PDA

Επιστροφή στο Forum : Vishnu PROcede σε 335


stratos
21-11-09, 21:56
Αφού εγκατέστησα τον παράλληλο εγκέφαλο της Vishnu tuning PROcede Rev. 2 Canbus στο αυτοκίνητο μου είπα να κάνω μια δοκιμαστική βόλτα και να βγάλω ένα πρόχειρο βιντεάκι να δούμε τι κάνει.

Το αυτοκίνητο φοράει τον πιο επιθετικό χάρτη stage 1 για εγοστασιακή εξάτμηση. Δεν έχουν γίνει άλλες μηχανικές αλλαγές εκτός απο τα diverter valves (σκάστρες κλειστού κυκλώματος) της Forge motorsport που δεν βοηθάνε στην αύξηση της ιπποδύναμης.

Στο παρακάτω βίντεο παρουσιάζεται η επιτάχυνση απο τα 40 km/h στα 220 km/h....

http://www.youtube.com/watch?v=l86CEIp4CW4

sm6
21-11-09, 22:19
καλοριζικο το μαραφετι, αλλα δεν καταλαβαινω τι το ιδιαιτερο δειχνει το βιντεο (εκτος της καταναλωσης των 39,5 λιτρων, αν ειδα σωστα) και, τι θελεις να πεις...

stratos
21-11-09, 22:23
καλοριζικο το μαραφετι, αλλα δεν καταλαβαινω τι το ιδιαιτερο δειχνει το βιντεο (εκτος της καταναλωσης των 39,5 λιτρων, αν ειδα σωστα) και, τι θελεις να πεις...

Δεν θέλω να πώ τίποτα... Απλά να δούμε πώς επιταχύνει απο ρολαριστές με το μαραφέτι πάνω...

Καλά θα ήταν να έκανα και ένα πάτημα με το stock πρόγραμμα για να μπορούσαμε να δούμε διαφορές...

Μέτρησα έτσι πρόχειρα με το χρονόμετρο 11 sec για 100 - 200, με τις αλλαγές να γίνονται χαλαρά (κρατούσα τιμόνι και κινητό με το ένα χέρι) και έχωντας και συνοδηγό...

Απλά κουβέντα να γίνεται φίλτατε :bigthumb:

GREY
21-11-09, 22:43
Στρατο αν επιτρεπεται ποσο σου στοιχισε και τι διαφορα εχεις σε δυναμη-ροπη;
Το τελευταιο καιρο μου εχουν μπει διαολοι να μπριζωσω τον πατερα μου και να το γαργαλησουμε..
Επειδη ομως δεν εχω επαφη με τον κοσμο της βελτιωσης ειναι αξιοπιστο ολο αυτο;

z3 2.2
21-11-09, 23:32
Δε φτανει που ειναι κακασχημο...δε παει κιολλας....:rofl2:

sm6
22-11-09, 00:30
Δε φτανει που ειναι κακασχημο...δε παει κιολλας....:rofl2:

το τι παει και το τι δεν παει ειναι σχετικο δημητρη.
πριν 1-2 μερες μπηκε ενας φιλος και ειπε οτι το 316 του σκαβει... (σε σχεση με αυτο που ειχε πριν προφανως).
χθες ενας αλλος φιλος στεναχωρηθηκε, επειδη παρα τους εκκεντροφορους και το κοντο διαφορικο που φορεσε στο Μ6 του, εφαγε 3 καροτσες απο σταση...

στρατο, εμεις απο το βιντεο δεν μπορουμε να δουμε τη διαφορα που ενιωσες εσυ...
αν θελεις να το μοιραστεις μαζι μας παρουσιασε το καπως αλλιως με περισσοτερες λεπτομερειες, ωστε να καταλαβουμε...:dblthumb2

stratos
22-11-09, 14:49
το τι παει και το τι δεν παει ειναι σχετικο δημητρη.
πριν 1-2 μερες μπηκε ενας φιλος και ειπε οτι το 316 του σκαβει... (σε σχεση με αυτο που ειχε πριν προφανως).
χθες ενας αλλος φιλος στεναχωρηθηκε, επειδη παρα τους εκκεντροφορους και το κοντο διαφορικο που φορεσε στο Μ6 του, εφαγε 3 καροτσες απο σταση...

στρατο, εμεις απο το βιντεο δεν μπορουμε να δουμε τη διαφορα που ενιωσες εσυ...
αν θελεις να το μοιραστεις μαζι μας παρουσιασε το καπως αλλιως με περισσοτερες λεπτομερειες, ωστε να καταλαβουμε...:dblthumb2

Η αλήθεια είναι οτι η αίσθηση είναι υποκειμενική. Ύστερα απο 5500 km συνήθισα το αυτοκίνητο απο πλευράς δύναμης οπότε έπρεπε είτε να κάνω περισσότερες δοκιμές απο πλευράς κρατημάτων είτε να αυξήσω λίγο την ισχύ και την ροπή. Το γεγονός οτι λείπω αρκετό καιρό στο εξωτερικό με οδήγησαν στην δεύτερη λύση μιας και δεν έχω την ευκαιρία να "προπονηθώ".

Αρχικά το αυτοκίνητο μου φάνηκε δυνατό, υπερβολικά για την ακρίβεια αφού σε καθημερινή βάση το πιο δυνατό που είχα οδηγήσει ήταν το C 200 comp. Ακόμα και τώρα το χρησιμοποιώ με τον εργοστασιακό χάρτη για πολλούς λόγους όπως μειωμένες φθορές και χαμηλότερη κατανάλωση. Έτσι και αλλιώς δεν μου αρέσει να πηγαίνω τάπα συνέχεια για την ασφάλεια μου.

Μπορεί να σου ικανοποιήσει όλα τα γούστα, είτε αυτά είναι βόλτα είτε γρήγορη διαδρομή. Και εκεί είναι το μυστικό του. Δεν είναι κοντράμαξο λόγω του αυξημένου του βάρους και το κατ'εμένα λίγο μακρύ βήμα που έχει. Το στήσιμο του και το πάτημα του μπορούν να σου χαρήσουν μια πολύ γρήγορη και απολαυστική διαδρομή, είτε περιλαμβάνει ευθείες είτε στροφές.

Εδώ έρχεται και η δύναμη. Θα με πείτε πλεονέκτη, απαιτητικό ή μ..... αλλά η δύναμη του είναι ικανοποιητική ώς ένα σημείο. Περίμενα πριν το πάρω οτι θα ήταν ένα γρήγορο αυτοκίνητο αλλά το περίμενα πιο δυνατό. Δεν περίμενα οτι θα ξήλωνε την άσφαλτο αλλά οτι θα με κόλαγε ικανοποιητικά στο κάθισμα με δευτέρα και τρίτη. Δεν ήταν αυτό που περίμενα άσχετα με το τι ένιωθαν οι συνοδηγοί μου. Το τράβηγμα του ήταν δυνατό ακόμα και με 6 και δεν χρειαζόταν να κατεβάσεις σχεδόν πουθενά ταχύτητα εκτός αν ήθελες να ξεκολλήσεις το πίσω μέρος κάποιες φορές. Τα πρόσπεράσματα γίνονταν αβίαστα φυσικά...

Πλέον το αυτοκίνητο μεταμορφώθηκε σε αυτό που ήθελα, και μάλιστα γίνεται κατ' επιλογή μου επιλέγωντας 1 απο τους 3 χάρτες που έχω φορτώσει. Ναι, πλέον έχει την δύναμη που ζητούσα. Πάλι δεν ξηλώνει την άσφαλτο αλλά μπορώ και προσπερνάω με την σκέψη και μόνο. Δεν χρειάζεται κατέβασμα για να ξεκολλήσει και έχει εξαφανιστεί αυτό το μικρό κόμπιασμα όταν πατάς τέρμα το γκάζι. Πλέον έχει αρχίσει να γίνεται επικύνδηνο για τα μέτρα μου. Πλέον νιώθω το έντονο κόλλημα στο κάθισμα και πρέπει να δείς το κοντέρ για να καταλάβεις πόσο αβίαστα έχει μαζέψει χιλιόμετρα. Τα εντυπωσιακά του φρένα αρχίζουν να φαίνονα ισάξια την δύναμης.

Αυτό προσπαθώ να δείξω μέσα απο το βίντεο, και τώρα που το σκέφτομαι είναι άκυρο μιας και δεν υπάρχει σύγκριση με το πώς ανέβαζε πιο πρίν. Δεν είναι εύκολο να καταλάβει κάποιος αυτό το αίσθημα εκτός και αν οδηγήσει η συνοδηγήσει το αυτοκίνητο. Πόση διαφορά κάνει το διπλό πάτημα του DTC για την επιλογή του επιθετικού χάρτη σε σχέση με πρίν και πόσο έχει βελτιωθεί με το σχετικά μικρό ποσό που επένδυσα.Τα 100-200 έτσι πολύ πρόχειρα με εντελώς χαλαρές αλλαγές και με συνοδηγό έρχονται σε 11 δευτερόλεπτα. Πιστεύω μπορώ να φτάσω τα χαμηλά 10άρια...

Σίγουρα η αίσθηση δεν συγκρίνεται με αυτή που μπορεί να προσφέρει ένα διαμάντι V10 αλλά σίγουρα εμένα ικανοποιεί τις απαιτήσεις μου για την ώρα. Απλά ήθελα να μοιραστώ την χαρά μου και μια δοκιμή που έκανα για το πώς ανεβάζει το μοτέρ με το βίντεο που ανέβασα.

Ελπίζω τώρα φίλε Στάθη να σε κάληψα λίγο καλήτερα...

stratos
22-11-09, 14:56
Στρατο αν επιτρεπεται ποσο σου στοιχισε και τι διαφορα εχεις σε δυναμη-ροπη;
Το τελευταιο καιρο μου εχουν μπει διαολοι να μπριζωσω τον πατερα μου και να το γαργαλησουμε..
Επειδη ομως δεν εχω επαφη με τον κοσμο της βελτιωσης ειναι αξιοπιστο ολο αυτο;

Το θέμα αξιποπιστίας είναι ένα ρίσκο το οποίο το υπολόγισα πρίν το κάνω. Υπάρχει μια μικρή περίπτωση να εμφανίσει άμεσα πρόβλημα με τους πολλαπλασιαστές και απο την στιγμή που θα αντικατασταθούν δεν ξαναεμφανίζεται. Το να δουλεύεις συνέχεια με δυνατό χάρτη σίγουρα απιβραχύνεις την διάρκεια ζωής των τουρμπινών και σίγουρα άλλων αναλώσιμων όπως συμπλέκτης και τακάκια φρένων.

Για μένα είναι ένα βήμα που αξίζει με το παραπάνω. Ξεδιπλώνει όλες τις χάρες του αυτοκινήτου και αυτό το νεύρο που του έλειπε πιο πρίν...

Όσο αφορά τιμές και τοποθέτηση δεν έχεις παρά να επικοινωνήσεις με τον Νίκο (γράφει εδώ με το ψευδώνυμο M3EST) της Speed and Style και να σε ενημερώσει εκείνος για τιμές, εγκατάσταση και διαθεσημότητα του προϊόντος.

Εγώ ανέλαβα να το παραγγείλω και να το εγκαταστήσω μόνος μου με ότι ρίσκο και αν συνεπάγεται αυτό...

gant
22-11-09, 15:09
Σημασία έχει πως με την βελτίωση αυτή είσαι ευχαριστημένος σε σχέση με το πριν και το απολαμβάνεις.
Εύχομαι να μη σε παρουσιάσει τίποτα.

E36 RULES!!
22-11-09, 15:12
Kαλορίζικο μαν!!!!!!

sm6
22-11-09, 16:24
μπραβο στρατο, ωραια περιγραφη...
σου ευχομαι να το απολαυσεις, με προσοχη βεβαιως βεβαιως, διοτι ως γνωστον το γκαζι ειναι γλυκο και παρασερνει...

scania124
22-11-09, 16:30
Δε φτανει που ειναι κακασχημο...δε παει κιολλας....:rofl2:

αυτα ακριβως σκεφτομουν και εγω δημητρη,,,,,,,,,ποιο χαλια δεν γινεται:rofl2::rofl2:

z3 2.2
22-11-09, 16:45
Πολυ ωραια τα ειπες και μ αρεσε που το εφερες στα "μετρα" σου.
Προταση μου ειναι να αρχισεις τωρα να ασχολεισαι με το αυτοκινητο πιο σφαιρικα.
Χωρις να εχω την παραμικρη εμπειρια απο το αυτοκινητο σου πιστευω οτι ειναι εκπληκτικο tourer με σπορ καταβολες και πινελιες που περιμενει υπομονετικα στο γκαραζ σου μεχρι να βγειτε στο δρομο.
Αποκτηστε το bonding που σας χρειαζεται σιγα-σιγα....γινετε φιλοι.

yodas
23-11-09, 11:03
Δεν θέλει το αυτοκίνητο του να γίνει φίλος με τον Στράτο....τον απεχθάνεται...lol

eNeRGy
24-11-09, 08:40
Στρατο! Να το πας και για καλαμαρακια... θα του αρεσει...!!!

stratos
24-11-09, 12:50
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Yoda, θέλει δεν θέλει, θα γίνουμε κάποια στιγμή φίλοι. Ώς στιγμής είμαστε εραστές....

Στρατο! Να το πας και για καλαμαρακια... θα του αρεσει...!!!

Τα "καλαμαράκια" έρχοννται και είναι στον δρόμο. Μάλιστα έχουν τροφαντα και χοντρά πλοκάμια χωρίς κανένα εμπόδιο στην ροή... Καταλαβαίνεις πιστεύω ;)

gant
24-11-09, 14:48
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Yoda, θέλει δεν θέλει, θα γίνουμε κάποια στιγμή φίλοι. Ώς στιγμής είμαστε εραστές....



Τα "καλαμαράκια" έρχοννται και είναι στον δρόμο. Μάλιστα έχουν τροφαντα και χοντρά πλοκάμια χωρίς κανένα εμπόδιο στην ροή... Καταλαβαίνεις πιστεύω ;)

Κάτι για τροφοδοσία ψαρεύεις μου φαίνεται.

z3 2.2
24-11-09, 15:04
τι ειναι αυτο το Βισνου τελικα???
Βισνού

Από την Live-Pedia.gr
Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση
Θεός της ινδικής, βεδικής και βραχμανικής μυθολογίας που ανήκει στον κύκλο των θεών της ημέρας και του φωτός. Στη βεδική θρησκεία δεν είναι πολύ γνωστή η παρουσία του. Στη βραχμανική μυθολογία παίρνει συγκεκριμένη μορφή και παριστάνεται σαν νάνος που γνωρίζει τις μαγικές τέχνες και μεταμορφώνεται, ανάλογα με τις περιστάσεις, παίρνοντας διαφορετικές μορφές. Στην ινδική τέλος μυθολογία παίρνει τη θέση του Βράχμα και του Ίνδρα, γίνεται θεός καλός, παντοδύναμος, η ψυχή του κόσμου κατεβαίνει στη γη να βοηθήσει τους ανθρώπους που κινδυνεύουν, να τους διδάξει την αλήθεια, να τους λυτρώσει από τις συμφορές και κρατάει όπλα και ρόπαλο.

Συνήθως τον παριστάνουν να πατάει, πάνω σε άνθος λωτού, να κάθεται πάνω στο όρνεο Γαρούδα, που σκοτώνει τα φίδια ή να έχει στα πόδια του τριγυρισμένο ένα φίδι, σύμβολο του κόσμου.

Δημιουργήθηκαν πολλοί μύθοι για την αγαθοποιό δράση του θεού, για τη συμπάθειά του στην ανθρώπινη δυστυχία και δοξάστηκε πολύ από τη λαϊκή φαντασία.

stratos
24-11-09, 15:14
τι ειναι αυτο το Βισνου τελικα???
Βισνού

Από την Live-Pedia.gr
Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση
Θεός της ινδικής, βεδικής και βραχμανικής μυθολογίας που ανήκει στον κύκλο των θεών της ημέρας και του φωτός. Στη βεδική θρησκεία δεν είναι πολύ γνωστή η παρουσία του. Στη βραχμανική μυθολογία παίρνει συγκεκριμένη μορφή και παριστάνεται σαν νάνος που γνωρίζει τις μαγικές τέχνες και μεταμορφώνεται, ανάλογα με τις περιστάσεις, παίρνοντας διαφορετικές μορφές. Στην ινδική τέλος μυθολογία παίρνει τη θέση του Βράχμα και του Ίνδρα, γίνεται θεός καλός, παντοδύναμος, η ψυχή του κόσμου κατεβαίνει στη γη να βοηθήσει τους ανθρώπους που κινδυνεύουν, να τους διδάξει την αλήθεια, να τους λυτρώσει από τις συμφορές και κρατάει όπλα και ρόπαλο.

Συνήθως τον παριστάνουν να πατάει, πάνω σε άνθος λωτού, να κάθεται πάνω στο όρνεο Γαρούδα, που σκοτώνει τα φίδια ή να έχει στα πόδια του τριγυρισμένο ένα φίδι, σύμβολο του κόσμου.

Δημιουργήθηκαν πολλοί μύθοι για την αγαθοποιό δράση του θεού, για τη συμπάθειά του στην ανθρώπινη δυστυχία και δοξάστηκε πολύ από τη λαϊκή φαντασία.

WTF man? Λές να κρύβεται ακνένας "θεός" μέσα στο αυτοκίνητο μου? Ένα εγκεφαλάκι έμπαξα ο άμοιρος χαχαχαχα

z3 2.2
24-11-09, 15:24
Xαααααααχαχαχαχαχααχα....κατι μου θυμιζε το Βισνου και εψαξα και το βρηκα!!!!
Sorry για το off topic αλλα δε κρατηθηκα!!!!!!

EVANGELOS
24-11-09, 15:25
Πάντως το ΠΙΟ γρήγορο 335 που έλεγα έχασε ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ χθές ... με ΟΛΑ υπέρ του (ρολ , σχέση , χλμ , βάρος κλπ) από πάνω κάτω 400 άλογα ΕΒΟ ...

http://www.youtube.com/watch?v=-9zT6piRef4

ATHA
24-11-09, 17:43
φιλε μου καλοσ τον δεχτηκεσ το εκγεφαλο το καινουργιο και καλι διασκεδαση , καλο ειναι να βαλεισ και μεγαλυτερο ψηκτη λαδιου για ασφαλεια της μηχανης .
αμα το ρολαρεις θα δεισ και ελαφρια χαμηλοτερη καταναλωση. εχω το v 3.2 εδω και 25000 κμ και δεν χορταινω να πηγαινω τεζα


http://www.youtube.com/watch?v=9UGwLUF8jqU


Πάντως το ΠΙΟ γρήγορο 335 που έλεγα έχασε ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ χθές ... με ΟΛΑ υπέρ του (ρολ , σχέση , χλμ , βάρος κλπ) από πάνω κάτω 400 άλογα ΕΒΟ ...

http://www.youtube.com/watch?v=-9zT6piRef4

για να το δω αυτο το evo μεσα απο το καπο και μετα σ ενα σχηματαρι-λαμια να δουμε πωσ θα παει, το σιμαντικοτερο δεν ειναι ποιοσ θα φτασει πρωτοσ στη τελικη αλλα ποιοσ θα την κρατησει για περισσοτερο

eNeRGy
24-11-09, 17:43
Πάντως το ΠΙΟ γρήγορο 335 που έλεγα έχασε ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ χθές ... με ΟΛΑ υπέρ του (ρολ , σχέση , χλμ , βάρος κλπ) από πάνω κάτω 400 άλογα ΕΒΟ ...

Δεν ειπες κατι καινουριο ρε φιλε... παντα υπαρχει ο πιο γρηγορος... ακομη και για τον νικητη του βιντεο που εβαλες...!

EVANGELOS
24-11-09, 17:52
Δεν ειπες κατι καινουριο ρε φιλε... παντα υπαρχει ο πιο γρηγορος... ακομη και για τον νικητη του βιντεο που εβαλες...!

To θέμα είναι ότι αν είναι πίσω το 335 απο ΕΒΟ 400 άλογα σε πάτημα από ρολ 70χαω και 2ες μέχρι τα 250+ μάλλον είναι ΥΠΕΡαισιόδοξος ο Βίς !!!!

Στο εν λόγω πάτημα το 335 ήταν ΧΩΡΙΣ πίσω καθίσματα και ΧΩΡΙΣ κάθισμα συνοδηγού !!!

Το ΕΒΟ είναι 9άρι RS πάνω κάτω 400 άλογα

Σε πάτημα 1ες ρολ ή στάση το 335 λογικά δε θα υπήρχε στο βίντεο !!!

φίλε μου ATHA Σχηματάρι - Λαμία ???? Εκδρομή λες να πάνε τα παιδία ??? ... σιγά μην πάνε και Πάτρα - Ανκόνα με τον Αγούδημο !!!!!!!

sm6
24-11-09, 17:55
Δεν ειπες κατι καινουριο ρε φιλε... παντα υπαρχει ο πιο γρηγορος... ακομη και για τον νικητη του βιντεο που εβαλες...!

και αυτος ειναι το gtr... σωστα...? http://vespaforumhellas.gr/Smileys/default/whistle.gifhttp://vespaforumhellas.gr/Smileys/default/hystericalbs1.gif


σιγά μην πάνε και Πάτρα - Ανκόνα με τον Αγούδημο !!!!!!!

αχαχαχαχα εγραψες μαν, για μια φορα ακομα...http://vespaforumhellas.gr/Smileys/default/hystericalbs1.gifhttp://vespaforumhellas.gr/Smileys/default/hystericalbs1.gif

EVANGELOS
24-11-09, 17:57
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων το 335 στο βίντεο ΔΕ ΦΟΡΑΕΙ ΜΟΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ !!!! ...

stratos
24-11-09, 18:50
φιλε μου καλοσ τον δεχτηκεσ το εκγεφαλο το καινουργιο και καλι διασκεδαση , καλο ειναι να βαλεισ και μεγαλυτερο ψηκτη λαδιου για ασφαλεια της μηχανης .
αμα το ρολαρεις θα δεισ και ελαφρια χαμηλοτερη καταναλωση. εχω το v 3.2 εδω και 25000 κμ και δεν χορταινω να πηγαινω τεζα


http://www.youtube.com/watch?v=9UGwLUF8jqU


Πολύ καλός φίλε μου. Το επόμενο θα είναι κάτι τέτοιο και απο μένα. Κατάφερα μέχρι ένα κλίκ πριν τα 280 κοντερίσια αλλά δεν θα το έκανα με μισό χέρι στο τιμόνι. Όταν βρώ να στηρίξω το κινητό θα δοκιμάσω. Πάντως με τον χάρτη που φοράω βλέπω σημαντικά μεγαλήτερη κατανάλωση.

Ο δείκτης δεν πέφτει ποτέ κάτω απο 9lt/100 km ενώ με 6 και 80 km/h έβλεπα ακόμα και 6. Στα 160 σε ίσιο δρόμο έβλεπα ακόμα και 8.7 αλλά τώρα βλέπω συνεχώς κοντά στο 11.5. Να σημειώσω οτι ο χάρτης είναι πολύ επιθετικός και με μερικά τσιγκλίσματα στο αβάνς και στην απόκριση του γκαζιού όπως και στο lag fix που πιστεύω οτι χώνει βενζίνες για να κρατά ετοιμοπόλεμες τις τουρμπίνες. Για αυτό και κυκλοφορώ με τον εργοστασιακό χάρτη.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Το ψυγείο λαδιού παίρνει σειρά μετά απο το επόμενο μπάξιμο...

stratos
24-11-09, 18:55
Το βίντεο φίλε Evangele δεν θα το σχολιάσω γιατί παίζουν πολλά ρόλο και πραγματικά δεν με ενδιαφέρει.

Και στην περιοχή μου υπήρχε και ένα Yugo turbo που τρομοκρατούσε τους πάντες πρώτον γιατί έραβε και δεύτερον μήν φύγει καμία πόρτα και σκοτώσει κανέναν άμοιρο.

Το θέμα δεν είναι ποιός την έχει πιο μεγάλη (την ιπποδύναμη)... Το μόνο που ήθελα να δείξω ήταν πώς ανεβάζει το αυτοκίνητο με μόνο πρόγραμμα. Τα χαμηλά 10άρια για τα 100 - 200 km/h με ικανοποιούν και ας με περνάνε τα έβο αέρα....

Panoz_335i
24-11-09, 18:58
To θέμα είναι ότι αν είναι πίσω το 335 απο ΕΒΟ 400 άλογα σε πάτημα από ρολ 70χαω και 2ες μέχρι τα 250+ μάλλον είναι ΥΠΕΡαισιόδοξος ο Βίς !!!!

Στο εν λόγω πάτημα το 335 ήταν ΧΩΡΙΣ πίσω καθίσματα και ΧΩΡΙΣ κάθισμα συνοδηγού !!!

Το ΕΒΟ είναι 9άρι RS πάνω κάτω 400 άλογα

Σε πάτημα 1ες ρολ ή στάση το 335 λογικά δε θα υπήρχε στο βίντεο !!!

φίλε μου ATHA Σχηματάρι - Λαμία ???? Εκδρομή λες να πάνε τα παιδία ??? ... σιγά μην πάνε και Πάτρα - Ανκόνα με τον Αγούδημο !!!!!!!

Ακουσα (δεν ειμουν εκει) οτι του ανθρωπου με το 335 του ειπατε πατημα στο χιλιομετρο και στα 800 που αρχισε να παιρνει κεφαλι πατησε φρενο το Evo για να αποφευχθουν τα χειροτερα.

Επισης ακουσα οτι οταν βρεθηκε μπροστα το 335ι to Evo ολως τυχαιως (τι σπανιο) εχασε την ταχυτητα (μα τι εχουν αυτα τα σασμαν τους).

Ετσι βγηκε το πορισμα οτι ειναι μπροστα το Evo Βαγγελη? Και μπροστα να ειναι, εσυ γιατι πανιγυριζεις? Νομιζα οτι εισαι BMW-fan.

Εχω μια απορια διοτι εγω δεν ξερω απο αυτα ...γιατι ΠΑΝΤΑ απο δευτερες 60 το 335 ειναι στα μετρα του ενω ο οποιος αντιπαλος δεν ειναι? Μηπως και το Evo ηταν ατμοσφαιρικο πολυστροφο ή βαρυτερο απο το BMW??

ATHA
24-11-09, 20:44
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων το 335 στο βίντεο ΔΕ ΦΟΡΑΕΙ ΜΟΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ !!!! ...

ti ekdromi vre ?εκδρομι θα ιταν σαλονικα αθηνα αλλα δεν θα μεινει διπλωμα οθτε για δειγμα? oute mia oritsa einai,telos panton, ι αληθεια ειναι οτι ειναι 2 διαφορετικες προσεγισεις για δυο διαφορετικα γουστα , και μαλλον επειδη εγο δεν ενδιαφερομαι και τοσο για ανοιγματα γι αυτο δεν μπαινο και τοσο στο απο φαναρι -κολονες ,400μ και διαφορα

:google:

Christos 330i ///M
24-11-09, 21:24
ti ekdromi vre ?εκδρομι θα ιταν σαλονικα αθηνα αλλα δεν θα μεινει διπλωμα οθτε για δειγμα? oute mia oritsa einai,telos panton, ι αληθεια ειναι οτι ειναι 2 διαφορετικες προσεγισεις για δυο διαφορετικα γουστα , και μαλλον επειδη εγο δεν ενδιαφερομαι και τοσο για ανοιγματα γι αυτο δεν μπαινο και τοσο στο απο φαναρι -κολονες ,400μ και διαφορα

:google:

Παρεα με την ταυτοτητα ειπαμε . . .

VanVIC
24-11-09, 21:52
Πάντως το ΠΙΟ γρήγορο 335 που έλεγα έχασε ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ χθές ... με ΟΛΑ υπέρ του (ρολ , σχέση , χλμ , βάρος κλπ) από πάνω κάτω 400 άλογα ΕΒΟ ...

http://www.youtube.com/watch?v=-9zT6piRef4

Ασχετο (προφανώς) και sorry και για το off-topic:
Κανα νέο απο τα πρόσφατα πατήματα των γρήγορων Μ3 Ε46 της Αθήνας, στο ολυμπιακό χωριό έχουμε ?

VanVIC
24-11-09, 22:00
...
Ετσι βγηκε το πορισμα οτι ειναι μπροστα το Evo Βαγγελη? Και μπροστα να ειναι, εσυ γιατι πανιγυριζεις? Νομιζα οτι εισαι BMW-fan.
...

ε καλά κι εσύ τώρα...
γιατί γράφεις έτσι ?
Δεν έκανε και party...
Το post του ήταν καθαρά ενημερωτικό. :woowoo:

paganis
24-11-09, 22:25
[QUOTE=EVANGELOS;343627]Πάντως το ΠΙΟ γρήγορο 335 που έλεγα έχασε ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ χθές ... με ΟΛΑ υπέρ του (ρολ , σχέση , χλμ , βάρος κλπ) από πάνω κάτω 400 άλογα ΕΒΟ ...

επειδη δεν μπορω να καταλαβω ..σε ποιο σημειο, ειναι η κοντρα στα μετρα του 335, μηπως μπορεις να μας το εξηγησεις??

eNeRGy
25-11-09, 09:43
και αυτος ειναι το gtr... σωστα...? http://vespaforumhellas.gr/Smileys/default/whistle.gifhttp://vespaforumhellas.gr/Smileys/default/hystericalbs1.gif

Ειπα.... για ολα!

http://www.youtube.com/watch?v=CX-k0Lpahog


ακομη και για ενα hayabusa...
http://www.youtube.com/watch?v=LTm8alJ4bFM

Τελικα... ολοι βρισκουν το skyline τους... :jester:

sm6
25-11-09, 09:58
πω πω πω...
μιλαμε το gtr μετρησε οχι κολωνα, πυλωνα υπερυψηλης....http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:af3kz7PpaV5WhM:http://4.bp.blogspot.com/_NnvNG54xnfI/Skoucv6FCJI/AAAAAAAAAdQ/08gAGxq_6yg/s400/%CE%A0%CF%85%CE%BB%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CF%82%2B%CE%9 4%CE%95%CE%97%2B1.jpg
αχαχαχαχα

ο οδηγος της μπουσα τρελο κουλαδι...http://www.ducatisti.gr/phpBB3/images/smilies/gpa.gif

eNeRGy
25-11-09, 13:23
Ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβετε οτι το 335i (ειδικα βελτιωμενο) ειναι μια δουλα (για να μην πω τσ...) του ηλιθιου διαφορικου που του εχει τοποθετησει η BMW και το grip χανεται στα σημαδια που αφηνει το λαστιχο με την λιγοτερη προσφυση...!!!
Ειδικα με τους δρομους που εχει η ελλαδα ειναι καημενο μπροστα στην απιστευτη διαφορικαρα που φοραει το Μ3 Ε46...

Μια ειναι η ΛΥΣΗ... :bananasmi

stratos
25-11-09, 13:32
Εμείς που έχουμε EDL τι κάνουμε?

Το μαμήσαμε το thread η μου φαίνεται?

EVANGELOS
25-11-09, 17:10
Ακουσα (δεν ειμουν εκει) οτι του ανθρωπου με το 335 του ειπατε πατημα στο χιλιομετρο και στα 800 που αρχισε να παιρνει κεφαλι πατησε φρενο το Evo για να αποφευχθουν τα χειροτερα.

Επισης ακουσα οτι οταν βρεθηκε μπροστα το 335ι to Evo ολως τυχαιως (τι σπανιο) εχασε την ταχυτητα (μα τι εχουν αυτα τα σασμαν τους).

Ετσι βγηκε το πορισμα οτι ειναι μπροστα το Evo Βαγγελη? Και μπροστα να ειναι, εσυ γιατι πανιγυριζεις? Νομιζα οτι εισαι BMW-fan.

Εχω μια απορια διοτι εγω δεν ξερω απο αυτα ...γιατι ΠΑΝΤΑ απο δευτερες 60 το 335 ειναι στα μετρα του ενω ο οποιος αντιπαλος δεν ειναι? Μηπως και το Evo ηταν ατμοσφαιρικο πολυστροφο ή βαρυτερο απο το BMW??

Πάνο ...

1)Δεν του είπαΜε ... αυτός άνοιξε με τη βοήθεια του Σαντίνο θρέντ και ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ... ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ...

2)Τα παιδιά με τα ΕΒΟ ΔΕΝ τα ξέρω καν ... με τον όντυ έχω πλακωθεί λεκτικά 100 φορές ... και το Στέφανο με το ΕΒΟ (που άνοιξε με το Δημήτρη) τον ξέρω απλά από παλιά που είχε S2K !!!

3)Εγώ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ασχολήθηκα με τα "κανονίσματα" ... και ούτε ξέρω τι είχαν κανονίσει και τι έγινε τελικά αφού ΔΕΝ είμαι μάνατζερ κανενός

4)Δεν πανιγυρίζω !!! ... απλά έγραψα ότι βάση του ανοίγματος ΘΕΩΡΩ ότι είναι ΥΠΕΡαισιόδοξα τα νούμερα της Βίσνου !!! ...

άνοιξε όπως ήθελε (και μάλιστα ακόμα καλύτερα ... αφού έκανε το ΕΒΟ να ξαναβάλει καθίσματα ενώ αυτός έσκασε μύτη ΘΕΟΓΥΜΝΟΣ και άνοιξαν από 70 αντί για 60 που είχαν πει αρχικά) και ήταν ΠΙΣΩ ... ενώ έλεγε ότι είναι άνετα μπροστά από ΕΒΟ 400 άλογα !!! ...

εγώ θεωρώ ότι ο Στέφανος του έκανε ΧΑΡΗ που δέχτηκε ρολλ από 70 !!! ... για φρένο δε ξέρω αλλά άνοιξαν μέχρι τα 255 !!! ... η κόντρα αρχικά ήταν 60-260 (ΕΤΣΙ ΕΓΡΑΦΕ Ο Σαντινο ότι θέλει ο Δημήτρης)

αν πάει στάση το 3κόλωνο θα είναι και ... καλό αποτέλεσμα !!! :D

5)Το αν έχει ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ο Δημήτρης με το άνοιγμα ... δεν το ξέρω πάντως ο "μανατζερ" του που έγραφε και κανόνισε το άνοιγμα ΔΕΝ είπε κάτι ... παραδέχτηκε ότι το ΕΒΟ ήταν μπροστά !!!

Αν δεν καταλαβάινεις ότι το ΕΒΟ λόγω 4κίνησης κακής αεροδυναμικής και πολλών απωλειών ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΡΟΛΛ ΑΝΟΙΓΜΑ αλλά ΣΤΑΣΗ ... τι να σου πω !!!! ... μάλλον δεν έχεις δει ποτέ ΕΒΟ να ξεκινάει !!! :google:

eNeRGy
25-11-09, 19:59
Με ποιο δικαιωμα καποιος κανει edit σε ποστ μου, που δεν ενοχλει σε τιποτα;

Geo_3D
25-11-09, 20:25
Εγω το εκανα και ξερεις πολυ καλα για ποιο λογο!!!
Το θεμα ειναι ποσο θες να συνεχισεις να επιμενεις για τα δικαιωματα σου....

eNeRGy
26-11-09, 00:36
Εγω το εκανα και ξερεις πολυ καλα για ποιο λογο!!!
Το θεμα ειναι ποσο θες να συνεχισεις να επιμενεις για τα δικαιωματα σου....

Επειδη εβαλα λινκ απο ετοιμο θεμα απο το bmwforum...?
Απαγορευονται τα εξωτερικα link? γιατι δεν υπαρχει κατι τετοιο στους κανονισμους...!
Ή ξυπνησες στραβα και ειπες να κανεις οτι σου καπνισει επειδη εισαι mod...?

Α! Και το θεμα ειναι αν σεβεσε εσυ πρωτα τους κανονες και οχι αν θα επιμεινω εγω για τα δικαιωματα μου...
Στην περιπτωση μιας χουντας το πρωτο ποτε δεν ισχυει αλλα και το δευτερο δεν ειναι επιτρεπτο...
Σε περιπτωση μιας δημοκρατιας ισχυουν και τα δυο...
Οποτε το αφηνω πανω σου να μου πεις τι θα γινει!

Geo_3D
26-11-09, 08:15
1)Ναι σε ολα!!!
2)Κοιτα και το Ν.18
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/faq.php
3)Τα λεμε μετα απο 5 ημερες παλι!!!