PDA

Επιστροφή στο Forum : βελτίωση σε z4 2.5si


GABRIELO
30-10-09, 12:39
γεια σε όλους.. τι θα μπορούσα να κάνω από άποψη βελτίωσης (κάποιο πρόγραμμα ή παράλληλο εγκέφαλο) για το 2.5si με τα 218 ps.. ο κωδικός του κινητήρα απότι ξέρω πρέπει να ναι ο Ν52.. υπάρχει κάποια επιλογή σε ac schnitzer ή gpower??

merbeind
30-10-09, 13:46
Προγραμμα-φιλτρο-εξατμιση.Λιγα αλογα θα παρεις και πολλα λεφτα θα δωσεις.Καλυτερα να το αφησεις οπως ειναι απο αποψη βελτιωση

Fanis
30-10-09, 14:42
Βασικά δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο, κάτι που να βάλεις και να δείς αισθητή διαφορά. Το να βάλεις πρόγραμμα και εξάτμιση με κόστος 2-3.000 Ευρώ και να δείς 15-20ps, τα οποία μπορεί να μην τα δείς καν, τα θεωρώ πεταμένα λεφτά.

Η μόνη λύση (αλλά και πανάκριβη) είναι κομπρέσσορας.

merbeind
30-10-09, 15:19
Ακομα και κομπρεσορας δεν ξερω καποια εταιρεια να βγαζει για αυτο το μοτερ.Η ess μονο για το 2.5i βγαζει με κοστος 7-8χιλ αλλα εκει αξιζει τα λεφτα του.

stef
30-10-09, 16:02
Compressor σε Ν52 ΔΕΝ μπαίνει σε Μ54 μπαίνει, και επειδή μιλάμε για 2.5 Si που είναι Ν52, καλύτερα να το ξεχάσουμε...

GABRIELO
02-11-09, 14:44
ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας.. απότι κατάλαβα καλύτερο το μοτέρ το si αλλά μόνο σαν μαμά σε σχέσει με το Ν54 με τα 192 ps. Από άποψη βελτίωσης την πατήσαμε.. :banghead::banghead::banghead:Γιατί όμως?? απλά δεν έχει βγάλει καμιά εταιρία βελτιώσεων kit για si ή παίζεται κάτι με το μοτέρ?? και πάλι ευχαριστώ πολύ!!

stef
02-11-09, 14:50
Σε σχέση με το Μ54 θέλεις να πεις...
Ναι έχει Valvetronic και δεν βελτιώνεται προς το παρόν.....

GABRIELO
02-11-09, 15:04
ναι stef συγνώμη Μ54 εννοούσα.. αν και δεν ξέρω τι ακριβώς κανει το valvetronic ελπίζω να βγάλουν και για μας τίποτα καλό..

GABRIELO
02-11-09, 15:07
κάτι άλλο.. μήπως έχετε υπόψιν σας κάποιο συνεργείο popovits center?? επικοινώνησα πριν κάτι μέρες και μου πρότεινε remapping με κόστος 450 ευρό και κέρδος 17 αλογάκια και 3,5 - 4 κιλά ροπής επιπλέον καθώς και μικρή μείωση της κατανάλωσης...! μήπως είναι μούφα?? αν και μετα το μνμ του merbeind μάλλον θα ταφήσω μαμά..

shido
02-11-09, 16:24
κάτι άλλο.. μήπως έχετε υπόψιν σας κάποιο συνεργείο popovits center?? επικοινώνησα πριν κάτι μέρες και μου πρότεινε remapping με κόστος 450 ευρό και κέρδος 17 αλογάκια και 3,5 - 4 κιλά ροπής επιπλέον καθώς και μικρή μείωση της κατανάλωσης...! μήπως είναι μούφα?? αν και μετα το μνμ του merbeind μάλλον θα ταφήσω μαμά..

Να σου απαντησω εγω λιγο διαφορετικα?
Κερδισα σε 3 λτρο μοτερ σχεδον 5 κιλα ροπη αλλαζοντας χταποδια ,πανακριβους καταλυτες ,τελικο,εκεντροφορους ,προγραμμα,τροχαλιες,ram air,και εχω τσιμπησει και συμπιεση.

zaharias
02-11-09, 16:44
Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι τα μοτερ 2,5 & 3,0si βγαζουν ΑΠΙΣΤΕΤΟ ηχο απο μαμα...:rockon::rockon::rockon:

Οπως πολυ σωστα ειπαν τα παιδια παραπανω, λογο valvetronic, δεν παιρνουν πολλα πραγματα αυτα τα μοτερ, περαν του 1ου σταδιου..

Εγω θα ελεγα, αν καποια στιγμη θελεις να βαλεις κατι, να βαλεις απλα ενα προγραμμα επωνυμο (οπου γινεται ενας "συντηριτικος" επαναπρογραμματισμος του εγκεφαλου) και ΤΙΠΟΤΑ παραπανω.. Θα νιωσεις το αμαξι λιγο πιο σβελτο και το ηλεκτρογκαζο να ακουει λιγο παραπανω και εισαι μια χαρα.. Ουτε εισαγωγη να σκαλισεις, ουτε εξαγωγη.. Γνωμη μου..

Τα 17 αλογα που σου ειπαν με remapping, απλα τα ξεχνας, γιατι ΔΕΝ γινεται αυτο... :D

MaSt0RaS
02-11-09, 17:32
φιλε μου επειδη εχω το ιδιο ξεχνατο τπτ δεν γινεται παραμονο οπως το εχεις δινιεσ ενα 15αρι και το κανεισ FUll M... αυτα τα ολιγα...! να το πουλησεις ξεχνατο... η βαζεις το τριλιτρο μοτερ..!

GABRIELO
02-11-09, 18:05
το καταλαβαίνω shido πως 17 άλογα και τόση ροπή δεν παίρνεις με ένα πρόγραμμα και 500 ευρό.. απλά θέλω τις απόψεις σας, σαν πιο έμπειροι και γνώστες! ευχαριστώ πάντως.. όντως zaxaria ο ήχος για μαμά είναι απόλαυση, ειδικά όταν το τρέξεις πρώτα για λίγο.. και όταν φυσικά είναι ενεργοποιημένο το sport όλα γίνονται καλύτερα!!!:dblthumb2 μάλλον αν κάποια στιγμή μπορέσω οικονομικά, να το δώσω και αν μπορώ (μακάρι) να πάρω το καινούριο με το twin turbo.. αχ όνειρα!!! :chair: :chair: :chair:

MaSt0RaS
02-11-09, 18:17
το καταλαβαίνω shido πως 17 άλογα και τόση ροπή δεν παίρνεις με ένα πρόγραμμα και 500 ευρό.. απλά θέλω τις απόψεις σας, σαν πιο έμπειροι και γνώστες! ευχαριστώ πάντως.. όντως zaxaria ο ήχος για μαμά είναι απόλαυση, ειδικά όταν το τρέξεις πρώτα για λίγο.. και όταν φυσικά είναι ενεργοποιημένο το sport όλα γίνονται καλύτερα!!!:dblthumb2 μάλλον αν κάποια στιγμή μπορέσω οικονομικά, να το δώσω και αν μπορώ (μακάρι) να πάρω το καινούριο με το twin turbo.. αχ όνειρα!!! :chair: :chair: :chair:

αχ και να ηξερες ποσο μπορεις να το δωσεις μολις πριν ενα μηνα πουλησε σε αντιπροσωπια ενας ενα 2.5si 26000 kai h αντιπροσωπια το πουλησε 28:P:P

GABRIELO
02-11-09, 18:29
ψηλοξεφτύλα η τιμή ε?? και γω κάπου στα 30000 υπολόγιζα με κάποια extra που έχει.. τι να κάνουμε.. όλα χάνουν κάποτε αξία..

leyteris
02-11-09, 20:04
κάτι άλλο.. μήπως έχετε υπόψιν σας κάποιο συνεργείο popovits center?? επικοινώνησα πριν κάτι μέρες και μου πρότεινε remapping με κόστος 450 ευρό και κέρδος 17 αλογάκια και 3,5 - 4 κιλά ροπής επιπλέον καθώς και μικρή μείωση της κατανάλωσης...! μήπως είναι μούφα?? αν και μετα το μνμ του merbeind μάλλον θα ταφήσω μαμά..

το μαγαζι αυτο αντιπροσωπευει την ελβετικη digital tuning.Το προγραμμα ειναι απο ελβετια αλλα για τους 17 ιππους δεν ξερω αν ειναι μουφα

merbeind
04-11-09, 10:37
Digital tuning....Μαλιστα την βρηκα παλι μπροστα μου.Οχι 17 αλογα δεν θα παρεις μπορει να χασεις και αυτα που εχεις.Ειχα βαλει προγραμμα της σε αλλο αμαξι turbo ομως.Η ροπη βελτιωθηκε λιγο αλλα εμπαινε ο εγκεφαλος σε safe mode...Χρειαστηκε να ξαναπεραστει το μαμα προγραμμα και ενω ειχα 5 χρονια εγγυηση οτι μπορω να ξαναπερασω το προγραμμα οτι και αν γινει αυτοι εξαφανιστηκαν 3 μηνες κιολας μετα...Μακρυα και παλι μακρυα και απλα μην το πειραζεις

stef
04-11-09, 12:08
Παιδιά επειδή έχω αυτό το αμάξι, μην κάνετε τίποτα, δεν κερδίζετε κάτι
Εάν θέλετε κάτι για ήχο και μόνο αλλάξτε ένα τελικό , τίποτα άλλο δεν αξίζει, αλλιώς αλλάχτε το αμάξι σας!
Ο ήχος ο μαμά και μόνο είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ

konstantinosz4s23i
04-11-09, 14:45
γεια σε όλους.. τι θα μπορούσα να κάνω από άποψη βελτίωσης (κάποιο πρόγραμμα ή παράλληλο εγκέφαλο) για το 2.5si με τα 218 ps.. ο κωδικός του κινητήρα απότι ξέρω πρέπει να ναι ο Ν52.. υπάρχει κάποια επιλογή σε ac schnitzer ή gpower??

καλησπερα φιλε..και εμενα αυτο με βασανιζει αν και εχω μονο 2500 χιλιομετρα..αν σε ενδιαφερει η ατμοσφαιρικη βελτιωση υπαρχει η noelle..με 6900ευρω (χωρις εγκατασταση) στο κανουν υπερκυβισμο στα 3,2 και 306 ps..ροπη 35 στις 2900..και κοντα στα 310-315 ps και ροπη 37 με αλλους καταλυτες..εκει σκεφτομαι να κινηθω αλλα οχι ακομη..να το χαρω λιγο μαμα το αυτοκινητο..οντως τα si εχουν απιστευτο ηχο μαμα..συμφωνω..
επιπλεον εχω επικοινωνησει με moselleman turbo systems και ακομη να μου απαντησουν με σιγουρια για το τι μπορουν να κανουν..απλα μου ειπαν οτι αν ειμαστε 2-3 ατομα με το ιδιο μοτερ μπορουν να εξελιξουν απο τον ιανουαριο(τωρα ασχολουνται με m3 και 335) supercharger kit για το μοτερ μας..2,5si n52b25..

MaSt0RaS
04-11-09, 14:48
καλησπερα φιλε..και εμενα αυτο με βασανιζει αν και εχω μονο 2500 χιλιομετρα..αν σε ενδιαφερει η ατμοσφαιρικη βελτιωση υπαρχει η noelle..με 6900ευρω (χωρις εγκατασταση) στο κανουν υπερκυβισμο στα 3,2 και 306 ps..ροπη 35 στις 2900..και κοντα στα 310-315 ps και ροπη 37 με αλλους καταλυτες..εκει σκεφτομαι να κινηθω αλλα οχι ακομη..να το χαρω λιγο μαμα το αυτοκινητο..οντως τα si εχουν απιστευτο ηχο μαμα..συμφωνω..
επιπλεον εχω επικοινωνησει με moselleman turbo systems και ακομη να μου απαντησουν με σιγουρια για το τι μπορουν να κανουν..απλα μου ειπαν οτι αν ειμαστε 2-3 ατομα με το ιδιο μοτερ μπορουν να εξελιξουν απο τον ιανουαριο(τωρα ασχολουνται με m3 και 335) supercharger kit για το μοτερ μας..2,5si n52b25..

σοβαρα μιλας? υπαρχει περιπτωση να βγει κατι τετοιο? μην μου λες τετοια θα τρελαθω...

ΟΕΟΕΟΕΟΟΟΕοεεοεοοεοε πως και πως περιμενω αλλα δεν νομιζω αδικα ονειρευομαι..!

konstantinosz4s23i
04-11-09, 14:58
εχω επικοινωνησει τηλεφωνικα και ενημερωσα οτι ειμαι μελος bmw club στην ελλαδα και μου ειπαν οτι ειδικα αν μαζευτουμε ενα 2-3 μελη με το ιδιο μοτερ μπορουν να εξελιξουν κατι..αλλιως μπορεις να κανεις και custom παραγγελια αλλα φυσικα με το αναλογο κοστος..οριστε και το μαιλ



We understand your problem.

We like to make a supercharger kit for your car and the others, but we have to make some numbers.

More people with the same cars. Maybe can you make a list with cars who want seriously a supercharger kit.

Maybe is it possible to make a special BMW Club Greece Limited

But of cours can we make a custom supercharger kit for you. You are than the first with a supercharged Z4 s23i.

If you like that, let us know and our engineers start this project in January special for you.





Now I have spoken you on the phone and you get a second mail about 2 weeks.

Then I tell you if it is possible.



Kind Regards,

Ronald

MaSt0RaS
04-11-09, 15:05
αυτα ειναι ...

Αλλα θα εινια καλο?
Επισης εχουμε το ιδιο μοτερ? γιατι τωρα τελευταια εχω μεινιε λιγο πισω... 2.5si εχω εγω.!Ν52β25 σωστα??!

δες τι λεει κατω κατω θα σε ενημερωση αν ειναι εφικτο....
ΑΛλα δεν ειναι αν ηταν δεν θα το εκανε η ESS??!

konstantinosz4s23i
04-11-09, 15:13
εχω μιλησει με hans απο ess και μου ειπε οτι ειναι εφικτο το superchatrger kit για το μοτερ μας απλα ασχολουνται με m3 , m5 και 335..πιστευω σιγουρα οτι πιο αξιοπιστη λυση θα ειναι ο Noelle..λογω εμπειριας με bmw και μονο..!

MaSt0RaS
04-11-09, 15:15
εχω μιλησει με hans απο ess και μου ειπε οτι ειναι εφικτο το superchatrger kit για το μοτερ μας απλα ασχολουνται με m3 , m5 και 335..πιστευω σιγουρα οτι πιο αξιοπιστη λυση θα ειναι ο Noelle..λογω εμπειριας με bmw και μονο..!

Αν ειναι εφικτο τοτε σιγουρα ESS....
το αλλο απο νοελλε θελει πολυ δουλεια... δλδ πως θα το κανεις? θα στειλεις μοτερ?!
επισης στο site δεν γραφει για το μοτερ μας τπτ..!

konstantinosz4s23i
04-11-09, 15:19
δεν γραφει για εμας τπτ αλλα η noelle αναλαμβανει n52b30..αυτη η αναβαθμιση γινεται και σε n52b25..
η καλυτερη λυση ειναι παμε γερμανια να γινει εκει η δουλεια σε ανθρωπους που γνωριζουν και να φυγουμε με εγγυηση 2 χρονια..αλλιως εδω ποιον να εμπιστευθεις??
αλλιως παραγγελνεις τα πραγματα και στο αναλαμβανει καποιος που εμπιστευεσαι εδω..!
θελεις να σου δωσω mail του σταθη πρεδαρη αν επιβεβαιωσεις αυτα που λεω??!!
πιστευω ειναι η καλυτερη λυση!!

MaSt0RaS
04-11-09, 15:21
δεν γραφει για εμας τπτ αλλα η noelle αναλαμβανει n52b30..αυτη η αναβαθμιση γινεται και σε n52b25..
η καλυτερη λυση ειναι παμε γερμανια να γινει εκει η δουλεια σε ανθρωπους που γνωριζουν και να φυγουμε με εγγυηση 2 χρονια..αλλιως εδω ποιον να εμπιστευθεις??
αλλιως παραγγελνεις τα πραγματα και στο αναλαμβανει καποιος που εμπιστευεσαι εδω..!
θελεις να σου δωσω mail του σταθη πρεδαρη αν επιβεβαιωσεις αυτα που λεω??!!
πιστευω ειναι η καλυτερη λυση!!

και σε ρωταω και εδω μην τα λεμε σε ΠΜ ωστε να απαντανε και οι αλλοι γιατι να μην βαλω το μοτερ Μ που ειναι ετοιμο και χωρις να πειραξω μεσα...! χωρο εχει.. μπλοκε εχω ακρα εχω.. μονο σασμαν και μοτερ λειπει..!

konstantinosz4s23i
04-11-09, 15:26
γιατι οπως σου απαντησα και σε πμ ειναι καθαρα δικη σου επιλογη..το να ψαχνω να βρω καθαρο μ μοτερ θα ειναι μεγαλος μπελας..ποιος εχει μ και δεν του πινει το αιμα??εκτος κι αν πας σε αγορα καινουριου μοτερ απο bmw οπυ εκει το κοστος εκτοξευεται στα 15000 το λιγοτερο..και ο karl oto noelle εχει μια μακροχρονη εμπειρια στα bmw..ποιος θα σου δωσει εγγυηση 2 χρονια??κανεις!
πιστευω οτι ειναι καθαρα υποκειμενικη αποψη το τι θεωρει κανεις καλυτερο..!

MaSt0RaS
04-11-09, 15:28
γιατι οπως σου απαντησα και σε πμ ειναι καθαρα δικη σου επιλογη..το να ψαχνω να βρω καθαρο μ μοτερ θα ειναι μεγαλος μπελας..ποιος εχει μ και δεν του πινει το αιμα??εκτος κι αν πας σε αγορα καινουριου μοτερ απο bmw οπυ εκει το κοστος εκτοξευεται στα 15000 το λιγοτερο..και ο karl oto noelle εχει μια μακροχρονη εμπειρια στα bmw..ποιος θα σου δωσει εγγυηση 2 χρονια??κανεις!
πιστευω οτι ειναι καθαρα υποκειμενικη αποψη το τι θεωρει κανεις καλυτερο..!

ναι εχεις δικιο απο την μια ... αλλα οταν λεω για μοτερ εννοω απο Γερμανια απο το εργοστασιο μεσα που ειναι σχεδον καινουρια... αυτα που δεν μπενουν σε αμαξια δεν ξερω ακριβως τι παιζει με αυτα και αν ειναι αληθεια...!
Γερμανια εε? για ρωτα μια τιμη για 3 αμαξια..!

stef
04-11-09, 15:28
Ίσως γίνομαι ή ακούγομαι εκενυριστικός, απλά θεωρώ το να πάμε στη Γερμανία ταξίδι να φτιάξουμε το αμάξι μας είναι μια διαδικασία που θα κοστίσει 12-15 χιλιάρικα minimum...
Sorry απλά προσωπικά σαν Στέφανος αλλάζω αμάξι!

MaSt0RaS
04-11-09, 15:30
Ίσως γίνομαι ή ακούγομαι εκενυριστικός, απλά θεωρώ το να πάμε στη Γερμανία ταξίδι να φτιάξουμε το αμάξι μας είναι μια διαδικασία που θα κοστίσει 12-15 χιλιάρικα minimum...
Sorry απλά προσωπικά σαν Στέφανος αλλάζω αμάξι!

σωστος και εσυ.... αλλα για πες μου κατι το πουλας 30max και δινεις αυτα τα 10-15 τι περνεις???! ΤΠΤ....:(:(

konstantinosz4s23i
04-11-09, 15:32
δηλαδη το να κανεις ενα πρωτο σταδιο και να σου στοιχισει 5000ευρω το θεωρεις καλυτερη επιλογη??
η το να κανεις πειραματα στον καθενα εδω που το παιζει tuner ειναι παλι καλυτερη επιλογη??
παλι ολα αυτα ειναι καθαρα υποκειμενικα!!
γιατι ενα supercharger ki απο ess ποσο θα κοστισει??μαζι με εργατικα κτλ δεν θα παει 8-10 χιλ ευρω??

konstantinosz4s23i
04-11-09, 15:34
δινει και ενας πολυ γνωστος tuner εδω στην ελλαδα σε n52b25 μοτερ 3.0si set up με 5-6 χιλ ευρω..
θα προτιμησω να δωσω αλλα 5 και να εχω υπογραφη νοελλε και εγγυηση..!

stef
04-11-09, 15:41
Πας καλά????
32+15=47
Θες να σου πω με 47 τι παίρνω.....?
Και τι ΔΕΝ παίρνω......!!!!

konstantinosz4s23i
04-11-09, 15:44
καλα δεν ειναι εκει το θεμα..και μενα φιλος μου με cayenne turbo(αγορα καινουριου 150k) εδωσε αλλα 150k για να το κανει μεσα εξω gemballa..και αυτο το υποτιθεμενο αυτοκινητο με 47k να παρεις ΠΑΛΙ μετα απο λιγο καιρο θα λες να το βελτιωσεις και το ΑΝ επρεπε να παρεις καποιο αλλο με αυτα τα χρηματα??!!

stef
04-11-09, 15:50
Όχι δεν θα πρέπει να το βελτιώσεις!
Πάιρνεις ένα 335 μεταχειρισμένο και βάζεις ένα πρόγραμμα και είσαι άρχοντας
Ή ακόμη καλύτερα παίρνεις cayman s μεταχειρισμένο

MaSt0RaS
04-11-09, 15:52
Πας καλά????
32+15=47
Θες να σου πω με 47 τι παίρνω.....?
Και τι ΔΕΝ παίρνω......!!!!

οχι 32... γιατι 32 δν το πουλας πλεον ξεχασετο... 30 και κατω... Ουτε εγω που εχω 15000 χλμ δεν το πουλαω δυστυχως....
Επισης με 40 το πολυ 45 τι περνεις για πες?? που να ειανι καλυτερο απο αυτο που εχεις...?
και να θυμασαι το πηρες καινουριο αν θυμαμαι καλα η οχι? αν ειναι για μεταχειρισμενο κατι κανεις αλλιως για καινουριο δεν περνεις τπτ...!

stef
04-11-09, 15:55
Δεν το έχω πάρει καινούριο φυσικά και εννοείται ότι γλυτώνω πολλά μα ΠΟΛΛΑ λεφτά έτσι....
Νομίζω έγραψα τι παίρνεις...
Όσο για καινούριο με 45 παίρνω κούτα S3 S-tronic το οποίο "ράβει"....

MaSt0RaS
04-11-09, 16:02
Δεν το έχω πάρει καινούριο φυσικά και εννοείται ότι γλυτώνω πολλά μα ΠΟΛΛΑ λεφτά έτσι....
Νομίζω έγραψα τι παίρνεις...
Όσο για καινούριο με 45 παίρνω κούτα S3 S-tronic το οποίο "ράβει"....

cayman S σε αυτα τα χρηματα εε?? καλα οκ ποτε δεν θα το εκανα... γιατι το Cayman S erxetai sta 90+++ και θα το παρεις 45?Μεταχειρισμενη μονο η απλη αλλα και παλι καπου στα 47 εως 50..) αστο καλυτερα...

Επισης θα δωσεις το Ζ4 για να παρεις S3 και ας ραβει και ας κανει οτι θελει μπα... προτιμω μετατροπη στο Ζ4 και να ραψω meta..:):)

stef
04-11-09, 16:09
cayman S σε αυτα τα χρηματα εε?? καλα οκ ποτε δεν θα το εκανα... γιατι το Cayman S erxetai sta 90+++ και θα το παρεις 45?Μεταχειρισμενη μονο η απλη αλλα και παλι καπου στα 47 εως 50..) αστο καλυτερα...

Επισης θα δωσεις το Ζ4 για να παρεις S3 και ας ραβει και ας κανει οτι θελει μπα... προτιμω μετατροπη στο Ζ4 και να ραψω meta..:):)

48 ακριβώς το πήρε φίλος πρόσφατα με 15000 χλμ porsche zentrum!
Άστο το έχω ψάξει !
Με S3 κάνεις καλύτερο ταξίδι, με περισσότερη ασφάλεια και πας και παντύ το χειμώνα....
Πήγαινε με το Ζ4 Μ το χειμώνα Καρπενήσι και έλα πές μου.....

MaSt0RaS
04-11-09, 16:12
48 ακριβώς το πήρε φίλος πρόσφατα με 15000 χλμ porsche zentrum!
Άστο το έχω ψάξει !
Με S3 κάνεις καλύτερο ταξίδι, με περισσότερη ασφάλεια και πας και παντύ το χειμώνα....
Πήγαινε με το Ζ4 Μ το χειμώνα Καρπενήσι και έλα πές μου.....

Παντα φιλικα.... αλλα πηγαινε να ψαξεις να δεις αν κανουν τοσο.... και για να κανει τοσο κατι βρομαει... οπως πεισης αν παρεις το S τοσο τοτε πρεπει να δωσεις το Ζ4 20 και κατω...
Δευτερον για το S3 ισως να εινια σωστα αυτα που λες αλλα ειναι αλλο πραγμα το Ζ4 τι να λεμε τωρα....
Προφανως αν ηθελα να παω καρπενησι δεν θα επερνα S3 αλλα Χ5 η Q5 μην σου πω και ενα Lada... το καθε ενα με την χαρη του..!

Nick_compact
04-11-09, 16:14
48 ακριβώς το πήρε φίλος πρόσφατα με 15000 χλμ porsche zentrum!
Άστο το έχω ψάξει !
Με S3 κάνεις καλύτερο ταξίδι, με περισσότερη ασφάλεια και πας και παντύ το χειμώνα....
Πήγαινε με το Ζ4 Μ το χειμώνα Καρπενήσι και έλα πές μου.....

Να πάει από Ζ4 2.5Si σε S3; Επειδή είναι πιο γρήγορο στην ευθεία;;; Καλό κι αυτό...
Ρωτάς τον φίλο, αν θέλει ή αν τον νοιάζει να πάει σε χιόνι; Και όλοι όσοι έχουν εδώ μέσα, δεν έχουν πάει ποτέ σε χιόνι;

Ρε... στείλτε τα Ν52 σας στην birds, να τα παραλάβετε 3.2 με 310ps, να γουστάρετε, αφού δεν έχετε πρόβλημα να σκάσετε 15! Δεν θα έχετε τα 343 του Μ, αλλά θα έχετε 100 κιλά λιγότερα!

konstantinosz4s23i
04-11-09, 16:16
οτι και να λεμε το z4 ειναι πολυ ανωτερο απο ενα s3..ειχα α3 2006 μοντελο και σκεφτομουν να παρω s3..
αλλα το δεσιμο και γενικα η οδηγικη ευχαριστηση και η μουρη που κανεις με το ζ ειναι μακραν πιο μπροστα!!!

stef
04-11-09, 16:19
Παντα φιλικα.... αλλα πηγαινε να ψαξεις να δεις αν κανουν τοσο.... και για να κανει τοσο κατι βρομαει... οπως πεισης αν παρεις το S τοσο τοτε πρεπει να δωσεις το Ζ4 20 και κατω...
Δευτερον για το S3 ισως να εινια σωστα αυτα που λες αλλα ειναι αλλο πραγμα το Ζ4 τι να λεμε τωρα....
Προφανως αν ηθελα να παω καρπενησι δεν θα επερνα S3 αλλα Χ5 η Q5 μην σου πω και ενα Lada... το καθε ενα με την χαρη του..!

Αυτά είναι απόψεις, εγώ θα έπερνα S3 για Καρπενήσι μιας και τα jeep δεν μ αρέσουν καθόλου!!
Επίσης παίρνεις cayman s πολύ καλό και όχι κακό
Το αμάξι πλέον Γερμανία λόγω έλευσης facelift & PDK έχουν πέσει τρελλά οι τιμές
Μην κάθεστε και σας παραμυθιάζουν εδώ οι μαντράδες...
Για κάντε μια βόλτα Γερμανία και θα δείτε..

stef
04-11-09, 16:20
οτι και να λεμε το z4 ειναι πολυ ανωτερο απο ενα s3..ειχα α3 2006 μοντελο και σκεφτομουν να παρω s3..
αλλα το δεσιμο και γενικα η οδηγικη ευχαριστηση και η μουρη που κανεις με το ζ ειναι μακραν πιο μπροστα!!!

Απλά δεν συγκρίνονται....

stef
04-11-09, 16:21
Να πάει από Ζ4 2.5Si σε S3; Επειδή είναι πιο γρήγορο στην ευθεία;;; Καλό κι αυτό...


Γιατί σε στροφή είναι πιο γρήγορο το Ζ4 2,5 Si από το S3....?

Nick_compact
04-11-09, 16:24
Γιατί σε στροφή είναι πιο γρήγορο το Ζ4 2,5 Si από το S3....?

Δεν το γνωρίζω αυτό, γιατί δεν έχω δει τέτοια σύγκριση ποτέ, αλλά είμαι απόλυτα σίγουρος ότι είναι πιο ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΟ.

konstantinosz4s23i
04-11-09, 16:24
εγω θελω το αυτοκινητο να ειναι καινουριο..να το παραλαβω..να το στρωσω..να μυριζει καινουριο..εχω αλλαξει 3 αυτοκινητα και ολα καινουρια..σιχαθηκα οταν πριν 4 μηνες εψαχνα για μεταχειρισμενο slk 350 και ακουγα την καθε πα..ρια του καθε μαντρα..
το ειχε ενας παππους..
το ειχε ενας με 20 αυτοκινητα..
και οταν ελεγες παμε για ελεγχο..σου απαντουσε δωσε προκαταβολη..και οτι 1 στις 100 να βρουνε κατι..
πας το παραγγελνεις καινουριο και ολα πενα!!!
προσωπικη μου αποψη..!!!
και παντα φιλικα!

konstantinosz4s23i
04-11-09, 16:26
Γιατί σε στροφή είναι πιο γρήγορο το Ζ4 2,5 Si από το S3....?

φιλε stef εσυ τι οδηγεις και μας εχεις πρηξει με τα s3?
θες να σου κανω ενα δωρο να ησυχασεις??

stef
04-11-09, 16:26
Προσωπικά είναι αυτά
Όπως το βλέπει κανείς

merbeind
05-11-09, 00:50
Το θεμα ειναι πως θα γινει η βελτιωση σε 2,5si.Η απαντηση ειναι οτι δεν γινεται.Αν ειναι να φτασει αλλα 12.000 για 100 αλογα αποψη μου δεν αξιζει καλυτερα οπως λεει ο stef το δινεις και πας σε κατι αλλο με 45.000.Σε αυτα τα λεφτα υπαρχουν πολυ καλυτερα αμαξια απο z4 2,5si το μονο σιγουρο ειναι αυτο.Τοσα λεφτα για υπεκυβισμο δεν αξιζει.Δεν θα ηθελα ποτε να εχω αμαξι που εχει ανοιχτει το μοτερ του οχι να πληρωσω κιολας για να το κανω
Αποψεις βεβαια ειναι αυτα γιαυτο ειμαστε εδω για να τις λεμε

stef
05-11-09, 01:19
φιλε stef εσυ τι οδηγεις και μας εχεις πρηξει με τα s3?
θες να σου κανω ενα δωρο να ησυχασεις??

Z4 E85 2.5 Si αλλά ξέχασα έχω παλιό μοντέλο όχι το καινούριο....
Δεν σε έχω πρήξει , μιλάω αντικειμενικά χωρίς παρωπίδες μιας και ρωτήθηκα τι θα έπερνα με 45-50........
Θύμησε μου όταν με το καλό το υπερκυβίσεις να στο κάνω εγώ δώρο...

konstantinosz4s23i
05-11-09, 02:26
εισαι 33 χρονων και οδηγας ενα z4.. ειμαι 23 εκτος απο το ταπεινο z4 μπες στο γκαραζ μου να δεις και την αλλη μεγαλη μου αγαπη που μου στοιχισε 130k euro..μην βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασμα για το ποιος θα κανει δωρο σε ποιον..

konstantinosz4s23i
05-11-09, 02:35
Το θεμα ειναι πως θα γινει η βελτιωση σε 2,5si.Η απαντηση ειναι οτι δεν γινεται.Αν ειναι να φτασει αλλα 12.000 για 100 αλογα αποψη μου δεν αξιζει καλυτερα οπως λεει ο stef το δινεις και πας σε κατι αλλο με 45.000.Σε αυτα τα λεφτα υπαρχουν πολυ καλυτερα αμαξια απο z4 2,5si το μονο σιγουρο ειναι αυτο.Τοσα λεφτα για υπεκυβισμο δεν αξιζει.Δεν θα ηθελα ποτε να εχω αμαξι που εχει ανοιχτει το μοτερ του οχι να πληρωσω κιολας για να το κανω
Αποψεις βεβαια ειναι αυτα γιαυτο ειμαστε εδω για να τις λεμε

τα 100 αλογα τα θεωρεις λιγα?
μην ξαχνας οτι ενα απλο πρωτο σταδιο θα κοστισει 4-5k..δηλαδη τι τιμη θα ηθελες να εχει μια βελτιωση των 100 + ps? τελος παντων για αυτο δεν βγαζουμε ποτε ακρη..κακως ποσταρα απο την αρχη την λυση της noelle..και ημουν σιγουρος οτι καπως ετσι θα καταληξει το παραμυθι..
παντα φιλικα..

merbeind
05-11-09, 03:16
Αν υπαρχει λυση απο επισημο οικο δοκιμασμενο και διαθετεις το πακετο τοτε καλα κανεις μαζι σου.Απλα υπερκυβισμο προσωπικα δεν θα εκανα σε κανενα αμαξι.Ειδικα το δικο σου που ειναι καινουργιο το μοτερ κριμα ειναι.Αν υπαρχει καποια λυση turbo,compressor θα ηταν καλυτερα.Τα 100 αλογα για ποσα που φτανουν 12.000 ναι λιγα μου φαινονται.Με 500ευρω το 35i κερδιζει τα ιδια περιπου...

konstantinosz4s23i
05-11-09, 03:19
το 35 ειναι υπερτοφοδοτουμενο γ αυτο..σε ατμοσφαιρικο μοτερ ειναι διαφορετικα..
δεν βιαζομαι..ειπα οτι θελω να κανω καποια χιλ ετσι οπως ειναι και οταν βαρεθω βλεπουμε..

merbeind
05-11-09, 03:28
Ναι το ξερω αλλα τα αλογα τα ιδια ειναι δεν αλλαζουν.Αν εβγαζε κατι η ess θα ηταν διαφορετικα.Και εγω καποια στιγμη θελω να βαλω στο δικο μου κομπρεσορα αν το κρατησω αλλα ειναι κατι δοκιμασμενο και το μοτερ δεν θα ανοιξει...Ασε που θα φτασει τα 390 με πολυ μικροτερο ποσο.Αν εχεις το μικροβιο της βελτιωσης προχωρησε το

BILL VUZAS
05-11-09, 12:29
Χαλαρώστε παιδιά.Όταν μιλάμε για βελτίωση μπορεί να κάνει 5 ευρώ ή 50000 ευρώ.Όταν έχεις όρεξη και χρήματα,δεν υπάρχει όριο.
Κάνεις την τρέλα σου.:woowoo:

Z4ever
05-11-09, 14:46
ρε παιδια δεν ειναι πιο απλο να βαλει τον 3λιτρο μεσα και να τελειωνει???αν ειμαι λαθος διορθωστε...

Z4ever
05-11-09, 15:30
Για βαρκα μιλουσες ... ελεος... να πω πως ηταν κατι αλλο να πω ενταξει αλλα για την βαρκα ρε.aaxxa

Oσο για το μπαξιμο 3.0λιτρου συμφωνω...! αλλα ακομα πιο πολυ με Μ!!

Σωστος αλλα λιγο τσιμπιμενη λυση...βεβαια αν το αντεχει η τσεπη δεν μας πεφτει λογος...

Z4ever
05-11-09, 15:45
Δε ξερω μηπως γινεται τραμπα του Ν52 με την εσω-εξω...σιγουρα θα βγαζει περισσοτερα αλογα...:rockon:

manosm3
05-11-09, 15:48
Δε ξερω μηπως γινεται τραμπα του Ν52 με την εσω-εξω...σιγουρα θα βγαζει περισσοτερα αλογα...:rockon:

Αν ειχε Ε36 θα γινοταν σιγουρα :yipee::ices_ange

GABRIELO
06-11-09, 14:18
χαιρετώ όλη την παρέα... λοιπόν αν και μπαίνω στο φόρουμ τις τελευταίες μέρες διαβάζω και απάντω σε άλλα threads και μου είχε ξεφύγει κάπως η όλη αυτή εξέληξη σε αυτό το θέμα.. ευχαριστώ τον konstantinosz4s23i για τις χρήσιμες συμβουλές που όπως βλέπω μαζί με μένα υπάρχουν και πολύ άλλοι ενδιαφερόμενοι που θέλουν να βελτιώσουν αυτό το μοτέρ εδώ και καιρό.. όμως και εγώ όπως είπαν και άλλα παιδιά δεν θα έκανα κίνηση για υπερκυβισμό! για φουλ κιτ superchatrger θα ψινόμουν αρκετά και πάλι αναλόγος την εταιρεία και κατά πόσο έχει δοκιμαστεί.. θέλω πολύ να κάνω το ζ4 μου πιο σβέλτο και πιο μαχητικό αλλά με σύνολο κοντά στα 45.000 - 50.000 σίγουρα θαπαιρνα μεταχειρισμένο Ζ4Μ . . !! :dblthumb2 χωρίς μετατροπές..!! όπως είπε και ο φίλος stef θα προτιμούσα μαυτά τα λεφτά να πάρω κάτι άλλο.. βέβαια όχι s3 (άλλη η χάρη του Ζ4 και ας μην ράβει τόσο..:ylsuper:) αλλά κάτι σε z4m σίγουρα... ανυπομωνώ να διαβάσω και άλλα τέτοια θέματα βελτίωσεις αυτού του τελικά δύσκολου κινητήρα που εκτός από μένα σίγουρα θα κάνει και άλλους τόσους ευτυχισμένους!!!! Ευχαριστώ! :bowdown: Υ.Γ. τελικά με τις πατάτες τι κάνατε ρε παίδες ??? θα φάμε τίποτα???

konstantinosz4s23i
06-11-09, 17:02
μπορω να συνεχισω το θεμα??σημερα πηρα απαντηση απο mosselman..οριστε Hi Maroulis,

For a supercharger Z4 sDrive23i have we target values of 277hp and 315Nm.
And for the Z4 sDrive3.0i is the target 333hp and 373Nm.
The price for a supercharger system is around 5000 euro but maybe a little less.
Hope I informed you for now enough and looking forward for your answer,

Kind Regards,
Ronald


Molenstraat 4
6732 BP Harskamp
Tel: +31(0) 318 45 7832
Fax: +31(0) 318 45 7978
www.mosselmanturbo.com
μπορω να κανω ενα τηλ αυριο το πρωι και να ρωτησω περαιτερω λεπτομεριεσ..

konstantinosz4s23i
07-11-09, 04:00
Θα μιλήσω από Δευτέρα με τον Ronald και θα ενημερώσω..πάντως και ο Ronald Kai o Hans από ess μου είπαν πως γίνεται..θα πάρω δηλ τον Καρρα στο Άργος να αναλάβει τοποθέτηση..και ενημερώνω..

gmak
25-11-09, 21:40
Τελικά τι έμαθες? Το φτιάχνει? Στο ενδιάμεσο ρίξε μια ματιά σ αυτό που βγήκε τις προάλλες

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=22345

MaSt0RaS
25-11-09, 22:33
Θα μιλήσω από Δευτέρα με τον Ronald και θα ενημερώσω..πάντως και ο Ronald Kai o Hans από ess μου είπαν πως γίνεται..θα πάρω δηλ τον Καρρα στο Άργος να αναλάβει τοποθέτηση..και ενημερώνω..

Aργεις λεμεεεεεεεεεεεε.......

Αντε αντε θελω νεαααα!

stapre
28-11-09, 10:52
γεια σε όλους.. τι θα μπορούσα να κάνω από άποψη βελτίωσης (κάποιο πρόγραμμα ή παράλληλο εγκέφαλο) για το 2.5si με τα 218 ps.. ο κωδικός του κινητήρα απότι ξέρω πρέπει να ναι ο Ν52.. υπάρχει κάποια επιλογή σε ac schnitzer ή gpower??

ΚΙΤ ΥΠΕΡΚΥΒΙΣΜΟΥ ΝΟΕΛΛΕΜΟΤΟΡΣ!
320ΙΠΠΟΥΣ. ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.
ΠΑΡΕ 4ΤΡΟΧΟΙ ΚΑΙ ΔΕΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΤΟΥ KUF-TUNING NOELLE

Nick_compact
28-11-09, 10:59
ΚΙΤ ΥΠΕΡΚΥΒΙΣΜΟΥ ΝΟΕΛΛΕΜΟΤΟΡΣ!
320ΙΠΠΟΥΣ. ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.
ΠΑΡΕ 4ΤΡΟΧΟΙ ΚΑΙ ΔΕΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΤΟΥ KUF-TUNING NOELLE

Θα μπορούσες να γράφεις με μικρά; Αν δεν κάνω λάθος, είναι και στους κανόνες..
Θα μπορούσα να ρωτήσω επίσης τι σχέση έχεις με την Noelle motors; Σε ρωτάω γιατί από ότι ξέρω ο αντιπρόσωπος ονομάζεται Στάθης Πρεδάρης, και τα αρχικά ταιριάζουν με το nick σου. Κάτι τέτοιο θα ήταν ενάντια στους κανόνες του forum περί διαφήμισης....

konas
28-11-09, 11:09
Θα μπορούσες να γράφεις με μικρά; Αν δεν κάνω λάθος, είναι και στους κανόνες..
Θα μπορούσα να ρωτήσω επίσης τι σχέση έχεις με την Noelle motors; Σε ρωτάω γιατί από ότι ξέρω ο αντιπρόσωπος ονομάζεται Στάθης Πρεδάρης, και τα αρχικά ταιριάζουν με το nick σου. Κάτι τέτοιο θα ήταν ενάντια στους κανόνες του forum περί διαφήμισης....

+1 στο Νικο

Επίσης:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=345098&postcount=53

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=345086&postcount=14

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=345101&postcount=63

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=345106&postcount=6

No comment.....

stratos
28-11-09, 11:12
+1 στο Νικο

Επίσης:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=345098&postcount=53

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=345086&postcount=14

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=345101&postcount=63

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=345106&postcount=6

No comment.....

Καλά τούμπανα μας τα έκανε...

Nick_compact
28-11-09, 11:14
Παιδιά εντάξει ας μην είμαστε επιθετικοί, μπορεί να μην έχει διαβάσει τους κανόνες του forum (αν και πρέπει κατά την εγγραφή).

jim_pas
28-11-09, 11:24
Θα μπορούσες να γράφεις με μικρά; Αν δεν κάνω λάθος, είναι και στους κανόνες..
Θα μπορούσα να ρωτήσω επίσης τι σχέση έχεις με την Noelle motors; Σε ρωτάω γιατί από ότι ξέρω ο αντιπρόσωπος ονομάζεται Στάθης Πρεδάρης, και τα αρχικά ταιριάζουν με το nick σου. Κάτι τέτοιο θα ήταν ενάντια στους κανόνες του forum περί διαφήμισης....

σωστό σε βρίσκω νίκο,αλλα μπορεί να μην ήξερε κιολας....ας μας πει λοιπόν...

bmw330vasilis
28-11-09, 11:29
ΚΙΤ ΥΠΕΡΚΥΒΙΣΜΟΥ ΝΟΕΛΛΕΜΟΤΟΡΣ!
320ΙΠΠΟΥΣ. ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.
ΠΑΡΕ 4ΤΡΟΧΟΙ ΚΑΙ ΔΕΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΤΟΥ KUF-TUNING NOELLE

ρε φιλε.....πρωτα απο ολα.....ΓΡΑΦΕ ΜΕ ΜΙΚΡΑ......!(κανονας του φορουμ....!)

κ υστερα.....εχεις ποσταρει τα πρωτα σου θρεντ....μονιμα με διαφημιση της εν λογω εταιρειας....!

ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ....?.....πες το μας για καμμια εκπτωση αν ειναι.,.........

MaSt0RaS
10-12-09, 18:15
κανενα νεο απο ESS αντε κανε μας το δωρο για τα χριστουγεννα..!

stef
10-12-09, 22:43
κανενα νεο απο ESS αντε κανε μας το δωρο για τα χριστουγεννα..!

Ανταλλάζεις βρούτε ESS με πακέτο ολοκληρωμένης μετατρόπας σε Ζ4 Μ....?

sakkunen
10-12-09, 23:42
Έχετε μέτρηση από περιοδικό για τις επιδόσεις του z4 2.5si f/l ?

MaSt0RaS
11-12-09, 00:05
Ανταλλάζεις βρούτε ESS με πακέτο ολοκληρωμένης μετατρόπας σε Ζ4 Μ....?

ε κατσε γιατι οχι... ετσι και αλλιως φρενα μπλοκε τα εχω... το μονο που εχω να βαλω τωρα ειναι μοτερ.. αρα γιατι να μην βαλω ess με λιγοτερα χρηματα και να βαλω μοτερ Μ..
ετσι και αλλιως εινια και λιγοτερη δουλεια και πιο ευκολη και χωρις να δηλωσω κτλ κτλ...!

MaSt0RaS
11-12-09, 00:10
Έχετε μέτρηση από περιοδικό για τις επιδόσεις του z4 2.5si f/l ?

εχω αλλα εκει που ειναι τωρα........ τι θες ακριβως καποιο Evo htan..!

stef
11-12-09, 09:17
Έχετε μέτρηση από περιοδικό για τις επιδόσεις του z4 2.5si f/l ?

http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=133782

http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=568&article=11619

http://www.cityauto.gr/article.cityauto.gr?aid=63

http://www.autospecialist.gr/index2.php?pid=7&model=136

sakkunen
11-12-09, 18:59
Οκ, καλύφθηκα από τον στεφ. Ευχαριστώ παιδιά.