PDA

Επιστροφή στο Forum : Βελτίωση Ζ4Μ Για πειτε γνωμες..


DimitrisZ4
02-11-09, 11:39
:D Πηγα κ ρωτησα σε ενα μαγαζι στην Αγ. Παρασκευη για εξατμιση Eisenmann κ μου ειπε οτι δεν εχει, τεσπα...μου ειπε για την Miltek, 3,000 ευρω ολο το συστημα κ οτι δινει +22hp ( δεν μπορεσα να το βρω στο διαδικτυο αλλα τεσπα...) Επισης μου ειπε για ενα chip της Superchips ( http://www.superchips.co.uk/index.php?option=com_frontpage&task=searchcat&Itemid=134 ) +15bhp ....?! ( τιμουλα 1000ευρω..ενω στο site λεει 400 λιρες ) Καλα για τις εξατμισεις δεν το συζητω...το chipaki τι λετε ?

stratos
02-11-09, 11:50
Ώρα να ανεβάσω λίγη πίεση...

bmw330vasilis
02-11-09, 11:52
την πιεση την δικη μας.....ποιος θα την κατεβασει με εσας τους 2 που μπλεξαμε............?αχαχαχαχαχα

stratos
02-11-09, 12:00
την πιεση την δικη μας.....ποιος θα την κατεβασει με εσας τους 2 που μπλεξαμε............?αχαχαχαχαχα

Έλα να σε πάρουμε βόλτα να ανέβει μία και καλή χαχαχαχα.

Πέρα απο την πλάκα το νούμερο ιπποδύναμης για την εξάτμηση είναι τραγικά μεγάλο. Θα δείς τρελή διαφορά στον ήχο ο οποός θα ξυρίζει αλλά απο άλογα δεν βλέπω να παίρνεις τίποτα. Μην πώ και για απώλειες αλλά ας μιλήσουν οι πιο γνώστες για αυτό.

Ένα πρόγραμμα είναι πάντε απιθυμητό σε ένα αυτοκίνητο γιατί σίγουρα το πάει ένα βήμα παραπέρα. Αλλά δεν νομίζω για +15 με μόνο αυτό. Αλλά τσιπάκι? Δηλαδή μόνιμη επέμβαση στον εγκέφαλο? Δεν γίνεται επαναπρογραμματισμός?

bmw330vasilis
02-11-09, 12:03
Έλα να σε πάρουμε βόλτα να ανέβει μία και καλή χαχαχαχα.



θα ρθω ρε στρατακο....γιατι μεχρι να βαλω τον ess......κ να μου ειναι μονιμα....ανεβασμενη.....για την πιεση μιλαω....εχω ψωμι ακομα....!:dance:

DimitrisZ4
02-11-09, 12:06
Αλλά τσιπάκι? Δηλαδή μόνιμη επέμβαση στον εγκέφαλο? Δεν γίνεται επαναπρογραμματισμός?

δεν εχω ιδεα :icon11:

paganis
02-11-09, 12:14
αστο οπως εχει...m ειναι πρεπει να συμβιβαστεις με αυτο,ας επαιρνες 335.. εξαλλου θα εχεις και τσαμπα λιπτον,αστον Στρατο να πληρωνει...χαχαα !!
περα απο την πλακα ..δεν νομιζω οτι η εξατμιση θα σου προσφερει τιποτα περα απο πορωτικο ηχο, τωρα το προγραμμα ισως καπου ωφελησει ισως βεβαια καπου βλαψει...

DimitrisZ4
02-11-09, 12:21
αστο οπως εχει...m ειναι πρεπει να συμβιβαστεις με αυτο,ας επαιρνες 335..
δεν ειναι εκει το θεμα....γενικα ειμαι της αποψης να μην το πειραξω γτ δεν μ χρειαζεται κατι παραπανω...κ δεν ειμαι των turbo. Απλα ως πληροφοριες...ενα
τσιπακι μπορει να το σκεφτομουνα

paganis
02-11-09, 12:28
δεν ειναι εκει το θεμα....γενικα ειμαι της αποψης να μην το πειραξω γτ δεν μ χρειαζεται κατι παραπανω...κ δεν ειμαι των turbo. Απλα ως πληροφοριες...ενα
τσιπακι μπορει να το σκεφτομουνα

απλα χαβαλε κανουμε! εχεις ενα εκπληκτικο αυτοκινητο..δεν χρειαζεται να το πολυπειραζεις..απλα να το ευχαριστιεσαι οπως του αξιζει! παντα θα υπαρχει διπλα μας καποιος πιο γρηγορος και δεν αξιζει να γινει αυτοσκοπος ο απολυτος χρονος -κοντρα , παρα η οδηγικη απολαυση!

DimitrisZ4
02-11-09, 12:29
..παρα η οδηγικη απολαυση!
αυτο ακριβως.

yannisv
02-11-09, 12:34
Η schnitzer δεν βγάζει τίποτα για το δικό σου Δημήτρη?

zaharias
02-11-09, 12:35
Αλλαξε απλα ενα τελικο Δημητρη, να "φτιαχνεσαι" περισσοτερο οταν το ακους και εισαι οκ φιλε..

DimitrisZ4
02-11-09, 12:38
Αλλαξε απλα ενα τελικο Δημητρη, να "φτιαχνεσαι" περισσοτερο οταν το ακους και εισαι οκ φιλε..

CSL ζαντες ψαχνω γνησιες , κ Eisenmann τελικα !!! :dblthumb2

Η schnitzer δεν βγάζει τίποτα για το δικό σου Δημήτρη?

δεν εχω ιδεα....θα το ψαξω τωρα :search:

yannisv
02-11-09, 12:41
Έχει γ@μάτα τελικά πάντως τσέκαρέ τα!

DimitrisZ4
02-11-09, 12:47
δεν μ αρεσει πολυ η AC γενικα...SuperSprint or Eisenmann

EVANGELOS
02-11-09, 13:53
Μήτσο βάλε ένα τελικό ΑΝ θες παραπάνω φασαρία !!!

Εμένα γενικά μου αρέσει η Σούπερ-σπριντ ...

Για μεσαίο - καταλύτες ΔΕ ξέρω όσον αφορά το Ζ4 αλλά λογικά θα υπάρχουν !!!

Αν θες ψάξου και από απ'έξω ΛΟΓΙΚΑ θα βρεις καλύτερες τιμές ...

22 άλογα ΔΕΝ παίζει αλλά γενικά στις πολλές στροφές με φουλ εξάτμιση (κατ-μεσαίο-τελικό) θα έχεις βελτιωσούλα (συν το ελάφρωματάκι σε κιλά)

Πες στον Τσιφ (Chief) να σου κάνει fwd το pm του yellowbird που μου έστειλε κι εμένα (είναι απλό - περιεκτικό και ουσιαστικά εμπεριέχει συνεπτηγμένα ότι ΛΕΜΕ τόσο καιρό και εδώ μέσα) !!!

Όσον αφορά το πρόγραμμα ... μόνο σε αύξηση του rev-limiter και μετατόπηση της μεγ. ισχύος σε παραπάνω rpm έχει νόημα !!!

Straight six
02-11-09, 14:02
χεχε...:dblthumb2

http://www.youtube.com/watch?v=RQoE14kMt1k

z3 2.2
02-11-09, 14:07
Δημητρη αν θες την γνωμη μου βαλε ενα σετακι τελικα Eisenmann για να γουσταρεις να το ακους και τιποτε αλλο.
Τωρα αν θα παρεις δυο αλογα η τρια γαιδουρια απο τα τελικα νομιζω αοτι δεν πρεπει να σε απασχολει με το ζωο που φορας κατω απο το καπο......
Οσο για εγγεφαλους κλπ δε συζηταω τιποτα....αστο οπως ειναι και τελος...
Less is more my friend......

stef
02-11-09, 14:28
Δημητρη αν θες την γνωμη μου βαλε ενα σετακι τελικα Eisenmann για να γουσταρεις να το ακους και τιποτε αλλο.
Τωρα αν θα παρεις δυο αλογα η τρια γαιδουρια απο τα τελικα νομιζω αοτι δεν πρεπει να σε απασχολει με το ζωο που φορας κατω απο το καπο......
Οσο για εγγεφαλους κλπ δε συζηταω τιποτα....αστο οπως ειναι και τελος...
Less is more my friend......

:+1:0000000000000000
Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα!!!!!!!!!!!:bowdown:

DimitrisZ4
02-11-09, 14:49
οκ επειδη το καταλαβαινω οτι δεν αξιζει να δωσει κανεις 1000 ευρω για 15 αλογα ( κ αν ). Αν ητανε τσαμπα θα το βαζατε ?????? :D

υγ. ευαγγελε δεν μπορω να σε πιασω στο κιν, κ δεν μπορω να σου στειλω πμ...storage dude..!

z3 2.2
02-11-09, 15:01
Oχι ρε....μη κανεις τιποτα...αστο αυτοκινητο....μια χαρα ειναι...

EVANGELOS
02-11-09, 15:24
Καλά ρε παιδιά εξάτμιση είπε να βάλει ... όχι να αλλάξει μοτέρ !!!

z3 2.2
02-11-09, 15:28
Καλά ρε παιδιά εξάτμιση είπε να βάλει ... όχι να αλλάξει μοτέρ !!!

ε ναι...αυτο λεμε......μια εξατμιση......τελος....:D

leyteris
02-11-09, 15:58
:D Πηγα κ ρωτησα σε ενα μαγαζι στην Αγ. Παρασκευη για εξατμιση Eisenmann κ μου ειπε οτι δεν εχει, τεσπα...μου ειπε για την Miltek, 3,000 ευρω ολο το συστημα κ οτι δινει +22hp ( δεν μπορεσα να το βρω στο διαδικτυο αλλα τεσπα...) Επισης μου ειπε για ενα chip της Superchips ( http://www.superchips.co.uk/index.php?option=com_frontpage&task=searchcat&Itemid=134 ) +15bhp ....?! ( τιμουλα 1000ευρω..ενω στο site λεει 400 λιρες ) Καλα για τις εξατμισεις δεν το συζητω...το chipaki τι λετε ?

στο ιδιο μαγαζι εβαλα προγραμμα σε 320Ε90 600ευρω ενω στο site γραφει 234 λιρες.Πιστευω ειναι το κερδος του η διαφορα.Το ζητημα ειναι οτι δεν προσθετει καποιο τσιπακι, απλα περναει το προγραμμα στον εγκεφαλο.

gnx
02-11-09, 16:01
Δημητρη κοιτα αυτους εδω

http://www.dmsautomotive.com/models.asp?upid=1

chief
02-11-09, 16:02
Καλά ρε παιδιά εξάτμιση είπε να βάλει ... όχι να αλλάξει μοτέρ !!!

αντε και ενα σετ 200αριδες

thomelef
02-11-09, 16:29
η εξάτμιση απο άφτερ μάρκετ λύσεις είναι πάντα ωραίες βελτιώσεις για ένα αυτοκίνητο.
επίσεις καλά λόγια πάντως ακούγονται και για μπαστούκ φίλε.
επίσεις αν σκέφτεσαι να δώσεις 1000 για τσιπάκι θα σου πρότεινα με τα ίδια λεφτά να παραγείλεις ένα καινούριο κορωνοπηνίο πιο κοντό απο αυτό που φοράς και να το ρίξεις στο μαμά κέλυφος.
εκεί θα δείς ώντος ενδιαφέρουσα αλλαγή :)

DimitrisZ4
02-11-09, 16:35
Δημητρη κοιτα αυτους εδω

http://www.dmsautomotive.com/models.asp?upid=1

δεν βλεπω κατι...δεν δειχνει διαγραμμα τιποτα..

EVANGELOS
02-11-09, 16:37
αντε και ενα σετ 200αριδες

100ρηδες !!

mo328i
02-11-09, 16:50
εκτος απο μη τεκμηριομενα πραγματα που λεγονται Μην κανεις το ενα Μην κανεις το αλλο χωρις να λενε το γιατι να Μην το κανεις εαν εξερεσεις το κοστος,οπως και πολλοι ετσι και εγω εχω ακουσει πολλες γνωμες για τον s54,σε απλα πραγματα οπως εξατμιση (μεσαιο-τελικο) ενα φιλτρακι και ενα προγραμμα απο εμπειρο (ας πουμε) προγραμματιστη ,πως μπορει ενα τετοιο αυτοκινητο να πηγαινει χειροτερα απο μαμα m3 ?δεν αντιλεγω με αυτους που το λενε,αλλα τεκμιριωστε το να ξερουμε και εμεις το ΓΙΑΤΙ !!!!
μην με παρακαμψετε στο threat του evaggelos για το πρωτο σταδιο,το εχω διαβασει και δεν λεει καπου μην βελτιωσετε το m3 σας!αυτα!

thomelef
02-11-09, 16:58
πολύ απλά δε μιλάμε για ένα απλό μοτέρ που είναι καραπνιγμένο και με μικρές - φτηνές βελτιωσούλες βλέπεις αποτέλεσμα.
το ότι μπορεί να αναπνέυσει ελαφρώς καλύτερα ισχύει αλλά όχι σε σημεία να πάρεις 15 άλογα απο ένα τσιπάκι μη τρελαθούμε κιόλα εδώ το σπαρτιάτικο έχει τα κέρατα του για 15 άλογα επιπλέον.
μπορεί απλά να γίνει πιο σπίρτο με κάποιες έξυπνες αλλαγές.
επίσεις κανείς δεν είπε πως με εξάτμιση καλή χάνει εκτός αν βάλεις μπουριά απο σόμπα. με ότι να'ναι φιλτράκι όμως το πιο σίγουρο είναι να χάσει.

DimitrisZ4
02-11-09, 16:59
μπορεί απλά να γίνει πιο σπίρτο με κάποιες έξυπνες αλλαγές...
οπως ? :smokin: :nixweiss:

thomelef
02-11-09, 17:04
οπως ? :smokin: :nixweiss:

καταλύτες τελικό και ένα διαφορικάκι πιστέυω είσαι πολύ καλά:jester:

mo328i
02-11-09, 17:15
καταλύτες τελικό και ένα διαφορικάκι πιστέυω είσαι πολύ καλά:jester:
ναι αλλα δεν εχουμε πει οτι με πιο κοντο διαφορικο το αυτοκινητο σε μια κοτρα πχ θα ειναι πισω απο ενα μαμα?επειδη αλλαζεις πιο γρηγορα και δεν καθεται πολυ το αυτοκινητο στο οφελειμο πεδιο στροφων?οποτε...Για φιλτρο μιλαω ενα πιο ελευθερο μαρκας οχι οτι νανε φιλτροχοανη και τετοια,εμενα με καιει πιο πολυ το θεμα του προγραμματος οχι των αλλων σημειων που αναφερουμε...

Christos 330i ///M
02-11-09, 17:22
Καλά ρε παιδιά εξάτμιση είπε να βάλει ... όχι να αλλάξει μοτέρ !!!

Ευαγγελε . . .

Ασε τα σαπια και βγαλε τις γνωσεις σου στο τραπεζι . . .

Βλεπεις οτι Ο δημητρης μονο με μια εξατμηση δεν θα υσηχασει . . .

Πες 2-3 πραγματακια +++ και να πραγματοποιησει αυτο που θελει . . .

Δημητρη καλη ι Eisenmann αλλα σε λιγο καιρο θα χρειαστεις και αλλα πραγματακια

πιστευω . . .

DimitrisZ4
02-11-09, 17:27
Ευαγγελε . . .

Ασε τα σαπια και βγαλε τις γνωσεις σου στο τραπεζι . . .

Βλεπεις οτι Ο δημητρης μονο με μια εξατμηση δεν θα υσηχασει . . .

Πες 2-3 πραγματακια +++ και να πραγματοποιησει αυτο που θελει . . .

Δημητρη καλη ι Eisenmann αλλα σε λιγο καιρο θα χρειαστεις και αλλα πραγματακια

πιστευω . . .

απλωσε τις γνωσεις σου ευαγγελε!! :rockon: τι αλλα πραγματακια ???? :nutkick:

thomelef
02-11-09, 17:34
ναι αλλα δεν εχουμε πει οτι με πιο κοντο διαφορικο το αυτοκινητο σε μια κοτρα πχ θα ειναι πισω απο ενα μαμα?επειδη αλλαζεις πιο γρηγορα και δεν καθεται πολυ το αυτοκινητο στο οφελειμο πεδιο στροφων?οποτε...Για φιλτρο μιλαω ενα πιο ελευθερο μαρκας οχι οτι νανε φιλτροχοανη και τετοια,εμενα με καιει πιο πολυ το θεμα του προγραμματος οχι των αλλων σημειων που αναφερουμε...


ο άνθρωπος δήλωσε πως του αρέσει το feeling και πως δεν είναι κοντράκιας.
σε ένα τέτοιο οδηγό το πιο κοντό διαφορικό δε πάει χαμένο(επίσεις δεν έχω προσωπική εμπειρία αν σε κόντρα πάει καλύτερα ή όχι η εμπειρία μου είναι απο γραφόμενα)
για εισαγωγές σίγουρα υπάρχουν καλές λύσεις με έυλογες τιμές.
για προγράμματα δεν έχω ιδέα και γενικώς για ουσιώδεις μετατροπές - βελτιώσεις επειδή δεν έχω ασχοληθεί ουδέποτε και δεν έχω καμία όρεξη να γράφω μ@λ@κιες εις βάρος άλλων του στύλ κάνε αυτό ή μη κάνεις εκείνο.
γνώμη μου είναι η πιο πάνω για απλά πράγματα εξατμιση για λίγο διαφορετικό θόρυβο και διαφορικό για πιο τσαχπίνικη οδήγηση...

stratos
02-11-09, 17:34
Δημήτρη όπως είπαν τα παιδιά ένα πιο κοντό διαφορικό και θα λυσάει το αυτοκίνητο. Βάλε και μια εξατμησούλα με προτίμηση σε supersprint για την πολύ καλή ποιότητα τους να σου σηκώνεται η τρίχα όταν το πατάς. Νομίζω ως εκεί οτι θα είσαι πολύ καλά και μετά μερικά ζευγάρια λάστιχα γιατί δεν θα μένει τίποτα απο τις αναβάσεις...

DimitrisZ4
02-11-09, 17:36
μα καλα...κανεις δεν γουσταρει την Eisenmann ???

stratos
02-11-09, 17:44
Κάτι που να "σφυρίζει" δεν υπάρχει για Ζ4 Μ???

thomelef
02-11-09, 17:44
μα καλα...κανεις δεν γουσταρει την Eisenmann ???

γούστα είναι φίλε μου αυτά αν γουστάρεις άιζμαν αυτή θα βάλεις...

merbeind
02-11-09, 17:47
Tην γουσταρω εγω :D.Να τις βαλω ομως εγω που εχω μια διπλη απο μαμα αξιζει.Εσυ με το m εχεις ηχο ξυραφι.Θα γινει λιγο πιο μπασος.Παιδια καμια εξατμιση να πλησιαζει το μπασο της porsche υπαρχει?Ειπα πλησιαζει ξερω δεν φτανεται και ειπα αυτη την εταιρεια επειδη ειναι οτι πιο τελειο σε ηχο για εμενα.

Christos 330i ///M
02-11-09, 17:50
μα καλα...κανεις δεν γουσταρει την Eisenmann ???

Εγω που ακουσα του hammanidi το Μ5 Ε39 . . .

Και μετα που πηρε το M3 46 CSL παλι με eisenmann ηταν εκπληκτικο αποτελεσμα . . .

chief
02-11-09, 18:01
βρε, αυτο που μου ζητησες το διαβασες?
το εμπεδωσες?
Do it.

Ανακεφαλαιωση:
1. 100αριδες (για να το λεει ο special one κατι ξερει)
2. εξατμηση ( να γλιτωσεις λιγο βαρος ) αν και πιστευω οτι δεν ειναι αναγκαία
3. μαμα προγραμμα με λιγη μετατοπιση του κοφτη.
4. καλη και τακτική συντηρηση

τα διαφορικα αστα για τον Θωμα. Ετσι κι΄αλλιως μας τελειωσαν...

MaSt0RaS
02-11-09, 18:14
Μητσο αστους να λενε... βαλε ενα ΕSS να ησυχασεις και να κερνας με 1λιτρα μετα γιατι δεν θα σου φτανουν τα φλιτζανακια....!

mo328i
02-11-09, 18:23
3. μαμα προγραμμα με λιγη μετατοπιση του κοφτη.
καλησπερα φιλε επειδη με ενδιαφερει και εμενα πως μετατοπιζεις τον κοφτη χωρις να βαλεις προγραμμα?
[/QUOTE]

chief
03-11-09, 12:48
3. μαμα προγραμμα με λιγη μετατοπιση του κοφτη.
καλησπερα φιλε επειδη με ενδιαφερει και εμενα πως μετατοπιζεις τον κοφτη χωρις να βαλεις προγραμμα?
[/QUOTE]

δεν το εχω κανει γιατι το δικό μου φοραει προγραμμα αλλα λογικα πρεπει να γινετε ευκολα απο ενα προγραμματιστη.

Sokin M3
03-11-09, 15:00
Μητσο αστους να λενε... βαλε ενα ΕSS να ησυχασεις και να κερνας με 1λιτρα μετα γιατι δεν θα σου φτανουν τα φλιτζανακια....!συμφωνω και επαυξανω..........αν θελει βοηθεια εδω ειμαι να του τα πω ολα

DimitrisZ4
03-11-09, 15:21
συμφωνω και επαυξανω..........αν θελει βοηθεια εδω ειμαι να του τα πω ολα

θελω να μαθω κ απο αυτο οποτε εχεις χρονο κερναω...οχι τσαι προφανως...χαχαχα κ επισης θελω να ακουσω την eisenmann :bullhorn::bullhorn:

Fanis
03-11-09, 15:53
Πολύ καλά λόγια διάβασα και για τις εξατμίσεις Capristo (δνε είναι τυχαίο ότι φτιάχνει για Ferarri & Lambo)...αλλά δεν ξέρω τιμή! Ειδικά με το κλαπέτο είναι πολύ καλή λύση...ησυχία όταν θές και λυσομανάς όταν έχεις κέφια. www.capristo.de δεν αναφέρει για BMW, αλλά στο Youtube έχει video με Ζ4 //Μ και στο zpost φόρουμ επίσης τις αναφέρει για //Μ.

Geo_3D
03-11-09, 17:03
Δεν καταλαβα Δημητρακη.....αμφισβητεις τον δασκαλο σου και εχεις σκοπο να μην τον ακουσεις????

Eisenmann και τελος!
.-;)

DimitrisZ4
03-11-09, 18:01
Geo-Godzillaaaaaaaaa
no master i respect your authority

VanVIC
03-11-09, 18:54
Πολύ καλά λόγια διάβασα και για τις εξατμίσεις Capristo (δνε είναι τυχαίο ότι φτιάχνει για Ferarri & Lambo)...αλλά δεν ξέρω τιμή! Ειδικά με το κλαπέτο είναι πολύ καλή λύση...ησυχία όταν θές και λυσομανάς όταν έχεις κέφια. www.capristo.de δεν αναφέρει για BMW, αλλά στο Youtube έχει video με Ζ4 //Μ και στο zpost φόρουμ επίσης τις αναφέρει για //Μ.

που ήσουν άνθρωπέ μου ?!!!

Αυτό ακριβώς έψαχνα για πολύ καιρό.

Thanx

MaSt0RaS
03-11-09, 20:32
Πολύ καλά λόγια διάβασα και για τις εξατμίσεις Capristo (δνε είναι τυχαίο ότι φτιάχνει για Ferarri & Lambo)...αλλά δεν ξέρω τιμή! Ειδικά με το κλαπέτο είναι πολύ καλή λύση...ησυχία όταν θές και λυσομανάς όταν έχεις κέφια. www.capristo.de δεν αναφέρει για BMW, αλλά στο Youtube έχει video με Ζ4 //Μ και στο zpost φόρουμ επίσης τις αναφέρει για //Μ.

αυτες ειναι πολυ μπροστα.. αλλα αν ειναι να βαλει κατι τετοιο τοσο ακριβο καλυτερα ΕSS..
αυτες οι εξατμισεις εχουν ακομα και ειδικο controller για να ανοιγςκλινεις την βαλβιδα εξαγωγης...!

DimitrisZ4
03-11-09, 21:45
εστειλα email www.capristo.de δεν φτιαχνουνε (πια) για Ζ4 Μ

fz21
03-11-09, 21:48
Πολύ καλά λόγια διάβασα και για τις εξατμίσεις Capristo (δνε είναι τυχαίο ότι φτιάχνει για Ferarri & Lambo)...αλλά δεν ξέρω τιμή! Ειδικά με το κλαπέτο είναι πολύ καλή λύση...ησυχία όταν θές και λυσομανάς όταν έχεις κέφια. www.capristo.de δεν αναφέρει για BMW, αλλά στο Youtube έχει video με Ζ4 //Μ και στο zpost φόρουμ επίσης τις αναφέρει για //Μ.

αυτο το κλαπετο το βαζεις και σε οποιδηποτε εξατμιση θελεις και με ενα κουμπακι κανεισ οτι θελεις...θορυβο θες?τον εχεις-----ησυχια θες?την εχεις....καλη μαγκια....!

stef
03-11-09, 21:55
Απλά έχουν και 5000 +........

xxxvagos
03-11-09, 22:02
:D Πηγα κ ρωτησα σε ενα μαγαζι στην Αγ. Παρασκευη για εξατμιση Eisenmann κ μου ειπε οτι δεν εχει, τεσπα...μου ειπε για την Miltek, 3,000 ευρω ολο το συστημα κ οτι δινει +22hp ( δεν μπορεσα να το βρω στο διαδικτυο αλλα τεσπα...) Επισης μου ειπε για ενα chip της Superchips ( http://www.superchips.co.uk/index.php?option=com_frontpage&task=searchcat&Itemid=134 ) +15bhp ....?! ( τιμουλα 1000ευρω..ενω στο site λεει 400 λιρες ) Καλα για τις εξατμισεις δεν το συζητω...το chipaki τι λετε ?


εγω θα κανω μια ρητορικη ερωτηση..τα εχεις ολα γιατι θες παραπανω??

τεσπα τελος η θολοκουλτουρα

το λοιπον:
θα στον εκανα εγω το εγκεφαλο αν με αφηνες αλλα φοβαμαι να μη μπω στο φρεσκο για σχεδον καταπατηση πνευματικων δικαιωματων

και για το εξατμησωνι(ετσι εχω κανει εγω) εγω δεν θα κοιτουσα μαρκες και ονοματα αλλα θα εψαχνα να βρω κατι να τονισει το straight six και αυτο το θεικο γριλισμα που εχουν τα M..

VanVIC
03-11-09, 22:10
Απλά έχουν και 5000 +........

εδώ θα δώσουμε 1000+ για τέλη κυκλοφορίας που ούτε ήχο προσφέρουν ούτε δύναμη... :angryfire

gnx
04-11-09, 07:32
εδώ θα δώσουμε 1000+ για τέλη κυκλοφορίας που ούτε ήχο προσφέρουν ούτε δύναμη... :angryfire

XAXAXAXAXA!!!!

Δημητρη το πρωτο πραγμα που θα εκανα με 5 χιλιαρικα ειναι να βαλω αλλα 7 και να αγορασω και ενα ζ3. Ειδωμεν...

Για 5 χιλιαρικα θα ξεκινουσα με αναρτηση με ρυθμιζομενα top mounts, -2 καμπερ μπροστα, -1.8 καμπερ πισω. Το αυτοκινητο οπως ειναι στραμπουλιεται πολυ ευκολα. Οδηγησα μπακ του μπακ το αμαξι μου με ενα ζ3Μ καμπερωμενο στα Μεγαρα πριν κανενα μηνα και καταλαβα...

Μετα λυση Ευαγγελου για βολαν δισκο κλπ

Μετα φρενα γιατι ειδα οτι σε τρωει και για ESS. Εγω τα δικα μου τα πεταξα στα 10000 χλμ. Βεβαια πηγαινεις γυρευοντας οταν στη διαδρομη σπιτι γραφειο σπιτι φτανεις 2 φορες 240-250 χλμ.

Το μονο πιστονι κανει αυλακωσεις στο δισκο. Μπορεί τα AXXIS ULTIMATE να ειναι κλασεις ανωτερα απο τα μαμα αλλα σιγουρα υπαρχουν καλυτερες λυσεις. Τα σωληνακια δεν νομιζω οτι κανουν διαφορα. Μονο ντεφω οτι το ΒΒΚ θα ζυγιζει περισσοτερο.

Μετα, διαφορικο 4.1, οπωσδηποτε. Θα σου δωσει τρελη ψυχολογικη ντοπα.


Ε, μετα εαν δεν πας για ESS, εχει βγαλει μια εταιρεια νομιζω η
L-tuning εισαγωγη τυπου CSL, νομιζω οτι την πουλα η CA αλλα αυτο θελει αλφα Ν software κλπ,κλπ,κλπ.

Sokin M3
04-11-09, 08:06
Αν θες πραγματικα να κανεις την διαφορα,θεωρω οτι ειναι μονοδρομος το κιτακι της ess

http://img20.imagehosting.gr/out.php/i1224555_z4m.jpg (http://imagehosting.gr)

βεββαια εδω μιλαμε για ενα περιπου κοστολογιο χονδρικα στα 12 χιλιαρικα.Και αυτο γιατι περα απο την αγορα του κιτ,θα χρειαστεις αλλαγη τουλαχιστον καταλυτες και τελικο και παραλληλα προγραμμα

http://www.esstuning.com/default.asp?c=shop&cat=93&subcat=170&subcat2=264&id=

m_power_lunatic
04-11-09, 08:18
XAXAXAXAXA!!!!

Δημητρη το πρωτο πραγμα που θα εκανα με 5 χιλιαρικα ειναι να βαλω αλλα 7 και να αγορασω και ενα ζ3. Ειδωμεν...

Για 5 χιλιαρικα θα ξεκινουσα με αναρτηση με ρυθμιζομενα top mounts, -2 καμπερ μπροστα, -1.8 καμπερ πισω. Το αυτοκινητο οπως ειναι στραμπουλιεται πολυ ευκολα. Οδηγησα μπακ του μπακ το αμαξι μου με ενα ζ3Μ καμπερωμενο στα Μεγαρα πριν κανενα μηνα και καταλαβα...

Μετα λυση Ευαγγελου για βολαν δισκο κλπ

Μετα φρενα γιατι ειδα οτι σε τρωει και για ESS. Εγω τα δικα μου τα πεταξα στα 10000 χλμ. Βεβαια πηγαινεις γυρευοντας οταν στη διαδρομη σπιτι γραφειο σπιτι φτανεις 2 φορες 240-250 χλμ.




Μετα, διαφορικο 4.1, οπωσδηποτε. Θα σου δωσει τρελη ψυχολογικη ντοπα.


Ε, μετα εαν δεν πας για ESS, εχει βγαλει μια εταιρεια νομιζω η
L-tuning εισαγωγη τυπου CSL, νομιζω οτι την πουλα η CA αλλα αυτο θελει αλφα Ν software κλπ,κλπ,κλπ.

Η εταιρεια λεγεται www.a-ltuning.com εγω αυτο θα εκανα αν και να σου πω σε επιπεδο ///Μ απο εμπειρια με βελτιωση στο προηγουμενο Μ3 Ε36 μου δεν θα πειραζα τιποτα για καθημερινη χρηση.....απολυτως τιποτα.Εαν ομως ασχολεισαι ΕΝΤΟΝΑ με track-days κτλ ολα τα παραπανω ειναι αποδοτικα!

EVANGELOS
04-11-09, 14:10
ναι αλλα δεν εχουμε πει οτι με πιο κοντο διαφορικο το αυτοκινητο σε μια κοτρα πχ θα ειναι πισω απο ενα μαμα?επειδη αλλαζεις πιο γρηγορα και δεν καθεται πολυ το αυτοκινητο στο οφελειμο πεδιο στροφων?οποτε...Για φιλτρο μιλαω ενα πιο ελευθερο μαρκας οχι οτι νανε φιλτροχοανη και τετοια,εμενα με καιει πιο πολυ το θεμα του προγραμματος οχι των αλλων σημειων που αναφερουμε...

Όχι φίλε μου ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ !!! ... εγώ προσωπικά λέω ότι ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ βάση φυσικής να πας πιο αργά με πιο κοντό διαφορικό ... το μόνο που παίζει είναι ΑΠΟ ΣΤΑΣΗ να σπινιάρεις περισσότερο

Όσον αφορά τα περί οφέλιμου εύρους ισχύει ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ !!! ... το οφέλιμο εύρος στο S54 είναι μέχρι τον κόφτη ... οπότε ΟΣΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

Φίλτρο ΜΟΝΟ ΜΑΜΑ !!! ... δεν κερδίζεις τίποτα απολύτως με τα "πιο ελέυθερα" και μετά από λίγο χάνεις κι όλας λόγο βρωμιάς που μαζεύει

Πρόγραμμα έχει νόημα ΜΟΝΟ όσον αφορά το ανέβασμα του κόφτη στροφών ... εφόσον ΔΕΝ θα το κάνεις Alpha-n

Όλα αυτά τα γράφω στο θρέντ ... που λες να μη σε παραπέμψουμε !!!

p.s. Όπως είπα και στο Δημήτρη τηλεφωνικά ... ΑΝ δεν έχει κάποιο θέμα στο αμάξι του (Μαφ , μπουζί , μπεκ , κτλ ... εννοώ δηλαδή τυπικά θέματα συντήρησης ...) ...

ας βάλει ΚΑΤΑ ΑΡΧΑΣ ένα τελικό ΑΝ θέλει φασαρία ... και θα ψαχτώ λίγο να δω τι παίζει με μεσαία - καταλύτες - πρόγραμμα στο αμάξι του ... Το Ζ4 φοράει άλλο ECU , άλλη εισαγωγή και άλλη εξαγωγή από το Μ3 , οπότε ΔΕΝ είναι τα πράγματα τόσο απλά !!!

P.s.2 Έλεος πια με τους κομπρέσορες !!! Στον S54 ΟΥΤΕ απλό πράγμα είναι , ΟΥΤΕ σίγουρο ότι θα δουλέψει , ΟΥΤΕ φτηνό , ΟΥΤΕ για κάθε μέρα ... και στην τελική έχεις ΕΝΑ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ατμ , πολύστροφο μοτέρ γιατί να χαλάσεις τη φιλοσοφία του ??? ... αν θέλεις τουρμπιστά πάρε Ζ4 35

VanVIC
04-11-09, 17:27
... εγώ προσωπικά λέω ότι ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ βάση φυσικής να πας πιο αργά με πιο κοντό διαφορικό ... το μόνο που παίζει είναι ΑΠΟ ΣΤΑΣΗ να σπινιάρεις περισσότερο

Βαγγέλη έχουμε πολύ συγκεκριμένο παράδειγμα όπου Ζ3 παρόμοιο με το δικό μου (και ελαφρώς πιο δυνατό), με διαφορικό 3,38 δεν πήγαινε όπως το δικό μου (διαφορικό 3,15).
Απο 2ες ρολ, πήγαινε να βγεί μπροστά και εκεί του τέλειωναν οι RPM και άλλαζε ταχύτητα και επειδή το δικό μου είχε κι΄αλλο ν'ανεβάσει, ξεγλιστρούσε (το δικό μου).
Στα γεμίσματα της 3ης πάλι τα ίδια.

Οταν φόρεσε ίδιο διαφορικό με μένα (3,15 όπως το δίνει η BMW στο Ζ3Μ), το άλλο Ζ3 ήταν μέχρι και 2ες ήταν δίπλα μου και στα μεσαία προς γεμάτα της 3ης άρχισε να ξανοίγει (λόγω της λίγο μαγαλύτερης σύναμής του).

Με ένα "κοντό" διαφορικό μαζευεις πιο γρήγορα τα χιλιόμετρα αλλά με ένα "μακρύτερο" μαζευεις "πιο πολλά" χιλιόμετρα.

Νομίζω οτι η χρήση του αυτοκινήτου (πιστάδικη με ότι κι αν σημαίνει αυτό ή δρόμου/καθημερινής χρήσης) έχει άμεση σχέση με την επιλογή "κοντού" ή νορμάλ βήματος.


...... αν θέλεις τουρμπιστά πάρε Ζ4 35
Σωστό κι αυτό αλλά τί να γίνει που ο Δημήτρης θέλει να κρατήσει το Ζ4Μ ?

z3outofmind
04-11-09, 18:10
εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις και αυτο....με 2000e θα εισαι κομπλε...
ουτε 5 ουτε 7 ουτε 12....πλακα κανω....για εμενα βαλε μια καλει εξατμιση και
αστο ως εχει...(pss9+μπλοκε καλητερο πιο μετα και τετοια)μην το χαλας το
αμαξακι σου...εκτος και εαν μαζεψεις τα λεφτα για την καλητερη"κινηση
για το δικο σου ESSSSSS..........................αλλα επιμενω ριξε μια ματια
στο βιντεακι ετσι για τα ΦΟΥΝΤΟΜΑΤΑ.......................
http://www.youtube.com/watch?v=FKG6DTjjT54

gnx
04-11-09, 18:50
http://www.bimmerfest.com/forums/showpost.php?p=4648800&postcount=45

z3 2.2
04-11-09, 18:52
Nα κανω μια ακομα προταση στον Δημητρη!
Απο οτι θυμαμαι δεν εχεις καιρο που εχεις το αυτοκινητο ετσι?
Εχεις ενα Ζ4Μ που οπως και να εχει γαζωνει,αν τωρα πατησες με τον Στρατο και σε περασε δεν σημαινει οτι εισαι αργος!!!
Μην σε πιανει το παραπονο και μπαινεις στο τριπακι της βελτιωσης.
Αν θες τη γνωμη μου ασχολησου με το αυτοκινητο,γνωριστειτε,γινετε φιλοι μεσα απο "διαδρομες" και "δοκιμασιες" αποκτησε το bonding που χρειαζεται.
Θα ανακαλυψεις οτι δεν χρειαζονται πολλα αλογα για να πας γρηγορα και να χαρεις το αυτοκινητο σου.
Δεν ειναι μονο οι ευθειες στον κοσμο αυτο....
Προπονησου κανα βραδακι σε καποια διαδρομη να δεις τι εχει να σου προσφερει το αυτοκινητο σου και ειμαι σιγουρος οτι θα ανακαλυψεις ποσο μακρυα ειναι τα ορια του!!!
Ολα αυτα στα λεω με σεβασμο και οχι υπεροπτικα.
Σε καμια περιπτωση δεν θελω να θηξω τις ικανοτητες σου σαν οδηγο!!!!
Μολις ανεβεις level τοτε θα δεις τι ειναι αυτο που θελει (αν θελει) βελτιωση σε σχεση με τα ΔΙΚΑ σου θελω.....και τοτε η βελτιωση θα αποκτησει πραγματικο ενδιαφερον και θα εχει και αντικτυπο στην οδηγικη σου απολαυση!!!
Εχεις ενα αυτοκινητο που εχει πολλες αρετες που περιμενουν να ανακαλυφθουν!!!
Ανακαλυψε τες σιγα-σιγα και μην τρελενεσαι με τα αλογα.
Δημητρης

manos///3
04-11-09, 19:14
Δημητρη αν θες να κανεις βελτιωση ,να τη κανεις για παρτη σου και οχι γιατι σου εριξε μιση/μια/δυο καροτσες (σιγα το πραμα) ενα δυνατο 35αρι...

Πες του κυριου παρασκευαστη τσαγιου και καπνιστη ναργιλεδων :p: Στρατο , να πατε μια βολτουλα στα Μεγγαρα ή ακομα και στα Σερρας και μετα ξανασκεψου το για βελτιωσεις και μπαρμπουτσαλα!

υ.γ. Εννοειται οτι σας σέβομαι ως οδηγους (ειδικα τον Στρατο που τον εζησα)...για αυτοκινητα μιλαμε!

Sokin M3
05-11-09, 07:36
Παντως ΔημητρηZ4m,δεν πιστευω να εχεις ακομα ενδυασμους αν εχει προβλημα το αυτοκινητο σου??????

http://www.youtube.com/watch?v=91iDVs5D7DM

Αληθεια,το αριστερο Μ3 που σας περναει ποιο ειναι??????:pimp:

DimitrisZ4
06-11-09, 11:28
λοιπον παιδια μετα απο πολυ σκεψη...η σειρα των αλλαγων θα ειναι , φρενα BMW performance , τελικο ( το σκεφτομαι ακομα λογω θορυβου...μη μου ζαλησει τα @@ ) κ μια 19αρα ζαντουλα..αυτα...α κ ενα rev limiter +200 κ κοφτη τελικης

yodas
06-11-09, 12:17
Δημήτρη βλέπω περάσαμε σε άλλη φάση...πιο έμπιστα πράγματα πιο ομαλά..και εγώ στη θέση σου έτσι θα ξεκινούσα...για να τεστάρεις και να χαίρεσαι κάθε φορά που θα κάνεις ένα upgrade!

DimitrisZ4
06-11-09, 12:21
κ ετσι θα τελειωσω....δεν θα πειραξω κινητηρα..μια χαρα ειναι. track days μετα κ ξερο ψωμι

z3 2.2
06-11-09, 12:24
εγω επιμενω στο προιγουμενο ποστ μου

DimitrisZ4
06-11-09, 12:35
εγω επιμενω στο προιγουμενο ποστ μου

συμφωνω μαζι σου...αλλα συμφωνεις μαζι μου οτι θελει αλλαγη στα φρενα ? μια 19αρα ετσι για την ομορφια κ μονο , κ μια εξατμισουλα ισως για να φτιαχνομαι απο τον θορυβο, αν κ με τις μαμα εξατμισεις φτιαχνομαι...θελει σκεψη η εξατμιση...αλλα ΦΡΕΝΑ θα αλλαξω στανταρ!! συμφωνουμε ?

stratos
06-11-09, 12:37
συμφωνω μαζι σου...αλλα συμφωνεις μαζι μου οτι θελει αλλαγη στα φρενα ? μια 19αρα ετσι για την ομορφια κ μονο , κ μια εξατμισουλα ισως για να φτιαχνομαι απο τον θορυβο, αν κ με τις μαμα εξατμισεις φτιαχνομαι...θελει σκεψη η εξατμιση...αλλα ΦΡΕΝΑ θα αλλαξω στανταρ!! συμφωνουμε ?

Η εξάτμιση να πάρει δρόμο αν και δεν είχα ευκαιρία να την ακούσω χαχαχα... Βάλε την SS πρώτα και θα τα ξεχάσεις τα άλλα...

z3 2.2
06-11-09, 12:53
συμφωνω μαζι σου...αλλα συμφωνεις μαζι μου οτι θελει αλλαγη στα φρενα ? μια 19αρα ετσι για την ομορφια κ μονο , κ μια εξατμισουλα ισως για να φτιαχνομαι απο τον θορυβο, αν κ με τις μαμα εξατμισεις φτιαχνομαι...θελει σκεψη η εξατμιση...αλλα ΦΡΕΝΑ θα αλλαξω στανταρ!! συμφωνουμε ?

Xεχεχε!!! Τα φρενα δλδ ποσο χαλια ειναι ρε συ? Δεν ξερω,γιαυτο ρωταω.
Οσο για τις 19αρες.....χαλαρα και ΜΗΝ τις βαλεις.....τι εχουν οι ζαντες σου ρε πουλακι μου.Και γαμω τις ζαντες ειναι!!! Με τις 19 αρες θα κοπαναει και θα κουραστει και λιγο.....
Οσο για την εξατμιση μεσα με τρελα!!!

manosm3
06-11-09, 13:00
λοιπον παιδια μετα απο πολυ σκεψη...η σειρα των αλλαγων θα ειναι , φρενα BMW performance , τελικο ( το σκεφτομαι ακομα λογω θορυβου...μη μου ζαλησει τα @@ ) κ μια 19αρα ζαντουλα..αυτα...α κ ενα rev limiter +200 κ κοφτη τελικης

Εισαι σιγουρος; Με τις παρεες που κανεις δε σε βλεπω να μενεις εκει :whip:
19αρες να ΜΗΝ βαλεις. Και κοβουν απο επιταχυνση και ειναι πολυ πιο σκληρο το αυτοκινητο. Ο πρωτος λογος για μενα αρκει :smokin:

DimitrisZ4
06-11-09, 13:07
Εισαι σιγουρος; Με τις παρεες που κανεις δε σε βλεπω να μενεις εκει :whip:


γιατι τι εχουν οι παρεες μου ? :chair: :dblthumb2

manosm3
06-11-09, 13:20
γιατι τι εχουν οι παρεες μου ? :chair: :dblthumb2

Mαλλον πρεπει να βελτιωσεις την εγκρατεια σου :D

MaSt0RaS
06-11-09, 13:39
Τα φρενα θα θελουν αλαγμα και αυτο το καταλαβαινω απο το δικο μου οπου εχω 220 αλογα και τα φρενα ειναι απαλα αψογα αλλα οχι τπτ υπερβολικο.. οποτε για τα 340 θα χρειαζονται...

Οσο για τις εξατμισεις καλο θα ηταν να αλλαζεις απο την αρχη μεχρι τοτελοσ ..:):) μονο 5000-7000ε χαχαχα!
Καλα 19αρες ξεχαντες... πιο πολυ το κακο παρα το καλο...!

z3 2.2
06-11-09, 14:00
και για τις 19αρες σκεψου και τα λεφτα που θα θες σε καθε αλλαγη για λαστιχα....
Πω-πω το φαγαμε το παλουκαρι.......μη το ενα-μη το αλλο......πω-πω.....

DimitrisZ4
06-11-09, 14:51
χαχα δεν πειραζει...1η προτεραιοτητα φρενα...τα υπολοιπα ειναι ετσι για την εμφανιση κ ηχο...τπτ ουσιαστικο

chief
06-11-09, 15:05
Οσον αφορά τις ζαντες εγω εχω και τις 18αρες και τις 19αρες. Δεν ειναι τοσο απλά και απολυτα τα πραγματα. Εχουν και τα υπερ και τα κατα και τα δυο σετ.
Και αυτα που λεω ειναι μετρημενα στο ΔΡΟΜΟ.
Αμα ηταν ετσι απλα τα πραγματα θα αγοραζα και ενα σετ 15αρες για τα ανοιγματα. Και ενα κομπιουτερακι να μετραω τις καροτσες.

http://www.youtube.com/watch?v=8na1TIbemn4

EVANGELOS
06-11-09, 18:12
Nα πω κι εγώ μια άποψη ...

Μετά τα ανοίγματα του Ζ4Μ με το 335 που τα έβλεπα από πίσω με το ΜΧ5

και το άνοιγμα με το ΜΑΜΑ Μ3Ε46 του Τζέο που το είδα στο βίντεο

Το Ζ4Μ ΔΕ στάθηκε ΚΑΘΟΛΟΥ καλά !!

Κατά την γνώμη μου ο Δημήτρης ΔΕΝ ανοίγει σωστά !!!

Ακούγοντας το Ζ4 και εγώ και ο Νικολάι λέμε ότι ΔΕΝ ανοίγει σωστά ο Δημήτρης

Όταν άνοιγε ο Τάσσος με το Ζ4Μ κουπέ με μαμά ή ΦΠΕ Μ3 τους έριχνε 2 έως 5 κενά !!! ... με μένα πηγαίναμε κοπίο έως 6ες και ήταν όντως ΠΟΛΥ δυνατό !!!

Επίσης εγώ στο άνοιγμα με τον Πάνοζ335 όταν φόραγε το ίδιο πρόγραμμα με το Στράτο ΣΥΝ κάτι περιφεριακά ΗΜΟΥΝΑ ΜΠΡΟΣΤΑ από 2ες ΡΟΛ !!!!!

Συνεπώς ΚΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙ !!!

Το ότι ο Δημήτρης είναι όπως είπε ΠΙΣΩ από τον κομμωτή και οριακά μπροστά από το Τζεό και ΠΙΣΩ από το Στράτο σημαίνει

είτε ότι ΔΕΝ το ανοίγει σωστά

είτε ότι κάποιο θεματάκι έχει το μοτέρ (από μαφ , μπουζί έως μπεκ κτλ κτλ ...)

Αυτά πιστέυω εγώ !!!

Sokin M3
06-11-09, 18:24
Αυτά πιστέυω εγώ !!!
Για μενα τι πιστευεις????:ices_ange

Panoz_335i
06-11-09, 18:33
Επίσης εγώ στο άνοιγμα με τον Πάνοζ335 όταν φόραγε το ίδιο πρόγραμμα με το Στράτο ΣΥΝ κάτι περιφεριακά ΗΜΟΥΝΑ ΜΠΡΟΣΤΑ από 2ες ΡΟΛ !!!!!


Aρχισαμε τις μαμακιες παλι?


Για να ξερουμε για τι μιλαμε...
Πρωτα απ'ολα, το προγραμμα που φοραει ο Στρατος ειναι V3 και εγω οταν πατησα μαζι σου φορουσα V1 (πρωτη-πρωτη εκδοση μαλιστα) 2 χρονια πριν

Δευτερον , φορουσα μονο προγραμμα... ουτε την CDV δεν ειχα βγαλει ακομη.Αμαξι μαμα εντελως + προγραμμα ειμουν. Μην κανεις χαρουλες λοιπον.

Οτι και να εκανε ο Δημητρης παλι τις εξατμισεις του 335 θα εβλεπε.

Αυτη ΔΕΝ ειναι η αποψη μου....αυτα ειναι τα facts.


ΥΓ- Την εποχη του V2 (3-4 μηνες μετα το πατημα μαζι μου ) εκανες ανοιγμα με το 335 του Νικου (σχεδον ισοδυναμο ΤΟΤΕ με το δικο μου αφου εκανα και εγω τα τσιγκλισματα μου). Για να μην τα λεω εγω , πες μονος σου το αποτελεσμα.

stratos
06-11-09, 18:43
Ας έρθει οποιδήποτε Ζ4 Μ χειροκίνητο απο ρολ 2ες. Το αποτέλεσμα θα είναι πάλι το ίδιο...

DimitrisZ4
06-11-09, 19:11
Nα πω κι εγώ μια άποψη ...

Μετά τα ανοίγματα του Ζ4Μ με το 335 που τα έβλεπα από πίσω με το ΜΧ5

και το άνοιγμα με το ΜΑΜΑ Μ3Ε46 του Τζέο που το είδα στο βίντεο

Το Ζ4Μ ΔΕ στάθηκε ΚΑΘΟΛΟΥ καλά !!

Κατά την γνώμη μου ο Δημήτρης ΔΕΝ ανοίγει σωστά !!!

Ακούγοντας το Ζ4 και εγώ και ο Νικολάι λέμε ότι ΔΕΝ ανοίγει σωστά ο Δημήτρης

Όταν άνοιγε ο Τάσσος με το Ζ4Μ κουπέ με μαμά ή ΦΠΕ Μ3 τους έριχνε 2 έως 5 κενά !!! ... με μένα πηγαίναμε κοπίο έως 6ες και ήταν όντως ΠΟΛΥ δυνατό !!!

Επίσης εγώ στο άνοιγμα με τον Πάνοζ335 όταν φόραγε το ίδιο πρόγραμμα με το Στράτο ΣΥΝ κάτι περιφεριακά ΗΜΟΥΝΑ ΜΠΡΟΣΤΑ από 2ες ΡΟΛ !!!!!

Συνεπώς ΚΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙ !!!

Το ότι ο Δημήτρης είναι όπως είπε ΠΙΣΩ από τον κομμωτή και οριακά μπροστά από το Τζεό και ΠΙΣΩ από το Στράτο σημαίνει

είτε ότι ΔΕΝ το ανοίγει σωστά

είτε ότι κάποιο θεματάκι έχει το μοτέρ (από μαφ , μπουζί έως μπεκ κτλ κτλ ...)

Αυτά πιστέυω εγώ !!!

στο βιντεακι π ανεβασε ο νικος , ανοιξαμε με 1ες ρολ , πατησε ο GEO πρωτος κ εγω αλλαξα ασχημα απο 1η σε 2α. Στο βιντεακι π ανεβασα εγω...αυτη τη φορα πατησα εγω πρωτος...κ ημουν αρκετα μπροστα...αυτα..Με τον Οδυσσεα π ανοιξα , σπινιαρα πολυ γι αυτο δεν τον εφτανα. αυτα

EVANGELOS
06-11-09, 19:12
...
ΥΓ- Την εποχη του V2 (3-4 μηνες μετα το πατημα μαζι μου ) εκανες ανοιγμα με το 335 του Νικου (σχεδον ισοδυναμο ΤΟΤΕ με το δικο μου αφου εκανα και εγω τα τσιγκλισματα μου). Για να μην τα λεω εγω , πες μονος σου το αποτελεσμα.

Πάμε πάλι ...

Την ημέρα εκείνη ο Νίκος πήγαινε κοπίο με Μ3 Ε92 με πρόγραμμα εξάτμιση και το Μ3 του Νικολάι ...

Ο Νίκος κατά δηλωσή του ήτανε 400 (άσε τι λέω εγώ) ...

Ήτανε ΜΕΤΑ την παρουσίαση στο Power όπου μετρήθηκε 400 άλογα ... και ο Νίκος φόραγε ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ !!!!!!

Δεν επαναλαμβάνω ότι τη μέρα που άνοιξα με τον Αλλώ είχα θέμα με μπεκ και αντλία βενζίνης ...

μια βδομάδα μετά και αφού άλλαξα μπεκ και φίλτρο βενζίνης πήγαμε όλοι μαζί στη Σκοτεινή και πάτησα με τον Spain (Muller γράφει εδώ) 318 turbo με τη χαμηλή πίεση αυτός (330 άλογα περίπου) και το πιστάδικο διαφορικό

ο Νίκος ήταν εκεί και του είπα να ΞΑΝΑΠΑΤΗΣΟΥΜΕ 1ες ρολ ... φυσικά ΔΕΝ ήθελε αφού είδε ότι ήμουνα μπροστά από τον Μούλερ ...

Το πρόγραμμα που φόραγες εσύ τότες ήταν όπως έλεγες το 1.47 ... και ο vishnu μίλαγε για 330 άλογα ρόδα http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=31578 ...

το v2 το δίνει τώρα 390 μοτέρ ... ΣΙΓΑ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ !!!

Εγώ φυσικά ΔΕΝ πιστέυω ότι ΜΟΝΟ με το πρόγραμμα υπάρχουν αυτά τα άλογα αφού ο Αλώ για να βγάλει 400 άλογα άλλαξε ένα ΣΚΑΣΜΟ ΠΡΑΡΜΑΤΑ !!!!

αυτά !!!!

το 335 είναι πολύ γρήγορο αλλά MΟΝΟ με v1.47 ήταν πίσω ... το ότι έφτιαξες ένα πολύ γρήγορο σετάπ με 400 άλογα και πολύ δύναμη από χαμηλά είναι γεγονός και όταν το είδαμε ΟΛΟΙ είπαμε μπράβο ... δεν υπάρχει αντιπαλότητα

και όλο το ποστ

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=187682&postcount=53

z3 2.2
06-11-09, 19:16
πσσστ....πουσαι Μητσο.....μη βαλεις 19αρες ρε....θα το χαλασεις τ'αμαξι.....

DimitrisZ4
06-11-09, 19:17
ps απο 1ες με τον στρατο θα τον ειχα λογικα αλλα εκανα σκατα αλλαγη. θα τα ξαναπαμε οταν γυρισει , πιστευω..εεεεε ;)

DimitrisZ4
06-11-09, 19:20
είτε ότι κάποιο θεματάκι έχει το μοτέρ (από μαφ , μπουζί έως μπεκ κτλ κτλ ...)

Αυτά πιστέυω εγώ !!!

εγω σου πα να παμε καμια βολτα....αλλα εσυ τπτ !!! παμε καμια μερα να δεις κ απο μονος σου να μ πεις....

stratos
06-11-09, 19:21
ps απο 1ες με τον στρατο θα τον ειχα λογικα αλλα εκανα σκατα αλλαγη. θα τα ξαναπαμε οταν γυρισει , πιστευω..εεεεε ;)

no problem man.... θα τα ξαναπούμε έτσι και αλλιώς... φιλικά και ήρεμα όπως πάντα...

Sokin M3
06-11-09, 19:26
Πάμε πάλι ...

Την ημέρα εκείνη ο Νίκος πήγαινε κοπίο με Μ3 Ε92 με πρόγραμμα εξάτμιση και το Μ3 του Νικολάι ...

Ο Νίκος κατά δηλωσή του ήτανε 400 (άσε τι λέω εγώ) ...

Ήτανε ΜΕΤΑ την παρουσίαση στο Power όπου μετρήθηκε 400 άλογα ... και ο Νίκος φόραγε ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ !!!!!!

Δεν επαναλαμβάνω ότι τη μέρα που άνοιξα με τον Αλλώ είχα θέμα με μπεκ και αντλία βενζίνης ...

μια βδομάδα μετά και αφού άλλαξα μπεκ και φίλτρο βενζίνης πήγαμε όλοι μαζί στη Σκοτεινή και πάτησα με τον Spain (Muller γράφει εδώ) 318 turbo με τη χαμηλή πίεση αυτός (330 άλογα περίπου) και το πιστάδικο διαφορικό

ο Νίκος ήταν εκεί και του είπα να ΞΑΝΑΠΑΤΗΣΟΥΜΕ 1ες ρολ ... φυσικά ΔΕΝ ήθελε αφού είδε ότι ήμουνα μπροστά από τον Μούλερ ...

Το πρόγραμμα που φόραγες εσύ τότες ήταν όπως έλεγες το 1.47 ... και ο vishnu μίλαγε για 330 άλογα ρόδα http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=31578 ...

το v2 το δίνει τώρα 390 μοτέρ ... ΣΙΓΑ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ !!!

Εγώ φυσικά ΔΕΝ πιστέυω ότι ΜΟΝΟ με το πρόγραμμα υπάρχουν αυτά τα άλογα αφού ο Αλώ για να βγάλει 400 άλογα άλλαξε ένα ΣΚΑΣΜΟ ΠΡΑΡΜΑΤΑ !!!!

αυτά !!!!



και όλο το ποστ

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=187682&postcount=53

αχ και να μην σας ειχα γνωρισει ποιο νωρις:angryfire

Panoz_335i
06-11-09, 19:35
ο Νίκος ήταν εκεί και του είπα να ΞΑΝΑΠΑΤΗΣΟΥΜΕ 1ες ρολ ... φυσικά ΔΕΝ ήθελε αφού είδε ότι ήμουνα μπροστά από τον Μούλερ ...


Φιλε, το 335 δεν ειναι δυναμομετρο για να μετρας τις βελτιωσεις σου :rofl2:
Τι υποννοεις ?? Οτι ο Νικος φοβηθηκε να πατησει μαζι σου?

Το πρόγραμμα που φόραγες εσύ τότες ήταν όπως έλεγες το 1.47 ... και ο vishnu μίλαγε για 330 άλογα ρόδα http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=31578 ...

το v2 το δίνει τώρα 390 μοτέρ ... ΣΙΓΑ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ !!!

Απο ποτε αρχισες να πιστευεις τα νουμερα που γραφουν στα φορουμ?? Και 30 αλογα (με 10% απωλειες το 335) δεν ειναι διαφορα??? Τι ειναι? Στραγαλια τα αλογα?


Εγώ φυσικά ΔΕΝ πιστέυω ότι ΜΟΝΟ με το πρόγραμμα υπάρχουν αυτά τα άλογα αφού ο Αλώ για να βγάλει 400 άλογα άλλαξε ένα ΣΚΑΣΜΟ ΠΡΑΡΜΑΤΑ !!!!


Ναι βεβαια ...εναν σκασμο...λεβιε Hartge, πεταλιερες (τις εχω και εγω αυτες!!) ,χειρολαβες χειροφρενου, ζαντες Hartge 20", καρμπον καθρεφτες....
Πολλα αλογα!!!!


Ο ανθρωπος εβαλε σπορ καταλυτες (δεν τους εβγαλε τελειως) και προσγραμμα V2. Tι παναγιας ματια μου λες τωρα εσυ?

EVANGELOS
06-11-09, 19:49
Τελικά τι εννοείς ρε Πάνο ότι με ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΝΟ πάει 390 άλογα μοτέρ το 335 ????

Γιατί αν είναι έτσι τσάμπα τα downpipe , τα μεσαία , τα ιντερκούλερ κλπ κλπ που πουλάνε !!!

Geo_3D
06-11-09, 19:49
Εισαι σιγουρος; Με τις παρεες που κανεις δε σε βλεπω να μενεις εκει :whip:
19αρες να ΜΗΝ βαλεις. Και κοβουν απο επιταχυνση και ειναι πολυ πιο σκληρο το αυτοκινητο. Ο πρωτος λογος για μενα αρκει :smokin:

Φουρνοι δεν γκρεμιστηκαν...
τρομοκρατικη επιθεση δεν εγινε....

και παρ'ολα αυτα συμφωνω με τον Μανο.....
:+1:

Panoz_335i
06-11-09, 19:51
Τελικά τι εννοείς ρε Πάνο ότι με ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΝΟ πάει 390 άλογα μοτέρ το 335 ????

Γιατί αν είναι έτσι τσάμπα τα downpipe , τα μεσαία , τα ιντερκούλερ κλπ κλπ που πουλάνε !!!

Ναι ...οσο πραγματικα ειναι τα 390 με σκετο προγραμμα τωρα ,αλλο τοσο ηταν τα 330 τροχο τοτε. Μην τα βλεπεις μονοπλευρα και μην επιμενεις. Τα δικα μου λαθη οταν δεν ηξερα τα παραδεχτηκα...κανε το ιδιο.

...με λιγα λογια....Ο Στρατος (V3) ειναι πολυ μπροστα απο εμενα (V1) συγκριτικα με την εποχη που καναμε εμεις. Οτι διαφορα εχει πατημα Μ3 CSL Vs M3 τροπετο {λεμε τωρα...}

EVANGELOS
06-11-09, 19:58
...με λιγα λογια....Ο Στρατος (V3) ειναι πολυ μπροστα απο εμενα (V1) συγκριτικα με την εποχη που καναμε εμεις. Οτι διαφορα εχει πατημα Μ3 CSL Vs M3 τροπετο {λεμε τωρα...}

Kαλά εγώ επιμένω ότι αν έρθει να πατήσει ο Στράτος με το Ζ4Μ του Τάσσου ας πούμε θα είναι πίσω από 1ες ρολ ...

αλλά τέσπα δε με αφορά και ιδιαίτερα πως πηγαίνει το 335 v2 v3 v4 etc με μαμά Ζ4Μ αφού ΔΕΝ έχω Ζ4Μ ...

έχω όμως Μ3 Ε46 και μια και επιμένεις λέω να δω πως πάω 0-400 με ένα καλό ... ΟΧΙ ΤΡΟΠΕΤΟ {λεμε τωρα...} 335 ... δεν ήθελα να το προείνω γιατί δε θα έχω αμάξι για ένα μήνα περίπου ακόμα ... αλλά αν βρεις κανά καλό ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΠΕΥΣΩ !!!

p.s. ΟΧΙ ΤΡΟΠΕΤΟ {λεμε τωρα...} 335 ... αχ πονηρούλι ... σε έχει πειράξει πολύ εκείνο το βράδυ Α.Ο. !!! ... :D:D:D

Panoz_335i
06-11-09, 20:08
ΟΧΙ ΤΡΟΠΕΤΟ {λεμε τωρα...} 335 ... αχ πονηρούλι ... σε έχει πειράξει πολύ εκείνο το βράδυ Α.Ο. !!! ... :D:D:D

Κοιτα, μην υπερεκτιμας τοσο πολυ τον εαυτο σου. Αν με ειχε πειραξει θα ειχα απο καιρο παρει το αιμα μου πισω (η θα προσπαθουσα, τουλαχιστον).

Παλι μοτερ αλλαζεις? Τι βαζεις ? Ν54 ??

z3 2.2
06-11-09, 20:11
:offtopic::offtopic::offtopic:

Panoz_335i
06-11-09, 20:12
:offtopic::offtopic::offtopic:

Βαλτος εισαι και εσυ τωρα? Ασε μας να παιξουμε.

Geo_3D
06-11-09, 20:13
Ασε ρε Πανουλη...περνα πρωτα κανα Μ54 2.5αρι και μετα πηγαινε στα S54!!!!!

xixixixixixixixixi:thefinger:D:D

z3 2.2
06-11-09, 20:16
Να πα να λυσετε τις διαφορες σας εξω....στο δρομο....:rofl2:

Panoz_335i
06-11-09, 20:17
Να πα να λυσετε τις διαφορες σας εξω....στο δρομο....:rofl2:

Φιλε το πατημα εγινε 2 χρονια πριν...ο Ευαγγελος με περασε, ειναι πιο γρηγορος.:bullhorn:

Τωρα ψαχνει για κομπρεσσορα, αστον να τον βαλει μην του χαλασω το σερι και στενοχωρηθει.

EVANGELOS
06-11-09, 20:23
xaxaxa σιγά μη βάλω και αναδευτήρι φραπέ !!!

Πάνο ούτε μοτέρ αλλάζω , ούτε πέρασα ποτέ το χουνέρι να είμαι σε limp mode από τα προγράμματα και να μη ξέρω τι φταίει , ούτε κυκλοφορούσε ποτέ με λαπτοπ να ρυθμίζω βενζίνες ...

πάντως αν βρεθεί κανά καλό 335 για 0-400 "όχι τροπέτο {λέμε τώρα...}" να επισπευσω τα πράγματα ...

VanVIC
06-11-09, 20:23
Φιλε το πατημα εγινε 2 χρονια πριν...ο Ευαγγελος με περασε, ειναι πιο γρηγορος.:bullhorn:

Τωρα ψαχνει για κομπρεσσορα, αστον να τον βαλει μην του χαλασω το σερι και στενοχωρηθει.

Για φαντάσου !
Ο Evangelos με κομπρέσορα...
Για φαντάσου !

:rofl2:

z3 2.2
06-11-09, 20:25
Σας παω και τους δυο στον Α Γιαννη.......(το Ρωσσο)!!!!!:hello:

fanisk
06-11-09, 20:25
Για φαντάσου !
Ο Evangelos με κομπρέσορα...
Για φαντάσου !

:rofl2:

Σε καποιο αλλο post δεν εγραψε ο Ευαγγελος πως το Μ δεν δουλευει με κομπρεσερ και βγαζει παντα προβλημα? Λαθος θυμαμαι?

EVANGELOS
06-11-09, 20:28
Σε καποιο αλλο post δεν εγραψε ο Ευαγγελος πως το Μ δεν δουλευει με κομπρεσερ και βγαζει παντα προβλημα? Λαθος θυμαμαι?

Επίσης και σε κάποιο άλλο γράφτηκε ότι κάποια roadster με κομπρέσσορα είχανε θέμα με ΙΔΙΑΣ ιπποδύναμης βαρύτερα roadster bi-turbo ...

για φαντάσου , για φαντάσου !!! :ices_ange

VanVIC
06-11-09, 20:30
Επίσης και σε κάποιο άλλο γράφτηκε ότι κάποια roadster με κομπρέσσορα είχανε θέμα με ΙΔΙΑΣ ιπποδύναμης βαρύτερα roadster bi-turbo ...

για φαντάσου , για φαντάσου !!! :ices_ange

Για λέγε για λέγε, γιατί και'γω roadster με κομπρέσορα έχω

manosm3
06-11-09, 20:32
Αφου το γ...με που το γα...με,
Βαγγελη χτες πατησα το Νικο :D χαχα

fanisk
06-11-09, 20:37
Χαλαρωστε η ζωη ειναι μικρη. Εχετε αυτοκινητα για καθε ειδους χρηση(για το βουνο παρτε niva) και σκατε για το ποιος ριχνει κολωνα σε ποιον, για οχηματα 300+ hp που μονο καφε δεν φτιαχνουν? Θες ταξιδι? Θες αργη βολτα? Θες καυλοβολτα? Ολα τα κανουν.

Χαρειτε τη καθε στιγμη, και στα φρυδια σας οι χρονοι. Χαβαλες να γινεται...αμα ειναι να χανετε τον υπνο σας για 1 κολωνα, ας αλλαξετε σπορ, σας χαλαει.

Panoz_335i
07-11-09, 01:04
xaxaxa σιγά μη βάλω και αναδευτήρι φραπέ !!!

Πάνο ούτε μοτέρ αλλάζω , ούτε πέρασα ποτέ το χουνέρι να είμαι σε limp mode από τα προγράμματα και να μη ξέρω τι φταίει , ούτε κυκλοφορούσε ποτέ με λαπτοπ να ρυθμίζω βενζίνες ...

πάντως αν βρεθεί κανά καλό 335 για 0-400 "όχι τροπέτο {λέμε τώρα...}" να επισπευσω τα πράγματα ...

Μπραβο Ευαγγελε...χαιρομαι που παιζεις και εσυ απροβληματιστα.

Δεν ξερω κανενα 335 "μη-τροπετο" να παταει 0-400...αλλα ξερω ενα τροπετο που παταει 2ες ρολλ 50-250 ,αν τολμας (απο εκει που εσυ κανεις κηδειες στα 335). Να του πω τιποτα?


Χαρειτε τη καθε στιγμη, και στα φρυδια σας οι χρονοι. Χαβαλες να γινεται...αμα ειναι να χανετε τον υπνο σας για 1 κολωνα, ας αλλαξετε σπορ, σας χαλαει.
Ποιος σου ειπε οτι ΔΕΝ κανουμε χαβαλε? Υπαρχει καλυτερος χαβαλες ?

chief
07-11-09, 03:01
Φουρνοι δεν γκρεμιστηκαν...
τρομοκρατικη επιθεση δεν εγινε....

και παρ'ολα αυτα συμφωνω με τον Μανο.....
:+1:

δηλαδη πιστευεις οτι οι 18αρες ειναι καλυτερες στο θεμα επιδοσεων απο τις 19αρες csl.
Μετραει μονο η διαμετρος? Αυτό ειναι το βασικο νομιζεις?
Για να μην αναφερω τι γινεται πως ξεκιναει ενα Μ3 απο σταση με 19αρες ή σε ελαφρος κατηφορικό δρομο ή ακομη και ρολλ.
Απο θεμα εμφανισής no coments.

manosm3
07-11-09, 03:04
δηλαδη πιστευεις οτι οι 18αρες ειναι καλυτερες στο θεμα επιδοσεων απο τις 19αρες csl.
Μετραει μονο η διαμετρος? Αυτό ειναι το βασικο νομιζεις?
Για να μην αναφερω τι γινεται πως ξεκιναει ενα Μ3 απο σταση με 19αρες ή σε ελαφρος κατηφορικό δρομο ή ακομη και ρολλ.
Απο θεμα εμφανισής no coments.

Eκτος και αν ειναι ΠΟΛΥ ελαφρυτερες δεν εχουν καποιο πλεονεκτημα οι 19αρες εναντι των 18.
Εχουν πιο μεγαλο φαρδος (=αεροδυναμικη αντισταση) και η μαζα της ζαντας ειναι κατανεμημενη σε μεγαλυτερη ακτινα (=μεγαλυτερη ροπη αδρανειας). Και τα 2 αντιστεκονται στην αλλαγη της κινητικης καταστασης του τροχου, αρα ΔΕΝ τα θελουμε.

chief
07-11-09, 03:29
Eκτος και αν ειναι ΠΟΛΥ ελαφρυτερες δεν εχουν καποιο πλεονεκτημα οι 19αρες εναντι των 18.
Εχουν πιο μεγαλο φαρδος (=αεροδυναμικη αντισταση) και η μαζα της ζαντας ειναι κατανεμημενη σε μεγαλυτερη ακτινα (=μεγαλυτερη ροπη αδρανειας). Και τα 2 αντιστεκονται στην αλλαγη της κινητικης καταστασης του τροχου, αρα ΔΕΝ τα θελουμε.

Μανο, η πραξη απο την θεωρία απεχει πολύ. Παρα πολυ.
Νυσταζω τωρα και καλυτερα να τα πουμε αλλη φορα.
Ηταν και 5-6 παιδια που εκαναν ανοιγματα με τα Μ3 εχθες. Καποιο νομιζω ηταν με 18αρια. Νομιζεις βγηκε πρωτο? Για ρωτα να δουμε..
Και ο Οδυσσεας εριξε στον Δημητρη γιατι οπως ειπε σπινιαρε πολύ και μετα δεν τον μαζευε πουθενα αν και το Ε46 ειναι πιο αργο απο το Ζ4Μ. Δεν θα σπινιαρε τοσο με τις 19αρες..

manosm3
07-11-09, 03:40
Aυτο που λες εσυ, του Μιλτου που μολις γραφτηκε εδω, φοραει ΦΠΕ κ εκκεντροφορους. Το προγραμμα σε Μ3 -οπως ξερεις- ειναι περιπλοκο θεμα. Αυτος φοραγε μπροστα ζαντες απο Μ5 Ε39 και πισω απο Μ3 Ε46 χαχαχα Και ειχε δηλωσει οτι με τις 20αρες που φοραει ειναι πολυ πιο αργος απ' ο,τι με 18αρες ή 19αρες. Επιπλεον ηταν 1 αμαξι μπροστα απο την μετατροπη, η οποια ηταν μισο φτερο μπροστα απο το καλο Μ3 του geotech.
Μην ξεχναμε και τον παραγοντα οδηγο.

Sokin M3
07-11-09, 08:36
βαλτε ολοι κομπρεσσορα για να εχει νοημα:jester::jester::jester::jester:

Sokin M3
07-11-09, 08:37
δηλαδη πιστευεις οτι οι 18αρες ειναι καλυτερες στο θεμα επιδοσεων απο τις 19αρες csl.
Μετραει μονο η διαμετρος? Αυτό ειναι το βασικο νομιζεις?
Για να μην αναφερω τι γινεται πως ξεκιναει ενα Μ3 απο σταση με 19αρες ή σε ελαφρος κατηφορικό δρομο ή ακομη και ρολλ.
Απο θεμα εμφανισής no coments.
στην κατηφορα πανε και τα βαρελια:pth::pth::pth:

M3_GEO
07-11-09, 08:47
Aυτο που λες εσυ, του Μιλτου που μολις γραφτηκε εδω, φοραει ΦΠΕ κ εκκεντροφορους. Το προγραμμα σε Μ3 -οπως ξερεις- ειναι περιπλοκο θεμα. Αυτος φοραγε μπροστα ζαντες απο Μ5 Ε39 και πισω απο Μ3 Ε46 χαχαχα Και ειχε δηλωσει οτι με τις 20αρες που φοραει ειναι πολυ πιο αργος απ' ο,τι με 18αρες ή 19αρες. Επιπλεον ηταν 1 αμαξι μπροστα απο την μετατροπη, η οποια ηταν μισο φτερο μπροστα απο το καλο Μ3 του geotech.
Μην ξεχναμε και τον παραγοντα οδηγο.

καλημερα και απο μενα, στο θεμα της 18αρας με 19αρα csl θα σας πω το εξης δοκιμασμενο στο αυτοκινητο μου. μ3 με 19αρεσ csl αλλα με διαστασεις 235/35 & 265/30 δεν εχει απολυτως καμια διαφορα σε επιδοσεις με μ3 με 18αρες. αυτο που λεω ειναι δοκιμασμενο με πατημα πριν και μετα την τοποθετηση των 19αρων csl. τωρα αν βαλεις στις csl 225/45 & 255/40 μεγαλωνει κατα πολυ η διαμετρος και φανταζομαι θα εχει αρνητικες επιπτωσεις σε σχεση παντα με τις 18αρες.

επισης φιλε μανο καθε πατημα ειναι διαφορετικο μεταξυ του. το οτι ι φιλος μιλτος ητανε ενα αμαξι μπροστα απο την μετατροπη και η μετατροπη ειναι μισο φτερο μπροστα απο μενα δεν σημαινει οτι του μιλτου ειναι 1.5 αμαξι μπροστα απο μενα. γιατι με τον μιλτο βαλαμε 3 φορεσ του εφευγα λιγο 4ες με μαζευε ερχοτανε διπλα μου και περναγαμε κοπιο.

φιλικα

chief
07-11-09, 08:49
την μετατροπη, η οποια ηταν μισο φτερο μπροστα απο το καλο Μ3 του geotech.

Ο geotech φοραει 18αρια νομιζω...

M3_GEO
07-11-09, 08:55
Ο geotech φοραει 18αρια νομιζω...

19aria csl foaro file mou ego eimai o geotech:hello:

chief
07-11-09, 09:51
19aria csl foaro file mou ego eimai o geotech:hello:

hello και απο μενα my friend. Μια χαρα παλικαρι φαινεσαι.
Με τη λουγκρα τον Σοκιν κανεις παρεα?

M3_GEO
07-11-09, 10:00
hello και απο μενα my friend. Μια χαρα παλικαρι φαινεσαι.
Με τη λουγκρα τον Σοκιν κανεις παρεα?

ναι με αυτην την λουγκρα χαχαχααχχα

thomelef
07-11-09, 10:30
ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι άσχετο μιας και παρακολουθώ όλο το θρεντ ειδικά απο τη δτιγμή που γύρισε σε κομπρεσοροσυζήτηση.
πόσο αξιόπιστος μπορεί να είναι ο s54 με ένα κομπρέσορ;;
σόρυ για το οφ τόπικ απλά διαβάζω με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον τη διεξαγωγή του θρέντ και είμαι πολύ περίεργος για το θέμα αξιοπιστίας του συγκεκριμένου κινητήρα.
τι φόβοι υπάρχουν και απο που μπορεί να τη πατήσει κάποιος;;;

beatsonic
07-11-09, 11:10
εξάτμιση για Z4 M Roadster E85 από Eisenmann μαζί με μεταφορικά από γερμανία 1890.-€
αν έχεις ενδιαφέρον πες μου.

stratos
07-11-09, 12:50
έχω όμως Μ3 Ε46 και μια και επιμένεις λέω να δω πως πάω 0-400 με ένα καλό ... ΟΧΙ ΤΡΟΠΕΤΟ {λεμε τωρα...} 335 ... δεν ήθελα να το προείνω γιατί δε θα έχω αμάξι για ένα μήνα περίπου ακόμα ... αλλά αν βρεις κανά καλό ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΠΕΥΣΩ !!!

:king: Και εγώ θα λείπω για τον επόμενο 1.5 μήνα...... Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.... Αλλά ποτέ απο στάση....

Υ.Γ. Χωρίς αυτοκίνητο εεε? Για 1 μήνα???? Παράξενα πράγματα :icon18:

DimitrisZ4
07-11-09, 13:03
εγω παντως θελω να δω πατημα Ζ4 Μ με 335 ( με τα ιδια πραγματα π φοραει ο στρατος ) να δω ποσο κουλος ειμαι πια κ ποσα προβληματα εχει το μοτερ μου!

VanVIC
07-11-09, 13:13
εγω παντως θελω να δω πατημα Ζ4 Μ με 335 ( με τα ιδια πραγματα π φοραει ο στρατος ) να δω ποσο κουλος ειμαι πια κ ποσα προβληματα εχει το μοτερ μου!

Πρέπει ντε και καλά να έχει προβλήματ ατο μοτέρ σου ρε Δημήτρη ?
Σου το 'παν κι άλλοι, κάνε λίγο υπομονή να μάθεις πρώτα να "ξεκινάς" τ'αμάξι σου λίγο καλύτερα και μην τρελένεσαι.
:rtfm:

stratos
07-11-09, 13:22
Πρέπει ντε και καλά να έχει προβλήματ ατο μοτέρ σου ρε Δημήτρη ?
Σου το 'παν κι άλλοι, κάνε λίγο υπομονή να μάθεις πρώτα να "ξεκινάς" τ'αμάξι σου λίγο καλύτερα και μην τρελένεσαι.
:rtfm:

Το μοτέρ του Δημήτρη δεν έχει κανένα πρόβλημα. Το εδειξε όταν ήμουν εργοστασιακός αυτό...

Αλλά φίλτατε και φίλε Βαγγέλη, πόσο καλήτερα να το ξεκινήσει δηλαδή? Δεν κάναμε απο στάση τίποτα που εκεί παίζει ρόλο ο οδηγός... Απλά βυθίσαμε τέρμα το πεντάλ του γκαζιού ώς κάποια ταχύτητα. Τώρα αν βάρεσε μια φορά κόφτη στην πρώτη ο Δημήτρης δεν νομίζω οτι θα άλλαζε τόσο πολύ το αποτέλεσμα. Στο κάτω-κατω ούτε εγώ έκανα γρήγορες αλλαγές μιας και τα Ε92 δεν τα σηκώνουν αυτά, θέλουν ήρεμες και μέτριας ταχύτητας αλλαγές για να κουμπώσουν....

Εκτός αν με το "ξεκίνημα" εννοείς κάτι άλλο που ίσως να μην κατάλαβα... :cheers:

DimitrisZ4
07-11-09, 13:23
πλακα εκανα στο 2ο. στο 1ο το παραδεχομαι , ειμαι κουλος ακομα. θελω να δω εναν μη-κουλο να παταει με 335 απο 1ες ρολλ

saikoE39
07-11-09, 14:03
του τασου το Ζ4Μ...με Ε46 Μ3.....


http://www.youtube.com/watch?v=BGIdfNGBSjs

και παλι ο τασος με Μ5 Ε39

http://www.youtube.com/watch?v=e2iTG_KCGmI


ps ...δεν τα βάζω για κανέναν σκοπό .
απλα το συγκεκριμένο Ζ4 του τάσου το ειχα παρακολουθήσει αρκετά τον καιρο που "ετρεχε".....δεν είχε αφήσει τπτ όρθιο....νομίζω ειχε ανοίξει και με άλλο Ζ4Μ...και ηταν 1 κενο μπροστά...!!!

VanVIC
07-11-09, 14:08
...
Εκτός αν με το "ξεκίνημα" εννοείς κάτι άλλο που ίσως να μην κατάλαβα... :cheers:

Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο απ'αυτό που γράφω Στράτο.
Πιστευω οτι στα πατήματα απο στάση, παίζει πολύ ο παράγοντας "οδηγός".

Χρειάζεται "προπόνηση" για να μπορεί κάποιος να ξεκινάει καλά τ'αμάξι του χωρίς να χαζοσπινάρει και μετά στις αλλαγές, εεε όπως και να το κάνουμε, υπάρχουν χέρια και χέρια...

Εγώ είμαι απ'αυτούς που πιστευω οτι το "αντικειμενικά σωστό και δίκαιο" πάτημα είναι απο στάση μέχρι προκαθορισμένο σημείο ή απόσταση.
Ολα τ'αλλά πάντα θα "σηκώνουν" ατελείωτες συζητήσεις.

Την άλλη φορά, δείτε το μήπως δοκιμάσετε κι απο στάση.

Panoz_335i
07-11-09, 14:43
εγω παντως θελω να δω πατημα Ζ4 Μ με 335 ( με τα ιδια πραγματα π φοραει ο στρατος ) να δω ποσο κουλος ειμαι πια κ ποσα προβληματα εχει το μοτερ μου!

Περα απο την πλακα που κανω με τον Βαγγελη και πιστευω οτι και αυτος το λαμβανει ετσι ...
αυτο που δεν μπορω να καταλαβω και πραγματικα βγαινω απο τα ρουχα μου (σοβαρα τωρα χωρις πλακα) ειναι γιατι θα πρεπει να εχει προβλημα το αμαξι ή ο οδηγος και δεν μπορειτε απλα να δεχτειτε οτι το 335 με προγραμμα ειναι απλα και ξαστερα δυνατοτερο απο το Ζ4Μ.

Δημητρη , απο το να γινεσαι αστειος και να λες χιλιες-δυο χαζομαρες (για κοντρες σε πιστες με 335,για πατηματα με αλλους απο σταση , για συγκριτικα με αλλα Ζ4 κτλ) να παραδεχτεις οτι το 335 με V3 ειναι σαφως δυνατοτερο απο το Ζ5 Μ.

Τι κοντρα σε πιστα να πας αφου δεν ξερεις να αλλαζεις ταχυτητες? Τι νομιζεις οτι ειναι ? To Grand Turismo?

Ναι, εισαι ελαφρυτερος, αλλα to 335(v3) εχει περισσοτερη ιπποδυναμη και 30%+ περισσοτερη ροπη ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΑΣΜΑ των στροφων του. Τι αλλο να πουμε δηλαδη για να το καταλαβουν καποιοι???

DimitrisZ4
07-11-09, 14:59
Τι κοντρα σε πιστα να πας αφου δεν ξερεις να αλλαζεις ταχυτητες? Τι νομιζεις οτι ειναι ? To Grand Turismo?


ναι δε ξερω ειμαι κουλος. επειδη δεν ξερω να αλλαζω στις 7950 ή επειδη δεν εχω μαθει να σπαω το αυτοκινητο μου απο 1ες...ναι δε ξερω να πηγαινω γρηγορα σε στροφες η σε μια οποιαδηποτε πιστα. επειδη αρχιζω κ τα παιρνω , ναι ειναι γρηγοροτερο το 335. Κ σρυ π το λεω αλλα στα @@ μου κιολας.

thomelef
07-11-09, 15:07
ναι ειναι γρηγοροτερο το 335. Κ σρυ π το λεω αλλα στα @@ μου κιολας.
ε ναι στη τελική τελική έτσι είναι.
τέλος θα υπενθιμήσω 2 προτάσεις ενός μέλους σε ένα άλλο θρεντ.
THE DIVISION IS BACK MOT..........ERS
stick the turbos in yer ............

Panoz_335i
07-11-09, 15:29
Κ σρυ π το λεω αλλα στα @@ μου κιολας.

Δημητρη...μην στραβωνεις. Ολα τα παραπανω εσυ τα εκανες "θεμα"...κανενας αλλος.

DimitrisZ4
07-11-09, 15:39
εγω το εκανα θεμα...προς γενικοτερη πληροφορηση για βελτιωσεις Ζ4 Μ...εσεις το πηγατε στις κοντρες.

Christos 330i ///M
07-11-09, 15:50
Αν ψηθει το θεμα κατεβαινω ταπα με Yoda . . . .

thomelef
07-11-09, 15:52
Αν ψηθει το θεμα κατεβαινω ταπα με Yoda . . . .


ψόφια πράγματα:greenboun :thefinger

Geo_3D
07-11-09, 16:24
Αν ψηθει το θεμα κατεβαινω ταπα με Yoda . . . .

Τοτε θα αναλαβω εγω!!!!!!:rofl2:

EVANGELOS
08-11-09, 21:16
Πάνο κρίμα που δεν βρήκες κανά καλό 335 στα 390 άλογα ... 0-400μ με το καυμένο το Μ3άκι θα ειναι ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ εδώ εύκολο ... ας πούμε του Σ.......... με έχει για πλάκα κολώνα στο 400ρι ... αλλά αυτός είναι σήμερα που μιλάμε μάλλον το πιο γρήγορο 335 !!!

Αν αλλάξετε γνώμη πείτε μου ...

Με τον Στράτο και κάποιον άλλο που φοράει ΜΟΝΟ το πρόγραμμα ανοίγω πάντως

και 1ες ρολ

και στάση

stratos
08-11-09, 22:51
Πάνο κρίμα που δεν βρήκες κανά καλό 335 στα 390 άλογα ... 0-400μ με το καυμένο το Μ3άκι θα ειναι ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ εδώ εύκολο ... ας πούμε του Σ......... με έχει για πλάκα κολώνα στο 400ρι ... αλλά αυτός είναι σήμερα που μιλάμε μάλλον το πιο γρήγορο 335 !!!

Αν αλλάξετε γνώμη πείτε μου ...

Με τον Στράτο και κάποιον άλλο που φοράει ΜΟΝΟ το πρόγραμμα ανοίγω πάντως

και 1ες ρολ

και στάση

Κερνάς τσαγάκι (λέγε με κοντό διαφορικό)? Κερνάω σουβλάκια...

EVANGELOS
08-11-09, 23:11
Κερνάς τσαγάκι (λέγε με κοντό διαφορικό)? Κερνάω σουβλάκια...

Στράτο κοίτα λογικά αφού είσαι μπροστά από Ζ4Μ λογικά θα είσαι μπροστά και από μένα !!! ...

Πες μου πότε μπορείς να κανονίσω

stratos
08-11-09, 23:28
Στράτο κοίτα λογικά αφού είσαι μπροστά από Ζ4Μ λογικά θα είσαι μπροστά και από μένα !!! ...

Πες μου πότε μπορείς να κανονίσω

Το κοντό διαφορικό δίνει πολύ μεγάλο πλεονέκτημα ειδικά στο 400άρι. Αν και θα κάνουμε και ένα άνοιγμα αν θες απο δευτέρες να δούμε τις διαφορές με το Ζ4 Μ.

Επιστρέφω σε 1 μήνα περίπου οπότε έχουμε καιρό για να ξαναμιλήσουμε και να κανονήσουμε για το άνοιγμα.... :nod:

fanisk
08-11-09, 23:31
Ε τι 400μ ?, βαλτε κανα χιλιομετρο!

EVANGELOS
08-11-09, 23:33
Ε τι 400μ ?, βαλτε κανα χιλιομετρο!

Με τα ΜΟΝΟ πρόγραμμα εννοείτε !!! ... θα πάμε 0-1000 και 1ες - 1000 και ότι θέλουν ... με τα ΤΟΥΜΠΑΝΑ όμως δεν έχει νόημα !!! ας πάνε με κανα κομπρεσεράτο ROL 2es 1000 m ;) ;) :D

Panoz_335i
09-11-09, 09:48
Πάνο κρίμα που δεν βρήκες κανά καλό 335 στα 390 άλογα ... 0-400μ με το καυμένο το Μ3άκι θα ειναι ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ εδώ εύκολο ... ας πούμε του Σ......... με έχει για πλάκα κολώνα στο 400ρι ... αλλά αυτός είναι σήμερα που μιλάμε μάλλον το πιο γρήγορο 335 !!!


Ψιλοκαλο ειναι ...οταν εισαι ετοιμος, πες μου.

Sokin M3
09-11-09, 10:17
Ψιλοκαλο ειναι ...οταν εισαι ετοιμος, πες μου.του Σ......... ειναι το καλυτερο 335?????

Christos 330i ///M
09-11-09, 13:19
ψόφια πράγματα:greenboun :thefinger

Αν ψηθει κατι ειπαμε μεσα . . .

Και δεν ξεχασα οτι θα ερθεις και εσυ να το ξες . . .

thomelef
09-11-09, 18:13
Αν ψηθει κατι ειπαμε μεσα . . .

Και δεν ξεχασα οτι θα ερθεις και εσυ να το ξες . . .


για οδικώς μιλάμε;;;
γιατί εγώ έλεγα να κάνω το κομμάτι μου πάλι.......................
αυτό το πίιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιινγκ μου θυμίζει το καμπανάκι για το υπηρετικό προσωπικό!!!!!!:greenboun:greenboun

yodas
09-11-09, 18:28
παρακαλώ να μην παρεκλείνετε από το θέμα...ας αφήσουμε ανενόχλητα τα παιδιά να δούμε τι θα γίνει επιτέλους....

thomelef
09-11-09, 18:34
παρακαλώ να μην παρεκλείνετε από το θέμα...ας αφήσουμε ανενόχλητα τα παιδιά να δούμε τι θα γίνει επιτέλους....


εσύ κοίτα να τελειώνεις με τον ιστοχώρο της πολυεθνικής μου:pth::pth: