PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις για E36 Cabrio


E36-Hartge
04-12-09, 09:10
Χθές παρέλαβα τον μεγάλο μου έρωτα και έχω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις.
1. Το κλειδί έχει πάνω τρια κουμπάκια που το ενα κλειδωνει το αλλο ξεκλειδώνει και το τελευταιο δεν ξέρω τι κάνει.
2. Μπορώ να ανοίξω η να κλεισω την κουκούλα απο το κλειδί?
3. Όταν μπαίνει το Hardtop στα πίσω τα κλείστρα υπάρχουν καπάκια η μένουν έτσι ανοιχτα?
4. Υπάρχει κάποια σειρά που μπαίνει το Hardtop γιατι χθές κάτι δεν έκανα σωστά.
5. Τα καθίσματα είναι θερμενόμενα αλλα δεν κατάλαβα γιατί εχει δύο σκάλες το κουμπάκι?

Κωνσταντίνος
04-12-09, 09:25
Καλορίζικο, καλοτάξιδο και καλές "ευάερες" βόλτες............................:dblthumb2

E36-Hartge
04-12-09, 09:27
Σ'ευχαριστώ πολυ φίλε μου!

gatoula_m
04-12-09, 10:27
Καλορίζικο, καλοτάξιδο με πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα να είναι ...!!!:)

E36-Hartge
04-12-09, 10:36
Να είσαι καλά...
Έχω και μια ακόμα ερώτηση που ξέχασα.
Κάπου μετά τα 260Km/h χτυπάει κατι στο πίσω τζάμι... λέτε να είναι ο Άγιος Πέτρος??? :rofl2:

valantis544
04-12-09, 11:10
Χθές παρέλαβα τον μεγάλο μου έρωτα και έχω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις.
1. Το κλειδί έχει πάνω τρια κουμπάκια που το ενα κλειδωνει το αλλο ξεκλειδώνει και το τελευταιο δεν ξέρω τι κάνει.
2. Μπορώ να ανοίξω η να κλεισω την κουκούλα απο το κλειδί?
3. Όταν μπαίνει το Hardtop στα πίσω τα κλείστρα υπάρχουν καπάκια η μένουν έτσι ανοιχτα?
4. Υπάρχει κάποια σειρά που μπαίνει το Hardtop γιατι χθές κάτι δεν έκανα σωστά.
5. Τα καθίσματα είναι θερμενόμενα αλλα δεν κατάλαβα γιατί εχει δύο σκάλες το κουμπάκι?

Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι πάντα. Μπορώ να σε βοηθήσω μόνο στο 5 μιας και δεν έχω cabrio. Στην μικρή σκάλα (Ι) ζεσταίνει λίγο, ενώ στην μεγάλη σκάλα (ΙΙ) ζεσταίνει πολύ περισσότερο. Επίσης, όταν ανάψεις την μεγάλη σκάλα, μετά από κάμποση ώρα όταν θα έχεις ζεσταθεί για τα καλά, θα κατέβει από μόνο του στην πρώτη σκάλα και θα μείνει εκεί.

E36-Hartge
04-12-09, 11:16
Αυτο θα ήταν καλό αν μπορουσε να ανάψει κανενα 5λεπτο πριν μπω στο αυτοκίνητο αλλα δεν νομιζω να μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο απο μόνο του.
Ίσως να μπορούσε με κάποιο συναγερμό

zami
04-12-09, 11:35
[QUOTE=E36-Hartge;347262]Χθές παρέλαβα τον μεγάλο μου έρωτα και έχω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις.
1. Το κλειδί έχει πάνω τρια κουμπάκια που το ενα κλειδωνει το αλλο ξεκλειδώνει και το τελευταιο δεν ξέρω τι κάνει.



.........κλειδωμα-ξεκλειδωμα-ανοιγμα μονο του χωρου αποσκευων

2. Μπορώ να ανοίξω η να κλεισω την κουκούλα απο το κλειδί?

.........μόνο εαν εχεις πληρως ηλεκτρικη κουκουλα

3. Όταν μπαίνει το Hardtop στα πίσω τα κλείστρα υπάρχουν καπάκια η μένουν έτσι ανοιχτα?

.........υπαρχουν και πανε μαζι με το hard top,μπορεις να τα παραγγειλεις ευκολα και σχετικα φθηνα απο την αντιπροσωπεια

4. Υπάρχει κάποια σειρά που μπαίνει το Hardtop γιατι χθές κάτι δεν έκανα σωστά.

.........χρειαζονται δυο ατομα,τουλαχιστον και προσπαθεις να το τοποθετησεις σχετικα οριζοντια και βεβαιωνεσαι οτι κουμπωσαν καλα στις βασεις

5. Τα καθίσματα είναι θερμενόμενα αλλα δεν κατάλαβα γιατί εχει δύο σκάλες το κουμπάκι?

.......σε αυτο σου απαντησε ο παραπανω φιλος



καλοριζικο και καλοταξιδο

valantis544
04-12-09, 12:06
Αυτο θα ήταν καλό αν μπορουσε να ανάψει κανενα 5λεπτο πριν μπω στο αυτοκίνητο αλλα δεν νομιζω να μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο απο μόνο του.
Ίσως να μπορούσε με κάποιο συναγερμό

Όλα είναι εφικτά, αλλά για το συγκεκριμένο νομίζω πως δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Με το που βάλεις μπρος και πατήσεις το κουμπάκι, μετά από 2 λεπτά αρχίζει και ζεσταίνεται το κωλ@ράκι σου και η πλάτη σου.

E36-Hartge
04-12-09, 21:51
Το τρίτο το κουμπάκι δεν κάνει τίποτα παραπάνω απο το να ανάβει το φως της πλαφονιέρας και η κουκούλα είναι πλήρως ηλεκτρική αλλα δεν ανοιγει με το κλειδί μόνο κλείνει.
Υπάρχει κάποιος τροπος για να ανοιξει?

E36 RULES!!
04-12-09, 22:13
Kαλορίζικο και καλοτάξιδο το ξεσκούφωτο!!!

E36-Hartge
04-12-09, 22:19
Σ'ευχαριστώ αλλα δεν είναι ξεσκούφωτο έχει και σκουφάκι ;)

E36 RULES!!
04-12-09, 22:21
Σ'ευχαριστώ αλλα δεν είναι ξεσκούφωτο έχει και σκουφάκι ;)

Ναι αλλα ξεσκουφωτο θα το απολαμβανεις, αντε αντε..

ΥΓ: Ακόμα οι φωτό? τς τς τς

E36-Hartge
04-12-09, 22:24
Να το ρίξω ενα νεράκι πρώτα και θα μπούνε και φωτο...

gant
05-12-09, 15:18
Καλοτάξιδο κι από μένα. Είναι η τελευταία φώτο στο γκαράζ σου;

tsagio
05-12-09, 15:25
φιλε καλο ριζικο και απο μενα αντε να περασει ο χειμώνας να το γουσταρεις και ανοικτο .

E36-Hartge
05-12-09, 16:36
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Σε λίγο θα έχω και φωτογραφίες στο γκαραζ μου.

BMWE36
06-12-09, 11:24
Kαλοταξιδο φιλε. Ειναι πολυ ομορφο να σε γερος να το χαρεις!

ΥΓ Αυτο που παρκενε και το πουλουσε στην Αγια Τριαδα δεν ειναι?

E36-Hartge
06-12-09, 11:31
Σ'ευχαριστω.
Αυτο είναι φίλε μου αρα θα ξέρεις και το αλλο που έχω...

BMWE36
06-12-09, 12:13
Eννοειται ο Γιαννης ειμαι με το γαλαζιο το 36αρη!

E36-Hartge
06-12-09, 12:16
Αμαν ρε γιάννη!
Πρεπει να μου βγάλεις την ψυχή μέχρι να καταλάβω ποιος είσαι?
Και το όνομα να μην έλεγες μονο που είπες γαλάζιο κατάλαβα μιας και ειναι μοναδικό εδω τουλάχιστον.

BMWE36
06-12-09, 12:25
Χιχι
Ακομα δεν το πηρες αρχισες να ρειχνεις πινελιες! Πολυ ποιο ωραια led πισω που του βαλες δειχνουν πολυ! Για τα μπροστα να φανταστω και εσυ προτιμας μαυρα?
μοναδικο?

E36-Hartge
06-12-09, 12:33
Τα μπροστά και τα πισω είναι απο το αλλο γιατι δεν μου αρέσουν της Hella.
πισω έχω αλλα δυο ζευγάρια ενα με λευκα φλας και ενα μαυρο.
Θα μαζέψω τα πραγματα και σιγα σιγα θα αρχισω να τα βγάζω για πουλημα.

Airness
06-12-09, 14:03
Καλοτάξιδη η μπουμπού σου πατρίδα! Πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα!!!

E36-Hartge
06-12-09, 16:26
Ευχαριστώ αλλα να υποθέσω οτι κι εσύ είσαι γνωστός?

κυριακος
06-12-09, 16:55
Χθές παρέλαβα τον μεγάλο μου έρωτα και έχω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις.
1. Το κλειδί έχει πάνω τρια κουμπάκια που το ενα κλειδωνει το αλλο ξεκλειδώνει και το τελευταιο δεν ξέρω τι κάνει.
2. Μπορώ να ανοίξω η να κλεισω την κουκούλα απο το κλειδί?
3. Όταν μπαίνει το Hardtop στα πίσω τα κλείστρα υπάρχουν καπάκια η μένουν έτσι ανοιχτα?
4. Υπάρχει κάποια σειρά που μπαίνει το Hardtop γιατι χθές κάτι δεν έκανα σωστά.
5. Τα καθίσματα είναι θερμενόμενα αλλα δεν κατάλαβα γιατί εχει δύο σκάλες το κουμπάκι?

Σχετικά με το 2ο ερώτημα που δεν έχει απαντηθεί πλήρως,θα σου πω ότι αυτό από την αντιπροσωπία το έχουν απενεργοποιημένο σαν εντολή για λόγους ασφάλειας.Δηλαδή να μην τραυματιστεί κάποιος από τους μέσα ανυποψίαστους επιβάτες την ώρα που κλείνει η κουκούλα.
Μπορείς να βρεις άνθρωπο να στον κάνει τον προγραμματισμό, δεν είμαι όμως σίγουρος αν θα στο κάνουν από την επίσημη αντιπροσωπία.Νομίζω το κάνουν.
Ωστόσο γνώμη μου είναι να μην το κάνεις.
Διότι σκέψου να πατήσεις εσύ το κουμπί για να κλείσει και να φύγεις να μπεις στο σπίτι και η κουκούλα να κολλήσει κατά την κίνηση της σε ένα σημείο πριν το οριστικό κλείσιμο.Τι θα γίνει τότε?
θα πέσει γέλιο.
Επίσης αν περιμένεις και παρακολουθεις από κοντά να δεις αν κλήση πλήρως τότε δεν τον χρειάζεσαι τον αυτοματισμό.
Ασχολήσου καλύτερα με τα προβλήματα του hartop που είναι πιο σημαντικά.
Η σωστή τοποθέτηση του θα σου λύση το πρόβλημα με το χτυπώ του παράθυρου που ενδεχόμενος να μην είναι μονό στα 260χ άλλα και πολύ νωρίτερα και θα γλυτώσεις και κάποιες μελλοντικές στρεβλώσεις του και παραμορφώσεις καθως είναι πολυεστερικό.
Καλά ταξίδια.

ΥΓ κοιτώντας την φώτο του Hartop ,πια κομμάτια σου λείπουν?της ταπετσαρίας εκατέρωθεν?

E36-Hartge
06-12-09, 17:10
Σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες.
Όσο αναφορά το hardtop ειχα την εντύπωση οτι είναι μεταλλικο και οταν ρωτησα αυτο μου είπαν.
Δεν είχα κάποιο προβλημα γιατι το δοκίμασα μεχρι όσο παει το αυτοκίνητο και μάλιστα ήταν καλύτερο απ'οτι το περιμενα.

κυριακος
06-12-09, 17:13
Σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες.
Όσο αναφορά το hardtop ειχα την εντύπωση οτι είναι μεταλλικο και οταν ρωτησα αυτο μου είπαν.
Δεν είχα κάποιο προβλημα γιατι το δοκίμασα μεχρι όσο παει το αυτοκίνητο και μάλιστα ήταν καλύτερο απ'οτι το περιμενα.

Είναι πολυεστερικό το γνήσιο της BMW.

Τότε δεν χτυπάει το τζάμι.
Τι κινητηρα εχεις?

E36-Hartge
06-12-09, 17:18
Το περιεργο ειναι οτι οταν βαλω το κλειδι στην πορτα και το γυρισω κλεινει η κουκουλα αλλα δεν ανοιγει.
Δηλαδη είναι πια ειναι η διαφορα στον αν κλεινει η ανοιγει η κουκουλα?

κυριακος
06-12-09, 17:33
Το περιεργο ειναι οτι οταν βαλω το κλειδι στην πορτα και το γυρισω κλεινει η κουκουλα αλλα δεν ανοιγει.
Δηλαδη είναι πια ειναι η διαφορα στον αν κλεινει η ανοιγει η κουκουλα?

Κοίτα όταν ελέγχεις εσύ το κλείσιμο της κουκούλας με το κλειδί επάνω στην πόρτα αυτό είναι ακίνδυνο για τους επιβάτες διότι το ελέγχεις εσύ το κλείσιμο από κοντά και όχι εξαποστασεως και όπως καταλαβαίνεις αυτό δεν θεωρείτε πλέον στις μερες μας και αυτοματισμός.Το εξαποστασεως δεν το εγκρίνει το εργοστάσιο και δεν το προγραμματίζει στα Default
Για να κάνεις το ανάποδο με το κλειδί θέλει προγραμματισμό,άλλα δεν θυμάμαι αν μπορείς να το προγραμματίσεις και μονός σου η πρέπει να μπει το αμάξι στο programer.
Παντός το σίγουρο είναι ότι όλα αυτά θα σε απασχολήσουν για λίγο καιρό μέχρι να τα βαρεθεις.
Καλύτερα ασχολη σου με την σωστή λειτουργία της κουκούλας και του σκελετου.Και του Hartop το ξαναλέω.

ΥΓ το αμαξακι της φοτο ειναι Ε36? πολυ του παει η ζαντα

E36-Hartge
06-12-09, 17:38
Δεν δειχνει να έχει κάποιο προβλημα η κουκουλα ουτε στα χιλιομετρα ουτε στη βροχη ουτε στο ανοιγμα-κλεισιμο ισως γι'αυτο ασχολουμε με μ@μ@κιες :tapedshut

κυριακος
06-12-09, 17:47
Να είσαι καλά...
Έχω και μια ακόμα ερώτηση που ξέχασα.
Κάπου μετά τα 260Km/h χτυπάει κατι στο πίσω τζάμι... λέτε να είναι ο Άγιος Πέτρος??? :rofl2:

Χαχα
Μπέρδεψα το 260 με το 160 και δεν κατάλαβα την πλάκα και νόμιζα ότι είχες αληθινό πρόβλημα με το τζάμι
Θυμήθηκα ένα πρόβλημα όμοιο με αυτό της <πλάκας> που είχε φίλος μετά τα 130χ και το συσχέτισα.

E36-Hartge
09-12-09, 12:23
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν πρεπει να συνδέσω για να δουλεύει η αντίσταση στο τζάμι απο το hardtop και τα φωτα του.

κυριακος
09-12-09, 17:38
Τώρα! ..αρχίζουν τα δύσκολα! όπως λέει και το τραγούδι.
Τι να συνδέσεις?
Κανονικά πρέπει να ανάψουν και το φως και η αντίσταση του τζαμιού.
Ο προκάτοχός τι λέει ? δεν ξέρει τίποτα?

Στο παρελθόν ο spyrosmusiccabrio που είχε όμοιο πρόβλημα γιατί το στραβωκουμπωσε και του είχε κάψει ασφάλεια.
Του είπα να δει τις ασφάλειες,τις είδα μου λέει δεν είναι καμένες,του λέω αν δεν είναι καμένες τότε η δουλεία παει άλλου άλλα ξανακοιτατες,τις ξανακοιτάξε και βρήκε την καμένη.

E36-Hartge
10-12-09, 08:59
Να πω την αλήθεια οταν έβγαλα το hardtop και πήγα να το ξανατοποθετήσω δεν τα κατάφερνα και κάποια στιγμη είδα ένα λαμάκι μονο του να γυρνάει στο πουθενά.
Ο προκατοχος μου είχε πει οτι λειτουργει η αντίσταση στο πισω τζαμι με το που θα τοποθετησω το hardtop χωρίς να τον ρωτίσω.

E36-Hartge
24-12-09, 09:17
Τα Cabrio εβγαιναν με ηλεκτρική κεραία η όχι?
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι το δικό μου η είχε και έσπασε η δεν είχε καθόλου.
Στη θέση της κεραίας φαίνεται να έχει τάπα η κάτι τέτοιο και δεν πιάνει τίποτα.
Είπα να την ανοίξω αλλα θέλω πρώτα να σιγουρευτώ για το τι μπορεί να είναι.
Να πώ την αλήθεια δεν με χαλάει που δεν έχει κεραία γιατι ετσι μου αρέσει πιο πολυ αλλα τι κάνουμε στην περιπτωση που θέλουμε να ακουσουμε ραδιόφωνο?

κυριακος
24-12-09, 21:36
Οχι το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έβγαινε με ηλεκτρική κεραία και δεν ήταν προνόμιο των cabrio μονό οι ηλεκτρικές κεραίες.
Ο προκάτοχος την έχει βγάλει από την βάση της για λόγους εμφάνισης και έχει ταπώσει την τρυπά στην λαμαρίνα.Ελπίζω να είναι καλά ταπωμενη και να μην έχει διαρροές.
Για να πιάσεις ραδιόφωνο τώρα πρέπει να συνδέσεις μια κεραιουλα χαμηλή αν δεν θέλεις την γνήσια που είναι ψιλή άλλα πρέπει να βρεις την βάση πρώτα .Δηλαδή στην θέση της τάπας να βάλεις την βάση και να την σύνδεσης μέσα στο πίσω φτερό που έχει την αναμονή της η κεραία.
Αν δεν θέλεις να βάλεις βάση τότε βάζεις μέσα στο πίσω φτερό μια κεραία που δεν θα είναι ορατή στο σημείο που εχει την αναμονή για την γνήσια.
Δεν είναι σίγουρο ότι θα έχει καλό σήμα .

E36-Hartge
28-12-09, 09:10
Οι αυτοκολλητες κεραίες κάνουν δουλειά?
Αυτές που μπαινουν μπροστά στο τζάμι εννοώ.

DiMiTrIs_
18-09-10, 00:03
αυτος την ανοιγοκλεινει με το κλειδι!!!!!

DiMiTrIs_
18-09-10, 10:38
ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΠΟΙΟς..
http://www.youtube.com/watch?v=46JfMSyk1HU&feature=related

zami
18-09-10, 10:47
Οι αυτοκολλητες κεραίες κάνουν δουλειά?
Αυτές που μπαινουν μπροστά στο τζάμι εννοώ.

Kαι εγω αυτο ακριβώς το θεμα ειχα (με το ιδιο αυτοκινητο)...Μαλιστα οταν εβαλα ραδιο-cd-dvd-navi 1+1din για το οποίο ξήλωσαμε την επένδυση/κολώνα του συνοδηγού,τότε αποφάσισα να καταργήσω την πίσω κεραία που μου την εδινε στα νευρα,και εβαλα μιά εσωτερική στην κολώνα εκείνη .Θα έβαζα αυτοκόλλητη στο παρμπρίζ αλλα επρεπε να μπει η κεραία tv kai gps οπότε θα ηταν πλεονασμός να είχα και τρίτη στο τζάμι.Αποτέλεσμα τελειο και οπτικα (για την κεραία ) και ακουστικά (για το σήμα).Η διαφορά είναι οτι δεν είχα βαλει ταπα στο σημείο της κεραίας.το εκλεισα οριστικά με την ευκαιρία του φρεσκαρίσματος και εβαψα ολα το αμαξι
http://i942.photobucket.com/albums/ad266/Sotiris_Zamzaras/bmw%20e36%20cabrio/7f9c4fa9.jpg

http://i942.photobucket.com/albums/ad266/Sotiris_Zamzaras/bmw%20e36%20cabrio/PICT0010.jpg

E36-Hartge
18-09-10, 13:12
Έχω δει αυτήν εδώ αλλα δεν ξέρω αν κάνει τη δουλειά της.
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BOSCH-Universal-car-windscreen-aerial-antenna-FM-AM-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem230a0e77daQQitemZ15049 2575706QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccesso ries

zami
18-09-10, 17:22
μπορεις να απευθυνθεις σε καποιο καταστημα με ηχοσυστηματα αυτοκινητου και να σου προτεινουν καποιες.πλεον ειναι φθηνες,το πολυ κανενα 40αρι ευρω.μαλιστα τοτε που εψαχνα εγω(πριν 2 χρονια) υπηρχε μια πολυ διακριτικη μικρη και στενη η οποια στα 36αρια εμπαινε πισω απο το κεντρικο καθρεπτη,αναμεσα απο το πλαισιο και την βαση του καθρεπτη και δεν φαινοταν τιποτε...