PDA

Επιστροφή στο Forum : CARBON FILM ΣΕ ΟΥΡΑΝΟ Ε46 Μ3


S38B38 Monsta
28-11-09, 20:55
Μετά από αρκετές δοκιμές σε υψηλές θερμοκρασίες τους καλοκαιρινούς μήνες και τοποθετήσεις σε μεμωνομένα κομμάτια και καπώ, επιτέλους βρήκαμε την ευκαιρία να κάνουμε τη πρώτη μας τοποθέτηση σε ουρανό.

Ο ουρανός είναι ιδιαίτερα πολύπλοκος λόγω της επιπλέον εργασίας που απαιτείται για την άρτια τοποθέτηση της μεμβράνης στη περιοχή της τσιμούχας του μπροστινού παρπρίζ, της τσιμούχας του πίσω τζαμιούζ, των νεροχύτων, και ενίοτε εκεί που υπάρχει ηλιοροφή ή και κεραία. Όμως όταν ένας έμπειρος τεχνίτης έχει στα χέρια του άριστα υλικά (και θα επανέλθω σε αυτό παρακάτω) και τα σωστά εργαλεία, σε συνδυασμό με αρκετή υπομονή και μεθοδικότητα μπορεί να κάνει σχεδόν ....θαύματα. Η εφαρμογή είναι τόσο τέλεια που οι φωτογραφίες μιλάνε από μόνες τους.

Επιπλέον το projectάκι σε Ε46 Μ3 πιστεύω είναι ίσως το ιδανικότερο, λόγω της άμεσης σύγκρισης που μπορεί να κάνει κανείς με Ε46 Μ3 CSL, Μ6 και Ε92 Μ3. Και επειδή λόγω επαγγέλματος έχω δει -πιστέψτε με- μπόλικα από δαύτα, μπορώ και να πω με σιγουριά ότι αυτή η αισθητική βελτίωση είναι μακράν η πιο πορωτική, φουντωτική ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το, next to χαμήλωμα και μεγάλες ζάντες τούμπανο :dance:

Το (α) κερασάκι στη τούρτα (κατά τη γνώμη μου) είναι ότι ο κωδικός που οι περισσότεροι πελάτες ζητούν (και με το δίκιο τους) είναι το MAT carbon και όχι το γυαλιστερό (με βερνίκι δηλαδή), όπως στα παραπάνω αυτοκίνητα που ανέφερα. Το ΜΑΤ look δείχνει πολύ περισσότερο 'κακό' από το γυαλισμένο, μένει να το διαπιστώσετε στη πραγματικότητα και ο καθένας να κάνει την επιλογή του.

Το (β) κερασάκι στη τούρτα, και εκεί είναι και η μεγαλύτερη διαφορά με άλλες φτηνιάρικες μεμβράνες στην αγορά, είναι ότι εκτός της απίστευτης αντοχής (7 χρόνια εγγύηση), έχει και την υφή του γνήσιου carbon όταν περνάμε το χέρι μας από πάνω. Είναι δηλαδή ελαφρώς ανάγλυφο και όπως το πραγματικό carbon πριν πέσει το βερνίκι! :boink:

Οι φωτό παρακάτω λένε τη μισή αλήθεια, διότι όποιος το βλέπει από κοντά (και έχει μέτρο σύγκρισης), απλά δεν μπορεί να καταλάβει τη διαφορά πλυν ίσως της διαφοράς βάρους. Επαναλαμβάνω, ότι η εφαρμογή είναι τέλεια (χωρίς φουσκάλες) ή οποιαδήποτε άλλη ατέλεια ορατή στο μάτι.

Οι τιμές είναι ανάλογα τα τ.μ. του κάθε αυτοκινήτου, αλλά για να πάρετε μία πρώτη γεύση, ο ουρανός Ε46 / Ε90 / Ε92 που απαιτεί περί των 3 ωρών τοποθέτηση και 3 άτομα προσωπικό, στα 350 εώς 370 ευρώ. Για καπώ κατιτίς λιγότερο, εκτός και αν μιλάμε για καπώ από SL, μπροστομήχανες Ferrari, δηλαδή 3 μέτρα καπώ ή με τρελές γωνιές κτλ. Για μεμωνομένα κομμάτια ανάλογα τη περίπτωση. Θα γράψω κανονική προσφορά για το forum και παρακαλώ κάποιος mod να μου στείλει ένα link με pm, ώστε να είναι διαθέσιμο σε όλους προς ανάγνωση. By the way, έψαχνα να βρω τις προσφορές του forum, αλλά κατέστι αδύνατον.

Η ΜΕΜΒΡΑΝΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΧΩΡΟ (πχ φιλέτα ταμπλώ Ε46).

Επειδή δουλεύουμε μόνο με ραντεβού και η λίστα αναμονής είναι μεγάλη, παρακαλώ δείξτε κατανόηση....

:dance:

S38B38 Monsta
28-11-09, 20:57
close up rear left

S38B38 Monsta
28-11-09, 20:58
close up - front left

Πατσίκας Βασίλειος
28-11-09, 21:01
μπραβο!!!πολυ ωραιο φαινεται!!!!εχεισ αλλεσ φοτο με καπο??

S38B38 Monsta
28-11-09, 21:01
close up - front right

stef
28-11-09, 21:02
Για εσωτερικό ωραίο χρώμα για ουρανό δεν μου αρέσει καθόλου!
Εκφράζω προσωπική γνώμη πάντα για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις...

S38B38 Monsta
28-11-09, 21:02
close up - rear right

S38B38 Monsta
28-11-09, 21:03
μπραβο!!!πολυ ωραιο φαινεται!!!!εχεισ αλλεσ φοτο με καπο??

stay tuned...

E36 RULES!!
28-11-09, 21:05
Πολύ ωραίο! Να ρωτησω, 3Μ είναι?

S38B38 Monsta
28-11-09, 21:05
Για εσωτερικό ωραίο χρώμα για ουρανό δεν μου αρέσει καθόλου!
Εκφράζω προσωπική γνώμη πάντα για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις...

None taken, αλλά θα έλεγα ακριβώς το αντίθετο. Προσωπικά πιστεύω ότι το ματ σε εσωτερικό χώρο θα έδειχνε 'λίγο'. Εκεί προτείνουμε το κανονικό ή γυαλιστερό, όπως και τα γνήσια φιλέτα carbon που κοστίζουν μια μικρή περιουσία...

S38B38 Monsta
28-11-09, 21:08
front..........

S38B38 Monsta
28-11-09, 21:09
πάρτε και μία πανόραμα από το ....πράμα

S38B38 Monsta
28-11-09, 21:13
Για όσους το πρόσεξαν και στις πρώτες φωτό, χερούλι πορτ-μπαγκάζ close up

S38B38 Monsta
28-11-09, 21:19
Βέβαια όταν έχεις ντύσει ένα ΟΛΟΚΛΗΡΟ R8 (μας πήρε 5 μέρες), τι να σου κάνει ένας ταπεινός ουρανός από Ε46?

Αυταααααά

Πατσίκας Βασίλειος
28-11-09, 21:31
Βέβαια όταν έχεις ντύσει ένα ΟΛΟΚΛΗΡΟ R8 (μας πήρε 5 μέρες), τι να σου κάνει ένας ταπεινός ουρανός από Ε46?

Αυταααααά
εχεισ αλλη φοτο με αρ 8???τελειο!!!!!!

stratos
28-11-09, 21:35
Πολύ καλή δουλειά φίλε μου και μπράβο. Οι φωτογραφίες δυστηχώς μου αφήνουν πολλά ερωτηματικά μιας και α) όπως ανέφερες το real cf δεν έχει υφή β) είναι πολύ γκρί και όχι ανθρακι (εκτός αν με ξεγελάνε οι φωτογραφίες) γ) το texture του ελπίζω να είναι προς το πραγματικό γιατι τον πραγματικό ιριδισμό και το 3D - effect που έχει το αληθινό πράγμα δύσκολα θα το αναπαράγει μια μεμβράνη..

Αν έχεις δείγματα απο το γυαλιστερό θα ήταν καλήτερα. Καλήτερη βέβαια θα ήταν να τα δούμε απο κοντά αλλά...

Και πάλι μπράβο...

stef
28-11-09, 22:11
None taken, αλλά θα έλεγα ακριβώς το αντίθετο. Προσωπικά πιστεύω ότι το ματ σε εσωτερικό χώρο θα έδειχνε 'λίγο'. Εκεί προτείνουμε το κανονικό ή γυαλιστερό, όπως και τα γνήσια φιλέτα carbon που κοστίζουν μια μικρή περιουσία...

Δεν αμφισβητώ την ποιότητα της δουλειάς, αλλά το χρώμα...

S38B38 Monsta
28-11-09, 22:37
Πολύ καλή δουλειά φίλε μου και μπράβο. Οι φωτογραφίες δυστηχώς μου αφήνουν πολλά ερωτηματικά μιας και α) όπως ανέφερες το real cf δεν έχει υφή β) είναι πολύ γκρί και όχι ανθρακι (εκτός αν με ξεγελάνε οι φωτογραφίες) γ) το texture του ελπίζω να είναι προς το πραγματικό γιατι τον πραγματικό ιριδισμό και το 3D - effect που έχει το αληθινό πράγμα δύσκολα θα το αναπαράγει μια μεμβράνη..

Αν έχεις δείγματα απο το γυαλιστερό θα ήταν καλήτερα. Καλήτερη βέβαια θα ήταν να τα δούμε απο κοντά αλλά...

Και πάλι μπράβο...

Δε μένει παρά να το δεις live. Για να απαντήσω όμως στις ερωτήσεις σου:

α) Το real cf δεν έχει υφή απλά διότι το βερνίκι το κάνει λείο.
β) Το χρώμα είναι ακριβώς το ίδιο, μπορεί να σε ξεγελάνε οι φωτό και επειδή είναι ματ και δεν γυαλίζει. Είναι πράγματι δύσκολο να συγκρίνεις ακόμα και τον ίδιο ακριβώς κωδικό χρώματος με ή χωρίς βερνίκι. Και σου μιλάω από εμπειρία στο βάψιμο.
γ) Εδώ υπάρχει 3D effect, μπορεί όχι στο βάθος που έχει το αληθινό & βερνικομένο αλλά it's pretty damn close....

S38B38 Monsta
28-11-09, 22:54
Να συμπληρώσω εδώ παίδες ότι καμία μεμβράνη δεν μπορεί να αντικαταστήσει το πραγματικό cf. Ούτε προσπαθώ να ισχυριστώ αυτό στα παραπάνω post μου.

Η συγκεκριμένη όμως μέθοδος, έχει ορισμένα πολύ σημαντικά πλεονεκτήματα:

α) είναι σαφώς οικονομικότερη
β) δεν μπαίνει χέρι στη λαμαρίνα του αυτοκινήτου (κόψε-ράψε-τοποθέτησε). Δεν αφαιρούνται τα original μέρη του αυτοκινήτου.
γ) λειτουργεί ως προστασία από κουτσουλιές και κυρίως μυγάκια στις επίπεδες επιφάνειες
δ) σε περίπτωση που ντυθούν προφυλακτήρες, έχετε προστασία και από γρατζουνιές / μικροχτυπήματα
ε) μπορεί κάποιος να το επαναφέρει στην αρχική του κατάσταση χωρίς να προκληθεί καμία ζημιά στο χρώμα του αυτοκινήτου
ζ) δεν βάφεται το αυτοκίνητο

Enema
28-11-09, 23:04
Βέβαια όταν έχεις ντύσει ένα ΟΛΟΚΛΗΡΟ R8 (μας πήρε 5 μέρες), τι να σου κάνει ένας ταπεινός ουρανός από Ε46?

Αυταααααά

Μηπως εισαι Θεσσαλονικη?

S38B38 Monsta
28-11-09, 23:20
Μηπως εισαι Θεσσαλονικη?

Μακάρι να ήμουν

REDNECK
28-11-09, 23:33
Κωστα απλα δεν εχω λογια !!!

Α.Ρ.Ρ.Ω.Σ.Τ.Ο. !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ανυπομονω να το δω απο κοντα !

S38B38 Monsta
28-11-09, 23:38
θα το δεις, θα το δεις....

Μπες στο chat να τα πούμε

S38B38 Monsta
29-11-09, 00:03
Να προσθέσω εδώ επίσης ότι η τοποθέτηση περιλαμβάνει εκτός του ειδικού καθαρισμού της επιφάνειας πριν τη τοποθέτηση, claying και ύστερα άλλο καθαριστικό που απλώνουμε με προσοχή.

Στη συνέχεια και σε ορισμένα σημεία 'κλειδιά', χρειάζεται επικάλυψη με ειδικό αστάρι, πριν η μεμβράνη ακουμπήσει την επιφάνεια και ξεκινήσει η τοποθέτηση.

Το αποτέλεσμα όμως σίγουρα δικαιώνει και τον πιο απαιτητικό!

KATSARAIOS
29-11-09, 03:39
με ενδιαφερει μια τιμη για ε46 κουπε με οροφη.

smg2
29-11-09, 09:16
πολι καλο φενεται ποσο κοστισε?

stratos
29-11-09, 10:27
Δε μένει παρά να το δεις live. Για να απαντήσω όμως στις ερωτήσεις σου:

α) Το real cf δεν έχει υφή απλά διότι το βερνίκι το κάνει λείο.
β) Το χρώμα είναι ακριβώς το ίδιο, μπορεί να σε ξεγελάνε οι φωτό και επειδή είναι ματ και δεν γυαλίζει. Είναι πράγματι δύσκολο να συγκρίνεις ακόμα και τον ίδιο ακριβώς κωδικό χρώματος με ή χωρίς βερνίκι. Και σου μιλάω από εμπειρία στο βάψιμο.
γ) Εδώ υπάρχει 3D effect, μπορεί όχι στο βάθος που έχει το αληθινό & βερνικομένο αλλά it's pretty damn close....

Οκ αν γίνεται κάποια στιγμή θα επικοινωνήσω μαζί σου να το δώ live γιατί έχω κάποια πραγματάκια στον νού μου για το 46άρι...

Nick_compact
29-11-09, 10:31
Να προσθέσω εδώ επίσης ότι η τοποθέτηση περιλαμβάνει εκτός του ειδικού καθαρισμού της επιφάνειας πριν τη τοποθέτηση, claying και ύστερα άλλο καθαριστικό που απλώνουμε με προσοχή.

Στη συνέχεια και σε ορισμένα σημεία 'κλειδιά', χρειάζεται επικάλυψη με ειδικό αστάρι, πριν η μεμβράνη ακουμπήσει την επιφάνεια και ξεκινήσει η τοποθέτηση.

Το αποτέλεσμα όμως σίγουρα δικαιώνει και τον πιο απαιτητικό!

Αυτό σημαίνει ότι αν κάποιος θελήσει να βγάλει την μεμβράνη κάποια στιγμή, ο ουρανός θέλει βάψιμο; Σε ρωτάω γιατί αναφέρεις για αστάρι.

gnx
29-11-09, 12:06
Βέβαια όταν έχεις ντύσει ένα ΟΛΟΚΛΗΡΟ R8 (μας πήρε 5 μέρες), τι να σου κάνει ένας ταπεινός ουρανός από Ε46?

Αυταααααά


Εσεις το καναρε αυτο; Το ειδα στο valet του αεροδρομιου ενα βραδυ την προηγουμενη εβδομαδα...πολυ εντυπωσιακο!

maris7
29-11-09, 12:51
εκτος απο carbon μπορουμε να επιλεξουμε οτι αλλο χρωμα θελουμε?

S38B38 Monsta
29-11-09, 14:09
Αυτό σημαίνει ότι αν κάποιος θελήσει να βγάλει την μεμβράνη κάποια στιγμή, ο ουρανός θέλει βάψιμο; Σε ρωτάω γιατί αναφέρεις για αστάρι.


Όχι κανένα κομμάτι δεν χρειάζεται βάψιμο όταν αφαιρεθεί η μεμβράνη. Το αστάρι αυτό δεν έχει καμία σχέση με αυτό που προηγείται του βαψίματος.

S38B38 Monsta
29-11-09, 14:14
εκτος απο carbon μπορουμε να επιλεξουμε οτι αλλο χρωμα θελουμε?

Υπάρχουν τρεις (3) κωδικοί:

α) Ματ όπως στο Μ3
β) Γυαλιστερό όπως στο γνήσιο CSL / M6 / E92 M3
γ) Ματ μαύρο (όχι look carbon όμως, απλό σκέτο)

Οι περισσότεροι ζητούν το α) για τους λόγους που εξήγησα στο 1ο post μου.

S38B38 Monsta
29-11-09, 14:17
Εσεις το καναρε αυτο; Το ειδα στο valet του αεροδρομιου ενα βραδυ την προηγουμενη εβδομαδα...πολυ εντυπωσιακο!

Φίλτατε G, θα σε περιμένω να σου λύσω ότι απορία έχεις από κοντά.

Zer0cooL
29-11-09, 14:23
Monsta ο (β) κωδικος ειναι κατι τετοιο???
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=19901&highlight=%CC%D0%C1%CE&page=48 ποστ 480

Εχω σκοπο παντως να του βαλω και στον ουρανο

S38B38 Monsta
29-11-09, 14:34
Monsta ο (β) κωδικος ειναι κατι τετοιο???
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=19901&highlight=%CC%D0%C1%CE&page=48 ποστ 480

Εχω σκοπο παντως να του βαλω και στον ουρανο

Ναι αυτό μοιάζει με το κωδικό β). Δεν ξέρω όμως τι μάρκα εταιρεία είναι η δική σου μεμβράνη.

VanVIC
29-11-09, 16:42
Κώστα με εντυπωσίασες !

Μ'εβαλες σε "σκέψεις" για τον ουρανό του hardtop στο Ζ3...

thomelef
29-11-09, 17:37
εγώ λέω να γίνω σα το ρ8...
χεχε

VanVIC
29-11-09, 17:53
Κώστα με εντυπωσίασες !

Μ'εβαλες σε "σκέψεις" για τον ουρανό του hardtop στο Ζ3...

ίσως κάπως έτσι όπως το αριστερό της επισυναπτόμενης εικόνας αλλά "δεν"...

giannis 116
29-11-09, 19:08
Πολυ ενδιαφεροντα πραγματα ολα αυτα... Μπαινω σε μπριζα τωρα...
Σκεφτομουν απο παλιοτερα να αλλαξω το κατω μερος του εμπρος προφυλακτηρα που ειναι μαυρο αβαφο πλαστικο με κομματι carbon που δινει aftermarket η BMW.
Το Νο2 στο σχεδιο:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E87/5-doors/Europe/116i-N45/LHD/N/2004/october/browse/vehicle_trim/carbon_fibre_package/
Βεβαια αυτο προυπουποθετει ξηλωμα και αντικατασταση του παλιου με το καρμπον κομματι που και μονο σαν ανταλλακτικο κοστιζει παρα πολλα, φανταστειτε ποσο θα μου παει και με την εργασια. Συν οτι θα το χω παντα φοβο μη βρει πουθενα και χτυπησει και σπασει αυτο το τοσο πανακριβο κομματι. Και στους Ελληνικους δρομους δε θα θελει και πολυ...
Τωρα αυτο με το αυτοκολλητο carbon φαινεται πολυ καλη και πιο οικονομικη λυση, ασε που θα προστατευτεται λογικα κι αυτο το κομματι απο πετραδακια και μικροχτυπηματα.
Αυτο ομως που εχω ενα αγχος ειναι πως το πλαστικο ειναι πολυ ταλαιπωρημενο απο πετραδακια και χτυπηματα, ειναι σαν να ειναι αμμοβολισμενο και σαγρε με πολλα σημαδια! Σε αυτη την περιπτωση τι γινεται, θα γινει καποια ειδικη κατεργασια-περιποιηση στο πλαστικο ωστε να γινει λειο; Με την εφαρμογη του αυτοκολλητου φιλμ τι γινεται σε τετοιες ταλαιπωρημενες επιφανειες;..
Σιγουρα θα επικοινωνησω και προσωπικα με τον φιλο μας που ποσταρε το θεμα για το καρμπον φιλμ, εγραψα ομως και εδω ωστε να δουν και αλλοι συμφορουμιτες μηπως εχουν κι αυτοι αναλογες 'ανησυχιες'!

S38B38 Monsta
29-11-09, 19:24
Κώστα με εντυπωσίασες !

Μ'εβαλες σε "σκέψεις" για τον ουρανό του hardtop στο Ζ3...

Ας αρχίσουν τα μπαξίματα τότε!

Δε θυμάμαι στη περίπτωση του δικού σου hardtop αν έχει 'νεύρα' εκεί που πρέπει να σταματήσει η μεμβράνη στο πλάι.

Τι εννοείς 'αλλά δεν'? Η εικόνα μια χαρά φαίνεται.

S38B38 Monsta
29-11-09, 19:31
Σε αυτη την περιπτωση τι γινεται, θα γινει καποια ειδικη κατεργασια-περιποιηση στο πλαστικο ωστε να γινει λειο; Με την εφαρμογη του αυτοκολλητου φιλμ τι γινεται σε τετοιες ταλαιπωρημενες επιφανειες;..


Κοίτα όταν έχεις μία τόσο ταλαιπωρημένη επιφάνεια, το σωστό είναι να επισκευάσουμε πρώτα το 'άρρωστο' κομμάτι και να το βάψουμε, πριν τη τοποθέτηση της μεμβράνης. Με αυτό το τρόπο, έχεις μία εντελώς λεία επιφάνεια και η εφαρμογή θα είναι τέλεια (όπως στον ουρανό του Μ3). Τώρα αν δε θες να μπεις στο έξοδο, μπορεί να μπει και από πάνω όπως είναι, απλά αν η επιφάνεια είναι πολύ ανώμαλη η εφαρμογή δεν θα είναι 100%.

zaharias
29-11-09, 21:02
Σαν δουλεια απο τις φωτο φαινεται τελεια και ΜΠΡΑΒΟ γιαυτο!!!

Απλα πιστευω οτι το ματ παει περισσοτερο στο μαυρο χρωμα.. (βεβαια απο κοντα μπορει να ειναι αλλιως..)

Αν και δεν μου πολυαρεσουν τα carbon σε ασημι χρωμα (αμαξωματος), νομιζω οτι το γυαλιστερο θα του πηγαινε καλυτερα.. (Γνωμη μου..)

(αναφερομαι στο ασημι Μ3 της φωτο)

aektzhs18
29-11-09, 21:20
Σαν δουλεια απο τις φωτο φαινεται τελεια και ΜΠΡΑΒΟ γιαυτο!!!

Απλα πιστευω οτι το ματ παει περισσοτερο στο μαυρο χρωμα.. (βεβαια απο κοντα μπορει να ειναι αλλιως..)

Αν και δεν μου πολυαρεσουν τα carbon σε ασημι χρωμα (αμαξωματος), νομιζω οτι το γυαλιστερο θα του πηγαινε καλυτερα.. (Γνωμη μου..)

(αναφερομαι στο ασημι Μ3 της φωτο)
και εγω συνφωνω Ζαχαρια ,το μαυρο θα πιγεναι καλητερα.Και εγω σκευτομαι να βαλω στο δικο μου μαυρο.Μπωρεις να μου πεις περιπου ποσο θα κοστισει?
?

giannis 116
29-11-09, 22:55
Κοίτα όταν έχεις μία τόσο ταλαιπωρημένη επιφάνεια, το σωστό είναι να επισκευάσουμε πρώτα το 'άρρωστο' κομμάτι και να το βάψουμε, πριν τη τοποθέτηση της μεμβράνης. Με αυτό το τρόπο, έχεις μία εντελώς λεία επιφάνεια και η εφαρμογή θα είναι τέλεια (όπως στον ουρανό του Μ3). Τώρα αν δε θες να μπεις στο έξοδο, μπορεί να μπει και από πάνω όπως είναι, απλά αν η επιφάνεια είναι πολύ ανώμαλη η εφαρμογή δεν θα είναι 100%.

Θα το κουβεντιασουμε σιγουρα απο βδομαδα απο κοντα οπως και καποια αλλα θεματα για την περιποιηση του αυτοκινητου. Σ' ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σου!

ΔημητρηςΜ3
30-11-09, 00:19
για μενα αν ειναι να κανεις κατι κανε κατι που θα ειναι original
oχι αυτοκολητα αλλα real carbon αν δεν υπαρχουν euro τοτε μη κανεις τιποτα!
παντα τη γνωμη μου λεω!

thomelef
30-11-09, 07:33
Αν και δεν μου πολυαρεσουν τα carbon σε ασημι χρωμα

να επισημάνω πως κάρμπον με ασημί - πορτοκαλί κτλ χρωματισμοί δεν υπάρχουν...
αυτά είναι απλά αλουμινόνημα και έχει την ίδια επεξεργασία με το κάρμπον...
ξέρω απο πρώτο χέρι μιας και έχω πανιά και απο αυθεντικό κάρμπον και πολά δείγματα απο χρωματιστά...
η διαφορά τιμής είναι επίσεις τραγικά μιάς και το κάρμπον κοστίζει 3 φορές επάνω σε σχέση με αλουμινόνημα...
μη τρώτε παραμύθια για χρωματιστά κάρμπον...
η μοναδική διαφορά απο κάρμπον σε κάρμπον έχει να κάνει με την πλέξη και το πάχος τυ πανιού...
υγ. δε μπορείτε να φανταστείτε πόσες διαφορετικές πλέξεις υπάρχουν υπάρχει μέχρι και πλέξη η οποία δεν είναι σταυρωτή και όλες οι ίνες τρέχουν προς μία κατευθηνση...
επίσεις κάτι ακόμα το καλοδουλεμένο κάρμπον δε χρειάζεται ούτε βερνίκια ούτε τπτ... η ριτίνη απο μόνη της όταν δουλευτεί σωστά δημιουργεί τέλεια επιφάνεια και μάλιστα καλύτερη απο τα ακρυλικά βερνίκια που συνιθήζουν να ρίχνουν για να καλύπτουν ατέλειες(παράδειγμα αυτού είναι αν ρίξεις ασετόν και βάλεις φωτιά σε ένα που δεν έχει βερνίκη και σε ένα που έχει τα αποτελέσματα είναι διαφορετικά).
τες πα σορυ για το το οφ... απλά να ξέρετε πως χρωματιστά κάρμπον δεν υπάρχουν και αν σκέφτεστε να αγοράσετε κάτι τέτοιο η τιμή του πρέπει να είναι 3 φορέσ κάτω σε σ΄χεση με του πραγματικού κάρμπον...
αυτά που έχω στα χέρια μου είναι απο γερμανικό εργοστάσιο και οι άνθρωποι μου εξήγησαν πολύ αναλυτικά το τι συμβαίνει...

m-power_01
30-11-09, 08:55
να επισημάνω πως κάρμπον με ασημί - πορτοκαλί κτλ χρωματισμοί δεν υπάρχουν...
αυτά είναι απλά αλουμινόνημα και έχει την ίδια επεξεργασία με το κάρμπον...
ξέρω απο πρώτο χέρι μιας και έχω πανιά και απο αυθεντικό κάρμπον και πολά δείγματα απο χρωματιστά...
η διαφορά τιμής είναι επίσεις τραγικά μιάς και το κάρμπον κοστίζει 3 φορές επάνω σε σχέση με αλουμινόνημα...
μη τρώτε παραμύθια για χρωματιστά κάρμπον...
η μοναδική διαφορά απο κάρμπον σε κάρμπον έχει να κάνει με την πλέξη και το πάχος τυ πανιού...
υγ. δε μπορείτε να φανταστείτε πόσες διαφορετικές πλέξεις υπάρχουν υπάρχει μέχρι και πλέξη η οποία δεν είναι σταυρωτή και όλες οι ίνες τρέχουν προς μία κατευθηνση...
επίσεις κάτι ακόμα το καλοδουλεμένο κάρμπον δε χρειάζεται ούτε βερνίκια ούτε τπτ... η ριτίνη απο μόνη της όταν δουλευτεί σωστά δημιουργεί τέλεια επιφάνεια και μάλιστα καλύτερη απο τα ακρυλικά βερνίκια που συνιθήζουν να ρίχνουν για να καλύπτουν ατέλειες(παράδειγμα αυτού είναι αν ρίξεις ασετόν και βάλεις φωτιά σε ένα που δεν έχει βερνίκη και σε ένα που έχει τα αποτελέσματα είναι διαφορετικά).
τες πα σορυ για το το οφ... απλά να ξέρετε πως χρωματιστά κάρμπον δεν υπάρχουν και αν σκέφτεστε να αγοράσετε κάτι τέτοιο η τιμή του πρέπει να είναι 3 φορέσ κάτω σε σ΄χεση με του πραγματικού κάρμπον...
αυτά που έχω στα χέρια μου είναι απο γερμανικό εργοστάσιο και οι άνθρωποι μου εξήγησαν πολύ αναλυτικά το τι συμβαίνει...

Μαλλον ενοουσε το χρωμα του αυτοκινητου...Παντως ησουν πολυ ενημερωτικος.
+1

thomelef
30-11-09, 08:59
Μαλλον ενοουσε το χρωμα του αυτοκινητου...Παντως ησουν πολυ ενημερωτικος.
+1

ναι το κατάλαβα αφού έγραψα το ποστ μου...
ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...

Enema
30-11-09, 11:58
Ενα αυτοκινητο ντυμενο ολο με γυαλιστερη μεμβρανη, ξεχωριζει ας πουμε απο ενα ιδιο, αλλα βαμμενο στο ιδιο χρωμα? Δηλαδη αμα δεις ενα αυτοκινητο θα μπορουσες να πεις "αυτος φοραει μεμβρανη απο πανω?" Καταλαβαινεις οτι ειναι αυτοκολλητο?

Zer0cooL
30-11-09, 12:03
Οχι δε φαινεται!
Μονο αν κοιταξεις λεπτομερειες θα το καταλαβεις που δε μπορουν να κρυφτουν!
Σχετικα με το καρμπον γενικοτερα αποψη μου ειναι οταν μπαινει κατι να μπαινει και να δειχνει οπως το οριτζιναλ δηλαδη γυαλιστερο και ΟΧΙ ματ.Το οριτζιναλ καρμπον ειναι βερνοκωμενο και γυαλιστερο, το ματ...δεν υπαρχει...Σε εσωτερικα φιλετα βεβαια ισως να ταιριαζει καλυτερα αλλα σε εξωτερικο χρωμα με τιποτα κατα τη γνωμη μου!

S38B38 Monsta
30-11-09, 14:33
Οχι δε φαινεται!
Το οριτζιναλ καρμπον ειναι βερνοκωμενο και γυαλιστερο, το ματ...δεν υπαρχει...

Είσαι απόλυτα σίγουρος γι αυτό? Διότι θα διαφωνήσω.

Τώρα γνώμες δεν ζήτησα αν αρέσει / δεν αρέσει το ματ, ευχαριστώ.

Ξαναλέω όμως για 3η φορά πως σε εκείνους που δεν αρέσει το ματ, υπάρχει και γυαλιστερό όπως στο γνήσιο CF. Επίσης ξαναλέω πως δεν είναι μία απλή εκτύπωση, αλλά ανάγλυφο και έχει το 3D effect όπως το γνήσιο cf. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να επιλέξει αυτό που του αρέσει και ταιριάζει στη τσέπη του.

Απλά ως παθιασμένος bmwάδιας ανέβασα τις φωτό για να πάρετε ΕΣΕΙΣ μία εικόνα σε κάτι που οι περισσότεροι από εσάς δεν έχετε δει. Ένα υλικό άριστης ποιότητας, που αν εφαρμοστεί σωστά, δεν ξεχωρίζει καθόλου εύκολα από το γνήσιο cf.

Αλλά όπως είπα και στο πρώτο post, οι φωτό λένε μόνο τη μισή αλήθεια. Συμφουρίστας και φίλος, το είδε σήμερα από κοντά και δεν το πίστευε στα μάτια του.

Επίσης αποφάσισα να μην στείλω κάποια προσφορά στο φόρουμ για τη συγκεκριμένη υπηρεσία, μήπως και θεωρηθεί ότι προσπαθώ να κάνω διαφήμιση ή να κερδίσω πελατεία από εδώ μέσα. Εάν κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά και δεν απαντάει στο thread μου απλά για να ......απαντήσει (για να μη πω τίποτα χειρότερο), δεν έχει παρά ρωτήσει και να μάθει από τους παλιούς εδώ μέσα....

manosm3
30-11-09, 14:35
Κωστα, ξερεις αν ξεθωριαζει με τον ηλιο;

BILL VUZAS
30-11-09, 14:43
Στο εξωτερικό γίνεται χαμός με αυτά τα προιόντα,έβαλα διαφανές στην μετώπη του Ζ4.
http://translate.google.com/translate?hl=el&ie=iso-8859-1&langpair=auto%7Cel&u=http://folientechnik.cam-shaft.de/de/case_studies/fahrzeugvollverklebung/bmw_z4_sdrive30i_e89_matt_schwarz/index.pmode/modul,detail,1594/index.pmode&tbb=1&rurl=translate.google.com

http://www.carcocooning.de/pdf/preisliste.pdf

S38B38 Monsta
30-11-09, 14:45
Κωστα, ξερεις αν ξεθωριαζει με τον ηλιο;


Κοίτα όπως όλα τα υλικά είναι ευαίσθητα στον ήλιο, φαντάζομαι έτσι και αυτό έχει τα όριά του. Οι ξένοι λένε από 5-7 χρόνια αντοχή. Ακολουθείς βασικούς κανόνες δηλ δεν τρίβεις με scotch brite / δεν τρίβουμε γενικά, πλένουμε με σαπούνι με κερί κτλ. Το καλό είναι ότι ο κωδικός που είναι γυαλιστερός μπορείς άνετα να του περνάς το κεράκι του κάθε 2-3 μήνες για προστασία.

Πάντως όσα έχουμε τοποθετήσει μέχρι τώρα και αφήσει στον ήλιο (το καλοκαίρι) δεν έχω δει κάποια αλλίωση στο χρώμα.

S38B38 Monsta
30-11-09, 14:48
Στο εξωτερικό γίνεται χαμός με αυτά τα προιόντα,έβαλα διαφανές στην μετώπη του Ζ4.
http://translate.google.com/translate?hl=el&ie=iso-8859-1&langpair=auto%7Cel&u=http://folientechnik.cam-shaft.de/de/case_studies/fahrzeugvollverklebung/bmw_z4_sdrive30i_e89_matt_schwarz/index.pmode/modul,detail,1594/index.pmode&tbb=1&rurl=translate.google.com

http://www.carcocooning.de/pdf/preisliste.pdf

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΤΟ ΜΑΤ Ζ4!!!!! Eυχαριστούμε για τα link!!!!

gnx
30-11-09, 15:09
Κωστα δες και εδω¨¨

http://e89.zpost.com/forums/showthread.php?t=320166

manosm3
30-11-09, 15:15
Κοίτα όπως όλα τα υλικά είναι ευαίσθητα στον ήλιο, φαντάζομαι έτσι και αυτό έχει τα όριά του. Οι ξένοι λένε από 5-7 χρόνια αντοχή. Ακολουθείς βασικούς κανόνες δηλ δεν τρίβεις με scotch brite / δεν τρίβουμε γενικά, πλένουμε με σαπούνι με κερί κτλ. Το καλό είναι ότι ο κωδικός που είναι γυαλιστερός μπορείς άνετα να του περνάς το κεράκι του κάθε 2-3 μήνες για προστασία.

Πάντως όσα έχουμε τοποθετήσει μέχρι τώρα και αφήσει στον ήλιο (το καλοκαίρι) δεν έχω δει κάποια αλλίωση στο χρώμα.

Aρα δεν πλενουμε ποτε το αυτοκινητο σε πλυντηριο;

S38B38 Monsta
30-11-09, 15:23
Aρα δεν πλενουμε ποτε το αυτοκινητο σε πλυντηριο;

Οι βούρτσες ανέκαθεν ταλαιπωρούν το βερνίκι. Να προτιμάς πλύσιμο στο χέρι, στη χειρότερη με wettex / πανιά. Ότι ζημιά θα σου κάνει στο βερνίκι το πλύσιμο, το ίδιο θα σου κάνει και στη μεμβράνη.

Προσέχουμε λοιπόν για να έχουμε!

S38B38 Monsta
30-11-09, 15:28
Κωστα δες και εδω¨¨

http://e89.zpost.com/forums/showthread.php?t=320166


Καλά απίστευτο, δε το συζητάω. Το αμάξι, το χρώμα, η ζάντα? Όλα τέλεια!

Το επόμενό σου cabrio φίλε!

BILL007
30-11-09, 15:39
http://e89.zpost.com/forums/showthread.php?t=320166

WOWOWOWOOWOOWOWWWOWOWOWOWOWW!!!!!!:party::party::w oowoo:

Zer0cooL
30-11-09, 17:52
Είσαι απόλυτα σίγουρος γι αυτό? Διότι θα διαφωνήσω.

Τώρα γνώμες δεν ζήτησα αν αρέσει / δεν αρέσει το ματ, ευχαριστώ.

Κοιτα απ τη στιγμη που ανοιγεις ενα θρεντ για συζητηση (και οχι μια απλη ανακοινωση η διαφημιση) ειναι λογικο ο καθενας να λεει τη γνωμη του, τι του αρεσει και τι οχι, τι θεωρει σωστο και τι οχι...Δημοκρατικο φορουμ ειμαστε! Διακρινω μια αναιτια επιθετικοτητα προς εμενα απλα και μονο επειδη εξεφρασα μια γνωμη την οποια οπως λες δεν ζητησες...


Επίσης αποφάσισα να μην στείλω κάποια προσφορά στο φόρουμ για τη συγκεκριμένη υπηρεσία, μήπως και θεωρηθεί ότι προσπαθώ να κάνω διαφήμιση ή να κερδίσω πελατεία από εδώ μέσα.

Μπορεις να το κανεις ...Απλα μην περιμενεις απο ολους να σου λενε ουαου, τι ωραιο, φανταστικο, και μπραβο ,οταν υπαρχουν και καποιοι αλλοι που το εχουν ηδη δει και εχουν ενθουσιαστει πριν την αναφορα σου...


Εάν κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά και δεν απαντάει στο thread μου απλά για να ......απαντήσει (για να μη πω τίποτα χειρότερο), δεν έχει παρά ρωτήσει και να μάθει από τους παλιούς εδώ μέσα....

????? Αυτο δεν το πιασα και ουτε το καταλαβα...
Απλα αυτο το ποστ ειναι για την ακατανοητη και αναιτια κατ εμε επιθετικοτητα στο υφος του προηγουμενου ποστ σου...

S38B38 Monsta
30-11-09, 19:48
Κοιτα απ τη στιγμη που ανοιγεις ενα θρεντ για συζητηση (και οχι μια απλη ανακοινωση η διαφημιση) ειναι λογικο ο καθενας να λεει τη γνωμη του, τι του αρεσει και τι οχι, τι θεωρει σωστο και τι οχι...Δημοκρατικο φορουμ ειμαστε! Διακρινω μια αναιτια επιθετικοτητα προς εμενα απλα και μονο επειδη εξεφρασα μια γνωμη την οποια οπως λες δεν ζητησες...



Μπορεις να το κανεις ...Απλα μην περιμενεις απο ολους να σου λενε ουαου, τι ωραιο, φανταστικο, και μπραβο ,οταν υπαρχουν και καποιοι αλλοι που το εχουν ηδη δει και εχουν ενθουσιαστει πριν την αναφορα σου...




????? Αυτο δεν το πιασα και ουτε το καταλαβα...
Απλα αυτο το ποστ ειναι για την ακατανοητη και αναιτια κατ εμε επιθετικοτητα στο υφος του προηγουμενου ποστ σου...



Λυπάμαι αν δεν καταλαβαίνεις.

Το thread δεν γράφει πουθενά για γνώμες / απόψεις. Για θετικά / αρνητικά σχόλια. Σε όποιον αρέσει θα χαρώ να του το ντύσω ή και να τον βοηθήσω με οδηγίες να το κάνει μαζί με τους φίλους του. Ή να του λύσω τυχόν απορίες, σχετικά με το υλικό, την εγκατάσταση, την αντοχή, τη συντήρηση.

Τώρα σε όποιον δεν αρέσει (όπως εσύ), η άποψή του (σε μένα και στους υπόλοιπους) είναι εντελώς περιττή και δεν προσφέρει απολύτως τίποτα στο συγκεκριμένο θέμα. Δε σ αρέσει? Δεν σε ανάγκασε κανένας να το βάλεις με το ζόρι, ούτε ζήτησε τη γνώμη σου. Capito?

Άστο όπως είναι, ψάξε για δικό σου mod ή αλλιώς take a hike. Δημοκρατικά πάντα.

PS: Και δεν απευθύνομαι μόνο σε σένα.

S38B38 Monsta
30-11-09, 19:56
ο καθενας να λεει τη γνωμη του, τι του αρεσει και τι οχι, τι θεωρει σωστο και τι οχι...

Εδώ ας πούμε μπορείς να εκφράσεις τη γνώμη σου, μιας και αυτό είναι το ζητούμενο.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=22658

Ελπίζω τώρα να κατάλαβες.

saikoE39
30-11-09, 20:08
Λυπάμαι αν δεν καταλαβαίνεις.

Το thread δεν γράφει πουθενά για γνώμες / απόψεις. Για θετικά / αρνητικά σχόλια. Σε όποιον αρέσει θα χαρώ να του το ντύσω ή και να τον βοηθήσω με οδηγίες να το κάνει μαζί με τους φίλους του. Ή να του λύσω τυχόν απορίες, σχετικά με το υλικό, την εγκατάσταση, την αντοχή, τη συντήρηση.

Τώρα σε όποιον δεν αρέσει (όπως εσύ), η άποψή του (σε μένα και στους υπόλοιπους) είναι εντελώς περιττή και δεν προσφέρει απολύτως τίποτα στο συγκεκριμένο θέμα. Δε σ αρέσει? Δεν σε ανάγκασε κανένας να το βάλεις με το ζόρι, ούτε ζήτησε τη γνώμη σου. Capito?

Άστο όπως είναι, ψάξε για δικό σου mod ή αλλιώς take a hike. Δημοκρατικά πάντα.

PS: Και δεν απευθύνομαι μόνο σε σένα.



το thread το εχεις ανοίξει στην ενότητα Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

δεν είναι κλειδωμένο ….δεν κάνεις διαφήμιση …αρα ο καθένας μπορεί να το κρίνει ….

KATSARAIOS
30-11-09, 23:16
αν θες φιλε monsta στειλε μου με πμ την τιμη που σου ζητησα μερικα ποστ πιο πριν...

S38B38 Monsta
01-12-09, 07:42
αν θες φιλε monsta στειλε μου με πμ την τιμη που σου ζητησα μερικα ποστ πιο πριν...


έχεις pm........

S38B38 Monsta
01-12-09, 07:48
το thread το εχεις ανοίξει στην ενότητα Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

δεν είναι κλειδωμένο ….δεν κάνεις διαφήμιση …αρα ο καθένας μπορεί να το κρίνει ….


Δεν το είχα σκεφτεί αυτο. :screwy: Ευχαριστώ πάντως για τη χρήσιμη παρατήρηση / πληροφορία.


Παρακαλώ κάποιος mod να το κλειδώσει.

silent
01-12-09, 08:11
Πιστεύω οτι ο Monsta, μιας και τον έχω συμβουλευτεί πολλές φορές είναι ένας άνθρωπος με τέτοιες γνώσεις πάνω στο αντικείμενό του, που είναι τιμή μας να τον έχουμε συμφορουμίτη. Επειδή έψαξα πάρα πολύ γενικά για το θέμα περιποίηση πιστεύω οτι ο Κώστας τοποθετείται πολύ σωστά σε όλες τις πτυχές της δουλειάς του. Και απο θέμα προϊόντων, υπηρεσιών, τιμών και κυρίως συμπεριφοράς. Αν κάτι δεν έδειχνε εργοστασιακό ή καλύτερο απο εργοστασιακό δεν θα μας το γνωστοποιούσε. Το επίπεδο της πελατείας του το επιβεβαιώνει μιας και οι άνθρωποι που τον εμπιστεύονται ξέρουν περι τίνος πρόκειται. Είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού τέτοιοι επαγγελματίες. Και δε μιλάω για τη μπανανιά αλλά παγκοσμίως, μιας και ο συγκεκριμένος επαγγελματίας προέρχεται απο μια χώρα που το πάθος, η τεχνογνωσία και ο ανταγωνισμός σε τέτοιες δουλειές ξεφεύγει πολύ απο τα δικά μας δεδομένα. Παρεπιπτόντως στις photos το αποτέλεσμα είναι άψογο. Keep up.

Zer0cooL
01-12-09, 11:02
Λυπάμαι αν δεν καταλαβαίνεις.

Το thread δεν γράφει πουθενά για γνώμες / απόψεις. Για θετικά / αρνητικά σχόλια. Σε όποιον αρέσει θα χαρώ να του το ντύσω ή και να τον βοηθήσω με οδηγίες να το κάνει μαζί με τους φίλους του. Ή να του λύσω τυχόν απορίες, σχετικά με το υλικό, την εγκατάσταση, την αντοχή, τη συντήρηση.

Οπως πολυ ευστοχα παρατηρησε ο χρηστης saiko E39 "το thread το εχεις ανοίξει στην ενότητα Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

δεν είναι κλειδωμένο ….δεν κάνεις διαφήμιση …αρα ο καθένας μπορεί να το κρίνει …. " αρα τα γραφομενα σου ειναι προς κριση απο ολους.
Αλλωστε ουτε σε προσεβαλλα, ουτε κατηγορησα τα υλικα που χρησιμοποιεις απλα δεν εξεφρασα την εκληξη μου οπως αλλοι χρηστες γιατι απλα τυχαινει να εχω δει τη δουλεια που κανεις απο αλλους συνεδελφους σου...Απλα

Τώρα σε όποιον δεν αρέσει (όπως εσύ), η άποψή του (σε μένα και στους υπόλοιπους) είναι εντελώς περιττή και δεν προσφέρει απολύτως τίποτα στο συγκεκριμένο θέμα. Δε σ αρέσει? Δεν σε ανάγκασε κανένας να το βάλεις με το ζόρι, ούτε ζήτησε τη γνώμη σου. Capito?

Άστο όπως είναι, ψάξε για δικό σου mod ή αλλιώς take a hike. Δημοκρατικά πάντα.

PS: Και δεν απευθύνομαι μόνο σε σένα.

Ο σωστος επαγγελματιας θα επρεπε να ακουει καθε λογης αποψη χωρις να συμπεριφερεται με τετοιο τροπο ..."σε οποιον δεν αρεσει αλλου κτλ"....Οποτε κουλαρισε , κανε τη δουλεια σου και ασε εμας να την κρινουμε ειτε καλως ειτε κακως!
Αν ηθελες ανκοινωση/διαφημιση μαλλον επρεπε να το κανεις αλλου γιατι το στομα εδω μεσα δεν το εκλεισα ποτε σε κανεναν ουτε ποτε θα μου το κλεισει καποιος αν και εφοσον δεν παραφερομαι! Capito ?

Zer0cooL
01-12-09, 11:22
Για εσωτερικό ωραίο χρώμα για ουρανό δεν μου αρέσει καθόλου!
Εκφράζω προσωπική γνώμη πάντα για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις...

Το γιατι βεβαια αυτη την αποψη δεν την παρεξηγησες και παρεξηγησες τη δικια μου που ηταν ακριβως η ιδια...ποτε δε το καταλαβα!!! Να ναι κατι με τη μυγα μου ...μυγιαζεται...?

saikoE39
01-12-09, 13:44
Ο σωστος επαγγελματιας θα επρεπε να ακουει καθε λογης αποψη χωρις να συμπεριφερεται με τετοιο τροπο ..."σε οποιον δεν αρεσει αλλου κτλ"....Οποτε κουλαρισε , κανε τη δουλεια σου και ασε εμας να την κρινουμε ειτε καλως ειτε κακως!
Αν ηθελες ανκοινωση/διαφημιση μαλλον επρεπε να το κανεις αλλου γιατι το στομα εδω μεσα δεν το εκλεισα ποτε σε κανεναν ουτε ποτε θα μου το κλεισει καποιος αν και εφοσον δεν παραφερομαι! Capito ?


Από την στιγμή που δεν κάνει διαφήμιση ...εκφράζεται σαν απλό μέλος...όποτε...μιλά λιγο εντονα....για να προλάβει την κατάσταση και να μην γίνει χαμός ,μου αρέσει δεν μου αρέσει κλπ…

Δεν είναι ανάγκη να συνεχιστεί η κουβέντα αυτή….





Έχω μια απορία ………………Αυτη η εφαρμογή μπορεί να γίνει πάνω σε ζάντα…….??????????
Πχ να ντυθεί το στεφάνι ….ή τα μπράτσα ….ακόμα και ολόκληρη ζάντα..?????

Zer0cooL
01-12-09, 13:51
Δεν εχω σκοπο να το συνεχισω οποτε παλι στο θεμα...
Απ οσο ξερω εγω και εχω δει ναι μπορει να εφαρμοστει και πανω σε ζαντα...για καλυτερο αποτελεσμα βεβαια ειναι προτιμοτερο να κατεβει η ροδα απ το αυτοκινητο.αυτο γνωριζω εγω απ οσο εχω δει απο ανθρωπο που ασχολειται με αυτη τη δουλεια..
Προτιμοτερο βεβαια να πει και ο φιλος που ειναι η δουλεια του πως και αν γινεται!

sm6
01-12-09, 15:05
ίσως κάπως έτσι όπως το αριστερό της επισυναπτόμενης εικόνας αλλά "δεν"...

βαγγελη μπαξτο, φαινεται ωραια...
"σπαει" ομορφα τη μονοχρωμια...

γενικα μιλωντας, τα ορια αναμεσα στην ενημερωση, την προβολη και τη διαφημιση, ειναι δυσδιακριτα μερικες φορες...
σε αλλον επιτρεπεται, αλλον τον κραζουν και παιρνει ποδι...
σαφως ρολο γι αυτο παιζει και το προϊον αλλα και ο τροπος, ισως τον μεγαλυτερο.
εγω θελω να ενημερωνομαι για νεα προϊοντα παντως και θα μου αρεσε να διαβαζω και αξιολογησεις χρηστων πανω σε αυτα...


το συγκεκριμενο προϊον του μονστα, οπως και η τοποθετηση ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει...
εγω θα ηθελα να ρωτησω, αναλαμβανει και ντυσιμο αυτοκινητων (π.χ. σμαρτ) και με αλλο αυτοκολλητο εκτος του καρμπον? θα με ενδιεφερε να μαθω τιμες και υλικα.

επισης συμφωνω οτι για το εσωτερικο το γυαλιστερο παει καλυτερα απο το ματ.
στο σμαρτ μου το ειχα κανει ματ αρχικα (διοτι τα φιλετα δεν βγαινουν σε πραγματικο καρμπον) και το αποτελεσμα παροτι καλο, δεν επειθε... οταν τα εκανα γυαλιστερα ηταν σαφως καλυτερα.

σε αλλο αυτοκινητο που ειχα δει πραγματικο ματ καρμπον (gembala carrera GT) το αποτελεσμα "σκοτωνε"... αλλα η απομιμηση για εσωτερικο καλο ειναι να γινεται σε γυαλιστερο. δειχνει πιο "πλουσιο" το αποτελεσμα.
για εξωτερικη επενδυση παροτι μ' αρεσει καλυτερα το ματ, θα ηθελα να τα δω απο κοντα ωστε να αποφασισω...
οι φωτογραφιες ξεγελουν πολλες φορες...;)

S38B38 Monsta
01-12-09, 19:02
Δεν εχω σκοπο να το συνεχισω οποτε παλι στο θεμα...
Απ οσο ξερω εγω και εχω δει ναι μπορει να εφαρμοστει και πανω σε ζαντα...για καλυτερο αποτελεσμα βεβαια ειναι προτιμοτερο να κατεβει η ροδα απ το αυτοκινητο.αυτο γνωριζω εγω απ οσο εχω δει απο ανθρωπο που ασχολειται με αυτη τη δουλεια..
Προτιμοτερο βεβαια να πει και ο φιλος που ειναι η δουλεια του πως και αν γινεται!

Πάω πάσο και ζητώ συγγνώμη αν έγινα επιθετικός.

Σε ζάντα παιδιά δεν θα το πρότεινα λόγω της αυξημένης ταλαιπωρίας, όπως πολύ υψηλές θερμοκρασίες και πολύ ισχυρά χημικά που χρησιμοποιούνται σε όλα τα πλυντήρια. Εδώ βλέπουμε πολλές φορές να έχει γίνει ζημιά στο βερνίκι όταν ψεκάζεται χημικό πάνω σε καυτή ζάντα, άρα καταλαβαίνετε....Εκτός και αν έχετε σκοπό ή πλένετε το αυτοκίνητο μόνοι σας και ιδιαίτερα τις ζάντες τις καθαρίζετε πολύ συχνά πριν 'κοκκαλώσει' η μαυρίλα πάνω τους.

Τώρα off topic, αλλά μόλις σήμερα είδα για πρώτη φορά σε φίλου μαγαζί, ζάντα ολόκληρη από carbon 19άρα για 997 turbo και μου κουνήθηκε το μυαλό....ακόμα να συνέλθω. Μιλάμε η πιο ελαφριά ζάντα παραγωγής παγκοσμίως! Έπαθα τέτοια πλάκα που ούτε που συγκράτησα τη μάρκα, πάντως μαζί με λάστιχα το πακέτο ήταν 7.500 ευρώ. Σκέτη αρρώστια!!!!!:dance:

S38B38 Monsta
01-12-09, 19:18
βαγγελη μπαξτο, φαινεται ωραια...
"σπαει" ομορφα τη μονοχρωμια...

γενικα μιλωντας, τα ορια αναμεσα στην ενημερωση, την προβολη και τη διαφημιση, ειναι δυσδιακριτα μερικες φορες...
σε αλλον επιτρεπεται, αλλον τον κραζουν και παιρνει ποδι...
σαφως ρολο γι αυτο παιζει και το προϊον αλλα και ο τροπος, ισως τον μεγαλυτερο.
εγω θελω να ενημερωνομαι για νεα προϊοντα παντως και θα μου αρεσε να διαβαζω και αξιολογησεις χρηστων πανω σε αυτα...


το συγκεκριμενο προϊον του μονστα, οπως και η τοποθετηση ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει...
εγω θα ηθελα να ρωτησω, αναλαμβανει και ντυσιμο αυτοκινητων (π.χ. σμαρτ) και με αλλο αυτοκολλητο εκτος του καρμπον? θα με ενδιεφερε να μαθω τιμες και υλικα.

επισης συμφωνω οτι για το εσωτερικο το γυαλιστερο παει καλυτερα απο το ματ.
στο σμαρτ μου το ειχα κανει ματ αρχικα (διοτι τα φιλετα δεν βγαινουν σε πραγματικο καρμπον) και το αποτελεσμα παροτι καλο, δεν επειθε... οταν τα εκανα γυαλιστερα ηταν σαφως καλυτερα.

σε αλλο αυτοκινητο που ειχα δει πραγματικο ματ καρμπον (gembala carrera GT) το αποτελεσμα "σκοτωνε"... αλλα η απομιμηση για εσωτερικο καλο ειναι να γινεται σε γυαλιστερο. δειχνει πιο "πλουσιο" το αποτελεσμα.
για εξωτερικη επενδυση παροτι μ' αρεσει καλυτερα το ματ, θα ηθελα να τα δω απο κοντα ωστε να αποφασισω...
οι φωτογραφιες ξεγελουν πολλες φορες...;)

Ασφαλώς και αναλαμβάνουμε τοποθέτηση, αλλά είπαμε το συγκεκριμένο θέμα δεν το έκανα με λόγο τη διαφήμιση. Όποιον τον ενδιαφέρει μπορεί να μου στείλει pm. Κωδικοί υπάρχουν αυτή τη στιγμή τρεις όπως είπα και στο πρώτο post μου, ματ cf, γυαλιστερό cf και μαύρο ματ.

Επίσης επειδή όποιος έχει δει το Μ3 μέχρι στιγμής έχει πάθει πλάκα, πιστεύω ότι οι φωτό όντως δείχνουν 'λίγες'. Καλύτερα να κρίνει κάποιος βλέποντάς το από κοντά. Συμφωνώ πάντως και είναι προσωπική άποψη, ότι το γυαλιστερό δείχνει καλύτερα στο εσωτερικό καθώς το ματ ίσως δείχνει λίγο. Έχω σκοπό να ντύσω και τα φιλέτα του εσωτερικού μόλις βρω λίγο χρόνο και να σας τα δείξω.

Τώρα κάτι άλλο: Σήμερα έλαβα στα χέρια μου το πίσω diffuser για Ε46 Μ3 σε ΓΝΗΣΙΟ cf (βερνικομένο) και θα το τοποθετήσω τις αμέσως επόμενες μέρες. Σε σύγκριση με τη ματ μεμβράνη cf του ουρανού, το γνήσιο cf 'καφετίζει' περισσότερο, ενώ η μεμβράνη είναι πιο ανθρακί. Πιστεύω όμως ότι δεν είναι σωστό να κάνουμε άμμεση σύγκριση επειδή το ένα δεν έχει βερνίκι και αυτό πράγματι ξεγελάει το μάτι.

REDNECK
01-12-09, 21:47
Περασα και ειδα το Μ3 απο κοντα στο μαγαζι του Κωστα και πραγματικα μου επεσε το σαγονι !!!
Οι φωτογραφιες το αδικουν και δεν μπορουν να δειξουν σωστα την επιφανεια.
Ο χρωματισμος , το βαθος και κυριως η αφη ειναι περα απο καθε φαντασια (και μη ξεχνατε οτι μιλαμε για μεμβρανη) ...
Η επιφανεια εχει ντυθει τοσο καλα που δυσκολα καποιος μπορει να πει οτι ειναι απλα "ντυμενη" και δεν ειναι αλλος ουρανος!
Η αφη και η οψη του ειναι τρισδιαστατη και οχι απλα εκτυπωμενη. Ποιοτητα και εμπειρια 3Μ στο μεγαλειο της .
Η τιμη που μου εδωσε ο Κωστας ως μελος του φορουμ (για οροφη που με ενδιαφερει και εμενα) ηταν πολυ δελεαστικη, αν αναλογιστει κανεις το αποτελεσμα που περνεις !!! Το σημαντικοτερο για μενα ειναι οτι δεν αλλοιωνεται τιποτα επανω στο αυτοκινητο, σε περιπτωση που θες να το πουλησεις η να το επαναφερεις στην αρχικη του μορφη !
Παντως απο περιεργεια και μονο αξιζει να δειτε την Μ3 απο κοντα , ειναι κατι που δεν βλεπεις καθε μερα, κατι πραγματικα φρεσκο !

InsaneDriver
01-12-09, 22:18
Τώρα off topic, αλλά μόλις σήμερα είδα για πρώτη φορά σε φίλου μαγαζί, ζάντα ολόκληρη από carbon 19άρα για 997 turbo και μου κουνήθηκε το μυαλό....ακόμα να συνέλθω. Μιλάμε η πιο ελαφριά ζάντα παραγωγής παγκοσμίως! Έπαθα τέτοια πλάκα που ούτε που συγκράτησα τη μάρκα, πάντως μαζί με λάστιχα το πακέτο ήταν 7.500 ευρώ. Σκέτη αρρώστια!!!!!:dance:

Η ζάντα είναι μισή carbon και μισή μαγνήσιο, είναι όντως αλλού και την φοράει το γνωστό ελληνικό ttp 997 του Κώστα:useless:

saikoE39
01-12-09, 23:35
Η ζάντα είναι μισή carbon και μισή μαγνήσιο, είναι όντως αλλού και την φοράει το γνωστό ελληνικό ttp 997 του Κώστα:useless:

εκανε κραου αυτο εεε..??κριμα...



οριστε ζαντακια.........


http://www.carbonfibergear.com/weds-sport-full-carbon-fiber-wheel/

αυτο ειδα...και μου ηρθε η ιδεα....:greenboun

alexk
05-12-09, 12:43
Κοιτούσα την υπογραφή του Geo.
Νομίζω ότι άν έβαζε στο compact του αυτό το αυτοκόλλητο θα φαινόταν πολύ ωραίο.

BILL007
05-12-09, 12:58
Κοιτούσα την υπογραφή του Geo.
Νομίζω ότι άν έβαζε στο compact του αυτό το αυτοκόλλητο θα φαινόταν πολύ ωραίο.

:+1: και εγώ ακριβώς το ίδιο παρατήρησα μόλις σήμερα φίλε Alex...:)

Γιώργο δες το!:D

shido
05-12-09, 15:33
Κοιτούσα την υπογραφή του Geo.
Νομίζω ότι άν έβαζε στο compact του αυτό το αυτοκόλλητο θα φαινόταν πολύ ωραίο.

θα ειναι σαν csl trunk σε απλο Ε46
δεν θα του πηγαινει:yippee:

alexk
06-12-09, 01:14
θα ειναι σαν csl trunk σε απλο Ε46
δεν θα του πηγαινει:yippee:

Εντάξει εσύ χρειαζόσουν downforce οπότε δικαιολογείσαι :bigthumb:

shido
06-12-09, 08:40
Εντάξει εσύ χρειαζόσουν downforce οπότε δικαιολογείσαι :bigthumb:

οχι βρε μην με δικαιολογεις ,γυφτια ειναι.
Τι downforce με 330??αχχααααχ

strofimios
06-12-09, 10:56
Η ζάντα είναι μισή carbon και μισή μαγνήσιο, είναι όντως αλλού και την φοράει το γνωστό ελληνικό ttp 997 του Κώστα:useless:

Χαρη,λογικα πρεpει να φοραει Dymag.
Sorry για το off.

alexk
06-12-09, 11:18
οχι βρε μην με δικαιολογεις ,γυφτια ειναι.
Τι downforce με 330??αχχααααχ

Έχεις πληγωθεί ?

sm6
06-12-09, 11:24
οχι βρε μην με δικαιολογεις ,γυφτια ειναι.
Τι downforce με 330??αχχααααχ

οι παρενεργειες του εμβολιου που ελεγαν πολλοι....

shido
06-12-09, 16:23
Έχεις πληγωθεί ?

Δεν παει το μυαλο σου ποσο....εχω πεσει ψυχολογικα χρονια απο αυτο..

manosm3
06-12-09, 16:32
Δεν παει το μυαλο σου ποσο....εχω πεσει ψυχολογικα χρονια απο αυτο..

A πες το ετσι! Κι αναρωτιομουν γιατι δεν ησουν στον Κυριακο χτες βραδυ χαχαχα:yippee:

alexk
06-12-09, 16:43
Δεν παει το μυαλο σου ποσο....εχω πεσει ψυχολογικα χρονια απο αυτο..

Είναι προφανές αυτό μιας και το πέταξες επιτόπου εδώ... (και ήταν και άσχετο με το κάρμπον αυτοκόλλητο).
Αυτή είναι η άποψή μου για τα πράγματα CSL σε wanna-be-CSL Ε46.

Geo_3D
06-12-09, 17:18
Κοιτούσα την υπογραφή του Geo.
Νομίζω ότι άν έβαζε στο compact του αυτό το αυτοκόλλητο θα φαινόταν πολύ ωραίο.


Αυτή είναι η άποψή μου για τα πράγματα CSL σε wanna-be-CSL Ε46.

Και τοτε πως λες οτι θα σου αρεσε αφου και το carbon αυτοκολλητο στον ουρανο,φερνει σε CSL/M6/M3 E92 πραγματικη carbon οροφη???
just asking...κουβεντα να γινεται

sm6
06-12-09, 17:25
οντως ωραια θα δειχνει! να μπαχθει!

alexk
06-12-09, 21:40
Και τοτε πως λες οτι θα σου αρεσε αφου και το carbon αυτοκολλητο στον ουρανο,φερνει σε CSL/M6/M3 E92 πραγματικη carbon οροφη???
just asking...κουβεντα να γινεται

Όπως ξέρεις, Ε46 coupe υπάρχει και 316i και Μ3 GTR.
Ε46 compact υπάρχει μόνο 316,318,320,325. Το 325 συγκεκριμμένα είναι το κορυφαίο μοντέλο του E46 compact. Άρα δεν υπάρχει ταύτιση με Μ όπως και να έχει γιατί ποτέ δεν υπήρξε Ε46 compact M.

Από την άλλη, M3 coupe και M3 CSL coupe υπάρχουν. Οπότε ναι μπορεί να υπάρχει wanna-be-csl Ε46 coupe.

Αυτά...

KATSARAIOS
06-12-09, 23:26
Όπως ξέρεις, Ε46 coupe υπάρχει και 316i και Μ3 GTR.
Ε46 compact υπάρχει μόνο 316,318,320,325. Το 325 συγκεκριμμένα είναι το κορυφαίο μοντέλο του E46 compact. Άρα δεν υπάρχει ταύτιση με Μ όπως και να έχει γιατί ποτέ δεν υπήρξε Ε46 compact M.

Από την άλλη, M3 coupe και M3 CSL coupe υπάρχουν. Οπότε ναι μπορεί να υπάρχει wanna-be-csl Ε46 coupe.

Αυτά...

μπας και ψαχτει ο Τζεο για φουσκωματα στο γ@μηδι?να γινει μ-κομπακτ

alexk
07-12-09, 11:01
Όπως ξέρεις, Ε46 coupe υπάρχει και 316i και Μ3 GTR.
Ε46 compact υπάρχει μόνο 316,318,320,325. Το 325 συγκεκριμμένα είναι το κορυφαίο μοντέλο του E46 compact. Άρα δεν υπάρχει ταύτιση με Μ όπως και να έχει γιατί ποτέ δεν υπήρξε Ε46 compact M.

Από την άλλη, M3 coupe και M3 CSL coupe υπάρχουν. Οπότε ναι μπορεί να υπάρχει wanna-be-csl Ε46 coupe.

Αυτά...

>>
Ειναι θεμα αισθητικης η γουστου αν θες οταν αλλαζουμε καποια πραγματα οχι μονο για να μοιασει σε κατι που δεν ειναι.Βλεπεις εγω σου ριχνω αυτη την αρνητικη λογο ποστ.Οχι λογο γουστου.Shido
>>

Ωραία, εγώ αρνητικές δεν ρίχνω πάντως επειδή κάποιος δεν έχει την ίδια άποψη με εμένα.
Τι να σου πω... κάν'το και ελικόπτερο αν θέλεις, εγώ έχω το δικαίωμα να γελώ μαζί σου όταν σε συναντώ στο δρόμο.

shido
07-12-09, 11:05
Eσυ ριχνεις για γουστα.Και ανωνυμα.

Γελα θα μου κανεις την μουρη κρεας...σου ειπε κανεις οτι μετραει η γνωμη σου αδιαφορο μ αφηνει..χαχχα

Octane
07-12-09, 21:55
Όπως ξέρεις, Ε46 coupe υπάρχει και 316i και Μ3 GTR.
Ε46 compact υπάρχει μόνο 316,318,320,325. Το 325 συγκεκριμμένα είναι το κορυφαίο μοντέλο του E46 compact. Άρα δεν υπάρχει ταύτιση με Μ όπως και να έχει γιατί ποτέ δεν υπήρξε Ε46 compact M.

Από την άλλη, M3 coupe και M3 CSL coupe υπάρχουν. Οπότε ναι μπορεί να υπάρχει wanna-be-csl Ε46 coupe.

Αυτά...

Συμφωνω απολυτα!!
Geo να γινει το carbon look στο κορυφαιο εργοστασιακο compact!!! :dblthumb2

e60///M
10-12-09, 21:59
Καλησπερα σε ολους
Ηθελα να πω οτι σημερα υστερα απο παραγγελια ηρθε ενα μικρο κομματι ως δειγμα για να φτιαξω τη ταπα της βενζινης και να δω πως φαινεται.

Επαθα ΤΗ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ.
Η ποιοτητα ειναι αλλου,κλασσικο 3Μ, η τοποθετηση του μου φανηκε παιχνιδακι και αυτο πιστευω λογω της ποιοτητας του αυτοκολητου.

Θα συνεχισω με αλλες μικρες λεπτομερεις και υστερα με καπω και αργοτερα ουρανο καθως ξεθαραψα απο το ποσο ευκολα δουλευεται το υλικο.

Μου περισεψε το μισο καθως το ειχα υπολογισει ετσι για να το δοκιμασω με βερνικι να δω αν θα παρει αυτο το wet look του wet carbon.Πιστευω οτι θα ειναι ακομα καλυτερο!!!!!!!!


Πηγαινετε να το δειτε απο κοντα, θα εκλαγειται αφανταστα απο το θεαμα!!!

Leonidas_Thess
10-12-09, 22:31
Καλησπερα σε ολους
Ηθελα να πω οτι σημερα υστερα απο παραγγελια ηρθε ενα μικρο κομματι ως δειγμα για να φτιαξω τη ταπα της βενζινης και να δω πως φαινεται.

Επαθα ΤΗ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ.
Η ποιοτητα ειναι αλλου,κλασσικο 3Μ, η τοποθετηση του μου φανηκε παιχνιδακι και αυτο πιστευω λογω της ποιοτητας του αυτοκολητου.

Θα συνεχισω με αλλες μικρες λεπτομερεις και υστερα με καπω και αργοτερα ουρανο καθως ξεθαραψα απο το ποσο ευκολα δουλευεται το υλικο.

Μου περισεψε το μισο καθως το ειχα υπολογισει ετσι για να το δοκιμασω με βερνικι να δω αν θα παρει αυτο το wet look του wet carbon.Πιστευω οτι θα ειναι ακομα καλυτερο!!!!!!!!


Πηγαινετε να το δειτε απο κοντα, θα εκλαγειται αφανταστα απο το θεαμα!!!

Μπαξε φωτο να δουμε φίλε μου....

e60///M
10-12-09, 22:46
Μπαξε φωτο να δουμε φίλε μου....

Αυριο με τον ηλιαρακο θα βγαλω 2-3 καλες και θα ποσταρω!

Nick_E60_GR
11-12-09, 08:54
...ειχα υπολογισει ετσι για να το δοκιμασω με βερνικι να δω αν θα παρει αυτο το wet look του wet carbon.Πιστευω οτι θα ειναι ακομα καλυτερο!!!!!!!!

Το έχω δει βερνικωμένο με "smoked" βερνίκι (με λίγες σταγόνες μαύρο μέσα) και έπαθα πλάκα!!! για να ξεχωρίσεις ότι δεν είναι γνήσιο, όπως του CSL ή των E92Μ3 - M6, πρέπει να φτάσεις στο 1 μέτρο και πιο κοντά. Τεράστιο ρόλο παίζει και η πλέξη (απομίμηση) του υλικού! Έχω σκοπό να το κάνω κι εγώ κάποια στιγμή....

S38B38 Monsta
11-12-09, 19:38
Μου περισεψε το μισο καθως το ειχα υπολογισει ετσι για να το δοκιμασω με βερνικι να δω αν θα παρει αυτο το wet look του wet carbon.Πιστευω οτι θα ειναι ακομα καλυτερο!!!!!!!!


Πηγαινετε να το δειτε απο κοντα, θα εκλαγειται αφανταστα απο το θεαμα!!!

Το θέμα με το βερνίκωμα στο συγκεκριμένο υλικό είναι λίγο tricky.

Δηλαδή για να βάψουμε κάτι σωστά και να μην αρχίσει να ξεφλουδίζει αργότερα, πρέπει πρώτα να τριφτεί με ντουκόχαρτο 2.000. Στη συγκεκριμένη επιφάνεια που είναι εκ κατασκευής ανάγλυφη (αυτό που του δίνει το απίστευτο 3D effect), έχει δηλαδή βουνά και κοιλάδες, δεν είναι δυνατόν να τριφτεί σωστά διότι το ντουκόχαρτο δεν μπορεί να εισχωρήσει στις κοιλάδες.

Θα είχε πάντως πολύ ενδιαφέρον εάν το καταφέρναμε να το τρίψουμε ομοιόμορφα για να μπορέσουμε να το βερνικώσουμε και να δούμε το αποτέλεσμα. Ένα άλλο θέμα είναι ότι η τοποθέτηση πρέπει να προηγηθεί του βερνικώματος.

e60///M
11-12-09, 21:56
Το θέμα με το βερνίκωμα στο συγκεκριμένο υλικό είναι λίγο tricky.

Δηλαδή για να βάψουμε κάτι σωστά και να μην αρχίσει να ξεφλουδίζει αργότερα, πρέπει πρώτα να τριφτεί με ντουκόχαρτο 2.000. Στη συγκεκριμένη επιφάνεια που είναι εκ κατασκευής ανάγλυφη (αυτό που του δίνει το απίστευτο 3D effect), έχει δηλαδή βουνά και κοιλάδες, δεν είναι δυνατόν να τριφτεί σωστά διότι το ντουκόχαρτο δεν μπορεί να εισχωρήσει στις κοιλάδες.

Θα είχε πάντως πολύ ενδιαφέρον εάν το καταφέρναμε να το τρίψουμε ομοιόμορφα για να μπορέσουμε να το βερνικώσουμε και να δούμε το αποτέλεσμα. Ένα άλλο θέμα είναι ότι η τοποθέτηση πρέπει να προηγηθεί του βερνικώματος.

Ναι σιγουρα πρεπει να ειναι πανω οταν θα βαφτει.

Το σκεφτηκα αυτο για το τριψιμο και ηταν το μονο που με εβαλε σε σκεψεις και μου το δυσκολεψε λιγο.Παρολα αυτα μια δοκιμη θα διξει και αξιζει να γινει τουλαχιστον.Θα δειξει το αποτελεσμα.

Παντως εχω μειενι πολυ ευχαριστημενος.
Παραθετω και φοτο!
http://i129.photobucket.com/albums/p234/nameless_undertaker/DSC02283.jpg
http://i129.photobucket.com/albums/p234/nameless_undertaker/DSC02284.jpg
http://i129.photobucket.com/albums/p234/nameless_undertaker/DSC02285.jpg

Enema
11-12-09, 22:39
Το θέμα με το βερνίκωμα στο συγκεκριμένο υλικό είναι λίγο tricky.

Δηλαδή για να βάψουμε κάτι σωστά και να μην αρχίσει να ξεφλουδίζει αργότερα, πρέπει πρώτα να τριφτεί με ντουκόχαρτο 2.000. Στη συγκεκριμένη επιφάνεια που είναι εκ κατασκευής ανάγλυφη (αυτό που του δίνει το απίστευτο 3D effect), έχει δηλαδή βουνά και κοιλάδες, δεν είναι δυνατόν να τριφτεί σωστά διότι το ντουκόχαρτο δεν μπορεί να εισχωρήσει στις κοιλάδες.

Θα είχε πάντως πολύ ενδιαφέρον εάν το καταφέρναμε να το τρίψουμε ομοιόμορφα για να μπορέσουμε να το βερνικώσουμε και να δούμε το αποτέλεσμα. Ένα άλλο θέμα είναι ότι η τοποθέτηση πρέπει να προηγηθεί του βερνικώματος.

Nα βγω λιγο οφφτοπικ, και να ρωτησω, εκτος απο τοποθετησεις μεμβρανων, αναλαμβανετε και βαψιμο πλαστικων εσωτερικου κτλ?

Nick_E60_GR
11-12-09, 22:46
Το θέμα με το βερνίκωμα στο συγκεκριμένο υλικό είναι λίγο tricky.

Δηλαδή για να βάψουμε κάτι σωστά και να μην αρχίσει να ξεφλουδίζει αργότερα, πρέπει πρώτα να τριφτεί με ντουκόχαρτο 2.000. Στη συγκεκριμένη επιφάνεια που είναι εκ κατασκευής ανάγλυφη (αυτό που του δίνει το απίστευτο 3D effect), έχει δηλαδή βουνά και κοιλάδες, δεν είναι δυνατόν να τριφτεί σωστά διότι το ντουκόχαρτο δεν μπορεί να εισχωρήσει στις κοιλάδες.

Θα είχε πάντως πολύ ενδιαφέρον εάν το καταφέρναμε να το τρίψουμε ομοιόμορφα για να μπορέσουμε να το βερνικώσουμε και να δούμε το αποτέλεσμα. Ένα άλλο θέμα είναι ότι η τοποθέτηση πρέπει να προηγηθεί του βερνικώματος.

αν το χαϊδέψεις ελαφρά με ένα 2000, το καθαρίσεις καλά, και μετά 1-2 χεράκια plastofix (http://www.spot-ontrading.co.uk/hb-body-plastofix-1k-plastic-primer-400ml-30-p.asp) δεν θα πιάσει καλά το βερνίκι? Εγώ όταν χρειάζεται να βάψω πάνω σε αυτοκόλλητα για τη δουλειά μου (επιγραφές) αυτό κάνω ...και φυσικά το έχω εφαρμόσει και στο Ε60... για να μην πειράξω το εργοστασιακό βάψιμο όταν θέλω να πειραματιστώ.....

S38B38 Monsta
12-12-09, 10:11
Nα βγω λιγο οφφτοπικ, και να ρωτησω, εκτος απο τοποθετησεις μεμβρανων, αναλαμβανετε και βαψιμο πλαστικων εσωτερικου κτλ?

Όχι δεν αναλαμβάνουμε βάψιμο σε εσωτερικά μέρη.

S38B38 Monsta
12-12-09, 10:22
αν το χαϊδέψεις ελαφρά με ένα 2000, το καθαρίσεις καλά, και μετά 1-2 χεράκια plastofix (http://www.spot-ontrading.co.uk/hb-body-plastofix-1k-plastic-primer-400ml-30-p.asp) δεν θα πιάσει καλά το βερνίκι? Εγώ όταν χρειάζεται να βάψω πάνω σε αυτοκόλλητα για τη δουλειά μου (επιγραφές) αυτό κάνω ...και φυσικά το έχω εφαρμόσει και στο Ε60... για να μην πειράξω το εργοστασιακό βάψιμο όταν θέλω να πειραματιστώ.....

Κοίτα Νίκο η 3Μ δίνει το δικό της αστάρι για τη συγκεκριμένη μεμβράνη - θα κοιτάξω το κωδικό να σου πω.

Για βερνίκωμα κρατώ τις επιφυλάξεις μου. Κατ αρχάς αυτό είναι διάφανο αστάρι? Αλλιώς τι λόγος υπάρχει να βάλεις αστάρι? Μετά, πως θα τρίψεις με 2000 αυτή την επιφάνεια που είναι ανάγλυφη? Πως θα εισχωρήσει το χαρτί ανάμεσα?

Πάντως η εφαρμογή στο Yaris μου φαίνεται πολύ καλή, αρκεί στις γωνίες να βάλεις και το ασταράκι του...

thomelef
12-12-09, 10:35
παιδιά όλα γεμίζουν όπως πρέπει...
υπάρχουν υλικά που τοποθετούνται πρίν το τελικό χέρι της βαφής...
με ένα καλό ακρυλικό γέμισμα σκληρού τύπου μπορείς να περάσεις 3 χέρια και μετά να περάσεις το τελικό που είναι και το γυαλιστικό...
δλδ. περνάς ένα χέρι γέμισμα... τρίβεις δεύτερο γέμισμα ξανατρίβεις... τρίτο γέμισμα ξανατρίβεις...
με αυτό τον τρόπο τι καταφέρνεις...
πιάνει το γέμισμα μέσα στο πόρο. όσο εσύ τρίβεις εξωτερικά το υλικό μένει μέσα στον πόρο.
με αυτο έχεις σαν αποτέλεσμα να κελίνεις τον πόρο και να φέρνεις όλο την επιφάνεια πρόσωπο.
οι πόροι είναι τελείως κλειστοί όταν μετά το τρίψιμο δε βλέπεις πλέον ψιλογυαλάδες οι οποίες είναι το υλικό μέσα στο πόρο που δεν έχει τριφτεί γιατί δεν έχει βγεί ακόμα στην επιφάνεια...
υγ. αυτό είναι δοκιμασμένο και σε πραγματικό πανί κάρμπον και στη συγκεκριμένη μεμβράνη με (μη γελάσετε) με βερνίκια που βάφουν έπιπλα...

S38B38 Monsta
12-12-09, 10:48
παιδιά όλα γεμίζουν όπως πρέπει...
υπάρχουν υλικά που τοποθετούνται πρίν το τελικό χέρι της βαφής...
με ένα καλό ακρυλικό γέμισμα σκληρού τύπου μπορείς να περάσεις 3 χέρια και μετά να περάσεις το τελικό που είναι και το γυαλιστικό...
δλδ. περνάς ένα χέρι γέμισμα... τρίβεις δεύτερο γέμισμα ξανατρίβεις... τρίτο γέμισμα ξανατρίβεις...
με αυτό τον τρόπο τι καταφέρνεις...
πιάνει το γέμισμα μέσα στο πόρο. όσο εσύ τρίβεις εξωτερικά το υλικό μένει μέσα στον πόρο.
με αυτο έχεις σαν αποτέλεσμα να κελίνεις τον πόρο και να φέρνεις όλο την επιφάνεια πρόσωπο.
οι πόροι είναι τελείως κλειστοί όταν μετά το τρίψιμο δε βλέπεις πλέον ψιλογυαλάδες οι οποίες είναι το υλικό μέσα στο πόρο που δεν έχει τριφτεί γιατί δεν έχει βγεί ακόμα στην επιφάνεια...
υγ. αυτό είναι δοκιμασμένο και σε πραγματικό πανί κάρμπον και στη συγκεκριμένη μεμβράνη με (μη γελάσετε) με βερνίκια που βάφουν έπιπλα...

Σωστά, αλλά το γεμιστικό αστάρι ΠΡΕΠΕΙ να είναι διάφανο στη συγκεκριμένη περίπτωση. Υπάρχει διάφανο αστάρι που να προτείνει η 3Μ για προετοιμασία βαψίματος στη συγκεκριμένη μεμβράνη?

Για το βερνίκι που βάφονται τα έπιπλα, δε λέω ότι δεν γίνεται, αλλά με ένα καλό βερνίκι αυτοκινήτου πιστεύω θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα (γυαλάδα).

thomelef
12-12-09, 10:59
δε χρειάζεται να είναι της 3Μ...
υπάρχουν εταιρείες οι οποίες ασχολούνται με χημικά και μόνο με χημικά...
πολές απαντήσεις και διάφορες λύσεις μπορείς να βρείς στη HENKEL , BASF , BAYERN , SIRCA..
ολες αντιπροσωπεύονται και έχουν να προτείνουν πολύ καλύτερες λύσεις απο την 3Μ της οποία τα υλικά
είναι πολύ υποδιέστερα και πολύ απλά σε σχέση με αυτά που βγάζουν αυτές...

stef
13-12-09, 09:50
Όταν λέμε carbon σε ουρανό εγώ προσωπικά εννοώ κάτι τέτοιο.....

Nick_E60_GR
13-12-09, 10:57
Κοίτα Νίκο η 3Μ δίνει το δικό της αστάρι για τη συγκεκριμένη μεμβράνη - θα κοιτάξω το κωδικό να σου πω.

Για βερνίκωμα κρατώ τις επιφυλάξεις μου. Κατ αρχάς αυτό είναι διάφανο αστάρι? Αλλιώς τι λόγος υπάρχει να βάλεις αστάρι? Μετά, πως θα τρίψεις με 2000 αυτή την επιφάνεια που είναι ανάγλυφη? Πως θα εισχωρήσει το χαρτί ανάμεσα?

Πάντως η εφαρμογή στο Yaris μου φαίνεται πολύ καλή, αρκεί στις γωνίες να βάλεις και το ασταράκι του...

Ναι διάφανο είναι και απ' ότι ξέρω όλα τα ταχύστεγνα (10" - χωρίς υπερβολή) αστάρια πλαστικού είναι διάφανα και οι εταιρίες (BODY, motip-dupli) συνιστούν να τρίβεται πολύ ελαφρά η περιοχή ...χωρίς να σημαίνει ότι αν δεν τρίψεις δεν πιάνει ..το έχω τσεκάρει, πιάνει κανονικά.... αρκεί να είναι καθαρό από λιπαρότητα, δαχτυλιές κλπ.

gnx
13-12-09, 11:20
Πηγα και ειδα σημερα αυτη την οροφη στο συγκεκριμενο αυτοκινητο και στα φιλετα στο εσωτερικο του. Πραγματικα πολυ εντυπωσιακο!

VanVIC
13-12-09, 22:52
Κώστα για τον ουρανό δεν το΄χω αποφασίσει αλλά μήπως θα μπορούσες κάτι τετοιο σαν αυτό που προσπάθησα με phtotoshop στο attachment ?

S38B38 Monsta
15-12-09, 21:24
Κώστα για τον ουρανό δεν το΄χω αποφασίσει αλλά μήπως θα μπορούσες κάτι τετοιο σαν αυτό που προσπάθησα με phtotoshop στο attachment ?

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο συγκεκριμένο σημείο με μία μόνο παρατήρηση. Θα πρέπει να βγάλουμε το σήμα 'Ζ3' και 'BMW' για να πατήσει καλά από κάτω. Θα τοποθετηθούν ξανά μετά πάνω από το φιλμ. Τώρα στη κλειδαριά του πορτ-μπαγκάζ θα μπει με ασταράκι γύρω-γύρω, συνολικά το υπολογίζω ως μία σχετικά απλή τοποθέτηση.

Πέρνα πρώτα μια βόλτα να δεις το υλικό στο Μ3 να πάθεις λίγο πλάκα...

sm6
15-12-09, 21:31
να μπαχθει παραυτα βαγγελη...

S38B38 Monsta
16-12-09, 21:00
UPDATE:

Σήμερα κλέψαμε λίγο χρόνο και είπαμε να βερνικώσουμε ένα κομμάτι ντυμένο μεμβράνη carbon. Αφού λοιπόν τρίφτηκε και προετοιμάστηκε, ρίξαμε (ένα από τα top) βερνίκι(α) αυτοκινήτου το PPG UHS 8135, ότι δηλαδή κάνουμε και στα κομμάτια προς επισκευή.

Το αποτέλεσμα? Προς μεγάλη μας έκπληξη απογοητευτικό!

Το βερνίκι δυστυχώς κάλυψε το look carbon vinyl και πλέον δεν φαινόταν ΤΙΠΟΤΑ! Άρα το συγκεκριμένο υλικό είναι to be left alone και να απολαμβάνεται ματ ως έχει...

REDNECK
16-12-09, 21:23
Δηλαδη Κωστα φαινοταν σαν απλο μαυρο γυαλιστερο ?

drum
16-12-09, 21:24
θελω να ντυσω το καπο. τι γνωμη σας παιδια?
(κ ενα κοστολογιο)

S38B38 Monsta
16-12-09, 21:27
Δηλαδη Κωστα φαινοταν σαν απλο μαυρο γυαλιστερο ?

Καλησπέρα Μάνο.

Ναι δεν έβλεπες καθόλου πλέον τις ίνες.

REDNECK
16-12-09, 21:44
Κριμα Κωστα , θα ηταν απιστευτα κοντα στο γνησιο αμα πετυχαινε !
Καλη συνεχεια στο project !
Διαβαζω και πηζω φιλαρακι :)

gyiama
16-12-09, 23:21
UPDATE:

Σήμερα κλέψαμε λίγο χρόνο και είπαμε να βερνικώσουμε ένα κομμάτι ντυμένο μεμβράνη carbon. Αφού λοιπόν τρίφτηκε και προετοιμάστηκε, ρίξαμε (ένα από τα top) βερνίκι(α) αυτοκινήτου το PPG UHS 8135, ότι δηλαδή κάνουμε και στα κομμάτια προς επισκευή.

Το αποτέλεσμα? Προς μεγάλη μας έκπληξη απογοητευτικό!

Το βερνίκι δυστυχώς κάλυψε το look carbon vinyl και πλέον δεν φαινόταν ΤΙΠΟΤΑ! Άρα το συγκεκριμένο υλικό είναι to be left alone και να απολαμβάνεται ματ ως έχει...

σε δικη μας δοκιμη σε ενα καπακι σπασμενο μηχανης ποθ το ντυσαμε ετσι προχειρα να δουμε τι κανει, με βερνικι οχι και τοσο καλο(και χωρις τριψιμο) το ποτελεσμα ηταν να γινει ενα χαλι μαυρο και ειδικα απ τον δυαλυτη σεμερικα σημεια ζαρωσε το φιλμ!!!ηθελα αν το ποσταρω απ την αρχη αυτο αλλα ξεχαστηκα!!!!

S38B38 Monsta
17-12-09, 22:24
Κριμα Κωστα , θα ηταν απιστευτα κοντα στο γνησιο αμα πετυχαινε !
Καλη συνεχεια στο project !
Διαβαζω και πηζω φιλαρακι :)
UPDATE:

Βρήκα ΝΕΟ κόλπο να του δώσω ζωντάνια για όσους θέλουν κάτι πιο bling bling. Απλώνεις πάνω στο vinyl ομοιόμορφα κρέμα δέρματος (Autoglym χρησιμοποίησα) και το film αλλάζει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ!!! Ζωντανεύει όλο το πράμα και γίνεται σαν γυαλιστερό. Πλέον το 3D effect των ινών σε ζαλίζει ΠΟΛΥ!

Απίστευτο αποτέλεσμα με μία εύκολη κίνηση. Βέβαια η γυαλάδα περιμένω να αδυνατίζει μετά από 2-3 πλυσίματα, όμως το να βάλω λίγη ακόμα κρέμα είναι ότι πιο εύκολο!

ΕΠΙΣΗΣ σε ένα καπώ που πρόσφατα τποθετήσαμε φιλμ, κάποιο τσογλάνι πήγε και το γρατζούνησε. Αποτέλεσμα? Το φιλμ είναι τρομερά ανθεκτικό (κάτι αντίστοιχο στο βερνίκι να γινόταν και θα πήγαινε για βάψιμο) όπου φαίνεται η ασπριλα της γρατζουνιάς αρκετά. Με τη χρήση 2000 και στη συνέχεια λίγο αλοιφή γυαλίσματος μαζί με κρέμα δέρματος και η γρατζουνιά εξαφανίστηκε στο 95%. Επαναλαμβάνω ότι αν αυτό γινόταν σε γυμνό βερνίκι θα πήγαινε για βάψιμο.

e60///M
17-12-09, 23:17
UPDATE:

Βρήκα ΝΕΟ κόλπο να του δώσω ζωντάνια για όσους θέλουν κάτι πιο bling bling. Απλώνεις πάνω στο vinyl ομοιόμορφα κρέμα δέρματος (Autoglym χρησιμοποίησα) και το film αλλάζει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ!!! Ζωντανεύει όλο το πράμα και γίνεται σαν γυαλιστερό. Πλέον το 3D effect των ινών σε ζαλίζει ΠΟΛΥ!

Απίστευτο αποτέλεσμα με μία εύκολη κίνηση. Βέβαια η γυαλάδα περιμένω να αδυνατίζει μετά από 2-3 πλυσίματα, όμως το να βάλω λίγη ακόμα κρέμα είναι ότι πιο εύκολο!

ΕΠΙΣΗΣ σε ένα καπώ που πρόσφατα τποθετήσαμε φιλμ, κάποιο τσογλάνι πήγε και το γρατζούνησε. Αποτέλεσμα? Το φιλμ είναι τρομερά ανθεκτικό (κάτι αντίστοιχο στο βερνίκι να γινόταν και θα πήγαινε για βάψιμο) όπου φαίνεται η ασπριλα της γρατζουνιάς αρκετά. Με τη χρήση 2000 και στη συνέχεια λίγο αλοιφή γυαλίσματος μαζί με κρέμα δέρματος και η γρατζουνιά εξαφανίστηκε στο 95%. Επαναλαμβάνω ότι αν αυτό γινόταν σε γυμνό βερνίκι θα πήγαινε για βάψιμο.

+1
Εγω χρησιμοποιω Meguiars και το ιδιο αποτελεσμα πετυχα με αυτο!
http://www.zoovi.co.uk/images/catalog/gold_class_trim_detailer_copy.jpg

Δεν εχω βρει ακομα χρονο να δοκιμασω με βερνικι αλλα απο αυτα που ακουω θα προχωρισω στη δευτερη λυση! Διαφανη ρυτινη οπως στο γνησιο ανθρακονημα!Ποτε δε ξερεις!

REDNECK
09-02-10, 21:40
UPDATE:

Βρήκα ΝΕΟ κόλπο να του δώσω ζωντάνια για όσους θέλουν κάτι πιο bling bling. Απλώνεις πάνω στο vinyl ομοιόμορφα κρέμα δέρματος (Autoglym χρησιμοποίησα) και το film αλλάζει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ!!! Ζωντανεύει όλο το πράμα και γίνεται σαν γυαλιστερό. Πλέον το 3D effect των ινών σε ζαλίζει ΠΟΛΥ!

Απίστευτο αποτέλεσμα με μία εύκολη κίνηση. Βέβαια η γυαλάδα περιμένω να αδυνατίζει μετά από 2-3 πλυσίματα, όμως το να βάλω λίγη ακόμα κρέμα είναι ότι πιο εύκολο!

ΕΠΙΣΗΣ σε ένα καπώ που πρόσφατα τποθετήσαμε φιλμ, κάποιο τσογλάνι πήγε και το γρατζούνησε. Αποτέλεσμα? Το φιλμ είναι τρομερά ανθεκτικό (κάτι αντίστοιχο στο βερνίκι να γινόταν και θα πήγαινε για βάψιμο) όπου φαίνεται η ασπριλα της γρατζουνιάς αρκετά. Με τη χρήση 2000 και στη συνέχεια λίγο αλοιφή γυαλίσματος μαζί με κρέμα δέρματος και η γρατζουνιά εξαφανίστηκε στο 95%. Επαναλαμβάνω ότι αν αυτό γινόταν σε γυμνό βερνίκι θα πήγαινε για βάψιμο.


Κωστα εψαχνα στο νετ για φωτογραφια απο το γυαλιστερο καρμπον αυτοκολλητο της 3Μ , δεν ημουν ιδιαιτερα τυχερος με το ψαξιμο ...
Βρηκα μια που ελεγε οτι φοραει το γυαλιστερο καρμπον αυτοκολλητο της 3Μ αλλα δεν γυαλιζε καλα , για την ακριβεια εμοιαζε σαν semigloss και εκανε ψιλοκυματακια στον φως του ηλιου!
Εσυ που το εχεις δει απο πρωτο χερι , πως ειναι στην πραγματικοτητα ?
Ετοιμασε με ... βρηκα καρο και θελω μαυρο καρμπον γυαλιστερο ουρανο ...! :drive2:

zaharias
15-02-10, 10:36
Υπαρχει καμια φωτο απο μαυρο αμαξωμα με carbon ματ και με carbon γυαλιστερη μεμβρανη Κωστα..??

EVANGELOS
15-02-10, 20:46
Παιδιά συγνώμη αν φανεί ΠΑΛΙ ερρειστικό αλλά ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ φαυλ και πολύ ΚΑΚΟΓΟΥΣΤΟ το ... ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ σε Μ3 Ε46 !!! ... ούτε σε Χιουντάι δεν θα το έβαζα !!!

giannis 116
15-02-10, 20:55
Ευαγγελε σεβαστη η αποψη και το γουστο σου. Κι εγω ειμαι ή καλυτερα ήμουν κατα των αυτοκολλητων πασης φυσεως επανω σε αυτοκινητο μεχρι που ειδα απο κοντα την Μ3 του Κωστα. Η ποιοτητα του φιλμ, η τελεια εφαρμογη και το ομολογουμενως εντυπωσιακο αποτελεσμα δειχνει τ αμαξι πολυ ομορφο. Δεν ειναι μονο η οροφη αλλα και καποια αλλα πλαστικα στο αυτοκινητο μεσα και εξω που ειναι οντως πολυ ομορφα. Η μονη μου ανησυχια για τετοιου ειδους 'εφαρμογες' ειναι η αντοχη του στο χρονο και στα στοιχεια της φυσης, βροχη, ηλιο, ζεστη, σκονη κλπ. Κατα τ αλλα απο οπτικο αποτελεσμα ειναι πολυ ομορφο.
Βεβαια για τον καθενα ειναι σχετικο ετσι τι ειναι ομορφο και τι του αρεσει ή τι θα ηθελε επανω στο αυτοκινητο του. Αλλιως ολα τα αυτοκινητα θα ειχαν το ιδιο σχημα, χρωμα κλπ. Οπως λεει και η σοφη παροιμια δηλαδη, περι ορεξεως...

zaharias
15-02-10, 21:16
Και γω σεβομαι τη γνωμη του Ευαγγελου, αλλα τα γουστα διαφερουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο.. Ο Ευαγγελος ειναι πιο "παραδοσιακος" και δεν του αρεσουν οι βιασμοι σε καποια αυτοκινητα..:) Δεκτον.. Αλλλα ο καθενας κανει οτι θελει στο αμαξι του.. Ανοιγοντας ενα θεμα "ανοιχτο" σε αποψεις ειναι λογικο οτι θα ακουστουν διφορετικες..

Σιγουρα δεν εχει καμια σχεση με το αληθινο καρμπον απο την αποψη του οτι χρησιμοποιειται για την εξοικονομηση βαρους, απλα επειδη ειναι ωραιο στο ματι και ταυτοχρονα δεν ειναι και τοσο προσιτο, η λυση της μεμβρανης ακουγεται μια χαρα στους ενδιαφερομενους..:D

gyiama
15-02-10, 22:22
παιδια δεν ξερω αν το εχει δοκιμασει καποιος αρκετο καιρο στο αυτοκινητο του αλλα θα ηθελα εντυπωσεις και συμπεριφορα του αυτοκολλητου στις καιρικες συνθηκες!!!δλδ ζεστη ηλιος κρυο κλπ!!το αυτοκολλητο τοποθετειται με πιστολι θερμου αερα οποτε το αυτοκολλητο διαστελεται!!με τον καιρο και εμ την ζεστη μηπως εχει τπτ διακυμανσεις στο μηκος του κλπ?ξερω περιπτωση σε ΤΤ που εντυσαν τους καθρεπτες και μες το καλοκαιρι ζαρωσε και εγιναν χαλια!!!δεν ξερω ομως αν οφειλεται στο υλικο η σε λαθος τοποθετιση!!!!

zaharias
16-02-10, 11:28
Αν υπαρχει φωτο απο ματ καρμπον οροφη σε μαυρο αμαξωμα (κι ας μην ειναι BMW) θα ηθελα να τη δω..

Sokin M3
17-02-10, 12:01
εχει βαλει ενας φιλος στο Περιστερι σε πολυ καλο μαστορα και με τρελο αποτελεσμα.....θα σου στειλω τηλ. να δεις δουλεια του

ο καθενας οντως ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει

ολα ομως κρινονται εκ του απολεσματος