PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιτέλους!!!! Μπλοκέ σε Ε36


tomiss
23-11-09, 11:58
Αφού ανέβαλα συνεχόμενα την εγκατάσταση μπλόκε διαφορικού λόγω εκτακτων οικονομικών αλλαγών,τελικά κατέστρεψα το παλιό(άθελα μου)οποτε είμαι υποχρεωμένος να αγοράσω άμεσα καινούριο..Παρήγγειλα καινούριο από γερμανία το οποιο και θα έρθει σε 10 μέρες..Λεπτομερείς ακριβώς δεν ξέρω ακόμα διότι εμπιστευτικά τελείως τον μηχανικό μου που πάω το αμάξι 4 χρονια εκεί.Πρόκειται πάντως για μπλόκε διαφορικό και αισθητά πιο κοντό(ο μάστορας είπε ότι το αμάξι θα πάει σουζα πλέον και να προσέχω πράγμα το οποιο δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοεί...).Πάντως όλοι μου λένε ότι το αμάξι θα αλλάξει σε επιδόσεις με το καινούριο και κυρίως σε οδική συμπεριφορά..Το μονο που ελπίζω είναι να μην πηγαίνω με 120 και είμαι με 4000rpm...Δέχομαι κάθε συμβουλή διότι άκουσα ότι το κοντό διαφορικό θέλει προσοχή με τις απότομες αλλαγές και μπορεί να μου μείνει στα χερια..Ισχύει κάτι τέτοιο?Καλλίτερα να μάθω από τώρα τρόπο χρήσης παρα στην πράξη..800 ευρώ είναι αυτά....Επισης εχοντας αφαιρεσει τον κοφτη θελω ιδιαιτερη προσοχη με το κοντο διαφορικο μην μου φυγουν οι στροφες και εχουμε αλλα?Ευχαριστω για το χρονο σας εκ των προτερων

BILL007
23-11-09, 12:00
Μεγειά φίλε μου...Εύχομαι να το ευχαριστηθείς και να είναι έτσι ακριβώς όπως το έχεις ονειρευτεί...:)

dkaralis
23-11-09, 12:13
Μολις το τοποθετησεις γραψε εντυπωσεις.Αντε μεγιες...

tomiss
23-11-09, 13:11
Ευχαριστω παιδια οταν εχω νεα θα σας πω

tomiss
24-11-09, 11:58
Κοιτα που βρεθηκε στις αποθηκες ενα αλλα τελικα ηταν τοσο κοντο μου ειπαν οπου θα μου δημιουργουσε προβλημα....Οποτε παραγγειλαμε ενα βημα μεγαλυτερο..Το 10ημερο δεν το γλιτωνω...

tomiss
28-11-09, 15:12
Παιδια βοηθεια!!!Εχω αρχισει να βλεπω εφιαλτες!!!κανω το λαθος και ρωταω απο δω και απο κει φιλους και ακουω τερατα!!Μου ειπαν 2 ατομα οτι με το κοντο διαφορικο παιζει να μην φτανω τα 200 σε τελικη..Και δεν με ενδιαφερει αυτο αλλα το οτι θα παω ας πουμε 120 με ποσο?3700rpm 4000?Δηλαδη ξεχναω ανετα ταξιδια και ωραιες καταναλωσεις ξεχναω τα παντα?Αλλοι λενε οτι θα σπασει ο καθενας το μακρυ και το κοντο του.Παρακαλω καποιον γνωστικο η καποιον που εχει κανει κατι αντιστοιχο να με καθησυχασει η να μου πει την αληθεια οποια και να ειναι μηπως προλαβω να αρω την παραγγελεια!!Συγνωμη για το χαζο ποστ αλλα ειλικρινα σε οποιον το ειπα με βομβαρδιζει με πληροφοριες,αλλεσ καλες αλλες οχι και δεν ξερω τι να κανω

M5_K
28-11-09, 16:03
Παιδια βοηθεια!!!Εχω αρχισει να βλεπω εφιαλτες!!!κανω το λαθος και ρωταω απο δω και απο κει φιλους και ακουω τερατα!!Μου ειπαν 2 ατομα οτι με το κοντο διαφορικο παιζει να μην φτανω τα 200 σε τελικη..Και δεν με ενδιαφερει αυτο αλλα το οτι θα παω ας πουμε 120 με ποσο?3700rpm 4000?Δηλαδη ξεχναω ανετα ταξιδια και ωραιες καταναλωσεις ξεχναω τα παντα?Αλλοι λενε οτι θα σπασει ο καθενας το μακρυ και το κοντο του.Παρακαλω καποιον γνωστικο η καποιον που εχει κανει κατι αντιστοιχο να με καθησυχασει η να μου πει την αληθεια οποια και να ειναι μηπως προλαβω να αρω την παραγγελεια!!Συγνωμη για το χαζο ποστ αλλα ειλικρινα σε οποιον το ειπα με βομβαρδιζει με πληροφοριες,αλλεσ καλες αλλες οχι και δεν ξερω τι να κανω

E Πόσο κοντο εβαλες δηλαδη ??? Για να γινει αυτο που λες , δηλ να μην περνας τα 200 χλμ/ω , θα πρεπει να βαλεις ενα 4,10 βημα. ΔΥΣΤΥΧΩΣ αν εβαλες κατι τετοιο το μονο που θα καταφερεις θα ειναι να παντιαζεις καταπληκτικα εως ακρως εντυπωσιακα με ελαχιστη προσπαθεια και δυναμη αλλα αμφιβαλω αν ενας που θελει να λεγεται μηχανικος και ενω ξερει την χρηση που κανεις και εχεις τοι αυτοκινητο σου να σου προτεινε ή ακομα χειροτερα να σου παρηγγειλε τετοιο βημα . Αν τελικα οντως σου εχει παραγγειλει τετοιο βημα .... Καλη διασκεδαση και καλόπιοτο και στειλε μου p.m να σου συστηυσω " σωστοτερο " μαστορα . Θελω να πιστευω ομως πως απλα τζαμπα φοβασαι . Δεν νομιζω , ξαναλέω , ενας σωστος μαστορας γνωριζοντας σε και γνωριζοντας την χρηση που κανεις και θελεις απο το αυτοκινητο σου να σου πηρε κατι τετοιο ...

Και κατι ακόμα .... Γιατι πηρες καινουργιο μπλοκε ??? Μεταχειρισμένα δεν εβρισκες ????

tomiss
29-11-09, 04:45
E Πόσο κοντο εβαλες δηλαδη ??? Για να γινει αυτο που λες , δηλ να μην περνας τα 200 χλμ/ω , θα πρεπει να βαλεις ενα 4,10 βημα. ΔΥΣΤΥΧΩΣ αν εβαλες κατι τετοιο το μονο που θα καταφερεις θα ειναι να παντιαζεις καταπληκτικα εως ακρως εντυπωσιακα με ελαχιστη προσπαθεια και δυναμη αλλα αμφιβαλω αν ενας που θελει να λεγεται μηχανικος και ενω ξερει την χρηση που κανεις και εχεις τοι αυτοκινητο σου να σου προτεινε ή ακομα χειροτερα να σου παρηγγειλε τετοιο βημα . Αν τελικα οντως σου εχει παραγγειλει τετοιο βημα .... Καλη διασκεδαση και καλόπιοτο και στειλε μου p.m να σου συστηυσω " σωστοτερο " μαστορα . Θελω να πιστευω ομως πως απλα τζαμπα φοβασαι . Δεν νομιζω , ξαναλέω , ενας σωστος μαστορας γνωριζοντας σε και γνωριζοντας την χρηση που κανεις και θελεις απο το αυτοκινητο σου να σου πηρε κατι τετοιο ...

Και κατι ακόμα .... Γιατι πηρες καινουργιο μπλοκε ??? Μεταχειρισμένα δεν εβρισκες ????

Κοιτα απο οτι καταλαβα για να παρηγγειλε κατι τετοιο θα πρεπει να του ειχα πει οτι το θελω για πιστα η οτι θελω να πηγαινω με τις 4..Εγω απλα ζητησα ενα πιο κοντο διαφορικο για να κερδισω λιγο μπαμ..Τωρα το καθημερινη οδηγηση σε μια τετοια προταση νομιζω εννοειται οποτε ισως να πρεπει να ηρεμησω λιγο..Σε ευχαριστω πολυ που μου το ξεδιαλυνες αυτο φιλε μου γιατι ειχα τρελαθει..Καινουριο πηρα γιατι δεν εμπιστευομαι μεταχειρισμενο...Σκεφτομαι πως αν ο χρηστης ειναι οπως εγω με το παλιο μαλλον δεν θα ειναι αξιοπιστο...

Fairytale
30-11-09, 08:35
Γιατί δεν ρωτάς τον μηχανικό σου τι βημα θα έχει το διαφορικό που θα σου πάρει;
To τωρινό σου τι βήμα έχει; Και σε ρωτάω γιατί στο γκαράζ σου λες ότι το αυτοκίνητο είναι μετατροπή.
Χοντρικά για να σου δώσω να καταλάβεις στο αμάξι σου στις 3.500rpm με βήμα 3.45 έχεις 120χλμ ενώ με 3.15 130χλμ.
To 4.10 θα είναι κουραστικά κοντό, είναι μόνο για παιχνίδι!
C U out there

gant
30-11-09, 09:21
Βήμα 4.10 (315 γαρ) φορούσε και πιθανόν να φορά ακόμη το Ε21 με τον νέο του κάτοχο, στο οποίο είχα τοποθετήσει μοτέρ και σασμάν από Ε30 318i (115HP).
Η 3η στον κόφτη τερμάτιζε στα 120, η 4η στα 150 και η 5η έφτανε 190. Ηταν ζωντανό μεν για την εποχή του, κουραστικό όμως στην εθνική, συν το ότι σε κρεμούσε σε μιά προσπέραση γύρω στα 100-110 με την αλλαγή σε 4η.

tomiss
30-11-09, 12:39
Ο μηχανικος μου δεν θυμαται αλλα μου ειπε να μην ανησυχω διοτι λεει πηρε αυτο ακριβως που θελω...Αντε να δουμε,10 μερες ειπαν την προηγουμενη Δευτερα δεν μπορω να περιμενω!!!!!

tomiss
08-12-09, 15:41
Το επιτελους!! κατεληξε ποτε επιτελους????Ηρθε λαθος διαφορικο και αισιοδοξα το αλλο θα ειναι πανω στο αμαξι μου την τριτη την αλλη βδομαδα..Κοντευει μηνα και ακομα να μαθω λεπτομερεις,μονο οτι ειναι ελαχιστα πιο κοντο απο το παλιο και δοκιμμασμενο σε 25ρι παει κοντα στα 230-225 τελικη..Τωρα εσεις θα ξερετε παραπανω πιστευω απο μενα.Εγω το μονο που ξερω ειναι οτι διαφορικο χρειαζομαι διαφορικο δεν εχω!!!Ειπαμε το καλο αργει να ερθει αλλα αυτο τοσο που αργει το καλο που τους θελω να ειναι παααααρα πολυ καλο

kritikossss
09-12-09, 02:23
φιλε είμαι νέος στο site k σχετικά άπειρος στα bmw. είπες σε έναν ότι το 4.10 θα είναι για παιχνίδια στο δρόμο k ότι θα κόψει πολύ τελικές, φιλε μου εγώ αύριο βάζω ένα blocke 4.44! έτσι είπε ο μηχανικός μου δηλ. τι θα γίνει με το δικό μου? πια τα + k πια τα - από ένα blocke 4.44 σε e30 320? εκείνος μου είπε θα ότι η 1 και 2 δεν θα ξεκολλάνε από κάτω, είναι όμως έτσι? θα έχω καλή εκκίνηση? βοήθεια σε παρακαλώ.

Fairytale
09-12-09, 09:41
Το 4.44 είναι καλό νούμερο για Ε30. Αυτά έχουν άλλη σχέσεις σασμάν (μακρύτερες) και πιο κοντά διαφορικά από τα Ε36.
Αλλά και πάλι μείωση στην τελική θα έχεις, δεν γίνεται αλλιώς. Απλά όχι τόσο μεγάλη όσο στα 36άρια.
C U out there

tomiss
17-12-09, 16:46
Το επιτελους δεν ξερω που θα φτασει...Ακομα να ερθει γιατι ηρθε λεει απο 5αρα και το γυρισαν πισω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ενα μηνα το αμαξι ακινητο και κανεισ δεν νοιαζεται..Αφου τσακωθηκα τελικα δεν θα μου παρουν εργατικα ουτε για το διαφορικο ουτε για την κρεμαγιερα που εχς προβλημα..Μια ερωτηση εχς,μου ειπαν οτι το διαφορικο το βημα ειναι ενα 15αρι πιο κοντο απο το παλιο(προφανως0.15).Επειδη ειμαι ασχετος ειναι καλη διαφορα αυτη ή ανεπαισθητη?Ολα αυτα σε συνδυασμο με μπλοκε που δεν ειχα