PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΩΝΥΜΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ Made in china?


joseph
17-11-09, 23:16
Παιδια γνωριζει κανεις εαν τα ελαστικα της ιδιας εταιριας εχουν διαφορα στην ποιοτητα,αναλογως το εργοστασιο που εχουν κατασκευαστει?
Εβαλε ο γαμπρος μου fulda exelero σε διασταση 225-45-17 στο οκταβια που εχει, αλλα απο οτι ειδα ειναι made in china! να συμπληρωσω οτι και πριν τα ιδια λαστιχα φοραγε αλλα ηταν made in germany.
Yπαρχει περιπτωση να ειναι χαμηλοτερης ποιοτητας? η ανεξαρτητα που εχουν το εργοστασιο τα στανταρ ποιοτητας ειναι τα ιδια? απλα αναρωτιεμαι μηπως εχουν αλλη ποιοτητα στην γομα η στα υλικα κατασκευης!!

joseph
18-11-09, 00:30
Kανενας δεν γνωριζει?

Nick_E60_GR
18-11-09, 00:39
Kανενας δεν γνωριζει?

Ναι είναι κατώτερης ποιότητας. Η Goodyear είχε προβλήματα με τα παρτίδες των προηγούμενων Eagle F1 GSD3 που κατασκεύαζε στην Κίνα. Στα τεστ έδιναν 30% κάτω στις επιδόσεις σε σχέση με αυτά που κατασκευάζονταν στη Γερμανία......

joseph
18-11-09, 00:42
Τοσο πολυ ε!! δεν το περιμενα, φανταζομουν οτι τα υλικα και οι πρωτες υλες ειναι οι ιδιες παντου!!
Απατη!! χεχε

Nick_E60_GR
18-11-09, 00:46
Τοσο πολυ ε!! δεν το περιμενα, φανταζομουν οτι τα υλικα και οι πρωτες υλες ειναι οι ιδιες παντου!!
Απατη!! χεχε

Χμμμ... ποιός ξέρει?? Οι Κινέζοι είναι ικανοί και τα σκατά να τα μετατρέπουν σε καουτσούκ....

joseph
18-11-09, 00:54
Καταλαβα!! μαλλον πανε για ξεζανταρισμα τα FULDA!! ωχωχ !
Aλλα να μου πεις εδω εριχναν μελαμινη στο γαλα των παιδιων σε αυτα θα κολλησουν!!
Καλα οι εταιριες τι κανουν κοιμουνται?

KATSARAIOS
18-11-09, 00:56
γιατι δεν τα προσεξε οταν τα φορεσε?

joseph
18-11-09, 01:12
Οχι βρε γιωργο, δεν τα κοιταξε, τυχαια εγω το ειδα.
Παντως μια χαρα ειναι στο δρομο, απο μια βολτα που εκανα, τι να πω μπορει και να μην εχουν διαφορα απο τα πρωτα που ηταν germany!!

Chalyps
18-11-09, 07:18
Δεν έχω τελεσίδικη άποψη....
Οι προδιαγραφές και τα υλικά είναι στάνταρτ , οι εταιρίες αυτές δουλεύουν με πιστοποίηση σε όλους τους τομείς απο τις προδιαγραφές της πρώτης ύλης εως και τον τρόπο αποθήκευσης , διάθεσης κτλ κτλ.
Δεν μιλάμε για κινέζικο ελαστικό μάρκας ¨skotostraki¨ ,αλλά για την goodyear που έχει εργοστάσιο παραγωγής στην Κίνα.
Απο την άλλη ο φίλος αναφέρει οτι υπάρχει τεστ συγκριτικό που δείχνει διαφορές στην απόδοση...
Πάντως σε αυτοκίνητο sportscoupe 200 ps είχαν μπει αυτά που αναφέρει ο συμφουρίτης (F1 G3), και δεν είχε ο ιδιοκτήτης κάποιο πρόβλημα.

Nick_E60_GR
18-11-09, 08:05
εδώ μια συζήτηση και η απάντηση εκπρόσωπου της Goodyear όταν είχαν αναφερθεί προβλήματα στο scoobynet. Τα μπάλωσε λέγοντας ότι τα κινεζικής κλπ. κατασκευής ελαστικά που δεν έχουν επάνω τους χαραγμένο το "Ε" έχουν άλλες προδιαγραφές ....οι οποίες καλύπτουν τις ασιατικές χώρες.... (πιστεύω το ίδιο θα ισχύει και για τις υπόλοιπες εταιρίες) και έδωσαν εντολή να αντικατασταθούν.

VERY IMPORTANT NOTICE FOR GOODYEAR F1 USERS.
http://bbs.scoobynet.com/scoobynet-general-1/602143-very-important-notice-goodyear-f1-users-3.html

Goodyear:

Regarding post 49. Tyres sold by an approved UK (or continental europe) dealer will be the right spec for the European market irrespective of which country they are built in. Again, if you buy from a reputable approved dealer there is nothing to worry about.

Regarding the post on a list of code numbers. I can try and get serial numbers, but it may be an indigestable list!

Again, my advice is: If you buy E marked tyres from a non approved dealer, ask about the supply chain route of the tyres. If you buy non-E marked tyres, then the dealer should compensate you and you should visit trading standards.

Just for clarity, The F1 GSD3 designed for the UK market are presently supplied either from Germany or China. Any tyre sold as replacement for use on UK roads should have an E mark.

If they are sold through the Goodyear Dunlop Tyres Europe network we can guarantee that they are the both the right spec. The Chinese made tyres that we sell in the UK are to the correct spec for the market.

In a couple of months time the Eagle F1 Asymmetric will replace the Eagle F1 GSD3, with another leap forward in performance (see track and race cars this month and Performance Tuner last month). These will be mae in Germany, Luxembourg and China and the GSD3 will still be made in Thailand. At that point the job of identifying what is right and wrong will be easier!

If they have the E13, but not the longer E marking number outlined in the link in my earlier post then you really need to be talking to your dealer and/or trading standards.

We are happy to help if people are not satisfied with the tyres we design for this market, but in the case of unapproved, unofficial imports then the onus is on the dealer. However, we will also contact dealers reminding them of the legal position as we want to protect both our brand and our customers.

The vast majority of tyre dealers in the UK do care about getting the right tyre on the right car and looking after their customers. Goodyear, and I'm sure other tyre companies as this is a broader issue, will do everything possible to protect both customers and our own reputation from potential damage caused by unofficial importers who do not bring in the correct product.

The Thai-made Goodyear tyre is also extremely good, but designed for a totally different market, climate and road conditions.

Nick_E60_GR
18-11-09, 08:36
Ναι είναι κατώτερης ποιότητας. Η Goodyear είχε προβλήματα με τα παρτίδες των προηγούμενων Eagle F1 GSD3 που κατασκεύαζε στην Κίνα. Στα τεστ έδιναν 30% κάτω στις επιδόσεις σε σχέση με αυτά που κατασκευάζονταν στη Γερμανία......

...να διορθώσω το "κατώτερης ποιότητας" που έγραψα πιο πάνω, με το "διαφορετικών - κινεζικών προδιαγραφών"............

http://bbs.scoobynet.com/scoobynet-general-1/602143-very-important-notice-goodyear-f1-users.html#post6879272

Christos 330i ///M
18-11-09, 09:18
Εγω περα απο τα Fulda . . .

Εχω δει Michelin Continental που η μια ειναι Γαλλικη η αλλη Γερμανικη εταιρια . . .

Σε μικρες διαστασεις εχουν διαφορετικες χωρες παραγωγης μεχρι και Τουρκια . . .

Σε μεσαιες διαστασεις εχω δει Μεγαλη Βρετανια και σε μεγαλες διαστασεις εχω δει France για Michelin

και Germany για Continental . . .

Και εξηγουμαι η Michelin σαν Michelin επηδει δεν μπορει να προλαβει την παραγωγη απο ολες τις

διαστασεις εχει διαφορα εργοστασια ανα τον κοσμο που βγαζουν διαφορα νουμερα . . .

Με ιδια φιλοσοφια ιδια παραγωγη με την πιστοποιηση τις Michelin,Conti κτλ . . .

Οι τιμες γενικα δεν παιζουν σε οτι χωρα και αν ειναι . . .

Εχω (μαλωσει) με πολλους για την χωρα παραγωγης αλλα δεν μπορουν να κανω,κανουν τιποτα

γι'αυτο . . .

Chalyps
18-11-09, 09:26
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά η goodyear έχει επιμερίσει τον τρόπο κατασκευής των ελαστικών της , ανάλογα με την χώρα που πρόκειται να διατεθούν.Τα made in china είναι ο.k μόνο αν έχουν την σχετική ένδειξη Ε ? ή ούτε αυτά?

Nick_E60_GR
18-11-09, 09:50
Όχι, φτιάχνει σε όλα τα εργοστάσια ελαστικά με διαφορετικές προδιαγραφές ανάλογα με τη γεωγραφική περιοχή στην οποία διατίθενται από το επίσημο δίκτυό της.

Αν διαβάσεις, στις παρα-εισαγωγές ρίχνει την ευθύνη για την κακή συμπεριφορά των ελαστικών ...κάποιοι αγοράζουν απ' ευθείας από Ταϊλάνδη ή από Κίνα με χαμηλότερες τιμές χωρίς να εξετάσουν τις προδιαγραφές, αυτό καταλαβαίνω εγώ.

Chalyps
18-11-09, 10:07
Όχι, φτιάχνει σε όλα τα εργοστάσια ελαστικά με διαφορετικές προδιαγραφές ανάλογα με τη γεωγραφική περιοχή στην οποία διατίθενται από το επίσημο δίκτυό της.

Αν διαβάσεις, στις παρα-εισαγωγές ρίχνει την ευθύνη για την κακή συμπεριφορά των ελαστικών ...κάποιοι αγοράζουν απ' ευθείας από Ταϊλάνδη ή από Κίνα με χαμηλότερες τιμές χωρίς να εξετάσουν τις προδιαγραφές, αυτό καταλαβαίνω εγώ.Καλά μιλάμε για τρέχα γύρευε....
Υστερα απο την πληροφόρηση σου , εμένα μου μένει μια.....ασάφεια η οποία λειτουργεί εις βάρος της φίρμας...
Γιατί να ανεβοκατεβάζει την ποιότητα των ελαστικών της ανάλογα με την γεωγραφική περιοχή? σε αυτά τα μεγέθη δημιουργείται ένα δαιδαλόδες μπέρδεμα το οποίο μπορεί να καταλήξει (το οποίο τελικά γίνεται) λάθος προιόν σε λάθος περιοχή.

God
18-11-09, 10:42
Γιατί να ανεβοκατεβάζει την ποιότητα των ελαστικών της ανάλογα με την γεωγραφική περιοχή? σε αυτά τα μεγέθη δημιουργείται ένα δαιδαλόδες μπέρδεμα το οποίο μπορεί να καταλήξει (το οποίο τελικά γίνεται) λάθος προιόν σε λάθος περιοχή.

Για 1000 λόγους. Ο κυριότερος είναι ότι τα 500€ που θα πληρώσεις εσύ για ένα ζευγάρι καλά λάστιχα είναι σχεδόν το ετήσιο εισόδημα ενός μέσου Κινέζου εργάτη (512€ για ακρίβεια). Όταν η νομοθεσία και οι κανονισμοί επιτρέπουν στην εταιρία να κάνει ένα προϊόν φτηνότερο και ποιοτικά υποδιαίστερο, δεν έχει λόγο να μην το κάνει. Επίσης κλιματικά δεν είμαστε όλοι στο "ίδιο σακί", τουλάχιστον όχι ακόμα...

Δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία το που παρασκευάζεται το ελαστικό, αρκεί να έχει Ευρωπαϊκή έγκριση.

joseph
18-11-09, 11:39
Παιδια μπερδευτηκα!! παντως απο μια κουβεντα που ειχα με τον λαστιχα που τα πηρε ο γαμπρος μου ειπε οτι αναλογα με τις παρτιδες ερχονται απο διαφορα εργοστασια, αναλογα με την ζητηση και πως θα βγουν οι παραγγελιες.
Αυτο που μου ειπε ειναι οτι ανεξαρτητα που εχει το εργοστασιο, τα στανταρ ποιοτητας ειναι ιδια για καθε μοντελο ελαστικου, αφου οι προδιαγραφες για καθε μοντελο ελαστικου "πχ exelero", ειναι ιδιες
Επισεις μου εδειξε και τα ιδια λαστιχα στο αμαξι του, τα οποια ειναι και αυτα απο κινα

joseph
18-11-09, 11:47
Για 1000 λόγους. Ο κυριότερος είναι ότι τα 500€ που θα πληρώσεις εσύ για ένα ζευγάρι καλά λάστιχα είναι σχεδόν το ετήσιο εισόδημα ενός μέσου Κινέζου εργάτη (512€ για ακρίβεια). Όταν η νομοθεσία και οι κανονισμοί επιτρέπουν στην εταιρία να κάνει ένα προϊόν φτηνότερο και ποιοτικά υποδιαίστερο, δεν έχει λόγο να μην το κάνει. Επίσης κλιματικά δεν είμαστε όλοι στο "ίδιο σακί", τουλάχιστον όχι ακόμα...

Δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία το που παρασκευάζεται το ελαστικό, αρκεί να έχει Ευρωπαϊκή έγκριση.

A εχει ευρωπαικη εγκριση πως το βλεπουμε πανω στο ελαστικο?

bimmer-corfu
18-11-09, 13:33
Εγω περα απο τα Fulda . . .

Εχω δει Michelin Continental που η μια ειναι Γαλλικη η αλλη Γερμανικη εταιρια . . .

Σε μικρες διαστασεις εχουν διαφορετικες χωρες παραγωγης μεχρι και Τουρκια . . .

Σε μεσαιες διαστασεις εχω δει Μεγαλη Βρετανια και σε μεγαλες διαστασεις εχω δει France για Michelin

και Germany για Continental . . .

Και εξηγουμαι η Michelin σαν Michelin επηδει δεν μπορει να προλαβει την παραγωγη απο ολες τις

διαστασεις εχει διαφορα εργοστασια ανα τον κοσμο που βγαζουν διαφορα νουμερα . . .

Με ιδια φιλοσοφια ιδια παραγωγη με την πιστοποιηση τις Michelin,Conti κτλ . . .

Οι τιμες γενικα δεν παιζουν σε οτι χωρα και αν ειναι . . .

Εχω (μαλωσει) με πολλους για την χωρα παραγωγης αλλα δεν μπορουν να κανω,κανουν τιποτα

γι'αυτο . . .

ακόμα και το made in Germany δεν μου λέει πάντα την αλήθεια.
Θείος που δούλεψε μια ζωή σε εργοστάσιο VW στη Γερμανία μου έλεγε ότι τους έφερναν ζάντες και άλλα απο Κίνα και αυτοί έβαζαν ταμπελάκια made in Germany. Σας το λέω με απόλυτη γνώση του τι λέω

joseph
18-11-09, 16:34
Παιδια πηρα σημερα τηλ τον επισημο εισαγωγεα goodyear-dunlop και fulda, και ρωτησα αν ελαστικα made in china ειναι επισημη εισαγωγη η παραεισαγωγη, μου ειπε οτι ειναι επισημη εισαγωγη και οτι δεν εχουν διαφορα ανεξαρτητα σε ποια χωρα κατασκευαζονται.
Ανεφερε οτι και οι πρωτες υλες και ο τροπος παραγωγης ειναι ο ιδιος ανεξαρτητα το εργοστασιο, ακομα οτι και ο ποιοτικος ελεγχος και τα πιστοποιητικα ειναι κοινα.
Επισεις οτι απο ποια χωρα θα ερθουν τα λαστιχα εξαρταται απο την διαθεσιμοτητα και πως βγαινουν οι παραγγελιες.
Αυτα!

sm6
18-11-09, 16:54
ακόμα και το made in Germany δεν μου λέει πάντα την αλήθεια.
Θείος που δούλεψε μια ζωή σε εργοστάσιο VW στη Γερμανία μου έλεγε ότι τους έφερναν ζάντες και άλλα απο Κίνα και αυτοί έβαζαν ταμπελάκια made in Germany. Σας το λέω με απόλυτη γνώση του τι λέω

και βεβαια και το ταμπελακι αυτο καθεαυτο, κινεζικο θα ηταν...
αυτη ειναι μια δουλεια που θα τη γουσταρα πολυ... να εχω εργοστασιο στην κινα που να βγαζει ταμπελακια "made in Germany"...
:icon18::rofl2:

joseph
18-11-09, 17:03
και βεβαια και το ταμπελακι αυτο καθεαυτο, κινεζικο θα ηταν...
αυτη ειναι μια δουλεια που θα τη γουσταρα πολυ... να εχω εργοστασιο στην κινα που να βγαζει ταμπελακια "made in Germany"...
:icon18::rofl2:

+1111111111111 πλακα πλακα σιγουρα θα συμβαινει!!!
Μπορει ομως το ταμπελακι επανω να λεει made in china! αυτο θα ηταν το κορυφαιο!!χεχε!