PDA

Επιστροφή στο Forum : reset πιεσης ελαστικων 116


kospoz
24-12-09, 11:54
γεια σε ολους.πηγα εφτιαξα το λαστιχο γιατι εχανε αερα και ειχε αναψει η λυχνια στο καντραν.Ξερετε πως κανουμε reset χειροκινητα?

Πατσίκας Βασίλειος
24-12-09, 11:55
γεια σε ολους.πηγα εφτιαξα το λαστιχο γιατι εχανε αερα και ειχε αναψει η λυχνια στο καντραν.Ξερετε πως κανουμε reset χειροκινητα?
διαβασε το εγχειριδιο πρωτα...

kospoz
24-12-09, 12:04
διαβασε το εγχειριδιο πρωτα...

δεν το εχω φιλε μου εφαγα τον τοπο για να το βρω.Ειναι μεγαλη ιστορια?

Geo_3D
24-12-09, 12:27
Καλησπερα
Κατ'αρχην πες μας τι αμαξι εχεις για να σου δωσουμε και τις καταλληλες οδηγιες

Πατσίκας Βασίλειος
24-12-09, 12:27
δεν το εχω φιλε μου εφαγα τον τοπο για να το βρω.Ειναι μεγαλη ιστορια?
ανοιγεισ το μοτερ
πατασ το αριστερο μοχλο τ κουμπακι προσ τα πανο τοσεσ φορεσ μεχρι να εμφανιστει το RESET..πατασ επιβεβεοσι δηλαδη με το αριστερο κοθμπακι προσ τα δεξια...πατασ το ιδιο πληκτρο 5 δευτερολεπτα μεχρι να εμαφανισει ενδειξη RESET ΤΙΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΜΕ V!!!!
εισαι ετοιμοσ!!!!!

kospoz
24-12-09, 13:24
Καλησπερα
Κατ'αρχην πες μας τι αμαξι εχεις για να σου δωσουμε και τις καταλληλες οδηγιες

το αμαξι ειναι το 116i 2007 μοντελο

kospoz
24-12-09, 13:28
[QUOTE=kospoz;354722]δεν το εχω φιλε μου εφαγα τον τοπο για να το βρω.Ειναι μεγαλη ιστορια?[/QUOTE
ανοιγεισ το μοτερ
πατασ το αριστερο μοχλο τ κουμπακι προσ τα πανο τοσεσ φορεσ μεχρι να εμφανιστει το RESET..πατασ επιβεβεοσι δηλαδη με το αριστερο κοθμπακι προσ τα δεξια...πατασ το ιδιο πληκτρο 5 δευτερολεπτα μεχρι να εμαφανισει ενδειξη RESET ΤΙΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΜΕ V!!!!
εισαι ετοιμοσ!!!!!

τι εκανα εγω-->παταω το κλειδι μια φορα για να γινει On.παταω μια φορα το start button για να εμφανιστουν ολες οι ενδειξεις στο καντραν.πατησα το κουμπακι προς τα πανω αλλα μου εβγαζε μονο 2 επιλογες service info και το check.εκανα επιβεβαιωση στο check μου εβγαζε την ενδειξη για την πιεση των ελαστικων και μετα δεν εκανε τιποτα αλλο.τι χαζομαρα κανω :nixweiss:

Πατσίκας Βασίλειος
24-12-09, 13:52
[QUOTE=Πατσίκας Βασίλειος;354730]

τι εκανα εγω-->παταω το κλειδι μια φορα για να γινει On.παταω μια φορα το start button για να εμφανιστουν ολες οι ενδειξεις στο καντραν.πατησα το κουμπακι προς τα πανω αλλα μου εβγαζε μονο 2 επιλογες service info και το check.εκανα επιβεβαιωση στο check μου εβγαζε την ενδειξη για την πιεση των ελαστικων και μετα δεν εκανε τιποτα αλλο.τι χαζομαρα κανω :nixweiss:
εκει που σ εβγλα εγια την πιεση ελαστικον ξαναπατασ για να μπεισ σε αυτο..οι οδηγιεσ ειναι σχεδον αυτουσιες απο το manual 3 series.....αλλα το ιδιο ειναι με το δικο σου

kospoz
24-12-09, 14:03
[QUOTE=kospoz;354738]
εκει που σ εβγλα εγια την πιεση ελαστικον ξαναπατασ για να μπεισ σε αυτο..οι οδηγιεσ ειναι σχεδον αυτουσιες απο το manual 3 series.....αλλα το ιδιο ειναι με το δικο σου

ευχαριστω φιλε μου

george kaleas
25-12-09, 01:37
παιδια να πωτησο κατι και σορυ στο φιλο...
για να βαλουμε αυτο το πραμα για τα λαστιχα ειναι μανουρα πολυ??
μπορουμε να το βαλουμε μετα και να ειναι οκ..

Πατσίκας Βασίλειος
25-12-09, 03:41
παιδια να πωτησο κατι και σορυ στο φιλο...
για να βαλουμε αυτο το πραμα για τα λαστιχα ειναι μανουρα πολυ??
μπορουμε να το βαλουμε μετα και να ειναι οκ..
οχι δεν ινε μανουρα μεγαλη αλλα δεν ινε το ιδιο συσυτημα με το εργοστασιο..

nickvas19
25-12-09, 11:28
διαβασε το εγχειριδιο πρωτα...

ωραια βοηθεια...ωραιος...φιλαρακο και αμα παθει το αμαξι...μην ρωτας εδω ρωτα στην bmw...:icon02:

Πατσίκας Βασίλειος
25-12-09, 11:35
ωραια βοηθεια...ωραιος...φιλαρακο και αμα παθει το αμαξι...μην ρωτας εδω ρωτα στην bmw...:icon02:
βοηθεια εδωσα και αυτουσια απο το εγχειριδιο...που ελειπε τελικα απο τον φιλο που ροτησε...

strof
25-12-09, 11:43
[QUOTE=Πατσίκας Βασίλειος;354730]

τι εκανα εγω-->παταω το κλειδι μια φορα για να γινει On.παταω μια φορα το start button για να εμφανιστουν ολες οι ενδειξεις στο καντραν.πατησα το κουμπακι προς τα πανω αλλα μου εβγαζε μονο 2 επιλογες service info και το check.εκανα επιβεβαιωση στο check μου εβγαζε την ενδειξη για την πιεση των ελαστικων και μετα δεν εκανε τιποτα αλλο.τι χαζομαρα κανω :nixweiss:

Εννοείται πως έχεις navi οι οδηγίες δεν ισχύουν. Το βρήσκεις από το κεντρικό μενού του idrive.

BMW S1
27-12-09, 03:02
[QUOTE=Πατσίκας Βασίλειος;354730]

τι εκανα εγω-->παταω το κλειδι μια φορα για να γινει On.παταω μια φορα το start button για να εμφανιστουν ολες οι ενδειξεις στο καντραν.πατησα το κουμπακι προς τα πανω αλλα μου εβγαζε μονο 2 επιλογες service info και το check.εκανα επιβεβαιωση στο check μου εβγαζε την ενδειξη για την πιεση των ελαστικων και μετα δεν εκανε τιποτα αλλο.τι χαζομαρα κανω :nixweiss:
βαλε μπροστα την μηχανη και κανε τα βηματα.

sifnostonyla
11-02-10, 21:44
Καλησπερα στην παρεα παρακατω περιγραφεται ακριβωs η διαδικασια reset για ολεs τιs ενδειξειs ...
Step 1
Insert key into slot

Step 2
Press start/stop button without depressing clutch/brake and wait for the service reminder to dissapear.

Step 3
Immediately after service reminder goes out, press and hold the odometer reset. After 3 secs a warning triangle will appear, keep the odo. button pressed and after another 2-3 secs the Oil can will appear. I f you hold it too long (10 secs in total) you will overshoot the runway and some German writing will appear giving the software level/ can bus etc. of the car. Go back to the beginning and start again.

Step 4
You are now in the service menu, use the toggle switch on indicator stalk to scroll up/down through the various service items.

Step 5
When you have the item you want to reset showing, press the BC button on end of indicator stalk. Reset should now appear in the display. Press in and hold the BC button for 2-3 secs and a clock will start whirling around and hey presto, its done

Step 6
You can now either scroll up/down to select another item (as in step 4) or you can press the start/stop button to exit.