PDA

Επιστροφή στο Forum : Car washing 101


S38B38 Monsta
16-12-09, 22:25
Σκέφτομαι να οργανώσω ένα gathering για όσους τους ενδιαφέρει να μάθουν πως γίνεται η σωστή συντήρηση του αυτοκινήτου τους.

Ξεκινώντας από τα απλά λοιπόν θα πρότεινα να ξεκινήσουμε με το Car Washing 101.

Το συγκεκριμένο 'μάθημα' απευθύνεται σε εκείνους που φροντίζουν μόνοι τους το αυτοκίνητό τους και ΔΕΝ πηγαίνουν σε αυτόματα πλυντήρια.

Εκτός από θεωρία, θα κάνουμε και πρακτική, καθώς θα σας δείξω λεπτομέρειες για το πως πρέπει να γίνεται ένα σωστό πλύσιμο, χωρίς να δημιουργήτε ζημιά στο βερνίκι του αυτοκινήτου (αράχνες, θαμπάδες, γρατζουνιές). Θα μάθετε ποια προϊόντα πρέπει να χρησιμοποιήτε, ποια όχι και γιατί πρέπει να βάλετε αυτό τον αναθεματισμένο κουβά στο μπαλκόνι για να ποτίζετε μόνο τα λουλούδια.

Εάν υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον και τα πάτε καλά στις εξετάσεις, θα έλεγα να προχωρήσουμε σε μάθημα με ψηλές αλοιφές / κεριά και χρήση αλοιφαδόρου. Αφού προηγηθεί μάθημα για χρήση πηλού. Εδώ τώρα, όποιος καταφέρει να κάψει πρώτος το βερνίκι του, κερδίζει το πρώτο βραβείο, το οποίο δεν είναι άλλο από ΜΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΕΠΑΝΑΒΑΦΗ του panel που έκαψε!! Συγχαρητήρια αστέρια μου! :dance:

Να σοβαρευτούμε όμως. Η χρήση αλοιφαδόρου πράγματι μπορεί να κάνει ζημιά σε ερασιτεχνικά χέρια, δεν είναι όμως και rocket science. Αν σκαμπάζεις λίγο, καταλαβαίνεις από μόνος σου ότι δεν πρέπει να επιμένεις δήχως λόγο, ότι κάνουμε απαλές και στρωτές κινήσεις και δεν περιμένουμε το βερνίκι να αρχίσει να βγάζει καπνό πριν μετακινήσουμε με το χεράκι μας το μηχάνημα. Επίσης θα μάθετε ποιες αλοιφές είναι κατάλληλες για χρήση με το χέρι, ποιες με τον αλοιφαδόρο, και κυρίως τι 'πάτους' χρησιμοποιούμε για να μην έχουμε το φαινόμενο των ολογραμμάτων. Πως να μονώνετε το αυτοκίνητο και πως να σκουπίζετε και με τι υλικά. Πως αφαιρούμε κατάλοιπα χωρίς να κάνουμε ζημιά. Ποιες οι διαφορές μεταξύ συνθετικών και φυσικών κεριών. Πλεονεκτήματα / μειονεκτήματα.

Δεν σκοπεύω να προχωρήσω σε κάτι άλλο πλυν του κερώματος, διότι αν πάμε πιο βαθιά και με πιο λειαντικές αλοιφές, φοβάμαι ότι θα πάρετε αέρα και θα κάνετε ζημιά.

Ούτως ή άλλως εάν κάνετε αυτά τα δύο πραγματάκια σωστά, σπάνια θα χρειαστεί να γίνει κάτι πιο 'χοντρό'. Αρκεί βέβαια το αυτοκίνητο να είναι αρχικά σε τέλεια κατάσταση.

Κάνω και μία δημοσκόπηση για να δω συμμετοχές. Δεν πρόκειται να έρθω πάντως Κυριακή, αν δε μαζευτεί ένα σοβαρό νούμερο ατόμων. Όσο για το χρονικό, προτείνω να γίνει προς την Άνοιξη, αφενός για να ζεστάνει λίγο ο καιρός, αφαιτέρου διότι είναι μία πολύ καλή εποχή για τη δύσκολη καλοκαιρινή περίοδο.

Εννοείτε ότι η συμμετοχή είναι δωρεάν και θα πραγματοποιηθεί στο χώρο μου.

Ακούω και άλλες ιδέες / προτάσεις.

bmw330vasilis
16-12-09, 22:28
δηλωνω 1ος συμμετοχη......κ προσωπικα σ ευχαριστω εκ των προτερων.... για την καλη σου διαθεση κ για τον χρονο που θα δαπανησεις.....!

fanisk
16-12-09, 22:30
Μεσα και εγω! Ευχαριστουμε που μοιραζεσαι τοσα "μυστικα" του επαγγελματος σου.

billparas
16-12-09, 22:36
Ευχαριστώ κι εγώ

scania124
16-12-09, 22:38
μακαρι να ημουν κοντα να ερχομουν και εγω.....ειμαι μεγαλος ΦΑΝ στο να πλενω το αυτοκινητο μονος μου.....παω σε πλυντηριο που και που το αγροτικο αλλα την μπουμπου ΠΟΤΕ

paganis
16-12-09, 22:44
ενοητε πως θελω να συμμετεχω,,,,το ποναω το καμαρι μου.,,και ειμαι ο μονος που βαζει χερι πανω του....οποτε θελω να μαθω οσα μπορω για την περιποιηση του!!! να σαι καλα...σ ευχαριστουμε!!

Airness
16-12-09, 22:55
Να 'σαι καλά για την καλοσύνη σου να τα μοιραστείς μαζί μας! Θα το ήθελα πάρα πολύ να παραβρεθώ αλλά δυστυχώς η απόσταση είναι αμείλικτη... Καλά μαθήματα!!!

ThugAngeL
17-12-09, 00:04
Αν γινει μεχρι την Κυριακη ειμαι μεσα!!!
Τρομερη κινηση!!! Μπραβο!!!

stef
17-12-09, 00:31
Κώστα μιλάμε για περίοδο λίγο πρίν ή λίγο μετά το Πάσχα σωστά?
Είμαι και εγώ μέσα...

saikoE39
17-12-09, 00:42
Πολυ καλό......με ενδιαφέρει παρά πολυ μιας και έχω τρελά με την καθαριότητα και γενικα τα χρώματα των οχημάτων μου θελω να ειναι λαμπερά και να εχουν πολύ σοφτ ύφη..χαχα...!!!!!όποτε θα είναι μια καλη ευκαιρία να δω αν αυτά που κάνω είναι σωστά η και να δω και άλλους τροπους!

Ps.Κώστα… είμαι το παλικάρι με το μπορντό fiat bravo που είχε γίνει άσπρο από τις πιτσιλιές μπογιάς αν θάμασε..!!!(ακόμα πονώ)

S38B38 Monsta
17-12-09, 08:04
Πολυ καλό......με ενδιαφέρει παρά πολυ μιας και έχω τρελά με την καθαριότητα και γενικα τα χρώματα των οχημάτων μου θελω να ειναι λαμπερά και να εχουν πολύ σοφτ ύφη..χαχα...!!!!!όποτε θα είναι μια καλη ευκαιρία να δω αν αυτά που κάνω είναι σωστά η και να δω και άλλους τροπους!

Ps.Κώστα… είμαι το παλικάρι με το μπορντό fiat bravo που είχε γίνει άσπρο από τις πιτσιλιές μπογιάς αν θάμασε..!!!(ακόμα πονώ)

Και γιατί δεν το χεις φτιάξει ακόμα?

m_power_lunatic
17-12-09, 08:10
++++++++++1000000000000000000000 μπραβο ρε Κωστα για την ιδεα.Μεσα και εγω που το εχω μερακι το πλυσιμο και το γυαλισμα!!!

Fanis
17-12-09, 08:12
Μέσα είμαι, εφόσον μπορώ την ημέρα που θα γίνει. Ασχολούμαι αρεκτά με το θέμα αλλά πάντα συμβουλές από κοντά και με πρακτική είναι πολύ καλύτερες από ότι στο Internet. Για αυτό και μένω στα βασικά και δεν έχω μπλεχτεί με αλοιφαδόρους και τέτοια....7-8 Zaino έχω και ασχολούμαι.

Ευχαριστούμε Κώστα και για την ιδέα και για την διάθεση να την υλοποιήσεις!!! :dblthumb2

flormanager
17-12-09, 08:20
μέσα και εγω παιδεια με μεγαλκη χαρα

george316
17-12-09, 08:32
ε ρε αδικια.....κριμα να ειμαι τοσο μακρια και να μη μπορω να τα δω......
μπραβο παντως για την πρωτοβουλια σου.εξαιρετικη.

drum
17-12-09, 13:27
εγω ειμαι σχετικα κοντα, οποτε κ θα παρακολουθησω το μαθημα.
μπραβο για την πρωτοβουλια σου Κωστα.

manos///3
17-12-09, 13:56
Nα γινει και διαδικτυακά με webcam!

Εμεις στο πηγάδι κατουρήσαμε!!!

Μπραβο σε τετοιες ενέργειες!

:bullhorn: οι ιδιοκτητες σκουρων χρωματων εχουν προτεραιότητα...χεχεχεχε

stratos
17-12-09, 14:23
Να γίνει. Πολύ καλή κίνηση. Αν είμαι Ελλάδα θα παρεβρεθώ και εγώ...

saikoE39
17-12-09, 14:54
Και γιατί δεν το χεις φτιάξει ακόμα?

το εφτιαξα.....αλλα πονω γιατι βρεθηκε οτι η μια πορτα ειναι βαμμενη(κατι ειχα δει...αλλα δεν πηγε το μυαλο μου...μεχρι που μετρηθηκε....και να ο πονος)

VanVIC
17-12-09, 14:57
Κώστα καλή η ιδέα και πρωτοβουλία σου.
Θα'θελα να συμμέχω.

Panoz_335i
17-12-09, 15:10
Μεσααααααααααααα...θα μας μαθεις και τα "καλα" τα κολπα?

Panoz_335i
17-12-09, 15:12
...μου φαινεται ομως οτι θα εχεις προβλημα χωρου ή θα κανεις σεμιναρια σπασμενα σε group.

Eγω πιστευω οτι θα πρεπει να αφησουμε και κατι στο μαγαζι. Δεν πρεπει να μοιραζεται ο ανθρωπος ετσι τσαμπα τα μυστικα του!

REDNECK
17-12-09, 15:22
ΥEEEEE HAAAW!!! :greenboun:whip:
Κωστα εννοειται οτι ειμαι μεσα !!! :ylsuper:

gnx
17-12-09, 15:25
Κύριε! Κύριε!...μπορώ να κάτσω στο πρώτο θρανίο να βλέπω καλύτερα;

S38B38 Monsta
17-12-09, 21:56
++++++++++1000000000000000000000 μπραβο ρε Κωστα για την ιδεα.Μεσα και εγω που το εχω μερακι το πλυσιμο και το γυαλισμα!!!

Εσύ αγόρι μου απ ότι φάνηκε χρειάζεσαι ....εντατικά :D


οι ιδιοκτητες σκουρων χρωματων εχουν προτεραιότητα...χεχεχεχε

Ναι θα είναι και οι πιο εξαντλημένοι απ όλους στο τέλος της ημέρας...

το εφτιαξα.....αλλα πονω γιατι βρεθηκε οτι η μια πορτα ειναι βαμμενη(κατι ειχα δει...αλλα δεν πηγε το μυαλο μου...μεχρι που μετρηθηκε....και να ο πονος)

ωχ ωχ ωχ είχε και στοκάκια δηλαδή? Μεταχείρο το πήρες?

Μεσααααααααααααα...θα μας μαθεις και τα "καλα" τα κολπα?

ε όχι όλα τα καλά, φοβάμαι μη πάτε και γίνετε ανταγωνιστές μου μεθαύριο...

...μου φαινεται ομως οτι θα εχεις προβλημα χωρου ή θα κανεις σεμιναρια σπασμενα σε group.

Eγω πιστευω οτι θα πρεπει να αφησουμε και κατι στο μαγαζι. Δεν πρεπει να μοιραζεται ο ανθρωπος ετσι τσαμπα τα μυστικα του!

Η σωστή περιποίηση και το πλύσιμο δεν πρέπει να ναι κάποιο μυστικό. Έχω βαρεθεί ας πούμε ν ακούω από πωλητάκους αντιπροσωπείας όταν τους ρωτάνε οι πελάτες να απαντάνε, 'στη βούρτσα δε παθαίνει τίποτα' ή 'με σαπούνι για τα πιάτα και βάλτε πολύ να κάνει σαπουνάδα'. Καραγκιοζάκια με γραβάτες.

Όσο για ν αφήσετε κάτι, ούτε να το συζητάς. Ξέρω πολύ καλά ότι το τσάμπα ουδείς το εκτίμησε, όμως σε αυτή τη περίπτωση κάνω κάτι για το forum που αγαπώ. Έχω ήδη αρκετούς πελάτες από εδώ μέσα και νιώθω την ανάγκη να ανταποδώσω μετά από 5 χρόνια.. Έτσι και αλλιώς οι υπηρεσίες μας είναι πολλές και πολύ εξειδικευμένες, άρα πάντα υπάρχει κάποια πιθανότητα μελλοντικής συνεργασίας...

ΥEEEEE HAAAW!!! Κωστα εννοειται οτι ειμαι μεσα !!!

Θα χαρούμε να σε δούμε στη παρέα μας!

Κύριε! Κύριε!...μπορώ να κάτσω στο πρώτο θρανίο να βλέπω καλύτερα;

Εσένα αγαπητέ μαθητή σου έχω ήδη μάθει αρκετά τόσο καιρό. Μάλλον θα πρέπει να γίνεις αναπληρωτής καθηγητής και να συνεχίσεις όταν κουραστώ?

S38B38 Monsta
17-12-09, 21:59
Βλέπω ήδη 23 συμμετοχές, πολύ καλό νούμερο για τόσο νωρίς.

sv2
17-12-09, 22:08
Είμαι ο μόνος που ψήφισα το Νο 3.....
Πάντως πολύ καλή η πρωτοβουλία.

BILL007
17-12-09, 22:21
:+1: και εγώ μέσα...:)

S38B38 Monsta
17-12-09, 22:27
Είμαι ο μόνος που ψήφισα το Νο 3.....
Πάντως πολύ καλή η πρωτοβουλία.

:icon18::icon18:

Να σου πω, είσαι ο ΜΟΝΟΣ που περίμενα να ψηφίσεις το Νο. 3. Απλά δεν υπάρχεις!!:icon18:

saikoE39
17-12-09, 22:46
ωχ ωχ ωχ είχε και στοκάκια δηλαδή? Μεταχείρο το πήρες?







ΚΟΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ........και πικρα.....!!!!!!!

sakkunen
17-12-09, 22:57
Οδηγούς miata δέχεσαι ?:deal:

gnx
17-12-09, 22:57
Είμαι ο μόνος που ψήφισα το Νο 3.....
Πάντως πολύ καλή η πρωτοβουλία.

Εσυ ρε μαγκα εισαι ολα τα λεφτα! Εαν ειχες ψηφισει κατι αλλο, θα ανησυχουσα...

Dark_Niaou
20-12-09, 10:30
Δάσκαλε.... τις γνώσεις σου!!!

harrisdriver
21-12-09, 18:17
Κωστα ειναι μια ωραια κινηση, και το μαθημα αυτο θα μας σωσει απο δυσκολες καταστασεις μακροπροθεσμα. Θελω να πιστευω οτι θα μπορεσω να ερθω και εγω στην παρεα σας. Ποτε ομως θα γινει και που?

e30 1984
21-12-09, 19:11
ειμαι μεσα και εγω!!

THANOS-520
22-12-09, 01:42
Φίλε Κώστα, αν και δεν σε γνωρίζω εκτιμώ ιδιαίτερα τη διάθεσή σου να μας δείξεις πως να περιποιούμαστε τα μωρά μας.
Σπανίζουν σήμερα οι άνθρωποι που δείχνουν τα κόλπα της δουλειάς ή του hobby τους.
Εννοείται οτι δεν χάνω με τίποτα τέτοιο σεμινάριο. :):

Οσο για την προτεραιότητα συμφωνώ με το Μάνο (Πρέπει να προηγηθούν τα σκούρα χρώματα καθότι χρήζουν ιδιαίτερης φροντίδας)

ermis1975
22-12-09, 07:04
Μεσα κι εγώ!

bimmer-corfu
22-12-09, 07:42
Μπράβο φίλε, καλή ενέργεια. Αν έμενα Αθήνα ή κάπου κοντά θα ήθελα να έρθω.

S38B38 Monsta
22-12-09, 11:52
Όταν πλησιάζει ο καιρός - υπολογίζω Απρίλιο - θέλω να δω σίγουρες συμμετοχές ώστε να το οργανώσω σωστά...

stef
22-12-09, 12:21
Φαντάζομαι μιλάμε μετά το Πάσχα δηλαδή μετά τις 5/4...

ermis1975
22-12-09, 12:26
Για ποτε λες?

patrinos
22-12-09, 13:33
Σκέφτομαι να οργανώσω ένα gathering για όσους τους ενδιαφέρει να μάθουν πως γίνεται η σωστή συντήρηση του αυτοκινήτου τους.

Ξεκινώντας από τα απλά λοιπόν θα πρότεινα να ξεκινήσουμε με το Car Washing 101.

Το συγκεκριμένο 'μάθημα' απευθύνεται σε εκείνους που φροντίζουν μόνοι τους το αυτοκίνητό τους και ΔΕΝ πηγαίνουν σε αυτόματα πλυντήρια.

Εκτός από θεωρία, θα κάνουμε και πρακτική, καθώς θα σας δείξω λεπτομέρειες για το πως πρέπει να γίνεται ένα σωστό πλύσιμο, χωρίς να δημιουργήτε ζημιά στο βερνίκι του αυτοκινήτου (αράχνες, θαμπάδες, γρατζουνιές). Θα μάθετε ποια προϊόντα πρέπει να χρησιμοποιήτε, ποια όχι και γιατί πρέπει να βάλετε αυτό τον αναθεματισμένο κουβά στο μπαλκόνι για να ποτίζετε μόνο τα λουλούδια.

Εάν υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον και τα πάτε καλά στις εξετάσεις, θα έλεγα να προχωρήσουμε σε μάθημα με ψηλές αλοιφές / κεριά και χρήση αλοιφαδόρου. Αφού προηγηθεί μάθημα για χρήση πηλού. Εδώ τώρα, όποιος καταφέρει να κάψει πρώτος το βερνίκι του, κερδίζει το πρώτο βραβείο, το οποίο δεν είναι άλλο από ΜΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΕΠΑΝΑΒΑΦΗ του panel που έκαψε!! Συγχαρητήρια αστέρια μου! :dance:

Να σοβαρευτούμε όμως. Η χρήση αλοιφαδόρου πράγματι μπορεί να κάνει ζημιά σε ερασιτεχνικά χέρια, δεν είναι όμως και rocket science. Αν σκαμπάζεις λίγο, καταλαβαίνεις από μόνος σου ότι δεν πρέπει να επιμένεις δήχως λόγο, ότι κάνουμε απαλές και στρωτές κινήσεις και δεν περιμένουμε το βερνίκι να αρχίσει να βγάζει καπνό πριν μετακινήσουμε με το χεράκι μας το μηχάνημα. Επίσης θα μάθετε ποιες αλοιφές είναι κατάλληλες για χρήση με το χέρι, ποιες με τον αλοιφαδόρο, και κυρίως τι 'πάτους' χρησιμοποιούμε για να μην έχουμε το φαινόμενο των ολογραμμάτων. Πως να μονώνετε το αυτοκίνητο και πως να σκουπίζετε και με τι υλικά. Πως αφαιρούμε κατάλοιπα χωρίς να κάνουμε ζημιά. Ποιες οι διαφορές μεταξύ συνθετικών και φυσικών κεριών. Πλεονεκτήματα / μειονεκτήματα.

Δεν σκοπεύω να προχωρήσω σε κάτι άλλο πλυν του κερώματος, διότι αν πάμε πιο βαθιά και με πιο λειαντικές αλοιφές, φοβάμαι ότι θα πάρετε αέρα και θα κάνετε ζημιά.

Ούτως ή άλλως εάν κάνετε αυτά τα δύο πραγματάκια σωστά, σπάνια θα χρειαστεί να γίνει κάτι πιο 'χοντρό'. Αρκεί βέβαια το αυτοκίνητο να είναι αρχικά σε τέλεια κατάσταση.

Κάνω και μία δημοσκόπηση για να δω συμμετοχές. Δεν πρόκειται να έρθω πάντως Κυριακή, αν δε μαζευτεί ένα σοβαρό νούμερο ατόμων. Όσο για το χρονικό, προτείνω να γίνει προς την Άνοιξη, αφενός για να ζεστάνει λίγο ο καιρός, αφαιτέρου διότι είναι μία πολύ καλή εποχή για τη δύσκολη καλοκαιρινή περίοδο.

Εννοείτε ότι η συμμετοχή είναι δωρεάν και θα πραγματοποιηθεί στο χώρο μου.

Ακούω και άλλες ιδέες / προτάσεις.

με ενδιαφερει πολυ το θεμα μιας και το πλυσιμο στο αμαξι μου το κανω μονος μου αφου σε πλυντηριο το εχω πληρωσει 1500 ευρω με φιλικη τιμη απο τον φανοποιο που ειναι πολυ φιλος και απιστευτος μαστορας..{ο λογως που δεν απαιτησα αποζημιωση απο το πλυντηριο ειναι οτι ο λουστρος μου εσκασε την επομενη μερα μολις το χτυπησε ο ηλιος και μιας και το αμαξι οταν εφυγε απο το πλυντηριο φαινοταν μια χαρα δεν μπορουσα να πω και κουβεντα.. αιτια ενα ειδικο κερι που κανει πολυ καλη δουλεια κατα τα λεγομενα του ιδιοκτητη(πραγματι εκανε πολυ καλη ασπρισε ο ουρανος μου και οτι επιφανεια ηταν καθετη στην ακτινοβολια του ηλιου.) αναφερω τον λογω που δεν ζητησα αποζημιωση για να μην αρχισει το παιχνιδι των ερωτησεων και χαλασει το thread}

ετσι λοιπον ανακαιφαλαιωνοντας θα ειναι πολυ απο μερος σου να μας διαφωτησεις αλλα αν ειναι εφικτο να μην γινει καθημερινη ως συνηθως για να μπορεσουν να ερθουν και ατομα εκτος αθηνας