PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαμπες αλογονου


giannis 116
03-12-09, 18:56
Θα θελα να ρωτησω το φορουμ ποια θεωρειτε την καλυτερη λαμπα αλογονου;
Ρωταω μια που δε βλεπω 'φως' με αφτερμαρκετ ξενον θα αλλαξω τις λαμπες μου με καποιες καλυτερες. Τι μου προτεινετε;
Βασικα απο λιγο ψαξιμο που εχω κανει εχω 3 υποψηφιες:
Τις OSRAM Nightbraker
Τις Philips Blue Vision Xenon effect
Και τελος τις Bosch Pure Light

Συγχωρηστε με αν τις εγραψα λαθος τωρα αρχιζω και ψαχνομαι και δεν ξερω και πολλα απο φωτα αυτοκινητων. Καθε διορθωση, συμβουλη δεκτη.

Πατσίκας Βασίλειος
03-12-09, 19:04
http://www.youtube.com/watch?v=D41Gm5a6rc0

Πατσίκας Βασίλειος
03-12-09, 19:05
Θα θελα να ρωτησω το φορουμ ποια θεωρειτε την καλυτερη λαμπα αλογονου;
Ρωταω μια που δε βλεπω 'φως' με αφτερμαρκετ ξενον θα αλλαξω τις λαμπες μου με καποιες καλυτερες. Τι μου προτεινετε;
Βασικα απο λιγο ψαξιμο που εχω κανει εχω 3 υποψηφιες:
Τις OSRAM Daybrakers
Τις Philips Blue Vision Xenon effect
Και τελος τις Bosch Pure Light

Συγχωρηστε με αν τις εγραψα λαθος τωρα αρχιζω και ψαχνομαι και δεν ξερω και πολλα απο φωτα αυτοκινητων. Καθε διορθωση, συμβουλη δεκτη.
to nihgtbraker ειναι το σωστο ονομα!!!!!

giannis 116
03-12-09, 19:07
Ωπ! Ναι! Μ@λ@κια μου! ΣΟΡΥ! :nixweiss: Το διορθωσα!

fanisk
03-12-09, 19:14
Θα θελα να ρωτησω το φορουμ ποια θεωρειτε την καλυτερη λαμπα αλογονου;
Ρωταω μια που δε βλεπω 'φως' με αφτερμαρκετ ξενον θα αλλαξω τις λαμπες μου με καποιες καλυτερες. Τι μου προτεινετε;
Βασικα απο λιγο ψαξιμο που εχω κανει εχω 3 υποψηφιες:
Τις OSRAM Nightbraker
Τις Philips Blue Vision Xenon effect
Και τελος τις Bosch Pure Light

Συγχωρηστε με αν τις εγραψα λαθος τωρα αρχιζω και ψαχνομαι και δεν ξερω και πολλα απο φωτα αυτοκινητων. Καθε διορθωση, συμβουλη δεκτη.

Τις nightbraker εχω βαλει αν θυμαμαι σωστα, σαφως καλυτερο φως απο τις μαμα λαμπες που ειχε!!

Fanis
03-12-09, 19:20
Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στις Philips X-Treme Power οι οποίες στα διάφορα τεστ που διάβασα βγαίνουν με μικρή διαφορά καλύτερες από τις Osram. Πιστεύω ότι είναι σχεδόν το ίδιο, απλά είχα Osram στην προηγούμενη BMW, οπότε είπα να δοκιμάσω τις Philips τώρα.

giannis 116
03-12-09, 23:04
Απο διαρκεια ζωής τι λενε ολες αυτες;..
Επισης θα θελα να μου προτεινετε μαγαζια και με πμ για να μη φανει διαφημιση που να βρω τετοιες λαμπες γιατι ειχα ενα θεμα σημερα ψαχνοντας διαπιστωσα πως καποια μαγαζια φερνουν πχ μονο οσραμ ενω αλλα μονο φιλιπς και μαλιστα οχι και ολη τη γκαμα της εκαστοτε μαρκας.

nikosdov116i
04-12-09, 07:54
Παιδιά δεν φέρω για το κόστος για τις λάμπες αλογόνου-εγώ τις ειχα πληρώσει κάπου 140ευρώ το ζευγάρι-αλλά στην αντιπροσωπεία τις BMW στα Τρίκαλα με 500ευρώ έβαλα xenon.Δεν ξέρω αν ήταν εργοσταστιακό αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Fanis
04-12-09, 08:12
Απο διαρκεια ζωής τι λενε ολες αυτες;..
Επισης θα θελα να μου προτεινετε μαγαζια και με πμ για να μη φανει διαφημιση που να βρω τετοιες λαμπες γιατι ειχα ενα θεμα σημερα ψαχνοντας διαπιστωσα πως καποια μαγαζια φερνουν πχ μονο οσραμ ενω αλλα μονο φιλιπς και μαλιστα οχι και ολη τη γκαμα της εκαστοτε μαρκας.
Από διάρκεια ζωής, όσο και οι κανονικές λάμπες αλογόνου...δεν ξέρω πόσο είναι 4-5 χρόνια?

Από μαγαζιά, στην Ελλάδα δεν έχω ψάξει ιδιαίτερα, γιατί σε ένα μαγαζί που τις είχα βρείς ζητάγανε 60 Ευρώ το ζευγάρι....με 30 τις παίρνω από Αγγλία. Και επειδή βαριέμαι το ψάξιμο και τρέξιμο, προτιμώ το internet. Λάμπες αγοράζω εδώ και 5 χρόνια από εδώ: www.powerbulbs.com

Παιδιά δεν φέρω για το κόστος για τις λάμπες αλογόνου-εγώ τις ειχα πληρώσει κάπου 140ευρώ το ζευγάρι-αλλά στην αντιπροσωπεία τις BMW στα Τρίκαλα με 500ευρώ έβαλα xenon.Δεν ξέρω αν ήταν εργοσταστιακό αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Ναί τόσο χρεώνουν στις αντιπροσωπείες (μαζί με την εργασία), αλλά δεν είναι τα Original Xenon, είναι aftermarket τα οποία στην αγορά τα βρίσκεις γύρω στα 200.

giannis 116
04-12-09, 16:05
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Καμια αλλη γνωμη-αποψη;..

giannis 116
05-12-09, 19:09
Τελικα λογω ελλειψης πολλων επιλογων απο κοντινα μου καταστηματα ειδων αυτοκινητου και πολυκαταστηματα, κατεληξα στις Osram Nightbraker. Τις δοκιμασα σημερα και με τη βροχη. Να σας πω την αληθεια δεν ειδα και τρελλη διαφορα παρα μονο ισως στο χρωμα που ειναι πιο λευκο. Ακομα δε τα εχω δοκιμασει τα φωτα και σε επαρχιακο δρομο τελειως σκοτεινο. Τωρα δε μπορω να βγαλω ασφαλη συμπερασματα μεσα στην πολη με φωτα, βροχη, βρεγμενους δρομους που γυαλιζουν και βρωμικα φαναρια μου.
Με καλυτερες συνθηκες καποια αλλη στιγμη θα εχω πιο ολοκληρωμενη γνωμη...

kapetanios
05-12-09, 19:18
Στο fiesta είχα osram coolwater,πολύ καλή απόδοση και αποτέλεσμα σε σχέση με τις συμβατικές αλλά πολύ μικρή διάρκεια ζωής,στο χρόνο πάνω είχα αλλάξει την αριστερή και αμέσως μετά το πούλησα.




:icon11::icon11::icon11:

Αντών///is
13-01-10, 18:57
Από διάρκεια ζωής, όσο και οι κανονικές λάμπες αλογόνου...δεν ξέρω πόσο είναι 4-5 χρόνια?
Στο fiesta είχα osram coolwater,πολύ καλή απόδοση και αποτέλεσμα σε σχέση με τις συμβατικές αλλά πολύ μικρή διάρκεια ζωής,στο χρόνο πάνω είχα αλλάξει την αριστερή και αμέσως μετά το πούλησα.
Δυστυχώς, ο συνάδελφος kapetanios έχει δίκιο. Τόσο από προσωπική εμπειρία, όσο και από αντίστοιχη εμπειρία γνωστού μου, έχω συμπεράνει πως η διάρκεια ζωής των "ενισχυμένων" ή "blue / xenon effect" λαμπών, κυμαίνεται γύρω στον ένα χρόνο...

Μάλιστα, αντίστοιχη λάμπα εμπορεύεται και η BMW. Πρόκειται για την λυχνία Η7 Polar 12V 55W με Ρ/Ν 07 50 0 030 662. Νομίζω πως είναι κατασκευής Osram και πρέπει να είναι αντίστοιχη της Osram Cool Blue. Είναι μάλιστα σχετικά (για τα δεδομένα της Ελληνικής αγοράς) φθηνές, περίπου 25.00 € / τεμάχιο. Στην συσκευασία αναφέρεται: "Shortened replacement interval", ήτοι "μικρότερο διάστημα αντικατάστασης".

Παιδιά δεν φέρω για το κόστος για τις λάμπες αλογόνου-εγώ τις ειχα πληρώσει κάπου 140ευρώ το ζευγάρι....
Από μαγαζιά, στην Ελλάδα δεν έχω ψάξει ιδιαίτερα, γιατί σε ένα μαγαζί που τις είχα βρείς ζητάγανε 60 Ευρώ το ζευγάρι....με 30 τις παίρνω από Αγγλία. Και επειδή βαριέμαι το ψάξιμο και τρέξιμο, προτιμώ το internet. Λάμπες αγοράζω εδώ και 5 χρόνια από εδώ: www.powerbulbs.com (http://www.powerbulbs.com)
Προσωπικά πλήρωσα σχεδόν 100.00 € για ένα ζευγάρι Philips Blue Vision H7! Πρώτη και τελευταία φορά... Ευτυχώς, χάρη στον συνάδελφο Fanis, ανακάλυψα, καθυστερημένα δυστυχώς, το site που αναφέρει στο παραπάνω post του. Ποικιλλία επιλογών, κριτικές και τιμές στο 1/3 περίπου των εδώ καταστημάτων...

TAZ118!
13-01-10, 20:02
100.00 ευρω?Ποτε?
Εγω τις πηρα 40 ευρω+5 ευρω τις ''ψειρες'' αντιστοιχου χρωματος....

Αντών///is
13-01-10, 20:32
Μεταξύ 20 και 23 Δεκεμβρίου, σε γνωστό και μεγάλο κατάστημα αξεσσουάρ.
Οι "ψείρες" που λες, δηλ. οι λαμπίτσες των φώτων στάσης, ήταν "δώρο" :D και περιλαμβανόντουσαν στη συσκευασία...
Μάλλον μ' έπιασαν κώτσο, ε; :banghead:

TAZ118!
13-01-10, 21:08
Μαλλον.Εγω τις πηρα σε συνοικιακο καταστημα πριν 3 μηνες περιπου.
Τις ειχα βαλει και στην 36αρα πριν 4+ χρονια και τοτε ειχαν κοστισει παλι 45 ευρω....

bmwedakias1600cc
17-01-10, 16:41
καλησπερα.χθες περασα αυτες τις ostram night breaker με 40 € το ζευγαρι.αρκετα καλες πολυ καθαρο φως τη νυχτα και επιτελους εχω φως σε βρεγμενο μαυρο δρομο αλλα μου φανηκαν λιγο ακριβες για να αλλαξω ολο το σετ και να εχω ενα ομορφο αποτελεσμα.

b-q
18-01-10, 14:47
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος μέλος στο forum, αν και πολύ καιρό διαβάζω με μεγάλο ενδιαφέρον τα μηνύματα και τις συμβουλές σας.
Κολλημένος με την BMW εδώ και χρόνια βλέπετε!Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε κάποιο κατάστημα στα Νότια Προάστια των Αθηνών ή στην περιοχή του Πειραιά για την αντικατάσταση των λαμπτήρων αλογόνου με aftermarket σε αυτοκίνητα BMW και ΜΙΝΙ .Ενδιαφέρομαι για ποιοτική κσι εγγυημένη εργασία, χωρίς παρενέργειες στο ηλεκτρικό κύκλωμα του αυτοκινήτου.Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό,παρακαλώ ας με ενημερώσει με p.m., προκειμένου να μη θεωρηθεί ως διαφήμιση.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

giannis 116
19-01-10, 14:43
Εαν θες απλα να βαλεις αλλες λαμπες αλογονου και οχι ξενον, το κανεις και μονος σου αφου ειναι πολυ ευκολο και εξηγειται και επαρκως και στο εγχειριδιο του αυτοκινητου. Εσυ απλα θα πρεπει να αγορασεις λαμπες της αρεσκειας σου. Τωρα αν θες να κανεις μετασκευη σε ξενον, σε αυτο μπορω να σου στειλω πμ με καποια καταστηματα εγκαταστασης ξενον αν θες.

b-q
19-01-10, 15:26
Θα προτιμούσα γίνει η αντικατάσταση από κάποιον επαγγελματία,ώστε να εξασφαλιστεί η συμβατότητα με το ηλεκτρικό κύκλωμα του αυτοκινήτου,με βαση τις εργοστασιακές προδιαγραφές.Επειδή,όμως,θα ενδιέφερε και η εναλλακτική τοποθέτησης xenon, θα σε παρακαλούσα να μου στείλεις πμ με τα καταστήματα που αναφέρεις,ώστε να πάρω κάποιες προσφορές.Ευχαριστώ πολύ.

giannis 116
19-01-10, 15:44
Αν ανατρεξεις στο εγχειριδιο του αυτοκινητου στο σημειο που λεει για λαμπες, εκει γραφει τον ακριβη τυπο λαμπτηρων και την ισχυ τους σε Watts που μπαινουν στο αυτοκινητο και σε ποια θεση ο καθενας. Ετσι θα αγορασεις ακριβως τον σωστο τυπο και μπορεις να τις αλλαξεις μονος σου χωρις να χρειαστεις καποιον τεχνικο. Ουτως ή αλλως δεν πειραζεις κατι στο ηλεκτρικο κυκλωμα του αυτοκινητου. Αν και παλι θελεις να το κανει καποιος τεχνικος για σενα μπορεις να απευθυνθεις σε οποιδηποτε συνεργειο ή ηλεκτρολογειο και να αλλαξουν εκει τις λαμπες.
Για τα μαγαζια με ξενον θα εχεις πμ συντομα.

b-q
19-01-10, 15:47
OΚ.Αναμένω.Ευχαριστώ.