PDA

Επιστροφή στο Forum : Προστασια δερματων


AlexVag
16-11-09, 23:29
Καλησπερα παιδια... εχω μια e39 και προσφατα εβαλα δερματα...ωστοσο μετα απο 6 μηνες αρχισαν να παρουσιαζουν σημαδια παλαιοτητας...μιλησα με την εταιρεια που μου τα περασε και μου ειπε οτι πρεπει να μην το αφηνω στον ηλιο...η αληθεια ειναι οτι το αφηνα στον ηλιο επειδη δεν ειχα αλλη επιλογη...ετσι μου προτεινε να βαλω μεμβρανες(τωρα θα εχω και δικαιολογια)...θα ηθελα να ρωτησω κατα ποσο ειναι νομιμες...επισης σκεφτομαι τη λυση της κουκουλας... εχει αλλες για ηλιο και αλλες για απλη καλυψη απο βρωμια κτλ? εγω το αμαξι θα το εχω εξω και οχι σε παρκινγκ...εαν βραχει η κουκουλα που ειναι για τον ηλιο θα εχω προβλημα? εαν βαζω κουκουλα για βροχη θα με προστατευει απο τον ηλιο?
Ευχαριστω

george kaleas
16-11-09, 23:37
οτι το αφηνεις σε ηλιο και μεσα σε 6 μηνες εχει σημαδια παλαιοτητας...κατη αλο δεν παει καλα!!!
κουκουλα θα παρεις για ολα..!! για νερο για ηλιο και θα σε κομπλε!

AlexVag
16-11-09, 23:57
μην φανταστεις τιποτα τρελο..απλα εκανε λιγες ζαρες...που μπορω να βρω τετοια κουκουλα? ξες περιπου ποσο παει το μαλλι?

zaharias
16-11-09, 23:57
Περνας τα καθισματα με καποιο καθαριστικο-συντηρητικο?

AlexVag
17-11-09, 00:09
καθε 6 μηνες...τωρα δλδ θα τα περασω για πρωτη φορα

Driver M
17-11-09, 00:24
6 μήνες είναι μεγάλο διάστημα, κυρίως για χώρες με έντονη ηλιοφάνεια σαν τη δικιά μας. Καλό είναι να τα περνάς πιο συχνά (κάθε 2-3 μήνες). Επίσης τα περισσότερα conditioner για δέρμα έχουν και αντηλιακή προστασία, οπότε θα βοηθήσει και στο πρόβλημα με τον ήλιο. Πάντως αν το δέρμα ενυδατώνεται ανά τακτά διαστήματα, η διάρκεια ζωής του ανεβαίνει κατά πολύ.

zaharias
17-11-09, 00:42
Εγω τα κανω μια φορα το μηνα (ή μπορει και εναμιση μηνα).

Συμφωνω, 6 μηνες ειναι πολυ μεγαλο διαστημα..

Παντως και ενα light φυμε δεν ειναι ασχημο.. :D

Chalyps
17-11-09, 07:15
Δεν ξέρω τι εννοείς φθορά αλλά έστω και οι ζάρες μετά απο έξι μήνες δεν είναι οτι καλύτερο.
Εν πας περιπτώσει , για την συντήρηση του δέρματος υπάρχουν thread , με απόψεις ,(όπως λίπος φώκιας) με μάρκες απο κρέμες ,(όπως meguiars η κάπως έτσι) και οτι τραβά η ψυχή σου.
Οι μεμβράνες είναι must , και υπάρχουν νόμιμες λύσεις.(και αυτές έχουν αναφερθεί)
Κουκούλα καλή είναι και αυτή απλά να την χρησιμοποιείς σωστά, οι τιμές τους κυμαίνονται απο 50 εως και 200+ της bmw.

george316
17-11-09, 07:23
να πω οτι δε ου αρεσε αυτο που ακουσα?μεσα σε 6 μηνες σημαδια φθορας?
τελος παντων.λιπος φωκιας ειναι ενα φυσικο εξαιρετικα καλο προιον.
το γνωριζω απο χρηση δικια μου.τα αλλα των γνωστων εταιριων δε τα γνωριζω και δε μπορω να σου πω.παντως ισως δυσκολευτεις να βρεις λιποσ φωκιας,αλλα αν βρεις παρε.κανει πολυ καλη δουλεια.

ermis1975
17-11-09, 10:00
Τι μάρκα είναι? Δηλαδή μετά απο 4-5 χρόνια..... πώς θα είναι.? Οσοι δηλ έχουν δέρμα στο ΙΧ τους θα πρέπει να έχουν το αμάξι σε σκιά..., να βάζουν κουκούλα..? Τότε γιατί να βάλεις δέρμα...για "φιγούρα"?! Εγώ γενικότερα είμαι κατά του δέρματος, απο προσωπική εμπειρία όσοι γνωστοί μου έχουν δέρματα, ακόμα και γνήσια BMW μετά απο μερικά χρόνια είναι χάλια (για μένα). Το υφασματάκι που έχω στο παλιό μου αμάξι είναι μετά απο 10 χρόνια καινούριο (χωρίς καμία συντήρηση!).

Chalyps
17-11-09, 10:51
Εγω τα κανω μια φορα το μηνα (ή μπορει και εναμιση μηνα).

Συμφωνω, 6 μηνες ειναι πολυ μεγαλο διαστημα..

Παντως και ενα light φυμε δεν ειναι ασχημο.. :Dεσύ το κάνεις πολύ συχνά μπράβο!αρε νιάτα... εγώ κάθε τρεις μήνες κ ιδρώνω πολύ...
για φροντίδα δέρματος μιλάμε έτσι?
Πάντως με σωστή περιποίηση και με την προυπόθεση οτι το δέρμα είναι ¶ ποιότητας το σαλόνι του αυτοκινήτου είναι "premium" για πολλά πολλά χρόνια...

AlexVag
17-11-09, 11:42
το δερμα ειναι Α ποιοτητα conolly... αυτος που μου τα περασε μου ειπε καθε 6 μηνες...το μονο μεροσ που εκανε λιγες ραγαδες ειναι στο καθισμα του συνοδηγου στο μαγουλο...ολο το υπολοιπο ειναι αψογο... μπορει καποιος να μου πει ποιοες ειναι οι νομιμες λυσεις για μεμβρανες? εψαξα αλλα δεν εβγαλα ακρη...γιατι για κουκουλα το σκεφτομαι αφου μπορει βαλε βγαλε να γινει το χρωμα χαλια...

zaharias
17-11-09, 11:57
εσύ το κάνεις πολύ συχνά μπράβο!αρε νιάτα... εγώ κάθε τρεις μήνες κ ιδρώνω πολύ...
για φροντίδα δέρματος μιλάμε έτσι?
Πάντως με σωστή περιποίηση και με την προυπόθεση οτι το δέρμα είναι ¶ ποιότητας το σαλόνι του αυτοκινήτου είναι "premium" για πολλά πολλά χρόνια...

Καθε τοσο (1 με 1μιση μηνα) που το κανω ειναι καλα.. Φαινεται η διαφορα μετα το περασμα..
Τα περναω ΟΛΑ (καθισματα, ταμπλο, τιμονι, ταπετσαριες..) με την κρεμα της Armor all.. (και το κανω ΜΟΝΟ εγω, στα πλυντηρια τους αφηνω και βαζουν μονο σκουπα και ενα φυσηματακι.. :D λόξα..) Που να δεις τι μαυριλα βλεπω πανω στο σφουγγαρι μετα.. (ωραιο το ρημαδι το μπεζ αλλα, θελει πολλη προσοχη.. :D)

vasilis e30
17-11-09, 12:05
(ωραιο το ρημαδι το μπεζ αλλα, θελει πολλη προσοχη.. :D)

αυτο να λεγεται...ετσι ειναι...

yannisv
17-11-09, 14:11
Κάθε 3 βδομάδες με μήνα και εγώ .

john
17-11-09, 14:20
λιπος φωκιας!!!?κριμα το ζωακι το φαγανε για να συντηρουμε εμεις τα καθισματα.α ρε 2012 που μας χρειαζετε!

john
17-11-09, 14:23
Κάθε 3 βδομάδες με μήνα και εγώ .

γιαννη εσυ''καινουργιο κοσκινακι μου κ που να σε κρεμασω''.οπου κοσκινακι βλεπε καθισματα Μ

yannisv
17-11-09, 14:42
γιαννη εσυ''καινουργιο κοσκινακι μου κ που να σε κρεμασω''.οπου κοσκινακι βλεπε καθισματα Μ

Ναι ρε Γιάννη είμαι ψείρα γαμώτο και δεν είναι πολύ καλό αυτό. Νομίζω όσοι είμαστε έτσι κατά βάθος υποφέρουμε! :banghead:

fast-enough
17-11-09, 16:07
Ναι ρε Γιάννη είμαι ψείρα γαμώτο και δεν είναι πολύ καλό αυτό. Νομίζω όσοι είμαστε έτσι κατά βάθος υποφέρουμε! :banghead:
:+1:
Αυτό λέγεται ψυχαναγκασμός :105whistl

Sras
17-11-09, 16:34
το δερμα ειναι Α ποιοτητα conolly... αυτος που μου τα περασε μου ειπε καθε 6 μηνες...το μονο μεροσ που εκανε λιγες ραγαδες ειναι στο καθισμα του συνοδηγου στο μαγουλο...ολο το υπολοιπο ειναι αψογο... μπορει καποιος να μου πει ποιοες ειναι οι νομιμες λυσεις για μεμβρανες? εψαξα αλλα δεν εβγαλα ακρη...γιατι για κουκουλα το σκεφτομαι αφου μπορει βαλε βγαλε να γινει το χρωμα χαλια...

Καλησπερα παιδια
Εγω εχω μεμβρανες στο αυτοκινητο εδω και 5 1/2 χρονια και δεν ειχα ποτε προβλημα με την νομιμοτητα τους αφου εχω φαει σ'αυτο το διαστημα αρκετες κλισεις απο την τροχαια
και ουδεποτε μου ειπαν κατι για τις μεμβρανες.Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.Ουτε στα ΚΤΕΟ (Δημοσια) μου ειπαν ποτε τιποτα.
Sras

gregE36
17-11-09, 22:37
πρεπει να εχεις χαρτι απο νοσοκομειο οτι εχεις και καλα προβλημα με το πολυ φως.οποτε πας σε ενα εφημερευον και τους παραπονιεσαι οτι σε ενοχλει ο ηλιος και τσουπ το πηρες το χαρτι....

AlexVag
17-11-09, 22:45
το χαρτι ειναι το πιο ευκολο...ο θειος μου ειναι οφθαλμιατρος...και εγω σπουδαζω ιατρικη οποτε οταν εχω μαθημα στο νοσοκομειο μπορω να το παρω πανευκολα...κα μαλιστα απο πανεπιστημιακο νοσοκομειο...χαχα το θεμα ειναι εαν αυτο αρκει...αν θελει ο αλλος να σε γραψει οτι και να εχεις την εκατσες...παιδια τελικα το δερμα μετα τον καθαρισμο εστρωσε...ο τυπος εκει επεμενε οτι μια φορα το 6μηνο ειναι αρκετο...και ειπε οτι αν βαλεις χημικα το δερμα καποια στιγμη θα χαλασει...το μονο μου με χαλασε ειναι ενα σημαδι στο καθισμα μου που προερχεται απο καποιο μπιιιπ τζιν που ξαβαψε...αλλα μου ειπε οτι με τον καιρο και με το επομενο καθαρισμα θα φυγει(ενταξει δεν φαινεται και πολυ)...και να φανταστειται καθομαι επανω σε ενα πανι οχι απευθειας στο δερμα...

gregE36
17-11-09, 22:51
τοτε εισαι οκ με το χαρτι ....δεν μου στελνεις και εμενα ενα..χαχαχα

Driver M
17-11-09, 22:57
Δεν αρκεί να πάρεις ένα χαρτί από οφθαλμίατρο. Πρέπει να περνάς από κρατική ιατρική επιτροπή κάθε 2 χρόνια να ελέγχουν την όρασή σου και με κόστος 60 ευρώ για κάθε επανεξέταση. Τα πράγματα λοιπόν δεν είναι καθόλου απλά όπως νομίζουν μερικοί. Αν ήταν έτσι άλλωστε όλη η Ελλάδα θα κυκλοφορούσε με χαρτί από γιατρό και θα ήταν κομπλέ. Μια άκρη όλοι την έχουν.

Η λύση είναι μια. Βάζουμε φιμέ (όχι πολύ σκούρα για να μην προκαλούν το μάτι του αστυνομικού) και κάνουμε το σταυρό μας να μη μας γράψουν.

AlexVag
17-11-09, 23:12
η δικη μου λυση ειναι παιρνω μια κουκουλα και κανω το σταυρο μου οταν φυσαει να μην τριβεται στο αμαξι και μου το κανει κΩλ-αση...

zaharias
18-11-09, 06:06
η δικη μου λυση ειναι παιρνω μια κουκουλα και κανω το σταυρο μου οταν φυσαει να μην τριβεται στο αμαξι και μου το κανει κΩλ-αση...

Για να βαλεις την κουκουλα, θα πρεπει το αμαξι να ειναι καθαρο, να το χεις παρει απο πλυντηριο (που και παλι μεχρι το σπιτι να πας, βλεπεις οτι εχει μαζεψει σκονη, ειδικα τα σκουρα χρωματα)..
Εδω βλεπεις οτι και λιγο σκονη να εχει πανω το αμαξι, αμα τριψεις ενα σημειο, βλεπεις μετα ψιλες γρατσουνιες στο βερνικι, σκεψου τί θα γινει με την κουκουλα..
Μετα θα θες αλλα :D γυαλισματα, αλοιφαδορους κτλ..
Εγω λεω, βαλε ενα light φυμε, παρε και καποιο προιον για τη συντηρηση του δερματος να τα περνας καθε 1-2 μηνες και αν προσεχεις λιγο οταν φορας πχ κανενα τζιν με κουμπια κτλ, το σαλονι σου θα ειναι μια χαρα.. :D

gregE36
18-11-09, 08:58
βαλε ελαφρυ φυμε τσιμπα και ενα χαρτι απο γιατρο αφου εισαι μεσα στα πραγματα και αν σε γραψουν αστο να πας δικαστηριο αφου θα αθοωθεις γιατι δεν εχουν μηχανημα να μετραν το ποσο τοις 100 σκουρο ειναι βαση νομου και ποσο επιτρεπετε κτλ....

AlexVag
05-04-10, 19:32
παιδια ισχυει οτι αλλαξε ο νομος και μπορουμε να βαλουμε αφοβα χωρις να εχουμε στο μυαλο μας τα στρουμφακια? ξερετε κανενα καλο μαγαζι στη Θεσσαλονικη? Οι τιμες για ΟΛΕΣ τις γυαλινες επιφανειες ποσο πανε περιπου?

κυριακος
05-04-10, 22:41
Ποσό ακριβός σε χρέωσαν για τα δέρματα?
Γνωρίζεις το ειδος του δέρματος ? είναι Ναπα,Αλκανταρα? τι σου είπαν ότι είναι?

AlexVag
05-04-10, 23:14
δεν θυμαμαι ακριβως γιατι εχει περασει καιρος...πηγα μεσω γνωστου και η τιμη ηταν τελειως φιλικη... τελικα το μονο προβλημα ηταν στο καθισμα του συνοδηγου επειδη μπαινοβγαινει κοσμος...τα αλλα ειναι τζιτζι...και αυτο του συνοδηγου τον χειμωνα ειναι μια χαρα... με τη ζεστη μπορει να ζαρωσει στη γωνια λιγο

318 big
06-04-10, 11:35
εμενα παντως το δερμα δεν εχει παθει τιποτα ,με ελαφρα συντηρηση κιολας (ειμαι λιγο αμελης)
η κουκουλα γενικα ειναι καλη λυση για πολλα πραγματα ,αλλα αν κυκλοφορεις συχνα το αμαξι ,θα καταληξει ενας βρωμικος μπογος σε πορτ μπαγκαζ -μπαλκονι-εισοδα κ.λ.π γιατι θα αρχισεις να βαριεσαι το βαλε βγαλε.

maintenance
16-04-10, 22:07
πήγα κατω στου Ψυρή στα δερματομάγαζα και πήρα 100 ml απο Ιταλια το περιβόητο Λιπος Φωκιας. Τιμη αυτου 4,20 ευρΑ.

Μια χαρα δουλεια εκανε, το απορρόφησε το δερμα σαν διψασμενο λιονταρι, γυάλισε και το χρωμα ηρθε στα ισα του. Αοσμο όμως.:nod:

AlexVag
10-08-10, 11:33
παιδια με τι πανια περνατε τα καθαριστικα και τα ενυδατικα στο δερμα? ειναι η πρωτη φορα που θα το κανω μονος και δεν ξερω τι πανι να παρω...πηρα το κιτ περιποιησης της connolly...μεχρι τωρα το πηγαινα και τα καθαριζε αυτος που μου τα περασε για να ισχυει η εγγυηση αλλα λεω σιγα μην του δινω 150 ευρω καθε φορα....σε 5 χρονια βγαζω καινουργια δερματα αν τα βαζω στην ακρη

Driver M
10-08-10, 16:25
Xρησιμοποίησε application pad (κοινώς σφουγγαράκι) σαν αυτά που εφαρμόζουν το κερί για να αλείψεις το προϊόν και μόλις περάσουν μερικά λεπτά, πάρε ένα πανί μικροϊνών και σκούπισέ το.
Η διαδικασία αυτή ισχύει τόσο για το καθαριστικό όσο και για το conditioner.

AlexVag
10-08-10, 17:27
μμμ και που τα βρισκουμε αυτα?

Driver M
10-08-10, 17:40
Μπορείς να πας σε κάποιο μαγαζί με προϊόντα meguiars για σφουγγαράκι. 5 ευρώ τα δυο έχουν.
Πανιά μικροϊνών μπορείς να βρεις στο πράκτικερ.

AlexVag
10-08-10, 17:59
σε ευχαριστω πολυ...γιατι εκει που το πηγαινα δεν κου αρεσε η δουλεια που εκαναν...αν φανταστεις οτι για μεσα εξω πλυσιμο με πιεστικο μονος μου θελω 5-6 ωρες χωρις να περασω καν αλοιφες...

AlexVag
10-08-10, 18:29
Μπορείς να πας σε κάποιο μαγαζί με προϊόντα meguiars για σφουγγαράκι. 5 ευρώ τα δυο έχουν.
Πανιά μικροϊνών μπορείς να βρεις στο πράκτικερ.

sorry που σε ζαλιζω αλλα ποιο σφουγγαρακι να παρω? εχει απο foam και καποια που γραφουν even coat...

Driver M
10-08-10, 21:47
Tα κίτρινα τα soft foam pads. Τα άλλα είναι αποκλειστικά για κέρωμα-γυάλισμα, αν κι εκεί προσωπικά τα κίτρινα προτιμάω.

Όσον αφορά στο πλύσιμο, σε καταλαβαίνω απόλυτα αφού κι εγώ τα ίδια κάνω...ομοιοπαθής βλέπεις..:bigthumb: