PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψαχνοντας για 320ci E46


sjladopoulos
21-12-09, 15:00
Γεια και χαρα σε αυτην την υπεροχη παρεα και πολλα μπραβο για το forum αυτο!

Λεγομαι Σταυρος Ιασων Λαδοπουλος και αυτες τις μερες εξεταζω την αγορα μιας E46 του 2005, 320ci.

Θα ηθελα λοιπον να σας κανω μερικες ερωτησεις, και οποιος εχει την καλη διαθεση μπορει να απαντησει διοτι οι γνωμες σας ειναι οτι πιο εγκυρο υπαρχει.

α) Τι κοστος συντηρησης εχει ενα τετοιο αυτοκινητο σε εντελως γενικες γραμμες? ποσο πανε τα τυπικα σερβις πανω κατω?

β) Τι πρεπει να κοιταξω πριν το παρω?? (τα μυστικά που μονο εσεις ξερετε!!)

γ) Πειτε μου γενικα οτι σας κατεβει που μπορει να ειναι χρησιμο :)

ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!

konas
21-12-09, 15:07
Καλως ήρθες!!!!
320ci/2005 θα εννοεις φανταζομαι με τον Μ54 κινητηρα.

Γενικα είναι σκυλια αυτά. Δεν εχει κατι ιδιαιτερο να ανησυχεις
Ε τα βασικά θα κοιταξεις οπως σε καθε αυτοκινητο.
Οταν το βρεις εδω ειμαστε για καθε βοηθεια

sjladopoulos
21-12-09, 15:13
Γεια σου Κοnas! ευχαριστω, καλως σας βρηκα!

ναι, με τον Μ54 κινητηρα.

Εχω βρει ενα του 2005 μαυρο, με παρα πολυ καλο εξοπλισμο, 90.000 χλμ (λεει αλλα θα δουμε κατα ποσο ειναι αληθινα) και το δινει 16.700!!!

Αυτο που σιγουρα δε μου αρεσε ειναι οτι ο προηγουμενος εχει καταργησει το φιλτροκουτι και εχει βαλει μια φιλτροχοάνη αλλα γενικα το αυτοκινητο φαινεται καλο!

Αυριο θα παω να το ξαναδω και ισως για test drive και θα προσπαθησω να το παρω μερικες φωτο να σας το δειξω.

Μερικες ερωτησεις ακομα :)
1) Υπαρχει τροπος απο τον αριθμο πλαισιου να δουμε ετος κατασκευης?
2) Κρυφο μενου παιζει στο E46 να δω τα μεσα χλμ ανα βδομαδα οπως στο Ε90? (για να δω αν τα χλμ ειναι αυθεντικα)
3) Υπαρχει αλλος τροπος να πιστωποιησουμε τα χλμ??

konas
21-12-09, 15:17
1) ναι εδω: http://bmwfans.info/parts/catalog/
2) ναι αλλα δεν θυμαμαι. Ψαξε λιγο στο φορουμ, εχει γραφτει
3) ακριβως τα χλμ, οχι, αλλα απο φθορες σε διαφορα σημεια νοιωθεις την ηλικια και τη χρηση

m_power_lunatic
21-12-09, 15:19
Καλως τον.....μηπως το αμαξι που βρηκες ειναι στη Βαρης-Κορωπιου???Χρωμα μαυρο facelift???Mηπως???

sjladopoulos
21-12-09, 15:21
Καλως τον.....μηπως το αμαξι που βρηκες ειναι στη Βαρης-Κορωπιου???Χρωμα μαυρο facelift???Mηπως???

YES! αν εχεις να πεις κατι πες το τωρα :)

stef
21-12-09, 15:26
http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/449150/

konas
21-12-09, 15:28
να ζητησεις τον αριθμο κυκλοφορίας, και να τον δωσεις σε ενα φιλο σου ασφαλιστη να σου πει για δηλωμενα τρακαρισματα (αν εχει)

sjladopoulos
21-12-09, 15:34
Ναι, και αυτο θα γινει ;)

Ωραιο δεν φαινεται? θα παω αυριο να το δω απο κοντα αν ολα πανε καλα.
Αυριο περιμενω και καποιον που ερχεται να δει το αμαξι μου και αν το παρει τοτε ειμαι ετοιμος να κανω την κινηση. Αν κανεις ξερει κατι αρνητικο για το συγκεκριμενο αμαξι ας το πει να μου γλιτωσει τον κοπο..

Ειστε τσακαλια παντως, μπραβο :)

daglas
21-12-09, 15:56
Φιλε καλως ηρθες ,
1)το αμαξι ειναι του 2004 ,
2)σου ευχομαι να ειναι πραγματικα τα 91,000 χλμ αν & δεν το νομιζω
3) Ψαξε & σε ιδιωτη , θα βρεις αρκετα πλεον
4) Να το πας για ελεγχο στην bmw
5) Eαν ειναι ολα οκ , να του κοψεις χρηματα , κανενας μαντρας δεν πουλαει για να βγαλει 500-1000 e να το θυμασαι .
6) Το πιο σημαντικο μην ενθουσιαζεσαι , δες οσα περισσοτερα αυτοκινητα μπορεις , εαν εχεις φιλο που εχει bmw πηγαινε μαζι του !

InsaneDriver
21-12-09, 15:57
Καλως τον.....μηπως το αμαξι που βρηκες ειναι στη Βαρης-Κορωπιου???Χρωμα μαυρο facelift???Mηπως???

Ωραίο φαίνεται και σε καλή τιμή...Ξέρουμε κάτι;

sjladopoulos
21-12-09, 16:07
Eιχα και γω παλιοτερα μια 318ι Ε30 αλλα αυτα δεν εχουν καμια σχεδον σχεση με τοτε.. γιαυτο και ρωταω να μου πειτε τυχον μυστικα για Ε46 :)
O κολλητος μου εχει μια 320ci του 2000 με τα 150 αλογα και θα ερθει και αυτος μαζι :)
Το Ε30 παντως ηταν οτι καλυτερο ειχα μεχρι τωρα.
Ασε που μου εχει λειψει η πισω κινηση και η σημαια των βαυαρων τρελλα....
Ειμαι λιγο αρρωστος με την BMW, και πριν μου πειτε "ναι ναι, γιατι εμεις τι ημαστε?" να σας πω και ενα μυστικο, ενδεικτικο της τρελλας μου... Εχω κανει ταττου στην πλατη το ///Μ :P

Θα παω να το δω και θα το τσεκαρω, θα σας πω εντυπωσεις αυριο βραδυ.

stef
21-12-09, 16:09
Αυτό εδώ γιατί δεν το κοιτάς?


http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/418875/

sjladopoulos
21-12-09, 16:14
Γιατι αλλο 16.700 και αλλο 22.000... :)

Αν αποδειχθει κατι εναντιων του φτηνου, εννοειτε οτι ολα παιζουν.
Και εννοειτε οτι αν εχετε τιποτα να προτεινεται καντε το ελευθερα. Απλως θελω να ειναι 2005 και μετα, διοτι εχω κανει και μια αποσυρση που πρεπει να εκμεταλλευτω.

stef
21-12-09, 16:15
Δεν έχεις να χάσεις κάτι από το να πας να το δεις ...
Δεν το παντρεύεσαι , απλά το βλέπεις...

sjladopoulos
21-12-09, 16:18
:)

το ξερω βρε Stef....
ολα θα τα δω σιγα σιγα :)
Aπλα πρεπει να τα βαλω σε μια σειρα, και 1ο θα παω να δω αυτο στην Βαρης - Κορωπιου...
Πρωτα απ ολα ομως, προεχει να φυγει το παλιο. Μετα ξεκιναμε το ψαξιμο :)

Christos 330i ///M
21-12-09, 16:21
Καλως τον.....μηπως το αμαξι που βρηκες ειναι στη Βαρης-Κορωπιου???Χρωμα μαυρο facelift???Mηπως???

xaxaxaxaxaxax!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το ιδιο σκεφτηκα κ γω γατα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Christos 330i ///M
21-12-09, 16:22
Υπαρχει και αυτο εδω . . .




http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/343345/

InsaneDriver
21-12-09, 16:46
Υπαρχει και αυτο εδω . . .




http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/343345/

Υπερτούμπανο βρε Χρήστο αλλά...είναι πολλά τα Ευρώ. Όχι ότι δεν τα αξίζει, αλλά μπαίνεις σε άλλες αγορές με αυτά τα χρήματα. ;)

sjladopoulos
21-12-09, 16:51
Ξερουμε κατι για το αμαξι στη βαρης κορωπιου??? :tapedshut

KATSARAIOS
21-12-09, 17:56
Υπαρχει και αυτο εδω . . .




http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/343345/
Χρηστο αν θες στειλε μου με πμ πληροφοριες για το μπλε

Christos 330i ///M
22-12-09, 12:40
Υπερτούμπανο βρε Χρήστο αλλά...είναι πολλά τα Ευρώ. Όχι ότι δεν τα αξίζει, αλλά μπαίνεις σε άλλες αγορές με αυτά τα χρήματα. ;)

Το ξερω Χαρη μου αλλα δεν ειμαι στην διαθεση να το πουλησω για ενα κοματι ψωμι . . .

Ετσι και αλλιως οτι πληρωσεις παιρνεις . . .

InsaneDriver
22-12-09, 13:27
Το ξερω Χαρη μου αλλα δεν ειμαι στην διαθεση να το πουλησω για ενα κοματι ψωμι . . .

Ετσι και αλλιως οτι πληρωσεις παιρνεις . . .

Συμφωνώ. Από τη μία οι δύσκολοι καιροί και από την άλλη ένα τέλειο αμάξι, που μόνο ο ιδιοκτήτης μπορεί να εκτιμήση όσο του αξίζει.

Οπότε go for it...ΜΠΑΞΕ:dupe:

Christos 330i ///M
22-12-09, 15:31
Συμφωνώ. Από τη μία οι δύσκολοι καιροί και από την άλλη ένα τέλειο αμάξι, που μόνο ο ιδιοκτήτης μπορεί να εκτιμήση όσο του αξίζει.

Οπότε go for it...ΜΠΑΞΕ:dupe:

Ολα ειναι στον μροστα μας Χαρη μου . . .

PanosB
26-12-09, 16:40
Φίλε Στάυρο με το καλό να πάρεις το αυτοκίνητο σου. Δε ξέρω αν μπορώ να βοηθήσω πολύ. Τον Σεπ΄τεμβρη που μας πέρασε αγόρασα και εγώ ένα 318Ci (2000cc valvetronic Facelift). Και εμένα η αρχική μου αναζήτηση που έκανα μέσα στο καλοκαίρι ήταν για το 320Ci (2200cc) που θέλεις να πάρεις και εσύ. Όμως τότε οι τιμές ήταν αρκετά υψηλές. Δεν είχα βρεί κάτι κάτω απο τα 21000€ και αυτά ήταν φορτωμένα με αρκετά χιλίομετρα. Επίσης τα πιο πολλά αυτοκίνητα ήταν απο εξωτερικό καθώς όπως μου έλεγαν όλοι οι έμποροι το συγκεκριμένο μοντέλο λόγω σχτικά μεγάλου κυβισμού δεν πούλησε πολύ στην Ελλάδα (το ψυχολογικό φράγμα των 2000cc βλέπεις). Μάλιστα σε γνωστή αντιπροσωπεία της BMW (δε ξέρω αν πρέπει να αναφέρω το όνομα) βρήκα ενα του 2005 με περίπου 65000χλμ και μου το έδινε 28000€!!!! Στο ψάξιμο βρήκα έναν που έκανε εισαγωγές απο Γερμανία, για τον οποίο ψάχνοντας έμαθα πολύ θερικά σχόλια, και μου είπε οτι θα μπορούσε να μου φέρει 320Ci του 2005 με περίπου 50000χλμ με αρκετά καλό εξοπλισμό σε τιμή τελική με έξοδα τελωνείου κλπ κλπ περίπου στα 24 - 25000€. Βέβαια απο τότε πρέπει να ξέρεις οτι οι τιμές και λόγω κρίσης πρέπει να έχουν πέσει κάπως. Τώρα το πόσο δεν ξέρω. Εγώ τελικά βρήκα ενα 318Ci το οποίο το πήρα με 15500€, και απο το οποίο είμαι μέχρι στιγμης απόλυτα ευχαριστημένος. Όσον αφορά τον εξοπλισμό αυτό που κατάλαβα εγώ στην έρευνά μου είναι οτι 9 στα 10 αυτοκίνητα έλεγαν οτι είχαν φώτα Xenon αλλά σε ελάχιστα απο αυτά ήταν τα εργοστασιακά. Αυτό ίσως πρέπει να το προσέξεις με τα όσα έχουν γραφτεί εδω μέσα για τα προβλήματα των after market Xenon.
Τώρα όσον αφορά το κόστος συντήρησης, θα σου πώ ενδεικτικά τιμές για το δικό μου 318Ci και νομίζω οτι το κόστος για το 320Ci δεν πρέπει να είναι πολύ πιο υψηλό. Εγω οταν το πήρα έκανα ενα γενικό service καλού κακού. Άλλαξα λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο αέρα, φίλτρο καμπίνας, φίλτρο βενζίνης, μπουζί (4 το δικό σου σαν εξακύλινδρο θα έχει 6), και μου στοίχισαν τα ανταλλακτικά περίπου 270€. Το κόστος εργασίας δε το συμπεριλαμβάνω γιατί εγώ έκανα το service στο συνεργείο ενός φίλου, οπότε αν εσύ το πας στη BMW δε ξέρω πόσο θα σου πάρουν. Επίσης άλλαξα πρόσφατα μπροστά δισκόπλακες, τακάκια και το καλώδιο για τον αισθητήρα φθοράς των φρένων, με κόστος ανταλλακτικών: 120€ οι δισκόπλακες, 55€ τα τακάκια και 15€ το καλώδιο. Επίσης μου είπαν αν ήθελα οτι υπάρχουν και χαραγμένες δισκόπλακες που έκαναν όμως 250€. Ακόμα μιά μπαταρία (το δικό μου φοράει 55Ah) βρήκα στη Φραντζή της Bosch με περίπου 90€. Τέλος επειδή πρόκυται να αλλάξω λάστιχα το επόμενο διάστημα, το δικό μου φοράει 225/45/17. νομίζω τα ίδια φοράει και το 320Ci, μου είπαν σε Michellin Pilot Exalto ή Primacy, με 570€.
Αυτά απο εμένα. Δε ξέρω αν βοήθησα έστω και λίγο...

leyteris
26-12-09, 17:11
απο οτι ειδα το αμαξι ειναι εισαγωγης και μαλλον πρεπει να το ψαξεις αρκετα καλα και ειδικα απο κατω για σκουριες.Τωρα οσο αφορα την φιλτροχοανη ειναι λαθος και μη νομιζεις οτι θα εχεις αποδοση.Μονο θορυβο θα κανει και οταν αρχισει και τραβαει και ζεστο αερα απο το μηχανοστασιο θα πηγαινει χειροτερα.
Τιμες για service ειναι προσιτες,λαδια, φιλτρα λαδιου,αερος και a/c δεν περνας τα180- 200 ευρω.

βαγγελη
27-12-09, 17:36
ξερω να πωλειται ενως φιλου εγγυημενο