PDA

Επιστροφή στο Forum : Καιρός για τακάκια...


nassosbmw1
18-11-09, 08:43
...μετά από σχεδόν 55000+ κμ ήρθε η ώρα για αλλαγή στα πίσω τακάκια...ο κομπιούτερας αναφέρει πως απομένουν γύρω στα 500κμ για τα πίσω και καμιά 6000 για μπρος...η τιμή ανά άξονα πάει στα 150€ στο Σπανό και σκέφτομαι τη κλασική μέθοδο: αγοράζω τακάκια και τα αλλάζω μόνος μου...βρήκα τα ίδια με της μαμάς (Ferodo) στα περίπου 55€/άξονα...με το μηδενισμό τι γίνεται;μπαίνω στο κρυφό μενού και το κάνω ή έχει κάποιο άλλο κόλπο;:tapedshut
εννοείται πως θα μπουν φωτό από την αλλαγή σε στυλ "φωτορομάντζου" για όσουν θέλουν να κάνουν το ίδιο! ;)

sotirisl
18-11-09, 08:48
να ρωτήσω, που μπορεί κανείς να βρει γνήσια ανταλλακτικά σε αντίστοιχές τιμές;

nassosbmw1
18-11-09, 08:52
η BMW στη σειρά 1 βάζει Ferodo όπως καταλαβαίνεις,είτε τα αγοράσεις από το Σπανό ή από το εμπόριο αγοράζεις το ίδιο πράγμα με τα μισά λεφτά...και δόξα τω θεώ η Φραντζή είναι γεμάτη τέτοια μαγαζιά...;)

τη Ferodo σαν μάρκα τη χρησιμοποιώ πολλά χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

george316
18-11-09, 08:59
αν και δεν εχω σειρα 1,αλλα κουπε,θα συμφωνησω να πατε σε ferodo.δε βγαζουν πολυ μαυριλα και ειναι πολυ καλα σε αποτελεσμα...
σε αντιθεση με τα textar που ειναι καλα μεν(οχι οσο τα ferodo)αλλα καθε η μαυριλα στις ζαντες........θα πρεπει να μαθετε να ζειτε με αυτην...

nassosbmw1
18-11-09, 09:09
αν και δεν εχω σειρα 1,αλλα κουπε,θα συμφωνησω να πατε σε ferodo.δε βγαζουν πολυ μαυριλα και ειναι πολυ καλα σε αποτελεσμα...
σε αντιθεση με τα textar που ειναι καλα μεν(οχι οσο τα ferodo)αλλα καθε η μαυριλα στις ζαντες........θα πρεπει να μαθετε να ζειτε με αυτην...


TEXTAR είχα βάλει στο Fiesta έναν καιρό...δε ξέρω κατά πόσο έχουν αλλάξει-βελτιωθεί αλλά ήταν η πρώτη φορά που έμεινα από φρένα κατηφορίζοντας από Καλάβρυτα...ωραία αίσθηση,οικονομικά αν κάνεις χλμ μες στην πόλη αλλά από αντοχή σε απανωτά φρένα δεν έλεγαν και πολλά...σε αντίθεση με τα ferodo που έχουν την ίδια αίσθηση και αντοχή είτε είναι καινούργια,είτε 5χιλ από το σίδερο...

NINJA2
18-11-09, 09:27
Mου φενετε οτι τα τακακια μηδενιζουνε μονατους !,Τωρα αν δεν μιδενισουνε !απλα μιδενισμος απο το μενου !.

bimmer-corfu
18-11-09, 13:34
TEXTAR είχα βάλει στο Fiesta έναν καιρό...δε ξέρω κατά πόσο έχουν αλλάξει-βελτιωθεί αλλά ήταν η πρώτη φορά που έμεινα από φρένα κατηφορίζοντας από Καλάβρυτα...ωραία αίσθηση,οικονομικά αν κάνεις χλμ μες στην πόλη αλλά από αντοχή σε απανωτά φρένα δεν έλεγαν και πολλά...σε αντίθεση με τα ferodo που έχουν την ίδια αίσθηση και αντοχή είτε είναι καινούργια,είτε 5χιλ από το σίδερο...
δεν είναι αποκλειστικά υπεύθυνα τα τακάκια για ότι έπαθες. Ίσα ίσα...

kostis47
18-11-09, 15:46
Φίλε τα τακάκια όταν τα αλλάξεις πρέπει να αλλάξεις και ένα καλώδιο για να σβήσει η ένδειξη στο καντράν αλλιώς δεν σβήνει. Το συγκεκριμένο ανταλλακτικό βρίσκεται στον αριστερό εμπρός τροχό και στον πίσω τροχό δε θυμάμαι σε ποιον. Αυτά σε e46 coupe. 25€ το είχα πληρώσει.
κοίτα το link παρακάτω:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/320Ci-M54/LHD/N/2003/june/browse/brakes/front_wheel_brake_brake_pad_sensor/

nassosbmw1
18-11-09, 21:32
Είπα το λοιπόν να αλλάξω τακάκια..
κατέβηκα μέχρι τη Φραντζή και τα πήρα...(κόστος 54€)
πήρα το λοιπόν το γρύλλο του θρυλικού φιέστα,
έβγαλα το τροχό (θαυμάστε το ζαντικό και σεις)
και να'μαστε στη περιοχή της δισκόπλακααααας...
με ένα 13άρι κλείδι και κόντρα ένα 15άρι λύνουμε τις 2 βίδες της δαγκάνας..(2 έχει μιά πάνω μια κάτω...)
αποθέτουμε ευλαβικά τη δαγκάνα και βγάζουμε τα τακάκια με το χέρι...
με ένα κομμάτι ξύλο κάνουμε μοχλό και σπρώχνουμε μέσα το έμβολο για να χωρέσουν τα νέα (παχύτερα) από τα φθαρμένα τακάκια...
τοποθετούμε τα καινούργια,και βγάζουμε μια τελευταία αναμνηστική των μαμά τακακιών προτού αποχωριστούν για πάντα από το αμάξι...:icon_pai:

παρατηρήσεις και σχόλια:
-Ευκολάκι! δε χρειάστηκα πάνω από μισή ώρα! (γρύλλος-σήκωμα-λύσιμο-δέσιμο) και στους δυο τροχούς...ήταν η πιο εύκολη και γρήγορη αλλαγή που έχω κάνει!
-η ένδειξη για τη φθορά είναι ΜΟΝΟ στο δεξιό τροχό...(παλιοτσήπιδες) και φυσικά δεν μηδενίζει...θααα πάω μετά το στρώσιμο να το σετάρουν...
Αυτά από μένα και καλοφάγωτα,;)

nassosbmw1
18-11-09, 21:49
δεν είναι αποκλειστικά υπεύθυνα τα τακάκια για ότι έπαθες. Ίσα ίσα...

Σε αυτό το αμαξι με τόσα τακάκια/δίσκους που είχα αλλάξει είχα καταλήξει σε 2 συμπεράσματα:από τη μαμά του το φιέστα είχε α)ΠΟΛΥ δυνατά μπροστινά φρένα αλλά με απλό δίσκο,και β)ανύπαρκτα πίσω ταμπούρα...(άρα καθαρά αυτοκίνητο πόλης)...αν η πάστα των τακακιών ήταν μάπα,σε παρατεταμένα φρεναρίσματα το τακάκι "άναβε" πάνω στον (κακώς) απλό δίσκο και έμενες από φρένα...κι επειδή το δρόμο προς τα Καλάβρυτα τον περπατάω από παιδί είναι συγκεκριμένα σημεία που φρενάρεις δυνατά αν έρχεσαι με πολλά και είναι δοκιμασία για το σύστημα φρένων σε κάθε αμάξι...ευτυχώς όταν τα χρειάστηκα δεν έτρεχα απλά ήμουν φορτωμένος ως συνήθως και απλά έκοψα με κατέβασμα απαλά και χειροφρενάκι (όσο έπιανε) ...ευτυχώς τέλειωσαν οι κατηφόρες και ούτε γάτα ούτε ζημιά...

τελικά στα τακάκια όπως και σε κάθε εξάρτημα απαιτήσεων ό,τι πληρώνεις παίρνεις...

nassosbmw1
20-11-09, 08:32
Φίλε τα τακάκια όταν τα αλλάξεις πρέπει να αλλάξεις και ένα καλώδιο για να σβήσει η ένδειξη στο καντράν αλλιώς δεν σβήνει. Το συγκεκριμένο ανταλλακτικό βρίσκεται στον αριστερό εμπρός τροχό και στον πίσω τροχό δε θυμάμαι σε ποιον. Αυτά σε e46 coupe. 25€ το είχα πληρώσει.
κοίτα το link παρακάτω:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/320Ci-M54/LHD/N/2003/june/browse/brakes/front_wheel_brake_brake_pad_sensor/

αυτό το καλώδιο είναι ο αισθητήρας φθοράς και το αντικαθιστάς με κάθε αλλαγή τακακιών...βρίσκεται στον πίσω δεξιό τροχό και κόστισε μαζί με την τοποθέτηση (γιατί δεν μου το έδιναν στο χέρι :mad: ) 40,7€ ...την επόμενη φορά θα το παραγγείλω απ'έξω και δε θα με ξαναδούν για μια απλή συντήρηση...72€ την εργατώρα χρεώνει ο Σπανός και χρέωσε 20€ για μια δουλειά που δεν κάνεις πάνω από 5 λεπτά...

Nick_E60_GR
20-11-09, 08:44
Νάσο, κι αυτοί τι θα κάνουν? κλέφτες θα γίνουν? Πληρώνουν υπαλλήλους. Δεν είναι μόνο η τοποθέτηση, είναι και το σετάρισμα. Αν ξέρεις και μπορείς να τα κάνεις μόνος σου γλυτώνεις 20 ευρώ, είναι απλό.

stef
20-11-09, 09:11
Νάσο, κι αυτοί τι θα κάνουν? κλέφτες θα γίνουν? Πληρώνουν υπαλλήλους. Δεν είναι μόνο η τοποθέτηση, είναι και το σετάρισμα. Αν ξέρεις και μπορείς να τα κάνεις μόνος σου γλυτώνεις 20 ευρώ, είναι απλό.


:+1:0000000000000000000000000000

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!!

nassosbmw1
20-11-09, 09:18
Δεν είπα να γίνουν κλέφτες,προς θεού!απλά να μην κλέβουν (τόσο) εμένα! ακόμα και με αυτή την αναπόφευκτη επίσκεψη τελικά φθηνότερα μου ήρθε...ήθελαν 155€ για τακάκια/εργασία και μου στοίχισε 95€ (55€ τα τακάκια και 40 ο αισθητήρας με την εργασία...) ε,στο σύνολο γλίτωσα 60€ όσο να κάνεις είναι "σεβαστό ποσό" ακόμα...

giannis 116
20-11-09, 12:01
...μετά από σχεδόν 55000+ κμ ήρθε η ώρα για αλλαγή στα πίσω τακάκια...ο κομπιούτερας αναφέρει πως απομένουν γύρω στα 500κμ για τα πίσω και καμιά 6000 για μπρος...η τιμή ανά άξονα πάει στα 150€ στο Σπανό και σκέφτομαι τη κλασική μέθοδο: αγοράζω τακάκια και τα αλλάζω μόνος μου...βρήκα τα ίδια με της μαμάς (Ferodo) στα περίπου 55€/άξονα...με το μηδενισμό τι γίνεται;μπαίνω στο κρυφό μενού και το κάνω ή έχει κάποιο άλλο κόλπο;:tapedshut
εννοείται πως θα μπουν φωτό από την αλλαγή σε στυλ "φωτορομάντζου" για όσουν θέλουν να κάνουν το ίδιο! ;)

Νασο νομιζω πως η εταιρια βαζει μαμα Textar και οχι Ferodo, αυτο βεβαια το λεω με μια επιφυλαξη γιατι απο παρτιδα σε παρτιδα αυτοκινητων, μπορει να αλλαζει και ο προμηθευτης για φρενα πχ.
Στον δικο μου ασσο σιγουρα ειχε Textar, και αυτα συνεχιζω και βαζω αν και μου τη δινει στα νευρα η μαυριλα που βγαζουν!

giannis 116
20-11-09, 12:15
αυτό το καλώδιο είναι ο αισθητήρας φθοράς και το αντικαθιστάς με κάθε αλλαγή τακακιών...βρίσκεται στον πίσω δεξιό τροχό και κόστισε μαζί με την τοποθέτηση (γιατί δεν μου το έδιναν στο χέρι :mad: ) 40,7€ ...την επόμενη φορά θα το παραγγείλω απ'έξω και δε θα με ξαναδούν για μια απλή συντήρηση...72€ την εργατώρα χρεώνει ο Σπανός και χρέωσε 20€ για μια δουλειά που δεν κάνεις πάνω από 5 λεπτά...

Και πολυ καλα θα κανεις να μην ξαναπας γιατι εχει παραγινει το κακο τους με τις χρεωσεις!Λοιπον, επειδη εχω αλλαξει κι εγω πισω τακακια προσφατα, εκτος εξουσιοδοτημενου βεβαια, και ειχα και ενα προβλημα με το καλωδιο που λες, βλ. ποστ μου: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=19422&page=2
... Πηρα νεο καλωδιο απο φρενά εξω μολις 20€ και μαλιστα της εταιριας ΑΤΕ, που προμηθευει την BMW. Οποτε μπορουμε ολοι να καταλαβουμε για ποσο κοροιδα πελατες μας θεωρουν...
Αυτο με το καλωδιο παντως στη σειρα 1, για αλλες σειρες δεν ξερω, εχω μια επιφυλαξη αν θα πρεπει να αλλαζεται με καθε αλλαγη στα τακακια και τα εμπρος και τα πισω.
Εφ οσον το BC υπολογιζει τη φθορα των φρενων και μας ενημερωνει εγκαιρα να παμε να τ αλλαξουμε, αυτα τα καλωδια ειναι η τελευταια προειδοποιηση πως το τακακι εχει φτασει στο τελος της ζωης του και πως εχουμε να κανουμε λιγα χιλιομετρα μεχρι το κοντινοτερο συνεργειο και με συνεση στο φρενο για να παμε γι αλλαγη.
Μου εχει τυχει λογω αργιων να βρω κλειστα τα συνεργεια και νομιζα πως ειχα λιγο ακομη τακακι στα μπροστινα, με ειχε ειδοποιησει το BC, και σε καποια φαση αναψε κοκκινη ενδειξη των φρενων που δεν εσβηνε!
Οταν ανοιξαν τα συνεργεια και πηγα να τ αλλαξω μου ειπαν πως θελει και το καλωδιο αλλαγη γιατι λογω φθορας των φρενων αυτο 'πατησε' πανω στο δισκο, ενεργοποιησε την επαφη για την κοκκινη ενδειξη οποτε παει αχρηστο.
Αν τωρα αλλαζουμε τα τακακια πριν ενεργοποιηθει αυτη η ενδειξη τοτε δε νομιζω πως θελει καθε φορα αλλαγη αυτο το καλωδιο... Τι λετε κι εσεις;..

nassosbmw1
20-11-09, 13:36
(Γιάννη απαντώ σε ένα πόστ για να μη διπλοποστάρω)

Ναι,τα Textar είναι η μαμά τοποθέτηση,και απο μαυρίλα άστα να παν...από απόδοση δεν είχα παράπονο...
Τώρα τα Ferodo (που τα έχω σε μεγαλύτερη υπόληψη)πιστεύω να είναι τουλάχιστον ισάξια αν όχι κλάσεις ανώτερα...:rockon:
όσο για τον αισθητήρα,αυτό το πραγματάκι έχει τόσο πάχος όσο το τακάκι,έτσι όσο φθείρεται το τακάκι φθείρεται κι αυτό...με λίγα λόγια σε κάθε αλλαγή πάει πακέτο με τα τακάκια...;)
εντιτ:
και ναι φίλε δε θα με ξαναδεί τουλάχιστον για τα "ψιλά" καλό,χρυσό το σέρβις του,άψογοι σε φέρσιμο και καθαριότητα,εγγυημένη δουλειά,αλλά έλεος μεγάλο "μαγαζί" είναι,και μερικά πράγματα είναι πολύ φτηνά και εύκολα για να τα υπερχρεώνεις με εργατικά...είπαμε,να βγάζεις από εργασία π.χ.φανοποιίας,κάνα δίσκο/πλατώ αντικατάσταση μοτέρ σαζμάν κλπ "χοντρά",αλλά το να χρεώνεις 20€ μια αλλαγή καλωδίου ή ακόμα χειρότερα 40€ αντικατάσταση φίλτρου καμπίνας ε,ακόμα και τον πιο πάμπλουτο τον κάνουν να νιώθει κορόιδο...μη πω τίποτα βαρύτερο...;)

giannis 116
14-09-10, 19:56
Σημερα αλλαξα τα πισω τακακια, μπηκαν τα Ferodo FDB1806, αλλαχτηκε και το καλωδιο-αισθητηρας φθορας (Ferodo FWI268).
Επισης βγηκαν και τα εμπρος τακακια που εχουν 'ψωμι' ακομα και τριφτηκαν οι ακρες τους γιατι εκαναν πολυ θορυβο και εγινε φυσημα με αερα και στις 4 δαγκανες και δισκους για να φυγει η σκονη και η βρωμια πριν δεθουν ολα.
Χρεωση 80€ σε συνεργειο φρενων.

Στην επομενη αλλαγη εμπρος θα πρεπει να αλλαχτουν και οι δισκοι γιατι εχουν κανει δοντι και ειναι αρκετα φαγωμενοι. Γι αυτο και κανουν και αρκετο θορυβο τα εμπρος φρενα, σφυριγμα και 'βαβουρα' ειδικα οταν ειναι ζεστα.
Εκτιμηση κοστους για νεες δισκοπλακες (Ate), τακακια (Lukas) και καλωδιο-αισθητηρα φθορας με εργατικα και ΦΠΑ 220€.
Μου φαινεται καλη τιμη αλλα για τους δισκους Ate δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα και εχω διαβασει αρκετες αναφορες για παραπονα για κραδασμους.Θα ρωτησω και στο συνεργειο που το παω για σερβις να δω τι τιμη θα μου πουν κι εκει, οπως επισης θα ρωτησω ποσο θα μου κοστισει να τα παρω τα ανταλλακτικα απο μεγαλο εισαγωγεα και να τα βαλω στο συνεργειο φρενων που πηγα σημερα.
Πιο πολυ, ειδικα στα μπροστα φρενα θα ηθελα να ειχα μονο οτι βαζει το εργοστασιο γιατι ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος απ'τα 'μαμα' φρενα. Τελος με τα φρενα δεν κανω τσιγκουνιες αλλα κοιταω και να μη με κλεβουν.

kmilioris
14-09-10, 22:14
Επειδή κοιτάω κ εγώ για αλλαγή σε δίσκου κ τακάκια (ναι κάναμε μ@@@@ κ τους ανάψαμε με 10000χιλ) έχω καταλήξει στο να πάρω δίσκου EBC Ultimax (Είναι χαρακωτοί ) & EBC Green τακάκια, κόστος μαζί με τα μεταφορικά 250€ (θα τα περάσω μόνος μου).

Driver M
14-09-10, 22:26
Απ'ό,τι γνωρίζω,αν αλλάξουμε τακάκια πριν βγει η ένδειξη ότι θέλουν αλλαγή (ακόμα και 100 μέτρα πριν που λέει ο λόγος), μπορούμε να κρατήσουμε τον ίδιο αισθητήρα φρένων.

Μόνο αν βγάλει ένδειξη ότι τα τακάκια θέλουν αλλαγή πρέπει αναγκαστικά να πάρουμε καινούριο αισθητήρα.

Δεν παίρνω κι όρκο βέβαια, οπότε αν κάποιος γνωρίζει σίγουρα ας πει.

giannis 116
14-09-10, 23:11
Απ'ό,τι γνωρίζω,αν αλλάξουμε τακάκια πριν βγει η ένδειξη ότι θέλουν αλλαγή (ακόμα και 100 μέτρα πριν που λέει ο λόγος), μπορούμε να κρατήσουμε τον ίδιο αισθητήρα φρένων.

Μόνο αν βγάλει ένδειξη ότι τα τακάκια θέλουν αλλαγή πρέπει αναγκαστικά να πάρουμε καινούριο αισθητήρα.

Δεν παίρνω κι όρκο βέβαια, οπότε αν κάποιος γνωρίζει σίγουρα ας πει.

Κι εγω αυτη την εντυπωση ειχα και ισως να εχεις δικιο σ αυτο που λες γιατι ουσαιαστικα αυτο το καλωδιο στην ακρη του εχει μια επαφη που κατω απο καποιο οριο φθορας ακουμπαει και κανει επαφη και τοτε αναβει ενδειξη κοκκινη για τα φρενα που δεν σβηνει στο BC εκτος απ την κοκκινη ενδειξη οτι εχουμε υπερβει το οριο για σερβις. Μου ειχε τυχει μια φορα στα μπροστα φρενα. Ειδα ομως και το καλωδιο που ειχε πανω τωρα και αν και δεν ειχε ενεργοποιηθει η επαφη, η ακρη του που ειναι η επαφη ηταν σα χαλασμενη, λιωμενη με καποια κοματακια σα σπασμενα, σα να ελειπαν, δε ξερω κι εγω πως και τι, ουτε ρωτησα εκει στο συνεργειο οποτε το αλλαξαν χωρις να ρωτησω κι εγω περαιτερω πληροφοριες. Ουτως ή αλλως το κοστος του καλωδιου πανω απο 15€ δεν ειναι, οποτε δεν υπαρχει λογος να κανω θεμα για ενα τοσο φτηνο ανταλλακτικο.

giannis 116
14-09-10, 23:16
Επειδή κοιτάω κ εγώ για αλλαγή σε δίσκου κ τακάκια (ναι κάναμε μ@@@@ κ τους ανάψαμε με 10000χιλ) έχω καταλήξει στο να πάρω δίσκου EBC Ultimax (Είναι χαρακωτοί ) & EBC Green τακάκια, κόστος μαζί με τα μεταφορικά 250€ (θα τα περάσω μόνος μου).

Οταν λες τους 'αναψες' τι εννοεις?.. Τα εκαψες τα φρενα σε καμια γρηγορη καταβαση βουνου ή σε πιστα?..
Οι δισκοι τι εχουν παθει, εγινε το μεταλλο 'μελιτζανι' δηλαδη καηκαν?.. Στραβωσαν?..
Τα τακακια, ελιωσε ή καηκε η παστα τους?..
Τα φρενα σου πως συμπεριφερονται τωρα και πως καταλαβες οτι δισκοι και τακακια μπροστα ειναι για πεταμα παρολα τα λιγα χιλιομετρα? Το BC σου εβγαλε ενδειξη σερβις?..

Παντως τα 'μαμα' φρενα ειναι πολυ ισχυρα και ανθεκτικα ακομα και σε μεγαλες καταπονησεις. Οκ δεν ειναι αγωνιστικα, δεν ειναι η δουλεια τους αυτη ουτως ή αλλως, αλλα νομιζω οτι ειναι ισως τα καλυτερα φρενα στην κατηγορια τους.

Θελουμε εντυπωσεις παντως απ τα νεα σου φρενα!

kmilioris
15-09-10, 11:41
Κοίτα να δεις τα φρένα έχουν το κλασσικό τρέμουλο στο τιμόνι όταν πας να φρενάρεις. Τα χάλασα μετά από ζέσταμα πάρα πολύ με πλύσιμο, τες πα ότι έγινε έγινε.(το αμάξι δεν έχει βγάλει ένδειξη ακόμα) Δεν τα έχω αλλάξει ακόμα αυτές τις μέρες θα τα παραγγίλω (έχω λίγη δουλεία κ δεν βρήκα χρόνο) οπότε όταν τα περάσω κ πατήσουν θα σου πω εντυπώσεις….

Α8hnaios
15-09-10, 12:30
εδω εχει για ολες τις μαρκες κ φυσικα bmw ferodo τιμοκαταλογος...\\

http://www.promithe-parts.gr/contact.php?lang=1

κ οτι αλλο θες...

giannis 116
15-09-10, 15:54
Ευχαριστουμε τον Αθηναιο για τα πολυτιμα λινκς και οσον αφορα στραβωμενες πλακες απο ζεσταμα και μετα πλυσιμο, δεν επαιρναν επιδιορθωση σε τορνο?..

xrictod
16-09-10, 01:30
Εγώ έχω ένδειξη για τη διάρκεια των χιλιομέτρων που έχει το αυτοκίνητο να διανύσει, πρίν γίνει η αλλαγή στα τακάκια. Οπότε φαντάζομαι, οτι όσο φθείρεται ο δείκτης-αισθητήρας, τόσο μειώνονται κ τα χιλιόμετρα (ανά 1000άδα). Άρα εάν αλλάξω τακάκια κ δεν αλλάξω τον αισθητήρα, προφανώς δεν θα μου μετράει σωστά.. Και για ένα κόστος 15 ευρώ τέτοιες μ*beep*αλακίες δεν κάνω..

Driver M
16-09-10, 02:14
Εγώ έχω ένδειξη για τη διάρκεια των χιλιομέτρων που έχει το αυτοκίνητο να διανύσει, πρίν γίνει η αλλαγή στα τακάκια. Οπότε φαντάζομαι, οτι όσο φθείρεται ο δείκτης-αισθητήρας, τόσο μειώνονται κ τα χιλιόμετρα (ανά 1000άδα). Άρα εάν αλλάξω τακάκια κ δεν αλλάξω τον αισθητήρα, προφανώς δεν θα μου μετράει σωστά.. Και για ένα κόστος 15 ευρώ τέτοιες μ*beep*αλακίες δεν κάνω..

Όλοι μας την ίδια ένδειξη έχουμε. Ο αισθητήρας μάλλον δε φθείρεται, το τακάκι φθείρεται και το αναγνωρίζει ο αισθητήρας.

Τώρα, ο καθένας με τα χρήματά του κάνει ό,τι γουστάρει. Αν όμως ο αισθητήρας δε χρειάζεται αλλαγή, όπως συμβαίνει πχ με τα ελαστικά που δε χρειάζεται και απλά τον μεταφέρεις στα καινούρια που θα βάλεις, εγώ δε νομίζω να τον αλλάξω, εκτός και αν έχει μεγάλη φθορά.

kostastnt
21-09-10, 20:54
Ο αισθητήρας χρειάζεται αλλαγή... Όταν άλλαξα φρένα είδα ότι ο αισθητήρας είναι από ένα υλικό σαν το τακάκι και τρώγεται όπως το τακάκι...

TAZ118!
21-09-10, 21:04
Ο αισθητήρας χρειάζεται αλλαγή... Όταν άλλαξα φρένα είδα ότι ο αισθητήρας είναι από ένα υλικό σαν το τακάκι και τρώγεται όπως το τακάκι...

+1....
Μετα απο καθε αλλαγη τακακιων ειναι υποχρεωτικη και η αλλαγη αισθητηρων...
Αλλιως δεν μηδενιζει το CBS....

rapid_fast
21-09-10, 22:21
+1....
Μετα απο καθε αλλαγη τακακιων ειναι υποχρεωτικη και η αλλαγη αισθητηρων...
Αλλιως δεν μηδενιζει το CBS....

Αν φτάσεις σε σημείο να ανάψει το λαμπάκι,
έχεις φάει το προστατευτικό υλικό, έχει εκτεθεί ο χαλκός και ο αισθητήρας έχει χαλάσει..
Αλλιώς, δεν νομίζω οτι πρέπει να αλλαχτεί..

Driver M
21-09-10, 22:44
Αν φτάσεις σε σημείο να ανάψει το λαμπάκι,
έχεις φάει το προστατευτικό υλικό, έχει εκτεθεί ο χαλκός και ο αισθητήρας έχει χαλάσει..
Αλλιώς, δεν νομίζω οτι πρέπει να αλλαχτεί..

Aκριβώς...

kmilioris
11-10-10, 13:18
Το Σαββάτο βρήκα λίγο χρόνο και πέρασα τα νέα φρένα που περίμενα. Τώρα τα στρώνω φυσικά αλλά από την πρώτη κιόλας στιγμή η διαφορά σε σχέση με τα μαμά είναι εμφανής, έχουν ποιο άμεσο κ δυνατό πάτημα. Περισσότερες πληροφορίες σε λίγες μέρες που θα κάνουν καμία 500χιλ.

rapid_fast
11-10-10, 15:57
Το Σαββάτο βρήκα λίγο χρόνο και πέρασα τα νέα φρένα που περίμενα. Τώρα τα στρώνω φυσικά αλλά από την πρώτη κιόλας στιγμή η διαφορά σε σχέση με τα μαμά είναι εμφανής, έχουν ποιο άμεσο κ δυνατό πάτημα. Περισσότερες πληροφορίες σε λίγες μέρες που θα κάνουν καμία 500χιλ.

Με δεδομένο οτι κάνεις αντιπαραβολή με φαγωμένα εργοστασιακά φρένα,
αυτή δεν θα ήταν και η εντύπωση που θα αποκόμιζες αν έβαζες καινούρια εργοστασιακά??

GIANNISKW
11-10-10, 18:22
η BMW στη σειρά 1 βάζει Ferodo όπως καταλαβαίνεις,είτε τα αγοράσεις από το Σπανό ή από το εμπόριο αγοράζεις το ίδιο πράγμα με τα μισά λεφτά...και δόξα τω θεώ η Φραντζή είναι γεμάτη τέτοια μαγαζιά...;)

τη Ferodo σαν μάρκα τη χρησιμοποιώ πολλά χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Η BMW βαζει μονο JURID και TEXTAR για γνησιο τακακι

kmilioris
12-10-10, 08:03
Με δεδομένο οτι κάνεις αντιπαραβολή με φαγωμένα εργοστασιακά φρένα,
αυτή δεν θα ήταν και η εντύπωση που θα αποκόμιζες αν έβαζες καινούρια εργοστασιακά??

Όπως έχω ξαναπεί τα φρένα μου δεν ήτανε φαγωμένα απλά άναψαν κ είχαν μόλις 10000χιλ

halkida116mpack
12-10-10, 14:34
ο αισθητηρας ειναι κατι σαν πορσελανη και λιωνει μαζι με το τακακι....αυτο που δεν ξερω ειναι ,αν τον αλλαξω μονος μου μετα θελει καποιο προγραμματισμο η ειναι plug n play?καποιος που εβαλε aftermarket αν ξερει ας μου πει............
kmilioris......πως τα ειδες τα νεα φρενα σου???πες μας εντυπωσεις

PANOS320
12-10-10, 15:01
Εμένα πάντως οι δίσκοι μου μελάνιασαν,κάπνισαν,έγιναν μελιτζανί αλλά δεν στράβωσαν ευτυχώς.Άφησα το αυτοκίνητο να πηγαίνει ρολαριστά και απέφυγα την χρήση του φρένου όσο μπορούσα.Το μόνο που μου άφησε είναι ένα σφύριγμα αλλά η απόδοση έμεινε ίδια.Τώρα τελευταία βέβαια, λόγω μια επέμβασης που έκανα, δεν μπορώ να οδηγήσω όμως ο πατέρας μου που κυκλοφορεί ενίοτε με το δικό μου αμάξι μου λέει οτι τα φρένα απο την BMW είναι αρκετα πιο πάνω σε αποτελεσματικότητα και σε αίσθηση απο την Merc του.

kostastnt
12-10-10, 15:06
Ο αισθητήρας δεν θέλει προγραμματισμό.. Απλά reset από το BC... Επίσης το υλικό του νομίζω είναι το ίδιο με τα τακάκια για να φαγώνεται το ίδιο...

halkida116mpack
12-10-10, 15:26
thanks koststnt ρωταω γιατι στο ebay εχει καλες προσφορες αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι αποτελεσματικα οσο τα μαμα...τωρα θα μου πεις τοτε βαλε μαμα παλι,ελα ομως που μου αρεσει και οπτικα να φαινεται ο χαρακτος δισκος(πρεπει ομως να ειναι και το ιδιο αποτελεσματικος οπως ξαναειπα)...βεβαια αργο λιγο γιατι εχω 38000 και μου λεει αλλαγη σε αλλες 32000...

kmilioris
13-10-10, 22:14
ο αισθητηρας ειναι κατι σαν πορσελανη και λιωνει μαζι με το τακακι....αυτο που δεν ξερω ειναι ,αν τον αλλαξω μονος μου μετα θελει καποιο προγραμματισμο η ειναι plug n play?καποιος που εβαλε aftermarket αν ξερει ας μου πει............
kmilioris......πως τα ειδες τα νεα φρενα σου???πες μας εντυπωσεις

Εγώ δεν άλλαξα τους αισθητήρες γιατί απλά δεν είχαν τίποτα… άφησα του ίδιους. Σχετικά με την απόδοση δεν μπορώ να σου πω ακόμα μιας κ έχω κάνει μόλις κ με τα βίας 200χιλ… ελπίζω το σκ να κάνω καμιά 300 ακόμα… θα βγάλω κ φωτογραφίες με τους δίσκους πάνω για να δεις πως φαίνονται.

kmilioris
23-04-11, 20:08
+ Μια photo με τα νέα παπά κ τους δίσκους

mike21
23-04-11, 21:49
Το Σαββάτο βρήκα λίγο χρόνο και πέρασα τα νέα φρένα που περίμενα. Τώρα τα στρώνω φυσικά αλλά από την πρώτη κιόλας στιγμή η διαφορά σε σχέση με τα μαμά είναι εμφανής, έχουν ποιο άμεσο κ δυνατό πάτημα. Περισσότερες πληροφορίες σε λίγες μέρες που θα κάνουν καμία 500χιλ.

πολύ καλή επιλογή τα EBC,τα έχω δουλέψει πολύ και είναι άψογα,εάν έπαιρνες τη κίτρινη ή την κόκκινη πάστα εκεί είναι που μένεις εντελώς

giannis@118
24-04-11, 09:46
πολυ ομορφα!!!!
να εχεις πολα ευχαριστα και ασφαλη χιλιομετρα!!!

kmilioris
26-04-11, 10:08
πολύ καλή επιλογή τα EBC,τα έχω δουλέψει πολύ και είναι άψογα,εάν έπαιρνες τη κίτρινη ή την κόκκινη πάστα εκεί είναι που μένεις εντελώς

Για το 116i έχει μόνο πράσινα....

Raptor
30-04-11, 17:44
Βρήκα σετάκι brembo δίσκους και τακάκια στο αγγλικό e-bay από 350 εώς 500 ευρώ (ανάλογα με τις επιλογές σου) και για τους 2 άξονες.

kostastnt
02-05-11, 13:08
Τελικά τα μαμά τακάκια είναι τραγικά.. Τα πρώτης τοποθέτησης πάντρα έτριζαν και κάναν θόρυβο.. Πριν 1,5 χρόνο άλλαξα τακάκια λόγω φθοράς των πρώτων και έβαλα πάλι τα γνήσια (textar νομίζω).. Έχει λίγες μέρες που άρχισαν πάλι να τρίζουν.. Μέχρι τώρα ήταν μια χαρά και πίστεψα ότι διόρθωσαν το τρίξιμο.. Αλλά τελικά πολύ μάπα το καρπούζι..

advanced
19-08-11, 19:46
παιδιά να ρωτήσω. Έχω το 116i LCI απο το καλοκαίρι του 09. Έχω 30.800 χλμ. Κοιτάζοντας συστηματικά το SERVICE-INFO του CBS χτες το πρωί μου έδειχνε ένδειξη service για τα πίσω φρένα σε 6000 χλμ και για τα μπροστά σε 9000 χλμ. Χτες ανέβηκα απο κέντρο Αθήνας στα Βόρεια προάστια το πρωί και γύρισα πίσω το βράδυ οδηγώντας πολύ χαλαρά (όπως όδηγώ πάντα- κανένα ζόρισμα). Πριν σβήσω το αυτοκίνητο το βράδυ λοιπόν μου έδειχνε την ένδειξη των πίσω φρένων στα 1700 χλμ! Πως είναι δυνατόν? Έχει τύχει σε κανέναν? Τεσπα σήμερα, πριν απο λίγο βγήκα για μια βόλτα, το έβαλα μπροστά και ένδειξε απο μόνο του την ένδειξη με το αυτοκινητάκι (σέρβις) σε 1700 χλμ. Οι ενδείξεις είναι οι χθεσινές (1700 χλμ για πίσω φρένα και 9000 χλμ για τα μπροστά). Οπότε
1. Είναι λογικό να ζητάει π.χ. τακάκια πίσω στα 33.000 χλμ περίπου?
2. Πως άλλαξε τόσο πολύ ποσοτικά και τόσο γρήγορα η ένδειξη για τα πίσω?

Ξέρει κανείς?

Να σημειώσω ότι τηρούνται ευλαβικά όλες οι ενδείξεις (ένδειξη & εξουσιοδοτημένο στνεργείο στην ώρα του) και με το παραπάνω!
Επίσης απο την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του -επειδή έτσι όδηγω- τα φρένα στο 90% των περιπτώσεων χρησιμοποιούνται σε στυλ σρωσίματος (απαλό πάτημα απο μακριά πριν απο κάθε στάση). Φυσικά και το στρώσιμό τους (το πήρα καινούργιο) έγινε ευλαβικά. Επίσης με συνέπεια αλλάχτηκαν τα υγρά φρένων στην αρχή του καλοκαιριού του 10 και του 11 όπως ζήτησε το CBS.
Ξέρει κανείς τι παίζει και αν είναι φυσιολογικό να ζητάει τακάκια τόσο σύντομα (διαβάζω σε συμφορουμίτες ζητάει στα 50.000 χλμ +). Ευχαριστώ!

giannis 116
19-08-11, 19:57
Για τη φθορα στα τακακια παιζει ρολο και σε τι δρομους κινεισαι εκτος απ το οδηγικο σου στυλ.
Θα σου αναφερω προσωπικο παραδειγμα.
Την 116 την ειχα παρει καινουρια. Εκεινο τον καιρο εμενα Γερμανια (Βορεια). Ο τοπος εκει ειναι μια απεραντη 'φλαταδουρα' χωρις ανηφορες κατηφορες και σχεδον καθολου αποτομες στροφες. Συν τοις αλλοις η αστυνομευση κι ο ελεγχος ηταν αμειλικτα, οποτε τηρουνταν ευλαβικα και οι κανονες παντου και παντα. Αλλαξα εμπρος φρενα στις 65.000χμ περιπου και πισω σε καμια δεκαρια χιλιαδες παραπανω κι αυτο αφου ειχα γυρισει ηδη Ελλαδα!

Τωρα εδω στην Ελλαδα, Αθηνα κυριως, αλλαζω φρενα σχεδον καθε 30.000χμ μπροστα και πισω περιπου στα ιδια.

Τωρα για το CBS που λες, συνηθως ειναι αξιοπιστο αλλα τρωει κι αυτο τα κολληματα του που και που. Εμενα μου εχει κολλησει του φιλτρου κλιματισμου και δεν πεφτει ποτε κι ας χρησιμοποιω κλιμα απο Μαιο ως Οκτωβριο συνεχεια και μεσα στην πολη με ρυπανση!

Το καλυτερο που θα εχεις να κανεις ειναι να το πας σε ενα συνεργειο να σου δουν τα φρενα. Αν οντως χρειαζονται αλλαγη ας τα αλλαξουν, εαν εχει 'ψωμι' ακομα η 'παστα' στα τακακια ειναι κριμα να πεταχτουν, αν και νομιζω πως τοσα χιλιομετρα ειναι οκ και λογικο να θελουν αλλαγμα κι ας το πηγαινεις χαλαρα. Η παστα που χρησιμοποιει η BMW ειναι μαλακη και φθειρεται γρηγορα.
Πες τους το παντως αυτο για το BC στο συνεργειο να δουμε τι θα σου πουν.
Κρατα μας ενημερους παντως για το θεμα αυτο.

TAZ118!
19-08-11, 21:09
Φιλε μου ειναι πολυ λογικο να ζητησει πισω τακακια στα 33000χλμ...
Στους καταπληκτικους ελληνικους δρομους το Traction Control δουλευει υπερωριες και
μειωνει το χρονο ζωης τους...
Ενδεικτικα στον Ασσο μου εχω αλλαξει πισω τακακια 3 φορες στα 69000 χλμ μεχρι τωρα...

ThaNOS E46coupe
19-08-11, 21:31
Φιλε μου ειναι πολυ λογικο να ζητησει πισω τακακια στα 33000χλμ...
Στους καταπληκτικους ελληνικους δρομους το Traction Control δουλευει υπερωριες και
μειωνει το χρονο ζωης τους...
Ενδεικτικα στον Ασσο μου εχω αλλαξει πισω τακακια 3 φορες στα 69000 χλμ μεχρι τωρα...

έχει δίκιο ο τάσος. παίζει ρόλο το tacktion control. :dblthumb2 :+1:

kapetanios
20-08-11, 19:09
advanced και εγω ετσι τα αλλαξα ακριβως ρε φιλε...μη μασας κοιτα να τα αλλαξεις συντομα γιατι ειναι στο τερμα.στα 190 ε τα ειχα αλλαξει τελος μαη παντα εργοστασιακα.!

KAZA
20-08-11, 22:22
Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία μια που λέτε για τακάκια;
Μου λένε πως τα Textar της BMW είναι πιο αντοχής (θα βγάλουν περισσότερα χιλιόμετρα ) και δεν βγάζουν την μαυρίλα που βγάζουν τα Textar τα απλά …… ισχύει;
Για Ε30 τι προτείνετε;

intasg
20-08-11, 23:34
Όσον αφορά τον αισθητήρα αν προλάβεις να αλλάξεις τακάκια χωρίς να ανάψει το λαμποάκι (άρα πριν φαγωθεί), άσε τον ίδιο. Έχω τους ίδιους αισθητήρες με δύο αλλαγές. Τώρα θα κάνω τρίτη αλλαγή πίσω σε Ε46 και θα αφήσω πάλι τον ίδιο. Μην τους αλλάζετε αν δεν ανάψει η ένδειξη. Μου το εκμυστηρεύθηκε φίλος που δουλεύει σε γνωστή αντοιπροσωπεία. Αχρηστεύεται μόλις ανάψει.

Driver M
21-08-11, 01:52
Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία μια που λέτε για τακάκια;
Μου λένε πως τα Textar της BMW είναι πιο αντοχής (θα βγάλουν περισσότερα χιλιόμετρα ) και δεν βγάζουν την μαυρίλα που βγάζουν τα Textar τα απλά …… ισχύει;
Για Ε30 τι προτείνετε;
Mούφες είναι αυτά, απλά τα λένε στις αντιπροσωπείες για να πουλήσουν τα τακάκια με το σήμα της bmw και τιμή...παραπάνω από διπλάσια.
Τα ίδια τακάκια ακριβώς είναι, μιας και έχουν και τον ίδιο κωδικό.
Η μόνη διαφορά είναι πως δεν έχουν τη σφραγίδα της bmw, τίποτε άλλο.

Συνεπώς είναι πεταμένα λεφτά να πας στην αντιπροσωπεία για τακάκια.
Εγώ έβαλα τα ίδια ακριβώς textar με του εργοστασίου μπρος πίσω και ενώ στην αντιπροσωπεία μου ζητούσαν 330 ευρώ (χωρίς αισθητήρες), πλήρωσα λιγότερο από 150 (έχει περάσει και λίγος καιρός και δεν θυμάμαι ακριβώς το ποσό) μαζί με τους αισθητήρες!
Τα συμπεράσματα δικά σας.

giannis 116
21-08-11, 17:38
Mούφες είναι αυτά, απλά τα λένε στις αντιπροσωπείες για να πουλήσουν τα τακάκια με το σήμα της bmw και τιμή...παραπάνω από διπλάσια.
Τα ίδια τακάκια ακριβώς είναι, μιας και έχουν και τον ίδιο κωδικό.
Η μόνη διαφορά είναι πως δεν έχουν τη σφραγίδα της bmw, τίποτε άλλο.

Συνεπώς είναι πεταμένα λεφτά να πας στην αντιπροσωπεία για τακάκια.
Εγώ έβαλα τα ίδια ακριβώς textar με του εργοστασίου μπρος πίσω και ενώ στην αντιπροσωπεία μου ζητούσαν 330 ευρώ (χωρίς αισθητήρες), πλήρωσα λιγότερο από 150 (έχει περάσει και λίγος καιρός και δεν θυμάμαι ακριβώς το ποσό) μαζί με τους αισθητήρες!
Τα συμπεράσματα δικά σας.

Συμφωνω απολυτως!

giannis 116
21-08-11, 17:41
Όσον αφορά τον αισθητήρα αν προλάβεις να αλλάξεις τακάκια χωρίς να ανάψει το λαμποάκι (άρα πριν φαγωθεί), άσε τον ίδιο. Έχω τους ίδιους αισθητήρες με δύο αλλαγές. Τώρα θα κάνω τρίτη αλλαγή πίσω σε Ε46 και θα αφήσω πάλι τον ίδιο. Μην τους αλλάζετε αν δεν ανάψει η ένδειξη. Μου το εκμυστηρεύθηκε φίλος που δουλεύει σε γνωστή αντοιπροσωπεία. Αχρηστεύεται μόλις ανάψει.

Σωστος! Με το που αναψει σημαινει οτι εχει κανει επαφη με το δισκο και θελει αλλαγη.

rapid_fast
21-08-11, 18:05
. Μην τους αλλάζετε αν δεν ανάψει η ένδειξη. Μου το εκμυστηρεύθηκε φίλος που δουλεύει σε γνωστή αντοιπροσωπεία. Αχρηστεύεται μόλις ανάψει.

σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ
σιγά να μη μας ακούσουν και σε σκοτώσουν για να μη μαθευτεί το μυστικό...

KAZA
21-08-11, 21:36
Mούφες είναι αυτά, απλά τα λένε στις αντιπροσωπείες για να πουλήσουν τα τακάκια με το σήμα της bmw και τιμή...παραπάνω από διπλάσια.
Τα ίδια τακάκια ακριβώς είναι, μιας και έχουν και τον ίδιο κωδικό.
Η μόνη διαφορά είναι πως δεν έχουν τη σφραγίδα της bmw, τίποτε άλλο.

Συνεπώς είναι πεταμένα λεφτά να πας στην αντιπροσωπεία για τακάκια.
Εγώ έβαλα τα ίδια ακριβώς textar με του εργοστασίου μπρος πίσω και ενώ στην αντιπροσωπεία μου ζητούσαν 330 ευρώ (χωρίς αισθητήρες), πλήρωσα λιγότερο από 150 (έχει περάσει και λίγος καιρός και δεν θυμάμαι ακριβώς το ποσό) μαζί με τους αισθητήρες!
Τα συμπεράσματα δικά σας.

Παίρνω δηλαδή τον παρακάτω κωδικό (νούμερο 11) http://bmwfans.info/parts/catalog/E30/4-doors/Europe/318i-M10/LHD/M/1985/january/browse/brakes/front_wheel_brake_brake_pad_sensor/ για Textar T444 πάω σε έναν έμπορο με Textar και είμαι οκ; Κάτι άλλο – περίεργο δεν παρατήρησες εσύ με τα δικά σου Textar ….. πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει με αυτά;

rapid_fast
21-08-11, 21:45
Παίρνω δηλαδή τον παρακάτω κωδικό (νούμερο 11) http://bmwfans.info/parts/catalog/E30/4-doors/Europe/318i-M10/LHD/M/1985/january/browse/brakes/front_wheel_brake_brake_pad_sensor/ για Textar T444 πάω σε έναν έμπορο με Textar και είμαι οκ; Κάτι άλλο – περίεργο δεν παρατήρησες εσύ με τα δικά σου Textar ….. πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει με αυτά;

Μην ξεχασεις να έχεις και 28 ευρώ στην τσέπη για να πληρώσεις...

KAZA
21-08-11, 21:58
Μην ξεχασεις να έχεις και 28 ευρώ στην τσέπη για να πληρώσεις...

Λες να μην έχουν ρέστα; :icon_pai:

intasg
21-08-11, 22:13
Εγώ στην αντιπροσωπεία θα πήγαινα μόνο για κάτι ηλεκτρονικό, για οτιδήποτε μηχανολογικό έξω και πάλι έξω. Οι αντιπροσωπείες δεν πάιζονται. Έχουν το δικό τους θεό.

Driver M
22-08-11, 00:41
Παίρνω δηλαδή τον παρακάτω κωδικό (νούμερο 11) http://bmwfans.info/parts/catalog/E30/4-doors/Europe/318i-M10/LHD/M/1985/january/browse/brakes/front_wheel_brake_brake_pad_sensor/ για Textar T444 πάω σε έναν έμπορο με Textar και είμαι οκ; Κάτι άλλο – περίεργο δεν παρατήρησες εσύ με τα δικά σου Textar ….. πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει με αυτά;
Έχει η textar δικούς της κωδικούς για κάθε μοντέλο αυτοκινήτου, εσύ απλά πες τι μοντέλο έχεις και τι χρονολογίας είναι και θα σου δώσουν τα σωστά.
Με αυτό τον κωδικό του link δε νομίζω να βρουν το σωστό, τουλάχιστον σ'εμένα ρώτησαν και τα παραπάνω για να μου δώσουν τα κατάλληλα.

Έχω κάνει γύρω στα 3.000 χλμ και δεν έχω δει καμία διαφορά.

kostastnt
22-08-11, 11:15
Παίδες εκτός από textar δεν παίζει κάτι άλλο? Έβαλα 2 φορές textar (και με σήμα της bmw, μην το σχολιάσετε) και πάντα ακούγονται... Τα πρώτα ήταν τα μαμά και τα δεύτερα μπήκαν στις 60.000 και πλέον πάλι ακούγονται και έχουν πολύ πάστα πάνω ακόμα οπότε δεν τίθεται θέμα φθοράς..

God
22-08-11, 12:00
Γενικώς κάθε σκληρό τακάκι ακούγεται. Τα πολύ μαλακά τακάκια δεν ακούγονται αλλά φθείρονται συνήθως πολύ γρήγορα. Ας πούμε τα ΑΤΕ σπανίως ακούγονται. Αν βάλεις κανένα ημι-αγωνιστικό τακάκι (π.χ. EBC Red Stuff, Ferodo DS) να δεις μετά πως θα στριγγλίζει.

giannis 116
22-08-11, 15:41
Παίδες εκτός από textar δεν παίζει κάτι άλλο? Έβαλα 2 φορές textar (και με σήμα της bmw, μην το σχολιάσετε) και πάντα ακούγονται... Τα πρώτα ήταν τα μαμά και τα δεύτερα μπήκαν στις 60.000 και πλέον πάλι ακούγονται και έχουν πολύ πάστα πάνω ακόμα οπότε δεν τίθεται θέμα φθοράς..

Τωρα εχω βαλει Ferodo μετα απο χρονια χρησης Textar και ακουγονται αλλα πολυ λιγοτερο και μονο αν ειναι πολυ ζεστα τα φρενα.

kostastnt
22-08-11, 18:34
God δεν με ενδιαφέρει αν φθείρονται :) Στις 65.000 άλλαξα τα μαμά και τώρα είμαι στα 100.000 και πιστεύω ότι θα φτάσω άνετα τα 130.000 με τα δεύτερα.. Το αμάξι βγαίνει μόνο εθνική οπότε τα τακάκια με βγάζουν άπειρο καιρό :)

Αν μου πείτε ποιά κάνουν λίγο θόρυβο όπως τα ferodo που είπε ο Γιάννης(thx again!) , ας τα αλλάζω και κάθε 30.000 :)

KAZA
22-08-11, 21:51
Έχει η textar δικούς της κωδικούς για κάθε μοντέλο αυτοκινήτου, εσύ απλά πες τι μοντέλο έχεις και τι χρονολογίας είναι και θα σου δώσουν τα σωστά.
Με αυτό τον κωδικό του link δε νομίζω να βρουν το σωστό, τουλάχιστον σ'εμένα ρώτησαν και τα παραπάνω για να μου δώσουν τα κατάλληλα.

Έχω κάνει γύρω στα 3.000 χλμ και δεν έχω δει καμία διαφορά.

Αυτό μου ακούγεται καλύτερο για να μη γίνει λάθος!
Για να δοκιμάσω κάτι άλλο γίνεται; η δεν μπορώ να βάλω κάτι άλλο;

Driver M
22-08-11, 22:29
Eμένα πάντως τα τέξταρ, τόσο τα μαμίσια όσο και αυτά που έβαλα μετά (χωρίς το σήμα Bmw δηλαδή) είναι εντελώς αθόρυβα!
Το μόνο αρνητικό τους είναι η πολλή μαυρίλα, κατά τ'άλλα κανένα παράπονο.

nikosdov116i
23-08-11, 07:32
Παιδιά εγώ έχω 74000χλμ και δεν τα έχω αλλάξει.Το bc λέει πίσω σε 40000χλμ και μπροστά 34000χλμ.Είναι δυνατόν?Βέβαια δεν δουλεύω πολύ φρένο.

kostastnt
23-08-11, 15:12
Παιδιά εγώ έχω 74000χλμ και δεν τα έχω αλλάξει.Το bc λέει πίσω σε 40000χλμ και μπροστά 34000χλμ.Είναι δυνατόν?Βέβαια δεν δουλεύω πολύ φρένο.

Είναι :) Κι εμένα την πρώτη φορά που τα άλλαξα, η αλλαγή έγινε γιατί θα ήμουν για αρκετό καιρό μακριά από έμπιστο μάστορα και δεν είχα σκοπό να ακουμπήσει άλλος το αμάξι.. Βέβαια να ξέρεις ότι το BC είναι ότι να'ναι μερικές φορές.. Αν το πλακώσεις κανά 3ήμερο σε στροφιλίκια και φρένα τα 34000-40000 που λέει άνετα γίνονται 10000..

Την πάστα θα βλέπεις με φακό αν έχει ακόμα και άσε το BC να λέει :)

nikosdov116i
24-08-11, 08:32
Είναι :) Κι εμένα την πρώτη φορά που τα άλλαξα, η αλλαγή έγινε γιατί θα ήμουν για αρκετό καιρό μακριά από έμπιστο μάστορα και δεν είχα σκοπό να ακουμπήσει άλλος το αμάξι.. Βέβαια να ξέρεις ότι το BC είναι ότι να'ναι μερικές φορές.. Αν το πλακώσεις κανά 3ήμερο σε στροφιλίκια και φρένα τα 34000-40000 που λέει άνετα γίνονται 10000..

Την πάστα θα βλέπεις με φακό αν έχει ακόμα και άσε το BC να λέει :)

Σωστός.Άρα δεν πάει κάτι λάθος.

kostastnt
24-08-11, 09:41
Κοίταξα λίγο τα χιλιόμετρα από τα ταξίδια μου..

Στις 67.300 πήγα Σκιάθο με το BC να λέει 24.000 μπροστά και 10.000 πίσω.. Μετά από 5 μέρες που στην Σκιάθο πέρασα καλά γιατί εκείνη την χρονιά μόλις είχαν στρώσει πίσσα και η δρόμοι ήταν κυριολεκτικά πίστα το BC έγραψε 8.000 και 5.000... Και τα 2 ήταν κόκκινα σαν ειδοποιήση... Τα φρένα όμως όταν τα άλλαξα είχαν ακόμα 0,5cm πάστα.. Υπολογίζω θα έβγαζαν άλλα 10.000-15.000 κανονικά χιλιόμετρα εθνικής...

Απλά απότι καταλαβαίνω ο αισθητήρας δεν τρώγεται με ακριβώς τον ίδιο "ρυθμό" με τα τακάκια, οπότε για αυτό μας κάνει τα αλαμπουρνέζικα..

ΑΑ, στο νησί έκανα 900km περίπου με τα 500 θεσσαλονίκη-βόλο..

giannis 116
25-08-11, 13:39
Κοίταξα λίγο τα χιλιόμετρα από τα ταξίδια μου..

Στις 67.300 πήγα Σκιάθο με το BC να λέει 24.000 μπροστά και 10.000 πίσω.. Μετά από 5 μέρες που στην Σκιάθο πέρασα καλά γιατί εκείνη την χρονιά μόλις είχαν στρώσει πίσσα και η δρόμοι ήταν κυριολεκτικά πίστα το BC έγραψε 8.000 και 5.000... Και τα 2 ήταν κόκκινα σαν ειδοποιήση... Τα φρένα όμως όταν τα άλλαξα είχαν ακόμα 0,5cm πάστα.. Υπολογίζω θα έβγαζαν άλλα 10.000-15.000 κανονικά χιλιόμετρα εθνικής...

Απλά απότι καταλαβαίνω ο αισθητήρας δεν τρώγεται με ακριβώς τον ίδιο "ρυθμό" με τα τακάκια, οπότε για αυτό μας κάνει τα αλαμπουρνέζικα.. ΑΑ, στο νησί έκανα 900km περίπου με τα 500 θεσσαλονίκη-βόλο..

Για τα φρενα δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος αισθητηρας που τρωγεται ή τριβεται. Απλα το BC υπολογιζει διαφορες παραμετρους οπως ο τροπος φρεναρισματος, οι επιβραδυνσεις, στροφες κινητηρα, ταχυτητα κι εγω δεν ξερω τι αλλα ακομα, και με αλγοριθμους υπολογιζει τα εναπομειναντα χιλιομετρα. Ο αισθητηρας που τρωγεται και κανει επαφη και εμφανιζεται μονιμα ενδειξη κοκκινη για σερβις ειναι ενα καλωδιο που κουμπωνει στη δαγκανα και η 'κεφαλη' του ειναι ελαχιστα χιλιοστα πιο 'μεσα' απ την παστα του τακακιου ωστε εαν φαγωθουν υπερβολικα τα τακακια, λιγο πριν 'εξαντλήθει' εντελως η παστα, να κανει επαφη το καλωδιο με το δισκο και να αναψει αυτη η ενδειξη ως τελευταια προειδοποιηση για συνεργειο πριν γινει καποια ζημια σε δαγκανα ή δισκο.
Τωρα αν καποιος πλακωνει τα φρενα σε βουνα και στροφοδιαδρομες λογικο ειναι να πεσουν δραστικα τα χιλιομετρα. Μου ειχε τυχει και μενα το ιδιο.

rapid_fast
25-08-11, 19:38
Για τα φρενα δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος αισθητηρας που τρωγεται ή τριβεται. Απλα το BC υπολογιζει διαφορες παραμετρους οπως ο τροπος φρεναρισματος, οι επιβραδυνσεις, στροφες κινητηρα, ταχυτητα κι εγω δεν ξερω τι αλλα ακομα, και με αλγοριθμους υπολογιζει τα εναπομειναντα χιλιομετρα. Ο αισθητηρας που τρωγεται και κανει επαφη και εμφανιζεται μονιμα ενδειξη κοκκινη για σερβις ειναι ενα καλωδιο που κουμπωνει στη δαγκανα και η 'κεφαλη' του ειναι ελαχιστα χιλιοστα πιο 'μεσα' απ την παστα του τακακιου ωστε εαν φαγωθουν υπερβολικα τα τακακια, λιγο πριν 'εξαντλήθει' εντελως η παστα, να κανει επαφη το καλωδιο με το δισκο και να αναψει αυτη η ενδειξη ως τελευταια προειδοποιηση για συνεργειο πριν γινει καποια ζημια σε δαγκανα ή δισκο.
Τωρα αν καποιος πλακωνει τα φρενα σε βουνα και στροφοδιαδρομες λογικο ειναι να πεσουν δραστικα τα χιλιομετρα. Μου ειχε τυχει και μενα το ιδιο.
Νομιζω στα καινουρια, ο αισθητητρας ειναι υποχρεωτικός, και εχει προοδευτικη φθορα..

giannis 116
25-08-11, 22:12
Νομιζω στα καινουρια, ο αισθητητρας ειναι υποχρεωτικός, και εχει προοδευτικη φθορα..

Εννοεις στα καινουρια αυτοκινητα ή σε καινουριες παρτιδες τακακια θες και αλλους αισθητηρες που φθειρονται κι αυτοι;
Στην πρωτη αλλαγη που ειχα κανει το 2007 δεν ειχα αλλαξει αισθητηρα. Απο τοτε μου τον αλλαζουν.

kostastnt
29-08-11, 14:08
Όταν άλλαξα τακάκια ο αισθητήρας που αλλάχτηκε επίσης μπρος-πίσω ήταν από το ίδιο υλικό με τα τακάκια και ίδιο ύψος.. Και φαγώνεται προοδευτικά.. Αυτό μου το είπαν 2-3 άνθρωποι (1 που πουλάει τακάκια και 2 μάστορες bmw) και ότι έτσι υπολογίζει το αμάξι τα εναπομείναντα χλμ..

Εγώ δεν ξέρω από αυτά, αλλά η σκέψη (αφού είδα αισθητήρες κτλ) μου φάνηκε λογική.. Επίσης ο παλιός μου αισθητήρας ανάμεσα στην πάστα στο κέντρο είχε ένα σιδεράκι, που όταν φτάσεις εκεί, αρχίζει και ανάβει κόκκινο για τα φρένα στο BC...

rapid_fast
29-08-11, 15:34
Εννοεις στα καινουρια αυτοκινητα ή σε καινουριες παρτιδες τακακια θες και αλλους αισθητηρες που φθειρονται κι αυτοι;
Στην πρωτη αλλαγη που ειχα κανει το 2007 δεν ειχα αλλαξει αισθητηρα. Απο τοτε μου τον αλλαζουν.

Στα καινούρια αυτοκίνητα εννοώ..

xrictod
30-08-11, 10:10
Λοιπόν λοιπόν...

Είχα αλλάξει και εγώ τα τακάκια εμπρός με τον παραδοσιακό τρόπο DO IT YOURSELF. Άφησα τον ίδιο αισθητήρα στη δαγκάνα αφού είχε αρκετή πάστα ακόμα. Όμως το BC συνέχιζε να γράφει..
Όπως διάβασα παραπάνω, το αυτοκίνητο υπολογίζει από μόνο του, όμως τώρα με αλλαγμένα τακάκια και αισθητήρα μη ληγμένο, το λαμπάκι ανάβει και από το μενού η ένδειξη δεν σβήνει.. Υπάρχει κάποιο μυστικό ή κάποιος συγκεκριμένος τρόπος που γίνεται?

Λογικά δεν θα θέλει κόπο, θα θέλει τρόπο!

ThaNOS E46coupe
30-08-11, 11:47
Λοιπόν λοιπόν...

Είχα αλλάξει και εγώ τα τακάκια εμπρός με τον παραδοσιακό τρόπο DO IT YOURSELF. Άφησα τον ίδιο αισθητήρα στη δαγκάνα αφού είχε αρκετή πάστα ακόμα. Όμως το BC συνέχιζε να γράφει..
Όπως διάβασα παραπάνω, το αυτοκίνητο υπολογίζει από μόνο του, όμως τώρα με αλλαγμένα τακάκια και αισθητήρα μη ληγμένο, το λαμπάκι ανάβει και από το μενού η ένδειξη δεν σβήνει.. Υπάρχει κάποιο μυστικό ή κάποιος συγκεκριμένος τρόπος που γίνεται?

Λογικά δεν θα θέλει κόπο, θα θέλει τρόπο!

όταν άλλαξες τακάκια, μηδένισες την ένδειξη? πρέπει να τη μηδενίσεις ... ή με δικό σου διαγνωστικό , ή με κάποιας αντιπροσωπείας ή εξουσιοδοτημένου συνεργείου...

nikosdov116i
31-08-11, 07:33
Απ'τη στιγμή που άναψε λαμπάκι στο BC θέλει αλλαγή ο αισθητήρας.Δεν σφήνει αλλιώς.

advanced
02-09-11, 01:17
advanced και εγω ετσι τα αλλαξα ακριβως ρε φιλε...μη μασας κοιτα να τα αλλαξεις συντομα γιατι ειναι στο τερμα.στα 190 ε τα ειχα αλλαξει τελος μαη παντα εργοστασιακα.!

ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις παιδιά με βοηθήσατε πολύ! kapetanios μόνο τα πίσω κάναν τόσο? τελικά τα αναλώσιμα του άσσου είναι και αυτά τσιμπιμένα...

advanced
12-09-11, 23:51
αλλαχτηκε σετ πίσω τακάκια (αισθητήρας κτλ) πακέτο στα 250 ευρώ τελική σε αντιπροσωπία... το cbs μου είπαν είναι φυσιολογικό να πάει απο τα 6000 στα 1700 ή -μου είπαν- μπορεί να πάει απότομα και στο 0 (!) αν π.χ. ζοριστεί και κάνεις 2-3 δυνατά φρεναρίσματα! δεν είχα χρόνο για ανάλυση, απλά εκθέτω τα γεγονότα προς βοήθεια άλλων συμφορουμίτων. Να πω επίσης ότι ενώ πριν την αλλαγή το cbs εδειχνε 8000 για αλλαγή στα μπροστά τακάκια, μετα την αλλαγή των πίσω, δείχνει τριαντακάτι (νομίζω 34.000) για αλλαγή στα μπροστά (όσα περίπου και για τα πίσω!!!!!)! Το είδα αφού είχα φύγει και δεν ρώτησα, αλλά κουράστηκα με τη φάση και λέω να μην ρωτήσω τηλεφωνικά. ποιος ξέρει τι παίζει με CBS με συνεργεία (ίσως?) ...
ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ???

giannis 116
13-09-11, 00:35
αλλαχτηκε σετ πίσω τακάκια (αισθητήρας κτλ) πακέτο στα 250 ευρώ τελική σε αντιπροσωπία... το cbs μου είπαν είναι φυσιολογικό να πάει απο τα 6000 στα 1700 ή -μου είπαν- μπορεί να πάει απότομα και στο 0 (!) αν π.χ. ζοριστεί και κάνεις 2-3 δυνατά φρεναρίσματα! δεν είχα χρόνο για ανάλυση, απλά εκθέτω τα γεγονότα προς βοήθεια άλλων συμφορουμίτων. Να πω επίσης ότι ενώ πριν την αλλαγή το cbs εδειχνε 8000 για αλλαγή στα μπροστά τακάκια, μετα την αλλαγή των πίσω, δείχνει τριαντακάτι (νομίζω 34.000) για αλλαγή στα μπροστά (όσα περίπου και για τα πίσω!!!!!)! Το είδα αφού είχα φύγει και δεν ρώτησα, αλλά κουράστηκα με τη φάση και λέω να μην ρωτήσω τηλεφωνικά. ποιος ξέρει τι παίζει με CBS με συνεργεία (ίσως?) ...
ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ???

Κατ αρχην σου πηρανε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ!
Εγω αλλαξα σημερα κιολας τακακια εμπρος και καλωδιο και πληρωσα 180€ σε εξειδικευμενο αλλα εκανα και κατι αλλες εργασιες που ηθελα, διαγνωση στον εγκεφαλο, αλλαγη του ραδιοφωνου και προγραμματισμος για το καινουριο, ελεγχο τα φρενα και τα 4 μην ειναι καμια κολλημενη δαγκανα γιατι ειχα υπονοια οτι ισως ειχε κολλησει η εμπρος αριστερη, ελεγχο τον κλιματισμο προληπτικα.

Τωρα αυτο που σου ειπανε με το cbs και τα φρενα ισχυει. Εαν πχ σου εχει βγαλει ενδειξη σερβις σε 1500χμ κι εσυ κανεις ενα δυο φρεναρισματα πανικου και πλακωσεις τα φρενα τοτε υπαρχει περιπτωση να πεσουν τα χιλιομετρα δραστικα και ακομα να ενεργοποιηθει η επαφη του καλωδιου δηλαδη να μην εχει αλλη παστα το τακακι παρα λιγη για να πας σε συνεργειο να αλλαξεις τα φρενα σου.

Η ενδειξη για τα μπροστα που αλλαξε προς τα πανω δυο μπορει να εχουν συμβει πραγματα:
α) Να εκαναν βλακεια και να εκαναν reset και στα μπροστα για μενα το πιο πιθανο
β) Να μετρησαν το παχος στα τακακια και να εκαναν επαναπρογραμματισμο του cbs ωστε αυτο να μετραει τωρα για πιο πολλα χιλιομετρα. Το δευτερο αυτο σεναριο δυσκολο το βλεπω γτ συνηθως τα cbs κολλανε και δε κατεβαζουν χιλιομετρα οποτε επαναπρογραμματιζονται και τους ριχνουν τα χμ δεν τα ανεβαζουν, αλλα παιζει κι αυτο με πολυ μικρες πιθανοτητες.
Για μενα πηγαινε το ξανα πισω και πες τους το αυτο με τα εμπρος τακακια να στην αλλαξουν την ενδειξη οπως πρεπει να ειναι.Εννοειται χωρις να ζητησουν λεφτα ε?! Δες μηπως εχουν κανει reset και για κανα αλλο σερβις οπως πχ λαδια.

Επισης θα σου προτεινα να αλλαξεις συνεργειο, πολλα λεφτα πηρανε, μιλαμε για φαρμακειο! Μα καλα τι χρεωσανε?!

Driver M
13-09-11, 01:42
Φίλε, 250 ευρώ για πίσω τακάκια με αισθητήρα είναι τραγικά μεγάλο ποσό.
Ούτε Μ3 να είχες!

Τα τακάκια στο εμπόριο έχουν γύρω στα 50 ευρώ, άλλα 15-20 μαξ ο αισθητήρας και 20 ευρώ η εργασία, σύνολο το πολύ 90 ευρώ, σχεδόν το 1/3 απ'όσα έδωσες.

Τώρα γι'αυτό που ρωτάς, μην εμπιστεύεσαι σχεδόν καθόλου το cbs στο θέμα τακάκια.
Εμένα τα μπροστά λέγανε 15.000 και τα πίσω 25.000χλμ και τα μπροστά είχαν μαξ 1500 χλμ και τα πίσω γύρω στις 3-4.000.
Έλεγχε μόνος σου το πάχος τους να είσαι σίγουρος, μην εμπιστεύεσαι απόλυτα το cbs.

KAZA
13-09-11, 23:14
αλλαχτηκε σετ πίσω τακάκια (αισθητήρας κτλ) πακέτο στα 250 ευρώ τελική σε αντιπροσωπία... το cbs μου είπαν είναι φυσιολογικό να πάει απο τα 6000 στα 1700 ή -μου είπαν- μπορεί να πάει απότομα και στο 0 (!) αν π.χ. ζοριστεί και κάνεις 2-3 δυνατά φρεναρίσματα! δεν είχα χρόνο για ανάλυση, απλά εκθέτω τα γεγονότα προς βοήθεια άλλων συμφορουμίτων. Να πω επίσης ότι ενώ πριν την αλλαγή το cbs εδειχνε 8000 για αλλαγή στα μπροστά τακάκια, μετα την αλλαγή των πίσω, δείχνει τριαντακάτι (νομίζω 34.000) για αλλαγή στα μπροστά (όσα περίπου και για τα πίσω!!!!!)! Το είδα αφού είχα φύγει και δεν ρώτησα, αλλά κουράστηκα με τη φάση και λέω να μην ρωτήσω τηλεφωνικά. ποιος ξέρει τι παίζει με CBS με συνεργεία (ίσως?) ...
ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ???

Φίλε, 250 ευρώ για πίσω τακάκια με αισθητήρα είναι τραγικά μεγάλο ποσό.
Ούτε Μ3 να είχες!

Τα τακάκια στο εμπόριο έχουν γύρω στα 50 ευρώ, άλλα 15-20 μαξ ο αισθητήρας και 20 ευρώ η εργασία, σύνολο το πολύ 90 ευρώ, σχεδόν το 1/3 απ'όσα έδωσες.

Τώρα γι'αυτό που ρωτάς, μην εμπιστεύεσαι σχεδόν καθόλου το cbs στο θέμα τακάκια.
Εμένα τα μπροστά λέγανε 15.000 και τα πίσω 25.000χλμ και τα μπροστά είχαν μαξ 1500 χλμ και τα πίσω γύρω στις 3-4.000.
Έλεγχε μόνος σου το πάχος τους να είσαι σίγουρος, μην εμπιστεύεσαι απόλυτα το cbs.

250 σε αντιπροσωπία λέει ο φίλος , δηλαδή σφραγίδες BMW και καλά ενώ εσύ λες για τα ‘’απλά ‘’ (χωρίς σφραγίδα BMW);

Driver M
13-09-11, 23:40
250 σε αντιπροσωπία λέει ο φίλος , δηλαδή σφραγίδες BMW και καλά ενώ εσύ λες για τα ‘’απλά ‘’ (χωρίς σφραγίδα BMW);
Ναι οκ εγώ λέω για τα απλά.

Αλλά και για αυτά με τη σφραγίδα, σε εξουσιοδοτημένο μου είχαν πει 330 μπρος πίσω και κανα 30άρι οι αισθητήρες.
Δηλαδή +100 ευρώ περίπου από του παιδιού αλλά για μπροστα (που είναι και πιο ακριβά) και πίσω (που και πάλι είναι κοροϊδία).
Και εγώ έχω και 320 που παίζει να έχει και λίγο πιο ακριβά τακάκια από την 116 μιας και έχει άλλα φρένα αν δεν απατώμαι.

250 ευρώ για πίσω τακάκια είναι φοβερά υψηλή τιμή.

kostastnt
14-09-11, 11:23
Κι εγώ την αλλαγή που έκανα με γνήσια κοντά στα 200€ μου βγήκε τελική τιμή πριν 2 χρόνια..Κι ήθελα και γνήσια με σήματα κτλ για σιγουριά (μπούφος πριν 2 χρόνια) και τώρα σφυράνε ανελέητα..

advanced
15-09-11, 23:51
Φίλε, 250 ευρώ για πίσω τακάκια με αισθητήρα είναι τραγικά μεγάλο ποσό.
.................................
Έλεγχε μόνος σου το πάχος τους να είσαι σίγουρος, μην εμπιστεύεσαι απόλυτα το cbs.
θα επανέλθω με τις χρεώσεις αναλυτικά.
Πως ελένχω μόνος μου το πάχος (γιατί ειμαι άσχετος)???

για τα πρακτικά το CBS μου λέει συγκεκριμένα 37.000 χλμ για τα μπροστά τώρα...
ΤΡΕΛΑ!

kostastnt
16-09-11, 12:55
Γύρνα το τιμόνι τέρμα αριστερά ή δεξιά και με το flash του κινητού ή φακό δες μέσα στην δαγκάνα εκείνο το σημείο που οριακά δεν ακουμπάει τον δίσκο (το ασημί στρόγγυλο μέσα στην ρόδα).. Αν έχεις δει τακάκι θα καταλάβεις ότι έχει ένα κομμάτι προς τα εσένα που είναι η βάση της πάστας και αυτό που είναι προς τον δίσκο είναι η "πάστα".. Αυτή η πάστα αν έχει έστω και λίγο είναι οκ.. Τώρα το πόσα χλμ θα σου βγάλει είναι θέμα εμπειρίας να μάθεις να υπολογίζεις!

Πιο απλό είναι να ρωτήσεις στο συνεργείο που πας.. Ούτε θα σε χρεώσουν και μια ματιά πιο έμπειρη θα ρίξουν..

advanced
17-09-11, 22:50
thx kostastnt. θα το τσεκάρω

vasw
18-09-11, 22:02
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι που με παραξενεύει. Γιατί στα αυτοκίνητά μας χρειάζεται πρώτα αλλαγή των πίσω τακακιών ενώ στα υπόλοιπα αλλάζουν πρώτα τα εμπρός; Έχει να κάνει με την πίσω κίνηση;

giannis 116
18-09-11, 22:32
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι που με παραξενεύει. Γιατί στα αυτοκίνητά μας χρειάζεται πρώτα αλλαγή των πίσω τακακιών ενώ στα υπόλοιπα αλλάζουν πρώτα τα εμπρός; Έχει να κάνει με την πίσω κίνηση;

Ναι εχει να κανει και με την πισω κινηση αλλα οχι μονο γι αυτο. Πλεον τα συγχρονα συστηματα πεδησης δεν εχουν μια στανταρ κατανομη ισχυος πεδησης εμπρος πισω οπως παλιοτερα. Αναλογα τις συνθηκες μπορει να 'πιασουν' εξισου δυνατα και τα πισω φρενα και εξισου και αν οχι περισσοτερες φορες ή με περισσοτερη διαρκεια αυτα. Αυτα βεβαια τις περισσοτερες φορες δεν το καταλαβαινουμε καν αφου γινονται τοσο στραπιαια και χωρις 'παρενεργειες' στην οδηγηση. Τετοιες περιπτωσεις ειναι οταν φρεναρουμε πανω σε μια στροφη, σε βρεγμενο, σε χιονι, σε παγο , οταν ειμαστε με αλυσιδες, οταν ξεκιναμε σε μια ανηφορα, οταν 'μας φευγει' σε καμια γλιστερη στροφη ή πλατεια...
Εαν το πλακωνουμε στα παντιλικια με το DTC ενεργοποιημενο ή με πατημενο μια φορα το κουμπι του, δηλαδη να ειναι εντος αυτο απλα να επενεργει με υστερηση, ε τοτε τα πισω φρενα λογικο ειναι να φθαρουν νωριτερα απ τα μπροστα.

Κι εμενα, την προηγουμενη βδομαδα αλλαξα τα μπροστα, μεθαυριο παω για τα πισω. Με νορμαλ οδηγηση παντως εχω υπολογισει 2 αλλαγες μπροστα-1 πισω, καπως ετσι με παει.

nikosdov116i
19-09-11, 08:22
Ναι εχει να κανει και με την πισω κινηση αλλα οχι μονο γι αυτο. Πλεον τα συγχρονα συστηματα πεδησης δεν εχουν μια στανταρ κατανομη ισχυος πεδησης εμπρος πισω οπως παλιοτερα. Αναλογα τις συνθηκες μπορει να 'πιασουν' εξισου δυνατα και τα πισω φρενα και εξισου και αν οχι περισσοτερες φορες ή με περισσοτερη διαρκεια αυτα. Αυτα βεβαια τις περισσοτερες φορες δεν το καταλαβαινουμε καν αφου γινονται τοσο στραπιαια και χωρις 'παρενεργειες' στην οδηγηση. Τετοιες περιπτωσεις ειναι οταν φρεναρουμε πανω σε μια στροφη, σε βρεγμενο, σε χιονι, σε παγο , οταν ειμαστε με αλυσιδες, οταν ξεκιναμε σε μια ανηφορα, οταν 'μας φευγει' σε καμια γλιστερη στροφη ή πλατεια...
Εαν το πλακωνουμε στα παντιλικια με το DTC ενεργοποιημενο ή με πατημενο μια φορα το κουμπι του, δηλαδη να ειναι εντος αυτο απλα να επενεργει με υστερηση, ε τοτε τα πισω φρενα λογικο ειναι να φθαρουν νωριτερα απ τα μπροστα.

Κι εμενα, την προηγουμενη βδομαδα αλλαξα τα μπροστα, μεθαυριο παω για τα πισω. Με νορμαλ οδηγηση παντως εχω υπολογισει 2 αλλαγες μπροστα-1 πισω, καπως ετσι με παει.

Τελικά τα πίσω ή τα μπροστά φαγώνονται πιο γρήγορα¨?Μπερδευτήκαμε λίγο.

kostastnt
19-09-11, 12:58
Σε εμένα είχαν φαγωθεί το ίδιο περίπου.. Απειροελάχιστη διαφορά το ότι τα μπροστά ήταν λίγο καλύτερα..

lefterishatzi
19-09-11, 16:57
Σε εμένα σε 316 e92 είμαι στα 33000 χλμ. Τα πίσω λένε 4000 και τα μπροστά 13000 υπόλοιπο. Είναι μεγάλη η διαφορά. Το δικαιολογώ πάντως, μερικώς ,λόγω των χάλια δρόμων της Αθήνας, με αποτέλεσμα να βλέπω συνέχεια τριγωνάκια....

advanced
19-09-11, 23:01
Κατ αρχην σου πηρανε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ!
Εγω αλλαξα σημερα κιολας τακακια εμπρος και καλωδιο και πληρωσα 180€ σε εξειδικευμενο αλλα εκανα και κατι αλλες εργασιες που ηθελα, διαγνωση στον εγκεφαλο, αλλαγη του ραδιοφωνου και προγραμματισμος για το καινουριο, ελεγχο τα φρενα και τα 4 μην ειναι καμια κολλημενη δαγκανα γιατι ειχα υπονοια οτι ισως ειχε κολλησει η εμπρος αριστερη, ελεγχο τον κλιματισμο προληπτικα.

Τωρα αυτο που σου ειπανε με το cbs και τα φρενα ισχυει. Εαν πχ σου εχει βγαλει ενδειξη σερβις σε 1500χμ κι εσυ κανεις ενα δυο φρεναρισματα πανικου και πλακωσεις τα φρενα τοτε υπαρχει περιπτωση να πεσουν τα χιλιομετρα δραστικα και ακομα να ενεργοποιηθει η επαφη του καλωδιου δηλαδη να μην εχει αλλη παστα το τακακι παρα λιγη για να πας σε συνεργειο να αλλαξεις τα φρενα σου.

Η ενδειξη για τα μπροστα που αλλαξε προς τα πανω δυο μπορει να εχουν συμβει πραγματα:
α) Να εκαναν βλακεια και να εκαναν reset και στα μπροστα για μενα το πιο πιθανο
β) Να μετρησαν το παχος στα τακακια και να εκαναν επαναπρογραμματισμο του cbs ωστε αυτο να μετραει τωρα για πιο πολλα χιλιομετρα. Το δευτερο αυτο σεναριο δυσκολο το βλεπω γτ συνηθως τα cbs κολλανε και δε κατεβαζουν χιλιομετρα οποτε επαναπρογραμματιζονται και τους ριχνουν τα χμ δεν τα ανεβαζουν, αλλα παιζει κι αυτο με πολυ μικρες πιθανοτητες.
Για μενα πηγαινε το ξανα πισω και πες τους το αυτο με τα εμπρος τακακια να στην αλλαξουν την ενδειξη οπως πρεπει να ειναι.Εννοειται χωρις να ζητησουν λεφτα ε?! Δες μηπως εχουν κανει reset και για κανα αλλο σερβις οπως πχ λαδια.

Επισης θα σου προτεινα να αλλαξεις συνεργειο, πολλα λεφτα πηρανε, μιλαμε για φαρμακειο! Μα καλα τι χρεωσανε?!

update: επίσημη απάντηση απο το συνεργείο: μηδενίστηκε στο cbs μαζί με τα πίσω φρένα και η ένδειξη για τα μπροστά, δεν μπορούν να κατεβάσουν τα χλμ στη σωστή ένδειξη γιατί ΔΕΝ κατεβαίνουν προς τα κάτω (ακόμα και αν πάω απο εκεί)- δεν τους αφήνει το σύστημα/ μηχάνημα. Δεν υπάρχει κανένα θέμα όμως γιατί όταν θα θέλει μπροστά τακάκια θα μου βγάλει το σήμα με το αυτοκίνητο σηκωμένο σε "ράμπα". Τρέχα γύρευε... Βαρέθηκα!

giannis 116
20-09-11, 15:05
Τελικά τα πίσω ή τα μπροστά φαγώνονται πιο γρήγορα¨?Μπερδευτήκαμε λίγο.

Αναλογως με το στυλ οδηγησης υπαρχει περιπτωση μεχρι και τα πισω να φαγωνονται πιο γρηγορα απ τα εμπρος. Με λογικη-νορμαλ οδηγηση φαγωνονται πρωτα τα εμπρος και μετα τα πισω.

giannis 116
20-09-11, 15:13
update: επίσημη απάντηση απο το συνεργείο: μηδενίστηκε στο cbs μαζί με τα πίσω φρένα και η ένδειξη για τα μπροστά, δεν μπορούν να κατεβάσουν τα χλμ στη σωστή ένδειξη γιατί ΔΕΝ κατεβαίνουν προς τα κάτω (ακόμα και αν πάω απο εκεί)- δεν τους αφήνει το σύστημα/ μηχάνημα. Δεν υπάρχει κανένα θέμα όμως γιατί όταν θα θέλει μπροστά τακάκια θα μου βγάλει το σήμα με το αυτοκίνητο σηκωμένο σε "ράμπα". Τρέχα γύρευε... Βαρέθηκα!

Αυτη την ενδειξη κοκκινο αυτοκινητο επανω σε ραμπα μαζι με αναμμενο μονιμα την κοκκινη ενδειξη που ειναι για τα φρενα (αυτη που αναβει οταν εχουμε χειροφρενο), ειχα κι εγω. Κανονικα αναβει οταν εχει ενεργοποιηθει η επαφη του αισθητηρα φθορας. Το περιεργο ηταν οτι σε μενα εμενε αναμμενη 1-2 μερες και μετα εσβηνε! Ο λογος τελικα ηταν οτι ειχαν βλαβη και οι δυο αισθητηρες-καλωδια αλλα και τα τακακια ηταν στα τελευταια τους.
Σημερα αλλαχτηκαν και τα πισω και το πισω καλωδιο σβηστηκαν ολα τα σφαλματα κι ειναι ολα καλα τωρα.

Οσο για το τρεχα γυρευε που λες κι οτι βαρεθηκες, αστα να πανε! Κι εγω το ιδιο!

KAZA
20-09-11, 21:59
Γνωρίζει κάποιος αντιπρόσωπο της textar στην Θεσσαλονίκη; Έναν που ήξερα στην βιλκα δεν τον βρίσκω …..

kostastnt
23-09-11, 12:52
Textar δεν ξερω αλλά πήγαινε μια Στρατουδακη, Αβοκατο.. Μπορεί να έχουν τα γνήσια σε πολύ χαμηλή τιμή ή τα textar χωρίς το σήμα..

KostasLamia
03-11-11, 10:53
Καλημέρα σε όλους.
Επειδή πλησιάζω για τακάκια, βρήκα Ferodo στην τιμή 68 ευρώ τα εμπρός και 67 ευρώ τα πίσω.
Τι λέτε σαν τιμή αλλά και σαν μάρκα;

cool_alex
06-11-11, 21:57
Καλησπέρα σε όλους,
Ήρθε και σ' εμένα η ώρα να αλλάξω τα πίσω τακάκια.
Δεδομένου ότι πλέον είμαι εκτός εγγύησης δε θέλω να πάω σε αντιπροσωπία. Μπορείτε να που προτείνετε κάποιο αξιόπιστο και σχετικά φτηνό συνεργείο όχι μόνο για τα τακάκια αλλά και για τυχόν εργασίες που θα χρειαστούν από εδώ και πέρα στα Νότια Προάστια (κοντά Ηλιούπολη) ή Βόρεια Προάστια (κοντά Μαρούσι).
Σας ευχαριστώ πολύ και καλό μου ξεκίνημα στο forum. :)
Αλέξης

advanced
05-12-11, 02:05
Καλησπέρα σε όλους,
Ήρθε και σ' εμένα η ώρα να αλλάξω τα πίσω τακάκια.
Δεδομένου ότι πλέον είμαι εκτός εγγύησης δε θέλω να πάω σε αντιπροσωπία. Μπορείτε να που προτείνετε κάποιο αξιόπιστο και σχετικά φτηνό συνεργείο όχι μόνο για τα τακάκια αλλά και για τυχόν εργασίες που θα χρειαστούν από εδώ και πέρα στα Νότια Προάστια (κοντά Ηλιούπολη) ή Βόρεια Προάστια (κοντά Μαρούσι).
Σας ευχαριστώ πολύ και καλό μου ξεκίνημα στο forum. :)
Αλέξης

και εγώ ψάχνω για καλό εξειδικευμένο απο Ψυχικό και πιο Βόρεια... αν έχει να προτείνει κάποιος, ας στείλει πμ. ευχαριστώ!

KAZA
05-12-11, 19:50
Καλησπέρα σε όλους,
Ήρθε και σ' εμένα η ώρα να αλλάξω τα πίσω τακάκια.
Δεδομένου ότι πλέον είμαι εκτός εγγύησης δε θέλω να πάω σε αντιπροσωπία. Μπορείτε να που προτείνετε κάποιο αξιόπιστο και σχετικά φτηνό συνεργείο όχι μόνο για τα τακάκια αλλά και για τυχόν εργασίες που θα χρειαστούν από εδώ και πέρα στα Νότια Προάστια (κοντά Ηλιούπολη) ή Βόρεια Προάστια (κοντά Μαρούσι).
Σας ευχαριστώ πολύ και καλό μου ξεκίνημα στο forum. :)
Αλέξης

και εγώ ψάχνω για καλό εξειδικευμένο απο Ψυχικό και πιο Βόρεια... αν έχει να προτείνει κάποιος, ας στείλει πμ. ευχαριστώ!

Καλώς ήρθες cool_alex και καλά …… για ρίξτε μια ματιά εδώ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=25209&highlight=%D3%F5%ED%E5%F1%E3%E5%DF%E1
παραπάνω δεν μπορώ να σας βοηθήσω είμαι από Θεσσαλονίκη

KAZA
19-12-11, 20:10
Όπως έγραψα και στο Shoutbox αλλά είπα να το βάλω στο θέμα του καλύτερα ….. σε λίγο θα χρειαστώ δίσκους μπροστά λέω να βάλω μαμά αλλά από τακάκια λέω να βάλω τα απλά textar δηλαδή χωρίς να γράφουν πάνω BMW , θα κάνω χαζομάρα βάζοντας τα απλά τακάκια για πρώτη φορά πάνω στους καινούργιου δίσκους;

Driver M
19-12-11, 20:14
Όπως έγραψα και στο Shoutbox αλλά είπα να το βάλω στο θέμα του καλύτερα ….. σε λίγο θα χρειαστώ δίσκους μπροστά λέω να βάλω μαμά αλλά από τακάκια λέω να βάλω τα απλά textar δηλαδή χωρίς να γράφουν πάνω BMW , θα κάνω χαζομάρα βάζοντας τα απλά τακάκια για πρώτη φορά πάνω στους καινούργιου δίσκους;
Tι χαζομάρα να κάνεις?
Τα ίδια τακάκια ακριβώς είναι.

KAZA
19-12-11, 20:32
Tι χαζομάρα να κάνεις?
Τα ίδια τακάκια ακριβώς είναι.

Δεν υπάρχει θέμα να πληγώσει τον δίσκο έτσι; Ξέρεις είναι πρώτη φορά που θα βάλω πάνω στο αμάξι κάτι που δεν είναι ‘’μαμά’’ δηλαδή να γράφει BMW και το σκέπτομαι δεν ξέρω τι να κάνω και από δίσκους αν και οι δίσκοι είναι textar της BMW να βάλω και τους δίσκους textar χωρίς την επωνυμία BMW ή στους δίσκους να μην κάνω αλλαγή λόγο του ότι δεν είναι τόσο αναλώσιμοι όσο τα τακάκια; (σε περίπτωση που δεν μείνω ευχαριστημένος) :nixweiss:

giannis 116
19-12-11, 22:08
Εγω ειχα βαλει καινουριους δισκους μαμα μπροστα με τακακια Ferrodo. Μη σου πω οτι ειχα και καλυτερα φρενα σε ορισμενους τομεις οπως λιγοτερο τριξιμο-θορυβο και πολυ λιγοτερο τριβιδι-μαυριλα.

Driver M
19-12-11, 22:49
Δεν υπάρχει θέμα να πληγώσει τον δίσκο έτσι; Ξέρεις είναι πρώτη φορά που θα βάλω πάνω στο αμάξι κάτι που δεν είναι ‘’μαμά’’ δηλαδή να γράφει BMW και το σκέπτομαι δεν ξέρω τι να κάνω και από δίσκους αν και οι δίσκοι είναι textar της BMW να βάλω και τους δίσκους textar χωρίς την επωνυμία BMW ή στους δίσκους να μην κάνω αλλαγή λόγο του ότι δεν είναι τόσο αναλώσιμοι όσο τα τακάκια; (σε περίπτωση που δεν μείνω ευχαριστημένος) :nixweiss:
To ότι δεν είναι μαμά δεν σημαίνει πως δεν είναι ολόιδια με τα μαμά.
Απλά τεξτάρ φοράω εδώ και μερικούς μήνες και έχω ακριβώς ίδια απόδοση με πριν.

Οι δίσκοι πάλι νομίζω πως είναι zimmermann.
Κι εκεί τα ίδια ισχύουν, αν βρεις το ίδιο μοντέλο χωρίς απλά το σήμα bmw δεν υπάρχει καμία διαφορά.

Γενικά είναι εντελώς πεταμένα λεφτά να πληρώνεις 3πλάσια για ένα προϊόν που είναι ακριβώς ίδιο.

kostastnt
20-12-11, 16:25
Τα textart πάντως είχα τα μαμά και σφύριζαν.. Έβαλα τα textar χωρίς το σηματάκι και πάλι σφυρίζουν.. Όχι πάντα, αλλά είναι ενοχλητικό.. Γιατί δεν κοιτάτε καμιά άλλη μάρκα? Εγώ μετά το χειμώνα που θα ξαναρχίσω να χρησιμοποιώ το αμάξι θα πάω να βάλω ferodo που είναι πιο ήσυχα απότι έμαθα..

KAZA
20-12-11, 19:14
To ότι δεν είναι μαμά δεν σημαίνει πως δεν είναι ολόιδια με τα μαμά.
Απλά τεξτάρ φοράω εδώ και μερικούς μήνες και έχω ακριβώς ίδια απόδοση με πριν.

Οι δίσκοι πάλι νομίζω πως είναι zimmermann.
Κι εκεί τα ίδια ισχύουν, αν βρεις το ίδιο μοντέλο χωρίς απλά το σήμα bmw δεν υπάρχει καμία διαφορά.

Γενικά είναι εντελώς πεταμένα λεφτά να πληρώνεις 3πλάσια για ένα προϊόν που είναι ακριβώς ίδιο.

Κι εγώ αυτό λέω αλλά έχω τον μηχανικό μου που μου λέει πως αποκλείετε να είναι της ίδιας ποιότητας και με βάζει σε σκέψεις , αλλά αν είναι δοκιμασμένα τότε οκ …… ελπίζω στον φίλο παρακάτω να φταίει κάτι άλλο γιατί τέτοια βλέπω και λέω άστο καλύτερα …..

Τα textart πάντως είχα τα μαμά και σφύριζαν.. Έβαλα τα textar χωρίς το σηματάκι και πάλι σφυρίζουν.. Όχι πάντα, αλλά είναι ενοχλητικό.. Γιατί δεν κοιτάτε καμιά άλλη μάρκα? Εγώ μετά το χειμώνα που θα ξαναρχίσω να χρησιμοποιώ το αμάξι θα πάω να βάλω ferodo που είναι πιο ήσυχα απότι έμαθα..

kostastnt
20-12-11, 19:23
Δεν ξεχωρίζω τα textar σε 2 κατηγορίες :) Απλά λέω ότι όλα τα textar σε εμένα σφύριζαν.. Και στον τελευταίο έλεγχο τα βγάλαμε και είχε κάτι "κομματάκια" τα οποία τα αφαιρέσαμε με κατσαβίδι.. Φυσικά σταμάτησε ο θόρυβος μέχρι να βρεθούν τα επόμενα κομματάκια και να ξαναρχίσει.. Η εξήγηση είναι ότι χρησιμοποιούνται διάφορα οικολογικά υλικά.. Φυσικά επειδή στο συγκεκριμένο θέμα δεν είμαι καθόλου οικολόγος, γιατί τα νεύρα μου γίνονται τσατάλια σε κάθε φρενάρισμα θα πάω σε κάτι αντι-οικολογικό και παραδοσιακό..

Από απόδοση είναι μια χαρά πάντως.. Και πολύ παραπάνω για αυτό το αμάξι απότι χρειάζονται μιας και μόλις 1-2 φορές σε τρελές καταβάσεις στο Πήλιο ένιωσα να ζεσταίνονται και να με κρεμάνε σε φρενάρισμα.. Αλλά επειδή αυτό έγινε 1-2 φορές στα 100.000Km θα προτιμήσω κάτι άλλο και ας είναι και χάλια από απόδοση αλλά ΗΣΥΧΟ!

KAZA
20-12-11, 19:37
Τα κομματάκια που λες σε πιο τακάκι ήταν στο textar ή στο textar με την επωνυμία BMW;
Πάντως δεν μπορώ να πω 26 χρόνια στο Ε30 μπαίνουν όλα της BMW και ειδικά στο θέμα μας ΠΟΤΕ δεν είχα προβλήματα με τα φρένα και φυσικά κανένα σφύριγμα!
Γιαυτο ρωτώ τα παιδιά αν κάποιος τα έχει δοκιμάσει να μου πει εντυπώσεις γιατί καταλαβαίνεις 26 χρόνια με 250.000 χιλ. απροβλημάτιστα θα μου την σπάσει αφάνταστα αν αρχίσει να σφυρίζει το τακάκι! :banghead:

Driver M
20-12-11, 22:51
Δεν έχω εμπειρία σε Ε30, αλλά σε Ε90. Σ'εμένα δεν σφυρίζει τίποτα.

Όπως και να'χει, συνεχίζω να επιμένω πως πρόκειται για το ιδιο τακάκι ακριβώς.
Η bmw έτσι κι αλλιώς δεν φτιάχνει τακάκια, οπότε η τεξτάρ δεν έχει κανένα λόγο να φτιάχνει, με τον ίδιο ακριβώς κωδικό, άλλα τακάκια για τη bmw και άλλα με την επωνυμία της.

Προσωπικά τουλάχιστον είχα ακριβώς την ίδια απόδοση και πλήρωσα τα μισά λεφτά.

KAZA
21-12-11, 19:32
Δεν έχω εμπειρία σε Ε30, αλλά σε Ε90. Σ'εμένα δεν σφυρίζει τίποτα.

Όπως και να'χει, συνεχίζω να επιμένω πως πρόκειται για το ιδιο τακάκι ακριβώς.
Η bmw έτσι κι αλλιώς δεν φτιάχνει τακάκια, οπότε η τεξτάρ δεν έχει κανένα λόγο να φτιάχνει, με τον ίδιο ακριβώς κωδικό, άλλα τακάκια για τη bmw και άλλα με την επωνυμία της.

Προσωπικά τουλάχιστον είχα ακριβώς την ίδια απόδοση και πλήρωσα τα μισά λεφτά.

Όταν συζητώ τέτοια θέματα με τον μηχανικό μου επιμένει πως άλλο είναι το απλό textar και άλλο το textar με την επωνυμία της BMW με την αιτιολογία πως η BMW ζητά μία Α ποιότητα για τα ανταλλακτικά της με Α χαρακτηριστικά κ.τ.λ. τα ίδια ακριβώς δεν μπορεί να παράγει η εταιρία για λογαριασμό άλλης αυτοκινητοβιομηχανίας ούτε καν για την ίδια την textar να βγάλει στο εμπόριο το συγκεκριμένο προϊόν με τις ίδιες προδιαγραφές και χαρακτηριστικά.
Ακόμη κι αν τα βάλουμε δίπλα δίπλα και είναι ίδια οπτικά δεν θα βγάλεις άκρη!
Γιαυτο θέλω να το δω στην πράξη!

rapid_fast
22-12-11, 11:00
Όταν συζητώ τέτοια θέματα με τον μηχανικό μου επιμένει πως άλλο είναι το απλό textar και άλλο το textar με την επωνυμία της BMW με την αιτιολογία πως η BMW ζητά μία Α ποιότητα για τα ανταλλακτικά της με Α χαρακτηριστικά κ.τ.λ. τα ίδια ακριβώς δεν μπορεί να παράγει η εταιρία για λογαριασμό άλλης αυτοκινητοβιομηχανίας ούτε καν για την ίδια την textar να βγάλει στο εμπόριο το συγκεκριμένο προϊόν με τις ίδιες προδιαγραφές και χαρακτηριστικά.
Ακόμη κι αν τα βάλουμε δίπλα δίπλα και είναι ίδια οπτικά δεν θα βγάλεις άκρη!
Γιαυτο θέλω να το δω στην πράξη!

Σου λέει μαρούλια..
Απλά η BMW δεν δέχεται να παραλάβει τακάκια δευτερης ή τρίτης διαλογής..
Ο χοντρέμπορας όμως το κάνει, τα αγοράζει 8 ευρώ και στα πουλάει 80 σαν ίδια
με διαφορά το σήμα..!

trueno
22-12-11, 18:59
Στο Χ3 πάντως τα "μαμα" τακάκια ειναι ΑΤΕ.

KAZA
22-12-11, 19:53
Σου λέει μαρούλια..
Απλά η BMW δεν δέχεται να παραλάβει τακάκια δευτερης ή τρίτης διαλογής..
Ο χοντρέμπορας όμως το κάνει, τα αγοράζει 8 ευρώ και στα πουλάει 80 σαν ίδια
με διαφορά το σήμα..!

Με μπέρδεψες τώρα ……. :confused: Μου λέει μεν μαρούλια ο μηχανικός μου αλλά λες πως η BMW από την textar παίρνει Α ποιότητας τακάκια και ο έμπορος σε εμένα θα μου πουλήσει δεύτερης και τρίτης ποιότητας …. :bricks1:

Υ.Γ. Είμαι ζαλισμένος από την δουλειά μη με παρεξηγείς ρε πατρίδα

rapid_fast
22-12-11, 21:24
Με μπέρδεψες τώρα ……. :confused: Μου λέει μεν μαρούλια ο μηχανικός μου αλλά λες πως η BMW από την textar παίρνει Α ποιότητας τακάκια και ο έμπορος σε εμένα θα μου πουλήσει δεύτερης και τρίτης ποιότητας …. :bricks1:

Υ.Γ. Είμαι ζαλισμένος από την δουλειά μη με παρεξηγείς ρε πατρίδα

Μπορείς να δείς απο το κουτί οτι είναι β ή γ διαλογής..
Ομοιως και ότι είναι α διαλογής..
Εχει ένα χαρτάκι μέσα...

KAZA
23-12-11, 18:47
Μπορείς να δείς απο το κουτί οτι είναι β ή γ διαλογής..
Ομοιως και ότι είναι α διαλογής..
Εχει ένα χαρτάκι μέσα...

Τώρα μάλιστα , δεν το ήξερα …. Θα το κοιτάξω όταν πάω για αγορά , χύμα μέσα στο κουτί είναι αυτό οπότε αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο μέσα πάει να μας δαγκώσει ο έμπορος ……..
Ευχαριστώ! :cheers:

kostastnt
27-12-11, 00:42
Τα κομματάκια που λες σε πιο τακάκι ήταν στο textar ή στο textar με την επωνυμία BMW;
Πάντως δεν μπορώ να πω 26 χρόνια στο Ε30 μπαίνουν όλα της BMW και ειδικά στο θέμα μας ΠΟΤΕ δεν είχα προβλήματα με τα φρένα και φυσικά κανένα σφύριγμα!
Γιαυτο ρωτώ τα παιδιά αν κάποιος τα έχει δοκιμάσει να μου πει εντυπώσεις γιατί καταλαβαίνεις 26 χρόνια με 250.000 χιλ. απροβλημάτιστα θα μου την σπάσει αφάνταστα αν αρχίσει να σφυρίζει το τακάκι! :banghead:

Στα textar χωρίς το σήμα bmw ήταν τα κομματάκια.. Στα πρώτα δεν μπήκαμε ποτέ στην διαδικασία να το ψάξουμε..

Στα πρώτα τακάκια τα μαμά πάλι σφύριζαν αλλά υπέθεσα ότι έφταναν στο τέλος ζωής τους όταν πήρα εγώ το αμάξι στα χέρια μου, γιατί πιο πριν το είχαν οι γονείς μου..

Πάντως σύμφωνα με τον πατέρα μου που είχε τα μαμά τακάκια από την αρχή, τα δεύτερα χωρίς το σήμα σφυρίζουν περισσότερο οπότε παίζει να είναι και β,γ,δ,ω διαλογής μιας και από αυτόν που τα πήρα πλέον δεν τον εμπιστεύομαι καθόλου και ούτε ξαναπάτησα ποτέ για διάφορους λόγους..

giannis 116
15-03-15, 14:44
Καλησπερα σας.
Ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει αντιπροσωπεια της ΑΤΕ στην Ελλαδα και δη εντος Αττικης. Ενα μικρο ψαξιμο που εκανα στο ιντερνετ δεν μου εβγαλε καποια σαφη συμπερασματα. Το επισημο σαιτ της ΑΤΕ πιο πολυ με μπερδεψε παρα με βοηθησε. Μετα το google με 'πεταγε' σε διαφορους εμπορους ανταλλακτικων, αλλα δεν εβγαλα ακρη αν καποιος ειναι ο επισημος εισαγωγεας-αντιπροσωπος της στην Αθηνα.

Αλλιως αν μπορειτε να μου προτεινετε, και με πμ για να μη φανει διαφημιση καποιους σωστους εισαγωγεις-ανταλλακτικατζηδες εντος Αττικης που να μην πουλανε μαιμουδες, γιατι εχουμε πηξει στις Κινεζιες, αλλα να μη γδερνουν κιολας!

Συγκεκριμενα ψαχνω για μπροστα τακακια ΑΤΕ και καλωδιο αισθητηρα για την 116

sierra
15-03-15, 16:55
Πρώτα πρώτα όταν τα τακάκια όσο πιο πολύ μαυρίλα βγάζουν τόσο πιο μαλακά είναι και έχεις καλύτερο φρενάρισμα. Όσο για τα ΑΤΕ είναι καλά φρένα και όποιοι πουλάνε φρένα έχουν ΑΤΕ αλλά για κοίτα και αυτό:
http://www.mister-auto.gr/el/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%C E%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CF% 80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/ate_e003.html

giannis 116
15-03-15, 23:59
Ευχαριστω για την απαντηση, αλλα αυτο το λινκ πουπαραθετεις ειναι για αγορες μεσω ιντερνετ. Καλως ή κακως δεν κανω αγορες μεσω ιντερνετ. Καποιο σωστο και αξιοπιστο μαγαζι κι οχι φαρμακειο εχουμε;!
Γιατι ως τωρα εχω πεσει σε μεγαλα ονοματα μεν, με Κινεζικα προιοντα αμφιβολου ποιοτητας δε κι επισης εχω πετυχει και μεγαλα ονοματα δε, με σωστα ανταλλακτικα, αλλα γδαρτες ομως...

sierra
16-03-15, 23:20
Έχεις πμ...

gogos523
17-03-15, 18:07
Πρώτα πρώτα όταν τα τακάκια όσο πιο πολύ μαυρίλα βγάζουν τόσο πιο μαλακά είναι και έχεις καλύτερο φρενάρισμα. Όσο για τα ΑΤΕ είναι καλά φρένα και όποιοι πουλάνε φρένα έχουν ΑΤΕ αλλά για κοίτα και αυτό:
http://www.mister-auto.gr/el/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%C E%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CF% 80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/ate_e003.html

Πάντως τα ΑΤΕ βγάζουν όντως πολύ μαυρίλα. Από φρενάρισμα μια χαρά είναι.

giannis 116
14-04-15, 14:50
Αλλαχτηκαν τελικα τα μπροστα τακακια, μαζι και καλωδιο αισθητηρα φθορας και υγρα φρενων, ΑΤΕ.
Μου ρυθμισαν και το χειροφρενο που επιανε ψηλα, σα να αλλαξε προς το καλυτερο η ολη αισθηση φρενων, χειροφρενου.

Ειμαι στη φαση στρωσιματος των φρενων τωρα αλλα σα να μου φανηκε σε καποια φαση οτι μου βρωμισαν 'θερμουίτ'.
Ελπιζω αμα στρωσει και πατηθει η παστα να μην εχω αυτο το φαινομενο, ηταν κατι που απεχθανομουν με τα προηγουμενα Φεροντο που ειχα και δε θα θελα να την εχω τη βρωμα και με τα ΑΤΕ.
Απο τριξιματα, θορυβους, κραδασμους δεν εχω διαπιστωσει κατι αν κι οι δισκοι μου ειναι φαγωμενοι. Βεβαια φυλαγμενος παω για την ωρα.
Στην επομενη αλλαγη μπροστα αλλα και πισω ειμαι και για δισκους. Ειναι οριακα κατω απ το οριο φθορας τους κατα περιπου 1 χιλιοστο ολοι. Δεν ειναι κατι τραγικο για τη νορμαλ χρηση που του κανω, για του χρονου με βλεπω τους μπροστα, αφου φαγωθουν και τα τακακια που εβαλα σημερα, τους πισω λογικα θα τους αλλαξω στην επομενη αλλαγη των πισω τακακιων μεσα στους επομενους μηνες εκτιμω.

Νεοτερα απ τη χρηση των νεων φρενων με την παροδο των χιλιομετρων.

giannis 116
13-05-15, 21:34
Μετα απο καλο στρωσιμο και νορμαλ χρηση, κυριως μεσα στην πολη με τα τακακια ΑΤΕ μπροστα μπορω να πω πως ως τωρα εχω μεινει μονο ικανοποιημενος. Ειδικα και με καινουρια υγρα φρενων, επισης ΑΤΕ, εχω γερο, δυνατο φρεναρισμα, προοδευτικο ομως, οχι αποτομο, τα ΑΤΕ δε βρωμανε 'θερμουιτ' οταν ζεσταθουν, οπως καναν τα Φεροντο που ειχα πριν, δειχνουν να αντεχουν στη σκληρη χρηση, βεβαια δεν τα εχω ζορισει πολυ ακομα. Μαυριλα βγαζουν αρκετη, οπως ολα νομιζω. Βασικο, ειναι εντελως αθορυβα, ακομα και ζεστα. Δεν τριζουν, σφυριζουν, ουτε περνανε κραδασμους στο τιμονι παροτι οι δισκοι μου ειναι εκτος οριων απο θεμα παχους και χρηζουν αντικαταστασης. Στην επομενη αλλαγη τακακια θα αλλαχτουν κι οι δισκοι. Δεν εχω κανενα παραπονο προς το παρον απ τα τακακια, αρκετα value for money, θα λεγα.

fourna7
18-05-15, 14:25
Γεια σε ολους, ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να διαπιστωσω τι τακακια φοραει απτο εργοστασιο το αυτοκινητο, αφου αποτι εχω καταλαβει αναλογα την παρτιδα εβγαινε και με διαφορετικα τακακια.

giannis 116
18-05-15, 21:00
Γεια σε ολους, ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να διαπιστωσω τι τακακια φοραει απτο εργοστασιο το αυτοκινητο, αφου αποτι εχω καταλαβει αναλογα την παρτιδα εβγαινε και με διαφορετικα τακακια.

Στο δικο μου ειχε τεξταρ, ετσι ειναι ανα παρτιδα παραγωγης μπορει να ναι απο 2-3 διαφορετικες μαρκες. Αληθινα εχει σημασια;!

fourna7
19-05-15, 14:01
Στο δικο μου ειχε τεξταρ, ετσι ειναι ανα παρτιδα παραγωγης μπορει να ναι απο 2-3 διαφορετικες μαρκες. Αληθινα εχει σημασια;!

Θελω να δω τι μαρκα φοραει απτο εργοστασιο για να βρω τα αντιστοιχα χωρις το σημα "bmw"

LefterisK
19-05-15, 21:48
το γραφει επανω. ριξε μια καλη ματια κ κατι θα δεις.
τα φεροντο πρεμιερ μου, δεν μυριζουν οταν ζεσταθουν αλλα εχουν αρχισει να τσιριζουν λιγο μετα απο χρηση (τα πισω μονο).
τα αλλαξα εμπρος-πισω στα 60κ κ τωρα εχω 86κ.

fourna7
19-06-15, 17:53
Ήρθε η ωρα για αλλαγή των μπροστινών τακακίων, αφου μετα απο κατι περίεργους θορύβους (εκτος του γνωστού σφυρίγματος) έκανα μια επίσκεψη στον φρενα και ξαφνιασμένος (που δεν είχε ανάψει το λαμπάκι) μου είπε ότι θέλουν άμεσα αλλαγή καθώς είναι στο χιλιοστό απτο να φαγωθούν εντελώς (τρωει σίδερα όπως μου είπε χακτηριστικα). Το αυτοκίνητο δείχνει ότι θέλουν αλλαγή σε 4000 χιλιόμετρα.
Καμιά ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό?

Επίσης, οσον αφορά τα καινούρια, είμαι μεταξύ ατε,μπρέμπο και φερόντο (με τιμές 70,50,50) αλλά σκέφτομαι και για "αγωνιστικά" φερόντο (100-140 ευρώ). Συμβουλές και εμπειρίες δεκτες!!!

http://www.takakia.gr/index.php?route=product/category&path=69968_92129_101610_101619_101639 (εδω είναι οι επιλογές )

konoss
19-06-15, 20:17
Τα πρωτα ειναι πανω κατω ιδια , η BMW πρεπει να χρησιμοποιει ΑΤΕ . Αν θες να πας σε κατι καλυτερο να πας σε premier , αν πας σε ds2500 θα πρεπει να βαλεις και πισω ds2500 , επισης θα πρεπει να βαλεις σωληνακια υψηλης και dot5.1 υγρα για να εχουν αποδοση . Θα αλλαζεις επισης πολυ πιο γρηγορα δισκους καθως τους " τρωνε " για πλακα και θα θελουν καποια πατηματα και να πιασουν θερμοκρασια , αλλα θα ειναι μετα αλλο αμαξι .

fourna7
20-06-15, 03:47
καλησπέρα φιλε konoss το δικό μου φοράει στα πίσω τεξταρ (στα πίσω φαίνονταν μονο) άρα και μπροστα λογικα, καταλαβα οποτε με βλέπω να βάζω τα απλά φερόντο για τώρα γιατί απότι έχω διαβάσει και μου είπε κι ο φρενάς τα τέξταρ δεν ειναι για πολλα...και τον οκτώβρη που έρχεται σέρβις θα σκεφτώ για τα "αγωνιστικά" ίσως και με αλλαγή στους δίσκους. Ευχαριστω πολυ :)

Dim77
22-06-15, 08:16
Τα ''μαμά'' τακάκια της BMW είναι υπεραρκετά.
Είναι textar. Τα ίδια ακριβώς είναι και τα ΑΤΕ.
Τα Ferodo premier είναι το ίδιο καλά, και έβγαζαν λιγότερη σκόνη.

Ferodo 2500 και αγωνιστικά κλπ....απλά θα σου διαλύουν τους δίσκους.

ΔΕΝ χρειάζονται.... Δεν πήρατε Fiat Marea (με τα ίδια φρένα που είχε το Tempra 10 χρόνια πριν με 200κιλά λιγότερο) ώστε τα ΟΕΜ φρένα του αυτοκινήτου να είναι ανεπαρκή ακόμα και για μετρίως σβέλτη οδήγηση.

Το ΜΟΝΟ που μπορεί να χρειαστεί κάποιος με πραγματικά απαιτητική οδήγηση στο BMW του, είναι σωληνάκια υψηλής πίεσης για λίγο καλύτερη διάρκεια, όταν ανέβει η θερμοκρασία (στα φρένα)...

Αν εννοείς εντωμεταξύ ότι θα βάλεις τα racing για καλύτερα, να ξέρεις ότι θα σκοτωθείς μέσα στην πόλη και θα γελάνε όλοι οι περαστικοί από το θόρυβο....

giannis 116
23-06-15, 13:59
Απο προσωπικη εμπειρια θα σου προτεινα ΑΤΕ. Τα καλυτερα που εχω δοκιμασει ως τωρα.

fourna7
23-06-15, 15:09
Dim77 Με καλυψες απολυτα πιστευω :p
Γιαννη θα ξαναμιλησουμε πριν τα αλλαξω.
Ευχαριστω κ τους δυο

BMW Power
24-06-15, 08:41
Τσέκαρε και τις τιμές στην αντιπροσωπεία γιατί έχουν βγάλει προσφορές για γνήσια πακέτο με την εργασία σε καλές τιμές. Value line λέγεται η προωθητική ενέργεια.

giannis 116
24-06-15, 16:07
Dim77 Με καλυψες απολυτα πιστευω :p
Γιαννη θα ξαναμιλησουμε πριν τα αλλαξω.
Ευχαριστω κ τους δυο

Παρακαλω δεν κανει τιποτα.Οποτε θες στη διαθεση σου.

fourna7
24-06-15, 20:44
Τσέκαρε και τις τιμές στην αντιπροσωπεία γιατί έχουν βγάλει προσφορές για γνήσια πακέτο με την εργασία σε καλές τιμές. Value line λέγεται η προωθητική ενέργεια.

Δεν το ξερα ευχαριστώ για την πληροφορία, απ'οτι είδα η αλλαγή τακακίων ανήκει στις value line εργασίες. Όμως 1) να υποθέσω θα μου βάλουν πάλι τα εργοστασιακά textar που ήδη φοράει ενώ θέλω να τα αποφύγω αφου ferodo-ate είναι καλύτερα και 2) μεταξύ μας όσο value line και να είναι, η εργασία δεν θα κοστίσει 10 ευρώ με τίποτα :p: ωστόσο θα περάσω μια βόλτα από το σπανό αύριο μεθαύριο να ρωτήσω..

MarinosE46
25-06-15, 20:57
Δεν το ξερα ευχαριστώ για την πληροφορία, απ'οτι είδα η αλλαγή τακακίων ανήκει στις value line εργασίες. Όμως 1) να υποθέσω θα μου βάλουν πάλι τα εργοστασιακά textar που ήδη φοράει ενώ θέλω να τα αποφύγω αφου ferodo-ate είναι καλύτερα και 2) μεταξύ μας όσο value line και να είναι, η εργασία δεν θα κοστίσει 10 ευρώ με τίποτα :p: ωστόσο θα περάσω μια βόλτα από το σπανό αύριο μεθαύριο να ρωτήσω..
Tα γινήσια τακάκια είναι τέλεια για το 99 τοις εκατό των περιπτώσεων.Τα ΑΤΕ είναι το ίδιο πράγμα.
Τώρα για τα Ferodo η προσωπική μου γνώμη είναι πως σίγουρα δεν είναι καλύτερα από τα εργοστασιακά...Τα φοράω τώρα πάνω και 1ον δεν έχουν το αρχικό δάγκωμα των εργοστασιακών και 2ον Κάποιες φορές μου έχουν δώσει την αίσθηση ότι δε θα σταματήσω έγκαιρα...Με τα εργοστασιακά δε συνέβη ποτέ αυτό στα 42000 χιλιόμετρα που έκανα.(τα άλλαξα χωρίς καν να ανάψει λαμπάκι φθοράς και έβγαζαν χαλαρά άλλα 3-4000 χιλιόμετρα).
Προσωπικά ΔΕΝ θα ξαναβάλω ποτέ μη εργοστασιακά τακάκια και δίσκους και ας είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά τιμής.

fourna7
30-11-15, 18:04
Καλησπέρα σε όλους,
πρόσφατα άλλαξα τακάκια μπροστινά και αντί για textar που φορούσε το αυτοκίνητο απο το εργοστάσιο προτίμησα τα ferodo μετά από μια μικρή έρευνα....τα έβαλα σε συνεργείο εκτός BMW και μου κόστισαν 60ε τα τακάκια 20 ευρώ ο αισθητήρας και 20 η εργασία, σύνολο 100 ευρώ, όταν ο Σπανός ζητούσε 145 για τις ίδιες εργασίες...

Σε αίσθηση μου δίνουν την ίδια σιγουριά αν όχι περισσότερη (δεν έχει χρειαστεί βέβαια να με σώσουν από κάποια ακραία κατάσταση εως τώρα και ελπίζω να μη χρειαστεί) ειδικά αφού ζεσταθούν οι δισκοι....επίσης θα έλεγα πως έχουν πιο γραμμική αίσθηση...

Αυτά από μένα προς το παρών και ευχαριστώ όσους με βοήησαν στην αναζήτηση :)

LefterisK
30-11-15, 19:47
με υγεια! να υποθεσω ferodo premier? τα ιδια εβαλα κι εγω μπρος πισω ωστε να αποφυγω την μαυριλα. το κακο ειναι οτι καποιες φορες τα πισω μου σφυριζουν (1-2 φορες το μηνα ισως με τελειως στοχαστικη συμπεριφορα χωρις να μπορω να εντοπισω εαν το κανει οταν π.χ. εχουν συσσωρευμενη βρωμα λογω "απλησιας" πανω απο βδομαδα ή οταν εχουν βραχει πολυ κλπ)
απο αποδοση και εγω τα εκτιμω εως γραμμικα και απολυτα ικανοποιητικα

sierra
30-11-15, 23:29
Πρέπει να ξέρετε όσο περισσότερη μαυρίλα βγάζει τόσο πιο μαλακό είναι και έχει καλύτερα αποτελέσματα στο φρενάρισμα.Εάν δεν βγάζει μαυρίλα είναι σκληρά και όχι τόσο καλά τα αποτελέσματά τους και σφυρίζουν. Όσο για το σφύριγμα εάν τα χαράξετε στη μέση και στρογγυλέψετε τις γωνίες σταματάει το ενοχλητικό σφύριγμα. Αυτά από έναν γέρο επαγγελματία και πείρα χρόνων στα αυτοκίνητα. Ποτέ δεν βάζω σκληρά στο αμάξι μου και ας μαυρίζουν οι ζάντες. Το αμάξι το έχω για να το ευχαριστιέμαι και όχι για φιγούρα...

fourna7
01-12-15, 00:04
Δεκτές οι παρατηρήσεις φίλε Sierra και με βρίσκουν σύμφωνω...προσωπικά δεν τα έβαλα για να αποφύγω τη μαυρίλα αλλά ακριβώς γιατί από ότι έμαθα ψάχνοντας, τα φεροντο
(premier, για να απαντήσω και στην ερώτηση του λευτέρη
(να υποθεσω ferodo premier? )
είναι πιο μαλακά από τα textar τα οποία ένας από τους λόγους που χρησιμοποιούνται από τη bmw είναι για να αντέχουν περισσότερο στα κρύα του βορρά....
όσο για τη μαυρίλα θα ενημερώσω σε επόμενο ποστ γιατί το αυτοκίνητο ήταν πενταβρώμικο όταν τα έβαλα και το έπλυνα εχθές οπότε δεν μπόρεσα να κρίνω...

rapid_fast
01-12-15, 13:46
Πρέπει να ξέρετε όσο περισσότερη μαυρίλα βγάζει τόσο πιο μαλακό είναι και έχει καλύτερα αποτελέσματα στο φρενάρισμα.Εάν δεν βγάζει μαυρίλα είναι σκληρά και όχι τόσο καλά τα αποτελέσματά τους και σφυρίζουν. Όσο για το σφύριγμα εάν τα χαράξετε στη μέση και στρογγυλέψετε τις γωνίες σταματάει το ενοχλητικό σφύριγμα. Αυτά από έναν γέρο επαγγελματία και πείρα χρόνων στα αυτοκίνητα. Ποτέ δεν βάζω σκληρά στο αμάξι μου και ας μαυρίζουν οι ζάντες. Το αμάξι το έχω για να το ευχαριστιέμαι και όχι για φιγούρα...

Παναγιώτη..
Τα σκληρά και τα μαλακά έχουν μεγάλη διαφορά στο πόσο τρώνε τη δισκόπλακα..
Τα μαλακά φαγώνονται, ενω τα σκληρά σου τρώνε μεγαλύτερο ποσοστό δισκόπλακας..
Εγώ βάζω πάντα μαλακά, γορμάρουν πολύ καλύτερα πάνω στη δισκόπλακα..
Παναγιώτη, αν δείς την δισκόπλακα σου, στο άκρο της στο χείλος, έχει κάνει πατουρίτσα..
Αν βάλεις τακάκι πρώτη εγκατάσταση επάνω σε καινούρια δισκόπλακα, δεν θα τσιρίξει, όσο σκληρό και αν είναι...
Αν βάλεις τακάκι, δεύτερη εγκατάσταση, έχει γίνει ένα μικρό χείλος στην δισκόπλακα, και το τακάκι δεν πατάει σωστά..
Για αυτό το τρώμε στην άκρη λίγο, να έχει αέρα να καλύψει το χείλος απο τη δισκόπλακα..
Αν δεν το φάμε, το τακάκι τσιρίζει, αφού πατάει ΜΟΝΟ επάνω στο δόντι απο τη δισκόπλακα, ενώ αν το πατήσουμε δυνατά, στραβοπατάει :)
Το τρίτης εγκατάστασης, θέλει πιο βαθύ αυλάκι για να απορροφήσει το δόντι της δισκόπλακας και πάει λέγοντας..
Η χάραξη στο μέσο απο το τακάκι, είναι μια τεχνική που γίνεται στα τακάκια, με σκοπό να μην ραγίζει το υλικό σε περίπτωση υπερθέρμανσης..
Αν έχει κολλήσει ποτέ σε κάποιον η δαγκάνα πάνω στο δίσκο, καταλαβαίνει τι λέω..
Να έχετε πάντα στα υπόψιν σας, οτι με αυτά και με αυτά (διαγώνιες χαράξεις στα τακάκια) έχετε αφαιρέσει το 10% απο το υλικό απο τα τακάκια σας, και έχετε λιγότερο φρένο..

KAZA
04-12-15, 17:09
Παναγιώτη..
Τα σκληρά και τα μαλακά έχουν μεγάλη διαφορά στο πόσο τρώνε τη δισκόπλακα..
Τα μαλακά φαγώνονται, ενω τα σκληρά σου τρώνε μεγαλύτερο ποσοστό δισκόπλακας..
Εγώ βάζω πάντα μαλακά, γορμάρουν πολύ καλύτερα πάνω στη δισκόπλακα..
Παναγιώτη, αν δείς την δισκόπλακα σου, στο άκρο της στο χείλος, έχει κάνει πατουρίτσα..
Αν βάλεις τακάκι πρώτη εγκατάσταση επάνω σε καινούρια δισκόπλακα, δεν θα τσιρίξει, όσο σκληρό και αν είναι...
Αν βάλεις τακάκι, δεύτερη εγκατάσταση, έχει γίνει ένα μικρό χείλος στην δισκόπλακα, και το τακάκι δεν πατάει σωστά..
Για αυτό το τρώμε στην άκρη λίγο, να έχει αέρα να καλύψει το χείλος απο τη δισκόπλακα..
Αν δεν το φάμε, το τακάκι τσιρίζει, αφού πατάει ΜΟΝΟ επάνω στο δόντι απο τη δισκόπλακα, ενώ αν το πατήσουμε δυνατά, στραβοπατάει :)
Το τρίτης εγκατάστασης, θέλει πιο βαθύ αυλάκι για να απορροφήσει το δόντι της δισκόπλακας και πάει λέγοντας..
Η χάραξη στο μέσο απο το τακάκι, είναι μια τεχνική που γίνεται στα τακάκια, με σκοπό να μην ραγίζει το υλικό σε περίπτωση υπερθέρμανσης..
Αν έχει κολλήσει ποτέ σε κάποιον η δαγκάνα πάνω στο δίσκο, καταλαβαίνει τι λέω..
Να έχετε πάντα στα υπόψιν σας, οτι με αυτά και με αυτά (διαγώνιες χαράξεις στα τακάκια) έχετε αφαιρέσει το 10% απο το υλικό απο τα τακάκια σας, και έχετε λιγότερο φρένο..

Και τα δικά μου τότε γιατί σφύριζαν πως το εξηγείς; :scratchch
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=29772

sierra
08-12-15, 00:09
Πάνο το ξέρω ότι τα σκληρά τρώνε τον δίσκο και γιαυτό δεν βάζω ποτέ σκληρά και ας έχω μαυρίλα. Όσο για το σφύριγμα ορισμένα σφυρίζουν από την πρώτη φορά. Για το χάραγμα το κάναμε και στα επαγγελματικά για περισσότερα χιλιόμετρα βάζαμε σκληρά και μην ανησυχείς δεν χάναμε σε ποσότητα του υλικού...

konoss
08-12-15, 02:04
Tα μαλακα τακακια ( οργανικα συνηθως ) ειναι καλα για καθε μερα καθως δουλευουν απο χαμηλες θερμοκρασιες αλλα δεν εχουν αντοχη σε γρηγορες διαδρομες καθως δεν αντεχουν πανω απο 400-450 βαθμους .Τα σκληρα τακακια ( περιεχουν πολλα εως παρα πολλα μεταλικα στοιχεια εξου και ο θορυβος ) ειναι για πιο εντονη χρηση καθως αντεχουν και 700 βαθμους αλλα συνηθως θελουν ζεσταμα . Βεβαια υπαρχουν και σκληρα τακακια που δουλευον απο χαμηλα μεχρι πολυ ψηλα ( π.χ. dsuno )

Οποτε με βαση τη χρηση προκυπτει και το τακακι που θα μπει στο αμαξι .

Επιπλεον παραθετω ενα πινακα της ferodo που δειχνει πως λειτουργουν οι αγωνιστικες γομες που παραγει .
http://www.ferodoracing.com/products/car-racing/racing-brake-pads/ds2500/

BMW Power
08-12-15, 08:25
Οποτε με βαση τη χρηση προκυπτει και το τακακι που θα μπει στο αμαξι .

Επιπλεον παραθετω ενα πινακα της ferodo που δειχνει πως λειτουργουν οι αγωνιστικες γομες που παραγει .
http://www.ferodoracing.com/products/car-racing/racing-brake-pads/ds2500/

Πολύ σωστός