PDA

Επιστροφή στο Forum : το σωστό κωλίδι πως το κάνετε;

bmwpaouer
23-11-09, 21:54
ρε παιδιά, παλεύω να ρίξω ενα κωλιδι διαρκείας αλλα κάπου στη μέση τα χαλάω
μπαίνω σε μια πλατεϊτσα με 2α στρίβω τη μούρη πατάω λίγο φρενάκι και αρχινάει το γύρισμα
μετά πατάω το γκάζι και γυρνάει αλλά κάπου στα μισά ισιώνει ρε γμτ
τι να κάνω; θέλει κιάλο γκαζι η ξανά κόψιμο το τιμόνι
ολο μου χαλάει ρε γαμώτη
για δώστε καμια συμβουλή η παλιότεροι γιατί με βλέπω τζάμπα να τα λιώνω τα λάστιχα

πιο παλιά ηταν κατι μαθηματα ντριφτ απο ενα περιοδικο υπάρχει κάτι τέτοιο κάπου;

για δώστε καμμια φώτιση :rtfm:

Nick_E60_GR
23-11-09, 22:14
ρε συ power, έσκασα στα γέλια έτσι όπως τα λες ...ότι και να σου πουν οι άλλοι θέλει προπόνηση το πράμα... μάλλον το φοβάσαι λιγάκι ...

z3 2.2
23-11-09, 22:14
Mη βιαζεσαι!!!
Ξεκινα να μαθαινεις το αυτοκινητο σου σιγα-σιγα.
Μαθε το βαρος του και πως να το εκμεταλευτεις προς οφελος σου.
Δες που "σπαει" η προσφυρση σου και προσπαθησε να εισαι ηρεμος και χωρις να αφηνεις το γκαζι σου να προσπαθεις να ισοροπισεις το αυτοκινητο με οσο το δυνατον λιγοτερες και πιο απαλες κινησεις του τιμονιου.
Μην πεφτεις στο λαθος της υπερδιορθωσης.
Δε χρειαζεται φρενο για να γυρισει το αυτοκινητο,λογω ελειψης δυναμης του αυτοκινητου σου θα πρεπει να βασιστεις στη μεταφορα φορτιου για να ξεκινησεις δυναμικα ενα drift,δηλαδη flic.
Το βασικοτερο ολων ειναι να εισαι ηρεμος και να βρισκεις τη σωστη γραμμη που θα σου δωσει τη σωστη γωνια την καταληλη στιγμη ωστε να σε φτασει το μηκος και το φαρδος του δρομου.
Αυτο που χρειαζεται σιγουρα ειναι πολυ εξασκηση,πολυ ομως,υπομονη και επιμονη.
Μη φανταστεις οτι σε δυο μηνες θα εισαι ο αρχοντας του second gear drifting!!!
Θελει δουλεια...
Πρεπει να βρεις ενα γλυστερο μερος που να μην ενοχλεις κανεναν και να υπαρχει και η σχετικη ασφαλεια για σενα και το αυτοκινητο σου.
Εκει με καθαρο μυαλο και οχι με την φουρια της στιγμης,θα κανεις περασματα μεχρι να δεις οτι βελτιωνεσαι.
Τελος χωρις να θελω να σε απογοητευσω με το 1.6 το μοτερ και χωρις μπλοκε ειναι πιο δυσκολο το ολο εγχειρημα και απαιτει πολυ περισσοτερη προσπαθεια κα συγκεντρωση.
Το σημαντικοτερο ολων ομως ειναι να μην βαλεις ουτε ενα δευτερολεπτο σε κινδυνο τη ζωη κανενος διερχομενου.
Καλη αρχη με υπομονη και σιγα-σιγα θα σου αποκαλυφθουν οι χαρες και το μυστικα της πισω κινησης!!!

bmwpaouer
23-11-09, 22:20
καταλαβαινω τι μου λετε και ευχαριστω που ασχολειστε

κινδυνος δεν υπαρχει εχω βρει μια πλατεια αδεια παντα και απο ασφαλτο σαπουνι και παντα βραδυ
οσο για τη δυναμη του 1600 νταξει το ξερω θελει δουλεια
αλλα πιο παλια ρε παιδι μου με μια κορολα που μαθαινα σα να τα έκανε πιο ευκολα και ας ηταν και ψοφιμι, τουτο δω ρε παιδι μου σα να σε μαζεύει απο μονο του κανει
να πάταγα πιο πολυ γκαζι αλλα φοβαμαι μη φύγει η μουρη μεσα στη στροφή και φαω κανα παγκάκι

κοίτα ενω πιστευω οτι μπορει να το κανει σα να γατζωνει ρε παιδι μου απο μονο του
να εβαζα τιποτα 40 πίεση στα πίσω λάστιχα αραγε;

z3 2.2
23-11-09, 22:28
Ετσι οπως το περιγραφεις ειναι σα να μην εχεις την αισθηση του αυτοκινητου.
Πολυ βασικο ειναι η ταχυτητα εισοδου που θα εχεις.Μετα ειναι η σωστη γραμμη.
Χωρις να εχεις αυτα τα δυο σωστα οτι και να κανεις μετα δεν θα βγει καλο.
Πρεπει να συγχρονισεις ταχυτητα,γραμμη και οδηγικους χειρισμους με απολυτη ακριβια!!!
Δεν ειναι τοσο απλο οσο δειχνει καμια φορα.
Χαλαρωσε,μαθε το αυτοκινητο σου απο την καλη για να μπορεις να το μαθεις και απο την "αναποδη"

bmwpaouer
23-11-09, 22:33
μωρε να μπω μαλιοκούβαρα δεν εχω προβλημα το πολυ πολυ να κανω κανα τετατετ δεν μασαω
αυτο που ρωταω ειναι οταν εισαι στο κωλιδι πως το κρατας με γκαζι η με κούνημα αυτο ειναι το θεμα
αμα γυρισω το τιμονι και πατησω γκαζι ξαναφευγει αλλα απο την αλλη εγω θελω να γυρισω τιμονι και να συνεχισει μαλλον εκει το χανω το θεμα στο ποσο γκαζι παταω ετσι το καταλαβαινω οτι εκει ειναι το θεμα.

BILL VUZAS
23-11-09, 22:37
Σου τρώγεται ο κώλο σου μου φαίνεται.........:rofl2::rofl2::rofl2:

bmwpaouer
23-11-09, 22:41
ειμαι μεσα στην κ@υλα, πεφτω για υπνο και βλεπω οτι το καταφερνω εχω παθει πωροση εχω καψει δυο ντεποζιτα σε μια βδομαδα θελω να το μαθω να το κανω να πεταει.

z3 2.2
23-11-09, 22:43
μεσα απο το γραπτο λογο ειναι πολυ δυσκολο να σου εξηγησει καποιος την τεχνικη.
αυτο που ρωτας με το γκαζι και το τιμονι ειναι κατι που μονο μεσα απο πολυ προπονηση θα σου αποκαλυφθει...

z3 2.2
23-11-09, 22:46
ειμαι μεσα στην κ@υλα, πεφτω για υπνο και βλεπω οτι το καταφερνω εχω παθει πωροση εχω καψει δυο ντεποζιτα σε μια βδομαδα θελω να το μαθω να το κανω να πεταει.

στο ξαναλεω....χαλαρωσε...θελει πολυ δουλεια το θεμα....δεν ειναι υποθεση ενος μηνα!!!!
οσο και καλος να εισαι θελει πολυ προσπαθεια,προχορα σταδιακα και ηρεμα γιατι σε βλεπω σε κανα δεντρο!!!

Dimzan
23-11-09, 22:47
Το αμαξι χρειαζεται μπλοκε ωστε να ξεκολαει προοδευτικα και αλογα για να μπορει να ξεκολαει.

εσυ, οπως ο ιδιος λες, εχεις προβλημα γιατι στο ιδιωνει μονο του στη μεση. Εγω αυτο το λαμβανω ως μαζεμα του πισω μερους.

Πρακτικα το αμαξι σου δυσκολευεται να σπασει την προσφυση στον εξωτερικο τροχο για τους λογους που προανεφερα.

Με το κορολακι το εκανες ευκολα γιατι απλα ειχε πολυ μικροτερα περιθωρια προσφυσης

valantis544
23-11-09, 22:49
Προσπάθησε να μπεις με λίγο περισσότερα χιλιόμετρα και με περισσότερο κομμένο το τιμόνι (όχι τέρμα) δηλαδή να ανοιχτεί λίγο πιο πολύ ο κώλος του αυτοκινήτου και οδήγα περισσότερο με το γκάζι και με μικροδιορθώσεις στο τιμόνι. Βασικά νομίζω πως θέλει ΑΕΡΑ το πράμα. Βρες εν ανάγκη ένα άλλο μέρος χωρίς παγκάκια που να συγχωρούνται τα όποια λάθη, ώστε να μπορείς να μπεις με πιο πολλά. Η πλατεία είναι μεγάλη σε άνοιγμα ή ψιλομικρή; Με ένα μπλοκέ θα έφτιαχνε πολύ η κατάσταση νομίζω, αλλιώς θέλει πολύ εξάσκηση. Εγώ πάντως χωρίς μπλοκέ το βρίσκω πιο εύκολο να μπαίνω σε πολύ ανοιχτές γλυστερές καμπές και με μπόλικα χιλιόμετρα.

sm6
23-11-09, 22:51
ριξε μια ματια εδω...: http://www.wikihow.com/Drift-a-Car

αν δεν τα καταφερεις δεν πειραζει, ουτε ο πρωτος θα εισαι ουτε ο τελευταιος...
θελουν και καποιο ταλεντο μερικα πραγματα εκτος της προπονησης που λεει ο δημητρης...

bmwpaouer
23-11-09, 22:53
μωρε θα παω αυριο να παρω δυο πισινα γουλια εντελως να δω τι θα κανει
αμα σκαλωνει και με κεινα τοτε αρχιζουμε οικονομιες απο αυριο για μετατροπη
και να δω απο που θα μαζεψω το τσιγαρο το κοψαμε τα ποτακια τα κοψαμε με βλεπω να δινω κανα νεφρο οπως παμε
ερε γλεντια που παθαμε με το μπεμβε
το αξιζει ομως χαλαλι του πω πω ρε πηγε 12 αμαν και εχω δουλεια αυριο
αμα σκεφτειτε τιποτα γραφτε ρε παιδια και εγω θα τα δω αυριο πριν τις δοκιμες μου

bmwpaouer
23-11-09, 22:57
ωραια τα λες φιλε μου βαλαντις θα ψαξω και αλλο μερος να δοκιμασω
ΣΜ6 δενξερω καλα αγγλικα φιλος, οταν καναμε στο σχολειο κατι χαου ντου γιου ντου λεγαμε μεχρι εκει
σε ελληνικα δεν εχει τιπτα να δω;

παω εφυγα παιδια δεν θα ανοιγει το ματι αυριο

sm6
23-11-09, 22:57
γιατι δεν δοκιμαζεις κατι τετοιο πρωτα ωστε να παρεις το κολάϊ...?

http://videos.streetfire.net/video/tricycle-drift_186677.htm

E36 RULES!!
23-11-09, 22:59
ΣΜ6 δενξερω καλα αγγλικα φιλος, οταν καναμε στο σχολειο κατι χαου ντου γιου ντου λεγαμε μεχρι εκει

καλό διάβασμα ;)

http://www.driftclub.gr/driforum/showthread.php?t=109&highlight=%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE% AD%CF%82+drift

z3 2.2
23-11-09, 23:00
Mη βαλεις λιωμα λαστιχα πισω.δεν θα κανεις και πολλα.
θα ξεκιναει πιο ευκολα το παντιλικι αλλα δεν θα εχεις τον ελεγχο που χρειαζεσαι.
μαθε το αυτοκινητο σου καλα και θα δεις οτι θα βγαινουν μονα τους τα παντιλικια.....

xxxvagos
23-11-09, 23:33
μωρε να μπω μαλιοκούβαρα δεν εχω προβλημα το πολυ πολυ να κανω κανα τετατετ δεν μασαω
αυτο που ρωταω ειναι οταν εισαι στο κωλιδι πως το κρατας με γκαζι η με κούνημα αυτο ειναι το θεμα
αμα γυρισω το τιμονι και πατησω γκαζι ξαναφευγει αλλα απο την αλλη εγω θελω να γυρισω τιμονι και να συνεχισει μαλλον εκει το χανω το θεμα στο ποσο γκαζι παταω ετσι το καταλαβαινω οτι εκει ειναι το θεμα.

δουλεια θελει φιλε...εγω οταν πηρα το 316 (στην πρωτη λυκειου αν θυμαμαι καλα) δεν μπορουσα ουτε στον τοπο να το σπινιαρω..τωρα??? με φοβουνται τα Μ3
αααα και μπαντιλικια μεσο διαβασματος και μανιουαλς δεν θα μαθεις ποτε..ολα ειναι στο τιμονι σου και στο σωστο ταιμινγκ εφοσον δεν εχεις πολλα αλογα

αλλα πρωτα μαθε αυτο που σου λεει ο Ζ3 2.2...ζυγιζε το πρωτα..δες που δεν εχεις τιμονι..απαραιτητη προυποθεση αναρτηση και χαμηλωμα...χωρις χαμηλωμα δεν πας πουθενα με αυτο το αμαξι οσον αφορα την μπαντα διοτι τι τιμονι του γινεται αθλιο και ακρως επικινδυνο

BILL007
23-11-09, 23:36
Mη βαλεις λιωμα λαστιχα πισω.δεν θα κανεις και πολλα.
θα ξεκιναει πιο ευκολα το παντιλικι αλλα δεν θα εχεις τον ελεγχο που χρειαζεσαι.

:+1:0000...Το έχω διαπιστώσει απο πρώτο χέρι...;):105whistl

panagakiss
23-11-09, 23:37
καταλαβαινω τι μου λετε και ευχαριστω που ασχολειστε

κινδυνος δεν υπαρχει εχω βρει μια πλατεια αδεια παντα και απο ασφαλτο σαπουνι και παντα βραδυ
οσο για τη δυναμη του 1600 νταξει το ξερω θελει δουλεια
αλλα πιο παλια ρε παιδι μου με μια κορολα που μαθαινα σα να τα έκανε πιο ευκολα και ας ηταν και ψοφιμι, τουτο δω ρε παιδι μου σα να σε μαζεύει απο μονο του κανει
να πάταγα πιο πολυ γκαζι αλλα φοβαμαι μη φύγει η μουρη μεσα στη στροφή και φαω κανα παγκάκι

κοίτα ενω πιστευω οτι μπορει να το κανει σα να γατζωνει ρε παιδι μου απο μονο του
να εβαζα τιποτα 40 πίεση στα πίσω λάστιχα αραγε;

Corolla AE86? Γιατι αν μιλας για τετοιο corolla, να ξερεις πως ακομα και σημερα ειναι απο τα τοπ ντριφταδικα. Επισης εκεινο ειναι πιο ελαφρυ, και εχει και διαφορετικο ζυγισμα απο το δικο σου.

Για να κανεις το παρατεταμενο που λες, (δεν ξερω βασικα τι εχεις στο μυαλο σου, αλλα εγω θα μιλησω για πολυ παρατεταμενο) πρεπει να εχεις μπλοκε διαφορικο. Με ελευθερο (ή αλλιως ανοιχτο) διαφορικο, οπως το δικο σου, το δικο μου, και του 99% οσων ειναι στο forum, δεν γινεται αυτο. Γινεται μονο στην περιπτωση που το δαπεδο γλιστραει παρα πολυ (π.χ. σε γλιστερο δρομο μετα απο βροχη) αλλα κι εκει δεν εχει και τρελη επιτυχια. Αυτος ειναι και ο λογος που οπως λες σου μαζευει. Ο λογος που γινεται αυτο ειναι γιατι στα ανοιχτα διαφορικα, ο τροχος που χρειαζεται την περισσοτερη δυναμη κατα τη διαρκεια ενος "πεταγματος", ειναι και ο τροχος που την χανει, με αποτελεσμα να μαζευεται η ουρα.
Προς το παρον, δοκιμασε να "τσιμπησεις" λιγο το χειροφρενο στην εισοδο της στροφης, για να αποσταθεροποιηθει το αμαξι, και μετα συνεχισε με γκαζι για να γλιστραει. Αλλα πρωτα εξασκησου σε πιο ανοιχτο χωρο, χωρις παγκακια πεζοδρομια και κολονες, για να δεις τη συμπεριφορα του αυτοκινητου. :dblthumb2

george kaleas
23-11-09, 23:52
ασχετο αλλα υπαρχει μπλοκε για 16αρη????

MeLcompact
23-11-09, 23:59
δουλεια θελει φιλε...εγω οταν πηρα το 316 (στην πρωτη λυκειου αν θυμαμαι καλα) δεν μπορουσα ουτε στον τοπο να το σπινιαρω..τωρα??? με φοβουνται τα Μ3
αααα και μπαντιλικια μεσο διαβασματος και μανιουαλς δεν θα μαθεις ποτε..ολα ειναι στο τιμονι σου και στο σωστο ταιμινγκ εφοσον δεν εχεις πολλα αλογα

αλλα πρωτα μαθε αυτο που σου λεει ο Ζ3 2.2...ζυγιζε το πρωτα..δες που δεν εχεις τιμονι..απαραιτητη προυποθεση αναρτηση και χαμηλωμα...χωρις χαμηλωμα δεν πας πουθενα με αυτο το αμαξι οσον αφορα την μπαντα διοτι τι τιμονι του γινεται αθλιο και ακρως επικινδυνο

Εγώ με το 18αρη το Compact είμαι διπλωμένος για 1 χλμ τουλάχιστον...
ΡΕ Βάγγο θα με τρελάνεις.... καλύτερα και από τα M3 ρε φίλε πως το κάνεις αυτό χωρίς ιπποδύναμη????

panagakiss
24-11-09, 00:02
ασχετο αλλα υπαρχει μπλοκε για 16αρη????

Παιζεις με τον πονο μας Γιωργαρα! Για 46αρι δεν υπαρχει καθολου για τετρακυλινδρο.. απο τη bmw τουλαχιστον.. αλλα πιστευω αν ειχε βγει κατι after market, ολο και καποιος θα το 'χε δει. Το χω ρωτησει σε κανα δυο threads.. μεχρι και δικο μου thread ειχα φτιαξει αλλα αρχ***α.

george kaleas
24-11-09, 00:05
καταλαβα ουτε κανα μαγαζη?? κατι ρε παιδι μου τη αδηκια ειναι αυτη??
δεν μας ληπατε κανεις..

fanisk
24-11-09, 00:06

Εγω με το 316 διπλωνω με 4η πλεον..βεβαια εριξα πολυ διαβασμα σε φορουμς και manuals για να τα καταφερω, αλλα ο σκοπος αγιαζει τα μεσα.

Και πλεον δεν ισιωνω πουθενα με το 316!
Α! Ειμαι και χαμηλωμενος 4 ποντους..

Δεν θα ξεχασω τη μερα στο καρτοδρομιο(μη πως για τα λιμανακια και με κραξουν) που εβγαλα 5 γυρους διπλωμενος με τον MeL Compact..
ΑΑΑΑαααχ ρε φουστη Θαναση τι μου θυμισες, ποτε θα το ξανακανουμε??!!

Ολα αυτα χωρις πλοκε.- Το πλοκε ειναι για τους φλωρους..

GREY
24-11-09, 00:07
γιατι δεν δοκιμαζεις κατι τετοιο πρωτα ωστε να παρεις το κολάϊ...?

http://videos.streetfire.net/video/tricycle-drift_186677.htm

Απαιχτο βιντεο,απαιχτοι τυποι,απαιχτοι τυποι..
Για κατι τετοιες στιγμες παντως ειναι που η ζωη ωραια..:smokin:

Υ.Γ..bmwpaouer μην αγχωνεσαι,κι εγω παλευω στο παρκιν του αεροδρομιου με το Ζ και μεχρι στιγμης ειμαι για κλαματα..

nik200
24-11-09, 00:09

φιλε παουερ...ολα τα ειδα εκτος απο το πιο απλο...εγω στην θεση σου..θα εστριβα τιμονι και παραλληλα συμπλεξια (δινοντας παραπανω στροφες)..για να δωσω δυναμη πισω...προσεξε θελει εμπειρια αυτο που λεω...επισης θα χεις ζεστανει καλα τα μπροστινα λαστιχα...πριν μπεις..για να μην σου βγαλει μουτρα....επισης και σκανδιναβικο μπορεις να κανεις (φλικ)...αλλα και αυτο θελει εμπειρια...γενικα χωρις μπλοκε..το αμαξι μπορει να γαντζωσει οποτε θελει...και επισης μια καλη αναρτηση χρειαζεται....

υ.γ εγω οταν τα κανα στο δρομο με αμαξι φτιαγμενο απο την αρχη για drift..μου συρατε τα παντα (και καλα κανατε)...και εδω δινετε συμβουλες για καποιον να τα κανει στο δρομο???

panagakiss
24-11-09, 00:10
ΡΕ Βάγγο θα με τρελάνεις.... καλύτερα και από τα M3 ρε φίλε πως το κάνεις αυτό χωρίς ιπποδύναμη????

Στο drift δεν απαιτουνται και τα τρελα αλογα.. αρκει να εχεις κολημενο διαφορικο ή εστω καποιο ποσοστο μπλοκε. Δεν εννοω πως συμφωνω με τα λεγομενα του Βαγγου.. καραφλιανα μολις το διαβασα! Αλλα νομιζω πως το γραφει πιο πολυ μεταφορικα κι οχι στα σοβαρα. Με ανοιχτο διαφορικο δεν παμε πουθενα!! Σε δρομο με μια καποια προσφυση, θα μαζεψει αμεσως μολις το βαρος αρχισει να επαερχεται.

panagakiss
24-11-09, 00:13
υ.γ εγω οταν τα κανα στο δρομο με αμαξι φτιαγμενο απο την αρχη για drift..μου συρατε τα παντα (και καλα κανατε)...και εδω δινετε συμβουλες για καποιον να τα κανει στο δρομο???

Νικο δεν πιστευω πως τον παροτρινει κανεις να τα κανει στο δρομο.. Σε καμια αλανα να τα δοκιμασει, ειδικα τωρα που ειναι ακομα αρχαριος.

fanisk
24-11-09, 00:15
Στο drift δεν απαιτουνται και τα τρελα αλογα.. αρκει να εχεις κολημενο διαφορικο ή εστω καποιο ποσοστο μπλοκε. Δεν εννοω πως συμφωνω με τα λεγομενα του Βαγγου.. καραφλιανα μολις το διαβασα! Αλλα νομιζω πως το γραφει πιο πολυ μεταφορικα κι οχι στα σοβαρα. Με ανοιχτο διαφορικο δεν παμε πουθενα!! Σε δρομο με μια καποια προσφυση, θα μαζεψει αμεσως μολις το βαρος αρχισει να επαερχεται.

Σιγουρα! :rofl2::rofl2::rofl2:

MeLcompact
24-11-09, 00:16

Panagaki όπως τα γράφεις είναι φίλε αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να φτάσουμε ούτε το μισό και πάρα πολύ λέω από αυτά που κάνουν τα Μ3 όσο "χεράς" και να είναι κάποιος...
Και δε νομίζω ότι ο Vaggosxxx έχει κολημένο διαφορικό!!! Ούτε κ μεταφορικά βέβαια να λέει τέτοια πράγματα ... θα αρχίσουν να πέφτουν ΝΤΟΜΑΤΕΣ!!!

panagakiss
24-11-09, 00:19
Εγω με το 316 διπλωνω με 4η πλεον..βεβαια εριξα πολυ διαβασμα σε φορουμς και manuals για να τα καταφερω, αλλα ο σκοπος αγιαζει τα μεσα.
Δεν θα ξεχασω τη μερα στο καρτοδρομιο(μη πως για τα λιμανακια και με κραξουν) που εβγαλα 5 γυρους διπλωμενος με τον MeL Compact..

Θεος!!! :rofl2:

nik200
24-11-09, 00:24

αυτο θελω να το δω.....δεν το χανω με τιποτα...:bugeye:..παιδια οποτε κανονισετε θελω να ρθω και εγω....

fanisk
24-11-09, 00:26
αυτο θελω να το δω.....δεν το χανω με τιποτα...:bugeye:..παιδια οποτε κανονισετε θελω να ρθω και εγω....

Θες μαθηματακι τριφτ δηλαδη ε? Δεν ευκαιρω ρε γμτ να σου δειξω 5-10 πραγματα..θες να σου δωσω κανα λινκ να διαβασεις?

Αμα εχεις πλοκε, να το βγαλεις..χαλαει τα λαστιχα εμαθα.

panagakiss
24-11-09, 00:26

:+1: Αλλα εγω θελω και VIP θεση..!

Geo_3D
24-11-09, 00:29
Παει καρφι για Top 10!!!!!

nik200
24-11-09, 00:30
Θες μαθηματακι τριφτ δηλαδη ε? Δεν ευκαιρω ρε γμτ να σου δειξω 5-10 πραγματα..θες να σου δωσω κανα λινκ να διαβασεις?

Αμα εχεις πλοκε, να το βγαλεις..χαλαει τα λαστιχα εμαθα.

α θελω οπωσδηποτε το link..δια αλληλογραφιας πτυχιο drift παιρνεις???????...αλλα τωρα που να χαλαμε τα λαστιχα..ειναι και ακριβα...κριμα ειναι...αχαχαχαχαχαχαχαχ

fanisk
24-11-09, 00:31
Εδω ειναι το σωστο τριφτ, ας υποθεσουμε οτι στη μεση υπαρχει πλατεια..

http://www.youtube.com/watch?v=ts-d4pCS7Hs

Στο βιντεο ειμαι με τη μαμα αναρτηση, για αυτο το χανω λιγο στα πολλα..θελει και φλικαρισμα γαμωτη...

nik200
24-11-09, 00:35
Εδω ειναι το σωστο τριφτ, ας υποθεσουμε οτι στη μεση υπαρχει πλατεια..

http://www.youtube.com/watch?v=ts-d4pCS7Hs

Στο βιντεο ειμαι με τη μαμα αναρτηση, για αυτο το χανω λιγο στα πολλα..θελει και φλικαρισμα γαμωτη...

σορρυ που στο λεω αλλα την εικονικη πλατεια θα την ειχες καβαλησει στανταρ!!!πλακα κανω..ετσι παντα με το πλαι να χαιρομαστε τα αμαξια μας..

fanisk
24-11-09, 00:40
σορρυ που στο λεω αλλα την εικονικη πλατεια θα την ειχες καβαλησει στανταρ!!!πλακα κανω..ετσι παντα με το πλαι να χαιρομαστε τα αμαξια μας..

Ε μη μου λες τετοια και με στεναχωρεις..του Μπουρναζιου την εχω βγαλει ολη..:bananasmi:bugeye:

george kaleas
24-11-09, 00:40
1 ειναι η κουβεντα παντα με το πλαιιιι....!!!!!!!!!!

panagakiss
24-11-09, 00:45
Ε μη μου λες τετοια και με στεναχωρεις..του Μπουρναζιου την εχω βγαλει ολη..:bananasmi:bugeye:

Ε τι να σε κανουμε ρε Φανη? Εσυ εχεις ξεφυγει μιλαμε! Πλεον δεν εισαι κατηγορια "ντριφταρω καλυτερα απο Μ3" αλλα "καλυτερα απο viper". :p:
PHD στο δριφ να ουμε! :cool:

Dim77
24-11-09, 00:45

Είναι ήδη!

fanisk
24-11-09, 00:47
Ε τι να σε κανουμε ρε Φανη? Εσυ εχεις ξεφυγει μιλαμε! Πλεον δεν εισαι κατηγορια "ντριφταρω καλυτερα απο Μ3" αλλα "καλυτερα απο viper". :p:
PHD στο δριφ να ουμε! :cool:

Τι να κανουν τα Μ3...οπου παταει το compact τρεμει η Γη..!!

Και μη πει κανεις οτι λεω φιδια, γιατι το ιδιο κανει και ο Βαγγος.

:yippee:

MeLcompact
24-11-09, 00:48
Το καλύτερο που κατάφερα να κάνω ήταν όταν πηγαίναμε στη Πεντέλη από το Διόνυσο όπου και δεν ίσιωσα καθόλου μόνο με το πλάι .... κυνηγώντας ένα κόκκινο δαίμονα......
Το κακό είναι ότι κάθε μήνα πρέπει να αλλάζω λάστιχα.. πάλι καλά που έχω κονέ με την TOYO και τα παίρνω σχεδόν τζάμπα!

Φάνη καλό το Videaki...
αλλά σαν το TWIN Drift που κάναμε καρτόδρομο δεν υπάρχει.. κρίμα που δεν είχαμε κάποιον να τραβάει VIDEO.... την επόμενη φορά..

nik200
24-11-09, 00:50
Τι να κανουν τα Μ3...οπου παταει το compact τρεμει η Γη..!!

Και μη πει κανεις οτι λεω φιδια, γιατι το ιδιο κανει και ο Βαγγος.

:yippee:

βαλε κανα videaki να γουσταρουμε...

fanisk
24-11-09, 00:51
βαλε κανα videaki να γουσταρουμε...

Ειναι προσωπικες στιγμες..δεν μπορω να τις δειχνω οπου κι οπου...:nixweiss:

MeLcompact
24-11-09, 00:52
http://www.youtube.com/watch?v=sn9xHvcj_eQ

Αυτό με ποδήλατο φαντάσου με αμάξι ...... χαχα

fanisk
24-11-09, 00:54
http://www.youtube.com/watch?v=sn9xHvcj_eQ

Αυτό με ποδήλατο φαντάσου με αμάξι ...... χαχα

30 δευτερολεπτα βιντεο..παιζει να χασε 5 κιλα ο Πακιστανος απο το πεταλι...ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧ

nik200
24-11-09, 00:54
30 δευτερολεπτα βιντεο..παιζει να χασε 5 κιλα ο Πακιστανος απο το πεταλι...ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧ

και βαλε..αχαχαχαχαχαχ

fanisk
24-11-09, 00:56
http://www.youtube.com/watch?v=hU_GvxtjOfY

http://www.youtube.com/watch?v=reDCvQGPIQM

george kaleas
24-11-09, 01:15
φανη μασα καμια τσηχλα....!!!!
αχαχαχαχαχαχχχαχα

kloukakis
24-11-09, 01:25
http://www.youtube.com/watch?v=reDCvQGPIQM

για αυτους που λενε πως για να ντριφταρεις θελεις πολλα αλογα... μλκίες 1 μονο φτανει!!!!! δεν ειναι το οχημα ειναι ποιος το οδηγει.... :drive2:χααχχααχα ελιωσα στα γελια!!! το καλυτεο ηταν με τα τρικυκλα!!! Αυτο ειναι drift μηδεν εξοδα μηδεν κοστος αγορας, αχαχ εγω ο μλκς που εδωσα ενα σορο λεφτα για να παρω BMW....:icon_pai: να στε καλα παιδια.

φιλε μου δοκιμασε με να ξεκινησεις το drift με χειροφρενο ειναι ο πιο απλος τροπος, ειδικα για αρχαρίους, δοκιμασε το και δες. καλες δοκιμες και να κανεις αργα βηματα καθε φορα για να μην παθεις καμια ζημια(χτυπα ξυλο)

MeLcompact
24-11-09, 01:28
Καλό!! Το Μ3 μπροστά στο άλογο δεν είναι τίποτα....
Αλλά εγώ το καλύτερο Drift το κάνω με το καροτσάκι του Super Market θές δε θες μόνο με το πλάι πάει.. Μαμάτο!

Aceman1925
24-11-09, 01:32
Moνο top 10?
Κατι λεγατε και για γκινες ε?....

fanisk
24-11-09, 01:32
http://www.youtube.com/watch?v=V8_Wr5l-moM&feature=related

E36 RULES!!
24-11-09, 02:24

Φιλα'ακι να ουμ βασικά νομιζω οτι βασικά υπερβαλλεις λιγο... να'ουμ...

stratos
24-11-09, 03:04
Έχω σφίξει κοιλιακούς απο τα γέλια αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα:rofl2::r ofl2:

Δεν παίζει με όλα αυτά που έχω διαβάσει. Καλά ρε fanisk πώς τα καταφέρνεις αυτά? Θα μου δείξεις και εμένα? Άκου 5 γύρους στον καρτόδρομο.... Hashiroku είσαι?

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

gnx
24-11-09, 08:01
αυτο που ρωταω ειναι οταν εισαι στο κωλιδι πως το κρατας με γκαζι η με κούνημα αυτο ειναι το θεμα .

Με γκαζι...

///M_Spartan
24-11-09, 08:19
ρε παιδιά, παλεύω να ρίξω ενα κωλιδι διαρκείας αλλα κάπου στη μέση τα χαλάω
μπαίνω σε μια πλατεϊτσα με 2α στρίβω τη μούρη πατάω λίγο φρενάκι και αρχινάει το γύρισμα
μετά πατάω το γκάζι και γυρνάει αλλά κάπου στα μισά ισιώνει ρε γμτ
τι να κάνω; θέλει κιάλο γκαζι η ξανά κόψιμο το τιμόνι
ολο μου χαλάει ρε γαμώτη
για δώστε καμια συμβουλή η παλιότεροι γιατί με βλέπω τζάμπα να τα λιώνω τα λάστιχα

πιο παλιά ηταν κατι μαθηματα ντριφτ απο ενα περιοδικο υπάρχει κάτι τέτοιο κάπου;

για δώστε καμμια φώτιση :rtfm:

Το σωστο "κωλιδι" ??
Αυτο ειναι παρα πολυ δυσκολο !!!!!!!!
Ψαξε και στο google δες και αλλα forums
βαλε και λιγο tokyo drift, αλλα μη βγεις στο
δρομο πριν απο αυτα...
Τι νομιζεις ? κι αυτοι που driftaρουν πως τα μαθανε ?
στην πραξη?
Ολοι απο το PC !!!!!!!

nik200
24-11-09, 08:31
Το σωστο "κωλιδι" ??
Αυτο ειναι παρα πολυ δυσκολο !!!!!!!!
δρομο πριν απο αυτα...
στην πραξη?
Ολοι απο το PC !!!!!!!

εγω παντως ξεκινησα απο need for speed...και φυσικα χωρις τιμονιερα..μονο με κουμπια πληκτρολογιου...αχ ωραιες στιγμες..που τελειωσαν στo format....αχαχαχαχ

το χουμε π....χεσει λιγο...!!!!

ΓΙΑΝΝΗΣ
24-11-09, 08:33
Παρε αυτο και θα μαθεις τα παντα...........http://www.playseat.com/shop/index.php/playseats-evolution/playseat-xbox-360-wireless-racing-wheel.html

///M_Spartan
24-11-09, 08:39
εγω παντως ξεκινησα απο need for speed...και φυσικα χωρις τιμονιερα..μονο με κουμπια πληκτρολογιου...αχ ωραιες στιγμες..που τελειωσαν στo format....αχαχαχαχ

το χουμε π....χεσει λιγο...!!!!

XΩΡΙΣ ΤΙΜΟΝΙΕΡΑ ?????
Εσυ επεσες στα βαθεια κατευθειαν βρε παιδι μου.......
Οχι οχι ! δεν το προτεινεις σε αρχαριους αυτο !!

nik200
24-11-09, 09:16
περα απο την πλακα...λοιπον πρωτα μαθαινουμε το αυτοκινητο απ εξω..δηλαδη...το στηνουμε στα μετρα μας..μετα παμε σε μια αλανα..μαθαινουμε να κανουμε σβουρες..παιρνουμε και κανεναν κωνο..και δοκιμαζουμε να φτιαξουμε μια στροφη..πχ πλατειας...με κωνους...ετσι ειναι ο σωστος τροπος...κατ εμε

υ.γ. προσοχη στα στρουμφ....οπου και να πας

///M_Spartan
24-11-09, 09:39
μωρε να μπω μαλιοκούβαρα δεν εχω προβλημα το πολυ πολυ να κανω κανα τετατετ

Και προσοχη μην κανεις κανενα τετατετ !!!

BILL007
24-11-09, 09:41
subscribed already from the 2nd post...http://www.weatherforum.org.nz/phpBB3/images/smilies/popcorn.gif

///M_Spartan
24-11-09, 09:54
Σ αυτη τη χωρα οι μισοι drift αρουν και οι αλλοι
μισοι παραδιδουν μαθηματα.........

yannisv
24-11-09, 10:31
Το πιο αστείο thread του μήνα!!! :icon18: Τα βίντεο δεν παίζονται!!!

z3 2.2
24-11-09, 10:46
Ρε παιδια μη βιαζεστε να τα χωσετε σε εναν ανθρωπο που δεν εχετε καν γνωρισει απο κοντα!
Οι επιδοξοι επικριτες να θυμιθουν την δικια τους πρωτη επαφη με την πισω κινηση.....να πατησουν φρενακι....να βαλουν πρωτη....και αφου ξανασκεφτουν να ποσταρουν.....
Δεν ειναι αδικο να το παιζουμε ολοι υπερανω και large...σιγα...τι ζητησε το παιδι?

ΓΙΑΝΝΗΣ
24-11-09, 10:48
Ρε παιδια μη βιαζεστε να τα χωσετε σε εναν ανθρωπο που δεν εχετε καν γνωρισει απο κοντα!
Οι επιδοξοι επικριτες να θυμιθουν την δικια τους πρωτη επαφη με την πισω κινηση.....να πατησουν φρενακι....να βαλουν πρωτη....και αφου ξανασκεφτουν να ποσταρουν.....
Δεν ειναι αδικο να το παιζουμε ολοι υπερανω και large...σιγα...τι ζητησε το παιδι?

εσυ να μην μιλας για κωλιδια οταν ετοιμαζεσαι για πατερας!!!!!!! αιντε να δουμε......:bananasmi

bmw330vasilis
24-11-09, 10:53
το σωστο κολιδι ...... γινεται με τον ΚΟΛΟ παντως......ουχαχαχαχαχαχαχαχαχα.....!

σορυ για το οφ τοπικ.....ή δεν ειναι......αχαχααχαχαχαχα

nik200
24-11-09, 10:53
εσυ να μην μιλας για κωλιδια οταν ετοιμαζεσαι για πατερας!!!!!!! αιντε να δουμε......:bananasmi

κοβεται το....drift??????????????θεοπουλα θεαα.....................

Dimzan
24-11-09, 11:10
Αν μιλατε για προπονηση σε pc τοτε ο μοναδικος αξιολογος εξομοιωτης ειναι το LIVE for speed.

Εγω εκει εφαγα τη φλασια και ειπα θελω πισωκινητο.

Προσοχη μιλαω για εξομοιωτη και οχι arcade style οπως ολα τα εμπορικα παιχνιδια

valantis544
24-11-09, 11:14

Σωστός.. Μην το κλειδώσετε κι αυτό το thread που έχει πολύ πλάκα αλλά και γνώση. Δεν είναι κακό να το ερευνήσεις και να το μελετήσεις το πράγμα μέσα από το pc και το internet πρώτα πριν βγεις στο δρόμο. Αυτοί που έχουν πολλά άλογα απλώς πατάνε γκάζι και σπάνε την πρόσφυση και ντριφτάρουν χαλαρά. Οι υπόλοιποι που το αμάξι τους δεν σκάβει τόσο εύκολα θέλουν μελέτη, σκέψη, δοκιμές, εξάσκηση αλλά και υπομονή στο συνεχές φλερτ με την απότομη συμπεριφορά πάνω στα καφριλίκια ενός underpowered αυτοκινήτου βόλτας. Αυτοί όμως είναι και τα πραγματικά πιλοτάκια των δρόμων :smokin:

Τα βίντεο με τα τρίκυκλα και το άλογο απλά Γ Α Μ Α Τ Α, χαχαχα πέθανα στο γέλιο αλλά και καλή φάση όμως και οι δύο περιπτώσεις.

ΓΙΑΝΝΗΣ
24-11-09, 11:18
Εγω παντος για κωλιδια μονο με την πιεση σωθηκα...αχαχααχα οχι την σωματικη αλλα την ''ελαστικη''

///M_Spartan
24-11-09, 11:20
Αυτοί που έχουν πολλά άλογα απλώς πατάνε γκάζι και σπάνε την πρόσφυση και ντριφτάρουν χαλαρά. Οι υπόλοιποι που το αμάξι τους δεν σκάβει τόσο εύκολα θέλουν μελέτη, σκέψη, δοκιμές, εξάσκηση αλλά και υπομονή
.

Mε τα εξοδα απο τις ζημιες που θα βγαζει το αυτοκινητο
στην προσπαθεια καποιου να μαθει να το ντριφταρει
ειναι προτιμοτερο να παει να βαλει ενα μοτερ και να το
πλαγιαζει πιο ευκολα με τα αλογα που θα εχει.
Παρα να το "παλευει" καθημερινα
και να το λιωνει στις προσπαθειες..

ΓΙΑΝΝΗΣ
24-11-09, 11:22

Η να παρει ενα τελειωμενο αγροτη να βγαλει και την καροτσα και να παει σε χωματοδρομο!!!!:greenboun:greenboun

bmw330vasilis
24-11-09, 11:30
λοιπον....επειδη το παιζουμε ολοι ξερολες κ χαβαλετζηδες...κ ξερολες...(πρωτος απο ολους εγω)
καλο ειναι ..... καποιος που θελει να δωσει πληροφοριες να δωσει.....κ να μην το κανουμε μπιλιες κ αυτο το θρεντ......

συμφωνω απολυτα οτι θα χρειαστεις μια αλανα χωρις να κινδυνευει κανενας απολυτως....για να δεις τα ορια του αυτοκινητου σου......
σαφως θα μπορουσες να βαλεις κ καποιους κωνους που θα οριοθετουν την περιοχη (κατι σαν νοητη πλατεια)
ωστοσο......μονος σου θα τσεκαρεις το δικο σου αυτοκινητο που θελει φρενακι,χειροφρενακι κτλ........
βεβαια οπως καθετι σ αυτον τον κοσμο....εχει κ αυτο καποια μυστικα....που εδω καλεισται οι γνωστες να καταθεσετε.....αν βεβαια προτιθεστε.....!

σημ........αλλο να πετας κολο....κ αλλο να βγαζεις πλατειες ντριφταροντας.....
νομιζω οτι κολο λιγο ως πολυ ..... ολοι ξερουμε να πεταμε.....
για πλατεια ολοκληρη......εγω παντως ΔΕΝ......!

Aceman1925
24-11-09, 11:33
καιρος γαρ εγγυς βασιλη...!!!!

m_sak
24-11-09, 11:38
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=11563

Για κάνε ένα διάβασμα εδώ φίλε μου.Νομίζω θα σε βοηθήσει.Και βρες αλλάνα γιατί τα λεφτά είναι πολλά άμα γίνει η στραβή

tmilatos
24-11-09, 11:43
To σωστο κωλιδι ειναι ΜΟΝΟ της Τζουλιας Αλεξανδρατου.
Αλλα παιδια συνεχιστε, μονο που δεν τα'χω κανει πανω μου απο τα γελια... Το θρεντ αυτο θετει σοβαρη υποψηφιοτητα για να εκθρονισει αλλους παραδοσιακους "γιγαντες" της κατηγοριας του στο Evangelos "best of" list.

-Θεοφιλος-

manosm3
24-11-09, 11:47
To σωστο κωλιδι ειναι ΜΟΝΟ της Τζουλιας Αλεξανδρατου.

-Θεοφιλος-

To ειδα σε αποσταση 20 εκατοστων πριν 1 εβδομαδα και απογοητευτηκα :thumbsdow

xxxvagos
24-11-09, 11:49

οχι καλυτερα απο M3...ΜΕ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΤΑ M3 ΕΙΠΑ..και οντως ετσι ειναι..υπο προυποθεσεις..
1)ψιλογληστερο οδοστρομα
2)χαμηλες ταχυτητες

οπως σπινιαρω με το 316 , σπινιαρω με το 325 και το M3..σε ταχυτητες που ειναι ικανο να σπινιαρει το 316

αλλα και ο φιλος μας ο bmwpaouer προσπαθει να σπινιαρει με το πιο δυσκολο αμαξι..το πιο δυσκολο σε αυτα τα κιβυκα που εχει

xxxvagos
24-11-09, 11:56

1)συμφωνω για το πλοκε
2)διαφωνω για το διαβασμα
πχ ολες οι γυναικες οδηγοι ειναι αριστες στο διαβασμα και στα σηματα, στο τιμονι ειναι ασε
το τιμονι δεν διαβαζεται

xxxvagos
24-11-09, 12:06
δρομο πριν απο αυτα...
στην πραξη?
Ολοι απο το PC !!!!!!!

τωρα μιλατε σοβαρα???? η πλακα κανετε????

παιδια ΜΗΝ αποπροσανατολιζετε τον κοσμο
ποιος εμαθε να σπινιαρει απο το pc?? να σοβαρευτουμε λιγο

αυτες οι αποψεις μου θυμιζουν κατι παιδακια που νομιζαν οτι ειναι ποκεμον και πηδουσαν απο τα παραθυρα

ελατε τωρα..τι σχεση εχει η πραγματικοτημα με το σιμιουλειτορ..στην πραγματικοτητα φοβασαι, σου φευγει το τιμονι, εχεις υποστροφη (οχι προγραματισμενη απο το pc) , πεφτεις σε λακουβα και χιλιαδυο αλλα

το μονο που μπορει να σε βοηθησει ενα σιμιουλειτορ ειναι να σε κανει να κ@0λωσεις με την πισωκουνα

sm6
24-11-09, 12:12
ο θεοφιλος εκανε την πιο σωστη παρατηρηση...

αλλα μην χαλαμε το θρεντ του φιλου μας του παουερ, το παληκαρι ειναι και καινουργιος, ισως στεναχωρηθει με αυτα που θα διαβασει.
ας τον βοηθησουμε να κανει αυτο που του αρεσει (να πεταει κωλο στη στροφη).
εγω πιστευω απο αυτα που διαβασα το προβλημα που περιγραφει ειναι αλλο...
παουερ, εβγαλες το αντισπιν? γιατι ετσι που τα περιγραφεις μαλλον αυτο σε μαζευει....

bmw330vasilis
24-11-09, 12:16
ο θεοφιλος εκανε την πιο σωστη παρατηρηση...

αλλα μην χαλαμε το θρεντ του φιλου μας του παουερ, το παληκαρι ειναι και καινουργιος, ισως στεναχωρηθει με αυτα που θα διαβασει.
ας τον βοηθησουμε να κανει αυτο που του αρεσει (να πεταει κωλο στη στροφη).
εγω πιστευω απο αυτα που διαβασα το προβλημα που περιγραφει ειναι αλλο...
παουερ, εβγαλες το αντισπιν? γιατι ετσι που τα περιγραφεις μαλλον αυτο σε μαζευει....

.................κανεις .... την διαφορα......!:nod::cheers:

valantis544
24-11-09, 12:23

Διαφώνω κάθετα, με φιλικό ύφος εννοείται..
Δεν είναι απαραίτητο πως επειδή στίβεις και ζορίζεις ένα αμάξι χωρίς πολλά άλογα, αυτό θα σου βγάζει ζημιές, πέραν από τα αναμενόμενα. Έχω δει με τα μάτια μου 1600αρια να drift-άρουν μια χαρά. Λίγο στήσιμο θέλει το αμάξι και λίγο μαγκιά από τον οδηγό. Επίσης, τώρα το πήρε το αμάξι το παιδί και ίσως να μην έχει την οικονομική δυνατότητα, ούτε και την ώρα να πάει να σκάσει ένα μάτσο χιλιάρικα για να αλλάξει μοτέρ, αλλά και να το συντηρεί κατόπιν. Το σωστό νομίζω είναι να μοιραστούμε μαζί του τις τυχόν γνώσεις και παρατηρήσεις μας επί του θέματος. Γνώμη δική μου βέβαια, που μπορεί να μην στέκει κιόλας. Ο καθένας βέβαια έχει δίκιο από την δικιά του σκοπιά κι αυτό είναι σεβαστό, όμως στο παρόν thread προτεραιότητα έχει η σκοπιά του φίλου bmwpaouer.

///M_Spartan
24-11-09, 12:25
τωρα μιλατε σοβαρα???? η πλακα κανετε????

παιδια ΜΗΝ αποπροσανατολιζετε τον κοσμο
ποιος εμαθε να σπινιαρει απο το pc?? να σοβαρευτουμε λιγο

αυτες οι αποψεις μου θυμιζουν κατι παιδακια που νομιζαν οτι ειναι ποκεμον και πηδουσαν απο τα παραθυρα

ελατε τωρα..τι σχεση εχει η πραγματικοτημα με το σιμιουλειτορ..στην πραγματικοτητα φοβασαι, σου φευγει το τιμονι, εχεις υποστροφη (οχι προγραματισμενη απο το pc) , πεφτεις σε λακουβα και χιλιαδυο αλλα

το μονο που μπορει να σε βοηθησει ενα σιμιουλειτορ ειναι να σε κανει να κ@0λωσεις με την πισωκουνα

To ποτε κανουμε πλακα και ποτε οχι μπορεις να το ξεχωρισεις ?

konc
24-11-09, 12:31
Εγώ πάντως ήθελα να πω πολλά..
αλλά έτσι όπως είχα βγάλει το χέρι από το παράθυρο για να ανάψω το σπίρτο από την μπαριέρα, είδα κάτι στον καθρέπτη που με έκανε να παγώσω και μου κόπηκε η λαλιά. Ήταν το 316 του vagou.

Στο θέμα μας και αφού ζητήθηκε να βοηθήσουμε τον φίλο:
1) Με λίγα χιλιόμετρα και χωρίς μπλοκέ γύρω-γύρω από πλατείες δεν θα κάνεις ποτέ. Και δεν θα φταις εσύ.
2) Με περισσότερα χιλιόμετρα και τη σωστή τεχνική (μεταφορά βάρους κλπ) θα το ευχαριστηθείς, αλλά χωρίς δύναμη θα τελειώσει γρήγορα και απρόοπτα. Προσοχή, αυτά είναι για πίστα και αλάνες.

Με λίγα λόγια, το αυτοκίνητο είναι ακατάλληλο για drift καθώς του λείπει και η δύναμη κ το μπλοκέ. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να ξεκινάς να κάνεις γύρω-γύρω στις πλατείες, να το μαθαίνεις, να το ευχαριστιέσαι και να βελτιώνεσαι, αλλά δεν μπορείς να περιμένεις αυτά που βλέπεις στις πίστες με στημένα τέρατα. Μη σκας και πολύ, διάβασε τη θεωρία και προσπάθησε ότι διαβάζεις να το κάνεις πράξη. Ότι και να βγει, ότι και να μάθεις, υπέρ σου θα είναι. Πολλοί drift kings μαζευτήκαμε και από κάτι τέτοια την πατάει ο κόσμος...

fanisk
24-11-09, 13:01
οχι καλυτερα απο M3...ΜΕ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΤΑ M3 ΕΙΠΑ..και οντως ετσι ειναι..υπο προυποθεσεις..
1)ψιλογληστερο οδοστρομα
2)χαμηλες ταχυτητες

οπως σπινιαρω με το 316 , σπινιαρω με το 325 και το M3..σε ταχυτητες που ειναι ικανο να σπινιαρει το 316

αλλα και ο φιλος μας ο bmwpaouer προσπαθει να σπινιαρει με το πιο δυσκολο αμαξι..το πιο δυσκολο σε αυτα τα κιβυκα που εχει

http://www.youtube.com/watch?v=V8_Wr5l-moM

stratos
24-11-09, 13:04
Αμάξι με λίγα άλογα είναι επικύνδηνο και δύσκολο. ΜΕ 316 είναι σχεδόν αδύνατο να κάνεις drift σε γλυστερή πλατεία γιατί ακόμα και τότε κρεμάει το μοτέρ και δεν έχεις δύναμη να συνεχίσεις ή αγοράζεις κανένα πεζοδρόμιο απο απότομο ίσιωμα ή δίπλωμα.

Δεν κάνουμε ποτέ drift επειδή έχουμε χάλια λάστιχα ή σαπούνι δρόμο. To drift προϋποθέτει βα σπάς την πρόσφυση λόγω δύναμης ή μεταφοράς βάρους και να την ξαναβρείς προοδευτικά αφήνοντας γκάζι ή γλυκαίνοντας τις κινήσεις στο τιμόνι. Αν δεν υπάρχει πρόσφυση, την στιγμή που θα πάς να ισιώσεις δεν θα ισιώσεις με τίποτα και τότε όλα μπορούν να συμβούν...

Αυτά απο την εμπειρία μου με το Ε36 316 που έιχα...

george316
24-11-09, 13:06
ερωτηση...αντε το 316 δεν εχει δυναμη και εννοειτε δεν εχει μπλοκε ..το 328 που εχει μεν δυναμη,αλλα δεν εχει μπλοκε,μπορει να ντριγταρει?
?

stratos
24-11-09, 13:09
ερωτηση...αντε το 316 δεν εχει δυναμη και εννοειτε δεν εχει μπλοκε ..το 328 που εχει μεν δυναμη,αλλα δεν εχει μπλοκε,μπορει να ντριγταρει?
?

Δεν έχεις δεί τον Geo_3D με 325 compact (δύσκολη καρότσα) και χωρίς μπλοκέ τι μπορεί να κάνει....

InsaneDriver
24-11-09, 13:25
Το πρώτο πράγμα που χρειάζεται να κάνεις, είναι μια καλή μεικτή ασφάλεια.
Αυτή η ''βελτίωση'' είναι απαραίτητη.

Μετά ξεκινάς την προπόνηση σε αλάνες και ερημικούς δρόμους.

Δεν έχεις δεί τον Geo_3D με 325 compact (δύσκολη καρότσα) και χωρίς μπλοκέ τι μπορεί να κάνει....

Δύσκολη καρότσα το compact;
Θα διαφωνήσω. Είναι πιστεύω πιο καλό από το αντίστοιχο ci για τέτοια πράγματα. Εγώ ένα 1.800 είχα και το αμάξι ήταν άψογο.

nik200
24-11-09, 13:32
Αμάξι με λίγα άλογα είναι επικύνδηνο και δύσκολο. ΜΕ 316 είναι σχεδόν αδύνατο να κάνεις drift σε γλυστερή πλατεία γιατί ακόμα και τότε κρεμάει το μοτέρ και δεν έχεις δύναμη να συνεχίσεις ή αγοράζεις κανένα πεζοδρόμιο απο απότομο ίσιωμα ή δίπλωμα.

Δεν κάνουμε ποτέ drift επειδή έχουμε χάλια λάστιχα ή σαπούνι δρόμο. To drift προϋποθέτει βα σπάς την πρόσφυση λόγω δύναμης ή μεταφοράς βάρους και να την ξαναβρείς προοδευτικά αφήνοντας γκάζι ή γλυκαίνοντας τις κινήσεις στο τιμόνι. Αν δεν υπάρχει πρόσφυση, την στιγμή που θα πάς να ισιώσεις δεν θα ισιώσεις με τίποτα και τότε όλα μπορούν να συμβούν...

Αυτά απο την εμπειρία μου με το Ε36 316 που έιχα...

συμφωνω με τα παραπανω (για την bmw του φιλου..μερικα απο αυτα βεβαια δεν ισχυουν στο δικο μου αμαξι..λογω βαρους)..και επισης παντα..μα παντα το χερι στο χειροφρενο οταν κατι παει στραβα..δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσες φορες με εχει σωσει...γιατι κανεις τετακε γυρω απο τον αξονα σου...πολυ σοβαρο...

α και ποτε στην βροχη αν δεν εχεις εμπειρια...

george316
24-11-09, 13:37
θελω να τονιζω ομως,οτι ολοι μας εχουμε κανει ξεκωλιδια.το ζητημα ειναι ομως ποιος μπορεινα εχει το ν απολυτο ελεγχο του αυτοκινητου στο ξεκωλιδιασμα.ενταξει να το γυρισεις σε μια στροφη,ειναι κατι απλο.αλλα παρολα αυτα,ποτε εχεις τον απολυτο ελεγχο?αυτο νομιζω οτι οσο το εξασκεις,τοσο περισσοτερο καταλαβαινεις ποτε το εχεις και ποτε οχι.
μη ξεχναμε οτι οταν ξεκιναμε να μαθουμε,εχουμε ας πουμε σωστα λαστιχα και αμορτισερ.με το καιρο φθειρονται και αλλαζει η συμπεριφορατου αυτοκινητου.εκει που ελεγες οτι εδω το εκανα ετσι και μου εβγαινε,τωρα η φθορα του ελαστικου δε σε κραταει.καταλαβατε τι θελω να πω?θελει πολλα λαστιχα,πολλη εξασκηση για να πεις οτι το εχω το αμαξι....αυτο το λεω για θεμα ασφαλειας και οχι για τιποτα αλλο.
δεν εχει χρονο που ειδα ενα μαγκακι που νομιζε οτι ειναι ο αρχοντας του ντριφτ,να κανει ενα μπαντιλικι σε ενα δρομο της γειτονιας μου.αποτελεσμα?επεσε πανω στο (μολις 3 ημερων)αυτοκινητο ενος ανθρωπου που γνωριζω λογω γειτονιας.μια ζωη τον θυμαμαι να κυκλοφορει ενα σαραβαλακι και στα 60 του πηρε και αυτο ενα αυτοκινητακι της σειρας.......

z3 2.2
24-11-09, 13:39

Θελει "δουλεια" ακομα:rofl2: και θελει και μπλοκε:clap:

z3 2.2
24-11-09, 13:54
Να προσθεσω κατι τελευταιο.
Πρωτα πρεπει να μαθει καποιος το αυτοκινητο του πως συμπεριφερεται στις στροφες σε γρηγορους ρυθμους.
Αυτο με τη σειρα του προυποθετει σωστη λειτουργικη κατασταση αυτοκινητου (αναρτηση,λαστιχα κλπ) και πολλες-πολλες ωρες σε σφιχτες διαδρομες με καθαρο μυαλο και σωστα πατηματα στις σωστες γραμμες.
Ολα αυτα ΟΧΙ για να ντριφταρεις ΑΛΛΑ για να πας γρηγορα και με γραμμες.
Οταν μπορεις λοιπον μετα απο μηνες εξασκησης να καταφερεις να στριβεις ΣΩΣΤΑ και γρηγορα και εχοντας απολυτη επιγνωση για το που πατανε οι μπροστα τροχοι σου,τοτε και μονο τοτε μπορεις να ασχοληθεις για την τροχια των πισω προς χαρην ευχαριστησης.
Εχοντας καρδιοχτυπησει καμποσες φορες και εχοντας μαθει πολυ καλα το αυτοκινητο μας μεσα απο πολλες σφιχτες και γρηγορες διαδρομες το πολυποθητο drift ερχεται φυσικα και χωρις πολυ αγχος....και ειναι και πιο εμπνευσμενο...πιο ωριμο...πιο τεχνικο...πιο γρηγορο και με μεγαλυτερη διαρκεια....με αλλαγες κατευθηνσης χωρις διακοπη στο σπιναρισμα....με τριτες...με...με...με...

NICK BMW LOVER
24-11-09, 14:04
Μαθε πρωτα οσο το δυνατον καλυτερα το αυτ/το σου π.χ σε μια αλανα,συμπεριλαμβανοντας το τιμονι και τις μετατοπισεις φορτιου,να κανεις μια καλη διορθωση-επαναφορα και σιγα-σιγα ολα τα αλλα!!!Το βασικοτερο ειναι να ξερεις πως συμπεριφερεται το αυτ/το σου αναλογα με τις κινησεις σου,κ επισης πολυ σημαντικο αυτο που ανεφερε ο Στρατος αν θυμαμαι καλα,για την προσφυση,απαξ και δεν εχεις χασει προσφυση ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα,μπορει να το επαναφερεις 2 φορες αλλα αμα πεταξει ουρα και 3η φορα...:drive2:

Driver M
24-11-09, 14:22
1)ψιλογληστερο οδοστρομα
2)χαμηλες ταχυτητες

Δε νομίζω. Eγώ με την 320 Ε90 που το πάλευα στο παρκινγκ του ολυμπιακού σταδίου (αργά το βράδυ πάντα που είναι άδειο) μετά βίας πετούσα κώλο, όσο απότομα και να έκοβα για αρχή το τιμόνι, όσο πολλές στροφές κ αν είχα κλπ. Χειρόφρενο δε χρησιμοποίησα ακόμα, αλλά του π**στη, με χειρόφρενο κάνω και με το 207, αν πισωκίνητο με 20 κιλά ροπής χρειάζεται χειρόφρενο για να driftarei τότε τσάμπα η πισωκούνα. Εντάξει, ξέρω ότι δεν έχω μπλοκέ ούτε τα πολλά άλογα αλλά δε μπορεί να είναι και τόσο δύσκολο πια να κρατήσει η πλαγιολίσθηση λίγο παραπάνω! Τελικά τα τετρακύλινδρα Ε90 πρέπει να είναι η πιο δύσκολη καρότσα 3άρας ever για drift (βλέπε βάρος και κρατήματα που δε σπάνε με τίποτα). Άλλος με εμπειρία από 320 Ε9Χ και απενεργοποιημένο esp ?:scratchch

Lambros
24-11-09, 14:25
Δε νομίζω. Eγώ με την 320 Ε90 που το πάλευα στο παρκινγκ του ολυμπιακού σταδίου (αργά το βράδυ πάντα που είναι άδειο) μετά βίας πετούσα κώλο, όσο απότομα και να έκοβα για αρχή το τιμόνι, όσο πολλές στροφές κ αν είχα κλπ. Χειρόφρενο δε χρησιμοποίησα ακόμα, αλλά του π**στη, με χειρόφρενο κάνω και με το 207, αν πισωκίνητο με 20 κιλά ροπής χρειάζεται χειρόφρενο για να driftarei τότε τσάμπα η πισωκούνα. Εντάξει, ξέρω ότι δεν έχω μπλοκέ ούτε τα πολλά άλογα αλλά δε μπορεί να είναι και τόσο δύσκολο πια να κρατήσει η πλαγιολίσθηση λίγο παραπάνω! Τελικά τα τετρακύλινδρα Ε90 πρέπει να είναι η πιο δύσκολη καρότσα 3άρας ever για drift (βλέπε βάρος και κρατήματα που δε σπάνε με τίποτα). Άλλος με εμπειρία από 320 Ε9Χ και απενεργοποιημένο esp ?:scratchch

Στο παρκινγκ που ειναι απο την πλευρα της Λ.Κυμης πας???

MeLcompact
24-11-09, 14:26
1)ψιλογληστερο οδοστρομα
2)χαμηλες ταχυτητες

Εσύ αγόρι μου δεν παίζεσαι τι να σου πω....

Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό ... όπως σπινιάρεις το 316 σπινιάρεις 25αρι και Μ3??
πόσο μπορεί να σπινιάρει το 16αρι?? μη μου πεις για βρεγμένο οδόστρωμα γιατί εκεί χωρίς λάστιχα δεν κουνιέσαι μόνο σπινιάρεις...
Εκτός και αν εσύ τα όνειρα σου νομίζεις ότι είναι πραγματικότητα!!!

Το ξεκωλιάσ@μ_ το thread…

Driver M
24-11-09, 14:36

Ναι σε αυτό! Γείτονας κι εσύ?

panagakiss
24-11-09, 15:11

Εγω ειχα παει αρκετες φορες περσι, αλλα πηγαινα σ'εκεινο που αραζουν τα λεωφορια και παιρνουν στροφη. Στο αλλο το μεγαλο στη Σπυρου Λουη, μονο μια φορα εχω μπει με βροχη. Driver Μ δεν εννουμε να κανεις ολο το drift με χειροφρενο, (γιατι αλλιως τι drift θα ηταν?) αλλα να το δεσεις λιγο στην αρχη για να αποσταθεροποιηθει η ουρα. :nod:

saikoE39
24-11-09, 15:30
Και τα 316 και τα 315....και τα κα-dead γυρνανε.............απλα θελει τροπο...και οχι κοπο...!!!!!

και δριφτ...και πατικωλα...και μπαντες και πλατειες και ολα τα κανεις με το 316.........απλα θελει τροποοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο............. .......................ΧΑΡΡΡΡΡΡΗΗΗΗΗΗΗΗΗ

Πως θα δεσει το χειροφενο..???για να πεταξει κωλο...αφου ξεκιναει σταματημενος..????????

Το χειροφρενο το δουλευεις οταν εχεις χλμ.....ξεχαστο το χειροφρενο...οσοι θελετε μπαντες....βρειτε ενα χωρο που να γλυστρα πολυ...!!!!
Για αρχη ξεκινα...και τσουλα με 5-10 χλμ και πιο πολυ αν θες...εχε μεσα πρωτη....κοψε ολο τιμονι αποτομα...και ταυτοχρονα συμπλεκταρε...πατα σανιδα το γκαζι να λυσαει το 4κυλινδρο....ασε με φορα τον συμπλεκτη και εφυγες για σβουρες...(αυτο το κανεις πακετο με το τιμονι...γρηγορα λεμε..λες και κανεις επιτοπου)...αν το κανεις και απλα βλεπεις οτι ερχεσε γυρο γυρο χωρις να κανεις σβουρες το κανεις λαθος( φυσικα..)...νομιζω να τα λεω καλα......στα 13 μου ετσι το εκανα......(τωρα ειμαι γερος δεν κανω μ@@@@ς με το αυτοκινητο)

Ασχετο...εκει στο Ο.σταδια...πηδατε το οχημα σας.....!!!!εκει μεσα απο σταση και με 5.000 στροφες αναθεμα αν σπινιαρει το 320 για 2 μετρα...και πολλα λεω....

xxxvagos
24-11-09, 15:33
To ποτε κανουμε πλακα και ποτε οχι μπορεις να το ξεχωρισεις ?

σε ρωταω αν κανεις πλακα η αν μιλας σοβαρα...οποτε αν διαβαζεις σωστα επρεπε να πεις οτι δεν μιλας σοβαρα και οχι αυτο που με ρωτησες...που να καταλαβω το υφος σου ρε φιλος..πες ενα πλακα κανω να καταλαβουμε

Zer0cooL
24-11-09, 15:35

Ωραιο θρεντ....Καιρο ειχα να μπω αλλα και να γελασω τοσο!!!
Μεταξυ σοβαρου και αστειου λοιπον να παραθεσω απλα οτι τουλαχιστον με 320 Ε90 και 18αρα ζαντα με 255 πισω,...ειναι κομματακι δυσκολο οχι τοσο να διωξεις την ουρα αλλα να κρατησεις την πορεια ενος καλου ντριφτ (ελλειψη ιπποδυναμης, μπλοκε αλλα και πολυ καλη προσφυση πισω). Το ομολογουμενος καλο σημειο της σειρας Ε9* ειναι το ζυγισμα του αυτοκινητου που βοηθαει με σωστους χειρισμους στην μετατοπιση του φορτιου..
Με παλιοτερο Ε36 2 λιτρο 6κυλινδρο καναμε καλα πραγματακια ...τωρα...πεσαμε! Χαρα στους 335 και Μ3...

xxxvagos
24-11-09, 15:36
http://www.youtube.com/watch?v=V8_Wr5l-moM

http://www.youtube.com/watch?v=RP_W3gFnJlQ

InsaneDriver
24-11-09, 15:54
Και τα 316 και τα 315....και τα κα-dead γυρνανε.............απλα θελει τροπο...και οχι κοπο...!!!!!

και δριφτ...και πατικωλα...και μπαντες και πλατειες και ολα τα κανεις με το 316.........απλα θελει τροποοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο............. .......................ΧΑΡΡΡΡΡΡΗΗΗΗΗΗΗΗΗ

Σιγά μην driftάρουν τα 316 :useless:

nik200
24-11-09, 16:00
θελετε και παραδειγμα..οριστε...318..με gptm...115 ολοκληρα αλογα

http://www.youtube.com/watch?v=Rz1fxlDkfvQ&feature=related

Lambros
24-11-09, 16:01
Ναι σε αυτό! Γείτονας κι εσύ?

Γειτονας και εγω!!!Περναω αρκετα συχνα απο εκει...!!

Εγω ειχα παει αρκετες φορες περσι, αλλα πηγαινα σ'εκεινο που αραζουν τα λεωφορια και παιρνουν στροφη. Στο αλλο το μεγαλο στη Σπυρου Λουη, μονο μια φορα εχω μπει με βροχη. Driver Μ δεν εννουμε να κανεις ολο το drift με χειροφρενο, (γιατι αλλιως τι drift θα ηταν?) αλλα να το δεσεις λιγο στην αρχη για να αποσταθεροποιηθει η ουρα. :nod:

Σε αυτο και αν συχναζω αρκετα...Ωραιο το κυκλακι,αρκετα ηρεμο τα βραδια και αρκετα ασφαλες...

Kostas Christ
24-11-09, 16:01
λοιπον επειδη παιζει πολυ καχυποψια
προσκαλω και εσενα και τον φανη και οποιον αλλο θελει να ερθεται σαλονικη να σας κανω μια βολτα με το ψωφιο μου
και επειτα θα παρει καποιος απο σας το 325 να το στησουμε με το 316

σε περιπτωση που δεν μου δωσετε συγχαρικια για την μπαντα η με περασετε ανετα με το 325 θα βγουμε το βραδυ ολοι μαζι στο vogue θα τα σπασουμε και θα πληρωσω εγω

εντελως φιλικα παρα τις αρνητηκες αξιολογησεις
κοιτα στην εγνατια και η γιαγια μου κανει οχταρια φτανει χαριλαου και γυρναει πισω
δε χρειαζεσαι μ3 στο κεντρο της πολης για να κανεις 5 πραμματα

τετοιοι μπουρδελοδρομοι που ειναι...

εντωμεταξυ οσο ανεβαινουν τα αλογα και υπαρχει και μπλοκε ανεβαινουν σοβαρα και τα χιλιομετρα εκει που το 316 δε μπορει ν ακολουθησει

υγ. για τις αξιολογησεις μηπως δε φταινε μονο αυτοι που τις βαζουν?

nik200
24-11-09, 16:12

Πως θα δεσει το χειροφενο..???για να πεταξει κωλο...αφου ξεκιναει σταματημενος..????????

Το χειροφρενο το δουλευεις οταν εχεις χλμ.....ξεχαστο το χειροφρενο...οσοι θελετε μπαντες....βρειτε ενα χωρο που να γλυστρα πολυ...!!!!
Για αρχη ξεκινα...και τσουλα με 5-10 χλμ και πιο πολυ αν θες...εχε μεσα πρωτη....κοψε ολο τιμονι αποτομα...και ταυτοχρονα συμπλεκταρε...πατα σανιδα το γκαζι να λυσαει το 4κυλινδρο....ασε με φορα τον συμπλεκτη και εφυγες για σβουρες...(αυτο το κανεις πακετο με το τιμονι...γρηγορα λεμε..λες και κανεις επιτοπου)...αν το κανεις και απλα βλεπεις οτι ερχεσε γυρο γυρο χωρις να κανεις σβουρες το κανεις λαθος( φυσικα..)...νομιζω να τα λεω καλα......στα 13 μου ετσι το εκανα......(τωρα ειμαι γερος δεν κανω μ@@@@ς με το αυτοκινητο)

Ασχετο...εκει στο Ο.σταδια...πηδατε το οχημα σας.....!!!!εκει μεσα απο σταση και με 5.000 στροφες αναθεμα αν σπινιαρει το 320 για 2 μετρα...και πολλα λεω....

συμφωνω...απλα προπονηση ειναι..και τιποτα παραπανω

υ.γ. τα k-dead γυρνανε πολυ...ειναι προχωρημενο σταδιο drift..don't try this at home!!ειναι σαν να λεμε γινεται απο επαγγελματιες σε ελεγχομενες συνθηκες...οπως το show του uri geller ενα πραγμα...χαχαχαχαχαχαχαχ

fanisk
24-11-09, 16:13
προσκαλω και εσενα και τον φανη και οποιον αλλο θελει να ερθεται σαλονικη να σας κανω μια βολτα με το ψωφιο μου

σε περιπτωση που δεν μου δωσετε συγχαρικια για την μπαντα η με περασετε ανετα με το 325 θα βγουμε το βραδυ ολοι μαζι στο vogue θα τα σπασουμε και θα πληρωσω εγω

Μαν επειδη ηδη εχουμε γινει κωλος παλαιοτερα. Δεν σου αφησα αρνητικη σε κανενα απο αυτα τα ποστ σου, αν αυτο νομιζεις.

Πλακα κανω και χαβαλε γιατι...το σηκωνει το τοπικ, απο τον τιτλο μεχρι τα γραπτα μεσα σε αυτο.

xxxvagos
24-11-09, 16:14
κοιτα στην εγνατια και η γιαγια μου κανει οχταρια φτανει χαριλαου και γυρναει πισω
δε χρειαζεσαι μ3 στο κεντρο της πολης για να κανεις 5 πραμματα

τετοιοι μπουρδελοδρομοι που ειναι...

εντωμεταξυ οσο ανεβαινουν τα αλογα και υπαρχει και μπλοκε ανεβαινουν σοβαρα και τα χιλιομετρα εκει που το 316 δε μπορει ν ακολουθησει

υγ. για τις αξιολογησεις μηπως δε φταινε μονο αυτοι που τις βαζουν?

τεκμιριωσε λιγο την γνωμη σου και απαντησε μου οπως και εγω

ειπα κατι ΑΝΤΙΘΕΤΟ????
ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ
1)ψιλογλυστερο οδοστρομα
2)μικρες ταχυτητες

δηλαδη γιατι εκπλυσεστε ολοι οταν λεω κατι υπο καποιες προυποθεσεις και μετα μολις αντιληφθειτε τις προυποθεσεις λετε αααααα ετσι μπορει και η γιαγια μου
ορισμενοι ρε παιδια λετε αυτα που λεω και τα στρεφετε εναντιον μου...ελεος πια διαβαστε και λιγο

και οταν λετε κατι να ξερετε τι λετε και να το τεκμιριωνετε...δεν ειμαστε 10 χρονων
οπως εγω που σας προσκαλεσα να ερχεται για συναντηση σαλονικη (οχι μονο για μενα φυσικα) αλλα παλι θα βαλετε την οπισθεν

δεν με πειραζουν οι αρνητηκες καθολου με πειραζουν οι ανωνυμες αρνητικες

στο παρακατω πχ τι εχει να ζηλεψει το 316 που σπινιαρει απο ενα Μ3..?????
http://www.youtube.com/watch?v=pLmhhXdSMWw

Kostas Christ
24-11-09, 16:21
Aρα με λιγα χιλιομετρα θα ντριφταρει σαν 316 σε γλιστερο. τιποτα παραπανω.

το μ3 ασε τι μπορει να κανει...ειδικα σε σχεση με το 316

οι σβουρες δεν ειναι ντριφτ. σβουρες ειναι

http://www.youtube.com/watch?v=_KB1UALlUlE

http://www.youtube.com/watch?v=kAVCcHFam7Q&feature=related

xxxvagos
24-11-09, 16:25
ρε κωστα

για αυτο μιλαμε για τεχνικη
για αυτο ειπα για προυποθεσεις
ειπα παλια ουτε στο τοπο δεν μπορουσα να σπινιαρω,ουτε σε βρεγμενο

αλλα ξανα λεω δεν χρειαζονται μονο οι προυποθεσεις

και ξαναλεω το Μ3 δεν χρειαζεται τις προυποθεσεις που χρειαζεται το 316

για αυτο το 316 υστερει και χρειαζετε τις προυποθεσεις

αααααααααααααακριβως αυτο που εχεις στα βιντεο λεω
με τα πολλα αλογα σπινιαρει και η γιαγια
αν πεις να τις δωσεις το 316 θα αμολισει τον συμπλεκτη θα κατσει πισω η αναρτηση θα χαθει το τιμονι και θα την γυρευουν μεσα στο field
ενω αυτος στο δικο μου βιντεο εχει τεχνικη καλη και σπινιαρε σωστα

Kostas Christ
24-11-09, 16:30
ωραια. παμε παρακατω.

το τι κανει το 318 με τα 115 αλογακια το ειδαμε σωστα? στο βιντεο του νικου

που τι καταλαβαινουμε? σαφως οτι οτιδηποτε με πισωκινηση μπορει να ντριφταρει και μαλιστα καλα αρκει να υπαρξει καλη προπονηση

το θεμα με το φιλο ειναι να μαθει οτι μαθει σε καμια πιστα και οχι στο δρομο..

και το 316 ντριφταρει και το βλεπω στο δικο μου... σε φιλων μου κτλ κτλ

υγ. προτιμω ροδον

nik200
24-11-09, 16:48
ωραια. παμε παρακατω.

το τι κανει το 318 με τα 115 αλογακια το ειδαμε σωστα? στο βιντεο του νικου

που τι καταλαβαινουμε? σαφως οτι οτιδηποτε με πισωκινηση μπορει να ντριφταρει και μαλιστα καλα αρκει να υπαρξει καλη προπονηση

το θεμα με το φιλο ειναι να μαθει οτι μαθει σε καμια πιστα και οχι στο δρομο..

και το 316 ντριφταρει και το βλεπω στο δικο μου... σε φιλων μου κτλ κτλ

υγ. προτιμω ροδον

να προσθεσω και το εξης...οποιος εμαθε να κανει παντες με αργο αυτοκινητο..οπως εγω οταν ξεκινησα πριν δυο χρονια οπου το αμαξι μου εκανε τα μισα απο οσα κανει σημερα....αναγκαστηκε να γινει τεχνικος στην πλαγιολισθηση...και να μαθει ολους τους δυσκολους τροπους να ξεκολαει το αμαξι...αν μετα αποκτησεις αλογα αφου πρωτα μαθεις..τοτε δεν υπαρχει αμαξι που να μην μπορεις να πας με το πλαι...ολα γινονται παιδια..αρκει να προσπαθησεις...

panagakiss
24-11-09, 18:16

Το χειροφρενο το δουλευεις οταν εχεις χλμ.....ξεχαστο το χειροφρενο...οσοι θελετε μπαντες....βρειτε ενα χωρο που να γλυστρα πολυ...!!!!....

Δε μιλησα για σταματημενος. Εξαλου δεν νομιζω πως ρωταει το πως να κανει ντονατς, αλλα να πεταξει κωλο σε στροφη. Ε.. μια ευκολη μεθοδος, ειναι να τσιμπησει το χειροφρενο λιγο στην εισοδο (ενω εχει κοψει το τιμονι προς εκει που θελει να στριψει) για να φυγει η ουρα, και μολις λυσει το χειροφρενο, δινει με γκαζι (εγω παντω συμπλεκταρω οσο εχω δεμενο το χειροφρενο, γιατι δεν εχει και τρελη ροπη στις χαμηλες) για να συνεχισει να γλιστραει η ουρα.. κι απο κει και περα παιζει με το τιμονι.

panagakiss
24-11-09, 18:25
θελετε και παραδειγμα..οριστε...318..με gptm...115 ολοκληρα αλογα

Να επισημανουμε οτι το συγκεκριμενο εχει μπλοκε, ισως και κολημενο διαφορικο. Για να μη μπερδευτει κανεις.. :ices_ange

Σε αυτο και αν συχναζω αρκετα...Ωραιο το κυκλακι,αρκετα ηρεμο τα βραδια και αρκετα ασφαλες...

Δεν αντιλεγω.. Οσοι π*δ*ουνται στα αμαξια, κλεινουν τα παραθυρα να μην ενοχλουν τους drifters! :D

saikoE39
24-11-09, 18:33
Δε μιλησα για σταματημενος. Εξαλου δεν νομιζω πως ρωταει το πως να κανει ντονατς, αλλα να πεταξει κωλο σε στροφη. Ε.. μια ευκολη μεθοδος, ειναι να τσιμπησει το χειροφρενο λιγο στην εισοδο (ενω εχει κοψει το τιμονι προς εκει που θελει να στριψει) για να φυγει η ουρα, και μολις λυσει το χειροφρενο, δινει με γκαζι (εγω παντω συμπλεκταρω οσο εχω δεμενο το χειροφρενο, γιατι δεν εχει και τρελη ροπη στις χαμηλες) για να συνεχισει να γλιστραει η ουρα.. κι απο κει και περα παιζει με το τιμονι.

αν δεν εχεις ξανα κανει ποτε μπαντα....καλυτερα να καμεις μια σβουρα...να νιωσεις και μετα τα αλλα....!!!!!!
ο τροπος που λεω...ειναι απλος...και δεν πιανει μονο για σβουρες....απλα ειναι πιο ευκολος τροπος να φυγει το πισω μερος......
το χειροφρενο εκει μεσα....με πρωτη..σημαινει οτι πας με φορα....σκας χειροφρενια...και συνεχας...σωστα..?????ποσα συνεχας...5 μετρα και μετα ψωφαει σωστα..?????ναι...αρα λιγη χαρα...ετσι και αλλιως ποσο μπορεις να παιζεις με την πρωτη οταν ξεκινας το παντιλικη με 30 χλμ..???????5 μετρα....

saikoE39
24-11-09, 18:38
Σιγά μην driftάρουν τα 316 :useless:
ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΕΙΝΑΙ-ΗΤΑΝ 316(τωρα μαλλον ειναι ανταλαχτικα)...ΚΑΙ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΛΟΣ.....

http://www.youtube.com/watch?v=sPQzeqHK0lo

και παλι το μαυρο..ΕΙΝΑΙ 316........

http://www.youtube.com/watch?v=aPKR1IIyqBI

kloukakis
24-11-09, 18:55
will it drift?

http://www.youtube.com/watch?v=ImOS-7vWLWA

nik200
24-11-09, 19:06
χωρις λογια.....

http://www.youtube.com/watch?v=2pCLVveUVCQ&feature=channel

InsaneDriver
24-11-09, 19:22
ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΕΙΝΑΙ-ΗΤΑΝ 316(τωρα μαλλον ειναι ανταλαχτικα)...ΚΑΙ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΛΟΣ.....

http://www.youtube.com/watch?v=sPQzeqHK0lo

και παλι το μαυρο..ΕΙΝΑΙ 316........

http://www.youtube.com/watch?v=aPKR1IIyqBI

Έχω κάπου στο σκληρό και ένα βίντεο από πλατεία μπουρναζίου 4 το βράδυ, χειμώνα με βροχή όπου είναι κλειδωμένη στο τέρμα η κρεμαριέρα για 2 γύρους.

Όσοι ήταν στο 1ο bmw motorsport track day στον καρτόδρομο, θυμούνται πως το 316 πάει όλη την ευθεία με το πλάι.:rockon:

Για να τελειώνει το θέμα, όλα γυρνάνε, απλά άλλα θέλουν παραπάνω κόπο, παραπάνω τεχνική ή παραπάνω φόρααααα.

Υ.Γ: 2 και σήμερα για το 3μηνο της ασφαλιστικής:ban:

bmwpaouer
24-11-09, 19:30
καλα μπήκα να διαβάσω τις απαντήσεις και εχω χάσει τη μπαλα εντελώς

τι να πω εντάξει συνεχίζουμε και βλέπουμε αν και νομιζω οτι το θεμα ειναι η συζητηση γυρω απο το ντριφτ οπως το λεμε.
παιδια να πω δυο πραγματα και εγω δεν ξερω το επιπεδο σας σε τετοια θεματα αλλος μπορει να κανει το αμάξι κιμωλία και το δρόμο πίνακα και αλλος μπορει να θέλει απλά να πει κατι εγω λεω οτι κουβεντα κανουμε και πρεπει να υπαρχει σεβασμος οπως σας σεβομαι ετσι να με σεβεστε δεν με ξερετε και δεν σας ξερω
η πειτε μεγαλε μας λες μαλακιες τραβα αλλου και πρηξε τους η δωστε μια δυο συμβουλες
να μαθω θελω οχι να γινω ο περιγελος
και νομιζω οτι κανουμε διαλογο σε αλλο φορουμ για παραδειγμα μεχρι και ραντεβου ειπαμε να δωσουμε να μιλησουμε και με παιδια με κατωτερα αυτοκινητα απο το bmw που δεν εχουν προβλημα και τους σεβομαι
εδω τετοιο πραμα δεν το περιμενα

τελικα στην ερωτηση μου σοβαρα και αποδεδιγμενα ενας δυο απαντησαν και μονο αυτοι τελικα ξερουν και τους ευχαριστω

valantis544
24-11-09, 19:35
να προσθεσω και το εξης...οποιος εμαθε να κανει παντες με αργο αυτοκινητο..οπως εγω οταν ξεκινησα πριν δυο χρονια οπου το αμαξι μου εκανε τα μισα απο οσα κανει σημερα....αναγκαστηκε να γινει τεχνικος στην πλαγιολισθηση...και να μαθει ολους τους δυσκολους τροπους να ξεκολαει το αμαξι...αν μετα αποκτησεις αλογα αφου πρωτα μαθεις..τοτε δεν υπαρχει αμαξι που να μην μπορεις να πας με το πλαι...ολα γινονται παιδια..αρκει να προσπαθησεις...

Η σκέτη αλήθεια.

xxxvagos
24-11-09, 19:38
η πειτε μεγαλε μας λες μαλακιες τραβα αλλου και πρηξε τους η δωστε μια δυο συμβουλες
να μαθω θελω οχι να γινω ο περιγελος
και νομιζω οτι κανουμε διαλογο σε αλλο φορουμ για παραδειγμα μεχρι και ραντεβου ειπαμε να δωσουμε να μιλησουμε και με παιδια με κατωτερα αυτοκινητα απο το bmw που δεν εχουν προβλημα και τους σεβομαι
εδω τετοιο πραμα δεν το περιμενα

τελικα στην ερωτηση μου σοβαρα και αποδεδιγμενα ενας δυο απαντησαν και μονο αυτοι τελικα ξερουν και τους ευχαριστω

1)εισαι λαθος
2)ολοι σε σεβονται
3)κανουμε χαβαλε
4)δεν γραφουμε εκθεση στο σχολειο
5)δεν υπαρχουν αυτοκινητα κατωτερα απο τα bmw...τι θα πει κατωτερα ολα ιδια ειναι

οποτε αν διαβασες σωστα ολοι σου λεμε να μαθεις το αυτοκινητο σου..απο την μια μερα στην αλλη δεν γινετε..το μονο που θα γινει αν πας να μαθεις απο την μια μερα στην αλλη το μονο που θα καταφερεις ειναι να διαλυσεις το εργαλειο σου..

απαντηση συγκεκρινενη δεν υπαρχει...η μπαντα δεν διαβαζεται
μια ακολουθια λεξεων σε ενα τοσο λεπτο θεμα, μπορει ο δικος μου εγκεφαλος να την καταλαβαινει αλλιως απο τον δικο σου..δεν μπορει κανεις να πει σε κανενα πως να κανει μπαντα διοτι μπορει να παει ο "κανενας" να κανει μπαντα συμφωνα με τα λεγομενα του "κανει" και να τρακαρει η να παθει κατι ...οποτε μη περιμενεις συγκεκριμενη απαντηση

bmwpaouer
24-11-09, 19:41
φιλε μου δεν γνωριζομαστε μπορει να ειμαι λαθος οπως λεω συνεχιζουμε δεν χαλαμε τις καρδιες μας
κατι με πειραξε και το ειπα κακο ειναι

κατωτερα αυτοκινητα απο τα bmw υπαρχουν οπως υπαρχουν και ανωτερα

σημερα εγω εβγαλα μιση πλατεια με τερμα γκαζι εκει που εκοβε αυριο θα το παω και παραπερα κουβεντα κανουμε εμπειρειες μοιραζομαστε

stratos
24-11-09, 19:46
φιλε μου δεν γνωριζομαστε μπορει να ειμαι λαθος οπως λεω συνεχιζουμε δεν χαλαμε τις καρδιες μας

σημερα εγω εβγαλα μιση πλατεια με τερμα γκαζι εκει που εκοβε αυριο θα το παω και παραπερα κουβεντα κανουμε εμπειρειες μοιραζομαστε

Μην ξενερώνεις. Και εγώ σε 316 Ε36 έμαθα και έφαγα τα μούτρα μου.... άλοι δεν έμαθαν ποτέ. Κανένας δεν γεννήθηκε και να ξέρει...

E36 RULES!!
24-11-09, 20:13

Δοκιμασε μια, οπως εισαι στην πλατεια μην εισαι συνεχεια με τερμα γκαζι, "παιζε" λιγο μαζι του, πατα-αφηνε-πατα-αφηνε...

propeller
24-11-09, 20:38
Μαθε οσο μπορεις το βαρος-ζυγισμα του αυτοκινητου σου.
"κοιτα" την εξοδο, εκει που θες να παει το αμαξι
πατα γκαζι κοντα στο apex της στροφης προοδευτικα. Αν εξοικειωθεις με αυτο το γλυστρυμα, (απο το apex κ μετα) τοτε μπορεις να αρχιζεις να δοκιμαζεις γλυστρυμα με τιμονιά πριν τη στροφη κ γκαζι , ωστε να αρχιζεις να μπαινεις "πορτες"
Αλλα βρες χωρο πρωτα απο ολα!!!

bmwpaouer
24-11-09, 20:41
εκει ειναι το θεμα φιλε μου

μπαίνω στην πλατεία με δευτέρα κόβω το τιμονι και φεύγει δεν πατάω γκάζι και συνεχίζει να ειναι με το πλαι μολις το βλεπω οτι χαλάει πατάω τέρμα γκάζι και συνεχίζει ετσι κανω τη μιση περιπου μετα ομως που αρχιζει να μαζεύει παλι δεν έχω αλλο γκαζι και ετσι το παιρνω αλιως
εκει πιστεω οτι θελει να αφησω και να ξαναπατησω αλλα δεν θα κανει διαβητη ετσι ομως θα ειναι στραμπουλημενο
εγω θελω να τη γραψω ολη μαλλον θελει ακομα φορα δεν μπορω να το καταλαβω ομως

εχει ενας φιλος ενα 36αρι τετραπορτο 1600 μαυρο σαν το δικο μου αλλα εχει βαλει ελατηρια πισω πολυ σκληρα θα το δοκιμασω και με το δικο του ισως τελικά να ειναι κατι τετοιο που ενοχλει και δεν το βγαζει

bmwpaouer
24-11-09, 20:43
ωχ με προλαβε αλλος στον 36 τα ελεγα αυτα αλλα ταιριαζουν και για τον προπελα, ευχαριστω παιδια
θα δοκιμασω και με το αλλο 36αρι αύριο ισως βρω και κινητο να βγαλω βιντεο να δω μετα τι δεν κανω καλα

MeLcompact
24-11-09, 20:46

Από της 17 θα είμαι Κατερίνη για δέκα (10) ημέρες, θα σου στείλω PM το τηλ. μου για να κανονίσουμε να τα πούμε και από κοντά και να δω και τα μαγικά σου!!!
Αρνητική αξιολόγηση δεν σου έριξα. . .
CU

panagakiss
24-11-09, 20:50

μπαίνω στην πλατεία με δευτέρα κόβω το τιμονι και φεύγει δεν πατάω γκάζι και συνεχίζει να ειναι με το πλαι μολις το βλεπω οτι χαλάει πατάω τέρμα γκάζι και συνεχίζει ετσι κανω τη μιση περιπου μετα ομως που αρχιζει να μαζεύει παλι δεν έχω αλλο γκαζι και ετσι το παιρνω αλιως
εκει πιστεω οτι θελει να αφησω και να ξαναπατησω αλλα δεν θα κανει διαβητη ετσι ομως θα ειναι στραμπουλημενο

εχει ενας φιλος ενα 36αρι τετραπορτο 1600 μαυρο σαν το δικο μου αλλα εχει βαλει ελατηρια πισω πολυ σκληρα θα το δοκιμασω και με το δικο του ισως τελικά να ειναι κατι τετοιο που ενοχλει και δεν το βγαζει

Βασικα οταν δεν εχεις αλλη δυναμη, δοκιμασε και συμπλεκταρισμα. Παρεπιπτοντως, εγω θα ελεγα καλυτερα να παιζεις με το τιμονι κι οχι τοσο με το γκαζι.

NICK BMW LOVER
24-11-09, 21:11
Βασικα με ολα αυτα που λετε(ειτε συμπλεκταρισμα και παιξιμο του γκαζιου,παιξιμο του τιμονιου,ειτε "τσιμπημα" φρενου κ μετα αναποδο τιμονι κλπ...) γινεται το drift,ειναι συνδυασμος ολων αυτων,οταν θα τα κανεις αυτα κ θα κρατας το αμαξι με επιτυχια, οταν θα το "παιζεις" και θα το ελεγχεις τοτε μπορεις πεις οτι εισαι ικανος για το αντικειμενο!!!
Η θεωρια και το μπλα μπλα απεχει απο την πραξη, κ με την θεωρια μονο δεν εμαθε κανενας τπτ!!!

stratos
24-11-09, 21:12
Δεν ξέρω αν κολλάει εδώ αλλά έχω λιώσει στο γέλιο. Sorry για το off topic

http://www.youtube.com/watch?v=I__4wuGLTAM&feature=player_embedded

propeller
24-11-09, 21:18

κατα αρχας μπραβο που το ψαχνεις! Συνεχισε αφου εξασφαλισεις συνθηκες ασφαλειας
βοηθαει πολυ να εχεις σωστο τιμονι χωρις τζογους ωστε να σε βοηθησει σε ακριβεια κινησεων
προσπαθω να σκεφτω τι εκανα στα μεγαρα για να σε βοηθησω: Αρχικα πηγαινα με γραμμες κ παταγα γκαζι στην κορυφη της στροφης. Εκει χωρις, δυναμη δεν γινονται εντυπωσιακα πραγματα. Αλλα οταν ξεθαρεψα, αρχισα να μεταφερω βαρος με τιμονιά πριν την κορυφη της στροφης κ αυτο βοηθαγε να ξεκολησει λιγο το πισω μερος ωστε με γκαζι να βρεθεις στο apex με τις πορτες
Οτι κ να κανεις ξεκινα συντηρητικα, σιγα σιγα και μονος σου θα βρεις τη συνταγη...
καλη επιτυχια

z3 2.2
24-11-09, 21:20
Σεσι....χωρις πολλες φθορες μεχρι να σου ερθει αναγουλα...practice-practice

kloukakis
24-11-09, 22:07
ρε παιδια εχω πεθανει με τα βιντεος, μπραβο...... ολα τα ευρά...

φιλε παουερ εξασκιση θελει, το βλεπεις οτι καθε φορα το πας καλυτερα. Απλα προσεχε μην κανεις καμια ζημια μικρα βηματα καθε φορα και σε μερος που χαριζει λαθη! Οπως ολοι εχουμε δει ολα δριφταρουν απλα θελουν τον τροπο τους. Μην το βαζεις κατω.

Παντως για την ιστορια θα πω οτι φιλος μου με Ε30 130 αλογα εχει παρει μερος σε αγωνα και βγηκε τριτος και ηταν και ο πρωτος του αγωνας και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΠΛΟΚΕ. Σιγουρα το μπλοκε στο ντιφτ ειναι οτι η μπαλα στο ποδοσφαιρο, αλλα γινεται και αλλιως. οταν μπορεσω θα ανεβασω βιντεο με το παλικαρι να πηγαινει πιστα με καλη ασφαλτο στα χανια ΟΛΗ με το πλαι, ακομα και κατηφορικη ευθεια που καλα καλα δεν την ντριφταρουν ουτε τα τερατα.
Μαθε οσο μπορεις και μετα βαλε μπλοκε να δεις χαρα. Αν θελεις ανεβασε και την πιεση στα λαστοιχα. εγω μερικες φορες βαζω και 40 μη το φοβασε. Και κατι ακομα.... καλο θα ηταν να βρεις μια τερταδα παλια ζαντολαστοιχα για αυτη τη δουλεια, ετσι ωστε να μπορεις να πηγαινεις και την δουλεια σου και να εχεις και λιγοτερη προσφυση τα βραδια.

ρε νικ200 στο βιντεο το Ε36 τι μοτερ φοραει?μπαλα παει!!! δεν πας και τον φιλο μας να του διξεις??

nik200
24-11-09, 23:17
ρε νικ200 στο βιντεο το Ε36 τι μοτερ φοραει?μπαλα παει!!! δεν πας και τον φιλο μας να του διξεις??[/QUOTE]

το μοτερ ειναι 318ιs με εκκεντρα...και ειναι ο φιλος μου ο γιωργος παπαγεωργιου..οπου αν γνωριζω σωστα βγηκε 1ος στο d1 φετος....φοβερο τιμονι και καλο παιδι πανω απο ολα..

kloukakis
24-11-09, 23:30
Τετοια λεγε μου..... μου φαινεται οτι θα ανέβω Αθηνα και αντι να βαλω τις βαλιτσες στο αμαξι θα βαλω τα "ντριφτολαστοιχα" μου χεχεχε!! μπαβο του παντως το παει τρέλα, ειστε δυνατο drift team το παρεακι...

Driver M
25-11-09, 01:22
Εγώ πάντως πριν λίγο σε μια ερημιά κοντά στο νεκροταφείο της Πετρούπολης τα κατάφερα. Δευτέρα, τέρμα κομμένο το τιμόνι, τέρμα πάτημα του συμπλέκτη και απότομο άφημά του και όλα έγιναν όπως τα περίμενα, ενώ σε καμία περίπτωση δεν αισθάνθηκα ότι δεν έχω έλεγχο του αυτοκινήτου. Έβγαλα ένα μικρό κύκλο που είχε και πραγματικά η εμπειρία ήταν απίστευτη. Ποτέ δεν είχα ξανακάνει drift με πισωκίνητο και πραγματικά η αίσθηση δε συγκρίνεται με κανένα μπροστοκίνητο. Τελικά στο ΟΑΚΑ όπως είπε και ένας φίλος προηγουμένως η ζημιά γίνεται λόγω του οδοστρώματος που είναι πολύ τραχή, ενώ εκεί που πήγα ήταν γυαλί και όλα κύλησαν ρολόι. Πολύτιμοι βοηθοί, τα potenza με τα 30.000χλμ τους που οδεύουν βέβαια προς αντικατάσταση και η ανάρτηση Μ.

Διαπίστωση: η Ε9Χ 320 παρά το βάρος της και την περίσσια πρόσφυσης, μπορεί να κάνει μια χαρά ντριφτ, απλά θέλει λίξο ψάξιμο παραπάνω (αν δεν έχεις ιδιαίτερη εμπειρία).

nik200
25-11-09, 11:56
Εγώ πάντως πριν λίγο σε μια ερημιά κοντά στο νεκροταφείο της Πετρούπολης τα κατάφερα. Δευτέρα, τέρμα κομμένο το τιμόνι, τέρμα πάτημα του συμπλέκτη και απότομο άφημά του και όλα έγιναν όπως τα περίμενα, ενώ σε καμία περίπτωση δεν αισθάνθηκα ότι δεν έχω έλεγχο του αυτοκινήτου. Έβγαλα ένα μικρό κύκλο που είχε και πραγματικά η εμπειρία ήταν απίστευτη. Ποτέ δεν είχα ξανακάνει drift με πισωκίνητο και πραγματικά η αίσθηση δε συγκρίνεται με κανένα μπροστοκίνητο. Τελικά στο ΟΑΚΑ όπως είπε και ένας φίλος προηγουμένως η ζημιά γίνεται λόγω του οδοστρώματος που είναι πολύ τραχή, ενώ εκεί που πήγα ήταν γυαλί και όλα κύλησαν ρολόι. Πολύτιμοι βοηθοί, τα potenza με τα 30.000χλμ τους που οδεύουν βέβαια προς αντικατάσταση και η ανάρτηση Μ.

Διαπίστωση: η Ε9Χ 320 παρά το βάρος της και την περίσσια πρόσφυσης, μπορεί να κάνει μια χαρά ντριφτ, απλά θέλει λίξο ψάξιμο παραπάνω (αν δεν έχεις ιδιαίτερη εμπειρία).

χαιρομαι που το δοκιμασες φιλε μ αλλα προσεξε γιατι γινεται μεγαλο κολλημα....καπως ετσι την πατησα και εγω...με αλλους που με εβαζαν μεσα... χχαχαχαχαχ

z3 2.2
25-11-09, 12:14
χαιρομαι που το δοκιμασες φιλε μ αλλα προσεξε γιατι γινεται μεγαλο κολλημα....καπως ετσι την πατησα και εγω...με αλλους που με εβαζαν μεσα... χχαχαχαχαχ

Κολλημα????? Τροπος ζωης....εδω ερχεται καμια φορα η μανα μου σπιτι μου και τη γυρναω στο πατρικο με το αυτοκινητο και ξερει που τραβαω παντιλικι και απλα κρατιεται!!!χαχαχαχαχα

nik200
25-11-09, 12:29
Κολλημα????? Τροπος ζωης....εδω ερχεται καμια φορα η μανα μου σπιτι μου και τη γυρναω στο πατρικο με το αυτοκινητο και ξερει που τραβαω παντιλικι και απλα κρατιεται!!!χαχαχαχαχα

εγω την εχω πατησει αλλιως (μεχρι και με την κοπελα μου)...οποτε παω καπου με το audi ολοι οι φιλοι και γνωστοι ξενερωνουν και αρχιζουν..γιατι δεν εφερες το καντετ να μας και καμια βολτα???..αχαχαχαχαχα

///M_Spartan
25-11-09, 12:31
εγω την εχω πατησει αλλιως (μεχρι και με την κοπελα μου)...οποτε παω καπου με το audi ολοι οι φιλοι και γνωστοι ξενερωνουν και αρχιζουν..γιατι δεν εφερες το καντετ να μας και καμια βολτα???..αχαχαχαχαχα

Τους εχεις κακομαθει...
:rofl2:

patrinos
25-11-09, 14:08

βαλε 3η πριν την πλατεια και ακριβως την στιγμη πριν κοψεις το τιμονι πατα συμπλεκτη κατεβασε 2α και κρατα πατημενο συμπλεκτη τσιμπα χειροφρενο πριν το κοψιμο του τιμονιου για να σπασεις την προσφυση και με το κοψιμο του τιμονιου αφησε το χειροφρενο οταν αρχισει να γυριζει πατα γκαζι να ανεβασεις γυρω στις 3.500 με 4.000 και ασε αποτομα τον συμπλεκτη. με το διαβασμα δεν προκειται να καταφερεις να ντριφταρεις.ή κανονισε καποιος να σου δειξει απο κοντα ή πειραματισου μονος σου.αν δεν βρεις καποιον να σου μαθει ελα πατρα τα χριστουγεννα να σε παμε βολτα οι του bmw-motorsport της πατρας.αντε θα εχεις και επιλογη με τι 1600 θελεις να σε στροφαρουμε.

υ.γ. 1ον δεν καταλαβαινω γιατι σπαζεσαι με αυτα που γραφουμε....χαβαλε κανουμε. εδω ο ενας κραζει τον αλλο μονο και μονο για να εχει κατι να λεει.

2ον μολις σπασεις μοτερ στειλε μου pm για να σου φερω ενα στην αθηνα σε καλη τιμη.. εχω και 1600 σε καλη κατασταση και 1800 σε καλη κατασταση και πιθανον να εχω και ενα 2500 σε καλη κατασταση(εξαρταται ποτε θα σπασεις..) χαχαχα:owned:

panagakiss
25-11-09, 18:36
βαλε 3η πριν την πλατεια και ακριβως την στιγμη πριν κοψεις το τιμονι πατα συμπλεκτη κατεβασε 2α και κρατα πατημενο συμπλεκτη τσιμπα χειροφρενο πριν το κοψιμο του τιμονιου για να σπασεις την προσφυση και με το κοψιμο του τιμονιου αφησε το χειροφρενο οταν αρχισει να γυριζει πατα γκαζι να ανεβασεις γυρω στις 3.500 με 4.000 και ασε αποτομα τον συμπλεκτη. με το διαβασμα δεν προκειται να καταφερεις να ντριφταρεις.ή κανονισε καποιος να σου δειξει απο κοντα ή πειραματισου μονος σου.αν δεν βρεις καποιον να σου μαθει ελα πατρα τα χριστουγεννα να σε παμε βολτα οι του bmw-motorsport της πατρας.αντε θα εχεις και επιλογη με τι 1600 θελεις να σε στροφαρουμε

Βασικα με κατεβασμα δεν χρειαζεται να τα κανει ολα αυτα. Το λεω επειδη εγω το drift με κατεβασματα 3η-->2α το ξεκινησα (αν και πιστευω πως ειναι καλυτερα -με την εννοια του ασφαλους- να ξεκινησεις με τη μεθοδο του χειροφρενου). Οταν κανεις το κατεβασμα, οι στροφες θα ειναι ηδη ετοιμες (ανεβασμενες) αφηνοντας το συμπλεκτη (δηλαδη δε θελει και γκαζι στο συμπλεκταρισμα), και παραλληλα αμεσως μετα το κατεβασμα, θα μαγκωσουν στιγμιαια οι τροχοι και θα ξεκινησει η πλαγιολισθηση.. μετα κλασικα συνεχιζεις με γκαζι. Να επισημανω οτι μιλαω για διλιτρο, οποτε δεν ξερω (λογω λιγοτερων ιππων) αν θα βγαινει καλα και με το 16αρι.

patrinos
25-11-09, 18:47
Βασικα με κατεβασμα δεν χρειαζεται να τα κανει ολα αυτα. Το λεω επειδη εγω το drift με κατεβασματα 3η-->2α το ξεκινησα (αν και πιστευω πως ειναι καλυτερα -με την εννοια του ασφαλους- να ξεκινησεις με τη μεθοδο του χειροφρενου). Οταν κανεις το κατεβασμα, οι στροφες θα ειναι ηδη ετοιμες (ανεβασμενες) αφηνοντας το συμπλεκτη (δηλαδη δε θελει και γκαζι στο συμπλεκταρισμα), και παραλληλα αμεσως μετα το κατεβασμα, θα μαγκωσουν στιγμιαια οι τροχοι και θα ξεκινησει η πλαγιολισθηση.. μετα κλασικα συνεχιζεις με γκαζι. Να επισημανω οτι μιλαω για διλιτρο, οποτε δεν ξερω (λογω λιγοτερων ιππων) αν θα βγαινει καλα και με το 16αρι.

οπως το ειπες αδερφε μιλας για διλιτρο και οχι για 1600... με κατεβασμα και χωρις χειροφρενο το διπλωνω και εγω το 1600 αλλα ο μικρος ειναι στην αρχη ακομη.το χειροφρενο θα τον βοηθησει αρκετα να σπασει την προσφυση και αν κανει πραγματι αυτα που λεει τοτε σιγουρα θα καταφερει να εχει ελεγχο του αμαξιου.τωρα απο μηνυματα τι περιμενεις να μαθεις??? μονο απο κοντα δειχνονται αυτα και σιγουρα ο καθενας και το καθε αμαξι εχει τον τροπο του..

sm6
25-11-09, 21:49
τι εγινε ρε παουερ δεν μας ειπες...
εκανες καμια προοδο?

Dim77
26-11-09, 08:17

Είναι ήδη!

Top 10
:deal:

nik200
26-11-09, 09:45
ε τότε να βρίσκεστε πιό συχνά γιατί δίνεται άλλη εντύπωση.

Εγώ πχ θα έπρεπε να έχω αρπαχτεί απο τη δεύτερη σελίδα.

τεσπα, όπως λέμε, καλή καρδιά και πάμε παραπέρα.

φιλε παουερ....το θεμα ειναι το εξης....οταν κανεις παντες στο δρομο δεν ειναι κοινωνικα αποδεκτο..και στο λεει καποιος που εχει φαει τις απειρες μουντζες...απο γυναικες, παπουδες κτλ κτλ..γιαυτο υπαρχει αυτη η λογοκρισια..οπως υπηρξε και στο video μου πριν απο λιγο καιρο..αρα να το θεωρεις αναμενομενο...

αληθεια δοκιμασες τιποτα απο αυτα που σου ειπαμε??μην περιμενεις οτι απο την μια στιγμη στην αλλη θα κανεις σωστες και πανω απο ολα ασφαλεις για σενα πρωτα και για τους αλλους ποσο μαλλον παντες..ολοι καναμε τις γκαφες μεχρι να μαθουμε ιδιως αν δεν εχεις ξαναοδηγησει πισωκινητο...με προπονηση ομως θα τα καταφερεις χαλαρα...practice makes perfect..as simple as that

patrinos
26-11-09, 12:11
o marios λεει ντοριφτοοοοοοοο

το χειροφρενο μου για να πιασει θελει να κανεις ταμα... τα υπολοιπα τα βλεπουμε

ελα να στο σφιξω ρε συ κωστα. εκει ειναι το προβλημα??? αμα δεν σου κανει με το χειροφρενο ελα να σου μαθω με κατεβασμα.ετσι κι αλλιως ειναι ελαφρυ το δικο σου και γυρναει ευκολα..το θυμαμαι ακομη απο το δικο μου το Ε30..3η με αρκετα και κατευασμα δευτερας με τιμονια.. αυτα ειναι λεμε..χαχα

nik200
26-11-09, 12:33
o marios λεει ντοριφτοοοοοοοο

το χειροφρενο μου για να πιασει θελει να κανεις ταμα... τα υπολοιπα τα βλεπουμε

φιλε κωστα..παντα οταν πας με χειροφρενο θελει γυρω στα 15-20 χιλιομετρα παραπανω εισοδο...δοκιμασε το αφου φυσικα σφιξεις πρωτα το χειροφρενο

gsova
26-11-09, 13:46
Η δική μου συνεισφορά στο θρέντ: http://www.youtube.com/watch?v=6yS1ViNXg_E

Driver M
26-11-09, 14:22
Η δική μου συνεισφορά στο θρέντ: http://www.youtube.com/watch?v=6yS1ViNXg_E

Μπράβο πολύ ωραίο βίντεο! Και κυρίως αυτό στο τέλος με την περιστροφή 360 μοιρών απλά άπαιχτο! Η Ζ3 πάντως φαίνεται να έχει πολλά άλογα πάνω της...

Kostas Christ
26-11-09, 14:34
Μπράβο πολύ ωραίο βίντεο! Και κυρίως αυτό στο τέλος με την περιστροφή 360 μοιρών απλά άπαιχτο! Η Ζ3 πάντως φαίνεται να έχει πολλά άλογα πάνω της...

320 για την ακριβεια

gsova
26-11-09, 15:24
ωραία παντιλίκια κάνεις πάντως και σε υπόγεια πάρκινγκ σούπερ μάρκετ με βιομηχανικό δάπεδο (βλ. καρφούρ)... αλλά δε λέει γιατί συνήθως έχει κόσμο και αυτοκίνητα. Εκεί πάντως λόγω χαμηλής πρόσφυσης ακόμη και το e36 που είχα με αυτόματο κιβώτιο γλυστρούσε εύκολα με μηδενική σχεδόν ταχύτητα... το τέλειο skidpad για να εξασκηθείς χωρίς να χρειάζεται να τρέχεις (πραγματικά και με 10-15 χλμ/ώρα) έκανες power slide :)

edit: τι κρίμα που τα κλείνουν στις off hours :(

gsova
26-11-09, 15:29
Επίσης... την τεχνική που λέει ο Tiff "unsettle the car" με απότομο στρίψιμο την "έπαθα" μια φορά τυχαία σε ένα γλυστερό κομμάτι στο Καματερό (απ'όπου περνάω κάθε πρωϊ για τη δουλειά μου). Κάτι πήγα να αποφύγω κι έστριψα λίγο άτσαλα με αποτέλεσμα να συμβεί αυτό που φαίνεται στο βίντεο... όχι βέβαια τόσο μεγάλο slide αλλά δεν παύει να ήταν slide με τρίτη και καμμιά 40-αριά χλμ (με χαμηλές στροφές). Έκτοτε το ξαναδοκίμασα επι τούτου και στο συγκεκριμένο σημείο γίνεται ωραίο slide αλλά το κρατάω ελάχιστα γιατί φοβάμαι να το πατήσω λόγω του ότι είναι και δημόσιος δρόμος. Πάντως η τεχνική δουλεύει και ούτε χειρόφρενο ούτε τίποτα δε χρειάζεται απλά ένα λίγο πιό γλυστερό οδόστρωμα για εμάς που δεν έχουμε πολλά άλογα (δηλαδή όπως είναι όλοι οι δρόμοι στην Ελλάδα :p:)

gsova
26-11-09, 15:32
δείτε πώς κοντρολάρει και τα μπροσθιοκίνητα ο άτιμος ο Tiff: http://www.youtube.com/watch?v=jPnGjdZi7bY

Πατσίκας Βασίλειος
26-11-09, 15:59
http://www.youtube.com/watch?v=m2Vt3ybz0t0

Fairytale
26-11-09, 17:14
Παίδες, δεν την παλεύετε καθόλου ορισμένοι...
Το thread-άκι κλειδώνει μέχρι να σβηστεί η παντελώς άστοχη προσωπική διένεξη μεταξύ των μελών.
Οι πρωταγωνιστές προτείνω να βγείτε έξω να γυρίσετε κανένα βιντεάκι να δείξουμε στο παλικάρι πως γίνεται το τριφτ.
C U out there

Fairytale
26-11-09, 17:48
...και μετά το μικρό μουσικό διάλειμμα ξανά μαζί σας!
C U out there

z3 2.2
26-11-09, 17:54
Ελπιζω να παει λιγο καλυτερα το θρεντ!
Ειναι ωραιο θεματακι και δε χρειαζονται εντασεις.
Να ενα μικρο ντριφτακι απο μενα
http://www.youtube.com/watch?v=l_nG6FIrXqM

stratos
26-11-09, 17:58

Δημήτρη την έγλυψες την μπαριέρα.... ωραιος

Καντο πάλι οδηγέ :bananasmi

kloukakis
26-11-09, 18:04
Παλι καλα που ανοιξε παλι το θρεντ αμαρτια ηταν..... πηγαινε τοσο καλα στην αρχη!!!! ειχαμε λιωσει στα γελια ολοι!
εγω ο @@ς το δικο μου το βιντεο απο πιστα το εσβησα κατα λαθος, αλλα θα το βρω και θα το βαλω καποια στιγμη. δεν το παω τοσο καλα οπως στο βιντεο με τα τρικυλα (θεικο χααχαα),αλλα τι νακα κανουμε ειμαι στα πρωτα βηματα ακομα....

αντε δωστε βιντεο για παραδειγματισμο των νεοτερων....

z3 2.2
26-11-09, 18:05
Χεχεχε....δεν ειναι και τοσο κοντα οσο δειχνει.
Παντως εχω ακουσει και τα ξεροχορτα που προεξεχουν απο κει να ακουμπανε τον πισω προφυλακτηρα!!!

panagakiss
26-11-09, 18:15

Ωραιος Δημητρη! Αλλα επειδη απ'οτι θυμαμαι εχεις και μπλοκε, στη συγκεκριμενη στροφη που γλιστραει πολυ (οπως και το αλλο γνωστο S-ακι εκει κοντα) δοκιμασε λιγο παραπανω γκαζι.. θα σου βγει πολυ ωραιο! (Δεν παω να το παιξω γνωστικος.. το λεω ως "περαστικος" απ αυτες τις στροφες)

Κωνσταντίνος
26-11-09, 18:18
.......Οι πρωταγωνιστές προτείνω να βγείτε έξω να γυρίσετε κανένα βιντεάκι να δείξουμε στο παλικάρι πως γίνεται το τριφτ.
C U out there

Εγω εξοπλίστηκα για τριφτ...........................

http://eshop-k-kiourtzoglou.com/media/catalog/product/cache/1/image/5e06319eda06f020e43594a9c230972d/0/1/011.0004.jpg

z3 2.2
26-11-09, 18:22
Ωραιος Δημητρη! Αλλα επειδη απ'οτι θυμαμαι εχεις και μπλοκε, στη συγκεκριμενη στροφη που γλιστραει πολυ (οπως και το αλλο γνωστο S-ακι εκει κοντα) δοκιμασε λιγο παραπανω γκαζι.. θα σου βγει πολυ ωραιο! (Δεν παω να το παιξω γνωστικος.. το λεω ως "περαστικος" απ αυτες τις στροφες)

Σε ευχαριστω αλλα φαντασου οτι αυτη τη στροφη την εχω κανει πραγμματικα πανω απο 200 φορες!!!
Πιο γρηγορα ΔΕΝ γινεται.....πιστεψε με....εχω φαει παρεα με ενα S2K παααρα πολλα βραδυα εκει....

panagakiss
26-11-09, 19:06
Σε ευχαριστω αλλα φαντασου οτι αυτη τη στροφη την εχω κανει πραγμματικα πανω απο 200 φορες!!!
Πιο γρηγορα ΔΕΝ γινεται.....πιστεψε με....εχω φαει παρεα με ενα S2K παααρα πολλα βραδυα εκει....

Δεν εννοω πιο γρηγορα.. μ'αρεσει το αργο ετσι κι αλλιως! Εννοω με μεγαλυτερη κληση.. εσυ μπαινεις πολυ ανοιχτα και μαζευεις αναγκαστηκα λογω της μπαρας.

patrinos
26-11-09, 19:14
ετσι γινεται το σωστο drift μεσα απο το pc........και ειναι και ασφαλες και ειναι και σε δημοσιο δρομο...

http://www.youtube.com/watch?v=_i1Sv51xCJ0&feature=related

z3 2.2
26-11-09, 19:27
Δεν εννοω πιο γρηγορα.. μ'αρεσει το αργο ετσι κι αλλιως! Εννοω με μεγαλυτερη κληση.. εσυ μπαινεις πολυ ανοιχτα και μαζευεις αναγκαστηκα λογω της μπαρας.
εχεις δικιο,παιζει και με πολυ μεγαλυτερη κληση.να φανταστεις παει διπλωμενο μεχρι παααανω εκει που αλλαζει ο δρομος.
ειναι αρχες τοτε το βιντεακι και δεν ειχα πολυ εμπειρια στη στροφη αυτη.τωρα ειμαι level up......

bmwpaouer
26-11-09, 19:37
Τι έγινε ρε παιδιά έπεσε τσεκούρη;

τρόμαξα να το γνωρίσω το θρεντ.

Λοιπόν ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν σοβαρά εγώ σήμερα που γύρναγα πέρασα απο το στέκι μου την πλατεητσα και οπως πήγαινα είδα οτι ειναι άδεια και λέω πάμε

μπήκα με δευτέρα και κόβω απότομα προς τα έξω αφήνω γκάζι στρίβω μέσα γυρίζει πατάω μισό γκάζι και φτάνω μέχρι τη μισή περίπου αμέσως
εκεί άρχισα να το βλέπω οτι πάει για ίσια λέω εδώ τώρα σε θέλω το κόβω αλλιώς λιγάκι πατάω τέρμα ξανασπάει και αφήνω πάλι το μισο και γυρίζω και κάνω και την άλλη μισή

παιδιά είναι φοβερή εμπειρία πόσο το φχαριστήθηκα δε λέγετε μετά πήγα να συνεχίσω αλλά απο τη χαρά μου είχα ξεχαστεί και το άφησα και ισιωσε σταμάτησα και ρε παιδιά ξερετε τι ήθελα
τσιγάρο γαμω το στανιό μου σα να είχα πηδήξει γκόμενα ήτανε

ευχαριστω οσους βοήθησαν αλλά και τους άλλους που ασχολήθηκαν τώρα θέλει μόνο προσοχή νομίζω και εξάσκηση

αρε μπεμβεδάραααααααααααααααααααααααααααα πω πω πω τι μας κάνεις με την κωλάρα σου

nik200
26-11-09, 19:37
εχεις δικιο,παιζει και με πολυ μεγαλυτερη κληση.να φανταστεις παει διπλωμενο μεχρι παααανω εκει που αλλαζει ο δρομος.
ειναι αρχες τοτε το βιντεακι και δεν ειχα πολυ εμπειρια στη στροφη αυτη.τωρα ειμαι level up......

μπραβο μητσο..μια χαρα..ωραιος...ρε παιδια που ειναι αυτο το σημειο???και ενα βιντεο απο το δασκαλο...σορρυ που ναι mercedes...αλλα αυτο εχουμε ρε παιδια..

http://www.youtube.com/watch?v=JXUM1o8LCFU&feature=channel

bmwpaouer
26-11-09, 19:41
πω πω πω πω πω πω πω πω πω πω πω πω φιλε μου που ειναι αυτο το μερος πρέπει να πάω στάνταρ βλέπω δεν εχει και κινηση πες μου που είναι φεύγω τώρα μου σηκώθηκε πω πω πω πω πω πω πω

konas
26-11-09, 19:44

Λοιπόν ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν σοβαρά εγώ σήμερα που γύρναγα πέρασα απο το στέκι μου την πλατεητσα και οπως πήγαινα είδα οτι ειναι άδεια και λέω πάμε

μπήκα με δευτέρα και κόβω απότομα προς τα έξω αφήνω γκάζι στρίβω μέσα γυρίζει πατάω μισό γκάζι και φτάνω μέχρι τη μισή περίπου αμέσως
εκεί άρχισα να το βλέπω οτι πάει για ίσια λέω εδώ τώρα σε θέλω το κόβω αλλιώς λιγάκι πατάω τέρμα ξανασπάει και αφήνω πάλι το μισο και γυρίζω και κάνω και την άλλη μισή

παιδιά είναι φοβερή εμπειρία πόσο το φχαριστήθηκα δε λέγετε μετά πήγα να συνεχίσω αλλά απο τη χαρά μου είχα ξεχαστεί και το άφησα και ισιωσε σταμάτησα και ρε παιδιά ξερετε τι ήθελα

ευχαριστω οσους βοήθησαν αλλά και τους άλλους που ασχολήθηκαν τώρα θέλει μόνο προσοχή νομίζω και εξάσκηση

αρε μπεμβεδάραααααααααααααααααααααααααααα πω πω πω τι μας κάνεις με την κωλάρα σου

:greenboun:clap::clap:

NICK BMW LOVER
26-11-09, 19:47

Μπραβο φιλε,ωραια περιγραφη φαινεται οτι το ευχαριστηθηκες!!!

silent
26-11-09, 19:55
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις αυτό εδώ ακριβώς (και παιχνίδι και τιμονιέρα). Παρόλο που τα γραφικά δεν είναι όπως σε άλλα παιχνίδια και δεν χρησιμοποιούνται επώνυμα αυτοκίνητα για λόγους δικαιωμάτων, αν δεις το πόσο ρεαλιστικά συμπεριφέρεται θα καταλάβεις και μόνος σου οτι είναι ό,τι πιο κοντινό στη πραγματική οδήγηση.

http://www.youtube.com/watch?v=ipInK4R6GhE

nik200
26-11-09, 19:59
Επίσης... την τεχνική που λέει ο Tiff "unsettle the car" με απότομο στρίψιμο την "έπαθα" μια φορά τυχαία σε ένα γλυστερό κομμάτι στο Καματερό (απ'όπου περνάω κάθε πρωϊ για τη δουλειά μου). Κάτι πήγα να αποφύγω κι έστριψα λίγο άτσαλα με αποτέλεσμα να συμβεί αυτό που φαίνεται στο βίντεο... όχι βέβαια τόσο μεγάλο slide αλλά δεν παύει να ήταν slide με τρίτη και καμμιά 40-αριά χλμ (με χαμηλές στροφές). Έκτοτε το ξαναδοκίμασα επι τούτου και στο συγκεκριμένο σημείο γίνεται ωραίο slide αλλά το κρατάω ελάχιστα γιατί φοβάμαι να το πατήσω λόγω του ότι είναι και δημόσιος δρόμος. Πάντως η τεχνική δουλεύει και ούτε χειρόφρενο ούτε τίποτα δε χρειάζεται απλά ένα λίγο πιό γλυστερό οδόστρωμα για εμάς που δεν έχουμε πολλά άλογα (δηλαδή όπως είναι όλοι οι δρόμοι στην Ελλάδα :p:)

φιλε gsova...προσεξε ειναι λαθος αυτο...γιατι αν εκεινη την ωρα το αμαξι πιασει κατω εχεις φυγει ευθεια...δηλαδη καποιες μερες καποια γλιστερα κομματια ....δεν γλιστρανε καθολου...χιλιες φορες σκανδιναβικο...να χει μεταφερθει το βαρος ουτως ωστε να σε πηγαινει το αμαξι προς τα "μεσα" της στροφης....επισης θα βγαλει μουτρα αν δεν εχεις λαστιχα καλα μπροστα η ειναι κρυα ακομα....πολυ φιλικα στο λεω μην το ρισκαρεις...o tiff εχει πολυ ροπη...που εσυ δεν εχεις....εχω παει να την πατησω πολλες φορες ετσι...

bmwpaouer
26-11-09, 20:00
ωραιο πραμα δεχνει αυτο το παιχνιδι αλλα στη φαση που ειμαι φιλε μου αυτη τη στιγμη ούτε τιμονιέρα ούτε λαγουδέρα παίζει

παντως καλο ειναι αλλά αλλη αίσθηση να φεύγει και ο κώλος

panagakiss
26-11-09, 20:02
....επισης θα βγαλει μουτρα αν δεν εχεις λαστιχα καλα μπροστα η ειναι κρυα ακομα....
:+1:0000000000

silent
26-11-09, 20:05
ωραιο πραμα δεχνει αυτο το παιχνιδι αλλα στη φαση που ειμαι φιλε μου αυτη τη στιγμη ούτε τιμονιέρα ούτε λαγουδέρα παίζει

παντως καλο ειναι αλλά αλλη αίσθηση να φεύγει και ο κώλος

οπωσδήποτε. αλλά εκεί παίζει και ο παράγοντας που λέγεται λεφτά για στήσιμο του αυτοκινήτου. με πιο παχιές αντιστρεπτικές, αρκετά πιο σκληρή ανάρτηση και μπλοκέ είναι παιχνιδάκι. αν είναι μαμίσιο το αυτοκίνητο θέλει χέρια, ακόμα κι αν είναι //Μ γιατι μαζεύει χιλιόμετρα.

nik200
26-11-09, 20:20

οριστε και το σκανδιναβικο....που σωζει ωρες ωρες..

http://www.youtube.com/watch?v=1eF1o2Kojak

kloukakis
26-11-09, 20:29
nik200 παω να βγαλω εισητηρια για αθηνα δεν αντεχω, ελπιζω οταν ερθω να εχει μηνει λιγη ασφαλτος και για μενα χαχαχαχαχαχ...!
Καλα το μερος ειναι τρελα, αλλα αυτη η κατηφορικη αριστερη με πιανει η ψυχη μου καθε φορα που σας βλεπω..... πρεπει να ειναι πολυ @ρχδ@τη.
Καλη καλη η merc.... καμια σχεση με το ις βεβαια αλλα καλα κανετε και την ντριφταρετε χεχε. Ρε παουερ αντε τραβα εκει με τους δασκαλους να σου δειξουν τι εστι βαρικοκο!!!! εγω αν ειμαουν αθηνα θα κοιμομουν στου παπαγου.......τι λεμε τωρα κρυφο σχολειό

panagakiss
26-11-09, 20:42
Παραθετω κι εγω ενα βιντεακι μου.. (μην πετατε ντοματες.. ειναι παλιο)

http://www.youtube.com/watch?v=TxCrKc7gKWc

Dimzan
26-11-09, 21:27
Παντου εχει μερη αν το ψαξετε. οχι μονο στην αθηνα.

Η καλυτερη πιστα ντριφτ ειναι ολοκληρη η Θεσσαλονικη!

Η τιμονιερα logitech G25 με τον εξομοιωτη lfs ειναι οτι καλυτερο στη θεωρητικη προσεγγιση της πραγματικοτητας.. τρομερη προπονηση.. εγω εκει ειπα οτι θελω πισωκινητο....

kloukakis
26-11-09, 21:58
το lfs το εχω παιξει και εγω και μπορω να πω οτι ειναι πολυ ρεαλιστικο τουλαχιστον σε σχεσι με τα τελευτεα nfs.... εχει και απειρες ρυθμισεις για το αμαξι οι οποιες οντως κανουν διαφορα στη συμπεριφορα. Ισως ειναι μια ακρκετα καλη λυση για να μαθει κανεις τις βασικες τουλαχιστον συμπεριφορες το αυτοκινητου.

Οπως και να το κανουμε βεβαια ο μονος δρομος ειναι να βρει κανεις ενα καταλληλο μερος να κανει τις δοκιμες του αφοβα χωρις να προκαλεσει καποια ζημια. οι καρτοπιστες πολλες φορες ειναι ενα τετοιο μερος. αυτο που θα κανει παντως την διαφορα ειναι ενα ατομα που το κατεχει το θεμα να ειναι απο διπλα προκειμενου να διδαξει την αλφαβητα... το ποσοκαλα θαγραξει κανεις εκθεση ειναι θεμα θελησης και εξασκησης..... Οσοι γουσταρουν να πηγαινουν με το πλαι να μην το παλουν κατω τοσο ευκολα!ΟΛΟΙ απο καπου ξεκινησαν....

nik200
26-11-09, 23:34
Παραθετω κι εγω ενα βιντεακι μου.. (μην πετατε ντοματες.. ειναι παλιο)

http://www.youtube.com/watch?v=TxCrKc7gKWc

φιλε παναγακη..αυτη ειναι η πιστα που εβαλα πρωτη φορα το kadett....πρωτη αγαπη και παντοτινη...

m-power_01
26-11-09, 23:37
φιλε παναγακη..αυτη ειναι η πιστα που εβαλα πρωτη φορα το kadett....πρωτη αγαπη και παντοτινη...

Αγια μαρινα ειναι?

nik200
27-11-09, 05:54
Αγια μαρινα ειναι?

οχι..μια παλια πιστα καρτ...στην βαρης-κορωπιου...αν κανω λαθος φιλε παναγακη διωρθωσε με...

gsova
27-11-09, 09:57
Το LFS είναι πολύ ωραίο παιχνιδάκι και πολύ ρεαλιστικό. Θυμάμαι είχα κολλήσει κι εγώ με την τιμονιέρα του μπράδερ... άχ... ξενύχτια!

Φίλε nik200 δεν το ζορίζω με το 5-άρι γιατί άμα μου μείνει στο χέρι δεν υπάρχει άλλο για να μετακινηθεί η φαμίλια :p: Ωραία τα ντρίφτια αλλά έχουμε και μωρό παιδί... :)

Το όνειρο μου είναι άμα μεγαλώσει ο γιός να πάρουμε καμμιά Εσκορτιά ή κανένα E30 να το φτιάξουμε ντριφτάδικο και να διασκεδάζουμε παρέα... Από την άλλη, βλέποντας και όλα αυτά τα βίντεο που ποστάρεται (καλά, πολύ "χεράς" ο Μερσεντάκιας) νομίζω ότι κρίνεται επιτακτική η ανάγκη πλέον να υπάρξουν πίστες ανοικτές προς το κοινό όπου θα μπορούν οι enthusiasts να μπαίνουν και να παίζουν με τα αμάξια τους με ασφάλεια και χωρίς να παρανομούν. Μήπως όλα τα Ελληνικά κλάμπς να στέλναν μια επιστολή προς την πολιτεία και να γίνονταν μια επιτροπή από τα κλάμπς για το θέμα; Χώροι νομίζω υπάρχουν στην Αττική άπειροι... Να κινητοποιηθούμε γιατί άμα περιμένουμε από το κράτος...

Για σκεφτείτε πόσες κοντρούλες και ντρίφτς θα μπορούσαν να διοργανώνονται εκεί νόμιμα και χωρίς κανέναν κίνδυνο. Επίσης, πόσες σχολές οδηγών θα μπορούσαν να κάνουν κάποια ουσιαστικά μαθήματα car control και όχι απλά να σε μαθαίνουν να κάνεις οπισθογωνία... :p:

nik200
27-11-09, 10:18
Το LFS είναι πολύ ωραίο παιχνιδάκι και πολύ ρεαλιστικό. Θυμάμαι είχα κολλήσει κι εγώ με την τιμονιέρα του μπράδερ... άχ... ξενύχτια!

Φίλε nik200 δεν το ζορίζω με το 5-άρι γιατί άμα μου μείνει στο χέρι δεν υπάρχει άλλο για να μετακινηθεί η φαμίλια :p: Ωραία τα ντρίφτια αλλά έχουμε και μωρό παιδί... :)

Το όνειρο μου είναι άμα μεγαλώσει ο γιός να πάρουμε καμμιά Εσκορτιά ή κανένα E30 να το φτιάξουμε ντριφτάδικο και να διασκεδάζουμε παρέα... Από την άλλη, βλέποντας και όλα αυτά τα βίντεο που ποστάρεται (καλά, πολύ "χεράς" ο Μερσεντάκιας) νομίζω ότι κρίνεται επιτακτική η ανάγκη πλέον να υπάρξουν πίστες ανοικτές προς το κοινό όπου θα μπορούν οι enthusiasts να μπαίνουν και να παίζουν με τα αμάξια τους με ασφάλεια και χωρίς να παρανομούν. Μήπως όλα τα Ελληνικά κλάμπς να στέλναν μια επιστολή προς την πολιτεία και να γίνονταν μια επιτροπή από τα κλάμπς για το θέμα; Χώροι νομίζω υπάρχουν στην Αττική άπειροι... Να κινητοποιηθούμε γιατί άμα περιμένουμε από το κράτος...

Για σκεφτείτε πόσες κοντρούλες και ντρίφτς θα μπορούσαν να διοργανώνονται εκεί νόμιμα και χωρίς κανέναν κίνδυνο. Επίσης, πόσες σχολές οδηγών θα μπορούσαν να κάνουν κάποια ουσιαστικά μαθήματα car control και όχι απλά να σε μαθαίνουν να κάνεις οπισθογωνία... :p:

φιλε πανω απο ολα η οικογενεια σου...και φυσικα η δουλεια σου..
η 5αρα η καημενη δεν φταιει τιποτα..χιχχιιχι
χιλιες φορες ε30 παρα εσκορτ..θα μπλεξεις ασχημα....
ο μερσεντακιας ειναι ο "δασκαλος"..δεν εχει παρει εδω και χρονια τυχαια αυτο το ονομα!!!και δεν ξεχνω φυσικα οτι ως προς καποια πραγματα με βοηθησε παρα πολυ και εμενα...και τον ευχαριστω θερμα..
φιλε μην περιμενεις κανεις να κινητοποιηθει για πιστες κτλ..ειλικρινα κανεις δεν νοιαζεται..κανενας, ολα για το χρημα γινονται...εδω ειναι ελλαδα..και αν δεν μπεις μονος σου σε πιστα...πιστεψε με κανεις δεν θα σε μαθει..πικρες αλλα μεγαλες αληθειες...οι οποιες ομως πρεπει να λεγονται και να μην κρυβονται...

gsova
27-11-09, 10:42
άμα μου καθόντανε ένα τζόκερ θα αγόραζα μερικά στρέμματα και θα έστρωνα άσφαλτο για να κάνουμε καφριλίκια σε περιφραγμένο χώρο... χαχαχααχ

(πείτε 6 τυχερά νούμερα :) )

christar
27-11-09, 12:34
...απο μενα το 13!

patrinos
27-11-09, 12:38
μπραβο μητσο..μια χαρα..ωραιος...ρε παιδια που ειναι αυτο το σημειο???και ενα βιντεο απο το δασκαλο...σορρυ που ναι mercedes...αλλα αυτο εχουμε ρε παιδια..

http://www.youtube.com/watch?v=JXUM1o8LCFU&feature=channel

γνωστο το μερσεντες....χαχαχαχαχαχα.:dupe:

nik200
27-11-09, 13:25
μερτσεντε υπαρχουν πολλα...δασκαλος μονο ενας...χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ:nutkick:

gsova
27-11-09, 13:54
ρε Νίκ αυτό το σημείο στην περιφερειακή του Υμηττού είναι; Προσπαθώ να θυμηθώ που το ξέρω ρε γμτ... :(

valantis544
27-11-09, 14:13
Γαμ@το σημείο πάντως, το χω δει σε διάφορα βιντεάκια.

stratos
27-11-09, 14:19
ρε Νίκ αυτό το σημείο στην περιφερειακή του Υμηττού είναι; Προσπαθώ να θυμηθώ που το ξέρω ρε γμτ... :(

Έχω την ίδια απορία. Πμ πάραυτα χαχαχα

nik200
28-11-09, 10:14
Γαμ@το σημείο πάντως, το χω δει σε διάφορα βιντεάκια.

πραγματι..αλλα θελει οπωσδηποτε μπλοκε και δυναμη..αλλιως περα απο επικινδυνο δεν το ευχαριστιεσαι κιολας..

patrinos
28-11-09, 10:27
μερτσεντε υπαρχουν πολλα...δασκαλος μονο ενας...χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ:nutkick:

για το συγκεκριμενο λεω ρεεεεεεε.... χαχα.

nik200
29-11-09, 10:53

φιλε παουερ..μπραβο για την προσπαθεια...παμε τωρα και για τα δυσκολα....
η δυσκολια ειναι να βγει η πλατεια χωρις να ισιωσει καθολου...και με το τιμονι συνεχεια κλειδωμενο...εδω πρεπει να εισαι λιγο πιο επιθετικος στην εισοδο...λιγο χιλιομετρα παραπανω...τιμονια και δωσε γκαζι τερμα...και μην αφηνεις καθολου..οσο και αν μια φωνουλα μεσα σου λεει ασε το γκαζι....με το γκαζι λοιπον ρυθμιζεις την γωνια...και σημαδευεις την εξοδο με το τιμονι...ειναι ζορικο οποτε πολυ προσοχη...και να μην εχει κοσμο καθολου....

υγ. αν βλεπεις οτι παλι παει να σε ισιωσει...μπορεις να συμπλεκταρεις..για να ξανασπασεις την προσφυση....ενα κολπο που μου ειπε πρωτος ο νικος λαρδης...

καλη επιτυχια ευχομαι...δεν ειναι τιποτα...με λιγη προσπαθεια θα τα καταφερεις..

παντα φιλικα
νικος

evothrasix
01-12-09, 16:50
http://www.youtube.com/watch?v=w4dX_OUu8RY

στα 30sec ειναι η δραση.......alexk σου κανει κανα τετοιο το csl σου?

panagakiss
03-12-09, 03:17

Αμαν οπλο!! Σαν τραινο εστριβε!!

Πατσίκας Βασίλειος
03-12-09, 03:37
http://www.youtube.com/watch?v=w4dX_OUu8RY

ποσ το επανεφερε ετσι ρε ο τυπος??

M_enzo
05-09-10, 12:31
χθες στους κυκλικους κομβους στο Πανεπιστημιο της Πατρας εκανα ολοκληρο τετακε ευτυχως στον τελευταιο σε σημειο που ειναι καπως πιο φαρδυς ο δρομος και δεν ακουμπησα πουθενα :D
προφανως ειχε μολις βρεξει γλυστρουσε απειρα και πηγαινα γυρευοντας !! πλακα ειχε

6zylindermaniac
06-09-10, 08:30
Δυστυχώς χωρίς μπλοκέ το σωστό ντρίφτ θέλει χώρο και χρόνο. Το αυτοκίνητο γίνεται απρόβλεπτο χωρίς σωστό διαφορικό και έχει χαρακτηριστικά μπροστιοκίνητου.

Ακόμα και με λίγη δύναμη πάντως αν βάλεις ενα μπλοκέ διαφορικό πχ απο 318is στην 316 σου (θα είσαι και πιο κοντός, απο 3.37 πας σε βήμα 3.45) και δε θα χρειαστεί να αλλάξεις ημιαξόνια και θα αλλάξει εντελώς η συμπεριφορά του αυτοκινήτου-φυσικά προς καλύτερο.

Μην ενθουσιαστείς πάντως πολύ και τυλίξεις το αυτοκίνητο πουθενά...η φανοποία μπορεί να κοστίσει περισσότερο απο ενα μπλοκέ :bullhorn:

montoya
02-10-10, 19:58
Ένα βίντεο που ντριφτάρω με μία φίλη μου.....:D:jumpgirl:

http://www.youtube.com/watch?v=Uu1Ao8Bo0bs&feature=player_embedded

nikos1400
02-10-10, 21:49
Ένα βίντεο που ντριφτάρω με μία φίλη μου.....

:rofl2::dance::ylsuper::rofl2:
fetish !!

6ylinder
30-07-12, 14:33

Μπορεί να πει κάποιος που είναι αυτό το σημείο; Έχω την εντύπωση ότι είναι κάπου Αφιδνες μεριά αλλά δεν είμαι σίγουρος...αν το ξέρει κάποιος ας το δείξει και σε κανά χάρτη....

6ylinder
30-07-12, 15:01
Άκυρο.......το βρήκα

BMW Power
30-07-12, 15:25
Τελικά που είναι?

6ylinder
30-07-12, 15:53
BMW Power, κάτι δεν πάει καλά και δεν το χειρίζομαι σωστά το χάρτη...
Από το σημείο συνάντησης Flocafe https://maps.google.com/maps?saddr=E75&daddr=%CE%86%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CF%84%CE%BF%C F%82+%CE%B4%CF%81%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82&hl=el&ie=UTF8&ll=38.138962,23.846394&spn=0.007215,0.016512&sll=38.10336,23.820097&sspn=0.014437,0.033023&geocode=FcdsRQIdc2VrAQ%3BFcv8RQIde9drAQ&t=h&mra=dme&mrsp=0&sz=16&z=17 ,
ακολουθείς τον παράδρομο της εθνικής (συνέχεια του Β) και λίγο πριν τα διόδια Αφιδνών έχει έναν ανισόπεδο κόμβο, εκεί πρέπει να είναι...

Gregory-36-235
30-07-12, 16:53
Το βίντεο ειναι στην ιδια τοποθεσια που είχε κανει το περιοδικό XL το βίντεο με τα δυο e46 m3 τα μαύρα! Θυμάται κανεις;; Επισης bmwpaouer αν βρεις αρκετό χώρο προσπάθησε να χρησιμοποιησεις κ το χειρόφρενο να πλασαριστεί το αυτοκινητο πριν την στροφή! Αλλα κ πάλι με πολυ χώρο το τονίζω!!!!!!

Straight six
30-07-12, 17:50
παιδια ο δρομος ειναι ο παραδρομος οπως τον ακολουθουμε απο τα goodys πηγαινοντας για πιστα.πολυ απλο
σε καποια σημεια κανει κατι απλες. θα το δειτε οποιος παει.φαινεται το μερος.ειναι πολυ κοντα.αν θυμαμαι καλα για εκει περνας κατω απο την γεφυρα και βρισκεσαι στην πλευρα της καθοδου της εθνικης.εκει ειναι το σημειο αυτο

giorgosz3
30-07-12, 18:35
το ισιωμα το κανει λογο ελλειψη δυναμης...απο την αλλη πλευρα, με πολυ δυναμη θα σου γυρισει αναποδα...πρεπει να βρεις την αρμονια στο γκαζι!
εξασκηση δηλαδη..

paganis
30-07-12, 21:35
το ισιωμα το κανει λογο ελλειψη δυναμης...απο την αλλη πλευρα, με πολυ δυναμη θα σου γυρισει αναποδα...πρεπει να βρεις την αρμονια στο γκαζι!
εξασκηση δηλαδη..

ο Δημητρακης ειναι δασκαλος σε αυτα(εχει εξασκηθει σε βραδυνες ,σε ολη την αττικη)...ενα απλο περασμα ηταν το συγκεκριμενο! οσο για δυναμη, 2,2 ειναι το συγκεκριμενο και τα 170 αλογακια ειναι υπεραρκετα για παιχνιδια με καλο οδηγο...