PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ ΣΕ Ε36


CSLM3
29-10-09, 21:40
Εχω ενα ε36 325 κ το clima τα χει παιξει.
Ανοιγοκλεινει μονο του , βγαζει ζεστο αερα οποτε γουσταρει
κ γενικως ειναι πολυ σπαστικο .
Γνωριζεται κατι?
Ευχαριστω.

konas
30-10-09, 08:09
Ειναι ή ο πυκνωτής ή η τερματική αντισταση (φακιρης).
Κανε το κόπο και ψαξε λιγο σε παλια threads, εχουν γραφτεί τα παντα.

sofos 2.8i
31-10-09, 21:50
Ειναι ή ο πυκνωτής ή η τερματική αντισταση (φακιρης).
Κανε το κόπο και ψαξε λιγο σε παλια threads, εχουν γραφτεί τα παντα.

Οπως τα λεει ο φιλος εδω ειναι.Πας κατευθειαν για αντικατασταση και να ξερεις οτι το συγκεκριμενο ανταλλακτικο ειναι αναβαθμισμενο,εχει δλδ πιο πολλες και πιο κοντες ψυκτρες,ενω το παλιο εχει αραιες και μακρυες ψυκτρες.Βρισκεται μεσα στο ταμπλο εκει που ειναι το φιλτρο του A/C ,αλλα απο την αριστερη μερια.

psix88
04-11-09, 15:08
έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και βρήκα αυτό http://www.macadamizer.com/bmwfix.html πήγα λοιπόν σε ένα μαγαζί ε ηλεκτρονικά να πάρω τον πυκνωτη . αλλά όταν του έδειξα την κλακέτα (clima) μου είπε ότι δεν είναι πυκνωτης αυτό που θέλω να αλλάξω αλλά ταλαντωτής., οπότε είναι σίγουρο το ενχυρημα στο λινκ η θα κάνω πατάτα?

psix88
05-11-09, 13:21
κανεις δεν το εχει δοκιμασει?

konas
05-11-09, 13:22
κανεις δεν το εχει δοκιμασει?

Από οτι θυμαμαι εχει γραφτει στο παρελθον. Κανε ενα κοπο και ψαξε με το search του φορουμ

dimtz
05-11-09, 14:02
έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και βρήκα αυτό http://www.macadamizer.com/bmwfix.html πήγα λοιπόν σε ένα μαγαζί ε ηλεκτρονικά να πάρω τον πυκνωτη . αλλά όταν του έδειξα την κλακέτα (clima) μου είπε ότι δεν είναι πυκνωτης αυτό που θέλω να αλλάξω αλλά ταλαντωτής., οπότε είναι σίγουρο το ενχυρημα στο λινκ η θα κάνω πατάτα?

φιλε μου αυτο το προβλημα ειχα και εγω το εβγαλα μονος μου (την οθονη) πηγα σε ενα ηλεκτρονικο που εφτιαχνε tv τον ειπα ποιο να αλλαξει (πυκνωτη) και ολα οκ............... κοστος μηδενικο δε μου πηρε φραγκο και δεν τον ηξερα, εδω και 2 χρονια δουλευει τελεια

psix88
05-11-09, 21:05
ok το αλαξα και εγω τον πηκνοτη και ολα μια χαρα

Stunt Mike
06-11-09, 19:13
Εμενα μου κανει αλλο ''κουλο''.!Οταν βαζω μπρος τ'αμαξι δουλευει το βεντιλατερ του AC τερμα!Η οθονη μεσα σβηστη,κλιματισμος ανοιχτος,οτι και να πατησω δεν δουλευει κι επισης στις σωληνωσεις του κλιματισμου αφριζε το φρεον(πλεον οχι,καθοτι αδειασε!)Εβγαλα τη φυσα του κλιματισμου για να μη δουλευει αλλα κατι πρεπει να κανω γιατι δεν εχω και καλοριφερ ετσι....καμια βοηθεια??

CSLM3
18-11-09, 21:21
Τhanks ετοιμο με μηδενικο κοστος μεσα σε 5 λεπτα αναρωτιεμαι ποσο θα κοστιζε στην αντιπροσωπεια,

dimtz
18-11-09, 21:47
Εμενα μου κανει αλλο ''κουλο''.!Οταν βαζω μπρος τ'αμαξι δουλευει το βεντιλατερ του AC τερμα!Η οθονη μεσα σβηστη,κλιματισμος ανοιχτος,οτι και να πατησω δεν δουλευει κι επισης στις σωληνωσεις του κλιματισμου αφριζε το φρεον(πλεον οχι,καθοτι αδειασε!)Εβγαλα τη φυσα του κλιματισμου για να μη δουλευει αλλα κατι πρεπει να κανω γιατι δεν εχω και καλοριφερ ετσι....καμια βοηθεια??

και το δικο σου προβλημα ειναι το πυκνωτακι 5 λεπτα δουλεια, βγαλε την οθωνη μονος σου μη φοβασαι και πηγαινε σε ενα ηλεκτρονικο και πες του πιο πυκνωτη να σου αλλαξει, κοστος 0

Stunt Mike
19-11-09, 21:55
Εναν ηλεκτρονικο ρε παιδια εχετε να προτεινετε?Γιατι 3 ηλ/γους ρωτησα και δεν ειχαν ιδεα...με pm αν θελετε...

zami
23-11-09, 08:37
και το δικο σου προβλημα ειναι το πυκνωτακι 5 λεπτα δουλεια, [/QUOTE]

στο δικό μου?και μένα πυκνωτάκι είναι???ακούστε τι μου παρουσιαζει:κατι ενδιαμεσο και απο τις δυο παραπάνω περιπτώσεις.....οταν ανοιγω τον κλιματισμό (στο κρύο μόνο) το βεντιλατερ του A/C δεν δουλευει συνεχόμενα οπως νομίζω πως θα επρεπε και αφου πιασει την επιθυμητη θερμοκρασία να κλεισει ,αλλα κλείνει διαρκώς καθε 1-1,5λεπτά για λιγα δευτερολεπτα και ξανα ανοίγει.η οθονη μέσα οκ ,ολα ανταποκρινονται σωστά ,ο διζωνικός οκ,και με μηχανηματακι μετρησης ους αεραγωγούς δείχνει οτι βγάζει σωστή θερμοκρασία ψυξης όμως μάλλον όχι συνεχόμενη .εγω το καλοκαιρι ζεσταίνομαι.......:scratchch

jimmy7
10-02-10, 09:53
Γεια σας,

Όσοι το έφτιαξαν τι πυκνωτή χρησιμοποίησαν; Ο,47μf / 50v ή 47μf / 50v;

Ευχαριστώ,

psix88
10-02-10, 12:16
0.47 microfarad 50 volt tantalum capcitor

kicko
06-10-10, 14:13
παλικαρια το δικο μου e36 εχει το a/c με τα δυο στρογγυλα για να ρυθμισεις θερμοκρασια.εχτες ξαφνικα σταματησε να δουλευει το καλοριφερ που εβαλα να δοκιμασω για φετος.σημερα πηγα ηλεκτρολογο και ευτυχως καηκε απλα μια ασφαλεια.

ThaNOS E46coupe
06-10-10, 14:52
παλικαρια το δικο μου e36 εχει το a/c με τα δυο στρογγυλα για να ρυθμισεις θερμοκρασια.εχτες ξαφνικα σταματησε να δουλευει το καλοριφερ που εβαλα να δοκιμασω για φετος.σημερα πηγα ηλεκτρολογο και ευτυχως καηκε απλα μια ασφαλεια.

εσένα ειναι αναλογικός ο κλιματισμός σου και όχι ψηφιακός, εκτώς κ ενοείς με τη φράση " δύο στρογυλά" το απλό air condition!!!!!! αλλα όμως καμία σχεση με αυτό που λένε τα παιδιά!!!!!:p: