PDA

Επιστροφή στο Forum : μεταπωληση bmw e46


djtasos1
19-12-09, 18:59
γεια σας παιδια,καταλαβαινω οτι οι καιροι ειναι δυσκολοι και δεν υπαρχουν φραγκα αλλα ειναι λογος για να μας ισοπεδονουνε τα παντα στην πωληση του αυτοκινητου μας?αυτοκινητο που αγορασα πριν 1,5 χρονο(φωτο κ λεπτομερειες στο γκαραζ μου) 15.500 ευρω συν 3.000 εξτρα που εβαλα,εφτασαν να μου δινουν εμποροι σημερα 7.000-7.500!!!! και ιδιωτες μεχρι 8.500 και να μου κανουν και χαρη λενε?επειδη υπαρχουν κατι φτηνα απο γερμανια σημαινει οτι ολοι πρεπει να ριξουμε τις τιμες σε ενα επιπεδο του ποιο φτηνου μεταχειρησμενου που υπαρχει στην αγορα?τωρα δεν ισχυει το οτι πληρωνεις παιρνεις?πρεπει εγω να ριξω την τιμη του αμαξιου μου με ενα ιδιο που εχει 200.000 χλμ οταν εμενα εχει 80.000?μια αλλη δικαιολογια ειναι τα καινουργια τελη κυκλοφοριας....και ξαναρωτω,επειδη χρεωνεται ενα αμαξι ξαφνικα με το τρελο ποσο των 50 ευρω παραπανω στο σημα του πρεπει να χασει και 4000 ευρω τις αξιας του?ελεος.....και αντε αν εχεις λεφτα και δεν σε νοιαζει το σκοτωνεις το αμαξακι και δεν πειραζει,αν ομως ειχες δουλεψει σκληρα γι αυτο και ενιωθες οτι εκανες μια επενδηση για καλη μεταπωληση τοτε τι γινεται?συγγνωμη που θα το πω αλλα bmw δεν θα ξαναγορασω,καταντησα να ντρεπομαι οταν παω σε καποιο εμπορα για να το δει η οταν με παιρνουν τηλ για την αγγελια πωλησης,με κανουν να νοιωθω οτι πουλαω κανα zastava yuko....ελεος..ειναι το δευτερο bmw μου και επαθα το ιδιο πραμα και στα 2,δηλ με εβαλαν πολλα χιλιαρικα μεσα..ακουω την γνωμη σας και ισως και τα δικα σας χασιματα λεφτων!..για την ενημερωση σας σας λεω οτι εγω δεν ζηταω κανα τρομερο ποσο απο το αμαξι μου,το δινω 12.000 ευρω,μηπως κανω λαθος εγω?καλα δεν τα ειπα πριν?για βοηθειστε ρε παιδια και ευχαριστω εκ τον προτερων..

tasos.kamv
19-12-09, 19:14
Είσαι λίγο άδικος φίλτατε djtasos1!!! Αυτή τη στιγμή όλοι ξέρουμε ότι η κατάσταση στην αγορά γενικώς είναι χάλια γι' αυτό και γίνονται αυτά που βλέπουμε... Νομίζω ότι αν είχες άλλη μάρκα αυτοκίνητο, δεν θα είχε το αμάξι σου το ίδιο ενδιαφέρον για μεταπώληση και είμαι 100% σίγουρος ότι θα έχανες σίγουρα και πολύ περισσότερα χρήματα, απ'ότι με τη 'μπέμπα'!!!!

dimis_gr
19-12-09, 19:15
εγώ έψαχνα αμάξι 6 μήνες μέχρι να πάρω το δικό μου. Αλλά στην ελλάδα όπως και να το κάνουμε τα bmw είναι υπερτιμημένα και σαν καινούρια και σαν μεταχειρισμένα. Δεν πάω να στο παίξω έξυπνος και δεν θέλω να μαλώσουμε, απλά λέω την γνώμη μου.
Πρώτον το ότι έβαλες 3000euros στο αμάξι δεν σημαίνει ότι ο άλλος πρέπει να στα δώσει γιατί μπορεί π.χ να έχει άλλο γούστο. Δεύτερον απ΄'οτι είδα το αμάξι σου είμαι μοντέλο 2000, 1600cc και το πουλάς 12(κατά την γνώμη μου ακριβό) όταν στα ίδια λέφτα+/- πέρνεις του κουτιού κάτι από τα καινούρια 1600 με τα 120++ άλογα και μια 10ετία πιο καινούριο. Σίγουρα η αγορά είναι πεσμένη αλλά και οι τιμές δεν είναι ότι καλήτερο. και πίστεψε με άμα είχες κανα άλλο αμάξι θα δεις τι θα άκουγες και με ποσή απαξίωση θα σου μιλούσανε π.χ ''εντάξει ρε φίλε...''τάδε μάρκα δίνεις'' σιγά το αμάξι που το ζητάς και τόσο'' (στο λέω από προσωπική εμπειρία)

ΚΑΙ ξαναλέω Δεν πάω να στο παίξω έξυπνος και δεν θέλω να μαλώσουμε, απλά λέω την γνώμη μου.

djtasos1
19-12-09, 19:28
δεν θα μαλωσουμε ρε παιδια αλλωστε εγω ζητησα την γνωμη σας και εγω σεβομαι την γνωμη του καθενα ξεχωριστα γιατι ειναι η γνωμη του και δεν εκφραζει ολους..απλως εγω προτιμησα bmw 8 χρονων απο το να επαιρνα ενα αμαξι αλλης μαρκας εστω και καινουργιο, αλλο prestige και απολαυση η μπεμπα,απλα τωρα δεν το εκτιμαει κανενας πια αυτο?δεν μπορω να πιστεψω οτι καποιος θα προτιμουσε ενα χ αμαξι καινουργιο οταν με τα ιδια λεφτα θε μπορουσε να παρει bmw μεταχειρησμενη..(γνωμη μου)

KATSARAIOS
19-12-09, 19:31
υπομονη θα φτασουνε στο 5χιλιαρο και θα πουλιουνται πιο ευκολα !!!

djtasos1
19-12-09, 19:33
πλακα πλακα σε κανα 2 χρονια για εκει τη πανε την δουλεια!!!

giannis_compact
19-12-09, 19:35
Κατα τη γνωμη μου φιλε μην το πουλας καθολου...

dimis_gr
19-12-09, 19:42
πραγματικά χαίρομαι που δεν το πείρες στραβά το σχόλιο μου και ουσιαστικά αυτό που σου προτείνω και γω είναι αυτό που σου λέει και ο γιάννης δηλαδή να το κρατήσεις γιατί πραγματικά πίστεψε με είναι αρκετοί αυτοί που τέτοια περίοδο θέλουν να αποκτήσουν 46άρι λόγο χαμηλών τιμών και επειδή όλοι θα θέλανε bmw παλιά-καινούρια και το παίζουν και καλά ότι δεν τους νοιάζει. Καλήτερα κράτα το και δώστο μετά από 1-2 χρόνια που θα χουν ξεφτυλσιτεί οι τιμές και τουλάχιστον θα πεις ότι το κράτισες και μια 10ετια και τα βγαλε τα λεφτά του

giannis_compact
19-12-09, 19:45
πραγματικά χαίρομαι που δεν το πείρες στραβά το σχόλιο μου και ουσιαστικά αυτό που σου προτείνω και γω είναι αυτό που σου λέει και ο γιάννης δηλαδή να το κρατήσεις γιατί πραγματικά πίστεψε με είναι αρκετοί αυτοί που τέτοια περίοδο θέλουν να αποκτήσουν 46άρι λόγο χαμηλών τιμών και επειδή όλοι θα θέλανε bmw παλιά-καινούρια και το παίζουν και καλά ότι δεν τους νοιάζει.

Αυτο ακριβως...Και εγω πηρα περυσι Ε46 και εχω βαλει αρκετα πραγματα..Αν ηξερα πως θα το πουλησω απλα δε θα εβαζα τιποτα..Ειναι πολυ κριμα να το σκοτωσεις ετσι το αυτοκινητο...(15.500+3000=18.500)...Και σου δινουν απο 7μιση εως 8...Μην το δωσεις φιλε Τασο...Ειναι πολυ κριμα...Δεν εχει και χιλιομετρα...

djtasos1
19-12-09, 19:48
βαρια φανελα η bmw που λεει και ο γεωργιου,δεν μπορουν την μπεμπα μας οι εμποροι να την βαζουν στο ιδιο καζανι με αμαξακια...γι αυτο τρελενομαι και γραφω αυτα,οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια...

dimis_gr
19-12-09, 19:57
φίλε τάσσο πιστεύω πως οι έμποροι θα σου λένε τα 7-8 που σου δίνουνε σαν να σου κάνουνε και χάρη. και αν τους ρωτήσεις πόσο θα το δώσουνε θα σου πούνε με το ζόρι 9(οι καημένοι) τα ίδια έλεγαν και σε μένα για το προηγούμενο αμάξι μου και τους έλεγα '' μου υπογράφεις χαρτί ότι θα το δώσεις τόσο μόνο?'' απάντηση '' εεε...αυτά είναι βλακείες και δεν ενδιαφέρομαι...και άλλα τέτοια'' άντε γιατί τα χω πα΄ρει τώρα χαχα :icon42:

gant
19-12-09, 21:00
φίλε τάσσο πιστεύω πως οι έμποροι θα σου λένε τα 7-8 που σου δίνουνε σαν να σου κάνουνε και χάρη. και αν τους ρωτήσεις πόσο θα το δώσουνε θα σου πούνε με το ζόρι 9(οι καημένοι) τα ίδια έλεγαν και σε μένα για το προηγούμενο αμάξι μου και τους έλεγα '' μου υπογράφεις χαρτί ότι θα το δώσεις τόσο μόνο?'' απάντηση '' εεε...αυτά είναι βλακείες και δεν ενδιαφέρομαι...και άλλα τέτοια'' άντε γιατί τα χω πα΄ρει τώρα χαχα :icon42:

Αν μπεις στο car.gr και αφιερώσεις λίγο χρόνο, θα βγάλεις καλύτερα συμπεράσματα.

Nick_E60_GR
19-12-09, 21:01
Φίλε μου μην αγχώνεσαι. Ε39 2.0 6κύλινδρο Μpack, άψογο και ψιλο-φορτωμένο, μοντέλο του '00 αγορασμένο 15,5εκατ. δρχ. το πούλησα με 50000χλμ το 2005 20.000€. Πριν 2 μήνες το πούλησε το παλικάρι που το είχε αγοράσει από μένα γιατί είχε ανάγκη από λεφτά, 9800€ με 85000 χλμ σε κατάσταση ΑΡΙΣΤΗ! άστα λοιπόν, μην τα συζητάς .... κράτησε το με νύχια και με δόντια, μην το χαρίσεις το αμάξι, αν μπορείς φυσικά....

giannis_compact
19-12-09, 21:04
Φίλε μου μην αγχώνεσαι. Ε39 2.0 6κύλινδρο Μpack, άψογο και ψιλο-φορτωμένο, μοντέλο του '00 αγορασμένο 15,5εκατ. δρχ. το πούλησα με 50000χλμ το 2005 20.000€. Πριν 2 μήνες το πούλησε το παλικάρι που το είχε αγοράσει από μένα γιατί είχε ανάγκη από λεφτά, 9800€ με 85000 χλμ σε κατάσταση ΑΡΙΣΤΗ! άστα λοιπόν, μην τα συζητάς .... κράτησε το με νύχια και με δόντια, μην το χαρίσεις το αμάξι, αν μπορείς φυσικά....
+100000 και απο μενα!!

Christos 330i ///M
19-12-09, 21:14
Υπαρχουν καποιοι ανθρωποι που εκτιμουν το καλο αυτοκινητο και μπορουν να διαθεσουν κατι παραπανω . . .

Εγω και στα 3 μου Bmw που αλλαξα δεν ημουν χαμενος . . .

Ακομα και στο 330 που ηταν μετατρωπη που το εκανα εγω facelift που ηταν 4 πορτο χωρις δυσκολια

το πουλησα 25.500 ευρα (τοτε πηγαιναν 20 με 22 κ μαμα) . . .

Δεν λεω αλλαξαν τα πραγματα τα αυτοκινητα ειναι πολλα το θεμα ειναι για να βρεις ενα καλοσυντηριμενο

αυτοκινητο που στεις μερες μας σπανιζει πρεπει να το πληρωσεις καλως η κακος . . .

Απλα Τασο αν δεν εχεις αναγκη κανε λιγο υπομονη και πιστευω να το πουλησεις το bmw σου ανετα . . .

djtasos1
19-12-09, 21:19
ευχαριστω παιδια για τις γνωμες σας,αρχιζω να το σκεφτομαι για να το κρατησω το αμαξι..

oldcarskickass
19-12-09, 21:20
γεια σας παιδια,καταλαβαινω οτι οι καιροι ειναι δυσκολοι και δεν υπαρχουν φραγκα αλλα ειναι λογος για να μας ισοπεδονουνε τα παντα στην πωληση του αυτοκινητου μας?αυτοκινητο που αγορασα πριν 1,5 χρονο(φωτο κ λεπτομερειες στο γκαραζ μου) 15.500 ευρω συν 3.000 εξτρα που εβαλα,εφτασαν να μου δινουν εμποροι σημερα 7.000-7.500!!!! και ιδιωτες μεχρι 8.500 και να μου κανουν και χαρη λενε?επειδη υπαρχουν κατι φτηνα απο γερμανια σημαινει οτι ολοι πρεπει να ριξουμε τις τιμες σε ενα επιπεδο του ποιο φτηνου μεταχειρησμενου που υπαρχει στην αγορα?τωρα δεν ισχυει το οτι πληρωνεις παιρνεις?πρεπει εγω να ριξω την τιμη του αμαξιου μου με ενα ιδιο που εχει 200.000 χλμ οταν εμενα εχει 80.000?μια αλλη δικαιολογια ειναι τα καινουργια τελη κυκλοφοριας....και ξαναρωτω,επειδη χρεωνεται ενα αμαξι ξαφνικα με το τρελο ποσο των 50 ευρω παραπανω στο σημα του πρεπει να χασει και 4000 ευρω τις αξιας του?ελεος.....και αντε αν εχεις λεφτα και δεν σε νοιαζει το σκοτωνεις το αμαξακι και δεν πειραζει,αν ομως ειχες δουλεψει σκληρα γι αυτο και ενιωθες οτι εκανες μια επενδηση για καλη μεταπωληση τοτε τι γινεται?συγγνωμη που θα το πω αλλα bmw δεν θα ξαναγορασω,καταντησα να ντρεπομαι οταν παω σε καποιο εμπορα για να το δει η οταν με παιρνουν τηλ για την αγγελια πωλησης,με κανουν να νοιωθω οτι πουλαω κανα zastava yuko....ελεος..ειναι το δευτερο bmw μου και επαθα το ιδιο πραμα και στα 2,δηλ με εβαλαν πολλα χιλιαρικα μεσα..ακουω την γνωμη σας και ισως και τα δικα σας χασιματα λεφτων!..για την ενημερωση σας σας λεω οτι εγω δεν ζηταω κανα τρομερο ποσο απο το αμαξι μου,το δινω 12.000 ευρω,μηπως κανω λαθος εγω?καλα δεν τα ειπα πριν?για βοηθειστε ρε παιδια και ευχαριστω εκ τον προτερων..

Συμφωνώ στο 90% αυτών που λες.

ΑΛΛΑ δε μπορεί από τη μία να λέμε ότι τα αμάξια στην Ελλάδα είναι πανάκριβα και όταν πάμε να πουλήσουμε το δικό μας και μας δίνουν ελάχιστα χρήματα να αρχίσουμε να λέμε μα και μου.

Σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ αλλά γνώμη μου είναι ότι οι τιμές των μτχ που υπάρχουν τώρα έπρεπε να υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια στο Ελλάντα.

Να καταλάβει ο Έλληνας ότι το αμάξι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΗ (στο 99%των περιπτώσεων) αλλά ένα μέσο μεταφοράς, το οποίο
1)χάνει ΤΕΡΑΣΤΙΟ μέρος της αξίας του μέρα με τη μέρα
2)είναι εκτεθειμένο στη βροχή τον αέρα κτλ κτλ (είναι γνωστό ότι ότι πάρκινγκ είχε η κουτσή μαρία το έκανε studio ή μπακαλικο).

Οπότε δε μπορούμε να παραπονιόμαστε ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ για τα δύο.

Δλδ από τη μία ότι τα Ι.Χ. στην Ελλάδα είναι πανάκριβα (λόγω φόρων οι οποίοι ΔΕΝ είναι της παρούσης) και να γκρινιάζουμε όταν η αγορά είναι down (που ξαναλέω ότι ΕΤΣΙ πρέπει να είναι).

Είναι σαν τις ηλεκτρονικές συσκευές,πχ αγοράζεις το μιστερ γ@@@ Pc με 4000€ σήμερα και σε έξι μήνες θα είσαι ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΣ αν πιάνει τα μισά, γιατί έχουν βγει άλλα 2.000.000 pc με τα μισά λεφτά και περισσότερες δυνατότητες.

djtasos1
19-12-09, 21:29
ενταξει ρε παιδια εγω δεν ειπα οτι θελω να βγαλω και λεφτα απο την πωληση του αυτοκινητου μου απλα ειπα γιατι να ισοπεδονουν τις τιμες,δλδ επειδη υπαρχει ενα αμαξι σε τιμη ευκαιριας στο car.gr πχ πρεπει ολα τα ιδια αυτοκινητα να πουληθουν στην ιδια τιμη?

giannis_compact
19-12-09, 21:29
Εγω παντως παιδια περυσι με φετος δε βλεπω καμια διαφορα στις τιμες μετ/νου αυτοκινητου σαν το δικο μου..Μερικα υπαρχουν ακομα ως αγγελειες απο τοτε που εψαχνα εγω και στην ιδια τιμη!!!!!Και το δικο μου αγοραστηκε Οκτωβριο '08!

drum
19-12-09, 21:43
εγω 1 θα σου πω! μην το σκοτωσεις!

giannis_compact
19-12-09, 21:46
Αυτο ακριβως ειπα και εγω πιο πανω και το ξανα λεω!!Αν το δωσεις σε μια αξιοπρεπης τιμη ναι!Μην το σκοτωσεις ομως φιλε,ειναι κριμα..Εχεις ριξει τοσα λευτα και το πηρες και ακριβουτσικο και θα το δωσεις μετα απο εναν και κατι χρονο λιγοτερο απ'οτι τα μισα?Μην το κανεις..Κατα την αποψη μου κρατα το!

oldcarskickass
19-12-09, 21:53
ενταξει ρε παιδια εγω δεν ειπα οτι θελω να βγαλω και λεφτα απο την πωληση του αυτοκινητου μου απλα ειπα γιατι να ισοπεδονουν τις τιμες,δλδ επειδη υπαρχει ενα αμαξι σε τιμη ευκαιριας στο car.gr πχ πρεπει ολα τα ιδια αυτοκινητα να πουληθουν στην ιδια τιμη?

Αυτό κάνει η επικοινωνία.

Αν πχ δεν ήταν το νετ ή η Χ.Ε. (τυχαίο παράδειγμα εφημερίδας) θα πουλούσε ο καθένας ότι ήθελε και όσο ήθελε.

Δες το και από την πλευρά του αγοραστή όχι μόνο του πωλητή.

Όταν εσύ πχ πας να αγοράσεις ένα Χ αντικείμενο και το βρεις σε 2 διαφορετικές τιμές μη μου πεις ότι θα το πάρεις από αυτόν που το πουλάει ακριβότερα.

Δεν είπα ούτε υπονόησα αλλά ούτε και κακό είναι να πας να βγάλεις λεφτά από μια πώληση.

asteris777
19-12-09, 21:57
Εγω παντως παιδια περυσι με φετος δε βλεπω καμια διαφορα στις τιμες μετ/νου αυτοκινητου σαν το δικο μου..Μερικα υπαρχουν ακομα ως αγγελειες απο τοτε που εψαχνα εγω και στην ιδια τιμη!!!!!Και το δικο μου αγοραστηκε Οκτωβριο '08!

και εγω φιλε Γιαννη βλεπω τις ιδιες τιμες απο περσι που το πειρα το θεμα ειναι ομως πωλουντε τα αυτοκινητα ή ειναι για ποσο καιρο απουλητα και στο τελος τα σκοτωνουν?:icon42:

Driver M
19-12-09, 22:05
Φίλε μου εγώ που έδωσα πριν 2,5 χρόνια 42.700 για την 320 και σήμετα ζήτημα αν πιάνει 27-28 χιλιάρικα τί να πω? 15 χιλιάρικα χασούρα μέσα σε δυο χρόνια. Αν είχα όμως κανα mondeo, θα έχανα ακόμα περισσότερα. Η κατάσταση στην αγορά αυτή είναι είτε το θέλουμε είτε όχι και αν νιμίζουμε ότι παίρνοντας bmw κάνουμε καμιά σπουδαία επένδυση είμαστε πολύ γελασμένοι. Απλά η απαξίωση είναι λίγο μικρότερη από ότι σε μερικά άλλα αυτοκίνητα, αλλά και πάλι είναι πολύ μεγάλη. Και στην τελική είναι προτιμότερο να δώσεις 22 χιλιάρικα να πάρεις Mondeo και να το πουλήσεις 14, παρά 30 να πάρεις 316 και να την πουλήσεις 20. Γιατί όσο ακριβότερο το αμάξι, τόσο περισσότερα είναι τα λεφτά που χάνονται και ας είναι λιγότερα σε ποσοστό σε σχέση με την τιμή του (πχ αν χάσεις 5 χιλιάρικα σε ένα αμάξι των 15 χιλιάδων έχασες 33%, ενώ αν χάσεις 15 χιλιάδες σε ένα αμάξι των 50 χιλιάδων είναι 30% κ.ο.κ.).

Με λίγα λόγια δεν αξίζει στις μέρες μας να πουλάς αυτοκίνητο, εκτός και αν καίγεσαι για λεφτά. Εγώ προσωπικά δε σκοπεύω να δώσω το αυτοκίνητό μου για πολλά χρόνια ακόμα, οπότε η μεταπώλησή του δε με ενδιαφέρει καθόλου και το ευχαριστιέμαι πραγματικά, ενώ γνωστοί μου παίρνουν αμάξι με γνώμονα τον επόμενο αγοραστή και όχι τα προσωπικά τους θέλω. Τώρα όμως αυτά τελειώσανε, όπως συμβαίνει στο εξωτερικό εδώ και πολλά χρόνια. Οπότε φίλε σου προτείνω να κρατήσεις το αμάξι σου, αλλιώς πάνω από 10 χιλιάρικα μην περιμένεις να βρεις με τίποτα. Άλλωστε το αμάξι όσο ποιοτικό και αν είναι, δεν παύει να είναι δεκαετίας και στις μέρες μας είναι δύσκολο να πωληθεί, αφού υπάρχουν καλές τιμές ακόμα και για αμάξια 3-4 ετών. Κράτα το και μόνο χαμένος δε θα βγείς.

PS γιατί σκέφτεσαι να το δώσεις μετά από 1,5 μόλις χρόνο? Πας για κάτι άλλο ή δεν έμεινες ευχαριστημένος από κάτι ?

giannis_compact
19-12-09, 22:05
Το ψαχνω αρκετα το θεμα και βλεπω οτι οντως μενουν απουλητα αλλα και αυτοι δε λενε ομως να ριξουν τις τιμες..Και τι καταλαβαινουν δηλαδη?Εγω με βαση τα σημερινα δεδομενα το πηρα φθηνο το κομπακτ..Ενα χρονο και δυο μηνες πριν..

djtasos1
19-12-09, 22:18
PS γιατί σκέφτεσαι να το δώσεις μετά από 1,5 μόλις χρόνο? Πας για κάτι άλλο ή δεν έμεινες ευχαριστημένος από κάτι ?

πριν απο το ε46 ειχα το ε36 για 3 χρονια και οπως καταλαβαινεται συνολικα 4,5 χρονια τωρα νιωθω οτι τελικα δεν αλλαξα αμαξι...ιδια τιμονια,οργανα κτλ.ηταν επιλογη μου βεβαια αλλα τελικα το μετανοιωσα,επρεπε να παρω αλλη σειρα πχ 1 η το compact..

///M_Spartan
19-12-09, 22:56
Σκεφτομουν κι εγω πριν μερικους μηνες να το πουλησω το 46 μου
και με τις τιμες που ακουγα το μετανοιωσα ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ.
Ξερω πανω-κατω ποια ειναι η αντικειμενικη του αξια και δεν ζηταω παραλογες τιμες.
Ξερω πως τα εξτρα που του εχω βαλει κανεις δεν θα μου τα πληρωσει
αλλα οχι να μου πουν και 8.000 ευρω για BMW Ε46 full extra 318 (1900 αρα οχι και παρα πολλα τελη) 80.000 χλμ
με θερμαινομενα καθισματα , ηλιοροφη , navigation , 6 αρα cd ιερα.
Που φυλασεται παντοτε σε γκαραζ και το χρωμα του ειναι αθικτο.

Γιαυτο αποφασισα να το κρατησω και οσο παει...
Μπορει να το εχω ως τα βαθεια μου γεραματα, μπορει αμα μου τη δωσει να το
βαζω στην πιστα (με ενα μεγαλυτερο μοτερ φυσικα και αλλο στησιμο)
μπορει και να το δωσω στη γιαγια μου να το κανει κοτετσι !!!!

Να το "σκοτωσω" ετσι ομως το ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ !!

Το αγαπαω , το προσεχω , του πινω καμια φορα το αιμα κι αυτο χωρις παραπονα με γυριζει παντοτε σπιτι
, το εμπιστευομαι και καλως ή κακως εχω δεθει μαζι του με εναν περιεργο τροπο.

Driver M
19-12-09, 23:29
πριν απο το ε46 ειχα το ε36 για 3 χρονια και οπως καταλαβαινεται συνολικα 4,5 χρονια τωρα νιωθω οτι τελικα δεν αλλαξα αμαξι...ιδια τιμονια,οργανα κτλ.ηταν επιλογη μου βεβαια αλλα τελικα το μετανοιωσα,επρεπε να παρω αλλη σειρα πχ 1 η το compact..

Τί σχέση έχει η Ε36 με την Ε46 εσωτερικά? Πιστεύω ότι είναι κλάσεις ανώτερη η καινούρια τόσο ποιοτικά όσο και εμφανισιακά (στο εσωτερικό πάντα). Πάντως αυτά έπρεπε να τα δεις πριν το αγοράσεις, ώστε να μη βρεθείς στη σημερινή θέση με τις απογοητευτικές τιμές. Και πάλι πιστεύω ότι δεν πρέπει να δώσεις το αυτοκίνητό σου, καθώς και ο άσσος έχει αρχίσει να έχει απογοητευτική μεταπώληση, ενώ με το compact δεν καταλαβαίνω γιατί να δεις διαφορές εσωτερικά αφού στην ουσία είναι ίδια με την Ε46 που έχεις τώρα...

djtasos1
19-12-09, 23:47
εχεις δικιο για το compact(εσωτερικα ιδιο) αλλα εννοουσα και εξωτερικα,οσο για το 46αρι σιγουρα εχει ποιο ωραια κονσολα απο το 36αρι αλλα εχει σχεδον το ιδιο κοντερ με το 36αρι και εμενα μου εκατσε και ιδιο τιμονι και καταλαβαινεις τωρα τι εννοουσα..

kloukakis
19-12-09, 23:55
θα σου πω απλα οτι το 3.7 v6 cherokee limited edition με facelift και ενα καρο extra το πηραμε πριν 4 χρονια 50.000 και τωρα το παιρνουν για 12.000 και με το ζορι.
ΑΥΤΑ ειναι πεταμενα λεφτα!!!

stavr
20-12-09, 00:03
βλεπε ΡΧ8 που καποιοι τα πηραν 40000 και μετα απο 2 χρονια μτχμενα τα δεινανε στα 18000 και τωρα στα 13000. Οπως και να το κανεις η αγορα αυτοκινητου δεν ειναι επενδυση!!!

daglas
20-12-09, 00:10
καλημερα φιλε,
Οντως η περιοδος που διανυουμε ειναι δυσκολη & δεν υπαρχει ρευστο .
Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να το δωσεις 7-8 χιλιαδες επειδη τωσα δινει ο μαντρας & λογικο ειναι αφου θελει να βγαλει 2-3 χιλιαρικα .
Αποψη μου μην το δινεις το 46 , το εχεις μονο 1,5 & εαν δεν εχεις αναγκη τα χρηματα με 10 -11χιλιαδες που πιστευω οτι μπορεις να βρεις ιδιωτη αγοραστη δεν παιρνεις καποιο ισαξιο του.
Αυτην την εβδομαδα πουλησα το δικο μου Ε46 316 του 2001 με 32,000 χλμ .σε αριστη κατασταση στα 13,500 e.

stavr
20-12-09, 00:14
καλημερα φιλε,
Οντως οι καιτοι ειναι δυσκολοι & δεν υπαρχει ρευστο .
Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να το δωσεις 7-8 χιλιαδες επειδη τωσα δινει ο μαντρας & λογικο ειναι αφου θελει να βγαλει 2-3 χιλιαρικα .
Αποψη μου μην το δινεις το 46 , το εχεις μονο 1,5 & εαν δεν εχεις αναγκη τα χρηματα με 10 -11χιλιαδες που πιστευω οτι μπορεις να βρεις ιδιωτη αγοραστη δεν παιρνεις καποιο ισαξιο του.
Αυτην την εβδομαδα πουλησα το δικο μου Ε46 316 του 2001 με 32,000 χλμ .σε αριστη κατασταση στα 13,500 e.

οριστε !!! καποιος εδωσε 13500!! και εγινε μαγκας με αμαξακι κουτιου------>32000 χλμ!! Παρ' ολ' αυτα ομως το επιβαλουν οι καιροι και οι συνθηκες και δεν μπορεις να αναιβεις ποιο ψηλα!!!

Φιλε Daglas μη μου πεις οτι αν δεν υπηρχε η τρεχουσα οικονομικη κατασταση δεν θα μπορουσες να το δωσεις παραπανω!!!!

crazy_beaver
20-12-09, 00:16
Αμα αρχίσατε να κλέγεστε και εσείς με τα 46αρια, εμείς με τα 36αρια πρέπει να αυτοκτονήσουμε.Και εδω μέσα μου φένεται σαν την αγορα έξω είναι ο καθένας λέει το μακρυ του και το κοντο του. Το να πουλάς τώρα ειδικά αν το κάνεις αναγκαστηκά είναι αυτοκτονία. Δεν ξέρω να πρέπει να κλάψω ή να γελάσω μ αυτά που γίνονται!!!!!!!!!

Driver M
20-12-09, 00:20
καλημερα φιλε,
Οντως η περιοδος που διανυουμε ειναι δυσκολη & δεν υπαρχει ρευστο .
Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να το δωσεις 7-8 χιλιαδες επειδη τωσα δινει ο μαντρας & λογικο ειναι αφου θελει να βγαλει 2-3 χιλιαρικα .
Αποψη μου μην το δινεις το 46 , το εχεις μονο 1,5 & εαν δεν εχεις αναγκη τα χρηματα με 10 -11χιλιαδες που πιστευω οτι μπορεις να βρεις ιδιωτη αγοραστη δεν παιρνεις καποιο ισαξιο του.
Αυτην την εβδομαδα πουλησα το δικο μου Ε46 316 του 2001 με 32,000 χλμ .σε αριστη κατασταση στα 13,500 e.

Αυτό που είχες στο γκαράζ σου πούλησες? Πραγματική κούκλα και η τιμή που το έδωσες πολύ καλή (με τόσο λίγα χιλιόμετρα). Αλλά 8 χρονών αυτοκίνητο με μόνο 32.000? Εσύ ούτε 4.000 το χρόνο δεν έκανες. Σίγουρα ο επόμενος ιδιοκτήτης θα το χαρεί πολύ περισσότερο... Και με πολύ λιγότερα λεφτα...

daglas
20-12-09, 00:24
οριστε !!! καποιος εδωσε 13500!! και εγινε μαγκας με αμαξακι κουτιου------>32000 χλμ!! Παρ' ολ' αυτα ομως το επιβαλουν οι καιροι και οι συνθηκες και δεν μπορεις να αναιβεις ποιο ψηλα!!!

Φιλε Daglas μη μου πεις οτι αν δεν υπηρχε η τρεχουσα οικονομικη κατασταση δεν θα μπορουσες να το δωσεις παραπανω!!!!

Φιλε stavr αναγκαστηκα προσαρμοζεσαι συμφωνα με την αγορα , ηταν οντως του κουτιου αλλα & 9 ετων . Το εδωσα σε καλη τιμη συμφωνα με την τωρινη κατασταση .
Αποψη μου ειναι οτι Ναι πριν 1 Χρονο θα το εδινα κοντα στα 16 χιλιαρικα ( ειχα βρει αγοραστη αλλα το μετανοιωσα )

daglas
20-12-09, 00:26
Αυτό που είχες στο γκαράζ σου πούλησες? Πραγματική κούκλα και η τιμή που το έδωσες πολύ καλή (με τόσο λίγα χιλιόμετρα). Αλλά 8 χρονών αυτοκίνητο με μόνο 32.000? Εσύ ούτε 4.000 το χρόνο δεν έκανες. Σίγουρα ο επόμενος ιδιοκτήτης θα το χαρεί πολύ περισσότερο... Και με πολύ λιγότερα λεφτα...

Το πηρα 2ο χερι με 19 χιλιαρικα πριν 3 χρονια με 14 χιλιαδες χλμ στο κοντερ (πραγματικα)

Stunt Mike
20-12-09, 00:41
Τι να πουμε κι εμεις που ριξαμε χρηματα σε αγορα,μετατροπη,βελτιωση και ερχεται ξαφνικα το κρατος και γ@μ@αει τα κυβικα και την παλαιοτητα κι οπου κι αν το παμε για πουλημα,αφου σταματανε τα γελια σε χτυπανε φιλικα στην πλατη και σου λενε:''το παντρευτηκες φιλε''!!Που πας ρε Ελληναρα με 2500-3000 κυβικα ρε???

///M_Spartan
20-12-09, 00:44
Τι να πουμε κι εμεις που ριξαμε χρηματα σε αγορα,μετατροπη,βελτιωση και ερχεται ξαφνικα το κρατος και γ@μ@αει τα κυβικα και την παλαιοτητα κι οπου κι αν το παμε για πουλημα,αφου σταματανε τα γελια σε χτυπανε φιλικα στην πλατη και σου λενε:''το παντρευτηκες φιλε''!!Που πας ρε Ελληναρα με 2500-3000 κυβικα ρε???

Μεγαλη κουβεντα ειπες φιλε !!!!

330CI
20-12-09, 00:48
Μάγκες, πάντα τα αυτοκίνητα ήταν, είναι και θα είναι πεταμένα λεφτα στο δρόμο, που την επόμενη μέρα της αγοράς έχουν χάσει 20% και χάνουν 5% για κάθε χρόνο που περνά.
Υπάρχει η λογική του "αλλάζω κάθε 4-5 χρόνια", δεν χάνω πολύ σε αξία μεταπώλησης και με μικρή διαφορά έχω πάντα καινούργιο αυτοκίνητο.
Αυτό τώρα πια μάλλον πέθανε. Αλλά απο την άλλη, γιατί ρε συνάδελφοι να αλλάξεις ένα αυτοκίνητο σε 4-5 χρόνια, το οποίο αποδεδειγμένα μπορεί να βγάλει ΑΝΕΤΑ την εικοσαετία και να είναι ασφαλές, γρήγορο και σχετικά σύγχρονο και μετά απο 20 έτη;
Το να το βαρεθείς, οκ, πάντα παίζει, αλλά μπορείς να πληρώσεις την "ξεβαρεμάρα" σου???

Nick_E60_GR
20-12-09, 00:56
Μάγκες, πάντα τα αυτοκίνητα ήταν, είναι και θα είναι πεταμένα λεφτα στο δρόμο, που την επόμενη μέρα της αγοράς έχουν χάσει 20% και χάνουν 5% για κάθε χρόνο που περνά.
Υπάρχει η λογική του "αλλάζω κάθε 4-5 χρόνια", δεν χάνω πολύ σε αξία μεταπώλησης και με μικρή διαφορά έχω πάντα καινούργιο αυτοκίνητο.
Αυτό τώρα πια μάλλον πέθανε. Αλλά απο την άλλη, γιατί ρε συνάδελφοι να αλλάξεις ένα αυτοκίνητο σε 4-5 χρόνια, το οποίο αποδεδειγμένα μπορεί να βγάλει ΑΝΕΤΑ την εικοσαετία και να είναι ασφαλές, γρήγορο και σχετικά σύγχρονο και μετά απο 20 έτη;

Γιατί πρέπει να δουλέψουν τα εργοστάσια.... που εμείς όλοι χτίσαμε όλα αυτά τα χρόνια.... ...δεν ξαναπέφτω στην παγίδα. Το κρατάω όσο αντέξει κι όσο βρίσκω ανταλλακτικά τέλος, και μετά ...ποδήλατο.

dimis_gr
20-12-09, 01:26
προς απάντηση ενός φίλου πιο πάνω που με παρότρινε στο να κοιτάξω στο car.gr απαντώ ότι λόγο πώλησης του δικού μου αυτοκινήτου το οποίο το βγαλα σε πώληση μέσα μαρτίου του 2009 και πουλήθηκε ιούλιο του 2009 σχεδον σκωτομένο (στο οποίο είχα ρίξει και λεφτά σε άριστη κατάσταση) αναγκαστηκά κοιτούσα στο car.gr (και όχι μόνο) για να βρω το επόμενο αμάξι. Σας πληροφορώ ότι τα περισσότερα 46αρια(και όχι μόνο) μέχρι τα 17000euro υπάρχουν μέσα από το προηγούμενο δεκέμβρη μερικά με λιγότερη τιμή, μερικά με πιο ανεβασμένη μερικά με την ίδια, άλλα τα είδα από ιδιώτες και μετά σε μάντρες.... Για αυτο λέω ότι οι τιμές που κοστολογεί ο καθένας δεν είναι και ότι πιο αντκειμενικό υπάρχει. π.χ αν ένας δίνει το όχημα του μια Α υψηλή τιμή και ο άλλος θα το βάλει κάπου κοντά και αυτό φυσικά πάει αλυσίδα.

nino x3
20-12-09, 01:46
Λιγο off topic αλλα τωρα τις γιορτες αν βρω χρονο θα ασχοληθω λιγο να δω αν τελικα συμφερει πιο πολυ να νοικιασεις ενα αμαξι απο το να το αγοραζεις, η απαξιωση της τιμης του,service, ελαστικα, τελη- ασφαλειες, κανα μπαξιμο καμια μικροεπισκευη αν τα βαλεις σε μηνιαια βαση βγαινει παλαβο νουμερο...
Βεβαια μιλαω οταν το αυτοκινητο ειναι μονο μεσο μεταφορας για καποιους

God
20-12-09, 02:36
Αμα αρχίσατε να κλέγεστε και εσείς με τα 46αρια, εμείς με τα 36αρια πρέπει να αυτοκτονήσουμε.Και εδω μέσα μου φένεται σαν την αγορα έξω είναι ο καθένας λέει το μακρυ του και το κοντο του. Το να πουλάς τώρα ειδικά αν το κάνεις αναγκαστηκά είναι αυτοκτονία. Δεν ξέρω να πρέπει να κλάψω ή να γελάσω μ αυτά που γίνονται!!!!!!!!!

Εμείς με τα 30άρια δεν μιλάμε καθόλου, δεν μας παίρνει...πάλι καλά που δεν θέλουμε να τα πουλήσουμε! :jumpgirl:

Αλλά απο την άλλη, γιατί ρε συνάδελφοι να αλλάξεις ένα αυτοκίνητο σε 4-5 χρόνια, το οποίο αποδεδειγμένα μπορεί να βγάλει ΑΝΕΤΑ την εικοσαετία και να είναι ασφαλές, γρήγορο και σχετικά σύγχρονο και μετά απο 20 έτη;
Το να το βαρεθείς, οκ, πάντα παίζει, αλλά μπορείς να πληρώσεις την "ξεβαρεμάρα" σου???

Ακριβώς αυτό. Την νοοτροπία του δίνω το αυτοκίνητό μου στα 3 χρόνια γιατί "πάλιωσε", λες και δεν κυλάει πια στον δρόμο, δεν την πολυκαταλαβαίνω. Να το δώσει κάποιος γιατί άλλαξαν οι ανάγκες του, ναι, μα να το δίνει γιατί "είναι 4-ετίας" δεν το βλέπω τίποτα παραπάνω από σπατάλη. Χάνονται δεκάδες χιλιάδες ευρώ για πλάκα έτσι, χωρίς κανένα ουσιαστικό λόγο. Με το που βγάλεις ένα καινούργιο στον δρόμο, την άλλη μέρα έχεις χάσει το 20% των χρημάτων σου. Στην 5-ετία τα μισά χρήματα που έδωσες, και το πουλάς για να τα ξαναδώσεις τα ίδια και παραπάνω χωρίς (συνήθως) να υπάρχει κανείς απολύτως λόγος να δώσεις το παλιό σου αμάξι. Έτσι δουλεύουμε μία ζωή για να τα πετάμε τα λεφτά στους δρόμους. Όπως είπε ο φίλος παραπάνω, τα οχήματα δεν είναι επένδυση. Γιατί να έχω πάντα καινούργιο αυτοκίνητο στο κάτω κάτω; Εξάλλου αποδεδειγμένα πιο σίγουρο είναι να φτάσω εγώ στην δουλειά μου παρά ένα καινούργιο "της οκάς"...

ermis1975
20-12-09, 07:34
Είναι απλά τα πράγματα. Με τις νέες ρυθμίσεις (τέλη κλπ) και με τις προσφορές και άτοκες δόσεις και εκπτώσεις, αυτός που θα πάρει αυτοκίνητο δεκαετίας θα πρέπει να το γουστάρει πολύ! Πόσο μάλλον να το πληρώσει. Πάντως τα 12.000 είναι πάρα πολλά! (ενημερωτικά τόσο παίρνανε οι μάντρες το compact E46 τετραετίας με 26000χλμ!! (αγορά 26000). Τελικά το πήρε ιδιώτης που το εκτίμισε, γιατί ήταν ολοκαίνουριο 17500). Ολα αυτά πρίν τη κρίση.

a.samaro
20-12-09, 19:21
Λιγο off topic αλλα τωρα τις γιορτες αν βρω χρονο θα ασχοληθω λιγο να δω αν τελικα συμφερει πιο πολυ να νοικιασεις ενα αμαξι απο το να το αγοραζεις, η απαξιωση της τιμης του,service, ελαστικα, τελη- ασφαλειες, κανα μπαξιμο καμια μικροεπισκευη αν τα βαλεις σε μηνιαια βαση βγαινει παλαβο νουμερο...
Βεβαια μιλαω οταν το αυτοκινητο ειναι μονο μεσο μεταφορας για καποιους
Και το όνομα αυτού ...Leasing !!! (αν μπορεί κάποιος)

a.samaro
20-12-09, 19:45
Τα πράγματα είναι απλά αν σκεφτούμε οτι παντού λειτουργεί "Ο νόμος της Πρόσφοράς και της Ζήτησης"
Η αγόρά αυτοκινήτου είναι σε χάλια περίοδο.
Οι έμποροι αυτοκινήτων, έχουν μεγάλο απόθεμα μεταχειρισμένων και δυσκολεύονται
να τα πουλήσουν αφού συνεχώς βγαίνουν νέες αποφάσεις / διατάξεις / μέτρα / φόροι κλπ κλπ .
Ο κοσμάκης δεν αγοράζει αυτοκίνητο μη γνωρίζοντας τι του ξημερώνει.
Συμπέρασμα;; ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΝΤΑ.

graf-art-7
20-12-09, 19:50
Τα πράγματα είναι απλά αν σκεφτούμε οτι παντού λειτουργεί "Ο νόμος της Πρόσφοράς και της Ζήτησης"
Η αγόρά αυτοκινήτου είναι σε χάλια περίοδο.
Οι έμποροι αυτοκινήτων, έχουν μεγάλο απόθεμα μεταχειρισμένων και δυσκολεύονται
να τα πουλήσουν αφού συνεχώς βγαίνουν νέες αποφάσεις / διατάξεις / μέτρα / φόροι κλπ κλπ .
Ο κοσμάκης δεν αγοράζει αυτοκίνητο μη γνωρίζοντας τι του ξημερώνει.
Συμπέρασμα;; ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΝΤΑ.

Αυτο ακριβως,,, δυστυχως ετσι ειναι ο νομος της αγορας...!!!

Ασχετως του γεγονος οτι τα αυτοκινητα χανουν κατα πολυ την αξια τους οταν βγαινει ο αντικαταστατη τους...

Skyline_IS
20-12-09, 20:16
εδω ρε παιδια ψαχνω να βρω κανενα καλο Ε36 1600αρι και ζητανε 7 και 8.000 ευρω επειδη ειναι απλα BMW και ειναι διπορτο....

7 και 8 δινουν μερικοι τα 28αρια..
αλλου παπα ευαγγελιο ομως ποιος μπορει να το συντηρησει :D

giannis_E-46
20-12-09, 20:57
γνωμη μου ειναι περΑ απο την οικονομικη κριση τα bmw καθως και τα merc και τα audi πλητονται απο την αθροα εισαγωγη μεταχειρισμενων που γινεται απο τους μαντραδες. εδω και μια δεκαετια οι μαντραδες διαμωρφωνουν τις τιμες πωλησης και εμεις απλα ακολουθουμε μη μποροντας να κανουμε και αλλιως. με την αγορα του ε46 καινουργιου θα το σκεφτω πολυ σοβαρα να ξαναπαρω bmw η οποιαδηποτε αλλη μαρκα που να υπερβενει τα 25000 για καινουργιο μιλαω. καλητερα συμφερει μεταχειρισμενο 3ετιας παρα κουτα σε ακριβο αυτοκινητο γιατι η απαξιωση ειναι μεγαλη εκτος και αν εχεις σκοπο να το κρατησεις τουλαχιστον 10 ετια οποτε αλλαζει το πραγμα. και οσο αναφορα ενα φιλο που ειπε πως τα Bmw κρατανε την αξια τους σε σχεση με ενα mondeo διαφωνω καθετα γιατι με ενα mondeo δινεις 20000 οποτε σε μια 5 ετια εχεις χασει 10000 σε μια bmw δινεις 40000 και σε μια 5 ετια εχεις χασει 20000. οσο πιο ακριβο αυτοκινητο παιρνεις τοσο μεγαλητερη χασουρα εχεις.........

Driver M
20-12-09, 21:26
γνωμη μου ειναι περΑ απο την οικονομικη κριση τα bmw καθως και τα merc και τα audi πλητονται απο την αθροα εισαγωγη μεταχειρισμενων που γινεται απο τους μαντραδες. εδω και μια δεκαετια οι μαντραδες διαμωρφωνουν τις τιμες πωλησης και εμεις απλα ακολουθουμε μη μποροντας να κανουμε και αλλιως. με την αγορα του ε46 καινουργιου θα το σκεφτω πολυ σοβαρα να ξαναπαρω bmw η οποιαδηποτε αλλη μαρκα που να υπερβενει τα 25000 για καινουργιο μιλαω. καλητερα συμφερει μεταχειρισμενο 3ετιας παρα κουτα σε ακριβο αυτοκινητο γιατι η απαξιωση ειναι μεγαλη εκτος και αν εχεις σκοπο να το κρατησεις τουλαχιστον 10 ετια οποτε αλλαζει το πραγμα. και οσο αναφορα ενα φιλο που ειπε πως τα Bmw κρατανε την αξια τους σε σχεση με ενα mondeo διαφωνω καθετα γιατι με ενα mondeo δινεις 20000 οποτε σε μια 5 ετια εχεις χασει 10000 σε μια bmw δινεις 40000 και σε μια 5 ετια εχεις χασει 20000. οσο πιο ακριβο αυτοκινητο παιρνεις τοσο μεγαλητερη χασουρα εχεις.........

Επειδή λόγικά αναφέρεσαι σε εμένα, αν διαβάσεις προσεχτικά και εγώ το ίδιο λέω. Φίλε μου εγώ που έδωσα πριν 2,5 χρόνια 42.700 για την 320 και σήμερα ζήτημα αν πιάνει 27-28 χιλιάρικα τί να πω? 15 χιλιάρικα χασούρα μέσα σε δυο χρόνια. Αν είχα όμως κανα mondeo, θα έχανα ακόμα περισσότερα. Η κατάσταση στην αγορά αυτή είναι είτε το θέλουμε είτε όχι και αν νομίζουμε ότι παίρνοντας bmw κάνουμε καμιά σπουδαία επένδυση είμαστε πολύ γελασμένοι. Απλά η απαξίωση είναι λίγο μικρότερη από ότι σε μερικά άλλα αυτοκίνητα, αλλά και πάλι είναι πολύ μεγάλη. Και στην τελική είναι προτιμότερο να δώσεις 22 χιλιάρικα να πάρεις Mondeo και να το πουλήσεις 14, παρά 30 να πάρεις 316 και να την πουλήσεις 20. Γιατί όσο ακριβότερο το αμάξι, τόσο περισσότερα είναι τα λεφτά που χάνονται και ας είναι λιγότερα σε ποσοστό σε σχέση με την τιμή του (πχ αν χάσεις 5 χιλιάρικα σε ένα αμάξι των 15 χιλιάδων έχασες 33%, ενώ αν χάσεις 15 χιλιάδες σε ένα αμάξι των 50 χιλιάδων είναι 30% κ.ο.κ.).

Ακόμα και σύμφωνα με το παράδειγμά σου,είτε έχεις απαξίωση 20.000 από ένα αμάξι 40.000 ευρώ, είτε 10.000 σε ένα αμάξι 20.000 ευρώ, η απαξίωση είναι 50%. Συνήθως βέβαι οι bmw κρατάνε κάπως καλύτερη μεταπώληση από τα ford και γενικά τις περισσότερες μη premium μάρκες, οπότε αντί για 20.000 μπορεί να πούλαγες τη bmw 22.000 οπότε η μεταπώληση θα έπιανε το 55% της αρχικής τιμής, άρα περισσότερο από το 50% του Mondeo. Και πάλι όμως, με το ένα αμάξι έχασες 18.000 (bmw) ενώ με το άλλο 10.000 (mondeo), άρα από αυτή την άποψη συμφέρει καλύτερα το φτηνότερο αμάξι.
Ωστόσο, η μεταπώληση του mondeo σε ποσοστά δεν παύει να είναι μικρότερη από την εκάστοτε bmw (αυτό εννοούσα ότι αν είχα mondeo θα έχανα περισσότερα, όχι με βάση τα καθαρά χρήματα αλλά το ποσοστό απαξίωσης).
Τώρα φαντάζομαι ότι θα κατάλαβες καλύτερα αυτό που έγραψα.

Δημήτρης
20-12-09, 23:40
Συμφωνώ με όσα έχουν ειπωθεί μέχρι στιγμής. Το δικό μου Ε30 αυτή τη στιγμή στοιχίζει το πολύ 2000 ευρώ. Σκεφτείτε ότι αγοράστηκε καινούριο από Γερμανία το '89 και τώρα έχει 62.000 πραγματικότατα χιλιόμετρα. Ποιός ο λόγος να το στείλω? Μα κανένας φυσικά.

george316
21-12-09, 08:19
υπαρχει η προσφορα η ζητηση και η επιλογη δικη σου.
ποτε το αυτοκινητο δεν ηταν επενδυση,εκτος βεβαια και αν μιλαμε για εξωπραγματικα μοντελα,που μενουν μεσα σε κλειστα γκαραζ και οχι στο δρομο και διατηρουνται για πολλα......χρονια μεχρι να μπορεσουν να γινουν κλασσικα κλπ κλπ.
η αγορα ομως αυτοκινητου ξερουμε ολοι οτι ειναι ενας τρπιος κουμπαρας.οσο αφορα αλλες μαρκες δε γνωριζω να σου πω,αλλα αν υποθεσουμε οτι ενα ιμπιζα κοστιζει 15.000 μετα απο ενα χρονο θα κοστιζει 7 η 8,ισως και λιγοτερα.
η προσωπικη μου παοψη ειναι οτι για να αλλαζεις αυτοκινητο καθε δυο χρονια,θα πρεπει να εχεις και τη δυνατοτητα να το κανεις.(το δυο χρονια καταλαβαινετε οτι ειναι ενδεικτικο).σε αυτη τη περιπτωση λιγοτερο σε ενδιαφερει η τιμη μεταπωλησης..
εγω αγορασα το 36 ρι μου 12.000.και οταν το πηρα ηταν το πιο φθηνο που βρηκα μετα απο ερευνα γυρω στο 8μηνο και μαλιστα απο ιδιωτη.τωρα δεν αξιζει πανω απο 5.000.τι να τα κανω ολα αυτα που ειναι φορτωμενο,η η αψογη συντηρηση που το κανω εγω και το ξερω οτι τη κανω.η μεταπωληση του θα ειανι δυσκολη και αν γινει το αυτοκινητο θα εξευτλιστει στη τιμη...γι αυτο το λογο δε σκεφτομαι να το δωσω,αλλα να το κρατησω και εν αναγκη βρε αδερφε,παραδινω και πινακιδες και το κανω ενυδρειο!!!

m_power_lunatic
21-12-09, 08:52
Λιγο πολυ ειπωθηκανε ολα απο τα προηγουμενα post.Ολα ειναι σχετικα παιδια,τιποτα δεν ειναι απολυτο....καποια BMW εχουν καλυτερη μεταπωληση και διατηρουνε την τιμη τους καλυτερα,τα μικρα για παραδειγμα κυβισμου εννοειται οτι πωλουνται καλυτερα/ευκολοτερα.Τωρα για την απαξιωση/διατηρηση τιμης καποτε ισχυε αυτο που λετε....εδω και αρκετα χρονια με τις αθρωες εισαγωγες εμπορων και ιδιωτων εχουν παψει να διατηρουνε τις τιμες τους τα BMW.Βεβαια οπως γινανε τα παραγματα με τα σηματα και τα ενδεχομενα τεκμηρια η κατασταση θα ευνοησει τα μικροτερα μοντελα.Παντως για να ξερετε οσοι ισως να μην το φανταζεσται....τα χειροτερα αυτοκινητα της BMW σε μεταπωληση και διατηρηση αξιας ειναι τα μεγαλου κυβισμου και ειδικα τα ///Μ....παθων 2 φορες και μιλαμε για αυτοκινητα αριστης καταστασης.Ειναι και η ιδιαιτεροτητα των αυτοκινητων βεβαια που απαιτουν ειδικο κοινο.Γενικα οσα περισσοτερα βαζεις τοσα περισσοτερα χανεις.Τα μεγαλα αυτοκινητα σε κυβισμου αξιζει να κρατουνται πολλα χρονια για να κανουν την αποσβεση τους γιατι αλλιως οι συχνες αλλαγες σημαινουν μεγαλη χασουρα.Βεβαια η μεγαλη χασουρα ειναι στον πρωτο ιδιοκτητη που το αγοραζει καινουργιο....ΑΥΤΟΣ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΧΑΣΤΟΥΚΙ....για αυτο εχω αγορασει μονο ενα καινουργιο αυτοκινητο απο τα 7-8 που εχω αλλαξει.


P.S Oλοι να καταλαβουμε-εγω το εχω καταλαβει εδω και παααααρα πολλα χρονια-οτι το αυτοκινητο ειναι πεταμενα λεφτα.......ενας τρυπιος κουμπαρας!!!

zami
21-12-09, 09:56
P.S Oλοι να καταλαβουμε-εγω το εχω καταλαβει εδω και παααααρα πολλα χρονια-οτι το αυτοκινητο ειναι πεταμενα λεφτα.......ενας τρυπιος κουμπαρας!!!


+1000 τρύπιοι κουμπαράδες......
Πανω κατω συμφωνω με τους περισσότερους προλαλήσαντες.ενταξει εχουμε αυτοκινητα τα οποια ανηκουν στην κατηγορία ανω του μεσου ορου.αυτό σημαίνει πολλά ,όμως δεν σημαίνει οτι θα μπορούμε να τα αγοραζουμε και να τα πουλάμε όσο θα θελαμε.εμένα αυτό που με τρελαίνει δεν ειναι τόσο η τιμη που σου ξεφουρνίζει ενας μαντρας με το υφακι και χαρη σου κανω...αλλα ειναι το υφος τους.Σε θεωρούν χαζό,σου μιλάνε πάντα (για αγορα)με τα τελευταία τευχη περιοδικών (τα οποια λενε μεσους ορους τιμων) και προσπαθούν να σου ξεφτυλίσουν το αμάξι επειδη εχει ενα φτερο βαμμένο!!το οποίο αμαξι στον επομενο που θα ερθει να το αγορασει ,θα του το παρουσιαζει ως η εκαιρία του αιωνα,αφου πρωτα θα εχει βαλει αλλα 3-4 χιλιαρικα επάνω στην τιμή.Γιατι δηλαδη ρε φίλε μαντρά ,αφου σου λεω πως θελω να πάρω αυτοκίνητο απο εσενα,απο το οποίο θα βγάλεις καλά λεφτα ,γιατι θες να βγάλεις και απο αυτό που θα σου αφησω?Θελεις δηλαδη να πάρεις τα 3000 απο ΄το νεο που θα πάρω και εκ του ασφαόύς μετα να βγάλεις και αλλα τοσα απο το παλιο μου....συν του οτι για τα μτχ εχει 13% επιτοκιο...θα βγαλεις απο εμενα δηλ περιπου 6000!!!!ξερεις ποσο θα δουλευω εγω για αυτά????γιαυτο πρεπει επιτελους να ανοιξουν τα συνορα ,να παψουν οι δασμοί ,και να φερνουμαι ολοι μονοι μας απο εξω...Να δουμε τοτε τι θα κανουνε...

djtasos1
21-12-09, 09:59
οπως λεει και ενας φιλος μου τωρα χαλασαν και οι ιδιωτες αγοραστες οχι μονο οι εμποροι..παλαιοτερα εκτιμουσαν ενα καλοδιατηριμενο αμαξι,τωρα ερχονται,το βλεπουν,στο βγαζουν αχρηστο και αυτοι και σου λενε στο τελος:ενας φιλος μου πηρε το ιδιο με πχ 4000 ευρω ποιο φτηνο απο το δικο σου,μου το αφηνεις τοσο?καλο ειναι βεβαια να μην ειμαστε και προβατα οταν αγοραζουμε ενα αμαξι αλλα οχι και να το παιζουμε και εμποροι...

m_power_lunatic
21-12-09, 10:50
οπως λεει και ενας φιλος μου τωρα χαλασαν και οι ιδιωτες αγοραστες οχι μονο οι εμποροι..παλαιοτερα εκτιμουσαν ενα καλοδιατηριμενο αμαξι,τωρα ερχονται,το βλεπουν,στο βγαζουν αχρηστο και αυτοι και σου λενε στο τελος:ενας φιλος μου πηρε το ιδιο με πχ 4000 ευρω ποιο φτηνο απο το δικο σου,μου το αφηνεις τοσο?καλο ειναι βεβαια να μην ειμαστε και προβατα οταν αγοραζουμε ενα αμαξι αλλα οχι και να το παιζουμε και εμποροι...

Σωστο αυτο που λες οτι τωρα εχουν χαλασει και οι ιδιωτες,ετσι ειναι.Το βλεπω και στις δικες μου αγοραπωλησιες αυτο.Αυτο βεβαια εχει γυρισει και στους εμπορους μπουμερανγκ.....πανε ιδιωτες-το κανω και εγω δεν το κρυβω ιδιως στα καθικια-ποσο το εχεις το αμαξι????20χιλιαρικα απανταει....να σου δωσω 16 να το παρω???Ψυχρα ετσι ακριβως.Οχι φιλε μου δεν γινεται......δεν πειραζει θα βρω αλλο.Ετσι για να τους φυγει ο τσαμπουκας και το υφακι.Οι εποχες που βγαζανε 4-5 χιλιαρικα με ψεματα και μαιμουδιες περασανε ανεπιστρεπτι.

super duper
21-12-09, 11:38
φιλε μου συμφωνω με τα περισσοτερα που εχουν οι προηγούμενοι.
εαν δεν εχουν αλλαξει οι αναγκες χρήσης σου, θα σου προτεινα το κρατησεις.
αν το πουλησεις εστω και λιγο καλυτερα απο αυτο που περιμενεις θα χρειαστει να τσονταρεις αρκετα για να παρεις κατι ισαξιο.

οποτε η αποψη μου ειναι να μεινεις και να χαρεις το μωρο σου.

φιλικα

djtasos1
21-12-09, 11:49
δεν σας κρυβω οτι θα ηθελα να το κρατησω εστω και σαν τριτο αμαξι αλλα ειναι υπερβολικο..επειδη χρειαζομαι ενα suv τωρα λογο κακων δρομων εκει που μενω τωρα πρεπει να το δωσω αλλα τελικα δεν θα το σκοτωσω,μονο σε μια αξιοπρεπες τιμη και χωρις τα εξτρα,τα ξηλωσα ολα ...

xalkidikiotis
21-12-09, 13:02
.Γιατι δηλαδη ρε φίλε μαντρά ,αφου σου λεω πως θελω να πάρω αυτοκίνητο απο εσενα,απο το οποίο θα βγάλεις καλά λεφτα ,γιατι θες να βγάλεις και απο αυτό που θα σου αφησω?Θελεις δηλαδη να πάρεις τα 3000 απο ΄το νεο που θα πάρω και εκ του ασφαόύς μετα να βγάλεις και αλλα τοσα απο το παλιο μου....συν του οτι για τα μτχ εχει 13% επιτοκιο...θα βγαλεις απο εμενα δηλ περιπου 6000!!!!ξερεις ποσο θα δουλευω εγω για αυτά????γιαυτο πρεπει επιτελους να ανοιξουν τα συνορα ,να παψουν οι δασμοί ,και να φερνουμαι ολοι μονοι μας απο εξω...Να δουμε τοτε τι θα κανουνε...

+11111111111:+1::+1::+1:
κορυφαία απάντηση..!!!

individual
21-12-09, 14:57
+1000000000000000000000000000000000000000

ειμουν και εγω παντα καχυποπτος με τους μαντραδες,αλλα περυσι τετοιν καιρο μου λυθυκαν ολες οι αποριες...........αφου ελιωσα στο mobile.de.....πηγα λοιπον γερμανια και με τη βοηθεια ενος θειου εκει(στη γλωσσα και τις μετακινησεις)εφερα ενα μερσεντες σπριντερ(616 διπλοκαμπινο με τριπλη ανατροπη και μεγαλη καροτσα) και ενα χωματουργικο μικρο μηχανημα φορτωμενο στο σπριντερ για εναν συγγενη και φιλο ο οποιος μου εχει απολυτη εμπιστοσυνη......τιμη για το σπριντερ 21.000 ηταν το φθηνοτερο και τα επομενα ξεκινουσαν απο 28.000 και για το μηχανημα 13.500.
και τωρα το καλο........με ενα πολυ χαβαλε παζαρι 18.000 το ενα 11.500 το αλλο......+2500-3000 τελωνειο το ενα και το αλλο τιποτα.
αφου ηρθαμε με το καλο και ολα καλα..............πηγαμε με το φιλο να παρουμε αναλωσιμα για το μηχανημα για σερβις....εκει διπλα ειχε μια μαντρα με μηχανηματα.....και τι βλεπω????ενα ΟΛΟΙΔΙΟ(CAT 302.5) με αυτο που φεραμε.....φυσικα σταματησαμε να ρωτησουμε........ο μαντρας ετοιμος να κλαψει........οτι οχι κερδος δεν βγαζει αλλα ισως να ειναι και μεσα,ποσο????23.000!!!!!!!!!!!!!!!
δεν μπορουσαμε να κρατηθουμε.......σκασαμε στα γελια και φηγαμε.
οσο για το φορτηγακι δεν μπηκα στον κοπο να δω γιατι ειναι λιγο σπανιο στην ελλαδα το εν λογω μοντελο,αλλα παρ'ολα αυτα βλεπω φορτηγακια μισης αξιας απο αυτο και τα λενε 25-30.000.

1ο ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ------------λενε για 1000-1500 κερδος.......ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ
2ο ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ----------- ολοι θα εχετε ακουσει την εξης φραση.....Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ??ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΟΒΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ,ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ.........ΜΥΘΟΣ......ΚΑΙ ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ.

πιο μετα θα σας πω για τη μπεμπα........που τα νουμερα της χασουρας που λετε.......μακαρι να ηταν τοσα που λετε........

zami
21-12-09, 20:55
+1ο ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ------------λενε για 1000-1500 κερδος.......ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ
2ο ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ----------- ολοι θα εχετε ακουσει την εξης φραση.....Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ??ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΟΒΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ,ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ.........ΜΥΘΟΣ......ΚΑΙ ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ.


E μα ναι ...ελες όμως,μας το παιζουν και όσίες παρθενες....λες και δεν βγαζουν ενα σκασμό λεφτα!!Επειδη λοιπόν οι μαντραδες εχουν ενα γνωστό στην Γερμανία και ταιζουν και καποιους σε Τελωνεία ,Ικτεο κτλ ειναι πιο μαγκες?να φυγετε ρε, να πατε αλλου ,να κανετε μια κανονικη δουλιά και οχι να ειστε μεσαζοντες.ακόμη και στα super market εχουν οριο μεταπώλησης αγαθων συμφωνα με την τιμη αγορας ,εσεις γιατι κοτσαρετε οσα θελετε?????

Κωνσταντίνος
21-12-09, 22:18
Πολύς ο λόγος για τους "μαντράδες". Και κάπου δεν μπορώ να το δικαιολογήσω.
Οσοι έχουν μια επιχείρηση, οποιουδήποτε είδους, ο σκοπός τους είναι το μεγαλύτερο δυνατό κέρδος, σωστά ;

Δεν έχει σημασία το πόσο θα βγάλει ένας μαντράς απο το αυτοκίνητο σου, όταν θα θέλεις να το πουλήσεις. Εάν εσύ είσαι σύμφωνος με την τιμή που στο αγοράζει, απο κει και πέρα παίζει κάποιο ρόλο το πόσο θα το πουλήσει αυτός. Γιατί τους χαλάει κάποιους αυτό ;

Ο μαντράς θα βγάλει την αξία του αυτοκινήτου + το κέρδος του απο την επένδυση που έκανε αγοράζοντάς το + τα έξοδα του να πάει κάποιος στην Γερμανία να το φέρει ο ίδιος + τον χρόνο για αυτή την διαδικασία μεταφρασμένη σε € + ότι παραπάνω θέλει .
Αφου σε κάποιους φαίνεται έξω απο την λογική η τιμή, ας πάει να το φέρει ο ίδιος. Οπως έχουν κάνει αρκετοί.

Επίσης να έχουμε στο νου μας, πως και εμείς οι ίδιοι επηρρεάζουμε τις τιμές. Οσο υπάρχει ανταπόκριση στις τιμές τους, αυτές οι (υψηλές) τιμές θα εξακολουθήσουν να υφίστανται.

Εξ΄αλλου είμαι απόλυτα σίγουρος πως πολλοί απο εμάς που μέμφονται τον συγκεκριμένο κλάδο, θα γινόμασταν ακριβώς σαν αυτούς εάν απασχολούμασταν σε αυτό το επάγγελμα.

Αυτό που με εξοργίζει και θεωρώ μέγιστη απάτη (και θα έπρεπε να διώκεται ποινικά ), είναι η παραποίηση ή απόκρυψη οποιουδήποτε στοιχείου που αφορά το αυτοκίνητο που πουλάνε π.χ χιλιόμετρα, χρονολογία κ.τ.λ

Η καλλίτερη "στρατηγική" είναι αυτή που αναφέρθηκε απο τον m_power_lunatic
- Πόσο έχει ;
- 20,000
- Να σου δώσω 16 να το πάρω τώρα ;
- Οχι
- Γειά.....

Υ.Γ Δεν απασχολούμαι στον χώρο της εμπορίας αυτ/των, ούτε συνδέομαι συγγενικά ή φιλικά με κανέναν που να ασχολείται............

rapid_fast
21-12-09, 23:38
Το αυτοκίνητο είναι εργαλείο.
Ολα τα εργαλεία, χάνουν την αξία τους, μόλις χρησιμοποιηθούν.
Οταν αγοράζεις λοιπόν ένα φτυάρι με 25 ευρώ, για να σκάψεις μια φορά το χρόνο, και κάποιος
άλλος το αγοράζει για να σκάψει 100 φορές, είσαι χαμένος έναντι του άλλου. Γιατί απλά δεν
έχεις κάνει απόσβεση.
Οσο ακριβότερο είναι το φτυάρι που αγόρασες, τόσα περισσότερα χάνεις έναντι του άλλου.
Το εργαλείο δεν είναι οικονομική επένδυση, είναι επένδυση έργου.
Οτι αυτοκίνητο και να αγοράσεις, αν δεν το κυκλοφορείς, άδικα το έχεις αγοράσει.
Κανένας δε χρειάζεται αυτοκίνητο για 4.000 χιλιόμετρα το χρόνο. Κι όμως υπάρχει κόσμος που
το αγοράζει μόνο και μόνο για να λέει οτι έχει αυτοκίνητο, ή να εξυπηρετεί την ανάγκη του να μη χρησιμοποιεί λεοφορείο, τρένο, αεροπλάνο-ταξι.
Με τα ίδια χρήματα που κοστίζει η απομείωση ενός αυτοκινήτου, + τα έξοδα συντήρησης και κίνησης, συμφέρει 1000 φορές να κυκλοφορούμε μόνιμα με ταξι, και θα έχουμε και μεγάλο κέρδος.
Και υπάρχει και κόσμος που αγοράζει αυτοκίνητα των 50.000 ευρώ για 4.000 χιλ το χρόνο.
Εμείς φτιάξαμε μάγκες τους πωλητές αυτοκινήτων, με τη μανία μας να μεγαλοπιανόμαστε.
Ας μη γελιόμαστε, κανένας δε χρειάζεται την BMW ή τη Mercedes. Υπάρχουν αυτοκίνητα στο 1/4 της τιμής που κάνουν τα ίδια και περισσότερα πράγματα 1.000 φορές καλύτερα.

KATSARAIOS
21-12-09, 23:44
Το αυτοκίνητο είναι εργαλείο.
Ολα τα εργαλεία, χάνουν την αξία τους, μόλις χρησιμοποιηθούν.
Οταν αγοράζεις λοιπόν ένα φτυάρι με 25 ευρώ, για να σκάψεις μια φορά το χρόνο, και κάποιος
άλλος το αγοράζει για να σκάψει 100 φορές, είσαι χαμένος έναντι του άλλου. Γιατί απλά δεν
έχεις κάνει απόσβεση.
Οσο ακριβότερο είναι το φτυάρι που αγόρασες, τόσα περισσότερα χάνεις έναντι του άλλου.
Το εργαλείο δεν είναι οικονομική επένδυση, είναι επένδυση έργου.
Οτι αυτοκίνητο και να αγοράσεις, αν δεν το κυκλοφορείς, άδικα το έχεις αγοράσει.
Κανένας δε χρειάζεται αυτοκίνητο για 4.000 χιλιόμετρα το χρόνο. Κι όμως υπάρχει κόσμος που
το αγοράζει μόνο και μόνο για να λέει οτι έχει αυτοκίνητο, ή να εξυπηρετεί την ανάγκη του να μη χρησιμοποιεί λεοφορείο, τρένο, αεροπλάνο-ταξι.
Με τα ίδια χρήματα που κοστίζει η απομείωση ενός αυτοκινήτου, + τα έξοδα συντήρησης και κίνησης, συμφέρει 1000 φορές να κυκλοφορούμε μόνιμα με ταξι, και θα έχουμε και μεγάλο κέρδος.
Και υπάρχει και κόσμος που αγοράζει αυτοκίνητα των 50.000 ευρώ για 4.000 χιλ το χρόνο.
Εμείς φτιάξαμε μάγκες τους πωλητές αυτοκινήτων, με τη μανία μας να μεγαλοπιανόμαστε.
Ας μη γελιόμαστε, κανένας δε χρειάζεται την BMW ή τη Mercedes. Υπάρχουν αυτοκίνητα στο 1/4 της τιμής που κάνουν τα ίδια και περισσότερα πράγματα 1.000 φορές καλύτερα.

επετρεψε μου να εχω επιφυλαξη.
αρκετοι το εχουν για 1ο αυτοκινητο και γραφουν πολλα χλμ .
αλλα μετα ακους αλλες βλακειες αμα πας για αγορα η πωληση

oldcarskickass
21-12-09, 23:49
επετρεψε μου να εχω επιφυλαξη.
αρκετοι το εχουν για 1ο αυτοκινητο και γραφουν πολλα χλμ .
αλλα μετα ακους αλλες βλακειες αμα πας για αγορα η πωληση

Kαι εγώ συμφωνώ με τον φίλο ράπιντ, από τη σκοπιά που το βλέπει, δλδ και εγώ βλέπω το όχημα ΠΡΩΤΑ ως εργαλείο μετακίνησης και μετά ως κ@@@@α.

Το ιδανικό είναι να μπορείς να τα συνδυάζεις και τα 2 στο βαθμό που αντέχει η τσέπη σου και να ξέρεις που και πότε πρέπει να κάνεις πίσω και γιατί (πχ οικογένεια, φορολογία κτλ).

Και μην ξεχνάμε ότι ο καθένας έχει διαφορετικές απαιτήσεις και κυρίως διαθέσιμα χρήματα για μεταφορικό μέσο.

M535 E28
21-12-09, 23:52
Το αυτοκίνητο είναι εργαλείο.
Ολα τα εργαλεία, χάνουν την αξία τους, μόλις χρησιμοποιηθούν.
Οταν αγοράζεις λοιπόν ένα φτυάρι με 25 ευρώ, για να σκάψεις μια φορά το χρόνο, και κάποιος
άλλος το αγοράζει για να σκάψει 100 φορές, είσαι χαμένος έναντι του άλλου. Γιατί απλά δεν
έχεις κάνει απόσβεση.
Οσο ακριβότερο είναι το φτυάρι που αγόρασες, τόσα περισσότερα χάνεις έναντι του άλλου.
Το εργαλείο δεν είναι οικονομική επένδυση, είναι επένδυση έργου.
Οτι αυτοκίνητο και να αγοράσεις, αν δεν το κυκλοφορείς, άδικα το έχεις αγοράσει.
Κανένας δε χρειάζεται αυτοκίνητο για 4.000 χιλιόμετρα το χρόνο. Κι όμως υπάρχει κόσμος που
το αγοράζει μόνο και μόνο για να λέει οτι έχει αυτοκίνητο, ή να εξυπηρετεί την ανάγκη του να μη χρησιμοποιεί λεοφορείο, τρένο, αεροπλάνο-ταξι.
Με τα ίδια χρήματα που κοστίζει η απομείωση ενός αυτοκινήτου, + τα έξοδα συντήρησης και κίνησης, συμφέρει 1000 φορές να κυκλοφορούμε μόνιμα με ταξι, και θα έχουμε και μεγάλο κέρδος.
Και υπάρχει και κόσμος που αγοράζει αυτοκίνητα των 50.000 ευρώ για 4.000 χιλ το χρόνο.
Εμείς φτιάξαμε μάγκες τους πωλητές αυτοκινήτων, με τη μανία μας να μεγαλοπιανόμαστε.
Ας μη γελιόμαστε, κανένας δε χρειάζεται την BMW ή τη Mercedes. Υπάρχουν αυτοκίνητα στο 1/4 της τιμής που κάνουν τα ίδια και περισσότερα πράγματα 1.000 φορές καλύτερα.

όλα αυτά είναι σωστά με την παραδοχή ότι το αυτοκίνητο είναι (μόνον) εργαλείο...
κατ'εμέ δεν είναι μόνον εργαλείο, είναι μέσο ελευθερίας, είναι ευγενής απασχόληση...οπότε μπορεί να το έχω και για 2000 χιλιόμετρα το χρόνο.
εργαλείο για εμένα είναι το παπί και στην κυριολεξία του πίνω το αίμα..

τη δουλειά σου την κάνεις και με ψωμοτύρι και με ρούχα από τη λαϊκή και με σπίτι 35τ.μ....όπως και να έχει επιβιώνεις...
ζούμε για να επιβιώνουμε ή για να απολαμβάνουμε;;;

driven
22-12-09, 00:17
το φαινόμενο που παρακολουθείται αυτήν την εποχή φίλοι μου, επικρατεί εδώ και χρονια στην ευρώπη.
γιαυτο εισάγονται κιόλας τόσα πολλά από γερμανία. εκεί η πτώση αξιας είναι ακόμη μεγαλύτερη. για παράδειγμα: BMW 320d , 2006, 33000 km, καινούργιο 44000€, σε υπέραριστη κατάσταση, δίνεται περίπου στης 18000 Euro. Μιλάμε για E90!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

έχετε συνειδητοποιήσει ότι αυτοkinita μικρού η και μεσαίου κυβισμού είναι στην ελλάδα φτηνότερα απότι πχ στην ευρώπη; Επειδής τυχαίνει να μένω γερμανία και βλέπω τι γίνεται στον αυτοκινητιστικό τομέα, σκέφτομαι για αγορά αυτοκινητου από ελλάδα.
Βλέπεται πως αλλάζουν οι καιροί;

individual
22-12-09, 14:06
Αυτό που με εξοργίζει και θεωρώ μέγιστη απάτη (και θα έπρεπε να διώκεται ποινικά ), είναι η παραποίηση ή απόκρυψη οποιουδήποτε στοιχείου που αφορά το αυτοκίνητο που πουλάνε π.χ χιλιόμετρα, χρονολογία κ.τ.λ

Η καλλίτερη "στρατηγική" είναι αυτή που αναφέρθηκε απο τον m_power_lunatic
- Πόσο έχει ;
- 20,000
- Να σου δώσω 16 να το πάρω τώρα ;
- Οχι
- Γειά.....


+1000000000000000 στο φιλο......ουτε συζητηση για τα παραπανω..
και να συμπληρωσω την παραλογη κοροιδια,οταν επροκειτο για παραγγελια.

αφου εχουμε διαλεξει το αμαξι που θελουμε απο το νετ....λεει ο μαντρας...ενδεικτικα

20.000 αγορα (το οποιο βλεπουμε με τα ματια μας)
2.000 μεταφορικα (το οποιο μας δικαιολογει λεπτομερεστατα και για το τελευταιο ευρω)
10.000 τελωνειο(περνει τηλεφωνο τον τελωνειακο ΠΑΝΤΑ με ανοιχτη ακροαση για να μην εχουμε αμφιβολιες)
εξοδα πινακιδων-ταξινομηση-κτεο κλπ
1500-2000 το κερδος του το οποιο εκτιμουμε που μας το λεει στα ισα.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ??
16-18.000 αγορα το πολυ
600-900 μεταφορικα αναλογα απο που θα ερθει το αμαξι
7-8000 τελωνειο το πολυ
εξοδα πινακιδων κλπ ειναι ακριβως σχεδον παντα,γιατι ειναι πανευκολο να το τσεκαρουμε
οσο για το κερδος...........καντε λογαριασμο.

ολα τα παραπανω δεν ειναι ουτε η φαντασια μου ουτε στο καφενειο τα ακουσα......τα εχω δει και τα εχω συζητησει.....ειδικα στο καραβι απο ιταλια-ελλαδα....με ιδιωτες φυσικα,που ''κατεβαζαν''αμαξι μονοι τους........γιατι ειχαν συχαθει ολα οσα ειπαμε λιγο-πολυ ολοι μας.

individual
23-12-09, 12:28
..........................

rapid_fast
23-12-09, 13:20
Η καλλίτερη "στρατηγική" είναι αυτή που αναφέρθηκε απο τον m_power_lunatic
- Πόσο έχει ;
- 20,000
- Να σου δώσω 16 να το πάρω τώρα ;
- Οχι
- Γειά.....


Η ΑΛΗΘΕΙΑ??
16-18.000 αγορα το πολυ
600-900 μεταφορικα αναλογα απο που θα ερθει το αμαξι
7-8000 τελωνειο το πολυ
εξοδα πινακιδων κλπ ειναι ακριβως σχεδον παντα,γιατι ειναι πανευκολο να το τσεκαρουμε
οσο για το κερδος...........καντε λογαριασμο.

ολα τα παραπανω δεν ειναι ουτε η φαντασια μου ουτε στο καφενειο τα ακουσα......τα εχω δει και τα εχω συζητησει.....ειδικα στο καραβι απο ιταλια-ελλαδα....με ιδιωτες φυσικα,που ''κατεβαζαν''αμαξι μονοι τους........γιατι ειχαν συχαθει ολα οσα ειπαμε λιγο-πολυ ολοι μας.

Πουλάω, και πουλάω τόσο.
Θές, πάρτο, δε θές, πήγαινε αλλού.
Οσα και να μου δώσεις, δεν στο πουλάω με λιγότερα.
Πήγαινε στην αντιπροσωπία, και αγόρασε έτσι.. Και αυτοί τα ίδια και περισσότερα κερδίζουν.
Το έκανε ποτέ κανένας μας? Ποτέ. Γιατί στα λόγια είμαστε μάγκες, αλλά στις πράξεις ΚΟΤΕΣ.:banhim:
Ο Έλληνας έχει τόσο μεγάλη φαντασία, και πλάθει τέτοιες ιστορίες, που αγοράζει με 1000
και σου λέει οτι αγοράζει με 300 για να σε κάνουν να νιώσεις μακάκας..
Εγώ αυτούς έχω σιχαθεί, τους ΨΕΥΤΕΣ ψευτόμαγγες βαλκάνιους Ελληνάρες.
Να σου πώ κάτι φίλε?
Το αμάξι κάνει 10.000. Τα αεροπορικά σου να πάς επάνω γερμανια κάνουν 450 ευρώ.
Το ταξί μέχρι το αεροδρόμιο κάνει 30, για επιστροφή άλλα τόσα.
Το ξενοδοχείο για να κοιμηθείς 100 το βράδυ. Το ταξί για να πας στη μάντρα 80 ευρω.
Το ταξί για να πας ξενοδοχείο 80 ευρώ. Το φαγητό σου στην ξένη χώρα πάνω απο 100 ευρω. (εκτός αν πάς να ζησεις με σάντουιτς)
Το κόστος για να πάει το αυτοκίνητο μέχρι τα τραίνα, μέχρι και 200 ευρώ.
Το κόστος για να φτάσει στην Ελλάδα απο 800 μέχρι 1400 ευρώ.
Ποιός θα πάει να ξεφορτώσει όταν έρθει το αμάξι στα σύνορα? Μάντεψε 100 ευρώ.
Ποιός θα τρέξει τελωνείο για τον εκτελωνισμό? Μάντεψε, 6500 ευρώ + εκτελωνιστής 40.
Ποιός θα πάρει πινακίδες? Μάντεψε 650 ευρω..
Ποιός θα το περάσει ΚΤΕΟ, άλλα 40 ευρω..
Και στο φινάλε, παίρνεις και 5 μέρες άδεια απο τη δουλειά για αυτό το σκοπό, με κόστος άλλα 500 ευρω...

Αλλά ο μόγκολος Έλληνας θα πει..
{Αγορασα μόνος μου μια αυτοκινητάρα μου βγήκε 10000+800+6500+65=17365 ευρώ... Και ο αλήτης ο έμπορας το πουλάει 22000....}

Εχω φέρει μόνος μου αυτοκίνητο απο Βερολίνο, και ξέρω πόσο κόστισε και πόσα είναι τα κρυφά έξοδα..

individual
23-12-09, 21:20
+1000000000000000000000000000000000000000

ειμουν και εγω παντα καχυποπτος με τους μαντραδες,αλλα περυσι τετοιν καιρο μου λυθυκαν ολες οι αποριες...........αφου ελιωσα στο mobile.de.....πηγα λοιπον γερμανια και με τη βοηθεια ενος θειου εκει(στη γλωσσα και τις μετακινησεις)εφερα ενα μερσεντες σπριντερ(616 διπλοκαμπινο με τριπλη ανατροπη και μεγαλη καροτσα) και ενα χωματουργικο μικρο μηχανημα φορτωμενο στο σπριντερ για εναν συγγενη και φιλο ο οποιος μου εχει απολυτη εμπιστοσυνη......τιμη για το σπριντερ 21.000 ηταν το φθηνοτερο και τα επομενα ξεκινουσαν απο 28.000 και για το μηχανημα 13.500.
και τωρα το καλο........με ενα πολυ χαβαλε παζαρι 18.000 το ενα 11.500 το αλλο......+2500-3000 τελωνειο το ενα και το αλλο τιποτα.
αφου ηρθαμε με το καλο και ολα καλα..............πηγαμε με το φιλο να παρουμε αναλωσιμα για το μηχανημα για σερβις....εκει διπλα ειχε μια μαντρα με μηχανηματα.....και τι βλεπω????ενα ΟΛΟΙΔΙΟ(CAT 302.5) με αυτο που φεραμε.....φυσικα σταματησαμε να ρωτησουμε........ο μαντρας ετοιμος να κλαψει........οτι οχι κερδος δεν βγαζει αλλα ισως να ειναι και μεσα,ποσο????23.000!!!!!!!!!!!!!!!
δεν μπορουσαμε να κρατηθουμε.......σκασαμε στα γελια και φηγαμε.
οσο για το φορτηγακι δεν μπηκα στον κοπο να δω γιατι ειναι λιγο σπανιο στην ελλαδα το εν λογω μοντελο,αλλα παρ'ολα αυτα βλεπω φορτηγακια μισης αξιας απο αυτο και τα λενε 25-30.000.

1ο ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ------------λενε για 1000-1500 κερδος.......ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ
2ο ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ----------- ολοι θα εχετε ακουσει την εξης φραση.....Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ??ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΟΒΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ,ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ.........ΜΥΘΟΣ......ΚΑΙ ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ.

πιο μετα θα σας πω για τη μπεμπα........που τα νουμερα της χασουρας που λετε.......μακαρι να ηταν τοσα που λετε........

δεν ξερω αν καταλαβα καλα......αλλα μαλλον σε μενα απευθυνεσε.......φιλε μου δεν διαφονω σε τιποτε απο ολα αυτα που λες.......αλλα αν διαβασες το παραπανω ποστ ειπα οτι με βοηθησε ενας θειος.......οταν λεω με βοηθησε εννοω οτι με πηρε απο το αεροδρομιο-φιλοξενια-φαγητο -μετακινησεις-συννενοηση στα γερμανικα κλπ......οσο για φορτωματα κλπ δεν αμφησβητω αυτα που λες......απλα εγω το εφερα οδικως.

ΑΛΛΑ και αλλιως να ηταν τα πραγματα......υπαρχουν φιλε μου χιλιαδες ''παραλαγες''του σχεδιου.....αλλες ακριβοτερες-αλλες φθηνοτερες.
ενα παραδειγμα......που το εκανα εγω ο ιδιος παλι (αλλη περιπτωση πριν 4 χρονια).
ηρθε ο ιδιος ο γερμανος μαντρας στο αεροδρομιο--μας παρελαβε--πηγαμε μαντρα--ειδαμε το αμαξι--χαρτια,προκαταβολη,τσολ νουμερα κλπ---ολοι μαζι για φαγητο--επιστροφη στο αεροδρομιο.
ΕΞΟΔΑ???τα αεροπορικα εισητηρια και τιποτα αλλο.
μπορω να γραφω ασταματητα και για περιπτωσεις φιλων.......που το πιο ωραιο απο ολα ειναι οτι ολες ειχαν πολλες διαφορες μεταξυ τους αλλα θελω να περιοριζομαι μονο σε πρροσωπικες εμπειριες......

και κατι τελευταιο.......ας το κλησουμε εδω........γιατι το θρεντ εχει θεμα την μεταπωληση και οχι την αγορα......

george316
24-12-09, 09:25
rapid,ολα αυτα που λες τα διαβασα με προσοχη και τελικα συμφωνω μαζι σου...
δεν εχεις αδικο σε αυτα που λες.ομως μη μου πεις οτι ενας μαντρας ας πουμε στη τελικη χανει απο την πωληση....
σιγουρα εχει τρεξιμο.αλλα δουλεια ειναι.μακαρι να καθομουν σπιτι μου και να πληρωνομουν,αλλα δυστυχως πρεπει να βγαζω τα ματια σου σε ισολογισμους να δω που εχει κανει λαθος το "στραβαδι",η πρεπει να παω και να παιζω τη κιθαρα μου και να βγαζω τη φωνουλα μου.εννοω οτι ναι ετσι οπως τα λες ειναι αλλα δεν ειναι και οι αγιοι.αυτοι θελουν να βγαλουν κερδος οσο το δυνατο μεγαλυττερο,εμεις θελουμε να γλυτωσουμε οσα μπορουμε και στους φιλους μας κοβουμε ενα χιλιαρικο απο αυτα που δωσαμε γιατι εμεις ημασταν οι μαγκες και του ειπαμε οτι ειναι πολλα και αυτος μου τα εκοψε γιατι ειμαι ο γαμ...αω.
ειμαστε 10 εκατομυρια?και τα 10 ειμαστε για να μας στησουνε στο τοιχο.

ermis1975
24-12-09, 09:55
Πάντως το παζάρι είναι δεδομένο. Και είναι αυτό που μας κάνει να λεμε για να πάρω 15.000 ας ζητήσω 17000 και πέφτουμε σιγά σιγά.
Μιλάω εκ πείρας! Ζήταγα για μηχανή πολύ κάτω απο τη τιμή πώλησης (αισθητά κάτω!). Ε ο καθένας ήθελε να του κόψω κι άλλο.
Αν πάτε σε μάντρα ΙΧ τότε αρχίζουν τα παραμύθια... σου βγάζουν άχρηστο το αμάξι. ΄Και όταν πάς εσύ να αγοράσεις ενα το βγάζουν αστέρι!

rapid_fast
24-12-09, 10:55
Οχι φίλε 525d individual e39, φυσικά και δεν απευθύνομαι σε εσένα.. αφορμή ήταν το πόστ σου..
Στους "έξυπνους" αναφέρομαι, που ότι και όσο να το πάρεις εσύ, αυτοί το πήραν φθηνότερο και καλύτερο..(τάχα, γιατί το έχουν πληρώσει χρυσάφι και είναι δαγκωμένοι)
george316 ο κύριος με τη μάντρα κονομάει τρελλά λεφτα.. απλά ότι και να κάνεις εσύ, απο όπου και να το φέρεις, σχεδόν τα ίδια θα πληρώσεις και θα ταλαιπωρηθεις..

billarassss
24-12-09, 11:07
Σκεφτομουν κι εγω πριν μερικους μηνες να το πουλησω το 46 μου
και με τις τιμες που ακουγα το μετανοιωσα ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ.
Ξερω πανω-κατω ποια ειναι η αντικειμενικη του αξια και δεν ζηταω παραλογες τιμες.
Ξερω πως τα εξτρα που του εχω βαλει κανεις δεν θα μου τα πληρωσει
αλλα οχι να μου πουν και 8.000 ευρω για BMW Ε46 full extra 318 (1900 αρα οχι και παρα πολλα τελη) 80.000 χλμ
με θερμαινομενα καθισματα , ηλιοροφη , navigation , 6 αρα cd ιερα.
Που φυλασεται παντοτε σε γκαραζ και το χρωμα του ειναι αθικτο.

Γιαυτο αποφασισα να το κρατησω και οσο παει...
Μπορει να το εχω ως τα βαθεια μου γεραματα, μπορει αμα μου τη δωσει να το
βαζω στην πιστα (με ενα μεγαλυτερο μοτερ φυσικα και αλλο στησιμο)
μπορει και να το δωσω στη γιαγια μου να το κανει κοτετσι !!!!

Να το "σκοτωσω" ετσι ομως το ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ !!

Το αγαπαω , το προσεχω , του πινω καμια φορα το αιμα κι αυτο χωρις παραπονα με γυριζει παντοτε σπιτι
, το εμπιστευομαι και καλως ή κακως εχω δεθει μαζι του με εναν περιεργο τροπο.




Το ιδιο ακριβως νιωθω και γω φιλε μου.Σκεφτηκα να το πουλησω αλλα ειπα θα χασω παρα πολλα μεσα σε ενα χρονο που τοσο κοπο μαζεψα για να το παρω,γτ ενα χρονο το εχω το 46αρι.Πριν ειχα 36αρι. Και ετσι ειπα καλυτερα να χασω 700 ευρω περιπου παρα να χασω γυρω στα 8000 μεσα σε ενα χρονο!!!! Τωρα θα μου πειτε του χρονου ομως θα χασεις περισσοτερα.Ε και????Αφου παντα θα μας τα παιρνουν οποιοι και αν κυβερνανε!
Τουλαχιστον οταν βγαινω να παω βολτα με την κουκλα μου την βλεπω την οδηγαω και ξεχνιεμαι...:ylsuper:

InsaneDriver
24-12-09, 11:21
Τελικά με την όλη ιστορία και τις τιμές των e46 μάλλον ήμουν τυχερός μέσα στην ατυχία μου που μου κλέψανε το e46 1.800cc compact 2002 μοντέλο.

Στις 8 Γενάρη θα πάρω 10.000 από την ασφάλεια αντί για 11.500 που το είχα ασφαλισμένο.
Έτσι που είναι η αγορά δύσκολα θα έπιανα τα χρήματα αυτά.

djtasos1
24-12-09, 11:38
δεν μπορω να καταλαβω γιατι στην αγορα αυτοκινητου πανε να μας κανουνε με το ζορι γερμανους,αφου η συγκριση μεταξυ των οικονομιων των 2 χωρων ειναι γελοια...μπορει ο ελληνας να αγοραζει καθε 3 χρονια καινουργιο αμαξι?και αν τελικα μπορεσει τοτε το 80% των ελληνων θα κυκλοφοραει με matiz και i10...γιατι πλακα πλακα σε κανα 2 χρονια θα μας πουνε οποιος εχει αμαξι πανω απο 3 χρονια θα εχει ταριφα χιλιαρικο για τελη...ολα να τα περιμενεις στην ελλαδα του σημερα..

BILL VUZAS
24-12-09, 12:14
Η πτώση των τιμών στα μεταχείρω αυτοκίνητα είναι αποτέλεσμα των πολλών αυτοκινήτων που κυκλοφορούν.Και στο κάτω-κάτω φθηνά θα πουλήσεις αλλά και φθηνα θα αγοράσεις το νέο απόκτημα.Τι ποιο φυσιολογικό?:smokin:

individual
24-12-09, 16:19
Η πτώση των τιμών στα μεταχείρω αυτοκίνητα είναι αποτέλεσμα των πολλών αυτοκινήτων που κυκλοφορούν.Και στο κάτω-κάτω φθηνά θα πουλήσεις αλλά και φθηνα θα αγοράσεις το νέο απόκτημα.Τι ποιο φυσιολογικό?:smokin:

ολα καλα φιλε μου και ωραια.......αλλα το προβλημα ειναι οτι στα μεγαλα κυβικα δεν γινεται καν ανταλλαγη......ολοι ψαχνουν μικρα για ανταλλαγη.....εχουν ερθει φιλε μου τα πανω-κατω....τι εννοω??
εκτος τη μπουμπου εχω και ενα χιουνται ατος.......πηγαινοντας λοιπον σε καποιους εμπορους της πολης μου,η οποια ειναι μικρη και λιγο πολυ ολοι γνωριζομαστε για να δοσω τη μπεμπα για να παρω κατι αλλο,οι πιο πολυ μου ειπαν....εσυ δεν εχεις και ενα χιουνται?? ναι!!!φερε το χιουνται-παρε λεφτα και αν θελεις παρε αμαξι και αν θελεις οχι.........
για την μπουμπου η συζητηση τελειωνε σε 10 δευτρολεπτα........5αρα???2500 κυβικα???πετρελαιο??? οχι μεγαλε με τιποτα.........
εσεις με τα 46αρια ειστε σε πολυ καλυτερη κατασταση,οσων αφορα τη μεταπωληση,ειναι πιο εμπορικο.......
αλλα και παλι μερικες φορες ρε παιδια,ενω ασχολουμαι χρονια με τα αυτοκινητα,καποια πραγματα πραγματικα αδυνατω να τα καταλαβω........
εχω δει ατομα περιπου με υψος 1.90+ και πολλα κιλα να εχουν 3αρι και οταν το αλλαζουν να περνουν παλι 3αρι.....και μπενοντας στο δικο μου να λενε....τι μεγαλη ανεση,ορατοτητα προσφερει κλπ........και μετα ξαναπερνουν 3αρι και ακριβοτερο μαλιστα απο ενα 5αρι ιδιας χρονιας,κυβικων κλπ.........τι να πω......πως ειναι δυνατον ολοι οι λατρεις της bmw να χαρακτηριζουν την οποιαδηποτε 5αρα με τα πλεον κολακευτηκα σχολια......αλλα ολοι να περνουν 3αρα??
η μονη απαντηση που μου ερχεται στο μυαλο ειναι.....οτι η 5αρα ειναι ΤΑΜΠΟΥ.
δεν εχω αλλη εξηγηση........

M535 E28
24-12-09, 18:33
Η πτώση των τιμών στα μεταχείρω αυτοκίνητα είναι αποτέλεσμα των πολλών αυτοκινήτων που κυκλοφορούν.Και στο κάτω-κάτω φθηνά θα πουλήσεις αλλά και φθηνα θα αγοράσεις το νέο απόκτημα.Τι ποιο φυσιολογικό?:smokin:

οι τιμές έπεσαν στο γκρεμό τους τελευταίους μήνες...δε νομίζω να υπήρξε μεγάλη αύξηση στην ποσότητα των αυτοκινήτων

αυτό που υπάρχει είναι ταυτόχρονη αύξηση της προσφοράς με πτώση της ζήτησης και οι λόγοι είναι γνωστοί εξωγενεις παράγοντες που επηρρεάζουν την αγορά

M535 E28
24-12-09, 18:36
ολα καλα φιλε μου και ωραια.......αλλα το προβλημα ειναι οτι στα μεγαλα κυβικα δεν γινεται καν ανταλλαγη......ολοι ψαχνουν μικρα για ανταλλαγη.....εχουν ερθει φιλε μου τα πανω-κατω....τι εννοω??
εκτος τη μπουμπου εχω και ενα χιουνται ατος.......πηγαινοντας λοιπον σε καποιους εμπορους της πολης μου,η οποια ειναι μικρη και λιγο πολυ ολοι γνωριζομαστε για να δοσω τη μπεμπα για να παρω κατι αλλο,οι πιο πολυ μου ειπαν....εσυ δεν εχεις και ενα χιουνται?? ναι!!!φερε το χιουνται-παρε λεφτα και αν θελεις παρε αμαξι και αν θελεις οχι.........
για την μπουμπου η συζητηση τελειωνε σε 10 δευτρολεπτα........5αρα???2500 κυβικα???πετρελαιο??? οχι μεγαλε με τιποτα.........
εσεις με τα 46αρια ειστε σε πολυ καλυτερη κατασταση,οσων αφορα τη μεταπωληση,ειναι πιο εμπορικο.......
αλλα και παλι μερικες φορες ρε παιδια,ενω ασχολουμαι χρονια με τα αυτοκινητα,καποια πραγματα πραγματικα αδυνατω να τα καταλαβω........
εχω δει ατομα περιπου με υψος 1.90+ και πολλα κιλα να εχουν 3αρι και οταν το αλλαζουν να περνουν παλι 3αρι.....και μπενοντας στο δικο μου να λενε....τι μεγαλη ανεση,ορατοτητα προσφερει κλπ........και μετα ξαναπερνουν 3αρι και ακριβοτερο μαλιστα απο ενα 5αρι ιδιας χρονιας,κυβικων κλπ.........τι να πω......πως ειναι δυνατον ολοι οι λατρεις της bmw να χαρακτηριζουν την οποιαδηποτε 5αρα με τα πλεον κολακευτηκα σχολια......αλλα ολοι να περνουν 3αρα??
η μονη απαντηση που μου ερχεται στο μυαλο ειναι.....οτι η 5αρα ειναι ΤΑΜΠΟΥ.
δεν εχω αλλη εξηγηση........

έχω ακριβώς την ίδια απορία...η επιλογή μου είναι πάντα 5αρα λόγω χαρισμάτων και λόγω τιμής :rtfm:

djtasos1
26-12-09, 19:40
μαγκες επειτα απο πολυ σκεψη και ψαξιμο τελικα αποφασισα να κρατησω την μπεμπα μου απο το να τη σκοτωσω..θα της κανω και καποια update σε αξεσουαρ(τιμονι-λεβγιες-προφυλακτηρες κτλ) και θα τη χαρω εγω και παλι...

oldcarskickass
26-12-09, 23:13
δεν ξερω αν καταλαβα καλα......αλλα μαλλον σε μενα απευθυνεσε.......φιλε μου δεν διαφονω σε τιποτε απο ολα αυτα που λες.......αλλα αν διαβασες το παραπανω ποστ ειπα οτι με βοηθησε ενας θειος.......οταν λεω με βοηθησε εννοω οτι με πηρε απο το αεροδρομιο-φιλοξενια-φαγητο -μετακινησεις-συννενοηση στα γερμανικα κλπ......οσο για φορτωματα κλπ δεν αμφησβητω αυτα που λες......απλα εγω το εφερα οδικως.

ΑΛΛΑ και αλλιως να ηταν τα πραγματα......υπαρχουν φιλε μου χιλιαδες ''παραλαγες''του σχεδιου.....αλλες ακριβοτερες-αλλες φθηνοτερες.
ενα παραδειγμα......που το εκανα εγω ο ιδιος παλι (αλλη περιπτωση πριν 4 χρονια).
ηρθε ο ιδιος ο γερμανος μαντρας στο αεροδρομιο--μας παρελαβε--πηγαμε μαντρα--ειδαμε το αμαξι--χαρτια,προκαταβολη,τσολ νουμερα κλπ---ολοι μαζι για φαγητο--επιστροφη στο αεροδρομιο.
ΕΞΟΔΑ???τα αεροπορικα εισητηρια και τιποτα αλλο.
μπορω να γραφω ασταματητα και για περιπτωσεις φιλων.......που το πιο ωραιο απο ολα ειναι οτι ολες ειχαν πολλες διαφορες μεταξυ τους αλλα θελω να περιοριζομαι μονο σε πρροσωπικες εμπειριες......

και κατι τελευταιο.......ας το κλησουμε εδω........γιατι το θρεντ εχει θεμα την μεταπωληση και οχι την αγορα......


Και 500% να κερδίζει ο μαντράς ρε παιδιά δεν κατάλαβα;

Με γεια του με χαρά του!Δουλειά του είναι και ΠΡΕΠΕΙ να κερδίζει! Δεν ανάγκασε κανένα με το πιστόλι στον κρόταφο να αγοράσει όχημα.

Δε μιλάω για περιπτώσεις αυτοκινήτων που δεν πρέπει να κυκλοφορούν στο δρόμο, αλλά και ΠΑΛΙ εκεί ΔΕΝ φταίει ΜΟΝΟ ο μαντράς αλλά και εμείς που δεν ελέγξαμε!

έχω ακριβώς την ίδια απορία...η επιλογή μου είναι πάντα 5αρα λόγω χαρισμάτων και λόγω τιμής :rtfm:

Ναι αλλά ένα 5άρι είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2000+ κυβικά και κάποια τετραγωνικά μεγαλύτερο από ένα αντίστοιχο 3αρι (βασικά ΓΕΝΙΚΑ ΟΛΑ τα αμάξια είναι ΞΕΧΕΙΛΩΜΕΝΑ υπέρ το δέον πλέον, παράδειγμα όταν πήρα τον άσσο και σύγκρινα χώρους (όχι πορτ μπαγκάζ - το οποίο το χρειάζεσαι ΜΟΝΟ σε ταξίδι με γυναίκα) με το Ε46 δε βρήκα και ΤΟΣΟ τρελές διαφορές.)