PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικα ποσο να δωσω για kit xenon ???


zoikarios
17-11-09, 12:07
Λοιπον παιδες θα χρειαστω τις αποψεις σας με αφορμη την συζητηση που ειχα με 2-3 φιλους πανω στο θεμα της τιμης των Kit Xenon. Εκανα μια ερευνα αγορας και πηρα τιμες για οχι μονο πορειας αλλα και για μεγαλα απο 250ε μεχρι 500ε μιλαμε για το κιτ κομπλε με περαστικα (6000k). Τωρα απο μαρκες οχι σε φαση philips,depo αλλα τα κλασσικα που δουλευουν ολοι λιγο πολυ. Ρωταω τωρα το εξης,ποσο θα δινατε εσεις για κιτ xenon στην bmw σας αν απλα θελατε να παρετε ενα καλο οπτικο αποτελεσμα στον δρομο,και ποσο περιπου τα εχετε περασει. Ωστωσω να ρωτησω και το αλλο ωραια το βαζω επανω ολα ωραια...πες οτι σε μια βροχη μου σβηνουν ξαφνικα εκει τι κανεις με το κινεζικο που εβαλα..ρωραω δηλαδη ειχατε ποτε προβληματα με τα kit xenon που βαλατε??Δηλαδη καψιμο λαμπας ή κατι αλλο?Κατι τελευταιο ....ειδα και για angel eyes και μου ειπαν επισης 200ε..επειδη εχει διαδικασια με ανοιγμα φαναριου..αληθεια εμπιστευτηκατε να σας ανοιξουν το φαναρι?? (εκτος απο την ετοιμη λυση)

Υ.Γ εχω κανει search και εχω διαβασει σχεδον ολα τα θρεντς με τα xenon αλλα μου δημιουργηθηκαν οι αποριες παλι για αυτο ζηταω και τις αποψεις σας!:D:D:D

george316
17-11-09, 12:14
φιλαρι,εγω εβαλα ενα σετ xenon που τα πληρωσα 110 ευρω πριν δυο!!!χρονια.(1,5 χρονια μαλλον,να ειμαι σωστος)ειναι 8000Κ και το αυτοκινητο το χρησιμοποιω παρα πολυ(ειδικα το βραδυ μιας και ειμαι μουσικος και παω και ερχομαι απο τη δουλεια βραδυ)
δεν εχω αντιμετωπισει το παραμικρο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.σημειωτεον οτι οταν τα τοποθετησα πηγ να ρυθμισω και τη δεσμη.δε χρειαζεται να τυφλωθει το συμπαν(αν και στη πλειοψηφια των ασυνειδητων οδηγων χρειαζεται)

panagakiss
17-11-09, 12:28
Αποψη μου για τα xenon, ειναι οτι πρεπει να μπαινουν τα μαμα, γιατι εγω ας πουμε που εχω aftermarket xenon στο compact, εχω μονο την καλωδιωση, τους μηχανισμους και τις λαμπες, ενω κανονικα χρειαζεται και projectors και προφιλακτηρα με πληστρακια. Το φαναρι θα στο ανοιξουν μαλον για να σου βαλουν προτζεκτορες, χωρις αυτο να σημαινει οτι θα το εκανα. Καλο θα ηταν να μην ανοιγει το φαναρι, γιατι εστω και μια τρυπιτσα να μεινει μετα, μπορει να μπαζει υγρασια.

zoikarios
17-11-09, 12:31
Αποψη μου για τα xenon, ειναι οτι πρεπει να μπαινουν τα μαμα, γιατι εγω ας πουμε που εχω aftermarket xenon στο compact, εχω μονο την καλωδιωση, τους μηχανισμους και τις λαμπες, ενω κανονικα χρειαζεται και projectors και προφιλακτηρα με πληστρακια. Το φαναρι θα στο ανοιξουν μαλον για να σου βαλουν προτζεκτορες, χωρις αυτο να σημαινει οτι θα το εκανα. Καλο θα ηταν να μην ανοιγει το φαναρι, γιατι εστω και μια τρυπιτσα να μεινει μετα, μπορει να μπαζει υγρασια.



Τιμη που τα περασες και εταιρια αν επιτρεπεται...προβλημα να βγαλουν???

kplc16
17-11-09, 12:52
αν το φαναρι σου δεν εχει projector μαπα το αποτελεσμα.

panagakiss
17-11-09, 12:59
Τιμη που τα περασες και εταιρια αν επιτρεπεται...προβλημα να βγαλουν???

Δεν τα περασα εγω.. τα περασε ο προηγουμενος που το ειχε οποτε δεν ξερω να σου πω. Εναμιση χρονο που τα χω παντως, δε μου εχουν βγαλει κατι.

αν το φαναρι σου δεν εχει projector μαπα το αποτελεσμα.

Μαπα δεν ειναι, απλα δεν στελνει ολο το φως σαν μια δεσμη, και ειναι πιο απλωμενο. Καποια στιγμη θα παρω το μαμα φαναρι με τον προτζεκτορα.

BILL VUZAS
17-11-09, 13:17
Ξένον εννοείται αυτά που θαμπώνουν τους απέναντι ερχόμενους?
Σόρρυ παιδιά αλλά αν εννοείται αυτά τα "ξένον" είναι επικίνδυνα και θαμπώνουν όλο τον κόσμο.Έχει γεμίσει όλος ο κόσμος,και η τροχαία τα ξύνει....:help:

zoikarios
17-11-09, 13:22
Ξένον εννοείται αυτά που θαμπώνουν τους απέναντι ερχόμενους?
Σόρρυ παιδιά αλλά αν εννοείται αυτά τα "ξένον" είναι επικίνδυνα και θαμπώνουν όλο τον κόσμο.Έχει γεμίσει όλος ο κόσμος,και η τροχαία τα ξύνει....:help:


Η λογικη του ερωτηματος δεν ηταν αυτη (αν και εν μερη οντως ειναι ενα μεγαλο ποσοστο που ειναι κακοφορεμενα) . Αλλα κατα ποσο οι τιμες ειναι κοντα σε αυτες που ανεφερα.:D

Dathanaso
17-11-09, 13:33
Λοιπον παιδες θα χρειαστω τις αποψεις σας με αφορμη την συζητηση που ειχα με 2-3 φιλους πανω στο θεμα της τιμης των Kit Xenon. Εκανα μια ερευνα αγορας και πηρα τιμες για οχι μονο πορειας αλλα και για μεγαλα απο 250ε μεχρι 500ε μιλαμε για το κιτ κομπλε με περαστικα (6000k). Τωρα απο μαρκες οχι σε φαση philips,depo αλλα τα κλασσικα που δουλευουν ολοι λιγο πολυ. Ρωταω τωρα το εξης,ποσο θα δινατε εσεις για κιτ xenon στην bmw σας αν απλα θελατε να παρετε ενα καλο οπτικο αποτελεσμα στον δρομο,και ποσο περιπου τα εχετε περασει. Ωστωσω να ρωτησω και το αλλο ωραια το βαζω επανω ολα ωραια...πες οτι σε μια βροχη μου σβηνουν ξαφνικα εκει τι κανεις με το κινεζικο που εβαλα..ρωραω δηλαδη ειχατε ποτε προβληματα με τα kit xenon που βαλατε??Δηλαδη καψιμο λαμπας ή κατι αλλο?Κατι τελευταιο ....ειδα και για angel eyes και μου ειπαν επισης 200ε..επειδη εχει διαδικασια με ανοιγμα φαναριου..αληθεια εμπιστευτηκατε να σας ανοιξουν το φαναρι?? (εκτος απο την ετοιμη λυση)

Υ.Γ εχω κανει search και εχω διαβασει σχεδον ολα τα θρεντς με τα xenon αλλα μου δημιουργηθηκαν οι αποριες παλι για αυτο ζηταω και τις αποψεις σας!:D:D:D

Καλημέρα,εχω την εντύπωση πως στη μεγάλη σκάλα μπορεις να βάλεις αλλα...το σινιάλο ξέχνα το γιατι τα xenon θέλουν κάποια δευτερόλεπτα για να αναψουν..Ήμουν και εγώ στη φάση να βάλω αλλα κάπου διάβασα οτι ΚΤΕΟ γιοκ και το άφησα.Επίσης ο καθρέφτης των φωτών απο xenon εχει άλλη επίστρωση απο τις πυρακτώσεως με αποτέλεσμα μελλοντικά να υπάρχουν φθορές.Όσο αφορά τα angel τα αγόρασα 120 ευρω απο επωνυμο μαγαζί στην Αθήνα.Για την τοποθέτηση προυπόθεση είναι το φανάρι να είναι με κλίπ,εγώ έχω το facelift στο οποιο το φανάρι ειναι κουμπωτο τζάμι με σώμα.Κατα τα άλλα υγρασία μηδέν.Επειδή εχω δεί compact με angel δεν μου άρεσε γιατί λόγω του σχήματος του φαναριου που κρύβεται απο το καπό δεν φαινόταν τόσο οσο σε sedan ή coupe αλλα όλα είναι θέμα γούστου. Όσο αφορά το κάψιμο της λάμπας καλό είναι να έχεις πάντα ενα ζευγάρι ανταλακτικές.Αφού εγκατέλειψα την ιδέα των xenon έβαλα λευκές λάμπες της philips αντικαθιστώντας τις απλές.Το αμάξι έδειξε και σαν ομορφιά αλλά και καλύτερο φώς έχει.

george316
17-11-09, 13:55
αν το φαναρι σου δεν εχει projector μαπα το αποτελεσμα.
εγω που δεν εχω projectors δηλαδη το αποτελεσμα ειναι μαπα?
μισο λεπτο για να καταλαβω μηπως και δεν εχω καταλαβει εγω.
θελει ο φιλος να βαλει aftermarket xenon φωτα στο αυτοκινητο του.ετσι?
λοιπον μια λυση ειναι να παει στη bmw και να του βαλει αλλα φαναρια ,τα οποια εχουν projectors,πλυστικο για τα κρυσταλλα και μετασχημαστιστες (ballast),αλλες λαμπες.ε τοτε ξεπερνας το χιλιαρικο.
η αλλη λυση ειναι να παρεις ενα σετ xenon που αποτελειτε απο ballast και λαμπες.
και ρωταει τωρα ο φιλος....ποσα να δωσω ρε παιδια γιατι εγω δεν εχω ιδεα..
λοιποοοον,εγω λεω.....
εχω αγορασει απο ελληνικη εταιρια μεσω διαδικτυου σετ xenon που οταν το φθηνοτερο που κυκλοφορουσε στην αφορα κοστιζε 350 ευρω,εγω το πηρα 110.
το φοραω 1,5 χρονο πανω.οδηγω πολυ νυχτα και σε ερημικους επαρχιακους δρομους,ειμαι απολυτα ευχαριστημενος,δε μου εχει καει καμμια λαμπα,δεν εχω τυφλωσει κανενα γιατι πηγα αμεσως μετα τη τοποθετηση και ρυθμισα τη δεσμη και δεν υπαχει καν συγκριση αναμεσα στα δικα μου φαναρια και σε αυτα με projectors γιατι πολυ απλα τα δικα μου διαχχεουν το φως και δε το συγκεντρωνουν μονο μπροστα στο οδοστρωμα.
τι μαπα θα ειναι χωρις projectors?δε μπορω να το καταλαβω.
οσο για το κτεο.περναει κανονικοτατα και με το νομο.ποτε μα ποτε δε με εχει σταματησει κανενας για τα xenon.

panagakiss
17-11-09, 14:38
ε τοτε ξεπερνας το χιλιαρικο

Μονο το ξεπερνας? Για κοιτα τις τιμες των μαμα φαναριων xenon (και μιλαμε μονο για τα φαναρια χωρις τιποτα αλλο) --> http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Compact/Europe/318ti-N42/LHD/N/2002/october/browse/lighting/headlight/

Κωνσταντίνος
17-11-09, 15:49
Πριν δώσεις οποιοδήποτε ποσο σε aftermarket λύση, καλό είναι να διαβάσεις αυτό (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=22424), καθώς και το link που παραθέτει ο χρήστης BILL VUZAS

Επίσης και αυτό ειναι ενημερωτικό :
http://www.youtube.com/watch?v=yVuSSdZNsZw&feature=player_embedded

Stakaman318is
17-11-09, 19:23
Eγώ κάπου το έχω ξαναγράψει και θα το ξαναγράψω!!!! Xenon φώτα χωρίς σωστό φανάρι (με projector δλδ) είναι έγκλημα και απορώ με μερικούς που το υποστηρίζουν για σωστό!! Όσο και να ρυθμιστούν αυτά τα φανάρια, όσο μάγκας και να είναι ο μάστορας που θα το κάνει, ρε ο κόσμος ανάποδα να γυρίσει, το φανάρι αυτό θα τυφλώνει από χιλιόμετρα όποιον κινείται μπροστά του. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τα φώτα ομίχλης, τα οποία επίσης δε προορίζονται για τέτοιου είδους ταρζανιές!!! Οπότε για να έρθουμε και στην προκειμένη περίπτωση και να πάρει ο φίλος μια συγκεκριμένη απάντηση.Στο συνολικό κόστος θα πρέπει πρώτα να υπολογίσεις το κόστος ενός καινούριου ή μεταχειρισμένου φαναριού με projector και μετά να προσθέσεις και το κόστος του Xenon κιτ. Αν ψάχνεσαι και για Angel Eyes, εγώ θα σου πρότεινα κάποιο καινούριο φαναρι από ebay που να έχει προεγκατεστημένα Angel Eyes και να διαθέτει projector (π.χ. http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-E36-M3-318ti-PROJECTOR-HEADLIGHTS-CCFL-ANGEL-EYES_W0QQitemZ120493795460QQcmdZViewItemQQptZMotor s_Car_Truck_Parts_Accessories?hash=item1c0dfd6884) . Όσον αφορά το κόστος του Xenon κιτ πιστεύω ότι ένα κιτ που θα κοστίζει γύρω στα 100 με 150 €, θα ικανοποιεί τις ανάγκες σου! Στην τελική και κάτι να πάθει και να βγει off σε 1-2 χρόνια δε θα κλαις τα λεφτά που έδωσες (σε αντίθεση με τα κιτ των 300 και 500€)!! Ρωτάς και για περαστικά σε ένα μάστορα που εσύ εμπιστεύεσαι, κάνεις τη σούμα και καλές αγορές!!Αυτά από μένα πιστεύω να βοήθησα!

optostyle
17-11-09, 20:05
αντε παλι τα ιδια και τα ιδια...εχω να μπω στο forum 1 χρονο και τα ιδια αναρωτιεστε μεχρι να βαλετε τα xenon θα εχουν εφευρεθει τα '''gnoston'''
BAΛΤΑ ανθρωπε μου να ανοιξουν τα ματια σου (ειτε γνησια ειτε aftrmarket)..ο καθενας εδω θα σου πει το κοντο του και το μακρυ του,...μεχρι και οτι δεν περναει ΚΤΕΟ ακουσαμε...

KATSARAIOS
17-11-09, 20:17
οτι κιτ και να βαλεις ...
να αγορασεις με 250 ευρω τα φαναρια αυτα για να μην ΤΥΦΛΩΝΕΙΣ !!!

E36 RULES!!
17-11-09, 20:37
'
BAΛΤΑ ανθρωπε μου να ανοιξουν τα ματια σου (ειτε γνησια ειτε aftrmarket)

Kαι να κλείσουν των υπολοίπων, έ??? :pth:

Aν εχεις χιλιαρικο για να βαλεις ολοκληρο φανάρι, τοτε βάλτα φιλαρακι... Αν δεν εχεις (οπως δεν εχουν οι περισσοτεροι, και εγω μεσα σε αυτους) τοτε αστα οπως ειναι...

Nick_E60_GR
17-11-09, 20:44
εγω που δεν εχω projectors δηλαδη το αποτελεσμα ειναι μαπα?
μισο λεπτο για να καταλαβω μηπως και δεν εχω καταλαβει εγω.
θελει ο φιλος να βαλει aftermarket xenon φωτα στο αυτοκινητο του.ετσι?
λοιπον μια λυση ειναι να παει στη bmw και να του βαλει αλλα φαναρια ,τα οποια εχουν projectors,πλυστικο για τα κρυσταλλα και μετασχημαστιστες (ballast),αλλες λαμπες.ε τοτε ξεπερνας το χιλιαρικο.
η αλλη λυση ειναι να παρεις ενα σετ xenon που αποτελειτε απο ballast και λαμπες.
και ρωταει τωρα ο φιλος....ποσα να δωσω ρε παιδια γιατι εγω δεν εχω ιδεα..
λοιποοοον,εγω λεω.....
εχω αγορασει απο ελληνικη εταιρια μεσω διαδικτυου σετ xenon που οταν το φθηνοτερο που κυκλοφορουσε στην αφορα κοστιζε 350 ευρω,εγω το πηρα 110.
το φοραω 1,5 χρονο πανω.οδηγω πολυ νυχτα και σε ερημικους επαρχιακους δρομους,ειμαι απολυτα ευχαριστημενος,δε μου εχει καει καμμια λαμπα,δεν εχω τυφλωσει κανενα γιατι πηγα αμεσως μετα τη τοποθετηση και ρυθμισα τη δεσμη και δεν υπαχει καν συγκριση αναμεσα στα δικα μου φαναρια και σε αυτα με projectors γιατι πολυ απλα τα δικα μου διαχχεουν το φως και δε το συγκεντρωνουν μονο μπροστα στο οδοστρωμα.
τι μαπα θα ειναι χωρις projectors?δε μπορω να το καταλαβω.
οσο για το κτεο.περναει κανονικοτατα και με το νομο.ποτε μα ποτε δε με εχει σταματησει κανενας για τα xenon.

Αν σε "κόψουν" στα ΚΤΕΟ πως θα κυκλοφορήσεις μετά έξω για σε σταματήσουν και να στα πάρουν? Το κράτος θέλει ενίσχυση, χρειάζεται λεφτά.... τα πήρες 150? θα σου στοιχίσουν 500 με την πρώτη κλήση ....και τα ψευτο-HID κάνουν μπαμ από μακριά..... στη μικρή σκάλα φωτίζουν όλες της πολυκατοικίες μέχρι επάνω... εκτός απ' το εκτυφλωτικό κυανό χρώμα που πάλι κάνει μπαμ...

KATSARAIOS
17-11-09, 20:45
Kαι να κλείσουν των υπολοίπων, έ??? :pth:

Aν εχεις χιλιαρικο για να βαλεις ολοκληρο φανάρι, τοτε βάλτα φιλαρακι... Αν δεν εχεις (οπως δεν εχουν οι περισσοτεροι, και εγω μεσα σε αυτους) τοτε αστα οπως ειναι...

με τα παραπανω φαναρια που σας ποσταρα και με ενα καλο κιτ συμβατο με το can bus του αυτοκινητου μας εχεις την αντιστοιχη εργοστασιακη δουλεια και ποιοτητα.
επισης ο ελεγχος σε συνεργειο για την σωστη ρυθμιση ειναι επιβεβλημενος.
με κοστος λοιπον απο 250 + το κιτ ξενον εισαι και νομιμος και σωστος με αψογο φωτισμο.
αφηστε τα 1000ρικα παιδια για τπτ αλλο.

επισης ενα καλο διαβασμα εδω θα διαφωτισει τον φιλο μας που αναρωτιεται για το κιτ
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=10909

E36 RULES!!
17-11-09, 20:53
με τα παραπανω φαναρια που σας ποσταρα και με ενα καλο κιτ συμβατο με το can bus του αυτοκινητου μας εχεις την αντιστοιχη εργοστασιακη δουλεια και ποιοτητα.
επισης ο ελεγχος σε συνεργειο για την σωστη ρυθμιση ειναι επιβεβλημενος.
με κοστος λοιπον απο 250 + το κιτ ξενον εισαι και νομιμος και σωστος με αψογο φωτισμο.
αφηστε τα 1000ρικα παιδια για τπτ αλλο.
ακόμα καλύτερα! (δεν το ειχα δει οταν ποσταρα)

Οριστε λοιπον λύση!

Driver M
17-11-09, 21:11
Εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει γιατί έχει φαγωθεί όλος ο κόσμος να βάλει aftermarket xenon. Αφού αν δε γίνει σωστή δουλειά (που 9 στις 10 δε γίνεται) τα φώτα θα φέγγουν χειρότερα από τις απλές λάμπες αλογόνου. Επίσης είναι και πολύ ενοχλητικό για τους υπόλοιπους οδηγούς και η αστυνομία κόβει κλήσεις. Οπότε μπορεί να μου βρει κανείς έστω και ένα θετικό? Και αν νομίζουν μερικοί ότι το αμάξι τους γίνεται πιο ιδιαίτερο, να τους θυμίσω πως όλοι οι κάγκουρες πλεόν με τα accent και τα lanos (τυχαία παραδείγματα) xenon φοράνε και γελάει ο κόσμος. Κάνει μπαμ ποια xenon είναι εργοστασικά και ποιά όχι. Επίσης, τα περισσότερα μη εργοστασικά εκτός από επικίνδυνα, προβληματικά κλπ είναι και γελοία αφού βαράνε όπου να'ναι και το αποτέλεσμα είναι τραγικό.

Έχει παραγίνει το κακό με τα xenon νομίζω. Μου φαίνεται ότι παρότι εργοστασιακά,θα τα ξηλώσω να βάλω αλογόνου για να πάω κόντρα στο ρεύμα.

Nick_E60_GR
17-11-09, 21:14
.... Μου φαίνεται ότι παρότι εργοστασιακά,θα τα ξηλώσω να βάλω αλογόνου για να πάω κόντρα στο ρεύμα.

..θα αστειεύεσαι βέβαια......

Driver M
17-11-09, 21:18
..θα αστειεύεσαι βέβαια......

Ε ναι...σιγά μην αυτοπυρποληθώ κιόλας!

zoikarios
17-11-09, 22:20
Λοιπον παιδες σαν εργαζομενος και εγω τωρα που γυρισα απο το μαγαζι διαβασα με προσοχη αυτα που γραψατε, και πανω κατω οπως ειναι φυσιολογικο οι αποψεις διίστανται το λογικο. Επεισης εκτος απο την λυση του κιτ η επομενη με εκτοξευει θεαματικα 800ε επανω κατι που απλα μου λεει πως θα εκμεταλευτω τον 13ο μισθο. Βεβαια δεν νομιζω πως θα εχω την ολη καλη διαθεση να τα δαπανησω σε φως τα λευτουδακια μου. Βεβαια πολλοι σκεφτονται οτι "αφου συναδελφε εχεις bmw ας τα επαιρνες μαμα τα φωτα σου" ....ε ναι μονο που οταν το πηρα το αμαξι ηταν οντως δαπανηρο το ποσο οπως και τωρα αλλωστε. Βασικα τα περισσοτερα κιτ xenon ειναι κακοτοποθετημενα και απο δικη μας αμελεια δεν το διορθονουμε γιατι απλα το βαζουμε και τελος, αλλα θεωρω πως μπορεις να πετυχεις ενα καλο οπτικο αποτελεσμα χωρις να τυφλωνεις τους απεναντι.

fast-enough
17-11-09, 23:17
Πάμε πάλι. Τα ξένον έχουν διαφορετική διάχυση του φωτός.
Δεν παίζει ρόλο αν έχεις προτζέκτορες ή όχι.
ΑΡΚΕΙ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΓΙΑ ΞΕΝΟΝ.
Σίγουρα υπάρχουν λύσεις, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι plug and play. (βάζω λάμπα και πολλαπλασιαστή και είμαι ΟΚ).
Αν δεν έχεις την οικονομική άνεση για σωστά ξένον, μην βάλεις. Οι απέναντι τι σου φταίνε?
Δεν είναι όλα για όλους ρε παιδιά τι να κάνουμε?
Είναι άλλο να φοράς μαϊμού ρολόι και άλλο μαϊμού εξάρτημα στο αυτοκίνητό σου. Είτε αυτό λέγεται, λάμπα, είτε λάστιχο, είτε ...
Γενικά οτιδήποτε που μπορεί να προκαλέσει βλάβη ή ατύχημα.
Δυστυχώς ή ευτυχώς επειδή κυκλοφορούμε όλοι στους δρόμους, πρέπει κάποια στιγμή να αποκτήσουμε μια πιο αλτρουιστική φιλοσοφία...
Ξέρω ακούγεται λίγο τραβηγμένο, αλλά νομίζω την ουσία την νιώθουμε όλοι μας.

zoikarios
17-11-09, 23:43
Πάμε πάλι. Τα ξένον έχουν διαφορετική διάχυση του φωτός.
Δεν παίζει ρόλο αν έχεις προτζέκτορες ή όχι.
ΑΡΚΕΙ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΓΙΑ ΞΕΝΟΝ.
Σίγουρα υπάρχουν λύσεις, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι plug and play. (βάζω λάμπα και πολλαπλασιαστή και είμαι ΟΚ).
Αν δεν έχεις την οικονομική άνεση για σωστά ξένον, μην βάλεις. Οι απέναντι τι σου φταίνε?
Δεν είναι όλα για όλους ρε παιδιά τι να κάνουμε?
Είναι άλλο να φοράς μαϊμού ρολόι και άλλο μαϊμού εξάρτημα στο αυτοκίνητό σου. Είτε αυτό λέγεται, λάμπα, είτε λάστιχο, είτε ...
Γενικά οτιδήποτε που μπορεί να προκαλέσει βλάβη ή ατύχημα.
Δυστυχώς ή ευτυχώς επειδή κυκλοφορούμε όλοι στους δρόμους, πρέπει κάποια στιγμή να αποκτήσουμε μια πιο αλτρουιστική φιλοσοφία...
Ξέρω ακούγεται λίγο τραβηγμένο, αλλά νομίζω την ουσία την νιώθουμε όλοι μας.


Νομιζω πως στο Ελλαδισταν να αποκτησεις Ευρωπαικη κουλτουρα ειναι δυσκολο εως και ο λογος για να σου προκαλεσει γελιο!:dblthumb2 Απλο παραδειγμα..η σημερινη μερα 17 Νοεμβριου ειναι μια μερα συγκινησης και παραλληλα μια μερα που ειναι χαραγμενη στο μυαλο μας ως γιορτη της Δημοκρατιας και της Ελευθεριας. Ρωταω εγω...δεν μπορουμε ηρεμα και ειρηνικα να διαδιλωνουμε??Θα πρεπει ολη η Ελλαδα να θυμιζει εμπολεμη ζωνη ,γιατι θα πρεπει να κανω ολοκληρο κυκλο στην Θεσσαλονικη για να παω σπιτι μου , και γιατι να φοβαμαι να κυκλοφορησω αυτες τις μερες..αφου αυτοι οι αγωνες εγιναν για να κυκλοφορουμε ελευθερα και να μιλαμε ανοιχτα χωρις φοβο!
Οποτε τα xenon σε αυτο το απεραντο χαος ειναι ενα πλημελλημα......

Nick_E60_GR
17-11-09, 23:52
Είναι πολύπλοκο το σύστημα στο σωστό εργοστασιακό xenon φανάρι. Εκτός από τον μεγεθυντικό φακό που βλέπουμε από την εμπρός πλευρά, πίσω από το φακό υπάρχουν μικρά κάτοπτρα που ρυθμίζουν την εστίαση του φωτός που θα κατευθυνθεί προς το φακό όπου θα γίνει η σωστή διασπορά του προς τα έξω. Στα Bi-xenon το κάτοπτρο αυτό είναι ηλεκτρομαγνητικά μετακινούμενο, αλλάζει δηλαδή θέση ώστε να ανεβάζει τη δέσμη πιο ψηλά και ταυτόχρονα την λεπταίνει ώστε να εστιάζει μακρύτερα (ψηλή δέσμη - μεγάλη σκάλα). Η απόσταση του λαμπτήρα από το κάτοπτρο και το φακό είναι πολύ συγκεκριμένη. Όταν τα εργοστασιακά xenon είναι απλά (μόνο χαμηλής δέσμης) τότε απλοί λαμπτήρες αλογόνου αναλαμβάνουν με τον κλασσικό τρόπο του απλού εστιακού κατόπτρου να εστιάσουν το φως ψηλότερα, μακρύτερα.

Αν νομίζετε ότι όλα αυτά μπορεί να τα αναπαραστήσει ένα κιτ των 120 ευρώ ...που τα έχει όλα μέσα, όταν 85 ευρώ στοιχίζει ένας καλός απλός λαμπτήρας xenon, τότε τι να πω? Καλή τύχη.

zoikarios
17-11-09, 23:58
Γιατι παλι ρε παιδια εγω βραδυ εχω πετυχει και εργοστασιακο xenon και bi-xenon και με τυφλωνε ο τυπος που ηταν απο πισω μου,,εχει συμβει ουκ ολιγες φορες αυτο το συμβαν,,αυτο πως το αντιλαμβανεστε?

E36 RULES!!
18-11-09, 00:01
Γιατι παλι ρε παιδια εγω βραδυ εχω πετυχει και εργοστασιακο xenon και bi-xenon και με τυφλωνε ο τυπος που ηταν απο πισω μου,,εχει συμβει ουκ ολιγες φορες αυτο το συμβαν,,αυτο πως το αντιλαμβανεστε?

Kαι εμένα μου έχει συμβεί αυτό! Ποιος ο λογος, ξερει κανείς?

fast-enough
18-11-09, 00:02
Γιατι παλι ρε παιδια εγω βραδυ εχω πετυχει και εργοστασιακο xenon και bi-xenon και με τυφλωνε ο τυπος που ηταν απο πισω μου,,εχει συμβει ουκ ολιγες φορες αυτο το συμβαν,,αυτο πως το αντιλαμβανεστε?

Λάθος ρύθμιση στο ύψος της δέσμης.
Μπορεί το ύψος να ρυθμίζεται αυτόματα μέσω των αισθητήρων στα ψαλίδια, αλλά έχει ένα εύρος που παίζει. Η αρχική θέση λοιπόν είναι λάθος ρυθμισμένη.
Συνέβαινε και στο δικό μου και πήγα αντιπροσωπεία και τα ρύθμισα...

zoikarios
18-11-09, 00:06
Αρα δηλαδη σκαω ενα καρο λευτα για το φαναρι τρεχω να το ρυθμισω και μετα ισως ξανατρεξω να το ξαναρυθμισω...μπορει μετα να το ξαναπαω για ρυθμισμα.....εμμμ μηπως και οι αυτοκινητοβιομηχανιες τελικα δεν βγαζουν στον δρομο τα προιντα βελτιωμενα στο επακρο ωστε να τα εμπιστευτουμε?

fast-enough
18-11-09, 00:08
Μην υπερβάλλουμε. Ότι ρυθμίζεται, μπορεί να χαλαρώνει ή να ξερυθμίζεται. Το να σου τσεκάρουν τα φώτα και να στα ρυθμίζουν όταν πας για service κανονικά πρέπει να γίνεται...

Nick_E60_GR
18-11-09, 00:11
Λάθος ρύθμιση στο ύψος της δέσμης.
Μπορεί το ύψος να ρυθμίζεται αυτόματα μέσω των αισθητήρων στα ψαλίδια, αλλά έχει ένα εύρος που παίζει. Η αρχική θέση λοιπόν είναι λάθος ρυθμισμένη.
Συνέβαινε και στο δικό μου και πήγα αντιπροσωπεία και τα ρύθμισα...

Λίγο δύσκολο να ήταν με αυτόματη ρύθμιση. Αυτά διορθώνουν κάθε 5" ανάλογα με την κλίση του δρόμου. Μάλλον χειροκίνητη ρύθμιση είχαν.... και τα είχαν ψηλά για να βλέπουν καλύτερα... Επίσης τα περισσότερα Χ5, λόγω ύψους, τυφλώνουν τον μπροστινό τους, αλλά όχι τους απέναντι..

zoikarios
18-11-09, 00:14
Πιστευω πως αν εριχναν τις αρχικες τους τιμες οι αντιπροσωπειες και οι αυτοκινητοβιομηχανιες στα συστηματα φωτισμου HID και δεν θα ειχαμε ολο αυτο το θεμα με τις εκατονταδες εταιρειες αλλα και παρανομοι δεν θα ημασταν.

Nick_E60_GR
18-11-09, 00:16
Αρα δηλαδη σκαω ενα καρο λευτα για το φαναρι τρεχω να το ρυθμισω και μετα ισως ξανατρεξω να το ξαναρυθμισω...μπορει μετα να το ξαναπαω για ρυθμισμα.....εμμμ μηπως και οι αυτοκινητοβιομηχανιες τελικα δεν βγαζουν στον δρομο τα προιντα βελτιωμενα στο επακρο ωστε να τα εμπιστευτουμε?

Καμία σχέση! Πίστεψέ με είναι τέλεια. Όσο και να το φορτώσω, ανηφόρα, κατηφόρα, φωτίζουν πάντα όπως πρέπει.

fast-enough
18-11-09, 00:16
[QUOTE=Nick_E60_GR;341692]Λίγο δύσκολο να ήταν με αυτόματη ρύθμιση. Αυτά διορθώνουν κάθε 5" ανάλογα με την κλίση του δρόμου. Μάλλον χειροκίνητη ρύθμιση είχαν.... /[QUOTE]
Νίκο (σωστά?) εγώ έχω εργοστασιακά bixenon αυτορυθμιζόμενα. Από τότε που το πήρα το αυτοκίνητο αν και ανεβοκατεβαίνουν κατά την εκκίνηση αλλά και στην πορεία του αυτοκινήτου (δηλαδή εν ολίγοις δουλεύει το auto leveling), το σημείο αναφοράς ήταν λάθος. Δηλαδή αντί π.χ. στα 10 μέτρα η δέσμη να είναι στους 50 πόντους, ήταν στους 60. (υποθετικά τα νούμερα). Η αρχική θέση ή θέση αναφοράς (δηλαδή που θα δείχνει η δέσμη με το αυτοκίνητο ακίνητο, χωρίς φορτίο σε επίπεδη επιφάνεια) ρυθμίζεται... ;) Από εκεί και πέρα αναλαμβάνουν δουλειά οι αισθητήρες και τα μοτέρ όταν χρειαστεί ανάλογα με το φορτίο...

Driver M
18-11-09, 00:17
Πιστευω πως αν εριχναν τις αρχικες τους τιμες οι αντιπροσωπειες και οι αυτοκινητοβιομηχανιες στα συστηματα φωτισμου HID και δεν θα ειχαμε ολο αυτο το θεμα με τις εκατονταδες εταιρειες αλλα και παρανομοι δεν θα ημασταν.

Σε αυτό έχεις δίκιο. Από την άλλη όμως δε σε αναγκάζει κανείς να αλλάξεις τις λάμπες αλογόνου σε xenon, οπότε αν δεν έχεις τα λεφτά να το κάνεις σωστά γιατί να το κάνεις? Τί θ κερδίσεις?

zoikarios
18-11-09, 00:20
Εσεις που τα βαλατε τι κερδισατε ας πουμε,και ειστε τοσο ευχαριστημενοι ωστε να με πεισετε να τα βαλω και εγω (μιας που ερχονται και γιορτες να κανω ενα δωρο στον ευατο μου) :-)

Nick_E60_GR
18-11-09, 00:24
Νίκο (σωστά?) εγώ έχω εργοστασιακά bixenon αυτορυθμιζόμενα. Από τότε που το πήρα το αυτοκίνητο αν και ανεβοκατεβαίνουν κατά την εκκίνηση αλλά και στην πορεία του αυτοκινήτου (δηλαδή εν ολίγοις δουλεύει το auto leveling), το σημείο αναφοράς ήταν λάθος. Δηλαδή αντί π.χ. στα 10 μέτρα η δέσμη να είναι στους 50 πόντους, ήταν στους 60. (υποθετικά τα νούμερα). Η αρχική θέση ή θέση αναφοράς (δηλαδή που θα δείχνει η δέσμη με το αυτοκίνητο ακίνητο, χωρίς φορτίο σε επίπεδη επιφάνεια) ρυθμίζεται... ;)

Αυτό ρυθμίζεται από τα 2 παξιμάδια που βρίσκονται στο επάνω μέρος του φαναριού. Οι αισθητήρας στα ψαλίδια, έχει 1 εμπρός δεξιά κι 1 πίσω αριστερά (νομίζω) έχουν συγκεκριμένη διαδρομή που καλύπτει αναλογικά όλη τη διαδρομή της ανάρτησης (δεν ρυθμίζονται) και έχουν σαν "starting point" (μηδενίζουν) στο σημείο που βρίσκονται όταν θα γυρίσεις τη μίζα. (το βλέπεις άλλωστε και στο τεστ που κάνουν κάθε φορά)

Driver M
18-11-09, 00:25
Εσεις που τα βαλατε τι κερδισατε ας πουμε,και ειστε τοσο ευχαριστημενοι ωστε να με πεισετε να τα βαλω και εγω (μιας που ερχονται και γιορτες να κανω ενα δωρο στον ευατο μου) :-)

Καλύτερο φωτισμό. Ούτε για εμφάνιση τα έβαλα, ούτε για τίποτα. Μόνο για το φωτισμό. Και το ότι ρυθμίζουν αυτόματα το ύψος των προβολέων είναι μεγάλο πλεονέκτημα. Όμως στις φτηνές aftermarket λύσεις δεν υπάρχει ούτε το ένα στοιχείο ούτε το άλλο. Γι'αυτό και δεν καταλαβαίνω ποιός ο λόγος που έχουν τόση ζήτηση...

fast-enough
18-11-09, 00:29
Εσεις που τα βαλατε τι κερδισατε ας πουμε,και ειστε τοσο ευχαριστημενοι ωστε να με πεισετε να τα βαλω και εγω (μιας που ερχονται και γιορτες να κανω ενα δωρο στον ευατο μου) :-)
Τα σωστά ξενον είναι σαφώς ανώτερα από τα αλογόνου. Η μέρα με τη νύχτα... Όταν τα βάλεις με το καλό (γιατί σε κόβω έτοιμο!!!) θα με θυμηθείς. Πλέον όταν μπαίνω σε αυτοκίνητο με λάμπες αλογόνου, μου κακοφαίνεται! Αξίζει σαν αγορά πιστεύω...

Αυτό ρυθμίζεται από τα 2 παξιμάδια που βρίσκονται στο επάνω μέρος του φαναριού. Οι αισθητήρας στα ψαλίδια, έχει 1 εμπρός δεξιά κι 1 πίσω αριστερά (νομίζω) έχουν συγκεκριμένη διαδρομή που καλύπτει αναλογικά όλη τη διαδρομή της ανάρτησης και έχουν σαν "starting point" (μηδενίζουν) στο σημείο που βρίσκονται όταν θα γυρίσεις τη μίζα.

Το ίδιο λέμε. για τα παξιμάδια αυτά...

KATSARAIOS
18-11-09, 00:37
δηλαδη ρε φιλοι τα φαναρια τα DEPO που εχουν προτζεκτορες και ενα καλο κιτ ξενον τι προβλημα σας κανει στην λειτουργια και στην τοποθετηση του?
εγω αυτα εχω βαλει,τα εχουν δει και σε συνεργειο και σε δρομο και ειναι μια χαρα.
ουτε κοψε-ραψε ουτε τπτ ξερυθμισματα,μια χαρα δουλευουν ,επισης εννοειται και η ρυθμιση πανω κατω .
κοστος ξαναλεω 250 τα φαναρια και οσο κανει ενα κιτ ξενον.

giannis_compact
18-11-09, 02:39
Υπαρχουν και για κομπακτ αυτα?Που μπορουμε να τα βρουμε?

zoikarios
18-11-09, 22:48
δηλαδη ρε φιλοι τα φαναρια τα DEPO που εχουν προτζεκτορες και ενα καλο κιτ ξενον τι προβλημα σας κανει στην λειτουργια και στην τοποθετηση του?
εγω αυτα εχω βαλει,τα εχουν δει και σε συνεργειο και σε δρομο και ειναι μια χαρα.
ουτε κοψε-ραψε ουτε τπτ ξερυθμισματα,μια χαρα δουλευουν ,επισης εννοειται και η ρυθμιση πανω κατω .
κοστος ξαναλεω 250 τα φαναρια και οσο κανει ενα κιτ ξενον.


Πανω σε αυτο θα πατησω και θα συμφωνησω μαζι σου γιατι υπαρχουν και κιτακια και τα εχω δει χωρις να δημιουργουν ΤΑ προβληματα. Επισης το να δωσω 1000ε για να ρυθμιζονται αυτοματα τα φωτα...δεν ειναι κριτηριο αγορας για εμενα . Οσο αφορα το οπτικο αποτελεσμα επιτυγχανεται το ιδιο με ενα κιτ εξισου ποιοτικο και καλο κατασκευασμενο....λιγο πολυ ομως απ'οτι εχω καταλαβει δεν ειναι το θεμα που ενοχλει για τα aftermarket αλλα περισσοτερο οτι φεγγουν ολη την Εγνατια μεχρι το αεροδρομιο,,,εκει δεν παρεμβαινει ο κατοχος του οχηματος??Το θεωρω αμελεια να κυκλοφορει ετσι ενα αμαξι..

KATSARAIOS
18-11-09, 23:18
Πανω σε αυτο θα πατησω και θα συμφωνησω μαζι σου γιατι υπαρχουν και κιτακια και τα εχω δει χωρις να δημιουργουν ΤΑ προβληματα. Επισης το να δωσω 1000ε για να ρυθμιζονται αυτοματα τα φωτα...δεν ειναι κριτηριο αγορας για εμενα . Οσο αφορα το οπτικο αποτελεσμα επιτυγχανεται το ιδιο με ενα κιτ εξισου ποιοτικο και καλο κατασκευασμενο....λιγο πολυ ομως απ'οτι εχω καταλαβει δεν ειναι το θεμα που ενοχλει για τα aftermarket αλλα περισσοτερο οτι φεγγουν ολη την Εγνατια μεχρι το αεροδρομιο,,,εκει δεν παρεμβαινει ο κατοχος του οχηματος??Το θεωρω αμελεια να κυκλοφορει ετσι ενα αμαξι..
το κακο ειναι οτι τα depo δεν βγαινουν για κομπακτ απο οσο εχω ψαξει...:embarassm

Andoniadis_power
25-11-09, 03:17
Να πω και γω την γνωμη μου μιας και εβαλα πριν 10 μερες . στην αρχη ημουν κ γω πολυ επιφυλακτικος για να βαλω κιτ xenon γιατι μαρεσουν οι σωστες δουλειες και δεν ειχα περισιο ενα 1000ρικο για φωτα γιατι οπως πολυ σωστα ηπαν τα παιδια κατι κινεζικα κιτ ειναι πολυ απατη και δεν μιαζουν για xenon! εκανα λιγο υπομονη κ αργησα να τα βαλω αλλα πηρα ενα κιτ 6000κ made in germany αποκλειστικα για bmw με 430 ευρο! τα φαναρια μου δεν εχουν project αλλα με μια σωστη ριθμυση που εγινε σε αντιπρωσοπεια το αποτελεσμα ειναι καταπληκτικο. η συμβουλη μου ΄μην δωσεις περισια λεφτα για φαναρια αλλα παρε σωστο κιτ οχι αφτα με 50 και 100 ευρο γιατι ειναι επικυνδινα......