PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη ιμαντα δυναμο-κλιμα Ε46


ale46coupe
13-12-09, 12:08
Παιδες ,μια βοηθεια.Στην μπεμπα μου ε46 1600cc fl με 125000 χλμ δεν εχω αλλαξει ιμαντες δυναμο και αιρ κοντισιον,παρολο που ολα τα σερβις τα εχω κανει σε αντιπροσωπεια και αυτοι οι αχρηστοι οταν τουσ πηρα τηλ και τους ειπα οτι βρε παιδια εχω κανει τοσα χλμ και δεν εχω αλλαξει ιμαντες ,ειναι φυσιολογικο?αυτοι απαντησαν οτι αποκλειεται να μην εχει γινει αλλαγη.βεβαια κοιτωντας τα χαρτια του οντως ειδε οτι οντως δεν εχει γινει και την τεταρτη εχω ραντεβου να τουσ αλλαξω αφου πρωτα τους απογειωσω λιγο απο κοντα.ηθελα να ρωτησω στα ποσα χλμ αλλαζουμε ιμανες δυναμο και αιρ κοντισιον?

giannis 116
13-12-09, 12:23
Περιπου στις 60-70.000χμ ειναι καλο να αλλαζονται. Μια που θα αλλαξεις ιμαντα, οταν βγει ο παλιος ζητα να σου τσεκαρουν και ολα τα ραουλα και τις τροχαλιες. Δεν ειναι τιποτα, οπως ειναι χωρις ιμαντα πανω, ενας οπτικος ελεγχος πρωτα και μετα στριψιμο με το χερι μια μια οι τροχαλιες μηπως και θελει αλλαγη καποιο ρουλεμαν. Ειναι συνηθισμενο ειδικα με τοσα χιλιομετρα καποιο ρουλεμαν να θελει αλλαγη. Αν στρεφει η τροχαλια και ακουγεται σα ροδα απο πατινι οι μπιλιες του ρουλεμαν απο μεσα τοτε θελει αλλαγη.

ale46coupe
13-12-09, 12:33
Ποσο περιπου κοστιζει η αλλαγη?και αν χρειαστει και ρουλεμαν?

giannis 116
13-12-09, 12:38
Νομιζω ειναι γυρω στα 70 ο ιμαντας αντε και κανα 30€ το ρουλεμαν, τραβηγμενες οι τιμες προς τα πανω, ισως να ναι και φτηνοτερα. Με καθε επιφυλαξη οι τιμες που σου λεω ομως γτ δε θυμαμαι ακριβως. Αν ρωτησεις στο συνεργειο θα σου πουν με ακριβεια.

KATSARAIOS
13-12-09, 14:41
φιλε επειδη πουλαω το αυτοκινητο και για να μην τα αφησω στον επομενο αλλαχτηκαν οι ιμαντες και μια τροχαλια με κοστος 100 ευρω τα ανταλακτικα με το φπα μαζι.

kostis47
13-12-09, 20:54
Φίλε άμα πιάνουν τα χέρια σου
http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=522832
δέκα λεπτά δουλειά είναι, πανεύκολη και είναι και τσάμπα.
Τους άλλαξα πριν 10 μέρες.

gp35
14-12-09, 11:24
καλημερα επι ευκαιριας σε καποιο τετοιο σερβις/ελενχο ...επιμεινετε να ελενξουν/τσεκαρουν και την τροχαλια(καστανια) του δυναμο...αυτη μου προκαλεσε αλλον θορυβο στο ακουσμα της μηχανης(σφηριγμα) και σε καποιο σερβις στην μαμα τον αλλαξα...εχω το τιμολογιο αλλα αν θυμαμαι καλα πληρωσα καπου στα 105 ευρω με τα τεχνικα.
οποιος μπει σε διαδικασια αλλαγης ιμαντα και ελενχο στα (τρελα ) τροχαλιες..
Επισης ...ακρος επικινδυνο ελενξτε και τον τεντωτηρα της καδενας ειναι μηχανικος (εμβολακι) και βοηθαει στην τανιση της καδενας...περι τα 80 ευρω αν δεν κανω λαθος ...πανω/κατω εκει παιζει.
σορυ εαν ξεφυγα απο το πρωτο post...μα ειμαι υποχρεως να τα τονισω ,εαν παλι επελεξα λαθος post
και παλι ζυταω συγνωμη!

giannis 116
14-12-09, 11:28
Μια χαρα στο θεμα εισαι, κι εγω το ιδιο προτεινα μερικα ποστς πιο πριν! Γιατι κι εγω εχω αλλαξει σχεδον το συνολο των ρουλεμαν στις τροχαλιες, την τροχαλια του δυναμο που λες, την τροχαλια του στροφαλου, τον συμπιεστη κλιματισμου γιατι ειναι πακετο με την τροχαλια του. Και αλλου εχει συζητηθει το θεμα με τις τροχαλιες, υπαρχει προβλημα σε πολλες σειρες και σε διαφορα μοτερ BMW, δε ξερω το λογο, αλλα πονανε...

leyteris
14-12-09, 12:54
Παιδες ,μια βοηθεια.Στην μπεμπα μου ε46 1600cc fl με 125000 χλμ δεν εχω αλλαξει ιμαντες δυναμο και αιρ κοντισιον,παρολο που ολα τα σερβις τα εχω κανει σε αντιπροσωπεια και αυτοι οι αχρηστοι οταν τουσ πηρα τηλ και τους ειπα οτι βρε παιδια εχω κανει τοσα χλμ και δεν εχω αλλαξει ιμαντες ,ειναι φυσιολογικο?αυτοι απαντησαν οτι αποκλειεται να μην εχει γινει αλλαγη.βεβαια κοιτωντας τα χαρτια του οντως ειδε οτι οντως δεν εχει γινει και την τεταρτη εχω ραντεβου να τουσ αλλαξω αφου πρωτα τους απογειωσω λιγο απο κοντα.ηθελα να ρωτησω στα ποσα χλμ αλλαζουμε ιμανες δυναμο και αιρ κοντισιον?

να τσεκαρεις και την αντλια νερου γιατι συνηθως οταν αλλαζεις ιμαντα μετα απο λιγο καιρο
χαλαει η αντλια.

giannis 116
14-12-09, 13:28
Σε 46αρια συμβαινει αυτο;! Εχω αλλαξει 2 φορες ιμαντα και η αντλια στον ασσο ειναι οκ...

giannis_compact
14-12-09, 22:02
Φίλε άμα πιάνουν τα χέρια σου
http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=522832
δέκα λεπτά δουλειά είναι, πανεύκολη και είναι και τσάμπα.
Τους άλλαξα πριν 10 μέρες.

Φιλε οκ να τους αλλαξουμε ειναι ευκολο.Αυτο με το τριψιμο τροχαλιας ομως τι σημαινει?Χρειαζεται καποιο εργαλειο η κατι αλλο?Πως το κανουμε?Αν αλλαξει η τροχαλια?Και ειναι 3 νομιζω ομως,οχι 1..

LEO328
02-08-13, 19:43
για να μην ανοιγω αλλο thread να ρωτησω κατι σχετικο...
Παω την προηγουμενη βδομαδα σε ενα bosch service στην γειτονια μου για φρεον και απολυμανση κλιματισμου.(service a/c δηλδ).
Παω να το παρω μου λεει ολα οκ απλα οταν δουλευει το κλιμα κανει θορυβο και θελει μαλλον αλλαγη το ρουλεμαν.ναι ε?του λεω...για να ακουσω...
Βαζω μπροστα το αμαξι (με κλειστο το a/c) και δουλευε ρολοι.δεν ακουγονταν κιχ...
Με το που ανοιγω το a/c εκανε ενα θορυβο τσιρ τσιρ τσιρ (και γαμω τις περιγραφες χαχα) σαν να ηταν κατι ξεχαρβαλωμενο..
Εχει δικιο ο μαστορας?ειναι απο το ρουλεμαν του a/c?
Εχει ξανατυχει σε κανεναν? Το αμαξι ειναι e36 328 μετατροπη...
Υ.γ. Οι ιμαντες αλλαχθηκαν περσι και οι 2.(a/c και δυναμου).
Ευχαριστω.

God
02-08-13, 22:47
Ο συμπιεστής κάνει λίγο θόρυβο από φύση του (ειδικά αν δεν έχει γίνει σωστό κενό), μπορεί να ακούς αυτό. Αν δεν ακούγεται όταν δεν είναι κομπλαρισμένος, τότε μάλλον δεν έχει κανένα πρόβλημα, αφού η τροχαλία του και, κατ'επέκταση, το ρουλεμάν, και χωρίς να έχει κομπλάρει ο συμπλέκτης του συμπιεστή πάντα γυρίζει. Εκτός αν έχει ρουλεμάν στον άξονα του συμπιεστή, που δεν το φαντάζομαι. Επίσης, τα ρουλεμάν στο 95% των περιπτώσεων κάνουν μεταλλικό θόρυβο, σαν να γδέρνουν μέταλλα μεταξύ τους (γρρρ γρρρ γρρρ).

Για εμένα, άστο. Αν είναι ρουλεμάν, απλά θα χειροτερέψει ο θόρυβος με τον καιρό. Αν δεις και χειροτερεύει, το αλλάζεις.

LEO328
03-08-13, 21:27
Ο συμπιεστής κάνει λίγο θόρυβο από φύση του (ειδικά αν δεν έχει γίνει σωστό κενό), μπορεί να ακούς αυτό. Αν δεν ακούγεται όταν δεν είναι κομπλαρισμένος, τότε μάλλον δεν έχει κανένα πρόβλημα, αφού η τροχαλία του και, κατ'επέκταση, το ρουλεμάν, και χωρίς να έχει κομπλάρει ο συμπλέκτης του συμπιεστή πάντα γυρίζει. Εκτός αν έχει ρουλεμάν στον άξονα του συμπιεστή, που δεν το φαντάζομαι. Επίσης, τα ρουλεμάν στο 95% των περιπτώσεων κάνουν μεταλλικό θόρυβο, σαν να γδέρνουν μέταλλα μεταξύ τους (γρρρ γρρρ γρρρ).

Για εμένα, άστο. Αν είναι ρουλεμάν, απλά θα χειροτερέψει ο θόρυβος με τον καιρό. Αν δεις και χειροτερεύει, το αλλάζεις.

σημερα δεν μου το κανε που το παρατηρουσα....
τι να πω...μηπως δεν του αρεσε το φρεον...:bigthumb:

God
03-08-13, 22:25
σημερα δεν μου το κανε που το παρατηρουσα....
τι να πω...μηπως δεν του αρεσε το φρεον...:bigthumb:

Είχε πάρει υγρασία μάλλον μέσα και την μάζεψε ο αφυγραντήρας. Κακή πλήρωση ή κακή ποιότητα αερίου.

200% δεν είναι ρουλεμάν αφού δεν είναι σταθερός θόρυβος πάντως. Τα ρουλεμάν δεν φτιάχνουν μόνα τους.