PDA

Επιστροφή στο Forum : e46 m3,1ο σταδιο


mo328i
05-12-09, 00:54
Πριν λιγο πατησα με ενα e46 m3 "πρωτο στάδιο",το δικο μου ειναι τελειως μαμα με ενα φιλτρακι και ενα μεσαιο-τελικο.Το αλλο παιδι απο αυτα που μου ειπε ειχε εισαγωγη ολοκληρη hamann,ολοσωμη εξατμιση Hamann και υποθετω θα φόραγε και προγραμμα παρολο που το παιδι ειχε πει οτι φοραγε και μετα την κοντρα ειπε οτι δεν φοραγε ,τελος παντων παταμε απο εκκινηση και μεχρι τα 800μετρα ημουν μπροστα 3 αυτοκινητα.Η απορια μου ειναι πως γινεται ενα μαμα m3 να ειναι μπροστα απο ενα τετοιο m3 με τοσα πραγματα επανω?μετα την κοντρα ηταν αναμενο καποιο λαμπακι του στο κοντερ και μου ειπε οτι ηταν ο δισκος μετα μου ειπε να ξαναπατησουμε αφου του ειχε σβησει το λαμπακι αλλα παλι το ιδιο αποτελεσμα,παρολο που εγω δεν το ακουσα να πατιναρει...Τι Παιζει??

deepblue
05-12-09, 01:01
Το να ακουσεις εσυ αν το αλλα αμαξι που δεν εισαι μεσα πατιναρει και κατω απο τετοιες συνθηκες το βλεπω αδυνατο !!
Τωρα οσο αφορα το πως γινετε να το περασες χωρις να εχω Μ3 αυτο που εχω ακουσει για τα συγκεκριμενα αμαξια ειναι πως πολλες φορες πολλοι κανουν τετοιου ειδους βελτιωσεις που ομως δε τους βγαινουν και πανε χειροτερα απ οτι οταν ηταν μαμα !!!
Αν κανω λαθος ας με διορθωσουν καποιοι πιο ειδικοι απο μενα.

Geo_3D
05-12-09, 07:48
Ακριβως οπως τα λεει ο deep.
Τα Μ3 ειναι τα πιο δυσκολα σε βελτιωση,γιαυτο και φωναζει ο Ευαγγελος να μην πετατε ετσι λεφτα

Υπαρχουν Μ3 μαμα που δεν πανε καθολου
Υπαρχουν Μ3 μαμα που πανε πααααρα πολυ καλα
Υπαρχουν Μ3 βελτιωμενα με τους ιδιοκτητες να λενε για 360-370 (:loser:) αλογα και ειναι πισω απο μαμα Μ3 cabrio
Και υπαρχουν και Μ3,πολυ λιγα,που ειναι οντως -ατμοσφαιρικα μιλαμε- βελτιωμενα και ειναι 2 κολωνες μπροστα απο μαμα

thomelef
05-12-09, 09:04
τελικά αυτό με την εισαγωγή ... μεγάλο θέμα.
τελικά οι απλές λύσεις όπως εξάτμιση - φίλτρο - διαφορικό - δίσκο βολάν
είναι και οι πιο σίγουρες για να δουλέψει καλυτερα το συγκεκριμένο αμάξι.
να το κάνει λίγο πιο ξυράφι δλδ, με το διαφορικό να κάνει τη διαφορά...
υγ. πόντιε άκου τα φίλε που ψάχνεσαι και έχεις είδη την εισαγωγή αγορασμένη.
πάντως αν το καλοσκεφτεί κανείς λογικά είναι όλα αυτα απο ένα μοτέρ που είναι
φτιαγμένο για να δουλέυει στο όριο...

Geo_3D
05-12-09, 09:08
Πιο γρηγορος δεν σημαινει απαραιτητα περισσοτερα αλογα...;)

Sokin M3
05-12-09, 09:21
Πριν λιγο πατησα με ενα e46 m3 "πρωτο στάδιο",το δικο μου ειναι τελειως μαμα με ενα φιλτρακι και ενα μεσαιο-τελικο.Το αλλο παιδι απο αυτα που μου ειπε ειχε εισαγωγη ολοκληρη hamann,ολοσωμη εξατμιση Hamann και υποθετω θα φόραγε και προγραμμα παρολο που το παιδι ειχε πει οτι φοραγε και μετα την κοντρα ειπε οτι δεν φοραγε ,τελος παντων παταμε απο εκκινηση και μεχρι τα 800μετρα ημουν μπροστα 3 αυτοκινητα.Η απορια μου ειναι πως γινεται ενα μαμα m3 να ειναι μπροστα απο ενα τετοιο m3 με τοσα πραγματα επανω?μετα την κοντρα ηταν αναμενο καποιο λαμπακι του στο κοντερ και μου ειπε οτι ηταν ο δισκος μετα μου ειπε να ξαναπατησουμε αφου του ειχε σβησει το λαμπακι αλλα παλι το ιδιο αποτελεσμα,παρολο που εγω δεν το ακουσα να πατιναρει...Τι Παιζει??
μπορει τα πραγματα που φοραει να μην ειναι σωστα και με τον santo παταγα οταν ημουν μαμα και αυτος με πραγματα και ηταν συνεχεια πισω.......απο εκει και περα υπαρχουν πολλα Μ3 που φορανε πραγματα και ειναι μπροστα απο μαμα Μ3......

το θεμα ειναι να ξερεις τι θα βαλεις

VanVIC
05-12-09, 09:33
...

το θεμα ειναι να ξερεις τι θα βαλεις

και τί θα "βγάλεις", ενδεχομένως...

Sokin M3
05-12-09, 09:36
και τί θα "βγάλεις", ενδεχομένως...σωστος...........

mo328i
05-12-09, 10:57
εννοειται οτι ενα τετοιο αυτοκινητο με αυτην την βελτιωση θα μου εριχνε στα αυτια,προφανως δεν εχουν μπει σωστα τα πραγματα στο αυτοκινητο του παιδιου,παρολα αυτα εγω ειμαι ευχαριστημενος με το οπως παει το δικο μου και ειδα πραγματικα ποσο δυσκολο ειναι να βελτιωσεις αυτο το μοτερ και ποσο πολυ πρεπει να ψαχτεις για το τι θα βαλεις και σε ποιον...νομιζω πως για αλλη μια φορα εξακριβωνεται πως η καλυτερη λυση ειναι Κομπρεσορας!!!

chief
05-12-09, 11:42
Ελατε ολοι να σας ΡΑΨΩ.
Θα ξεκινησω απο τον Θωμα που την εχει δει γρηγορος και "διαφορικακιας" :icon02:



ΟΚ.
Παντως αυτα που λεει ο Σοκιν και ο Βαγγέλης ειναι αληθεια....

manos///3
05-12-09, 12:02
Πριν λιγο πατησα με ενα e46 m3 "πρωτο στάδιο",το δικο μου ειναι τελειως μαμα με ενα φιλτρακι και ενα μεσαιο-τελικο.Το αλλο παιδι απο αυτα που μου ειπε ειχε εισαγωγη ολοκληρη hamann,ολοσωμη εξατμιση Hamann και υποθετω θα φόραγε και προγραμμα παρολο που το παιδι ειχε πει οτι φοραγε και μετα την κοντρα ειπε οτι δεν φοραγε ,τελος παντων παταμε απο εκκινηση και μεχρι τα 800μετρα ημουν μπροστα 3 αυτοκινητα.Η απορια μου ειναι πως γινεται ενα μαμα m3 να ειναι μπροστα απο ενα τετοιο m3 με τοσα πραγματα επανω?μετα την κοντρα ηταν αναμενο καποιο λαμπακι του στο κοντερ και μου ειπε οτι ηταν ο δισκος μετα μου ειπε να ξαναπατησουμε αφου του ειχε σβησει το λαμπακι αλλα παλι το ιδιο αποτελεσμα,παρολο που εγω δεν το ακουσα να πατιναρει...Τι Παιζει??

Για πες μας καποιες λεπτομέρειες.
SMG ή χειροκίνητο? Διπλοι ή μονοι? Φουλ καυσιμα ή άδειος?
Ολα παιζουν....

deepblue
05-12-09, 13:08
Ελατε ολοι να σας ΡΑΨΩ.
Θα ξεκινησω απο τον Θωμα που την εχει δει γρηγορος και "διαφορικακιας" :icon02:



ΟΚ.
Παντως αυτα που λεει ο Σοκιν και ο Βαγγέλης ειναι αληθεια....

Φιλε συγνωμη αλλα το ραφτη μου δεν τον αλλαζω !!!!:dblthumb2

mo328i
05-12-09, 15:48
Για πες μας καποιες λεπτομέρειες.
SMG ή χειροκίνητο? Διπλοι ή μονοι? Φουλ καυσιμα ή άδειος?
Ολα παιζουν....

και τα 2 smg μονοκαβαλοι απο σταση 800 μετρα εγω ειχα βαλει βενζινη 10ε ισα ισα για την κοντρα δλδ και κατι παραπανω,ειδα το παιδι σημερα και μου ειπε οτι το εβαλε μεσα να αλλαξει δισκο πλατω,ελαφρωμενο βολαν και προγραμμα και θα ξαναπαμε παλι,εγω τι προλαβαινω να κανω??? :confused: :help:

deepblue
05-12-09, 15:59
και τα 2 smg μονοκαβαλοι απο σταση 800 μετρα εγω ειχα βαλει βενζινη 10ε ισα ισα για την κοντρα δλδ και κατι παραπανω,ειδα το παιδι σημερα και μου ειπε οτι το εβαλε μεσα να αλλαξει δισκο πλατω,ελαφρωμενο βολαν και προγραμμα και θα ξαναπαμε παλι,εγω τι προλαβαινω να κανω??? :confused: :help:

To Σταυρο σου !!!!
Πλακα σου κανω.
Καλο θα ηταν οι γνωστες του Μ3 να ελεγαν τις αποψεις τους γενικα για το τι ακριβως πραγματα πρεπει να μπουν και να γινουν ονομαστικα ωστε η βελτιωση να ειναι αυτη που πραγματικα πρεπει !!!
Εννοω αναλυτικα και οχι θελει φιλτρο προγραμμα η οτι αλο απλα ονομαστικα αλλα πιο ειδικα.

Sokin M3
05-12-09, 16:06
και τα 2 smg μονοκαβαλοι απο σταση 800 μετρα εγω ειχα βαλει βενζινη 10ε ισα ισα για την κοντρα δλδ και κατι παραπανω,ειδα το παιδι σημερα και μου ειπε οτι το εβαλε μεσα να αλλαξει δισκο πλατω,ελαφρωμενο βολαν και προγραμμα και θα ξαναπαμε παλι,εγω τι προλαβαινω να κανω??? :confused: :help:

τι χρωμα ειναι το Μ3 που δοκιμασες?Φοραει 20αρια?

thomelef
05-12-09, 16:20
Ελατε ολοι να σας ΡΑΨΩ.
Θα ξεκινησω απο τον Θωμα που την εχει δει γρηγορος και "διαφορικακιας" :icon02:



ΟΚ.
Παντως αυτα που λεει ο Σοκιν και ο Βαγγέλης ειναι αληθεια....

ο θωμάς δεν είναι κοντράκιας τρελοχρηστόφορε...:thefinger:greenboun το διαφορικούλι
όμως πραγματικά είναι απόλαυση...

mitsos_chania
05-12-09, 21:14
και τα 2 smg μονοκαβαλοι απο σταση 800 μετρα εγω ειχα βαλει βενζινη 10ε ισα ισα για την κοντρα δλδ και κατι παραπανω,ειδα το παιδι σημερα και μου ειπε οτι το εβαλε μεσα να αλλαξει δισκο πλατω,ελαφρωμενο βολαν και προγραμμα και θα ξαναπαμε παλι,εγω τι προλαβαινω να κανω??? :confused: :help:

μην κανεις τπτ.οσο πιο πολλα αλλαζει τοσο χειροτερα θα πηγαινει οπως εχει φανει.Εκτος αν βαλει κομπρεσερ

Sokin M3
05-12-09, 21:30
μην κανεις τπτ.οσο πιο πολλα αλλαζει τοσο χειροτερα θα πηγαινει οπως εχει φανει.Εκτος αν βαλει κομπρεσερ
θεωρω οτι και με το κομπρεσσερ κανεις την διαφορα

μην ξεχναμε το προτζεκτ του Νικου που θεωρω οτι ειναι εξαιρετικο

mo328i
05-12-09, 22:37
οχι φιλε 19αρια bbs,εχω την εντυπωση οτι πρεπει να μαζευτουμε ολα τα m3 αλλα βεβαια και οποιος αλλος θελει,να δουμε τι εχει κανει ο καθενας στο αυτοκινητο του ετσι ωστε να καταλαβουμε τι δουλευει και τι δεν δουλευει σε αυτα τα αυτοκινητα,πιστευω ειναι η καλυτερη αποδειξη αυτη.Εννοειται ομως σε τελειως φιλικο κλημα και ειναι σεβαστο εαν θελει να πει τι εχει βαλει ο καθενας και να βοηθησει τους αλλους για να τους γλυτωσει απο κοπο και χρημα φυσικαι!!Η μεγαλυτερη μου απορεια ειναι το διαφορικο δεν εχει εξακριβωθει ακομα εαν με πιο κοντο θα εισαι πιο μπροστα η πιο πισω,αλλοι λενε ετσι αλλοι λενε αλλιως!!γνωμη μου θα εισαι πιο πισω...

mitsos_chania
06-12-09, 00:59
θεωρω οτι και με το κομπρεσσερ κανεις την διαφορα

μην ξεχναμε το προτζεκτ του Νικου που θεωρω οτι ειναι εξαιρετικο

αραγε τι θα εκανε του νικου απενταντι σε ενα κομπρεσορατο σαν το δικο σου?θα ειχε ενδιαφερον μια τετοια αναμετρηση.(sorry για το off-topic)

E36 RULES!!
06-12-09, 01:33
αραγε τι θα εκανε του νικου απενταντι σε ενα κομπρεσορατο σαν το δικο σου?θα ειχε ενδιαφερον μια τετοια αναμετρηση.(sorry για το off-topic)

ΠΟΛΥ ενδιαφέρον... 2 διαφορετικές σχολές... N/A vs F/I

ΓΟΥΣΤΑΡΩ

Geo_3D
06-12-09, 10:05
Εχει γινει ηδη!!!Οχι με του Sokin,αλλά με άλλα κομπρεσορατα

mitsos_chania
06-12-09, 11:44
Εχει γινει ηδη!!!Οχι με του Sokin,αλλά με άλλα κομπρεσορατα

κατατοπιστικοτατος Γιωργο.Απλα μηπως μπορεις να βοηθησεις λιγο παραπανω λεγοντας και τι αποτελεσματα ειχαμε και με τι κομπρεσορατα?

Geo_3D
06-12-09, 11:45
οχι.........ας το γραψει ο ιδιος ο Νικος

mo328i
06-12-09, 12:58
κατι παρομοιο ειχε οργανωσει to dragster.gr αλλα δεν ειχα παει,ωραιο θα ηταν να το κανονισουμε και εμεις!!με πολλα m3 και ολες τις σειρες φυσικα!

Geo_3D
06-12-09, 13:38
χεχε...ενταξει...το βλεπω να ερχεται.....

"Εσεις οι 6κυλινδροι"
"Εσεις οι Μ3ακηδες"
"κανονιζετε πριβε βολτες"
"και δεν μας λετε τιποτα"
"ρατσισμος"

same shit,different day.....

saul m3
14-12-09, 02:41
ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Κ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΑΙ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΣΤΟΚΟΙ ΑΛΛΑ Κ ΠΟΛΛΟΙ ΠΙΛΟΤΟΙ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ......................................... .................................................. .........

mo328i
04-04-10, 00:17
χριστος ανεστη παιδια χρονια πολλα,μια ερωτηση λιγο ασχετη αλλα και σχετικη θελω να κανω για να μην ανοιγω καινουριο threat το e46 m3 μαμα (φιλτρο-εξατμιση) εκτος απο εκκινησεις που πραγματικα παει πολυ καλα και ξεκολλαει σε πολλα μπροστοκινητα αυτοκινητα,σε ποιες στροφες και σε ποια ταχυτητα ειναι το καλυτερο για πατημα (ειδικα με τουρμπατο).εχω ακουσει οτι απο πρωτες στις 4000 στροφες ειναι το καταλληλο,δεν ξερω σε ποιο σημειο εχει την μεγιστη αποδοση...οποτε λιγη βοηθεια.

chief
04-04-10, 00:56
πρωτες και πιο χαμηλα απ τις 4000 στροφες.Ειναι πολλες 4000 γιατι ο τουρπατος ειναι και μεσα στο τουρπο. Μπορει να ειναι και με δευτερα και να μην το καταλαβεις αν ειναι και "κοντος".
Γυρω στις 2500-3000 ειναι οτι πρεπει. Το αμαξι εχει πολυ καλυτερη αποκριση απο το τουρπατο.
Μην ξεχνας οτι εκτος του οτι δεν πρεπει να ειμαστε πολυ "ψηλα" πρεπει να εχουμε και τον αντιπαλο εκτος τουρπο.:smokin:
Επισης το Μ3 παει καλα και με δευτερα 4000-4500 (οχι παραπανω) αν και πρεπει να το αποφευγεις ιδιως αν ο αντιπαλος ειναι τουρπατος 2wd.

mo328i
04-04-10, 18:47
ευχαριστω φιλε μετα την κοντρα θα σας πω και το αποτελεσμα!

M3_GEO
04-04-10, 20:57
και 15 m3 να ειμαστε δεν προκειτε να βγει ακρη ποτε. θα σας αναφερω ενα παραδειγμα

παταω εγω με ενα μ3 του χ και ειμαστε κοπιες

παταει ο χ με τον ψ και ειναι ο ψ 2 αμαξια μπροστα

και τελοσ

παταω εγω με τον ψ και ειμαι μισο φτερο μπροστα

ολα την ιδια μερα και χωρις να υπαρχει το παραμικρο προβλημα σε αλλαγη η οτιδηποτε αλλο

βγαλατε ακρη?:smashtard:smashtard:smashtard:smashtard:smas htard

mo328i
05-04-10, 11:19
και 15 m3 να ειμαστε δεν προκειτε να βγει ακρη ποτε. θα σας αναφερω ενα παραδειγμα

παταω εγω με ενα μ3 του χ και ειμαστε κοπιες

παταει ο χ με τον ψ και ειναι ο ψ 2 αμαξια μπροστα

και τελοσ

παταω εγω με τον ψ και ειμαι μισο φτερο μπροστα

ολα την ιδια μερα και χωρις να υπαρχει το παραμικρο προβλημα σε αλλαγη η οτιδηποτε αλλο

βγαλατε ακρη?:smashtard:smashtard:smashtard:smashtard:smas htard


αυτα ειναι!!αντε να καταλαβεις τι γινεται!δηλαδη ειναι αναλογα τα κεφια του αυτοκινητου μπορει ομως να πεζουν και αλλα ρολο καποιες λεπτομεριες που δεν ξερουμε,τι να πω...?

chief
05-04-10, 15:15
και 15 m3 να ειμαστε δεν προκειτε να βγει ακρη ποτε. θα σας αναφερω ενα παραδειγμα

παταω εγω με ενα μ3 του χ και ειμαστε κοπιες

παταει ο χ με τον ψ και ειναι ο ψ 2 αμαξια μπροστα

και τελοσ

παταω εγω με τον ψ και ειμαι μισο φτερο μπροστα

ολα την ιδια μερα και χωρις να υπαρχει το παραμικρο προβλημα σε αλλαγη η οτιδηποτε αλλο

βγαλατε ακρη?:smashtard:smashtard:smashtard:smashtard:smas htard
Βγαλαμε, βγαλαμε.....

ρε μπας και εισαι κουλος??????????????????

M3_GEO
05-04-10, 16:10
Βγαλαμε, βγαλαμε.....

ρε μπας και εισαι κουλος??????????????????

λες χαχαχαχααχχαχα