PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμβολιο Νεας γριπης


georggge46
07-11-09, 20:13
Εμβολιο Νεας γριπης, εσεις θα το κανετε...............http://www.youtube.com/watch?v=gEVv2Sqc1uU&feature=player_embedded

konas
07-11-09, 20:19
:nono: Οχι

georggge46
07-11-09, 20:27
:nono: Οχι

Σωστος..........!!!!!!!!!

E36 RULES!!
07-11-09, 20:31
Tα σχολεία δεν θα το κάνουν τελικά?

yandot
07-11-09, 21:03
Το να κάνεις ένα εμβόλιο δε μπορώ να καταλάβω τι σχέση μπορεί να έχει με την παγκοσμοιοποίηση?
Ο υποχρεωτικός εμβολιασμός γίνεται για να σώνεται ο κόσμος και όχι για άλλους λόγους (κάποιοι βέβαια θα κερδίσουν από αυτό, αναπόφευκτα). Για αυτό λοιπόν ο εμβολιασμός κατά του H1N1 πρέπει να γίνει σε όλους αν είναι δυνατό.

stelmaniac
08-11-09, 00:14
Για περαστε...εχουμε μια ασθενεια για καθε φαρμακο.....

nino x3
08-11-09, 00:32
Το να κάνεις ένα εμβόλιο δε μπορώ να καταλάβω τι σχέση μπορεί να έχει με την παγκοσμοιοποίηση?
Ο υποχρεωτικός εμβολιασμός γίνεται για να σώνεται ο κόσμος και όχι για άλλους λόγους (κάποιοι βέβαια θα κερδίσουν από αυτό, αναπόφευκτα). Για αυτό λοιπόν ο εμβολιασμός κατά του H1N1 πρέπει να γίνει σε όλους αν είναι δυνατό.

ο εμβολιασμος θα γινει παγκοσμια... μονο που το εμβολιο προεκυψε πριν καλα καλα ενδημησει η γριπη των χοιρων η οποια μετονομαστηε σε νεα γριπη Η1 Ν1 γιατι ενοχλουσε τα "αυτια" καποιων εθνοτητων.
Αφου περασε το πρωτο κυμα "πανδημιας" και φανηκε οτι τα πραγματα δεν ειναι και τοσο ασχημα ( συγκεκριμενες ηλικιες, ηπια γενικα συμπτωματα) και αυτη η αμφιβολη απο πλευρας παρενεργειων ωφελιμοτητα του εμβολιου. στη προοπτικη μαζικης αρνησης εμβολιασμου επανερχεται στο προσκηνιο το πιθανο δευτερο κυμμα πανδημιας με πιθανα χειροτερα αποτελεσματα, η τρομολαγνεια ειναι δοκιμασμενη συνταγη.
Επισημα τωρα ομαδες υψηλου κινδυνου και γονεις που ανατρεφουν εμβρυα να εμβολιαστουν.
Οσον αφορα εμενα ως λειτουργος υγειας που το κρατος θελει να με εμβολιασει για να μην του "καταρευσει" το συστημα σας δηλωνω οτι δεν προκειται να βαλω στον οργανισμο μου αυτο το....εμβολιο.
Ζουμε στην κοινωνια της πληροφοριας με λιγο search θα μπορεσει ο καθενας να βγαλει αξιολογα συμπερασματα και να πραξει αναλογα.

joseph
08-11-09, 01:28
Τελικα ειναι περισσοτερο φαρμακο κατα της οικονομικης κρισης, παρα της νεας?? γριπης.
Τι να κανουμε οι κακομοιρες οι φαρμακευτικες εταιριες πρεπει να βγαλουν κανενα φραγκο!!
Δεν φτανουν τοσα χημικα συμπληρωματα, και συντηρητικα που παραγουν και τα τρωμε στις τροφες, θελουν και αλλα!!
Περαστκα μας!!

georggge46
08-11-09, 08:04
ο εμβολιασμος θα γινει παγκοσμια... μονο που το εμβολιο προεκυψε πριν καλα καλα ενδημησει η γριπη των χοιρων η οποια μετονομαστηε σε νεα γριπη Η1 Ν1 γιατι ενοχλουσε τα "αυτια" καποιων εθνοτητων.
Αφου περασε το πρωτο κυμα "πανδημιας" και φανηκε οτι τα πραγματα δεν ειναι και τοσο ασχημα ( συγκεκριμενες ηλικιες, ηπια γενικα συμπτωματα) και αυτη η αμφιβολη απο πλευρας παρενεργειων ωφελιμοτητα του εμβολιου. στη προοπτικη μαζικης αρνησης εμβολιασμου επανερχεται στο προσκηνιο το πιθανο δευτερο κυμμα πανδημιας με πιθανα χειροτερα αποτελεσματα, η τρομολαγνεια ειναι δοκιμασμενη συνταγη.
Επισημα τωρα ομαδες υψηλου κινδυνου και γονεις που ανατρεφουν εμβρυα να εμβολιαστουν.
Οσον αφορα εμενα ως λειτουργος υγειας που το κρατος θελει να με εμβολιασει για να μην του "καταρευσει" το συστημα σας δηλωνω οτι δεν προκειται να βαλω στον οργανισμο μου αυτο το....εμβολιο.
Ζουμε στην κοινωνια της πληροφοριας με λιγο search θα μπορεσει ο καθενας να βγαλει αξιολογα συμπερασματα και να πραξει αναλογα.

:+1:0000000000

yandot
11-11-09, 11:41
ο εμβολιασμος θα γινει παγκοσμια... μονο που το εμβολιο προεκυψε πριν καλα καλα ενδημησει η γριπη των χοιρων η οποια μετονομαστηε σε νεα γριπη Η1 Ν1 γιατι ενοχλουσε τα "αυτια" καποιων εθνοτητων.
Αφου περασε το πρωτο κυμα "πανδημιας" και φανηκε οτι τα πραγματα δεν ειναι και τοσο ασχημα ( συγκεκριμενες ηλικιες, ηπια γενικα συμπτωματα) και αυτη η αμφιβολη απο πλευρας παρενεργειων ωφελιμοτητα του εμβολιου. στη προοπτικη μαζικης αρνησης εμβολιασμου επανερχεται στο προσκηνιο το πιθανο δευτερο κυμμα πανδημιας με πιθανα χειροτερα αποτελεσματα, η τρομολαγνεια ειναι δοκιμασμενη συνταγη.
Επισημα τωρα ομαδες υψηλου κινδυνου και γονεις που ανατρεφουν εμβρυα να εμβολιαστουν.
Οσον αφορα εμενα ως λειτουργος υγειας που το κρατος θελει να με εμβολιασει για να μην του "καταρευσει" το συστημα σας δηλωνω οτι δεν προκειται να βαλω στον οργανισμο μου αυτο το....εμβολιο.
Ζουμε στην κοινωνια της πληροφοριας με λιγο search θα μπορεσει ο καθενας να βγαλει αξιολογα συμπερασματα και να πραξει αναλογα.

Οσον αφορα εμενα ως λειτουργος υγειας που το κρατος θελει να με εμβολιασει για να μην του "καταρευσει" το συστημα σας δηλωνω οτι προκειται να βαλω στον οργανισμο μου αυτο το....εμβολιο.
Όχι για να πειραματιστώ αλλά γιατί αν επιλέξω του χρόνου να κάνω το κοινό πλέον εμβόλιο της γρίππης που θα περιέχει το συγκεκριμένο στέλεχος H1N1 τι διαφορετικό θα υπάρχει?
Κάθε χρόνο το εμβόλιο της γρίππης (της "κοινής" γρίππης όπως λέγεται) περιέχει 3 στέλεχη γρίππης της περσυνής χρονίας και πάντα υπάρχει στέλεχος Η1Ν1. Του χρόνου θα έχει το φετινό στέλεχος Η1Ν1 !!! Απλά φέτος λόγω της μεγάλης διεισδυτικότητας του φετινού στέλεχους είναι "φρονιμότερο" να κάνουμε όλοι το εμβόλιο. Αλήθεια γιατί μας το κάνουν τζάμπα ενώ όλα τα άλλα χρεώνονται πλην των εμβολίων για παιδιά και ομάδες υψηλού κινδύνου. Όσοι ασχολούνται με την υγεία πρέπει να τεκμηριώνουν επιστημονικά την άποψη τους και όχι να κινδυνολογούν ή να κάνουν αναφορά στην παγκοσμιοποίηση κ.τ.λ
Ένα παιδί που γεννιέται κάνει περίπου 30-40 εμβόλια για >12 μικρόβια και ιούς. Γιατί άραγε ? Λόγω της παγκοσμοιοποίησης? Έλεος !!!
Ο εμβολιασμός γίνεται γιατί χρειάζεται!!! Αν συνεχίσουμε το διάλογο θα σασ στείλω και την απαραίτητη βιβλιογραφία για όποιον θέλει.

nino x3
11-11-09, 18:57
Οσον αφορα εμενα ως λειτουργος υγειας που το κρατος θελει να με εμβολιασει για να μην του "καταρευσει" το συστημα σας δηλωνω οτι προκειται να βαλω στον οργανισμο μου αυτο το....εμβολιο.
Όχι για να πειραματιστώ αλλά γιατί αν επιλέξω του χρόνου να κάνω το κοινό πλέον εμβόλιο της γρίππης που θα περιέχει το συγκεκριμένο στέλεχος H1N1 τι διαφορετικό θα υπάρχει?
Κάθε χρόνο το εμβόλιο της γρίππης (της "κοινής" γρίππης όπως λέγεται) περιέχει 3 στέλεχη γρίππης της περσυνής χρονίας και πάντα υπάρχει στέλεχος Η1Ν1. Του χρόνου θα έχει το φετινό στέλεχος Η1Ν1 !!! Απλά φέτος λόγω της μεγάλης διεισδυτικότητας του φετινού στέλεχους είναι "φρονιμότερο" να κάνουμε όλοι το εμβόλιο. Αλήθεια γιατί μας το κάνουν τζάμπα ενώ όλα τα άλλα χρεώνονται πλην των εμβολίων για παιδιά και ομάδες υψηλού κινδύνου. Όσοι ασχολούνται με την υγεία πρέπει να τεκμηριώνουν επιστημονικά την άποψη τους και όχι να κινδυνολογούν ή να κάνουν αναφορά στην παγκοσμιοποίηση κ.τ.λ
Ένα παιδί που γεννιέται κάνει περίπου 30-40 εμβόλια για >12 μικρόβια και ιούς. Γιατί άραγε ? Λόγω της παγκοσμοιοποίησης? Έλεος !!!
Ο εμβολιασμός γίνεται γιατί χρειάζεται!!! Αν συνεχίσουμε το διάλογο θα σασ στείλω και την απαραίτητη βιβλιογραφία για όποιον θέλει.



την εγκυκλιο απο τον ΕΟΦ την διαβασες προσεκτικα?

yandot
12-11-09, 11:07
την εγκυκλιο απο τον ΕΟΦ την διαβασες προσεκτικα?

Διαβάζω καθημερινά τα update του CDC, τα update του WHO και τις ενημερώσεις του ΚΕΕΛΠΝΟ. Το θέμα είναι πως ο εμβολιασμός στα Νοσοκομεία ξεκίνησε και ευτυχώς όλο και περισσότεροι κάνουν το εμβόλιο. Αν ο εμβολιασμός ήταν "υποχρεωτικός" και όχι στο στυλ επιλέγω ότι θέλω να το κάνω ή δε θέλω να το κάνω, δε θα υπήρχαν δειλλήματα για τους περισσότερους.

yandot
12-11-09, 11:13
Επισημα τωρα ομαδες υψηλου κινδυνου και γονεις που ανατρεφουν εμβρυα να εμβολιαστουν.
Οι γονείς ανατρέφουν παιδιά ! Οι έγκυες γυναίκες μεγαλώνουν έμβρυα !

nino x3
12-11-09, 11:56
Οι γονείς ανατρέφουν παιδιά ! Οι έγκυες γυναίκες μεγαλώνουν έμβρυα !

Σωστα ετσι ειναι... μου αρεσουν οι παρατηρησεις διορθωνομαι!!!

georggge46
12-11-09, 17:28
Ένα παιδί που γεννιέται κάνει περίπου 30-40 εμβόλια για >12 μικρόβια και ιούς. Γιατί άραγε ? Λόγω της παγκοσμοιοποίησης? Έλεος !!!
Ο εμβολιασμός γίνεται γιατί χρειάζεται!!!

Φιλε μου δεν κανουν παντα καλο τα εμβολια . Ξερεις σε ποσες περιπτωσεις εχουν κανει κακο αντι καλου [π.χ. πολλες περιπτωσεις αυτισμου σε παιδακια οφειλονται σε εμβολιασμο]? Εκτος των αλλων ,ενα εμβολιο πρεπει να δοκιμαστει τουλαχιστον μια 5αετια πριν βγει προς χρηση.....το συγκεκριμενο εμβολιο [για τον Η1Ν1] ποσο καιρο εχει δοκιμαστει ? Μαλλον εμεις θα γινουμε τα πειραματοζωα....
Το εμβολιο μπορει να γινεται δωρεαν οπως λες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι οι φαρμακοβιομηχανιες το δινουν τσαμπα......Αμφιβαλεις οτι υπαρχουν τεραστια συμφεροντα πισω απο ολα αυτα ....?
Δεν χρειαζεται ιδιαιτερη εξυπναδα και γνωσεις [ιδιαιτερα αν εχεις περασει και καποιες καταστασεις] για να δεις οτι παιζονται πολλα....

yandot
12-11-09, 19:58
Φιλε μου δεν κανουν παντα καλο τα εμβολια . Ξερεις σε ποσες περιπτωσεις εχουν κανει κακο αντι καλου [π.χ. πολλες περιπτωσεις αυτισμου σε παιδακια οφειλονται σε εμβολιασμο]? Εκτος των αλλων ,ενα εμβολιο πρεπει να δοκιμαστει τουλαχιστον μια 5αετια πριν βγει προς χρηση.....το συγκεκριμενο εμβολιο [για τον Η1Ν1] ποσο καιρο εχει δοκιμαστει ? Μαλλον εμεις θα γινουμε τα πειραματοζωα....
Το εμβολιο μπορει να γινεται δωρεαν οπως λες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι οι φαρμακοβιομηχανιες το δινουν τσαμπα......Αμφιβαλεις οτι υπαρχουν τεραστια συμφεροντα πισω απο ολα αυτα ....?
Δεν χρειαζεται ιδιαιτερη εξυπναδα και γνωσεις [ιδιαιτερα αν εχεις περασει και καποιες καταστασεις] για να δεις οτι παιζονται πολλα....

Δηλαδή να μην εμβολιαζόμαστε για να μην πάθουμε αυτισμό ή σύνδρομο Guillan-Baree ή μυασθένειες ή σπασμούς ή...ή...ή... και θάνατο σε 1/10.000.000 εμβόλια. Όλα αυτά είναι σωστότατα και ανήκουν στις ανεπιθύμητες ενέργειες των εμβολίων. Αντίστοιχα υπάρχουν και άπειρες ανεπιθύμητες ενέργειες των αντιμικροβιακών (αντιικών, αντιβιοτικών, αντιμυκητιακών κτλ.).
Παρόλα αυτά ο εμβολιασμός σώζει ζωές το ίδιο και τα αντιμικροβιακά.
Το ότι ένα εμβόλιο πρέπει να δοκιμαστεί μια 5 ετία δεν έιναι απόλυτα σωστό (βέβαια θεωρητικά υπάρχουν τα TRIAL 1,2,3) αλλά αναρωτήθηκες ότι κάθε χρόνο το εμβολιο κατά της κοινής γρίππης είναι "καινούριο" (τουλάχιστον σε 1-2 από τα 3 στελέχη που περιέχει) χωρίς να έχουν γίνει κλινικές δοκιμές TRIAL 3 και χωρίς να έχουν περάσει 5-10 χρόνια για να επιβεβαιωθούν και οι απώτερες παρενέργειες του εμβολιασμού.
Δεν προσπαθώ να πείσω κανένα για την ανάγκη του εμβολιασμού κατά του Η1Ν1 αλλά τη Δευτέρα θα εμβολιαστώ γιατί πρέπει να προφυλάξω αφενός τον ευατό μου και αφετέρου τους ασθενείς στον ιδιαίτερα ευαίσθητο χώρο που εργάζομαι καθώς και την οικογένεια μου.
Αν όλα πάνε καλά θα ξαναpostarw μετά τον εμβολιασμό για να σας μιλήσω για τις άμεσες παρενέργειες του εμβολίου ;)

sierra
13-11-09, 09:21
Καλημέρα. Πρώτα-πρώτα συμφονώ με τον joseph.Δεύτερον είμαι σε νοσοκομείο και οι γιατροί είναι χωρισμένοι στη μέση. Από Δευτέρα αρχίζουν τους εμβολιασμούς και σε μας.Ο γιατρός μου πάντως(που με άνοιξε) μου είπε να μην το κάνω.Αν μάθω κάτι νεότερο θα σας ενημερώσω.

Fairytale
13-11-09, 12:39
Finnish minister of health on the flu vaccine A MUST Watch.
To educate people - this must be viewed.
For you to believe or not, I leave that up to you.

A must watch video on the swine flue.
Finnish minister of health speaks out against the make believe pandemic..

It is only 6 minutes but very powerful.
For those involved in health activism, I suggest saving this before it
gets pulled off the internet. Good chance of that happening

http://www.youtube.com/watch?v=185HKE2c5Gg&feature=related
C U out there

nino x3
13-11-09, 13:03
εγω δεν ηθελα να το "βαλω" αλλα αφου δημοσιευθηκε στο διαδικτυο απο τον εοφ...( αν και η επισημη ιστοσελιδα παρουσιαζει "προβληματα")
και τον ιατρικο συλογο που αφορα το link.
Διαβαστε και τα σχολια -συμπερασματα δικα σας!!!

http://www.ish.gr/content/attachements.el/DHPC_newflu-2_final_20091030.pdf

yandot
14-11-09, 13:01
Υπάρχει αντίστοιχο έγγραφο που καλείται "κίτρινη κάρτα" και συμπληρώνεται για να δηλώσουμε τις ανεπιθύμητες ενέργειες των αντιβιοτικών σκευασμάτων, εδώ και περισσότερο από 10 χρόνια !!! Το ότι μπορεί να εμφανιστούν ανεπιθύμητες ενέργειες δε σημαίνει πως δεν πρέπει να κάνουμε εμβόλια ή δεν πρέπει να δίνουμε αντιβιοτικά.
Συγνώμη αλλά όλοι είστε εναντίον του εμβολίου κατά της γρίπης Α τύπου Η1Ν1 ?
Δεν υπάρχει κανένας που να υποστηρίζει τη χρήση του?

bmw318i
15-11-09, 19:31
Πάντως εγώ που πέρασα τη "νέα γρίππη" μαζί με το γιό μου σας λέω ότι είναι μιά απο τις πιο ελαφριές ιώσεις που έχουμε περάσει... ...

yandot
15-11-09, 20:30
Πάντως εγώ που πέρασα τη "νέα γρίππη" μαζί με το γιό μου σας λέω ότι είναι μιά απο τις πιο ελαφριές ιώσεις που έχουμε περάσει... ...

Σίγουρα δε χρειάζεται να κάνετε το εμβόλιο πλέον γιατί έχετε προστατευτικά αντισώματα. Αν όμως η γυναίκα σου ήταν έγκυος και δεν είχες περάσει τη "νέα γρίππη" θα έκανες το εμβόλιο?
Το εμβόλιο γίνεται όχι μόνο για να προστατευτούν οι υγιείς αλλά για να εμποδίσουμε την πανδημία και την "προσβολή" ατόμων που είναι ευπαθή και ανήκουν σε ομάδες υψηλού κινδύνου (ανοσοκατεσταλμένοι, καρδιοπαθείς, ασθενείς με ΧΑΠ, έγκυες και πολλοί ακόμη). Σε ένα υγιές άτομο το πιο πιθανό είναι ότι η "νέα" γρίππη θα ιαθεί σχετικά γρήγορα και με ήπια συμπτώματα. Το πρόβλημα είναι πως λόγω της "διεισδυτικότητας" του ιού Η1Ν1 θα νοσήσουν πάρα πολλά άτομα μεταξύ των οποίων και οι παραπάνω ευπαθείς ομάδες. Άρα άτομα που έρχονται σε καθημερινή επαφή μαζί τους πρέπει να ανοσοποιηθούν.
Συγνώμη που επιμένω τόσο για τον εμβολιασμό (δε δουλεύω σε φαρμακευτική εταιρεία !!!), απλά ασχολούμαι αρκετά με την ανοσοποίηση και τα παιδιά...

georggge46
16-11-09, 09:49
Πάντως εγώ που πέρασα τη "νέα γρίππη" μαζί με το γιό μου σας λέω ότι είναι μιά απο τις πιο ελαφριές ιώσεις που έχουμε περάσει... ...

Ετσι ειναι ! Απλα σπερνουν τον πανικο για να τρεχει ο κοσμος να κανει το εμβολιο.....Αλλα δεν τρωμε κουτοχορτο ! Σιγα μην γινω ''πειραματοζωο'' για να πλουτισουν μερικοι ''εξυπνοι''....:shakehead

bill987
18-11-09, 12:59
Προσωπικά είμαι πολύ κατά του εμβολιασμού, αλλά ο παιδίατρος των παιδιών μου είναι απόλυτα υπέρ στο να εμβολιαστούμε εμείς... και προσπαθεί να πείσει την γυναίκα μου.
Εννοείται πως δεν πρόκειται να το κάνουμε αλλά τι λέμε στην γυναίκα, κάποιο τρανταχτό επιχείρημα του να μην γίνει, πέρα το ότι δεν το κάνουν ούτε οι γιατροί.....

yandot
18-11-09, 13:52
Προσωπικά είμαι πολύ κατά του εμβολιασμού, αλλά ο παιδίατρος των παιδιών μου είναι απόλυτα υπέρ στο να εμβολιαστούμε εμείς... και προσπαθεί να πείσει την γυναίκα μου.
Εννοείται πως δεν πρόκειται να το κάνουμε αλλά τι λέμε στην γυναίκα, κάποιο τρανταχτό επιχείρημα του να μην γίνει, πέρα το ότι δεν το κάνουν ούτε οι γιατροί.....

Ο Παιδίατρος σου κάτι παραπάνω ξέρει από εσένα και τη γυναίκα σου!!!
Οπως εσύ έχει σχηματίσει μια αρνητική γνώμη για το εμβόλιο έτσι και η γυναίκα σου μπορεί να έχει την άποψη της και να συμφωνήσει με τον παιδίατρο σας.
Στο Νοσοκομείο που εργάζομαι (ένα από τα μεγαλύτερα της χώρας) το εμβόλιο έγινε σε περισσότερα από 1000 άτομα ως τώρα (2/3 εξ αυτών ιατροί) και συνεχίζει να γίνεται με αμείωτους ρυθμούς. Εμείς όλοι δηλαδή θέλουμε να κάνουμε κακό στον ευατό μας?
Συνεχίζω όμως να αναριωτέμαι όσοι έχετε αρνητική άποψη για το εμβόλιο έχετε διαβάσει κάποια βιβλιογραφία από επίσημα ιατρικά περιοδικά ή ειδικά sites (π.χ. WHO, CDC, ΚΕΕΛΠΝΟ, MEDLINE) ή απλά νομίζεται πως γνωρίζεται πράγματα που εμείς που κάναμε το εμβόλιο τα αγνοούμαι?

ΦΑΝΗΣ
19-11-09, 00:06
Σε 10χρονάκια θα δείτε τα αποτελέσματα του εμβολίου,διότι οι παρενέργειες δεν έρχονται άμεσα,κι αν προσθέσουμε τη δήλωση που έκανε ο παλαιός Πρόεδρος των ΗΠΑ,''οτι πολύ μαζευτήκαν σε αυτό το κόσμο'',(βλέπε ψεκαστικά αεροπλάνων)επίσης η ανάκαμψη της κρίσης στις ΗΠΑ,(βλέπε μεγάλα στοκ εμβολίων 2006-07)και τώρα βγαίνουν και καλά σε 3 μήνες να μας σώσουν από πανδημία,που οι ίδιοι δημιούργησαν,ή οτι εμβολιάζονται τα μεγάλα κεφάλια ενώ στην πραγματικότητα είναι απλά εμβόλια ή το δευτερο που βγήκε το ακριβό,πλέον δεν τρώμε κουτόχορτο,ουτε γινόμαστε πειραματόζωα κανενός,σίγουρα οι ευπαθείς ομάδες χρειάζονται ιδιαίτερης Προσοχής,αλλά και πάλι με επιφύλαξη,και αυτό εάν κάνουν εμβόλιο ας προμηθευτούν το ακριβό εμβόλιο,γι αυτό λοιπόν ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

konas
19-11-09, 09:27
http://www.healthday.com/Article.asp?AID=633156

yandot
19-11-09, 13:22
Καταγεγραμμένοι επίσημα παγκοσμίως ως νοσούντες ή νοσήσαντες από τη νέα γρίππη Α τύπου H1Ν1 πάνω από 503536. Θάνατοι: τουλάχιστον 6260. Δηλαδή 1,24%.
Έλα μωρέ τι είναι 1,24%....????
Τελευταίο update του WHO (World Health Organization) από τις 17 Νοεμβρίου 2009
Ιστοσελίδα: http://www.who.int/csr/don/2009_11_13/en/index.html
Φίλοι μου σε 10 χρόνια κινδυνεύουμε να πεθάνουμε σε τροχαίο ή να τραυματιστούμε πολύ σοβαρά παρά να εμφανίσουμε κάτι τόσο σοβαρό από το συγκεκριμένο εμβόλιο. Όσο αφορά τη γνώμη του καθενός για το εμβόλιο " Ο καιρός γαρ εγγύς "

harrisdriver
19-11-09, 17:15
Kαι αυτοι που πεθαναν ειχαν καρδιακα προβληματα και χρονιεσ νοσους. Το μονο που μασ κανουν ειναι να μασ πανικοβαλλουν και να πλουτιζουν καποιοι...

ΦΑΝΗΣ
19-11-09, 23:44
http://www.promitheasblog.com/2009/10/sos-h1n1.html

nino x3
20-11-09, 17:20
σηκωθειτε απο ντιβανια καναπεδες κρεβατια πολυθρονες καρεκλες..."δωρεαν" εμβολιο!!!

yandot
21-11-09, 09:48
Αν είχατε να αντιμετωπίσετε ένα πρωην υγιές παιδί χωρίς άλλα προβλήματα (χωρίς καρδιοπάθεια ή παχυσαρκία ή ανοσοκαταστολή ή ...) το οποίο επιδεινώνεται σε λίγες ώρες διασωληνώνενται και χρειάζεται πλήρη υποστήριξη με μηχανικό αερισμό, ινότροπη αγωγή και άλλα γιατί έχει από αυτή την απλή γρίππη την Η1Ν1 που κόλλησε από κάποιους που διαβάζανε blogs και είχαν πιστεί ότι το εμβόλιο είναι κάτι κακό τότε τι να πω?
Να μην ενημερώνεστε από blogs αλλά από επίσημα ιατρικά sites, όχι γιατί είναι αλάθητα, αλλά γιατί απλά είναι πιο αξιόπιστα. Το παραπάνω περιστατικό είναι πέρα ως πέρα αληθινό, εξελλίσεται αυτές τις μέρες και απλά είναι από τα πρώτα!

yandot
21-11-09, 14:48
Θέλω να εκφράσω πάλι την ίδια απορία κα μάλιστα με λίγο χιούμορ. Όλοι όσοι οδηγούν ΒΜW είναι εναντίον του εμβολίου γιατί αν είναι έτσι, φταίει το αυτοκίνητο!!!
ΗΜΑΡΤΟΝ
Ούτε ένας δεν είναι υπέρ του εμβολιασμού ή τουλάχιστον δεν έκανε το εμβόλιο όπως εγώ?

ΦΑΝΗΣ
23-11-09, 01:03
http://www.youtube.com/watch?v=d8uCRNurZY8&feature=player_embedded#

yandot
23-11-09, 13:06
Η κατάσταση με τη νέα γρίππη είναι άσχημη και σας το λέω όντας μέσα στα πράγματα. Δε λέω που εργάζομαι αλλά πιστέψε με! Αν μαθευτούν όλα σε όλους θα επικρατήσει πανικός...
11 χρονη πέθανε από τη νέα γρίππη και το μάθατε από τις βραδυνές ειδήσεις το Σάββατο 21/11/09. Πότε σας έστειλα προηγούμενο post μου σχετικά με υγιές παιδί που χρειάστηκε νοσηλεία σε ΜΕΘ (21/11/09 και ώρα 10:48). Πότε πέθανε ?
Αυτή είναι μόνο η αρχή.

manos///3
23-11-09, 15:27
Aς μιλησουμε για Ελλαδα..
Μπορεις να μου πεις φιλε μου ΠΟΣΑ ατομα το χρονο πεθαινουν απο γριπη/πνευμονια???

Και απο αυτους που πεθαναν απο τη ''νεα'' γριπη ΤΙ αλλες ασθενεις παρουσιαζαν???

Και απο την αλλη ΠΟΣΑ ατομα πεθαινουν στους δρομους απο τροχαια ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ???

Μη τρομοκρατουμε ετσι το κοσμο! Αρκεταααααα!!!

yandot
23-11-09, 21:46
Aς μιλησουμε για Ελλαδα..
Μπορεις να μου πεις φιλε μου ΠΟΣΑ ατομα το χρονο πεθαινουν απο γριπη/πνευμονια???

Και απο αυτους που πεθαναν απο τη ''νεα'' γριπη ΤΙ αλλες ασθενεις παρουσιαζαν???

Και απο την αλλη ΠΟΣΑ ατομα πεθαινουν στους δρομους απο τροχαια ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ???

Μη τρομοκρατουμε ετσι το κοσμο! Αρκεταααααα!!!

Αγαπητέ φίλε,
Η γρίππη και η πνευμονία είναι δυο διαφορετικά πράγματα.

Η γρίππη οφείλεται στον ιό της γρίππης (influenza virus) με κυριότερους τους 3 οροτύπους Α/Η1Ν1, Α/Η3Ν3 και Β αλλά σχεδόν κάθε χρόνο εμφανίζονται νέα στελέχη όπως το φετινό στέλεχος της “νέας” γρίππης. Τα συμπτώματα είναι πυρετός, μυαλγίες, αρθαλγίες κ.τ.λ. Το φετινό στέλεχος της νέας γρίππης είναι το παλιό στέλεχος Α/Η1Ν1 μεταλλαγμένο αφού απλά περιέχει τμήμα γενετικού υλικού που υπάρχει στο στέλεχος γρίππης Α/Η1Ν1 των χοίρων, για αυτό και ονομάστηκε γρίππη των χοίρων. Πιθανολογείται ότι εμφανίστηκε σε κτηνοτρόφους αμερικανικής φάρμας “υπερπαραγωγής” χοίρων στο Μεξικό. Το φετινό απλό εμβόλιο της γρίππης είναι τριδύναμο και περιέχει το περσινό στέλεχος Α/Η1Ν1, Α/Η3Ν3 και Β. Του χρόνου το απλό εμβόλιο γρίππης θα περιέχει το φετινό στέλεχος Η1Ν1 που προκαλεί τη γρίππη των χοίρων. Απλά αν έκανες του χρόνου το κοινό εμβόλιο της γρίππης ίσως αυτό που σου ανέφερα να μη το γνώριζες. Κάθε χρόνο το απλό εμβόλιο της γρίππης περιέχει από 1ως 3 καινούρια στελέχη χωρίς να έxουν γίνει clinical trials (κλινικές δοκιμές) 10 ετίας ώστε να διατεθεί στην κυκλοφορία!!! Η παρασκευή του νέου εμβολίου στηρίχθηκε στον τρόπο παρασκευής του παραδοσιακού κοινού εμβολίου της γρίππης, ενώ η περιεκτικότητα στο συντηρητικό θειομερσάλη (υδραργυρική ένωση) βρίσκεται σε απολύτως χαμηλά επίπεδα αντίστοιχα με άλλων εμβολίων που κυκλοφορούν σήμερα και χαμηλότερα από εμβόλια παλαιότερων ετών. (Για βιβλιογραφία δες στο www.hippokratia.gr άρθρα που έχω γράψει ή στο MEDLINE). Η ίδια αρνητικότητα του κόσμου για το εμβόλιο της νέας γρίππης θυμίζει την αρνητικότητα για το εμβόλιο της ευλογιάς κατά το παρελθόν μέχρι που η ευλογιά εκριζώθηκε!

Η γριππώδης συνδρομή έχει συμπτώματα γρίππης (πυρετός, μυαλγίες, αρθαλγίες κ.τ.λ) και μπορεί να οφείλεται σε μια πλειάδα ιών.

Η πνευμονία αποτελεί λοίμωξη του κατώτερου αναπνευστικού με κυριότερο αίτιο Gram θετικούς κόκκους (κυρίαρχο είδος ο πνευμονιόκοκκος). Η πνευμονία μπορεί να αποτελέσει επιπλοκή μιας γριππώδους συνδρομής ή να είναι πρωτοπαθής λοίμωξη. Για το πνευμονιόκοκκο υπάρχουν τα εμβόλια Prevenar (7δύναμο συζευγμένο), Pneumo23 (23δύναμο πολυσακχαριδικό) και τώρα θα κυκλοφορήσει νέο 10δύναμο συζευγμένο. Το Prevenar γίνεται υποχρεωτικά στα παιδιά μας από την βρεφική ηλικία ενώ το πολυσακχαριδικό αργότερα για αναμηνηστική δόση.

Σε ένα παιδί γίνονται συνολικά μέχρι την ηλικία των 18 ετών εμβόλια για 16 μικρόβια και ιούς (Ηπατίτιδας Β, Διφθερίτιδας, Τετάνου, Κοκκύτη, Πολιομυελίτιδας, Αιμοφίλου Β, Μηνιγγιτιδοκόκκου C, Πνευμονιοκόκκου, Ανεμευλογιάς, Ιός των ανθρωπίνων θηλωμάταν, ηπατίτιδας Α. Φυματίωσης και Γρίππης) με συνολικά 36-40 δόσεις χωρίς τις δοκιμασίες Mantoux.

Δεν υπάρχουν άμεσα προσβάσιμα στοιχεία για τον αριθμό των θανάτων από κοινή γρίππη ή πνευμονία από site στην Ελλάδα.

Ο WHO δηλώνει επίσημα ότι η νέα γρίππη προκάλεσε πανδημία από τον Ιούνιο του 2009 και αποτελεί την πρώτη πανδημία του αιώνα μας.

Χαρακτηριστικό της νέας γρίππης η διεισδυτικότητα της και το ότι προσβάλει νέα άτομα προκαλώντας μέχρι και θάνατο χωρίς απαραίτητα να υπάρχουν παράγοντες κινδύνου.
Ο αριθμός των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων από τη νέα γρίππη καταγράφεται στο site www.keelpno.gr που αποτελεί το Κέντρο Ελέγχου Ειδικών Λοιμώξεων στην Ελλάδα. Παγκοσμίως το site που ενημερώνει όλους μας επισήμως είναι www.who.com του ΠΟΥ (Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας). Το ποσοστό των θανάτων παγκοσμίως είναι 1 – 1,5% επιβεβαιωμένο από τον ΠΟΥ. Δηλαδή για την Ελλάδα των 11.000.000, αν νοσήσει το 1/3 θα καταλήξουν θεωρητικά περίπου 30.000 – 50.000. Ευτυχώς όμως καταγράφεται περίπου υποδεκαπλάσιο ποσοστό από αυτούς που έχουν επιβεβαιωμένα νοσήσει από Η1Ν1, ενώ και το ποσοστό του ΠΟΥ αφορά χώρες με χειρότερο υγειονομική περίθαλψη από την Ελλάδα (υπάρχουν και χειρότερα!!!). Οπότε στην Ελλάδα το ποσοστό θνησιμότητας θα κυμανθεί περίπου στο 0,1% (νεκροί ???)

Ο αριθμός των εισαγωγών ασθενών με τη νέα γρίππη σε ΜΕΘ ενηλίκων και ΜΕΘ παίδων έχει αυξηθεί υπερβολικά σε όλη την Ευρώπη και στην Ελλάδα και τώρα κατάλαβε το Υπουργείο Υγείας ότι πρέπει να αυξήσουν το προσωπικό για να “ανοίξουν” περίπου 100 αδρανείς κλίνες σε ΜΕΘ.

Υπάρχουν τουλάχιστον 2 θάνατοι στην Ελλάδα σε άτομα που δεν είχαν υποκείμενους παράγοντες κινδύνου εκ των οποίων ήταν και η 11χρονη που φυσικά και δεν είχε φυματίωση στην παρούσα στιγμή αλλά είχα λάβει προ ετών χημειοπροφύλαξη για 9 μήνες λόγω θετικής Mantoux.

Άμεσες ανεπιθύμητες ενέργειες από το εμβόλιο δεν εμφανίστηκαν ιδιαίτερες σε τουλάχιστον 20.000 άτομα που έκαναν το εμβόλιο στην Ελλάδα μέχρι στιγμής και φυσικά κανένας άμεσος θάνατος. Σε Σουηδία και Ηνωμάνο Βασίλειο σε περίπου 2.500.000 εκαττομύρια που έγινε το εμβόλιο δεν έχουν αναφερθεί επίσημα θάνατοι. (Μην ενημερώνεστε από blog αλλά από τα επίσημα site των επιτροπών λοιμώξεων των εκάστοτε κρατών).

Δεν κινδυνολογώ απλά παραθέτω τεκμηριωμένα στοιχεία από επίσημα ιατρικά site και όχι τμήματα από blogs ή το you tube.

Όσον αφορά τον αριθμό των θανάτων από τροχαία είναι τραγικά υψηλός αν και τα τελευταία χρόνια εμφανίζεται πτωτικός λόγω των ασφαλέστερων αυτοκινήτων που φτιάχνονται. Αν υπήρχε εμβόλιο κατά των τροχαίων σίγουρα θα ήμουν ένθερμος υποστηρικτής όπως είμαι τώρα με το εμβόλιο κατά του H1N1.

Συγνώμη για το μέγεθος του post

Fairytale
23-11-09, 21:53
Αυτά είναι thread, για να δούμε...
C U out there

Fairytale
24-11-09, 02:05
Το συνημμένο...
C U out there

stauros772000
24-11-09, 10:03
στα 1914-15 εμφανιστικε ενας ιος για τον οποιον εφαρμοστικε μαζικος εμβολιασμος στην ευρωπη(δεν ενθημουμε αν ητο ιος γριππης).δυο χρονια μετα,στα 1916 ξεσπασε πανδημια στην ευρωπη.
ΑΛΛΑ στην ελλαδα και νοτια σερβια δεν εμφανιστικε αυτος ο ιος.
ενας πιθανος λογος ειναι το γεγονος οτι στα 1914 αυτες οι περιοχες δεν ειχαν χρηματα για να κανουν το εμβολιο του 1914,οποτε και δεν εφαρμοσαν τον εμβολιαζμο.
για μενα ειναι αμεση η συνδεση αυτων των 2 γεγονοτων,αλλα επιδης δεν ειμαι του συναφιου,θα παρακαλουσα οσους ειναι μεσα στα πραγματα(γιατροι-νοσηλευτες-περιεργοι)
ας κανουν ενα κοπο να το ερευνησουν και να μας ενημερωσουν ,γιατι παντα θελω να εχω σφαιρικη αποψη.

υγ μια φορα εκανα εμβολιο κατα της γριππης,πριν πολλα χρονια(10 νομιζω),και μπορω να πω οτι εκεινη την χρονια,περασα την πιο βαρια γριππη που περασα ποτε μου.να μην πω οτι ηταν η τριτη-τεταρτη γριππη που εχω περαση στην ζωη μου,και η μοναδικη που περασα σαν ενηλικος,εχοντας αποδεδειγμενα γερο σκαρι(τον πατερα μου δεν τον εχω δει ποτέ να εχει γριππη.ειναι ανω των 70 και δεν εχει κανει ποτε του εμβολιο,και οχι μονο της γριππης.και αν μου κατσει μια,τωρα στα 70 του,θα παρω και δυο τρεις σβουρες.αυτο το γραφω για το σκαρι της φαρας μου ) .τι συμπερασμα να βγαλω εγω?με ποια δικαιολογια να κανω εμβολιο?
επιδης το λενε στις τηλεορασεις?επιδης τοσο επιμονα προωθουν καποιες εταιριες τα προιοντα τους?πειτε μου............................................

nino x3
24-11-09, 15:36
Αγαπητέ φίλε,
Η ίδια αρνητικότητα του κόσμου για το εμβόλιο της νέας γρίππης θυμίζει την αρνητικότητα για το εμβόλιο της ευλογιάς κατά το παρελθόν μέχρι που η ευλογιά εκριζώθηκε!



Σε ένα παιδί γίνονται συνολικά μέχρι την ηλικία των 18 ετών εμβόλια για 16 μικρόβια και ιούς (Ηπατίτιδας Β, Διφθερίτιδας, Τετάνου, Κοκκύτη, Πολιομυελίτιδας, Αιμοφίλου Β, Μηνιγγιτιδοκόκκου C, Πνευμονιοκόκκου, Ανεμευλογιάς, Ιός των ανθρωπίνων θηλωμάταν, ηπατίτιδας Α. Φυματίωσης και Γρίππης) με συνολικά 36-40 δόσεις χωρίς τις δοκιμασίες Mantoux.

Το ποσοστό των θανάτων παγκοσμίως είναι 1 – 1,5% επιβεβαιωμένο από τον ΠΟΥ. Δηλαδή για την Ελλάδα των 11.000.000, αν νοσήσει το 1/3 θα καταλήξουν θεωρητικά περίπου 30.000 – 50.000. Ευτυχώς όμως καταγράφεται περίπου υποδεκαπλάσιο ποσοστό από αυτούς που έχουν επιβεβαιωμένα νοσήσει από Η1Ν1, ενώ και το ποσοστό του ΠΟΥ αφορά χώρες με χειρότερο υγειονομική περίθαλψη από την Ελλάδα (υπάρχουν και χειρότερα!!!). Οπότε στην Ελλάδα το ποσοστό θνησιμότητας θα κυμανθεί περίπου στο 0,1% (νεκροί ???)


Άμεσες ανεπιθύμητες ενέργειες από το εμβόλιο δεν εμφανίστηκαν ιδιαίτερες σε τουλάχιστον 20.000 άτομα που έκαναν το εμβόλιο στην Ελλάδα μέχρι στιγμής και φυσικά κανένας άμεσος θάνατος.

Δεν κινδυνολογώ απλά παραθέτω τεκμηριωμένα στοιχεία από επίσημα ιατρικά site και όχι τμήματα από blogs ή το you tube.




Το εμβολιο της ευλογιας αποσυρθηκε γιατι αποδειχθηκε οτι προκαλουσε..... τεσπα δεν ειναι του παροντος, και η διφθεριτιδα δεν υπαρχει σαν νοσος αλλα ο εμβολιασμος συνεχιζεται και οπως πολυ καλα θα γνωριζεις οτι αν "χαθει" ο ενθουσιασμος για τον εμβολιασμο υπαρχει κινδυνος επανεμφανισης μιας νοσου. Αρα λοιπον μην κανεις συγκρισεις με την Ευλογια η κατασταση δεν εχει καμια σχεση( ο ιος της ευλογιας παραμενει "ενεργος" εργαστηριακα σε ΗΠΑ και Ρωσσια) σκεφτεσαι τι εχει να γινει αν "ξεφυγει"ποτε?

Οσο για τα παιδικα εμβολια δεν ειναι τοσο αθωα οσο ισως καποιοι θελουν να τα παρουσιαζουν.... υπαρχει μια "παραξενη' σχεση του εμβολιου της ηπατιτιδας με την απομυελινωση κατα κοσμο σκληρυνση κατα πλακας.

Τωρα για το ποσοστο των θανατων απο την νεα γριπη που αναφερεις ΝΑΙ κινδυνολογεις γιατι ολα ειναι εικασιες και οποια εικασια με την ανθρωπινη ζωη ειναι κινδυνολογια αν μη τι αλλο.
Η αποψη σου προσωπικη και επαγγελματικη σχετικα με τα ωφελη ή οχι του εμβολιασμου ειναι απολυτως σεβαστη.
Επετρεψε ομως και σε καποιους αλλους που αφου εχουν "προειδοποιηθει" και ενημερωθει να εχουν αντιθετη γνωμη -αποψη προσωπικη ή επαγγελματικη. Αυτη ειναι η ελευθερη βουληση.

υγ. Να σου θυμισω το σχεδιο αντιμετωπισης της κυβερνησης που "ξεφυγε" το καλοκαιρι...που θα εκαναν το ολυμπιακο σταδιο νοσοκομειο κλπ.
οσο κακο μπορει να κανει ο απολυτος εφησυχασμος αλλο τοσο και περισσοτερο κανει η τρομολαγνεια!!

yandot
25-11-09, 08:32
Το εμβολιο της ευλογιας αποσυρθηκε γιατι αποδειχθηκε οτι προκαλουσε..... τεσπα δεν ειναι του παροντος, και η διφθεριτιδα δεν υπαρχει σαν νοσος αλλα ο εμβολιασμος συνεχιζεται και οπως πολυ καλα θα γνωριζεις οτι αν "χαθει" ο ενθουσιασμος για τον εμβολιασμο υπαρχει κινδυνος επανεμφανισης μιας νοσου. Αρα λοιπον μην κανεις συγκρισεις με την Ευλογια η κατασταση δεν εχει καμια σχεση( ο ιος της ευλογιας παραμενει "ενεργος" εργαστηριακα σε ΗΠΑ και Ρωσσια) σκεφτεσαι τι εχει να γινει αν "ξεφυγει"ποτε?

Οσο για τα παιδικα εμβολια δεν ειναι τοσο αθωα οσο ισως καποιοι θελουν να τα παρουσιαζουν.... υπαρχει μια "παραξενη' σχεση του εμβολιου της ηπατιτιδας με την απομυελινωση κατα κοσμο σκληρυνση κατα πλακας.

Τωρα για το ποσοστο των θανατων απο την νεα γριπη που αναφερεις ΝΑΙ κινδυνολογεις γιατι ολα ειναι εικασιες και οποια εικασια με την ανθρωπινη ζωη ειναι κινδυνολογια αν μη τι αλλο.
Η αποψη σου προσωπικη και επαγγελματικη σχετικα με τα ωφελη ή οχι του εμβολιασμου ειναι απολυτως σεβαστη.
Επετρεψε ομως και σε καποιους αλλους που αφου εχουν "προειδοποιηθει" και ενημερωθει να εχουν αντιθετη γνωμη -αποψη προσωπικη ή επαγγελματικη. Αυτη ειναι η ελευθερη βουληση.

υγ. Να σου θυμισω το σχεδιο αντιμετωπισης της κυβερνησης που "ξεφυγε" το καλοκαιρι...που θα εκαναν το ολυμπιακο σταδιο νοσοκομειο κλπ.
οσο κακο μπορει να κανει ο απολυτος εφησυχασμος αλλο τοσο και περισσοτερο κανει η τρομολαγνεια!!

Δηλαδή πιστεύεις πως τα ποσοστά που αναφέρει ο WHO είναι τρομολαγνικά κια ψεύτικα ? ΄Η ότι τα βαριά παιδιατρικά περιστατικά με Η1Ν1 που νοσηλεύονται στο τμήμα που εργάζομαι είναι φανταστικά και ψεύτικα? Όσο για τα υπόλοιπα εμβόλια θα επανέρθω όταν βρω χρόνο να συγκεντρώσω στοιχεία.

nino x3
25-11-09, 15:26
Δηλαδή πιστεύεις πως τα ποσοστά που αναφέρει ο WHO είναι τρομολαγνικά κια ψεύτικα ? ΄Η ότι τα βαριά παιδιατρικά περιστατικά με Η1Ν1 που νοσηλεύονται στο τμήμα που εργάζομαι είναι φανταστικά και ψεύτικα? Όσο για τα υπόλοιπα εμβόλια θα επανέρθω όταν βρω χρόνο να συγκεντρώσω στοιχεία.


αν αυτο καταλαβες οτι πιστευω τοτε ξαναδιαβασε προσεκτικοτερα αυτα που εγραψα ή και ακομα ξαναδιαβασε προσεκτικοτερα αυτα που εγραψες εσυ!!!



. Δηλαδή για την Ελλάδα των 11.000.000, αν νοσήσει το 1/3 θα καταλήξουν θεωρητικά περίπου 30.000 – 50.000. Ευτυχώς όμως καταγράφεται περίπου υποδεκαπλάσιο ποσοστό από αυτούς που έχουν επιβεβαιωμένα νοσήσει από Η1Ν1, ενώ και το ποσοστό του ΠΟΥ αφορά χώρες με χειρότερο υγειονομική περίθαλψη από την Ελλάδα (υπάρχουν και χειρότερα!!!). Οπότε στην Ελλάδα το ποσοστό θνησιμότητας θα κυμανθεί περίπου στο 0,1% (νεκροί ???)



[/B]

υγ. το αν ειναι υποθετικο.... και τα "μαθηματικα" που ακολουθουν ειναι στατιστικες εικασιες.

Νομιζω οτι το θεμα δεν ειναι πολυ μακρια απο το να ξεφυγει... τις γνωμες μας τις ειπαμε και δεν νομιζω οτι χρειαζεται να καταντησει και αυτο το thread chat room...
Ο χρονος και μονο θα "δικαιωσει" τους υποστηρικτες της μιας η της αλλης αποψης ή και καμιας απο τις δυο (σχετικα με τον εμβολιασμο).

υγ2 Αφου δηλωνεις οτι εργαζεσαι σε τμημα με περιστατικα απο την νεα γριπη... τοτε ο εμβολιασμος για σενα δεν ηταν επιλογη...αλλα αναγκαιοτητα.

Fairytale
25-11-09, 18:05
http://www.youtube.com/watch?v=5CrEbNMToLA
C U out there

bill987
26-11-09, 19:19
Αυτά είναι thread, για να δούμε...
C U out there

Απλά έπρεπε να είναι μπροστά μπροστά........

Fairytale
26-11-09, 19:32
Λες να το δοκιμάσουμε ε;
C U out there

EVANGELOS
26-11-09, 20:03
Πολύ επικίνδυνο τόπικ για δημόσια συζήτηση !!!

Θεωρώ ότι μόνο κακό κάνει η δημόσια ανταλλαγή απόψεων μεταξύ αδαών ή ημιμαθών όπως εμείς σε τέτοια θέματα !!

StratosGR
26-11-09, 20:48
Τα περισσότερα εμβόλια που κάνουν ΗΔΗ τα παιδιά ,έχουν περισσότερες παρενέργειες από το συγκεκριμένο.Ακόμα και η ασπιρίνη έχει περισσότερες και κυριολεκτώ.
Όσον αφορά τους γιατρούς που αρνούνται να το κάνουν έχω να πω ότι εγκληματούν εις βάρος του πληθυσμού.
Επειδή οι γιατροί έρχονται πολύ συχνά με ιώσεις κ.λ.π. έχουν αυξημένη ανοσία και σκεπτόμενοι εγωκεντρικά σου λένε δεν έχει νόημα να το κάνω.Από την άλλη όμως είναι ΦΟΡΕΙΣ του στελέχους και το μεταδίδουν.Δυστυχώς επειδή οι άνθρωποι (και ιδίως οι Έλληνες!) είμαστε λίγο άπιστοι Θωμάδες,πρέπει μια κατάσταση να φτάσει στο αμήν για να λάβουμε τα μέτρα μας.Είναι δυνατόν η ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ επιστημονική κοινότητα να κάνει λάθος και να έχουν δίκιο μεμονωμένοι γιατροί; Αν είναι έτσι να καταργήσουμε κάθε θεσμό και να ακούει ο καθένας τον οικογενειακό γιατρό του ή όποιον του λέει αυτά που θέλει να ακούει.
Επίσης πριν πάμπολες δεκαετίες που θέρισε την Ευρώπη η ισπανική γρίπη, ξεκίνησε με ΗΠΙΑ μορφή ,όπως τώρα και μετά από διάφορες μεταλάξεις του ιού ( ο ιός της ρίπης μεταλάσεται πολύ γρήγορα)σε μερικούς μήνες εξελίχθηκε σε φονέα εκατομμυρίων.Αν υπήρχαν οι υποδομές που έχουμε σήμερα τότε και είχε εμβολιαστεί ο πληθυσμός (Το εμβόλιο προλαμβάνει επίσης και από μελλοντικές μεταλάξεις του ιού.), δε θα γινόταν ότι έγινε το 1918 (περίπου 50 εκατομμύρια νεκροί ,τα 25 σε 6 μήνες!).
Δε χρειάζεται πανικός ,αλλά ούτε εφησυχασμός.
Μια ζωή λέμε ότι η καλύτερη θεραπεία για όλα τα νοσήματα είναι η πρόληψη.
Αυτό ακριβώς κάνει και το εμβόλιο.
Τελικά μαθαίνει ο άνθρωπος από τα λάθη του;

Υ.Γ.
Οι παρενέργειες θα είναι ίδιες με του υπάρχοντος εμβολίου της εποχικής γρίπης ,μιας και στην ουσία αυτή είναι η βάση και του νέου!
Επιβεβαιωμένα μέχρι στιγμής αναφέρονται λίγες παρενέργειες.
Τσουξίματα και μυαλγίες στο σημείο του εμβολίου είναι άνευ λόγου.
Πονοκέφαλοι ( 6 άτομα με πονοκέφαλο στο σύνολο του πληθυσμού της Σουηδίας που έτρεξαν να εμβολιαστούν οι χαζοί!) και αλλεργικές αντιδράσεις.
Οι αλλεργίες συμβαίνουν επειδή οι 2; από τις εταιρείες που παρασκευάζουν το εμβόλιο, το καλλιεργούν σε αβγά.Οπότε αν κάποιος έχει αλλεργία στο αβγό δε πρέπει να κάνει το συγκεκριμένο τύπο εμβολίου.
Κοινώς ΣΙΓΑ Τ' ΑΒΓΑ!!!

ATHA
26-11-09, 21:25
εγο το εκανα στι σουηδια πριν απο ενα μηνα και ζω ακομα !!!
παιδια προτεινο να το κανετε . δεν σε παιρνει να σε χτυπισει δυνατα αυτη ι γρηπη .ναι ειναι λιγοι αυτοι που θα τιν παθουν δυνατα αλλα θα ειναι μια κλωστη απο τον χαρο

ikotsian
05-12-09, 15:16
Και εγω το εκανα και το μονο που ειχα ηταν λιγη "κουραση" την επομενη μερα. Κατα τα αλλα ουτε πυρετο μου εκανε ουτε καποια απο τις ανεπιθυμητες ενεργειες που αναγραφονται στο χαρτι που σου δινουν. Συμφωνω πληρως με τον φιλο yandot.

Nick_E60_GR
05-12-09, 16:31
Αν ανήκετε στις ευπαθείς ομάδες κάντε το, αν όχι δεν χρειάζεται. Εγώ πέρασα γρίππη (πιθανώς να ήταν αυτή - δεν το τσέκαρα γιατί δεν υπήρχε λόγος) 2-3 μέρες πυρετό 38.5 το βράδυ μόνο και καταρροή με λίγο βήχα....ούτε τη δουλειά σταμάτησα, ούτε φάρμακα πήρα, ούτε τίποτε, πολύ πιό ελαφριά κατάσταση από άλλες φορές (π.χ. πριν 3 χρόνια) που είχα γρίππη και βάραγα 40αρια για 4-5 μέρες.... Η μαλακία είναι που έχουν τρομοκρατήσει τον κόσμο, κλείνουν τα σχολεία κλπ... θα ήταν προτιμότερο να αφήσουν να κάνει τον κύκλο της, προστατεύοντας τους ευπαθείς και μόνο, μιάς και έχει αποδειχτεί ότι χτυπάει στα αδύνατα σημεία του οργανισμού αυτών των ατόμων...

StratosGR
05-12-09, 16:39
Αν ανήκετε στις ευπαθείς ομάδες κάντε το, αν όχι δεν χρειάζεται.

Φίλε μου οι μαζικοί εμβολιασμοί σε μια πανδημία δεν είναι μόνο για να προστατευτούμε οι ίδιοι ,αλλά για να προστατεύσουμε και τους άλλους.Εντάξει εσύ μπορείς να μην έχεις πρόβλημα ,αλλά μπορείς να τον μεταδώσεις σε κάποιον που έχει.

Nick_E60_GR
05-12-09, 17:05
Φίλε μου οι μαζικοί εμβολιασμοί σε μια πανδημία δεν είναι μόνο για να προστατευτούμε οι ίδιοι ,αλλά για να προστατεύσουμε και τους άλλους.Εντάξει εσύ μπορείς να μην έχεις πρόβλημα ,αλλά μπορείς να τον μεταδώσεις σε κάποιον που έχει.

Γι αυτό λέω αν ανήκετε στις ευπαθείς ομάδες.... αυτοί που έχουν κάποιο πρόβλημα, ή είναι παχύσαρκοι, το ξέρουν... πάντως 1.5 εβδομάδα μετά, ούτε κάποιο απ' τα παιδιά μου νόσησε, ούτε η γυναίκα μου ...φυσικά φρόντισα να μην έχω και πολλά τετ-α-τετ ...ύπνο μόνος στον καναπέ, καλό εξαερισμό, κλπ...

skatzoxoiros
05-12-09, 19:59
Εγω την πέρασα... πολύ ελαφρα... Δυο μέρες πυρετό, όχι κάτι φοβερό, γυρω στα 38, βήχας και καταρροη... Κάθησα σπίτι και με έφαγε η βαρεμάρα. Την τρίτη μέρα δουλειά.
Δεν πήγα σε γιατρό αλλα μάλλον αυτή πρέπει να ήταν... Κόλλησα απο την κοπέλα μου που κόλλησε απο την ανηψιά της που κόλλησε απο το σχολείο... Σπίτι τους περάσανε όλοι (4 ατομα) την γρίπη, με τα ίδια συμπτώματα, απλά σε μερικούς ο βήχας και η καταρροη κράτησε λίγο παραπάνω (3-4 μέρες)...

Οπότε εμβόλιο δεν θα κάνω... Κυρίως γιατι φοβάμαι τις μακροχρόνιες παρενέργειές του αφου δεν έχει δοκιμαστεί...Το τελευταίο που άκουσα και με αποθαρρυνε είναι οτι το εμβόλιο αυτό έχει ισχύ μόνο για ένα χρόνο.... Του χρόνου θα βγάλουν καινούριο δηλαδή... Αυτό το ξέρατε? Το είπε γιατρός που είναι υπέρ του εμβολίου στην πρωινή εκπομπή του Mega...

Lil
05-12-09, 21:17
Θα είν' αργά όταν θα βρισκόμαστε στο ξόδι
Σοφόν το σαφές

bmw330vasilis
05-12-09, 21:43
κυκλοφορουν 3 διαφορετικα εμβολια για την συγκεκριμενη γριππη......τα 2 περιεχουν υδραργυρο απο οτι εχω πληροφορηθει απο ανθρωπο του χωρου......
αν ειναι λεει να το κανουμε.....εμεις αποφασιζουμε....να κανουμε αυτο που δεν περιεχει υδραργυρο.....

αυτα εμαθα....αυτα ενημερωνω......

MichaeL
05-12-09, 21:59
Πολύ επικίνδυνο τόπικ για δημόσια συζήτηση !!!

Θεωρώ ότι μόνο κακό κάνει η δημόσια ανταλλαγή απόψεων μεταξύ αδαών ή ημιμαθών όπως εμείς σε τέτοια θέματα !!

Πολύ σωστό, όπως και η δημόσια συζήτηση επαϊόντων...


Ποτέ οι γιατροί που συναντιώνται πάνω από έναν άρρωστο για να τον εξετάσουν μαζί,
δεν πρέπει να φιλονικούν και να βρίζονται μεταξύ τους.


Σοφόν το σαφές

Fairytale
05-12-09, 22:21
Εγώ θα ήθελα να μάθω από όσα μέλη διαμένουν σε άλλες χώρες, πως αντιμετωπίζεται εκεί αυτή η ιστορία. Από τον κόσμο και από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης.

Βασίλη εγώ ήξερα για 2 εμβόλια μόνο (διαφορετικών φαρμακευτικών εταιρειών).
C U out there

Lil
05-12-09, 22:24
Εδω δεν υπαρχει πανικος...* (ας με διαψευσει ο Μαριος... αλλα νομιζω πως περυσι ηταν χειροτερα...)
πέραν απο κατι ενημερωτικα στην σχολη την πρωτη βδομαδα... και ενα lecture με κατι γιατρους στο αμφιθεατρο οπου μας ειπαν απλα να προσεχουμε την υγιεινη μας τιποτα αλλο... Για εμβολιο ουτε λογος...

*βορεια Αγγλια

Lil
05-12-09, 22:27
Βεβαια ΑΡΧΗ του πανικοου και του υπερβολικου φοβου ειναι ο εβαγγελατος.... ε η τηλεοραση εννοω και τα ΜΜΕ τηλεοραση δεν εχω φετος so... απλα ζω στο ωραιο μου συννεφακι της αντιλογιας!!! :p:

E36 RULES!!
05-12-09, 22:35
Όταν εφυγα εγω για καλοκαιρι (δηλαδη τελη Μαίου, οταν ειχε πρωτοξεκινησει να ακουγεται) απλα ειχαν αναρτησει σε αεροδρόμια κλπ κοινοχρηστους χώρους αφισες που έλεγαν "βαζετε τα χερια μπροστα οταν βηχετε, πλενετε τα χερια σας, catch it, bin it, kill it κλπ"

Στην αρχη της χρονιάς τωρα απλα μας ενημερωσαν πως στο κτηριο υπηρξε κρουσμα, εβαλαν μικροβιοκτόνα σαπουνακια στους διαδρόμους (αυτα που δεν χρειαζονται νερο, ουτε ξεπλυμα) και ειχαν απλως τις αφισες...

Περασα και εγω μια γριπη, κράτησε περιπου 2 εβδομαδες (γενικα τα συμπτωματα, 3-4 μερες ηταν οι "βαριες"), σηκωσα πυρετο (κατι που ειχα χρονια να κανω απο γριπη) και μετα κολλησα και τη μανα μου, και ειχε τα ιδια συμπτωματα... Ισως να την περασαμε, ιδέα δεν εχω...

Πουθενά πανικός πάντως...

Lil
05-12-09, 23:06
http://www.snodlandcommunityresponders.org.uk/Catch_It_Bin_It_Kill_It.jpg

stratos
05-12-09, 23:39
Εγώ θα ήθελα να μάθω από όσα μέλη διαμένουν σε άλλες χώρες, πως αντιμετωπίζεται εκεί αυτή η ιστορία. Από τον κόσμο και από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης.

Βασίλη εγώ ήξερα για 2 εμβόλια μόνο (διαφορετικών φαρμακευτικών εταιρειών).
C U out there

Και εδώ στην Κύπρο χαλαρά τα πράγματα. Ακόμα και όταν πρωτοεμφανίστηκε όλα ήταν χαλαρά, όχι όπως στην Ελλάδα "Ακόμα ένα κρούσμα, φτάσαμε τα 202 και ακάμα 5 είναι σε καραντίνα...."

Τα σχολεία και οι υπηρεσίες δουλεύουν κανονικά και αν υπάρξει κανένα κρούσμα δεν το μαθαίνει κανείς απο τα media. Η μόνη ενημέρωση που έγινε είναι οτι τα νοσοκομεία είναι έτοιμα για οποιοδήποτε ενδεχόμενο.

Στο Πανεπιστήμιο μοιράστηκαν κάποια φυλλάδια για 2 μέρες και κάποιες διαλλέξεις με σκοπό την ενημέρωση για όποιον ενδιαφερόταν. Επίσης εγκαταστάθηκαν παροχές καθαριστηκού χεριών σε πολλά σημεία, αυτού του παχύρευστου που εξατμίζεται μετά απο λίγο...

Πάντως το εμβόλιο δεν το κάνω... δεν με πήθει και η γνώμη μου είναι οτι όλα είναι απλά μια δωρεάν διαφήμηση για τις φαρμακοβιομηχανίες....

Το να αρρωστήσει 1.000.000 κόσμου και απο αυτούς οι 100 να έχουν σοβαρό πρόβλημα (0.1%) και οι 5 να πεθάνουν (0.005%) είναι αποδεκτό ποσοστό για μια γρίπη. Κάθε χρόνο έτσι και αλλιώς τόσο ήταν τα ποσοστά απλά δεν τα ανακοίνωναν...

ΣΚΟΡΠΙΟΣ
06-12-09, 07:40
....Παιδιά , διάβασα σχεδόν όλες σας τις απόψεις περι του θέματος και διαπιστώνω ότι αναλώνεται χρόνο και φαιά ούσια σε λάθος , κατα τη γνώμη μου σκέψεις...κατ ' αρχην απ'ότι καταλαβα κάποια μέλη πρέπει να είναι γιατροί ή να ασχολούνται με την υγεία..εγώ είμαι ένας υπάλληλος-οδηγος γερανοφορου τεχνικής εταιρείας 36 ετών παντρεμένος και με δύο παιδία. Με θεωρώ κλασσικό παραδειγμα μέσου Έλληνα , που είναι και η πλειοψηφία , και σας παραθέτω τον τρόπο σκέψης μου , ο οποίος νε μεν με βρίσκει σύμφωνο με τον yandot αλλά απο άλλη ''οδό''. Για το εμβόλιο , πήρα την ευθύνη να το κάνουμε ολοι στην οικογένεια στις 3-12-09, επηρεαζόμενος τόσο απο τη φύση της γρίπης , η οποία ''χτυπαει'' το αναπνευστικο και τα παιδια απο μικρά έκαναν ''μάσκες'' , όσο και απο την ιδέα μιας πιθανής θωράκισης σε μια ''υποτιθέμενη'' έξαρση πανδημίας. Όλες οι σκέψεις σας , μου πέρασαν και μένα απο το μυαλό και αμφιταλαντεύτηκα πολύ..με τελευταία ομως και σημαντική/ανατρεπτική το ότι αν ''κάποιοι'' ήθελαν να μου περάσουν ''κάτι'' πονηρό/επικίνδυνο στον οργανισμό μου θα μπορούσαν να το κάνουν πολύ πιο εύκολα , μέσα απο τα ''εργαστήρια'' τους χωρίς τυμπανοκρουσίες , κινδυνολογίες είτε απο την τροφική αλυσίδα έιτε και από τον αέρα που αναπνέω..τέλος θεωρώ την τόσο πια μεγάλη εκταση που εχουν δώσει στο θέμα και έχουν πανικοβάλλει τον κόσμο τόσο πολύ , σκοπιμότητα , λόγω της υφιστάμενης-καθημερινής μιζεριας που ταλαιπωρεί τον περισσότερο κόσμο , αποπροσανατολισμού απο φορολογίες , βάσανα κτλ που καλειται να ξαναεπωμιστεί... δεν προσπαθώ να σας ''περάσω'' κάτι , και δεν έχω κανένα κέρδος , απλώς σας παραθέτω το προσωπικό μου τρόπο σκέψης για το συγκεκριμενο θέμα..........(ελπίζοντας να μη γνωρισουμε στην οικογένεια καμμία απο τις παρενέργειες.)......Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΑΝΤΑ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΘΑ ΛΕΕΙ ''ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ , ΟΛΑ Τ 'ΑΛΛΑ ΠΕΡΝΑΝΕ''.......πάντα με εκτίμηση και σεβασμό προς όλους....

Fanis
06-12-09, 11:14
Δεν ξέρω πόσο ισχύει, αλλά επειδή το ψάχνω αρκετά, η Ελβετία ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ το εμβόλιο στις ομάδες που οι περισότεροι θεωρούμε ''ευπαθείς'' και οτι πρέπει να το κάνουν, δλδ. παιδιά, ενήλικες άνω των 60 και εγκυους. Εδώ το άρθρο: http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=501373

konas
07-12-09, 21:50
... απάντησαν οι Γερμανοί στις επίμονες προσπάθειες των γερμανικών αρχών να εμβολιαστούν για τη νέα γρίπη. Η Γερμανία σκοπεύει τώρα να πουλήσει σε άλλες χώρες τις δόσεις του εμβολίου κατά της γρίπης Η1Ν1 που παραμένουν αχρησιμοποίητες λόγω του μικρού αριθμού των ανθρώπων που έχουν προσέλθει για να εμβολιαστούν μέχρι σήμερα.

Σύμφωνα με τον υπουργό Υγείας, Φίλιπ Ρέσλερ, από την ημέρα που ξεκίνησε ο μαζικός εμβολιασμός στη Γερμανία, μόνο το 15% του νοσηλευτικού προσωπικού και το 5% των πολιτών έχουν εμβολιαστεί.

Η συνεχεια εδω:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1083316&lngDtrID=245

Lil
09-12-09, 03:49
http://www.youtube.com/watch?v=SWaV39N3Cfs&feature=player_embedded#

nino x3
24-12-09, 16:27
http://www.keel.org.gr/keelpno/2009/id994/gripi_ebdo_20091223.pdf


http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=114387

τα λογια ειναι περιττα...

konc
24-12-09, 19:33
Χωρίς να έχω άποψη για το θέμα και γνώση του χώρου, θα μεταφέρω απλώς την άποψη φίλου μικροβιολόγου που εμπιστεύομαι, αυτή τη στιγμή κάνει διδακτορικό στην Ελβετία και έχει ασχοληθεί: Κάντε το, λέει, με κλειστά τα μάτια. Εγώ πάντως δεν θα κάνω τίποτα και αισθάνομαι 50-50..

rapid_fast
24-12-09, 19:57
Εάν τα κανάλια έπαιζαν με τόση ευκολία πόσοι είναι οι νεκροί κάθε μέρα απο το τσιγάρο,
και εβγαζαν σε πάνελ "γιατρούς" η Ελλάδα θα είχε κόψει το τσιγάρο..
Αλλά εκει δεν παίζει κονομα, χασούρα παίζει..

stauros772000
06-11-11, 22:21
2 χρονια μετα,και με τα εκατομυρια πεταμενα εμβολια,αραγε οι υποστιρικτες του εμβολιασμου εκεινης της γριππης τι λενε???κλασικα,τπτ....αλλα εμεις δεν ξεχναμε......