PDA

Επιστροφή στο Forum : Βελτιωση Μ3 Ε92 ΜDCT


litsos69
25-11-09, 09:36
Kαλημερα παιδια! Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum αν και μελλος αρκετα χρονια. Μολις πριν 3 μηνες αγωρασα το νεο μου μωρο( m3 e92 mdct) και ψαχνω για βελτιωσεις.
Εχω βρει καποια πραγραμματα που σε συνδιασμο με αφερεση προκαταλυτων δινουν καμια 40ρια αλογα.Το κοστος δε, ειναι τρελο για τετοιου ειδους βελτιωση. Θελω να ρωτισω αν ξερει κανεις τιποτα παραπανω και αν εχει βαλει καποιος τιποτα απο ολα αυτα να μου πει αποτελεσματα και αν αυτα που ταζει ο καθε βλετιωτης ειναι αληθινα. Ευχαριστω εκ τω πρωτερο! Παρακατω παραθετω τι ακριβως εχω βρει και τι κοστιζει εκαστο:

1) noelle motosport 476 hp αφερεση προκαταλητων προγραμμα 4900-5500 αναλογα την μερα που θα τον παρεις τηλ.
2) αkrapovic full exaust sistem + προγραμμα 460 hp 8500 € - μονο προκαταλητες και προγραμμα 450hp 3500€.
3) φιλτρο carbon+προγραμμα 450 hp (με εστειλαν εκει απο αντιπροσοπεια bmw στη αθηνα) 8500€
4) active autowerk προγραμμα τροχαλειες εξατμιση φιλτρο 460 8000 €
5) μονο προγραμμα απο ac-hardge-hamman + 20-25 hp απο 3000€ και πανω.

Υγ. Δεν με ενδιαφερει κομπρεσορας ρωτισα στον καφουνη και μου ειπαν 15000€.

VanVIC
25-11-09, 09:42
Νομίζω οτι για Μ3Ε92 με διπλού συμπλέκτη κιβώτιο ΔΕΝ "εφαρμόζεται" ευκολα κομπρέσορας λόγω της ιδαιτερότητας του κιβωτίου ταχυτήτων.

Κατά τ'αλλα, υπάρχουν μέλη στο forum που μπορούν να σε βοηθήσουν με την πείρα τους.
Συγκεκριμένα Μ3EST και Merlin M3 έχουν αρκετά να σου πούν.

manosm3
25-11-09, 10:05
3.500 για προγραμμα;;;; εισαι τρελος;;;;; :bugeye::bugeye::bugeye:

sm6
25-11-09, 10:16
αστο οπως ειναι...
το γκαζι ειναι υπεραρκετο για το κεφι του καθενος στον ελληνικο δρομο (ακομα και του βωβου...) και οι περισσοτεροι που σε περναγαν πριν, θα σε περνανε πιθανοτατα και μετα...
στην αρχη θα χαρεις λιγο, αλλα συντομα θα το συνηθισεις και θα ειναι ολα οπως παλια... (εκτος απο το χρημα που θα εχει αλλαξει τσεπη...;))
πολυ κακο για το τιποτα...

αν παρολα αυτα θελεις να κανεις κατι οπωσδηποτε, η λυση 1 και 2β ειναι οι επικρατεστερες συμφωνα με την αποψη μου....

ATHA
25-11-09, 10:39
αστο ετσι φιλε να τοχαρεισ οπωσ ειναι. δεν νομιζω οτι ι βελτιωσεισ που προσφερονται ειναι δελεαστικες αναλογικα με τιν αξια τουσ

InsaneDriver
25-11-09, 10:42
Κάνε το πιο φτηνό και παράλληλα το πιο σίγουγο, με βάση αυτά που έχω δει στην με τα μάτια μου από βελτιωμένα m3 e92 στην Ελλάδα.

Αφαίρεση προκαταλύτες(200 ευρώ κόστος) και ένα πρόγραμμα.(θα δεις καλή διαφορά στον δρόμο)
Αν μετά από αυτό θες κάτι παραπάνω βάλε τιτάνιο στην εξάτμιση. Κερδίζεις 30 κιλά, καμιά 20αριά άλογα και χάνει ένα 5χίλιαρο από τη τσέπη.

Αυτάααα

greekm3
25-11-09, 11:10
κοιτα και την evotech ...456bhp με προγραμμα...3,900euro
οπως και την kraus-systems.....ισως μπορεσω να μεσολαβησω για καποια καλυτερη τιμη...και οι 2 νομιζω οτι εχουνε και κιτ για 4.6ltr...μην με ρωτας τιμη..δεν γνωριζω..ιπποδυναμη 500+

manos///3
25-11-09, 11:11
Βγαλε καθισματα, κλιματισμο, ραδιο cd, οθονες , navi , βαλε καρμπον οπου μπορεις και μετα θα δεις διαφορα!!! (πουλησε τα κιολας, θα κερδισεις και χρηματα)


Πλακα κανω! Αφησε το οπως ειναι!


υ.γ. μα καλα ρε παιδια ,δε σας φτανουν 400+ αλογα!!!!!!!!

yodas
25-11-09, 11:31
υ.γ. μα καλα ρε παιδια ,δε σας φτανουν 400+ αλογα!!!!!!!!

άσε Μάνο γίνανε τα άλογα πατατάκια και τα αγοράζουμε σε οικογενειακές συσκευασίες....:ylsuper:

Fanis
25-11-09, 11:53
Συμφωνώ με τους περισ΄σότερους να μην το πειράξεις. Για να δείς διαφορά αξιόλογη, θες πολλά χρήματα (π.χ. G-Power, Brabham, Racing Dynamics). Με πρόγραμμα, εξάτμιση, φίλτρο θα δείς μια κάποια διαφορά, αλλά μάλλον μικρή σε σχέση με το κόστος. Πάντως δές και εδώ για μια ιδέα για απλή βελτιώση, στα πλαίσια που αναφέρεις.
http://evolve-switch.com/results.asp?make=BMW&model=3+Series+E90+E91+E92&variant=&x=101&y=12

http://www.evo-s.co.uk/shop/index.php?cPath=6_2630_3068

z3 2.2
25-11-09, 12:08
Θελω καποιος ευγενικος κυριος της παρεας μας να μου δωσει μια βολτα το Μ3 του (92) για να δω πως παει γενικως.....
Τι να πω? Εχω χασει το λογαριασμο εδω μεσα....
Και εχω αρκετες εμπειριες απο πιο γρηγορα αυτοκινητα....
Τι να πω? Νομιζω οτι εχει χαθει το μετρο.

Υ.Γ.Προς αποφυγη παρεξηγησης το ποστ αυτο δεν εχει κανενα αποδεκτη και πολυ περισσοτερο δεν αφορα τον καινουριο μας φιλο!!!

greekm3
25-11-09, 12:41
το μελος panoskk εχει Μ3Ε92 με akrapovic και προγραμμα...το εχω οδηγησει και η διαφορα ειναι αισθητη....εαν θελεις επικοινωνησε μαζι του για λεπτομερειες...ααα και κατι αλλο,εαν εισαι λατρης της βελτιωσης να το ΚΑΝΕΙΣ...ποτε τα αλογα δεν ειναι αρκετα:ices_ange

litsos69
25-11-09, 12:45
Eυχαριστω για τις σθμβουλες σας παιδια. Το αν φτανου η οχι τα αλλογα ειναι εντελος υποκειμενικο. Το μονο σιγουρο ειναι οτι οσα και να εχεις καποια στιγμη δεν φτανουν..Αν παλυ εχεις το μαμουνι της βελτιωσης , που οι περισσοτεροι απο εδω το εχουν, σιγουρα μονο απο ενιμερωση το ψαχνεις. Ευχαριστω και παλι.

Sokin M3
25-11-09, 12:55
ενας φιλος εχει βγαλει προκαταλυτες και εχει φτιαξει προγραμμα στην ace-motorsport.......τα 325 ροδα που ειναι μαμα το Μ3 του εδειξε 363......

yannisv
25-11-09, 13:10
Καλοτάξιδο το αμάξι σου αδελφέ!! Εγώ συμβουλές για βελτίωση είμαι αναρμόδιος να δώσω...μόνο να το χαίρεσαι και κάνε ό,τι σε ευχαριστεί φίλε!
Υ.Γ. Και βάλε και καμιά φωτό να το δούμε!!

InsaneDriver
25-11-09, 13:11
ενας φιλος εχει βγαλει προκαταλυτες και εχει φτιαξει προγραμμα στην ace-motorsport.......τα 325 ροδα που ειναι μαμα το Μ3 του εδειξε 363......

Επιβεβαιώνεται αυτό που έγραψα πριν μερικά ποστ.;)

Είναι η καλύτερη βελτίωση και με το μικρότερο κόστος...

VanVIC
25-11-09, 13:16
...
τα 325 ροδα που ειναι μαμα το Μ3 ...

To'χω ξαναδιαβάσει σε άλλο thread αλλά μου κάνει εντύπωση.
Πως είναι δυνατόν να είναι μόνο 325 στον τροχό το νέο Μ3 ?
Εχει λογική αυτό ?
Κατά την ταπεινή μου άποψη και με βάση αυτά που ανακοινώνει η BMW, δεν θα πρεπε να'νει κάτω απο 350.

litsos69
25-11-09, 13:18
Είναι η καλύτερη βελτίωση και με το μικρότερο κόστος...
Reply With Quote
ΤΙΜΗ??????????

greekm3
25-11-09, 13:26
To'χω ξαναδιαβάσει σε άλλο thread αλλά μου κάνει εντύπωση.
Πως είναι δυνατόν να είναι μόνο 325 στον τροχό το νέο Μ3 ?
Εχει λογική αυτό ?
Κατά την ταπεινή μου άποψη και με βάση αυτά που ανακοινώνει η BMW, δεν θα πρεπε να'νει κάτω απο 350.

οι δυναμομετρησεις ειναι μεγαλο "μανικι"....ειχα την ευκαιρια να δυναμομετρησω τα περισσοτερα αυτοκινητα που ειχα στη γερμανια...το Μ3Ε46 μου ειχε δειξει 259τροχο(γυρω στα 333 στροφαλο)..το 997s κοντα στα 290 και το GT3 γυρω στα 330...οταν ειχα ρωτησει τους γερμανους γιατι παιζουνε οι απωλειες γυρω στο 20%..μου απαντησανε "και γιατι να ειναι λιγοτερες?"...μια ερωτηση ΠΟΥ κανεις δεν μου εχει δωσει ποτε ΣΟΒΑΡΗ απαντηση(τεκμεριωμενη).....οποτε εαν υπολογισουμε οτι το 92 αρι απιζει καπου στα 415-420 αρα εκει ειναι στα 325-330....σε ενα "σοβαρο" δυναμομετρο...οποτε το καλυτερο δυναμομετρο ειναι ..ο δρομος..εξου και το "αλλο δυνατο και αλλο γρηγορο";)

VanVIC
25-11-09, 13:28
...
"αλλο δυνατο και αλλο γρηγορο";)

σοφή κουβέντα !

Christos 330i ///M
25-11-09, 16:56
Παληκαρε βαλε ενα τελικο απο καταλυτες και πισω και εισαι μια χαρα πιστευω . . .

Ποσο να το γαργλησεις ; ; ;

Εκτος και αν βαλεις ποιο κοντο διαφορικο για ακομα ποιο πολυ μπαμ . . .

EVANGELOS
25-11-09, 17:43
Eλεύθερη εξάτμιση με αφαίρεση των προκαταλυτών είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ !!!

Το πρόγραμμα από τη στιγμή που δύσκολα ανεβάζεις το όριο στροφών δεν το θεωρώ απαραίτητο ... αν και ΔΕΝ έχω ασχοληθεί ώστε να ξέρω αν τελικά έχει νόημα !!!

Αν είχα ΕΓΩ Ε92 θα έμπαζα ένα επώνυμο σύστημα εξάτμισης (από Ακράποβιτς έως Χάρτγκε - Σουπερσπριντ) και θα έκανα ΦΤΙΑΧΤΟ πρόγραμμα.

Κομπρέσορες κτλ τα θεωρώ ΛΑΘΟΣ στα πολυστροφα "S" μοτέρ ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ

P.S. Σε αντίθεση με το S54 το V8 είναι ΘΕΟΠΝΙΓΜΕΝΟ ώστε να "βγάζει" euro4 !!! ... για αυτό και είναι δυνατόν να βελτιώσεις ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΧΑΜΗΛΟΜΕΣΑΙΑ την απόδοση του μοτέρ !!! ... δεν πιστέυω ότι θα βγάλεις πολύ παραπάνω ΜΕΓΙΣΤΗ ιπποδύναμη αλλά στα μεσάια επιμένουν ΟΛΟΙ ότι θα δεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά !!!!!

chief
25-11-09, 17:47
Εκτος και αν βαλεις ποιο κοντο διαφορικο για ακομα ποιο πολυ μπαμ . . .

το DCT ειναι αρκετα "κοντό" σε σχεση με το χειροκινητο.
Την καλυτερη λυση value for money την εχει αναφερει ο Sokin.

chief
25-11-09, 17:52
Eλεύθερη εξάτμιση με αφαίρεση των προκαταλυτών είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ !!!

Το πρόγραμμα από τη στιγμή που δύσκολα ανεβάζεις το όριο στροφών δεν το θεωρώ απαραίτητο ... αν και ΔΕΝ έχω ασχοληθεί ώστε να ξέρω αν τελικά έχει νόημα !!!

Αν είχα ΕΓΩ Ε92 θα έμπαζα ένα επώνυμο σύστημα εξάτμισης (από Ακράποβιτς έως Χάρτγκε - Σουπερσπριντ) και θα έκανα ΦΤΙΑΧΤΟ πρόγραμμα.

Κομπρέσορες κτλ τα θεωρώ ΛΑΘΟΣ στα πολυστροφα "S" μοτέρ ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ

P.S. Σε αντίθεση με το S54 το V8 είναι ΘΕΟΠΝΙΓΜΕΝΟ ώστε να "βγάζει" euro4 !!! ... για αυτό και είναι δυνατόν να βελτιώσεις ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΧΑΜΗΛΟΜΕΣΑΙΑ την απόδοση του μοτέρ !!! ... δεν πιστέυω ότι θα βγάλεις πολύ παραπάνω ΜΕΓΙΣΤΗ ιπποδύναμη αλλά στα μεσάια επιμένουν ΟΛΟΙ ότι θα δεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά !!!!!

συμφωνω με τον Ευαγγελο αν και πιστευω οτι με custom προγραμμα και μετατοπιση του κοφτη σε συνδιασμο με την εξατμηση θα υπαρχει και διαφορα και στις ψηλές στροφές

EVANGELOS
25-11-09, 17:54
συμφωνω με τον Ευαγγελο αν και πιστευω οτι με custom προγραμμα και μετατοπιση του κοφτη σε συνδιασμο με την εξατμηση θα υπαρχει και διαφορα και στις ψηλές στροφές

Είναι δύσκολο να στροφάρει 9άρες !!! ... ήδη κατεβάζει 8.500 το πράμα !!!

Επίσης είναι δύσκολο να "βγάλεις" πάνω από 110 άλογα το λίτρο (δηλ 440 άλογα μοτέρ) με αυτή τη σχέση συμπίεσης !!! ...

Το μεγάλο ώφελος είναι στο σύνολο του εύρους στροφών που λογικά μπορείς να κερδίσεις ΠΟΛΥ ... ελευθερώνοντας την εξαγωγή !!!

sm6
25-11-09, 18:07
ας πει ο νικος (μερλιν) που εχει τοποθετησει και τις δυο λυσεις της δευτερης επιλογης (akrapovic full exhaust system + προγραμμα 460 hp 8500 € - μονο προκαταλυτες και προγραμμα 450hp 3500€.)...
επισης αν δεν βαλει και εκκεντροφορους δεν εχει νοημα να ανεβασει τον κοφτη...

EVANGELOS
25-11-09, 18:12
...1) noelle motosport 476 hp αφερεση προκαταλητων προγραμμα 4900-5500 αναλογα την μερα που θα τον παρεις τηλ...

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Τώρα το είδα !!!!!!!

Για αυτό και ΕΠΙΜΕΝΩ φτιαχτό πρόγραμμα ... με 750 ευρώ είσαι μια χαρά !!!

Εξάλλου οι περισσότεροι έχουν στην βάση δεδομένου τους ΟΛΑ τα και καλά "επώνυμα" προγράμματα !!!

sm6
25-11-09, 18:20
ναι ξυπναει στραβα καμια φορα ο συνονόματος.....:rofl2::rofl2:
ή εχει φορτωσει απο μερικους που τον βλεπουνε στον υπνο τους...:sleeping:
να σε παίρνει ο αλλος για προγραμμα στις 7 το πρωϊ...? :rofl2:
ουτε στο ικα δεν γινονται αυτα....

chief
25-11-09, 18:27
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Τώρα το είδα !!!!!!!

Για αυτό και ΕΠΙΜΕΝΩ φτιαχτό πρόγραμμα ... με 750 ευρώ είσαι μια χαρά !!!

Εξάλλου οι περισσότεροι έχουν στην βάση δεδομένου τους ΟΛΑ τα και καλά "επώνυμα" προγράμματα !!!

και εδω συμφωνω με τον Ευαγγελο.
Δηλαδη εμενα στο 46αρι, ποοοοοοοση διαφορα να μου εκανε ο Νoelle απο τον Σαλια η τον Δημητριαδη? Ασε που δεν νομιζω να εκανε...

sm6
25-11-09, 18:38
ποοοοοοοση διαφορα να μου εκανε ο Νoelle απο τον Σαλια η τον Δημητριαδη?

ελα ντε... σωστα...!
τι λωζανη, τι κοζανη... :rofl2:

EVANGELOS
25-11-09, 18:43
ελα ντε... σωστα...!
τι λωζανη, τι κοζανη... :rofl2:

Στάθη το "πρόγραμμα" ΔΕΝ είναι κάτι στο οποίο οι "οίκοι" βελτίωσης ΠΛΕΟΝΕΚΤΟΥΝ !!!

Είναι πολύ απλό αυτό που σου πουλάνε (μιλάω για απλά προγράμματα σε ουσιαστικά μαμά ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΑ μοτέρ)

Αν δεις το "ποσοστό" αλλαγής δηλ. σε πόσες γραμμές κώδικα τελικά επεμβαίνουν θα βάλεις τα γέλια !!!

Μιλάμε για λίγο διόρθωση στο αβανς το καύσιμο και ΤΕΛΟΣ !!!

Προφανώς και ΔΕΝ έχει διαφορά το πρόγραμμα του Νοέλ για ΜΑΜΑ μοτέρ από το "φτιαχτό" πρόγραμμα ...

chief
25-11-09, 18:48
ελα ντε... σωστα...!
τι λωζανη, τι κοζανη... :rofl2:

καλη και ειρωνια ,το κανω και γω καμια φορα... thanks
Aλλα καμια φορα χρειαζεται να μπαινουμε και σε κανα κοντροφορουμ να μαθαινουμε πως πανε τα "γρηγορα" και απο που εφτιαξαν προγραμμα.
A, και πως πανε και τα "επωνυμα"...

sm6
25-11-09, 18:49
για τα Ε46 δεν ξερω και δεν μπορω να εκφραστω βαγγελη.
(εκτος του νοελε που τον γνωριζω, τους αλλους δυο δεν τους ξερω καν...)
ισως ειναι οπως τα λες...

απλα μου αρεσε ο παραλληλισμός του φιλου και βρηκα ευκαιρια να τον σατυρισω...


Εdit: μου ειναι πληρως αδιαφορο chief πως πανε τα γρηγορα του κοντροφορουμ...;)

chief
25-11-09, 18:51
Στάθη το "πρόγραμμα" ΔΕΝ είναι κάτι στο οποίο οι "οίκοι" βελτίωσης ΠΛΕΟΝΕΚΤΟΥΝ !!!

Είναι πολύ απλό αυτό που σου πουλάνε (μιλάω για απλά προγράμματα σε ουσιαστικά μαμά ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΑ μοτέρ)

Αν δεις το "ποσοστό" αλλαγής δηλ. σε πόσες γραμμές κώδικα τελικά επεμβαίνουν θα βάλεις τα γέλια !!!

Μιλάμε για λίγο διόρθωση στο αβανς το καύσιμο και ΤΕΛΟΣ !!!

Προφανώς και ΔΕΝ έχει διαφορά το πρόγραμμα του Νοέλ για ΜΑΜΑ μοτέρ από το "φτιαχτό" πρόγραμμα ...

Αντε πες τα ρε Ευαγγελε γιατι καποιοι ακουνε ονομα και τιμη στα υψη και νομιζουν οτι το προγραμμα του Μ3 ειναι το ιδιο με του εβο.

EVANGELOS
25-11-09, 18:52
Όταν μιλάμε για προγραμματισμό σε Μ3 ... πρέπει να λάβουμε υπόψιν μας ότι το ΜΑΜΑ πρόγραμμα είναι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΤΕΛΕΙΟ !! ... αν λοιπον δεν ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟ ΜΙΣΟ ΜΟΤΕΡ (δηλαδή κρατήσεις μαμά σχέση συμπίεσης , πιστόνια , έκκεντρα κλπ κλπ) ουσιαστικά ΔΕ χρειάζεσαι ΚΑΝ πρόγραμμα !!!

Το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να "αγριέψει" λίγο το αβάνς (εις βάρος των ρύπων και των knocks ... oπότε πάς πλέον για ΜΟΝΟ 100αρα βενζίνη) και να φτωχύνει λίγο το μείγμα !!!

Για αυτό και λέω ότι ΔΕΝ έχει τόσο νόημα πια να απευθυνθείς σε "ειδικούς" βελτιωτικούς οίκους !!! ... το πρόγραμμα σε ΑΤΜ μοτέρ ΔΕΝ είναι τόσο μεγάλη ιστορία ... ΕΙΔΙΚΑ αν έχεις ως ΑΦΕΤΗΡΙΑ το πολύ καλό μαμά Μ πρόγραμμα !!!

EVANGELOS
25-11-09, 18:57
...Εdit: μου ειναι πληρως αδιαφορο chief πως πανε τα γρηγορα του κοντροφορουμ...;)

Κοίτα Στάθη καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά ...

Τι νόημα έχει να ασχοληθείς με "ΒΕΛΤΙΩΣΗ" της απόδοσης του μοτέρ σου αν δεν το επιβεβαιώσης ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ δηλαδή στο δρόμο !!!

Δεν καταλαβαίνω γιατί να βάλεις πρόγραμμα , εξάτμιση αν ΜΕΤΑ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΑΡΓΟΣ από το μαμά !!!

Οπότε ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ αν αλλάξεις πράγματα στο μοτέρ θα πρέπει να ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ αν οι αλλαγές ΔΟΥΛΕΨΑΝΕ !!!

Συνεπώς αν δεν έχεις στην παρέα σου άλλους με γρήγορα αμάξια θα πρέπει να δοκιμάσεις με αγνώστους !!! ...

Εκεί έρχεται το κοντροφόρουμ !!! :thinkerg:

sm6
25-11-09, 18:58
παντως το προγραμμα του Μ3 Ε92 σε σχεση με του Ε46 δεν εχουν και πολλες ομοιοτητες... αν δεν κανω λαθος...
οποτε οποιος εχει εμπειρια με προγραμματα για Ε46, δεν σημαινει οτι απαραιτητα θα κανει ιδια δουλεια και με τη βελτιωση του V8...
που ειναι και το θεμα του παροντος θρεντ, για να μην ξεχνιομαστε....:D


Edit: κοιτα βαγγελη, αυτη που λες ειναι μια λογικη. την εχουμε ξανασυζητησει. εσυ οτι κανεις θελεις να το μοιραζεσαι και να το ζεις με γνωστους και αγνωστους...
εγω απο την αλλη οτι κανω, το κανω για παρτη μου και μονο... και δεν με ενδιαφερει καθολου αν υπαρχουν πιο αργα ή πιο γρηγορα αυτοκινητα απο το δικο μου (που υπαρχουν πολλα και απο τα δυο...)
ουτε το ενα ειναι λαθος ουτε το αλλο. απλα ειναι διαφορετικη προσεγγιση στο ιδιο θεμα...

EVANGELOS
25-11-09, 19:04
παντως το προγραμμα του Μ3 Ε92 σε σχεση με του Ε46 δεν εχουν και πολλες ομοιοτητες... αν δεν κανω λαθος...
οποτε οποιος εχει εμπειρια με προγραμματα για Ε46, δεν σημαινει οτι απαραιτητα θα κανει ιδια δουλεια και με τη βελτιωση του V8...
που ειναι και το θεμα του παροντος θρεντ, για να μην ξεχνιομαστε....:D

Γιατί το λες αυτό ???

Και το Ε60 και το Ε92 και το Ε46 φοράνε τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ προγράμματα που η Μ μπόρεσε να φτιάξει !!!!

Συνεπώς ΔΥΣΚΟΛΑ θα καταφέρει κάποιος να "βελτιώσει" ουσιαστικά το πρόγραμμα του division ... είτε μιλάμε για το 6κύλινδρο είτε για το 8κύλινδρο είτε για το 10κύλινδρο !!!

εκτός και ΑΝ πιστεύουμε ότι η Μ δεν ξέρει να φτιάχνει πρόγραμμα για το V8 !!! ή μπορούσε να φτιάξει πρόγραμμα που θα δώσει 50 άλογα ακόμα αλλά ΔΕΝ το έκανε !!!

Είπα και παραπάνω τι "κάνουν" τα αφτερμαρκετ προγράμματα και ΔΕ θεωρώ ότι είναι κάποια ΕΠΙΣΤΗΜΗ !!!

Όσο πιο κοντά στο μαμά είναι το μοτέρ τόσο ΛΙΓΟΤΕΡΟ νόημα έχει το πρόγραμμα ... συνεπώς στα ατμ Μ3 , Μ5 δε χρειάζεται να δώσεις 5000 (έλεος !!!!) για να αλλάξεις ΜΙΣΗ ΓΡΑΜΜΗ ΚΩΔΙΚΑ !!!

chief
25-11-09, 19:13
για τα Ε46 δεν ξερω και δεν μπορω να εκφραστω βαγγελη.
(εκτος του νοελε που τον γνωριζω, τους αλλους δυο δεν τους ξερω καν...)
ισως ειναι οπως τα λες...

απλα μου αρεσε ο παραλληλισμός του φιλου και βρηκα ευκαιρια να τον σατυρισω...


Εdit: μου ειναι πληρως αδιαφορο chief πως πανε τα γρηγορα του κοντροφορουμ...;)

Το κοντροφορουμ ειναι και μια πηγη για να καταλαβει καποιος οτι ειτε Λωζανη ειτε Κοζανη, τα ιδια πραγματα κανουν οσον αφορα Μ3 , με την μονη διαφορα οτι στην Λωζανη αδειαζει το πορτοφολι πιο γρηγορα με τα ιδια αποτελεσματα.

Επηδη σου ειναι αδιαφορο πως πανε τα γρηγορα, γι αυτο δεν γνωριζεις και απο προγραμματα sm6...:smokin:

thomelef
25-11-09, 19:14
συνεπώς στα ατμ Μ3 , Μ5 δε χρειάζεται να δώσεις 5000 (έλεος !!!!) για να αλλάξεις ΜΙΣΗ ΓΡΑΜΜΗ ΚΩΔΙΚΑ !!!


η μούρη και το επώνυμο πολές φορές πληρώνονται χωρίς ιδιαίτερους λόγους.

+10000 βάγγο

sm6
25-11-09, 19:26
κοιτα βαγγελη, δεν ειναι τοσο απλο...
ή πιο σωστα, οσο πιο καινουργιο το μοτερ και ο εγκεφαλος, τοσο πιο δυσκολο να παρεμβει ο βελτιωτης...
αλλιως ειναι ο s54 που βρισκεται στην αγορα καποια χρονια και αλλιως οι V10 και ακομα περισσοτερο οι V8 που ειναι καινουργια γενια...

οταν βγηκε ο s54 τον κοιταζαν ολοι σαν διαστημοπλοιο (και ηταν!). κανεις δεν τολμουσε να πειραξει το παραμικρο...
τωρα ακομα και παγκοσμιως αγνωστοι συνοικιακοί μαστορες φτιαχνουν αξιοπρεπη προγραμματα, οπως εσεις ειπατε.

αυτο δεν μπορει να συμβει οταν ενα μοντελο οπως το Ε92 π.χ. ειναι λιγα χρονια στην παραγωγη. οι πρωτοι που θα βαλουν προγραμμα θα το χρυσοπληρωσουν (οπως εγινε και με τους πρωτους κατοχους των Ε46).
με τον καιρο ισως το βαζουν ακομα και τα βενζιναδικα... οχι τωρα ομως...

εχω δει τον μπουχνερ (που θεωρειται πολυ καλος) να φτιαχνει προγραμμα στο γνωστο Μ6 (πριν το stroker kit) και να καθεται στο pc 5-6 ωρες για να το τελειοποιήσει...
δεν ειναι ιδιοι οι εγκεφαλοι του s54 και του s85... λογικο δεν ειναι..?. δεν ειναι μια γραμμη κωδικα μονο... ειναι πολυ πιο δυσκολο...
ακομα και κοπια και κλεμμενο να ειναι το αρχειο δεν ειναι σιγουρο το πως θα "κατσει".

στον V8 ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα, αφου ο εγλεφαλος ειναι ακομα πιο εξελιγμενος και το προγραμμα δεν ειναι καθολου ευκολο να "κοπιαριστει"... (απο αλλο αυτοκινητο)... ακομα...


chief φυσικα δεν ξερω απο προγραμματα για Ε46. ουτε ειχα, ουτε εχω, ουτε θα παρω τετοιο αυτοκινητο, ωστε να με ενδιαφερει να μαθω αυτην την πληροφορια...
εχω αρκετα στο κεφαλι μου, οπως ολοι, δεν μπορω να το γεμιζω και με αχρηστες (για εμενα) γνωσεις....

edit: σαφως και το ντιβιζιον εχει φτιαξει το καλυτερο προγραμμα. εναν συμβιβασμο, αποδοσης, δυναμης-ροπης, ομαλοτητας, οικονομιας, ρυπων...
εδω ερχομαστε εμεις που δεν μας ενδιαφερουν τα τρια τελευταια να επεμβουμε, ωστε να κερδισουμε κατι στα δυο πρωτα...
ζυγαρια ειναι... απο καπου χανεις για να κερδισεις καπου αλλου...

chief
25-11-09, 20:35
sm6 Συμφωνω μαζι σου στο οτι το Ε92 ειναι νεο αμαξι και τα προγραμματα που αρχισαν να κυκλοφορουν εκτος οτι μαλλον δεν ειναι και σωστα ( σιγουρα στο μελλον θα υπαρξουν και καλυτερα) ο πελατης τα χρυσοπληρωνει.
Αυτό που με βρικε αντιθετο μαζι σου ηταν οτι μεσα μια ειρωνικη και αστοχη παρατηρηση ( η Λωζανη και η Κοζανη) προσπαθησες να δειξεις οτι οι ξενοι βελτειωτες ειναι ετη φωτος μακρια απο τους δικους μας, μονο και μονο γιατι εχουν ενα διεθνες ονομα που πιστευω οτι ειναι και αυτο ενα προιον μαρκετινγκ, ασχετως αν αργοτερα ειπες οτι δεν γνωριζεις κανενα απο αυτους.
Πληροφοριακα να σου αναφερω οτι γνωστος ιδιοκτητης 997ττ και πολυ σχετικος με την βελτειωση αμαξιων ειχε δωσει αρκετα λεφτα σε γερμανικο βελτιωτικο οικο για το αμαξι του χωρις επιτυχια και τελικα αποταθηκε σε ελληνα οπου εγινε η δουλεια του. Δε λεω οτι αυτο που εγινε ειναι και νομος. Ουτε και οτι παντα ετσι πρεπει να κανουμε..Ειναι και στον ανθρωπο που θα αποταθεις καμια φορα..
Αλλα πολλοι πιστευουν οτι αμα δωσουν 4000 για ενα προγραμμα το αμαξι θα πηγαινει καλυτερα απ οτι με ενα προγραμμα των 1000 ευρω.
Ισως να την εχεις πατησει και εσυ ετσι......

sm6
25-11-09, 21:36
chief κοιτα να δεις.
υπαρχει μια γενικη αρχη. οτι πληρωσεις παιρνεις...
δεν ισχυει ειδικα για software αυτοκινητου, αλλα και για πολλα πραγματα. αντιστοιχα σε καποια αλλα μπορει να μην ισχυει.
σαφως υπαρχουν και εξαιρεσεις. ισως ολοι να εχουμε παραδειγματα που να ισχυει το αντιθετο.

ο νοελε ειναι ενας πολυ σεβαστος ανθρωπος στο παγκοσμιο κυκλωμα των βελτιωτων. οπως επισης και ο ντιναν, ο ρουφ, ο εβοτεκ, ο τζι-παουερ και αλλοι.
τα ονοματα που ανεφερες αν εξαιρεσεις 10-20-100 που γραφουν στο κοντροφορουμ, για τους υπολοιπους ειναι αγνωστες ποσοτητες.
αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι σε καποια πραγματα δεν ειναι καλοι... ισως και σε παλαιοτερα αυτοκινητα να ειναι εξαιρετικοι (αφου οι αλλοι εχουν σταματησει εδω και χρονια να τα ψαχνουν)...
δεν το ξερω...

αυτο που ξερω ειναι οι περγαμηνες του νοελε (μιας και αναφεραμε αυτο το ονομα). ειναι μια παρα-πολυ στενη σχεση με τη Bmw και το ντιβιζιον εδω και 20-30 χρονια...
ασχετως τιμης, εγω θα εμπιστευομουν περισσοτερο ενα γερμανο βελτιωτη που ξερω τι σχεσεις και προσβασεις εχει στο ντιβιζιον (το επετειακο Μ5 που στροφαρει 9000 σ.α.λ. το εξελισσε αυτος εδω 1,5 χρονο ως αουτσορσινγκ συνεργατης, το ειχα γραψει απο περσι οτι υπηρχε αυτο το αυτοκινητο), παρα καποιον απο αυτους που γραφτηκαν.
πως να το πω, επελεξα να παρω οσο το δυνατον λιγοτερα ρισκα για ενα αυτοκινητο που δεν ειναι ουτε ευκολο, ουτε φθηνο, πραγμα που φυσικα κοστιζει...
προτιμω ομως να εχω πιστοποιητικο tuf, γραπτη εγγυηση, δηλαδη να κοιμαμαι οσο πιο ησυχα γινεται...
κοστολογω την ησυχια μου κατι περισσοτερο, αλλα ετσι οπως ειναι η μερα μου αγαπητε φιλε εχω την αναγκη αλλα και την πολυτελεια να το κανω.
αν ειχα αλλο αυτοκινητο, ισως να εκανα αλλη επιλογη. δεν μπορω να το ξερω αυτο...

οσον αφορα το χιουμοριστικο λογοπαιγνιο, εγω ετσι το ειδα...
δεν ηταν ειρωνικο. για ποιο λογο να κανω κατι τετοιο?

Πατσίκας Βασίλειος
25-11-09, 21:57
http://www.youtube.com/watch?v=A8CPpFN1fkw

chief
25-11-09, 22:24
sm6, πολυ σωστα τα εγραψες αν και εφερες παραδειγμα μονο τον Νοελε που σιγουρα ο ανθρωπος ειναι ενας καταξιωμενος tuner. Το γραφω γιατι υπαρχουν και εταιριες που αμα δει καποιος που καταλαμβαινει πεντε πραγματα πως προωθουν την δουλεια τους και τι αλογα υποσχοντε απο ενα προγραμμα καταλαμβαινει αμεσος οτι προκειτε για απατεωνες.( ακομη και ονοματα στον χωρο).
Φυσικά οπως εγραψες μετραει και τι αμαξι εχεις, τι αξια εχει, ποσα ειναι καποιος διατεθημένος να ξοδεψει για την βελτειωση του, και τι πιστοποιητικα θα παρει για να εχει το κεφαλι του ησυχο...
Επειδη το τοπικ ειναι για την βελτειωση του Ε92 αν και μεταξυ αλλων βαλαμε και το Ε46 σαν παραδειγμα, προσωπικά πιστευω οτι ουτε το ενα ουτε και το αλλο θα το βελτειωνα σε ενα οικο του εξωτερικου. Δεν ειναι για μενα good value for money για τα συγκεκριμενα αυτοκινητα αφου δεν νομιζω να ειχα σε συγκριση με τα λεφτα που θα εδεινα κατι καλυτερο απ οτι θα το εβρισκα και εδω.
Αν επερνα κατι πιο ακριβο και καλυτερο απο το Ε92, δεν ξερω...ισως..

VanVIC
26-11-09, 09:33
chief κοιτα να δεις.
υπαρχει μια γενικη αρχη. οτι πληρωσεις παιρνεις...
δεν ισχυει ειδικα για software αυτοκινητου, αλλα και για πολλα πραγματα. αντιστοιχα σε καποια αλλα μπορει να μην ισχυει.
σαφως υπαρχουν και εξαιρεσεις. ισως ολοι να εχουμε παραδειγματα που να ισχυει το αντιθετο.
...
πως να το πω, επελεξα να παρω οσο το δυνατον λιγοτερα ρισκα για ενα αυτοκινητο που δεν ειναι ουτε ευκολο, ουτε φθηνο, πραγμα που φυσικα κοστιζει...
προτιμω ομως να εχω πιστοποιητικο tuf, γραπτη εγγυηση, δηλαδη να κοιμαμαι οσο πιο ησυχα γινεται...
κοστολογω την ησυχια μου κατι περισσοτερο, αλλα ετσι οπως ειναι η μερα μου αγαπητε φιλε εχω την αναγκη αλλα και την πολυτελεια να το κανω.
...

:+1:
Αυτά που γράφει ο Στάθης στο συγκεκριμένο post, δεν επιδέχονται αμφισβήτησης, απλά.-

litsos69
26-11-09, 12:35
Εβαλα μερικες φωτο αν και απο κινητο, επειδη καποιος το ζητισε. Τhanks για τις συμβουλες. Επειδη το 5χιλιαρο μαλλον δεν το γλιτωνω θα πρωτιμισω την δευτερη λυση που μειωνει και κατα 20 κιλα το βαρος του αμαξωματος.Αν καποιος εχει κανει την συγκεκριμενη βελτιωση θα ηθελα να μου πει παραπανω λεπτομεριες.

bmw316i
26-11-09, 12:47
Ξέρει κανείς να μου πει όταν σε περίπτωση αλλαγής της εξάτμισης με μια επώνυμης μάρκας (π.χ acrapovic) και με αφαίρεση προκαταλυτών και χωρίς να πειραχτεί πρόγραμμα, αν υπάρχει περίπτωση να ανάψει κανένα check engine?Ή μήπως είναι απαραίτητο και το πρόγραμμα?

sm6
26-11-09, 12:47
επικοινωνησε με το μελος μερλινΜ3. ο νικος εχει κανει και τη 2α λυση και τη 2β...;)

ναι ειναι απαραιτητο το προγραμμα στην περιπτωση αυτη...
Ξέρει κανείς να μου πει όταν σε περίπτωση αλλαγής της εξάτμισης με μια επώνυμης μάρκας (π.χ acrapovic) και με αφαίρεση προκαταλυτών και χωρίς να πειραχτεί πρόγραμμα, αν υπάρχει περίπτωση να ανάψει κανένα check engine?Ή μήπως είναι απαραίτητο και το πρόγραμμα?

EVANGELOS
26-11-09, 17:52
...
με τον καιρο ισως το βαζουν ακομα και τα βενζιναδικα... οχι τωρα ομως...

και όμως σήμερα που μιλάμε ΟΛΟΙ οι Έλληνες προγραμματιστές φτιάχνουν μια χαρά (δηλαδή ΤΙΠΟΤΑ το σπουδαίο δεν κάνουν ... όπως εξάλλου ΤΙΠΟΤΑ το σπουδαίο δεν κάνουν και τα επώνυμα)

Επαναλαμβάνω ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ με την αφαίρεση προκαταλυτών και ακόμα περισσότερο ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ με τη γενικότερη "ελευθέρωση" της ΠΟΛΥ πνιγμένης εξαγωγής το Ε92 ειδικά στα μεσαία ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ !!! ...

Ο λόγος ειναι ότι το Ε92 λόγω ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΩΝ προδιαγραφών ρύπων έχει -εν γνώσει του Division- πολύ πνιγμένη εξαγωγή !!!

Το πρόγραμμα ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ να βελτιστωποιήσει το "effect" της εξάτμισης ... θεωρώ σε ποσοστό ούτε 5% !!!

Ο Πάνος πάντως ΑΠΛΑ ΕΒΑΛΕ μια aftermarket εξάτμιση και χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πρόγραμμα και ΧΩΡΙΣ κανένα check engine etc !!! πάει πολύ καλύτερα !!!!

εχω δει τον μπουχνερ (που θεωρειται πολυ καλος) να φτιαχνει προγραμμα στο γνωστο Μ6 (πριν το stroker kit) και να καθεται στο pc 5-6 ωρες για να το τελειοποιήσει...
δεν ειναι ιδιοι οι εγκεφαλοι του s54 και του s85... λογικο δεν ειναι..?. δεν ειναι μια γραμμη κωδικα μονο... ειναι πολυ πιο δυσκολο...
ακομα και κοπια και κλεμμενο να ειναι το αρχειο δεν ειναι σιγουρο το πως θα "κατσει"...

Λοιπον αν και ΔΕ θα έπρεπε να μιλάμε θα σου πω ΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ

Εγώ το πρόγραμμα alpha-n που φοράω είναι φτιαγμένο από τον Buchner !!! ... μάλιστα ήρθε και Ελλάδα και κάναμε και "fine tuning" στο δρόμο (Ε.Ο. Βασιλόπουλος - Αγ. Στέφανος !!!) ...

Το διαγνωστικό του είναι δεκαετίας 90 !! ... το πρόγραμμα του ΠΟΛΥ καλό μεν ... ΑΛΛΑ !!!

ΤΙ ΘΑ ΠΕΙΣ ΑΝ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΞΕΧΑΣΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟΝ ΚΟΦΤΗ ΣΤΡΟΦΩΝ !!!

ΤΙ ΘΑ ΠΕΙΣ ΑΝ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΚΟΦΤΗ ΣΤΙΣ 9000 !!! ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ 8400 ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ??????

Το ότι ΔΕΝ πήρα το μοτέρ στο χέρι οφείλεται ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΚΟΨΕ ΕΜΕΝΑ ... ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΟ SAFE MODE H ECU ... και στο ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΤΕΡΟΥΚΛΑ Ο S54 !!!

Μήπως ξέρεις τι μου απάντησε ΕΠΙΣΗΜΑ ο κ. Buchner ???

Eνώ έγω ΗΔΗ ήξερα τι έχει γίνει ... αφού είχα διαβάσει το πρόγραμμα και είχα ΗΔΗ δει ότι ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ από μαλ@κία του στις 9000 !!! ...

ο "ΕΙΔΙΚΟΣ" προγραμματιστής μου έλεγε ότι ΧΑΛΑΣΕ ο αισθητηρας στροφάλου ... και ΜΑΛΙΣΤΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ !!!!!

προφανώς πήρα refund !!! και έφτιαξα το πρόγραμμα ΜΟΝΟΣ μου !!! ας είναι καλά ο ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΣ Νίκος που τον εξέθεσε χωρίς αυτός να έχει ΚΑΜΙΑ ευθύνη ο κ. Μπούχνερ !!!!

ουστ ρε με τους "ειδικούς" !!!! ... επειδή ΔΕΝ είμαι Γερμανός "ειδικός" tuner ΔΕΝ είμαι και μ@λακας Στάθη !!!! ...

Ξέρω ΠΟΛΛΑ παραπάνω από πάρα πολλούς ΔΗΘΕΝ tuners... και αν δεις και ΤΙ ΞΕΡΟΥΝ Έλληνες μηχανικοί και ΠΟΣΟ σωστοί είναι ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΣ!!!

Επίσης ... ο κ. Buchner ΕΠΕΜΕΝΕ ότι το "δικό του" alpha-n ΔΕΝ μπερδεύει χαμηλά (σε αντίθεση με του Σπέη ή της HIOP ή του Αλλώ ή της Superchips etc ...)

ΜΠΑΡΜΠΟΥΤΣΑΛΑ !!!!

Όλα τα ΜΗ csl E46 με αλφα-ν ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ χαμηλά σε τέρμα γκάζι με μεγάλη σχέση !!!!! ... που να ΧΤΥΠΙΟΥΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΟΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΥΘΕΝΤΙΕΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ... και εμένα και του Αλλώ και του Φίλου και του Σπέη και του Νικολάι και του ΟΠΟΙΟΥ ΘΕΣ !!!!

Πάμε τώρα στα ΑΛΛΑ απλά προγράμματα (όχι αλφα-ν) ...

Έχουν δοκιμαστεί από φίλους - γνωστούς οι

-Superchips
-Delage
-CA Automotive
-Διάφοροι Έλληνες tuners
-Shark
-Buchner
-MK Motorsports

MHΔΕΝ ΕΙΣ ΤΟ ΠΗΛΙΚΟΝ !!!!

Μάλιστα ο Delage έφτασε στο σημείο να ΣΤΕΙΛΕΙ Ελλάδα τον "ΕΙΔΙΚΟ" προγραμματιστή - ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ εκκεντροφόρων ...

ο ΑΣΤΕΙΟΣ ΑΥΤΟΣ ΤΥΠΟΣ ... φιλοξενίθηκε εδώ ... και τελικά κατάφερε να κάνει ένα Μ3 Ε46 με ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΕΠΑΝΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΑΜΑ Μ3 !!!!!

Αυτά είναι γεγονότα ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ που ξέρουμε (φίλους) ... ΟΧΙ κάτι που απλά άκουσα από κάποιον !!!!

Επειδή έχω τον κώδικα ΟΛΩΝ των προγραμμάτων για Ε46 σου λέω ότι μιλάμε για 10 γραμμές αλλαγμένες το πολύ !!!! ...

άντε 20 όσον αφορά ΠΟΛΥ διαφορετικές εφαρμογές όπως το αλφα-ν !!!

Πάμε τώρα στο "ΕΙΔΙΚΟ" Μ6 ... CSL !!!

Tο αμάξι ΠΡΙΝ το stroker kit ... ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΕ ΠΟΤΕ !!! ... Ποτέ δεν πήγαινε καλύτερα από απλό Μ6 !!! ...

Μάλιστα ΜΕΣΩ ΤΡΙΤΟΥ φτάσανε (ο κ. Μπούχνερ και η λοιπή ομάδα) να ψάχνουνε ΤΡΟΠΟ να ξαναβάλουνε το προηγόυμενο version MAMA πρόγραμμα ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕ ΤΟ smg και είχε συνεχώς λαμπάκια christmass tree ANAMENA !!!! ... o τρόπος ήταν ο ... Πρόεδρος ... που ευτυχώς δεν ασχολήθηκε ...

αυτοί όλοι οι ΕΙΔΙΚΟΙ δεν μπορούσανε να βρούνε τρόπο πάντως !!!!

Ποιό tuv και ειδικές γνώσεις λοιπόν ??? ...

δεν ειναι ιδιοι οι εγκεφαλοι του s54 και του s85... λογικο δεν ειναι..?. δεν ειναι μια γραμμη κωδικα μονο... ειναι πολυ πιο δυσκολο...
ακομα και κοπια και κλεμμενο να ειναι το αρχειο δεν ειναι σιγουρο το πως θα "κατσει".....στον V8 ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα, αφου ο εγλεφαλος ειναι ακομα πιο εξελιγμενος και το προγραμμα δεν ειναι καθολου ευκολο να "κοπιαριστει"... (απο αλλο αυτοκινητο)... ακομα...

Πάμε τώρα στα Ε92

Μήπως ξέρεις πόσα άλογα έβγαλε το γνωστό λευκό "ελλειποδόντικο" G-power ΜΕ Ε92 ????

Για ρώτα !!!! ... μήπως έβγαλε περίπου όσα ένα 1ο στάδιο ατμ ????

Μήπως το είδαμε πουθενα΄να ανοίγει και να μηγαίνει όπως θα έπρεπε αν είχε 500+++ άλογα ????

Έγινε ποτέ αυτό ??? ... Θεωρητικά ΟΛΑ !!! ... επειδή έχει ΤΑΜΠΕΛΑΚΙ g-power εμένα ΔΕ μου λέει ΤΙΠΟΤΑ !!!

Αν κάποιος θέλει να ΠΕΤΑΕΙ τα λεφτά του για να βλέπει ταμπελάκια στο μοτέρ επάνω ... μεγειά του και χαρά του !!! ... το παραμύθι όμως ότι επειδή είναι ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΠΩΝΥΜΟΣ ΟΙΚΟΣ θα είναι και σωστό το προιόν ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΤΡΩΩ !!!

Τώρα ΣΗΜΕΡΑ που μιλάμε όλοι η Έλληνες φτιάχνουν προγράμματα για S85 και τα αμάξια πάνε ΜΙΑ ΧΑΡΑ !!! ... και αν βάλεις ΔΙΠΛΑ-ΔΙΠΛΑ το μαμά με το aftermarket πρόγραμμα θα δεις ΠΟΣΟ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ έχουν ... το πολύ 10 γραμμές να είναι ΕΛΑΦΡΩΣ αλλαγμένες ...

Επιπλεόν ΔΕ χρειάζεται κανένα πρόγραμμα για να δουλέψει ο S85 ΧΩΡΙΣ προκαταλύτες !!! ... και προφανώς ΔΕ χρειαζεται να δώσεις 5000 ευρώ για πρόγραμμα επειδή ΑΠΛΑ έβγαλες προκαταλύτες !!!

Λες και οι προκαταλύτες επηρρεάζουν ΟΛΗ τη χαρτογράφηση του μοτέρ !!!! ... ΕΛΕΟΣ ...

Η Ecu δουλεύει ΠΑΡΑΜΕΤΡΙΚΑ !!! ... δεν είναι στο όριο οι παράμετροι !!! ... αν ΤΟ ΜΑΜΑ πρόγραμμα δει περιθώριο θα ανεβάσει αβάνς και θα αλλάξει μείγματα ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ...

Εξάλλου ΑΝ προσπαθήσεις με πρόγραμμα να ΔΩΣΕΙΣ πολύ extreme τιμές ... σε λίγο καιρό ο εγγέφαλος θα διωρθώσει και θα είσαι ΠΑΛΙ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΜΑΜΑ ΟΡΙΩΝ !!!!

...Πληροφοριακα να σου αναφερω οτι γνωστος ιδιοκτητης 997ττ και πολυ σχετικος με την βελτειωση αμαξιων ειχε δωσει αρκετα λεφτα σε γερμανικο βελτιωτικο οικο για το αμαξι του χωρις επιτυχια και τελικα αποταθηκε σε ελληνα οπου εγινε η δουλεια του...

Εδώ διαφωνώ !!!

Άλλο πράγμα το πρόγραμμα σε Μ3

Και ΑΛΛΟ πράγμα να πάς ένα τουρμπιστό μοτέρ από 480 άλογα στα 1000 !!!!

Το λευκό ΕΣΠΑΣΕ με το που κατέβηκε από τη ράμπα !!!

και ξαναέσπασε με το Ελληνικό πρόγραμμα !!!

Αν ασχοληθείς με 99χ θα δεις ότι ΚΑΙ ΕΚΕΙ (τόσο οι ξένοι όσο και οι Έλληνες ΛΕΝΕ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ επίσης...)

Πάντως σε ΤΟΣΟ EXTREME βελτιώσεις ΔΕ θα εμπιστευόμουνα ΜΗ ΕΙΔΙΚΟ !!! ... αρκεί να είναι όντως ειδικός !! ... γιατί και στο εξωτερικό έχουν σπάσει ΟΥΚ ΟΛΙΓΑ ΕΠΩΝΥΜΑ Πορκί !!!!

:+1:
Αυτά που γράφει ο Στάθης στο συγκεκριμένο post, δεν επιδέχονται αμφισβήτησης, απλά.-

Όπως είδες παραπάνω ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τα αμφισβητώ !!! :D

InsaneDriver
26-11-09, 18:32
Και ΑΛΛΟ πράγμα να πάς ένα τουρμπιστό μοτέρ από 480 άλογα στα 1000 !!!!

Το λευκό ΕΣΠΑΣΕ με το που κατέβηκε από τη ράμπα !!!

και ξαναέσπασε με το Ελληνικό πρόγραμμα !!!

D

Εσύ μιλάς για του Χρήστου και ο άλλος μιλάει για του Κώστα που το έφτιαξε στον Δημητριάδη. Ο Χρήστος που το είχε φτιάξει;

EVANGELOS
26-11-09, 18:34
Εσύ μιλάς για του Χρήστου και ο άλλος μιλάει για του Κώστα που το έφτιαξε στον Δημητριάδη. Ο Χρήστος που το είχε φτιάξει;

Ποιου Κώστα ρε το ΤΤΠ ???

ο Κρις το πήγε από 9φφ σε Έλληνα προγραμματιστή ...

τώρα είναι πάλι 9φφ

InsaneDriver
26-11-09, 18:35
Ποιου Κώστα ρε το ΤΤΠ ???

ο Κρις το πήγε από 9φφ σε Έλληνα προγραμματιστή ...

τώρα είναι πάλι 9φφ

Nαι του ΤΤΠ.

EVANGELOS
26-11-09, 18:36
Nαι του ΤΤΠ.

Δεν το ήξερα ότι τελικά φόρεσε πρόγραμμα Καράφλα !!!

Πως και δεν Σαλιάρισε αυτός ??? :D :D :D

InsaneDriver
26-11-09, 18:37
Δεν το ήξερα ότι τελικά φόρεσε πρόγραμμα Καράφλα !!!

Πως και δεν Σαλιάρισε αυτός ??? :D :D :D

Δεν του άρεσε η συχνοουρία και η ****σακούλα :p:

EVANGELOS
26-11-09, 18:38
Προβλέπω ΠΟΛΥ κλάμα αν κατέβει Αθήνα το τουρμπιστό του Γκρηκ !!!

Θα ψάχνουν όλοι πως με 200 άλογα κάτω είναι πίσω !!!

InsaneDriver
26-11-09, 18:42
Προβλέπω ΠΟΛΥ κλάμα αν κατέβει Αθήνα το τουρμπιστό του Γκρηκ !!!

Θα ψάχνουν όλοι πως με 200 άλογα κάτω είναι πίσω !!!

Καλά...κάτσε να δεις του Χρήστου να ανοίγει όταν έρθει και θα νομίζεις ότι ήρθαν οι http://www.villagecinemas.gr/media/Movies09/District9/Poster_sm.jpg

Fairytale
26-11-09, 18:44
Θα θελα να μάθω γιατί η DME MSS54 ξαναγυρνά στα εργοστασιακά δεδομένα όταν "τεντώσεις" τις τιμές;
Είναι παράμετρος ασφαλείας; Δεν μπαίνει απλά σε safe mode;
C U out there

EVANGELOS
26-11-09, 18:50
Θα θελα να μάθω γιατί η DME MSS54 ξαναγυρνά στα εργοστασιακά δεδομένα όταν "τεντώσεις" τις τιμές;
Είναι παράμετρος ασφαλείας; Δεν μπαίνει απλά σε safe mode;
C U out there

Κοίτα δε θα μπει σε σέηφ μοούντ αν δε διαβάσει κάποιο σφάλμα (π.χ υπερστροφία - νόκσ κλπ)

Αυτό που γίνεται είναι το εξής ...

Ο εγγέφαλος δέχεται ένα εύρος αβάνς ...

Αν εσύ πας να ρυθμίσεις συνεχώς στο ΑΝΩ όριο (γιατί εκτός ορίων ΔΕ μπορείς να βγείς με το μαμά εγγέφαλο) ...

απλά μόλις αρχίσουν τα νόκς ... σιγά σιγά θα κόβει αβάνς ΜΟΝΟ του έως ώτου ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ τα νόκς !!!

Το ίδιο με όλες τις παραμέτρους !!! ... ο μόνος τρόπος να ΜΗ διορθώνει είναι να βάλεις ΑΓΡΑΦΟ !!

sm6
26-11-09, 19:05
δυστυχως πριν λιγο καιρο τα π.μ. μου εφτασαν τα 500 και τα διεγραψα... αν δεν τα ειχα διαγραψει θα σου εβαζα quote ενα δικο σου π.μ. οπου εκθειαζεις τον μπουχνερ...
εμενα δεν μου εφτιαξε κατι και αν θυμασαι ειχα αντιθετη εντυπωση, απλα πηρα σοβαρα και υιοθετησα τη δικη σου αποψη...
τελικα τι ειναι ο μπουχνερ ρε βαγγελη? για πες μας? απο περιεργεια... ισχυει η παλια σου αποψη, η τωρινη ή μηπως του χρονου αλλαξει παλι...?

ασε ρε μαν, κατεβασε καμια ταχυτητα, ολα τα σφαζεις ολα τα μαχαιρωνεις...
ξεκινας απο τον s54 και το "γελοιο" τροπο που γινεται να αλλαξεις προγραμμα, (σε λιγο θα μας πεις οτι γινεται και με μπλουτουθ απο το αϊ-φον) και καταληγουμε στον s85 που ΟΛΟΙ οι ελληνες προγραμματιστες κανουν προγραμματα καλυτερα απο ξενους... ελεος ρε βαγγο...

προχωραμε στο Μ6 csl που πηγαινε χειροτερα απο μαμα... και που το ξερεις εσυ ρε μαν? εχεις νορμαλ Μ6? σε πληροφορω οτι εγω που ειχα τοτε, δεν ημουνα πιο γρηγορος...

την παλια βερσιον την εψαχνε για αλλο λογο... το προγραμμα που ειχε ηταν ασυμβατο με τη νεα βερσιον και ετσι ηταν υποχρεωμενος να ξαναφτιαξει=πληρωσει προγραμμα απο την αρχη. αλλα αυτο ηταν το λιγοτερο.
το θεμα του ηταν οτι το smg δουλευε μια χαρα, απλα εγινε πιο ομαλο στο s6 οπως ξερεις οτι εγινε στη νεα βερσιον τοτε... (αν διαβαζεις διεθνη φορα).
και ο ανθρωπος εψαχνε τροπο να επιστρεψει στην παλια, διοτι ηθελε να νιωθει την κλωτσια στις αλλαγες, που πλεον δεν υπηρχε... ολα τα αλλα που γραφεις ειναι κουτσομπολια που πολυ καλα ξερουμε οτι σε αυτο το χωρο ξεπερνουν σε ευρηματικοτητα και φαντασια τις μεσσημεριανες εκπομπες... αυτος που σου τα ειπε, στα ειπε λαθος....
και για να πληροφορηθεις και κατι που δεν ξερεις, την παλια βερσιον τη βρηκε. του εδωσα να διαβασει τον εγκεφαλο εγω που τη φοραω ακομα.
αλλα δεν υπηρχε τροπος να γινει downgrade το αυτοκινητο...
ετσι το παρατησε και εμαθε να ζει με αυτο...

του γιωργου το κομπρεσορ που το ξερεις ρε φιλε οτι παει σαν πρωτο σταδιο? ανοιξες μαζι του, ειδες δυναμομετρηση, ή και αυτο το ακουσες απο καπου...
δεν υποστηριζω το αντιθετο, δεν το ξερω καν, ρωταω απο περιεργεια...

ρε βαγγελη πραγματικα, αυτα εσυ τα εγραψες? ή μπηκε κανενα ξαδερφακι απο το pc σου και κανει πλακα? (εχει ξανασυμβει, το ειχε παθει κι αλλο μελλος αυτο)

z3 2.2
26-11-09, 19:16
O takis εφτιαξε προγραμμα στον Χαλια που του ειπε ο Κοκος οτι στροφαρει πιο γρηγορα απο του Φωφικου και μετα ηρθε το Εnterprise του Σαχλα και τους πατησε ολους!!!!!
Ρε συ Βαγγελη!!! Εχει πλακα αλλα αμα δεν ξερουμε κανενα απο ολους αυτους γκαζοφιλ ειναι λιγο βαρετο...δε νομιζεις...χαλαει και το θρεντ του ανθρωπακου!


Υ.Γ. Στα λεω χαμογελαστος εεε...μη με αρπαξεις απο τα μουτρα!!!!!

EVANGELOS
26-11-09, 19:41
δυστυχως πριν λιγο καιρο τα π.μ. μου εφτασαν τα 500 και τα διεγραψα... αν δεν τα ειχα διαγραψει θα σου εβαζα quote ενα δικο σου π.μ. οπου εκθειαζεις τον μπουχνερ...
εμενα δεν μου εφτιαξε κατι και αν θυμασαι ειχα αντιθετη εντυπωση, απλα πηρα σοβαρα και υιοθετησα τη δικη σου αποψη...
τελικα τι ειναι ο μπουχνερ ρε βαγγελη? για πες μας? απο περιεργεια... ισχυει η παλια σου αποψη, η τωρινη ή μηπως του χρονου αλλαξει παλι...?

Tι λες ρε Στάθη ???

Σε όλα τα ποστ λέω ότι πρόγραμμα είναι ΠΟΛΥ καλό ... ΑΛΛΑ !!!

Εκτός από τη ΤΡΑΓΙΚΗ ΜΑΛΑΚΙ@ που έκανε ... και ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΨΕΜΑ να προσπαθεί να δικαιολογηθεί λέγοντας ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ για αισθητήρες στροφάλου !!! ... αυτά αποδεικνύονται αν μη τι άλλο από το γεγονός ΟΤΙ ΠΗΡΑ REFUND !!! ... το πρόγραμμα είναι μια χαρά !!!

Όμως μια χαρά είναι και του Σπέη και της Hiop και της Superchips και του Δημητριάδη και του Ανδριανάκη !!!

Δεν άλλαξα συνεπώς καμία γνώμη !!! ο Μπούχνερ είναι μια χαρά όπως και ΟΛΟΙ οι σοβαροί προγραμματιστές !!! ... απλά ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ αξιοπιστίας και αντιμετώπισης ΠΑΣΧΕΙ !!! στη συμπεριφορά του σε μένα τουλάχιστον !!!

Οπότε το ότι κάθεται 5 ώρες σε ένα πι-σι να φτιάξει πρόγραμμα ΔΕ μου λέει κάτι !!! ... ούτε καλύτερο ούτε χειρότερο πρόγραμμα φτιάχνει !!!

Αυτά όσον αφορά το συγκεκριμένο !!!

Για τους υπόλοιπους (delage , g-power etc) αυτά που είπα είναι επίσης γεγονότα !!! ... όπως γεγονός είναι ότι ΚΑΝΕΝΑ κομπρεσεράτο Μ3 δεν πάει ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ αν είχε τα άλογα που λένε !!!!

ασε ρε μαν, κατεβασε καμια ταχυτητα, ολα τα σφαζεις ολα τα μαχαιρωνεις...
ξεκινας απο τον s54 και το "γελοιο" τροπο που γινεται να αλλαξεις προγραμμα, (σε λιγο θα μας πεις οτι γινεται και με μπλουτουθ απο το αϊ-φον) και καταληγουμε στον s85 που ΟΛΟΙ οι ελληνες προγραμματιστες κανουν προγραμματα καλυτερα απο ξενους... ελεος ρε βαγγο...

Είτε σε βολεύει , είτε σου αρέσει είτε το δέχεσαι είτε όχι ...

Είναι όντως έτσι !!! ... τα προγράμματα ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ... σου ξαναλέω

ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕ ΜΟΤΕΡ ΜΕ 1000 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑΓΜΕΝΑ

Μιλάμε για προγραμματισμό σε ΜΑΜΑ μοτέρ (άντε να έχει εξάτμιση και εισαγωγή ...) με ΒΑΣΗ ΕΝΑ ΤΕΛΕΙΟ πρόγραμμα !!!

Δε μιλάμε για βάση το πρόγραμμα του 316 ... ούτε για προγραμματισμό σε άγραφο εγγέφαλο !!!

μιλάμε για 10 γραμμές κώδικα ... λίγο το αβάνς , λίγο το μέιγμα και ΤΕΛΟΣ !!! ...

Ακόμα και το αλφα-ν που θέλει πολύ παραπάνω δουλεία είναι επί της ουσίας 20 γραμμές αλλαγμένες

ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΔΙΠΛΑ ΔΙΠΛΑ ΤΑ ΜΑΜΑ ΜΕ ΤΑ ΦΤΙΑΧΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ... διαφέρουν σε 5-10 γραμμές ολες κι όλες !!!

Δε μιλάω θεωρητικά ... το έχω δει ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ !!!

προχωραμε στο Μ6 csl που πηγαινε χειροτερα απο μαμα... και που το ξερεις εσυ ρε μαν? εχεις νορμαλ Μ6? σε πληροφορω οτι εγω που ειχα τοτε, δεν ημουνα πιο γρηγορος...

την παλια βερσιον την εψαχνε για αλλο λογο... το προγραμμα που ειχε ηταν ασυμβατο με τη νεα βερσιον και ετσι ηταν υποχρεωμενος να ξαναφτιαξει=πληρωσει προγραμμα απο την αρχη. αλλα αυτο ηταν το λιγοτερο.
το θεμα του ηταν οτι το smg δουλευε μια χαρα, απλα εγινε πιο ομαλο στο s6 οπως ξερεις οτι εγινε στη νεα βερσιον τοτε... (αν διαβαζεις διεθνη φορα).
και ο ανθρωπος εψαχνε τροπο να επιστρεψει στην παλια, διοτι ηθελε να νιωθει την κλωτσια στις αλλαγες, που πλεον δεν υπηρχε... ολα τα αλλα που γραφεις ειναι κουτσομπολια που πολυ καλα ξερουμε οτι σε αυτο το χωρο ξεπερνουν σε ευρηματικοτητα και φαντασια τις μεσσημεριανες εκπομπες... αυτος που σου τα ειπε, στα ειπε λαθος....
και για να πληροφορηθεις και κατι που δεν ξερεις, την παλια βερσιον τη βρηκε. του εδωσα να διαβασει τον εγκεφαλο εγω που τη φοραω ακομα.
αλλα δεν υπηρχε τροπος να γινει downgrade το αυτοκινητο...
ετσι το παρατησε και εμαθε να ζει με αυτο...

Όσον αφορά το πως πήγαινε το "csl" M6 δεν είπα ότι πήγαινε χειρότερα είπα ότι ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ !!! ... και αυτό το έχω δει σε πατήματα μεταξύ των παιδιών !!! ...

Αν έχεις κάποιο άνοιγμα (πριν τον υπερκυβισμό) που να ήταν μπροστά το μάυρο από άλλο Μ6 ανέβασε το βίντεο να το δούμε

Το τι έγινε με τη βέρσιον του προγράμματος το ξέρω πολύ καλά !!! ... αυτό που λέω και που εσύ συμφωνείς είναι ότι ΟΛΟΙ αυτοί οι ΕΙΔΙΚΟΙ δεν μπορούσαν να κατεβάσουν μια παλαιότερη έκδοση και τη φορέσουν στο Μ6 !!! ... άσε τώρα αν δούλευε σωστά ;) ... αυτό πλέον ΔΕΝ αποδυκνύεται και ότι και να λέμε είναι χωρίς νόημα !!! ...

τα δε κουτσομπολιά τα λέγανε οι ενδιαφερόμενοι !!! ... και μάλιστα ΠΟΛΥ ΦΩΝΑΧΤΑ !!! ... για να μην αναφέρω άνοιγμα εκκεντροφοράτου Μ5 και καλά 550+ άλογα με μαμά Μ6 ... που έκλεγε το και καλά tuned M5 ... (και οι 2 από την ίδια παρέα ήτανε !! μπροστά ήμουνα !!!)

του γιωργου το κομπρεσορ που το ξερεις ρε φιλε οτι παει σαν πρωτο σταδιο? ανοιξες μαζι του, ειδες δυναμομετρηση, ή και αυτο το ακουσες απο καπου...
δεν υποστηριζω το αντιθετο, δεν το ξερω καν, ρωταω απο περιεργεια...

Εσύ ξέρεις από κάπου ότι πάει καλύτερα ???? :rofl2:

Εγώ λέω ότι έβγαλε 360 ρόδα ... (325 είναι τα μαμά) !!!

από περιέργεια ρωτάω κι εγώ έχει ανοίξει με ΚΑΠΟΙΟΝ ??? ... για πες μας ???

ρε βαγγελη πραγματικα, αυτα εσυ τα εγραψες? ή μπηκε κανενα ξαδερφακι απο το pc σου και κανει πλακα? (εχει ξανασυμβει, το ειχε παθει κι αλλο μελλος αυτο)

Ναι εγώ τα έγραψα !! ... τα ξαδερφάκια μου είναι μικρά ακόμα !!! ...

Θα συνεχίσω να τα γράφω ... όσο το παραμύθι αυτό συνεχίζεται !!!

Ας πετάει ο κόσμος τα λεφτά του ... δικαιωμά του είναι ... τουλάχιστον να μη μας θεωρούν και όλους για μ@λακες !!!

5000 για πρόγραμμα σε S85 !!!! ... επειδή λέει έβγαλε προκαταλύτες !!!

Δε δίνει από 100 ευρώ σε κάθε κόντρα στον άλλο να κάθεται να χάνει !!! ... έχει 50 κόντρες νικηφόρες ΕΥΚΟΛΑ !!!!

merlin_M3
26-11-09, 19:50
Εβαλα μερικες φωτο αν και απο κινητο, επειδη καποιος το ζητισε. Τhanks για τις συμβουλες. Επειδη το 5χιλιαρο μαλλον δεν το γλιτωνω θα πρωτιμισω την δευτερη λυση που μειωνει και κατα 20 κιλα το βαρος του αμαξωματος.Αν καποιος εχει κανει την συγκεκριμενη βελτιωση θα ηθελα να μου πει παραπανω λεπτομεριες.

Αν αντέχεις τον θόρυβο.... (και εσύ και οι γειτόνοι σου) χωρίς δεύτερη σκέψη, akrapovic και πρόγραμμα.
Ηχος απίστευτος και γεμίζει το αυτοκίνητο μεταξύ 2,400 και 4,500 στροφές.
Νομίζεις οτι άλλαξες αυτοκίνητο !!! Το δοκίμασα και το ξέρω !!!:dblthumb2

Αν δεν αντέχεις τον θόρυβο... κατάργιση προκαταλύτες και πρόγραμμα.
Γεμάτος ήχος μετά τις 4,000 στροφές και τα μισά οφέλη σε σχέση με την akrapovic.
Αυτό το setup έχω τώρα και είμαι ευχαριστημένος !!!:nod:

Τέλος μπορείς να πειράξεις και το πρόγραμμα του DCT και να κάνεις πολύ πιό γρήγορες τις αλλαγές, καθώς επίσης και την κλωτσιά στο στομάχι στα προγράμματα S5 και S6 !!! Και αυτό το έχω και το συνηστώ !!!:nod:

Υ.Γ. Δεν κάνω κόντρες... και τα setup που λέω δεν κάνουν για κόντρες με αγριεμένους.... Γρήγορες βολτούλες με στροφές και κανένα φιλικό ανοιγματάκι !!!
Setup για κόντρες στον μπάμπη τον σουγιά...... και άλλους επωνύμους..... :drive2:

EVANGELOS
26-11-09, 19:58
...Αν δεν αντέχεις τον θόρυβο... κατάργιση προκαταλύτες και πρόγραμμα.
Γεμάτος ήχος μετά τις 4,000 στροφές και τα μισά οφέλη σε σχέση με την akrapovic.
Αυτό το setup έχω τώρα και είμαι ευχαριστημένος !!!:nod:
...
Υ.Γ. Δεν κάνω κόντρες... και τα setup που λέω δεν κάνουν για κόντρες με αγριεμένους.... Γρήγορες βολτούλες με στροφές και κανένα φιλικό ανοιγματάκι !!!
Setup για κόντρες στον μπάμπη τον σουγιά...... και άλλους επωνύμους..... :drive2:

Δηλαδή εσύ το πρόγραμμα το έφτιαξες στο Μάριο Τάισεν !!!

merlin_M3
26-11-09, 20:03
Δηλαδή εσύ το πρόγραμμα το έφτιαξες στο Μάριο Τάισεν !!!

Οχι, σε έναν ανώνυμο γερμανό προγραμματιστή, αλλά έχει βάλει το χεράκι του στο κιβώτιο και Ελληνας προγραμματιστής, φίλος και καλός γνώστης του αντικειμένου ( κατα την προσωπική μου γνώμη ) !!!

EVANGELOS
26-11-09, 20:05
Οχι, σε έναν ανώνυμο γερμανό προγραμματιστή, αλλά έχει βάλει το χεράκι του στο κιβώτιο και Ελληνας προγραμματιστής, φίλος και καλός γνώστης του αντικειμένου ( κατα την προσωπική μου γνώμη ) !!!

Κακώς !!! αν δεν είναι επώνυμος και ξένος δεν πάει το πράμα βήμα !!!:greenboun

Παρεπιπτόντως πες μου ότι ΔΕΝ έδωσες 5000 για το πρόγραμμα !!!

merlin_M3
26-11-09, 20:10
Παρεπιπτόντως πες μου ότι ΔΕΝ έδωσες 5000 για το πρόγραμμα !!!

Πολύ λιγότερα από 5.000 !!!

Αλλά θα έδινα τα 5000+ στον noelle, αν ψαχνόμουνα να ανεβάσω το αυτοκίνητο ψηλά που δεν μου έλειπε τίποτα και όχι χαμηλά που ένοιωθα ότι κάτι μου λείπει....

EVANGELOS
26-11-09, 20:14
Πολύ λιγότερα από 5.000 !!!

Αλλά θα έδινα τα 5000+ στον noelle, αν ψαχνόμουνα να ανεβάσω το αυτοκίνητο ψηλά που δεν μου έλειπε τίποτα και όχι χαμηλά που ένοιωθα ότι κάτι μου λείπει....

Δηλαδή ο Νοέλ με 5000 ευρώ για πρόγραμμα και αφαίρεση προκαταλυτών πόσα άλογα το λίτρο βγάζει ??? ... ας πούμε πάει στα 120 άλογα το λίτρο ???

Μην τρελαθούμε κι όλας ... 450-460 άλογα ΜΑΞ με φουλ εξάμιση βγάζουν ΟΛΑ τα Ε92 !!! ... και πληρώνουν 750-1000 ευρώ για πρόγραμμα !!! ...

Ο Νοέλ με το "ειδικό" πρόγραμμα τι κάνει ??? καρφιτσώνει τα 50άρικα στο μπλοκ και ξαφνικά το μοτέρ αποκτά ειδική ισχύ 120 αλογα/λίτρο ???

merlin_M3
26-11-09, 20:21
Ο Νοέλ με το "ειδικό" πρόγραμμα τι κάνει ??? καρφιτσώνει τα 50άρικα στο μπλοκ και ξαφνικά το μοτέρ αποκτά ειδική ισχύ 120 αλογα/λίτρο ???

4.0l engine (basis BMW M3 V8 E92)
for the following BMW models
BMW M3 E90 saloon
BMW M3 E92 coupé
BMW M3 E93 convertible

modifications to standard engine / scopes of delivery
2 pipes (without front catalysts)

new ECU program
technical engine dates
cylinders 8
bore 92,00 mm
stroke 75,20 mm
effective capacity 4197 ccm
compression ratio 12,0

engine power
max. HP 476 HP/8300 min-1 (BMW M3 V8 series 420 HP 8300 min-1)
max. torque 430 Nm/4500 min-1 (BMW M3 V8 series 400 Nm 3900 min1)

(The engine has to be factory standard)

maximum speed BMW M3 E92 320 Km/h

m_power_lunatic
26-11-09, 20:22
Ασχετο......καλα οι ατακες του στυλ "να δωσει στον αλλο ενα 100ρικο και θα εχει στο τσεπακι 50 κερδισμενες κοντρες στο τσεπακι" και "καρφιτσωνει τα 50ρικα στο μπλοκ".......πολυ απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!ΕΧΩ ΛΙΩΣΕΙ ΛΕΜΕ....γελαω μονος μου στο σπιτι σαν χαζος!!!!!Ετσι να χαλαρωσει και λιγο το κλιμα!!!!!

P.S Σοβαρα τωρα,θα ταχθω μαζι με Ευαγγελο στα παραπανω...ΚΑΙ στην Ελλαδα γινεται αριστη δουλεια στον προγραμματισμο και χωρις να πληρωνεις τις καλτσες σου!!!

EVANGELOS
26-11-09, 20:24
Aυτό λέω κι εγώ 5000 για πρόγραμμα για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ !!!

Τα ίδια άλογα βγάζουν ΟΛΟΙ με 1000 ευρώ !!! ...

και τα άλογα προκύπτουν από την αφαίρεση προκαταλυτών κατα 99% ...

Συνεπώς καλά έκανες και δεν έδωσες το τάλιρο !!

sm6
26-11-09, 20:26
ρε μαν θα μας τρελανεις αποψε... (ξαναρωταω, μηπως χακεψε ο σταμ320 το ακαουντ σου?)

ρε συ τι ειναι ο μπουχνερ τελικα? ρωταω αλλα δεν μπορω να καταλαβω...
αυτοαναιρεις αυτα που λες ακομα και μεσα στην ιδια προταση...
Εκτός από τη ΤΡΑΓΙΚΗ ΜΑΛΑΚΙ@ που έκανε ... και ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΨΕΜΑ να προσπαθεί να δικαιολογηθεί λέγοντας ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ για αισθητήρες στροφάλου !!! ... αυτά αποδεικνύονται αν μη τι άλλο από το γεγονός ΟΤΙ ΠΗΡΑ REFUND !!! ... το πρόγραμμα είναι μια χαρά !!!

Δεν άλλαξα συνεπώς καμία γνώμη !!! ο Μπούχνερ είναι μια χαρά όπως και ΟΛΟΙ οι σοβαροί προγραμματιστές !!! ... απλά ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ αξιοπιστίας και αντιμετώπισης ΠΑΣΧΕΙ !!! στη συμπεριφορά του σε μένα τουλάχιστον !!!!!!!

ρε θα τρελαθω, τι εννοεις τελικα ρε μαν!!!!!
και εκτος απο ολα τα αλλα, στη συμπεριφορα πως πασχει, αφου σου εδωσε τα λεφτα πισω....


τελος παντων...
δικηγορος κανενος δεν ειμαι, ουτε ντηλερ, αλλα αν νομιζεις οτι το καλο το προγραμμα το φτιαχνει ο μπαμπης ο σουγιας, ο τσιγκος, ο παφυλας κι ο παλιολαμαρινας οκ, αποψη σου.
οταν παρεις V10 φτιαξτο εκει και ελα αν δεν σπασει να δουμε (φιλικα παντα) αν το δικο μου που το εφτιαξε ο ριχτερ και ο τάισεν ειναι χειροτερο...

ειπαμε αλλη λογικη και προσεγγιση στο θεμα βελτιωση.;)

τωρα τα κουτσομπολια και ολα τα αλλα που αφορουν αυτοκινητα τριτων, ας μην τα αναλυσουμε δημοσια. ουτε νοημα εχει, ουτε και ενδιαφερον...
εγω παντως τα εχω ακουσει (και δει) αρκετα διαφορετικα....
αν θελουν ας μπουν οι ιδιοι οι εμπλεκομενοι να τα γραψουν...

EVANGELOS
26-11-09, 20:29
p.s Tόση ώρα λέμε S85 σαν τρόμπες !!! ... S65-B40 είναι το μοτέρς !!! ...

VanVIC
26-11-09, 20:39
:+1:
Αυτά που γράφει ο Στάθης στο συγκεκριμένο post, δεν επιδέχονται αμφισβήτησης, απλά.-


...

Όπως είδες παραπάνω ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τα αμφισβητώ !!! :D

Βαγγέλη σου έχω πεί οτι παραδέχομαι τις γνώσεις σου για το "άθλημα" και σ'ευχαριστώ που τις μοιράζεσαι μαζί μας αλλά...
και δίκιο να'χεις, με τον "τρόπο" σου, το χάνεις...

προσωπική άποψη εκφράζω, πάντα.

καλή συνέχεια...

EVANGELOS
26-11-09, 20:47
ρε μαν θα μας τρελανεις αποψε... (ξαναρωταω, μηπως χακεψε ο σταμ320 το ακαουντ σου?)

ρε συ τι ειναι ο μπουχνερ τελικα? ρωταω αλλα δεν μπορω να καταλαβω...
αυτοαναιρεις αυτα που λες ακομα και μεσα στην ιδια προταση...


ρε θα τρελαθω, τι εννοεις τελικα ρε μαν!!!!!
και εκτος απο ολα τα αλλα, στη συμπεριφορα πως πασχει, αφου σου εδωσε τα λεφτα πισω....

χαλάρωσε μαν !!! θα μου πάθεις τίποτα !!! ... μην τρελαθείς και το έχω κρίμα στο λαιμό μου !!! ...

Το Σταμ320 τον ξέρεις καλά ??? δως του χαιρετίσματα ... αν δει κανά επώνυμο βελτιωτή εκεί στο Μόναχο να μας φέρει κανά ΑΛΟΓΟ !!! για Μ3 !!!

P.S. Tα λεφτά ΠΙΣΩ μου τα έδωσε ο Νίκος ... που είναι ΣΟΒΑΡΟΣ άνθρωπος ... όχι ο Μπούχνερ που έλεγε ότι έχει χαλάσει ο αισθητήρας στροφάλου :D :D

τελος παντων...
δικηγορος κανενος δεν ειμαι, ουτε ντηλερ, αλλα αν νομιζεις οτι το καλο το προγραμμα το φτιαχνει ο μπαμπης ο σουγιας, ο τσιγκος, ο παφυλας κι ο παλιολαμαρινας οκ, αποψη σου.
οταν παρεις V10 φτιαξτο εκει και ελα αν δεν σπασει να δουμε (φιλικα παντα) αν το δικο μου που το εφτιαξε ο ριχτερ και ο τάισεν ειναι χειροτερο...

ειπαμε αλλη λογικη και προσεγγιση στο θεμα βελτιωση.;)

τωρα τα κουτσομπολια και ολα τα αλλα που αφορουν αυτοκινητα τριτων, ας μην τα αναλυσουμε δημοσια. ουτε νοημα εχει, ουτε και ενδιαφερον...
εγω παντως τα εχω ακουσει (και δει) αρκετα διαφορετικα....
αν θελουν ας μπουν οι ιδιοι οι εμπλεκομενοι να τα γραψουν...

Κάτσε γιατί ΑΝ έχεις φτιάξει aftermarket πρόγραμμα από τον Ρίχτερ και τον Τάυσεν ... να μας πεις που έχουν μαγαζί να βοηθήσουμε κι εμείς !!!

Γιατί ΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΣΕΛΙΔΕΣ εννοείς αυτό που ΕΓΡΑΨΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 10 ΣΕΛΙΔΕΣ

ότι δηλαδή το ΜΑΜΑ πρόγραμμα είναι σχεδόν τέλειο και ΔΕΝ έχει νόημα να δώσεις 5000 σε κάνενα Μπούχνερ - Νοέλ ... για μισή αράδα αλλαγής !!!

τότε ΚΑΚΩΣ καθόμαστε και γράφουμε τόση ώρα !!! :greenboun

Τώρα με έχασες τελειώς !!!

Τελικά είναι ΤΟΣΟ ΜΑΠΑ το πρόγραμμα του Τάυσεν που αξίζει να δώσω 5000 για να βελτιώσει ο χ Γερμανός

ή είναι ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ ... οπότε ΔΕΝ έχει νόημα να ΘΕΟΠΟΙΟΥΜΕ τους προγραμματιστές - βελτιωτές !!!

όσον αφορά για το Σουγιά - Λαμαρίνα κλπ κλπ !!!! ...

Εσύ τι πιστευεις δηλαδή ότι ο Μπουχνερ που αν τον δεις Live με σαγιονάρα και άσπρη κάλτσα θυμίζει το Βασίλη Τσιβιλίκα στη Θεία μου τη χίπισσα είναι ΜΟΝΙΜΟΣ ΔΙΔΑΚΤΟΡ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΤΗΣ ΧΑΙΔΕΛΒΕΡΓΗΣ !!!

Μαζί με τον καθηγητή ... Μουουουουούλερρρρρρ ...

thomelef
26-11-09, 20:54
παιδιά το θέμα είναι και έχει να κάνει με τις εμπειρίες του καθενός αλλά και πόσο καλά το ψάχνει.
χωρίς πολές(σχεδόν μηδαμινές) γνώσεις περί προγραματισμού θα συμφωνήσω με τον ευάγγελο όσον αφορά την τροποποίηση του τέλειου προγράμματος του s54...
επίσεις θα συμφωνήσω οτι υπάρχουν πολά τσακαλάκια που μπορούν και αλλάζουν τις συγκεκριμένες γραμουλες ξέροντας τα αποτελέσματα πρίν καν βγεί το αυτοκίνητο στο δρόμο.
απο την άλλη συμφωνώ και με το στάθη για τους εξής λόγους. s85 και μάλιστα γαργαλημένα δεν υπάρχουν και πολά απο τσακαλάκια όπως αυτά που σκαλίζουν τα s54 και ουσιαστικά έμαθαν απο αυτά χαλόντας κάνα 2 μέχρι κάποιοι τυχεροί να γλυτώνουν 2-3-4 χιλιάρικα κόστος που ώντος είναι χαβαλέ.
σε αυτή την περίπτωση και εγώ θα σκεφτόμουν πολύ πιο σοβαρά μια επώνυμη λύση απο τα λόγια των ελλήνων μαστόρων. το ίδιο ισχύει και για τα 92άρια που ακόμα εξελίσονται τα πακέτα τους.
υγ. αν όντως λόγο εξαγωγής το 92άρι έχει αυτά τα οφέλει τότε το τάληρο είναι κρίμα να φύγει...
guys και οι 2 αυτά που λέτε είναι σωστά και το ξέρετε και οι 2... εγώ απλά δε μπορώ να καταλάβω προς τι η αντιπαράθεσης... να το θέσω αλλιώς..
στάθη άμα είχες 46άρι ///Μ θα έδινες 5κ για πρόγραμμα ή θα πείγαινες σε γνωστό του βαγγέλη????
βαγγέλη άμα είχες Μ6 θα πείγαινες με την ίδια άνεση στον ίδιο τσάκαλο που πείγες το τριάρι???

sm6
26-11-09, 20:55
ΚΑΚΩΣ καθόμαστε και γράφουμε τόση ώρα !!!

το μονο 100% σωστο πραγμα που ειπες στο παρον θρεντ! :cheers:

(συν του οτι ο μπουχνερ εχει τελειως γκροτεσκ εμφανιση...:rofl2:)


Εdit: θωμα αν ειχα Ε46 δεν θα πηγαινα σε γνωστο του βαγγελη, θα πηγαινα στον ιδiο τον βαγγελη...
αφου το φτιαχνει τσακ-μπαμ στο pc του, θα τον προτιμουσα...
και αν ειχα προβλημα αργοτερα, θα του εκανα μια ωραια επισκεψη στο σπιτι...:twak:

StratosGR
26-11-09, 21:02
παιδιά το θέμα είναι και έχει να κάνει με τις εμπειρίες του καθενός αλλά και πόσο καλά το ψάχνει.
χωρίς πολές(σχεδόν μηδαμινές) γνώσεις περί προγραματισμού θα συμφωνήσω με τον ευάγγελο όσον αφορά την τροποποίηση του τέλειου προγράμματος του s54...
επίσεις θα συμφωνήσω οτι υπάρχουν πολά τσακαλάκια που μπορούν και αλλάζουν τις συγκεκριμένες γραμουλες ξέροντας τα αποτελέσματα πρίν καν βγεί το αυτοκίνητο στο δρόμο.
απο την άλλη συμφωνώ και με το στάθη για τους εξής λόγους. s85 και μάλιστα γαργαλημένα δεν υπάρχουν και πολά απο τσακαλάκια όπως αυτά που σκαλίζουν τα s54 και ουσιαστικά έμαθαν απο αυτά χαλόντας κάνα 2 μέχρι κάποιοι τυχεροί να γλυτώνουν 2-3-4 χιλιάρικα κόστος που ώντος είναι χαβαλέ.
σε αυτή την περίπτωση και εγώ θα σκεφτόμουν πολύ πιο σοβαρά μια επώνυμη λύση απο τα λόγια των ελλήνων μαστόρων. το ίδιο ισχύει και για τα 92άρια που ακόμα εξελίσονται τα πακέτα τους.
υγ. αν όντως λόγο εξαγωγής το 92άρι έχει αυτά τα οφέλει τότε το τάληρο είναι κρίμα να φύγει...
guys και οι 2 αυτά που λέτε είναι σωστά και το ξέρετε και οι 2... εγώ απλά δε μπορώ να καταλάβω προς τι η αντιπαράθεσης... να το θέσω αλλιώς..
στάθη άμα είχες 46άρι ///Μ θα έδινες 5κ για πρόγραμμα ή θα πείγαινες σε γνωστό του βαγγέλη????
βαγγέλη άμα είχες Μ6 θα πείγαινες με την ίδια άνεση στον ίδιο τσάκαλο που πείγες το τριάρι???

Υποκλίνομαι :bowdown:

EVANGELOS
26-11-09, 21:30
...βαγγέλη άμα είχες Μ6 θα πείγαινες με την ίδια άνεση στον ίδιο τσάκαλο που πείγες το τριάρι???

Δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε ακόμα το κόμπλεξ κατωτερώτητας ...

Θεωρούμε ότι ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΦΙΚΟΣ ο "Χ" Έλληνας επειδή τον λένε "Γιώργο" και έχει μαγαζί στην Κιφησίας ... ενώ αν τον λένε "Γκεόργκ" και έχει μαγαζί στην Αλεξάντερπλατζ στο Μόναζο είναι ΘΕΟΣ !!!

Χλευάζουμε τον Έλληνα "Χ" επειδή η εταιρία του ΔΕΝ έχει ιστοσελίδα με κατάληξη .de , .com ... ενώ τρεχουμε να ψωνίσουμε από τον κάθε ξένο ...

Ο Έλληνας που φτιάχνει πρόγραμμα είναι "τσάκαλος" , "μπαμπης σουγιάς" , "γιάννης λαμαρίνας" ... ο ξένος είναι Διδάκτωρ , επιστήμων και δε ξέρω κι εγώ τι άλλο !!!

Αν πω σε κάποιον έκανα πρόγραμμα στον Καράφλα ... θα πει ... τστστσ τρε πασέ ... ενώ αν πω στον Μπούχνερ θα νομίζει ότι ήρθε κάποιος με ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΗ ΣΤΟΛΗ , υπολογιστή από τη Νάσα ... και προγραμμάτισε και το πότε θα κλάνω αν τρώω φασόλια !!

Λοιπόν Λευτέρη ΔΕΝ είναι κανάς "τσάκαλος" ... αυτός που πήγα το Μ3 !! ... ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ θα έβλεπες ότι το αλφα-ν το έφτιαξε ο ... Μπούχνερ !!!

Αυτό που προσπαθώ να πω ΤΟΣΗ ΩΡΑ είναι ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΒΑΡΥΓΔΟΥΠΑ ΟΝΟΜΑΤΑ !!!

Οκ κάποιοι Έλληνες είναι ΜΑΠΑ

Αλλά και κάποιοι ξένοι είναι ΜΑΠΑ !!!

Αν θέλει κάποιος να φτιάξει 997ΤΤ 1000 άλογα ΔΕ θα του συνιστούσα να πάει σε Έλληνα !!! ... ΓΝΩΣΤΕΣ ΟΜΩΣ ΤΟΝ 997ΤΤ λένε ότι και ΠΟΛΛΟΙ ΞΕΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ !!! ... και μάλιστα με ΠΟΛΥ ΒΑΡΥΓΔΟΥΠΑ ΟΝΟΜΑΤΑ !!!!

Στην Ελλάδα ήρθε 997ττ από την 9FF στη Γερμανία και με το που κατέβηκε από το φορτηγό ΕΣΠΑΣΕ !!! ... φταίει ο ΤΣΑΚΑΛΟΣ ... ο μαστρόμήτσος , ο μπάμπης ο Σουγιάς ??? ... ή τώρα που είναι Γερμανοί ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ???

Όταν γελοιοποιήθηκε η Delage ... στέλνοντας από τη Γαλλία ΕΙΔΙΚΟ να σετάρει εκκεντροφόρους (όπως έγραψα πιο πριν) και τελικά ΔΕ δούλεψε ποτέ το Μ3 !!! ... φταίει ο ΤΣΑΚΑΛΟΣ ... ο μαστρόμήτσος , ο μπάμπης ο Σουγιάς ??? ... ή τώρα που είναι Γάλλοι ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ???

Όταν Μ3 Ε46 από ΑΑ κομπρεσέρ είναι πίσω από ατμ ... φταίει ο ΤΣΑΚΑΛΟΣ ... ο μαστρόμήτσος , ο μπάμπης ο Σουγιάς ??? ... ή τώρα που είναι Αμερικάνοι ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ???

Όταν τα τούρκικα τουρμπιστά Μ3 σπάγανε το ένα μετά το άλλο ...φταίει ο ΤΣΑΚΑΛΟΣ ... ο μαστρόμήτσος , ο μπάμπης ο Σουγιάς ??? ... ή τώρα που είναι Τούρκοι ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ???

Εγώ έχω στηλιτεύσει ΟΛΟΥΣ όσους θεωρώ ότι πουλάνε ΦΥΚΙΑ για ΜΕΤΑΞΩΤΕΣ κορδέλες ... είτε Έλληνες είτε Ξένοι είναι !!!

Δε γίνετε όμως να μη λέω αυτό που ΞΕΡΩ !!! ...

5000 ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ούτε αν ρυθμίσεις 997 1000 ΑΛΟΓΑ δε γίνεται να ζητάς !!! δε μπα να σε λένε Νοελ ή ΕΣΣ ή ΤΤP ή Σάλια ή Ανδριανάκη


Και Μπουγκάτι Βευρόν να είχα ΔΕ ΘΑ ΠΕΤΑΓΑ ΤΣΑΜΠΑ ΛΕΦΤΑ !!!

Αν κάποιοι ενοχλούνται όταν εναντιώνομαι σε Έλληνες ή ξένους δε με ενοχλεί !!! ... όπως έχω αναφέρει τις περιπώσεις που κάποιοι Έλληνες κοροιδεύουν έτσι θα αναφέρω και τις περιπτώσεις που κάποιοι ξένοι κοροιδεύουν ...

ΚΑΤ ΕΜΕ ΠΑΝΤΑ ... δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούν όλοι μαζί μου !!!

thomelef
26-11-09, 21:53
Βαγγέλη το τσακαλος δε το λέω καθόλου υποτιμητικα.
Κάθε άλλο πιστεύω πως υπαρχουν πολύ αξιόλογοι επαγγελματίες που ψαχνωνται και στροφαρουν το μυαλό τους συνεχώς.
Αυτό που λείπει δυστηχως είναι το development σε αντίθεση με ξένες εταιρείες που πλέον έχουν παρατήσει τις προηγούμενες σειρές και ασχολούνται με πιο καινούρια πράγματα.
Όσο λοιπόν Αυτοι δουλεύουν οι δικοί μας περιμένουν - διαβάζουν και φαντάζονται.
Δυστηχως αυτή είναι η αλήθεια γιατί στο κάτω κάτω είμαστε μια μικρή χώρα με πολύ λιγότερα ιδιαίτερα αυτοκίνητα σε σχέση με Αμερική και Γερμανία...

VanVIC
26-11-09, 21:55
... γιατί στο κάτω κάτω είμαστε μια μικρή χώρα με πολύ λιγότερα ιδιαίτερα αυτοκίνητα σε σχέση με Αμερική και Γερμανία...

ΠΕΣ ΤΑ χρυσόστομε !

chief
26-11-09, 22:02
μπραβο Βαγγελακι...
Ετσι ειναι τα πραγματα οπως τα λες.
Γιατι ενας κοντρακιας ψαχνετε συνεχως μεχρι που βρισκει την ακρη. Δεν ακουει ονομα, διφημησεις στο ιντερνετ και παει τελειωσε..
Ας μιλησει και ο Sokin να μας πει τι προγραμμα του στειλανε οι δοκτορες απο την Νορβηγία χωρις να σημαινει οτι δεν εχουμε και εδω αχρηστους.

Τελος παντων δεν θυμαμε και ποιος ξεκινησε το τοπικ.
Πηγαινε βγαλε προκαταλυτες, και φτιαξε και ενα προγραμματακι και με 1000 ευρω θα πας 360 ροδα.
Τις υπολοιπες 4000 που θα σου περισεψουν τις κανονιζω σε μπουζουκια εγω, ο ο Θωμας, ο Σταθης , ο Ευαγγελος ,... αντε και ο Σοκιν :D

EVANGELOS
26-11-09, 22:07
οκ Καθείς εφ ω ετάχθει !!!

Εγώ πάντως δε θα ήθελα να ήμουνα στη θέση κομπρεσαρισμένου Μ3 Ε92 που έδωσε 10 χιλ και είναι πιο αργός από ατμ Μ3 Ε92 με πρόγραμμα 750 ευρώ !!!

Κατά τα άλλα τα λεφτά του καθενός είναι δικά του !!! ... ας τα δίνει όπου θέλει !!! ...

Με τη λογική όμως του πια χώρα πουλάει πιο πολλά αυτοκίνητα ...πως δικαιολογείται η Νορβηγική ESS ??? ... η Αkrapovic από την Τσεχία ??? και η supersprint από την Ιταλία ???

θα έπρεπε όλα τα βελτιωτικά προιόντα να τα φτιάχνει η Γερμανία και η Αμερική !!!

τέσπα ... το εξαντλήσαμε το θέμα νομίζω !!!

thomelef
26-11-09, 22:30
Τες πα όπως και να το δούμε Βαγγέλη εγώ συμφωνώ κατα πολύ με όλα αυτά που λες.
Απλά αυτό που λέω είναι πως γενικότερα είμαστε λίγο πίσω.
Δλδ το να εξελισεις κάτι έχει τα + και τα - του... Υπό αυτή τη λογική λοιπόν ένα τσακαλος μπορεί να διορθώσει λάθη - σφάλματα και ελειπη στοιχεία ενός κιτ. Αυτό όμως δεν ακυρώνει τόσο πολύ την έρευνα κάποιων...
Το παράδειγμα με τις χώρες ήταν τελείως τυχαίο σαν σύγκριση μεγέθους με τη δική μας...
Υγ.η ιδέα του Χριστοφόρου μου ακούγεται πολύ καλή!!!!!!!

manosm3
26-11-09, 22:30
Δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε ακόμα το κόμπλεξ κατωτερώτητας ...

Θεωρούμε ότι ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΦΙΚΟΣ ο "Χ" Έλληνας επειδή τον λένε "Γιώργο" και έχει μαγαζί στην Κιφησίας ... ενώ αν τον λένε "Γκεόργκ" και έχει μαγαζί στην Αλεξάντερπλατζ στο Μόναζο είναι ΘΕΟΣ !!!

Χλευάζουμε τον Έλληνα "Χ" επειδή η εταιρία του ΔΕΝ έχει ιστοσελίδα με κατάληξη .de , .com ... ενώ τρεχουμε να ψωνίσουμε από τον κάθε ξένο ...

Ο Έλληνας που φτιάχνει πρόγραμμα είναι "τσάκαλος" , "μπαμπης σουγιάς" , "γιάννης λαμαρίνας" ... ο ξένος είναι Διδάκτωρ , επιστήμων και δε ξέρω κι εγώ τι άλλο !!!

Αν πω σε κάποιον έκανα πρόγραμμα στον Καράφλα ... θα πει ... τστστσ τρε πασέ ... ενώ αν πω στον Μπούχνερ θα νομίζει ότι ήρθε κάποιος με ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΗ ΣΤΟΛΗ , υπολογιστή από τη Νάσα ... και προγραμμάτισε και το πότε θα κλάνω αν τρώω φασόλια !!

Λοιπόν Λευτέρη ΔΕΝ είναι κανάς "τσάκαλος" ... αυτός που πήγα το Μ3 !! ... ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ θα έβλεπες ότι το αλφα-ν το έφτιαξε ο ... Μπούχνερ !!!

Αυτό που προσπαθώ να πω ΤΟΣΗ ΩΡΑ είναι ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΒΑΡΥΓΔΟΥΠΑ ΟΝΟΜΑΤΑ !!!

Οκ κάποιοι Έλληνες είναι ΜΑΠΑ

Αλλά και κάποιοι ξένοι είναι ΜΑΠΑ !!!

Αν θέλει κάποιος να φτιάξει 997ΤΤ 1000 άλογα ΔΕ θα του συνιστούσα να πάει σε Έλληνα !!! ... ΓΝΩΣΤΕΣ ΟΜΩΣ ΤΟΝ 997ΤΤ λένε ότι και ΠΟΛΛΟΙ ΞΕΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ !!! ... και μάλιστα με ΠΟΛΥ ΒΑΡΥΓΔΟΥΠΑ ΟΝΟΜΑΤΑ !!!!

Στην Ελλάδα ήρθε 997ττ από την 9FF στη Γερμανία και με το που κατέβηκε από το φορτηγό ΕΣΠΑΣΕ !!! ... φταίει ο ΤΣΑΚΑΛΟΣ ... ο μαστρόμήτσος , ο μπάμπης ο Σουγιάς ??? ... ή τώρα που είναι Γερμανοί ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ???

Όταν γελοιοποιήθηκε η Delage ... στέλνοντας από τη Γαλλία ΕΙΔΙΚΟ να σετάρει εκκεντροφόρους (όπως έγραψα πιο πριν) και τελικά ΔΕ δούλεψε ποτέ το Μ3 !!! ... φταίει ο ΤΣΑΚΑΛΟΣ ... ο μαστρόμήτσος , ο μπάμπης ο Σουγιάς ??? ... ή τώρα που είναι Γάλλοι ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ???

Όταν Μ3 Ε46 από ΑΑ κομπρεσέρ είναι πίσω από ατμ ... φταίει ο ΤΣΑΚΑΛΟΣ ... ο μαστρόμήτσος , ο μπάμπης ο Σουγιάς ??? ... ή τώρα που είναι Αμερικάνοι ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ???

Όταν τα τούρκικα τουρμπιστά Μ3 σπάγανε το ένα μετά το άλλο ...φταίει ο ΤΣΑΚΑΛΟΣ ... ο μαστρόμήτσος , ο μπάμπης ο Σουγιάς ??? ... ή τώρα που είναι Τούρκοι ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ???

Εγώ έχω στηλιτεύσει ΟΛΟΥΣ όσους θεωρώ ότι πουλάνε ΦΥΚΙΑ για ΜΕΤΑΞΩΤΕΣ κορδέλες ... είτε Έλληνες είτε Ξένοι είναι !!!

Δε γίνετε όμως να μη λέω αυτό που ΞΕΡΩ !!! ...

5000 ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ούτε αν ρυθμίσεις 997 1000 ΑΛΟΓΑ δε γίνεται να ζητάς !!! δε μπα να σε λένε Νοελ ή ΕΣΣ ή ΤΤP ή Σάλια ή Ανδριανάκη


Και Μπουγκάτι Βευρόν να είχα ΔΕ ΘΑ ΠΕΤΑΓΑ ΤΣΑΜΠΑ ΛΕΦΤΑ !!!

Αν κάποιοι ενοχλούνται όταν εναντιώνομαι σε Έλληνες ή ξένους δε με ενοχλεί !!! ... όπως έχω αναφέρει τις περιπώσεις που κάποιοι Έλληνες κοροιδεύουν έτσι θα αναφέρω και τις περιπτώσεις που κάποιοι ξένοι κοροιδεύουν ...

ΚΑΤ ΕΜΕ ΠΑΝΤΑ ... δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούν όλοι μαζί μου !!!

Ουστ παλιοδεξιουρα, εθνικιστη!:pth: Η κουζινα σου ειναι ΠΙΤΣΟΣ; :thefinger:

EVANGELOS
26-11-09, 22:31
Πίτσος πυρολιζέ :D

thomelef
26-11-09, 22:35
Από φουρλη τι παίζεις μαν;;;;;;;
Χεχεχε

sm6
26-11-09, 22:42
πανω που βγαζαμε μια ακρη (φυσικα συμφωνω οτι η εθνικοτητα δεν ειναι κριτηριο για τη δουλεια καποιου, αλλα μονο η δουλεια του αυτη καθεαυτη), παλι το παμε αλλου...

ρε βαγγελη θα πρεπει να αποφασισεις τελικα αν καποιος ειναι καλος ή οχι πριν κατσεις να γραψεις...
απο τη μια ο νικος ειναι σωστος, σοβαρος, γνωστης, ωραιος, σε καλυψε, αλλα απο την αλλη το κομπρεσερ του γιωργου που εφτιαξε ΑΥΤΟΣ, παει χειροτερα απο Ε92 με προγραμμα made by tsigopafilas....
τι συμβαινει τελικα και με αυτον, ξερει ή ειναι ασχετος? και μη μου πεις παλι για εμφανιση, γιατι ειναι μια χαρα παιδι....
ή μηπως φταιει το κιτ που σχεδιασε λαθος ο ασχετος γερμανος (στομπεργκ, μηχανολογος μηχανικος στην asa) και ο ελληνας εφαρμοστης απλα δεν μπορεσε να κανει τιποτα...
δεν μεμφομαι κανεναν, απλα ρωταω εγω που δεν ξερω, εσενα που ΞΕΡΕΙΣ...

και κατι αλλο. μην δινετε συμβουλες εδω σε που σε καποιους μπορει να κοστισουν χρηματα.
αν βαγγελη μου το προγραμμα που εφτιαξε ο φιλος σου ο μπαμπης ο σουγιας, τιναξει στον αερα το μοτερ καποιου απο εδω, εσυ θα εκφρασεις απλως τα θερμα σου συλληπητηρια...
το χερι στη τσεπη δεν θα το βαλεις σιγουρα....
αν κατι τετοιο προκυψει απο σοβαρη εταιρια που εκδιδει τα αντιστοιχα νομιμα παραστατικα, ισως ο ανθρωπος βρει καποια ακρη...
π.χ. δυο που εχω ακουσει εγω (αλλων. και σπανος) καλυπτουν πληρως τυχον απροοπτα...

εφοσον μιλαμε για κατι που ουσιαστικα δεν επιτρεπει ο κατασκευαστης και εμπεριεχεται καποιο ρισκο, δεν ειναι σωστο να το υπολογιζουμε και αυτο...?

εκτος αν εισαι διατεθημενος να εισαι ο κασιδης στο κεφαλι του οποιου ο τσακαλος θα μαθει ποτε σπαει το μοτερ και ποτε οχι...
επειδη εγω δηλαδη δεν θελω να παιξω αυτο το ρολο, θεωρουμαι λαθος?

τελος παντων... ο ανθρωπος που ανοιξε το θεμα, νομιζω οτι αποφασισε το τι θα κανει... κακως καθομαστε και γραφουμε ολα τα υπολοιπα, οπως πολυ σωστα παρατηρησες...

m-power_01
26-11-09, 23:03
Στα σιγουρα ο καθενας κανει οτι θελει τα λεφτα του....
Απλα επειδη πολλα λεγονται ,να πουμε δυο πραγματακια ακομα.
Το ολο θεμα δεν ειναι μονο ποιος θα βγαλει 120 ps στο λιτρο και ποιος 121...αλλα και πως θα τα βγαλει...σε ποιες στροφες , ποσο ομαλα και γενικοτερα αυτο που εχω βαρεθει να λεω ειναι οτι η καμπυλη μετραει! Ολα βεβαια ειναι σχετικα...Δηλαδη ενας ''στροφακιας'' θα συμφωνησει για την ροπατη καμπυλη, την γεματη...Ενω ενας κοντρακιας θα μου πει οτι δεν τον ενδιαφερει αν ειναι να στροφαρει στις 10.000στρ γιατι θα βαλει αλλες τροχαλιες ,αλλο βολαν κ.λ.π για να παρει ευστροφια...
Αρα λοιπον ηδη βλεπουμε οτι το αγοραστικο κοινο διαφερει...Και επειδη οι βελτιωτικοι οικοι εχουν κατα νου το allaround , ο κοντρακιας μαλλον θα πρεπει να ψαξει τις custom λυσεις ...(γιατι θα φοραει και αλλα πραγματα και καλο θα ηταν να τα δει ολα στο δυναμομετρο)

Τωρα οσον αφορα το ποσο ευκολο ειναι να φτιαξεις ενα προγραμμα...Οταν ακουω απο δεξια και αριστερα οτι ειναι πανευκολο ,δεν ξερω κατι με πιανει!!! Ειναι σαν και αυτο που λενε 30 ευρω για δυο βιδες... -Αν ηξερες ας τις εβαζες μονος σου!!! Πραγματι για καποιον που ξερει ειναι ευκολο...Για να μαθει καποιος ομως δεν ειναι ευκολο!!! (εγω μετα απο 3 χρονια ερευνας , με τον καινουριο χρονο θα ειμαι ετοιμος να κανω τις πρωτες μου αποπειρες) Προσεχτε _αποπειρες_ δεν μπορει κανεις να εγγυηθει οτι θα πετυχουν! Ναι μπορει να ειναι 10-20 γραμμες οπως γραφτηκε ...αλλα ποιες 10 απο τις 10.000? Και αντε και τις βρηκες...την τιμη Α τι την κανω ? Α την κανω Β... Ωχχχχ checksum error!!! Την κατσαμε την βαρκα!
Και καποιοι που ισως εχουν ψαχτει λιγο περισσοτερο θα πουν υπαρχουν ''ειδικα'' προγραμματα που βρισκουν κανουν , βρισκουν, ρανουν μεταγλωτιζουν (δεν νομιζω να ξερουν πολλοι 16δικο συστημα). Αντε βρες τα ακομα και αυτα...Γιατι μην μου πει κανεις οτι δεν ειναι ταμπου το θεμα ecu managment. Δεν εχω βρει κανεναν να ξερει και να ειαι προθυμος να βοηθησει...

Τωρα οσον αφορα το ελληνας ή ξενος...
Σωστοι επαγγελματιες υπαρχουν παντου...Και σκραπες επισης!! Εχω δει απο ''εγκεφαλακι'' στον MAP (διαταξη αντιστασεων γιατην ακριβεια) που το πουλησαν ως προγραμμα σε επισημη αντιπροσωπια AUDI...Μεχρι ανωνυμο ελληνα βελτιωτη να εκτοξευει κοφτη στροφων σε 1300αρι stock JImny στις 7800στροφες!!! ΕΛΕΟΣ δηλαδη....Απο την αλλη ακουμε αυτα που λεει ο Βαγγελης και φυσικα και οποιοι αλλοι μπορει να ηταν μπροστα...για ξενες βελτιωσεις που δεν δουλεψαν...Σιγουρα δεν σημαινει οτι ,οτι ειναι ξενο ειναι και καλο!!! Μια ερευνα αγορας ποτε δεν εβλαψε!!!
Το θεμα τιμη ομως....Θα προτιμουσα να δωσω κατι παραπανω για ενα επωνυμο προγραμμα ,για τον λογο οτι θα ειναι σοβαρη εταιρια και θα μπορω μεχρι και τα λεφτα μου πισω να παρω, οτι το αμαξι θα ειναι συμφωνο με TUV ,οτι θα εχω καποια εγγυηση εργασιων...υπαρχουν βελτιωτες που με εξτρα επιβαρυνση καλυπτουν μεχρι και μοτερ!!! Επισης ειναι διαφορετικο οβελτιωτης να εχει φτιαξει το προγραμμα σε ενα project car να εχει τσουλησει καποια χιλλιομετρα να εχει δοκιμαστει...απο τον να γινει η δοκιμη στο δικο μου αμαξι...
Ναι λοιπον θα τα προτιμουσα αυτα...Το θεμα ειναι αν αξιζουν ολα αυτα τα τοσα παραπανω χρηματα.Αυτο ο καθενας κρινει οπως νομιζει.

KATSARAIOS
26-11-09, 23:50
και κατι αλλο. μην δινετε συμβουλες εδω σε που σε καποιους μπορει να κοστισουν χρηματα.
αν βαγγελη μου το προγραμμα που εφτιαξε ο φιλος σου ο μπαμπης ο σουγιας, τιναξει στον αερα το μοτερ καποιου απο εδω, εσυ θα εκφρασεις απλως τα θερμα σου συλληπητηρια...
το χερι στη τσεπη δεν θα το βαλεις σιγουρα....
αν κατι τετοιο προκυψει απο σοβαρη εταιρια που εκδιδει τα αντιστοιχα νομιμα παραστατικα, ισως ο ανθρωπος βρει καποια ακρη...
π.χ. δυο που εχω ακουσει εγω (αλλων. και σπανος) καλυπτουν πληρως τυχον απροοπτα...


η πιο σωστη κουβεντα απο τον Sm6 .
αν και ο Ευαγγελος στην ουσια να προστατεψει θελει και οχι να πουλ μουρ.
δεν μπορω να βαλω θετικες και στους 2 ,να σας ριξω απο μια αρνητικη ετσι για ποικιλια?

Geo_3D
27-11-09, 01:16
και κατι αλλο. μην δινετε συμβουλες εδω σε που σε καποιους μπορει να κοστισουν χρηματα.
αν βαγγελη μου το προγραμμα που εφτιαξε ο φιλος σου ο μπαμπης ο σουγιας, τιναξει στον αερα το μοτερ καποιου απο εδω, εσυ θα εκφρασεις απλως τα θερμα σου συλληπητηρια...
το χερι στη τσεπη δεν θα το βαλεις σιγουρα....
αν κατι τετοιο προκυψει απο σοβαρη εταιρια που εκδιδει τα αντιστοιχα νομιμα παραστατικα, ισως ο ανθρωπος βρει καποια ακρη...
π.χ. δυο που εχω ακουσει εγω (αλλων. και σπανος) καλυπτουν πληρως τυχον απροοπτα...


η πιο σωστη κουβεντα απο τον Sm6 .
αν και ο Ευαγγελος στην ουσια να προστατεψει θελει και οχι να πουλ μουρ.
δεν μπορω να βαλω θετικες και στους 2 ,να σας ριξω απο μια αρνητικη ετσι για ποικιλια?

Η πιο σωστη κουβεντα του sm6 ειναι συγχρονως και η πιο λαθος....

Και εγω μεγαλη και τρανη εταιρια επισκεφτηκα για προγραμμα,αλλά οταν αρχισαν τα θεματακια,εφταιγαν ολα τα υπολοιπα εκτος απτο προγραμμα....

και που αλλαχτηκαν ολα τα υπολοιπα με καινουργια,μετα εφταιγε ο εγκεφαλος ο ιδιος...

και αφου δεν εφταιγε ο εγκεφαλος,εφταιγε το μοτερ....

και ως δια μαγειας λυθηκαν τα παντα και επανηλθαν ολα στα φυσιολογικα επιπεδα οταν ξαναπερασα το μαμα προγραμμα....

Η εγγυηση του ξερεις ποια ηταν???Για πρωτη κουβεντα οτι εχουν περασει οι 7 μερες που εχεις δικαιωμα να παρεις τα λεφτα σου πισω και 2)ο ελληνας αντιπροσωπος μονο που δεν επεσε να με φαει επειδη μιλησα απευθειας με την εταιρια την οποια εκπροσωπει,και οχι με τον ιδιο πρωτα...και ξαναλεω ο ιδιος που μου ελεγε ολα τα άλλα φταινε....

λοιπον τα επωνυμα για την εγγυηση και καλα τα εχω χ@σμενα....Εμενα μου αρκει πλεον ειτε ειναι επωνυμο,ειτε φτιαχτο απο ελληνα βελτιωτη,να δουλευει σωστα...και υπαρχουν παρα πολλοι τροποι να το διαπιστωσεις απο πολυ νωρις πριν βαλεις σε κινδυνο το μοτερ σου

M3EST
27-11-09, 01:46
Σωστος ο Geo.

thomelef
27-11-09, 08:57
.Εμενα μου αρκει πλεον ειτε ειναι επωνυμο,ειτε φτιαχτο απο ελληνα βελτιωτη,να δουλευει σωστα...και υπαρχουν παρα πολλοι τροποι να το διαπιστωσεις απο πολυ νωρις πριν βαλεις σε κινδυνο το μοτερ σου

όπως???
δλδ. τουλάχιστον εγώ αντιλαμβάνομαι πως μέχρι να μπεί και να κουμπώσει κάτι πάνω στο αυτοκίνητο είσαι με την απωρεία θα δουλέψει????? δεν θα δουλέψει?????
εκτός και αν μιλάμε για λύσεις που έχουν βάλει 4 - 5 - 6 γνωστοί και όλοι είχαν τα ίδια αποτελέσματα...
οπότε εκεί πας διαβασμένος και ξέρεις τι σε περιμένει...
στο οτι το αποτέλεσμα μετράει γιώργη θα συμφωνήσω με τα 1000 μαζί σου... και όλα τα υπόλοιπα είναι απλά μ@λ@κίες και άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε. μπορώ να πώ ήταν και η πιο σοφή κουβέντα μετά από 10 σελίδες. το ίδιο πάει να πεί και ο βαγγέλης απο ότι αντιλαμβάνομαι μιλώντας ταυτόχρονα για τα περιτά κόστη τα οποία είναι πολύ μεγάλα...

Geo_3D
27-11-09, 09:27
όπως???
δλδ. τουλάχιστον εγώ αντιλαμβάνομαι πως μέχρι να μπεί και να κουμπώσει κάτι πάνω στο αυτοκίνητο είσαι με την απωρεία θα δουλέψει????? δεν θα δουλέψει?????
εκτός και αν μιλάμε για λύσεις που έχουν βάλει 4 - 5 - 6 γνωστοί και όλοι είχαν τα ίδια αποτελέσματα...
οπότε εκεί πας διαβασμένος και ξέρεις τι σε περιμένει...
στο οτι το αποτέλεσμα μετράει γιώργη θα συμφωνήσω με τα 1000 μαζί σου... και όλα τα υπόλοιπα είναι απλά μ@λ@κίες και άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε. μπορώ να πώ ήταν και η πιο σοφή κουβέντα μετά από 10 σελίδες. το ίδιο πάει να πεί και ο βαγγέλης απο ότι αντιλαμβάνομαι μιλώντας ταυτόχρονα για τα περιτά κόστη τα οποία είναι πολύ μεγάλα...

Μα και εγω σε λυση που ειχαν βαλει 4-5-6 γνωστοι και ειχαν δει και οι ιδιοι μαζι με εμενα διαφορα....ετσι πηγα και εγω...αλλά οταν στο τελος κανεις ταμειο και θελοντας να εισαι αντικειμενικος,δεν κοιτας τα ταμεια των αλλων,αλλά το δικο σου.Αρα λοιπον,δεν με ενδιαφερει καθολου το οτι μπορει να δουλεψαν σωστα σε αλλους...με ενδιαφερει οτι σε εμενα δεν δουλεψε καθολου....

Και αυτο ειναι κανονας για τους παντες.Ειτε λεγεται Νοελε,ειτε Μπαμπης....

Και μιας και μιλαμε για προγραμματα,το μονο που μπορεις να εισαι 100% σιγουρος οτι ειναι σωστο και θα δουλεψει αψογα,ειναι το εργοστασιακο μαμα προγραμμα

thomelef
27-11-09, 10:12
george... ρώτησα ποιοί ειναι οι τρόποι για να διαπιστώσεις αν κάτι είναι καλό πρίν το τοποθετήσεις επάνω...
υπαρχουν παρα πολλοι τροποι να το διαπιστωσεις απο πολυ νωρις πριν βαλεις σε κινδυνο το μοτερ σου ...

litsos69
27-11-09, 10:15
Aν το προγραμμα το ευταξε ο χ ελλιναε η ο ψ γερμανος δεν με απασχολει.Ρωτισα την γνωμη σας γιατι θεορω οτι ειναι υπερβολικα τα 4-8000 για τετοια βελτιωση ξερωντας το πως και τι κανουν τα πρωγραματα και οι εξατμισεις. Επειδη ειμαι απο κρητη και δεν ειναι ευκολο να ξερω τον καθε ελλινα προγραματηστη και τι ακριβος μπορει να κανει ή αν ειναι αξιοπιστος ή αν θελει μονο να μου τα παρει, ρωτισα να μου πει οποιος εχει το ιδιο αυτοκινητο και εχει δοκιμασει κατι να μου πει τι ακριβως ειναι αυτο και αν αξιζε τα λευτα του. Μπορει ο καθε 1 απο εδω να εδωσε 60,70,100 χιλιαρικα για να παρει το αμαξι που γουσταρει αλλα αυτο δεν συμενει οτι ο εκαστοτε μαγκας αντιπρωσοπος του κοστολογει το προγραμα η την εκαστωτε βελτιωση με βαση τα λευτα που κανει το αμαξι. Ευχαριστω και παλι!!

sm6
27-11-09, 10:18
δεν ειναι ετσι γιωργο και το ξερεις...
κι εσυ σε κατηγορια "παλιολαμαρινα" πηγες... σιγα τον "επωνυμο"... ποιος ηταν δηλαδη, ο αλπινα?
επειδη τον 'μαθαν 100 ανθρωποι (απο τους οποιους ισως πολλοι ειναι δυσαρεστημενοι οπως εσυ, εγινε "επωνυμος"...?)
ερχεσαι ακριβως στα λογια μου... μακρια απο συνοικιακούς σκιτζηδες...

Aν το προγραμμα το ευταξε ο χ ελλιναε η ο ψ γερμανος δεν με απασχολει.Ρωτισα την γνωμη σας γιατι θεορω οτι ειναι υπερβολικα τα 4-8000 για τετοια βελτιωση ξερωντας το πως και τι κανουν τα πρωγραματα και οι εξατμισεις. Επειδη ειμαι απο κρητη και δεν ειναι ευκολο να ξερω τον καθε ελλινα προγραματηστη και τι ακριβος μπορει να κανει ή αν ειναι αξιοπιστος ή αν θελει μονο να μου τα παρει, ρωτισα να μου πει οποιος εχει το ιδιο αυτοκινητο και εχει δοκιμασει κατι να μου πει τι ακριβως ειναι αυτο και αν αξιζε τα λευτα του. Μπορει ο καθε 1 απο εδω να εδωσε 60,70,100 χιλιαρικα για να παρει το αμαξι που γουσταρει αλλα αυτο δεν συμενει οτι ο εκαστοτε μαγκας αντιπρωσοπος του κοστολογει το προγραμα η την εκαστωτε βελτιωση με βαση τα λευτα που κανει το αμαξι. Ευχαριστω και παλι!!

φιλε μου οτι και αν αποφασισεις, παρε εγγυησεις... για να μην κλαις μετα ουτε το μοτερ σου, ουτε τα λεφτα σου...
σε καθε περιπτωση ακομα και ζημια να μην παθεις ειναι λιγο να χασεις ενα εστω χαμηλο ποσο, αν διαπιστωσεις οτι πας χειροτερα απο "μαμα" και αναγκαστεις να γυρισεις οπως ησουν...?
αυτο που επαθε ο γιωργος δηλαδη...
περιπτωσεις ακομα χειροτερες που δεν βρεθηκε ποτε ακρη, ας μην τις σκεφτομαστε καλυτερα... εχω και απο αυτην να πω για οποιον ενδιαφερεται...

thomelef
27-11-09, 10:30
Aν το προγραμμα το ευταξε ο χ ελλιναε η ο ψ γερμανος δεν με απασχολει.Ρωτισα την γνωμη σας γιατι θεορω οτι ειναι υπερβολικα τα 4-8000 για τετοια βελτιωση ξερωντας το πως και τι κανουν τα πρωγραματα και οι εξατμισεις. Επειδη ειμαι απο κρητη και δεν ειναι ευκολο να ξερω τον καθε ελλινα προγραματηστη και τι ακριβος μπορει να κανει ή αν ειναι αξιοπιστος ή αν θελει μονο να μου τα παρει, ρωτισα να μου πει οποιος εχει το ιδιο αυτοκινητο και εχει δοκιμασει κατι να μου πει τι ακριβως ειναι αυτο και αν αξιζε τα λευτα του. Μπορει ο καθε 1 απο εδω να εδωσε 60,70,100 χιλιαρικα για να παρει το αμαξι που γουσταρει αλλα αυτο δεν συμενει οτι ο εκαστοτε μαγκας αντιπρωσοπος του κοστολογει το προγραμα η την εκαστωτε βελτιωση με βαση τα λευτα που κανει το αμαξι. Ευχαριστω και παλι!!







μαν 10 άτομα σου πρότειναν τη λύση της εξαγωγής...
μάλιστα υπάρχει και άτομο-α που έχουν κάνει αλλαγές και έχουν ποστάρει στο συγκεκριμένο θρεντ.
ουσιαστικά μέχρι και τη σελίδα 7ή 6 έχεις πάρει απαντήσεις...
τα υπόλοιπα οκ είναι λίγο οφ τόπικ(όχι και τόσο πολύ) αλλά είναι άκρως ενδιαφέροντα και μάλιστα απο άτομα που έχουν σπαταήσει χρόνο και χρήμα έτσι ώστε εμείς οι πιο ανίδεοι να διαβάζουμε και να ξέρουμε τι πρέπει να προσέχουμε όταν πάμε να κάνουμε κάτι...
υγ. στους ανίδεους βάζω πρώτο πρώτο τον εαυτό μου...

sm6
27-11-09, 10:37
Aν το προγραμμα το ευταξε ο χ ελλιναε η ο ψ γερμανος δεν με απασχολει.

και κατι τελευταιο... το προγραμμα ειτε το παρεις απο ελληνα, ειτε απο γερμανο, απο την ιδια πηγη προερχεται πιθανοτατα...
το θεμα ειναι αυτος που θα το παρεις εσυ, το αφησε οπως ηταν, ή το παιζει ερευνητης με το δικο σου αυτοκινητο...? ;)

InsaneDriver
27-11-09, 12:31
και κατι αλλο. μην δινετε συμβουλες εδω σε που σε καποιους μπορει να κοστισουν χρηματα.
αν βαγγελη μου το προγραμμα που εφτιαξε ο φιλος σου ο μπαμπης ο σουγιας, τιναξει στον αερα το μοτερ καποιου απο εδω, εσυ θα εκφρασεις απλως τα θερμα σου συλληπητηρια...
το χερι στη τσεπη δεν θα το βαλεις σιγουρα....
αν κατι τετοιο προκυψει απο σοβαρη εταιρια που εκδιδει τα αντιστοιχα νομιμα παραστατικα, ισως ο ανθρωπος βρει καποια ακρη...
π.χ. δυο που εχω ακουσει εγω (αλλων. και σπανος) καλυπτουν πληρως τυχον απροοπτα...


η πιο σωστη κουβεντα απο τον Sm6 .
αν και ο Ευαγγελος στην ουσια να προστατεψει θελει και οχι να πουλ μουρ.
δεν μπορω να βαλω θετικες και στους 2 ,να σας ριξω απο μια αρνητικη ετσι για ποικιλια?

Λυπάμαι που σας το λέω αλλά οι περισσότερες επώνυμες εταιρίες που δίνουν εγγύηση στη δουλεία τους, αν διαβάσετε τα μικρά γράμματα θα δείτε ότι η εγγύηση αφορά την καλή λειτουργία του εγκεφάλου του αυτοκινήτου.
Δεν αφορά άλλη ζημιά στο μοτέρ. Δηλαδή στην ουσία σου λέει αν σου κάψω εγκέφαλο τότε αναλαμβάνω ευθύνη.

EVANGELOS
27-11-09, 16:33
... αν διαβάσετε τα μικρά γράμματα θα δείτε ότι η εγγύηση αφορά την καλή λειτουργία του εγκεφάλου του αυτοκινήτου.
Δεν αφορά άλλη ζημιά στο μοτέρ. Δηλαδή στην ουσία σου λέει αν σου κάψω εγκέφαλο τότε αναλαμβάνω ευθύνη.

Oρισμένοι προλαλλήσαντες Χάρη είτε γενήθηκαν ΧΘΕΣ είτε λένε εν γνώσει τους παραμύθια !!

Το θέμα της ΔΗΘΕΝ εγγύησης που ΔΗΘΕΝ παρέχουν οι ΚΑΙ ΚΑΛΑ επώνυμοι βελτιωτές είναι ΟΝΤΩΣ το μεγαλύτερο παραμύθι ΟΛΩΝ των εποχών !!!

Κανένας μα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν δίνει εγγύηση για το ΜΟΤΕΡ !!!

Αν βάλεις πρόγραμμα εγγυάται τον εγγέφαλο
Αν βάλεις πιστόνια τα πιστόνια

κ.ο.κ

Αν σπάσει το μοτέρ από κακή λειτουργία αλλά το "προιόν" του είναι οκ ΣΙΓΑ μη βγάλεις άκρη και ΣΙΓΑ μη σου αντικαταστήσει ΜΟΤΕΡ !!!

Ας πούμε ο Σπύρος με το Μ3 κομπρεσέρ από ΕΣΣ θα βρεί άκρη ΓΙΑΤΙ το μοτέρ έγινε ΡΥΖΙΑ ???

Η πιστεύεις ότι θα πάρει refund ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ V10 o Σταύρος από τη Νοέλ αν πάθει κάτι το υπερκυβισμένο ??? ...

Έλεος μη σας παραμυθιάζουν !!! ... η μόνη εγγύηση είναι από την αντιπροσωπεία ... και πάλι ΑΝ το βρεις το δίκιο σου !!! ... εδώ κολάνε μοτέρ καινουργια και ΔΕ σε αποζημιώνουν θα πάρετε λεφτά πιστεύετε αν πάθει κάτι το μοτέρ από τη Χάμαν ?????

...ρε βαγγελη θα πρεπει να αποφασισεις τελικα αν καποιος ειναι καλος ή οχι πριν κατσεις να γραψεις...
απο τη μια ο νικος ειναι σωστος, σοβαρος, γνωστης, ωραιος, σε καλυψε, αλλα απο την αλλη το κομπρεσερ του γιωργου που εφτιαξε ΑΥΤΟΣ, παει χειροτερα απο Ε92 με προγραμμα made by tsigopafilas....

Ο Μπούχνερ είναι ΟΣΟ καλός είναι και "Μπάμπης ο σουγιάς" που λες κι εσύ (θεωρώντας ας πούμε ότι επειδή δεν είναι Γερμανός είναι και μπαρτζουνόβλαχος !!!! ... λες και στην ΕΣΣ ας πούμε εργάζονται συγγενέις του Φον Κάραγιαν !!! ... έλεος Στάθη...)

Απλά ΟΠΩΣ μπορεί να την πατήσεις από τον "Μπάμπη το σουγιά" ΜΠΟΡΕΙ να την πατήσεις και από το Γερμανό !!! ...

Αν ΠΑΛΙ αδυνατείς να καταλάβεις ΤΙ ΛΕΩ ... ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ ...

Ο Νίκος (που στην περιπτωσή μου ήταν ΑΠΛΑ Ντήλερ) φέρθηκε ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ... σαν ΝΤΗΛΕΡ !!! ... δηλαδή παραδέχθηκε ότι το ΠΡΟΙΟΝ που πούλησε (όχι έφτιαξε...) είχε ΘΕΜΑ και μου έδωσε REFUND το κόστος του προγράμματος (το κέρδος του Μπούχνερ το ΚΡΑΤΗΣΕ ο πονηρός ο Μπούχνερ) ... προφανώς ΑΝ έσπαγε το ΜΟΤΕΡ από το λάθος κόφτη στροφών ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕ Ο Μπούχνερ , ο Νίκος ή η ΜΚ Μοτορσπορτ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΟΤΕΡ ?????

+1000 στο Νίκο για αυτό !!!

-1000 όμως στο Μπούχνερ -όχι όσον αφορά το αν ξέρει να φτιάχνει πρόγραμμα αλλά - όσον αφορά ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ που έλεγε ... αντί να παραδεχθεί ότι έκανε μ@λακία !!!

Συνεπώς Ο ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ Γερμανός είναι ΟΣΟ ΕΠΙΦΟΒΟΣ μπορεί και να είναι Ο ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΒΛΑΧΟΣ Έλληνας "Μπάμπης ο σουγιάς" ...

Όσο λοιπόν πιθανό είναι ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΜΟΤΕΡ στο χέρι απευθυνόμενος στο "Μπάμπη το σουγιά" είναι και αν απευθυνθείς στο Γερμανό "Διδάκτωρα" ...

Το λύσαμε αυτό το θέμα Στάθη ??? .... ελπίζω να ΜΗ με ΞΑΝΑ-ρωτήσεις πάλι τι εννοώ ???

Το θέμα με το Ε92 το "ελλειποδόντικο" με το G-Power compressor ΔΕΝ είναι θεωρητικό !!! ...πήγε και το μέτρησε 360 ρόδα ... στο ίδιο δυναμόμετρο τόσο βγάζει ένα Ε92 ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ χωρίς προκαταλύτες και με απλό πρόγραμμα του "Μπάμπη του σουγιά" αξίας 750 ευρώ !!!!

...τι συμβαινει τελικα και με αυτον, ξερει ή ειναι ασχετος? και μη μου πεις παλι για εμφανιση, γιατι ειναι μια χαρα παιδι....
ή μηπως φταιει το κιτ που σχεδιασε λαθος ο ασχετος γερμανος (στομπεργκ, μηχανολογος μηχανικος στην asa) και ο ελληνας εφαρμοστης απλα δεν μπορεσε να κανει τιποτα...
δεν μεμφομαι κανεναν, απλα ρωταω εγω που δεν ξερω, εσενα που ΞΕΡΕΙΣ...

Στάθη το Νίκο το ξέρω ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΕΣΥ !!! ...

Εγώ μάλιστα έχω αγοράσει πράγματα από αυτόν !!
Έχω στείλει και 10 άτομα να ψωνίσουν από αυτόν !!

Συνεπώς ΑΣΕ τα ξυπνητζήδικα ... και καλά ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΩ ...

Τα πράγματα όμως είναι ΑΠΛΑ ...

Το μη αλφα-ν πρόγραμμα του Μπούχνερ που έβαλε δοκιμαστικά στο Στράτο μαζί με το "ειδικό" Χ-PIPE ... ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΕ ... και ο Στράτος το έβγαλε ... όπως ΔΕΝ δουλέψανε και τα πράγματα του Delage , και η Αμερικάνικη εισαγωγή "σκούπα" , και πολλά Ελληνικά προγράμματα !!! ... διάβασε παλιά θρεντ του Πάνοζ και του Στραξ

Το αλφα-ν πρόγραμμα (αν εξαιρέσεις την πατάτα με τον κόφτη στροφών) και η εισαγωγή της ΜΚ που μου πούλησε ΔΟΥΛΕΨΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ... (με τα αναμενόμενα φυσικά προβληματάκια)

Το σεταπ του με τα έκκεντρα τις συμπιέσεις το κοντό διαφορικό κλπ κλπ ... ΔΕΝ δούλεψε ποτέ ... ούτε στους χρόνους που έκανε στο περιοδικό ούτε στα πατήματα στο δρόμο ... ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ με του Νικολάι ας πούμε που και σε χρόνους και σε πατήματα ΔΟΥΛΕΨΕ !!!

Το κομπρεσοράτο Ε92 ΔΕΝ πηγαίνει !!! ... τι να κάνουμε τώρα ... δε ξέρω αν φταίει η G-Power ή κάποιος από την Ελλάδα ...

εγώ ξέρω ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΠΡΕΣΕΡΑΤΟ Μ3 (Ε46 ή Ε92) μέχρι στιγμής ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ (σύμφωνα δηλαδή με τα άλογα που δηλώνουν οι "σοβαροί" βελτιωτικοί οίκοι τοτ εξωτερικού)

Το εκκεντροφοράτο Μ5 και το (πριν τον υπερκυβισμό) "τούμπανο" Μ6 "τσε ες ελ" ... επίσης ΔΕΝ πήγαιναν !!! και τα πράγματα ήταν ΟΛΑ ΕΠΩΝΥΜΑ ... μάλιστα τα έκκεντρα τα βάλανε στον Κουλούρη !!!

τι να κάνουμε τώρα ΝΑ ΛΕΜΕ ΨΕΜΑΤΑ για να ευχαριστούμε τους φίλους μας ??? ... ΕΓΩ ΤΑ ΛΕΩ και σε αυτόν και σε όλους !!! ...

και εγώ και ο Νικολάι και ο Πάνοζ και ο Στράξ έχουμε πετάξει ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΛΕΦΤΑ σε ΔΗΘΕΝ βελτιώσεις !!!! ...

ΑΣΕ ΤΩΡΑ τα ΞΥΠΝΗΤΖΙΔΙΚΑ ... εγώ αν λέω κάτι το λέω ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ των ανθρώπων που ξεκινάνε ΤΩΡΑ να κάνουν πράγματα που άλλοι έχουν κάνει πριν από ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ !!!!

Αν κάποιοι Έλληνες ή ξένοι "βελτιωτές" παραμυθιάζουν τον κόσμο ΝΑ ΠΕΤΑΕΙ λεφτά ... σε ζάντες , προγράμματα , 6πίστονα φρένα , ειδικά αμορτισέρ , ψαγμένα χταπόδια και τελικά κλπ κλπ ... και μου πέφτει λόγος ΘΑ ΛΕΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ !!!!

Δεν είναι θέμα ΕΠΩΝΥΜΟΥ ή ΑΝΩΝΥΜΟΥ βελτιωτή ή οίκου ...

ΑΝ Η ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΡΓΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΜΑ ... δεν έχει να κάνει με το ταμπελάκι στο μοτέρ (αν λέει Νοέλ ή Σάλιας ...)

...και κατι αλλο. μην δινετε συμβουλες εδω σε που σε καποιους μπορει να κοστισουν χρηματα.
αν βαγγελη μου το προγραμμα που εφτιαξε ο φιλος σου ο μπαμπης ο σουγιας, τιναξει στον αερα το μοτερ καποιου απο εδω, εσυ θα εκφρασεις απλως τα θερμα σου συλληπητηρια...
το χερι στη τσεπη δεν θα το βαλεις σιγουρα....
αν κατι τετοιο προκυψει απο σοβαρη εταιρια που εκδιδει τα αντιστοιχα νομιμα παραστατικα, ισως ο ανθρωπος βρει καποια ακρη...
π.χ. δυο που εχω ακουσει εγω (αλλων. και σπανος) καλυπτουν πληρως τυχον απροοπτα...

Στάθη μάλλον ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ... έτσι ???

Κατ'αρχάς ο φιλος μου "ο μπαμπης ο σουγιας" που ΔΕ ξέρω ποιόν εννοείς θα σε αποζημιώσει όσο και ο φίλος μου ο Γιωργάκης ο Σπανός !!!

Σοβαρά τώρα πιστεύεις ότι θα πάρεις ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ μοτέρ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ???

Σε ποιόν πλανήτη καλύπτονται "πληρως τυχον απροοπτα" ... ούτε στον πλανήντη Χάπι ... που κανέις δεν κλείνει μάτι !!!

Μην παίρνεις στο λαιμό σου τον κόσμο ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ !!! ...

Ούτε ο Νοέλ ούτε ΚΑΝΕΝΑΣ δε σε αποζημιώνει ΑΝ ΣΠΑΣΕΙΣ ΜΟΤΕΡ !!!

...εκτος αν εισαι διατεθημενος να εισαι ο κασιδης στο κεφαλι του οποιου ο τσακαλος θα μαθει ποτε σπαει το μοτερ και ποτε οχι...
επειδη εγω δηλαδη δεν θελω να παιξω αυτο το ρολο, θεωρουμαι λαθος?...

Όσο κινδυνεύεις από το πρόγραμμα του Νοέλ άλλο τόσο κινδυνεύεις και από το πρόγραμμα του Δημητριάδη !!!

Και στην τελική με το ξένο (εγώ ας πούμε ...) ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ... άντε να βρεις άκρη αν θέλεις κάτι ... ενώ με τον Έλληνα πας τον βρίσκεις και κάποια άκρη θα βγάλεις !!!

Σκέψου να μην είχα επαφή ΚΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΑ τον ένα αισθητήρα μετά τον άλλο μέχρι να καταλάβω ότι φταίει το ... πρόγραμμα που στροφάρω 9άρες !!!!

Δεν είμαι ΕΝΑΝΤΙΩΝ των ξένων ή ΥΠΕΡ των Ελλήνων !!!

Απλά θεωρώ ότι είναι ΓΕΛΟΙΟ να δώσεις 5000 ευρώ για πρόγραμμα !!!

yodas
27-11-09, 17:15
Ρε παιδιά μήπως να ανοίξουμε ένα άλλο thread για να πούμε τα υπέρ και τα κατά των βελτιωτών (ελλήνων ή διασήμων); Δεν νομίζω ότι ο άνθρωπος μπορεί να πάρει απάντηση από ένα τέτοιο thread έτσι όπως έγινε.

thomelef
27-11-09, 17:21
Ρε παιδιά μήπως να ανοίξουμε ένα άλλο thread για να πούμε τα υπέρ και τα κατά των βελτιωτών (ελλήνων ή διασήμων); Δεν νομίζω ότι ο άνθρωπος μπορεί να πάρει απάντηση από ένα τέτοιο thread έτσι όπως έγινε.


+1000 george το θέμα είναι πως στις πρώτες σελίδες πείρε την απάντηση...οπότε καλά είμαστε και εδώ νομίζω...:dblthumb2

InsaneDriver
27-11-09, 17:37
Το θέμα με το Ε92 το "ελλειποδόντικο" με το G-Power compressor ΔΕΝ είναι θεωρητικό !!! ...πήγε και το μέτρησε 360 ρόδα ... στο ίδιο δυναμόμετρο τόσο βγάζει ένα Ε92 ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ χωρίς προκαταλύτες και με απλό πρόγραμμα του "Μπάμπη του σουγιά" αξίας 750 ευρώ !!!!



Ερώτηση...έμαθα ότι αυτό μετρήθηκε στο χιλιόμετρο στα 22 δεύτερα ακριβώς με ταχύτητα εξόδου 240κάτι.
Είναι καλή επίδοση; :nixweiss:

Sokin M3
27-11-09, 17:39
το ποιο πιθανον να εχει προβλημα με το dct και δεν μπορει να αποδοσει αυτο που προβλεπεται..........μαλλον δεν ειναι απο προγραμμα

sm6
27-11-09, 17:49
καλα ρε βαγγελη στο θεο σου...

τον εαυτο σου δεν τον λυπασαι που καθεσε και γραφεις μια σελιδα εξυπναδες...

ΜΑΘΕ λοιπον οτι με μικρη επιπλεον επιβαρυνση τα σοβαρα μαγαζια δινουν εγγυηση για τα παντα... η ασφαλιστικη λεγεται γκαραντισιμο, γερμανικη...
ο μπαμπης ο σουγιας δεν την ξερει?

επισης ο "φιλος" σου ο γιωργακης ο σπανος, εγω ξερω περιπτωση που καλυψε... κανονικοτατα...

ο σταυρος, απο την αμερικανικη εταιρια που βαζει νιτρα στο V10, ναι πηρε μοτερ. αλλο και το ξερεις πολυ καλα...
αυτο που δεν ξερεις ειναι το συμβολαιο με το νοελΕ.
επειδη ετυχε να το δω, ναι ειναι καλυμμένος, προς πληροφορησιν σου...
αν δεν ξερεις ρε μαν, σηκωσε ενα τηλεφωνο και ρωτα τουλαχιστον. μην εισαι απολυτος...

τωρα το πως πηγαιναν καποια αυτοκινητα πριν 1,5-2 χρονια, δεν το σχολιαζω. οτι και να πουμε δεν τεκμηριωνεται πλεον. ειτε εχεις δικιο, ειτε αδικο...

οσο για τον αλλο φιλο σου το φιλο, μολις τον πηρα τηλεφωνο, και εγινε εξαλλος... ηθελε να μαθει μαλιστα ποιος ******* γραφει τοσο μεγαλες ******... (δεν ειναι δικες μου οι εκφρασεις, απλα τις μεταφερω, σορρυ)
το αυτοκινητο του γιωργου δεν εχει δυναμομετρηθει κανονικα ουτε πριν ουτε μετα το κομπρεσερ... εγινε μια αποπειρα στο δημητριαδη, αλλα δεν μπορεσε τελικα να μετρηθει σωστα...
τωρα τα 325 και τα 360, απο που τα εβγαλες εσυ, τι να σου πω... παρε το νικο να μαθει κι αυτος...
α, εμαθα και κατι αλλο, ο γιωργος εχει ανοιξει τελικα και με πορσε και με σκάιλάιν. απο το τελευταιο ηταν 1,5 καροτσα μπροστα... δεν το ειδα με τα ματια μου, το εμαθα πριν λιγο...

λαθος σου φιλε να παραπληροφορεις αν ειναι αυτα που γραφεις πρωτο χερι... αν ειναι δευτερο ή τριτο, τσεκαρε τις πηγες σου...

τελος παντων...
το θεμα μαν ειναι πολυ απλο...
ο m-power_01 τοποθετει το θεμα πολυ σωστα. οι χαρτες ειναι χιλιαδες. αν δεν ξερεις, ή δεν σου πει καποιος που να ψαξεις δεν μπορεις να κανεις τιποτα...
ασε τωρα, που μαθαν να φτιαχουν προγραμμα ανθρωποι που οταν γραφουν το ονομα τους κανουν 10 ορθογραφικα λαθη... που οταν βλεπουν ecu στο δρομο την πανε στην αστυνομια για βομβα...
παιζει ο κλεψας του κλεψαντος και η αντιγραφη της αντιγραφης...
το θεμα ειναι να ξερεις σε τι μαστρομητσο εχεις πεσει και κατα ποσον τον εμπιστευσαι να μην κανει μ@λακιες.
φυσικα και σε αυτοκινητο 10ετιας δεν θα πληρωνα 5000 για προγραμμα... μην τρελαθουμε... σε λιγο το προγραμμα θα κανει πιο ακριβα απο το αυτοκινητο...
αλλα σε καινουργιο μοντελο οι επιλογες ειναι μετρημενες... αυτο το ξερουν και γι αυτο βαρανε...
και οι μεν και οι δε...

κατα τα αλλα, απο 16 ετων οταν πηρα το πρωτο μου μηχανακι ακουω για διαφορους μαστορους-επιστημονες, με θητεια χρονια στα εργοστασια ο ενας, στους αγωνες ο αλλος...
τωρα αποκτησαμε και τους εφευρετες του κοπιαρισμενου προγραμματος και του βιντεο...
σου δειχνει ο αλλος ενα βιντεο απο κινητο με αναλυση 126χ32 οπου μεσα στο μαυρο σκοταδι φαινονται δυο φωτα το ενα σχεδον διπλα απο το αλλο και σου λεει κανω παπαδες... οριστε...
και αντε εσυ να καταλαβεις αν ηταν κοντρα πειραγμενων Μ3, ή ουφο που κοβει βολτες στην κερατεα...

δεν θελω να πω τιποτε αλλο, οι αποψεις μου στο συγκεκριμενο θεμα ειναι αντιθετες απο τις δικες σου...
σορρυ μαν, αλλα σε αυτο δεν με πειθεις.

τελος να βαλω και ενα κουϊζ...
το παρακατω μπλοκ εσπασε απο ελληνα αγνωστο ή ξενο γνωστο προγραμματιστη?
η μπιελα καρφωθηκε στο ταβανι ή στο πατωμα...?
το φτιαξαν στον ανθρωπο? ή πηρε απο τα 3 το μακρυτερο...
οποιος το βρει κερδιζει ενα πακετο λουκουμια χιου (μισογεματο, εχω φαει μερικα...)

http://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar2/7897.jpg
http://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar2/7898.jpg

EVANGELOS
27-11-09, 17:51
Ερώτηση...έμαθα ότι αυτό μετρήθηκε στο χιλιόμετρο στα 22 δεύτερα ακριβώς με ταχύτητα εξόδου 240κάτι.
Είναι καλή επίδοση; :nixweiss:

Eίναι τρελός χρόνος 0.7 καλύτερος απο μαμά Μ5 Ε60 και 1.3 από Μ3 Ε92 μαμά ! ...

Δεν τη ξέρω αυτή τη μέτρηση ... αν πήγε τόσο καλά σημαίνει ότι το συγκεκριμένο δούλεψε !!!

InsaneDriver
27-11-09, 17:52
Eίναι τρελός χρόνος 0.7 καλύτερος απο μαμά Μ5 Ε60 και 1.3 από Μ3 Ε92 μαμά ! ...

Δεν τη ξέρω αυτή τη μέτρηση ... αν πήγε τόσο καλά σημαίνει ότι το συγκεκριμένο δούλεψε !!!

Φρέσκια πληροφόρηση που σου έχω ε? :clap:
Σπαρταράειιιι

thomelef
27-11-09, 17:59
καλα ρε βαγγελη στο θεο σου...
τον εαυτο σου δεν τον λυπασαι που καθεσε και γραφεις μια σελιδα εξυπναδες...
λυπησου τουλαχιστον τους αλλους............................................ .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ................................

άλλο ένα συναρπαστικό απόγευμα...
πα'να πάρω ποπ κοτν και κοκα κόλα brb περιμένετε με...

EVANGELOS
27-11-09, 18:03
Φρέσκια πληροφόρηση που σου έχω ε? :clap:
Σπαρταράειιιι

Κοίτα συνεχώς λέω ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ... όταν βρεθεί ΕΝΑ να πηγαίνει όπως θα έπρεπε δεν έχω λόγο να μην το παραδεχτώ !!!

Τώρα για το παραλλήρημα του Στάθη δε θα πω τίποτα !!!

Στάθη φίλε μου πάρε και τον Αρχιμηχανικό της Γκε-Πάουερ τηλέφωνο !! δε θα αλλάξει τίποτα μαν !!!

Αν το "ελλειποδόντικο" πάει καλά ΜΠΡΑΒΟ του ... δεν αλλάζει κάτι στη ΓΕΝΙΚΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ που κάνουμε ... εγώ ξέρω ότι μετρήθηκε 360 στον Καράφλα ...

αν ΔΕΝ είναι έτσι οκ !!! ...

ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΠΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΜΠΟΥΡΗ !!! ... ΔΕΝ ΤΟΥ ΠΡΟΣΒΑΛΛΑΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΑΣΗ !!! ... Σιγά μην αποτέλει και Ποινικό Αδίκημα να μεταφέρεις την αποδιδόμενη ιπποδύναμη ενός μοτέρ !!!

ελεος ρε Στάθη !! ... και αν σε ξαναρωτήσει ΠΕΣ ΤΟΥ Ο **** ΠΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ***** ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ...

αλλά ρε Μαν να κρίμα καταντήσεις κουτσομπόλης στην ηλικία σου !!! :loser:

Το ότι πέρασε Skyline και Πόρκι το Ε92 ΔΕΝ το ξέρω , το αν έκανε 22 ξερό στο χιλιόμετρο πάλι δεν το ξέρω ... ας μας πει ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ πάτησε ... δεν υπάρχουν και άπειρα R35 στην Ελλάδα !!!

Μην προσπαθείς να βγάλεις ΛΑΓΟ !!! ... το έχω γράψει 100 φορές ΔΕΝ είμαι εναντίον ΚΑΝΕΝΟΣ !!! ...

τα ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ με ενοχλούν !!! είτε σε "μπάμπη σουγιά" , είτε σε "γερμανό διδάκτωρα" ...

Έχουν σπάσει και Χάμαν και Νοελ και ESS και μαμά και του Σάλια και όποιου θες !!!

Κατά τα άλλα για πες μας κανά κουτσομπολιό για το 6-κύλινδρο φωτορομάντζο ... έχω ... ΑΓΩΝΙΑ !!! ;)

sm6
27-11-09, 18:05
θωμα μην τσιμπας, το βαγγο τον αγαπαω και μ΄αγαπαει...
μεχρι και για μπανιο εχουμε παει παρεα...
απλα τα γραφουμε κι δυο λιγο γλαφυρα...:D

Driver M
27-11-09, 18:07
Oι ξένοι βελτιωτές (οι κορυφαίοι όχι όλοι γενικά), καλώς ή κακώς έχουν βγάλει με την πάροδο των χρόνων ένα όνομα που δεν το έχουν οι Έλληνες. Φυσικά, αυτό το όνομα δε βγήκε τυχαία αλλά εξαιτίας πετυχημένων μετατροπών που κάνουν και γενικά εξαιτίας του επαγγελματισμού και της τεχνογνωσίας που έχουν. Αυτό όμως δε σημαίνει ούτε ότι δεν υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που και οι επώνυμοι βελτιωτές αποτυγχάνουν, ούτε ότι δικαιολογούνται οι εξωφρενικά υψηλές τιμές τους (μα 5.000 ευρώ για ένα πρόγραμμα???) που οφείλονται αποκλειστικά στο όνομα που έχουν φτιάξει, ούτε ότι αντικαθιστούν μοτέρ σε περιπτώσεις βλάβης ακόμα και αν είναι υπεύθυνοι αυτοί (σιγά μην έγιναν και άγιοι βλέπε saint Noelle κλπ), ούτε ότι δεν υπάρχουν περιπτώσεις Ελλήνων βελτιωτών που μπορεί ορισμένες φορές να κάνουν ίδια και καλύτερη δουλειά με πολύ λιγότερα χρήματα. Με τους επώνυμους βελτιωτές, πέρα από την τεχνογνωσία τους πληρώνεις και το όνομα (για να μην πω ότι το χρυσοπληρώνεις) που ναι μεν το έφτιαξαν δίκαια αλλά δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και παρόμοιες, μη επώνυμες λύσεις στην αγορά με πολύ καλά αποτελέσματα και ακόμα καλύτερες τιμές. Είναι σαν τα ρούχα, μπορείς να πάρεις μια μπλούζα ίδιας πάνω κάτω ποιότητας με μια άλλη και να την πληρώσεις 5 φορές πάνω επειδή είναι πχ lacoste και όχι no name. Καλό ψάξιμο θέλει και να εμπιστεύσαι ολοκληρωμένες λύσεις που έχεις δει ότι δολεύουν σε αυτοκίνητα σαν το δικό σου, αν και πάλι υπάρχουν κίνδυνοι (όπως συνέβη στον Geo).

Τελικό συμπέρασμα (δικά μου):
οι επώνυμοι ξένοι βελτιωτές είναι κατά κανόνα περισσότερο αξιόπιστοι, αλλά υπερκοστολογούν το προϊόν τους, ενώ οι Έλληνες έχουν συντριπτικά χαμηλότερες τιμές, αλλά πολλές φορές το αποτέλεσμα είναι αναμφίβολης ποιότητας (πάλι κατά κανόνα). Με πολύ ψάξιμο πάντως, μπορεί να βρει κανείς αξιόπιστες και δοκιμασμένες λύσεις από Έλληνες βελτιωτές και σε σχετικά καλές τιμές, ειδάλλως αν δεν έχει βρει κάποιον άξιο εμπιστοσύνης Έλληνα και δείγμα της δουλειάς του είναι προτιμότερο να ακριβοπληρώσει τους ξένους γκουρού και να είναι σχετικά (γιατί και εκεί είπαμε ότι γίνονται πολλές αστοχίες και λάθη) σίγουρος για το αποτέλεσμα , παρά να κάνει πατέντες και πειραματισμούς που του προτείνουν τα τσακαλομαστόρια που κατά καιρούς όλοι έχουμε βρει μπροστά μας.

thomelef
27-11-09, 18:21
θωμα μην τσιμπας, το βαγγο τον αγαπαω και μ΄αγαπαει...
μεχρι και για μπανιο εχουμε παει παρεα...
απλα τα γραφουμε κι δυο λιγο γλαφυρα...:D

ναι βρε το έχω καταλάβει.............
στο κάτω κάτω γουστάρω τα ποστ και των 2 σας στ συγκεκριμένο θρεντ...
υγ. το ποπ κορν δεν ήταν πλάκα..... μια σακούλα την ρίμαξα...

sm6
27-11-09, 18:29
αλλά ρε Μαν να κρίμα καταντήσεις κουτσομπόλης στην ηλικία σου !!! :loser:

ρε μαν, εγω ειμαι κουτσομπολης, ή εσυ που βλεπεις μαυρο Μ3 νυχτα, στο youtube και ξερεις, τι πλαισιο ειναι, τι βελτιωση εχει, αν εχει κανει ανακληση, τι εφαγε την προηγουμενη ο οδηγος, αν τον κορϊοδεψε ο βενζινας και τι μηνυμα του εστειλε στο κινητο η γκομενα...
και μη μου πεις οτι υπερβάλω...

παραλήρημα γιατι ρε βαγγο?
ειπες, κανεις δεν εχει παρει μοτερ αποζημιωση, σου ειπα πηρε. ελα να το δεις.
ελα να δεις και το συμβολαιο, γιατι ειναι παραληρημα?

λαγο, ποιο λαγο, τους απεχθανομαι. γαυρος ειμαι...
το θεμα ειναι να μη εισαι τοσο απολυτος σε καποια πραγματα, διοτι βλεπεις οτι δεν ειναι ολα ετσι οπως τα λες (πολλα ειναι βεβαια).
τα πεταμενα λεφτα, ολους τους ενοχλουν κι εμενα παραπανω.
αλλα τα πεταμενα μοτερ με ενοχλουν ακομα περισσοτερο...

στο φωτορομαντζο, ασε τα ψόφια ρε μαν... που δεν ξερεις εσυ, τι εχει γινει...:ices_ange
ακομα και απο που πηρε τα πλακακια το συνεργειο ξερεις...
ασε να παρει τα λουκουμια κανενας αλλος, μην κλεβεις...!

EVANGELOS
27-11-09, 18:44
Καλά πάρε τώρα κανά τηλ να μάθεις και άλλες κόντρες Στάθη και άσε με έμενα !!!

π.σ. Σοβαρά το φωτορομάντζο δεν έχει άλλη συνέχεια ???

sm6
27-11-09, 18:51
Σοβαρά το φωτορομάντζο δεν έχει άλλη συνέχεια ???

οχι, δεν ειχε χαπυ εντ και κοπηκε...

EVANGELOS
27-11-09, 18:52
οχι, δεν ειχε χαπυ εντ και κοπηκε...

Kρίμα πίστευα ότι θα εμφανιστεί Αλμπέρτο Εσκενάζυ με διαγνωστικό να βελτιώσει το μπλοκ της Σοφίας Αλιμπέρτη !!!!!

;)

manosm3
27-11-09, 18:54
Kρίμα πίστευα ότι θα εμφανιστεί Αλμπέρτο Εσκενάζυ με διαγνωστικό να βελτιώσει το μπλοκ της Σοφίας Αλιμπέρτη !!!!!

;)
Ναι και πανω στο super policing :bananasmi θα εμφανιστει και η Βινα Ασικη

litsos69
28-11-09, 08:16
Καποιος πριν μεριικα replys εγραψε οτι μπορει να βαλεις προγραμα και ο εγκεφαλος να διαβασει βσφαλμα και ανα επιστρεψει στην μαμα μορφη, η καπως ετσι τουλαχιστον παιζει αυτο???
Αν το ιδιο πρωγραμα το βαλουμε σε manual αμαξι και σε dct το manual παει καλητερα ??? Το εχω ακουσει απο το noelle και το επιβεβαιωσε και μηχανικος της εδω αντιπροσωπειας...!

stapre
28-11-09, 09:43
Kαλημερα παιδια! Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum αν και μελλος αρκετα χρονια. Μολις πριν 3 μηνες αγωρασα το νεο μου μωρο( m3 e92 mdct) και ψαχνω για βελτιωσεις.
Εχω βρει καποια πραγραμματα που σε συνδιασμο με αφερεση προκαταλυτων δινουν καμια 40ρια αλογα.Το κοστος δε, ειναι τρελο για τετοιου ειδους βελτιωση. Θελω να ρωτισω αν ξερει κανεις τιποτα παραπανω και αν εχει βαλει καποιος τιποτα απο ολα αυτα να μου πει αποτελεσματα και αν αυτα που ταζει ο καθε βλετιωτης ειναι αληθινα. Ευχαριστω εκ τω πρωτερο! Παρακατω παραθετω τι ακριβως εχω βρει και τι κοστιζει εκαστο:

1) noelle motosport 476 hp αφερεση προκαταλητων προγραμμα 4900-5500 αναλογα την μερα που θα τον παρεις τηλ.
2) αkrapovic full exaust sistem + προγραμμα 460 hp 8500 € - μονο προκαταλητες και προγραμμα 450hp 3500€.
3) φιλτρο carbon+προγραμμα 450 hp (με εστειλαν εκει απο αντιπροσοπεια bmw στη αθηνα) 8500€
4) active autowerk προγραμμα τροχαλειες εξατμιση φιλτρο 460 8000 €
5) μονο προγραμμα απο ac-hardge-hamman + 20-25 hp απο 3000€ και πανω.

Υγ. Δεν με ενδιαφερει κομπρεσορας ρωτισα στον καφουνη και μου ειπαν 15000€.

ΤΟ Μ3V8 EXEI 12,500 ΧΑΡΤΕΣ! ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΟΝΤΕΣΙΟΜΕΤΡΟ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ ΕΧΕΙ 7ΧΑΡΤΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ! ΟΙ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟΙ, 2ΤΡΟΜΠΕΣ ΛΑΔΙΟΥ, ΒΑΝΟΣ, ΤΡΟΜΠΑ ΝΕΡΟΥ, 2ΒΕΝΖΙΝΗΣ,ΡΟΠΕΣ ΣΤΡΟΦΑΛΟΥ, ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΩΝ, ΣΑΝΖΜΑΝ, ΔΙΑΦΟΡΙΚΟΥ, ΣΥΣΤΗΜΑ BER, ΣΥΣΤΗΜΑ DRAG, ADVANCE, AFM, LAMBDAS, ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 50 ΧΑΡΤΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΩΝ ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΕΙΣ, ΧΡΟΝΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΣΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ! ΤΙ ΝΟΜΙΣΑΤΕ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΑΣ? Ε36? Η, Ε46? ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ BMW&SIEMENS ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙ. ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο 65ΧΡΟΝΟΣ ΠΛΕΟΝ, ΝΟΕΛΛΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΗΣ ALPINA.
ΕΡΩΤΗΣΗ!
ΜΗΠΩΣ NOMIZOUME ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΓΗΣ?
Ο ΝΟΕΛΛΕ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΝΟΕΛΛΕ, ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗ ΤΗΣ ΓΗΣ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΛΙΑΝΙΚΗΣ?
ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΙΤ (ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ- ΠΡΟΚΑΤΑΛΥΤΕΣ) ΤΟΣΟ ΚΑΝΕΙ!
ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΒΓΑΛΕΙ ΠΡΟΚΑΤΑΛΥΤΕΣ ΕΤΣΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ, ΜΕΣΑ ΣΕ 1000ΚΜ ΕΧΕΙ CHECK ENGINE!
KAI ΟΠΟΙΟΣ -ΕΠΙΣΗΣ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ-ΝΟΜΙΣΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΤΟ ΜΠΛΟΚ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΣΕ ΥΠΕΡΤΡΟΦΟΔΟΤΗΣΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10.000ΚΜ ΠΛΑΝΑΤΑΙ ΠΛΑΝΗΝ ΟΙΚΤΡΑΝ!
ΠΟΣΑ Μ3 ΚΟΜΠΡΕΣΣΟΡ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ (ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΜΙΛΑΩ) ΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10.000ΚΜ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ???
ΚΑΝΕΝΑ!
ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΜΠΛΟΚ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΜΑ ΜΑΓΝΗΣΙΟΥ!
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΛΙΓΟ.....
ΜΕ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ..... ΜΟΝΟ ΖΗΜΙΕΣ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ.
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΣΑΣ ΒΑΖΩ ΧΕΡΙ..
ΑΠΛΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ, ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΕΧΝΙΚΑ, ΚΑΙ ΠΡΟΣΓΕΙΩΘΕΙΤΕ!
ΤΗΝ ΝΕΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΓΙΞΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΠΛΕΟΝ...

smg2
28-11-09, 09:55
αστο οπως ειναι 400αλογα στην ελλαδα ειναι υπεραρκετα

chief
28-11-09, 10:36
ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΙΤ (ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ- ΠΡΟΚΑΤΑΛΥΤΕΣ) ΤΟΣΟ ΚΑΝΕΙ!
ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΒΓΑΛΕΙ ΠΡΟΚΑΤΑΛΥΤΕΣ ΕΤΣΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ, ΜΕΣΑ ΣΕ 1000ΚΜ ΕΧΕΙ CHECK ENGINE!


Ο lourbas τα εκανε αυτα, το αμαξι ραβει και δεν εχει check engine.

Α, και δεν εδωσε 5000 ευρω , εδωσε περιπου 1000.

Και δεν το εκανε ο Noelle στις εκπτωσεις. Καποιος καραφλας "μαστρο-Μητσος" το εφτιαξε....

konc
28-11-09, 11:15
ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ BMW&SIEMENS ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙ. ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο 65ΧΡΟΝΟΣ ΠΛΕΟΝ, ΝΟΕΛΛΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΗΣ ALPINA.

Καλώς τον γκόμενο του Noelle :smokin:

konc
28-11-09, 12:15
Και μόλις έφαγα και μια κόκκινη γιατί ξεμπρόστιασα τη γκόμενα του Noelle..

m-power_01
28-11-09, 13:58
Τι αλλο θα διαβασω εδω μεσα??? Μην διαβαζετε ενα περιοδικο και ξεκινατε να αραδιαζετε οτι κοτσανα διαβασατε! Ξερεις τι ειναι το μαγνησιο? Ξερεις ποιες ειναι οι μηχανικες του ιδιοτητες? Ξερεις πως κατεργαζεται? Ξερεις τι κραμα εχει χρησιμοποιηθει? Γνωριζεις μηπως οτι το μαγνησιο περιβαλει το αλουμινενιο μπλοκ? Ξερεις για τεχνικες επιφανειακης σκληρυνσης? Μηπως ξερεις οτι πλεον οταν ακουμε για μαγνησιο δεν μενουμε με το στομα ανοιχτο???? και ο ταπεινος Μ54 εχει μαγνησιο!!! Ξερεις πως ειναι οι χαρτες μιας ecu? Ελεος!!!

m-power_01
28-11-09, 14:23
Επειδη με λιγο ακομα ψαξιμο στο forum ειδα την εμονη με Noelle ...Ειδα και το προφιλ του stapre ...
Κυριε Σταθη Πρεδαρη, δεν ειναι ωραιος τροπος διαφημισης αυτος!!! Μην ισοπεδωνετε ολο τον ανταγωνισμο...υπαρχουν και αλλοι επαγγελματιες! Επισης ειναι κανονας του forum να μην επιτρεπεται η διαφημιση! Αν ειναι να διαφημιστειτε εδω καντε το σωστα!
Αρα λοιπον ...το απο πανω ποστ μου μαλλον παει περιπατο!!! Γιατι προφανως ξερετε...αλλα βολευει να τα παρουσιασετε ετσι για λογους marketing .

* Για οσους δεν γνωριζουν ο Κ. Σταθης Πρεδαρης ειναι ο KUF tuning

Nick_compact
28-11-09, 14:24
Ο ταπεινός Μ54 δεν έχει μαγνήσιο, λάθος τα λες. Το πρώτο μοτέρ BMW με μπλοκ από κράμα αλουμινίου-μαγνησίου είναι ο Ν52. Και όπως λέει η ίδια η BMW, πρόκειται για κράμα, οπότε το μαγνήσιο, δεν "περιβάλλει" το αλουμίνιο όπως λες.

Τώρα, για τις ECU γνωρίζω τα απόλυτα βασικά πράγματα, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Όσον αφορά τον V8 της νέας Μ3, δεν έχω διαβάσει σε καμία τεχνική ανάλυση τπτ σχετικό με μπλοκ αλουμινίου-μαγνησίου.

m-power_01
28-11-09, 14:26
εχεις δικιο για το Ν52 αλλα το μπλοκ ειναι οπως σου το περιγραφω

m-power_01
28-11-09, 14:36
Ο ταπεινός Μ54 δεν έχει μαγνήσιο, λάθος τα λες. Το πρώτο μοτέρ BMW με μπλοκ από κράμα αλουμινίου-μαγνησίου είναι ο Ν52. Και όπως λέει η ίδια η BMW, πρόκειται για κράμα, οπότε το μαγνήσιο, δεν "περιβάλλει" το αλουμίνιο όπως λες.


Για να σε πεισω κιολας θα σου πω οτι τα μαγνησιο δεν ειναι τοσο ανθεκτικο οσο το αλουμινιο...για να χρησιμοποιηθει σε στροφαλοθαλαμο.Και επισης εχει βασικο μειωνεκτημα οτι διαβρωνεται απο το νερο!!!! Αρα πως θα γινεται η ψυξη? Αρα λοιπον το μαγνησιο χρησιμοποιειται μονο λογω του χαμηλου βαρους...και περιβαλει τον αλουμινενιο πυρηνα

konc
28-11-09, 18:42
Έτσι, έτσι! Τώρα τελευταία μασάμε όλο και λιγότερο σε τέτοιες επιδρομές.
Αγαπητέ, ρίξε όσες θέλεις, έχω ήδη ρεφάρει από τους υπόλοιπους που σε πήρανε χαμπάρι :)

Επόμενοοοοοος!

stratos
28-11-09, 20:46
Συμφωνώ για το μαγνήσιο αλλά διαφωνώ με το κράμα μιας και οι δεσμοί που δημιουργούνται μεταξύ των διακρυσταλλικών ορίων μαγνησίου και αλουμινίου είναι τόσο ισχυροί που όσο να αυξηθεί η θερμοκρασία και όσο δυσμενείς να είναι οι συνθήκες τότε η διάβρωση είναι εξαιρετικά δύσκολη έως ανύπαρκτη. Άλλο τι κάνει το μαγνήσιο μόνο του και άλλο τι κάνει ένα κράμα του...

VanVIC
28-11-09, 21:49
Σχετικά με του πού και πώς γίνεται η χρήση μαγνησίου στους κινητήρες της σειράς Ν, φαίνεται στο video της σειράς Super-Factories (νομίζω έτσι λεγόταν) που δείχνει το εργοσ΄τασιο της BMW που φτιάχνει το Ζ4.
Ο stefanos_cool το έχει παραθέσει σε τμήματα σε κάποιο πρόσφατο thread.

stratos
28-11-09, 21:55
Σχετικά με του πού και πώς γίνεται η χρήση μαγνησίου στους κινητήρες της σειράς Ν, φαίνεται στο video της σειράς Super-Factories (νομίζω έτσι λεγόταν) που δείχνει το εργοσ΄τασιο της BMW που φτιάχνει το Ζ4.
Ο stefanos_cool το έχει παραθέσει σε τμήματα σε κάποιο πρόσφατο thread.

Αυτό Βαγγέλη αφορά το μαγνήσιο που περιβάλει τους κινητήρες και απλά προσθέτει μηχανική αντοχή με τον έξτρα όγκο του. Είναι εντελώς διαφορετικό απο το κράμα μαγνησίου. Αν και δεν ξέρω τι ακριβώς φοράει το V8 του Ε9Χ...

m-power_01
29-11-09, 05:34
Αν και στα υλικά νομίζω είσαι καταλληλότερος ...(ποτέ δεν ήταν το αγαπημένο μου) .Επειδη κάποια στιγμή έψαχνα κάτι σχετικό ,βρήκα τα εξής στοιχεία . Το μαγνήσιο είναι το ελαφρύτερο όλων των μέταλλων με ειδικό βάρος, μόλις το 65%
αυτό του αλουμινίου και επομένως η χρήση του σε κατασκευές όπου η μείωση του
βάρους έχει πρωταρχική σημασία θα μπορούσε να αποτελέσει σημαντική καινοτομία.
Γενικά τα κράματα μαγνήσιου έχουν καλές ειδικές ιδιότητες, συγκρίσιμες σε αρκετές
περιπτώσεις με αυτές των κραμάτων αλουμινίου. Κύριο μειονέκτημα, το οποίο έχει
οδηγήσει σε περιορισμένη χρήση των κραμάτων μαγνήσιου σε δομικές εφαρμογές, είναι
η μειωμένη αντίσταση έναντι της διάβρωσης δεδομένου ότι το μαγνήσιο είναι το
ανοδικότερο όλων των μετάλλων

stratos
29-11-09, 10:23
Σίγουρα το μαγνήσιο είναι το ανοδικότερο όλων και τα συνεχή ηλεκτρικά φορτία θα το διάβρωναν πολύ γρήγορα. Αλλά δεν έχει καμία σχέση ένα μέταλλο αυτούσιο, με ένα κράμα με 60% περιεκτικότητα σε μαγνήσι και με ένα κράμα με 18-20 % περιεκτικότητα σε μαγνήσιο.

Αν η περιεκτικότητα σε μαγνήσιο είναι μικρότερη απο το επιτρεπτό όριο διαλυτότητας τότε δημιουργούνται πολύ ισχυρόι δεσμοί και το μαγνήσιο λειτουργεί σαν ένθετο εμποδίζοντας την διάδωση των μικρο-ρογμών στο μπλόκ. Αν είναι περισσότερο, το extra υλικό απλά περισεύει και δεν κραματοποιείται αλλά τότε έχουμε μείγμα. Σαν να έχουμε extra υλικό και να το έχουμε απλά κολλήσει πάνω στο μπλόκ. Ε ναι, αυτό διαβρώνεται...

Lil
30-11-09, 03:07
για πολλα προυγουμενα ποστ!!!!
http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs260.snc1/10729_1037376511756_1745797430_67843_4539643_n.jpg

κριμα!

merlin_M3
04-12-09, 12:05
Νομίζω ότι είναι γνωστό το πρόβλημα που είχε το DCT.:scratchch

Πήγαινες με κάποια ταχύτητα και για οποιονδήποτε λόγω επιβράδυνες σχετικά απότομα, αν αμέσως μετά προσπαθούσες να επιταχύνεις, το αυτοκίνητο δεν ανταποκρινόταν άμεσα με αποτέλεσμα να σε κρεμάει και όταν αποφάσιζε να ακούσει στο γκάζι, αυτό γινόταν βίαια, ενοχλητικά και σε κάποιες περιπτώσεις επικίνδυνα.:drive2:

Το πρόβλημα υπήρχε σε όλο τον κόσμο. Στον Καναδά έχουν γίνει και μυνήσεις στον εκεί αντιπρόσωπο για το συγκεκριμένο πρόβλημα που έγινε και αιτία ατυχημάτων.

Αυτό το πρόβλημα ήταν το μόνο που με στεναχωρούσε στο Μ3 μου.:mad:

Με μεγάλη μου χαρά λοιπόν σας λέω ότι με την τελευταία αναβάθμιση του software από την BMW, έκδοση 35.2 νομίζω, όλα τα προβλήματα του DCT λύθηκαν !!!

Εκανα την αναβάθμιση πρίν από λίγες μέρες και νομίζω ότι αγόρασα καινούργιο αυτοκίνητο... και είμαι απολύτως ικανοποιημένος μιάς και το μόνο συνεφάκι που υπήρχε στην σχέση μου με το Μ3 DCT, διαλύθηκε !!!:dblthumb2

VanVIC
04-12-09, 13:49
Νομίζω ότι είναι γνωστό το πρόβλημα που είχε το DCT.:scratchch

Πήγαινες με κάποια ταχύτητα και για οποιονδήποτε λόγω επιβράδυνες σχετικά απότομα, αν αμέσως μετά προσπαθούσες να επιταχύνεις, το αυτοκίνητο δεν ανταποκρινόταν άμεσα με αποτέλεσμα να σε κρεμάει και όταν αποφάσιζε να ακούσει στο γκάζι, αυτό γινόταν βίαια, ενοχλητικά και σε κάποιες περιπτώσεις επικίνδυνα.:drive2:

Το πρόβλημα υπήρχε σε όλο τον κόσμο. Στον Καναδά έχουν γίνει και μυνήσεις στον εκεί αντιπρόσωπο για το συγκεκριμένο πρόβλημα που έγινε και αιτία ατυχημάτων.

Αυτό το πρόβλημα ήταν το μόνο που με στεναχωρούσε στο Μ3 μου.:mad:

Με μεγάλη μου χαρά λοιπόν σας λέω ότι με την τελευταία αναβάθμιση του software από την BMW, έκδοση 35.2 νομίζω, όλα τα προβλήματα του DCT λύθηκαν !!!

Εκανα την αναβάθμιση πρίν από λίγες μέρες και νομίζω ότι αγόρασα καινούργιο αυτοκίνητο... και είμαι απολύτως ικανοποιημένος μιάς και το μόνο συνεφάκι που υπήρχε στην σχέση μου με το Μ3 DCT, διαλύθηκε !!!:dblthumb2

Ωραία εξέλιξη Νίκο. Θυμάμαι που το συζητούες το "θέμα" και έκανες "συγκρίσεις" με πιο "ταπεινά" αυτοκίνητα με παρόμοιας λειτουργίας-φιλοσοφίας κιβώτια.

Με την πρόσφατη "αναβάθμιση" που είχες κάνει για ταχύτερους χρόνους αλλαγής, τί έγινε ? παρέμειναν οι ρυθμίσεις ? ή με το νέο εργοστασιακό update χάθηκαν ? (επλίζω να μην συνέβη κάτι τέτοιο)

merlin_M3
04-12-09, 13:54
Με την πρόσφατη "αναβάθμιση" που είχες κάνει για ταχύτερους χρόνους αλλαγής, τί έγινε ? παρέμειναν οι ρυθμίσεις ? ή με το νέο εργοστασιακό update χάθηκαν ? (επλίζω να μην συνέβη κάτι τέτοιο)

Πέραν της εργοστασιακής αναβάθμισης που ανέφερα και η οποία μεταμορφώνει το κιβώτιο και συνεπώς και γενικώτερα το αυτοκίνητο,
έγιναν και άλλες αναβαθμίσεις......... καλές....... πολύ καλές....... !!!! :dblthumb2

VanVIC
04-12-09, 13:57
Πέραν της εργοστασιακής αναβάθμισης που ανέφερα και η οποία μεταμορφώνει το κιβώτιο και συνεπώς και γενικώτερα το αυτοκίνητο,
έγιναν και άλλες αναβαθμίσεις......... καλές....... πολύ καλές....... !!!! :dblthumb2

καμιά "αναβάθμιση" QOR θα κάνουμε ?
Προφανώς, τίς "άλλες" στις οποίες αναφέρεσαι, θα μας τίς κάνεις έκπληξη...

z3 2.2
04-12-09, 13:58
Ωχχχ...καταλαβα....ητανε στραβο το κλιμα...το φαγε κι ο γαιδαρος...αστα να πανε....
Δλδ τωρα πως θα μας προσπερνας-αφηνεις πισω???
Να ξερεις παντως Νικολακη εξαφανιζεσαι εκνευριστικα γρηγορα.....!!!!!
Και με καυλοτικ ηχο

sm6
04-12-09, 14:04
Προφανώς, τίς "άλλες" στις οποίες αναφέρεσαι, θα μας τίς κάνεις έκπληξη...

ειναι του γνωστου οικου Twinings...;)
περισσοτερα απο το νικο...

VanVIC
04-12-09, 14:06
ειναι του γνωστου οικου Twinings...;)
περισσοτερα απο το νικο...

Εσύ ψήνεσαι για αναβάθμιση στον οίκο QOR ?

z3 2.2
04-12-09, 14:08
ειναι του γνωστου οικου Twinings...;)
περισσοτερα απο το νικο...

Σε Erl Gray η English Breakfast???

m-power_01
04-12-09, 14:08
ειναι του γνωστου οικου Twinings...;)
περισσοτερα απο το νικο...

αξιοπιστος οικος....και πανω απ' ολα ...300 χρονια εμπειριας!!!!!!!

sm6
04-12-09, 14:08
αφου ειναι δοκιμασμενο αυτο... δεν χωραει ερωτηση...;)


σε earl gray δημητρη παρακαλω...
By Appointment to Her Majesty the Queen...:)

merlin_M3
04-12-09, 14:08
καμιά "αναβάθμιση" QOR θα κάνουμε ?

Απλά πες το και φύγαμε, ακόμη και σήμερα που λέει ο λόγος !!!:clap:

Ωχχχ...καταλαβα....ητανε στραβο το κλιμα...το φαγε κι ο γαιδαρος...αστα να πανε....

Η σωστή λειτουργία του DCT μεταμόρφωσε το αυτοκίνητο !!! :bugeye:

Τα υπόλοιπα θα τα δούμε στον δρόμο........ :smiley_abαν πετύχουμε πουθενά τον Μπάμπη τον Σουγιά !!!:rofl2:

sm6
04-12-09, 14:14
Η σωστή λειτουργία του DCT μεταμόρφωσε το αυτοκίνητο !!!

Τα υπόλοιπα θα τα δούμε στον δρόμο........ :smiley_abαν πετύχουμε πουθενά τον Μπάμπη τον Σουγιά !!!:rofl2:

σιγα μην εμφανιστει ο μπαμπης...
ξεκινα με το φιλο με τη C63... ειχε βγαλει λιγο :pth:, ή ειναι :thinkerg: μου?

VanVIC
04-12-09, 14:15
ξεκινα με το φιλο με τη C63...

το θεωρείς εφικτό ?
:feedback:

sm6
04-12-09, 14:16
δεν ξερω... θα δειξει...

merlin_M3
04-12-09, 14:17
το θεωρείς εφικτό ?
:feedback:

Η περιέργεια σκότωσε την γάτα !!! :rofl2::rofl2::rofl2:

VanVIC
04-12-09, 14:22
Η περιέργεια σκότωσε την γάτα !!! :rofl2::rofl2::rofl2:

O Βασίλης έκανε τίποτε απ'αυτά που έλεγε για MKB ?

Straight six
16-12-09, 17:20
το γνωστο λευκο κομπρεσσερατο M3 E92 του γιωργου ειναι δοκιμη στο τωρινο τευχος του drive...

konas
16-12-09, 19:58
το γνωστο λευκο κομπρεσσερατο M3 E92 του γιωργου ειναι δοκιμη στο τωρινο τευχος του drive...

Α γιαυτο τολεγε και το ξαναελεγε στην εκπομπη του....

litsos69
25-02-10, 13:22
Ζητειται εξατμηση μεταχειρισμενη Akrapovic full sustem. Δεν υπαρχει χρημα για καινουρια. Αν γνωριζει καποιος κατι παρακαλω στειλτε pm.Ευχαριστω!