PDA

Επιστροφή στο Forum : Spor contact 3 vs P zero (τα καινούργια)


YAziDis
19-11-09, 14:12
Καλησπέρα.
Ηθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για το πιο ελαστικό τεριάζει καλύτερα σε ε46 coupe (έχω bilstein sprint, και Η&R). Το αυτοκίνητο ήδη κοπανάει αρκετά και τώρα έχω τα sport contact 3, αλλά ένας γνωστός με είπε οτι τα καινούργια τα P Zero, (Σκέτα P Zero μου λέει, όχι κάτι που είχαν βγει πριν, Nero κτλ) βγήκαν πάρα πολύ καλά. Σε ένα συγκριτικό από ένα περιοδικό που είδα, 1η θέση πήραν τα P Zero και 2η τα continental....

Ποια η γνώμη σας; Με τα continental έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος, αλλά μου λένε ότι τα p zero είναι το απόλυτο ελαστικό... Έχετε ακούσει τίπτοα εσείς;

(Θα ήθελα να απαντήσουν αυτοί που έχουν ακούσει για τα p zero τα καινούργια, γιατί για τα continental έχω ήδη σχηματίσει μια απ'τις καλύτερες γνώμες).

mitsos_chania
19-11-09, 14:25
εχω ξαναγραψει και σε αλλο νημα Γιαννη οτι εγω απο τα conti δεν εμεινα καθολου ικανοποιημενος.Αντιθετως εδω και 8 μηνες εχω τα pirelli p zero rosso(νομιζω) και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος παρολο που ο δεικτης ταχυτητας τους ειναι πολυ υψηλος.Βεβαια η αποψη μου ειναι οτι τα michelin ειναι τα κορυφαια λαστιχα(προσωπικη αποψη) αλλα τα pirelli ειχαν και 1 χρονο εγγυηση(αν εσκαγε λαστιχο ειτε εφταιγα εγω ειτε οχι αντικατασταση δωρεαν).Οποτε θα σου ελεγα να κοιταξεις και τα michelin.απο τα δυο που λες παντως εγω θα εβαζα τα pirelli

YAziDis
19-11-09, 15:16
Παλιότερα ήμουν πάρα πολύ υπέρ τον Michelin... Όταν πήρα τη bmw και άλλαξα εγώ για πρώτη φορά τα λάστιχα και έβαλα τα continental, πραγματικά έπαθα τρελή πλάκα γιατί τουλάχιστον σε μένα, αυτό το οποίο με εντυπωσίασε ήταν το πόσο πολύ καλά κολούσε το αυτοκίνητο στο δρόμο. Αφού στην αρχή νόμιζα πως κάτι θα είχε πάθει το αυτοκίνητο....
Απλα με μπριζώσανε ότι το καινούργιο P Zero (έτσι σκέτο, ούτε rosso, ούτε nero) βγήκε πάρα πολύ εξελισμένο και καλύτερο και απλά θέλω να μάθω εντυπώσεις αν το έχει χρησιμοποιήσει κανείς..

stratos
19-11-09, 15:32
Για το σκέτο P Zero έχω ακούσε τα καλήτερα και κυρίως απο κατόχους αυτοκινήτων μπροστοκίνητων με 300+ ίππους που λένε οτι έχει καλή πρόσφυση και στις στροφές και δεν αργεί να ζεσταθεί.

Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος απο τα δικά μου Michelin SP2 αλλά είναι λίγο πιο ακριβά απο τα άλλα.

Στην επόμενη αλλαγή θα παίξω μεταξύ Michelin και Τοyο Τ1-R

merlin_M3
19-11-09, 15:53
Στο 46άρι 320 με τρέλαιναν τα sport contact 2...... το ίδιο και στο GTI..............

Στο 93άρι Μ3 με απόλυτη ευχαρίστηση από την απόδοση, έχω βάλει την δεύτερη τετράδα και σύντομα πάω για την τρίτη Michelin *...........

Στο C63AMG του κολλητού μου με ενθουσιάζουν τα p zero (σκέτα)...........( θέλουν λίγο παραπάνω ζέσταμα ).

Μάλλον μιλάμε για πολύ κοντινής ποιότητας ελλαστικά που πιθανόν να μην είμαστε τόσο ειδικοί για να ψηφίσουμε το καλύτερο !!!

maris7
19-11-09, 16:45
ρε παιδια οποιος εχει continental εχει προσεξει οτι απο την μεσα μερια σκιζονται και εχουν ρωγμες(χωρις να χανουν αερα)ο κατασκευαστης λεει οτι ειναι φυσιολογικο ξερετε κατι?

gant
19-11-09, 17:05
ρε παιδια οποιος εχει continental εχει προσεξει οτι απο την μεσα μερια σκιζονται και εχουν ρωγμες(χωρις να χανουν αερα)ο κατασκευαστης λεει οτι ειναι φυσιολογικο ξερετε κατι?

Το χω ξαναδιαβάσει αυτό παλιότερα εδώ στο φόρουμ.
Εγώ τα φορώ απ τον Φλεβάρη του 2008, έκανα 23.000χλμ και δεν βλέπω το παραμικρό πάνω τους. Φυσικά μιλώ για νορμάλ οδήγηση.

maris7
19-11-09, 17:18
μιλαμε παντα απο την μεσα μερια απο την εξω δεν φενεται τιποτα

ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
19-11-09, 17:23
Στο 46άρι 320 με τρέλαιναν τα sport contact 2...... το ίδιο και στο GTI..............

Στο 93άρι Μ3 με απόλυτη ευχαρίστηση από την απόδοση, έχω βάλει την δεύτερη τετράδα και σύντομα πάω για την τρίτη Michelin *...........

Στο C63AMG του κολλητού μου με ενθουσιάζουν τα p zero (σκέτα)...........( θέλουν λίγο παραπάνω ζέσταμα ).

Μάλλον μιλάμε για πολύ κοντινής ποιότητας ελλαστικά που πιθανόν να μην είμαστε τόσο ειδικοί για να ψηφίσουμε το καλύτερο !!!

Eτσι ειναι..... ειναι τοσο καλα ολα τους που για να φηφισουμε το best θελει πολλη ειδικο και ασφαλτο πιστας με το μετρο στα χερια.

aektzhs18
19-11-09, 17:24
Αναλογος φιλε μου ,δεν νομιζω εγω παντος να κανουν ρωγμες,εαν περπατησει ξεφουσκωτο εστω και λιγο γιαυτο νομιζω γινεται.

mitsos_chania
19-11-09, 17:41
και μενα δεν ειχαν καμια ρωγμη μεχρι που τα εβγαλα τα conti.και δεν τραβηξαν και λιγα:flipa:

gant
20-11-09, 10:43
μιλαμε παντα απο την μεσα μερια απο την εξω δεν φενεται τιποτα

Ναι φίλε μου, για την μέσα πλευρά αναφέρομαι κι εγώ.

z3 2.2
20-11-09, 10:54
Η μονη διαφορα που θα καταλαβεις ειναι οτι τα Conti ειναι πιο μαλακα στο μαγουλο τους,πραγμα που δινει λιγο παραπανω ανεση χωρις απαραιτητα να κανει μπαλοναρισμα στις στροφες.
Εχω αρκετη εμπειρια απο τα Contact 3 γιατι τα φοραω και απο Ρ Ζero που οδηγω παρα πολυ συχνα σε αυτοκινητα 200+hp με εμπρος κινηση.
Σε αυτες τις κατηγοριες ελαστικων διαλεξε το λαστιχο που σου αρεσει εμφανισιακα!!!!
Οι διαφορες δεν ειναι αντιληπτες απο εμας......
Το βασικο ειναι να μπορει να τα ζεστανει το αυτοκινητο σου.....

YAziDis
20-11-09, 11:18
ok.. Οπότε στην περίπτωση μου, εφόσον έχω χαμηλώσει το αμάξι και έχει γίνει κουρσούμι με τα H&R, να διαλέξω και πάλι τα Continental που είναι και πιο μαλακά ή τα p zero που λες που είναι λίγο πιο σκληρά;

randombk
20-11-09, 11:38
Εγω φιλε μου δεν θα εβαζα κανενα απο τα 2 λαστιχα που λες...

Αν πραγματικα το πιεζα λιγο το αμαξι θα εβαζα μονο,

1. BRIDGESTONE POTENZA !
ή
2. MICHELIN PilotSport 2!


thats all folks...

silent
20-11-09, 11:57
Το Goodyear F1 Asymmetric συγκριτικά με Continental και Pirelli σε σκληρότητα, κράτημα, αίσθηση πως είναι το έχει δοκιμάσει κανείς ?

Fairytale
20-11-09, 11:59
Επειδή δεν υπάρχει μεγάλη γκάμα σε διαστάσεις, δες εδώ αν σε καλύπτουν http://www.pirellipzero.com/
C U out there

z3 2.2
20-11-09, 12:01
ok.. Οπότε στην περίπτωση μου, εφόσον έχω χαμηλώσει το αμάξι και έχει γίνει κουρσούμι με τα H&R, να διαλέξω και πάλι τα Continental που είναι και πιο μαλακά ή τα p zero που λες που είναι λίγο πιο σκληρά;

Aφου εχεις μεινει ευχαριστημενος απο τα Conti....γιατι να τα αλλαξεις?
Εγω και παλι αυτα θα βαλω.
Κοιτα το λαστιχο ειναι καθαρα υποκειμενικη υποθεση...εμενα μου αρεσει ο τροπος που κραταει το Conti και επισης μου αρεσει που μεχρι και που να βγαλει τα συρματα πιανει μια χαρα!!!

Nick_E60_GR
20-11-09, 12:11
Το Goodyear F1 Asymmetric συγκριτικά με Continental και Pirelli σε σκληρότητα, κράτημα, αίσθηση πως είναι το έχει δοκιμάσει κανείς ?

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2007-autocar-tyre-test.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2007-evo-tyre-test.htm

strofimios
20-11-09, 13:05
Παιδια εαν πιεζετε πολυ το αυτοκινητο αξιζει να δειτε και το ποσο προοδευτικα αντιδρα ενα ελαστικο.Δε λεω καλο το απολυτο grip αλλα οταν ξεκολαει πρεπει να υπαρχουν και περιθωρια διορθωσης.Προσωπικα μου αρεσουν παρα πολυ τα kumho ecsta spt http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Kumho/Ecsta-KU31.htm που "φοραω" τωρα.Βεβαια τα εχω σε 205-55-15 και το αμαξι δεν ειναι πολυ δυνατο.Τα michelin απο την εμπειρια που εχω με exalto 1+2 ειναι παρα πολυ καλα(ειδικα στη βροχη) αλλα το καλοκαιρι σαπουνιαζουν,πραγμα το οποιο μου το εχουν αναφερει και πολλοι γνωστοι μου.

shido
20-11-09, 13:09
το Pzero (σκετο) ειναι παρα πολυ καλο ελαστικο αλλα θελει ζεσταμα.

YAziDis
20-11-09, 13:10
Ενδιαφέρον... Αυτός που με μπρίζωσε με έλεγε ότι ίσα ίσα ζεσταίνετε πολύ πιο γρήγορα ...


Μου φαίνετε ότι και πάλι θα καταλήξω στα conti ...

Fanis
20-11-09, 13:12
Προσωπικά τα Sport Contact 3 δεν τα αλλάζω, για τις συνθήκες της Ελλάδας. Φυσικά και τα υπόλοιπα ελαστικά των γνωστών εταιριών πιστεύω ότι είναι κορυφαία και οι διαφορές πολύ μικρές, ειδικά για να τις καταλάβουμε εμείς. Παρόλα ταύτα, προτιμώ τα SC3.

shido
20-11-09, 13:12
εγω βγαζοντας τα conti sport3 εβαλα τα Pirelli και δεν τα ξαναβγαζω για conti

YAziDis
20-11-09, 13:16
To P zero Γιάννη; Γιατί δε το ξαναβγάζεις; Τι παραπάνω σου πρόσφερε ?

shido
20-11-09, 13:20
ας πουμε οτι εχει παρομοια συμπεριφορα με το conti αλλα σε θεμα φθορας και πλαινων ειναι πολυ καλυτερο.

z3 2.2
20-11-09, 13:24
ας πουμε οτι εχει παρομοια συμπεριφορα με το conti αλλα σε θεμα φθορας και πλαινων ειναι πολυ καλυτερο.

εχεις πολυ δικιο
γι αυτο λεω οτι τα λαστιχα ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα

topmar
20-11-09, 14:11
Καλησπέρα,

Γιατί δεν θέλεις τα P-Zero Nero? Τα έχει φίλος εδώ πωλητής ελαστικών εδώ (Γερμανία) σε BMW E60 530i (18άρες) και είναι κατενθουσιασμένος.

Έχει κατέβει και 2 φορές Ελλάδα με το αμάξι, είναι πάρα πάρα πολύ καλά και στους Ελληνικούς δρόμους λέει. Στους δε Γερμανικούς είναι απλά άψογα, βεντουζιάζουν άμεσα και το εκπληκτικό είναι πως έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής. Με το παραπάνω αναφερθέν όχημα, έκανε με τα P-Zero Nero ήδη 20000ΚΜ και το πέλμα είναι στα 6,1mm !!!

Εγώ πάντως για το δικό μου σε 225/45/17 αυτά πήρα.....

eNeRGy
21-11-09, 13:29
Το Goodyear F1 Asymmetric συγκριτικά με Continental και Pirelli σε σκληρότητα, κράτημα, αίσθηση πως είναι το έχει δοκιμάσει κανείς ?

Τα F1 ειναι μακραν καλυτερα και απο τα δυο που ανεφερες... Πιο σκληρα πλαινα, χωρις να κοπανανε, πολυ πιο ησυχα-αθορυβα στον δρομο (ταξιδι) και αρκετα περισσοτερο κρατημα ακομη και οταν ειναι κρυα...