PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλαίσιο παρμπρίζ ξεράθηκε και αποκολλάται...Σε Ε39


onyx
11-11-09, 11:45
Σε Ε39 τo ελαστικό περίγραμμα/τσιμούχα/πλαίσιο ή όπως αλλιώς μπορεί να λέγεται γύρω από το παρμπρίζ με εγκαταλείπει σιγά σιγά... Δηλαδή έχει ξεραθεί, έχει ρωγμές και πολλά κομματάκια ξεκολλάνε και φεύγουν κάνοντας ορατό και εκτεθειμένο το όριο του τζαμιού κυρίως στα πλάγια.
Έχω πρόβλημα; Θα έχω πρόβλημα; Τι πρέπει να κάνω;
Τίποτα και να περιμένω είτε να βάλει νερά είτε να ξεκολλήσει το παρμπρίζ στην εθνική οδό(!) ή δεν έχω τέτοιο φόβο και απλά θα κάνει λίγο αεροδυναμική φασαρία.
Θέλει απλά κάποιο νέο πλαίσιο ή θέλει βγάλσιμο παρμπρίζ και επανατοποθέτηση κάτι που με ανησυχεί (είναι και με αισθητήριο για βροχή).
Ευχαριστώ!

gregE36
11-11-09, 15:10
το αλαξα το καλοκαιρι φιλε μου κοστος με την εργασια ουτε 50 ευρω ...μιση ωρα δουλεια ειναι

stefanos_cool
11-11-09, 18:07
Σε Ε39 τo ελαστικό περίγραμμα/τσιμούχα/πλαίσιο ή όπως αλλιώς μπορεί να λέγεται γύρω από το παρμπρίζ με εγκαταλείπει σιγά σιγά... Δηλαδή έχει ξεραθεί, έχει ρωγμές και πολλά κομματάκια ξεκολλάνε και φεύγουν κάνοντας ορατό και εκτεθειμένο το όριο του τζαμιού κυρίως στα πλάγια.
Έχω πρόβλημα; Θα έχω πρόβλημα; Τι πρέπει να κάνω;
Τίποτα και να περιμένω είτε να βάλει νερά είτε να ξεκολλήσει το παρμπρίζ στην εθνική οδό(!) ή δεν έχω τέτοιο φόβο και απλά θα κάνει λίγο αεροδυναμική φασαρία.
Θέλει απλά κάποιο νέο πλαίσιο ή θέλει βγάλσιμο παρμπρίζ και επανατοποθέτηση κάτι που με ανησυχεί (είναι και με αισθητήριο για βροχή).
Ευχαριστώ!


Το συγκεκριμένο λάστιχο δεν κρατάει το παρμπρίζ και φυσικά δεν πρόκειται να πάθεις απολύτως τίποτα από όλα αυτά που φοβάσαι.
Το κόστος αντικατάστασης όπως είπε και ο Γρηγόρης είναι περίπου 50 ευρώ και η εργασία δεν παίρνει πάνω από μισή ώρα.
Είναι φυσιολογική φθορά και το έχω δει σε όλα τα Ε39 (ή σχεδόν σε όλα)

Οπότε σου προτείνω κάποια στιγμή να πας να το φτιάξεις για να είναι το αυτοκίνητο έτσι όπως πρέπει να είναι!!! :)

KATSARAIOS
11-11-09, 22:29
και μετα καθε καλοκαιρακι ενα περασματακι με σιλικονουχο διαλυμμα για προστασια:cheers:

onyx
13-11-09, 10:09
Ευχαριστώ, επιβεβαιώσατε τις υποψίες μου και ηρέμησα... κρίμα μόνο που δεν ρώτησα πιο πριν για να είχα προλάβει να το παραγγείλω... Δευτέρα πάω για συντήρηση ΙΙ και κάτι ψιλολοΐδια.

onyx
17-11-09, 09:33
Σε αρχικές ερωτήσεις που έκανα για αυτό άρχισαν να μου λένε ότι πρέπει να βγει το τζάμι κλπ.
Επειδή αυτό θέλω πολύ, μα πάρα πολύ να το αποφύγω, γίνεται να αλλαχτεί το πλαίσιο αυτο χωρίς να βγει το τζάμι;
Και αν θέλετε πείτε μου και ποιος το κάνει με 50€ (ανταλλακτικά, τοποθέτηση ή όλα μαζί) είτε εδώ είτε με πμ.
Ευχαριστώ.

(από ότι φαίνεται το πλαίσιο έχει αρχίσει να επαναστατεί και σήκωσε κεφάλι... πλέον πετάει σαν κεραία!!... οι μέρες του είναι λίγες!)

stefanos_cool
17-11-09, 15:35
Σε αρχικές ερωτήσεις που έκανα για αυτό άρχισαν να μου λένε ότι πρέπει να βγει το τζάμι κλπ.
Επειδή αυτό θέλω πολύ, μα πάρα πολύ να το αποφύγω, γίνεται να αλλαχτεί το πλαίσιο αυτο χωρίς να βγει το τζάμι;
Και αν θέλετε πείτε μου και ποιος το κάνει με 50€ (ανταλλακτικά, τοποθέτηση ή όλα μαζί) είτε εδώ είτε με πμ.
Ευχαριστώ.

(από ότι φαίνεται το πλαίσιο έχει αρχίσει να επαναστατεί και σήκωσε κεφάλι... πλέον πετάει σαν κεραία!!... οι μέρες του είναι λίγες!)

Αυτός που στο είπε αυτό ήταν άσχετος.

Τα έχω αλλάξει και τα δύο (μπρος-πίσω) και σου ξαναλέω ότι δεν πρέπει να βγει το παρμπρίζ.

Απ ότι βλέπω δεν είσαι Αθήνα, οπότε δεν έχει νόημα να σου πω που το έφτιαξα εγώ εκτός αν κατεβαίνεις για δουλειές, οπότε στείλε πμ να σου πω λεπτομέρειες ή αν θες πάμε και μαζί. :)

gregE36
17-11-09, 22:32
πηγες σε bmw και σου ειπαν ετσι?ειναι καραασχετοι .τραβατο μονος σου με το χερι να δεις οτι βγαινει για πλακα σφηνωτο ειναι και δειχτο τους .σε παρμπριζα δοκιμασες .αποκλειεται να μην ξερει

onyx
18-11-09, 22:43
Μα αυτό ακριβώς, επειδή το είδα ότι βγαίνει εύκολα (έχει διαλυθεί αρκετά πλέον στη μία πλευρά) και μάλλον ξαναμπαίνει και λογικά εύκολα για αυτό μου φάνηκε περίεργο ότι μου είπαν ότι πρέπει να βγει το παρμπρίζ.
Ναι ήταν σε BMW και το επιβεβαίωσε και συνεργαζόμενος φαναρτζής που έτυχε να είναι παρών....
Άσχετοι δεν μοιάζει να είναι αλλά ίσως όχι για πάνω από τα βασικά, τυπικά σέρβις Ι, ΙΙ, λάδια τακάκια κλπ.
Θα περάσω μόλις μπορέσω από κάποιον που μου πρότεινε ο Στέφανος να δούμε.

andreas11080
20-11-09, 13:56
Φιλε μου ειναι 30 λεπτα δουλεια οπως ειπαν και πιο πριν τα παλικαρια. Και εγω νομισα οτι ειναι κατι δυσκολο αλλ τελειωνεις μπαμ μπαμ! :ylsuper:

onyx
21-11-09, 23:20
Βρήκα και καλές οδηγίες με εικόνες εκεί:
http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=1143638

Σαφώς λοιπόν και δεν θέλει να βγει το παρμπρίζ (κι ας το λένε και στην Αμερική οι αντιπρόσωποι) και γίνεται εύκολα και από τον χομπίστα...
Πάντως το δικό μου είναι πολύ χειρότερο από αυτό στις εικόνες...