PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθαρισμός τιμονιού


veliopou
15-12-09, 22:20
Παιδιά να ρωτήσω κάτι που δε ξέρω.
Το δερμάτινο τιμόνι μου μετά από 2 χρόνια χρήσης, χρειάζεται ένα καλό καθάρισμα, μιας και δεν το έχω καθαρίσει ποτέ μου. Ποιός μπορεί να με βοηθήσει και να μου πει με τι να το καθαρίσω? Κάποιοι μου είπαν για ζεστό νερό και σαπούνι, αλλά δεν μου άρεσε πολύ η ιδέα.
τι λέτε, για βοηθήστε..

S38B38 Monsta
15-12-09, 22:27
Οπλίσου με πράσινο σαπούνι (μπάρα), σκληρή οδοντόβουρτσα, πανί μικρο-ινών και καθαρό νερό.

Με το βρεμμένο μικρο-ινών κάνε ένα ομοιόμορφο πέρασμα το τιμόνι.

Στη συνέχεια πάρε τη μπάρα και τρίψε απαλά και ομοιόμορφα παντού. Με την οδοντόβουρτσα τρίψε κομμάτι κομμάτι μέχρι να κάνει σαπουναδα.

Μάζευε τη σαπουνάδα με το πανί το οποίο θα ξεπλένεις τακτικά ώστε να είναι καθαρό.

Όταν τελειώσεις και στεγνώσει μη ξεχάσεις να το περάσεις με μία κρέμα δέρματος, ΠΡΟΣΟΧΗ όχι κρέμα πλαστικών διότι αυτή γλιστράει και μπορεί να προκαλέσει ατύχημα στην οδήγηση.

veliopou
15-12-09, 22:30
Σ'ευχαριστώ για την συμβουλή, έχεις να προτείνεις κάποια κρέμα να πάρω - και από που μπορώ να την προμηθευτώ-

giannis_compact
15-12-09, 22:40
Φιλε μπορεις να παρεις της ΒΜW..Κοστιζει 1-2 ευρω παραπανω απο αυτες του εμποριου..Το τιμονι μπορουμε με αυτον τον τροπο να το προστατεψουμε και απο τη φθορα?Αν οχι πως??

veliopou
15-12-09, 22:52
Φαντάζομαι πως η κρέμα θα το προστατεύει. Άλλωστε αυτή είναι η χρήση της. Πήγα σήμερα από μια αντιπροσωπεία της BMW και είχε δυο προϊοντα για τα δέρματα. μια κρέμα και έναν αφρό καθαρισμού. Αλλά μου είπαν πως αυτά είναι για χρήση σε δερμάτινα καθίσματα και δεν ήξεραν αν κάνουν για το τιμόνι.

Konstantinos e60
15-12-09, 22:57
Παιδιά να ρωτήσω κάτι που δε ξέρω.
Το δερμάτινο τιμόνι μου μετά από 2 χρόνια χρήσης, χρειάζεται ένα καλό καθάρισμα, μιας και δεν το έχω καθαρίσει ποτέ μου. Ποιός μπορεί να με βοηθήσει και να μου πει με τι να το καθαρίσω? Κάποιοι μου είπαν για ζεστό νερό και σαπούνι, αλλά δεν μου άρεσε πολύ η ιδέα.
τι λέτε, για βοηθήστε..

Δοκίμασε και με μωρομάντηλα ! Ναι με μωρομάντηλα κάνουν πολύ καλή δουλειά και δεν περιέχουν ισχυρές χημικές ουσίες. Μετά όμως μια κρέμα θα την χρειαστείς οπως σου είπαν και τα παιδιά.

tassos
15-12-09, 23:06
Γιατι καλυτερα απ ολα να μην παρεις ενα υγρο καθαρισμου δερματος και μετα την κρεμα δερματος! Τις φοβαμαι λιγο αυτες τις ιστοριες, και το νερο δεν ειναι και οτι καλυτερο για το δερμα..

veliopou
15-12-09, 23:08
Παιδιά θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο προϊον, ή μάρκα

S38B38 Monsta
15-12-09, 23:32
Autoglym, ΒΜW, Meguiars

Driver M
16-12-09, 00:12
Και turtlewax και armorall θα πρότεινα, καθώς έχουν πολύ καλά προϊόντα για δέρμα.

Nikos120i
16-12-09, 07:27
Όλα αυτά δε θα το κάνει να γυαλίζει μετά? Θα είναι χάλια αν το κάνει έτσι...

gnx
16-12-09, 09:32
Οχι, με το σαπουνι που λεει ο Κωστας μαλιστα το δερμα θα θαμπωσει κιολας.

nickvas19
16-12-09, 13:28
πετσετα με μικροινες ... με λιγο νερο και τπτ αλλο...ουτε μωρομαντηλα ουτε σαπουνι στο δερμα...νερο και μετα λοσιον...

Spyros E81
16-12-09, 18:40
Παιδειά έγω έχω χρησιμποποιήσει την αλοιφή που δίνει η BMW για τα δέρματα και μάλιστα ούτε κολλάει ούτε γλιστράει ούτε γυαλίζει.Είνα παρα πολυ καλό δοκιμάστε το.

drum
16-12-09, 21:39
νερακι, κ μια σταγονα σαπουνι.
κ απευθειας καλο σκουπισμα με στεγνο πανι.