PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάρτηση Μ3


EVERGET
30-11-09, 19:10
Επειδή έχει έρθει η ώρα για καινούργια αμορτισέρ στο M3, θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά για τη βέλτιστη λύση. Oι εκδοχές είναι οι εξης: εργοστασιακά sachs, εργοστασιακά sachs με ελατήρια για ελαφρύ χαμήλωμα ή bilstein pss10. Γενικά θέλω το αμάξι να έχει το δυνατόν καλύτερη ποιότητα κύλισης γιατί έτσι επιβάλουν οι ελληνικοί δρόμοι. Ξέρω ότι οι τρεις λύσεις που προαναφέρω διαφέρουν αρκετά από οικονομικής άποψης αλλά δεν θα με πειράξει εάν τα pss10 είναι τόσο καλά όσο πολλοί λένε.

Geo_3D
30-11-09, 19:14
Μαμα και ξερο ψωμι στο Μ3!!!!

Ισως η καλυτερη αναρτηση ever!!!!

5555
30-11-09, 19:55
Οπως ειπε ο GEO μαμα .

Στο λεω απο το δικο μου για εναν παραπανω λογο που ειναι vert. Δεν το ηθελα κουδουνηστρα και για την Ελλαδα ειναι αρκετο.
Εαν το θες για αλλη χρηση πας σε κατι πιο απολυτο.

S38B38 Monsta
30-11-09, 20:19
Οπως ειπε ο GEO μαμα .

Στο λεω απο το δικο μου για εναν παραπανω λογο που ειναι vert. Δεν το ηθελα κουδουνηστρα και για την Ελλαδα ειναι αρκετο.
Εαν το θες για αλλη χρηση πας σε κατι πιο απολυτο.

Εγώ προσωπικά πάω για Η&R με μαμά αμορτισέρ μέχρι να 'τελειώσουν'. H διαφορά στη τιμή είναι απλά χαοτική.

Sorry για το off topic, αλλα το το Μ3 σου αγαπητέ '5555' φαίνεται πίτα στο γκαράζ σου για να είναι μαμά η ανάρτηση.

randombk
30-11-09, 20:55
Αδερφε οι PSS10 απλα ειναι ΚΟΡΥΦΗ!
ΟΜΩΣ
Για το ελλαντα (πρωταθλητες στην λακουβα και στην ανωμαλια δρομου ) βαλε την μαμα αναρτηση που ειναι πιο πολιτισμενη...



Επειδή έχει έρθει η ώρα για καινούργια αμορτισέρ στο M3, θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά για τη βέλτιστη λύση. Oι εκδοχές είναι οι εξης: εργοστασιακά sachs, εργοστασιακά sachs με ελατήρια για ελαφρύ χαμήλωμα ή bilstein pss10. Γενικά θέλω το αμάξι να έχει το δυνατόν καλύτερη ποιότητα κύλισης γιατί έτσι επιβάλουν οι ελληνικοί δρόμοι. Ξέρω ότι οι τρεις λύσεις που προαναφέρω διαφέρουν αρκετά από οικονομικής άποψης αλλά δεν θα με πειράξει εάν τα pss10 είναι τόσο καλά όσο πολλοί λένε.

NIKOS_HAL
30-11-09, 21:41
το csl φοραει αλλες αναρτησεις αν δεν κανω λαθος.αυτες μπαινουν σε απλο μ3 46αρι??τις εχει δοκιμασει κανεις?ευχαριστω..

mo328i
30-11-09, 22:49
γνωμη μου μην βαλεις τα sachs με ελατηρια χαμηλωματος εκει ειναι που θα κοπαναει το αυτοκινητο τερμα,δεν θα εχεις κρατημα καλο και σε λιγο καιρο θα κανει σαν κουδουνιστρα τα πλαστικα σου μεσα,την ειχα ψαξει αρκετα με την αναρτηση στο m3 μου και ηθελα στην αρχη να βαλω ελατηρια και χαμηλωματος μονο για να δειξει το αμαξι αλλα με επιασαν πολλοι και μου ειπαν ΟΧΙ για πολλους λογους,αργοτερα ειπα να βαλω την μαμα αλλα οταν εμαθα την τιμη κοιταξα και για ρυθμιζομενη,ειχα μια διαφορα στην τιμη αλλα τελικα αξιζε τον κοπο εβαλα την pss10 και ειδα ΑΛΛΟ αυτοκινητο,πραγματικα το αυτοκινητο δεν ξερει τι κανει στις στροφες μπαινει με οσα εχεις και απλα μπαινει τρενο βεβαια με antispin ενργοποιημενο γιατι αλλιως θα πας απεναντι,το κακο ειναι οτι πρεπει να προσεχεις πολυ τις λακουβες προσπαθησε να τις αποφευγεις οσο μπορεις...παρολα αυτα ΤΑ ΣΠΑΕΙ Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ αξιζει τα λεφτα της!γνωμη μου...

m-power_01
30-11-09, 23:08
Επειδή έχει έρθει η ώρα για καινούργια αμορτισέρ στο M3, θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά για τη βέλτιστη λύση. Oι εκδοχές είναι οι εξης: εργοστασιακά sachs, εργοστασιακά sachs με ελατήρια για ελαφρύ χαμήλωμα ή bilstein pss10. Γενικά θέλω το αμάξι να έχει το δυνατόν καλύτερη ποιότητα κύλισης γιατί έτσι επιβάλουν οι ελληνικοί δρόμοι. Ξέρω ότι οι τρεις λύσεις που προαναφέρω διαφέρουν αρκετά από οικονομικής άποψης αλλά δεν θα με πειράξει εάν τα pss10 είναι τόσο καλά όσο πολλοί λένε.

Στα σιγουρα οχι hr++ με μαμα αμορτισερ!!! Κατι αλλο ....οτι σου αρεσει! Αλλα οχι χαμηλωμα με μαμα αμορτισερ.

ΔημητρηςΜ3
30-11-09, 23:50
αν και εχω pps9 ειμαι ευχαριστημενος βεββαια αυτες η γαμολακουβες!
αλλα τι να κανουμε GREECE FOR EVER!
so pss10 γιατι οχι?

InsaneDriver
30-11-09, 23:57
tein με edfc ώστε να το έχεις στο soft στην πόλη...

nik hamann
01-12-09, 00:51
tein με edfc ώστε να το έχεις στο soft στην πόλη...

συμφωνω απολυτα............ αλλα για οικονομικη ειναι αυτη που φοραω και εγω απο csl το αμαξι συμπεριφερεται τελεια

`alexjan
01-12-09, 01:00
αυτες που δινει το εργοστασιο sachs ολα τα αλλα ειναι για συγκεκριμενη χρηση!

NIKOS_HAL
01-12-09, 11:02
Fιλε nik hamann,εχεις βαλει μονο τα αμορτισερ του csl η εχεις αλλαξει και ελατηρια?σε ρωταω γιατι κατι τετοιο σκεφτομαι να κανω και εγω,μιας που με του δρομους που εχουμε θα τριζει ολοκληρο σε λιγο καιρο.

m_power_lunatic
01-12-09, 14:12
Fιλε nik hamann,εχεις βαλει μονο τα αμορτισερ του csl η εχεις αλλαξει και ελατηρια?σε ρωταω γιατι κατι τετοιο σκεφτομαι να κανω και εγω,μιας που με του δρομους που εχουμε θα τριζει ολοκληρο σε λιγο καιρο.

Mην ξεχναμε οτι η CSL εχει αλλο κεντρο βαρους απο την απλη Μ3 Ε46 και η αναρτηση της CSL ειναι ρυθμισμενη και εξελιγμενη με τα ειδικα ελαστικα PILOT που φοραγε το CSL.Δεν νομιζω οτι μπορει να δουλεψει ιδανικα σε απλο Μ3 Ε46 η αναρτηση της CSL.Ετσι νομιζω τουλαχιστον,αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος που γνωριζει η το εχει δοκιμασει τουλαχιστον.

stratos
01-12-09, 15:02
tein με edfc ώστε να το έχεις στο soft στην πόλη...

+1 και απο μένα. Αν και η πιο μαλακή της ρύθμηση είναι αρκετά σκληρή...

InsaneDriver
01-12-09, 15:13
+1 και απο μένα. Αν και η πιο μαλακή της ρύθμηση είναι αρκετά σκληρή...

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=4393

M3_GEO
07-12-09, 18:40
συμφωνω απολυτα............ αλλα για οικονομικη ειναι αυτη που φοραω και εγω απο csl το αμαξι συμπεριφερεται τελεια

ξερεις ποσο περιπου χαμηλωνει το αυτοκινητο με τα ελατηρια και τα αμορτισερ απο csl? εχει αισθητη διαφορα ως προς την σκληροτητα?

manos///3
07-12-09, 18:52
ξερεις ποσο περιπου χαμηλωνει το αυτοκινητο με τα ελατηρια και τα αμορτισερ απο csl? εχει αισθητη διαφορα ως προς την σκληροτητα?

Χαμηλωνει στο συνολο 30mm και ναι εχει μεγαλυτερη σκληροτητα.

M3_GEO
08-12-09, 20:09
Χαμηλωνει στο συνολο 30mm και ναι εχει μεγαλυτερη σκληροτητα.

ευχαριστω φιλε μου δεν αντεξα την παρηγγειλα σημερα!!!!!

EVERGET
08-12-09, 21:05
Είναι κομπλέ αμορτισέρ - ελατήρια? ποια εταιρία τα κατασκευάζει? και το βασικό...πόσο κόστισε????

M3_GEO
08-12-09, 21:25
μεσα απο την bmw τα πηρα 4 αμορτισερ και 4 ελατηρια. μπορω να στα παρω και εγω αν θες γιατι εχω μαγαζι με ανταλλακτικα και εχω καποια εκπτωση. θα τα δω αυριο και θα σου στειλω π.μ.

EVERGET
08-12-09, 21:49
thanx, ναι στείλε μου γιατί με ενδιαφέρει!!!!

M3_GEO
09-12-09, 08:50
thanx, ναι στείλε μου γιατί με ενδιαφέρει!!!!

εχεις π.μ.

M3_GEO
08-01-10, 18:08
σημερα παρελαβα την αναρτηση csl μολις την τοποθετησω θα σας πω εντυπωσεις

EVANGELOS
12-01-10, 12:32
σημερα παρελαβα την αναρτηση csl μολις την τοποθετησω θα σας πω εντυπωσεις

Ρε συ Τζέο τι εννοείς ανάρτηση csl ??? ... ψαλίδια κτλ ή σκέτα αμορτισέρ ???

τι κωδικό αμορτισέρ παράγγειλες ???

P.S. Σου έχω στείλει pm εδώ ... και καιρό για το άλλο που με ρώτησες !!!

M3_GEO
12-01-10, 13:48
Ρε συ Τζέο τι εννοείς ανάρτηση csl ??? ... ψαλίδια κτλ ή σκέτα αμορτισέρ ???

τι κωδικό αμορτισέρ παράγγειλες ???

P.S. Σου έχω στείλει pm εδώ ... και καιρό για το άλλο που με ρώτησες !!!

τα ψαλιδια ειναι ιδια.εχω παρει αμορτισερ ελατηρια bump stop κατι αλλες ροδελιτσες που χρειαζονται και τις κοντρες πισω τις αλουμινενιες οι κωδικοι ειναι αυτοι:

31312282505 ΑΜΟΡΤ.ΕΜ.
31312282506 ΑΜΟΡΤ.ΕΜ.
31332282631 ΕΛΑΤΗΡ. ΕΜΠ.
33522282507 ΑΜΟΡΤ. ΟΠ.
33532282632 ΕΛΑΤΗΡ. ΟΠ.
33322283074 ΚΟΝΤΡΕΣ ΟΠ.
31331140237 BUMP STOP
31332282508 RODELA
33532282509 BUMP STOP
33532282503 RODELA

επισης τα μπροστινα ακραξωνια εχουν διαφορετικο κωδικο καποιo παιδι μουπε οτι εχουν 2 χιλιοστα διαφορα με τα μαμα m3 οπως και οι αντιστρεπτικες ειναι διαφορετικες, τις οποιες θα τοποθετησω στο μελλον. καμια αλλη διαφορα δεν υπαρχει στην αναρτηση csl με το μαμα m3

p.s.

ειχαμε μιλησει στο τηλεφωνο οταν μου εστειλες pm αν θυμασαι

alexk
12-01-10, 17:45
τα ψαλιδια ειναι ιδια.εχω παρει αμορτισερ ελατηρια bump stop κατι αλλες ροδελιτσες που χρειαζονται και τις κοντρες πισω τις αλουμινενιες οι κωδικοι ειναι αυτοι:

επισης τα μπροστινα ακραξωνια εχουν διαφορετικο κωδικο καποιo παιδι μουπε οτι εχουν 2 χιλιοστα διαφορα με τα μαμα m3 οπως και οι αντιστρεπτικες ειναι διαφορετικες, τις οποιες θα τοποθετησω στο μελλον. καμια αλλη διαφορα δεν υπαρχει στην αναρτηση csl με το μαμα m3

p.s.

ειχαμε μιλησει στο τηλεφωνο οταν μου εστειλες pm αν θυμασαι


Εδώ όλες οι διαφορές -> http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=344054&postcount=40

Κόντρες πίσω εννοείς το 'κάτω ψαλίδι' που είναι αλουμινένιο και uniball-joint.
Εντάξει, τι άλλο έπρεπε να έχει διαφορετικό δηλαδή (εκτός από ακραξόνια, πίσω κάτω ψαλίδι, αμορτισέρ, ελατήρια, αντιστρεπτικές) ?

Πως βλέπεις την ανάρτηση τώρα, για πες μας εντυπώσεις.
Θεωρητικά είναι σχεδιασμένη για το πιο ελαφρύ CSL.

M3_GEO
12-01-10, 18:15
Εδώ όλες οι διαφορές -> http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=344054&postcount=40

Κόντρες πίσω εννοείς το 'κάτω ψαλίδι' που είναι αλουμινένιο και uniball-joint.
Εντάξει, τι άλλο έπρεπε να έχει διαφορετικό δηλαδή (εκτός από ακραξόνια, πίσω κάτω ψαλίδι, αμορτισέρ, ελατήρια, αντιστρεπτικές) ?

Πως βλέπεις την ανάρτηση τώρα, για πες μας εντυπώσεις.
Θεωρητικά είναι σχεδιασμένη για το πιο ελαφρύ CSL.

δεν ειπα οτι περιμενα να ειχε αλλες διαφορες απλα αναφερω τις διαφορες. την αναρτηση δεν την εχω τοποθετησει ακομα περιμενω τα πισω ψαλιδια. στο θεμα βαρους το δικο μου μ3 δεν ειναι και απο τα πιο βαρια καθως ουτε navi εχει ουτε θερμαινωμενα ουτε κουρτινακια ουτε harman μονο ηλιοροφη και δερματα

MILTOS M3 E46
13-01-10, 10:55
δεν ειπα οτι περιμενα να ειχε αλλες διαφορες απλα αναφερω τις διαφορες. την αναρτηση δεν την εχω τοποθετησει ακομα περιμενω τα πισω ψαλιδια. στο θεμα βαρους το δικο μου μ3 δεν ειναι και απο τα πιο βαρια καθως ουτε navi εχει ουτε θερμαινωμενα ουτε κουρτινακια ουτε harman μονο ηλιοροφη και δερματα

geo ειναι γνησιο το μ3 σου εχεις βαρεσει πλαισιο να δεις?δεν νομιζω να υπαρχει μ3 γνησιο που να μην ειχε και στον απλο εξοπλισμο ηλεκκτρικα καθισματα...

M3_GEO
13-01-10, 11:58
geo ειναι γνησιο το μ3 σου εχεις βαρεσει πλαισιο να δεις?δεν νομιζω να υπαρχει μ3 γνησιο που να μην ειχε και στον απλο εξοπλισμο ηλεκκτρικα καθισματα...

μιλτο ημιτασιον ειναι χχαχαχαχ εχει ρε ηλεκτρικα απλα δεν εχει αυτο που σφηγγει την πλατη

Sokin M3
14-01-10, 07:52
μιλτο ημιτασιον ειναι χχαχαχαχ εχει ρε ηλεκτρικα απλα δεν εχει αυτο που σφηγγει την πλατη

για μενα λαθος που πηρες αναρτηση csl απο την στιγμη που δεν εχεις csl........

M3_GEO
14-01-10, 07:54
για μενα λαθος που πηρες αναρτηση csl απο την στιγμη που δεν εχεις........

μα εχω απλα θελω να βαλω και στο m3 xaxaxax

randombk
14-01-10, 08:26
Φιλε μου θελουμε αποψεις απο την CSL αναρτηση.
Αν και νομιζω μου ειπαν στην BMW οτι την φοραει και το δικο μου...



Επειδή έχει έρθει η ώρα για καινούργια αμορτισέρ στο M3, θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά για τη βέλτιστη λύση. Oι εκδοχές είναι οι εξης: εργοστασιακά sachs, εργοστασιακά sachs με ελατήρια για ελαφρύ χαμήλωμα ή bilstein pss10. Γενικά θέλω το αμάξι να έχει το δυνατόν καλύτερη ποιότητα κύλισης γιατί έτσι επιβάλουν οι ελληνικοί δρόμοι. Ξέρω ότι οι τρεις λύσεις που προαναφέρω διαφέρουν αρκετά από οικονομικής άποψης αλλά δεν θα με πειράξει εάν τα pss10 είναι τόσο καλά όσο πολλοί λένε.