PDA

Επιστροφή στο Forum : Μόνωση καπό


montoya
04-12-09, 00:08
Στο Ε90 fl δεν υπάρχει μόνωση κάτω από το καπό μηχανής. Είναι χρήσιμο να βάλουμε? Έχει βάλει κάποιος άλλος?
Θυμάμαι, στο opel corsa που δεν είχε, το χρώμα στο καπό είχε χάσει την ζωηράδα του (γύρο στα 250.000χλμ), ενώ στο Α4 που είχα βάλει, το χρώμα ήταν άψογο (280.000χλμ). Και το Ε46 είχε.
Τι λέτε?

giannis 116
04-12-09, 00:12
Νομιζω πως καπου ειχα δει παρομοιο θεμα... Anyway...
Ουτε στον ασσο μου ειχε και κατοπιν προτροπης του μηχανικου μου και κουβεντας με αλλους κατοχους σειρας 1 και 3 που ειχαν βαλει και αυτοι εβαλα κι εγω. Τωρα το καπω ειναι σχεδον κρυο ακομα και σε ζεστες μερες και μεσα σε κινηση ή μετα απο μια γρηγορη βολτα.
Πιστευω πως κανει δουλεια και αξιζει. Ψαξτο!

E36 RULES!!
04-12-09, 00:32
Ουτε το δικο μου εχει (ειπαμε, 316lightweight :p:)...

Διαφορα σε ηχο εχετε δει? Δηλαδη εχει και ηχομόνωση εκτος απο θερμομόνωση?

scania124
04-12-09, 07:09
ουτε το δικο μου ειχε.......την εβαλα εγω μετα.....γυρω στα 70 Ε εχει

mr incredible
04-12-09, 07:25
ουτε το δικο μου ειχε.......την εβαλα εγω μετα.....γυρω στα 70 Ε εχει

στην αντιπροσωπεια την εβαλες? αν οχι στειλε μου σε παρακαλω ενα πμ μηπως θα υπαρξει προβλημα υπερθερμανσης?

ΓΙΑΝΝΗΣ
04-12-09, 07:28
στην αντιπροσωπεια την εβαλες? αν οχι στειλε μου σε παρακαλω ενα πμ μηπως θα υπαρξει προβλημα υπερθερμανσης?

το ιδιο εκανα και εγω με το που το πηρα το αμαξι....την εβαλα στα ισια λεφτα με τον scania.

mr incredible
04-12-09, 07:30
το ιδιο εκανα και εγω με το που το πηρα το αμαξι....την εβαλα στα ισια λεφτα με τον scania.

που το εβαλες εσυ ?

ΓΙΑΝΝΗΣ
04-12-09, 07:36
Στην αντιπροσωπεια........ στο ποταμι.....

mr incredible
04-12-09, 07:37
Στην αντιπροσωπεια........ στο ποταμι.....

ευχαριστωωωωω:+1:

montoya
04-12-09, 10:02
Προσφέρει και ηχομόνωση. Γι αυτό όλα τα diesel την έχουν στάνταρ.

peter79
04-12-09, 11:14
Δεν ήξερα οτι υπάρχει σαν ανταλλακτικό να την βάλεις αν θές μετά....

τώρα δεν ξέρω αν αξίζει... το Ε36 πάντως είχε που είχα και όταν αγόρασα το Ε90 μου έκανε εντύπωση που δεν είχε.

drum
04-12-09, 11:29
Προσφέρει και ηχομόνωση. Γι αυτό όλα τα diesel την έχουν στάνταρ.

δευτερώνω...!!!!!!!!

giannis 116
04-12-09, 15:26
Ναι, αυτο με την ηχομονωση ισχυει.

gant
04-12-09, 15:30
Καλά ρε παιδιά το ακριβότερο αυτοκινήτο στην κατηγορία του και τσιγγουνεύονται γμτ μου την μόνωση;
Την φορούσε το 315 του 1983 και αλήθεια δεν την έχει το Ε90;

TAZ118!
04-12-09, 15:35
Juan Pablo εγω την εβαλα προχθες.74.5 ευρω το κοστος αγοαρς.Τοποθετηση μονος μου...
Απο θερμομονωση ακομα δεν την εχω δοκιμασει,αλλα απο ηχομονωση κανει πολυ καλη δουλεια.Αλλα θα μπορουσαν να την εχουν τοποθετημενη απο την γραμμη παραγωγης...
Οι μ@λ@κιες της BMW...

Driver M
04-12-09, 15:48
Juan Pablo εγω την εβαλα προχθες.74.5 ευρω το κοστος αγοαρς.Τοποθετηση μονος μου...
Απο θερμομονωση ακομα δεν την εχω δοκιμασει,αλλα απο ηχομονωση κανει πολυ καλη δουλεια.Αλλα θα μπορουσαν να την εχουν τοποθετημενη απο την γραμμη παραγωγης...
Οι μ@λ@κιες της BMW...

Κι εγώ σκέφτομαι να τη βάλω, αλλά καθαρά για την προστασία του καπώ από την υπερθέρμανση και του χρώματος φυσικά. Γιατί πρόβλημα με τον ήχο δεν έχω αντιληφθεί, αφού ο κινητήρας μου φαίνεται (από το εσωτερικό τουλάχιστον) σχεδόν αθόρυβος. Μη σας πω ότι θα μου άρεσε να είχε λίγο πιο έντοο ήχο.

Πάντως κι εγώ πιστεύω ότι είναι ντροπή που δεν υπάρχει σαν στάνταρ εξοπλισμός. Εδώ ακόμα και το 207 έχει.

TAZ118!
04-12-09, 15:53
Κι εγώ σκέφτομαι να τη βάλω, αλλά καθαρά για την προστασία του καπώ από την υπερθέρμανση και του χρώματος φυσικά. Γιατί πρόβλημα με τον ήχο δεν έχω αντιληφθεί, αφού ο κινητήρας μου φαίνεται (από το εσωτερικό τουλάχιστον) σχεδόν αθόρυβος. Μη σας πω ότι θα μου άρεσε να είχε λίγο πιο έντοο ήχο.

Πάντως κι εγώ πιστεύω ότι είναι ντροπή που δεν υπάρχει σαν στάνταρ εξοπλισμός. Εδώ ακόμα και το 207 έχει.

Κανε το μπαξιμο και τοποθετησε την μονος σου.Εγω την τοποθετησα σε 1:18min...:)
Εγω περισσοτερο την εβαλα για τον ηχο...Θελω οση περισσοτερη υσηχια γινεται στην καμπινα...Σε ποιο κοντραδικες καταστασεις κατεβαζω παραθυρο η' ηλιοροφη...

ptboul
04-12-09, 16:00
Πάντως κι εγώ πιστεύω ότι είναι ντροπή που δεν υπάρχει σαν στάνταρ εξοπλισμός. Εδώ ακόμα και το 207 έχει.

και οι 2002 του '70..

Πράγματι, γυφτιά να δίνεις τόσα χρήματα κ να κάνουν περικοπές σε τέτοια υλικά. :thumbsdow


άσχετο: μη κάνετε το λάθος όταν πλύνετε τη μηχανή να σας πλύνουν κ τη μόνωση όπως έκαναν σε εμένα..

peter79
04-12-09, 16:21
Δεν είμαι σίγουρος οτι ''πρέπει'' να τη βάλω.... δεν ξέρω...

όσο για το θέμα του χρώματος... το καλοκαίρι λιγότερο ταλαιπωρείται κατω απο τον ήλιο?

Προσωπικά πιστεύω την έχουν μόνο για θέμα ηχομόνωσης και γιαυτό δεν την έχουν και τα νέα μοντέλα... οι κινητήρες άμεσου ψεκασμού είναι ΠΟΛΥ αθόρυβοι σε γενικές γραμμές.

(μόνο που κάνουν σαν diesel) :twak:

graphe36
04-12-09, 16:51
Εγω την βρηκα σε μια μαντρα μεταχειρισμενη 20 ευρω και την εβαλα. Να πω την αληθεια περιμενα να κανει δουλεια με την ηχομονωση αλλα δεν ειδα και καμια ουσιωδη διαφορα. Προς το καλυτερο σιγουρα. Και αυτο με την θερμανση του καπο ισχυει, ειναι παντα κρυο. Εγω που ειμαι κολλημενος με την αποκριση του ηχοσυστηματος μου εδωσα βαση γενικα στην μονωση του αυτοκινητου οχι μονο εκει αλλα και σε αλλα σημεια.

Παντως για 70 ευρω δεν αξιζει, Αμα την βρειτε μεταχ τοτε ναι, κακο δεν κανει

montoya
04-12-09, 18:29
Η αντιπροσωπία την δίνει με κάποια έκπτωση. Τελική τιμή 65€ περίπου. Θα σας πω την τετάρτη.
Φίλε peter79, η φθορά από τον ήλιο είναι σε όλο το αυτοκίνητο και δεν μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο. (εκτός κι αν ταξιδεύεις μόνο βράδυ. χι-χι). Οι θερμοκρασίες του κινητήρα όμως, κάνουν αρκετή ζημιά στο καπό.
Για την απουσία του οποιοδήποτε εξαρτήματος δεν είναι της BMW (Γερμανία) αλλά ο Έλληνας αντιπρόσωπος (ΒΜW HELLAS AE). Αυτός το παραγγέλνει έτσι.
Η Ε46 είχε μόνωση. Την είχα φέρει από την Γερμανία (Γερμανικά στάνταρς) Δεν ξέρω αν είχαν τα αντίστοιχα μοντέλα που πωλήθηκαν στην Ελλάδα. Όποιος φίλος έχει Ε46 "Ελληνικό" ας μας πει. Έτσι, από απλή περιέργεια.

mr incredible
04-12-09, 18:31
τελικα θα το βαλω και εγω:D

mr incredible
04-12-09, 18:33
τελικα θα το βαλω και εγω:D

μονο να μην εχουμε προβληματα ανοδου θερμοκρασιας,γιατι δεν εχουμε ενδειξη θερμοκρασιας

montoya
04-12-09, 18:34
Να ζητήσω ποσοστά λόγω διαφήμισης???:bricks1:

giannis 116
04-12-09, 18:38
Η αντιπροσωπία την δίνει με κάποια έκπτωση. Τελική τιμή 65€ περίπου. Θα σας πω την τετάρτη.
Φίλε peter79, η φθορά από τον ήλιο είναι σε όλο το αυτοκίνητο και δεν μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο. (εκτός κι αν ταξιδεύεις μόνο βράδυ. χι-χι). Οι θερμοκρασίες του κινητήρα όμως, κάνουν αρκετή ζημιά στο καπό.
Για την απουσία του οποιοδήποτε εξαρτήματος δεν είναι της BMW (Γερμανία) αλλά ο Έλληνας αντιπρόσωπος (ΒΜW HELLAS AE). Αυτός το παραγγέλνει έτσι.
Η Ε46 είχε μόνωση. Την είχα φέρει από την Γερμανία (Γερμανικά στάνταρς) Δεν ξέρω αν είχαν τα αντίστοιχα μοντέλα που πωλήθηκαν στην Ελλάδα. Όποιος φίλος έχει Ε46 "Ελληνικό" ας μας πει. Έτσι, από απλή περιέργεια.

Για Ε46 δεν ξερω αλλα για Ε87 και ειδικα 116i το ειχα παρει ετσι μεσα απ το Μοναχο καινουργί χωρις τη μονωση. Μου χε κανει εντυπωση και μενα, πως και ειχε το Golf που ειχα πριν την 116 και το χα αγορασει απο Ελληνικη αντιπροσωπεια και δεν ειχε η 116 που ηταν και πιο νεο αμαξι αλλα και καλυτερη μαρκα. Και στη Γερμανία, μονωση βαζανε μονο στην 130i απ τα βενζινοκινητα (τοτε δεν ειχε βγει 135i ακομα) και αν δε κανω λαθος και στην 120d στα πετρελαιοκινητα (ουτε η 123d υπηρχε τοτε).

gant
06-12-09, 09:55
Η αντιπροσωπία την δίνει με κάποια έκπτωση. Τελική τιμή 65€ περίπου. Θα σας πω την τετάρτη.
Φίλε peter79, η φθορά από τον ήλιο είναι σε όλο το αυτοκίνητο και δεν μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο. (εκτός κι αν ταξιδεύεις μόνο βράδυ. χι-χι). Οι θερμοκρασίες του κινητήρα όμως, κάνουν αρκετή ζημιά στο καπό.
Για την απουσία του οποιοδήποτε εξαρτήματος δεν είναι της BMW (Γερμανία) αλλά ο Έλληνας αντιπρόσωπος (ΒΜW HELLAS AE). Αυτός το παραγγέλνει έτσι.
Η Ε46 είχε μόνωση. Την είχα φέρει από την Γερμανία (Γερμανικά στάνταρς) Δεν ξέρω αν είχαν τα αντίστοιχα μοντέλα που πωλήθηκαν στην Ελλάδα. Όποιος φίλος έχει Ε46 "Ελληνικό" ας μας πει. Έτσι, από απλή περιέργεια.


Ναι το δικό μου Ε46, 316Ci, αγορασμένο τον Ιούνιο του 2003, είχε.
Και κάτι άλλο, μέχρι πριν λίγα χρόνια, νομίζω το 2006, αποκλειστικός επίσημος αντιπρόσωπος για την Ελλάδα ήταν η Intercar (Ο Αλέκος Μανιατόπουλος δηλαδή, γνωστώτατος αγωνιζόμενος και με το ψευδώνυμο "Λεωνίδας").
Από τότε δεν υπάρχει επίσημος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα, έχει αναλάβει τα παντα η ίδια η BMW, απλά υπάρχουν οι dealers.

e90 white alpine
06-12-09, 09:58
Το δικο μου 320 ε90 φλ. εχει...

montoya
06-12-09, 16:39
Μάλλον επειδή είναι m-pack. Το δικό μου 46άρι που είχε, ήταν κι αυτό m-pack>

scania124
06-12-09, 18:07
Μάλλον επειδή είναι m-pack. Το δικό μου 46άρι που είχε, ήταν κι αυτό m-pack>

και το δικο μου m-pack ειναι αλλα δεν ειχε......

e90 white alpine
06-12-09, 18:21
Φιλος εχει ε92 m-pack 2007 και δεν εχει μονωση..

montoya
06-12-09, 20:18
Τότε είναι θέμα τύχης.......
Ότι να 'ναι

stratos
06-12-09, 20:20
Για να μην έχει τότε κάποιος λόγος θα υπάρχει.

Ενδέχεται να μην έχει και να την "τρώνε" οι αντιπροσωπείες ώστε να πηγαίνεις να την ζητάς μετά όπως κάνει κάποια αντιπροσωπεία της Merc με την κάτω ποδιά?

scania124
06-12-09, 20:52
Για να μην έχει τότε κάποιος λόγος θα υπάρχει.

Ενδέχεται να μην έχει και να την "τρώνε" οι αντιπροσωπείες ώστε να πηγαίνεις να την ζητάς μετά όπως κάνει κάποια αντιπροσωπεία της Merc με την κάτω ποδιά?

σοβαρα κανουν τετοια πραγματα στην merc??????ελεος......

montoya
06-12-09, 20:54
Αυτό δεν γίνεται σε καμία αντιπροσωπία. Πίστεψέ με. Είναι λογιστικό το θέμα. Δεν μπορούν να πουλήσουν ούτε μία βίδα χωρίς τιμολόγιο αγοράς. Πως θα εμφανίσουν την μόνωση χωρίς να την έχουν αγοράσει?

stratos
06-12-09, 20:55
σοβαρα κανουν τετοια πραγματα στην merc??????ελεος......

Περισσότερα με πμ ή απο κοντά... δεν μπορώ να πώ δημόσια... :ban:

montoya
07-12-09, 08:31
Στείλε μου κι εμένα ένα πμ. Μου κάνει εντύπωση πως τα καταφέρνουν. Εκτός κι αν μιλάς για μεμονωμένο γεγονός. Δηλαδή, κάποιος υπάλληλος το ξήλωσε για πάρτη του. Μαζικά, δεν νομίζω πως γίνεται.....

ΓΙΑΝΝΗΣ
07-12-09, 08:36
Ουτε το δικο μου ειχε Ε92 320 MPACK και την εβαλα μετα την αγορα.....

Fanis
07-12-09, 09:26
Όποιος φίλος έχει Ε46 "Ελληνικό" ας μας πει. Έτσι, από απλή περιέργεια.
330xi του 2004, Ελληνική, έχει την μόνωση.

antoniskrg
07-12-09, 20:40
Και εμενα 320 coupe μοντέλο 6/09 έχει την μόνωση.

montoya
08-12-09, 07:50
τελικά, χάος......

mr incredible
08-12-09, 14:55
σκεφτομαι και παλι μηπως βαζοντας το εμεις που δεν το εχουμε ,αντιμετωπισουμε καποιο προβλημα υπερθερμανσης????και δεν εχουμε και θερμοκρασια νερου?

giannis 116
08-12-09, 15:17
Δε νομιζω να εχεις καποιο τετοιο προβλημα αφου το καπω δεν ειναι ψυγειο ουτε λειτουργει ως μεσο απαγωγης θερμοτητας του κινητηρα.
Απλα προστατευεται το μεταλλο και το χρωμα του καπω απ τις υψηλες θερμοκρασιες και οσον αφορα την απαγωγη θερμοτητας σε ολα τα αυτοκινητα ανεξαρτητως σειρας υπαρχουν γι αυτο το λογο ειδικοι αεραγωγοι για να διοχετευεται ο θερμος αερας απ τη λειτουργια του κινητηρα.
Εγω μετα που εβαλα την επενδυση και ηταν και καλοκαιρι, ενιωθα περισσοτερο θρμο αερα να ερχεται απ τους εμπρος θολους, το καπω ηταν σχετικα κρυο και οταν σταματαγα τ αμαξι εβγαινε θερμοτητα και απ'τις εμπρος γρυλιες.
Αν ηταν να ειχα προβλημα υπερθερμανσης μετα απο τοση χρηση και μεσα στο καλοκαιρι κατι δεν θα χε βγαλει.
Αλλιως καποια μεγαλα μοντελα οπως πχ η 130i που εχει την επενδυση απ το εργοστασιο και μεγαλυτερο μοτερ εχει που παραγει πολυ θερμοτητα γιατι δε βγαζει προβληματα υπερθερμανσης;..

mr incredible
08-12-09, 15:30
Δε νομιζω να εχεις καποιο τετοιο προβλημα αφου το καπω δεν ειναι ψυγειο ουτε λειτουργει ως μεσο απαγωγης θερμοτητας του κινητηρα.
Απλα προστατευεται το μεταλλο και το χρωμα του καπω απ τις υψηλες θερμοκρασιες και οσον αφορα την απαγωγη θερμοτητας σε ολα τα αυτοκινητα ανεξαρτητως σειρας υπαρχουν γι αυτο το λογο ειδικοι αεραγωγοι για να διοχετευεται ο θερμος αερας απ τη λειτουργια του κινητηρα.
Εγω μετα που εβαλα την επενδυση και ηταν και καλοκαιρι, ενιωθα περισσοτερο θρμο αερα να ερχεται απ τους εμπρος θολους, το καπω ηταν σχετικα κρυο και οταν σταματαγα τ αμαξι εβγαινε θερμοτητα και απ'τις εμπρος γρυλιες.
Αν ηταν να ειχα προβλημα υπερθερμανσης μετα απο τοση χρηση και μεσα στο καλοκαιρι κατι δεν θα χε βγαλει.
Αλλιως καποια μεγαλα μοντελα οπως πχ η 130i που εχει την επενδυση απ το εργοστασιο και μεγαλυτερο μοτερ εχει που παραγει πολυ θερμοτητα γιατι δε βγαζει προβληματα υπερθερμανσης;..

αυτα το συνδρομο της υπερθερμανσης ειναι καταλοιπο των ιταλικων που ειχα βλεπε φιατ 131 σουπερμιραφιορι αμπαρθ. και ειχα φτασει και σε σημειο να τα ξηλωσω ολααα....δεν ξερω ειμαι σε σκεψη,δεν ειναι το χρηματικο,αλλα μερικες φορες πας να κανεις το καλο και σου βγαινει το αντθετο.

giannis 116
08-12-09, 15:36
mr incredible μη το σκεφτεσαι καθόλου! Δεν θα χεις κανενα προβλημα. Νομιζω εχουμε και τον ιδιο κινητηρα Ν45Β16 με τα 115PS.

mr incredible
08-12-09, 15:47
mr incredible μη το σκεφτεσαι καθόλου! Δεν θα χεις κανενα προβλημα. Νομιζω εχουμε και τον ιδιο κινητηρα Ν45Β16 με τα 115PS.

ναι τον ιδιο εχουμε σκυλι ειναι χεχεχεχε χωρις βαλβετρονικ......:hello:

giannis 116
08-12-09, 15:50
ναι τον ιδιο εχουμε σκυλι ειναι χεχεχεχε χωρις βαλβετρονικ......:hello:

Ναι...σκυλι ψώφιο! :jester:
Για να μη ξεφευγουμε ομως κι απ το θεμα, σου προτεινω ανεπιφυλακτα την τοποθετηση της μονωσης στο καπω.

mr incredible
08-12-09, 16:05
Ναι...σκυλι ψώφιο! :jester:
Για να μη ξεφευγουμε ομως κι απ το θεμα, σου προτεινω ανεπιφυλακτα την τοποθετηση της μονωσης στο καπω.

θα το βαλω και αυτο.....

Andreas_E92_ilsvm41
09-12-09, 15:21
Όποιος φίλος έχει Ε46 "Ελληνικό" ας μας πει. Έτσι, από απλή περιέργεια.

E46 Ελληνικό προ facelift και όχι m-pack έχει μόνωση. Ε92 Ελληνικό m-pack επίσης έχει μόνωση. Όπως λες και παρακάτω "ότι να 'ναι"...

nfot
09-12-09, 19:21
Ε82, m pack (135i), κατασκευης Ιουλιου 2009 και δεν εχει !!!
Και 'μενα μου εκανε εντυπωση, αφου το Leon 20VT του 2000, που ειχα πριν, ειχε. Τι να πω;
Θα κανω μια ερωτηση για κοστος παντως.

giannis 116
09-12-09, 19:58
nfot πρεπει να μπει παραυτα! Εδω ειχε στανταρ στη Γερμανικη αγορα το 130i. Βαλτο γιατι η θερμοτητα απ τις τουρμπινες και τα περιφερειακα τους θα σου ψησει το μεταλλο και το χρωμα!

montoya
11-12-09, 20:29
Τελικά, την έβαλα σήμερα στην αντιπροσωπία. Τιμή 57€

Kaminia
12-12-09, 04:50
Το δικο μου 320 ε90 φλ. εχει...

Tου αδελφού μου δεν έχει, ενώ ενος συγγενή μου πριν το λιφτινκ έχει.
Μπορει να εχει σχεση με το συνολικο πακετο εξοπλισμου που παιρνεις .Ισως τα φιάχνουν με προδιαγραφες για καποιες χωρες μαζι.

Kaminia
12-12-09, 06:00
Eπισης ρωτησε ο αδελφός μου με αφορμη γιατι το καπω στα 15χιλιαδες χλμ εγινε χαλια εσωτερικα απο βρωμα ,αλλα η επενδυση δεν μπαινει χωρις πατεντα.Βαζουν κλιπακια στερεωση αλλα αφηνει ενα πολυ μικρο κενο γιατι δεν εχει υποδοχη απο την κατασκευη του καπω. Στου συγγενη μας που ειπα και εχει ενσωματομενη επενδυση, ειναι κουμπωτη σε υπαρχουσες υποδοχες.

Kaminia
12-12-09, 07:11
Για να μην έχει τότε κάποιος λόγος θα υπάρχει.

Ενδέχεται να μην έχει και να την "τρώνε" οι αντιπροσωπείες ώστε να πηγαίνεις να την ζητάς μετά όπως κάνει κάποια αντιπροσωπεία της Merc με την κάτω ποδιά?

Ουτε πολλες C εχουν αυτες με τις προσφορες.
Αυτο ομως δεν ειναι τιποτε,Η ιδια η εταιρια ξεφτιλιζει τα αμαξια της με τοσες συχνες αλλαγες πριν το κανονικο λιφτινκ