PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες για Ε30


e30 1984
21-11-09, 09:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ στο ωραιοτερο φορουμ παιδια εχω δυο αποριες. 1) φοραω καρμπιλατερ sollex 2B4 τι σημαινει αυτο? γιατι εχω δει καρμπιλατερ 1Β4. 2) τι αναρτησεις φορουσε απο την μανα του? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Δημήτρης
21-11-09, 17:27
Καλησπέρα. Ναι όντως υπάρχουν αυτοί οι 2 τύποι. Δε ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αλλά στο site με τα ανταλλακτικά το 1Β2 λέει Greece-Yugoslavia edition. Αρα αν έχεις το 2Β4 θεωρητικά είναι καλύτερο. Τα αμορτισέρ σου είναι boge λαδιού. Αυτά.

e30 1984
21-11-09, 17:40
ευχαριστώ Δημήτρη ναι εχω το 2B4 να ρωτησω και κατι αλλο οταν θα χρειαστει να αλαξω αναρτηση τι να βαλω? εχω ρωτησει και μου εχουν πει οτι τα bilstein τα μαυρα ειναι οτι πρεπρει εγω αυτο που ψαχνω απο μια αναρτηση ειναι να μην μου μεταφερει τις ανωμαλειες του δρομου στην καμπινα!!

BILL007
21-11-09, 17:47
Με bilstein μαύρα πάντως (που είναι για πολύ σπορ) θα μεταφέρεις σίγουρα πολύ κραδασμό στο αμάξι και σε καμία περίπτωση το αντίθετο (στους ελληνικούς καρόδρομους)

e30 1984
21-11-09, 17:55
καροδρομοι δεν λες τιποτα για πες μου φιλε μου Βασιλη τι να βαλω? να βαλω τις εργοστασιακες αναρτησεις με αυτες που εχω βαλει δεν ειμαι ικανοποιημενος.

giannis 116
21-11-09, 20:54
Καλησπέρα. Ναι όντως υπάρχουν αυτοί οι 2 τύποι. Δε ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αλλά στο site με τα ανταλλακτικά το 1Β2 λέει Greece-Yugoslavia edition. Αρα αν έχεις το 2Β4 θεωρητικά είναι καλύτερο. Τα αμορτισέρ σου είναι boge λαδιού. Αυτά.

Ισως να εχει να κανει με την ποιοτητα της βενζινης γι αυτες τις χωρες και εφοδιασαν αυτες τις εκδοσεις με αυτα τα καρμπυρατερ τοτε...

Δημήτρης
22-11-09, 00:08
ευχαριστώ Δημήτρη ναι εχω το 2B4 να ρωτησω και κατι αλλο οταν θα χρειαστει να αλαξω αναρτηση τι να βαλω? εχω ρωτησει και μου εχουν πει οτι τα bilstein τα μαυρα ειναι οτι πρεπρει εγω αυτο που ψαχνω απο μια αναρτηση ειναι να μην μου μεταφερει τις ανωμαλειες του δρομου στην καμπινα!!

Να 'σαι καλά, δε κάνει τίποτα. Τα μαύρα bilstein που σου λένε είναι το ίδιο αμορτισέρ με αυτό που έχεις απλώς είναι αερίου-λαδιού και όχι μόνο λαδιού. Κατα συνέπεια το αμάξι γίνεται ελαφρώς σταθερότερο. Τα bilstein κίτρινα είναι αυτά που λέει ο Βασίλης ότι είναι πιο σκληρά, όχι όμως ότι μεταφέρουν κραδασμούς. Ναι είναι πιο σφιχτό και πιο δεμένο το αυτοκίνητο αλλά είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να βάλεις. Τοποθετημένα κοντά στα 500 ευρώ. Αυτά θα ήταν η δική μου επιλογή.

Δημήτρης
22-11-09, 00:18
Ισως να εχει να κανει με την ποιοτητα της βενζινης γι αυτες τις χωρες και εφοδιασαν αυτες τις εκδοσεις με αυτα τα καρμπυρατερ τοτε...

Μπορεί και να ισχύει αυτό που λες...

God
22-11-09, 03:29
ευχαριστώ Δημήτρη ναι εχω το 2B4 να ρωτησω και κατι αλλο οταν θα χρειαστει να αλαξω αναρτηση τι να βαλω? εχω ρωτησει και μου εχουν πει οτι τα bilstein τα μαυρα ειναι οτι πρεπρει εγω αυτο που ψαχνω απο μια αναρτηση ειναι να μην μου μεταφερει τις ανωμαλειες του δρομου στην καμπινα!!

Tα Bilstein τα μαύρα έχουν παρόμοια ή πανομοιότυπα χαρακτηριστικά με τα μαμά αμορτισέρ, γι'αυτό τα λένε και "αντικατάστασης". Αυτά που φόραγε το αυτοκίνητο από την μάνα του είναι τα Boge Turbo Gas. Κόστος των Boge περίπου 220-250€ τοποθετημένα. Τα Bilstein ίδια τιμή ή λίγο ακριβότερα. Τα πιο "ειδικά" και σπορ αμορτισέρ ξεφεύγουν προς τα πάνω απότομα.

Αν θέλεις άνεση και δεν έχεις υπερβολικά βαρύ πόδι και νευρικά χέρια, βάλε τα Boge και ξεμπερδεύεις άνετα και εύκολα.

e30 1984
22-11-09, 11:40
ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες...

vasilis e30
22-11-09, 18:16
Με bilstein μαύρα πάντως (που είναι για πολύ σπορ) θα μεταφέρεις σίγουρα πολύ κραδασμό στο αμάξι και σε καμία περίπτωση το αντίθετο (στους ελληνικούς καρόδρομους)

οντως μεταφερουν πολυ κραδασμο στο αμαξι.το λεω γιατι αυτα φοραω.

johnye30is
22-11-09, 18:27
η καλυτερη κινηση για μενα ειναι ταBilstein η sport hτα sprint !! και ελατηρια εμπρος HR 4ποντα !