PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπολογιστης Ταξιδιου (BC) σε Ε46


tsagio
24-11-09, 21:39
Pαιδια γεια σας, εχω ενα Ε46 2002 318 cabrio , το αμαξι μου δεν εχει υπολογιστη ταξιδιου, προσφατα ανακάλυψα οτι στον μπροστά προφυλακτήρα εχει αισθητήρα εξωτερικης θερμοκρασιας, πήγα σε μια αντιπροσωπία στην Θεσσαλονίκη και μου είπε ο τεχνικος σύμβουλος οτι υπάρχει η προεγκατασταση αλλα θα χρειαστεί διακόπτη (λογικο) και ενα προγραμματισμο και μετα ολα θα ειναι οκ. μήπως ξέρει κανενας απο εσας αν αυτο ισχύει η υπάρχει καποιος αλλος τροπος γιατι αυτος μου ειπε οτι ο προγραμματισμος ειναι περιπου 1 1/2 ωρα.:banned:

BILL007
24-11-09, 21:46
Σωστά σου είπε...Το λεβιέ με το κουμπάκι του BC θες και προγραμματισμό...Οσο για τον προγραμματισμό μου φαίνεται υπερβολικό το χρονικό πλαίσιο των 1 και 1/2 ωρών...

Αλήθεια τι τιμή σου έδωσε για αυτή τη δουλειά?

fanisk
24-11-09, 21:48
Σωστά σου είπε...Το λεβιέ με το κουμπάκι του BC θες και προγραμματισμό...Οσο για τον προγραμματισμό μου φαίνεται υπερβολικό το χρονικό πλαίσιο των 1 και 1/2 ωρών...

Αλήθεια τι τιμή σου έδωσε για αυτή τη δουλειά?

Απλα βγαζεις το λεβιε χωρις το BC, και βαζεις αυτο με το BC?
Παιζει κανα τετοιο στο ebay?(link!)

tsagio
24-11-09, 21:53
φιλε BILL τιμη που μου ειπαι ειναι 108 ευρω το λεβιεδακι με το κουμπι και 120 ευρω ο προγραμματισμος μαζι με την εργασια. προφανώς 1 1/2 ωρα ειναι μαζι με την τοποθετηση και του λεβιε.

BILL007
24-11-09, 22:48
Παιζει κανα τετοιο στο ebay?(link!)

Άπειρα!:D:D:D και σε σχετικά καλές τιμές...

fanisk
24-11-09, 22:54
Άπειρα!:D:D:D και σε σχετικά καλές τιμές...

Για δωσε link αν εχεις προχειρο..ειναι ευκολη η DIY εγκατασταση, θελει πολυ ξυλωμα? Και να παω μονο για το προγραμματισμο..

BILL007
24-11-09, 23:01
http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p3907.m38.l1313&_nkw=bmw+e46+bc+switch&_sacat=See-All-Categories

DIY δεν κατέχω...:(

tsagio
24-11-09, 23:11
Για δωσε link αν εχεις προχειρο..ειναι ευκολη η DIY εγκατασταση, θελει πολυ ξυλωμα? Και να παω μονο για το προγραμματισμο..

πανε αγορασε ενα απο τα μεταχειρισμένα απο ελλαδα εγω το βρήκα το λεβιδακι και τον εχω παρει 30 ευρω. Για να περαστει πρεπει να βγει το τιμονι το ιδιο θα κανω και εγω θα παω μονο για τον προγραμματισμο.

xristos7
25-11-09, 01:34
Παιδια παντως εγω για προγραμματισμο του BC σε εξειδικευμενο στην αθηνα εδωσα 50 ευρω.

strof
25-11-09, 10:13
Υπάρχει και η περίπτωση να μην χρειαστεί καν προγραμματισμό. Εγώ όταν το έβαλα στην αντιπροσωπεία, λειτούργησε αμέσως χωρίς να το προγραμματίσω.

tsagio
25-11-09, 10:16
Παιδια παντως εγω για προγραμματισμο του BC σε εξειδικευμενο στην αθηνα εδωσα 50 ευρω.

δηλαδή μπορει να γινει ο προγραμματισμος και απο εξουσιοδοτημένο.. εκτος αντιπροσωπιας???

m-power_01
25-11-09, 10:19
Μπορει ...αν διαθετει αναλογο εξοπλισμο! Υπαρχουν επαγγελματιες που εχουν επενδυσει

strof
25-11-09, 10:21
δηλαδή μπορει να γινει ο προγραμματισμος και απο εξουσιοδοτημένο.. εκτος αντιπροσωπιας???

εξειδικευμένο εννοείς. Ναι, μπορεί αρκεί να διαθέτει το κατάλληλο μηχάνημα. Αλλά σου ξαναλέω, μπορεί να μην χρειαστεί καν προγραμματισμός, το δικό μου ήταν facelift του 2002 και δεν χρειάστηκε.

PANOS318CI
25-11-09, 10:47
φιλε την έχω κάνει και εγώ αυτή τη διαδικασία σε εξειδικευμένο συνεργείο της Αθήνας (οχι αντιπροσωπεία) και ο προγραμματισμός ήταν υπόθεση 3 λεπτών και η χρέωση μηδενική. Το λεβιεδάκι των φλας με το κουμπί BC το πλήρωσα στην αντιπροσωπεία 110 ευρώ.

tasosbmw316
25-11-09, 11:11
φιλε την έχω κάνει και εγώ αυτή τη διαδικασία σε εξειδικευμένο συνεργείο της Αθήνας (οχι αντιπροσωπεία) και ο προγραμματισμός ήταν υπόθεση 3 λεπτών και η χρέωση μηδενική. Το λεβιεδάκι των φλας με το κουμπί BC το πλήρωσα στην αντιπροσωπεία 110 ευρώ.

τα ίδια πλήρωσα και εγω περίπου σε αντιπροσωπεία στη Κοζάνη και δεν χρειάστηκε να βγει το τιμόνι όπως έγραψε κάποιος φίλος πιο πάνω

zaharias
25-11-09, 12:26
Αν δεν χρειαζεται βγαλσιμο το τιμονι και επισης δεν χρειαζεται προγραμματισμο, ψηνομαι να το μπαξω... :yipee:

tsagio
25-11-09, 17:20
τα ίδια πλήρωσα και εγω περίπου σε αντιπροσωπεία στη Κοζάνη και δεν χρειάστηκε να βγει το τιμόνι όπως έγραψε κάποιος φίλος πιο πάνω

το τιμονι θελει βγάλσιμο για να αλλαχθει ο διακοπτης των φλας οπου επανω ειναι και το κουμπι BC. το αλλαξα πριν λιγο και δεν παιζει μαλλον θελει προγραμματισμο.( την αλλαγη του διακόπτη την εκανα μονος ουτε 1 ωρα υποθεση δεν ειναι.

StratosGR
25-11-09, 17:23
Έτσι είναι.Τώρα πως το αλλάζουν κάποιοι χωρίς να βγει το τιμόνι...
Ο προγραμματισμός πάντως είναι 10-15 λεπτά max.

tsagio
26-11-09, 12:40
Παιδια καταρχας σας ευχαριστω για τις κατευθυνσεις που μου δωσατε.
Πριν λίγο τοποθέτησα το BC στο μωρο μου. τελικα αγόρασα λεβιεδακι με το κουμπι (BC) μεταχειρισμένο 30 ευρω το τοποθέτησα μονος μου σε λιγοτερο απο 1 ωρα και σημερα πηγα σε ενα εξειδικευμένο συνεργείο εδω στη θεσσαλονικη και μου το προγραμμάτισαν μεσα σε 10 λεπτα και το παλικαρι δεν μου χρεωσε τιποτα δηλαδή συνολικο κοστος 30 ευρω. Σας ευχαριστω και παλι.

StratosGR
27-11-09, 07:26
Στο ΄πα δε στο ΄πα; :pimp:
Καλορίζικο το BC που είναι και μια αναβάθμιση που αξίζει το κόστος της :)
Μόνο μειονέκτημα που δε δείχνει στιγμιαία κατανάλωση :screwy:

m-power_01
27-11-09, 11:32
Στο ΄πα δε στο ΄πα; :pimp:
Καλορίζικο το BC που είναι και μια αναβάθμιση που αξίζει το κόστος της :)
Μόνο μειονέκτημα που δε δείχνει στιγμιαία κατανάλωση :screwy:

Μαλλον πρεπει να διαβασεις για το κρυφο μενου!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=50 ριξε μια ματια!!!

PANOS318CI
27-11-09, 12:28
παιδιά, τη στιγμιαία κατανάλωση τη δείχνει συνεχώς το γνωστό σε όλους μας βελονάκι δεξιά, κάτω από το στροφόμετρο ...

m-power_01
27-11-09, 12:32
παιδιά, τη στιγμιαία κατανάλωση τη δείχνει συνεχώς το γνωστό σε όλους μας βελονάκι δεξιά, κάτω από το στροφόμετρο ...

Προφανως ο φιλος μιλαει για ψηφιακη ενδειξη!!!!!!!!!!!!!!!!