PDA

Επιστροφή στο Forum : φιμε τζαμια


kostaspop
30-11-09, 16:05
Παιδια αποφασισα να βαλω φιμε τζαμι στο Ε30 μου. Ειναι μαυρο χρωμα. Τι λετε θα του πηγαινει? Πιο σταδιο λετε να βαλω?

fanisk
30-11-09, 16:26
Παιδια αποφασισα να βαλω φιμε τζαμι στο Ε30 μου. Ειναι μαυρο χρωμα. Τι λετε θα του πηγαινει? Πιο σταδιο λετε να βαλω?

οτι πιο σκουρο βρεις:ices_ange

vasilis e30
30-11-09, 17:15
εγω στο δικο μου φοραω ας πουμε μεσαιο στα γυρω
τζαμια κ το πιο σκουρο στο πισω.μπροστα δεν του εχω
βαλει.

kostaspop
30-11-09, 18:14
αυτα που φορα φιλε βασιλη ειναι εγραψιμα ετσι?

fanisk
30-11-09, 18:52
αυτα που φορα φιλε βασιλη ειναι εγραψιμα ετσι?

Αμα θελουν να σε γραψουν..θα σε γραψουν. Μη το σκεφτεσαι ετσι γιατι δεν θα ειναι ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια κερατιατικη σου κληση..

kostaspop
30-11-09, 19:03
μεχρι πιο σταδιο σε γραφουν?

vasilis e30
01-12-09, 06:39
εμενε μου εδωσαν ενα χαρτι,το οποιο γραφει πανω αντιλιακες μεβρανες και ειναι γραμμενος κ ο κωδικος.
αλλα εχουμε σημειωσει το πιο ανοιχτο οτι φοραω.
αλλα μου φαινεται οτι αν θελουν να σε γραψουν σε γραφουν.

zami
01-12-09, 07:20
εγγραψιμο δεν ειναι με βαση το επιπεδο σκουροτητας της εκαστοτε εταιρειας (lumar ,3m κτλ)αλλα ειναι στην κριση του οργανου που θα σε ελεγξει.πιο συγκεκριμενα ο νομος αναφερει πως εαν εχεις παραποιησει τις διαφενες επιφανειες του οχηματος κατα τροπο τετοιο ωστε να μην διαγραφεται η φιγουρα των επιβαινοντων αλλα και οι χειρονομιες αυτων ,ειναι παρανομο!αυτοματως αυτο σημαινει οτι απο το μεσαιο ναι και πανω ολα ειναι εγγραψιμα με βαση την ορεξη του τροχονομου....σημειωση οτι εγω εχω το τερμα σκουρο και με ενα καρο πιστοποητικα απο την εταιρεια εγκαταστασης με νομους και ευρωπαικες οδηγιες αλλα την τσιμπισα την κληση προχθες!!!!η μονη λυση ειναι να φερει το οχημα σκουρα τζαμια απο την αγορα του ,εργοστασιακα η εισαγωγης ωστε να γραφεται στην αδεια κυκλοφοριας του!

Saoulos
01-12-09, 07:33
Όπως τους βλέπουμε από μακριά κατεβάζουμε τα μπροστινά παράθυρα.
Και στο σταμάτημα ανοίγουμε και όλα τα φώτα της καμπίνας.
Όταν βλέπουν ένα φωτεινό αμάξι κατουριούνται από τη χαρά τους.

yiannisz3
01-12-09, 08:16
Όπως τους βλέπουμε από μακριά κατεβάζουμε τα μπροστινά παράθυρα.
Και στο σταμάτημα ανοίγουμε και όλα τα φώτα της καμπίνας.
Όταν βλέπουν ένα φωτεινό αμάξι κατουριούνται από τη χαρά τους.

σωστος ο φιλος!!!!!

panos 316T
01-12-09, 09:33
Όπως τους βλέπουμε από μακριά κατεβάζουμε τα μπροστινά παράθυρα.
Και στο σταμάτημα ανοίγουμε και όλα τα φώτα της καμπίνας.
Όταν βλέπουν ένα φωτεινό αμάξι κατουριούνται από τη χαρά τους.


ωραίος...
μέχρι τώρα είχα σε εφαρμογή μόνο το πρώτο...

dimis_gr
01-12-09, 09:40
σε γράφουνε σίγουρα ότι χαρτί και αν έχεις. Αν θυμάμαι καλά μέσα στο forum είχε δημοσιευθεί και η καινούρια νομοθεσία σχετικά με τα fime η οποία κάτι αναφέρει για τα ποσοστά ορατότητας που πρέπει να κόβει το κάθε τζάμι. και για να θεωρηθείς νόμιμος πρέπει να ανάμεσα στη μεμβρανη και στο τζάμι να υπάρχει το αυτοκόλλητο ότι και καλά είναι οκ. αν το χεις αυτο δεν θα σε γράψουν. αν δεν το χεις όμως είναι στην κρίση του αστυνομικού αν θα σε γράψει ή όχι

kapetanios
01-12-09, 10:34
το κτεο όμως το ξεχάσατε...

kanonas M3
01-12-09, 12:41
υπαρχουν λυσεις για το κτεο........

Driver M
01-12-09, 12:45
Στα μπροστινά τζάμια και στο παρμπρίζ απαγορεύονται από το νόμο οποιουδήποτε σταδίου μεμβράνες, ακόμα και 1. Από εκεί και πέρα, κατά κανόνα είναι πολύ πιο εύκολο να σε γράψουν με μια κατάμαυρη μεμβράνη που δε φαίνεται τίποτα μέσα και λιγότερο με μια μεμβράνη μέχρι στάδιο 2 που λίγο πολύ μπορούν οι αστυνομικοί να διακρίνουν καλύτερα το τί γίνεται μέσα στο αμάξι. Πάντως οι μεγάλες εταιρείες (llumar, 3M κλπ) δίνουν βεβαλιωση μόνο για τις μεμβράνες των πίσω παραθύρων και όχι για μπροστά αφού όπως είπα είναι παράνομες και ό,τι βεβαίωση και να σου δώσουν δεν έχει καμία ισχύ. Στα πίσω πάλι τζάμια επιτρέπεται οποιοσδήποτε βαθμός σκουρότητας.

Για εμένα οποιαδήποτε μεμβράνη μεγαλύτερη από δεύτερο στάδιο είναι υπερβολή, πρώτον γιατί θα τις χρυσοπληρώσεις με τις κλήσεις που θα τρως και δεύτερον γιατί αλλιώνεται υπερβολικά η ορατότητα τη νύχτα και η οδήγηση γίνεται κουραστική. Και με το δεύτερο στάδιο συμβαίνουν αυτά, αλλά σε μικρότερο βαθμό.

kapetanios
01-12-09, 12:55
συμφωνώ driverm απόλυτα,πέρασα πέρυσι το φλεβάρη κτεο στο fiesta με 2ο στάδιο σ όλα τα παράθυρα και αν δεν ήταν ο γέρος (μπάτσος γουρούνι, δολοφόνος χαχαχα) θα περνούσα απ έξω.



:useless:

fanisk
01-12-09, 13:20
συμφωνώ driverm απόλυτα,πέρασα πέρυσι το φλεβάρη κτεο στο fiesta με 2ο στάδιο σ όλα τα παράθυρα και αν δεν ήταν ο γέρος (μπάτσος γουρούνι, δολοφόνος χαχαχα) θα περνούσα απ έξω.



:useless:

Και εγω περασα περυσι, με Alu Light(Llumar) σε ολο το αμαξι εκτος του ανεμοθωρακα, δεν μου ειπαν τιποτα..:pth:

Driver M
01-12-09, 13:40
Και εγω περασα περυσι, με Alu Light(Llumar) σε ολο το αμαξι εκτος του ανεμοθωρακα, δεν μου ειπαν τιποτα..:pth:

Ήσουν τυχερός. Εδώ με titanium πάνε άλλοι και δεν τους περνάνε ΚΤΕΟ, με τις alu light είναι ακόμα πιο δύσκολο. Απλά μη παρασύρονται οι συμφορουμίτες και νομίζουν ότι περνάς με ευκολία ΚΤΕΟ και πάνε και βάλουν κανά κατράμι, γιατί θα αναγκαστούν να τις βγάλουν για να περάσουν και θα κλαίνε τα λεφτά τους.

patrinos
01-12-09, 13:46
Στα μπροστινά τζάμια και στο παρμπρίζ απαγορεύονται από το νόμο οποιουδήποτε σταδίου μεμβράνες, ακόμα και 1. Από εκεί και πέρα, κατά κανόνα είναι πολύ πιο εύκολο να σε γράψουν με μια κατάμαυρη μεμβράνη που δε φαίνεται τίποτα μέσα και λιγότερο με μια μεμβράνη μέχρι στάδιο 2 που λίγο πολύ μπορούν οι αστυνομικοί να διακρίνουν καλύτερα το τί γίνεται μέσα στο αμάξι. Πάντως οι μεγάλες εταιρείες (llumar, 3M κλπ) δίνουν βεβαλιωση μόνο για τις μεμβράνες των πίσω παραθύρων και όχι για μπροστά αφού όπως είπα είναι παράνομες και ό,τι βεβαίωση και να σου δώσουν δεν έχει καμία ισχύ. Στα πίσω πάλι τζάμια επιτρέπεται οποιοσδήποτε βαθμός σκουρότητας.

Για εμένα οποιαδήποτε μεμβράνη μεγαλύτερη από δεύτερο στάδιο είναι υπερβολή, πρώτον γιατί θα τις χρυσοπληρώσεις με τις κλήσεις που θα τρως και δεύτερον γιατί αλλιώνεται υπερβολικά η ορατότητα τη νύχτα και η οδήγηση γίνεται κουραστική. Και με το δεύτερο στάδιο συμβαίνουν αυτά, αλλά σε μικρότερο βαθμό.


2ο σταδιο μπροστα και 3ο σταδιο πισω ειναι ο καλυτερος συνδυασμος.. το 2ο μπροστα σου επιτρεπει να εχεις ορατοτητα απο τους καθρεπτες τους πλαΐνους και το 3ο σου σκουραινει το εσωτερικο..απο το πισω τζαμι βλεπεις αφοβα. οσον αφορα την αστυνομια αν ειναι να σε γραψει θα σε γραψει απλα με το 2ο μπροστα δεν προκαλεις τοσο(οταν λεω μπροστα εννοω τα παραθυρα οδηγου συνοδηγου.)οσον αφορα το κτεο ειναι 50 ευρω υποθεση τα οποια ετσι κι αλλιως θα τα εδινες γιατι σιγουρα ολο και κατι θα βρουν εκτος αν εισαι εντελως εργοστασιακος.

Driver M
01-12-09, 14:01
2ο σταδιο μπροστα και 3ο σταδιο πισω ειναι ο καλυτερος συνδυασμος.. το 2ο μπροστα σου επιτρεπει να εχεις ορατοτητα απο τους καθρεπτες τους πλαΐνους και το 3ο σου σκουραινει το εσωτερικο..απο το πισω τζαμι βλεπεις αφοβα. οσον αφορα την αστυνομια αν ειναι να σε γραψει θα σε γραψει απλα με το 2ο μπροστα δεν προκαλεις τοσο(οταν λεω μπροστα εννοω τα παραθυρα οδηγου συνοδηγου.)οσον αφορα το κτεο ειναι 50 ευρω υποθεση τα οποια ετσι κι αλλιως θα τα εδινες γιατι σιγουρα ολο και κατι θα βρουν εκτος αν εισαι εντελως εργοστασιακος.

50 ευρώ είναι έτσι κι αλλιώς για να περάσεις ΚΤΕΟ. Αλλά αν δεν σε περνάνε λόγω των μεμβρανών, τότε θα αναγκαστείς να τις βγάλεις κλαίγοντας τα 200 ευρώ (πάνω κάτω) που έδωσες για την τοποθέτησή τους για να περάσεις ΚΤΕΟ αφου είναι υποχρεωτικό. Οπότε έχεις χασούρα 200 ευρώ. Αυτό εννοούσα προηγουμένως ότι μερικοί θα κλαίνε τα λεφτά τους.

Το στάδιο 3 είναι ωραίο πίσω γιατί κάνεις ό,τι θες και δε φαίνεται τίποτα απ'έξω. Απλά επειδή προσωπικά δεν μου αρέσει τόσο η διχρωμία εγώ προτιμάω στάδιο 2 παντού (εκτός από παρμπρίζ).

patrinos
01-12-09, 14:21
50 ευρώ είναι έτσι κι αλλιώς για να περάσεις ΚΤΕΟ. Αλλά αν δεν σε περνάνε λόγω των μεμβρανών, τότε θα αναγκαστείς να τις βγάλεις κλαίγοντας τα 200 ευρώ (πάνω κάτω) που έδωσες για την τοποθέτησή τους για να περάσεις ΚΤΕΟ αφου είναι υποχρεωτικό. Οπότε έχεις χασούρα 200 ευρώ. Αυτό εννοούσα προηγουμένως ότι μερικοί θα κλαίνε τα λεφτά τους.

Το στάδιο 3 είναι ωραίο πίσω γιατί κάνεις ό,τι θες και δε φαίνεται τίποτα απ'έξω. Απλά επειδή προσωπικά δεν μου αρέσει τόσο η διχρωμία εγώ προτιμάω στάδιο 2 παντού (εκτός από παρμπρίζ).

οταν λεω 50 ευρω υποθεση εννοω τα 50 που δεν πανε στο κτεο αλλα τα 50 που παιρνει αυτος που δουλευει στο κτεο....

δεν φαινεται διχρωμια καθολου...

για να κανεις αταξιες πισω πρεπει να βαλεις αυτα που εχει ο georgiou και δεν φαινεται τιποτα. στο 3 τις lummar φαινεται..

Saoulos
01-12-09, 14:39
Με Alu Light(Llumar) πλην παρμπρίζ πέρασα και γω κτεο(ιδιωτικό), πάλι με κατεβασμένα παράθυρα.
Δε τα σήκωσαν ούτε σχολίασαν ούτε τίποτα.

Στις αταξίες άμα δε μας φτάνουν τα ελαφρά μας φιμέ, βάζουμε ένα αντηλιακό στο παρμπρίζ να μη μπαίνει φως και πρέπει να έρθει ο άλλος με φακό.

vasilis e30
01-12-09, 14:39
εγω παλι οταν περασα απο κτεο,μου ζητησαν το χαρτι για τα φιμε,τους το εδειξα
κ ολα οκ!

patrinos
01-12-09, 14:58
Με Alu Light(Llumar) πλην παρμπρίζ πέρασα και γω κτεο(ιδιωτικό), πάλι με κατεβασμένα παράθυρα.
Δε τα σήκωσαν ούτε σχολίασαν ούτε τίποτα.

Στις αταξίες άμα δε μας φτάνουν τα ελαφρά μας φιμέ, βάζουμε ένα αντηλιακό στο παρμπρίζ να μη μπαίνει φως και πρέπει να έρθει ο άλλος με φακό.

ρε παιδια ετσι απο περιεργεια.. στο αμαξι την βρισκεται??

http://www.youtube.com/watch?v=LCTMD-GinXI

E36 RULES!!
01-12-09, 15:15
ρε παιδια ετσι απο περιεργεια.. στο αμαξι την βρισκεται??



Nαι, ειμαστε αστεγοι, τι θελεις τωρα? :p:

patrinos
01-12-09, 15:30
Nαι, ειμαστε αστεγοι, τι θελεις τωρα? :p:

τρελο αγορι μου φαινεται η αγγλια σου εχει κανει ζημια.... ποτε ερχεσαι?

E36 RULES!!
01-12-09, 15:32
τρελο αγορι μου φαινεται η αγγλια σου εχει κανει ζημια.... ποτε ερχεσαι?

14... και για να μην ειμαστε offtopic, 3ο στάδιο βάλε :D

Saoulos
01-12-09, 15:35
Εμείς οι βλάχοι όπου λαχει, κ'όπως λαχει.

Edit: Τρέλα το τραγουδάκι, τώρα το άκουσα.

patrinos
01-12-09, 15:37
14... και για να μην ειμαστε offtopic, 3ο στάδιο βάλε :D

εγω εχω βρε μαλ@κ@ εδω και τοσο καιρο

E36 RULES!!
01-12-09, 15:39
εγω εχω βρε μαλ@κ@ εδω και τοσο καιρο

Στο πρωτο ποστ απαντησα ρε, το ξερω οτι εχεις :flipa:

kostaspop
01-12-09, 21:35
εχει κανεις φοτο απο φιμε 2 σταδιο?

patrinos
02-12-09, 10:36
δεν φαινεται και πολυ αλλα αυτη εχω προχειρη. 2ο μπροστα 3ο πισω

smg2
02-12-09, 11:05
ενοειται το πιο σκουρο απλα δεν περνας απο κτεο

BILL VUZAS
02-12-09, 12:09
Εδώ έχει γίνει σχετική συζήτηση για Νο2 και φώτο..
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=20889&page=12

zami
02-12-09, 12:32
δειτε τις φωτο μου αν θελετε,για να δειτε αποτελεσμα 3 σταδιου lummar χωρις το μπροστα και πισω παρπριζ(το πισω ειναι πλαστικο λογω καμπριο και δεν εβαλα τιποτε)νομιζω ειναι αρκετα σκουρο.με κτεο ολα οκ μετα την επιδειξη της βεβαιωσης..

Driver M
02-12-09, 12:52
δειτε τις φωτο μου αν θελετε,για να δειτε αποτελεσμα 3 σταδιου lummar χωρις το μπροστα και πισω παρπριζ(το πισω ειναι πλαστικο λογω καμπριο και δεν εβαλα τιποτε)νομιζω ειναι αρκετα σκουρο.με κτεο ολα οκ μετα την επιδειξη της βεβαιωσης..

Ρε παιδιά τα ίδια θα λέμε πάλι? Δεν υπάρχει επίσημη βεβαίωση για τα μπροστινά τζάμια, ακόμα και στάδιο 1 να έχουν και κανονικά ΚΤΕΟ δεν περνάς. Βεβαίωση υπάρχει ΜΟΝΟ για τα πίσω τζάμια, για τα μπροστινά και να σου δώσουν δεν έχει καμία επίσημη ισχύ. Αν πέσεις σε χαλαρό ΚΤΕΟ μπορεί και να περάσεις, αλλά ο κανόνας και ο νόμος είναι ότι δεν περνάς. Μην παραπληροφορείται τον κόσμο και νομίζει πως αν του δώσουν μια βεβαίωση, μπορεί να περνάει άνετα ΚΤΕΟ και δεν έχει κανένα πρόβλημα με το νόμο. Ο καθένας μπορεί να βάζει ό,τι θέλει, κι εγώ άλλωστε στάδιο 2 πρόκειται να βάλω παντού (εκτός από παρμπρίζ), απλά πρέπει να τονίζουμε τα ρίσκο και τις επιπτώσεις που έχει η τοποθέτηση μεμβρανών και μάλιστα πολύ σκούρων στα μπροστινά τζάμια και όχι να λέμε ότι με μια βεβαίωση καθάρισες.

nino x3
02-12-09, 13:15
Σύμφωνα με την Υπουργική απόφαση 29039/2123/07/28-5-08, Κ.Υ.Α. (1069 ΒΆ) επιτρέπεται η τοποθέτηση μεμβρανών, εγκεκριμένες από χώρα μέλους της Ε.Ε., στα πίσω πλαϊνά παράθυρα και στο πίσω παρμπρίζ.

Στις πόρτες οδηγού και συνοδηγού ο ελάχιστος συντελεστής μετάδοσης φωτός καθορίστηκε στο 70% (επιτρέπεται η τοποθέτηση μεμβράνης περιορισμού υπεριώδους ακτινοβολίας).

Οδηγοί που έχουν σχετικό «Πόρισμα Εξέτασης» από Δ.ΙΕ. μπορούν τα τοποθετούν και τις υπόλοιπες μεμβράνες στα παράθυρα οδηγού συνοδηγού

E36 RULES!!
02-12-09, 13:20
Οδηγοί που έχουν σχετικό «Πόρισμα Εξέτασης» από Δ.ΙΕ. μπορούν τα τοποθετούν και τις υπόλοιπες μεμβράνες στα παράθυρα οδηγού συνοδηγού

Δεν αρκεί χαρτί γιατρού?

Driver M
02-12-09, 13:31
Δεν αρκεί χαρτί γιατρού?

Το χαρτί γιατρού υπόψιν δεν είναι όπως πολλοί νομίζουν ότι επειδή έχουν φίλο οφθαλμίατρο ή δερματολόγο (γιατί μόνο οπτικές και δερματολογικές ευαισθησίες επιτρέπουν τη νόμιμη ύπαρξη μεμβρανών), είναι εύκολο και να το βγάλουν. Πρέπει να περνούν από κρατική επιτροπή κάθε 2 χρόνια, ενώ το κόστος των επανεξετάσεων είναι 60 ευρώ. Οπότε χαρτί γιατρού παίρνουν κατά συντριπτική πλεοψηφία ΜΟΝΟ όσοι έχουν στα αλήθεια πρόβλημα. Αλλιώς, αν έπαιρνες χαρτί με φακελάκι ή μέσω ενός φίλου γιατρού, όλοι στην Ελλάδα με τέτοιο χαρτί θα κυκλοφορούσαν...

E36 RULES!!
02-12-09, 13:39
Το χαρτί γιατρού υπόψιν δεν είναι όπως πολλοί νομίζουν ότι επειδή έχουν φίλο οφθαλμίατρο ή δερματολόγο (γιατί μόνο οπτικές και δερματολογικές ευαισθησίες επιτρέπουν τη νόμιμη ύπαρξη μεμβρανών), είναι εύκολο και να το βγάλουν. Πρέπει να περνούν από κρατική επιτροπή κάθε 2 χρόνια, ενώ το κόστος των επανεξετάσεων είναι 60 ευρώ. Οπότε χαρτί γιατρού παίρνουν κατά συντριπτική πλεοψηφία ΜΟΝΟ όσοι έχουν στα αλήθεια πρόβλημα. Αλλιώς, αν έπαιρνες χαρτί με φακελάκι ή μέσω ενός φίλου γιατρού, όλοι στην Ελλάδα με τέτοιο χαρτί θα κυκλοφορούσαν...

Nαι, το γνωρίζω αυτο, απλα δεν γνωριζα αν πρεπει να ειναι απο ιδιωτικό γιατρό ή απο νοσοκομείο πχ...

nino x3
02-12-09, 15:32
Nαι, το γνωρίζω αυτο, απλα δεν γνωριζα αν πρεπει να ειναι απο ιδιωτικό γιατρό ή απο νοσοκομείο πχ...

Mε την αναλογη βεβαιωση απο τον θεραποντα ιατρο (οφθαλμιατρο ή δερματολογο) "περνας"
δευτεροβαθμια υγιειονομικη επιτροπη η οποια και θα αποφανθει αν θα χορηγησει την βεβαιωση χρησης αντιηλιακων μεμβρανων λογω υγειας.

arisxios
28-02-10, 18:09
Το χαρτί γιατρού υπόψιν δεν είναι όπως πολλοί νομίζουν ότι επειδή έχουν φίλο οφθαλμίατρο ή δερματολόγο (γιατί μόνο οπτικές και δερματολογικές ευαισθησίες επιτρέπουν τη νόμιμη ύπαρξη μεμβρανών), είναι εύκολο και να το βγάλουν. Πρέπει να περνούν από κρατική επιτροπή κάθε 2 χρόνια, ενώ το κόστος των επανεξετάσεων είναι 60 ευρώ. Οπότε χαρτί γιατρού παίρνουν κατά συντριπτική πλεοψηφία ΜΟΝΟ όσοι έχουν στα αλήθεια πρόβλημα. Αλλιώς, αν έπαιρνες χαρτί με φακελάκι ή μέσω ενός φίλου γιατρού, όλοι στην Ελλάδα με τέτοιο χαρτί θα κυκλοφορούσαν...


Στην Ελλάδα ζούμε !!
Όλα γίνονται

zami
28-02-10, 19:26
Ρε παιδιά τα ίδια θα λέμε πάλι? Δεν υπάρχει επίσημη βεβαίωση για τα μπροστινά τζάμια, ακόμα και στάδιο 1 να έχουν και κανονικά ΚΤΕΟ δεν περνάς. Βεβαίωση υπάρχει ΜΟΝΟ για τα πίσω τζάμια, για τα μπροστινά και να σου δώσουν δεν έχει καμία επίσημη ισχύ. Αν πέσεις σε χαλαρό ΚΤΕΟ μπορεί και να περάσεις, αλλά ο κανόνας και ο νόμος είναι ότι δεν περνάς. Μην παραπληροφορείται τον κόσμο και νομίζει πως αν του δώσουν μια βεβαίωση, μπορεί να περνάει άνετα ΚΤΕΟ και δεν έχει κανένα πρόβλημα με το νόμο. Ο καθένας μπορεί να βάζει ό,τι θέλει, κι εγώ άλλωστε στάδιο 2 πρόκειται να βάλω παντού (εκτός από παρμπρίζ), απλά πρέπει να τονίζουμε τα ρίσκο και τις επιπτώσεις που έχει η τοποθέτηση μεμβρανών και μάλιστα πολύ σκούρων στα μπροστινά τζάμια και όχι να λέμε ότι με μια βεβαίωση καθάρισες.

φιλε μου(τροπος του λεγειν),μην αρπαζεσαι και μην αναφερεσαι σαν να επιβαλλουμε εδω την γνωμη μας σε αλλους.εδω απλα μεταφερουμε εμπειριες.φυσικα και δεν παραπληροφορουμε.το πιο σωστο για τον καθε ενδιαφερομενο ειναι να παει στο Εθνικο Τυπογραφειο και να παρει με 40λεπτα του ¤ το ΦΕΚ που δημοσιευτηκε ο νομος και να ενημερωθει.απο εκει και περα εγω ξερω τι γραφω .η βεβαιωση που μου ζητηθηκε απο το ΚΤΕΟ δεν αφορουσε την νομιμοτητα των μεμβρανων αλλα την πιστοποιηση τους (TUV cert) και την συμμορφωση τους με τις ευρωπαικες οδηγιες.Στο τελος ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις/επεμβασεις στο οχημα του.