PDA

Επιστροφή στο Forum : bi-xenon problem...


theoman01
26-12-09, 14:36
τον τελευταιο καιρο το bi-xenon οδηγου της ζέτας μου μου κανει νούμερα...μία αναβει, μια δεν αναβει...λετε να ειναι η λάμπα ή το ballast?

tasos.kamv
26-12-09, 15:54
Τα ίδια συμπτώματα έκανε και η λάμπα σε ένα Χ5 ενός κολλητού φίλου... Αλλάξαμε τη λάμπα και όλα ok!! Προσοχή,να βάλεις ακριβώς ίδιου τύπου λάμπα, γιατί κυκλοφορούν άπειροι τύποι xenon λάμπες, ώστε η καινούρια να έχει ακριβώς το ίδιο χρώμα με την παλαιά... Πολλοί θα σου πουν να αλλάξεις και τις 2, το κόστος όμως κάθε λάμπας είναι αρκετά τσουχτερό... (λαμβάνοντας υπόψη ότι αγοράζεις μία λάμπα και όχι κάποιο πιο σοβαρό ανταλλακτικό...)... αντιπροσωπεία έχει περίπου στα 160 ευρόπουλα η μία... Έμεις την αγοράσαμε από μαγαζί που πουλάει γνήσια ανταλλακτικά BMW και μας κόστισε 80 ευρώ!! Το χρώμα είναι ακριβώς το ίδιο και φυσικά σταμάτησε το 'μία ανάβει και μία όχι'... Αν θες πες μου να σου στείλω λεπτομέρειες.

theoman01
26-12-09, 16:03
εχω 2 ιδιες με τις μαμα απο αμερικη 50 ευρω τις πήρα D2S Philips!!
φοβόμουνα μηπως δεν ειναι η λάμπα...σε φιλο ηλεκτρολογο που ρωτησα μου είπε ότι κατα 80% ειναι το ballast....

tasos.kamv
26-12-09, 16:09
Φίλε theoman01 ΑΚΡΙΒΩΣ και μας το ίδιο μας έλεγαν στα συνεργεία, αλλά κανένας τους δεν μας απέκλυε το ενδεχόμενο να φταίει η λάμπα. Και μεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτήν τη λάμπα αγοράσαμε απο aftermarket μαγαζί και πήραμε την πρωτοβουλία και αλλάξαμε τη λάμπα μόνοι μας και όλα μπόμπα στο Χ5!!!! Δεν νομίζω να φταίει το ballast... δοκίμασε να αλλάξεις τη λάμπα, δεν έχεις να χάσεις τίποτα...

aris nakos
26-12-09, 16:20
φιλε μου και εγω αλλαξα την λαμπα αλλα τζιφος! τελικα ηταν ο μετασχηματιστης τον χενον και ετσι αναγκαστικα να βρω ενα μεταχειρισμενο!

leyteris
26-12-09, 17:16
τον τελευταιο καιρο το bi-xenon οδηγου της ζέτας μου μου κανει νούμερα...μία αναβει, μια δεν αναβει...λετε να ειναι η λάμπα ή το ballast?

μπορει να ειναι κακη επαφη και υγρασια.Εαν μπορεις ξεκουμπωσε την λαμπα και την φισα απο τον μετασχηματιστη και ξανακουμπωσε τα,μπορει να φτιαξει

nfot
26-12-09, 18:48
Αν ειναι ευκολο, αλλαξε τις λαμπες μεταξυ τους, να δεις αν "μεταφερεται" το προβλημα ή οχι. Ετσι θα διαπιστωσεις αν ειναι οι λαμπα ή το ballast.

theoman01
28-12-09, 14:27
Χρόνια πολλά σε όλους!!Καλά Χριστούγεννα!!
λοιπόν, άλλαξα την λάμπα του οδηγού και το πρόβλημα για την ώρα σταμάτησε!!
ΟΜΩΣ!!!
βγάζοντας τις <<μαμά>> λάμπες είδα ότι ειναι μιας εταιρίας <<GE>>made in Hungary!!:confused:
και το άλλο που δεν είχα προσέξει τόσο καιρό είναι ότι είχαν λίγο διαφορετικό χρωματισμό!!
τα σχόλια δικά σας...Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο? Εγώ ήξερα ότι 2 είναι οι εταιρίες που <<παίζουν>> με D2S λάμπες:Philips & Sylvana....
έβαλα τελικά 2 νέες λάμπες (Philips D2S made in Germany) και μάλλον θα ησυχάσω από εδώ και πέρα...

nfot
28-12-09, 17:04
GE = General Electric.

theoman01
28-12-09, 17:42
μπα...δεν έχουν το σηματάκι της general Electric...και τι: GE made in Hungary??το είδα και αυτο...

GIANNISKW
28-12-09, 18:30
Τα ίδια συμπτώματα έκανε και η λάμπα σε ένα Χ5 ενός κολλητού φίλου... Αλλάξαμε τη λάμπα και όλα ok!! Προσοχή,να βάλεις ακριβώς ίδιου τύπου λάμπα, γιατί κυκλοφορούν άπειροι τύποι xenon λάμπες, ώστε η καινούρια να έχει ακριβώς το ίδιο χρώμα με την παλαιά... Πολλοί θα σου πουν να αλλάξεις και τις 2, το κόστος όμως κάθε λάμπας είναι αρκετά τσουχτερό... (λαμβάνοντας υπόψη ότι αγοράζεις μία λάμπα και όχι κάποιο πιο σοβαρό ανταλλακτικό...)... αντιπροσωπεία έχει περίπου στα 160 ευρόπουλα η μία... Έμεις την αγοράσαμε από μαγαζί που πουλάει γνήσια ανταλλακτικά BMW και μας κόστισε 80 ευρώ!! Το χρώμα είναι ακριβώς το ίδιο και φυσικά σταμάτησε το 'μία ανάβει και μία όχι'... Αν θες πες μου να σου στείλω λεπτομέρειες.
δυστηχως αν δεν αλλαχτουν και οι δυο δεν εχουν ιδιο χρωμα

GIANNISKW
28-12-09, 18:32
Χρόνια πολλά σε όλους!!Καλά Χριστούγεννα!!
λοιπόν, άλλαξα την λάμπα του οδηγού και το πρόβλημα για την ώρα σταμάτησε!!
ΟΜΩΣ!!!
βγάζοντας τις <<μαμά>> λάμπες είδα ότι ειναι μιας εταιρίας <<GE>>made in Hungary!!:confused:
και το άλλο που δεν είχα προσέξει τόσο καιρό είναι ότι είχαν λίγο διαφορετικό χρωματισμό!!
τα σχόλια δικά σας...Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο? Εγώ ήξερα ότι 2 είναι οι εταιρίες που <<παίζουν>> με D2S λάμπες:Philips & Sylvana....
έβαλα τελικά 2 νέες λάμπες (Philips D2S made in Germany) και μάλλον θα ησυχάσω από εδώ και πέρα...

η καινουργια ειναι πιο λευκη? απλα οι GE ειναι κατωτερης ποιοτητας αλλα τοποθετουνται σε πολλα αυτοκινητα με γνησια χενον

theoman01
28-12-09, 19:14
οι Philips είναι 4300Κ..είναι ποιο λευκές.....