PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ σε 320d θελω τα φωτα σας


xristosg
11-12-09, 13:44
Παιδια οποιος μπορει να βοηθειση.
BMW 320d δουλευει κονονικα το σβηνεις και δεν περνει μπρος μπορει να κανεις 30 προσπαθιες και μετα να παρει .
το εχω παει στη bmw το εχουν ελεξει αλαξανε καποια ρελε αλαξανε το προγραμα δλδ επαναπρογραματισμο τον εγκεφαλο η αντλια στο ρεζερβουαρ δουλευει κανονικα αν τη δωσεις 12 βολτ η αντλια κατω στο σασι δουλευει κανονικα αν τη δωσεις 12 βολτ .
Δεν μου βγαζει καμια ενδειξει στο ταμπλο .
Κανει το εξεις .
Οταν βαλεις το κλειδι και το γυρισεις στη θεση που αναβουν τα λαμπακια κανου να ξεκινισουν οι αντλιες αλα δεν ξεκινουν που κανονικα πρεπει να δουλεψουν για ενα λεπτο περιπου και μετα σταματουν .
Αν λοιπον δεν ξεκινισουν οι αντλιες να δουλεψουν για ενα λεπτο οπως πρεπει δεν περνει οσο και να γυρνας τη μιζα.
Κανοντας πολες προσπαθιες ανοιξε κλεισε το κλειδι μπορει σε καποια στιγμη να ξεκινισουν οι αντλιες γιατι αν στισεις αυτι ακουγονται οταν δουλευουν .
ΚΑΤΙ κοβει τις αντλιες και δεν ξεκινουν .
ΓΙΑΤΙ αν ξεκινισουν περνει κανονικα και δεν εχει κανενα προβλημα.
Τα ρελε ειναι αλαγμενα και της αντλιας και του κινητηρα.
ΑΝ μπορει καποιος να βοηθεισει

M3Convertible
11-12-09, 14:29
1η Περίπτωση. Απενεργοποίησε το συναγερμό σου με το κλειδί του συναγερμού που έχεις και κάνε δοκιμή.

2η Περίπτωση. Immobilizer.

3η Περίπτωση. Κρυφός διακόπτης (αν υπάρχει) σου κάνει νούμερα

4η Περίπτωση. Διακόπτης τιμονιού

Υπάρχουν και άλλα πολλά αλλά τσέκαρε πρώτα αυτά

xristosg
11-12-09, 14:54
Απ τη BMW μου λενε για αλαγη εγκεφαλου τι λετε για αυτο υπαρχει τετοια περιπτωση
Τους ειπα για ιμοβιλαιζερ και μου λενε αν ηταν θα το εβγαζε στις βλαβες
οσο για το διακοπτη στο τιμονι νομιζω οτι δινει κανονικα γιατι αναβουν ολα οπλιζουν τα ρελε

Dimzan
11-12-09, 15:09
Για να μην αλλαξεις τον εγκεφαλο τσαμπα δοκιμασε το πρωτα με εναν δανεικο εγκεφαλο κι αν σου κανει παλι κολπα μην τον αλλαξεις. Τωρα που θα βρεις δανεικο η προσωρινο εγγεφαλο ειναι ενα θεμα...


ΥΓ και με δεδομενο οτι οι καλωδιωσεις δεν εχουν θεμα

Nikos120i
11-12-09, 15:33
Παίζει να είναι η αντλία υψηλής?

M3Convertible
11-12-09, 15:53
Απ τη BMW μου λενε για αλαγη εγκεφαλου τι λετε για αυτο υπαρχει τετοια περιπτωσηΤους ειπα για ιμοβιλαιζερ και μου λενε αν ηταν θα το εβγαζε στις βλαβες
οσο για το διακοπτη στο τιμονι νομιζω οτι δινει κανονικα γιατι αναβουν ολα οπλιζουν τα ρελε

Έχουν δώρα να πληρώσουν στην BMW…….

Το συναγερμό δεν βλέπω να τον τσέκαρες.

Το immobilizer δεν βγαίνει πάντα στις βλάβες!!!

Άλλαξε κλειδί και δοκίμασε ξανά, (δοκίμασε δηλαδή τα δεύτερα κλειδιά που έχεις)

xristosg
11-12-09, 17:59
Σημερα που μου το εκανε παλι εχα μαζι μου και το δευτερο κλειδι αλλα ουτε με το ενα ουτε με το αλλο κλειδι επερνε το προσπαθουσα πανω απο μιση ωρα ποτε με το ενα ποτε με το αλλο κλειδι εβγαλα τις φυσες απ τον εγκεφαλο γιατι ετσι μου ειπε καποιος αλλα τιποτα δεν επερνε με τιποτα .
Αλλα δεν το γυρναω με τη μιζα γιατι παει η μπαταρια .
Στινω αυτι και οταν ακουσω τις αντλιες να δουλευουν το ξερω πως θα παρει .
Μου το ξανακανε και στο σπιτι σημερα το απογευμα .
μεσα στην αυλη ξεκλιδωμενο χωρις τα κλειδια πανω για καμια ωρα ξεκλιδωμενο.
παω να το βαλω τιποτα .
Βγαζω το κλειδι κλειδωνω απο μεσα απενεργοποιω το συναγερμο με το κλειδι βαζω το κλειδι στη μιζα γυρναω και πειρε .
ΔΕΝ ξερω αν θα το ξανακανει παλι
ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ να σε αφηνει μεσ το δρομο καθε τοσο και ψαχνεσε.

giannis 116
11-12-09, 20:55
Πηγαινε και σε κανα αλλο σερβις BMW εξουσιοδοτημενο ή μη κοντα σε σενα να παρεις και μια 2η γνωμη. Επισης μπορεις να το πας και σε καποιο απ τα σερβις της Bosch που εχουν ανοιξει τελευταια, ισως να ξερουν κι αυτοι κατι παραπανω.

strof
13-12-09, 23:09
Πέτα τον συναγερμό, αυτός κανει την ζημιά.

xristosg
14-12-09, 16:09
Πέτα τον συναγερμό, αυτός κανει την ζημιά.

Υπαρχει τροπος να απενεργοποιησω το συναγερμο και ποιος ειναι αυτος
Γιατι ο φιλος M3Convertible μου λεει με το κλειδι του συναγερμου ποιο ειναι αυτο το κλειδι εχουμε καποιο αλλο κλειδι
Και κατι αλλο .
Οταν δεν περνει μπρος δεν μπορεις να κανεις προγραματισμο και στα δυο κλειδια η το ενα θα κανει να δουλευει η το αλλο ενω χθες που επερνε κανονικα εκανε προγραματισμο και στα δυο κλειδια με τον τροπο που λεει στο βιβλιο .
Βαλε βγαλε κρατα πατημενο το 1 και πατα τρεις φορες το 2 τα αφηνεις και τα δυο και ανοιγοκλεινουν οι κλειδαριες και εναι οκ
μετα το αλλο μεσα σε 30 δευτερα ολα αυτα

xristosg
06-01-10, 19:08
Μου ελαξαν imobilaiser τιποτα
Μου αλαξαν εγκεφαλο και μεσα σε δυο μερες παλι τα ιδια δεν περνει
ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ με εχει τρελανει
Οταν αλαξαν τον εγκεφαλο πειρε μπρος κανονικα και μεσα σε δυο μερες παλι τα ιδια
Παιδια βοηθειστε

giannis_compact
06-01-10, 19:15
Φιλε απο Αλεξανδρουπολη εισαι?Αν ειναι πες μου να σου συστησω καποιον κοντα να πας.

xristosg
06-01-10, 20:00
Απο Εβρο ειμαι Αλεξανδρουπολη παω για σερβις

giannis_compact
06-01-10, 20:07
Στην αντιπροσωπεια?

xristosg
06-01-10, 20:22
Ναι ολο εκει παω

giannis_compact
06-01-10, 20:51
Εχεις π.μ. φιλε..

thanblan
07-01-10, 12:36
Υπαρχει τροπος να απενεργοποιησω το συναγερμο και ποιος ειναι αυτος
Γιατι ο φιλος M3Convertible μου λεει με το κλειδι του συναγερμου ποιο ειναι αυτο το κλειδι εχουμε καποιο αλλο κλειδι
Και κατι αλλο .
Οταν δεν περνει μπρος δεν μπορεις να κανεις προγραματισμο και στα δυο κλειδια η το ενα θα κανει να δουλευει η το αλλο ενω χθες που επερνε κανονικα εκανε προγραματισμο και στα δυο κλειδια με τον τροπο που λεει στο βιβλιο .
Βαλε βγαλε κρατα πατημενο το 1 και πατα τρεις φορες το 2 τα αφηνεις και τα δυο και ανοιγοκλεινουν οι κλειδαριες και εναι οκ
μετα το αλλο μεσα σε 30 δευτερα ολα αυτα

σε αντίστοιχη περίπτωση σε ένα audi a3 ο μάστορας έκοψε το καλώδιο της εντολής προς την τρόμπα βενζίνης και λύθηκε το θέμα. είχε κολλήσει η συγκεκριμένη εντολή του συναγερμού.