PDA

Επιστροφή στο Forum : omnia2 vs iphone 3gs vs satio


mo328i
21-11-09, 14:22
καλησπερα παιδια ειμαι ενδιαμεσα σε αυτα τα τρεια κινητα να αγορασω και δεν ξερω με σιγουρια ποιο να παρω,να σας πω μονο καποια θετικα και αρνητικα που ξερω

omnia2= εχει windows mobile οποτε και τα κολληματα της microsoft παρολα αυτα θα βρεις οτι εφαρμογη θελεις,μετρια καμερα και ωραιο design + οτι εχει και gps.

iphone 3gs= εχει πολυ καλο λογισμικο αλλα δεν ξερω εαν ειναι κλειδωμενο και τι,πχ εχει bluetooth ξεκλειδωτο ,ειναι στα ελληνικα εχει δεκτη gps αλλα θα χρειαστει jailbreak και ποσο αξιοπιστο θα ειναι μετα?για την καμερα δεν σχολιαζω καν + οτι εχει ψιλοβρομισει ο τοπος αλλα μπορεις να βρεις πολλες εφαρμογες!

satio= ωραιο design ,πολυ καλη καμερα,εχει δεκτη gps αλλα ειναι sybian και ως γνωστο ειναι το τελευταιο sybian που βγαινει και εχει σταματισει και η nokia τα sybian οποτε δε θα υπαρχουν και πολλες εφαρμογες αργοτερα...ικανοποιητικο μενου..

θελω να μου πειτε την γνωμη σας και απο προσωπικη εμπειρια τι λετε?

Dimzan
29-11-09, 19:51
Αναλογως τι ψαχνεις... Και τι ειναι αυτο στο οποιο θες να δωσεις εμφαση περισσοτερο.


Εγω ας πουμε ηθελα τα γνωστα wifi-gps αλλα καμερα ηθελα της προκοπης οποτε εχω μεινει με το Ν82 που εχει ξενον.


Απο τα 3 παραπανω μονο το Σατιο εχει καμερα σωστη αλλα οταν το δοκιμασα μου φανηκε λιγο αργο στο μενου του. Στα + η οθοναρα και τα 12 (!) μεγαπιξελ. Το συμπιαν μπορει να σταματησε ομως εφαρμογες βγαινουν ακομα παρα πολλες, σκεψου ομως οτι εχεις και το 5800 στην ιδια πλευρα...

Το iphone θα παραμεινει βασιλιας στην ευχρηστια και εχει επισης απειρες εφαρμογες.. Σπαστηρι οπωσδηποτε γιατι αλλιως δεν αξιζει.

Το omnia2 εχει οθοναρα αλλα σαν το iphone δεν ειναι σε χρηση. Απο εφαρμογες εχει καλυτερη πικοιλια αλλα κατα τη γνωμη μου σε πιο bussines επιπεδο.

mo328i
29-11-09, 23:30
εχω και εγω το ιδιο κολλημα με τις καμερες θελω να τραβαει φωτογραφιες της προκωπης,οσο για το iphone πολυ καλο αλλα ρε φιλος εχει βρωμισει ο τοπος δηλαδη ελεος πια,το εχουν παρει αρκετοι γνωστοι μου και το εχω βαρεθει τοσες φορες που το εχω δει χωρις να το εχω αγορασει ακομα,δεν ξερω μαλλον ειμαι πιο πολυ αναμεσα σε satio και omnia2 αλλα θα δειξει!!

Dimzan
29-11-09, 23:38
αν θες φωτογραφιες το satio ειναι μονοδρομος.

Δεν υπαρχει κινητο που να τραβαει σωστες φωτογραφιες το βραδυ εκτος κι αν αυτο εχει ξενον φλας. Εχω κολλημα με τη φωτογραφια, και επειδη τραβαω συχνα βραδυ θελω κατι της προκοπης. Μετρημενα στα δαχτυλα ειναι τα κινητα με φλας. Κ800-810 Κ850 C905 Ν82 και πλεον και το Satio. Εγω απλα περιμενω να δοκιμαστει μην βγαλει προβληματακια κλπ και φυσικα να πεσει η τιμη του. Επισης και η αφη του λενε οτι δεν ειναι και η καλυτερη. Δοκιμασε το σε κανα καταστημα να δεις.

To iphone οντως παραγινε αλλα ειναι τοπ σε θεμα ευχρηστιας-ταχυτητας-flow.

Για το omnia2 δεν εχω ολοκληρωμενη αποψη.

Κωνσταντίνος
30-11-09, 00:05
Μήπως στα υποψήφια να πρόσθετες και το HTC Touch Pro 2 ;

mo328i
30-11-09, 10:52
δεν το ψινω htc καλο ειναι αλλα κολλησα αναμεσα στα 3 παραπανω,μαλλον για satio παω αλλλα θα δειξει,κοιτα παρολο που ειναι 12,1 πηγα σε καταστημα και το κοιταξα δεν ειδα προβλημα στην αφη και δεν τρελαθηκα με την καμερα,ειναι σαφως καλυτερη απο τα αλλα 2 αλλα ο φακος του δεν ηταν και κατι το καταπληκτικο!!δεν εχω θεμα με την αναλυση αλλα με τον φακο,θα μου πεις εαν θες καλο φακο πηγαινε παρε μια καμερα και οχι κινητο,απλα θελω να τα συνδιασω οσο το δυνατον καλυτερα!

xxxvagos
30-11-09, 12:30
φιλε εγω εχω το omnia τωρα
σου το συστηνω ανεπιφιλακτα..αν και το iphone εχει λιγο καλυτερη αφη εγω λεω να παρεις το omnia..τα συνδιαζει ολα..δεν υστερει πουθενα οπως πχ το iphone στην καμερας

και εκτος αυτου μη παρεις iphone διοτι το εχουν καταντησει αηδια αυτο με την τιμη του..
δεν γινετε εδω να εχει 250-350$ και στην ελλαδα να εχει 700-900 $...

bill987
01-12-09, 12:06
φιλε εγω εχω το omnia τωρα
σου το συστηνω ανεπιφιλακτα..αν και το iphone εχει λιγο καλυτερη αφη εγω λεω να παρεις το omnia..τα συνδιαζει ολα..δεν υστερει πουθενα οπως πχ το iphone στην καμερας

και εκτος αυτου μη παρεις iphone διοτι το εχουν καταντησει αηδια αυτο με την τιμη του..
δεν γινετε εδω να εχει 250-350$ και στην ελλαδα να εχει 700-900 $...

Βαγγέλη που έχει 250-350??????????????

Στο ebay που κοίταξα, συμφέρει περισσότερο απο εδώ...

Dimzan
01-12-09, 15:52
Βαγγέλη που έχει 250-350??????????????

Στο ebay που κοίταξα, συμφέρει περισσότερο απο εδώ...

Στην αμερικη κοστιζει οντως τοσο η συσκευη

xxxvagos
11-12-09, 00:49
Στην αμερικη κοστιζει οντως τοσο η συσκευη

παιδια κοστιζε τοσο οταν βγηκε το 3GS αλλα αν το φερεις ελλαδα θελεις φορτιστη (+κανα 40 ευρω) η αλλιως το φορτιζεις απο παραλληλη θυρα pc... κανα ελαυρως μεταχειρισμενο απο κανα νεοπλουτο αμερικανακι το παιρνεις και με 150$=100 euro

Dimzan
11-12-09, 01:46
παιδια κοστιζε τοσο οταν βγηκε το 3GS αλλα αν το φερεις ελλαδα θελεις φορτιστη (+κανα 40 ευρω) η αλλιως το φορτιζεις απο παραλληλη θυρα pc... κανα ελαυρως μεταχειρισμενο απο κανα νεοπλουτο αμερικανακι το παιρνεις και με 150$=100 euro

Βαγγο βρες μου εσυ ενα τετοιο και σου πληρωνω και μεταφορικα απο αμερικη και ενα 20αρικο στηντ σεπη σου...

χωρις πλακα!

Nikos120i
11-12-09, 10:35
Εξαρτάται πως έχεις μάθει και πως έχεις συνηθίσει.

Είχα το ΟΜΝΙΑ 1 και πραγματικά ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΠΑΣΕΙ τα νεύρα…και ούτε καν το πούλησα, το έβαλα στο ντουλάπι μου και το κλείδωσα! Έχει ΑΘΛΙΟ λειτουργικό…είναι απίστευτα ΑΡΓΟ…το touch του ήταν χάλια…το interface ακόμα χειρότερο και δε μπορούσα να βρω τρόπο να παίξει καλά στο AUX μου στο αυτοκίνητο! Ευτυχώς που μου το είχαν κάνει δώρο…δεν έδινα λεφτά για τέτοιο άθλιο κινητό.

Μέχρι που πήρα πέρσι το iPhone 3G και βρήκα την ησυχία μου! Πραγματικά το καλύτερο κινητό που είχα ποτέ…και έχω περάσει από ΠΟΛΛΑ κινητά, κορυφαία και ακριβά. Είναι πανεύκολο στη χρήση…κάνει ό,τι θέλεις, είναι γρήγορο, κορυφή το iPod που έχει και το touch του είναι σεμινάριο! Θέμα έχει η ποιότητα της φωτογραφίας, αλλά δε με απασχολεί τόσο.

Επίσης έχει ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ applications κάτι που δεν έχουν τα άλλα…και μιλάμε για ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ applications!

Τώρα το άλλαξα και πήρα το 3GS σε 32άρι μόλις τη Δευτέρα! Το συστήνω ανεπιφύλακτα! Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γρήγορο, σε σημείο που φτάνει να είναι πιο γρήγορο και από τη σκέψη σου, βγάζει καλύτερη φώτο (3ΜΡ έχει) και επιτέλους τραβάει και βίντεο! Το πιο σημαντικό…η μπαταρία του! Ένα πράγμα θα σας πω…το φόρτισα τη Δευτέρα που το πήρα (πρώτη φόρτιση δηλαδή) και το φορτίζω πάλι σήμερα το πρωί!! Χρήση συνολικά 4ώρες (ομιλία, browsing κλπ) και 150ΜΒ…κανονική χρήση γενικώς.

Το iPhone δε το αλλάζω με τίποτα χάρη στη φοβερή ευχρηστία, το κορυφαίο touch, την ευκρίνεια της οθόνης και την απλότητά του! Δεν είναι σαν τα άλλα κινητά που θέλεις να διαβάζεις επί μια εβδομάδα το manual για να βγάλεις άκρη. Είχε κάποια θεματάκια το 3G, αλλά το 3GS τα διόρθωσε.

Τέλος, έχει κορυφαία ποιότητα κατασκευής και δε τρίζει επειδή δεν έχει κινούμενα ή ανοιγόμενα μέρη όπως πχ καπάκι μπαταρίας/SIM.

Από πλευράς τιμής…όλα αυτά παίζουν στην ίδια τιμή. Θεωρώ πως το 32άρι είναι υπερβολή και με ένα 16άρι κάνεις πολύ καλά τη δουλειά σου.

Εγώ το πήρα σε 32άρι επειδή είχα καλή επιδότηση και το ήθελα λευκό!

Προχώρα άφοβα για το iPhone…είναι εκπληκτικό!! Πραγματικά…θα με θυμηθείς!!

Nikos120i
11-12-09, 11:05
iphone 3gs= εχει πολυ καλο λογισμικο αλλα δεν ξερω εαν ειναι κλειδωμενο και τι,πχ εχει bluetooth ξεκλειδωτο ,ειναι στα ελληνικα εχει δεκτη gps αλλα θα χρειαστει jailbreak και ποσο αξιοπιστο θα ειναι μετα?για την καμερα δεν σχολιαζω καν + οτι εχει ψιλοβρομισει ο τοπος αλλα μπορεις να βρεις πολλες εφαρμογες!



Και κάτι άλλο. Όλα τα Ελληνικά είναι ξεκλείδωτα…άρα βάζεις όποια SIM θέλεις.

BT παίζει για συσκευές ήχου, μικρόφωνα κλπ κανονικά…επίσης υπάρχει ένα προγραμματάκι που στέλνεις και αρχεία κλπ αν θες.

Δε χρειάζεται να κάνεις jailbreak για να έχεις Ελληνικά, GPS και ΒΤ…υπάρχει στο λογισμικό στάνταρ. Το jailbreak το κάνεις για να ξεκλειδώσεις κάποιο που έχεις φέρει απ’έξω ή αν θέλεις άλλα applications. Είναι πλήρως αναστρέψιμο (ένα απλό software είναι) και δεν υπάρχει κανένα θέμα αξιοπιστίας. Το 3G το είχα jailbreaked και μετά το βαρέθηκα και το γύρισα κανονικά…όπως και τώρα το 3GS.

Προχώρα...μη το φοβάσαι...

xxxvagos
12-12-09, 17:03
Εξαρτάται πως έχεις μάθει και πως έχεις συνηθίσει.

Είχα το ΟΜΝΙΑ 1 και πραγματικά ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΠΑΣΕΙ τα νεύρα…και ούτε καν το πούλησα, το έβαλα στο ντουλάπι μου και το κλείδωσα! Έχει ΑΘΛΙΟ λειτουργικό…είναι απίστευτα ΑΡΓΟ…το touch του ήταν χάλια…το interface ακόμα χειρότερο και δε μπορούσα να βρω τρόπο να παίξει καλά στο AUX μου στο αυτοκίνητο! Ευτυχώς που μου το είχαν κάνει δώρο…δεν έδινα λεφτά για τέτοιο άθλιο κινητό.

Μέχρι που πήρα πέρσι το iPhone 3G και βρήκα την ησυχία μου! Πραγματικά το καλύτερο κινητό που είχα ποτέ…και έχω περάσει από ΠΟΛΛΑ κινητά, κορυφαία και ακριβά. Είναι πανεύκολο στη χρήση…κάνει ό,τι θέλεις, είναι γρήγορο, κορυφή το iPod που έχει και το touch του είναι σεμινάριο! Θέμα έχει η ποιότητα της φωτογραφίας, αλλά δε με απασχολεί τόσο.

Επίσης έχει ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ applications κάτι που δεν έχουν τα άλλα…και μιλάμε για ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ applications!

Τώρα το άλλαξα και πήρα το 3GS σε 32άρι μόλις τη Δευτέρα! Το συστήνω ανεπιφύλακτα! Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γρήγορο, σε σημείο που φτάνει να είναι πιο γρήγορο και από τη σκέψη σου, βγάζει καλύτερη φώτο (3ΜΡ έχει) και επιτέλους τραβάει και βίντεο! Το πιο σημαντικό…η μπαταρία του! Ένα πράγμα θα σας πω…το φόρτισα τη Δευτέρα που το πήρα (πρώτη φόρτιση δηλαδή) και το φορτίζω πάλι σήμερα το πρωί!! Χρήση συνολικά 4ώρες (ομιλία, browsing κλπ) και 150ΜΒ…κανονική χρήση γενικώς.

Το iPhone δε το αλλάζω με τίποτα χάρη στη φοβερή ευχρηστία, το κορυφαίο touch, την ευκρίνεια της οθόνης και την απλότητά του! Δεν είναι σαν τα άλλα κινητά που θέλεις να διαβάζεις επί μια εβδομάδα το manual για να βγάλεις άκρη. Είχε κάποια θεματάκια το 3G, αλλά το 3GS τα διόρθωσε.

Τέλος, έχει κορυφαία ποιότητα κατασκευής και δε τρίζει επειδή δεν έχει κινούμενα ή ανοιγόμενα μέρη όπως πχ καπάκι μπαταρίας/SIM.

Από πλευράς τιμής…όλα αυτά παίζουν στην ίδια τιμή. Θεωρώ πως το 32άρι είναι υπερβολή και με ένα 16άρι κάνεις πολύ καλά τη δουλειά σου.

Εγώ το πήρα σε 32άρι επειδή είχα καλή επιδότηση και το ήθελα λευκό!

Προχώρα άφοβα για το iPhone…είναι εκπληκτικό!! Πραγματικά…θα με θυμηθείς!!

νικο μηπως εισαι λιγο υπερβολικος??
εγω ρε φιλε δεν εχω κανενα τετοιο προβλημα..μονο αυτο που λες για την αφη που το ειπα και εγω..οτι στο iphone ειναι λιγο καλυτερη..και ουτε αργο ειναι (το 16αρι εχω εγω)
τεσπα γουστα ειναι αυτα...
αλλα ειναι αηδια αυτη η αισχροκερδια..εμενα με αηδιαζει τουλαχιστον

dimzan μεταχειρισμενο φιλε δεν μπορω να σου φερω διοτι ισως βγει σκαρτο και δεν θελω

για καινουριο θα κοιταζω αν και δεν προλαβαινω ουτε να κοιμηθω πλεον..σε δεκα μερες θα ερθω ελλαδα (θεου θελοντος) αν προλαβω να συνενοηθουμε και να μπορεσω να το αγορασω εγκαιρα (διοτι εχω αδεια παραμονης φοιτητικη και με καθυστερει στα παντα) θα το παρω
πες μου ομως εγκαιρα..εγω λεφτα επιπλεον δεν θελω

Dimzan
13-12-09, 19:00
Οκ βαγγο! σου στειλα ενα πμ