PDA

Επιστροφή στο Forum : εχασα το κλειδι


giannis_compact
27-11-09, 01:29
Καλημερα παιδια.Εχασα το ενα κλειδι απο το Ε46 μου.Μονο σε αντιπροσωπεια υπαρχει λυση?180 ευρω εχει ενα κλειδι..Απ'αυτα τα μετ/να στο ebay δε γινεται τιποτα με καμια κωδικοποιηση?

george kaleas
27-11-09, 03:49
Πηγες να βγαλεις κλειδι και εχει 180ε?? πο πο
κριμα.... δεν πιστευω να υπαρχει κατι αλλο αναγκαστηκα πας για καινουργιο...

m-power_01
27-11-09, 04:04
Καλημερα παιδια.Εχασα το ενα κλειδι απο το Ε46 μου.Μονο σε αντιπροσωπεια υπαρχει λυση?180 ευρω εχει ενα κλειδι..Απ'αυτα τα μετ/να στο ebay δε γινεται τιποτα με καμια κωδικοποιηση?

Φιλε μου το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να πας στην αντιπροσωπια (ή για να μην σε γδαρουν ,σου λεω που αλλου) να ακυρωσεις το χαμενο κλειδι.
Τι σημαινει αυτο? Οτι οποιος εχει το χαμενο κλειδι μπορει μεν να ανοιξει το αμαξι, αλλα δεν μπορει να το βαλει μπροστα! Για να το κανεις αυτο θα πρεπει να εχεις μαζι σου ολα τα κλειδια που εχεις ,για να σου κλειδωσει ο τεχνικος το χαμενο!

zami
27-11-09, 07:31
Προφανως η τιμη που λες αφορα το κλειδι με το ενσωματομενο χειριστηριο κλειδωματος και ανοιγματος του πορτ παγκαζ.μπορεις να ρωτησεις αν υπαρχει η δυνατοτητα (εαν εχεις δευτερο κλειδι με χειριστηριο) να βγαλεις απλο κλειδι χωρις χειριστηρια το οποιο κοστιζει γυρω στα 70€ .αυτο ειχα παθει και εγω στο Ε 36 και μου το προτεινανε απο την αντιπροσωπεια σαν λυση.μαλιστα το μονο που εκανα ηταν να δωσω αρ πλαισιου και σε 10 μερες ηρθε το κλειδι απο γερμανια και απο το σακουλακι κατευθειαν εβαλα μπροστα!!!Τωρα παλι υπαρχουν και συνοικιακοι κλειδαραδες που λενε οτι βγαζουν κλειδια ,φτηνα,αλλα εγω δεν θα το προτιμουσα

Fanis
27-11-09, 08:23
Μεταχειρισμένο δεν γίνεται από ebay. Για να βγάλεις κλειδί, δίνεις το VIN σε κάποια αντιπροσωπεία και στο παραγγέλνουν βάση αυτού.

george316
27-11-09, 09:34
ναι πρεπει να ακυρωσεις το κλειδι που εχασες.μη τσιγκουνευτεις τα χρηματα.πανε στην αντιπροσωπεια για να σου βγαλουν αλλο κλειδι και να σου ακυρωσουν το παλιο.
δυστυχως,απο τα 46ρια και μετα τα κλειδια ειναι τεχνολογικα εξελιγμενα.αν χασεις κλειδι δεν ειναι κλειδαρια να βγαλεις αλλο.και γιαυτο το λογο το πληρωνεις.γνωμη μοπυ παντα.

gyiama
27-11-09, 09:34
στα Ε46 δεν βγαινει αντικλειδι πουθενα εκτος αντιπροσωπειας και πας με την ταυτοτητα σου και την αδεια κυκλοφοριας!δυστυχως καπου τοσο εχει εγω το βγαλα 168ε αν θυμαμαι καλα!!!!μπορεις να βγαλεις το απλο που δεν εχει το remote επανω του αν θυμαμαι 120ε και το πλαστικο 60ε!!!το κλειδι με τα χειριστιρια οταν ερθει θελει προγραμματισμο πανω στο αυτοκινητο!!!!!!

giannis_compact
27-11-09, 13:39
Καταλαβα παιδια..Εχετε δικιο..Αλλα αποκλειεται να χει καποιος αλλο το κλειδι,αυτο ειναι σιγουρο..Το εχασα στο χωρο του οικοπεδου του σπιτιου..Το γυρισα σπιθαμη προς προς σπιθαμη μια βδομαδα τωρα αλλα πουθενα...:(

mitsos_chania
27-11-09, 13:45
στα Ε46 δεν βγαινει αντικλειδι πουθενα εκτος αντιπροσωπειας και πας με την ταυτοτητα σου και την αδεια κυκλοφοριας!δυστυχως καπου τοσο εχει εγω το βγαλα 168ε αν θυμαμαι καλα!!!!μπορεις να βγαλεις το απλο που δεν εχει το remote επανω του αν θυμαμαι 120ε και το πλαστικο 60ε!!!το κλειδι με τα χειριστιρια οταν ερθει θελει προγραμματισμο πανω στο αυτοκινητο!!!!!!

ταυτοτητα που σου ζητησαν?εμενα μονο αριθμο πλαισιου ηθελαν και με ρωτησαν ποιο κλειδι θελω.οσο για τον προγραμματισμο του κλειδιου σιγα την τεχνη.το βαζουν στην μιζα και τελειωσε.Και τιμες:60ευρω αυτο με το λαμπακι και 160 με τα κουμπακια για το κλειδωμα κτλ.(εγω τα πηρα και τα 2 200 ευρω)

giannis_compact
27-11-09, 13:51
Παιδια μολισ πηρα τηλεφωνο σε αντιπροσωπεια σε Ελλαδα και Γερμανια.Στην Ελλαδα εχει 170 ευρω και θελει αδεια και ταυτοτητα.Στη Γερμανια μου ειπαν 130 ευρω και αδεια και ταυτοτητα.Το Φεβρουαριο θα παω Γερμανια αλλα δεν αξιζει να περιμενω για 40 ευρω 3 μηνες..

aektzhs18
27-11-09, 13:53
Κατι τετοιο ??τι λετε δεν μπωρει να δουλεψει αυτο?γιατι εχω και εγω προβλημα με το κλειδι ,οχι τπτ αλλο.
http://cgi.ebay.de/NEW-BMW-KEY-REMOTE-1998-99-2000-01-02-03-04-E46-X5-X3_W0QQitemZ230403885512QQcmdZViewItemQQptZUK_Cars Parts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item35a52449c8

giannis_compact
27-11-09, 13:55
Την ιδια ερωτηση ειχα και εγω..Οταν ειπα απο ebay..Αυτα δε γινεται να προγραμματιστουν?

giannis_compact
27-11-09, 13:57
Αν παρω κλειδι απο αλλο 46αρι θα μπορω να το προγραμματισω με το δικο μου ως προς κλειδωμα και ξεκλειδωμα μονο?Δε με ενδιαφερει να μπαινει στη μιζα..Γινεται αυτο?Μονο ως κλειδωμα και ξεκλειδωμα..Για να το βαλω στη μιζα μετα ξερω τι θα κανω..Αρκει να προγραμματιζεται απο αλλο αυτοκινητο στο δικο μου θελω..

Fanis
27-11-09, 14:11
Αν παρω κλειδι απο αλλο 46αρι θα μπορω να το προγραμματισω με το δικο μου ως προς κλειδωμα και ξεκλειδωμα μονο?Δε με ενδιαφερει να μπαινει στη μιζα..Γινεται αυτο?Μονο ως κλειδωμα και ξεκλειδωμα..Για να το βαλω στη μιζα μετα ξερω τι θα κανω..Αρκει να προγραμματιζεται απο αλλο αυτοκινητο στο δικο μου θελω..
Δεν γίνεται, από όσο ξέρω, γιατί για να προγραμματιστεί το κλειδί πρέπει να μπεί στην μίζα του αυτοκινήτου σου. Ίσως να γίνεται και με κάποιον άλλο τρόπο, αλλά δεν το γνωρίζω.

giannis_compact
27-11-09, 14:14
Καποιοι κλειδαραδες εχουν τα τα κλειδια σε γνησια εμφανιση σε περιπτωση που το δικο σου ειναι φθαρμενο κτλ αλλα πρεπει να βαλεις εκει μεσα το δικο σου μηχανισμο και μετα στο σκαβει ιδιο με το δικο σου.Οποτε παιρνω ενα τετοιο,παιρνω ενα και απο ebay το σκαβω ιδιο με το δικο μου,βαζω το μηχανισμο απο το αλλο που θα παρω απο το ebay και σκαβω τη βεργα με βαση το δικο μου.Το βαζω στη μιζα και προγραμματιζεται?Για να προγραμματιστει και να δουλευει κλειδωμα-ξεκλειδωμα πρεπει να μπει απλα στη μιζα?

strof
27-11-09, 14:22
Καποιοι κλειδαραδες εχουν τα τα κλειδια σε γνησια εμφανιση σε περιπτωση που το δικο σου ειναι φθαρμενο κτλ αλλα πρεπει να βαλεις εκει μεσα το δικο σου μηχανισμο και μετα στο σκαβει ιδιο με το δικο σου.Οποτε παιρνω ενα τετοιο,παιρνω ενα και απο ebay το σκαβω ιδιο με το δικο μου,βαζω το μηχανισμο απο το αλλο που θα παρω απο το ebay και σκαβω τη βεργα με βαση το δικο μου.Το βαζω στη μιζα και προγραμματιζεται?Για να προγραμματιστει και να δουλευει κλειδωμα-ξεκλειδωμα πρεπει να μπει απλα στη μιζα?

Λιγοα δυσκολο μου ακουγεται αυτο με την μιζα γιατι θα ηταν η χαρα του κλεφτη!!

aektzhs18
27-11-09, 14:22
Εγω το δευτερο κλειδι που εχω δουλευει κανονηκα το κλειδωμα-ξεκλειδωμα αλλα δεν χτυπαει μιζα .

gregE36
27-11-09, 14:28
εχει στην γειτονια μου κλειδαρας τετοιο σαν του ebay και σου προγραμματιζει και το imobilizer

Fanis
27-11-09, 14:54
Για να προγραμματιστεί κάνεις τα εξής (εάν τα θυμάμαι σωστά) εφόσον έχεις 2 κλειδιά, ένα που δουλεύει (υφιστάμενο) και ένα νέο:

1. Μπαίνεις στο αυτοκίνητο και κλείνεις όλες τις πόρτες και παράθυρα.
2. Βάζεις το υφιστάμενο κλειδί στην μίζα και ανοίγεις την ανάφλεξη (θέση 1) και αμέσως σβήνεις (μέσα σε 5'').
3. Βγάζεις το κλειδί και κρατώντας πατημένο το πλήτκρο ξεκλειδώματος του κλειδιού πατάς 3 φορές το πλήκτρο κελιδώματος (σήμα BMW) και μετά αφήνεις το πλήκτρο ξεκλειδώματος. Θα πρέπει οι πόρτες να κλειδώσουν και ξεκλειδώσουν (ως επιβεβαίωση).
4. Επαναλμβάνεις το βήμα 3 με το νέο κλειδί (χωρίς να το βάλεις στην μίζα).

Άρα Γιάννη, έκανα λάθος πρίν και υπάρχει περίπτωση να προγραμματιστεί χωρίς να το βάλεις στην μίζα.

jim_pas
27-11-09, 15:20
Κάπως έτσι είναι...κάπου εδώ στο φόρουμ είχα δει παλιότερα οδηγίες για τον προγραμματισμό του κλειδιού...αν ψάξεις κάτι μπορεί να βρεθεί...και στο google αν κάνεις μια αναζήτηση θα δεις πως προγραμματίζετε.....ενδεικτικά : http://forums.roadfly.com/forums/bmw/bmw-3-series-e46/6464715-2.html

giannis_compact
27-11-09, 17:07
Εγω θα το κανω το πειραμα και αν δεν πετυχει θα παω αντιπροσωπεια..Δηλαδη με κλειδι απο αλλο 46αρι μπορω να προγραμματισω το δικο μου ανοιξε-κλεισε αν καταλαβα καλα ε?Αυτο με ενδιαφερει!

giannis_compact
27-11-09, 17:59
Ξανα ρωταω λοιπον..Γινεται καποιο κλειδι να κωδικοποιηθει σε ενα αυτοκινητο ως προς το ανοιξε κλεισε τουλαχιστον?Η καθε κλειδι ειναι ξεχωριστο για καθε αυτοκινητο?

giannis_compact
29-11-09, 21:12
Παιδια τελικα ξερει κανεις αν ενα κλειδι απο οποιοδηποτε Ε46 μπορει να προγραμματιστει στο δικο μου μονο ως προς το ανοιξε-κλεισε με τον τηλεχειρισμο?Δε με ενδιαφερει να ταιριαζει στην κλειδαρια.

konas
29-11-09, 21:21
Παιδια τελικα ξερει κανεις αν ενα κλειδι απο οποιοδηποτε Ε46 μπορει να προγραμματιστει στο δικο μου μονο ως προς το ανοιξε-κλεισε με τον τηλεχειρισμο?Δε με ενδιαφερει να ταιριαζει στην κλειδαρια.

Νομιζω ναι. Το εχω δει. Για ρωτα τον Geo_3d.

giannis_compact
29-11-09, 21:28
Ευχαριστω πολυ φιλε..!

gyiama
30-11-09, 18:19
παιδια τα κλειδια απο Ε46 και μετα ΔΕΝ μπουν να αντιγραφουν ως προς το imobilizer λογο κυλιωμενου κωδικου πριν βγαλω αντικλειδι εγω ρωτησα ολους τους κλειδαραδες της θεσ/νικης!!!το κλειδι προγραμματιζεται με τον τροπο που αναφερατε ΜΟΝΟ ως προς το ανοιξε κλεισε τις κλειδαριες!για παραπανω λειτουργειες πχ οταν ξεκινας να κλειδωνουν αυτοματα οι πορτες θελει προγραμματισμο πανω στο αυτοκινητο!!!!το κλειδι το πιο πιθανον δεν μπορεις να το προγραμματισεις αν δεν μπει στο αυτοκινητο και να αναγνωριστει απ τον εγκεφαλο του αυτοκινητου!!!διαφορετικα παω εγω με το κλειδι μου το παταω εξω απ το μπαρμπριζ ενως αλλου ιδιου αυτοκινητου το προγραμματιζω και ανοιγω κανονικα το αυτοκινητο του αλλου!!!!!!!!!!!!!το κλειδι μπαινει στην μιζα ανοιγει τον διακοπτη το αναγνωριζει το imobilizer και επειτα μπορεις να το προγραμματισεις!!!!!!!!!!

kostas e46
30-11-09, 18:32
Ευχαριστω πολυ φιλε..!

Για το ανοιγμα κλεισιμο προγραματιζετε κανονικα το προβλημα σου θα ειναι το immobilizer.

giannis_compact
30-11-09, 18:51
Τι προβλημα θα εχω με το immobilizer??

gyiama
01-12-09, 09:32
Για το ανοιγμα κλεισιμο προγραματιζετε κανονικα το προβλημα σου θα ειναι το immobilizer.

ρε κωστα πως θα προγραμματιστει αν δεν μπει στη μιζα να ανοιξει ο διακοπτης?αν δεν παρει την εντολη απ τη μιζα/διακοπτη ΔΕΝ μπορεις να το προγραμματισεις!!!!! το προβλημα με το immobilizer ειναι οτι δεν θα παιρνει μπρος το αυτοκινητο σου!!!!και οπως ειπαμε ΔΕΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΤΑΙ !!!!! φιλε μου η λυση εινια η να παρεις το φθηνο το κλειδι δλδ χωρις τον τηλεχειρισμο και να κανεις τη δουλεια σου η να δωσεις τα χρηματα που ζητανε και να κανεις σωστα τη δουλεια σου!!!!!!!!

Fanis
01-12-09, 10:18
ρε κωστα πως θα προγραμματιστει αν δεν μπει στη μιζα να ανοιξει ο διακοπτης?αν δεν παρει την εντολη απ τη μιζα/διακοπτη ΔΕΝ μπορεις να το προγραμματισεις!!!!!
Αν μιλάμε μόνο για τον προγραμματισμό του ξεκλιεδώματος με το Remote Control, τότε προγραμματίζεται, χωρίς να μπεί στην μίζα. Αλλά δεν κάνει τίποτα άλλο, μόνο μπορείς να κλειδώσεις/ξεκλειδώσεις το αυτοκίνητο.

gyiama
01-12-09, 10:44
ειναι σιγουρο αυτο? η διαδικασια προγραμματισμου λεει μπαινει στον διακοπτη ανοιγεις κλεινεις το βγαζεις κλπκλπ!!!!!!!!!!!διαφορετικα με αυτο τον τροπο οπως ειπα προγραμματιζεται οποιοδηποτε κλειδι σε οποιοδηποτε αυτοκινητο σωστα?αρα παμε και ανοιγουμε οποιοδηποτε αυτοκινητο θελουμε!!!!!!!!!!!

kostas e46
01-12-09, 11:02
ρε κωστα πως θα προγραμματιστει αν δεν μπει στη μιζα να ανοιξει ο διακοπτης?αν δεν παρει την εντολη απ τη μιζα/διακοπτη ΔΕΝ μπορεις να το προγραμματισεις!!!!! το προβλημα με το immobilizer ειναι οτι δεν θα παιρνει μπρος το αυτοκινητο σου!!!!και οπως ειπαμε ΔΕΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΤΑΙ !!!!! φιλε μου η λυση εινια η να παρεις το φθηνο το κλειδι δλδ χωρις τον τηλεχειρισμο και να κανεις τη δουλεια σου η να δωσεις τα χρηματα που ζητανε και να κανεις σωστα τη δουλεια σου!!!!!!!!

Πανο στο λεω γινετε επειδη το εχω κανει ενα κλειδι χρειαζετε να βαλεις στη κλειδαδια το βγαζεις και προγραματιζεις οσα αλλα κλειδια θες.

gyiama
01-12-09, 11:12
δλδ βαζεις το 1 κλειδι ανοιγεις κλεινεις και μετα χωρις να βαλεις ξανα το κλειδι που θες να προγραμματισεις το προγραμματιζεις εξω μονο του?οκ μπορει να ειναι ''κολπακι'' που μου διαφευγει !!!!!!

kostas e46
01-12-09, 11:16
δλδ βαζεις το 1 κλειδι ανοιγεις κλεινεις και μετα χωρις να βαλεις ξανα το κλειδι που θες να προγραμματισεις το προγραμματιζεις εξω μονο του?οκ μπορει να ειναι ''κολπακι'' που μου διαφευγει !!!!!!

Ετσι ακριβος πανο μια φορα το βαζεις και μεσα σε καποια δευτερολεπτα τα προγταματιζεις!!!!

Fanis
01-12-09, 11:17
ειναι σιγουρο αυτο? η διαδικασια προγραμματισμου λεει μπαινει στον διακοπτη ανοιγεις κλεινεις το βγαζεις κλπκλπ!!!!!!!!!!!διαφορετικα με αυτο τον τροπο οπως ειπα προγραμματιζεται οποιοδηποτε κλειδι σε οποιοδηποτε αυτοκινητο σωστα?αρα παμε και ανοιγουμε οποιοδηποτε αυτοκινητο θελουμε!!!!!!!!!!!
Αν διαβάσεις προσεκτικά την διαδικασία που έγραψα, θα δείς ότι μόνο το υφιστάμενο κλειδί μπαίνει στην μίζα, το νέο όχι. Αλλά για να το κάνεις, πρέπει να έχεις ένα κλειδί του αυτοκινήτου, άρα πολύ δύσκολο να το κάνεις εάν δεν είναι δικό σου το αυτοκίνητο.

Και στην Ζ4 μου που χρειάστηκα 2ο κλειδί, η διαδικασία προγραμματισμού ήταν όπως την περιγράφω...για ευκολία μου την έκανε ο τεχνικός της BMW, αλλά ήταν πολύ απλή.

gyiama
01-12-09, 11:23
ναι οκ αυτο μου διεφυγε δλδ δεν το προσεξα οτι μονο το 1 χρειαζεται να μπει και τα αλλα προγραμματιζονται εξω !!!!!!!