PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή Υαλοκαθαριστήρων σε z3


infernoz3
09-12-09, 22:22
Με τις πρώτες βροχοπτώσεις διαπίστωσα οτι πρέπει άμεσα να αλλάξω τους υαλοκαθαριστήρες στον γέρο-z3. Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω πώς... είτε με ανοιχτό είτε με κλειστο το καπό δεν μπορώ να σηκώσω τα μπράτσα των υαλοκαθαριστήρων... Τι κανω λάθος; καμιά ιδέα; Τα φώτα σας παρακαλω! ευχαριστώ προκαταβολικά :wub:

deepblue
09-12-09, 22:38
Αν οι καθαριστηρες ειναι μαμα τοτε πηγαινε σε μια αντιπροσωπια να σου αλλαξει απλα τα λαστιχακια.
Ειναι πολυ μικρο το κοστος και πολυ καλυτερα τα λαστιχακια απο το να αλλαξεις υαλοκαθαριστηρες after market.
Ελα σε καποια απο τις συναντησεις μας να τα πουμε απο κοντα.
Τι θα ελεγες για την Παρασκευη ?
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=22797

infernoz3
09-12-09, 22:48
Το θεμα ειναι οτι εχω ήδη πάρει καινούργιους... καμιά ιδέα...? το meeting σε ποιά περιοχή είναι?

deepblue
09-12-09, 23:16
και καινουργιους που εχεις παρει μην πεταξεις τους παλιους κρατα τους γιατι θα με θυμηθεις.
Απο και και μετα πρεπει να σηκωσεις το καπο.
ΤamTamκαφε Πλαπουτα 71 Ν.Ηρακλειο.

infernoz3
09-12-09, 23:26
Σ ευχαριστώ φίλε μου, θα δώ αν μπορέσω την παρασκευή να έρθω να σε δώ να τα πούμε κιόλας. έχω να σε δώ απο τότε που είχαμε συναντηθεί στα λιμανάκια που ήμουν σε ένα s3! .....οταν λες να σηκώσω το καπό?....τι εννοείς..?(μην πάει πουθενά στο πονηρο το μυαλό σας!) χεχε

gyiama
09-12-09, 23:29
μιας και ανεφερε ο φιλος για υαλοκαθαριστηρες ηρθε η ωρα να αλλαξω και γω στο δικο μου αυτοκινητο και ηθελα να ρωτησω την αν εχει δοκιμασει καποιος τους BOSCH AEROTWIN ειναι αυτοι οι καινουργιοι που ειναι σκετο λαστιχο!! ειναι καλοι ?εχω ακουσει καλα λογια αλλα δεν τους εχω δει στην πραξη τι κανουν!!!τους εχει μηπως καποιος στο αυτοκινητο του?

KATSARAIOS
09-12-09, 23:33
μιας και ανεφερε ο φιλος για υαλοκαθαριστηρες ηρθε η ωρα να αλλαξω και γω στο δικο μου αυτοκινητο και ηθελα να ρωτησω την αν εχει δοκιμασει καποιος τους BOSCH AEROTWIN ειναι αυτοι οι καινουργιοι που ειναι σκετο λαστιχο!! ειναι καλοι ?εχω ακουσει καλα λογια αλλα δεν τους εχω δει στην πραξη τι κανουν!!!τους εχει μηπως καποιος στο αυτοκινητο του?

γενικα αφηνουν νερα πανω στο καθαρισμα,δεν ξερω της συγκεκριμενης μαρκας.
εγω εβαλα ,και συντομως επεστρεψα σε παλιου τυπου της BOSCH .

gyiama
09-12-09, 23:44
οι παλιοι και ''καλοι'' bosch εχουν ενα κακο το οποιο ειναι οτι στα πολλα χλμ δλδ 120-140 ''χοροπηδανε'' πανω στην κινηση παρολο που εχουν την αεροτομη επανω τους και απ οτι διαβασα αυτοι οι καινουργιοι πατανε λεει πιο καλα και δεν κανουν τοσο αεροδυναμικο θορυβο!!!!

KATSARAIOS
09-12-09, 23:46
οι παλιοι και ''καλοι'' bosch εχουν ενα κακο το οποιο ειναι οτι στα πολλα χλμ δλδ 120-140 ''χοροπηδανε'' πανω στην κινηση παρολο που εχουν την αεροτομη επανω τους και απ οτι διαβασα αυτοι οι καινουργιοι πατανε λεει πιο καλα και δεν κανουν τοσο αεροδυναμικο θορυβο!!!!

ακριβως αυτο ξεχασα να γραψω
οτι πανω απο 130-140 οι νεου τυπου αφηνουν νερα ,τουλαχιστον αυτα που ειχα βαλει εγω (οχι της BOSCH)
για τους παλιου τυπου δεν βλεπω κατι τετοιο,μια χαρα καθαριζουν και αθορυβα.

gyiama
10-12-09, 00:02
δεν ξερω ρε γμτ εμενα οι δικοι μου ενω στα χαμηλα δουλευουν αψογα και καθαριζουν αρκετα καλα (ενταξει ηρθε η ωρα τους για αλλαγη) στα πολλα ξερεις χοροπηδανε και αφηνουν νερα το κλασικο γκρρρ που κανει και θορυβο!!!!!μπας και φταιει που παλιοσανε πια?

KATSARAIOS
10-12-09, 00:04
δεν ξερω ρε γμτ εμενα οι δικοι μου ενω στα χαμηλα δουλευουν αψογα και καθαριζουν αρκετα καλα (ενταξει ηρθε η ωρα τους για αλλαγη) στα πολλα ξερεις χοροπηδανε και αφηνουν νερα το κλασικο γκρρρ που κανει και θορυβο!!!!!μπας και φταιει που παλιοσανε πια?

σιγουρα,βαλε καινουριους κατα την γνωμη μου μην αλλαζεις τυπο.

deepblue
10-12-09, 00:26
Eιχα τους μαμα στοΖ3 εβαλα BOSCH οταν ηθελα αλλαγη και μετα το μετανιωσα και πηγα και ξαναπηρα τους μαμα γιατι τους ειχα πεταξει.
Καλυτερα μαμα ..αποψη μου παντα.

z3 2.2
10-12-09, 01:20
Φιλε InfernoZ3 o τροπος ειναι απλος.
Βαζεις να δουλευουν οι καθαριστηρες και τη στιγμη που ειναι καθετα με το παρμπριζ σβησε το διακοπτη του αυτοκινητου (κλειδι).
Μολις μεινουν καθετα μπορεις με ανεση να τους αλλαξεις.
Προσεξε μονο μη σου φυγει το μπρατσο χωρις το μακτρο επανω γιατι μολις σκασει πανω στο παρμπριζ θα το σπασει!!!

E46 POWER
10-12-09, 04:20
μιας και ανεφερε ο φιλος για υαλοκαθαριστηρες ηρθε η ωρα να αλλαξω και γω στο δικο μου αυτοκινητο και ηθελα να ρωτησω την αν εχει δοκιμασει καποιος τους BOSCH AEROTWIN ειναι αυτοι οι καινουργιοι που ειναι σκετο λαστιχο!! ειναι καλοι ?εχω ακουσει καλα λογια αλλα δεν τους εχω δει στην πραξη τι κανουν!!!τους εχει μηπως καποιος στο αυτοκινητο του?

Τους φοραω εγω απο ιανουαριο του 2009. τους πηρα απο γερμανια και ειναι αψογοι..

VanVIC
10-12-09, 06:32
Με τις πρώτες βροχοπτώσεις διαπίστωσα οτι πρέπει άμεσα να αλλάξω τους υαλοκαθαριστήρες στον γέρο-z3. Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω πώς... είτε με ανοιχτό είτε με κλειστο το καπό δεν μπορώ να σηκώσω τα μπράτσα των υαλοκαθαριστήρων... Τι κανω λάθος; καμιά ιδέα; Τα φώτα σας παρακαλω! ευχαριστώ προκαταβολικά :wub:

Βάζεις κλειδί, γυρίζεις ενα κλικ για να δώσεις ρεύμα χωρίς να βάλεις μπρος, ενεργοποιείς τους γυαλοκαθαριστήρες και μόλις οι βραχίονες τους φτάσουν στην περισσότερο κάθετη θέση, σβήνεις για να μείνουν εκεί.
Τότε μπορείς να τους βγάλεις όπως βγαίνουν και στα άλλα αμάξια.
Όλα αυτά με κλειστό καπώ ασφαλώς.

Σχετικά με τους νέους Bosch με το μονό λαστιχένιο πτερύγιο, εγώ αυτούς φοράω στο δικό μου Ζ3 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και στα πολλά (και πάνω από 200)

infernoz3
10-12-09, 07:01
Φιλε InfernoZ3 o τροπος ειναι απλος.
Βαζεις να δουλευουν οι καθαριστηρες και τη στιγμη που ειναι καθετα με το παρμπριζ σβησε το διακοπτη του αυτοκινητου (κλειδι).
Μολις μεινουν καθετα μπορεις με ανεση να τους αλλαξεις.
Προσεξε μονο μη σου φυγει το μπρατσο χωρις το μακτρο επανω γιατι μολις σκασει πανω στο παρμπριζ θα το σπασει!!!

Κατ αρχάς καλημέρα σε όλους! Φίλε z3 2.2 νομίζω παλιά είχα δοκιμάσει να κάνω τους υαλοκαθαριστήρες να κάτσουν κάθετα γυρνώντας το κλείδι αλλα γύρισαν πάλι στην θέση τους δεν σταμάτησαν... θα το δοκιμάσω πάλι σήμερα! σ ευχαριστώ πολυ!

infernoz3
10-12-09, 07:05
Βάζεις κλειδί, γυρίζεις ενα κλικ για να δώσεις ρεύμα χωρίς να βάλεις μπρος, ενεργοποιείς τους γυαλοκαθαριστήρες και μόλις οι βραχίονες τους φτάσουν στην περισσότερο κάθετη θέση, σβήνεις για να μείνουν εκεί.
Τότε μπορείς να τους βγάλεις όπως βγαίνουν και στα άλλα αμάξια.
Όλα αυτά με κλειστό καπώ ασφαλώς.

Σχετικά με τους νέους Bosch με το μονό λαστιχένιο πτερύγιο, εγώ αυτούς φοράω στο δικό μου Ζ3 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και στα πολλά (και πάνω από 200)

ευχαριστώ!

Fanis
10-12-09, 08:07
Δεν ξέρω πώς αλλάζουν στο Ζ3 (στο Ζ4 είναι πανέυκολο)...αλλά για καθαριστήρες, άπό όσους έχω δοκιμάσει, καλύτεροι με διαφορά είναι της PIAA οι silcone wiper blades. Αυτούς έβαλα και στην Ζ4 τώρα.

bmw_3..
10-12-09, 08:22
Μιας κ εχει η ωρα κ για εμενα για αλλαγη υαλοκαθαριστηρων,το μοντελο ειναι 316 του 03, να παω στην αντιπροσωπια κ να τους αλλαξω η να παρω καποιο aftermarket. Περιπου ποσο θα μου κοστισει η μαμα υαλοκαθαριστηρες?

giannis 116
10-12-09, 10:22
gyiama ειχα βαλει εγω Bosch Aerotwin μια φορα στον ασσο στους μπροστα. Μερικες παρατηρησεις: Για πισω καθαριστηρας δεν υπαρχει στο εμπορειο απο καμια εταιρεια οποτε αναγκαστικα BMW μαμα και μονο. Τους μπροστα τους βρηκα μονο κατοπιν παραγγελειας σε κεντρικη αποθηκη της Bosch, απλα δεν υπαρχουν σχεδον πουθενα για ασσο εξω στο εμπορειο. Ισως σε καμια autoplus αλλα σε τιμη φαρμακι! Εχουν μικροτερη διαρκεια ζωης απ τους μαμα BMW και ξεραινονται πιο ευκολα τα λαστιχα τους. Παντως για οσο διαρκουν δε χοροπηδανε σε μεγαλες ταχυτητες ουτε αφηνουν νερα τουλαχιστον σε παρ μπριζ ασσου.
Σορυ για το εκτος, ήθελα απλα να απαντησω στην απορια του gyiama.

gyiama
10-12-09, 10:45
να δεν κανω λαθος και οι μαμα bosch δεν ειναι?οι δικοι μου τουλαχιστον που δεν εχουν αλαχτει ποτε ειναι!!!!!!!λεω να κανω την κινηση και να τους βαλω και οτι γινει......!!!!!!!!!εχουμε κανενα online καταστημα με καλυτερες τιμες μηπως?

gyiama
10-12-09, 19:59
αν και χαλαω το θρεντ του παιδιου που ανοιξε για υαλοκαθαριστηρες για Ζ και ζητω συγνωμη γι αυτο απλα θεωρω οτι ειναι κριμα να ανοιξω αλλο παρομοιο για Ε46 θελω να ρωτησω το εξης:πηγα πριν λιγο σε καποιο καταστημα και ρωτησα για τους υαλοκαθαριστηρες που ανεφερα πιο πανω ΒOSCH AERO TWIN και εψαξε στον καταλογο της bosch και δεν βρηκε σετ για τα Ε46!!εχει για Ε36 μεχρι το 99 αλλα για Ε46 δεν εχει !!καποια παιδια που ειπατε οτι τους βαλατε πως τους βρηκατε?επισης εψαξα και για τους PIAA που ανεφερε ενας φιλος πιο πανω και ουτε αυτη η εταιρια δινει για Ε46!!1η μονη λυση ειναι δλδ η μαμα εργοστασιακοι η οι ΒOSCH οι απλοι?

giannis 116
10-12-09, 20:11
Δε βρισκω την καρτα με τα στοιχεια της αποθηκης που βρηκα εγω τους δικους μου, να σου δωσω καποιο τηλεφωνο ή mail να επικοινωνησεις. Ψαξε λιγο στο ιντερνετ μηπως βρεις κατι να τους ρωτησεις. Θυμαμαι μονο πως ειναι κοντα στα ΤΕΙ Αθηνας στη Λ. Αθηνων.
Ο καταλογος που κοιταξες ηταν ενημερωμενος; Αν ηταν σχετικα φρεσκος καταλογος και δεν ειχε καθαριστηρες για το συγκεκριμενο μοντελο τοτε απλα δεν θα υπαρχουν. Το ιδιο γινεται και με τη σειρα 1 3θυρη και 5θυρη για τον πισω καθαριστηρα, δεν υπαρχει απο καμια εταιρεια εκτος απ τον εργοστασιακο.

infernoz3
10-12-09, 22:04
αν και χαλαω το θρεντ του παιδιου που ανοιξε για υαλοκαθαριστηρες για Ζ και ζητω συγνωμη γι αυτο απλα θεωρω οτι ειναι κριμα να ανοιξω αλλο παρομοιο για Ε46 θελω να ρωτησω το εξης:πηγα πριν λιγο σε καποιο καταστημα και ρωτησα για τους υαλοκαθαριστηρες που ανεφερα πιο πανω ΒOSCH AERO TWIN και εψαξε στον καταλογο της bosch και δεν βρηκε σετ για τα Ε46!!εχει για Ε36 μεχρι το 99 αλλα για Ε46 δεν εχει !!καποια παιδια που ειπατε οτι τους βαλατε πως τους βρηκατε?επισης εψαξα και για τους PIAA που ανεφερε ενας φιλος πιο πανω και ουτε αυτη η εταιρια δινει για Ε46!!1η μονη λυση ειναι δλδ η μαμα εργοστασιακοι η οι ΒOSCH οι απλοι?

Να μη ζητάς συγνώμη, μια παρέα είμαστε!:dblthumb2

E46 POWER
11-12-09, 02:30
Δε βρισκω την καρτα με τα στοιχεια της αποθηκης που βρηκα εγω τους δικους μου, να σου δωσω καποιο τηλεφωνο ή mail να επικοινωνησεις. Ψαξε λιγο στο ιντερνετ μηπως βρεις κατι να τους ρωτησεις. Θυμαμαι μονο πως ειναι κοντα στα ΤΕΙ Αθηνας στη Λ. Αθηνων.
Ο καταλογος που κοιταξες ηταν ενημερωμενος; Αν ηταν σχετικα φρεσκος καταλογος και δεν ειχε καθαριστηρες για το συγκεκριμενο μοντελο τοτε απλα δεν θα υπαρχουν. Το ιδιο γινεται και με τη σειρα 1 3θυρη και 5θυρη για τον πισω καθαριστηρα, δεν υπαρχει απο καμια εταιρεια εκτος απ τον εργοστασιακο.

Μηπως εννοεις την aka?

giannis 116
11-12-09, 08:50
Να σου πω δε θυμαμαι ακριβως την επωνυμια. Ειναι σε ενα στενακι με το που στριβεις απο Καβαλας για να πας για τα ΤΕΙ.

infernoz3
12-12-09, 14:21
να ευχαριστήσω τον φίλο vanvic πράγματι έκανα αυτό που είπε με το κλειδί και η αλλαγή των υαλοκαθαριστήρων έγινε πολύ εύκολα ;-)

gupakos
22-11-11, 23:01
Λοιπόν παρέλαβα σήμερα από ebay τους καινούριους υαλοκαθαριστήρες (Aeroflat) για τη Ζ3. Παιδιά τι να πω; Με 10 ευρώ, το πρόβλημα λύθηκε...τέλος.

Εδώ για Ζ3, αλλά υπάρχουν όλων των ειδών τα μοντέλα.

http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Z3-E36...item414cf6b361

Θα αντέξουν; Δεν ξέρω...αλλά πρώτα ο Θεός και υγεία να έχουμε και τους ξαναβάζουμε....απο κριτικές πάντως που διάβασα αντέχουν minimum ένα χειμώνα και η ποιότητα τους (καθάρισμα + 'θόρυβος') είναι απλά καταπληκτική.

jkourkoulis
20-09-12, 16:17
Καλησπέρα παιδιά, ήρθε η ώρα να αλλάξω και εγώ υαλοκαθαριστήρες στη Ζ3. Τι θα μου προτείνατε να πάρω κάτι σε aftermarket ή να πάω στη BMW να μου δώσουν τους "μαμά";

Nickolas_s2k
20-09-12, 16:49
λοιπον εγω εβαλα περυσι τους αεροφλατ..2 μηνες δεν κρατησανε και τα λαστιχακια τους στις ακρες κοπηκανε..ομως ηταν εντελως αθορυβοι! ετσι λοιπον ξαναγυρισα στα oem μακτρα που ειναι και swf και αλλαζω μονο λαστιχακια με 2.5 ευρω οποτε χρειαστει 2 φορες το χρονο και εχω το κεφαλι μου ησυχο..μαλιστα πριν καμια ωρα αλλαξα τα δικα μου και εβαλα λαστιχακια guard χωρις να με νοιαζει αν ειναι τοπ ποιοτητα
edit : τα μαμα λαστιχακια εχουν 10.5 ευρω το ενα παρακαλω ! ακριβα ....για λαστιχακια

gupakos
20-09-12, 20:54
Καλησπέρα παιδιά, ήρθε η ώρα να αλλάξω και εγώ υαλοκαθαριστήρες στη Ζ3. Τι θα μου προτείνατε να πάρω κάτι σε aftermarket ή να πάω στη BMW να μου δώσουν τους "μαμά";

Έγραψα και πιο πάνω για τους aeroflat. Ένα χρόνο σχεδόν μετά θα έλεγα ότι αξίζουν απόλυτα τα (εξαιρετικά λίγα) λεφτά τους.

jkourkoulis
20-09-12, 21:41
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Άρα δεν κοιτάω τα μαμά λαστιχάκια σίγουρα. Από που παίρνετε εσείς τέτοιου είδους πράγματα;

E46 POWER
28-09-12, 02:12
http://all-in-stock.com/product.php?id_product=92

Αν μένεις Σερρες δωρεάν τα μεταφορικά.. Αν οχι ενα ευρω έκπτωση.. Δοκιμασμενοι απο μένα χωρίς κανένα προβλημα.

leonidaskal
30-09-12, 18:53
αν μετραει σε κατι και η δικια μου γνωμη
πριν καποιο καιρο εβαλα στο z3 wurth λαστιχα και μπρατσα μαζι
απολυτα φυσιολογικα ολα ειται με 20 χλμ ειται με 150

jkourkoulis
30-09-12, 19:41
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!