PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΟ ΕΣΠΑΣΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗΣΑ?


BILL007
06-11-09, 17:13
Καλησπέρα παιδιά.Θα σας πω εν συντομία τι έπαθα χτες βράδυ και θα ήθελα την δική σας γνώμη (πέρα του μηχανικού μου).

Χτες το βράδυ λοιπόν κατά τις 4 τα ξημερώματα έκανα κόντρα απο φανάρι σε φανάρι με ένα χιουντάι κουπέ.
Πριν ξεκινήσω τα "πατήματα" το αμάξι ήταν ζεστό (είχα ηδη κάνει 30 χιλιόμετρα...).Κάνουμε στο πρώτο φανάρι ολα οκ...Πάμε στο δεύτερο και ξαναπατάμε...

Ε,εκει εγινε η τρελή κατάσταση! Πρώτη τέρμα κοντά στον κόφτη,πάω να κάνω αλλαγή και το κιβώτιο δεν έπερνε καμία σχέση...Επιτόπου ο συμπλέκτης έχασε τη μισή διαδρομή του και δεν πατιόταν με τίποτα!Το κιβώτιο λες και του έριξες τσιμέντο-ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΕΝΤΕΛΩΣ!:bugeye:
Σταματημένος σβήνω το αμάξι.Πατάω συμπλέκτη και προσπαθώ να βάλω όπισθεν που με πολύ κόπο κατάφερα να βάλω...Την ξαναβγάζω...Ανάβω τη μηχανή βγάζω και ξαναβάζω όπισθεν και το κιβώτιο ξεκομπλάρει!:bananasmi
Ολα ΟΚ γυρίζω σπίτι (τρομοκρατημένος...λεω πάει ο δίσκος διαλύθηκε ο θεος ξέρει πως...)

Σήμερα το πρωι παίρνω το αμάξι...
Ξεπαρκάρω με όπισθεν όλα οκ!
1ή,2ά,3ή κίνηση...Ολα οκ!
Βγαίνω στην Συγγρού,άδεια, 1ή,2ά,3ή,4ή κοντά στους κόφτες αλλαγή και πέρασμα σε 5ή...Ολα οκ!

Γενικότερα για να μην σας τα πολυλέω,το αμάξι δείχνει ΟΚ (Δόξα το Θεό).
Δεν πατινάρει πουθενά,δεν διστάζει πουθενά,το τέσταρα...

Η απορία μου όμως απο αυτό το γεγονός ακόμα παραμένει!
Γιατί έγινε αυτό?
Κάτι κόλλησε μεσα στο κιβώτιο?Κάποιο γρανάζι?
Ο δίσκος βρέθηκε εκτός θέσης και ξαναπάτησε?(αν είναι δυνατόν κάτι τέτοιο)
Τι ήταν αυτό που έγινε?:nixweiss:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας...

Φιλικά Βασίλης:friday:

Nick_E60_GR
06-11-09, 17:17
Τα υγρά του συμπλέκτη? Τρόμπα? Εξαέρωση? Διαρροή? Λογικά δεν πρέπει να είναι κάτι σοβαρό, αλλά θέλει ψάξιμο..

BILL007
06-11-09, 17:19
Δεν είδα κάτι να έτρεξε φίλε Νίκο...Και το βράδυ που σταμάτησα επιτόπου και το πρωί...Απο κάτω όλα καθαρά

Nick_E60_GR
06-11-09, 17:21
Δεν είδα κάτι να έτρεξε φίλε Νίκο...Και το βράδυ που σταμάτησα επιτόπου και το πρωί...Απο κάτω όλα καθαρά

Αν έχεις αέρα ή κολλάει το εμβολάκι της τρόμπας δεν θα δεις υγρά πουθενά.. κάνε ένα check-up στο κύκλωμα να δεις. Τα υγρά φρένων τα έχεις τσεκάρει καθόλου? Από τακάκια φρένων πως πας? Είναι στα τελευταία τους? Ίσως να έχει πέσει πολύ η στάθμη των υγρών και να έχει μπει αέρας στο κύκλωμα (είναι κοινό)

BILL007
06-11-09, 17:23
Χμμμ...Θα πάω Δευτέρα να το δει και ο μηχανικός μου...Απλα μου κάνει περιέργια που ξεκόμπλαρε κατ'αυτόν το τρόπο (και πως κόμπλαρε βέβαια...)

Υπάρχει περίπτωση να ξανακολλήσει?Σήμερα έγραψα περί τα 70 χιλιόμετρα απροβλημάτιστα...

Nick_E60_GR
06-11-09, 17:34
Φυσικά και υπάρχει.. αλλά αν δεν νιώθεις δυσλειτουργία, το πρόβλημα πρέπει να είναι στην τρόμπα του αμπραγιάζ..

BILL007
06-11-09, 17:36
H αλήθεια φίλε Νίκο είναι οτι το αμπραγιάζ μου δεν πατάει και πολύ καλά...
Δηλαδή δεν είναι απόλυτη η διαδρομή...Αν τύχει και το πατήσεις λίγο στραβά πατιέται πιο πλάγια...

saikoE39
06-11-09, 17:39
Την εχω παθει με τον συμπλεκτη λογο κακης εξαερωσης....αλλα δεν κομπλαρε το σασμαν...με σβηστο το μοτερ...το σασμαν δουλευε μια χαρα.....!!!!!!

BILL007
06-11-09, 18:18
Την εχω παθει με τον συμπλεκτη λογο κακης εξαερωσης

Δεν έχω κάνει κάποια εργασία στο αμάξι στο θέμα δίσκος/πλατό,συμπλέκτης...

Είναι δυνατόν το κύκλωμα να χρειάζεται εξαέρωση?

Nikos120i
06-11-09, 18:25
Καλησπέρα παιδιά.Θα σας πω εν συντομία τι έπαθα χτες βράδυ και θα ήθελα την δική σας γνώμη (πέρα του μηχανικού μου).

Χτες το βράδυ λοιπόν κατά τις 4 τα ξημερώματα έκανα κόντρα απο φανάρι σε φανάρι με ένα χιουντάι κουπέ.
Πριν ξεκινήσω τα "πατήματα" το αμάξι ήταν ζεστό (είχα ηδη κάνει 30 χιλιόμετρα...).Κάνουμε στο πρώτο φανάρι ολα οκ...Πάμε στο δεύτερο και ξαναπατάμε...

Ε,εκει εγινε η τρελή κατάσταση! Πρώτη τέρμα κοντά στον κόφτη,πάω να κάνω αλλαγή και το κιβώτιο δεν έπερνε καμία σχέση...Επιτόπου ο συμπλέκτης έχασε τη μισή διαδρομή του και δεν πατιόταν με τίποτα!Το κιβώτιο λες και του έριξες τσιμέντο-ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΕΝΤΕΛΩΣ!:bugeye:
Σταματημένος σβήνω το αμάξι.Πατάω συμπλέκτη και προσπαθώ να βάλω όπισθεν που με πολύ κόπο κατάφερα να βάλω...Την ξαναβγάζω...Ανάβω τη μηχανή βγάζω και ξαναβάζω όπισθεν και το κιβώτιο ξεκομπλάρει!:bananasmi
Ολα ΟΚ γυρίζω σπίτι (τρομοκρατημένος...λεω πάει ο δίσκος διαλύθηκε ο θεος ξέρει πως...)

Σήμερα το πρωι παίρνω το αμάξι...
Ξεπαρκάρω με όπισθεν όλα οκ!
1ή,2ά,3ή κίνηση...Ολα οκ!
Βγαίνω στην Συγγρού,άδεια, 1ή,2ά,3ή,4ή κοντά στους κόφτες αλλαγή και πέρασμα σε 5ή...Ολα οκ!

Γενικότερα για να μην σας τα πολυλέω,το αμάξι δείχνει ΟΚ (Δόξα το Θεό).
Δεν πατινάρει πουθενά,δεν διστάζει πουθενά,το τέσταρα...

Η απορία μου όμως απο αυτό το γεγονός ακόμα παραμένει!
Γιατί έγινε αυτό?
Κάτι κόλλησε μεσα στο κιβώτιο?Κάποιο γρανάζι?
Ο δίσκος βρέθηκε εκτός θέσης και ξαναπάτησε?(αν είναι δυνατόν κάτι τέτοιο)
Τι ήταν αυτό που έγινε?:nixweiss:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας...

Φιλικά Βασίλης:friday:

Με όλο το σεβασμό...όταν κάνεις κόντρες και κόφτες συνέχεια το αμάξι ο,τι συντήρηση κι αν του κάνεις θα σκάσει, δε θα αντέξει...1600άρι μοτέρ έχεις, δεν έχεις κανένα ενισχυμένο 2λτ και πάνω, οπότε προσοχή.

Δε ακούγονται καλά αυτά που γράφεις. Μπορεί τώρα να είναι όλα καλά...αλλά έχεις κάνει κάποια ζημιά...και σαν να μην έφτανε αυτό...συνεχίζεις να το σκίζεις.

Φίλε μου δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά έτσι όπως πας θα το πάρεις αγκαλιά...οπότε πρόσεχε, χαλαρά και τη Δευτέρα στο μηχανικό σου.

Panoz_335i
06-11-09, 18:26
Πορισμα: ΠΟΤΕ κοντρες με Hundai

Dimzan
06-11-09, 18:39
Πορισμα: ΠΟΤΕ κοντρες με Hundai

xaxaxaxa


Βασιλη κατα 99% εξαερωση.. Τωρα να χανει απο πουθενα λιγο δυσκολο ψαξτο ομως..

sm6
06-11-09, 18:41
Πορισμα: ΠΟΤΕ κοντρες με Hundai

και να ηθελε να κανει πανο, λιγο δυσκολο...:bigthumb:
η Hunda επεσε!

BILL007
06-11-09, 18:44
και να ηθελε να κανει πανο, λιγο δυσκολο...:bigthumb:
η Hunda επεσε!

χαχαχαχαχαχα!!!!!:rofl2:
Πληροφοριακά πάντως ο τύπος έμεινε πίσω στο 1ο πάτημα, 1 καρότσα...:D
Δυστηχώς το 2ο δεν έγινε ποτέ...:icon02:

BILL007
06-11-09, 18:45
Πορισμα: ΠΟΤΕ κοντρες με Hundai

χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!:rofl2: :rofl2:

Βασιλη κατα 99% εξαερωση.. Τωρα να χανει απο πουθενα λιγο δυσκολο ψαξτο ομως..

Δευτέρα θα πάω να το κοιτάξω Δημήτρη...:)

a.samaro
06-11-09, 19:02
Μα βρε Βασίλη ... με Χιουντάι ;; (you die ??) :rofl2:
Γιατί δίνεις δικαιώματα;; :rofl2:

konc
06-11-09, 19:03
Πάντως το huyndai έφυγε, το πεμβε έμεινε...

BILL007
06-11-09, 19:07
Μα βρε Βασίλη ... με Χιουντάι ;; (you die ??)
Γιατί δίνεις δικαιώματα;; :rofl2:

χαχαχαχαχα!!!Τι να κάνω φίλε Αντώνη...Καθένας xαίρεται ότι έχει στα κυβικά του...:)
Τι να κοντράρω? Κάνα S2000?ή κανα Βοxter?:(

Πάντως το huyndai έφυγε, το πεμβε έμεινε...

Όντως...heheheheh:icon_toil Aλλά στο 1ο πάτημα το πεμβε έφυγε και χαιρετούσε τη Hunda...χαχαχαχαχα!!!

z3 2.2
06-11-09, 19:08
Oταν σταματησες ο συμπλεκτης πως ηταν?Ο επιλογεας με σβηστο το μοτερ τι εκανε? Τι αλλαξε και δουλεψε παλι?

BILL007
06-11-09, 19:12
Oταν σταματησες ο συμπλεκτης πως ηταν?Ο επιλογεας με σβηστο το μοτερ τι εκανε? Τι αλλαξε και δουλεψε παλι?

Όταν σταμάτησα και το έσβησα τα ίδια ο συμπλέκτης...Μισή διαδρομή και σαν να πιεζόταν τελείως στραβά και δεν προχώραγε.
Ο επιλογές ταχυτήτων κολλημένος στο κέντρο!Δεν έμπαινε σε καμία σχέση... Λες και τον είχες τσιμεντάρει να είναι στο κέντρο...
Αυτό που άλλαξε ήταν ότι έβαλα σχεδόν χωρίς συμπλέκτη με μεγάλη προσπάθεια μια φορά όπισθεν με σβηστό,την ξανάβγαλα (με σβηστό),άναψα μηχανή πάτησα τό συμπλέκτη με πολύ δύναμη και έβαλα ξανά όπισθεν...Τότε σαν θαύμα ,σαν να λύθηκε κάτι, και ξεμπλόκαρε!:lamer:

Nikos120i
06-11-09, 19:17
Όταν σταμάτησα και το έσβησα τα ίδια ο συμπλέκτης...Μισή διαδρομή και σαν να πιεζόταν τελείως στραβά και δεν προχώραγε.
Ο επιλογές ταχυτήτων κολλημένος στο κέντρο!Δεν έμπαινε σε καμία σχέση... Λες και τον είχες τσιμεντάρει να είναι στο κέντρο...
Αυτό που άλλαξε ήταν ότι έβαλα σχεδόν χωρίς συμπλέκτη με μεγάλη προσπάθεια μια φορά όπισθεν με σβηστό,την ξανάβγαλα (με σβηστό),άναψα μηχανή πάτησα τό συμπλέκτη με πολύ δύναμη και έβαλα ξανά όπισθεν...Τότε σαν θαύμα ,σαν να λύθηκε κάτι, και ξεμπλόκαρε!:lamer:

Πάει το σασμάν :help: ...όπως έγραψα και στη προηγούμενη σελίδα, σαν να μην έφτανε αυτό...το έσκισες κιόλας μετά...

sm6
06-11-09, 19:18
το να σου εκανε βουντου στο δευτερο πατημα ο χουντακας για να σε περασει, το απεκλεισες ως πιθανοτητα...? http://vespaforumhellas.gr/Smileys/default/zulu.gif

z3 2.2
06-11-09, 19:21
Δυο θεματα μου ερχονται στο μυαλο.
1) Στο θεμα συμπλεκτης ισως παιζει στραβωμενη η και ραγισμενη πεταλιερα (δλδ εκει που "δενει" το πενταλ)
2) Στο θεμα του επιλογεα....ισως να πηγε να παρει κανα δυο(!) ταχυτητες μαζι.....(ναι.....γινεται....)
Απλες υποθεσεις κανω....τσεκαρε την πεταλιερα παντως διεξοδικα για ραγισμα αφου λες οτι το πενταλ σου κανει οντως κουλαμαρες

BILL007
06-11-09, 19:24
Πάει το σασμάν ...όπως έγραψα και στη προηγούμενη σελίδα, σαν να μην έφτανε αυτό...το έσκισες κιόλας μετά...

Φίλε Νίκο σίγουρα κάτι έγινε...Δεν το συζητάμε...Το θέμα είναι αν είναι κάτι που υποβόσκει και καραδοκεί να ξαναεμφανιστεί,ή ήταν μια "άτυχη" στιγμή που κάπως "εμφανίστηκε" και "εξαφανίστηκε"... (μην με ρωτήσετε ξανα πως,γιατί απ'ότι φαίνεται θαύματα γίνονται και στις μέρες μας...):dblthumb2

το να σου εκανε βουντου στο δευτερο πατημα ο χουντακας για να σε περασει, το απεκλεισες ως πιθανοτητα...? http://vespaforumhellas.gr/Smileys/default/zulu.gif

χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!Στάθη αυτό δεν το κοίταξα...Έχεις να προτείνεις τίποτα περι αυτού?χχαχαχαχαχα!!!:rofl2: :rofl2:

stratos
06-11-09, 19:27
Όταν σταμάτησα και το έσβησα τα ίδια ο συμπλέκτης...Μισή διαδρομή και σαν να πιεζόταν τελείως στραβά και δεν προχώραγε.
Ο επιλογές ταχυτήτων κολλημένος στο κέντρο!Δεν έμπαινε σε καμία σχέση... Λες και τον είχες τσιμεντάρει να είναι στο κέντρο...
Αυτό που άλλαξε ήταν ότι έβαλα σχεδόν χωρίς συμπλέκτη με μεγάλη προσπάθεια μια φορά όπισθεν με σβηστό,την ξανάβγαλα (με σβηστό),άναψα μηχανή πάτησα τό συμπλέκτη με πολύ δύναμη και έβαλα ξανά όπισθεν...Τότε σαν θαύμα ,σαν να λύθηκε κάτι, και ξεμπλόκαρε!:lamer:

Ακούγεται κανένας θόρυβος σαν κροτάλισμα απο τι κιβώτιο? Δοκίμασες να βάλεις 5η και να σπρώξεις ελάχιστα το αυτοκίνητο μπρος πίσω?

Ελπίζω να μην έσαπασε κανενα κομματάκι απο το συγχρονιζέ ή να έφυγε καμία φλίδα απο κανένα δόντι και να μάγκωσε...

Παράξενο να θέλει εξαέρωση ο συμπλέκτης έτσι ξαφνικά. αλλά όπως είπαν και πιο πάνω, αμα το σκίζεις λογικό είναι να εμφανίσει κάτι κάποια στιγμή...

BILL007
06-11-09, 19:27
Δυο θεματα μου ερχονται στο μυαλο.
1) Στο θεμα συμπλεκτης ισως παιζει στραβωμενη η και ραγισμενη πεταλιερα (δλδ εκει που "δενει" το πενταλ)
2) Στο θεμα του επιλογεα....ισως να πηγε να παρει κανα δυο(!) ταχυτητες μαζι.....(ναι.....γινεται....)
Απλες υποθεσεις κανω....τσεκαρε την πεταλιερα παντως διεξοδικα για ραγισμα αφου λες οτι το πενταλ σου κανει οντως κουλαμαρες

Θα τσεκαριστεί και αυτό φίλε Δημήτρη...

BILL007
06-11-09, 19:36
Ακούγεται κανένας θόρυβος σαν κροτάλισμα απο τι κιβώτιο? Δοκίμασες να βάλεις 5η και να σπρώξεις ελάχιστα το αυτοκίνητο μπρος πίσω?

Ελπίζω να μην έσαπασε κανενα κομματάκι απο το συγχρονιζέ ή να έφυγε καμία φλίδα απο κανένα δόντι και να μάγκωσε...

Παράξενο να θέλει εξαέρωση ο συμπλέκτης έτσι ξαφνικά. αλλά όπως είπαν και πιο πάνω, αμα το σκίζεις λογικό είναι να εμφανίσει κάτι κάποια στιγμή...

Φίλε Στράτο δεν ακούγεται κανένας παράξενος ήχος...Αυτό το τσέκαρα το βράδυ κιόλας που δεν είχε ηχορύπανση...
Η αλήθεια σου είναι ότι δεν δοκίμασα να το σπρώξω μπρός πίσω με 5ή,γιατί πρώτη φορά το ακούω αυτό...Αν κάνω αυτό υπάρχει πιθανότητα να ακούσω κάτι?Θα πάω τώρα κιόλας να το κάνω...

Οσο για το αν έσπασε κανα κομμάτι απο το γρανάζι συγχρονιζέ ή κάποιο άλλο κομμάτι,θα ξεκόλλαγε?Ετσι απλά?Δεν θα μάσαγε μετά?Το αμάξι δεν κομπιάζει πουθενά!

Τι να πω...Δεν έχω ιδέα...Το μόνο που με ανησυχεί είναι μήπως ξαναεμφανιστεί...

Υ.Γ Έκανα και 70 χιλιόμετρα σήμερα και το δοκίμασα σε όλες τις συνθήκες...Ανηφόρες κατηφόρες,τα πάντα...:nutkick:

stratos
06-11-09, 19:43
Το να σπρώξεις μπρός πίσω με 5η σημαίνει οτι αναγκάζεις τους άξονες του σασμάν να περιστραφεί με λιγότερο κόπο λόγω σχέσης μετάδωσης. Ίσως έτσι να ξεσφίνωνες κανένα κομματάκι που μπορεί να είχε φρακάρει στα συγχρονιζέ ή στα γρανάζια. αλλά τώρα ξαναδιάβασα οτι δεν μπορούσες να βάλεις καμία ταχύτητα. Το έμαθα αυτό όταν έπρεπε να γυρίσουμε λίγο τον στρόφαλο για να πιάσει το κλειδί που βγάζει την βίδα του βεντιλατέρ.

Αν ήταν πολύ μικρό κομμάτι ίσως να έπεφτε στον πάτο του κιβωτίου αλλά είναι λίγο απίθανο γιατί έτσι και αλλιώς αυτό μάλλον θα σήμαινε μεγάλο πρόβλημα... οδική βοήθεια προς συνεργείο και άλλο κιβώτιο.

Dimzan
06-11-09, 19:43
..............

Υ.Γ Έκανα και 70 χιλιόμετρα σήμερα και το δοκίμασα σε όλες τις συνθήκες...Ανηφόρες κατηφόρες,τα πάντα...:nutkick:

και σε ντριφτ ε?

Geo_3D
06-11-09, 19:43
Με όλο το σεβασμό...όταν κάνεις κόντρες και κόφτες συνέχεια το αμάξι ο,τι συντήρηση κι αν του κάνεις θα σκάσει, δε θα αντέξει...1600άρι μοτέρ έχεις, δεν έχεις κανένα ενισχυμένο 2λτ και πάνω, οπότε προσοχή.

Δε ακούγονται καλά αυτά που γράφεις. Μπορεί τώρα να είναι όλα καλά...αλλά έχεις κάνει κάποια ζημιά...και σαν να μην έφτανε αυτό...συνεχίζεις να το σκίζεις.

Φίλε μου δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά έτσι όπως πας θα το πάρεις αγκαλιά...οπότε πρόσεχε, χαλαρά και τη Δευτέρα στο μηχανικό σου.

Mε ολο το σεβασμο...εισαι βαθια νυχτωμενος για τον Μ43!

giannis_E-46
06-11-09, 19:44
μη μασας φιλε βασιλη. συνεχιζε να κανεις αυτο που λεει η καρδια σου εχοντας στο μυαλο σου πως ο m43 δεν σπαει δεν χαλαει. η μαλλον θελουμε να πιστευουμαι αυτο εμεις με το m43

Nikos120i
06-11-09, 19:50
Φίλε Νίκο σίγουρα κάτι έγινε...Δεν το συζητάμε...Το θέμα είναι αν είναι κάτι που υποβόσκει και καραδοκεί να ξαναεμφανιστεί,ή ήταν μια "άτυχη" στιγμή που κάπως "εμφανίστηκε" και "εξαφανίστηκε"... (μην με ρωτήσετε ξανα πως,γιατί απ'ότι φαίνεται θαύματα γίνονται και στις μέρες μας...):dblthumb2

Κοίτα, δε μιλάμε για κάποιο ηλεκτρονικό glitch...αλλά για μηχανικό. Αυτό σημαίνει ότι αν έχει σπάσει κάτι θα έχει σπάσει και σίγουρα θα ξαναεμφανιστεί γιαυτό ΜΗΝ το πιέζεις γιατί θα κάνεις μεγαλύτερο πρόβλημα. Να το πας αμέσως στο μηχανικό.


Mε ολο το σεβασμο...εισαι βαθια νυχτωμενος για τον Μ43!

Μάλιστα...δεν αντιλέγω, δεν είμαι μηχανικός...για πες μας εσύ τι έγινε? Μπορείς να κάνεις διάγνωση από το ίντερνετ?

Αυτό που λέω στον άνθρωπο είναι να προσέχει και να μη το πιέζει γιατί ΠΡΟΦΑΝΩΣ έχει κάποιο πρόβλημα και θα το κάνει χειρότερο. Εδώ του κόλλησε το σασμάν...τι χρειάζεται να ξέρει κάποιος για τον Μ43 δηλαδή για να το καταλάβει?

///M_Spartan
06-11-09, 19:53
Ετσι ετσι...Ο Μ43 ειναι πραγματικα σκυλι !!!
Απο τους καλυτερους τετρακυλινδρους της BMW
για να μη πω οτι ειναι απο τους καλυτερους τετρακυλινδρους ever !
Χρειαζεται μια σχετικη συντηριση που και που
λογικο ειναι αλλωστε ,αλλα δυσκολα θα σε προδοσει.
Οσοι εχουν να κανουν με τετοιο μοτερ γνωριζουν και με καταλαβαινουν.

Geo_3D
06-11-09, 19:54
Ε μετα απο 180000 χλμ με κοντρες,ντριφτ,κοφτες (με το 316 Μ43 ολα αυτα)...ε κατιτις θα ξερω και εγω....ασε που εντελως συμπτωματικα αναφερεσαι ισως στο πιο σκυλι μοτερ που εβγαλε ποτε η bmw....

Εσυ ποσα χλμ εχεις κανει με τον Μ43 για να τα καταλαβεις ολα αυτα που εγραψες????

BILL007
06-11-09, 19:58
Παιδιά η συζήτηση για το μοτέρ νομίζω δεν είναι το θέμα μας...Ολοι γνωρίζουμε τι εστι Μ43...

Στο θέμα μας please...

Κοίτα, δε μιλάμε για κάποιο ηλεκτρονικό glitch...αλλά για μηχανικό. Αυτό σημαίνει ότι αν έχει σπάσει κάτι θα έχει σπάσει και σίγουρα θα ξαναεμφανιστεί γιαυτό ΜΗΝ το πιέζεις γιατί θα κάνεις μεγαλύτερο πρόβλημα. Να το πας αμέσως στο μηχανικό.

Γι αυτό κυρίως το λόγο δεν μπορώ να ησυχάσω φίλε Νίκο...Θα γίνει και αυτό απο Δευτέρα...

Αν ήταν πολύ μικρό κομμάτι ίσως να έπεφτε στον πάτο του κιβωτίου αλλά είναι λίγο απίθανο γιατί έτσι και αλλιώς αυτό μάλλον θα σήμαινε μεγάλο πρόβλημα... οδική βοήθεια προς συνεργείο και άλλο κιβώτιο.

Κοίτα και εγώ τις ίδιες σκέψεις έκανα...Απλά το θέμα είναι ότι προς το παρόν συμπεριφέρεται σαν να μην έγινε κάτι ποτέ...και αυτό είναι που με βάζει σε σκέψεις και κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα...

Nick_E60_GR
06-11-09, 19:59
Πάει το σασμάν :help: ...όπως έγραψα και στη προηγούμενη σελίδα, σαν να μην έφτανε αυτό...το έσκισες κιόλας μετά...

Σασμάν που "πάει" δεν "ξανάρχεται" ..... Το κουσούρι μένει και είναι μόνιμο και εμφανές είτε ως ήχος είτε ως αίσθηση

BILL007
06-11-09, 20:07
Σασμάν που "πάει" δεν "ξανάρχεται" ..... Το κουσούρι μένει και είναι μόνιμο και εμφανές είτε ως ήχος είτε ως αίσθηση

Προς το παρόν για ήχο δεν έχουμε και ελπίζω να μην αποκτήσουμε...

Οσο για την αίσθηση ίδια παρέμεινε...Ούτε πιο σκληρό ούτε πιο μαλακό...Μόνο χτες το βράδυ είχαν μαλακώσει όλες οι σχέσεις και έμπεναν αέρα!Σε φάση που νόμιζα ότι οδήγαγα το nissan της οικογένειας...Αλλά σήμερα το πρωι είχε επανέλθει στη νορμάλ κατάσταση του και αυτό,όπως όλο αυτόν τον καιρό πριν απο το "ατύχημα"...
Ξέχασα επίσης παλιότερα να αναφέρω ότι το κιβώτιο μου έκανε ένα θέμά και παλιότερα...
Όταν είναι νεκρά πάει πολύ εύκολα ο επιλογέας προς την μεριά της 5ής!Με το ένα δάχτυλο κυριολεκτικά χωρίς καθόλου πίεση...
Ενας μάστορας στην Πάτρα που ασχολείται μόνο με τη μάρκας μας, το είχε δει και μου είχε πει οτι είναι το γρανάζι του συγχρονιζέ...
Μόνο αυτό το σύμπτωμα έκανε την επανεμφάνιση του αλλά και πάλι περιστασιακά (μόλις επέστρεψα το απόγευμα ήταν πάλι σε νορμάλ κατάσταση)...

Nick_E60_GR
06-11-09, 20:22
Προς το παρόν για ήχο δεν έχουμε και ελπίζω να μην αποκτήσουμε...

Οσο για την αίσθηση ίδια παρέμεινε...Ούτε πιο σκληρό ούτε πιο μαλακό...Μόνο χτες το βράδυ είχαν μαλακώσει όλες οι σχέσεις και έμπεναν αέρα!Σε φάση που νόμιζα ότι οδήγαγα το nissan της οικογένειας...Αλλά σήμερα το πρωι είχε επανέλθει στη νορμάλ κατάσταση του και αυτό,όπως όλο αυτόν τον καιρό πριν απο το "ατύχημα"...
Ξέχασα επίσης παλιότερα να αναφέρω ότι το κιβώτιο μου έκανε ένα θέμά και παλιότερα...
Όταν είναι νεκρά πάει πολύ εύκολα ο επιλογέας προς την μεριά της 5ής!Με το ένα δάχτυλο κυριολεκτικά χωρίς καθόλου πίεση...
Ενας μάστορας στην Πάτρα που ασχολείται μόνο με τη μάρκας μας, το είχε δει και μου είχε πει οτι είναι το γρανάζι του συγχρονιζέ...
Μόνο αυτό το σύμπτωμα έκανε την επανεμφάνιση του αλλά και πάλι περιστασιακά (μόλις επέστρεψα το απόγευμα ήταν πάλι σε νορμάλ κατάσταση)...

ένα-ένα μας τα βγάζεις Βασίλη χεχεχε

Είχες θόρυβο όταν έγινε το τελευταίο συμβάν ....γκρρρρρρ κλπ? (πάνω στην αλλαγή που ..δεν έγινε)

BILL007
06-11-09, 20:31
ένα-ένα μας τα βγάζεις Βασίλη χεχεχε

Είχες θόρυβο όταν έγινε το τελευταίο συμβάν ....γκρρρρρρ κλπ? (πάνω στην αλλαγή που ..δεν έγινε)

xexexe...Κατα βάση αυτό είχε χαθεί στην μνήμη μου (με το συγχρονιζέ και την 5ή),γιατί πάνε πάνω απο 2 χρόνια που το είχα ψάξει...Είχα συμβιβαστεί...Μιας και δεν μου δημιουργούσε/δημιουργεί το συγκεκριμένο κάποιο λειτουργικό πρόβλημα...


Χμμμ...Για θόρυβο να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι...Το μόνο που θυμάμαι καθαρά είναι ότι πατώντας συμπλέκτη για να αλλάξω βγαίνοντας απο 1ή,δεν πήγαινε προς καμία κατεύθυνση λες και ήταν χτισμένες/φραγμένες όλες οι διαδρομές (και ούτε το πίεσα να πάει-πέρα απο την όπισθεν μετά όταν το είχα σβηστό)

Nick_E60_GR
06-11-09, 20:43
xexexe...Κατα βάση αυτό είχε χαθεί στην μνήμη μου (με το συγχρονιζέ και την 5ή),γιατί πάνε πάνω απο 2 χρόνια που το είχα ψάξει...Είχα συμβιβαστεί...Μιας και δεν μου δημιουργούσε/δημιουργεί το συγκεκριμένο κάποιο λειτουργικό πρόβλημα...


Χμμμ...Για θόρυβο να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι...Το μόνο που θυμάμαι καθαρά είναι ότι πατώντας συμπλέκτη για να αλλάξω βγαίνοντας απο 1ή,δεν πήγαινε προς καμία κατεύθυνση λες και ήταν χτισμένες/φραγμένες όλες οι διαδρομές (και ούτε το πίεσα να πάει-πέρα απο την όπισθεν μετά όταν το είχα σβηστό)

Τι να πω? Δεν πιστεύω να είναι σασμάν ...μήπως έχεις ξεχάσει κανένα εργαλείο κάτω απ' το σκουφάκι του λεβιέ? ...το λέω γιατί ξέρω ότι είσαι "πειραχτήρι" χεχε

Nick_compact
06-11-09, 20:52
Μου ακούγεται σαν πρόβλημα στο ρουλεμάν. Όταν είσαι σταματημένος με νεκρά και συμπλέκτη αφημένο, ακούς ένα κροτάλισμα που σταματάει μόλις πατήσεις συμπλέκτη;

BILL007
06-11-09, 20:52
Τι να πω? Δεν πιστεύω να είναι σασμάν ...μήπως έχεις ξεχάσει κανένα εργαλείο κάτω απ' το σκουφάκι του λεβιέ? ...το λέω γιατί ξέρω ότι είσαι "πειραχτήρι" χεχε

hehehe...:pimp:Το τσέκαρα και αυτό...Αλλα δεν έχω ξεχάσει κάτι...Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι δεν ήταν μόνο ο επιλογέας που έφαγε το σκάλωμα αλλά και το αμπραγιάζ...Τυχαίο δεν νομίζω να ήταν...:(

BILL007
06-11-09, 20:54
Μου ακούγεται σαν πρόβλημα στο ρουλεμάν. Όταν είσαι σταματημένος με νεκρά και συμπλέκτη αφημένο, ακούς ένα κροτάλισμα που σταματάει μόλις πατήσεις συμπλέκτη;

Οχι δεν άκουσα κάτι φίλε Νίκο...Ντύνομαι και τώρα να παω να ακούσω...

Έρχομαι σε 10 λεπτάκια να σου πω...:)

///M_Spartan
06-11-09, 20:56
Ντύνομαι και τώρα να παω να ακούσω...

Έρχομαι σε 10 λεπτάκια να σου πω...:)

Δεν παιζεσαι ρε φιλε........

BILL007
06-11-09, 21:08
Δεν παιζεσαι ρε φιλε........

Τι να κάνω αφού με έχει κόψει κρύος ιδρώτας...:icon_toil
Το αγαπάω το γ@μίδι...:icon02:


Όταν είσαι σταματημένος με νεκρά και συμπλέκτη αφημένο, ακούς ένα κροτάλισμα που σταματάει μόλις πατήσεις συμπλέκτη;

Λοιπόν πήγα...

Δεν ακούγεται κανένα κροτάλισμα...Τίποτα...Ολα φυσιολογικά...

Και η διαδρομή του αμπραγιάζ και οι επιλογές των ταχυτήτων ολα νορμάλ...(και με σβηστό και με αναμμένο...)

KATSARAIOS
06-11-09, 21:28
Τι να κάνω αφού με έχει κόψει κρύος ιδρώτας...:icon_toil
Το αγαπάω το γ@μίδι...:icon02:




Λοιπόν πήγα...

Δεν ακούγεται κανένα κροτάλισμα...Τίποτα...Ολα φυσιολογικά...

Και η διαδρομή του αμπραγιάζ και οι επιλογές των ταχυτήτων ολα νορμάλ...(και με σβηστό και με αναμμένο...)

Βασιλη μια λυση ακου
βγες αποψε παλι και φτιαξε κανα πατημα να δεις αν το ξανακανει.
αλλα μην φοβηθεις ,να το πατησεις κοφτες το εργαλειο
αμα θες πεσ μου που θα εισαι να ερθω

///M_Spartan
06-11-09, 21:33
Τι να κάνω αφού με έχει κόψει κρύος ιδρώτας...:icon_toil
Το αγαπάω το γ@μίδι...

Το ξερω.Ολοι τα αγαπαμε τα "γ@μιδια" μας.
Σε νιωθω απολυτα φιλε μου (εχουμε και το ιδιο αμαξι..)
Γνωμη μου ειναι να βγεις μια δοκιμαστικη βολτα.
Αρχικα να πας χαλαρα και αν σε "παιρνει"
να δωσεις και μερικα γκαζια.
Βλεπεις συμπεριφορα και τη δευτερα πια το τσεκαρει και ενας μαστορας.


Χαλαρωσε και ηρεμισε...μη σκας, ολα φτιαχνονται !

BILL007
06-11-09, 21:42
Παιδιά σήμερα το πρωι το δοκίμασα σε όλες τις καταστάσεις (σκληρές και μαλακές) αφού έκανα 70 χιλιόμετρα (και στο πίσω μέρος του μυαλού μου είχα την τάση της δοκιμής για το συγκεκριμένο θέμα)
Τη Δευτέρα θα πάει στο μηχανικό εννοείται,μιας και θέλω να συζητήσω και μαζί του το περιστατικό και να ακούσω την άποψη του...


Απλά το μόνο που μου κάνει απορία είναι τι στο καλό μπορεί να έγινε χτες βράδυ...Αν ήταν κάτι πολύ σοβαρό θα είχα μείνει εκεί και τώρα δεν θα το συζητάγαμε καν...Oχι να κάνω και 70 χιλιόμετρα και να μην παρουσιάζεται το οτιδήποτε...
Πραγματικά κάθομαι πάνω σε αναμμένα κάρβουνα...


Υ.Γ Εννοείται ότι όλα φτιάχνονται...:)

E36 RULES!!
06-11-09, 21:51
Με όλο το σεβασμό...όταν κάνεις κόντρες και κόφτες συνέχεια το αμάξι ο,τι συντήρηση κι αν του κάνεις θα σκάσει, δε θα αντέξει...1600άρι μοτέρ έχεις, δεν έχεις κανένα ενισχυμένο 2λτ και πάνω, οπότε προσοχή.



Οι κόφτες απο την κακομεταχείριση απέχουν παρασάγγας...


Α, και νομίζω φοράει M43 ;) ενημερωτικά :)

///M_Spartan
06-11-09, 21:52
Κοιτα εδω..http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=21118
μολις μου ειχε συμβει και ειχα πραγματικα τρελαθει, δεν ηξερα τι να κανω.
Ηταν και κυριακη.
Τελικα το πηγα στο συνεργειο και δεν βρεθηκε τιποτα και απο τοτε
δεν το εχει παρουσιασει ξανα.
Εκει που θελω να καταληξω ειναι να μην αγχωνεσαι για πραγματα
που δεν ξερεις την πραγματικη τους διασταση μεχρι ενας ειδικος
να σου δωσει την πληρη εικονα του προβληματος.

BILL007
06-11-09, 21:56
Οι κόφτες απο την κακομεταχείριση απέχουν παρασάγγας...


Α, και νομίζω φοράει M43 ;) ενημερωτικά

Συμφωνούμε απολύτως Μάριε...

Οσο για την κακομεταχείριση που του κάνω, με αλλαγή λαδιών κάθε 7.000 και άμεση αντικατάσταση οποιουδήποτε ανταλλακτικού όποτε το ζητήσει,μόνο κακομεταχείριση δεν το λες...

Μ43 Power...:D

Εκει που θελω να καταληξω ειναι να μην αγχωνεσαι για πραγματα
που δεν ξερεις την πραγματικη τους διασταση μεχρι ενας ειδικος
να σου δωσει την πληρη εικονα του προβληματος.

:+1:Έτσι είναι η πραγματικότητα...:)

Δημήτρης
07-11-09, 00:44
Οι κόφτες απο την κακομεταχείριση απέχουν παρασάγγας...


Α, και νομίζω φοράει M43 ;) ενημερωτικά :)

Προδότη!!! Εσύ έχεις Μ40 μη μιλάς καθόλου!!!:drive2::drive2:

BILL007
07-11-09, 13:36
Προδότη!!! Εσύ έχεις Μ40 μη μιλάς καθόλου!!!:drive2:

http://www.probush.com/traitor_.jpg

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαα!!!!!:rofl2: :rofl2:

Δημήτρης
07-11-09, 14:11
:ylsuper::ylsuper::ylsuper:

χαχααχαχαχχχχ!!!!!!

Bilakis2.0l
08-11-09, 19:14
καλησπερα παιδες..φιλε bill007 εχω παθει ακριβωσ την ιδια ζημια πριν λιγεσ μερεσπροκεται για bmw e46 318i toυ2.0l. εφευγα απο την καφετερια τα ξημεροματα και εκει που βαζω πρωτη και ξεκιναω παω να βαλω την 2αρα και εκεινη την ωρα ο συμπλεκτησ εγινε πετρα αρχισε να μυριζει εντονα και δεν επερνε καμια σχεση.σταματαω επιτοπου..προσπαθω να το ξεκινησω τιποτα..δεν ειμουνα τυχεροσ σαν εσενα :-).πηγα συνεργειο την αλλη μερα και μου ειπε οτι εσπασε δισκο πλατο και θελει ενα σετακι καινουριο..αυτο μπορει να συμβει τοσο σε καινοθρια οσο και σε παλια..το θεμα ειναι οτι βγηκε 400 euro ζημια..αν δεν το πηγεσ σε συνεργειο να το πασ και μην αναπαυεσε γιατι την ζημια θα στην ξαναβγαλει και ειναι επικυνδινο..

BILL007
08-11-09, 19:36
αν δεν το πηγεσ σε συνεργειο να το πασ και μην αναπαυεσε γιατι την ζημια θα στην ξαναβγαλει και ειναι επικυνδινο..

Σε ευχαριστώ πολύ συνονόματε...Εμένα δεν θυμάμαι να μύρισε...
Θα πάω αύριο κιόλας πάντως στο συνεργείο...
Να σου πω την αλήθεια μου και εγώ το ίδιο περίμενα ότι ο δίσκος έγινε κομμάτια...
Ωστόσο πως εξακολουθεί να δουλεύει?Πάνω απο 300 χιλιόμετρα έγραψα ως τώρα απο το περιστατικό...

Τέλος πάντων,αύριο θα πάω στο συνεργείο και θα σας ενημερώσω

Και πάλι σας ευχαριστώ για τις γνώμες σας :)

giannis_compact
08-11-09, 19:52
Φιλε Βασιλη μακαρι να μην ειναι τιποτα.Το ιδιο επαθα και εγω με το navara το καλοκαιρι οταν πηγα να τραβηξω κατι πολυ ΒΑΡΥ.Αλλα εμεινε στον τοπο και επαιρνε μονο 2α.Περιεργα πραγματα..

BILL007
08-11-09, 19:53
Περιεργα πραγματα..

Όντως πολύ περίεργα πράγματα φίλε Γιάννη...Με τρώει η απορία τι μπορεί να έγινε...

Υπομονή ως αύριο...:)

giannis_compact
08-11-09, 19:59
Μην αγχωνεσαι,εγω πιστευω πως κατι μπλοκαρε στιγμιαια και μετα ξανα βρηκε το δρομο του.Αφου οπως λες και ο ιδιος εκανες 300 χμ και δεν παρουσιασε το παραμικρο.Παντο ομως στο συνεργειο να σου πουν την αποψη τους.Ολα φτιαχνονται ομως μη στενοχωριεσαι..:)

E36 RULES!!
08-11-09, 20:02
Προδότη!!! Εσύ έχεις Μ40 μη μιλάς καθόλου!!!:drive2::drive2:

Ασχετο απο το τι εχω εγω, τα Μ40 και τα Μ43 αντεχουν..... διάφορα πράγματα, δεν σπανε ετσι ευκολα...

giannis_compact
08-11-09, 20:06
Ο πρωτος μου ξαδερφος μου εχει Ε46 με Μ43 οπως του φιλου Βασιλη.Εχει 243.000 χμ και συνεχεια τερμα,9 χρονια τωρα.Και παντες και απ'ολα.Δεν εχει βγαλει το παραμικρο,περα απο ενα διακοπτη παραθυρων..Ο δικος μου Ν40 παρολο που εχει 140.000 χμ δεν εχει χρειαστει κατι,αλλα δε μου φαινεται και τοσο ''γερος''...

BILL007
08-11-09, 20:16
Μην αγχωνεσαι,εγω πιστευω πως κατι μπλοκαρε στιγμιαια και μετα ξανα βρηκε το δρομο του.Αφου οπως λες και ο ιδιος εκανες 300 χμ και δεν παρουσιασε το παραμικρο.Παντο ομως στο συνεργειο να σου πουν την αποψη τους.Ολα φτιαχνονται ομως μη στενοχωριεσαι..:)

Σε ευχαριστώ Γιάννη και γενικότερα σας ευχαριστώ όλους παιδιά :)

giannis_compact
08-11-09, 20:20
Τιποτα Βασιλη..Να βοηθησουμε θελουμε...

patrinos
09-11-09, 12:36
Με όλο το σεβασμό...όταν κάνεις κόντρες και κόφτες συνέχεια το αμάξι ο,τι συντήρηση κι αν του κάνεις θα σκάσει, δε θα αντέξει...1600άρι μοτέρ έχεις, δεν έχεις κανένα ενισχυμένο 2λτ και πάνω, οπότε προσοχή.



εσυ συνεχιζεις το κολλημα σου με τα 1600... ετσι? δηλαδη για να καταλαβω το 2λιτρο ειναι πιο ενισχυμενο? που ειναι πιο ενισχυμενο ρε συ νικο? τα ιδια μεταλλα χρησιμοποιουν και τα ιδια υλικα.η διαφορα του ενος απο το αλλο ειναι η διαδρομες και η διαμετρος. λεω εγω τωρα ο αδαης.


στο μονο που συμφωνουμε ειναι στο απο δευτερα μαστορα.

νικολα μην αρχισεις παλι την ιστορια του δολοφονικου 1600 μοτερ και το τελος του κοσμου το 2012. τα εχουμε ξαναπει αγορινα.το 1600 ειναι 1600 και το διλιτρο διλιτρο.απο κει και περα η διαφορα ειναι μικρη και εχει να κανει με την ιπποδυναμη.τα υλικα και τις αντοχες αστες για αυτους που τα φτιαχνουν.:cheers:. δεν το λεω για να παρεξηγηθουμε παλι αλλα ρε φιλε το εχεις κανει θεο το 2λιτρο. χαλαρωσεεεεεε.

patrinos
09-11-09, 12:45
Mε ολο το σεβασμο...εισαι βαθια νυχτωμενος για τον Μ43!

χαχαχα. +10000000.

patrinos
09-11-09, 12:47
Αυτό που λέω στον άνθρωπο είναι να προσέχει και να μη το πιέζει γιατί ΠΡΟΦΑΝΩΣ έχει κάποιο πρόβλημα και θα το κάνει χειρότερο. Εδώ του κόλλησε το σασμάν...τι χρειάζεται να ξέρει κάποιος για τον Μ43 δηλαδή για να το καταλάβει?


οτι δεν μασαει τον κωλο του απο σκισιμο????????????????????:ices_ange

shido
09-11-09, 12:49
Κοίτα, δε μιλάμε για κάποιο ηλεκτρονικό glitch...αλλά για μηχανικό. Αυτό σημαίνει ότι αν έχει σπάσει κάτι θα έχει σπάσει και σίγουρα θα ξαναεμφανιστεί γιαυτό ΜΗΝ το πιέζεις γιατί θα κάνεις μεγαλύτερο πρόβλημα. Να το πας αμέσως στο μηχανικό.




Μάλιστα...δεν αντιλέγω, δεν είμαι μηχανικός...για πες μας εσύ τι έγινε? Μπορείς να κάνεις διάγνωση από το ίντερνετ?

Αυτό που λέω στον άνθρωπο είναι να προσέχει και να μη το πιέζει γιατί ΠΡΟΦΑΝΩΣ έχει κάποιο πρόβλημα και θα το κάνει χειρότερο. Εδώ του κόλλησε το σασμάν...τι χρειάζεται να ξέρει κάποιος για τον Μ43 δηλαδή για να το καταλάβει?

Φιλε μου εσυ εγραψες αυτο

Με όλο το σεβασμό...όταν κάνεις κόντρες και κόφτες συνέχεια το αμάξι ο,τι συντήρηση κι αν του κάνεις θα σκάσει, δε θα αντέξει...1600άρι μοτέρ έχεις, δεν έχεις κανένα ενισχυμένο 2λτ και πάνω, οπότε προσοχή.
δηλαδη να μην πιεζει το μοτερ επειδη ειναι 1600 και δεν ειναι ενισχυμενα σε διαφορα μερη πραγμα που δεν ισχυει

patrinos
09-11-09, 12:52
Ε μετα απο 180000 χλμ με κοντρες,ντριφτ,κοφτες (με το 316 Μ43 ολα αυτα)...ε κατιτις θα ξερω και εγω....ασε που εντελως συμπτωματικα αναφερεσαι ισως στο πιο σκυλι μοτερ που εβγαλε ποτε η bmw....

Εσυ ποσα χλμ εχεις κανει με τον Μ43 για να τα καταλαβεις ολα αυτα που εγραψες????


geo προφανως δεν θυμασαι τον νικο.... ειναι ο νικος που εχει φαει φλασια με τα 1600.. δεν ειναι το προβλημα αν ειναι μ40 ή μ43 ή μ400000!! ειναι οτι ειναι 1600..χαχα

νικο μην μασας ρε σε πειραζω.απλα σου το εχω πει ξανα δεν ειναι κακο να εχεις 1600 απλα ειναι πιο καλο να εχεις διλιτρο και ακομη πιο καλο να εχεις 5000 κιβικα. το θεμα δεν ειναι τι ειναι καλυτερο αλλα τι μπορεις να εχεις..

sm6
09-11-09, 12:53
Φιλε μου εσυ εγραψες αυτο
κι εσυ τι ζορι τραβας και πεταγεσαι ρε φιλε?
ασε τον αλλο να γραφει οτι θελει. που ειναι το θεμα σου?
αντε πια, γεμισαμε εριστικους...:pth:

shido
09-11-09, 12:55
κι εσυ τι ζορι τραβας και πεταγεσαι ρε φιλε?
ασε τον αλλο να γραφει οτι θελει. που ειναι το θεμα σου?
αντε πια, γεμισαμε εριστικους...:pth:


αχαχαχ ειναι στην φυση μου ρε

patrinos
09-11-09, 12:56
Ο πρωτος μου ξαδερφος μου εχει Ε46 με Μ43 οπως του φιλου Βασιλη.Εχει 243.000 χμ και συνεχεια τερμα,9 χρονια τωρα.Και παντες και απ'ολα.Δεν εχει βγαλει το παραμικρο,περα απο ενα διακοπτη παραθυρων..Ο δικος μου Ν40 παρολο που εχει 140.000 χμ δεν εχει χρειαστει κατι,αλλα δε μου φαινεται και τοσο ''γερος''...


μ40 1800 330.000 χμ και τα μυαλα στα καγκελα....

sm6
09-11-09, 12:57
αχαχαχ ειναι στην φυση μου ρε

α, οκ ενταξει τοτε...:cheers:

patrinos
09-11-09, 13:00
Φιλε μου εσυ εγραψες αυτο

Με όλο το σεβασμό...όταν κάνεις κόντρες και κόφτες συνέχεια το αμάξι ο,τι συντήρηση κι αν του κάνεις θα σκάσει, δε θα αντέξει...1600άρι μοτέρ έχεις, δεν έχεις κανένα ενισχυμένο 2λτ και πάνω, οπότε προσοχή.
δηλαδη να μην πιεζει το μοτερ επειδη ειναι 1600 και δεν ειναι ενισχυμενα σε διαφορα μερη πραγμα που δεν ισχυει

κι εσυ τι ζορι τραβας και πεταγεσαι ρε φιλε?
ασε τον αλλο να γραφει οτι θελει. που ειναι το θεμα σου?
αντε πια, γεμισαμε εριστικους...:pth:

geo προφανως δεν θυμασαι τον νικο.... ειναι ο νικος που εχει φαει φλασια με τα 1600.. δεν ειναι το προβλημα αν ειναι μ40 ή μ43 ή μ400000!! ειναι οτι ειναι 1600..χαχα

νικο μην μασας ρε σε πειραζω.απλα σου το εχω πει ξανα δεν ειναι κακο να εχεις 1600 απλα ειναι πιο καλο να εχεις διλιτρο και ακομη πιο καλο να εχεις 5000 κιβικα. το θεμα δεν ειναι τι ειναι καλυτερο αλλα τι μπορεις να εχεις..

ρεμαλια τον νου σας(με την καλη εννοια).. ο νικος απλα δεν γουσταρει τα 1600 και απλα δεν εχει τις τρελες μηχανικες γνωσεις το παιδι και δεν ξερει απο αξιοπιστια και τεχνικα χαρακτηριστικα. μην τρελενεστε ρε. θα μαθει. για αυτο γραφτηκε εδω. τι νομιζεται μονο για τις κεφτεδομαχιες μπαινουν εδω μεσα!!!!!:dblthumb2

ermis1975
09-11-09, 13:03
Πορισμα: ΠΟΤΕ κοντρες με Hundai

Τα hyundai δε σπάνε, δε χαλάνε και κάποια έχουν κρυμμένη τη τουρμπίνα! Οπότε 1.6 κόντρα με hyundai ακόμα και 1.3άρι... θα είσαι πίσω στην εκκίνηση!!

ΓΙΑΝΝΗΣ
09-11-09, 13:03
Εχω εναν ασσο 1600 με ψεκασμο και αυτοματο....τον καλο με τα 122 αφηνιασμενα αλογα.....οποιος θελει ανοιγμα και με οτι θελει....Μ3,5,6.... τουρμπο η οχι ειμαι ευκαιρος!!!!!!!!!:smiley_ab:cheers:

patrinos
09-11-09, 13:06
Εχω εναν ασσο 1600 με ψεκασμο και αυτοματο....τον καλο με τα 122 αφηνιασμενα αλογα.....οποιος θελει ανοιγμα και με οτι θελει....Μ3,5,6.... τουρμπο η οχι ειμαι ευκαιρος!!!!!!!!!:smiley_ab:cheers:

μην ξεφευγουμε απο το θεμα ρεεεεεεεεε...:cheers::cheers:

konas
09-11-09, 13:07
μην ξεφευγουμε απο το θεμα ρεεεεεεεεε...:cheers:

Σωστα.

Εχω εναν ασσο 1600 με ψεκασμο και αυτοματο....τον καλο με τα 122 αφηνιασμενα αλογα.....οποιος θελει ανοιγμα και με οτι θελει....Μ3,5,6.... τουρμπο η οχι ειμαι ευκαιρος!!!!!!!!!:smiley_ab:cheers:

Εισαι σιγουρος;;;;; χεχεχε

http://www.edmunds.com/pictures/VEHICLE/1994/Hyundai/3962/1994.hyundai.excel.5263-396x249.jpg

ermis1975
09-11-09, 13:08
Δηλαδή αν είναι 2000cc και το σπάς...κρατάει ? Και αν ειναι 1600 δε κρατάει?... Τί άλλο θα ακούσουμε. Το θέμα είναι οτι πάλι off topic πήγε το θέμα!
Προφανώς κόλησε ο συμπλέκτης ή κομπλαρε κάποιο γρανάζι αν δε το ξανακάνει τότε ήταν τυχαίο.

patrinos
09-11-09, 13:11
αναμενεται η απαντηση.. σημερα ειναι η μερα τις κρισεως και η μερα του μηχανικου....

ΓΙΑΝΝΗΣ
09-11-09, 13:15
Σωστα.



Εισαι σιγουρος;;;;; χεχεχε

http://www.edmunds.com/pictures/VEHICLE/1994/Hyundai/3962/1994.hyundai.excel.5263-396x249.jpg

οκ σορυ παιδια δεν θα ξαναπω τιποτα οφ τοπικ..................

Αλλα εχω εναν πονο....θελω να πατησω το Μ του Σταθη με τον ασσο ...κακο ειναι...αφου μπορω...χεχε:peepwall::cheers:

Dimzan
09-11-09, 13:16
Εχω εναν ασσο 1600 με ψεκασμο και αυτοματο....τον καλο με τα 122 αφηνιασμενα αλογα.....οποιος θελει ανοιγμα και με οτι θελει....Μ3,5,6.... τουρμπο η οχι ειμαι ευκαιρος!!!!!!!!!:smiley_ab:cheers:

μεσα! :banhim: :banhim:

sm6
09-11-09, 13:19
οκ σορυ παιδια δεν θα ξαναπω τιποτα οφ τοπικ..................

Αλλα εχω εναν πονο....θελω να πατησω το Μ του Σταθη με τον ασσο ...κακο ειναι...αφου μπορω...χεχε:peepwall::cheers:

με το 2002 βαζεις? 130 αλογακια του '71... βαρος σχεδον τονος... εισαι?:D
Μ10 ρεεεε!

ΓΙΑΝΝΗΣ
09-11-09, 13:21
με το 2002 βαζεις? 130 αλογακια του '71... βαρος σχεδον τονος... εισαι?:D

ασε ρε ψευτη που μου την ειχατε στησει οταν πηγαιναμε στα μεγαρα για να με περασει το 2002 οταν ειχα το 92αρι και τωρα με θες και με τον ασσο........:chair::chair::dblthumb2

patrinos
09-11-09, 13:28
με το 2002 βαζεις? 130 αλογακια του '71... βαρος σχεδον τονος... εισαι?:D
Μ10 ρεεεε!

ασε ρε ψευτη που μου την ειχατε στησει οταν πηγαιναμε στα μεγαρα για να με περασει το 2002 οταν ειχα το 92αρι και τωρα με θες και με τον ασσο........


:ban: χαχα. ντροπη σου sm6.. δεν τα κανουν αυτα δεν το ξερεις.. τεντυμποΐ. να φυγεται να πατε αλλου.

sm6
09-11-09, 13:31
:ban: χαχα. ντροπη σου sm6.. δεν τα κανουν αυτα δεν το ξερεις.. τεντυμποΐ. να φυγεται να πατε αλλου.

αλλου ημασταν αλλα μας διωξανε... :nixweiss:

patrinos
09-11-09, 13:33
αλλου ημασταν αλλα μας διωξανε... :nixweiss:

+10000000000000 θεος απλα

BILL007
10-11-09, 13:02
Λοιπόν...Πήγα σήμερα στο μηχανικό μου και πραγματικά μόνο που δεν έβαλα τα κλάματα φεύγοντας...

Εχουμε και λέμε...
Απο αυτά που του περιέγραψα,μου είπε ότι προφανώς μιλάμε για δυο βλάβες...
Αυτό που αφορά το συμπλέκτη ότι έχασε το πάτημα του,είναι η πρώτη και η δεύτερη είναι ότι το σασμάν δεν μπορούσε να επιλέξει ταχύτητα ακόμα και σβηστό...
Το καλό/μόνο θετικό είναι ότι κάπως μαγικά ξεκόμπλαρε,πράγμα που δείχνει ότι ήταν μια δυσλειτουργία (όπως μου είπε και ο μηχανικός μου) και μπορεί να ζεστάθηκαν τα υγρά γι'αυτό και να έγινε κιόλας...
Για τον επιλογέα που πάγωσε του είπα και αυτό που είχα και στην 5ή και μου είπε ότι είναι κάτι εμβολάκια στο σταυρό που λογικά την έχουν ακούσει...Εκεί μπορεί να οφείλεται και το απόλυτο πάγωμα του επιλογέα εκείνο το βράδυ...

Τέλος πάντων...Το συμπέρασμα είναι ότι προφανώς θέλω σασμάν...Το πότε άγνωστο βέβαια...Οσο κρατήσει...
Ωστόσο ΠΛΕΟΝ ΑΠΟΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΚΙΣΙΜΑΤΑ και γενικότερα τα απότομα σύμφωνα με τον μηχανικό μου για να κρατήσει όσο το δυνατόν περισσότερο πριν την αλλαγή του...

Επίσης πιστός πάντα στην παροιμία που λέει ενός κακού μοίρια έπονται,προέκυψε και άλλο θέμα...

Ανοίγοντας το καπό μου δείχνει κάτι ο μηχανικός μου και έμεινα μ@λ@κ@ς!

Λάδι αναμεμειγμένο με σκόνη στην γωνία του καθρέπτη του μοτέρ!!!!!Ζεστό ζεστό κιόλας...
Το σημείο εκεί που έχω κυκλώσει και η φλάτζα νούμερο 12 (κατα 99.99%) κύριοι απο το παρακάτω διάγραμμα με χαιρετά...
http://img197.imageshack.us/img197/5070/moter.jpg
http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/316i_1.6-M43/LHD/N/2000/june/browse/engine/timing_case-2/

Απο εκείνη τη στιγμή έχω ξενερώσει τη ζωή μου...
Δεν γουστάρω να ξανακάτσω πίσω απο το τιμόνι του...
Είμαι του θανατά σήμερα λές και έχασα 100.000.000 ευρώ...:(
Κάθομαι και σκέφτομαι,πόση αγάπη του έχω δώσει και πόσα λεφτά όλο αυτόν τον καιρό...Να κάνω τα πάντα στην ώρα τους (κάποια και πριν κάν χρειαστούν) λάδια ξύδια μύδια κάθε 7.000,ΠΑΝΤΑ ευλαβικά ζέσταμα και στο τέλος τι?
Μόνο ακατάπαυστο γ@μήσι...Ντόμινο απο ηλίθιες βλάβες (γρύλοι παραθύρων,αισθητήρες κατάληψης και ένα σωρό άλλες μ@λ@κίες που μόνο σε αυτό το αμάξι τα έχω δει!)...Και όχι βλάβες 300 ευρώ....
Εδώ μιλάμε για βλάβες πλέον που κοστίζουν χιλιάρικα...

Δεν αντέχω άλλο...Εσπασαν τα νεύρα μου...Πραγματικά σκέφτομαι τι θα κάνω...

Υ.Γ Συγγνώμη για τον έντονο τόνο και τις βρισιές που έχει το κείμενο μου αλλά πραγματικά σήμερα είμαι σε άθλια κατάσταση...:(

z3 2.2
10-11-09, 13:05
Εεεεεεεεεεε.....ηρεμησε!!!
Δε χαθηκε και ο κοσμος.....ακου να δεις.....το σασμαν αστο οσο παει και ΑΜΑ σπασει τσιμπας ενα μεταχειρισμενο που βρωμαει ο τοπος απο δαυτα και το βαζεις επανω!!!
Οσο για τη φλατζα του καθρεπτη δεν ειναι και τοσο τραγικο μωρε.....μη σκας.
Σε καταλαβαινω γιατι και γω πεφτω να πεθανω αμα μου κατσει καμια στραβη αλλα τι να κανεις???

Dimzan
10-11-09, 13:07
Ηρεμισε βασιλη, δεν ηρθε και το τελος του κοσμου. Δυστυχως συμβαινουν κι αυτες οι ηλιθιες ζημιες και μας χαλανε τη διαθεση.

Δες το απλα πως θα κινηθει απο δω και στο εξης. Το οτι χαλας χρηματα στο να το συντηρεις σωστα ειναι για να μειωσεις τις πιθανοτητες να μην παθει κατι. Οι πιθανοτητες ομως δε λενε οτι 100% δεν θα παθει. Σε αυτο το σημειο εισαι απλα ατυχος.

Αμαξι χωρις ζημιες δεν υπαρχει. Ειδικα οταν το πιεζεις.. Τι να πουν και οι ιταλοι? αλλιως παρε κορεατικο που κοστιζουν λιγοτερο, η γιαπωνεζικο.. μετα ομως bye bye πισω κινηση...

BILL007
10-11-09, 13:07
Σε ευχαριστώ φίλε Δημήτρη (z3 2.2)...Ασε σκαστός θα πάω σήμερα...:(:(:(

BILL007
10-11-09, 13:08
Ηρεμισε βασιλη, δεν ηρθε και το τελος του κοσμου. Δυστυχως συμβαινουν κι αυτες οι ηλιθιες ζημιες και μας χαλανε τη διαθεση.

Δες το απλα πως θα κινηθει απο δω και στο εξης. Το οτι χαλας χρηματα στο να το συντηρεις σωστα ειναι για να μειωσεις τις πιθανοτητες να μην παθει κατι. Οι πιθανοτητες ομως δε λενε οτι 100% δεν θα παθει. Σε αυτο το σημειο εισαι απλα ατυχος.

Αμαξι χωρις ζημιες δεν υπαρχει. Ειδικα οταν το πιεζεις.. Τι να πουν και οι ιταλοι? αλλιως παρε κορεατικο που κοστιζουν λιγοτερο, η γιαπωνεζικο.. μετα ομως bye bye πισω κινηση...

Εντάξει συμφωνώ Δημήτρη...Αλλά τόση γκαντεμιά ρε γ@μώτο?Χρωστάω κάπου και δεν το ξέρω?ή μάλλον το ξέρω,το έμαθα και εχω αρχίσει και το καταπίνω...Στη BMW...:angryfire

stefanos_cool
10-11-09, 13:50
Λοιπόν...Πήγα σήμερα στο μηχανικό μου και πραγματικά μόνο που δεν έβαλα τα κλάματα φεύγοντας...

Εχουμε και λέμε...
Απο αυτά που του περιέγραψα,μου είπε ότι προφανώς μιλάμε για δυο βλάβες...
Αυτό που αφορά το συμπλέκτη ότι έχασε το πάτημα του,είναι η πρώτη και η δεύτερη είναι ότι το σασμάν δεν μπορούσε να επιλέξει ταχύτητα ακόμα και σβηστό...
Το καλό/μόνο θετικό είναι ότι κάπως μαγικά ξεκόμπλαρε,πράγμα που δείχνει ότι ήταν μια δυσλειτουργία (όπως μου είπε και ο μηχανικός μου) και μπορεί να ζεστάθηκαν τα υγρά γι'αυτό και να έγινε κιόλας...
Για τον επιλογέα που πάγωσε του είπα και αυτό που είχα και στην 5ή και μου είπε ότι είναι κάτι εμβολάκια στο σταυρό που λογικά την έχουν ακούσει...Εκεί μπορεί να οφείλεται και το απόλυτο πάγωμα του επιλογέα εκείνο το βράδυ...

Τέλος πάντων...Το συμπέρασμα είναι ότι προφανώς θέλω σασμάν...Το πότε άγνωστο βέβαια...Οσο κρατήσει...
Ωστόσο ΠΛΕΟΝ ΑΠΟΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΚΙΣΙΜΑΤΑ και γενικότερα τα απότομα σύμφωνα με τον μηχανικό μου για να κρατήσει όσο το δυνατόν περισσότερο πριν την αλλαγή του...

Επίσης πιστός πάντα στην παροιμία που λέει ενός κακού μοίρια έπονται,προέκυψε και άλλο θέμα...

Ανοίγοντας το καπό μου δείχνει κάτι ο μηχανικός μου και έμεινα μ@λ@κ@ς!

Λάδι αναμεμειγμένο με σκόνη στην γωνία του καθρέπτη του μοτέρ!!!!!Ζεστό ζεστό κιόλας...
Το σημείο εκεί που έχω κυκλώσει και η φλάτζα νούμερο 12 (κατα 99.99%) κύριοι απο το παρακάτω διάγραμμα με χαιρετά...
http://img197.imageshack.us/img197/5070/moter.jpg
http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/316i_1.6-M43/LHD/N/2000/june/browse/engine/timing_case-2/

Απο εκείνη τη στιγμή έχω ξενερώσει τη ζωή μου...
Δεν γουστάρω να ξανακάτσω πίσω απο το τιμόνι του...
Είμαι του θανατά σήμερα λές και έχασα 100.000.000 ευρώ...:(
Κάθομαι και σκέφτομαι,πόση αγάπη του έχω δώσει και πόσα λεφτά όλο αυτόν τον καιρό...Να κάνω τα πάντα στην ώρα τους (κάποια και πριν κάν χρειαστούν) λάδια ξύδια μύδια κάθε 7.000,ΠΑΝΤΑ ευλαβικά ζέσταμα και στο τέλος τι?
Μόνο ακατάπαυστο γ@μήσι...Ντόμινο απο ηλίθιες βλάβες (γρύλοι παραθύρων,αισθητήρες κατάληψης και ένα σωρό άλλες μ@λ@κίες που μόνο σε αυτό το αμάξι τα έχω δει!)...Και όχι βλάβες 300 ευρώ....
Εδώ μιλάμε για βλάβες πλέον που κοστίζουν χιλιάρικα...

Δεν αντέχω άλλο...Εσπασαν τα νεύρα μου...Πραγματικά σκέφτομαι τι θα κάνω...

Υ.Γ Συγγνώμη για τον έντονο τόνο και τις βρισιές που έχει το κείμενο μου αλλά πραγματικά σήμερα είμαι σε άθλια κατάσταση...:(

Χαλάρωσε ρε Βασίλη, όλα αυτά που λες στέκουν μόνο στη θεωρία και πουθενά αλλού, σόρρυ αλλά μηχανικός που έκανε τέτοια διάγνωση… χμμμμ..ας μην σχολιάσω.

Τσέκαρε ρε φίλε τις βάσεις μοτέρ-σασμάν και άσε τα υπόλοιπα στην ησυχία τους.

Αν θες να έχεις μια σωστή διάγνωση πάρε με τηλέφωνο να πάμε στον δικό μου μηχανικό.

Χαλάρωσε, δεν έχει τίποτα το αμάξι. Αν είχε πάθει αυτά που λέει ο μηχανικός σου δεν θα έστρωνε, ….τι είναι ρε Βασίλη και θα στρώσει…. από μόνο του…. ΜΕ ΜΑΓΙΑ;;;

BILL007
10-11-09, 13:58
Κοίτα Στέφανε,καλώς ή κακώς μέσα στο σασμάν δεν μπορεί να είναι κανένας μηχανικός και να ξέρει τι έγινε ή τι έχει γίνει (εκτός και αν ανοιχτεί)...
Προφανώς και υπήρξε κάποια δυσλειτουργία γι'αυτό και επανήλθε...Ο άνθρωπος δεν μου είπε θα στρώσει...Ισα ισα μου είπε να είμαι προετοιμασμένος ανα πάσα στιγμή για σασμάν γιατί μπορεί να μου πει γεια...Επίσης σίγουρα κάτι παίζει και με το συμπλέκτη,γιατί όπως ανέφερα και στο παραπάνω post μου,δυο βλάβες...

Τώρα η μ@λ@κία με τη φλάντζα,τι να πεί κανείς?(3η βλάβη!)Το είδα και εγώ με τα ίδια μου τα μάτια...

Δυστηχώς το αμάξι έχει πρόβλημα (εντάξει οχι σε σημείο να μην πηγαίνει,ίσα ίσα μια χαρά πηγαίνει) αλλά είναι το αίσθημα που έχεις ρε Στέφανε...
Πως θα αισθανόσουν αν σου έλεγα για παράδειγμα ότι το αμάξι που οδηγείς είναι κομμένο στη μέση και ξανακολλημένο?Το ίδιο συναίσθημα έχω εισπράξει και εγω σήμερα...

Υ.Γ Θα πάρω και γνώμες άλλων μηχανικών (στείλε μου με pm αν είναι και το δικό σου),αλλά τα πράγματα είναι λογικά πλέον...και κανείς δυστηχώς δεν μπορεί να αναιρέσει την λογική...:(

Airness
10-11-09, 14:04
Καλό κουράγιο Βασίλη και μακάρι στο τέλος να βγεί όσο το δυνατών μικρότερη γίνεται η ζημιά...

giannis_compact
10-11-09, 14:35
Αυτο που ειπες και μονος σου Βασιλη,παρε τις γνωμες και αλλων μηχανικων.Αν ησουν απ'τα μερη μου θα πηγαιναμε σε εναν πολυ καλο αλλα πεφτεις λιγο μακρια.Τελος παντων,αυτοκινητο ειναι φτιαχνεται.Και ο πατερας μου με το που το πηρε βλαβες εχει εδω και 6 χρονια και 140 χιλιαδεσ χμ(mercedes).Υγεια πανω απο ολα..

konas
10-11-09, 14:49
Σε καταλαβαινουμε ολοι αλλα να μην σκας. Ολοι εχουμε περασει αντιστοιχα ζόρια. Σιγα μηχανες ειναι οχι άνθρωποι....

Ναι καλά .... αντε πεστα οταν εχεις εσυ το προβλημα....

και βεβαια να το δουν και αλλου οπως ειπες

Dimzan
10-11-09, 14:59
τουλαχιστο προετοιμασου ψυχολογικα για το τι θα ακολουθησει. Ρωτα για κοστος αλλαγης κλπ..

Nikos120i
10-11-09, 19:21
Το συμπέρασμα είναι ότι προφανώς θέλω σασμάν...Το πότε άγνωστο βέβαια...Οσο κρατήσει...[/B]
Ωστόσο ΠΛΕΟΝ ΑΠΟΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΚΙΣΙΜΑΤΑ και γενικότερα τα απότομα
......................
φλάτζα νούμερο 12 (κατα 99.99%) κύριοι απο το παρακάτω διάγραμμα με χαιρετά...[/B]

Κρίμα ρε γμτ! Περαστικά. Έμαθες κόστος?

Από πριν όμως προσπάθησα να σε προετοιμάσω για το χειρότερο.

Όλα τα αυτοκίνητα έχουν και τις αντοχές τους.

Άρα πρακτικά έσπασες σασμάν και έκαψες και φλάτζα.

Προφανώς όμως αυτό δεν έγινε από το εν λόγω άνοιγμα...μάλλον έχει συμβεί από τα πολλά ανοίγματα/σκισίματα που κάνεις...και σου είπα...έπαθε ό,τι έπαθε εσύ συνέχιζες να το σκίζεις όμως :rolleyes:

Τέσπα...στα λέω για να προσέχεις από εδώ και πέρα...οι ζημίες σε τέτοια αυτοκίνητα δε βγαίνουν έτσι και ό,τι συντήρηση κι αν του κάνεις αν το πηγαίνεις κόφτες θα σου βγάλει τέτοια μεγάλη ζημιά.

BILL007
07-12-09, 11:31
Λοιπόν...ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!ΜΑ ΟΛΑ ΟΜΩΣ!!!!!ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 3 εβδομάδες συνεχών δοκιμών ΟΛΑ ΚΑΛΑΑΑΑ και το χαμόγελο επανήλθε στα χείλη μου!!!:D

Το πρόβληματα βρέθηκαν αγαπητοί συμφορουμίτες

Είμαι τόσο πολύ χαρούμενος λες και κέρδισα 100.000 ευρώ...

Πάμε ενα ενα να σας πω τι έγινε...:

1)Το πρόβλημα με το κιβώτιο ήταν τελικά τα λιπαντικά που του είχα αλλάξει πριν 20.000 χιλιόμετρα...
Για όλα φταίει το ΑΤF D4 της Redline που είχε προτείνει ένα παιδί εδώ μέσα στο φόρουμ...(Δεν κατηγορώ το παιδί σε καμία περίπτωση προσωπικά...)
Το έβαλα και εγώ με κλειστά τα μάτια και κόντεψα να χάσω τα αβγά και τα πασχάλια...->ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ που δεν τσέκαρα και εγώ απο μεριάς μου τα γραφόμενα!!!! http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=9556&highlight=redline


ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΣΕ Ε46 ΑTF σε κιβώτιο manual!!!!!!!!Απο κάτω έχει ταμπελάκι που λέει καθαρά MTF-LT-2 !!!!!
http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/316i_1.6-M43/LHD/N/2000/june/browse/manual_transmission/manual_gearbox_s5d_g/

Ψάχνοντας λοιπόν σε διάφορα forum του εξωτερικού βρήκα αρκετούς ακόμα σε ζεστές χώρες που είχαν το ίδιο θέμα με αυτά τα λάδια για κιβώτιο...Σε αντίθεση με ψυχρές χώρες που τα ΑΤF της Redline παίζουν χαρτί...
ΟΠΟΤΕ η απάντηση είναι το MTL της Redline εφάμιλο του MTF-LT της BMW και λίγο καλύτερο (είπαν όσοι το έχουν δοκιμάσει)!!!!!!!
Σας παραθέτω μερικά ενδιαφέροντα threads σχετικώς...
http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=715929&page=2
http://www.dtmpower.net/forum/australia/174019-what-heck-mtf-lt-1-gear-oil-2.html


Eτσι λοιπόν κάναμε εξαέρωση στο σύστημα συμπλέκτη,MTL Redline και ξαναγίνα μάχιμος...

Γενικότερες εντυπώσεις?
Απλά το κιβώτιο μαλάκωσε και κάνω πλέον αλλαγές κεραυνός!!!!!
Προτείνω άφοβα την αλλαγή αυτή με τα MTL...
ΟΛΑ ΑΨΟΓΑ!!!!!!

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΤF D4 ΣΤΑ Ε46 ΜΑΝUAL!!!!!!!

2)Ως αναφορά το θέμα με τον καθρέπτη...Αυτό που θα σας πω θα σας κάνει να μείνετε πραγματικά με το στόμα ανοιχτό...
Η πολύ ελάχιστη διαροή που είχα απο τον καθρέπτη θεραπεύτηκε με το σφίξιμο μιας βίδας!!!!!!!Και όμως αν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου θα έλεγα ότι μου κάνουν πλάκα!!!!!

Τι έγινε?
Αρχικά καλό πλύσιμο μηχανής και του σημείου...Μετά απο 4 μέρες είδαμε πάλι τι είχε γίνει...
Κοιτάμε με προσοχή τη βίδα Νο8 (γιατί εκεί τελικά φαινόταν ότι έχανε)
http://img197.imageshack.us/img197/5070/moter.jpg
και διαπιστώνουμε ότι σαν να είναι ελάχιστα πιο έξω απο τις άλλες!Και όντως δίνουμε λίγο πίεση και τσουπ στροφάρει (ελάχιστα αλλά στροφάρει)!!!Κάνουμε το σταυρό μας,πάλι πλύσιμο μηχανής...
Μετά απο 3 ανήσυχες βδομάδες πλέον και ΤΙΠΟΤΑ!!!!!...ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!ΙΟΥΥΥΠΙΙΙΙΙ!!!!!!!!:dance:




ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
1) Aγαπάω υπερβολικά το αυτοκίνητο μου!!!!!Οh,YES!!!!!
2) Οφείλω να ευχαριστήσω δημόσια όσους μου συμπαραστάθηκαν και ειδικότερα το φίλο Στέφανο απο το forum που μου στάθηκε λίγο παραπάνω αποδεικνύοντας μου ότι αποτελεί καλό μου φίλο.Στέφανε 1000 ευχαριστώ!!!!!!!
3) Μ43 ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑΑΑΑ!!!!!!ΦΙΛΙΚΑ/ΕΧΘΡΙΚΑ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ FOREVER!!!!!!!!!(Δέχομαι προτάσεις...hehehehe)
4) Εχω βρει καλούς μηχανικούς και αισθάνομαι τυχερός...-ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΑΝ ΝΑ ΒΡΩ/ΚΑΝΩ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ-
5) Εχω πορωθεί τόσο πολύ ξανά με την μπέμπα μου,που σύντομα θα δρομολογήσω (πρώτα ο θεός) φτιάξιμο χοντρό στο υπάρχον μοτέρ...Οσοι κατάλαβαν κατάλαβαν...:yippee:
6) Ευχαριστώ επίσης ιδιαιτέρως τον φίλο Δημήτρη απο τη γειτονιά μου,με E46 316 M43 coupe, που έκαψε άπειρη βενζίνη τα βράδυα μαζί μου αυτές τις δυο εβδομάδες κάνοντας συνεχώς δοκιμές/φιλικά ανοίγματα και παράλληλα του ζητάω συγγνώμη που είχαμε διαφορά μισή καρότσα υπέρ μου οτι και να δοκιμάζαμε...αχαχχαχαχαχαχα!!!
7) ΝΑ ΡΩΤΑΤΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ!!!!!ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΘΕΜΑ...ΠΟΤΕ ΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ (ή τουλάχιστον τις σωστές) ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ...(Το διαπίστωσα απο πρώτο χέρι αυτή τη φορά και στα δυο ζητήματα που μου είχαν προκύψει)
8) ΦΙΛΤΡΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ΔΙΠΛΟΤΡΙΠΛΟΤΣΕΚΑΡΕΤΕ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΣΤΟ INTERΝΕΤ!!!!!ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΠΑΓΙΔΕΣ!!!!ΜΗΝ ΤΑ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΕ ΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΑΜΑΞΙΑ ΣΑΣ...ΕΙΔΑΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΤΕ...ΕΓΩ ΚΟΝΤΕΨΑ...
9) Αγαπάτε τα αυτοκίνητα σας και θα δείτε ότι ανεξαρτήτως κυβικών/αλόγων μπορεί να σας δώσουν τόσο μεγάλη χαρά (αλλά και λύπη) σε βαθμό που δεν φαντάζεστε



Αυτά...

Φιλικά Βασίλης

Nikos120i
07-12-09, 11:42
Ή πολύ απλά ακολουθούμε τι προτείνει η BMW...

BILL007
07-12-09, 12:05
Λοιπόν...ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!ΜΑ ΟΛΑ ΟΜΩΣ!!!!!ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 3 εβδομάδες συνεχών δοκιμών ΟΛΑ ΚΑΛΑΑΑΑ και το χαμόγελο επανήλθε στα χείλη μου!!!

Το πρόβληματα βρέθηκαν αγαπητοί συμφορουμίτες

Είμαι τόσο πολύ χαρούμενος λες και κέρδισα 100.000 ευρώ...

Πάμε ενα ενα να σας πω τι έγινε...:

1)Το πρόβλημα με το κιβώτιο ήταν τελικά τα λιπαντικά που του είχα αλλάξει πριν 20.000 χιλιόμετρα...
Για όλα φταίει το ΑΤF D4 της Redline που είχε προτείνει ένα παιδί εδώ μέσα στο φόρουμ...(Δεν κατηγορώ το παιδί σε καμία περίπτωση προσωπικά...)
Το έβαλα και εγώ με κλειστά τα μάτια και κόντεψα να χάσω τα αβγά και τα πασχάλια...->ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ που δεν τσέκαρα και εγώ απο μεριάς μου τα γραφόμενα!!!! http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=9556&highlight=redline


ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΣΕ Ε46 ΑTF σε κιβώτιο manual!!!!!!!!Απο κάτω έχει ταμπελάκι που λέει καθαρά MTF-LT-2 !!!!!
http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/316i_1.6-M43/LHD/N/2000/june/browse/manual_transmission/manual_gearbox_s5d_g/

Ψάχνοντας λοιπόν σε διάφορα forum του εξωτερικού βρήκα αρκετούς ακόμα σε ζεστές χώρες που είχαν το ίδιο θέμα με αυτά τα λάδια για κιβώτιο...Σε αντίθεση με ψυχρές χώρες που τα ΑΤF της Redline παίζουν χαρτί...
ΟΠΟΤΕ η απάντηση είναι το MTL της Redline εφάμιλο του MTF-LT της BMW και λίγο καλύτερο (είπαν όσοι το έχουν δοκιμάσει)!!!!!!!
Σας παραθέτω μερικά ενδιαφέροντα threads σχετικώς...
http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=715929&page=2
http://www.dtmpower.net/forum/australia/174019-what-heck-mtf-lt-1-gear-oil-2.html


Eτσι λοιπόν κάναμε εξαέρωση στο σύστημα συμπλέκτη,MTL Redline και ξαναγίνα μάχιμος...

Γενικότερες εντυπώσεις?
Απλά το κιβώτιο μαλάκωσε και κάνω πλέον αλλαγές κεραυνός!!!!!
Προτείνω άφοβα την αλλαγή αυτή με τα MTL...
ΟΛΑ ΑΨΟΓΑ!!!!!!

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΤF D4 ΣΤΑ Ε46 ΜΑΝUAL!!!!!!!

2)Ως αναφορά το θέμα με τον καθρέπτη...Αυτό που θα σας πω θα σας κάνει να μείνετε πραγματικά με το στόμα ανοιχτό...
Η πολύ ελάχιστη διαροή που είχα απο τον καθρέπτη θεραπεύτηκε με το σφίξιμο μιας βίδας!!!!!!!Και όμως αν δεν το έβλεπα με τα μάτια μου θα έλεγα ότι μου κάνουν πλάκα!!!!!

Τι έγινε?
Αρχικά καλό πλύσιμο μηχανής και του σημείου...Μετά απο 4 μέρες είδαμε πάλι τι είχε γίνει...
Κοιτάμε με προσοχή τη βίδα Νο8 (γιατί εκεί τελικά φαινόταν ότι έχανε)
http://img197.imageshack.us/img197/5070/moter.jpg
και διαπιστώνουμε ότι σαν να είναι ελάχιστα πιο έξω απο τις άλλες!Και όντως δίνουμε λίγο πίεση και τσουπ στροφάρει (ελάχιστα αλλά στροφάρει)!!!Κάνουμε το σταυρό μας,πάλι πλύσιμο μηχανής...
Μετά απο 3 ανήσυχες βδομάδες πλέον και ΤΙΠΟΤΑ!!!!!...ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!ΙΟΥΥΥΠΙΙΙΙΙ!!!!!!!!:dance:




ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
1) Aγαπάω υπερβολικά το αυτοκίνητο μου!!!!!Οh,YES!!!!!
2) Οφείλω να ευχαριστήσω δημόσια όσους μου συμπαραστάθηκαν και ειδικότερα το φίλο Στέφανο απο το forum που μου στάθηκε λίγο παραπάνω αποδεικνύοντας μου ότι αποτελεί καλό μου φίλο.Στέφανε 1000 ευχαριστώ!!!!!!!
3) Μ43 ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑΑΑΑ!!!!!!ΦΙΛΙΚΑ/ΕΧΘΡΙΚΑ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ FOREVER!!!!!!!!!(Δέχομαι προτάσεις...hehehehe)
4) Εχω βρει καλούς μηχανικούς και αισθάνομαι τυχερός...-ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΑΝ ΝΑ ΒΡΩ/ΚΑΝΩ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ-
5) Εχω πορωθεί τόσο πολύ ξανά με την μπέμπα μου,που σύντομα θα δρομολογήσω (πρώτα ο θεός) φτιάξιμο χοντρό στο υπάρχον μοτέρ...Οσοι κατάλαβαν κατάλαβαν...:yippee:
6) Ευχαριστώ επίσης ιδιαιτέρως τον φίλο Δημήτρη απο τη γειτονιά μου,με E46 316 M43 coupe, που έκαψε άπειρη βενζίνη τα βράδυα μαζί μου αυτές τις δυο εβδομάδες κάνοντας συνεχώς δοκιμές/φιλικά ανοίγματα και παράλληλα του ζητάω συγγνώμη που είχαμε διαφορά μισή καρότσα υπέρ μου οτι και να δοκιμάζαμε...αχαχχαχαχαχαχα!!!
7) ΝΑ ΡΩΤΑΤΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ!!!!!ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΘΕΜΑ...ΠΟΤΕ ΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ (ή τουλάχιστον τις σωστές) ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ...(Το διαπίστωσα απο πρώτο χέρι αυτή τη φορά και στα δυο ζητήματα που μου είχαν προκύψει)
8) ΦΙΛΤΡΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ΔΙΠΛΟΤΡΙΠΛΟΤΣΕΚΑΡΕΤΕ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΣΤΟ INTERΝΕΤ!!!!!ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΠΑΓΙΔΕΣ!!!!ΜΗΝ ΤΑ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΕ ΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΑΜΑΞΙΑ ΣΑΣ...ΕΙΔΑΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΤΕ...ΕΓΩ ΚΟΝΤΕΨΑ...
9) Αγαπάτε τα αυτοκίνητα σας και θα δείτε ότι ανεξαρτήτως κυβικών/αλόγων μπορεί να σας δώσουν τόσο μεγάλη χαρά (αλλά και λύπη) σε βαθμό που δεν φαντάζεστε



Αυτά...

Φιλικά Βασίλης

Ή πολύ απλά ακολουθούμε τι προτείνει η BMW...

:+1: Eιδικά στο θέμα κιβώτιο...

Dim77
07-12-09, 12:10
Εγώ πάντως έχω τα Redline D4 ATF εδώ και 30-35000χλμ (και 2 χρόνια) και είναι μια χαρά το κιβώτιο...και με shortshift.

Ετοιμαζόμουν πάντως να τα αλλάξω (και να βάλω πάλι ίδια) γιατί απλά πέρασαν >30.000χλμ.
Θα ερευνήσω τα σχετικά links που παρέθεσε ο Bill και πιθανότατα θα δοκιμάσω το MTF...

Αυτό που συνιστά η BMW για lifetime...να μη το συζητήσω...Μάλλον είναι καλύτερο το να αλλάζεις σασμάν ολόκληρο αντί για βαλβολίνες (απλά να έχει περάσει η εγγύηση και να το πληρώσει ο πελάτης)...:bricks1:

dkaralis
07-12-09, 12:13
Τελος καλο,ολα καλα.

BILL007
07-12-09, 12:15
Εγώ πάντως έχω τα Redline D4 ATF εδώ και 30-35000χλμ (και 2 χρόνια) και είναι μια χαρά το κιβώτιο...και με shortshift.

Ετοιμαζόμουν πάντως να τα αλλάξω (και να βάλω πάλι ίδια) γιατί απλά πέρασαν >30.000χλμ.
Θα ερευνήσω τα σχετικά links που παρέθεσε ο Bill και πιθανότατα θα δοκιμάσω το MTF...

Αυτό που συνιστά η BMW για lifetime...να μη το συζητήσω...Μάλλον είναι καλύτερο το να αλλάζεις σασμάν ολόκληρο αντί για βαλβολίνες (απλά να έχει περάσει η εγγύηση και να το πληρώσει ο πελάτης)...:bricks1:

Όπως το είπες Δημήτρη!To lifetime ειναι σίγουρα μεγάλη παγίδα...
Ψάξτο πάντως να δεις αυτό που σου λεω για το MTF και τα θέματα που είχαν με το ATF D4 σε ζεστές χώρες!
Εχω και άλλα λινκ γιατί ξεστραβώθηκα απείρως...Θα ψάξω στα favorites μου (που είναι ένα χαος) να τα βρω και θα τα ποστάρω...Αν και αυτό στο fanatics λέει κάμποσα...;)


Τελος καλο,ολα καλα.

Oντως φίλε Δημήτρη...Ανέλπιστα όλα πήγαν καλά...Δεν φαντάζεσαι την χαρά που έχω πάρει την τελευταία εβδομάδα βλέποντας ότι όλα πήγαν κατ'ευχή...Σαν μικρό παιδί κάνω...:D

Nikos120i
07-12-09, 12:17
Αυτό που συνιστά η BMW για lifetime...να μη το συζητήσω...Μάλλον είναι καλύτερο το να αλλάζεις σασμάν ολόκληρο αντί για βαλβολίνες (απλά να έχει περάσει η εγγύηση και να το πληρώσει ο πελάτης)...:bricks1:

Γιατί τι έχει? Εμένα μια χαρά μου φαίνεται αυτό που έχει από το εργοστάσιο και το οδηγώ γενικώς γρήγορα...

Dim77
07-12-09, 12:20
Γιατί τι έχει? Εμένα μια χαρά μου φαίνεται αυτό που έχει από το εργοστάσιο και το οδηγώ γενικώς γρήγορα...

Μα δε διαλύονται στα 30-40-50.000χλμ. Θα το κράταγες όμως 150.000?
Το lifetime του αυτοκινήτου μαλλον ορίζεται στα 80-100.000χλμ από τη BMW.

BILL007
07-12-09, 12:20
Γιατί τι έχει? Εμένα μια χαρά μου φαίνεται αυτό που έχει από το εργοστάσιο και το οδηγώ γενικώς γρήγορα...

Φίλε Νίκο αυτή η οδηγία είναι για να σου δώσω να καταλάβεις στο πνεύμα της αλλαγής κάθε 25.000 χιλιόμετρα των λαδιών στη μηχανή που προτείνει η BMW...->AΣΧΟΛΙΑΣΤΟ!
Καλό είναι κάθε 80.000 να γίνεται αλλαγή στα λάδια του σασμάν...
Εγώ ψάχνοντας δυο ήταν οι επιλογές μου
1) Να βάλω τα λάδια που δίνει η μαμά BMW που είναι πολύ καλά
2) Να βάλω τα Redline MTL που είναι ελάχιστα καλύτερα απο τα μαμά


:)

konas
07-12-09, 12:28
Λοιπόν...ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!ΜΑ ΟΛΑ ΟΜΩΣ!!!!!ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 3 εβδομάδες συνεχών δοκιμών ΟΛΑ ΚΑΛΑΑΑΑ και το χαμόγελο επανήλθε στα χείλη μου!!!:D....

Μπραβο. Η καλη ειδηση της ημερας.

Για το ....δηθεν life time.... θα συμφωνησω και εγω. Στα 40.000 αλλαγη.

BILL007
07-12-09, 12:31
Μπραβο. Η καλη ειδηση της ημερας.


Όντως Κώστα...:bigthumb::)

Ήταν εδώ και καιρό η καλή είδηση γνωστή σε εμένα,αλλά ήθελα να βεβαιωθώ,γι'αυτό περίμενα να περάσουν και τρεις εβδομάδες τσεκαρίσματος,για να είμαι 1000% σίγουρος επι του αποτελέσματος...:)

randombk
07-12-09, 12:33
Εχω κατηγορηθει , με εχετε βρισει , με εχετε πει τσιρακι της BMW με εχετε κανει ban απο το forum αλλα θα το πω για μια ακομα φορα και ας ακουγομαι για καποιος ενοχλητικος και ας με κανετε παλι ban!!!

ΒΑΖΕΤΕ ΜΟΟΟΟΟΟΟΝΟ ΟΤΙ ΛΕΕΙ Η BMW !!!
Το ξαναλεω!
ΜΟΟΟΟΟΟΟΟΟΝΟ ΟΤΙ ΛΕΕΙ Η BMW !!!

Αυτοι οι κωλογερμανοι στο Μοναχο ξερουν ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο ολους μας!!!
ΤΕΛΟΣ!!!

BILL007
07-12-09, 12:40
Αυτοι οι κωλογερμανοι στο Μοναχο ξερουν ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο ολους μας!!!

To κακό είναι ότι ξέρουν και δεν μας λένε!...Είναι άγνωστο στο ευρύ κοινό τα συγκεκριμένα τεχνικά χαρακτηρηστικά του λαδιού που δίνει η BMW για τα σασμάν...
Δείτε έγγραφο για να καταλάβετε...http://www01apps.zf.com/kst464/ZF_InteroeleV2_manager/Work/2009-10-01/TE-ML%2011_en0700.pdf

Εντάξει για τα λάδια μηχανής (ξέρουμε ότι είναι απο Castrol αυτά που έχουν ετικέτες BMW) και με τα αντίστοιχα SAE βρίσκεις αντιστοιχία σε λάδια άλλων εταιριων...

Ομως στο θέμα λάδια σασμάν(ίσως και άλλα λιπαντικά τους),κρατάνε μισόκλειστα τα χαρτιά τους...;)

Πάντως επειδή δέχτηκα κάμποσα pm περί της τιμής έχω να πω ότι τα Redline είναι πιο ακριβά και απο τα μαμα λάδια!Eλάχιστα πιο ακριβά....Οπότε θέμα τιμής δεν τίθεται...



.

Aceman1925
07-12-09, 12:43
λες μετα απο ολα αυτα να πατας καλυταρα απο σταση??????

Να ζεστανω το συμπλεκτη μου, ή κανα μπιφτεκακι γιατι με εκοψε η πεινα???

BILL007
07-12-09, 12:47
λες μετα απο ολα αυτα να πατας καλυτερα απο σταση??????

Να ζεστανω το συμπλεκτη μου, ή κανα μπιφτεκακι γιατι με εκοψε η πεινα???

Εγώ θα πρότεινα να ετοιμάσεις μια κάμερα και να την κολλήσεις στο μπαρπρίζ σου,γιατί σε βλέπω να μένεις πολύ πίσω...


αχαχχαχαχαχααχαχχααχαχχ!!!!!!:rofl2:


ΝΑΙ ΚΑΝΩ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΥΡΙΕ... :p: :friday::icon02:

Aceman1925
07-12-09, 13:14
κοιταχτε ανθρωπο....

Ενα λαδακι αλλαξε και νομιζει οτι πηρε πυραυλο!!!!!

Nikos120i
07-12-09, 13:28
Φίλε Νίκο αυτή η οδηγία είναι για να σου δώσω να καταλάβεις στο πνεύμα της αλλαγής κάθε 25.000 χιλιόμετρα των λαδιών στη μηχανή που προτείνει η BMW...->AΣΧΟΛΙΑΣΤΟ!
Καλό είναι κάθε 80.000 να γίνεται αλλαγή στα λάδια του σασμάν...
Εγώ ψάχνοντας δυο ήταν οι επιλογές μου
1) Να βάλω τα λάδια που δίνει η μαμά BMW που είναι πολύ καλά
2) Να βάλω τα Redline MTL που είναι ελάχιστα καλύτερα απο τα μαμά


:)


Δεν είναι καθόλου το ίδιο. Άλλες τριβές έχει το μοτέρ, σε άλλες θερμοκρασίες δουλεύει και άλλη δουλειά κάνει. Δεν έχει σχέση με τα λάδια του σασμάν.

Εγώ μαζί σου...να το αλλάξω στα 80.000...αλλά θα βάλω το λαδάκι που λέει η BMW (όπως κάνω και στο μοτέρ μου που τα αλλάζω κάθε 10.000χμ) και ΔΕΝ θα βάλω άλλο.

Δε κάνω πειράματα με τέτοια πράγματα...έκανες εσύ και είδες τι πήγες να πάθεις...

Nikos120i
07-12-09, 13:30
To κακό είναι ότι ξέρουν και δεν μας λένε!...Είναι άγνωστο στο ευρύ κοινό τα συγκεκριμένα τεχνικά χαρακτηρηστικά του λαδιού που δίνει η BMW για τα σασμάν...
Δείτε έγγραφο για να καταλάβετε...http://www01apps.zf.com/kst464/ZF_InteroeleV2_manager/Work/2009-10-01/TE-ML%2011_en0700.pdf

Εντάξει για τα λάδια μηχανής (ξέρουμε ότι είναι απο Castrol αυτά που έχουν ετικέτες BMW) και με τα αντίστοιχα SAE βρίσκεις αντιστοιχία σε λάδια άλλων εταιριων...

Ομως στο θέμα λάδια σασμάν(ίσως και άλλα λιπαντικά τους),κρατάνε μισόκλειστα τα χαρτιά τους...;)

Πάντως επειδή δέχτηκα κάμποσα pm περί της τιμής έχω να πω ότι τα Redline είναι πιο ακριβά και απο τα μαμα λάδια!Eλάχιστα πιο ακριβά....Οπότε θέμα τιμής δεν τίθεται...



.

Εμένα έχει lifetime λάδι μέσα πάντως και δε θέλει αλλαγή...τι χαρτιά να ανοίξουν αφού δε παίρνει κάποιο λάδι?

Aceman1925
07-12-09, 13:33
νικο δεν υπαρχει lifetime λαδι.
το αναφερει και πιο πανω.

BILL007
07-12-09, 13:43
Δεν είναι καθόλου το ίδιο. Άλλες τριβές έχει το μοτέρ, σε άλλες θερμοκρασίες δουλεύει και άλλη δουλειά κάνει. Δεν έχει σχέση με τα λάδια του σασμάν.


Δεν είπα το αντίθετο...Φυσικά και δεν έχουν σχέση τα μεν λιπαντικά (της μηχανής) με τα δε (του σασμάν ή οποιοδήποτε άλλου μέρους πχ διαφορικού)...Ούτε απο αγνάντιο....

Απλά σου έφερα αυτό το παράδειγμα σαν παραλληλισμό για να καταλάβεις το Lifetime της BMW...

Δεν νομίζω να υπάρχει λογικός άνθρωπος που αλλάζει λάδια μηχανής κάθε 25.000 που σου λέει η BMW.


Πάντως γενικότερα τα λιπαντικά και τα χημικά θέλουν πολύ ψάξιμο...Αυτό είναι το μόνο σίγουρο και συμφωνώ απόλυτα...
Και φυσικά της BMW σε κάποιες περιπτώσεις (πχ σασμάν) ίσως είναι και τα πιο σίγουρα και καλά

Εμένα έχει lifetime λάδι μέσα πάντως και δε θέλει αλλαγή...

ολοι lifetime έχουμε...Θεωρητικά πάντα αυτό το lifetime...

κοιταχτε ανθρωπο....

Ενα λαδακι αλλαξε και νομιζει οτι πηρε πυραυλο!!!!!

Πύραυλο είχα απο πριν φίλε μου...Απλά δεν είχε το σωστό καύσιμο...:p:

Μην δημοσιοποιήσω συνομιλίες μας όπου με ρώταγες για αλλαγές στο δικό σου σασμάν...hahahaha!!!:D
A,ρε Χρηστάρα...

randombk
07-12-09, 13:55
Φιλε μου bill εχω ξαναπει οτι αυτη η εταιρια REDLINE ειναι μονο εφε και διαφημηση!
Αν θυμαμαι καλα ειναι αμερικανικη ! NO COMMENTS! ΕΛΕΟΣ !
Τεσπα ...
Φιλος μου παλιος ειχε βαλει redline λαδια πανακριβα σε S3 και μετα απο 1 χρονο πηρε το μοτερ στο χερι!

Το θεμα μας φιλε bill ειναι οτι δεν ειναι θεμα χρηματων αλλα οτι αυτοι εκει πανω στο Μοναχο που το βγαλανε ξερουν ακριβως πως θα δουλεψει σωστα!
Πας ενα πρωι στην αντιπροσωπεια και περνεις αυτο που βαζει η BMW και δεν σε απασχολει μεσα στο κουτι ποιας εταιριας ειναι και το βαζεις και εχεις το κεφαλι σου ησυχο!

Οτι και αν πω παραπανω θα ακουστει φλιαρο...
Φιλικα,
Ευαγγελος



To κακό είναι ότι ξέρουν και δεν μας λένε!...Είναι άγνωστο στο ευρύ κοινό τα συγκεκριμένα τεχνικά χαρακτηρηστικά του λαδιού που δίνει η BMW για τα σασμάν...
Δείτε έγγραφο για να καταλάβετε...http://www01apps.zf.com/kst464/ZF_InteroeleV2_manager/Work/2009-10-01/TE-ML%2011_en0700.pdf

Εντάξει για τα λάδια μηχανής (ξέρουμε ότι είναι απο Castrol αυτά που έχουν ετικέτες BMW) και με τα αντίστοιχα SAE βρίσκεις αντιστοιχία σε λάδια άλλων εταιριων...

Ομως στο θέμα λάδια σασμάν(ίσως και άλλα λιπαντικά τους),κρατάνε μισόκλειστα τα χαρτιά τους...;)

Πάντως επειδή δέχτηκα κάμποσα pm περί της τιμής έχω να πω ότι τα Redline είναι πιο ακριβά και απο τα μαμα λάδια!Eλάχιστα πιο ακριβά....Οπότε θέμα τιμής δεν τίθεται...



.

BILL007
07-12-09, 14:00
Το θεμα μας φιλε bill ειναι οτι δεν ειναι θεμα χρηματων αλλα οτι αυτοι εκει πανω στο Μοναχο που το βγαλανε ξερουν ακριβως πως θα δουλεψει σωστα!
Πας ενα πρωι στην αντιπροσωπεια και περνεις αυτο που βαζει η BMW και δεν σε απασχολει μεσα στο κουτι ποιας εταιριας ειναι και το βαζεις και εχεις το κεφαλι σου ησυχο!

:+1:0000 Kαι εγώ αυτό συστήνω φίλε Ευάγγελε...Ασχέτως αν πήρα τα Redline...Αυτό είναι δικό μου ρίσκο...
Όποιος θέλει το κεφάλι του ήσυχο αυτό ακριβώς που γράφεις πρέπει να κάνει...
Πάντως νομίζω "επιβάλεται" σε αμάξια 8+ ετών μια αλλαγή στα λάδια του σασμάν...






Y.Γ Το θέμα λαδια στο διαφορικό δεν το έπιασα ακόμα...:takecover χαχαχαχαχαχαχα!!!!:rofl2: :dupe:

m_sak
07-12-09, 15:43
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση ρε παιδιά? Το χαρτάκι που έχει κολλημένο κάτω από το αμάξι πάνω στο σασμάν δεν είναι αυτό που λέει τι τύπο θα βάλουμε??/δηλαδή Atf h Mtf?

Εμένα στο 6κύλινδρο ε36 με χειροκίνητο 5άρι σασμάν τι θα έπρεπε να λέει από κάτω?
Το ένα δεν είναι για αυτόματο και το άλλο για χειροκίνητο?

Έχω την εντύπωση η στο δικό μου λέει Ατφ και εχω χειροκόνητο.Γίνεται?

Όλα αυτά τα ρωτάω γιατί και εμένα οι αλλαγές είναι λίγο δύσκολες και επειδή τα έχω αλλάξει πριν 16000 χιλιομετρα τα λάδια ρωτάω μήπως έχω βάλει μακακία

Fairytale
07-12-09, 16:26
Δες εδώ: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=1564
C U out there

BILL007
07-12-09, 18:16
Έχω την εντύπωση η στο δικό μου λέει Ατφ και εχω χειροκόνητο.Γίνεται?

Γίνεται φίλε μου και γι'αυτό υπάρχει σύγχηση με το Ε46...Στο Ε36 έμπαινε σε κάποια manual το ΑΤF...
Επισημαίνω πως αυτά που έγραψα είναι για Ε46 MANUAL!

To καλύτερο που έχει να κάνει όποιος θέλει να τα αλλάξει είναι δει το ταμπελάκι απο κάτω...

Μετά πράττει αναλόγως...

giannis_compact
08-12-09, 02:36
Ρε παιδια επειδη μπερδευτηκα καθε ποτε πρεπει να τα αλλαζουμε αυτα τα λαδια σε χειροκινητο Ε46?Εγω εχω κανει πανω απο 50.000 και δεν τα αλλαξα..Τι τιμη εχουν?Ν40 ειναι..Αλλαζουν ευκολα?

Aceman1925
08-12-09, 02:52
Ρε παιδια επειδη μπερδευτηκα καθε ποτε πρεπει να τα αλλαζουμε αυτα τα λαδια σε χειροκινητο Ε46?Εγω εχω κανει πανω απο 50.000 και δεν τα αλλαξα..Τι τιμη εχουν?Ν40 ειναι..Αλλαζουν ευκολα?

η τιμη οπως ενοιμερωθηκα απο το βασιλη ειναι πολυ χαμηλη.Γυρω στα 35 και σου περισευει και πολυ λαδι!!!
Οσο για την αλλαγη, ανα 70000 με 80000 πιστευω ειναι αρκετα.Την αλλαγη κανει ο μηχανικος σου.Τιποτα το ιδιαιτερο και ακριβο.

giannis_compact
08-12-09, 03:14
Ευχαριστω πολυ φιλε..

fanisk
09-12-09, 14:25
η τιμη οπως ενοιμερωθηκα απο το βασιλη ειναι πολυ χαμηλη.Γυρω στα 35 και σου περισευει και πολυ λαδι!!!
Οσο για την αλλαγη, ανα 70000 με 80000 πιστευω ειναι αρκετα.Την αλλαγη κανει ο μηχανικος σου.Τιποτα το ιδιαιτερο και ακριβο.



Χρηστο μιλας για redline ή για αυτο της BMW?
Πηρα τηλ. και μου ειπαν 40€ για τα bmw(οτι δουν στο ταμπελακι), η εργασια τσαμπα. Νορμαλ μου φαινεται, ε??

ΥΓ:Αντε γιατι σε λιγο θα πρεπει να καβαλαω τον λεβιε για να αλλαξω ταχυτητα..

giannis_compact
09-12-09, 14:44
Σε εξουσιοδοτημενο ρωτησες φιλε?Σε ολα τα εξουσιοδοτημενα ειναι τζαμπα?Αν ναι ειναι μια χαρα τιμη πιστευω..

fanisk
09-12-09, 14:45
Σε εξουσιοδοτημενο ρωτησες φιλε?Σε ολα τα εξουσιοδοτημενα ειναι τζαμπα?Αν ναι ειναι μια χαρα τιμη πιστευω..

Εξειδικευμενο ειναι.

jim_pas
09-12-09, 14:47
Φίλος μου με 200000 χλμ σε 520 ε39 τα lifetime της bmw δεν είχαν καν πρόβλημα....δεν είχε φθορές και δεν χρειάστηκε να τα αλλάξει...ετσι μου είπε....εγώ πάντως εμπιστεύομαι τον κατασκευαστή...

Aceman1925
09-12-09, 14:54
Χρηστο μιλας για redline ή για αυτο της BMW?
Πηρα τηλ. και μου ειπαν 40€ για τα bmw(οτι δουν στο ταμπελακι), η εργασια τσαμπα. Νορμαλ μου φαινεται, ε??

ΥΓ:Αντε γιατι σε λιγο θα πρεπει να καβαλαω τον λεβιε για να αλλαξω ταχυτητα..

η διαφορα φανη ειναι 2-3 ευρω μεταξυ του bmw και του red.
το αστειο ειναι οτι περνει 1100ml περιπου και το καθε μπουκαλι ειναι 1L.
Οποτε θες 2 και σου περισευει πανω απο το μισο μπουκαλι!

Φίλος μου με 200000 χλμ σε 520 ε39 τα lifetime της bmw δεν είχαν καν πρόβλημα....δεν είχε φθορές και δεν χρειάστηκε να τα αλλάξει...ετσι μου είπε....εγώ πάντως εμπιστεύομαι τον κατασκευαστή...

Ο κατασκευαστης επισεις προτεινει αλλαγη λαδιων μηχανης καθε 25000χλμ αν θυμαμαι καλα.Πολυ λιγοι το τηρουν και δε νομιζω να εχουν προβλημα.

Οσο για το σασμαν, δε εχει οντως τοσο ταλαιπωρια για να θελει συχνη αλλαγη.
Μετα ομως για παραδειγμα 100000χλμ και ανεβα κατεβα θερμοκρασιες και συνεχεις τριβες καλο ειναι να διαθεσουμε 50ε για αλλαγη.Κακο σιγουρα δε κανει
Η αλλαγη στην αισθηση ειναι υπαρκτη.Εμφανεστατο μαλακωμα στις αλλαγες.

giannis_compact
09-12-09, 14:55
Εξειδικευμενο ειναι.

Γνησια λαδια ομως ετσι?

Aceman1925
09-12-09, 14:59
δεν υπαρχει διαφορα γιαννη.
τα "γνησια" με της redline ειναι 99% ιδια.Ελαφρως απ οτι λενε ειναι καλυτερα της red.Οπως ειπα και παραπανω, μικρες οι διαφορες.(και σε τιμη και σε ποιοτητα)

giannis_compact
09-12-09, 15:05
Καταλαβα...Ευχαριστω πολυ..Εχω και γω 140.000 χμ αλλα οι ταχυτητες μπαινουνε πανευκολα.Παιζει ρολο αυτο?Αν εξαιρεσει κανεις καμια φορα που δε μπαινει η πρωτη με το χειμωνα αν εχει πολυ πολυ κρυο..Κατα τα αλλα αλλαζει πολυ ευκολα.

fanisk
09-12-09, 15:13
Γνησια λαδια ομως ετσι?

Ναι γνησια, μου ειπαν 40€ λογω του οτι πρεπει να αγορασεις 2L αφου παιρνει 1.1L..

Aceman1925
09-12-09, 15:16
Μετα απο αυτα που ειδα στο Βασιλη καταλαβαινω οτι οσο νωριτερα προλαβεις κατι τοσο καλυτερο.
Η λογικη του "εεελα μωρε, ακομα αντεχει, bmw ειναι, δε πρωκειται να με αφησει" δε υπαρχει.
Το οτι ειναι σκυλια και οτι αλλο εχει ακουστει ισχυει σε μεγαλο βαθμο.Οταν τα προσεχεις ομως γλυτωνεις πολλα.

Εσενα δε σου εχει βγαλει κατι.Ετυχε στο Βασιλη και εβγαλε.Εσενα μπορει να βγαλει κατι αλλο που δε εχει βγει σε αλλους.
Ετσι πανε αυτα.

Για μενα(που ουτε μηχανικος ειμαι ουτε τιποτα) αν δεν εχεις προβλημα αμεσο μη τα αλλαξεις ακομα.ΑΛΛΑ δρομολογισε στο μελλον καποια στιγμη την αλλαγη τους γιατι εχεις αρκετα χιλιομετρα.

Αυτα απο μενα, φιλικα

giannis_compact
09-12-09, 15:19
Εννοειται αυτο..Το προσεχω πολυ το αμαξι γιαυτο σκεφτομαι συντομα να τα αλλαξω τα λαδια σασμαν παρολο που δεν εχει κατι..Και επειδη κανω και πολλα χιλιομετρα το μηνα και σε λιγο προοριζεται και ταξιδι στη Γερμανια τα κανω ολα οταν πρεπει,ακομη και νωριτερα..

fanisk
10-12-09, 12:53
Μολις γυρισα απο το συνεργειο..
Η "βελτιωση"(σε σχεση με αυτο που ειχα πριν 1 ωρα) του σασμαν ειναι απιστευτη! Βουτυρο οι αλλαγες..

Ειναι οπως το πρωτοπηρα μεταχ. :D

Aceman1925
10-12-09, 13:12
δουλεψε το και μερικες μερες και θα "στρωσει" ακομα πιο καλα.