PDA

Επιστροφή στο Forum : AYTOMATO ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΚΑΘΡΕΠΤΩΝ


KATSAMPOXAKIS
28-10-09, 20:53
καλησπερα!
προσπαθω να βρω τροπο να κλεινουν οι καθρεπτες του αυτοκινητου κατα το κλειδωμα,
ειναι με ηλεκτρικη ανακλιση με το κουμπακι στη πορτα
το εχει επιχειρησει κανεις συμφορουμιτης ?
το αυτοκινητο ειναι ε46 κουπε

merlin_M3
28-10-09, 20:58
Πρέπει να γίνεται με προγραμματισμό σε εξουσιοδοτημένο.......

Εγώ στο Ε93 το έχω κάνει με aftermarket πλακέτα !

Fanis
28-10-09, 21:08
Με προγραμματισμο δεν γινεται...μονο αν υπαρχει καποια aftermarket λυση.

KATSAMPOXAKIS
28-10-09, 21:14
ψαχνω για aftermarket λυση ...

με προγραμματισμο δε γινεται παντος σιγουρα γιατι ειναι πριν του 2003
απο 2003 και μετα υπαρχει η επιλογη στον εγκεφαλο να κλεινουν....

merlin_M3
28-10-09, 21:16
ψαχνω για aftermarket λυση ...

http://www.europeanautosource.com/product_info.php?products_id=2209

Εγώ έχω το αντίστοιχο για Ε93 !!! Αξιόπιστο μέχρι στιγμής !!!

KATSAMPOXAKIS
28-10-09, 21:21
Merlin κατι τετοιο ψαχνω...
υπαρχει εδω Ελλαδα πουθενα η μονο παραγγελια?
θελει απο οτι καταλαβαινω ηλεκτρολογο για να μπει ετσι

στο 93αρι σου δε γινοτανε προγραμματισμος?

merlin_M3
28-10-09, 21:28
Merlin κατι τετοιο ψαχνω...
υπαρχει εδω Ελλαδα πουθενα η μονο παραγγελια?
θελει απο οτι καταλαβαινω ηλεκτρολογο για να μπει ετσι

στο 93αρι σου δε γινοτανε προγραμματισμος?

Προγραμματισμος δεν γινόταν μου είπανε..... δεν μπορώ να το ξέρω !

Μόνο παραγγελία από το site (απλό ταχυδρομείο όχι courier για να μην έχεις τελωνεία).

Εγώ το έβαλα μόνος μου, αν και ήταν πιό πολύπλοκο λόγω cabrio, και δεν πιάνουν και πολύ τα χέρια μου σε εγκαταστάσεις !!!

υ.γ. Η αλήθεια είναι ότι έσπασα μερικές κόπιτσες από την πλάτη του πίσω καθίσματος, ενώ για το coupe μπαίνει εύκολα πίσω από το ντουλαπάκι νομίζω.

georgiou
28-10-09, 21:30
τα φλάς σου ανάβουν οταν κλειδώνεις το αυτοκίνητό σου??

KATSAMPOXAKIS
28-10-09, 21:35
τα φλάς σου ανάβουν οταν κλειδώνεις το αυτοκίνητό σου??

οχι δεν αναβουν

γιατι ομως?

georgiou
28-10-09, 21:38
λοιπόν στο συνημένο που έχω ανεβάσει είναι ο διακόπτης των καθρεπτών..

στην οριζόντια φύσα η τέρμα αριστερή είναι κόκκινη,, Νο6

αυτή η θέση είναι του διακότη που κλείνει και ανοίγει τους διακόπτες..

KATSAMPOXAKIS
28-10-09, 21:39
Προγραμματισμος δεν γινόταν μου είπανε..... δεν μπορώ να το ξέρω !

Μόνο παραγγελία από το site (απλό ταχυδρομείο όχι courier για να μην έχεις τελωνεία).

Εγώ το έβαλα μόνος μου, αν και ήταν πιό πολύπλοκο λόγω cabrio, και δεν πιάνουν και πολύ τα χέρια μου σε εγκαταστάσεις !!!

υ.γ. Η αλήθεια είναι ότι έσπασα μερικές κόπιτσες από την πλάτη του πίσω καθίσματος, ενώ για το coupe μπαίνει εύκολα πίσω από το ντουλαπάκι νομίζω.

ευχαριστω για το λινκ.
καλα χωρος θα βρεθει να μπει η πλακετα
η τοποθετιση γινεται στη καλωδιωση των καθρεπτων ?

KATSAMPOXAKIS
28-10-09, 21:43
λοιπόν στο συνημένο που έχω ανεβάσει είναι ο διακόπτης των καθρεπτών..

στην οριζόντια φύσα η τέρμα αριστερή είναι κόκκινη,, Νο6

αυτή η θέση είναι του διακότη που κλείνει και ανοίγει τους διακόπτες..

αυτο πιστευω οτι βρισκεται ευκολα.....σχετικα
το θεμα ειναι πως θα του δινει εντολη απο τον τηλεχειρισμο(το κλειδι δηλαδη)

τωρα μου βαζεις σκεψεις βεβαια για πατεντες.....που ενοητε πως μαρεσει να ασχολουμε!

georgiou
28-10-09, 21:45
όταν το κλειδώνεις απο τον συναγερμό ακούγεται ένας χαρακτηριστικός ήχος?

αν ναι τότε συνδέεις το ρεύμα του ηχείου του συναγερμού με μια διακλάδωση στο καλώδιο που καταλήγει

στο πιν 6 που σου είπα πρίν..

αν πάλι δεν κάνει ήχο ο συναγερμός όταν κλειδώνεις ..

σκέψου που πάει ρεύμα μόνο όταν κλειδώνεις το αμάξι σου και κλέψε απο εκεί!!

KATSAMPOXAKIS
28-10-09, 21:54
όταν το κλειδώνεις απο τον συναγερμό ακούγεται ένας χαρακτηριστικός ήχος?

αν ναι τότε συνδέεις το ρεύμα του ηχείου του συναγερμού με μια διακλάδωση στο καλώδιο που καταλήγει

στο πιν 6 που σου είπα πρίν..

αν πάλι δεν κάνει ήχο ο συναγερμός όταν κλειδώνεις ..

σκέψου που πάει ρεύμα μόνο όταν κλειδώνεις το αμάξι σου και κλέψε απο εκεί!!

συναγερμο δεν εχω (δηλαδη ειχα και βγηκε ΠΕ)
σκεφτομαι απο που να κλεψω ρευμα....

το θεμα ειναι οτι εχω την εντυπωση οτι με το πατημα του κουμπιου αντιστρεφει την πολικοτητα για το ανοιξε-κλεισε....διορθοσεμε αν κανω λαθος..

merlin_M3
28-10-09, 22:03
καλα χωρος θα βρεθει να μπει η πλακετα
η τοποθετιση γινεται στη καλωδιωση των καθρεπτων ?

Η τοποθέτηση γίνεται σε συγκεκριμένο μέρος και συνδέονται καλώδια με κλέφτες.

Δεν αφορά μόνο τους καθρέπτες γιατί η πλακέτα κάνει και άλλα πράγματα....

Functions:
- Ability of opening/closing windows with your original BMW key
- Foglamps remain lit when high-beams are on for maximum visibility (combined 6-lamp operation)
- Autolocking/Unlocking all doors after starting/driving
- Tip Indicator (blinker flashes 3 times on momentary press, used for quick lane changes)
- Bending Light (upon blinker activation, accompanying foglamp will remain lit for duration of turn)
- Remote mirror fold (for those equipped with OEM folding mirrors)

Nikos120i
29-10-09, 00:25
Εγώ πάντως στην 320si μου όταν κρατάω πατημένο το lock κλείνουν οι καθρέπτες.

KATSAMPOXAKIS
29-10-09, 07:53
Εγώ πάντως στην 320si μου όταν κρατάω πατημένο το lock κλείνουν οι καθρέπτες.

καλη ιδεα παντος..
οπωτε μενει να ψαξω που δινει ρευματα οταν παταμε το lock συνεχεια ,για να κλεινουν και οι καθρεπτες
αλλα πως θα ανοιγουν μετα με το ξεκλιδωμα? αλλο προβλημα:banghead:

BILL007
29-10-09, 08:04
Nα παραθέσω και εγώ κάποια πραγματάκια ίσως βοηθήσουν...
Πάμε λοιπόν...
1)Όπως είπε και ο φίλος Georgiou,έχουμε...
http://www.argyrides.eu/bmw/mods/m3_mirrors/images/43.JPG

2)Eνα DIY για mirror autofold
http://www.argyrides.eu/bmw/mods/m3_mirrors/m3_mirrors.htm




ΠΑΜΕ ΤΩΡΑ ΣΤΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ...


3)Aπο το παραπάνω Link του φίλου Πάρη λέει κάπου ...The module I bought offers a variety of methods to make the mirrors fold,
such as when the lock/unlock is pressed on the key, etc.
The mirrors I got where the 12-Pin type, which I had to convert to match my car's plugs (6-Pin)...

Οπότε φίλε μου το μόνο που θες είναι αυτό το module -> Innoparts SAM 1.0 Mirror Folding control Module
το οποίο μπορείς να αγοράσεις και απο εδώ και είναι αρκετά φθηνό http://innoparts.de/shop/product_info.php?info=p102_Spiegel-Anklapp-Modul--IP-SAM-1-0.html&XTCsid=83a0d1e1ecf097f0e12a0218a97da8d9

και καλό ηλεκτρολόγο,ή προσωπική εργασία...




Have a nice day...;)

Only a thanks is enough:D

harrisdriver
29-10-09, 08:50
Μια σκεψη. Γιατι δεν το συνδεεις στις κλειδαριες. Οταν τις κλειδωνεις κλεινουν και οι καθρεπτες και οταν τις ανοιγεις ανοιγουν???

Nikos120i
29-10-09, 10:04
καλη ιδεα παντος..
οπωτε μενει να ψαξω που δινει ρευματα οταν παταμε το lock συνεχεια ,για να κλεινουν και οι καθρεπτες
αλλα πως θα ανοιγουν μετα με το ξεκλιδωμα? αλλο προβλημα:banghead:

Στον "Άσσο" πριν δε το έκανε αυτό πάντως, όταν κλείδωνα δηλαδή να κλείνουν. Επίσης το σύστημα είναι "έξυπνο", δηλαδή όταν στην si βγαίνω από το αυτοκίνητο χωρίς να έχω κλείσει από μέσα από το κουμπάκι τους καθρέπτες και κλειδώσω κρατώντας πατημένο το LOCK, κλείνουν...και όταν ξεκλειδώσω πάλι ανοίγουν. Αν όμως τους κλείσω από μέσα πριν βγω, στο ξεκλείδωμα μετά δεν ανοίγουν...πράγμα ΠΟΛΥ χρήσιμο γιατί σου λέει ότι μπορεί να το έχεις στριμώξει κάπου και να μη θέλεις να ανοίξουν οι καθρέπτες.

Πάντως νομίζω ότι δεν έχει νόημα να μπείτε σε όλη αυτή τη διαδικασία για να αναδιπλώνουν όταν ξεκλειδώνετε. Big deal...σιγά το πράγμα ρε σεις...δεν είναι και κάτι το φοβερό...

giannis_compact
29-10-09, 10:37
Να ρωτησω και γω κατι με τη σειρα μου,μπορει να ειναι off topic αλλα με συγχωρειτε..Σε αυτοκινητο που δεν εχει ηλεκτρικα αναδιπλουμενους καθρευτες δε γινεται να γινει να κλεινουν ηλεκτρικα ε?Θελει αλλαγη ολοκληρος ο καθρευτης και οχι απλα να μπει καποιος μηχανισμος σωστα?

BILL007
29-10-09, 10:57
Μια σκεψη. Γιατι δεν το συνδεεις στις κλειδαριες. Οταν τις κλειδωνεις κλεινουν και οι καθρεπτες και οταν τις ανοιγεις ανοιγουν???

Φίλε Χάρη γιατί να κάνει κάτι τέτοιο?Ασε που εγώ,ας πούμε για παράδειγμα, έχω προγραμματίσει το αμάξι μου να κλειδώνουν αυτόματα οι κλειδαριές όταν η ταχύτητα γίνει πάνω απο 20 χιλιόμετρα/ωρα στο κοντέρ...Οπότε φαντάσου μπλέξιμο...Αν ήταν τόσο απλό δεν θα έβγαζαν ολόκληρο module...
Φιλικά πάντα και χωρίς παρεξήγηση...

Να ρωτησω και γω κατι με τη σειρα μου,μπορει να ειναι off topic αλλα με συγχωρειτε..Σε αυτοκινητο που δεν εχει ηλεκτρικα αναδιπλουμενους καθρευτες δε γινεται να γινει να κλεινουν ηλεκτρικα ε?Θελει αλλαγη ολοκληρος ο καθρευτης και οχι απλα να μπει καποιος μηχανισμος σωστα?

Ναι πρέπει ο καθρέπτης να είναι με ανάκληση εξαρχής...Εκ των υστέρων προοπτική δεν υπάρχει...:(

giannis_compact
29-10-09, 11:23
Το ηξερα Βασιλη αλλα ηθελα να βεβαιωθω..Σ'ευχαριστω πολυ..

georgiou
29-10-09, 13:12
Το αμάξι εχει modul γαι αναδίπλωση τι να το κανει και αυτο????

chief
29-10-09, 13:42
εμενα το δικό μου που ειναι του 2002 με διαγνωστικο της autologic οταν κλειδωνω και αφηνω το lock πατημένο κλεινουν και τα καθρεφτακια. Οταν πατησω το κλειδι να ξεκλειδωσω και το αφησω πατημένο κατεβενουν και τα παραθυρα.

KATSAMPOXAKIS
29-10-09, 15:34
καταρχην σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας

σημερα διαπιστωσα οτι με ταχυτητες ανω των 20χλμ οι καθρεπτες δεν κλεινουν....
με το κουμπι δηλαδη ειναι νεκρο πατας δε πατας.

αυτο που θεωρω παντος σωστοτερο ειναι ειναι κλεινουν πατοντας παρατεταμενα το "λοκ" δηλαδη οπωτε θελω οχι παντα

σκεπτομαι λυπων αν συνδεθουν στις κλειδαριες ο χρονος που χρειαζεται να κλειδωσει το αμαξι δηλαδη 2δευτ. δεν ειναι ο ιδιος που χρειαζεται για να κλεισουν οι καθρεπτες 10 δευτερ. περιπου οπωτε θα μενουν στη μεση...

μηπως ξερεται αν δινει καπου ρευμα οταν κλειδωνουμε μονιμα??
σπαω το κεφαλι μου και δε βρισκω..:sleeping:

gyiama
29-10-09, 17:22
αν ανοιξεις το μεγαλο μαυρο καπακι πανω απ τα πενταλ και βρεις την πλεξουδα υπαρχει ενα κλωδιο το οποιο ειναι το λεγομενο ρευμα ηρεμιας που σημαινει οτι αφου σβησουμε το αυτοκινητο για λιγη ωρα μετα εχει ακομα ρευμα(γι αυτο δουλευουν τα ηλ παραθυρα κλπ κλπ) οποτε παιρνεις ρευμα απο εκει!!!!επεισης μπορεις να πρεις ρευμα απ το συστημα comfort δλδ απ το καλωδιο που ανεβαζει τα ηλ πραθυρα κρατωντας παρατεταμενα το κουμπι κλειδωματος το οποιο δυστυχως δεν γνωριζω ποιο ειναι και παλι να παρεις ρευμα απ το καλωδιο που κατεβαζει τα ηλ παραθυρα αλλα εκει μαλλον θα εχεις θεματακι οταν ξεκλειδωνεις και θα νοιγουν τα παρθυρα μαζι με τους καθρεπτες!!!!!

BILL007
29-10-09, 19:31
Το αμάξι εχει modul γαι αναδίπλωση τι να το κανει και αυτο????

Έχει module,αλλά προφανώς μιλάμε για εργοστασιακό...Αυτό το module που προτείνεται στο λινκ κάνει μια χαρά ακριβώς για τη δουλειά που το θέλει...Γιατί να σκάει με διάφορες πατέντες που δεν θα πετύχουν στην προκειμένη,λόγω πολυπλοκότητας...??????


Tέλος πάντων...ότι ήταν να πω το είπα...Απο κει και πέρα καθένας πράττει όπως νομίζει...Προτάσεις είναι...Δεν είναι τίποτα υποχρεωτικό...


Φιλικά Βασίλης


Υ.Γ
εμενα το δικό μου που ειναι του 2002 με διαγνωστικο της autologic οταν κλειδωνω και αφηνω το lock πατημένο κλεινουν και τα καθρεφτακια. Οταν πατησω το κλειδι να ξεκλειδωσω και το αφησω πατημένο κατεβενουν και τα παραθυρα.
Μήπως είναι και ακόμα πιο εύκολο και με κάποιο προγραμματισμό μπορεί να γίνει αυτό που θέλει ο φίλος μας?

chief
29-10-09, 20:21
Παντως εμενα με διανωστικο της AUTOLOGIC μου το εκανε ο μηχανικός μου με ενα πάτημα χωρις να το είχα σκοπό καθως "επαιζε" με το διαγνωστικό για να μου βρει ενα προβλημα με το aircontition.
προσεξα οτι και αλλες λειτουργίες μπορούν να γίνουν με ενα καλό διαγνωστικό.

KATSAMPOXAKIS
29-10-09, 20:51
μεσα απο την bmw μου ειπανε οτι ο δικος μου εγκεφαλος λογο 2001 δεν το υποστιριζει αν ηταν μετα το 2003 κανενα προβλημα με τον προγραματισμο

μαλλον πως δεν υπαρχει η επιλογη αυτη...ενω υπαρχει η επιλογη για ευκολη προσβαση οδηγου και ενα σωρο αλλες λειτουργιες (ενημερωτικα το λεω)

μαρεσει η ιδεα παντος ,με το να δοσω ρευμα απο το καλωδιο comfort που δινει ρευμα στα παραθυρα να κλεισουν πατωντας το λοκ...

πρεπει να βρω ενα σχεδιαγραμα με τις καλωδιωσεις σε πρωτη φαση ειτε μπει modul ειται οχι

μηπως το διαγνωστηκο της autologic εχει αλλες δυνατοτητες? κατι που δεν μπορει να παρεμβει η μαμα με το δικο της?

gyiama
30-10-09, 19:45
το προγραμμα που εχει η bmw νομιζω ειναι το tis δεν ειμαι 1000% σιγουρος το εχει μονο η εταιρεια και τα εξουσιοδοτημενα και εχει τις περισσοτερες δυαντοτητες απ ολα τα υπολοιπα που κυκλοφορυν στην αγορα(παντα οσων αφορα τον ελεγχο και προγραματισμο διαφορων εγγεφαλων πχ φωτων παραθυρων κλπ κλπ)

harrisdriver
30-10-09, 22:08
billy δνε ηξερα οτι μπορει να γινει κατι τετοιο. Δλδ να το προγραμματισεις και στα 20χλμ να κλειδωνουν. Απλως ελεγα οταν κλειδωνει ολο το αυτοκινητο να κλιενουν και οι καθρεπτες.

KATSAMPOXAKIS
31-10-09, 08:24
απο οτι ειδα στο σχεδιαγραμα για την ανακληση των καθρεπτων υπαρχουν 3 καλωδια
τα 2 δινουν μονιμα ρευμα και το τριτο δινει εντολη ανοιξε-κλεισε..

δηλαδη απο οτι καταλαβα οταν δινεις ρευμα σε αυτο ανοιγουν η κλεινουν?
αρα ψαχνουμε συνδεση ενος μονο καλωδιου , σε καποιο σημειο που δινει ρευμα ή κοβει οταν κλειδωνουμε...

προσπαθω να μπω στη λογικη της "εντολης" ή τι κανει το διακοπτακι οταν πατιεται..

georgiou
31-10-09, 09:05
προσπαθω να μπω στη λογικη της "εντολης" ή τι κανει το διακοπτακι οταν πατιεται..

το σήμα πηγαίνει στο modul με κωδικό 61.35-8376506

και αν μου πείς το χρώμα απο το καλώδιο που είναι για το άνοιξε κλείσε μπορώ να σου πώ

και σε πια επαφή απο το παραπάνω modul καταλήγει..

KATSAMPOXAKIS
31-10-09, 15:49
το σήμα πηγαίνει στο modul με κωδικό 61.35-8376506

και αν μου πείς το χρώμα απο το καλώδιο που είναι για το άνοιξε κλείσε μπορώ να σου πώ

και σε πια επαφή απο το παραπάνω modul καταλήγει..

σημερα αυριο θα το ξεσκαλισω...και θα σου πω
thanks παντος!!!

drum
31-10-09, 18:47
το σήμα πηγαίνει στο modul με κωδικό 61.35-8376506

και αν μου πείς το χρώμα απο το καλώδιο που είναι για το άνοιξε κλείσε μπορώ να σου πώ

και σε πια επαφή απο το παραπάνω modul καταλήγει..

χρηστο? στα δικα μας κλεινουν οι καθρεπτες αν κρατησουμε πατημενο το κουμπι κλειδωματος?

KATSAMPOXAKIS
01-11-09, 17:07
λοιπον εδω ειμαστε!!!
σημερα ξηλωθικε ο ταμπλας της πορτας και διαπιστωσα τα εξεις:

1) ο καθε καθρεπτης εχει 12 καλοδια που καταληγουν σε ενα modul με κωδικο 61316913364
απο ψαξιμο στο νετ βρηκα οτι ειναι μοναδα μνημων για τους καθρεπτες...
οπωτε δε σηκωνει καθολου παρεμβολες και πηραγμα εκει...

2) απο το modul αυτο φευγει αλλη μια πλεξουδα που παει στο διακοπτη των καθρεπτων
μετα απο λυσιμο και του διαποπτη διαπιστωσα οτι εκει πανε ΜΟΝΟ 4 καλοδια ....και οχι 12 οπως φενεται σε ενα λινκ

3) υστερα απο πολλη προσπαθεια καταφερα να βρω τον συνδιασμο των καλοδιων που κανουν ανακληση τους καθρεπτες (ανοιγμα διακοπτη)

4) ετσι η τελικη διαπιστωση σε πρωτη φαση ειναι οτι η εντολη ανακλησης δινεται ενονοτας την επαφη 2 με την 4!!! (χωρις να χρειαζεται να ειναι ενωμενα τα καλωδια)

δηλαδη κλεβοντας ρευμα απο το καλωδια 2 και 4 χρειαζεται μονο να τα ακουμπισω μεταξυ τους για να παρουν εντολη στο ανοιξε - κλεισε

ΒΗΜΑ 2ον
τροπος συνδεσης των καλοδιων που περιμενουν υποθετω στις κλειδαριες???
οι κλειδαριες δουλευουν με τον ιδιο τροπο?
δηλαδη δινει μια μοναδα εντολη κατα το κλειδωμα - ξεκλειδωμα?
εχω κολησει σε αυτο το σημειο!!!:scratchch

KATSAMPOXAKIS
05-11-09, 07:56
λοιπον εδω ειμαστε!!!
σημερα ξηλωθικε ο ταμπλας της πορτας και διαπιστωσα τα εξεις:

1) ο καθε καθρεπτης εχει 12 καλοδια που καταληγουν σε ενα modul με κωδικο 61316913364
απο ψαξιμο στο νετ βρηκα οτι ειναι μοναδα μνημων για τους καθρεπτες...
οπωτε δε σηκωνει καθολου παρεμβολες και πηραγμα εκει...

2) απο το modul αυτο φευγει αλλη μια πλεξουδα που παει στο διακοπτη των καθρεπτων
μετα απο λυσιμο και του διαποπτη διαπιστωσα οτι εκει πανε ΜΟΝΟ 4 καλοδια ....και οχι 12 οπως φενεται σε ενα λινκ

3) υστερα απο πολλη προσπαθεια καταφερα να βρω τον συνδιασμο των καλοδιων που κανουν ανακληση τους καθρεπτες (ανοιγμα διακοπτη)

4) ετσι η τελικη διαπιστωση σε πρωτη φαση ειναι οτι η εντολη ανακλησης δινεται ενονοτας την επαφη 2 με την 4!!! (χωρις να χρειαζεται να ειναι ενωμενα τα καλωδια)

δηλαδη κλεβοντας ρευμα απο το καλωδια 2 και 4 χρειαζεται μονο να τα ακουμπισω μεταξυ τους για να παρουν εντολη στο ανοιξε - κλεισε

ΒΗΜΑ 2ον
τροπος συνδεσης των καλοδιων που περιμενουν υποθετω στις κλειδαριες???
οι κλειδαριες δουλευουν με τον ιδιο τροπο?
δηλαδη δινει μια μοναδα εντολη κατα το κλειδωμα - ξεκλειδωμα?
εχω κολησει σε αυτο το σημειο!!!:scratchch

καμοια γνωμη ποιο καλωδιο δινει σημα στις κλειδαριες??