PDA

Επιστροφή στο Forum : Βελτιωση εξαγωγης!!!


NICK BMW LOVER
13-12-09, 18:53
Παιδες βελτιωσα την εξαγωγη του αυτ/του αλλαζοντας μεσαιο κ τελικο,μπηκαν χειροποιητα στα 300 ευρω, και οριστε τα αποτελεσματα

NICK BMW LOVER
13-12-09, 18:59
Να κ ενα βιντεακι,ο ηχος δεν ειναι αντιπροσωπευει ακριβως την πραγματικοτητα λογω του γεγονοτος οτι το βιντεο ειναι τραβηγμενο απο κινητο,στην πραγματικοτητα ειναι πιο μπασσος κι οχι τοσο τσιριχτος οσο ακουγεται στο βιντεο γι'αυτο κ μου αρεσει πολυ http://www.youtube.com/watch?v=k5B216zYry4

giannis 116
13-12-09, 19:02
Ωραιο φαινεται! Μπραβο! Απ οτι βλεπω ουσιαστικα το χει καταργησει το τελικο καζανακι γιατι στις φωτο διακρινεται μονο σωληνας. Υπαρχει δυνατοτητα τοποθετησης 2πλης αποληξης σαν της 130i?
Απο φασαρια-βαβουρα πως ειναι, πας ανετα ταξιδι ή κουραζει; Με λαμπακια check engine κλπ εισαι ενταξει να φανταστω, δε πειραχτηκαν αισθητηρες της εξατμισης και λειτουργουν ολα αψογα...
Καρτα καυσαεριων;..Δε πιστευω να χεις καποιο προβλημα να βγαζεις πλεον...
Σορυ για τον καταιγισμο των ερωτησεων αλλα οπως καταλαβαινεις ενδιαφερομαι κι εγω για αναβαθμιση της εξατμισης.

NICK BMW LOVER
13-12-09, 19:12
Οχι Γιαννη υπαρχει κανονικα καζανι απλως με την μπουκα που εβαλα φαινεται ετσι,η μπουκα ειναι κομμενη διαγωνια περιπου και εχει κολλησει πανω στο καζανι, ειναι πολυ ανετο στο ταξιδι,δεν κουραζει καθολου ισα-ισα το ευχαριστιεσαι περισσοτερο γιατι εχει και καλυτερο ανοιγμα,απο προβληματα απολυτως τπτ,και κανονικα τα καυσαερια!Οτι αποληξη θες βαζεις, μπορουσα να βαλω διπλη οπως λες αλλα δεν ηθελα.

giannis 116
13-12-09, 19:14
Μαλιστα... Οκ Νικ ευχαριστω για τις απαντησεις. Να σαι καλα να τον χαιρεσαι τον ασσο!

bmw330vasilis
13-12-09, 19:23
μπραβο ωρε νικολα......keep baxing...........!

NICK BMW LOVER
13-12-09, 19:32
Ευχαριστω Βασιλη για τα καλα σου λογια και για το θαρρος που μου δινεις...χεχεχεχε!!!

MeLcompact
13-12-09, 20:07
Καλορίζικη η εξάτμιση Νίκο!!!!!!

NICK BMW LOVER
13-12-09, 20:09
Ευχαριστω Θαναση!!!

NICK BMW LOVER
13-12-09, 21:10
Επομενη αλλαγη θα ειναι μαλλον το υπολοιπο κομματι της εξαγωγης,αλλα θα δουμε...

halkida116mpack
13-12-09, 21:46
Ωραια η εξατμιση μπραβο...:clap:

giannis 116
14-12-09, 00:27
Επομενη αλλαγη θα ειναι μαλλον το υπολοιπο κομματι της εξαγωγης,αλλα θα δουμε...

Δυσκολο εγχειρημα...ειδικα αμα βαζεις χερι σε καταλυτες, αισθητηρες κλπ μετα παιζεις και με την αξιοπιστια (αναμμενα λαμπακια, καρτα καυσαεριων...). Παντως μου κανει μεγαλη εντυπωση πως στη μαμα εξατμιση στο κομματι χταποδι-καταλυτης μεχρι κατω που παει, το υλικο ειναι λες και ειναι αθανατο ανοξειδωτο αριστης ποιοτητας. Εχει γραψει τοσα χιλιομετρα, τοσες θερμοκρασιακες ακραιες διαφορες, τοσο νερο, τοσα χιονια, τοσα αλατια απ τους δρομους και δεν εχει ιχνος σκουριας! Αυτο κι αν ειναι ποιοτητα υλικων και κατασκευης!

zaharias
14-12-09, 00:48
Επομενη αλλαγη θα ειναι μαλλον το υπολοιπο κομματι της εξαγωγης,αλλα θα δουμε...

Να μην πειραξεις την υπολοιπη εξατμιση!!

Αυτο που εφτιαξες ειναι μια χαρα, αλλα δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο..:shakehead

Καλοριζικο το εξατμισονι, φαινεται ωραιο Νικο.. :)

E36 RULES!!
14-12-09, 00:53
Μεγειές μεγειές!!! Όμορφο!

MichaeL
14-12-09, 00:54
Ωραίος φίλε!!! Να σου ζήσει!!! :D

tottasp
14-12-09, 12:46
Επομενη αλλαγη θα ειναι μαλλον το υπολοιπο κομματι της εξαγωγης,αλλα θα δουμε...

Καλορίζικη φίλε μου..! Το υπόλοιπο κομμάτι μην το αλλάξεις, δεν αξίζει. Το σκεφτόμουνα κ εγώ αλλα ο εξατμισάς μου είπε οτι είναι ήδη αρκετά φαρδύ και όσο κ να το κάνω, δεν θα πάρω τπτ.. Απλά θα χάσεις 600Ε + αξιοπιστία.. (δεν έχουμε turbo)

z3 2.2
14-12-09, 13:30
Kαλοριζικη η εξατμιση Νικολα!!!.
Ελπιζω να μην κανεις πολυ θορυβο και εχουμε τιποτα τρεχαματα...ξερω γω..μη σε σταματησει και κανεις για θορυβο!!!!χαχαχαχα!!!
Υπολογιζε παντως οτι ο θορυβος θα αυξηθει αρκετα οσο περνανε τα χλμ και καιγονται τα καζανακια!!!

NICK BMW LOVER
14-12-09, 13:46
Ναι,τα ξερω παιδες ολα αυτα που ειπατε και συμφωνω,αλλα ελεγα μηπως,καπως,αλλα τελικα δεν το βλεπω να αλλαζω κατι στην υπολοιπη εξαγωγη.Αποφασισα το επομενο "μπαξ" να ειναι φιμεδακι...
Επαναλαμβανω οτι απο κοντα ειναι πιο ομορφη και πιο "γλυκια" στα αυτια!!!

z3 2.2
14-12-09, 14:38
Σωπα ρε!!! Μη πειραξεις τιποτα αλλο....εισαι μια χαρα.
Αντε να σε δουμε και απο κοντα να το ακουσουμε κιολας

NICK BMW LOVER
14-12-09, 14:42
Σωπα ρε!!! Μη πειραξεις τιποτα αλλο....εισαι μια χαρα.
Αντε να σε δουμε και απο κοντα να το ακουσουμε κιολας
Το "σωπα ρε" σε ποιο απ'ολα απο αυτα που ειπα πηγαινε Δημητρη?!:icon02:χεχεχεχε
Ναι,και απο κοντα,εννοειται!!!

z3 2.2
14-12-09, 14:43
Παει στο θεμα εξατμισης.Μην αλλαξεις τιποτα αλλο

NICK BMW LOVER
14-12-09, 14:45
Παει στο θεμα εξατμισης.Μην αλλαξεις τιποτα αλλο
Οκ,οτι πειτε αξιοτιμε....

george kaleas
14-12-09, 14:46
πολυ ωραιο!!! νικολα να το χαρεις!! κουκλα ειναι!!!

zgouriazmenos
14-12-09, 14:46
With health...with health!!!!!
Με 'γειά πατρίδα! Ωραίο φαίνεται!

NICK BMW LOVER
14-12-09, 14:51
Ευχαριστω παιδες!!!

NICK BMW LOVER
14-12-09, 16:08
Καπως καλυτερα και με λιγο φως ημερας

telamon
15-12-09, 00:41
Καλησπέρα παιδιά,
φιλε NICK μετράει η εξάτμιση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:ylsuper::ylsuper::y lsuper:

μπορείς να βάλεις απόληξη εξάτμισης απο 120 σε 116? έχει καμία διαφορά στον ήχο η απλώς είναι για ομορφια?ξέρει κανείς τι παίζει απο τιμές?

giannis_compact
15-12-09, 00:48
Πολυ ωραιο φιλε!!Και ο ηχος διακριτικος αλλα πολυ καλος!!Τουλαχιστον ετσι ακουγεται!!Νατο χαιρεσαι!!

nickvas19
15-12-09, 10:23
ρε μαν μηπως σου εκοψε η εξατμιση?(λέω εγω τωρα)

z3 2.2
15-12-09, 10:57
ρε μαν μηπως σου εκοψε η εξατμιση?(λέω εγω τωρα)

Απιθανο να συμβει αυτο....

NICK BMW LOVER
15-12-09, 11:17
ρε μαν μηπως σου εκοψε η εξατμιση?(λέω εγω τωρα)

Αντιθετως!!!

NICK BMW LOVER
15-12-09, 11:19
Καλησπέρα παιδιά,
φιλε NICK μετράει η εξάτμιση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:ylsuper::ylsuper::y lsuper:

μπορείς να βάλεις απόληξη εξάτμισης απο 120 σε 116? έχει καμία διαφορά στον ήχο η απλώς είναι για ομορφια?ξέρει κανείς τι παίζει απο τιμές?

Μπορεις να βαλεις κ μονη κ διπλη αποληξη,οτι θες,τιμες παιζουν αναλογως αν ειναι χειροποιητα η "επωνυμα"...

NICK BMW LOVER
15-12-09, 11:22
Καλησπέρα παιδιά,
φιλε NICK μετράει η εξάτμιση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:ylsuper::ylsuper::y lsuper:

μπορείς να βάλεις απόληξη εξάτμισης απο 120 σε 116? έχει καμία διαφορά στον ήχο η απλώς είναι για ομορφια?ξέρει κανείς τι παίζει απο τιμές?

Κ ο ηχος ειναι πιο μπασσος,χωρις να ειναι υπερβολικος,αλλα με τον καιρο θα ακουγεται λιιιγο περισσοτερο!

deepblue
15-12-09, 11:24
Aυτα ειναι !!!!
Ευγε Νικολα αντε με το καλο και ενα χταποδι και θα δεις και διαφορες ακομα περισσοτερες !!!
Δειχνει σουπερ !!!!

NICK BMW LOVER
15-12-09, 11:30
Ειδωμεν Βαγγελη...

ΓΙΑΝΝΗΣ
15-12-09, 11:36
Aυτα ειναι !!!!
Ευγε Νικολα αντε με το καλο και ενα χταποδι και θα δεις και διαφορες ακομα περισσοτερες !!!
Δειχνει σουπερ !!!!

Μπαινει χταποδι στο μοτερ αυτο???

NICK BMW LOVER
15-12-09, 11:43
Μπαινει χταποδι στο μοτερ αυτο???


Γιατι να μην μπαινει?!Τωρα εαν υπαρχουν θεματακια κ ποια σχετικα με αισθητηρες,καυσαερια κλπ ειναι αλλο "καπελο"...

nickvas19
16-12-09, 13:31
Απιθανο να συμβει αυτο....

γιατι απιθανο?!για να δεις εαν κατι ειναι οκ...πρεπει να το κανεις δυναμομετρηση...αμα σου εκοψε ενα αλογο πχ...χαμπαρι δεν παιρνεις και ακουγοντας τον θορυβο νομιζεις οτι πηγαινει καλυτερα...εδω η supersprint σε μ3 δινει 7αλογα...στο δικο σου η συγκεκριμενη μπορει να εκοψε...μπορει να μην εκανε και τπτ...

νικολα...εαν θες χταποδι...πηγαινε το υπαρχον σε εξατμισα να σου βγαλει το καταλυτη που ειναι στο χταποδι...αλλα θα πρεπει να βαλεις και προγραμμα...

NICK BMW LOVER
16-12-09, 15:03
γιατι απιθανο?!για να δεις εαν κατι ειναι οκ...πρεπει να το κανεις δυναμομετρηση...αμα σου εκοψε ενα αλογο πχ...χαμπαρι δεν παιρνεις και ακουγοντας τον θορυβο νομιζεις οτι πηγαινει καλυτερα...εδω η supersprint σε μ3 δινει 7αλογα...στο δικο σου η συγκεκριμενη μπορει να εκοψε...μπορει να μην εκανε και τπτ...

νικολα...εαν θες χταποδι...πηγαινε το υπαρχον σε εξατμισα να σου βγαλει το καταλυτη που ειναι στο χταποδι...αλλα θα πρεπει να βαλεις και προγραμμα...

Για να σου λεω οτι πηγαινει καλυτερα,πρεπει οντως να πηγαινει καλυτερα,δεν ξερω το αυτ/το μου?!

Το οτι η συγκεκριμενη εξατμιση στο μ3 "εδωσε" μονο 7 αλογα οπως λες,σαν αριθμος αλογων φαινεται μικρος,μιας και αυτο στοκ βγαζει 343 αλογα,δεν σημαινει κατι,ποσα αλογα επρεπε να "δωσει" δλδ 10,20,30...?!!!
Τι σημαινει δηλαδη οτι, σε αυτ/τα με μικροτερη απο μια τετοια "μαμα" ιπποδυναμη σαν του μ3 αν αλλαξεις την εξαγωγη δεν προκειται να δεις μεγαλη διαφορα,μπορει να σου κοψει κιολας?!
Δεν θα καταλαβεις αν οντως σου εκοψε η οχι,δεν θα καταλαβεις εστω και μια μικρη διαφορα στο ανοιγμα με συγκεκριμενη σχεση συγκριτικα με πριν,ενα ελαχιστα καλυτερο ανοιγμα,εαν υπαρχει μια διαφορα στις ρεπριζ,δεν θα καταλαβεις εαν ειναι καλυτερα η οχι απο πριν?!
Και σιγα την βελτιωση που εκανα για να παω να κανω δυναμομετρηση πριν και μετα!!!Να εβαζα προγραμμα-αγωνιστικο καταλυτη-να αλλαζα μεσαιο και τελικο(οπως εκανα),δεν θα αναφερθω σε περαιτερω βελτιωσεις,τοτε ναι,θα πηγαινα!

george kaleas
16-12-09, 15:22
ρε σης ελεος....!!! τη δυναμομετρηση να κανει ο νικολας!! με ενα τελικο???
εχουμε τρελαθει τελειος...

z3 2.2
16-12-09, 15:24
γιατι απιθανο?!για να δεις εαν κατι ειναι οκ...πρεπει να το κανεις δυναμομετρηση...αμα σου εκοψε ενα αλογο πχ...χαμπαρι δεν παιρνεις και ακουγοντας τον θορυβο νομιζεις οτι πηγαινει καλυτερα...
Δε μιλας σοβαρα τωρα....????

nickvas19
17-12-09, 13:45
Για να σου λεω οτι πηγαινει καλυτερα,πρεπει οντως να πηγαινει καλυτερα,δεν ξερω το αυτ/το μου?!

Το οτι η συγκεκριμενη εξατμιση στο μ3 "εδωσε" μονο 7 αλογα οπως λες,σαν αριθμος αλογων φαινεται μικρος,μιας και αυτο στοκ βγαζει 343 αλογα,δεν σημαινει κατι,ποσα αλογα επρεπε να "δωσει" δλδ 10,20,30...?!!!
Τι σημαινει δηλαδη οτι, σε αυτ/τα με μικροτερη απο μια τετοια "μαμα" ιπποδυναμη σαν του μ3 αν αλλαξεις την εξαγωγη δεν προκειται να δεις μεγαλη διαφορα,μπορει να σου κοψει κιολας?!
Δεν θα καταλαβεις αν οντως σου εκοψε η οχι,δεν θα καταλαβεις εστω και μια μικρη διαφορα στο ανοιγμα με συγκεκριμενη σχεση συγκριτικα με πριν,ενα ελαχιστα καλυτερο ανοιγμα,εαν υπαρχει μια διαφορα στις ρεπριζ,δεν θα καταλαβεις εαν ειναι καλυτερα η οχι απο πριν?!
Και σιγα την βελτιωση που εκανα για να παω να κανω δυναμομετρηση πριν και μετα!!!Να εβαζα προγραμμα-αγωνιστικο καταλυτη-να αλλαζα μεσαιο και τελικο(οπως εκανα),δεν θα αναφερθω σε περαιτερω βελτιωσεις,τοτε ναι,θα πηγαινα!

οποτε θες κοντρα να δεις...οτι εκανες μια τρυπα...στο νερο...

NICK BMW LOVER
17-12-09, 23:21
:nono:Δεν νομιζω...

fanisk
18-12-09, 00:11
οποτε θες κοντρα να δεις...οτι εκανες μια τρυπα...στο νερο...

Πες τα χρυσοστομε!! Και του λεγα του Νικου..μαλακια κανεις..ασε το μαμα τελικο και μεσαιο που κανει σαν σφυριχτρα..

:rofl2::rofl2:

george kaleas
18-12-09, 03:42
ελεος...!!! χαχαχαχαχαχα

NICK BMW LOVER
19-12-09, 17:39
Πες τα χρυσοστομε!! Και του λεγα του Νικου..μαλακια κανεις..ασε το μαμα τελικο και μεσαιο που κανει σαν σφυριχτρα..

:rofl2::rofl2:
Βαρεθηκα να κανω τον "διαιτητη" και να βγαζω κοκκινες σε στροφες σε κατι aero!!!
Πες κ εσυ Γιωργο!!!

george kaleas
19-12-09, 20:55
τι να πω και εγω!!! αστους εμεις κανουμε αλου ιδους δυναμομετρηση!!!!!
:)

giannis 116
20-12-09, 16:34
Λοιπον ο Νικ μ εχει βαλει σε 'μπριζα' για την εξατμιση...
Κι εξηγουμαι... Στο δικο μου ασσο που ειναι προ f/l με κινητηρα N45B16A με τα 115PS, εχω αλλαξει το τελικο καζανακι μονο, κανα χρονο μετα την αγορα του αυτοκινητου με το 'σπορ' τελικο της BMW. Φαινεται στο παρακατω σχεδιο:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E87/5-doors/Europe/116i-N45/LHD/N/2004/october/browse/exhaust_system/sports_rear_silencer/

Το αλλαξα πιο πολυ γιατι το τελικο που ειχε απ το εργοστασιο επειδη δεν ηταν ανοξειδωτο, μετα απο ενα χειμωνα με αλατια, χιονια, υγρασιες κλπ αρχισε να δειχνει σημαδια διαβρωσης και η αποληξη του ειχε σκουριασει αρκετα. Επειδη δε μπορουσα να βλεπω καινουριο αμαξι με τετοιο χαλι εξατμιση κι επειδη δεν εκατσα να το ψαξω και πολυ, εβαλα το 'σπορ' τελικο που δινει η BMW, ειναι ανοξειδωτο και εχει λιγο μεγαλυτερη διαμετρο αποληξης. Σαν ηχο δεν ειδα και τρομερη διαφορα, ενα απειροελαχιστο μπασακι μονο και τιποτα αλλο. Για αυξηση στην αποδοση του αυτοκινητου δεν αναφερομαι καν ετσι... Ολοι ξερουμε πως με ενα τελικο μονο δεν παιρνεις ουτε...τριχα απο αλογο!
Σαν τιμη βεβαια ετσουξε λιγο (600€) αλλα τοτε ημουν λιγο περισσοτερο ανετος οικονομικα και δε το πολυσκεφτηκα. Θα μου πειτε τωρα πως με 600€ θα αλλαζα ολη την εξατμιση με αλλη κλπ, δικιο εχετε, απλα δεν ειχα κατσει να το ψαξω καθολου.
Ειχα ρωτησει και στη Schnitzer εδω στην Ελλαδα και μου ζηταγαν, κρατηθειτε...900€ μονο για το τελικο τους (αυτο: http://www.ac-schnitzer.de/en/bmw-cars/product/1-series/e87-since-2004e81-since-2007/engineering/) και μαλιστα ο πωλητης μου ειπε πως αν αποφασισω να το βαλω θα μου εκανε μια καλυτερη τιμη. Δε ρωτησα αυτη τη καλυτερη τιμη και εφυγα...
Τελευταια ο μηχανικος που μου κανει σερβις τ αμαξι μου εδειξε ενα τελικο της Supersprint, αυτο με τη 2πλη αποληξη: http://www.supersprint.com/USP000bmwE871.asp
Δε τον ρωτησα πως, ποσο, τι κλπ επειδη δεν ειχα σκοπο ν αλλαξω αυτο που εχω ηδη πανω αλλα μετα το ποστ του Νικ μου μπαινει παλι ο διαολος!
Μηπως ξερετε ποσο κανει το συγκεκριμενο της Supersprint, το εχει κανεις στ αμαξι του, απο ηχο τι λεει κ αν τελικα αξιζει τα λεφτα του.
Βασικα απο θεμα εξατμισης θελω να μεινω οσο γινεται στο εργοστασιακο look με λιιιγο μπασακι παραπανω απ το μαμα, οχι βαβουρα γιατι κανω πολλα ταξιδια και δε θελω να με ζαλιζει.
Και παντα ο κρυφος μου ποθος απο εξατμισεις για τ αμαξι μου ηταν η εξατμιση με τη
2πλη αποληξη σαν της 130i δηλαδη αυτο:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E87/5-doors/Europe/130i-N52/LHD/N/2005/march/browse/exhaust_system/exhaust_system_rear/
και της 135i αλλα και οι performance εξατμισεις, δηλαδη αυτη:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E82/Coupe/Europe/135i-N54/LHD/N/2009/february/browse/exhaust_system/bmw_performance_silencer_system/

Και ρωταω τωρα τα εξης. Μπορω να αλλαξω το τελικο και το μεσαιο οπως εκανε ο Νικ, βαζοντας ομως τελικο με 2πλη αποληξη κι οχι μια επιπεδη οπως του Νικ, χωρις ομως να πειραξω κατι απο αξιοπιστια, δηλαδη να μην εχω προβλημα με θορυβο, εκπομπες καυσαεριων και ουτε να μου αναβουν λαμπακια;.. Γινεται κατασκευη χειροποιητου τελικου με 2πλη αποληξη ή θα χρειαστει να προσαρμοσω καποιας εταιρειας οπως πχ το Supersprint που ανεφερα πιο πανω. Τι απ ολα αυτα θεωρειτε εσεις ως πιο συμφερουσα λυση με την καλυτερη σχεση τιμης-αποδοσης- αποτελεσματος οπτικου/ηχητικου...
Τελος θα θελα να ρωτησω αν η τοποθετηση 2πλης αποληξης θα απαιτησει και κοψιμο του πλαστικου του προφυλακτηρα. Οι εξατμισαδες κανουν τετοιες δουλειες σωστα ή θα μου χαλασουν τον προφυλακτηρα και θα χουμε αλλα μετα;..Μπορειτε να μου στειλετε με πμ που θα βρω αξιοπιστους εξατμισαδες στην ευρυτερη περιοχη Αττικης. Ο Νικ ηδη μου εστειλε και τον ευχαριστω και δημοσια για τις πληροφοριες.

Με συγχωρειτε για το μακροσκελες ποστ και για τις πολλες ερωτησεις αλλα οι απαντησεις σας θα μου ειναι πολυ χρησιμες. Ευχαριστω προκαταβολικα.
Γιαννης

Driver M
20-12-09, 18:01
Λοιπον ο Νικ μ εχει βαλει σε 'μπριζα' για την εξατμιση...
Κι εξηγουμαι... Στο δικο μου ασσο που ειναι προ f/l με κινητηρα N45B16A με τα 115PS, εχω αλλαξει το τελικο καζανακι μονο, κανα χρονο μετα την αγορα του αυτοκινητου με το 'σπορ' τελικο της BMW. Φαινεται στο παρακατω σχεδιο:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E87/5-doors/Europe/116i-N45/LHD/N/2004/october/browse/exhaust_system/sports_rear_silencer/

Το αλλαξα πιο πολυ γιατι το τελικο που ειχε απ το εργοστασιο επειδη δεν ηταν ανοξειδωτο, μετα απο ενα χειμωνα με αλατια, χιονια, υγρασιες κλπ αρχισε να δειχνει σημαδια διαβρωσης και η αποληξη του ειχε σκουριασει αρκετα. Επειδη δε μπορουσα να βλεπω καινουριο αμαξι με τετοιο χαλι εξατμιση κι επειδη δεν εκατσα να το ψαξω και πολυ, εβαλα το 'σπορ' τελικο που δινει η BMW, ειναι ανοξειδωτο και εχει λιγο μεγαλυτερη διαμετρο αποληξης. Σαν ηχο δεν ειδα και τρομερη διαφορα, ενα απειροελαχιστο μπασακι μονο και τιποτα αλλο. Για αυξηση στην αποδοση του αυτοκινητου δεν αναφερομαι καν ετσι... Ολοι ξερουμε πως με ενα τελικο μονο δεν παιρνεις ουτε...τριχα απο αλογο!
Σαν τιμη βεβαια ετσουξε λιγο (600€) αλλα τοτε ημουν λιγο περισσοτερο ανετος οικονομικα και δε το πολυσκεφτηκα. Θα μου πειτε τωρα πως με 600€ θα αλλαζα ολη την εξατμιση με αλλη κλπ, δικιο εχετε, απλα δεν ειχα κατσει να το ψαξω καθολου.
Ειχα ρωτησει και στη Schnitzer εδω στην Ελλαδα και μου ζηταγαν, κρατηθειτε...900€ μονο για το τελικο τους (αυτο: http://www.ac-schnitzer.de/en/bmw-cars/product/1-series/e87-since-2004e81-since-2007/engineering/) και μαλιστα ο πωλητης μου ειπε πως αν αποφασισω να το βαλω θα μου εκανε μια καλυτερη τιμη. Δε ρωτησα αυτη τη καλυτερη τιμη και εφυγα...
Τελευταια ο μηχανικος που μου κανει σερβις τ αμαξι μου εδειξε ενα τελικο της Supersprint, αυτο με τη 2πλη αποληξη: http://www.supersprint.com/USP000bmwE871.asp
Δε τον ρωτησα πως, ποσο, τι κλπ επειδη δεν ειχα σκοπο ν αλλαξω αυτο που εχω ηδη πανω αλλα μετα το ποστ του Νικ μου μπαινει παλι ο διαολος!
Μηπως ξερετε ποσο κανει το συγκεκριμενο της Supersprint, το εχει κανεις στ αμαξι του, απο ηχο τι λεει κ αν τελικα αξιζει τα λεφτα του.
Βασικα απο θεμα εξατμισης θελω να μεινω οσο γινεται στο εργοστασιακο look με λιιιγο μπασακι παραπανω απ το μαμα, οχι βαβουρα γιατι κανω πολλα ταξιδια και δε θελω να με ζαλιζει.
Και παντα ο κρυφος μου ποθος απο εξατμισεις για τ αμαξι μου ηταν η εξατμιση με τη
2πλη αποληξη σαν της 130i δηλαδη αυτο:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E87/5-doors/Europe/130i-N52/LHD/N/2005/march/browse/exhaust_system/exhaust_system_rear/
και της 135i αλλα και οι performance εξατμισεις, δηλαδη αυτη:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E82/Coupe/Europe/135i-N54/LHD/N/2009/february/browse/exhaust_system/bmw_performance_silencer_system/

Και ρωταω τωρα τα εξης. Μπορω να αλλαξω το τελικο και το μεσαιο οπως εκανε ο Νικ, βαζοντας ομως τελικο με 2πλη αποληξη κι οχι μια επιπεδη οπως του Νικ, χωρις ομως να πειραξω κατι απο αξιοπιστια, δηλαδη να μην εχω προβλημα με θορυβο, εκπομπες καυσαεριων και ουτε να μου αναβουν λαμπακια;.. Γινεται κατασκευη χειροποιητου τελικου με 2πλη αποληξη ή θα χρειαστει να προσαρμοσω καποιας εταιρειας οπως πχ το Supersprint που ανεφερα πιο πανω. Τι απ ολα αυτα θεωρειτε εσεις ως πιο συμφερουσα λυση με την καλυτερη σχεση τιμης-αποδοσης- αποτελεσματος οπτικου/ηχητικου...
Τελος θα θελα να ρωτησω αν η τοποθετηση 2πλης αποληξης θα απαιτησει και κοψιμο του πλαστικου του προφυλακτηρα. Οι εξατμισαδες κανουν τετοιες δουλειες σωστα ή θα μου χαλασουν τον προφυλακτηρα και θα χουμε αλλα μετα;..Μπορειτε να μου στειλετε με πμ που θα βρω αξιοπιστους εξατμισαδες στην ευρυτερη περιοχη Αττικης. Ο Νικ ηδη μου εστειλε και τον ευχαριστω και δημοσια για τις πληροφοριες.

Με συγχωρειτε για το μακροσκελες ποστ και για τις πολλες ερωτησεις αλλα οι απαντησεις σας θα μου ειναι πολυ χρησιμες. Ευχαριστω προκαταβολικα.
Γιαννης

Φυσικά και μπορείς να βάλεις διπλή απόληξη σε χειροποίητη εξάτμιση. Ό,τι θέλεις μπορείς να βάλεις χωρίς να υπάρχει πρόβλημα αξιοπιστίας και αν δεν κάνω λάθος τη διπλή την παίρνει χωρίς να κάνεις το παραμικρό κόψιμο σε προφυλακτήρα, αφού και η 130 διπλή απόληξη έχει με προφυλακτήρα ίδιο με το δικό σου.

Και εγώ ενδιαφέρομαι να αλλάξω τελικό και έχω βρει ένα της sebring με διπλή απόληξη στα 600 ευρώ. Σκέφτομαι επίσης και για ένα της Εisenmann που δεν ξέρω ακριβώς τιμή (700-800 πάνω κάτω) αλλά παρότι προέρχεται από καλύτερη εταιρεία μου φαίνεται πολύ ακριβό (όχι ότι το sebring είναι και φτηνό!). Έχει κανείς εμπειρία με τα συγκεκριμένα τελικά σε 320 ? Έχουν καμια διαφορά σε ήχο (όχι υπερβολές απλά πιο μπάσο) σε σχέση με το εργοστασιακό ή τσάμπα τα χρήματα? Τα χειροποίητα δεν τα πολυεμπιστεύομαι καλώς ή κακώς και είτε θα βάλω κάποιο επώνυμο ειδικά κατασκευασμένο για 320 ή θα αφήσω το εργοστασιακό. Αξίζουν λοιπόν τα 600 ευρώ ή να το αφήσω όπως έχει?

christostz
19-01-10, 14:14
καλησπέρα σε όλους.

έχω την 116 και θέλω να αλλάξω εξάτμιση (τελικό) απλά και μόνο για να δείχνει πιο όμορφο στο σύνολο το αυτοκίνητο.

σε τρεις αντιπροσωπίες που πήρα μου είπαν ότι μόνο το "μαμά" βγαίνει για το 1600αρι.

είναι δυνατόν?????
δεν θα έπρεπε να υπάρχει η επιλογή να μπορείς να βάλεις κάτι άλλο (επίσημο ώστε να μην χαθεί η εγγύηση) ;

και όταν τους είπα να βάλω κάτι δικό μου μου είπαν ότι αν δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα, ίσως επηρεαστεί η εγγύηση.

δεν βγάζει γνήσιο αξεσουάρ και δεν σε αφήνει να βάλεις και κάτι δικό σου!!!
καλή φάση.

θεωρητικά αν βάλω κάποιο χειροποίητο δεν θα προκύψει κάποιο πρόβλημα στο αυτοκίνητο.
αν όμως υπάρξει κάτι "την κάτσαμε την βάρκα" θα μου κόψουν την εγγύηση????

giannis 116
19-01-10, 14:55
καλησπέρα σε όλους.

έχω την 116 και θέλω να αλλάξω εξάτμιση (τελικό) απλά και μόνο για να δείχνει πιο όμορφο στο σύνολο το αυτοκίνητο.

σε τρεις αντιπροσωπίες που πήρα μου είπαν ότι μόνο το "μαμά" βγαίνει για το 1600αρι.

είναι δυνατόν?????
δεν θα έπρεπε να υπάρχει η επιλογή να μπορείς να βάλεις κάτι άλλο (επίσημο ώστε να μην χαθεί η εγγύηση) ;

και όταν τους είπα να βάλω κάτι δικό μου μου είπαν ότι αν δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα, ίσως επηρεαστεί η εγγύηση.

δεν βγάζει γνήσιο αξεσουάρ και δεν σε αφήνει να βάλεις και κάτι δικό σου!!!
καλή φάση.
θεωρητικά αν βάλω κάποιο χειροποίητο δεν θα προκύψει κάποιο πρόβλημα στο αυτοκίνητο.
αν όμως υπάρξει κάτι "την κάτσαμε την βάρκα" θα μου κόψουν την εγγύηση????

Μεγαλο λαθος! Τουλαχιστον για τα προ facelift μοντελα εβγαινε αλλο τελικο 'σπορ' καζανακι. Διαβασε λιγα ποστ πιο πανω, εχω γραψει μεχρι και link με πληροφοριες για αυτο, οπως part number κλπ. Τωρα για τα f/l μοντελα δεν ξερω τι γινεται αλλα νομιζω πως κατι μπορει να βαλεις εργοστασιακο. Βασικα ρωτα και σε καμια αλλη αντιπροσωπεια να σου πουν.
Ποιας χρονιας ειναι η 116 σου?.. Σε ποια περιοχη μενεις, αν εισαι Αθηνα μπορω να σου στειλω πμ με καποιες αντιπροσωπειες και συνεργεια BMW εξουσιοδοτημενα και μη για να πας να ρωτησεις κι εκει. Τωρα με το θεμα εγγυησεων δεν ξερω τι παιζει πραγματικα. Ειναι τραβηγμενο να σου πουν πως αν αλλαξεις το τελικο της εξατμισης χανεις την εγγυηση αλλα αυτα ειναι λεπτες ισσοροπιες και ψιλα γραμματα των εγγυησεων...
Τωρα που λες για χειροποιητα, υπαρχουν και ετοιμες λυσεις απο γνωστες εταιριες οπως αυτα που εγραψα στο ποστ μου λιγο πιο πανω. Της supersprint μου φανηκε καλη aftermarket λυση,αν θες μπορω να ρωτησω τιμη απ το μηχανικο μου γι αυτο το τελικο...

giannis 116
15-06-10, 18:16
Φιλε μου διαβασε λιγα ποστ πιο πριν, στο ποστ Νο48 εχω καποια λινκ για εξατμισεις. Αν θες για χειροποιητη υπαρχουν αρκετοι εξατμισαδες παντου που κανουν οτι σου ζητησεις. Δεν εχω ψαχτει με χειροποιητη αλλα πιστευω αρκετοι φιλοι απο εδω θα εχουν να σου προτεινουν ενα καλο συνεργειο για εξατμισεις.

makon
15-06-10, 20:19
και απο επονυμες τι εχεις να μοθ πρωτεινεις?

makon
15-06-10, 21:35
επησεις ηθελα να ρωτησω τι προτεινεται για φιλτρο... φιλτρο ελευθερας η να μεινει το φιλτροκουτι?

giannis 116
15-06-10, 22:50
και απο επονυμες τι εχεις να μοθ πρωτεινεις?

Αν διαβασεις προσεκτικα το ποστ που σου προτεινα θα δεις οτι υπαρχουν καποιοι συνδεσμοι (links) που σε 'οδηγουν' απ ευθειας σε επωνυμα προιοντα εξατμισεων. Εγω δεν εχω να σου προτεινω κατι συγκεκριμενο, απλα δες τι υπαρχει διαθεσιμο και κρινε.

makon
13-09-10, 13:04
θα μπορουσες να μου πεις τιμη για supersprint τελικο?Με ενδιαφερει (εκτος κ αν ειναι χτυπος η τιμη που καπως ετσι το περιμενω)... Επισης ηθελα να ρωτησω μηπως ξερει κανεις κανεναν καλο εξατμισα στο Ηρακλειο Κρητης... Ευχαριστω!

giannis 116
13-09-10, 13:36
Αμα περασω καμια βολτα απ το συνεργειο θα κανω μια ερωτηση και θα σου πω. Μπορεις να μου δωσεις στοιχεια του αυτοκινητου σου οπως μοντελο και ημερομηνια κατασκευης?..

jim_pas
13-09-10, 17:08
θα μπορουσες να μου πεις τιμη για supersprint τελικο?Με ενδιαφερει (εκτος κ αν ειναι χτυπος η τιμη που καπως ετσι το περιμενω)... Επισης ηθελα να ρωτησω μηπως ξερει κανεις κανεναν καλο εξατμισα στο Ηρακλειο Κρητης... Ευχαριστω!

Είχα πάει παλιότερα να ρωτήσω σε έναν που είναι στην παπαναστασίου κάπου....όπως βγαίνεις απο εθνική στα φαναρια του Γερμανού ανεβαίνεις το γεφυράκι και στρίβεις δεξιά και θα το δεις πάνω στον δρόμο στο δεξί σου χέρι.....δεν θυμάμε πως ακριβώς λεγόταν όμως....είχε διάφορες μάρκες...για επώνυμη supersprint κτλ σου παίρνει το κεφάλι,αλλά μου είχε πει για ποπάυ τελικό με 200 Ευρώ περίπου....έχει 7-8 μήνες όμως...πέρνα μια βόλτα και δες και μόνος σου....δεν είναι εξατμισάς όμως..είναι κατάστημα με αξεσουάρ....

NICK BMW LOVER
08-12-10, 16:11
επησεις ηθελα να ρωτησω τι προτεινεται για φιλτρο... φιλτρο ελευθερας η να μεινει το φιλτροκουτι?
Nα μενει μεσα στο φιλτροκουτι,εγω εχω JR κ ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος κ σε συνδυασμο με τα αλλαγμενα μεσαιο κ τελικο καζανακι!!!

NICK BMW LOVER
08-12-10, 16:24
Οριστε κ τα αποτελεσματα δυναμομετρησης

rapid_fast
08-12-10, 16:27
Αναφορά στο σχεδιάγραμμα είναι το δικό σου αυτοκίνητο??

NICK BMW LOVER
08-12-10, 17:13
Αναφορά στο σχεδιάγραμμα είναι το δικό σου αυτοκίνητο??

Φυσικα κ ειναι απο το δικο μου

rapid_fast
08-12-10, 17:53
Φυσικα κ ειναι απο το δικο μου

Δηλαδή, το πήγες μια φορά πριν, το μέτρησες,
έκανες αλλαγές και το ξαναμέτρησες??
(ρωτάω για να μου φύγει κάθε ψύγμα αμφιβολίας παρανόησης)

NICK BMW LOVER
08-12-10, 18:01
Δηλαδή, το πήγες μια φορά πριν, το μέτρησες,
έκανες αλλαγές και το ξαναμέτρησες??
(ρωτάω για να μου φύγει κάθε ψύγμα αμφιβολίας παρανόησης)

Ακριβως,οι πιο αχνες καμπυλες ειναι της προηγουμενης δυναμομετρησης,πριν αλλαξω κ το φιλτρο!!!

rapid_fast
08-12-10, 18:09
Οκ..
Απλά το λέω, επειδή εγώ έχω δυναμομετρήσει το δικό μου 2 διαφορετικές (οχι συνεχόμενες) μέρες,
και πήρα δύο διαφορετικά νούμερα, με αρκετή απόκλιση μεταξύ τους..
Απλά είχε τη μια κρύο και ξηρασία και την άλλη ζέστη και υγρασία..
Μέρα νύχτα οι μετρήσεις μου..

NICK BMW LOVER
08-12-10, 18:16
Κ εμενα διαφορετικες μερες εγιναν οι μετρησεις οχι την ιδια μερα,κ δεν το μετρησα μονο δυο φορες,οι πρωτες ειχαν αρκετη αποκλιση μεταξυ τους,στις προτελευταια με τελευταια δυναμομετρηση,τα αλογα τα εδειξαν ιδια σχεδον,αλλα την ροπη πολυ ανεβασμενη με τις τελευταιες αλλαγες!!!

lebowski
10-12-10, 16:22
καλησπερα εγω που εχω ενα 116 του 07 εβαλα το τελικο performance που ειναι για 116 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!!!!

kapetanios
10-12-10, 16:40
μπορεις να γινεις ποιο συγκεκριμενος..... εγω ξερω οτι η performance εχει μονο τελικα για 2.5 και ανω.

Spyros E81
10-12-10, 17:06
'Οχι τελικα βγαινει και για 116i 118i,120i.
Eδω φαίνεται στο site της BMW http://www.bmw.com/com/en/newvehicles/1series/3door/2007/allfacts/equipment/accessories_showroom.html

Spyros E81
10-12-10, 17:07
καλησπερα εγω που εχω ενα 116 του 07 εβαλα το τελικο performance που ειναι για 116 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!!!!

Καλορίζικη!! Βάλε και καμιά φωτογραφία να την δουμε και κανά βιντεάκι!

lebowski
10-12-10, 19:33
ευχαριστω , βιντεο σε λιγες μερες γισ φωτογρσφιες
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=492167244896&set=a.492167219896.261416.181783909896&pid=5553842&id=181783909896