PDA

Επιστροφή στο Forum : Γρατζουνισα τη ζαντα ρε g@m*tO :(


dafidack
12-12-09, 16:05
Τι να λεμε τωρα ρε παιδια,την ειχα κουκλα και εφαγα τη ζαντα σε ενα πεζοδρομιο απο φιλοτιμο,για να μην περιμενει ο αλλος που ειχε προταιρεοτητα.Τωρα τι κανω?Να τη βαψω?Υπαρχει κωδικος χρωματος για τη συγκεκριμενη?Να κανω τοπικη βαφη?Αντε ρε παιδια,βοηθειστε.Ειμαι πολυ στεναχωρημενος. :(

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/vbgarage.php?do=getimage&id=10025

Nick_E60_GR
12-12-09, 16:13
Μην αγχώνεσαι, αν είναι οι 166 (της φωτό) επισκευάζονται εύκολα.

sv2
12-12-09, 16:14
Να μην σε απασχολεί καθόλου.Ζήτημα χρόνου να κάνεις ακόμα μία.Αμα χαίρεσαι το αυτοκίνητο φυσικό είναι να συμβαίνουν αυτά.Και εγώ έχω γδαρσίματα αλλά δεν με νοιάζει καθόλου.

fanisk
12-12-09, 16:23
Σωστα, οσο ωραιο και αν φαινεται ενα αμαξι κουτα, θα μεινει ετσι οσο ειναι κλειστο στο γκαραζ μας ή στο σαλονι μας. Αμα βγει εξω..μα ενα πεζοδρομιο...μα ενα πετραδακι στον προφυλακτηρα...μα ενα πετραδακι στο παρμπριζ..η ζημια εχει γινει. Επειδη θα γινουν και αλλες ομως, δεν χρειαζεται να σκας για τετοια σημαδια, γιατι οταν τα φτιαξεις ειναι σιγουρο πως θα ακολουθησουν και αλλα!

Johnny E46
12-12-09, 16:33
τα χω παθει κ εγω αδερφε μου απο φιλοτιμο για να μην περιμενει αλλος κ οταν εκανα Ζημια στον καθρεφτη μου ειπα δεν το ξανακανω για κανεναν, κριμα παντως για την ζημια σου αλλα μην ανησυχεις φτιαχνεται ... κουκλα την εχεις παντως....

Hil
12-12-09, 16:56
Βαφή μπορεί να γίνει αλλά θα πρέπει να βγει το λάστιχο!!

Προσωπικά τσάμπα δουλειά το βλέπω.... στους ελληνικούς δρόμου τι περιμένεις...

Αλλά δε χρειάζεται να τρελαίνεσαι...... όλοι έχουμε κάποια σημαδάκια στους τροχούς και όχι μόνο!!!

Άμα είναι να σκεφτόμαστε μη το ένα μη το άλλο, μη λερωθεί, μη γρατζουνιστεί κλπ...
καλύτερα να μην έχουμε αμάξι!!!

yannisv
12-12-09, 17:05
Σε ορισμένα βουλκανιζατερ τις επισκευάζουν χωρίς να φαίνεται ίχνος επισκευής.

paganis
12-12-09, 17:50
μην αγχωνεσαι...σημαδακια θα γινονται συνεχεια!! οταν η κατασταση επιβαλλει πραγματικα βαφη καντο...τωρα απλα αστο....

dafidack
12-12-09, 18:24
Σας ευχαριστω ρε παιδια για τα λογια παρηγοριας και το ξερω πως σιγουρα θα γινουν κι αλλες.Αλλα,οταν εισαι ψυρας με κατι θελεις να το βλεπεις αψεγαδιαστο.Αν φτιαχνονται λοιπον τοσο ευκολα,οπως λεει κι ο Nick,ποιος ο λογος να τις αφησω ετσι?Αν ξερετε πως κατατοπιστεμε λιγο γιατι δεν εχω ιδεα. :(

sv2
12-12-09, 18:32
Σας ευχαριστω ρε παιδια για τα λογια παρηγοριας και το ξερω πως σιγουρα θα γινουν κι αλλες.Αλλα,οταν εισαι ψυρας με κατι θελεις να το βλεπεις αψεγαδιαστο.Αν φτιαχνονται λοιπον τοσο ευκολα,οπως λεει κι ο Nick,ποιος ο λογος να τις αφησω ετσι?Αν ξερετε πως κατατοπιστεμε λιγο γιατι δεν εχω ιδεα. :(

Αυτό να κοιτάξεις ν αλλάξεις και άσε τις ζάντες με τις γρατζουνιές .

dafidack
12-12-09, 18:41
Αυτό να κοιτάξεις ν αλλάξεις και άσε τις ζάντες με τις γρατζουνιές .

Κοιτα,εγω ζητησα μια βοηθεια.Ο καθενας στο αμαξι του μπορει να κανει οτι θελει και δεν μπορει να του πει κανεις τπτ.Κι εσενα,καλα κανεις, και δε σε νοιαζει.Εγω ειναι κακο που θελω να το φτιαξω?

Nick_E60_GR
12-12-09, 18:55
Υπάρχουν αρκετοί που τις επισκευάζουν αναλόγως βέβαια τη ζημιά. Μπορεί να χρειάζεται απλή βαφή με μια απλή προεργασία, μπορεί όμως να χρειάζεται και "γέμισμα" με αλουμινόστοκο ή ακόμα και αλουμινοκόλληση (αν είναι πολύ βαθιές οι χαρακιές, ή λείπουν κομματάκια)..... και μετά "καθάρισμα" στον τόρνο και μετά προεργασία και απλό βάψιμο ή ακόμη καλύτερα ηλεκτροστατική βαφή.. Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι?

dafidack
12-12-09, 22:05
Αρε Nick,εισαι αρχοντας!Δινεις λυση σε καθε προβλημα!Ειμαι Λαρισα.Ε αμα εχεις απαντηση και σ'αυτο τοτε τι να πω!Να σε ρωτησω και κατι ακομα? Η βαφη θα πρεπει να γινει τοπικα ή σε ολοκληρη τη ζαντα?Κι αν γινει σε ολοκληρη τη ζαντα δεν θα εχει διαφορα με τις αλλες?

Nick_E60_GR
12-12-09, 22:16
Αρε Nick,εισαι αρχοντας!Δινεις λυση σε καθε προβλημα!Ειμαι Λαρισα.Ε αμα εχεις απαντηση και σ'αυτο τοτε τι να πω!Να σε ρωτησω και κατι ακομα? Η βαφη θα πρεπει να γινει τοπικα ή σε ολοκληρη τη ζαντα?Κι αν γινει σε ολοκληρη τη ζαντα δεν θα εχει διαφορα με τις αλλες?

Δυστυχώς δεν ξέρω κάτι στη Λάρισα, αλλά αν δεν είναι πολύ σοβαρό το θέμα, δεν χρειάζεται δηλαδή κόλληση και τόρνο, ένας καλός φαναρτζής μπορεί να την κάνει τη δουλειά άνετα. Αν δεν πετύχει το χρώμα ακριβώς και φαίνεται διαφορετικό, θα αναγκαστείς να περάσεις ένα χέρι και την άλλη ζάντα της ίδιας πλευράς ....δεν είναι τόσο δύσκολο το να πετύχει το χρώμα, όσο το να πετύχει το ίδιο ματ/σατινέ φινίρισμα...

dafidack
12-12-09, 22:22
Μεγαλο μπερδεμα κι αυτο με τις ζαντες.Δεν θα ηταν πιο ευκολο να υπηρχαν κωδικοι χρωματων οπως ειναι για ολα τα υπολοιπα?

zaharias
12-12-09, 22:29
Κοιτα,εγω ζητησα μια βοηθεια.Ο καθενας στο αμαξι του μπορει να κανει οτι θελει και δεν μπορει να του πει κανεις τπτ.Κι εσενα,καλα κανεις, και δε σε νοιαζει.Εγω ειναι κακο που θελω να το φτιαξω?

Ειναι λογικο ανοιγοντας ενα θεμα και ρωτωντας τη γνωμη του καθενος, να παρεις διαφορετικες απαντησεις.. Απλα ο sv2 ηθελε να πει, να χαιρεσαι το αμαξι σου και να μην εισαι ΤΟΣΟ ψειρας..

Εγω στη θεση σου, αν η γρατσουνια ειναι μεγαλη και μου την "εδινε" να τη βλεπω, θα την εφτιαχνα.. (ειμαι και γω "αναθεμα" με το αμαξι μου :D) Αν μπορεις βαλε μια φωτο..

dafidack
12-12-09, 22:43
Ειναι λογικο ανοιγοντας ενα θεμα και ρωτωντας τη γνωμη του καθενος, να παρεις διαφορετικες απαντησεις.. Απλα ο sv2 ηθελε να πει, να χαιρεσαι το αμαξι σου και να μην εισαι ΤΟΣΟ ψειρας..

Εγω στη θεση σου, αν η γρατσουνια ειναι μεγαλη και μου την "εδινε" να τη βλεπω, θα την εφτιαχνα.. (ειμαι και γω "αναθεμα" με το αμαξι μου :D) Αν μπορεις βαλε μια φωτο..

Ναι,οk σεβαστο.Αλλα οπως λες και 'συ αμα εισαι "αναθεμα" με το αμαξι και βλεπεις κατι κακο πανω του σιγα σιγα παυεις να το χαιρεσαι.Αυριο θα ανεβασω φωτο.

yannisv
12-12-09, 22:48
Πήγαινε σε βουλκανιζατέρ που κάνει αυτή τη δουλειά δε θα καταλάβεις ότι βάφτηκε και θα το κάνουν τοπικά.

dafidack
12-12-09, 22:54
Κατι εχω βρει στο ΝΕΤ.Ειναι καποιος Ζανιας που κανει αυτη τη δουλεια και λενε οτι ειναι κορυφη.Το θεμα ειναι οτι πρεπει να κατσει φαση να παω Αθηνα για δουλεια και να κανω κι αυτο.Γιατι αν περιμενω απο τους δικους μας τους αλμπανηδες εδω,βραστα...

MaSt0RaS
12-12-09, 23:08
Φιλε στο νησι μου παντα σε τετοιες περιπτωσεις λενε ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΤΙ...

Κατι ξερουν οι παλιοι..!

dafidack
12-12-09, 23:18
Χα καλο :) Εμεις πιτσιρικαδες,πατουσαμε οποιον βλεπαμε με καινουρια παπουτσια.Για το ματι,ναι ναι!

Nick_E60_GR
13-12-09, 11:15
.....κι ένας ωραίο σχετικό DIY http://www.wonderhowto.com/how-to/video/how-to-refinish-wheels-using-dupli-color-wheel-paint-166347/

dafidack
13-12-09, 13:29
Ναι καλα,αμα πιαστω να κανω εγω αυτο που εκανε ο τυπος θα πασαληψω ολο τον τοιχο πισω απ'τη ζαντα και η ζαντα θα γινει παραλαγης.Χα χα!!
Να και τα χθεσινα κατορθωματα...

http://i50.tinypic.com/2lue255.jpg

http://i46.tinypic.com/5cysgg.jpg

http://i48.tinypic.com/2vulnv7.jpg

zaharias
13-12-09, 13:59
Αν δεν αντεχεις να τη βλεπεις, πας σε μαγαζι που κανει τοπικες επισκευες και υπολογιζω με κανα 50αρικο οτι θα καθαρισεις..
Αλλιως αστην ετσι, μπορει να γινει καποιο σημαδακι (που δεν σου το ευχομαι..) ακομη και να τα φτιαξεις ολα μαζι..

dafidack
13-12-09, 14:07
Ε οπως ειναι τωρα δε νομιζω να ειναι μετα.Αλλο ενα μκρο σημαδακι κι αλλο αυτες οι χαρακιες.Και δεν εγινε μια γρατζουνια ρε γα#@#τ0.Τρεις!!!???

Christos 330i ///M
13-12-09, 14:11
Αν ησουν κοντα μου κατι θα καναμε φιλε μου . . .

Αυτο δεν ειναι τιποτα . . .

dafidack
13-12-09, 14:16
Αυτο σημαινει οτι η ζημια επανορθωνεται?Γιατι εγω,ασχετος εννωειται,τη βλεπω για ανεπανορθωτη εκτος κι αν βαψω ολη τη ζαντα και διαφερει το χρωμα απο τις αλλες.

Nick_E60_GR
13-12-09, 16:35
Αν ησουν κοντα μου κατι θα καναμε φιλε μου . . .

Αυτο δεν ειναι τιποτα . . .

Σωστός ο Χρήστος ..εύκολο.

dafidack
13-12-09, 18:18
αντε ρε παιδια,ετσι να ανεβω λιγο.Θα τις φτιαξω και θα εχετε φωτο της επισκευης!

onyx
14-12-09, 10:54
Νομίζω ότι ο πιο γνωστός σε επισκευή ζαντών είναι ο Πέττας.
http://www.pavlospettas.gr/index.html
Οι περισσότεροι σε αυτόν στέλνουν ζάντες για φτιάξιμο. Σε συμφέρει βέβαια να τις στείλεις μόνος σου γιατί οι ενδιάμεσοι συνήθως χρεώνουν...

Hil
14-12-09, 11:45
Κατι εχω βρει στο ΝΕΤ.Ειναι καποιος Ζανιας που κανει αυτη τη δουλεια και λενε οτι ειναι κορυφη.Το θεμα ειναι οτι πρεπει να κατσει φαση να παω Αθηνα για δουλεια και να κανω κι αυτο.Γιατι αν περιμενω απο τους δικους μας τους αλμπανηδες εδω,βραστα...

Επίσης και ο Πέττας στην Καβάλας(Αθηνών) , όπως κατεβαίνεις γι' Αθήνα, πριν τον Κηφησσό! Δίπλα από την Hundyai!

leyteris
14-12-09, 12:09
Τι να λεμε τωρα ρε παιδια,την ειχα κουκλα και εφαγα τη ζαντα σε ενα πεζοδρομιο απο φιλοτιμο,για να μην περιμενει ο αλλος που ειχε προταιρεοτητα.Τωρα τι κανω?Να τη βαψω?Υπαρχει κωδικος χρωματος για τη συγκεκριμενη?Να κανω τοπικη βαφη?Αντε ρε παιδια,βοηθειστε.Ειμαι πολυ στεναχωρημενος. :(

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/vbgarage.php?do=getimage&id=10025

φιλε ο μαγος λεγεται Παυλος Πετας.Επισκευαζει ζαντες,εκει εφτιαξα και εγω την δικη μου και εαν μπεις στο γκαραζ μου θα δεις οτι φοραμε ιδιες.ΔΕν εχει καμμια διαφορα στο χρωμα και πληρωσα 50 ευρω.Απλα ειναι Αθηνα (περιστερι).μπορεις ομως να την στειλεις.

super duper
14-12-09, 13:02
θα πω και εγω αυτο που οι περισσότεροι εχουν αναφέρει.
Τα δεδομένα των ελληνικών δρόμων είνια τέτοια που αργα η γρήγορα κάτι θα μας στεναχωρήσει.
Οσο για την επσικευη των ζαντων- βάψιμι κτλ νομίζω ότι ειναι ενα αρκετα μεγάλο μαγαζί επί της Λεωφόρου Κάβαλας στο ρευμα προς Αθηνα λίγο πριν την συμβολή με το ποτάμι.

dafidack
14-12-09, 16:58
Παιδια ολο το Σ/Κ εψαχνα να βρω μαγαζια που επισκευαζουν ζαντες και γνωμες πελατων τους.Οπως οι περισσοτεροι λετε,πραγματι ο Πεττας ειναι κορυφαιος οπως και ο Ζανιας συμφωνα παντα με αυτα που διαβασα.Εστειλα φωτο και στους δυο αλλα μαλλον στον Πεττα θα καταληξω,μιας και ειδα τις ζαντες του Λευτερη.

Dimzan
14-12-09, 17:18
Φιλε η ζημια ειναι πολυ μικρη και επιφανειακη. Με λιγα χρηματα θα γινει παλι κουκλι.

Αν ηταν πιο παλιο το αμαξι ισως να μη με ενοιαζε και μενα αλλα αν το προσεχεις πολυ αξιζει να το φτιαξεις. Ειναι και λιγο κομπλεξ αυτο , αλλα ειναι κακο μονο οταν γινεται εμονη.


ΥΓ κοιτα ολα τα αμαξια στην αθηνα με ζαντες αλουμινιου τι γδαρσιματα εχουν.... Εγω πρωτη μερα που το πηρα την εφαγα επισης σε πεζοδρομιο. Αφου δε στραβωσε η ζαντα στραβωσε το ματι μου αλλα η τσεπη μου εμεινε ισια ......

dafidack
14-12-09, 20:40
Οταν την πατας για πρωτη φορα τρελαινεσαι.Αν εισαι και ασχετος για να εκτημησεις τη ζημια (που στη συγκεκρημενη περιπτωση δεν απαιτει τον δικο μου πανικο)τοτε βραστα.

Υ.Γ Πριν κανα δυο ωρες με πηρανε τηλ.απο το Ζανιας center και αφου ειδανε τις φωτο μου ειπανε οτι δεν ειναι τπτ και οτι με 40 ευρω δεν θα φαινεται το παραμικρο,εγγηυμενα.Ολη η δουλεια θα παρει περιπου μια ωρα.

Dimzan
14-12-09, 23:27
αντε μια χαρα λοιπον.


και μη σκας για το αμαξι... δεν ειναι η ζωη μας ενα αμαξι... ;)