PDA

Επιστροφή στο Forum : E46 318Valv - Σβήσιμο κινητήρα


PanosB
20-12-09, 20:06
Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας.
Έχω ενα 318CI Valvetonic facelift. Μου έχει παρουσιαστεί το εξής πρόβλημα. Καμμιά φορά όταν ξεκινάω απο στάση το αυτοκίνητο δε τραβάει και μου σβήνει η μηχανή. Είναι ενα πρόβλημα όμως που δε το κάνει συχνά. Στους τρείς μήνες που έχω το αυτοκίνητο (το πήρα μεταχειρισμένο) μου το έχει κάνει τέσσερις φορές. Τις δυο φορές όταν το έκανε πρίν σβήσει το ρελαντί έπαιζε μεταξύ 700 και 1000rpm και μετά έσβησε. Τις άλλες δυο φορές απλά δεν τράβαγε και αμέσως έσβησε, με το ρελαντί κανονικά. Όλες τις φορές μετά έβαλα μπροστά και το αυτοκίνητο έφυγε κανονικά σαν να μην είχε συμβεί τίποτα. Συνήθως το κάνει οταν το ευτοκίητο είναι σχετικά κρύο. Να αναφέρω ότι ουδέποτε μου άναψε κανένα λαμπάκι για βλάβη. Επίσης πάντα προσέχω πριν βάλω μπρός να κάνει το τσεκ (αφήνω να σβήσουν όλα τα λαμπάκια στο καντράν).
Καμμιά φορά επίσης (δεν ξέρω κιολας μπορεί να είναι η ιδέα μου) νομίζω οτι στο ξεκίνημα απο στάση το αυτοκίνητο διστάζει λίγο.
Ακόμα να αναφέρω οτι πριν απο κανα μήνα περίπου έκανα γενικό σέρβις και άλλαξα λάδια, φίλτρο αέρα, φίλτρο βενζίνης, μπουζί κλπ.
Έχει κανείς καμμια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

stefos
20-12-09, 20:44
Και το δικό μου το κάνει μερικές φορές, εδώ και πολλά χρόνια. Μια φορα στο τόσο όταν παω να βαλω μπρος μπερδευει στο ρελαντι μεταξυ 500-1000 στρ. και μετα σβήνει. Αν σβήσω και ξαναβάλω εμπρός δουλεύει ρολόι. Δεν κατάλαβα ποτέ τι είναι και ας έχω κάνει τόσα service μέσα σε αυτά τα χρόνια. Η δικιά μου εκτίμηση-εντύπωση είναι ότι το παθαίνει αυτό αν γυρίσω αμέσως και γρήγορα το κλειδί στη μίζα. Αν το κάνω με νορμάλ ταχύτητα , μου φαίνεται ότι δεν το κάνει. Αλλά και πάλι λέω ότι αυτή είναι η δικιά μου εντύπωση-εκτίμηση. Δεν ξέρω αν πραγματικά φταίει αυτό...

PanosB
20-12-09, 21:22
Σε ευχαριστω φίλε μου. Μάλλον δε πρέπει να ανυσηχώ. Απλά καμμια φορά ειναι λίγο επικίνδυνο... Τις δύο φορές μου έσβησε μόλις είχα βγεί απο στοπ...

stefos
21-12-09, 00:39
Σημείωση: Δεν μου έχει συμβεί ποτέ εν κινήσει. Μόνο όταν βάζω εμπρός για πρώτη φορά... Δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα...

Ευλογητός
21-12-09, 00:44
Και στο δικό μου 318ci συμβαίνει μια στο τόσο...
Το είχα αναφέρει σε κάποιο συνεργείο και μου είπε είναι γνωστό πρόβλημα αυτού του κινητήρα αλλά δεν υπάρχει γιατρειά...

Tasos
21-12-09, 00:57
Αν αυτό συνέβη και μετά το σέρβις, μετά το νέο φίλτρο καυσίμου δηλαδή, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις την αντλία καυσίμου. Συνήθως η βλάβη αυτή πάει και έρχεται μέχρι να σε αφήσει τελείως. Πηγαίνοντας στο πιο σοβαρό, θα μπορούσε να είναι μετρητής αέρα. Δεν γνωρίζω αν είναι συνηθισμένη βλάβη στο συγκεκριμένο μοτέρ αλλά σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο από εκεί θα ξεκινούσα.
Καλή τύχη

zami
21-12-09, 10:05
Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας.
Έχω ενα 318CI Valvetonic facelift. Μου έχει παρουσιαστεί το εξής πρόβλημα. Καμμιά φορά όταν ξεκινάω απο στάση το αυτοκίνητο δε τραβάει και μου σβήνει η μηχανή. Είναι ενα πρόβλημα όμως που δε το κάνει συχνά. Στους τρείς μήνες που έχω το αυτοκίνητο (το πήρα μεταχειρισμένο) μου το έχει κάνει τέσσερις φορές. Τις δυο φορές όταν το έκανε πρίν σβήσει το ρελαντί έπαιζε μεταξύ 700 και 1000rpm και μετά έσβησε. Τις άλλες δυο φορές απλά δεν τράβαγε και αμέσως έσβησε, με το ρελαντί κανονικά. Όλες τις φορές μετά έβαλα μπροστά και το αυτοκίνητο έφυγε κανονικά σαν να μην είχε συμβεί τίποτα. Συνήθως το κάνει οταν το ευτοκίητο είναι σχετικά κρύο. Να αναφέρω ότι ουδέποτε μου άναψε κανένα λαμπάκι για βλάβη. Επίσης πάντα προσέχω πριν βάλω μπρός να κάνει το τσεκ (αφήνω να σβήσουν όλα τα λαμπάκια στο καντράν).
Καμμιά φορά επίσης (δεν ξέρω κιολας μπορεί να είναι η ιδέα μου) νομίζω οτι στο ξεκίνημα απο στάση το αυτοκίνητο διστάζει λίγο.
Ακόμα να αναφέρω οτι πριν απο κανα μήνα περίπου έκανα γενικό σέρβις και άλλαξα λάδια, φίλτρο αέρα, φίλτρο βενζίνης, μπουζί κλπ.
Έχει κανείς καμμια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;


στου αδερφού μου το E46 318 valvetronic, ειχε παρουσιασει παρομοιο προβλημα το οποιο ομως μετα απο καιρό το εμφανιζε ολο και πιο συχνα μεχρι που το εκανε καθε μερα.σαν να δουλευε τρικιλυνδρο το αμαξι,δεν τραβούσε καθολου και στο τελικο του σταδιο εσβηνε , δεν πηγαινε ουτε με πρωτη!πολυ επικινδυνο φυσικά και ακόμη πιο ψυχοφθόρο(εγω κυκλοφορώ το αμαξι γιατι ο brother ειναι ναυτικός).Το αποτελεσμα του ελεγχου ,ο οποιος δειχνει κατι μόνο κατα την διαρκεια που το παρουσιαζει ήταν κατηγορηματικό : air flow meter!Αμεση αλλαγη του με γνησιο και όλα ρολόι(ευχομαι να μην ειναι και σε σενα το ιδιο γιατι ειναι λιγο ακριβό -περιπου 400 περασμένο αν θυμαμαι καλα)..

fast-enough
21-12-09, 12:41
Να το πας σε διαγνωστικό! πιθανόν να είναι MAF ή πολλαπλασιαστές, ή αισθητήρας πεταλούδας, ή αισθητήρας στροφάλου, ή, ή.....
Αυτο που εννοώ είναι πως σε τέτοιο ζήτημα που τίθεται και θέμα ασφάλειας (δες σβήσιμο εν κινήσει) πρέπει να πας να το ελέγξεις. Όχι στο μπαρμπα μήτσο που λέει "γνωστό πρόβλημα αυτού του κινητήρα αλλά δεν υπάρχει γιατρειά". Τι σημαίνει αυτό? Πως ο μάστοράς σου είναι άχρηστος....

deepblue
21-12-09, 12:50
Αυτο εχει να κανει με καποιον απο τους αισθητηρες οχι τους λαμδα..το ειχα και γω αλλα δε θυμαμαι ποιον ειχα αλλαξει .

Ευλογητός
21-12-09, 14:29
Να το πας σε διαγνωστικό! πιθανόν να είναι MAF ή πολλαπλασιαστές, ή αισθητήρας πεταλούδας, ή αισθητήρας στροφάλου, ή, ή.....
Αυτο που εννοώ είναι πως σε τέτοιο ζήτημα που τίθεται και θέμα ασφάλειας (δες σβήσιμο εν κινήσει) πρέπει να πας να το ελέγξεις. Όχι στο μπαρμπα μήτσο που λέει "γνωστό πρόβλημα αυτού του κινητήρα αλλά δεν υπάρχει γιατρειά". Τι σημαίνει αυτό? Πως ο μάστοράς σου είναι άχρηστος....

Δε μιλούσα εγώ για σβήσιμο εν κινήσει.Αυτό είναι όντως εξαιρετικά επικίνδυνο και θα έψαχνα αμέσως λύση!!

Εγώ μιλούσα για όταν βάζουμε μπρος το αμάξι,μια φορά το μήνα όμως,όχι συχνά,σαν να μπερδεύει και σβήνει.Με το που ξαναβάζεις μπρος,όλα καλά.

konas
21-12-09, 14:37
Για δειτε και αυτο:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=10193

ισχυει και σε αλλους κινητηρες εκτος απο αυτον που αναφέρει.
Δοκιμασμένο και πετυχημενο ;)

PanosB
21-12-09, 20:56
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Το πρόβλημα το κάνει όχι μόλις το βάλω μπρός. Λίγο μετά. Αφού ξεκινήσω και μετά απο λίγο σταματήσω σε κάποιο στοπ, μόλις πάω να ξεκινήσω πάλι μου το κάνει. Πάντα βέβαια πρίν προλάβει να ζεσταθεί η μηχανή. Δεν αισθάνθηκα ποτέ να δουλεύει με τρεις κιλύνδρους. Το είχα πάθει στο παλιό μου αυτοκίνητο και ξέρω πως είναι. Μόνο τη μια φορά απο όλες μου έκανε κραδασμούς απο το ασταθές ρελαντί. Επίσης πιστεύω οτι αν δούλευε έστω και για λίγο με τρεις θα άναβε κάποια ένδειξη βλάβης στο καντράν (έτσι έκανε στο παλιο μου αυτοκίνητο που αμέσως άναψε λαμπάκι μηχανής). Σε εμένα ποτέ δεν άναψε κανένα λαμπάκι. Το κακό είναι από οσο ξέρω οτι αφού δεν έχει ανάψει κανένα λαμπάκι, δεν έχει καταγράψει βλάβη, οπότε και το διαγνωστικό δε θα δείξει τίποτα.

konas
21-12-09, 20:58
Ε τοτε πηγαινε και κανε μια αναβαθμιση (δες το λινκ στο προηγουμενο ποστ μου).

Το ιδιο ειχα σε Ν46 κινητηρα (μαλλον ιδιο φορας) και μετα εξαφανιστηκε.

Geo_3D
21-12-09, 20:58
Αν το προβλημα στο κανει αφου ζεσταθει ο κινητηρας,τοτε υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να φταιει ενας εκ των αισθητηρων εκκεντροφορου ή στροφαλου...παρ'ολα αυτα,αυτο που θες πραγματικα ειναι να επισκεφτεις ενα διαγνωστικο...εμεις εδω απλα εικαζουμε

zami
21-12-09, 21:02
. Δεν αισθάνθηκα ποτέ να δουλεύει με τρεις κιλύνδρους. Το είχα πάθει στο παλιό μου αυτοκίνητο και ξέρω πως είναι. Μόνο τη μια φορά απο όλες μου έκανε κραδασμούς απο το ασταθές ρελαντί. Επίσης πιστεύω οτι αν δούλευε έστω και για λίγο με τρεις θα άναβε κάποια ένδειξη βλάβης στο καντράν (έτσι έκανε στο παλιο μου αυτοκίνητο που αμέσως άναψε λαμπάκι μηχανής). Σε εμένα ποτέ δεν άναψε κανένα λαμπάκι. Το κακό είναι από οσο ξέρω οτι αφού δεν έχει ανάψει κανένα λαμπάκι, δεν έχει καταγράψει βλάβη, οπότε και το διαγνωστικό δε θα δείξει τίποτα.

η περιγραφη που σου εδωσα ηταν για να καταλαβεις περιπου πως συμπεριφεροταν το οχημα.φυσικα και δεν δουλευε τρικυλινδρο!!!εκανε σαν να δουλευει ετσι με ρεταρισμα και τρεμουλο οπως λες.και τελος φυσικά και δεν εδειξε τιποτα το καντραν ,και ουτε και καποιο λαμπακι αναβε και σε μενα.δοκιμασε σε ενα διαγνωστικό ,την επομενη φορα που θα στο κανει ,μην τυχόν και εχει κρατησει καποια μνημη.μπας και βγαλεις ακρη

PanosB
21-12-09, 21:23
Ευχαριστώ πολύ παιδια! Όχι εμενα αν ζεσταθεί ο κινητήρας δεν κάνει τίποτα. Μόνο οταν είναι κρύος. Θα ρωτήσω για την αναβάθμιση του κινητήρα που λέτε.