PDA

Επιστροφή στο Forum : συμβουλες για το is e 36


HIPPYS 64
17-11-09, 23:09
καλησπερα παιδια.θελω τα φωτα σας παλι.πριν παω σε μηχανικο. το is ελικα το εβαψα.ειναι πανεμορφο.αφου δεν ασχολουμε πλεον με το z3.εχω κολληση με το ε 36. να ρωτησω κατι.οταν το βαζω μπροστα,πριν πιασει τις 900 στροφες,ανεβοκατεβαινει κανα δυο φορες ο δεικτης μςχρι να σταθεροποιηθει.τι συμβαινει?βαλβιδα ρελαντι? επισης εβγαλα τελειως το προστατευτικο πλαστικο του ψυγειου-ανεμιστηρα γιατι θα επεφτε.πειραζει που το κυκλοφορω ετσι?μεχρι να παω να του βαλω ενα.και κατι αλλο.υπαρχει σπρει για βαφη πλαστικων.μπορω να βαψω καποια πλαστικα σημεια στο σαλονι του αυτοκινητου η θαναι χαλια μετα?

Driftmaster_325
01-12-09, 17:05
καλησπερα παιδια.θελω τα φωτα σας παλι.πριν παω σε μηχανικο. το is ελικα το εβαψα.ειναι πανεμορφο.αφου δεν ασχολουμε πλεον με το z3.εχω κολληση με το ε 36. να ρωτησω κατι.οταν το βαζω μπροστα,πριν πιασει τις 900 στροφες,ανεβοκατεβαινει κανα δυο φορες ο δεικτης μςχρι να σταθεροποιηθει.τι συμβαινει?βαλβιδα ρελαντι? επισης εβγαλα τελειως το προστατευτικο πλαστικο του ψυγειου-ανεμιστηρα γιατι θα επεφτε.πειραζει που το κυκλοφορω ετσι?μεχρι να παω να του βαλω ενα.και κατι αλλο.υπαρχει σπρει για βαφη πλαστικων.μπορω να βαψω καποια πλαστικα σημεια στο σαλονι του αυτοκινητου η θαναι χαλια μετα?

Καλησπερα φιλε μου,αυτο το "πανω-κατω" στις στροφες του κινητηρα το ειχαν κ τα δύο is που είχα στην κατοχή μου το εψαξαν πολλοί,αλλα μου έλεγαν διάφορα τελικα μετά απο αρκετό ψάξιμο μέσω internet κατέληξα οτι πρέπει να είναι αισθητήρας λ, αν κ δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά γιατι δεν πρόλαβα να το παω ξανά σε μάστορα....τωρα το χαιρεται άλλος..:banghead:
Όσο για το πλαστικό δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα...αλλα για τα πλαστικά του εσωτερικού....τι να σου πω...εμένα πρωσοπικά δεν μου αρέσουν,μου θυμίζουν κατι saxoralla που σκάγανε κατι εποχές κ ήταν λές κ έμπενες μέσς σε τσίρκο!!!!
Βέβαια το θέμα είναι έσυ πως το βλέπεις,αν θα σου άρεσε κατι τέτοιο τοτε εμείς περρισεύουμε...για σκέψου για carbon,αυτό αξίζει!!!!!!

valantis544
01-12-09, 18:55
Έχουν περάσει κι αρκετές μέρες, μήπως το έφτιαξες; Μεγαλύτερες πιθανότητες πάντως έχει το να είναι η βαλβίδα (μοτεράκι) του ρελαντί, παρά ο λ. Κι εμένα το έκανε και την καθάρισα και έφτιαξε εντελώς.

Πάρε και 2 DIY.

http://www.bmwe36blog.com/2007/06/23/cleaning-e36-icv-idle-control-valve-diy/

http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=454501

HIPPYS 64
03-12-09, 23:21
Οχι τωρα σταματησε και δεν μου ανεβοκατεβαζει,στο ρελαντι.Αλλαξα βενζιναδικο...Δεν ξερω αν ειναι απο αυτο.Θα το δω στην πορεια.Παντως μην διανοηθει κανεις δεν ξερω για πιο λογο,να βγαλει το πλαστικο καλυμα του ανεμιστηρα,ψυγειου.Η θερμοκρασια θα ανεβει στα υψη.Την επαθα εγω.Οποτε επιανα κινηση ανεβαζε θερμοκρασια.Τι ειναι,τι ειναι....Χωρις το πλαστικο καλυμα ο αερας που παραγεται απο τον ανεμιστηρα διασκορπιζεται,με αποτελεσμα,στην κινηση και σταματημενο επισης να ανεβαζει θερμοκρασια.Οταν το εβαλα κανενα πλεον προβλημα.Εξακριβωμενο..