την δει, βγαίνοντας.
Για τον καφέ μου έχω πάρει ποτηροθήκη που την έχω προσαρμώσει στην "τσέπη" της πόρτας του οδηγού με κόστος λιγότερο απο 4 ευρώ, η οπόια είναι πτυσόμενη και την ανοίγω μόνο όταν θελω να βαλω κάτι εκεί... Με εχει βολέψει πάρα πολύ. ¶υριο θα την βγάλω φωτό να την δείτε.

strof
24-10-09, 22:40
Να και η ποτηροθήκη που έβαλε πρόσφατα ο φίλος giannis 116. Αν θα μπορούσε να μας δώσει περισσότερες λεπτομέρειες γιατί φαίνεται καλή??
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=301778&postcount=89

giannis 116
24-10-09, 22:40
δυστυχως την ιδια απαντηση ειχα παρει και απο την εδω αντιπροσωπεια (οτι δεν μπαινει) επειδη ομως τους θεωρω ακρως αναξιοπιστους,ειπα να ρωτησω κι εδω. Στο σημειο που μπαινουν ειναι ενιαιο πλαστικο σε το υπολοιπο ταμπλο.το μονο που πιστευα πως μπορουσε να γινει ειναι τρυπες με καποιο ειδικο μηχανημα που τους εχει δωσει η bmw. Εξτρα ποτηροθηκες για τους μπροστα την ωρα που οι πισω επιβατες εχουν 2... Τι να πει κανεις.. Το βραδυ που θα παω σπιτι θα προσπαθησω να βρω τον φιλο με τον ασσο,γιατι απο το κινητο που γραφω τωρα ειναι δυσκολο το search..

Τωρα ειδα τα ποστ, εγω εβαλα αφτερ γνησια ποτηροθηκηκεντρικης κονσολας γιατι εκανα τη μ@κ@κια και το παρηγειλα τ αμαξι χωρις το εξτρα πακετο αποθηκευτικων χωρων, νομιζοντας πως θα τα χει αυτα στανταρ οπως τα χε το Golfaκι που ειχα το 2002. Αλλα δεν τα ειχε οπως και πολλα αλλα οπως πχ φωτισμο στους καθρεπτες οδηγου συνοδηγου, πατακια, συναγερμο, πυροσβεστηρα κλπ κλπ αλλα αυτα ειναι μια αλλη ιστορια. Παραθετω τα λινκς με φωτος, τωρα για 3αρα ομως δε ξερω τι παιζει με ποτηροθηκες.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=19901&page=9

strof
24-10-09, 22:43
Χαχα σε πρόλαβα! Για δώσε περισσότερες λεπτομέρειες.. Από αντιπροσωπεία την πήρες γιατί στο realoem δεν την βρίσκω; μια τιμή;

giannis 116
24-10-09, 22:57
Οντως με προλαβες!
Λοιπον, σε αντιπροσωπειες πλεον δεν παω αλλα παω σε μη εξουσιοδοτημενο το οποιο βαζει γνησια ανταλλακτικα BMW.
Η ποτηροθηκη υπαρχει σε Real OEM και ειναι αυτη:

http://bmwfans.info/parts/catalog/E87/5-doors/Europe/116i-N45/LHD/N/2004/october/browse/vehicle_trim/retrofit_attachable_drinks_holder/

Τελικα μου πηγε λιγο ακριβουτσικη γυρω στα 75€, πιο πολυ κοστισε η εργασια γιατι τελικα επρεπε να ξηλωθει ολη η κονσολα για να μπει η ποτηροθηκη. Τιμη ανταλλακτικου περιπου 35€

Αλλιως αλλαζεις ολη την κονσολα με αυτη:

http://bmwfans.info/parts/catalog/E87/5-doors/Europe/116i-N45/LHD/N/2004/october/browse/vehicle_trim/centre_console/

Ειναι στο σχεδιο το Νο2 με 2 ποτηροθηκες ή το Νο3 με 1 ποτηροθηκη. Αυτη η επιλογη θα μου κοστιζε σημαντικα παραπανω ομως. Το αμαξι μου εχει την κονσολα Νο1 στο σχεδιο χωρις καμια ποτηροθηκη απλα με ενα χωρο για μικροαντικειμενα που ουτε καν κλεινει, οποτε με καθε αποτομο φρενο (γιατι γκαζι δεν... :thumbsdow) αυτα φευγουν προς τα μπρος :pth:.
Αλλα οπως ειπα και πριν για 3αρα δεν ξερω τι παιζει...

xristaras
12-04-13, 22:10
Έχει βάλει τελικά κανείς σε 3αρα Ε90? Ψάχνω να βάλω και δεν βρίσκω λύση...

Dim77
12-04-13, 23:02
Αφού δεν έχεις τις έτοιμες θέσεις για να βάλεις τις άλλες ΟΕΜ που έχουν αναφερθεί πιο πάνω στο θρεντ, μπορείς να βάλεις αυτό το

retrofit, drink holder E90 (http://bmwfans.info/parts/catalog/E90/Sedan/Europe/316i-N45/browse/vehicle_trim/retrofit_drink_holder/)

Αν και δεν ξέρω πόσο αξίζει από μια ποτηροθήκη αεραγωγού.

Υ.Γ. Καλά, εν έτει 2005 και έπειτα που κυκλοφόρησαν τα Ε90, ποιός παρήγγελνε αυτοκίνητο τέτοιας τιμής χωρίς ποτηροθήκες, άσχετα αν πίνει κάτι στο αμάξι ή όχι.
Το μόνο αυτοκίνητο που δεν είχε μετά το 2005 ποτηροθήκη, ήταν το προηγούμενο Astra, και δεν υπήρχε έστω ένα μονόστηλο που να μην το κράξουν...

xristaras
13-04-13, 09:21
έχεις δίκιο dim, επειδη το αμαξι το πηρα μεταχειρσμενο να σου πω δεν το σκεφτηκα στην αρχή όταν το έλεγχα, δηλαδη με ενοιαζε να ειναι καθαρο κ.λπ.
Οντως παντως αυτός ο Χριστιανός που έδωσε ένα σκασμο λεφτα τότε το 2005 δεν το εβαλε σαν εξτρα την στιγμη που το αμαξι εχει πανω μαμα χενον, ηλιοροφή, δερματινα ηλεκτρικα καθισματα bucket, practronik, πακετο φωτισμου μεσα εξω (χερουλια) κ.α
τι να πω δεν ξερω.........

Dim77
13-04-13, 10:51
Δεν το λέω για εσένα που το πήρες μεταχειρισμένο και καλά έκανες και έψαχνες τα υπόλοιπα.
Αυτός που το παρήγγειλε....τι μυαλό? :nixweiss:

Και βέβαια φταίει πρώτα από όλα ο πωλητής στην αντιπροσωπεία αν δεν τον συμβούλευσε να πάρει τις ποτηροθήκες.

boubaros
13-04-13, 10:56
Αυτός που ο #@$**&πωλητής τον διαβεβαίωσε ότι η ποτηροθήκη του οδηγού είναι στανταρ....

Driver M
13-04-13, 12:59
Δεν το λέω για εσένα που το πήρες μεταχειρισμένο και καλά έκανες και έψαχνες τα υπόλοιπα.
Αυτός που το παρήγγειλε....τι μυαλό? :nixweiss:

Και βέβαια φταίει πρώτα από όλα ο πωλητής στην αντιπροσωπεία αν δεν τον συμβούλευσε να πάρει τις ποτηροθήκες.
Aυτο ακριβως.

Κι εγω οταν πηρα την Ε90 που να ηξερα τι παιζει με τις ποτηροθηκες.
Μ'ενδιεφεραν πιο χτυπητα θεματα οπως ζαντες, xenon κλπ.
Ευτυχως οταν ρωτησα τον πωλητη πριν κλεισω την παραγγελια αν υπαρχει καποιο βασικο εξτρα που ισως να παρελειψα, μου ειπε για τις ποτηροθηκες (και τα διχτακια στην πλατη των μπροστα καθισματων, νομιζω πηγαιναν μαζι) και τις εβαλα.
Κατω απο 200 ευρω ειχε το πακετο και ειναι πραγματικα παρα πολυ βολικες.

Ευτυχως λοιπον που μου τις προτεινε ο πωλητης.
Απ'την αλλα ειναι καταντια που δεν υπηρχαν στο βασικο εξοπλισμο.
Αλλα εδω δεν ειναι το ριξιμο των πισω καθισματων που ειναι ακομα και στα atos, τι να λεμε τωρα...