PDA

Επιστροφή στο Forum : Nissan GTR


alexk
03-12-09, 22:28
Έχει πέσει πολύ διαμάχη για το συγκεκριμμένο όχημα στο άλλο θρεντ, αλλά θα ήθελα να διαφοροποιηθούμε σε αυτό και να μιλήσουμε καθαρά για το αυτοκίνητο αυτό χωρίς να πέσουμε πάλι σε διαμάχες.

Το Σάββατο που μας πέρασε έκανα βόλτα ένα GTR για 40 περίπου λεπτά.
Μου κίνησε το ενδιαφέρον ένας φίλος (οδηγεί Μ3 Ε92) και μου είπε ότι είναι πολύ ενδιαφέρον.
Το όχημα (πολλοί πρέπει να το έχετε δει) είναι θηριώδες. Περίεργο λίγο το σχήμα (σε μερικά μάτια μπορεί να φέρνει λίγο σε ατσούμπαλο) αλλά σίγουρα πολύ επιβλητικό, όμορφο και σπορ.

Έτσι λοιπόν βρέθηκα στο τιμόνι του GTR και πήγαμε λίγο εθνική και λίγο σε μια μικρή ανάβαση που πάω συχνά για προπόνηση.
Οι εσωτερικοί χώροι είναι μικροί παρόλο που το αυτοκίνητο είναι μεγάλο.
Η θέση οδήγησης ωραία. Το εσωτερικό εντυπωσιακό με πάρα πολλά κουμπάκια και οθονίτσα με τα όργανα.
Το τιμονάκι ωραίο και τα πετάλ στη σωστή θέση. Οι καθρέπτες μου φαίνονται λίγο περίεργοι.
Τα paddles του τιμονιού επίσης ωραία με ωραία αίσθηση.

Με το πρώτο τσούλημα νιώθεις το βάρος του αυτοκινήτου. Έχει βάρος λιμουζίνας αλλά σε πολύ σκληρό και άκαμπτο πακέτο. Δεν κοπανάει η ανάρτησή του όμως και είναι 'άνετο'.
Το σασμάν δουλεύει τέλεια, πολύ γρήγορο και δεν κάνει κιχ.
Και φθάνουμε στην διαδρομή. Έχει λίγα νερά κάτω. Και δίνω γκάζι !
Εντυπώσεις από τη διαδρομή (να μην περιγράφω τα πάνω-κάτω στροφή στροφή)

- Το σασμάν άψογο
- Στρίβει μόνο του. Απλά στρίβεις το τιμόνι και το αυτοκίνητο κάνει τα υπόλοιπα. Δεν έχει σημασία ταχύτητα, σχέση κιβωτίου, στροφές κινητήρα κτλ. Τα κάνει μόνο του.
- Το ντριφτ (ο Θεός να το κάνει ντριφτ) είναι ελεγχόμενο και το αμάξι τα κάνει όλα μόνο του
- Τα φρένα είναι πάρα πολύ αποτελεσματικά και με τέλεια αίσθηση
- Το μοτέρ έχει τέλεια απόκριση, αλλά έχει ξέσπασμα όταν σπουλάρουν οι τουρμπίνες (το οποίο δεν είναι απαραίτητα κακό :))
- Το τιμόνι δεν έχει αίσθηση
- Νιώθεις την επιτάχυνση πολύ δυνατή αλλά τελικά (το βάρος και η δύναμη του μοτέρ) είναι ψευαίσθηση μιας και τα χιλιόμετρα στο κοντέρ δεν είναι τόσα πολλά (δεν έπιασα πάνω από 160 όσο και αν πίεσα - με το CSL πιάνω 180 προσοχή δεν λέω ότι το CSL είναι πιο γρήγορο, αλλά ίσως πιο αποτελεσματικό στα δικά μου χέρια)
- Νιώθεις την ταχύτητα σε αυτό το αυτοκίνητο. Πας με 150 και νομίζεις ότι πας με 200 (στο CSL π.χ. πας με 150 και νομίζεις ότι πας με 100)
- Τίποτα δεν σε κάνει να ιδρώσεις ή να φοβηθείς. Το αμάξι πατάει τέλεια, δεν σε τρομάζει, δεν σε εκπλήσσει.
- Αθόρυβο και άνετο πολύ στο τσούλημά του

Πιστεύω ότι είναι ένα πολύ αποτελεσματικό πακέτο.
Πολύ γρήγορο, βγάζει τα άλογα στο δρόμο χωρίς καρδιοχτύπια και ένας μέσος οδηγός μπορεί να πηγαίνει και να στρίβει με διαστημικές ταχύτητες.
Ένας πιο απαιτητικός οδηγός θα το βαρεθεί πολύ γρήγορα μιας και δεν έχει κάτι να κάνει μαζί του.

Τέλος, απόψε είδαμε το ένα από τα 2 v-spec που υπάρχουν στην Ευρώπη σε μια εκδήλωση (χάλια εκδήλωση παρεπιπτόντως) στην αντιπροσωπεία της Ζυρίχης.

Παρακαλώ αναφέρετε απόψεις για το όχημα, και νομίζω θα ήταν καλό να μην πλακωθούμε για το πόσα καλύτερα είναι τα BMW ή τα Porsche κτλ. Ας μιλήσουμε για το Nissan GTR (άν θέλετε να μιλήσετε).

Πατσίκας Βασίλειος
03-12-09, 22:41
το αμαξι απο ολους τους εγριτους δημοσιογραφους εχει χαρακτηριστει οπλο και πολυ γρηγορο σε ολα του...εχω δει δυο φορεσ απο κοντα και πραγματικα ανατριχιασα..εχει κατι διαφορετικο...απο ηχο τι ελεγε γιατι απο τα βιντεο που εχο δει αδιαφοροσ μ φενετε....

Christos 330i ///M
03-12-09, 22:44
Αλεξη δεν νοιωθεις δηλαδη οτι εισαι επανω σε ενα οπλο ; ; ;

Πχ οταν ακους το csl στεις ροπες θες να το χωσεις κι'αλλο σωστα ; ; ;

(δεν συγκρινω για να παει το θεμα αλλου,ειναι καθαρα θεμα απωριας) . . .

Με το Gtr ειναι σαν να εισαι ναι μεν σε γρηγορο αυτοκινητο αλλα οχι τοσο σε πολεμεμικο ; ; ;

Το ειδα σε εκθεση στην Αθηνα και να περναει απο διπλα μου στην Θεσσαλονικη και ψαρωσα . . .

Ωραια χροια και κατι διαφορετικο σαν σχεδιο αρκετα επιθετικο και η κωλαρα κωλαρα . . .

Fairytale
03-12-09, 22:52
Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι...
Πως ένα αμάξι που είναι βαρύ (και στο δείχνει στην κίνηση του) σου δίνει την αίσθηση ότι πάει στην ευθεία με περισσότερα χλμ από όσα πηγαίνει στην πραγματικότητα!!!
Το ανάποδο δεν θα έπρεπε να συμβαίνει;

Έχω τις ακόλουθες πιθανές εξηγήσεις:
- Υπάρχει περιορισμένη ηχομόνωση ανάμεσα στην καμπίνα και στο χώρο της μηχανής, ή κάποιο αντηχείο φροντίζει να φουντώνει το πλήρωμα καμπίνας.
- Η γεωμετρία της ανάρτησης του είναι "στριφτερή" και αυτό έχει αντίκτυπο στην αίσθηση που δίνει για την ευθυβολία του.
C U out there

sv2
03-12-09, 23:04
Μου έδωσε την αίσθηση ότι κρύβει καλά τα χιλιόμετρα σε σχέση με την δικιά μου.Είναι και λιγότερο θορυβώδες.Πάντως με δύο λόγια είναι εξαιρετικό αυτοκίνητο και σε πολύ χαμηλή τιμή για τις επιδόσεις που έχει.Μακράν καλύτερο από διάφορα Ευρωπαικά 400-500 ίππων και τιμής κάτω από 200.000 ευρώ........
Κάνανε εξαιρετική δουλειά οι Ιάπωνες.Δεν νομίζω ότι θα βγεί αυτοκίνητο στο μέλλον με 120.000 ευρώ και με 0-100 σε 3.5'' που έκανε σε διάφορα test περιοδικών.

alexk
04-12-09, 08:44
Αλεξη δεν νοιωθεις δηλαδη οτι εισαι επανω σε ενα οπλο ; ; ;

Με το Gtr ειναι σαν να εισαι ναι μεν σε γρηγορο αυτοκινητο αλλα οχι τοσο σε πολεμεμικο ; ; ;

Γρήγορο είναι και στρίβει γρήγορα. Όπλο δεν μπορώ να το πω (εννοώ όπλο == απόλυτο σαν ένα Ferrari ή Porsche GT[2|3]

Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι...
Πως ένα αμάξι που είναι βαρύ (και στο δείχνει στην κίνηση του) σου δίνει την αίσθηση ότι πάει στην ευθεία με περισσότερα χλμ από όσα πηγαίνει στην πραγματικότητα!!!
Το ανάποδο δεν θα έπρεπε να συμβαίνει;

Έχω τις ακόλουθες πιθανές εξηγήσεις:
- Υπάρχει περιορισμένη ηχομόνωση ανάμεσα στην καμπίνα και στο χώρο της μηχανής, ή κάποιο αντηχείο φροντίζει να φουντώνει το πλήρωμα καμπίνας.
- Η γεωμετρία της ανάρτησης του είναι "στριφτερή" και αυτό έχει αντίκτυπο στην αίσθηση που δίνει για την ευθυβολία του.
C U out there

Λες να ήταν η περιέργειά μου και μου φάνηκε το αντίθετο (ο sv2 έχει άλλη άποψη επ'αυτού) ?
Ηχομόνωση έχει καλή πάντως και δεν ακούς πολλά πράγματα.

Μου έδωσε την αίσθηση ότι κρύβει καλά τα χιλιόμετρα σε σχέση με την δικιά μου.Είναι και λιγότερο θορυβώδες.Πάντως με δύο λόγια είναι εξαιρετικό αυτοκίνητο και σε πολύ χαμηλή τιμή για τις επιδόσεις που έχει.Μακράν καλύτερο από διάφορα Ευρωπαικά 400-500 ίππων και τιμής κάτω από 200.000 ευρώ........
Κάνανε εξαιρετική δουλειά οι Ιάπωνες.Δεν νομίζω ότι θα βγεί αυτοκίνητο στο μέλλον με 120.000 ευρώ και με 0-100 σε 3.5'' που έκανε σε διάφορα test περιοδικών.

Βλέπω διαφορετική άποψη από εμένα στο θέμα της αίσθησης της ταχύτητας (όπως προείπα, ίσως να είναι επειδή είμαι περίεργος και όχι 100% αντικειμενικός).
Ναι, συμφωνώ απόλυτα ότι είναι πολύ καλό πακέτο και τιμή έκπληξη.

Nick_compact
04-12-09, 13:18
Εμένα προσωπικά το αμάξι αυτό μεέχει εντυπωσιάσει αφάνταστα, όσες φορές έχω δει ένα από κοντά, και επίσης τα specs του είναι εκπληκτικά. Μακάρι να μου δωθεί ευκαιρία να πάρω βόλτα ένα τέτοιο, ή έστω να το νιώσω από την θέση του συνοδηγού.

Η τιμή του όντως είναι πολύ χαμηλή για αυτά που σου δίνει το αμάξι, το μόνο μειον που βρίσκω (και αυτό από αναφορές που έχω διαβάσει στο διαδίκτυο,οπότε το λέω με επιφύλαξη) είναι το υψηλό κόστος συντήρησης και το εξωπραγματικό κόστος ανταλακτικών, μη αναλώσιμων.

Stam
04-12-09, 14:05
Το υψηλό κόστος ανταλλακτικών μπορεί και να δικαιολογείται εν μέρη απο το γεγονός οτι κάθε κινητήρας είναι custom (έτσι λέει η nissan τουλάχιστον).Έχει ακουστεί μέχρι κ οτι η ιπποδύναμη διαφέρει απο μοτέρ σε μοτέρ αισθητά, και οτι κάθε ένα δουλέυει με ένα μόνο κιβώτιο.

Αν μη τι άλλο, εντυπωσιακά στοιχεία για ένα αυτοκίνητο που έχει καταφέρει πολύ γρήγορα να γίνει "μύθος", χωρίς να χρειάζεται να πουλήσεις κανα νεφρό για να το πάρεις (στην Αγγλία που βρίσκομαι, παίζουν άριστα δεύτερο χέρι από ¤ 50 000)

Enema
04-12-09, 21:16
Έχει ακουστεί μέχρι κ οτι η ιπποδύναμη διαφέρει απο μοτέρ σε μοτέρ αισθητά, και οτι κάθε ένα δουλέυει με ένα μόνο κιβώτιο.


Μου ακουγεται παραξενο να υπαρχει τετοιο inconsistency σε μοντερνα γραμμη παραγωγης! :confused:

strofimios
04-12-09, 21:26
Οντως ετσι εχουν πει.Και συγκεκριμενα ο ιδιοκτητης οταν το αγοραζει ενημερωνεται για την ακριβη ιπποδυναμη του δικου του.Επισης και αυτο για το κιβωτιο παιζει,οποτε εαν σας(του)βγαλετε μοτερ ξεχαστε τις μαντρες!Μονο καινουργιο.Εγω βλεπω ενα καθε μερα στον Πειραια(εχει και ενα Ζ ο ιδιος) σε gun grey χρωμα.Σαν εμφανιση σιγουρα κανει "μπαμ" αλλα δεν μπορω να πω οτι το εχω ερωτευθει(ειπαμε ενα ειναι το fd-3s).

Stam
05-12-09, 00:44
Μου ακουγεται παραξενο να υπαρχει τετοιο inconsistency σε μοντερνα γραμμη παραγωγης! :confused:

Αυτό συμβαίνει (λένε) γιατί οι κινητήρες συναρμολογούνται στο χέρι.

Να και ένα βιντεάκι:

http://www.youtube.com/watch?v=zta0skI9J4c

Η διαφορά ιπποδύναμης τώρα απο πού έρχεται, θα σε γελάσω..Πιθανολογώ οτι μικρές διαφορές απο εξάρτημα σε εξάρτημα (λόγω κατασκευαστικών ανοχών), αλλά και από...χέρι σε χέρι, μάλλον είναι αυτές που ευθύνονται.


Ένα άλλο κουλό που είχα ακούσει, είναι οτι η ανάρτηση προ-συμπιέζεται πριν φορεθεί στο σασί, με μηχάνημα που εξομοιώνει το υπόλοιπο βάρος του αυτοκινήτου, ώστε να ταιριάξει σχεδόν απόλυτα τέλεια. (Αυτό το είχε πεί ο clarkson στο Top Gear οπότε ελέγχεται αν όντως είναι αλήθεια..δεν ξέρω).

z3 2.2
05-12-09, 01:39
Ειναι τελικα το αυτοκινητο του Bill Gates...το μονο που του μενει να εχει ειναι ενα mouse!!!
Παρολα αυτα σε ευχαριστουμε που μας εδωσες την περιγραφη σου
Το αυτοκινητο αυτο κατα την αποψη μου ειναι μια επιδειξη τεχνολογικης ανωτερωτητας απο την σκοπια των σχιστοματηδων φιλων μας.
Αρεσει σε οσους γουσταρουν τα gadgets και δεν αρεσει σε οσους γουσταρουν τα Caterham!!!
Εμενα μου αρεσουν τα Caterham...
To pure motorsport χανεται μεσα στο δυαδικο συστημα και στο CAN BUS.
Δε λεω...καλη η τεχνολογια αλλα ειναι σα να βαζουμε ενα τελειο ρομποτ να πηδαει τη γυναικα μας...θα το κανει τελεια αλλα εμεις δε θα παρουμε χαμπαρι!!!
Ειναι ενα θαυμασιο αυτοκινητο που εχω μελετησει πολυ αλλα αν ειχα την οικονομικη επιφανεια δεν θα το επελεγα.
Μακαρι να μπορεσω να το οδηγησω (πραγμα το οποιο εινα πιθανο.....σσσσστ) και να μοιραστω μαζι σας και την δικη μου εμπειρια

nik200
05-12-09, 15:24
ενα πραγματικο τεχνολογικο επιτευγμα...που κοντραρει στα ισα ferrari , porsche και lamborgini..απο εναν κατασκευαστη που η τεχνογνωσια του ειναι μονο μερικες δεκαετιες πισω...

συμφωνα με τα video που εχουν κυκλοφορησει ειναι πιο γρηγορο απο 911 και ferrari 430...αλλα χανει απο την gallardo...φυσικα η αληθεια δεν ξερουμε που βρισκεται η αν ολα αυτα ειναι διαφημηση...

απο κει και περα, εχουν ακουστει καποια παραπονα για τα σασμαν οτι σπανε..και οτι το μοτερ με λιγη πιεση ακομα φτανει 600-650 αλογα ευκολα.....τι ισχυει ακριβως δεν μπορει να ξερει κανεις αν δεν ειναι ιδιοκτητης...

nik200
05-12-09, 15:33
και ενα πραγματικα καλο video...

http://www.youtube.com/watch?v=lnmpIqFoYtg

Driver M
05-12-09, 16:35
Ρε τον ανηψιό του αειμνηστου. ¶φησε τις F3 και έπιασε τα πολύ δυσκολοδήγητα GTR. ¶ξιος.:D

Πάντως όσο καλό και γρήγορο και να είναι το gtr, την αίσθηση της πόρσε και της ferrari δεν την πιάνει με τίποτα. ¶λλο γρήγορο και άλλο σπορ νομίζω. ¶ριστος για τα λεφτά του ο Ιάπωνας, αλλά σε αίσθηση υστερεί. Τί πάει να πει στρίβει μόνο του? Για σπορ κατασκευή μιλάμε και το να στρίβει μόνο του είναι μειονέκτημα. Καλό αυτοκίνητο λοιπόν, αλλά στην αίσθηση υστερεί. Και αυτό είναι τελικά που μετράει.

Nick_compact
05-12-09, 17:18
Εγώ πάλι πιστεύω ότι ένα αμάξι 500 ίππων δεν είναι κακό να βοηθάει και λίγο τον οδηγό του... Εκτός και αν είναι όλοι ικανοί να τα κουμαντάρουν. Για να μην παρεξηγηθώ, κι εμένα μου αρέσουν πολύ τα σκληροπυρηνικά αυτοκίνητα, απλά λέω και την άλλη όψη του νομίσματος.

Και κάτι άλλο, συνέχεια συγκρίνουμε με Porsche και Ferrari, να κάνουμε μια σύγκριση με μια Μ6 ας πούμε; Δεν πιστεύω ότι και είναι και τόσο μακριά σε χαρακτήρα. Μάλιστα, έχουν περίπου το ίδιο βάρος, και το BMW έχει παραπάνω ιπποδύναμη αλλά λιγότερη ροπή. Τι διαφορές υπάρχουν στις δυνατότητες των 2 αυτοκινήτων σε όλα τα επίπεδα, σε σχέση με την ακριβότερη Μ6;

z3 2.2
05-12-09, 18:31
Το αστειο ειναι οτι ολοι μας,πλην του alexk,εχουμε αποψη και μαλιστα καμια φορα την υποστηριζουμε και με παθος χωρις να εχουμε οδηγησει τα εν λογο αυτοκινητα!!!
Στηριζομαστε στα γραφομενα των περιοδικων,που πολλες φορες εξυπηρετουν διαφορους,μαχομενοι για το ποσο καλα "παταει" η δεν "παταει" το GTR....
Πλακα εχουμε!!!
Βεβαια το να συζηταμε λεγοντας τη γνωμη μας για τεχνικα θεματα ειναι κατι που εχει πολυ ενδιαφερον αλλα θα πρεπει να προσεχουμε να μην πεφτουμε στην παγιδα του στυλ...."Το GTR ειναι βαρυ και αυτο φαινεται στις κλειστες....."

nik200
05-12-09, 19:45
Το αστειο ειναι οτι ολοι μας,πλην του alexk,εχουμε αποψη και μαλιστα καμια φορα την υποστηριζουμε και με παθος χωρις να εχουμε οδηγησει τα εν λογο αυτοκινητα!!!
Στηριζομαστε στα γραφομενα των περιοδικων,που πολλες φορες εξυπηρετουν διαφορους,μαχομενοι για το ποσο καλα "παταει" η δεν "παταει" το GTR....
Πλακα εχουμε!!!

συμφωνω...αλλα αν ειναι καθολικο το πνευμα αποδοχης...δηλαδη απο ολο τον ειδικο τυπο του κοσμου..αναρωτιεμαι γινεται ολοι να τα παιρνουν??????ενταξει για την ελλαδα...αλλα και στην αγγλια, και στην γερμανια, και στην ιαπωνια??προς θεου δεν παιρνω θεση υπερ η κατα..αλλα αναρωτιεμαι..κατα ποσο στημενο ειναι το παιχνιδι...

πχ..ειχα διαβασει καποτε στο drive για το αυτοκινητο μου..το audi a3 1.8T οτι ειναι σπορτιφ...αναθεμα και αν ενα τοσο μονοδιαστατο (δηλαδη κατα 99% μουτρα) αμαξι..ειναι σπορτιφ..τοποθετειται και με φρενα αλλα....ουτε κατα διανοια δεν ειναι σπορτιφ....για ταξιδι τελειο αλλα οχι για στροφιλικι...

σορρυ για το οφτοπικ....

stratos
05-12-09, 20:22
Η τεχνολογία που υπάρχει στο αυτοκίνητο είναι αλλού σε σχέση με πολλές εταιρίες. Είναι απο τα πιο δύσκολα πράγματα στον χώρο των κινητήρων να κάνεις να δουλέψει ένας V6 και πόσο μάλλον τουρμπισμένος για τα καλά καθαρά απο θέμα δυναμικής των κινούμενων μερών του.

Το οτι έχει πλήρος ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενες αναρτήσεις και διαφορικά είναι επίτευγμα. Όπως είπε κάποιος παραπάνω δεν τον ενδιαφέρει αν δεν νιώθει κραδασμούς και βαρύ το τιμόνι. Είναι όμως ένα αυτοκίνητο με τρελά κιλά, σίγουρα φοβερή σφάλεια, αρκετή άνεση να σε παέι μπουζούκια και βόλτα, και με ένα πάτημα να μεταμορφοθεί σε όπλο των αναβάσεων, των πιστών και των φαναριών.

Το κιβώτιο του είναι ένα state of the art κόσμημα. Ελπίζω να βρώ κάπου το βίντεο με την συναρμολόγιση του και την λειτουργία του και τα τέστ που έχουν γίνει πάνω του.

Ο κινητήρας δεν είναι απλά λίγα κατεργασμένα μέταλλα και συναρμολόγιση. Οι επιφανειακές επικαλήψεις σε βαλβίδες, retainers, έμβολα απαιτούν γνώσεις και φυσικά εξοπλισμό που είναι σπάνιος και πανάκριβος. Στην Bosch που δούλευα το προηγούμενο καλοκαίρι ήρθα απέναντι με το προτότυπο μηχάνημα που χαράσει με laser το εσωτερικό του κυλίνδρου για να δημιουργήσει "σπηλιές" μήκους 2 μικρομέτρων και βάθους 0.1 μm για την συγκράτηση λαδιού. Χαράσει γύρω στις 500 τρύπες σε λιγότερο απο 2 sec/κύλινδρο. Ναι, το GTR καίει και αυτό το λαδάκι του.

Δεν το έχω οδηγήσει, αλλά το έχω δεί πολλές φορές Κύπρο το λευκό με τις Amuse εξατμήσεις τιτανίου. Μπορώ να πώ οτι τρελάθηκα και πραγματικά αν είχα την οικονομική δυνατότητα των 115Κ δεν θα σκεφτόμουν την πλήρως εξοπλισμένη Μ3....

Μακάρι ο alexk να καταφέρει να αποκτήσει την M3 που ζήτησε. Αν όχι ας καταφέρει αν αποκτήσει το Ιαπωνικό υπερόπλο...

Driver M
05-12-09, 21:21
Το αστειο ειναι οτι ολοι μας,πλην του alexk,εχουμε αποψη και μαλιστα καμια φορα την υποστηριζουμε και με παθος χωρις να εχουμε οδηγησει τα εν λογο αυτοκινητα!!!
Στηριζομαστε στα γραφομενα των περιοδικων,που πολλες φορες εξυπηρετουν διαφορους,μαχομενοι για το ποσο καλα "παταει" η δεν "παταει" το GTR....
Πλακα εχουμε!!!
Βεβαια το να συζηταμε λεγοντας τη γνωμη μας για τεχνικα θεματα ειναι κατι που εχει πολυ ενδιαφερον αλλα θα πρεπει να προσεχουμε να μην πεφτουμε στην παγιδα του στυλ...."Το GTR ειναι βαρυ και αυτο φαινεται στις κλειστες....."

Εγώ αυτά που είπα τα στήριξα τόσο στα λεγόμενα του ειδικού τύπου (όχι γενικά αλλά ορισμένων περιοδικών που εμπιστεύομαι), αλλά και στα λεγόμενα του alexk που είπε χαρακτηριστικά ότι το τιμόνι δεν έχει αίσθηση και ότι τα κάνει όλα μόνο του. Τώρα αν οι προαναφερθέντες λένε ψέμματα ή δεν ξέρουν από οδήγηση, τότε και όσα γράδω εγώ πιθανόν να μην ισχύουν. Αλλά όταν κάτι αναφέρεται από το σύνολο του τύπου και από πολλούς που έχουν οδηγήσει το εν λόγω αυτοκίνητο, δε νομίζω ότι (έστω σε κάποιο βαθμό) δεν ισχύει. Τώρα αν εκφέραμε άποψη μόνο για τα αυτοκίνητα που έχουμε οδηγήσει, τότε το 99% των ανθρώπων θα σχολίαζε καμιά δεκαριά αυτοκίνητα μόνο και μάλιστα καθημερινά. Τα supercars δε θα τα σχολίαζε κανείς. Γι'αυτό υπάρχει όμως και ο ειδικός τύπος, για να ενημερώνει και εμάς τους λιγότερο προνομιούχους. Τπάρχουν και πολλές κακές φυλλάδες, υπάρχουν όμως και αντικειμενικά και έγκριτα περιοδικά που εγώ τα εμπιστεύομαι.

Και ξαναλέω, με βάση τα όσα έχω ακούσει πάντα, ότι όσο καλό αυτοκίνητο και αν είναι το gtr, το να υστερεί σε αίσθηση είναι τεράστιο μειονέκτημα. Ένα τέτοιο αμάξι δεν το παίρνεις (κανονικά) ούτε για τα μπουζούκια, ούτε για να πας για καφέ. Είναι μια ειδική κατασκευή και όχι gran turismo στο playstation που κάνει ό,τι του πεις χωρίς να παίρνεις χαμπάρι. Δεν είπε κανείς να γίνει ξαφνικά zonda ή enzo, αλλά όχι να είναι και σαν το R8! Και Νιck, εγώ δε λέω ότι θα έπρεπε να είναι τόσο ακραίο που να τρέμει κανείς να το οδηγήσει, αλλά όχι και να τα κάνει (σχεδόν) όλα μόνο του. ¶λλωστε αν κάποιος δεν είναι και τόσο καλός οδηγός, ας κάτσει στα αβγά του και να μην πάρει αμάξι 480 αλόγων. Δεν είναι στραγάλια τα πολλά άλογα και δεν είναι για τον καθένα. Πάντως με την τιμή που έχει το gtr, σε συνδιασμό και με το πόσο εύκολα οδηγιέται, στάνταρ θα είναι για τα επόμενα χρόνια παρόν σε κάθε αθηναϊκή πίστα και σε κάθε κλαμπ. Δυστυχώς πάντως, γιατί δεν αξίζει τέτοια τύχη το καλύτερο ιαπωνικό δημιούργημα μετά το nsx.

Nick_E60_GR
05-12-09, 21:38
όπως λέει κι ο ανηψιός Senna "20 λεπτά όχι πολύ γρήγορης οδήγησης κι έκαψε ήδη μισό ντεπόζιτο. Είναι πολλή η βενζίνη, απίστευτο!"

Καλό εργαλείο αλλά χωρίς μέλλον.....

sv2
05-12-09, 22:03
όπως λέει κι ο ανηψιός Senna "20 λεπτά όχι πολύ γρήγορης οδήγησης κι έκαψε ήδη μισό ντεπόζιτο. Είναι πολλή η βενζίνη, απίστευτο!"

Καλό εργαλείο αλλά χωρίς μέλλον.....

Γιατί υπάρχει κανένα αυτοκίνητο της κατηγορίας των 500 ίππων που δεν κάνει το ίδιο ?
Στην δικιά μου έχω υπολογίσει οδηγώντας με πίεση πάνω από 35 λίτρα στα 100.....

Nick_E60_GR
05-12-09, 22:08
Γιατί υπάρχει κανένα αυτοκίνητο της κατηγορίας των 500 ίππων που δεν κάνει το ίδιο ?
Στην δικιά μου έχω υπολογίσει οδηγώντας με πίεση πάνω από 35 λίτρα στα 100.....

Ποιό απ' όλα λες ..γιατί έχω μπερδευτεί με αυτά που βλέπω...

Μ5/Μ6 δευτέρες-τρίτες σκασμένες να πηγαίνεις για 20 λεπτά θα κάψει λιγότερο από 1/4...

sv2
05-12-09, 22:10
Ποιό απ' όλα λες ..γιατί έχω μπερδευτεί με αυτά που βλέπω...

Μ5/Μ6 δευτέρες-τρίτες σκασμένες να πηγαίνεις για 20 λεπτά θα κάψει λιγότερο από 1/4...

Είχα Μ5 Ε60 και κάτω από 22/100 δεν έγραψε ποτέ......

Nick_E60_GR
05-12-09, 22:12
Είχα Μ5 Ε60 και κάτω από 22/100 δεν έγραψε ποτέ......

Φαντάσου τότε πως καταπίνει το GT-R.... τα διπλά χαλαρά...
Μην ξεχνάς ότι ο μικρός πριν τεστάρισε το πορσικό (τουρμπάτο 4WD κι αυτό) .....αλλά το σοκ με την κατανάλωση το έπαθε με το Νισσαν..

z3 2.2
05-12-09, 22:18
συμφωνω...αλλα αν ειναι καθολικο το πνευμα αποδοχης...δηλαδη απο ολο τον ειδικο τυπο του κοσμου..αναρωτιεμαι γινεται ολοι να τα παιρνουν??????ενταξει για την ελλαδα...αλλα και στην αγγλια, και στην γερμανια, και στην ιαπωνια??προς θεου δεν παιρνω θεση υπερ η κατα..αλλα αναρωτιεμαι..κατα ποσο στημενο ειναι το παιχνιδι...



Xεχεχε!!! Ειναι σαν αυτο που λενε..."Μπαααα στη Γερμανια δε "γυριζουν" τα χιλιομετρα"!!!!!

Πάντως με την τιμή που έχει το gtr, σε συνδιασμό και με το πόσο εύκολα οδηγιέται, στάνταρ θα είναι για τα επόμενα χρόνια παρόν σε κάθε αθηναϊκή πίστα και σε κάθε κλαμπ. Δυστυχώς πάντως, γιατί δεν αξίζει τέτοια τύχη το καλύτερο ιαπωνικό δημιούργημα μετά το nsx.
Καπως ετσι το φανταζομαι και γω....δε πειραζει ομως...θα υπαρξουν καλες ευκαιριες για μτχ !!!!

sv2
05-12-09, 22:28
Στην Χονολουλού με 35.000....

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=123467332&__lp=4&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=18700&makeModelVariant1.modelId=49&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&siteId=GERMANY&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=NO_EXPORT&customerIdsAsString=&lang=de&pageNumber=1

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=123467272&__lp=4&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=18700&makeModelVariant1.modelId=49&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&siteId=GERMANY&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=NO_EXPORT&customerIdsAsString=&lang=de&pageNumber=1

z3 2.2
05-12-09, 22:34
Σε αυτο το αυτοκινητο,οπως και σε πολλα αλλα,εχεις παρα πολλες δυνατοτητες επιλογης για τον ελεγχο διαφορων συστηματων.
Αυτο κατα τη γνωμη σας ειναι καλο η αλλοιωνει λιγο το χαρακτηρα ενος σπορ συνολου?
Και δεν λεω για παραδειγμα το να εχει τρεις επιλογες για το σεταρισμα της αναρτησης

Nick_E60_GR
05-12-09, 22:36
Αν παράλληλα έχεις τη δυνατότητα να τα ακυρώνεις, για μένα ναι, είναι καλό, γιατί όχι?

Κωνσταντίνος
05-12-09, 22:36
Στην Χονολουλού με 35.000....

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=123467332&__lp=4&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=18700&makeModelVariant1.modelId=49&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&siteId=GERMANY&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=NO_EXPORT&customerIdsAsString=&lang=de&pageNumber=1

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=123467272&__lp=4&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=18700&makeModelVariant1.modelId=49&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&siteId=GERMANY&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=NO_EXPORT&customerIdsAsString=&lang=de&pageNumber=1

Ο ίδιος έμπορος πουλά 2 απο αυτά με παρεμφερή χιλιόμετρα σε ξεφτιλισμένη τιμή. Πολύ περίεργο...............................

sv2
05-12-09, 22:41
Ο ίδιος έμπορος πουλά 2 απο αυτά με παρεμφερή χιλιόμετρα σε ξεφτιλισμένη τιμή. Πολύ περίεργο...............................

Δεν είναι περίεργο....αρχική τιμή έχει 51.000 στην USA.Υπάρχουν και εκπτώσεις.Τα συγκεκριμένα και και με κάποια χλμ.....

Nick_E60_GR
05-12-09, 22:42
Ο ίδιος έμπορος πουλά 2 απο αυτά με παρεμφερή χιλιόμετρα σε ξεφτιλισμένη τιμή. Πολύ περίεργο...............................

Έτσι που πάνε τα πράγματα με τον κυβισμό/τέλη και εκεί που θα φτάσει και η τιμή της βενζίνης, αυτές τις τιμές θα τις δούμε κι εδώ σε 3-4 χρόνια ...μην λέω και πολλά.... είδες που φτάσανε τα Μ5/Μ6 ...50-60000 ....αυτοκίνητα των 135000-150000 ....δεν ξέρω πόσοι θα τα αγοράζουν όμως....

Κωνσταντίνος
05-12-09, 22:44
Δεν είναι περίεργο....αρχική τιμή έχει 51.000 στην USA.Υπάρχουν και εκπτώσεις.Τα συγκεκριμένα και και με κάποια χλμ.....

Και στην Ευρώπη έχει τα διπλά ?!?!?! Γιατί τόση μεγάλη διαφορά ?

sv2
05-12-09, 22:49
Και στην Ευρώπη έχει τα διπλά ?!?!?! Γιατί τόση μεγάλη διαφορά ?


Ετσι είναι στην USA. H M3 έχει 38.500 ευρώ.

z3 2.2
05-12-09, 22:56
Αν παράλληλα έχεις τη δυνατότητα να τα ακυρώνεις, για μένα ναι, είναι καλό, γιατί όχι?
Το λεω ισως γιατι εγω το βλεπω πιο ρομαντικα το θεμα.
Δλδ να σου "λεει" το αυτοκινητο πως θελει να πηγαινει.
Να εχει ενα χαρακτηρα που εσυ να πρεπει να προσαρμοστεις σε αυτον και οχι να πρεπει να το προσαρμοσεις εσυ.
Νομιζω οτι εκει ειναι και η μαγεια του αυτοκινητου,να ειναι λιγο ανοθευτο.
Ο αντιποδας ομως λεει οτι η συγχρονη πραγματικοτητα απαιτει και μια ευελιξια απο τα supercars....

sm6
05-12-09, 22:58
Εγώ πάλι πιστεύω ότι ένα αμάξι 500 ίππων δεν είναι κακό να βοηθάει και λίγο τον οδηγό του... Εκτός και αν είναι όλοι ικανοί να τα κουμαντάρουν. Για να μην παρεξηγηθώ, κι εμένα μου αρέσουν πολύ τα σκληροπυρηνικά αυτοκίνητα, απλά λέω και την άλλη όψη του νομίσματος.

Και κάτι άλλο, συνέχεια συγκρίνουμε με Porsche και Ferrari, να κάνουμε μια σύγκριση με μια Μ6 ας πούμε; Δεν πιστεύω ότι και είναι και τόσο μακριά σε χαρακτήρα. Μάλιστα, έχουν περίπου το ίδιο βάρος, και το BMW έχει παραπάνω ιπποδύναμη αλλά λιγότερη ροπή. Τι διαφορές υπάρχουν στις δυνατότητες των 2 αυτοκινήτων σε όλα τα επίπεδα, σε σχέση με την ακριβότερη Μ6;

τη συγκριση δεν την ξεκινησαμε εμεις, η ιδια η νισσαν αποφασισε που ηθελε να στοχευσει. και στοχος της δεν ειναι τα μεγαλα πολυτελη GT κουπε τυπου Μ6 ή MB CL, αλλα οι πιο σπορ 911.
προφανως και η Μ6 ειναι λιγοτερο σπορ και ικανη σε σχεση με το GTR. ισως υπο συνθηκες και με δυο πολυ καλα χερια να εισαι το ιδιο γρηγορος σε καλη ασφαλτο (αλλα με μεγαλυτερο κοπο), περισσοτερο θεαματικος σε κακη και ταχυτερος στην ευθεια αν ξεκινησεις ρολ και οχι απο σταση (και η κοντρα κρατησει μετα τα 300, οπου τα Μ εχουν εκπληξει αρκετα αλλα σουπερκαρς.)
ολα αυτα τα λεω στη θεωρια δοτι δεν εχω οδηγησει το GTR. οταν το οδηγησω, θα εχω αποψη...
επισης αυτο που λεει ο νικ στην αρχη του ποστ του, ειναι σωστο.
δεν υπαρχουν πολλοι οδηγοι να τιθασευσουν 500 καθαροαιμα και ακραια αποδιδομενα αλογα. αναγκαστικα λοιπον τα εργοστασια επειδη δεν θελουν να πουλησουν μονο στο βατανεν και τον κανκουνεν, προσπαθουν να κανουν τα αυτοκινητα αυτα πιο προσιτα και ασφαλή για το μεσο οδηγο... ωστε να μην σκοτωνεται ο καθε αδαης που εχει τη δυνατοτητα να αγορασει ενα αυτοκινητο αυτης της κατηγοριας...
φυσικα σε αυτοκινητο 150-200 ιππων ειναι αλλη συζητηση η παροχη ανοθευτης δυναμης...

περαν των φιλολογικων συζητησεων των θαμωνων των φορουμς, που τα θεωρουν σχεδον ολα μαπα, πνιγμενα, αποστειρωμενα κλπ, αλλα δεν αγοραζουν, υπαρχει και ο υπολοιπος κοσμος που αγοραζει στην πραξη και οχι στη θεωρια. γι αυτους τους πελατες δουλευουν τα εργοστασια και οχι για τους θεωρητικους-ρομαντικους που πολλες φορες, συντασουν πυρινα κειμενα χωρις να εχουν μπει ουτε μεσα στα αυτοκινητα. χωρις να εχουν νιωσει πως ειναι να ανοιγεις το γκαζι αποτομα σε αυτοκινητο 500 ιππων σε ελληνικο δρομο χωρις ηλεκτρονικα...
αν λοιπον ειχαν μπει, ή ειχαν οδηγησει, πολλοι, θα ειχαν καταλαβει, οτι η αγορα ενος αυτοκινητου αυτης της κατηγοριας δεν γινεται παντα με αυστηρα αριθμητικα κριτηρια.
δηλαδη ποσο κανει τα 0-100, ποσο γυρναει στο ρινγκ, ποσο ζυγιζει, αν απενεργοποιουνται εντελως τα ηλεκτρονικα στην τελευταια σκαλα, αν η αναρτηση ειναι πιο σκληρη και απο κατεραμ κλπ, κλπ...
υπαρχουν και αλλα πραγματα που σκεφτεται καποιος, εκτος απο τα παραπανω. ενα αυτοκινητο τετοιας τιμης και δυνατοτητων ουτως ή αλλως δεν καλυπτει καποια αναγκη. καλυπτει ενα γουστο, μια υπερβολη, μια ματαιοδοξια, μια αναζητηση του τελειου και της λεπτομερειας (οπως το αντιλαμβανεται ο καθενας)...
δεν υπαρχει κανενας αντικειμενικος λογος για εναν ανθρωπο να εχει Μ6, ή 911, ή 430, περαν απο το οτι το κανει, επειδη μπορει να το κανει.
οτι και να παρεις μπορεις να συνεχιζεις να θελεις το καλυτερο, το ταχυτερο, το πολυτελεστερο, ή μια μερα να πεις: ε, και?

δεν υπαρχει δουλεια που ενα αυτοκινητο 50-60 χιλιαδων ευρω (διολου ευκαταφρονητο ποσο) δεν την κανει εξισου καλα για το μεσο οδηγο στο τελος της ημερας...

οι διαφορες του GTR με τον ανταγωνισμο ειναι σιγουρα υπαρκτες υπερ του ενος ή του αλλου, αλλα αμελητεες στην πραγματικοτητα και την καθημερινοτητα.
αν μπορουσαμε να οδηγησουμε με δεμενα τα ματια, ισως να μην καταλαβαιναμε σε καποιες περιπτωσεις καν αν μπηκαμε σε αλλο οχημα, ή τι μαρκα ειναι αυτο...
περισσοτερο τονιζονται ωστε να πυροδοτουν αεναες συζητησεις, οπως η προγηγουμενη και αυτη εδω, που συνηθως δεν καταληγουν πουθενα.

εχω κι αλλα να πω, αλλα ειμαι ειμαι οφ τοπικ εδω και ωρα...



Είχα Μ5 Ε60 και κάτω από 22/100 δεν έγραψε ποτέ......
εμενα παλι πανω απο 22 δεν εγραψε ποτε...
εχει γραψει και 13 σε ταξιδι με σταθερη ταχυτητα 140...
μια μεση καταναλωση ειναι γυρω στα 16...

sv2
05-12-09, 23:05
εμενα παλι πανω απο 22 δεν εγραψε ποτε...
εχει γραψει και 13 σε ταξιδι με σταθερη ταχυτητα 140...
μια μεση καταναλωση ειναι γυρω στα 16...

Αναφέρομαι σε καθημερινή χρήση σε αστικό και περιαστικό κύκλο και φυσικά τα ανοίγματα που κάνεις μόλις βρείς ελεύθερο πεδίο.

z3 2.2
05-12-09, 23:22
περαν των φιλολογικων συζητησεων των θαμωνων των φορουμς, που τα θεωρουν σχεδον ολα μαπα, πνιγμενα, αποστειρωμενα κλπ, αλλα δεν αγοραζουν, υπαρχει και ο υπολοιπος κοσμος που αγοραζει στην πραξη και οχι στη θεωρια. γι αυτους τους πελατες δουλευουν τα εργοστασια και οχι για τους θεωρητικους-ρομαντικους που πολλες φορες, συντασουν πυρινα κειμενα χωρις να εχουν μπει ουτε μεσα στα αυτοκινητα. χωρις να εχουν νιωσει πως ειναι να ανοιγεις το γκαζι αποτομα σε αυτοκινητο 500 ιππων σε ελληνικο δρομο χωρις ηλεκτρονικα...





πολυ σωστη τοποθετηση
οι υπερβολες και εμμονες σε αντιληψεις και "σχολες" τυφλωνουν και σε αποτρεπουν να δεις το χαρακτηρα που θελει τελικα να δειξει ο εκαστοτε κατασκευαστης για το αυτοκινητο του.
Οσο,τελος,για το GTR και την εταιρια απο πισω του εκανε σαφη στοχοποιηση των αντιπαλων του (με τη βοηθεια των δημοσιογραφων) πραγμα που δεν ειναι κακο στο φιναλε.
Εθεσε εξ αρχης τους στοχους του με την ψυχροτητα ενος κακου ninja με το katana του στα χερια!!!!

nik200
06-12-09, 12:54
εγω δεν καταλαβαινω γιατι δεν κατανοουμε οτι ειναι λογικο το gtr να ειναι πολυ πιο φιλικο απο μια ferrari και μια porsche..δεν εχει καμια σχεση ενα μπροστομηχανο αμαξι, με ενα κεντρομηχανο η με ενα πισωμηχανο....το κεντρομηχανο μετα το οριο ειναι πολυ δυσκολο γιατι το βαρος του κινητηρα στο κεντρο τεινει να σε γυρισει κατα τον αξονα του...το ιδιο και 100 φορες χειροτερο ειναι οταν η μηχανη κρεμεται πισω απο τον πισω αξονα...με προφανες παραδειγμα το σκαραβαιο...που γυριζε πριν το καταλαβες τετακε...φυσικα το κεντρομηχανο εχει σαφως υφηλοτερα ορια απο ενα μπροστομηχανο αλλα τα μουτρα ειναι προφανες οτι δεν πατανε τελεια καθως δεν εχουν το βαρος να πατησουν...οσοι εχουν οδηγησει κεντρομηχανο καταλαβαινουν τι εννοω...

το μηχανολογικο επιτευγμα της nissan ειναι οτι εκανε ενα αμαξι που δεν εχει αυτα τα χαρακτηριστικα (την "ανωτεροτητα" του κεντρομηχανου) να στριβει εξισου καλα...οντας σαφως πιο ευκολο λογω του μπροστα τοποθετημενου κινητηρα...

tassos
06-12-09, 13:43
εμενα παλι πανω απο 22 δεν εγραψε ποτε...
εχει γραψει και 13 σε ταξιδι με σταθερη ταχυτητα 140...
μια μεση καταναλωση ειναι γυρω στα 16...

Τι συζηταμε τωρα, μια χαρα ειναι αν ειναι ετσι..
Εδω το 330 γραφει 14+ σε αστικο-περιαστικο..
Και το ενα ταφος τ αλλο πριονι...!

Fairytale
06-12-09, 16:29
Τι συζηταμε τωρα, μια χαρα ειναι αν ειναι ετσι..
Εδω το 330 γραφει 14+ σε αστικο-περιαστικο..
Και το ενα ταφος τ αλλο πριονι...!BAN BAN BAN BAN BAN BAN BAN
C U out there

tassos
06-12-09, 17:17
BAN BAN BAN BAN BAN BAN BAN
C U out there

xaxaxaxaxa!!! :banhim:
Συγκριτικα μιλαμε παντα....
Κ σορρυ εκ των υστερων για το:offtopic:

evothrasix
10-12-09, 19:03
αρε alexk με τα ωραια σου τοπικ.....

λοιπον θα συμφωνησω σε μερικα που ειπε ο αλεξανδρος .....οπως το βαρος..... μεγαλο αμαξι καθολου χωρους....τα πεταλια στην σωστη θεση...τιμονι για μενα λιγο καλυτερο απο του evo σε αισθηση.....φρενα πολυ καλα (ακομη και σε κατηφορικο κομματι και με οδηγο ταλιμπαν να το πιεζει τρελα και αυτο να μην καταλαβαινει τπτ)......κινητηρας απλα ηλεκτρικος....τραβαει απο χαμηλα μεχρι τον κοφτη χωρις lag...........σασμαν απλα μια λεξη θα πω ΚΟΣΜΗΜΑ απο τα καλυτερα:bugeye:.....

alexk το να το παρεις μια βολτα για 40λεπτα 1ωρα και 2 δεν λεει και τπτ...ναι δεν ειπα.. θα καταλαβεις τα περισσοτερα αλλα μεχρι εκει.....ο λογος που το λεω ειναι επειδη το αμαξι το ειχα ενα ολοκληρο καλοκαιρι ... και το εκανα γρηγορες βολτες... καταλαβα 5 6 πραματα οπως και εσυ.. και ενα πραμα ηταν οτι το αμαξι τα κανει ολα μονο του ετσι νομιζα...αλλα μεχρι εκει...οταν δεν ειναι δικο σου να κανεις τις ταρζανιεσου δεν θα καταλαβεις τα οριατου ποτε......εγω καταλαβα περισσοτερα οταν με πιγε ο φιλος μου βολτα εδω στα μερη μου σε ενα μερος στην ΑΙΔΗΨΟ (λιμνες) και περασαμαι 2 3 στροφες με 220 230 χλμ που την προηγουμενη χρονια περναγαμαι με το δικοτου το evo ix rs με 180 190χλμ..εκει το αμαξι ειπα ειναι αλλου και θελει πολλα χερια για να στριψει με τοσα χλμ....αρα οσα και ηλεκτρονικα να εχει αν δεν εχεις χερια δεν πας γρηγορα.....το οτι αν το παρει ενας μεσος οδηγος ναι θα παει γρηγορα αλλα μεχρη εκει.....τπτ παραπανω.......το αμαξι ειναι πολεμικη μηχανη αλλα θελει πολλα χλμ για να το καταλαβεις....πανο απο 160χλμ μεχρι αυτα τα χλμ βασηλιας για τα λευτα του ειναι το evo δεν θελω να παρεξηγηθω αλλα δεν το λεω μονο εγω αλλα και πολα ατομα που εχω συζητησει.....μεσα σε αυτα τα ατομα και αγωνιζομενοι...

θα ηθελα να σας πω οτι εχω μπει (δεν το οδηγησα) σε f430 πριν απο εναν χρονο του ιδιου του φιλου μου...και πηγαμε μια βολτα το αμαξι ηταν απιθανο απλα πολυ ΝΕΥΡΙΚΟ και δυστροπο οταν βαζαμαι το κουμπακι στο race.....μου ειπε οτι το gtr ειναι ποιο ευσταθες στα πολλα χλμ και δεν σε φοβιζει....παντως επειδη εχω μπει και στα 2 f430 και gtr δεν εχει να ζηλεψει τπτ σε θεμα ποιοτητας στο εσωτερικο καθεται επαξια.....


υγ.το evo του φιλου μου φοραγε φρενα ap racing ολα τα δεσηματα και τις μπαρες τις cousco μπλοκε μπροστα 2 way ασφαλτινο ohlins αζωτουμε 55αρια καλαμια imislic και φουλ ελαφρομενο...400+aloga kai 50+ropi μοτερ


http://img260.imageshack.us/img260/2433/dsc00239w.jpg (http://img260.imageshack.us/i/dsc00239w.jpg/)

http://img412.imageshack.us/img412/9661/dsc00242d.jpg (http://img412.imageshack.us/i/dsc00242d.jpg/)

evothrasix
10-12-09, 19:04
http://img192.imageshack.us/img192/3650/dsc00244d.jpg (http://img192.imageshack.us/i/dsc00244d.jpg/)

http://img192.imageshack.us/img192/7790/p8291123.jpg (http://img192.imageshack.us/i/p8291123.jpg/)

http://img341.imageshack.us/img341/3033/p8291120.jpg (http://img341.imageshack.us/i/p8291120.jpg/)

evothrasix
10-12-09, 19:05
http://img17.imageshack.us/img17/6895/p8291118.jpg (http://img17.imageshack.us/i/p8291118.jpg/)

http://img691.imageshack.us/img691/808/dsc00251m.jpg (http://img691.imageshack.us/i/dsc00251m.jpg/)



http://www.youtube.com/watch?v=eZaNWkuI75Q

http://www.youtube.com/watch?v=96iQsOanIok

ATHA
10-12-09, 20:51
πολυ καλο το gtr σαν αυτοκινιτο / το εσωτερικο του ειναι datsun tou 80 αλλα μικρο το κακο ιδιαιτερα με την τιμη που κυκλοφορει .
παντωσ για να πω την κακια μου εγω δεν θα το αγοραζα ,απο εδω πηγαινω μονο porsche kai μονο gt2-3 turbo.
πειτε με κολλημενο αλλα δεν υπαρχει αμαχι σαν τον γερμανο στουσ καθρεπτες

giannis 116
10-12-09, 21:02
Δε νομιζω να υπηρχε Ντατσουν του 80 με οθονη αφης πολλαπλων λειτουργιων στο εσωτερικο του...

Driver M
10-12-09, 21:25
Ότι εσωτερικά είναι άσχημο είναι γεγονός. Ποιοτικά μπορεί να είναι πολύ καλό, αλλά θα μπορούσε να είναι λίγο πιο κομψό. Πάντως σε ένα τέτοιο αυτοκίνητο το εσωτερικό δεν παίζει και τόσο ρόλο...

Nick_compact
10-12-09, 21:51
Ότι εσωτερικά είναι άσχημο είναι γεγονός. Ποιοτικά μπορεί να είναι πολύ καλό, αλλά θα μπορούσε να είναι λίγο πιο κομψό. Πάντως σε ένα τέτοιο αυτοκίνητο το εσωτερικό δεν παίζει και τόσο ρόλο...

Kαθαρά υποκειμενικό, εμένα ας πούμε μου αρέσει μακράν πιο πολύ από μια 911, ακόμα και 997.

alexk
10-12-09, 22:01
alexk το να το παρεις μια βολτα για 40λεπτα 1ωρα και 2 δεν λεει και τπτ...ναι δεν ειπα.. θα καταλαβεις τα περισσοτερα αλλα μεχρι εκει.....ο λογος που το λεω ειναι επειδη το αμαξι το ειχα ενα ολοκληρο καλοκαιρι ... και το εκανα γρηγορες βολτες... καταλαβα 5 6 πραματα οπως και εσυ.. και ενα πραμα ηταν οτι το αμαξι τα κανει ολα μονο του ετσι νομιζα...αλλα μεχρι εκει...οταν δεν ειναι δικο σου να κανεις τις ταρζανιεσου δεν θα καταλαβεις τα οριατου ποτε......

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Με βεβαιότητα έχεις πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

ΥΓ : παιδιά μην πλακωθούμε σε ποιον αρέσει ή όχι το GTR. Μιλάμε για το αμάξι σαν αμάξι και όχι αν μας αρέσει πιο πολύ από ένα άλλο.

z3 2.2
10-12-09, 22:13
Mερικες ερωτησεις στους φιλους alexk και evothrasix.
O ογκος του αυτοκινητου πως σας φανηκε σε σφιχτα κομματια?
"Πιανει" πολυ χωρο στο δρομο?
Βολευεται σε κλειστα απο θεμα μεγεθους?
Ειναι κατι το οποιο συνηθιζεται η κουραζει?
Η θεση οδηγησης βολευει στο να αντιλαμβανεσαι το μεγεθος?

Driver M
10-12-09, 22:27
Kαθαρά υποκειμενικό, εμένα ας πούμε μου αρέσει μακράν πιο πολύ από μια 911, ακόμα και 997.

Οκ γούστα είναι αυτά. Απλά για τα γούστα μου είναι πολύ τετραγωνισμένο και "ιαπωνικό". Της πόρσε μου φαίνεται πολύ πιο κομψό και γενικά πιο upper class. Του gtr είναι πολύ hitech μεν, "άναρχο" και ασύμμετρο δε. Αλλά και πάλι μικρή σημασία έχει το ταμπλό σε ένα σπορ αυτοκίνητο, χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι τα περισσότερα σύγχρονα σπορ αυτοκίνητα δεν έχουν και ωραίο ταμπλο.

alexk
10-12-09, 22:27
Mερικες ερωτησεις στους φιλους alexk και evothrasix.
O ογκος του αυτοκινητου πως σας φανηκε σε σφιχτα κομματια?
"Πιανει" πολυ χωρο στο δρομο?


Εκεί που πήγα είναι στενός ο δρόμος (όπως όλοι οι κανονικοί δρόμοι στην Ελβετία) και το φάρδος ήταν ένα θέμα (πιο πολύ ψυχολογικό μάλλον).
Ένας ******* μάλιστα ερχόταν και ο μισός στο αντίθετο και το έκοψα λίγο προς το γρασίδι μην 'φιλιθούμε'.

z3 2.2
10-12-09, 22:29
Θα σε αποτρεψει το μεγεθος του να κινηθεις "πονηρα" σε βουνο?

Nick_compact
10-12-09, 22:41
Θα σε αποτρεψει το μεγεθος του να κινηθεις "πονηρα" σε βουνο?

To μέγεθος μια Μ3 θα σε αποτρέψει;

z3 2.2
10-12-09, 22:44
Mπααα...
Γιατι εχω ομως την εντυπωση οτι ειναι πιο μεγαλο?

akoyl
10-12-09, 23:06
Ένα ωραίο και διασκεδαστικό βιντεάκι....

Nissan GTR vs Porsche 911: Τα πλουσιόπαιδα του μπαμπά

http://autofans.gr/blog/archives/234

Enema
10-12-09, 23:39
---------------GTR----------M3
Μηκος-----4655mm-----4615 mm
Πλατος-----1895mm----1817 mm
Υψος-------1370mm-----1418 mm

Βαρος------1740 kg------1655 kg

Οι διαστασεις ειναι παραπλησιες, οπως και το βαρος.

Κωνσταντίνος
11-12-09, 08:54
Ένα ωραίο και διασκεδαστικό βιντεάκι....

Nissan GTR vs Porsche 911: Τα πλουσιόπαιδα του μπαμπά

http://autofans.gr/blog/archives/234

Εγώ πάντως στο τέλος "ταυτίστηκα" με τον μπάτλερ :D:D

giannis 116
11-12-09, 09:09
Καλα μιλαμε και γ@μω τα βιντεακια! Παρα πολυ εξυπνο!

rapid_fast
11-12-09, 09:58
Το υψηλό κόστος ανταλλακτικών μπορεί και να δικαιολογείται εν μέρη απο το γεγονός οτι κάθε κινητήρας είναι custom (έτσι λέει η nissan τουλάχιστον).Έχει ακουστεί μέχρι κ οτι η ιπποδύναμη διαφέρει απο μοτέρ σε μοτέρ αισθητά, και οτι κάθε ένα δουλέυει με ένα μόνο κιβώτιο.

Αν μη τι άλλο, εντυπωσιακά στοιχεία για ένα αυτοκίνητο που έχει καταφέρει πολύ γρήγορα να γίνει "μύθος", χωρίς να χρειάζεται να πουλήσεις κανα νεφρό για να το πάρεις (στην Αγγλία που βρίσκομαι, παίζουν άριστα δεύτερο χέρι από ¤ 50 000)

Το ξέρω οτι το σχόλιο μου θα προκαλέσει, αλλά μερικά πράγματα δεν πρέπει να περνάνε στο ντούκου.
Δηλώσεις για να προκαλούν το ενδιαφέρον των ανίδεων, κάνουν μόνο αυτοί που δεν έχουν σοβαρότητα. Τι θα πεί cystom και handmade κινητήρας που διάβασα παρακάτω? Τι σχέση έχει αυτό με την απόδοση του κάθε κινητήρα? Τα κατασκευαστικά σχέδια ειναι δεδομένα, και με δεδομένες ανοχές. Αυτό ισχύει για όλους και για όλα. Και κανένα αυτοκίνητο δεν έχει τις ίδιες ακριβώς επιδόσεις με το αδερφάκι του, σε καμια εταιρία, σε καμια χώρα. Λήξις. Το αν αποφάσισε για λόγους παραγωγικού κόστους η Νισάν να κατασκευάζει χειροκίνητα και όχι με ρομπότ τους κινητήρες, έχει μόνο το ελλάτωμα της μη επαναληψιμότητας και τίποτα περισσότερο. Όμως, έτσι έχει την ευελιξία, να συναρμολογεί και υποδεέστερες κατασκευές, χρησιμοποιόντας υλικά εκτός ανοχών, πράγμα που δεν θα έκανε το ρομποτάκι σε καμία περίπτωση.
Κανένας κινητήρας δεν πάει πακετάκι με κανένα κιβώτιο. Δεν μοιράζονται το ίδιο κέλυφος, συνεπώς πρόκειται για 2 ανεξάρτητα μηχανικά συγκροτήματα που συναρμολογούνται βάση σχεδίων και ανοχών. Το γεγονός οτι δεν θα ταιριάξει άλλο κιβώτιο στον κινητήρα σου, δείχνει την μηχανολογική ανεπάρκεια των σχεδιαστών, να ελέγξουν τις πλαστικές παραμορφώσεις στα μέταλλα που χρησιμοποιούνται, είτε στην πλευρά του κινητήρα, είτε στην πλευρά του κιβωτίου.
Διαφωνώ κάθετα στα κόλπα του μάρκετιγκ της κάθε τέτοιας μικρής εταιρίας.
Και θεωρώ οτι το επίπεδο των μελών του συγκεκριμένου φόρουμ δεν θα έπρεπε να επιτρέψει τέτοια άθλια και ανυπόστατα "πλεονεκτήματα" ασχολίαστα.

stratos
11-12-09, 10:32
Το ξέρω οτι το σχόλιο μου θα προκαλέσει, αλλά μερικά πράγματα δεν πρέπει να περνάνε στο ντούκου.
Δηλώσεις για να προκαλούν το ενδιαφέρον των ανίδεων, κάνουν μόνο αυτοί που δεν έχουν σοβαρότητα. Τι θα πεί cystom και handmade κινητήρας που διάβασα παρακάτω? Τι σχέση έχει αυτό με την απόδοση του κάθε κινητήρα? Τα κατασκευαστικά σχέδια ειναι δεδομένα, και με δεδομένες ανοχές. Αυτό ισχύει για όλους και για όλα. Και κανένα αυτοκίνητο δεν έχει τις ίδιες ακριβώς επιδόσεις με το αδερφάκι του, σε καμια εταιρία, σε καμια χώρα. Λήξις. Το αν αποφάσισε για λόγους παραγωγικού κόστους η Νισάν να κατασκευάζει χειροκίνητα και όχι με ρομπότ τους κινητήρες, έχει μόνο το ελλάτωμα της μη επαναληψιμότητας και τίποτα περισσότερο. Όμως, έτσι έχει την ευελιξία, να συναρμολογεί και υποδεέστερες κατασκευές, χρησιμοποιόντας υλικά εκτός ανοχών, πράγμα που δεν θα έκανε το ρομποτάκι σε καμία περίπτωση.
Κανένας κινητήρας δεν πάει πακετάκι με κανένα κιβώτιο. Δεν μοιράζονται το ίδιο κέλυφος, συνεπώς πρόκειται για 2 ανεξάρτητα μηχανικά συγκροτήματα που συναρμολογούνται βάση σχεδίων και ανοχών. Το γεγονός οτι δεν θα ταιριάξει άλλο κιβώτιο στον κινητήρα σου, δείχνει την μηχανολογική ανεπάρκεια των σχεδιαστών, να ελέγξουν τις πλαστικές παραμορφώσεις στα μέταλλα που χρησιμοποιούνται, είτε στην πλευρά του κινητήρα, είτε στην πλευρά του κιβωτίου.
Διαφωνώ κάθετα στα κόλπα του μάρκετιγκ της κάθε τέτοιας μικρής εταιρίας.
Και θεωρώ οτι το επίπεδο των μελών του συγκεκριμένου φόρουμ δεν θα έπρεπε να επιτρέψει τέτοια άθλια και ανυπόστατα "πλεονεκτήματα" ασχολίαστα.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω.... :+1:

eNeRGy
11-12-09, 10:59
Το ξέρω οτι το σχόλιο μου θα προκαλέσει, αλλά μερικά πράγματα δεν πρέπει να περνάνε στο ντούκου.

....το αν αποφάσισε για λόγους παραγωγικού κόστους η Νισάν να κατασκευάζει χειροκίνητα και όχι με ρομπότ τους κινητήρες, έχει μόνο το ελλάτωμα της μη επαναληψιμότητας και τίποτα περισσότερο.

Και θεωρώ οτι το επίπεδο των μελών του συγκεκριμένου φόρουμ δεν θα έπρεπε να επιτρέψει τέτοια άθλια και ανυπόστατα "πλεονεκτήματα" ασχολίαστα.

Οντως, που να περασει στο ντουκου τετοια ατακα...!!!
Αντε να ακουσουμε σχολια λοιπον!!! :smiley_ab

Stam
11-12-09, 11:13
Διαφωνώ κάθετα στα κόλπα του μάρκετιγκ της κάθε τέτοιας μικρής εταιρίας.


Χμμμ...μικρή εταιρεία η nissan...Το ακούσαμε και αυτό...:rockon:
Επίσης, ΑΝ διαβασες, θα είδες οτι στα πόστ μου έγραφα καθαρά οτι αυτό είναι ΦΗΜΗ, κ οχι κάτι που κατέβασα απο τη γκλάβα μου..να σου πω την αλήθεια ουτε εγώ το πολυπιστεύω...


Τώρα, αν σοβαρά και νηφάλια θεωρείς οτι οι μηχανολόγοι της nissan δεν έχουν την επάρκεια να κανουν σωστή FEA στα εξαρτήματα τους..τοτε Ι rest my case...πως έβγαλαν τοσο καλο και επαναστατικό (κατα γενική ομολογια) αυτοκινητο, αν δεν ξερουν ούτε τη αλφάβητο της μηχανολογίας..?

Πυροβολείτε ελεύθερα


Σταμάτης (...Ο μή σοβαρός)

rapid_fast
11-12-09, 12:44
Χμμμ...μικρή εταιρεία η nissan...Το ακούσαμε και αυτό...:rockon:
Επίσης, ΑΝ διαβασες, θα είδες οτι στα πόστ μου έγραφα καθαρά οτι αυτό είναι ΦΗΜΗ, κ οχι κάτι που κατέβασα απο τη γκλάβα μου..να σου πω την αλήθεια ουτε εγώ το πολυπιστεύω...


Τώρα, αν σοβαρά και νηφάλια θεωρείς οτι οι μηχανολόγοι της nissan δεν έχουν την επάρκεια να κανουν σωστή FEA στα εξαρτήματα τους..τοτε Ι rest my case...πως έβγαλαν τοσο καλο και επαναστατικό (κατα γενική ομολογια) αυτοκινητο, αν δεν ξερουν ούτε τη αλφάβητο της μηχανολογίας..?

Πυροβολείτε ελεύθερα

Σταμάτης (...Ο μή σοβαρός)
Φίλε, τις φήμες δεν τις βγάζουν ο Γιάννης και ο Κώστας. Ο Γιάννης και ο Κώστας απλά τις διαδίδουν.
Δε λέω κάτι για εσένα, για άλλους τα λέω..
Η αλφάβητος του αυτοκινήτου είναι η ακόλουθη:
Τιμόνι, φρένο.
Οταν λοιπόν δεν έχεις τιμόνι, δεν έχεις καλό αυτοκίνητο, άσχετα με όλα τα υπόλοιπα.
Υ.Γ. Θεωρείς σωστό μηχανολογικά το πάντρεμα κιβωτίου και κινητήρα? Σαφώς και δεν
έκαναν σωστό FEA. (Το ίδιο έκανε και η BMW στα M3.)

Stam
11-12-09, 13:10
Τότε σου ζητώ συγγνώμη για το ύφος μου..απλά νόμιζα οτι αναφερόσουν σε εμένα..

Για αυτό με το τιμόνι και το φρένο, δεν σε πολυκαταλαβαίνω..

Όσων αφορά το πάντρεμα κινητήρα-κιβωτίου, αποκλείεις την περίπτωση να είναι τόσο σοφιστικέ που όντως να υπάρχει λόγος για αυτή τη φήμη?

Το λέω γιατι υπάρχει η περίπτωση να μη είναι όλα μπαρούφες, έτσι δεν είναι?

Και αν κρίνω εκ του αποτελέσματος, σαφέστατα μπορώ να πω οτι έχουν κάνει εκπληκτική δουλεία, και όχι μπακαλο-υπολογισμους σε τετράδιο..

Πραγματικά θα ήθελα τη γνώμη σου σε αυτό.

Φιλικά..

rapid_fast
11-12-09, 13:49
Τότε σου ζητώ συγγνώμη για το ύφος μου..απλά νόμιζα οτι αναφερόσουν σε εμένα..

Για αυτό με το τιμόνι και το φρένο, δεν σε πολυκαταλαβαίνω..

Όσων αφορά το πάντρεμα κινητήρα-κιβωτίου, αποκλείεις την περίπτωση να είναι τόσο σοφιστικέ που όντως να υπάρχει λόγος για αυτή τη φήμη?

Το λέω γιατι υπάρχει η περίπτωση να μη είναι όλα μπαρούφες, έτσι δεν είναι?

Και αν κρίνω εκ του αποτελέσματος, σαφέστατα μπορώ να πω οτι έχουν κάνει εκπληκτική δουλεία, και όχι μπακαλο-υπολογισμους σε τετράδιο..

Πραγματικά θα ήθελα τη γνώμη σου σε αυτό.

Φιλικά..
Αποκλείεται το πάντρεμα κιβωτίου-κινητήρα. Αν δείς τα σχέδια του κιβωτίου, και πώς συνδέεται επάνω στον κινητήρα, θα το καταλάβεις και εσύ.
Ο ιάπωνας δεν έχει υπολογίσει τίποτε απολύτως στο συγκεκριμένο όχημα.
Π.χ. το κιβώτιο είναι σχεδιασμένο, μελετημένο, κατασκευασμένο απο μεγάλη και γνωστή αμερικανική εταιρία. (την έχω επισκευτεί το 2003 και γνωρίζω μερικά πράγματα.)

Υ.Γ. Για να οδηγήσεις, πρέπει το αυτοκίνητο να έχει τιμόνι. Αν δεν έχει, δεν οδηγείς.
Για να σταματήσεις, πρέπει το αυτοκίνητο να έχει φρένα, αν δεν έχει, δεν σταματάει.

giannis 116
11-12-09, 15:40
Αυτο με τα κιβωτια μια που το φερε η κουβεντα... Μα καλα, δυο τρεις εταιρειες σε ολο τον κοσμο (ZF, Getrag, Ricardo) δεν προμηθευουν το συνολο της αυτοκινητοβιομηχανιας; Οι αυτοκινητοβιομηχανιες δεν καθονται να φτιαχνουν κιβωτια απο μονες τους, απλα δινουν τις προδιαγραφες στις παραπανω βιομηχανιες κατασκευης γραναζοκιβωτιων και συστηματων μεταδοσης, συνεργαζονται μαζι τους για την εξελιξη και βαζουν το τελικο προιον (κιβωτιο) πανω στα αυτοκινητα τους. Σωστα;...

Dimzan
11-12-09, 15:52
Σωστοτατα!

Nick_compact
11-12-09, 16:24
Φίλε, τις φήμες δεν τις βγάζουν ο Γιάννης και ο Κώστας. Ο Γιάννης και ο Κώστας απλά τις διαδίδουν.
Δε λέω κάτι για εσένα, για άλλους τα λέω..
Η αλφάβητος του αυτοκινήτου είναι η ακόλουθη:
Τιμόνι, φρένο.
Οταν λοιπόν δεν έχεις τιμόνι, δεν έχεις καλό αυτοκίνητο, άσχετα με όλα τα υπόλοιπα.
Υ.Γ. Θεωρείς σωστό μηχανολογικά το πάντρεμα κιβωτίου και κινητήρα? Σαφώς και δεν
έκαναν σωστό FEA. (Το ίδιο έκανε και η BMW στα M3.)

Ευτυχώς που έχουμε κι εσένα και μας άνοιξες τα μάτια. Είναι χρέπι τελικά αυτό το GTR.

Κωνσταντίνος
11-12-09, 17:10
Το αν αποφάσισε για λόγους παραγωγικού κόστους η Νισάν να κατασκευάζει χειροκίνητα και όχι με ρομπότ τους κινητήρες, έχει μόνο το ελλάτωμα της μη επαναληψιμότητας και τίποτα περισσότερο.

H χειροποίητη κατασκευή είναι φθηνότερη απο την αυτοματοποιημένη ;;;
Να υποθέσω κάτι άλλο εννοείς...............................

rapid_fast
11-12-09, 20:43
Αυτο με τα κιβωτια μια που το φερε η κουβεντα... Μα καλα, δυο τρεις εταιρειες σε ολο τον κοσμο (ZF, Getrag, Ricardo) δεν προμηθευουν το συνολο της αυτοκινητοβιομηχανιας; Οι αυτοκινητοβιομηχανιες δεν καθονται να φτιαχνουν κιβωτια απο μονες τους, απλα δινουν τις προδιαγραφες στις παραπανω βιομηχανιες κατασκευης γραναζοκιβωτιων και συστηματων μεταδοσης, συνεργαζονται μαζι τους για την εξελιξη και βαζουν το τελικο προιον (κιβωτιο) πανω στα αυτοκινητα τους. Σωστα;...

Επιπρόσ8ετα απο αυτούς που σωστά αναφέρεις, Borg Warner, GM Automatics, Allison, Jatco, GM, VAG group, Xtrac, DSI, Geely είναι μερικοί απο τους κατασκευαστές που σήμερα προμηθεύουν την αυτοκινητοβιομηχανία με κιβώιτα σε μοντέλα παραγωγής...
Borg Warner φοραει το GTR..

rapid_fast
11-12-09, 20:51
H χειροποίητη κατασκευή είναι φθηνότερη απο την αυτοματοποιημένη ;;;
Να υποθέσω κάτι άλλο εννοείς...............................

Ναι είναι φθηνότερη. Οι κινητήρες συναρμολογούνται απο την Yokohama, τα κιβώτια ομοίως χειροποίητα απο την Borg Warner.
Ενας μηχανικός, ένας κινητήρας. Βιομηχανικά, δεν είναι όχημα μαζικής παραγωγής για να συμφέρει να στήσεις γραμμή παραγωγής.
500 το χρόνο κατασκευάζονται.. Είναι πάρα πολύ λιγα..

Enema
23-12-09, 02:43
(τιτλος θεματος παρμενος απο αντιστοιχο θεμα στο m5board:thinkerg:)

Απιστευτο. 12 χιλιαδες για ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΠΩ! ΗΜΑΡΤΟΝ!
http://www.gtr.co.uk/forum/127250-accident-dont-do-what-i-did.html

Τελικα πρεπει να εισαι χοντρος λεφτας για να εχεις gtr. Οσα λεφτα γλυτωνεις απο την τιμη αγορας τα τρως για συντηρηση.....

stef
18-05-10, 00:03
http://www.youtube.com/watch?v=ee6T-TIzTk4

'Ετσι για να μπαίνουν κάποια πράγματα στη θέση τους...... (όπως θα έλεγε και μία ψυχή...)

Action Man
18-05-10, 00:12
(τιτλος θεματος παρμενος απο αντιστοιχο θεμα στο m5board:thinkerg:)

Απιστευτο. 12 χιλιαδες για ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΠΩ! ΗΜΑΡΤΟΝ!
http://www.gtr.co.uk/forum/127250-accident-dont-do-what-i-did.html

Τελικα πρεπει να εισαι χοντρος λεφτας για να εχεις gtr. Οσα λεφτα γλυτωνεις απο την τιμη αγορας τα τρως για συντηρηση.....


:tapedshut:gaysex:

Φαντάζομαι να το οδηγώ στις Σέρρες.... να το "χάνω" στη Κ6,και να σκάω φρεναριστός στα "τσιμέντα"...............σκηνές απείρου κάλους...απλά πετάς τα κλειδιά,μαζεύεις τα προσωπικά σου αντικείμενα....... και φεύγεις:D

Fairytale
18-05-10, 00:35
...ένα δάκρυ να κυλάει ...ο φακός να το πιάνει ...το κοινό να κρατά την αναπνοή του ...και ο σκηνοθέτης να παραληρεί από τα νούμερα της AGB που του προσέφερε το τζι τι άρρρ
Είσαι σε λάθος επάγγελμα φίλος, στο χω ξαναπεί.
C U out there

E36 RULES!!
18-05-10, 01:27
Εγώ θα το αφηνα ετσι... JDM mad style yo :D ΧΑΧΑΧΑ

http://jsjbrothers.com/albums/album32/IMG_6087_Medium.sized.jpg


XAXAXAXAXAXAXA

oldcarskickass
18-05-10, 06:44
Εγώ θα το αφηνα ετσι... JDM mad style yo :D ΧΑΧΑΧΑ




XAXAXAXAXAXAXA

Φλώρε, δεν είναι JDM style είναι old school scaraveos style (όχι ο χρήστης, το αμάξι).

Που άνοιγε το πίσω καπώ ανάποδα για να παίρνει αέρα ο μπόξερ.

Ανόητοι όλοι σας.

thomelef
18-05-10, 07:38
Ναι είναι φθηνότερη. Οι κινητήρες συναρμολογούνται απο την Yokohama, τα κιβώτια ομοίως χειροποίητα απο την Borg Warner.
Ενας μηχανικός, ένας κινητήρας. Βιομηχανικά, δεν είναι όχημα μαζικής παραγωγής για να συμφέρει να στήσεις γραμμή παραγωγής.
500 το χρόνο κατασκευάζονται.. Είναι πάρα πολύ λιγα..


συμφωνώ απόλυτα και μάλιστα υπάρχουν και πράγματα που μπορεί να παίζουν με την κατασκευή που εμείς δε φανταζόμαστε. υπάρχει μεγάλη περίπτωση τα μηχανήματα τους
να μη μπορούν να δουλέψουν τα συγκεκριμένα μέρη του αυτοκινήτου και να αναγκάζονται
να τα φτιάχνουν με το χέρι, ενώ παράλληλα διαφημίζουν την χειροποίητη κατασκευή.
επειδή λέγονται ρομπότ δε σημαίνει πως τα κάνουν όλα. ακόμα και αυτά έχουν μια αρχή
και ένα τέλος όσον αφορά τις δυνατότητες τους.
ίσως αν η νισάν είχε ένα ντιβίζιον όπως η μπε εμ βε τα πράγματα να ήταν τελείως
διαφορετικά. για ένα γκε τε αρ 'ομως δε νομίζω πως αξίζει να στηθεί κάτι τέτοιο απο την αρχή. η ουσία πάντως είναι το μάρκετινγκ και το πόσο στενόμυαλοι μπορεί να είναι κάποιοι
που εν έτη 2010 τρώνε ακόμα το παραμύθι του χειροποίοιτου. για να το πούμε απλά λοιπόν... κάθε τι χειροποίοιτο είναι μια μοναδική κατασκευή οι οποία σε καμία περίπτωση δεν
πληρεί βιομηχανικά στάνταρ με αποτέλεσμα να μην είναι η μία ίδια με την άλλη. γιατί???
γιατί πολύ απλά αξαρτάται κατά πολύ απο τον ανθρώπινο παράγοντα ο οποίος δεν μπορεί
ποτέ να είναι σταθερός.
υγ. τα γράφω αυτά γιατί τα βλέπω κάθε μέρα μέσα στην δική μας παραγωγή άσχετα αν
δεν κατασκευάζουμε αυτοκίνητα.

E36 RULES!!
18-05-10, 15:08
Φλώρε, δεν είναι JDM style είναι old school scaraveos style (όχι ο χρήστης, το αμάξι).

Που άνοιγε το πίσω καπώ ανάποδα για να παίρνει αέρα ο μπόξερ.

Ανόητοι όλοι σας.

Ναι, και μετα το κανανε στα Ascona και τα Manta (και στα Camaro απο την αλλη μερια) οχι για να παιρνει αερα το μοτερ αλλα για να φευγει η θερμοκρασια του engine bay... (αλλη χρηση δηλαδη)

Ειρωνικα ειναι το JDM style, εξ'ου και το ''mad tyte y0''...

:owned:


Καλό θα ειναι να καταλαβαινουμε τι λεει ο αλλος για πλακα και ειρωνεια και τι λεει στα σοβαρα μαν...;)

(Λες και θα αφηνα το καπω να χασκει 10 ποντους οπως στη φωτό του GTR :p:)

http://img687.imageshack.us/img687/83/86632178.jpg

sakkunen
18-05-10, 16:24
Ειρωνικα ειναι το JDM style, εξ'ου και το ''mad tyte y0''...




Καλό θα ειναι να καταλαβαινουμε τι λεει ο αλλος για πλακα και ειρωνεια και τι λεει στα σοβαρα μαν...;)


Ρε σύ ρούλες, πλάκα κάνει ο xrepicarskickass.:dupe:

E36 RULES!!
18-05-10, 16:29
Ρε σύ ρούλες, πλάκα κάνει ο xrepicarskickass.:dupe:

Και ποιος εισαι εσυ ρε Σάκουνεν που θα μπεις μεσολαβητής? Ας ερθει ο oldcarskissmyass να μου την πει απο κοντα αν ειναι μαγκας... :angryfire Θα τονε φοβηθώ ναουμ?

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :D

Το ξερω μωρε, εξ'ου και τα εμότιΚονς...

sakkunen
18-05-10, 16:34
Και ποιος εισαι εσυ ρε Σάκουνεν που θα μπεις μεσολαβητής? Ας ερθει ο oldcarskissmyass να μου την πει απο κοντα αν ειναι μαγκας... :angryfire Θα τονε φοβηθώ ναουμ?

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :D

Το ξερω μωρε, εξ'ου και τα εμότιΚονς...

Χμ, ψάρωσα.
Έπρεπε να στα χώσω γμτ. Νέξτ ταϊμ.:rockon:

E36 RULES!!
18-05-10, 16:44
Χμ, ψάρωσα.
Έπρεπε να στα χώσω γμτ. Νέξτ ταϊμ.:rockon:

Aφου ειμαι ψαρωτικός τυπος :party:

/offtopic :D

rapid_fast
18-05-10, 22:16
Ναι, και μετα το κανανε στα Ascona και τα Manta (και στα Camaro απο την αλλη μερια) οχι για να παιρνει αερα το μοτερ αλλα για να φευγει η θερμοκρασια του engine bay... (αλλη χρηση δηλαδη)

Ειρωνικα ειναι το JDM style, εξ'ου και το ''mad tyte y0''...

:owned:


Καλό θα ειναι να καταλαβαινουμε τι λεει ο αλλος για πλακα και ειρωνεια και τι λεει στα σοβαρα μαν...;)

(Λες και θα αφηνα το καπω να χασκει 10 ποντους οπως στη φωτό του GTR :p:)

http://img687.imageshack.us/img687/83/86632178.jpg
Αν δε με απατάει η μνήμη μου, αυτό το καπό είναι ανοικτό εκ κατασκευής για προστασία
των πεζών και έχει χαλάσει ο μηχανισμός... (πού κάνει κάπου 6.500 ευρώ)

E36 RULES!!
18-05-10, 22:23
Αν δε με απατάει η μνήμη μου, αυτό το καπό είναι ανοικτό εκ κατασκευής για προστασία
των πεζών και έχει χαλάσει ο μηχανισμός... (πού κάνει κάπου 6.500 ευρώ)

Yeap, αναφέρθηκε εδώ ;)



(τιτλος θεματος παρμενος απο αντιστοιχο θεμα στο m5board:thinkerg:)

Απιστευτο. 12 χιλιαδες για ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΠΩ! ΗΜΑΡΤΟΝ!
http://www.gtr.co.uk/forum/127250-accident-dont-do-what-i-did.html

Τελικα πρεπει να εισαι χοντρος λεφτας για να εχεις gtr. Οσα λεφτα γλυτωνεις απο την τιμη αγορας τα τρως για συντηρηση.....

Straight six
01-06-10, 00:35
Παιδια καλησπερα και απο εμενα..το παρακατω gtr ειναι το πρωτο βελτιωμενο που πατησε ποδι ελλαδα ετσι δεν ειναι? και με παρουσιαση απο power..παντως δε φαινεται να απο αποδιδει οσα λει το βιντεο αν κ δε το δουλευουν full boost,,,


http://www.youtube.com/watch?v=L29aA4wRqtE&feature=related



http://www.youtube.com/watch?v=CGcJLY27NNM&NR=1

giannis 116
01-06-10, 12:18
Το Audi αν και εφυγε καθαρα μπροστα εξαυλωθηκε μετα απο λιγα μετρα απ το Νισαν!
Και μια που το θυμηθηκαμε παλι το Τζι Τι Αρ, ειδα πριν κατι μερες ενα λευκο στην παραλιακη στο Φαληρο που πηγαινε πολυ κυριλε, ουτε να τρεχει, ουτε τιποτα, τον συνοδευε μηχανη, προφανως προσωπικη ασφαλεια του, αλλα η πλακα ηταν πως κατι 'γληγοροι' το εβλεπαν και ολο πηγαιναν κοντα να το 'τσιγκλισουν'!
Επισης αλλο ενα λευκο, ισως ηταν το ιδιο δε θυμαμαι πινακιδες, παντως και τα δυο με Αθηναικες, με το που μπαινει Α.Ο. απ τα διοδια της Μεταμορφωσης απλα εκτοξευτηκε!

Straight six
01-06-10, 12:51
σε αυτο το βιντεο παντως φενεται πολυ καλα η δυναμη του...



http://www.youtube.com/watch?v=vJIlGPrTsCQ


και στο παρακατω με το γνωστο Μ6...


http://www.youtube.com/watch?v=x_SVOlww9jE&feature=related

stef
01-06-10, 13:11
Και μια που το θυμηθηκαμε παλι το Τζι Τι Αρ, ειδα πριν κατι μερες ενα λευκο στην παραλιακη στο Φαληρο που πηγαινε πολυ κυριλε, ουτε να τρεχει, ουτε τιποτα, τον συνοδευε μηχανη, προφανως προσωπικη ασφαλεια του, αλλα η πλακα ηταν πως κατι 'γληγοροι' το εβλεπαν και ολο πηγαιναν κοντα να το 'τσιγκλισουν'!

Το συγκεκριμένο λευκό έχει 700+ άλογα και είναι φυσικό να έχει προσωπική ασφάλεια...

giannis 116
01-06-10, 13:17
There's a new king in town ή μου φαινεται;.. Υπαρχει αλλο αυτοκινητο τοσο δυνατο αυτη τη στιγμη στους δρομους;.. Αναφερομαι στο Νισαν στα βιντεακια που τα κατατροπωνει ολα!

Straight six
01-06-10, 13:29
There's a new king in town ή μου φαινεται;.. Υπαρχει αλλο αυτοκινητο τοσο δυνατο αυτη τη στιγμη στους δρομους;.. Αναφερομαι στο Νισαν στα βιντεακια που τα κατατροπωνει ολα!



νομιζω πως το γνωστο λευκο 997ττ που ανοιγει πυρ κατα βουληση στα γνωστα στεκια :ylsuper: ειναι πια δυνατοτερο του νισσαν...αληθεια το παραπανω νισσαν πιοσ το φτιαχνει αν επιτρεπεται?

Enema
01-06-10, 16:39
Το συγκεκριμένο λευκό έχει 700+ άλογα και είναι φυσικό να έχει προσωπική ασφάλεια...

Tι ειναι η προσωπικη ασφαλεια, γιατι ειναι φυσικο να εχει, και απο τι προστατευει δλδ?
Εντελως ασχετος, μην με παρεξηγειτε

stef
01-06-10, 17:00
Για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο μιλάω, όχι γενικά...

InsaneDriver
01-06-10, 18:32
There's a new king in town ή μου φαινεται;.. Υπαρχει αλλο αυτοκινητο τοσο δυνατο αυτη τη στιγμη στους δρομους;.. Αναφερομαι στο Νισαν στα βιντεακια που τα κατατροπωνει ολα!

Υπάρχουν άλλα 20 τουλάχιστον που ξέρω εγώ αυτοκίνητα και παίζουν στα ίδια άλογα στην Αθήνα. Βολτίσια πάντα.

Επίσης άλλα δύο 997TT που παίζουν στα 900-950 τροχό και το γνωστό μπλε S3 με 3.2 μοτέρ που παίζει και αυτό στο 1000ρικο μοτέρ.

Η κατάσταση έχει ξεφύγει.

Με 400 άλογα δεν κάνεις ΤΙΠΟΤΑ. :p:

giannis 116
01-06-10, 18:34
Τι λετε ρε παιδια! 20 αυτοκινητα με τετοια δυναμη και βολταδικα! Οντως εχει ξεφυγει τρελα η κατασταση! Να ναι καλα αυτοι που τα χαιρονται! :cheers:

greekm3
01-06-10, 18:56
οντως...γινανε τα αλογα στραγαλια,τυφλα να εχει η F1:party:

stef
01-06-10, 19:01
οντως...γινανε τα αλογα στραγαλια,τυφλα να εχει η F1:party:


Ποια F1???
H F1 έχει λιγότερα.... χα χα

oldcarskickass
01-06-10, 20:31
Υπάρχουν άλλα 20 τουλάχιστον που ξέρω εγώ αυτοκίνητα και παίζουν στα ίδια άλογα στην Αθήνα. Βολτίσια πάντα.

Επίσης άλλα δύο 997TT που παίζουν στα 900-950 τροχό και το γνωστό μπλε S3 με 3.2 μοτέρ που παίζει και αυτό στο 1000ρικο μοτέρ.

Η κατάσταση έχει ξεφύγει.

Με 400 άλογα δεν κάνεις ΤΙΠΟΤΑ. :p:

Ναι και με τα 1000 κάνεις πολλά.

Ευθεία και... ευθεία.

Πάντως η φάση όντως έχει ξεφύγει.

EVERGET
01-06-10, 22:45
οντως...γινανε τα αλογα στραγαλια,τυφλα να εχει η F1:party:

Tώρα που αναφέρθηκε το F1, το αγγλικό EVO Μαϊου έχει ένα εκπληκτικό (ως συνήθως) αφιέρωμα στο mclaren F1, με συνεντεύξεις Gordon Murray, Ron Dennys, Peter Stevens και πάρα πολλά άλλα. Μία πολύ καλή πηγή γνώσης και εντυπώσεων για το σημαντικότερο (κατ εμέ και αρκετούς άλλους) supercar όλων των εποχών. Όσοι πορωμένοι σπεύστε....

Αλήθεια ξέρατε ότι τα πίσω φώτα είναι από λεωφορείο BOVA?

Tρελό :offtopic: sorry!!!

Enema
02-06-10, 01:51
Αλήθεια ξέρατε ότι τα πίσω φώτα είναι από λεωφορείο BOVA?



Ξερουμε μηπως απο πιο bova?