PDA

Επιστροφή στο Forum : Αμορισέρ σε Ε60...βοηθεια please!!!


dafidack
24-10-09, 15:12
Γεια σας παιδια.Εφτασε η ωρα να αλλαξω αμορτισερ και ακουω κατι τριφασικες τιμες που με κανουν να αναρωτιεμαι:Να αλλαξω αμορτισερ ή με τα ιδια λεφτα να παρω οικοπεδο εκτος σχεδιου?Αυτες που φοραω τωρα ειναι bilnstein s ρυθμιζομενες καθ'υψος.Τις βρηκα απο τον προηγουμενο κατοχο και αν δειτε τις φωτο ειναι οτι πρεπει για το αμαξι,τοσο σε ομορφια,οσο και σε οδηγικη συμπερηφορα.Μπορω να βρω τα ιδια ? και αν ναι που και σε τι τιμες ? και αν οχι τι να βαλω χωρις να μου βγει ο κουκος α'ι'δονι?Στο συνεργειο μου προτεινανε bilnstein pss 10 σημειων,αλλα μολις ακουσα τιμη εβγαλα πρασινα σπιρακια :greenboun . 2000 και μετα απο ψαξιμο 1700 ευρω.

Υ.Γ.
Δεν ξερω που κυμενονται οι τιμες και γενικα ειμαι ασχετος σε θεματα αυτοκινητου.
Οσοι εχετε την καλη διαθεση και ξερετε κατι παραπανω βοηθειστε με...

BILL007
24-10-09, 15:15
Γιατί δεν τις ανακατασκευάζεις φίλε μου?Γίνεται στις Βilstein...;) Για ψάξου λίγο προς αυτήν την κατεύθυνση...Πολύ πιο οικονομική...;)

dafidack
24-10-09, 15:23
Ναι,ξεχασα να πω οτι τα παιδια στο συνεργειο μου κανανε αυτη την προταση και περιμενουμε απαντηση απο καποιον που ασχολειτε με αυτα.Μηπως υπαρχει καποιος αλλος που να ασχολειτε με αυτη τη δουλεια?

BILL007
24-10-09, 15:25
Είναι κανα δυο που έχω ακουστά και έχουν αναφερθεί κατα καιρούς εδώ σε ανάλογα threads,απλά δεν θυμάμαι να σου πω...

Ας βοηθήσουν παιδιά που θυμούνται...

Ο ένας πρέπει να ήταν Θεσσαλονίκη νομίζω που αναλάμβανε...

dafidack
24-10-09, 15:33
Ετσι οπως googlαρω επεσα πανω στο ονομα Κυρλαγκιτσης.Αλλα οι αποψεις διίστανται.Αλλος λεει οτι ειδε διαφορα και αλλος λει μια απο τα ιδια.Τι να κανω ρε γμτ.Να παρω καινουριες?

Apostolos
24-10-09, 16:42
Γιατί δεν επιλέγεις την retrofit Μ σπορ ανάρτηση που βγάζει για το Ε60. Είχα ρωτήσει στον Σπανό στη Συγγρού πριν μερικές μέρες και μου είπε περίπου 1000€, Χαμηλώνεις περίπου στους 2 ποντους μπρος - πίσω από την μαμά ανάρτηση. Πιστεύω είναι μια καλή επιλογή αν δεν θες κάτι πολύ "ειδικό". Είχα ρωτήσει και για KW comfort σε aftermarket αν θυμάμαι καλά κάπου στα 1300€ κομπλέ. Όλες οι άλλες μετά ξεφεύγουν σε χρήματα Variant, PSS9, PSS10

sakkunen
24-10-09, 17:45
Φίλε μου με κλειστά τα μάτια ( σχεδόν ), να προτιμήσεις τον Κυρλακίτζη. Υπάρχουν κ στην Αθήνα επίσημοι της bilstein αλλά δεν πιάνουν μία.

Nick_compact
24-10-09, 17:56
Φίλε μου με κλειστά τα μάτια ( σχεδόν ), να προτιμήσεις τον Κυρλακίτζη. Υπάρχουν κ στην Αθήνα επίσημοι της bilstein αλλά δεν πιάνουν μία.

Σωστός.

JamSport- Suspension Systems Μιχαλης Κυρλαγκιτσης τηλ: 2310 796 799 fax: 2310 798 413

BILL007
24-10-09, 18:20
τηλ: 2310

Kαλά θυμόμουν ότι είναι απο Θεσσαλονίκη...Ηehehehehe...;):)

john
24-10-09, 18:48
οτι κ να κανεις μακρια απο Αθανασιου(billstain) στη συγγρου.για kw street comfort εχω διαβασει τα καλυτερα σε forum του εξωτερικου.σπορ χωρις να θυσιαζεται η ανεση.οχι για υπερβολικο χαμηλωμα.πιο φτηνη απο pss10

Nick_E60_GR
24-10-09, 19:10
Κι εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για ΚW έναντι της PSS και είναι και κατά πολύ φθηνότερη.

Εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, δεν μου χρειάζεται καμία από τις παραπάνω ...oi Boge/Sachs (Μsport) είναι απίθανες και με 1.5cm χαμήλωμα και ζαμφόρ από Μ5 είναι τέλειες χωρίς πολλά ψαξίματα και τρελές ρυθμίσεις ...για τα γούστα μου βέβαια...

...στη θέση σου όμως θα έκανα ένα service στις PSS9, θα γλυτώσεις ένα σωρό έξοδα ...δεν θα δεiς κάτι πολύ διαφορετικό με τις PSS10

dafidack
24-10-09, 22:31
Σας ευχαριστω ολους για την ανταποκριση που δειχνετε.Μου προτεινανε επισης και τις Lowtec ? που κοστιζουν 950 ευρω και ειναι ακριβως σαν αυτες που φοραω τωρα.Ρυθμιση μονο στο υψος και οχι επιλογη στην σκληροτητα.Τις εχετε ακουστα?Γερμανικες με ενα χρονο εγγυηση.

Nick_compact
24-10-09, 22:50
Κάνε ανακατασκευή αυτές που έχεις, εκεί που σου προτάθηκε, και δε θα μετανιώσεις στιγμή ;)

dafidack
25-10-09, 00:33
Μαλλον εκει θα καταληξω τελικα,γιατι για να παρω καινουριες ειναι και λιγο ρισκο.Και το λεω αυτο γιατι για να φτασουμε στο συμπερασμα οτι τα αμορτισερ θελουν αλλαγη επρεπε να περασουμε ολο το αμαξι απο "κοσκινο" αφου ο θορυβος που ακουγα οταν πηγαινα σιγα - σιγα δεν μπορουσαμε να καταλαβουμε απο που προερχονταν.Βαλαμε μπροστινα μανισια αμορτισερ και ο θορυβος σταματησε.Ναι,αλλα μην ξεχναμε οτι τα μανισια ειναι και πιο ψηλα απο αυτα που φοραω εγω.Και αν,λεω ΑΝ,δεν φταινε τα αμορτισερ και κοπαναει τιποτα αλλο λογω χαμηλωματος? τοτε τι γινεται?Να πανε τζαμπα τοσα λεφτα?Γι'αυτο,καλυτερα μια δοκιμη με επισκευη των παλιων με χαμηλοτερο κοστος.

dafidack
25-10-09, 15:25
Βρηκα κι αυτες.Θα κανουνε δουλεια?http://atlasteam.gr/eshop/catalog/index.php?cPath=22_45_746_747_750&sort=4a&page=6

pantsi
26-10-09, 11:42
Έβαλα retrofit m-pack αμορτισέρ+ελατήρια στο ATHENS CAR περίπου 2000 με m-pack zamfor και M-pack τιμόνι (1600). Άλλο αυτοκίνητο. Χαίρεσαι να κάνεις πατιλικια. Με το DSC αναμμένο στρίβεις όλο το τιμόνι και το αμάξι πετάει κώλο και έρχεται ίσια μόνο του. Γλιστράει πιο δύσκολα και δεν είναι δυσάρεστο στις λακκούβες. Φρενάρει καλύτερα. Είναι πιο χαμηλό αλλά λόγο σκληρότητας βρίσκει πιο δύσκολα!

dafidack
26-10-09, 21:14
Ναι,αλλα εδω λεμε να μη δωσω μια περιουσια για αμορτισερ.Ψαχνουμε κατι καλο και οικονομικο.Εχουμε και οικογενεια να θρεψουμε...

THANOS-520
26-10-09, 23:42
Έβαλα retrofit m-pack αμορτισέρ+ελατήρια στο ATHENS CAR περίπου 2000 με m-pack zamfor και M-pack τιμόνι (1600). Άλλο αυτοκίνητο. Χαίρεσαι να κάνεις πατιλικια. Με το DSC αναμμένο στρίβεις όλο το τιμόνι και το αμάξι πετάει κώλο και έρχεται ίσια μόνο του. Γλιστράει πιο δύσκολα και δεν είναι δυσάρεστο στις λακκούβες. Φρενάρει καλύτερα. Είναι πιο χαμηλό αλλά λόγο σκληρότητας βρίσκει πιο δύσκολα!

Φίλε όταν λες m-pack τιμόνι τι εννοείς ? Επίσης στην τιμή 2000€ περιλαμβάνεται και η ζαμφόρ;

andreas_R
27-10-09, 00:51
Γεια σας παιδια.Εφτασε η ωρα να αλλαξω αμορτισερ και ακουω κατι τριφασικες τιμες που με κανουν να αναρωτιεμαι:Να αλλαξω αμορτισερ ή με τα ιδια λεφτα να παρω οικοπεδο εκτος σχεδιου?Αυτες που φοραω τωρα ειναι bilnstein s ρυθμιζομενες καθ'υψος.Τις βρηκα απο τον προηγουμενο κατοχο και αν δειτε τις φωτο ειναι οτι πρεπει για το αμαξι,τοσο σε ομορφια,οσο και σε οδηγικη συμπερηφορα.Μπορω να βρω τα ιδια ? και αν ναι που και σε τι τιμες ? και αν οχι τι να βαλω χωρις να μου βγει ο κουκος α'ι'δονι?Στο συνεργειο μου προτεινανε bilnstein pss 10 σημειων,αλλα μολις ακουσα τιμη εβγαλα πρασινα σπιρακια :greenboun . 2000 και μετα απο ψαξιμο 1700 ευρω.

Υ.Γ.
Δεν ξερω που κυμενονται οι τιμες και γενικα ειμαι ασχετος σε θεματα αυτοκινητου.
Οσοι εχετε την καλη διαθεση και ξερετε κατι παραπανω βοηθειστε με...

Φιλε μου οι τιμη που σου εδωσαν ειναι αρκετα καλη για pss.

Μπορεις ομως να βαλεις και αυτα που εχεις ξανα οπου θα ειναι σαφως πιο οικονομικα υπολογισε στην μιση τιμη πανω κατω.

ριξε μια ματια εδω http://www1.carparts-cat.com/webkat.asp?SID=0911322241921178018020&ROOT=1

dafidack
27-10-09, 15:22
Αντρεα αυτο ειναι που ζηταω.Κατι καλο,σε γενικες γραμμες,και οικονομικο.Δυστυχως ομως το link που μου δινεις δεν το βρισκει και στην αρχικη σελιδα ζηταει κωδικο.Βοηθα λιγο την κατασταση γιατι τα παιδια στο συνεργειο μου ειπανε οτι δεν βρισκουν τα ιδια.

dafidack
30-10-09, 10:34
Λοιπον παιδια το αποφασισα,και κατεληξα να δωσω τα αμορτισερ για επισκευη.Θα εχετε νεα μου και εντυπωσεις οταν τα φορεσω. :nixweiss:

andreas_R
30-10-09, 10:46
Για δες εδω! (εφοσον σε ενδιαφερει)

http://www1.carparts-cat.com/webkat.asp?SID=0911322241924253018020&ROOT=1

dafidack
30-10-09, 22:47
Για δες εδω! (εφοσον σε ενδιαφερει)

http://www1.carparts-cat.com/webkat.asp?SID=0911322241924253018020&ROOT=1


Αντρεα,και παλι το link που μου εδωσες δεν το βρισκει.

bougatsas
01-11-09, 21:08
παλικαρε αν δεν μεινεις ευχαριστημενος απ τον Κυρλαγκιτση θα σου κανω δωρο οποια αναρτηση θελεις το λεω δημοσια.

pantsi
02-11-09, 12:31
Φίλε όταν λες m-pack τιμόνι τι εννοείς ? Επίσης στην τιμή 2000€ περιλαμβάνεται και η ζαμφόρ;

Έχει δερμάτινο τιμόνι m-pack θα βγάλω Photo και θα την κάνω post. 2000 νομίζω ήταν όλα μαζί ελατήρια-αμορτισέρ ζαμφόρ. Θα κοιτάξω τις αποδείξεις να σου πω με σιγουριά την άλλη εβδομάδα.

http://www.bmwm5.com/articles/m5e60/pressrelease2/7r.jpg

Nick_E60_GR
02-11-09, 13:10
Έβαλα retrofit m-pack αμορτισέρ+ελατήρια στο ATHENS CAR περίπου 2000 με m-pack zamfor και M-pack τιμόνι (1600). Άλλο αυτοκίνητο. Χαίρεσαι να κάνεις πατιλικια. Με το DSC αναμμένο στρίβεις όλο το τιμόνι και το αμάξι πετάει κώλο και έρχεται ίσια μόνο του. Γλιστράει πιο δύσκολα και δεν είναι δυσάρεστο στις λακκούβες. Φρενάρει καλύτερα. Είναι πιο χαμηλό αλλά λόγο σκληρότητας βρίσκει πιο δύσκολα!

Βρίσκεσαι σε καλό δρόμο.... έπρεπε να βάλεις ελατήρια χαμηλώματος. (Tα Eibach Pro ας πούμε είναι -1.5εκ. από το M) ..μετά ένα μπλοκέ και είσαι "κομπλέ" χεχεχε

dafidack
06-11-09, 22:27
Ακομα περιμενω.Την δευτερα πιθανοτατα να ειναι ετοιμα.300 ευρω μου ειπε και θα γινουνε καινουρια.Για να δουμε...

dafidack
16-11-09, 14:41
Λοιπον παιδια,καλησπερα.Επιτελους πηρα τα αμορτισερ προχθες.Πληρως επισκευασμενα και εδω και δυο μερες που οδηγαω το αμαξι εχω καταλαβει τεραστια διαφορα.Το κοστος τελικα ηταν 330 ευρω,αλλα τετοια δουλεια που εγινε χαλαλι.Με κλειστα ματια λοιπον επισκευη! :)